#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/07/2011 10:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Διπλές» εκλογές για να εμποδίσουν αυτοδύναμη κυβέρνηση της ΝΔ



Η οικονομία ποτέ δεν ήταν το δυνατό σημείο του ΓΑΠ. Όχι γιατί δεν είναι οικονομολόγος, αλλά γιατί τα νούμερα και τα τεχνικά στοιχεία τον κουράζουν. Θέλει επομένως να αποδράσει το συντομότερο από την οικονομία και να αναπτύξει το πολιτικό του σχέδιο για να διαμορφώσει μία χώρα έτσι όπως τον συμφέρει για να την κυβερνά. Οφείλουμε μάλιστα να παραδεχθούμε ότι μας έχει αναπτύξει τις σκέψεις του με αφορμή τα δημοψηφίσματα και το περιεχόμενό τους.

Η ψήφιση του Μεσοπρόθεσμου ανακούφισε τον Παπανδρέου γιατί ξεπέρασε τον εσωκομματικό κάβο. Πλέον έχει μία άλλη ισορροπία στην κυβέρνηση εκχωρώντας στον Βενιζέλο την δυνατότητα να εκπροσωπεί και να κινείται ως ... χέλι ανάμεσα στους βουλευτές και τα αιτήματά τους, στους Ευρωπαίους και τις πιέσεις τους.

Τούτων δοθέντων ο Παπανδρέου θα βάλει μπροστά το σχέδιο για τις θεσμικές μεταβολές, αφήνοντας πίσω την οικονομία. Το πρώτο που τον νοιάζει είναι ο νέος εκλογικός νόμος - εξετάζει δε τρόπους μήπως και ισχύσει από την επόμενη εκλογική αναμέτρηση. Αν αυτό δεν μπορέσει να το επιτύχει διότι θα υπάρξουν συνταγματικά προβλήματα, θα επιλέξει το σενάριο των διπλών εκλογών.

Τα βήματά του θα είναι:

Α) Νέος εκλογικός νόμος με μείωση του αριθμού των βουλευτών, με μονοεδρικές περιφέρειες (όπου πρακτικά θα ισχύει το πλειοψηφικό) και με μία λίστα Επικρατείας που θα διορίζει βουλευτές ο αρχηγός του κόμματος για την οποία θα ισχύει η απλή αναλογική.

Β) Εκλογές τον Σεπτέμβριο με το μπόνους των 50 εδρών που δίνει ο υφιστάμενος εκλογικός νόμος. Να μην προκύψει αυτοδυναμία, να μην συγκροτηθεί κυβέρνηση.

Γ) Νέες εκλογές τον Νοέμβριο με το νέο εκλογικό νόμο που θα έχει ψηφιστεί τον Σεπτέμβριο.

Ως απαραίτητο αλατοπίπερο σ’ αυτό το σχέδιο θα έρθουν οι άλλες θεσμικές αλλαγές (σε δικαιοσύνη, πολιτικό σύστημα, κόμματα, κράτος, σχέσεις με Εκκλησία κ.λπ.) που θα αποτελέσουν και το πολιτικό περιεχόμενο της εκλογικής αναμέτρησης.

Τρία είναι τα μείζονα προβλήματα που μπορεί να ανατρέψουν το σχέδιο Παπανδρέου

-Η επιβαρυνόμενη οικονομική κατάσταση στην κοινωνία.

-Η πλατεία. Στο ΠΑΣΟΚ εκτιμούν ότι θα σταματήσει – επομένως είναι ένα στοίχημα να συνεχίσει, όπως έδειξε με όσα είπε ο Σαμαράς στη Βουλή.

-Το προβάδισμα της ΝΔ στις δημοσκοπήσεις που μπορεί μέχρι το φθινόπωρο να της παρέχει αυτοδυναμία.

Κ. Β.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 04/07/2011 10:26:31

    Τι θα γινόταν άν όλα τα μικρά κόμματα επειδή δεν βγαινει στα μεγάλα κάνουν κυβέρνηση με μόνο σκοπό δημοψήφισμα για επιβολή απλής αναλογικής και αμέσως μετά εκλογές με νέο εκλογικό νόμο από την επομένη του δημοψηφίσματος. ??? Υπόθεση 20 ημερών και πάπαλα οι διπλές εκλογές.

  2. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 04/07/2011 10:36:43

    καποια στιγμη θα τους ξεπερασει η ιστορια και η καθημερινοτητα! οι πολιτκοι σχεδιασμοι σε μια χωρα που βουλιαζει και σε ενα εκλογικο σωμα τσαντισμενο απο τον βιασμο της καθημερινοτητας του και πνιγμενο απο τα χημικα,ειναι σαν να χτιζεις παλατια στην αμμο.

    Η αποξενωση τους απο την κοινωνια δεν τους βοηθαει να σχεδιαζουν, ακομα δεν εχουν αντιληφθει τι γινεται στην πλατεια. η στοχοποιηση του συριζα σαν κυρια πολιτικη εκφραση των αγανακτισμενων δεν θα βλαψει το συριζα αλλα το πασοκ. δεν αντιλαμβανονται οτι η μακρη και ο τζορνταν ο μπουτσεροπουλος ειναι παραγοντες αγανακτησης. Δεν αντιλαμβανονται επεισης οτι η σταση του σαμαρα του κερδιζει συμπαθειες μερα με τηνμερα. δεν αντιλαμβανονται οτι την μερα που ο σαμαρας θα λαϊκισει πραγματικα τα συντηρικα κοματια της μεσαιας ταξης θα κατασταλαξουν οριστικα.

  3. Κρης avatar
    Κρης 04/07/2011 10:38:33

    μπορεί να διέφυγε της προσοχής ...
    Οι νουθεσίες του Σορο-δίαιτου Βερέμη για τον Σαμαρά
    h**p://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_169_02/07/2011_447980

    ο ...χορηγός Σορος
    h**p://1.bp.blogspot.com/-758fBB5rjPk/TWU0WVJwFMI/AAAAAAAADnE/ENRIlQ2IGyU/s1600/AA.jpg

    h**p://www.eliamep.gr/old-site/eliame-old/eliamep/www.eliamep.gr/eliamep/content/home/networks_and_partnerships/links/el/index.html

    ''στρογγυλεμένα΄'' τώρα
    h**p://www.eliamep.gr/about-us/

    • george avatar
      george @ Κρης 04/07/2011 19:01:04

      Από το άρθρο του Βερέμη:
      "...Αν τολμήσετε, να είσαστε βέβαιος ότι οι Ελληνες δεν θα σας ξεχάσουν...."
      O Βερέμης σίγουρα μιλάει εκ μέρους των Ελλήνων..!!

  4. Χρήσιμος avatar
    Χρήσιμος 04/07/2011 10:40:51

    Η πλατεία όχι μόνο δεν πρόκειται να εξαφανιστεί αλλά, θα δυναμώσει ακόμη περισσότερο με τη δύναμη των ενεργών πολιτών και την ανάπτυξή της σε όλες τις πλατείες της Ελλάδας. ΤΑ ΠΟΝΗΡΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ. Καλούμε όλους τούς έλληνες να ενδυναμώσουν τη φωνή της κάθε Λαϊκής Συνέλευσης.
    ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΕΛΑΤΕΙΑ.

  5. TopGunZ avatar
    TopGunZ 04/07/2011 10:45:21

    Πλησιάζει η ώρα της κρίσης για την πολιτική ωριμότητα του νεο-Έλληνα. Ήδη την πάτησε το 2009 με τον "κουρασμένο": μπορεί να έμπαζε από παντού το περιβάλλον του, να ξεφεύγανε από δω κι από κει τα διάφορα φυντάνια (Ντόρα με Μιζοφοράκο και "Αιρ Σκόπια" ή Σουφλιάς, η Σαλώμη των νταβατζήδων), αλλά και "πρόσωπο" είχαμε στις αγορές, και στα εθνικά ζητήματα σταματήσαμε να τρώμε καρπαζιές, και μεγάλες επενδύσεις είχανε αρχίσει (βλέπε COSCO) και στο κάτω κάτω η βενζίνη είχε ούτε ένα ευρώ. Και για όσους διαρηγνύουν τα ιμάτιά τους για την απραγία του, ας θυμηθούν απλά πόσα πρωτοσέλιδα έχουμε δει με τον ΓΑΠ διαδηλωτή και δακρυφόρο. Σε καμιά περίπτωση δεν ήταν ο υπερ-ουάου πρωθυπουργός, είπαμε, λάθη και παραλείψεις πολλά, αλλά καμιά φορά όταν ξεχνάς ότι το μη χείρον βέλτιστο, έρχεται η ιστορία και σε δαγκώνει στα οπίσθια. Το κορυφαίο βέβαια της όλης συντριβής Καραμανλή είναι ότι πάλι ο κλασικός ηλίθιος δεξιός την πάτησε. Γιατί και ο ΠΑΣΟΚος, και ο αριστερός την φάγανε στα μπούτια από οικονομικής απόψεως, αλλά τουλάχιστον είχανε την ιδεολογική ικανοποίηση ότι ρίξανε την "επάρατο". Εσύ βλακάκο δεξιέ που "τιμώρησες" τον Καραμανλή τι κατάλαβες? Μαζί τον ήπιαμε, που θα έλεγε και ο αντιπρόεδρας.

    Αυτό στο οποίο θέλω να καταλήξω με το παραπάνω rant που λένε και οι φίλες μας οι Άγγλοι, είναι ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να κάτσει ο μέσος Έλληνας και να σκεφτεί. Όχι λογικά ή έξυπνα, απλά έστω να σκεφτεί. Ποιες είναι οι προοπτικές, τι εναλλακτικές λύσεις έχουμε, ποιο είναι το επιθυμητό αποτέλεσμα και που οριοθετείται το εφικτό. Πως θα έχουμε τη λιγότερη χασούρα βρε αδερφέ. Και οι ιδεολογικά αγκυλωμένοι ή οι εμπειρικά απογοητευμένοι ας αφήσουν την κλάψα στην άκρη και ας δούνε επιτέλους αυτό το αναθεματισμένο το φεγγάρι πάνω από το δάκτυλο. Αν περιμένουν τον "Πολεμιστή του Φωτός" με καμιά λεγεώνα υπερηρώων να μας σώσει, ας πάνε μέχρι τη γωνία να δουν αν έρχομαι. Δε θα κάτσω να πλέξω το εγκώμιο Σαμαρά, ας σκεφτούνε μερικοί ότι πάλι καλά που έχουμε και αυτόν τον Χριστιανό, με όσες δυνάμεις και θέληση του έχουν απομείνει, όσο καλά ή στραβά τα λέει, ακόμα κι αν δεν ικανοποιεί τον ταλιμπάν και τον καμικάζε μέσα μας και έστω και με αυτό το σαράβαλο για κόμμα, και τις πολυτέλειες για πεφωτισμένες δεσποτείες και πολιτικά συστήματα γρανιτένιας ηθικής ας τις ψάξουμε αφού βγούμε από τα σκατά.

    Τα δυο μου σεντς πριν ξαναγίνουν οβολός...

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ TopGunZ 04/07/2011 12:36:15

      Ας όψονται οι γελοίοι του κινήματος της παραλίας και της αποχής που θα γκρεμισει το σύστημα (μιλάω για τις δημοτικές) και επέτρεψαν στον ανθέλληνα να φέρει και μεσοπρόθεσμο.

      Τώρα τρέχουν και δεν φτάνουν, τους βγήκε ξινή η ξαπλώστρα και ο φραπές.

      Τους βλέπω κάθε μέρα να κάνουν τη διαδρομή Παραλία - Σύνταγμα με το λεωφορείο μετ' επιστροφής.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 04/07/2011 12:38:48

        ας πήγαιναν να ψηφίσουν Άκυρο αν δεν ήθελαν να ρίξουν σε κόμμα

        την αποχή τους ο γαπημένος την οικειοποιήθηκε ως συναίνεση και τους γαπήδησε

        • ό παγωτατζής avatar
          ό παγωτατζής @ αλλενάκι 04/07/2011 12:58:16

          Eσι! Ετσι..! και τό παίζανε και πατριώτες.
          Ητανε λέει και πατριωτική πράξη(!!!),αφού όλοι ίδιοι είναι....
          Να προσέξουν μονο μήν τούς "χαλάσει" το μαύρισμα από τα χημικά...

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ TopGunZ 04/07/2011 13:01:39

      Σωστός...
      Θέτεις την απόλυτη ευθύνη των ψηφοφόρων, που σκεπτόμενοι ιδιοτελώς ή
      καθόλου, οδήγησαν τη χώρα στη σημερινή κατάσταση...
      Μη ξεχνάμε ότι αυτός ο ανεκδιήγητος άνθρωπος, που δεν θα του εμπιστευόσουν
      ούτε τη διαχείρηση μιας πολυκατοικίας, εκλέχθηκε με 11 μονάδες διαφορά...

      Για αυτό στις εκλογές που έρχονται να σκεφτούμε πολύ τι θα ψηφίσουμε...
      και προσωπικά βλέπω μοναδική επιλογή τον Σαμαρά...(και ίσως τον Τσίπρα αν απαλλαγεί από το καπέλωμα του αναρχικού χώρου)...

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ TopGunZ 04/07/2011 13:16:31

      Πολύ σωστές παρατηρήσεις...!
      Ἀργά τόν θυμηθήκατε τόν ΚΚ γιατί μέχρι τώρα «καιγόσασταν» νά τόν ...τιμωρήσετε!
      Ἀλλά ...κάλλιο ἀργά παρά ποτέ!
      Βέβαια, εἶναι ἠλίου φαεινότερον ὅτι ὁ ...«βλακάκος δεξιός» εἶναι ἐξ ἴσου ἔνοχος καί μέ ὅσους δολοφόνησαν τήν Πατρίδα ψηφίζοντας ΓΙΑ ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ τό ...ΜΠΑΤΣΟΚ!!!!!!!
      Εἴθε ὁ Ἀντώνης νά σταθεῖ στό ὕψος τῶν περιστάσεων, γιατί ὁ «χοντρός» απέδειξε ὅτι τό 'κανε..., (γι αὐτό τόν ψάχνετε καί δέν τόν βρίσκετε τώρα...)
      Ὁ ΑΣ ἔδειξε ὅτι τήν τσίπα τήν ἔχει. Τό θάρρος...;

      Ἡ ἑλληνική «κοινωνία» ἔχει φτάσει σέ πραγματικά ἀπίστευτα ἐπίπεδα ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑΣ...!

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Γιώργης 04/07/2011 14:03:06

        Αγαπητέ μη μου καταλογίζετε ευθύνες, εγώ δεν τον ξέχασα ποτέ τον Καραμανλή και δεν σκέφτηκα ούτε στιγμή να απέχω ή να μην τον ψηφίσω στις εκλογές. Την συνείδησή μου την έχω ήσυχη, γιατί όσα και να του καταλογίζουνε(-με) η ιστορία τον έχει εν πολλοίς δικαιώσει.

        • Γιώργης avatar
          Γιώργης @ TopGunZ 04/07/2011 15:39:31

          Προφανῶς καί τό δεύτερο πληθυντικό δέν εἶχε προσωπικό χαρακτῆρα...
          Ὅσο γιά τή δικαίωση ΚΚ, ἕπεται καί περισσότερη...

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ TopGunZ 04/07/2011 13:30:54

      ΤΟ ΚΥΡΙΩΤΕΡΟ ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΕΣ, ΟΤΙ Ο Κ.Κ. ΕΦΑΓΕ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΗΝ
      ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ Π Α Γ Κ Ο Σ Μ Ι Α ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΠΟΥ ΤΑΡΑΞΕ
      ΣΥΝΘΕΜΕΛΑ ΙΣΧΥΡΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΧΩΡΕΣ ( 2008-2009).
      ΤΗΝ ΕΦΑΓΕ ΕΝ ΜΕΣΩ ΑΛΛΑΛΑΓΜΩΝ ΚΑΙ ΑΧΑΛΙΝΩΤΟΥ ΛΑΙΚΙΣΜΟΥ.
      ΤΩΡΑ ΔΙΕΘΝΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΚΑΜΨΗ . ΕΜΕΙΣ ΑΥΤΟΤΙΜΩΡΟΥΜΑΣΤΕ.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 04/07/2011 14:01:12

        Τα έχω γράψει κι αλλού και παλαιότερα αγαπητέ, μην ξεχνάς και την πετρελαική κρίση των αρχών της θητείας του.

        • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
          ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ TopGunZ 04/07/2011 15:06:55

          ΣΩΣΤΑ. ΟΙ ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥ ΑΡΓΟΥ 150 $ ΤΟ ΒΑΡΕΛΙ.
          ΚΑΙ ΕΔΩ Η ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ
          ΤΟ 1,20 ΕΥΡΩ ΤΟ ΛΙΤΡΟ.
          Α, ΡΕ ΑΠΙΘΑΝΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ. ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΑΤΕ ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗ
          ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ (ΜΕGA) ΟΤΙ ΘΑ ΜΕΙΩΣΕΙ ΤΗΝ
          ΤΙΜΗ ΑΠΟ 0,94 ΚΑΤΑ 0,10 ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ
          ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ !!!!!!!!!!!!!!!!

  6. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 04/07/2011 11:15:48

    Και διπλές και τρίδιπλες εκλογές να κάνει το καθεστώς Παπανδρέου, όποτε κι αν τις κάνει, το αποτέλεσμα είναι προδιαγεγραμμένο και σίγουρο. Ας κάνουν οι πασόκοι ότι δεν το καταλαβαίνουν. Ποσοστά 1974 θα έχουν, την ώρα που ο Αντώνης Σαμαράς θα επιτυγχάνει για τη ΝΔ και για όλους τους Έλληνες ποσοστά άνετης αυτοδυναμίας. Ο κύβος ερρίφθη! ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!

  7. Nikos avatar
    Nikos 04/07/2011 11:42:21

    ΄Οταν κάποιοι από τη Ν.Δ. είπαν ότι χάθηκε ιστορική ευκαιρία(βλ. τηλεφώνημα), ενοούσαν ότι χάθηκε η ευκαιρία να απαλλαγεί η χώρα από τα ξεφτέρια που μας κυβερνούν. ΄Ομως, ο ρηματικός τύπος"χάθηκε" χρειάζεται το λεγόμενο ποιητικό αίτιο. Από ποιόν χάθηκε η ευκαιρία? Δυστυχώς, από το αποφασίζον όργανο της αξιωμ. αντιπολίτευσης, βάζοντας όρους άστοχους και στερώντας από το λαό την ευκαιρία να δει μια ελληνική άνοιξη, χωρίς κληρονομικούς πρωθυπουργούς και βουλευτές. Τώρα το κόμα που μας κυβερνά εδώ και 40 χρόνια κάνει πάλι χαρτιά με τράπουλα σημαδεμένη.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Nikos 04/07/2011 13:15:56

      Ναι μωρέ, να έκανε κανονική συγκυβέρνηση ο Αντώνης και να έπαιρνε μάλιστα και το Υπουργείο Οικονομικών ο ίδιος, που πολύ θα ήθελαν οι εχθροί του, για να τον ξεπαστρέψουν πολιτικά μια ώρα αρχύτερα και να του μπλοκάρουν κάθε δυνατότητα να έχει αντιμνημονιακή ατζέντα.

      Πολύ έξυπνοι είστε βρε! Την άλλη φορά να διαλέγετε καλύτερες μπανανόφλουδες. Αυτή εδώ ήταν πολύ μεγάλη και έβγαζε μάτι.

      • Γιώργης avatar
        Γιώργης @ Επώνυμος 04/07/2011 13:18:13

        Ἀμέ...!!!

  8. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 04/07/2011 12:01:43

    οποτε και να γινουν εκλογες οι ν.δ θα τις κερδισει με ανετη κοινοβουλευτικη πλειοψηφια. ετσι ψηφιζει ο κοσμος στη χωρα μας οταν ερχεται η ωρα τον εκλογων δινει κυβερνησεις αουτοδυναμες

  9. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 04/07/2011 12:15:17

    Αν η ΝΔ κερδίσει τις πρώτες εκλογές, θα κερδίσει και τις επαναληπτικές, αν γίνουν επαναληπτικές.

    • Βολιώτης avatar
      Βολιώτης @ Κώστας Ροδινός 04/07/2011 12:29:04

      Αγαπητέ μου κύριε Ροδινέ, καλημέρα.
      Αν η ΝΔ κερδίσει τις εκλογές, πόσο χρόνο διακυβέρνησης της δίνετε, με δεδομένη την παρουσία στα πεζοδρόμια των κάθε λογής συνδικαλιστών (δεν μπάινω στον πειρασμό να αναφέρω κάποιους, για να μην αδικήσω όσους θα ξεχάσω...), που θα ζητάνε "ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ" "αποκατάσταση των απωλειών" και "διασφάλιση των θέσεων εργασίας" κλπ. κλπ.?
      Και μη μου πείτε ότι ο κόσμος πια ξέρει κι έμαθε και δεν ανέχεται τέτοιες συμπεριφορές...
      Όλοι τους στα πεζοδρόμια θα είναι, μαχητικότατοι, αγωνιστικότατοι, σαν να μην πέρασε μια μέρα ΠΑΣΟΚ...
      Αν δεν ξεδοντιαστεί και δεν διαλυθεί το φαύλο και ελεεινό σύστημα του κομματικού πασοκικού κράτους, φοβούμαι πως η ανάληψη της εξουσίας, από τη ΝΔ, θα είναι μια πάρα πολύ μικρή παρένθεση!

      • ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
        ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα @ Βολιώτης 09/07/2011 12:15:11

        @Βολιώτης
        "Αν η ΝΔ κερδίσει τις εκλογές, πόσο χρόνο διακυβέρνησης της δίνετε"

        Μια κυβέρνηση ΝΔ με ισχνή πλειοψηφία, θα σταθεί το πολύ 9 μήνες στην εξουσία. Το σύστημα έχει φροντίσει να μπουν περισσότερα κόμματα στη βουλή.
        Εξάλλου οι ορδές των ξένων μυστικών υπηρεσιών μαζί με τους κουκουλοφόρους δρουν ανενόχλητα. Η στρατιωτική επιχείρηση που έγινε στο σύνταγμα δεν μπορούσε να γίνει από αρχηγό των ΜΑΤ γιατί δεν έχει περάσει σχολή πολέμου... Στην αρχή βγήκε μία αναγνωριστική διμοιρία και μετά αναρχικοί με σύνολο των ΜΑΤ την ίδια χρονική στιγμή. Ο χρόνος d του στρατού.
        Και κάτι τελευταίο. Τα μικρά κόμματα που δημιουργήθηκαν είναι όλα υπέρ των μεταναστών. Διαφωνούν μόνο στα οικονομικά μέτρα

    • EΛΛΗΝΑΣ avatar
      EΛΛΗΝΑΣ @ Κώστας Ροδινός 04/07/2011 15:45:51

      Ναι αλλά χωρίς αυτοδυναμία. Την αναθεώρηση του συντάγματος που θα περιέχει επαχθείς αλλαγές για την πλειοψηφία του ελληνικού λαού δε γίνεται να την περάσει μια ισχνή Ν.Δ. στη βουλή με 151 βουλευτές αλλά μια διευρυμένη συγκυβέρνηση ΠΑΣΟΚ - Ν.Δ. Η συναίνεση τώρα θα λέγεται συγκυβέρνηση - αυτή θα είναι η διαφορά.

  10. Pyrros avatar
    Pyrros 04/07/2011 12:27:50

    Το πρόβλημα με αυτό το σενάριο είναι εν τω μεταξύ ότι η χώρα πρέπει να κυβερνηθεί υπό το ζυγό του μεσοπρόθεσμου. Δηλαδή, κάποιος πρέπει να μαζέψει 6,5 δις από φορολογούμενους και να πουλήσει 5 δις κρατική περιουσία ΕΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ. Πως θα γίνουν αυτά με υπηρεσιακές κυβερνήσεις;

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ Pyrros 04/07/2011 12:54:04

      ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ!

    • Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
      Δημήτριος Κοκκαλάκης @ Pyrros 04/07/2011 13:34:57

      Καλύτερα να μη γίνουν, μήπως και γλυτώσει η χώρα από την ισοπέδωση.

  11. xbab avatar
    xbab 04/07/2011 12:31:02

    Τώρα θα φανεί η δυναμική και αποφασιστικότητα της ΝΔ και του κ.Σαμαρά.
    Επιβάλλεται να αντιδράσουν καταλυτικά, προκειμένου να μην ψηφιστεί εκλογικός νόμος-έκτρωμα που θα βάλει σε περαιτέρω νέες περιπέτειες τη χώρα μας. Το απαιτούμε και μεις.
    Η χώρα έχει ανάγκη από ισχυρές και αυτοδύναμες κυβερνήσεις.
    Παρατηρούμε, σήμερα, με ισχυρή πλειοψηφία το ΠΑΣΟΚ να κλυδωνίζεται και να παραπαίει. Φανταστείτε σε δικομματικές κυβερνήσεις ή τις λεγόμενες συνασπισμού κομμάτων ή εθνικής σωτηρίας.
    Όποιος προβεί σε νόθευση του εκλογικού νόμου που δεν δίδει (εύκολα) αυτοδύναμες κυβερνήσεις, εκτιμώ ότι θα διαπράξει έγκλημα κατά της πατρίδος(και προδοσία στο χάλι που βρίσκεται σήμερα). Αρκετά κλυδωνίζεται η χώρα. Τουλάχιστον στον εκλογικό νόμο πρέπει να πρυτανεύσει η κοινή λογική, αλλά και η...φιλοπατρία.
    Εξ άλλου τα εξαπτέρυγα κλπ ασήμαντες μειοψηφίες καιροφυλακτούν, προκειμένου να εκμεταλλευτούν την περίπτωση, έναντι οιουδήποτε τιμήματος.Να κυβερνήσουν θέλουν μόνο ή να δημιουργήσουν συνθήκες αποσταθεροποίησης, χειρότερες από τις σημερινές.
    Γι΄αυτό το λόγο ΝΔ και Σαμαράς πρέπει να αντιδράσουν καταλυτικά και ουσιαστικά.

  12. Βασίλης Χ. avatar
    Βασίλης Χ. 04/07/2011 12:52:19

    Εκτίμησή μου είναι ότι πολύ δύσκολα το ΠΑΣΟΚ θα εκτρέψει την ατζέντα από την Οικονομία. Ας μην ξεχνούμε ότι και το Σεπτέμβριο εν όψει έκτης δόσης θα έχουμε παρόμοιο σκηνικό με αυτό που "παίχτηκε" και τις προηγούμενες μέρες. Πιέσεις, εκβιασμούς, υποχωρήσεις. Μέσα σε όλα αυτά ο Γιωργάκης θα εξαγγέλλει δημοψηφίσματα; Ποιος θα τον πάρει στα σοβαρά; Αρνητικά για τον ίδιο θα λειτουργήσει και όχι θετικά, διότι ο κόσμος είναι και υποψιασμένος και εξοργισμένος, και το δήθεν δημοψήφισμα θα το θεωρήσει ως ακριβώς αυτό που είναι, δηλ. έναν αντιπερισπασμό. Smoke and mirrors, που λένε και οι "φίλοι" μας οι Άγγλοι.

    Κατά την γνώμη μου πιο ρεαλιστικό είναι το σενάριο του "στρίβειν δια των... προώρων". Αυτή η κυβέρνηση έχει επιτυχεί τον αντικειμενικό της στόχο, να βάλει τον τόπο σε αστάθεια για δεκαετίες και να δεσμεύσει και τις επόμενες στο ξεπούλημα της χώρας. Τώρα θα φύγουν σαν κύριοι και θα πετάξουν το "μπαλάκι" της εφαρμογής του Μεσοπρόθεσμου στους επόμενους. Και θα βρεθεί η ΝΔ υποχρεωμένη να εφαρμόσει τη φορολογία και τις αποκρατικοποιήσεις ("που κι εσείς τις υπερψηφίσατε" θα λένε οι πασόκοι) με ένα λαό εξαντλημένο από την ανέχεια, με ένα κρατικό μηχανισμό εντελώς εχθρικό, με τους συνδικαλιστάδες να βγαίνουν ξανά από τις τρύπες τους και να επιδίδονται στην αγαπημένη τους "επαναστατική γυμναστική" και με τη βόμβα της χρεωκοπίας απασφαλισμένη στα χέρια της.

    Πιστεύω λοιπόν ότι η ΝΔ πρέπει να κάνει το Γιωργάκη να φοβάται τις πρόωρες. Ήδη ο κόσμος γνωρίζει ότι το ΔΝΤ ήταν προαποφασισμένο, και υποψιάζεται ότι ο Γιωργάκης αποκόμισε συγκεκριμένα κέρδη - όχι μόνο πολιτικά αλλά και υλικά - από το σχέδιο αυτό. Αν υπάρχουν στοιχεία για κάτι τέτοιο δεν μπορώ να φανταστώ ότι η ΝΔ δεν τα έχει στα χέρια της. Πρέπει λοιπόν να τα θέσει υπόψη του λαού και να ζητήσει αυτοδυναμία για να κυνηγήσει τους υπαίτιους. Να υπενθυμίσει στο λαό ότι λόγω των εκλογών - παρωδίας του 2000 και της επακόλουθης παραγραφής το ΠΑΣΟΚ δεν τιμωρήθηκε για τη λεηλασία του Χρηματιστηρίου, και να τονίσει στο λαό ότι, αν στις επόμενες εκλογές βγει ξανά το ΠΑΣΟΚ ή καταλήξουμε σε μια Οικουμενική - "πλυντήριο", θα υπάρξει και πάλι παραγραφή και το ΠΑΣΟΚ θα γλιτώσει την τιμωρία και για τη λεηλασία της χώρας μέσω του Μνημονίου. Αυτό πρέπει να είναι το πρόταγμα της ΝΔ και αυτό πρέπει να είναι το δίλημμα που θα θέσει για τις επόμενες εκλογές. Ο δε Γιωργάκης να γνωρίζει ότι με το που θα φύγει το ΠΑΣΟΚ από την εξουσία - είτε εξακολουθεί να είναι αρχηγός αυτός είτε πασάρει το "δαχτυλίδι" σε άλλον - τον ίδιο θα τον πάνε "καροτσάκι" στο Ειδικό Δικαστήριο.

  13. axis avatar
    axis 04/07/2011 12:56:30

    Αν σήμερα γινόταν η προκήρυξη των εκλογών ο Σαμαράς θα έκανε αυτοδύναμη κυβέρνηση έστω και οριακά. Αν ο Παπανδρέου τις πάει για Σεπτέμβριο, η ΝΔ θα πάρει αυτοδυναμία με περίπατο και το ΠΑΣΟΚ θα βρεθεί τρίτο κόμμα κάτω και από ΚΚΕ. Πάντως όποτε και να γίνουν οι μνημονιακοί υπουργοί δεν θα βρουν ούτε τον σταυρό τους και γι' αυτό τους βλέπεις να ζητάνε ολοκλήρωση της τετραετίας.

  14. Pikis avatar
    Pikis 04/07/2011 13:33:02

    Μην είστε τόσο σίγουροι για την αποτυχία του πασοκ. Είμαι βέβαιος ότι αυτή τη στιγμή τα τζιμάνια της επικοινωνιολογίας σχεδιάζουν την καμπάνια του ΓΑΠ για τις εκλογές. Θα αρχίσει τα "σώσαμε τη χώρα από τη χρεοκοπία", "δώσαμε αέρα στην πράσινη ανάπτυξη", "σώσαμε τις συντάξεις", γεμίσαμε το κέντρο της Αθήνας με Έλληνες (αγανακτισμένους)" και άλλα ωραία. Ο παραδοσιακός πασόκος θα θυμηθεί ότι ο ΓΑΠ είναι γόνος του Ανδρέα και θα δακρύσει από τις αναμνήσεις του αρχιδ_του αρχηγού. Η μάστιγα που λέγεται πασοκ δεν γιατρεύεται εύκολα.

  15. Προφήτης avatar
    Προφήτης 04/07/2011 13:51:50

    Στο πρωτοσέλιδο της σημερινής "Αυριανής":

    "Αβραμόπουλος : το ΠΑΣΟΚ ευθύνεται για το ναυάγιο της εθνικής συνεργασίας"

    Κλάψε Μήτσο.Κλάψε.

    Το ΠΑΣΟΚ δεν ξέρει ούτε την έννοια "εθνικός".
    Κι αν θες να μάθεις τι σημαίνει "συνεργασία με το ΠΑΣΟΚ" ρώτα κάτι κακομοίρηδες αριστερούς που το διανοήθηκαν το 80 και δεν βρήκαν ούτε την ψήφο τους στις εκλογές.
    Το ΠΑΣΟΚ ενσωμάτωσε τούς οπαδούς τους και τούς πέταξε στο καλάθι.

  16. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 04/07/2011 13:59:47

    Είχα αναφέρει,χθες,πως η ΝΔ πρέπει να έχει ΕΤΟΙΜΑ εναλλακτικά σενάρια αποδυνάμωσης των κινήσεων των κυβερνώντων.Η παράταξη οφείλει να είναι πανέτοιμη για όλα.Οι κυβερνώντες μας έχουν αποδείξει,ΠΟΛΛΑΚΙΣ,από το παρελθόν,πως συμπεριφέρονται ΑΔΙΣΤΑΚΤΑ,ΥΠΟΥΛΑ και στήνουν ΠΑΓΙΔΕΣ.Το πασοκικό καθεστώς θα επικεντρώσει το ενδιαφέρον του στη δημιουργία νέου εκλογικού νόμου,θα προσπαθήσει να ''βολιδοσκοπήσει'' αντιδράσεις σχετικά με τυχόν δημοψήφισμα και αμέσως μετά θα επιχειρήσει τη ψήφιση της νέας δανειακής σύμβασης.Και κάτι ακόμη.Η μεγάλη ΜΑΣΤΙΓΑ της πολιτικής μας ζωής είναι η ΚΑΘΕΣΤΩΤΙΚΗ και ΑΥΤΑΡΧΙΚΗ νοοτροπία της πασοκικής παράταξης...Από το 1974,αλλά κυρίως από το 1981 και μετά,η χώρα έχει καταντήσει ΕΡΜΑΙΟ των ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΩΝ ορέξεων και ΦΑΥΛΩΝ διαθέσεων του πασοκικού καθεστώτος...Ακόμη και ΤΩΡΑ,που η πατρίδα ΞΕΠΟΥΛΙΕΤΑΙ,με τη δική τους ΥΠΟΓΡΑΦΗ και ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ,πάνω απ'όλα βάζουν το κομματικό τους συμφέρον...Πρόκειται για ΛΑΙΛΑΠΑ...Οι πολιτικοί ''Τζουμπέδες'' είναι ΕΔΩ....

  17. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 04/07/2011 14:19:41

    Και ποιο είναι το ΄΄δυνατό΄΄ σημείο του ΓΑΠ πέρα από το διαλύει, να χαμογελά, να μιλάει την αγγλικήν και να ΄΄στοχάζεται΄΄;;;

  18. η Dimi avatar
    η Dimi 04/07/2011 15:08:21

    «Η οικονομία ποτέ δεν ήταν το δυνατό σημείο του ΓΑΠ. Όχι γιατί δεν είναι οικονομολόγος, αλλά γιατί τα νούμερα και τα τεχνικά στοιχεία τον κουράζουν.»

    Στο βιβλίο του Δήμου Μπότσαρη, η πρώην σύζυγος του πρωθυπουργού Eύα Ζησιμίδου αποκαλύπτει λεπτομέρειες γιά τη δυναστεία Παπανδρέου, τον φόβο του γιά τη μαμά Μάργκαρετ και απειλές που δέχθηκε γιά το διαζύγιο.

    .. Ο Γιώργος γνώρισε την Εύα στο Λονδίνο το 1978, όπως ξετυλίγεται η ιστορία ζωής μέσα από το βιβλίο. Παντρεύτηκαν αλλά, ο υιός Παπανδρέου κράτησε κρυφό τον γάμο τους. Οχι μόνον από τον πατέρα του αλλά και από τη μητέρα του. Δεν τόλμησε ούτε σε αυτήν να το πει.

    Η ΕΥΑ ΒΟΗΘΗΣΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ ΣΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΤΟΥ.

    ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ Η ΕΥΑ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙΝΗ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΗ ΔΙΑΤΡΙΒΗ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΠΗΡΕ ΤΟ ΠΕΡΙΠΟΘΗΤΟ «ΧΑΡΤΙ».

    .. Παρά τις προσπάθειες που έκανε η Εύα Παπανδρέου, όπως εξομολογείται, να φέρει κοντά της τον άντρα της, η κατάσταση χειροτέρευε και όλη η οικογένεια έδειχνε ότι επιζητούσε συναινετικό διαζύγιο.

    Συνάντησε τον πρωθυπουργό πεθερό της λίγες μέρες πριν από το επίσημο ταξίδι του στην Κίνα. Αυτή τη φορά, όμως, είδε μπροστά της έναν Ανδρέα που δεν είχε ξαναδεί και που ποτέ δεν είχε φανταστεί ότι θα της φερόταν όπως της φέρθηκε εκείνη την ημέρα.

    Ο Ανδρέας ήταν αγριεμένος και ιταμός. «ΑΚΟΥΣ’ΕΔΩ», της είπε, «ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΒΙΑΣΕΙΣ ΕΣΥ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ. ΘΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΖΥΓΙΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ. ΠΡΙΝ ΦΥΓΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΙΝΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ. Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙ.

    ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ. ΑΝ ΠΑΣ ΣΤΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ, ΘΑ ΣΕ ΕΞΟΝΤΩΣΩ, ΘΑ ΣΕ ΛΟΙΩΣΟΥΜΕ. Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ! ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΤΟΝ ΕΦΤΙΑΞΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΑΠΟ ΣΑΣ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ!»

    Απόσπασμα ρεπορτάζ Σ. Χίου: «EYA ΖΗΣΙΜΙΔΟΥ Η ζωή που δεν έζησα δίπλα στον Γιώργο» Εντυπη έκδοση «δημοκρατία» ΠΟΛΙΤΙΚΗ σελ 12 Σαββάτο 2/7/11
    ♠ ♠ ♠
    Eτσι εξηγείται η πανασχετοσύνη του στα οικονομικά και όχι μόνο, με την οποία έσυρε την Ελλάδα στο χείλος της αβύσσου. Ετσι εξηγούνται επίσης, οι λυσσαλέες προσπάθειές του Αφελληνισμού, τουρκοποίησης, της επιβολής Απαιδείας και της έκδοσης Ελληνικών πτυχίων με το τσουβάλι. Πάρτε νάχετε οι Λάθρο ελληνικά πτυχία, προστιθέμενης αξίας cabinet.

    Με την Ελλάδα και τα Παιδιά Της, να πληρώνουν το ολέθριο τίμημα, έχοντας πλέον εξαντλήσει τα όρια ανοχής και αντοχής τους με δαύτον.

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ η Dimi 04/07/2011 19:42:50

      ΠΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΖΗΤΑΓΕ ΔΙΑΖΥΓΙΟ Η ΕΥΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ,ΑΦΟΥ ΤΗΣ
      ΕΛΕΓΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΤΙ "ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ" ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΔΙΝΕ ΦΡΑΓΚΟ ?

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 05/07/2011 09:56:51

        !!!

  19. ΑΓΡΟ avatar
    ΑΓΡΟ 04/07/2011 15:10:53

    ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΕΛΑΛΗΣΑ ΚΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑΝ ΟΥΚ ΕΧΩ!!ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΣ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΝ 35 ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΝΟΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΝ,ΕΠΕΙΔΗ
    ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΟΥΣ ΗΘΕΛΕ ΛΕΕΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
    ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΚΚΛΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ.ΙΔΟΥ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.
    ΟΧΙ ΑΛΛΕΣ ΜΟΝΟΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ!!!!!!!!

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ ΑΓΡΟ 04/07/2011 15:48:16

      Δλδ., πολυκομματικό «συναινετικό» μπάχαλο...
      Ὅλοι «μέσα» ὥστε νά μήν μπορεῖ κανείς νά μιλήσει κατόπιν...
      Πονηρή καί ΥΠΟΥΛΗ παγίδα...
      Πέσε μέσα μόνος σου...!

  20. thanasis avatar
    thanasis 04/07/2011 21:19:59

    ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΛΗΣ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ
    ΒΟΥΒΟ ΑΛΛΑ ΟΡΜΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΤΡΙΨΗ ΚΑΘΕ ΠΑΡΑ
    ΝΟΜΟ ΨΗΦΟΘΗΡΙΚΟ ΝΟΜΟ ΠΟΥ ΘΑ ΦΕΡΟΥΝ ΟΙ
    ΕΘΕΛΟΔΟΥΛΟΙ ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΟΙ ΤΩΝ ΒΡΥΞΕΛΛΩΝ

  21. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 10/07/2011 11:22:04

    Ο Σαμαράς θα εμποδιστεί να ανεβεί στην εξουσία, έστω και για 8-9 μήνες.Διότι θα κάνει το αυτονόητο, εμπορικές συμφωνίες με Ρωσία και Κίνα.
    Αυτό αυτόματα σημαίνει το τέλος της παγκοσμιοποίησης και της κατάρρευσης της Ευρώπης.

    Το πιθανότερο είναι να οργανώσουν δημοψήφισμα για αλλαγή συντάγματος και ψήφο των αλλοδαπών. Το χρονικό τους περιθώριο είναι μέχρι το Δεκέμβριο,που εκδικάζεται στην ολομέλεια του συμβουλίου επικρατείας η ψήφος των αλλοδαπών.