#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/08/2012 09:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δικαιοσύνη στα βάρη!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος avatar
    Νίκος 07/08/2012 09:26:09

    Μπράβο! συμφωνώ απολύτως.
    Οποιος έχει κάποια αντίρρηση ας την διατυπώσει. Αυτή είναι ανάρτηση για πολλά σχόλια.

  2. Κώστας Χ. avatar
    Κώστας Χ. 07/08/2012 09:34:49

    Άντε και καλά τα λές εσύ. Σε ακούει όμως κανείς; (από αυτούς που πρέπει να σε ακούσουν εννοώ).

    ΥΓ. Πιστέυω ότι στο πλαίσιο των προτεινόμενων μέτρων, θα πρέπει -κάποια στιγμή- να συζητήσουμε και κάποια που να αφορούν την αναστροφή του δημογραφικού μας προβλήματος

  3. Takis avatar
    Takis 07/08/2012 09:38:34

    το Δημόσιο θα χρειαστεί άμεσα να βρει 11,5 δις ευρώ
    ++
    Λεω να παρω την πρωτη βοηθεια.
    Βοηθησε με σε παρακαλω.

    ΓΙΑΤΙΙΙΙΙΙ??????????????????????/

    Δεν πηραμε τα 150 δις ευρω που υποσχεθηκε ο (χοντρος) "ευτραφης κυριος",(πρωην ΥΠΟΙΚ και αντιπροεδρας) οτι θα παρουμε, αν κανουμε το PSI πι ες αει
    δηλαδη τη μεγαλυτερη κλοπη των αποθεματικων των ασφαλιστικων ταμειων και των καλοπιστων πολιτων που το μονο εγκλημα τους ηταν οτι εμπιστευθηκαν το κρατος,και αγορασαν (με το εφαπαξ τους π.χ) ελληνικα ομολογα???
    Αν οχι, ο χοντρος ειπε ψεμματα ,εξαπατησε το κοσμο και η απατη ξερω οτι (θαπρεπε να ) τιμωρειται..

    Επειτα αυτα τα "μετρα" που εισηγεισαι τα ...μελετησες??
    Ειδικα εκει με το "προωρες συνταξεις" για ξανακυτταξε το..
    Μου ειναι εξαιρετικα δυσαρεστο να βλεπω "οικοδομο" 65 χρονων στη σκαλωσια ... Και "ναυτη" 65 χρονων...
    Και πιλοτο 65 χρονων ,οντας εν υπηρεσια απο τα 18 του που εισηλθε στην Ικαρων ... και πολλα αλλα ακομη..

    Ξαναδες το και ειμαι σιγουρος θα κοψεις τις .."συμβουλες" για τα μετρα.

    • akenaton avatar
      akenaton @ Takis 07/08/2012 09:50:28

      Τα 11,5 δις είναι υπογραμμένα και ψηφισμένα αν δεν το ξέρατε ...

      Όσο για τους οικοδόμους, κλπ, αφήστε το. Αν διαβάζατε παρακάτω θα βλέπατε ότι προτείνεται η έξοδος στα 60 με 35 έτη εργασίας. Μη με ρωτήσετε αν έχω δει οικοδόμο στα 60 στην σκαλωσιά. Θα σας πω ότι έχω δει. Στην εποχή μας 60 χρονών θεωρείσαι νέος. Άλλωστε, συνήθως σε τέτοιες ηλικίες αυτό που απαιτείται είναι εμπειρία κι όχι δύναμη.
      Για τους πιλότους, ποιος είπε να πιλοτάρουν μέχρι τα 60; Υπάρχουν θέσεις Διοίκησης - Εκπαίδευσης όπου μπορούν να προσφέρουν σταματώντας τις πτήσεις. Όταν δεν θέλει κάποιος αλλαγές, οι δικαιολογίες είναι άφθονες και πανεύκολες! Συνήθως όμως τραβηγμένες από τα μαλλιά....

      • Takis avatar
        Takis @ akenaton 07/08/2012 09:59:49

        οι δικαιολογίες είναι άφθονες και πανεύκολες
        ++
        Αυτο βλεπω.

        να πιλοτάρουν μέχρι τα 60;
        ++
        18 μπηκε στη σχολη Ικαρων ,22 βγηκε, + 35 χρονια υπηρεσιας = 57 ετων.
        (Τωρα υπολογιζονται συνταξιμα και τα χρονια στη σχολη,και πολυ σωστα δηλαδη)..

        Λοιπον ειναι 57 ,υπολειπονται μεχρι τα 60 τρια χρονια αριθμητικα 3 =36 μηνες = 1095 μερες. Εχεις καμμια ιδεα πως θα ζησει αυτο το διαστημα??
        Να το στειλουμε να κανει την τσατσα? Η μηπως ..θαπρεπε να κανει οικονομιες,για να εχει να την βγαλει??

        Ο πιλοτος ειναι απλα ενα παραδειγμα,δεν ειναι το μονο.
        Ολες σου οι προτασεις ειναι για τα μπαζα. Μας ταπαν και αλλοι...

        • akenaton avatar
          akenaton @ Takis 07/08/2012 10:05:51

          Ε, ας δουλέψει 38 αγαπητέ μου! Θα πάρει αναλογικά και περισσότερη σύνταξη. Εγώ ήδη συμπληρώνω αισίως 28 έτη και ετοιμάζομαι για καινούρια καριέρα!

          Υ.Γ. Ευχαριστώ για το "κομπλιμάν". Έτσι μου ακούγεται από κάποιον σαν και εσάς!

          • Takis avatar
            Takis @ akenaton 07/08/2012 10:13:51

            από κάποιον σαν και εσάς!

            ++
            Η ευγενεια δεν κρυβεται. Ειδκα οταν ειναι εμφυτη.

          • akenaton avatar
            akenaton @ Takis 08/08/2012 00:45:04

            Ακριβώς, δεν κρύβεται. Ξαναδιαβάστε το σχόλιό σας και θα την βρείτε.

          • Takis avatar
            Takis @ akenaton 07/08/2012 12:59:47

            ας δουλέψει 38 αγαπητέ μου! Θα πάρει αναλογικά και περισσότερη σύνταξη
            ++
            Καπου ομως λες για "πλαφον" και αλλες τετοιες ελληνικουρες στις συνταξεις!!
            Δηλαδη να δουλεψει τρια (3) χρονια ακομα να πληρωνει σαν "κυριος" τις κρατησεις ,και να ξερει οτι αυτα τα λεφτα που του κλεβουν ειναι μερος των .."μετρων" akenaton!?!???

            Ω! Δια! κατακαυσον αυτους...

          • akenaton avatar
            akenaton @ Takis 07/08/2012 13:04:27

            1. Μπορεί να μην έχει κρατήσεις για σύνταξη αυτά τα τρία επιπλέον χρόνια και να τα παίρνει στο χέρι.
            2. Μπορεί το πλαφόν να ισχύσει μονάχα για 35 χρόνια υπηρεσίας.
            Λύσεις υπάρχουν αγαπητέ μου για ιδιαίτερες περιπτώσεις, θέληση δεν υπάρχει και αντιθέτως υπάρχει κακοπιστία. Ή μάλλον η λογική του ΟΛΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ.

          • Νατάσσα avatar
            Νατάσσα @ akenaton 08/08/2012 00:50:23

            Καινούρια καριέρα..
            Θα γίνετε Τουταγχαμών;

        • JKAL avatar
          JKAL @ Takis 07/08/2012 10:08:49

          Γεγονότα!!!
          Α.Τ.Ι.Α προσεδαφίστηκαν στην Ελλάδα.
          Λογιστές από τον 'Αρη ανέλαβαν τη διακυβέρνηση της χώρας, καταργώντας την πολιτική. Επικεφαλής τους τοποθέτησαν αχυράνθρωπο, μετενσάρκωση κομπλεξικού Φαραώ.
          Εξελίξεις!!!

          • akenaton avatar
            akenaton @ JKAL 07/08/2012 10:20:10

            Η έλλειψη επιχειρημάτων πάντα οδηγεί σε προσωπικές επιθέσεις! Σας ευχαριστώ κι εσάς!

          • JKAL avatar
            JKAL @ akenaton 07/08/2012 10:27:21

            Παρακαλώ, δεν κάνει τίποτα.
            Αφού εκτίθεστε τόσο πολύ με τις νεοφιλελεύθερες-λογιστικές απόψεις σας, θα είστε δέκτης των λοιδοριών όλων όσοι πιστεύουν ότι οι λύσεις πρέπει να είναι πολιτικές.

          • akenaton avatar
            akenaton @ JKAL 07/08/2012 10:32:22

            Λοιδόρησον μεν άκουσον δε!

          • JKAL avatar
            JKAL @ akenaton 07/08/2012 11:15:35

            Το προσπάθησαν αυθεντικά ο Μάνος με τον Τζήμερο. Μας έπεισαν 1%. Πόσο μάλλον...

          • akenaton avatar
            akenaton @ akenaton 07/08/2012 10:49:45

            Αν ακολουθηθεί το πλαφόν που προτείνω για ΟΛΟΥΣ, το κόστος του κομματικού κατεστημένου θα πέσει κατακόρυφα. Και τότε θα δούμε πόσοι από αυτούς είναι εκεί για να προσφέρουν και πόσοι για να τα κονομήσουν.

          • Γρυνη avatar
            Γρυνη @ akenaton 07/08/2012 15:44:41

            τοπε και η Βανα Μπαρμπα αλλωστε!
            με αφοπλιστικη ειλικρινεια τυπου απο μικρο και απο ... (δεν ειναι προσωπικος ο χαρακτηρισμος, απλη αναφορα παροιμιας!!), ειπε οτι θελησε να μπει στην πολιτικη για να βολευτει!!!
            ποσοι ακομη υπαρχουν τετοιοι... σχεδον ολοι!!!

          • "Παύλος" avatar
            "Παύλος" @ Γρυνη 07/08/2012 16:04:46

            Αυτό το "σχεδόν" όμως έχει σημασία.

          • Φελίζα avatar
            Φελίζα @ JKAL 07/08/2012 10:25:21

            Μεταξύ πολιτικών και λογιστών επιλέγεις τους ανεπάγγελτους πολιτικούς? Για σκέψου το ξανά....

          • JKAL avatar
            JKAL @ Φελίζα 07/08/2012 10:30:18

            Ασυζητητί τους πολιτικούς. Τους πολιτικούς χωρίς απαξιωτικό επιθετικό προσδιορισμό.

          • Φελίζα avatar
            Φελίζα @ JKAL 07/08/2012 10:35:11

            ...τον απαξιωτικό επιθετικό προσδιορισμό - χωρίς γενίκευση βέβαια - επάξια τον κέρδισαν με το έργο τους .

          • JKAL avatar
            JKAL @ Φελίζα 07/08/2012 11:05:56

            Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, λοιπόν, γιατί υπήρξαν και πολιτικοί πραγματικοί Εθνάρχες.
            Αυτοί που λέτε εσείς εφαρμόζουν τους κανόνες των εγχειριδίων και καταντούν τα μεγάλα κόμματά τους κομματίδια του 12 και του 18%.

          • tak avatar
            tak @ Φελίζα 07/08/2012 19:02:59

            Άρα λοιπόν δηλώνεις πολιτικός ανεπάγγελτος και ασυζητητί σε επιλέγουν! Τι λέτε κύριέ μου; Πώς μου είχε διαφύγει τόσα χρόνια πως ήμουν ο Καίσαρας; Τι κρίμα!

          • JKAL avatar
            JKAL @ Φελίζα 08/08/2012 07:21:05

            @tak,
            fρονώ ότι η διάψευση σημαντικού μέρους των πολιτικών σας (μας) προσδοκιών, σας αποσπά την προσοχή, μειώνει την ευθυκρισία σας και σας κατέστησε άκαιρο και άτοπο στον παρόντα σχολιασμό σας.
            Θα με υποχρεώνατε να επαναλάβετε την ανάγνωση του προηγουμένου διαλόγου.

        • popolaros avatar
          popolaros @ Takis 07/08/2012 11:19:11

          Για τους στρατιωτικούς που τα τελευταία χρόνια είναι ένας προσφιλής στόχος των κυβερνώντων (μέχρι και για πραξικόπημα τους κατηγόρησαν οι νεοΠασόκοι για να δικαιολογήσουν το Δημοψήφισμα του ΓΑΠ)...υπάρχει και η άλλη λύση που είχε προτείνει ο Καρατζαφέρης.

          Μόλις αποστρατεύονται να τους πηγαίνουν στη ΜΟΜΑ για να φτιάχνουν δρόμους μέχρι τα 65.
          Μετά μπορούν να παίρνουν σύνταξη και να βγάζουν τη στολή.

          Με τέτοια μυαλά οι μόνοι που θα πηγαίνουν αξιωματικοί στις Ε.Δ θα είναι οι 'φτηνοί' Πακιστανοί.
          Εάν φυσικά δεν έχουμε Αποκρατικοποιήσει και το Στρατό μέχρι τότε.

          Υπάρχουν και οι Blackwater εταιρείες.
          Neoliberalism Rules Baby.....

      • Γεωργία avatar
        Γεωργία @ akenaton 07/08/2012 11:52:09

        Γνωριζεις ότι σε όλη την Ευρώπη αλλά και στις ΗΠΑ, οι μόνοι που παίρνουν σύνταξη στα 40 και με μόλις 20 χρόνια υπηρεσιακής εργασίας είναι οι στρατιωτικοί;
        Αν δεν ξέρεις τους λόγους βρες τους ή ρώτησε.

        • popolaros avatar
          popolaros @ Γεωργία 07/08/2012 14:06:17

          Οι λόγοι συνταξιοδότησης για τους Στρατιωτικούς στα 45-50 είναι γνωστοί και ισχύουν όπως λες σε όλο το πλανήτη.
          Μόνο μερικοί Στρατηγοί μένουν σε μεγαλύτερη ηλικία, οι υπόλοιποι φεύγουν ή τους φεύγουν.

          Ούτε και στη Ελλάδα υπήρχε πρόβλημα μέχρι που οι Μπεγλητοπαρέα των νεοπασόκων σταμάτησε να τους λέει Αξιωματικούς αλλά 'ένστολους υπαλλήλους'.
          Κάτι σαν σεκιουρητάδες δηλαδή.
          Καταπληκτικής έμπνευσης, ειδικά εάν έχει πρόθεση να τους απαξιώσεις και στιγματίσεις.
          Ειδικά με το 'πραξικόπημα' που πούλησαν και αποκεφάλισαν όλη την ηγεσία.

          Λίγο η κρίση, λίγο ο φθόνος, τώρα έγιναν δακτυλοδεικτούμενοι σε ημιπαράνομη κατάσταση.
          Δεν θα μείνει τίποτα όρθιο με τους ταλιμπάν της Τρόικας.

          • Γεωργία avatar
            Γεωργία @ popolaros 07/08/2012 16:21:35

            Συμφωνώ!!!

            Και προσθέτω και κάτι άλλο:είναι οι μοναδικοί ΔΥ, οι οποίοι βάση του στρατιωτικού κανονισμού τους , ΑΠΟΛΥΟΝΤΑΙ όταν υποπέφτουν σε ποινικά παραμπτώματα(π.χ. ναρκωτικά, κλοπή, πλαστογραφία κλπ).

      • Takis avatar
        Takis @ akenaton 07/08/2012 11:56:09

        Τα 11,5 δις είναι υπογραμμένα και ψηφισμένα αν δεν το ξέρατε …
        ++
        Απο ποιον?

        • Γεωργία avatar
          Γεωργία @ Takis 07/08/2012 12:05:59

          Από την κυβέρνηση Παπαδήμου και τα κόμματα που τον στήριξαν.

          • Takis avatar
            Takis @ Γεωργία 07/08/2012 13:08:13

            Εγω θεωρω παρανομη την κυβερνηση "παπαδημου" οπως και την κυβερνηση "γαπ-ία".
            Πειραζει?

            Και επειτα,δεν πηραμε τα 150 δις ευρω που υποσχεθηκε ο "ευτραφης κ.ταδε",κανοντας το πι ες αει, σαν ΥΠΟΙΚ??

          • Γεωργία avatar
            Γεωργία @ Takis 07/08/2012 16:23:04

            Το τι θεωρείς παράνομο ή νόμιμο είναι άλλο ζήτημα. Η ουσία είναι όμως ότι το επαίσχυντο δεύτερο μνημόνιο ψηφίστηκε με πάνω από 180 βουλευτές.

      • lambros avatar
        lambros @ akenaton 07/08/2012 14:42:47

        "Άλλωστε, συνήθως σε τέτοιες ηλικίες αυτό που απαιτείται είναι εμπειρία κι όχι δύναμη."
        60 ετών 5-6 ωρες την ημέρα μυστρί στο ένα χέρι φραγκόφτιαρο στο άλλο (σε σκαλωσιά) δεν ακούγεται δύσκολο. Στα 65 ίσως να είναι και πιο εύκολο λόγω περισσότερης ...εμπειρίας.

  4. panos avatar
    panos 07/08/2012 09:41:41

    ΜΠΡΑΒΟ φιλε μου αυτες οι προτασεις πρεπει να ειναι το ευαγγελιο για τους κυβερνωντες,που καιρος ειναι να παραμερισουν το πολιτικο κοστος και να σωσουν τη ΧΩΡΑ γιατι τα πελατακια μας τελειωσαν.

  5. Γρυνη avatar
    Γρυνη 07/08/2012 09:54:00

    αγαπητε Akenaton,
    μπραβο για μια ακομη φορα για τον κοπο που κανεις να γραφεις!
    συμφωνω σχεδον σε ολα!
    μια απορια εχω: τι πραγματικα πιστευεις, οτι ανακαλυψαμε τον τροχο;
    ειλικρινα πιστευεις οτι οι κυβερνωντες δεν τα ξερουν αυτα που προτεινεις;
    αντε δεν τα ξερουν, (τους απαξιωνει εξαιρατικα ο αφορισμος!!), δεν τα διαβαζουν;
    ποσες φορες δεν εχουν ειπωθει και ξαναειπωθει και φωνη βοωντος;
    αρα, και τα ξερουν και τα γνωριζουν!!! δεν ΘΕΛΟΥΝ να τα εφαρμοσουν!! διοτι τους συγκρουει ευθεως με τις συντεχνιες που τους στηριζουν και τους κρατουν στην εξουσια!!!
    (δες για παραδειγμα στις αποκρατικοποιησεις που ανακοινωθηκαν: λειπει ο ΟΣΕ!!! φωναζει ο Ροδινος εδω και μηνες.... με ταξι λεει, να τους μεταφερουμε τους επιβατες του ΟΣΕ, λιγοτερο μας κοστιζει!)
    Γι' αυτο σου επαναλαμβανω, αστα καλυτερα!
    και last but not least ειλικρινα θαυμαζω το κουραγιο σου!!!
    με 42 βαθμους... φωνη βοωντος σε θερμοκρασιες ερημου ...και κυριολεκτικα!!!!!!!

    • akenaton avatar
      akenaton @ Γρυνη 07/08/2012 09:59:39

      Γνωρίζω πως τα γνωρίζουν.
      Αλλά γνωρίζω επίσης και την δύναμη του Διαδικτύου και την πίεση που μπορεί να ασκήσει έστω σε "υψηλά κλιμάκια".
      Επίσης, αν δεν τα γράψω νιώθω ότι θα σκάσω.
      Τα γράφω λοιπόν.
      Υ.Γ. Στα 1250 μέτρα υψόμετρο, σας βεβαιώ δεν είναι και τόσο ζεστά. :)

      • Γρυνη avatar
        Γρυνη @ akenaton 07/08/2012 10:10:01

        οσον αφορα την "πιεση" διαθετουν εκτονωτες αυτοι!!!
        δεν "χαμπαριαζουν", γι' αυτο και ειναι προγραμμενοι, δυστυχως γι' αυτους, δυστυχεστερα ομως για μας!!!!

        οσο για το σκασιμο, το δικαιολογω! ετσι νοιωθω και γω!!!

        ΥΣ. α, πηγαμε και διακοπες.... καλα να περνατε στο χωριο σας!!!

        • akenaton avatar
          akenaton @ Γρυνη 07/08/2012 10:13:01

          Ευχαριστώ! Φθηνά, στο πατρικό που ευτυχώς είναι πολύ ψηλά στα βουνά, ένεκα η βλάχικη καταγωγή :)

          • Γρυνη avatar
            Γρυνη @ akenaton 07/08/2012 15:03:49

            δεν τοξερα! χαιρομαι ιδιαιτερως!!
            ειμαστε απο την ιδια ρατσα...

      • Δήλιος avatar
        Δήλιος @ akenaton 07/08/2012 10:31:04

        Δύσκολα θα μπορούσε να διαφωνήσει κανείς με τα προτεινόμενα μέτρα-ρυθμίσεις,εκτός απο τους θιγόμενους απο κάθε ένα απο αυτά.Με προβληματίζει ο απόλυτος τρόπος που αναφέρεσαι στα τεκμήρια.Έχω την γνώμη οτι παρεξηγούμε εύκολα την περιουσία με το εισόδημα.
        Υ.Γ.Η διαβίωση σε υψόμετρο εν μέσω καύσωνα μήπως αποτελεί τεκμήριο ακατα-μάχητο....

        • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
          ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ Δήλιος 07/08/2012 17:31:36

          Γεια σου Δήλιε :) !!!!

      • Αναστάσης avatar
        Αναστάσης @ akenaton 07/08/2012 21:53:30

        AKENATON

        Τα έμαθες τα νέα;

  6. PERASTIKOS avatar
    PERASTIKOS 07/08/2012 10:23:09

    Ιδιωτικός τομέας : 1.500.000 ανέργους
    Κρατικός τομέας: 0 ανέργους!
    Που είναι η δικαιοσύνη;
    Αν δεν απολυθούν εδώ και τώρα 200.000 κρατικοί κηφήνες, οτι μέτρα και να παρθούν δεν θα αποδώσουν! Ο κοσμάκης του ταλαιπωρημένου ιδιωτικού τομέα, ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΡΑΤΙΚΑ ΠΑΡΑΣΙΤΑ! ΤΕΛΟΣ!

  7. foros avatar
    foros 07/08/2012 10:30:10

    "Κατάργηση των ειδικών μισθολογίων. Εφαρμογή του ενιαίου μισθολογίου σε όλους τους υπαλλήλους του στενού και ευρέως (ΔΕΚΟ , κλπ) Δημόσιου Τομέα"
    Να υποθέσω ότι συμπεριλαμβάνεις τους ανώτερους υπαλλήλους του Υπεξ (πρέσβεις κλπ) ,δικαστές άρα και τους βουλευτές, είναι όλοι τους Δ.Υ. αφού πληρώνονται από τον κρατικό προϋπολογισμό.
    Το ενιαίο μισθολόγιο ΔΕΝ υπάρχει σε καμία πολιτισμένη χώρα του κόσμου. Είναι προϊόν σοβιετικής έμπνευσης.

    "Δημοψήφισμα για το δικαίωμα των Δ.Υ. σε απεργία Vs την μονιμότητα στο Δημόσιο. Οι Δ.Υ. θα πρέπει να επιλέξουν ή το ένα ή το άλλο. Και τα δύο δεν είναι λογικό"
    Η απεργία είναι αναφαίρετο δικαίωμα του εργαζομένου άρα επιλέγοντας το αυτονόητο δικαίωμα στην απεργία "χάνεις" την μονιμότητα επομένως σου δίνεται η δυνατότητα να εργασθείς και στον ιδιωτικό τομέα ή να συστήσεις επιχ/ση. Φαντάσου λοιπόν έναν ευσυνείδητο δικαστή να παίρνει 1200 ευρώ και να συστήσει μια δικηγορική εταιρεία; ή ένας ευσυνείδητος εφοριακός να συστήσει μια ελεγκτική εταιρεία και να είναι παράλληλα ελεγκτής και ελεγχόμενος.
    Υπάρχουν συνέλληνες κάποιες κατηγορίες επαγγελμάτων που όχι μόνο θα πρέπει να αμείβονται διαφορετικά αλλά θα πρέπει δυστυχώς να είναι και μόνιμοι.
    Ξέρετε βέβαια πολύ καλά ότι υπάρχουν περίπου 64000 προσλήψεις εκτός ΑΣΕΠ, μετά την σύσταση του ΑΣΕΠ, που έγιναν επί κυβερνήσεων ΠΑΣΟΚ-ΝΔ.
    Είναι μια καλή αρχή απολύσεων.
    Τα μέτρα σου είναι στην σωστή κατεύθυνση, θέλουν βέβαια περαιτέρω επεξεργασία, στον δημόσιο τομέα άλλα θα ήθελα και τις προτάσεις σου για τον άλλο ασθενή, τον ιδιωτικό τομέα που στην στην πλειοψηφία του είναι κρατικοδίαιτος, αφού η ζήτηση των προϊόντων και των υπηρεσιών γίνεται κυρίως από Δ.Υ. (εξαίρεση τουρισμός, αγροτική παραγωγή, ναυτιλία)

    • akenaton avatar
      akenaton @ foros 07/08/2012 10:39:46

      Αυτή την δύσκολη ώρα για όλους, πρέπει να πληρώσου6με όλοι! Και οι ανώτατοι άρχοντες. Αργότερα, αν και όταν ορθοποδήσει η χώρα, θα δούμε και για διαφοροποιήσεις. Το θεωρώ απαράδεκτο ένας Πρωτοδίκης να παίρνει 6000 Ευρώ το μήνα και ένας άνεργος Δικηγόρος να έχει μηδενικό εισόδημα. Αυτό είναι άκρατος νεοφιλελευθερισμός! Και εν πάση περιπτώσει, είμαι νεοφιλελεύθερος ή παλαιοκομμουνιστής; That's the question (?) ......
      Φιλικά.

    • Γεωργία avatar
      Γεωργία @ foros 07/08/2012 11:55:08

      Και το οποίο ενιαίο μισθολόγιο ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ και από τους νεοφιλελεύθερους οικονομολόγους. Όπου πήγε το ΔΝΤ το απαίτησε.

  8. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 07/08/2012 10:32:05

    H κατωτερη συνταξη υπαρχει.Ειναι η αγροτικη των 380 ευρω απο την οποια ειπαν οτι δεν θα κοψουν.
    Η ανωτερη επισης με τα πλαφον ουσιαστικα υπαρχει.Με τους διπλοσυνταξιουχους υπαρχει προβλημα εισφορων.Υπαρχουν κλαδοι που πληρωναν εισφορες και αν καταργηθει τελειως θα πεσει στα δικαστηρια.Καλυτερα να μπει στο συνολικο πλαφον.
    Τα εφ απαξ θα περικοπουν.Εαν δεν υπαρχει κοινωνικος πορος ειναι εσωτερικη υποθεση των ταμειων τους αν θελουν να υπαρχουν.
    Μονιμοτητα : Σωστο οτι οι μονιμοι δεν πρεπει να εχουν δικαιωμα απεργιας.
    Μονο που δεν μπορουν να το αποφασισουν αυτοι με δημοψηφισμα.Υπαρχουν κλαδοι που ειναι απαραιτητη η μονιμοτητα (δικαστες,θεσεις ευθυνης γενικα).
    Το κρατος θα κανει το διαχωρισμο μονιμων και μη.
    Τα αντιοικογενειοκρατικα μετρα σωστα.Μονο που το κρατος ως υστατος εγγυητης των συνταξεων δεν μπορει να αποποιηθει την επιχορηγηση στα ταμεια κυριων συνταξεων.Αυτο μπορει να γινει μονο στα πολυτελειας (οπως εφαπαξ).

  9. Φελίζα avatar
    Φελίζα 07/08/2012 10:32:20

    Μπράβο akenaton . Συμφωνώ με ότι προτείνεις και είμαι σίγουρη ότι οι υψηλά ιστάμενοι γνωρίζουν. Αποφασιστικότερες κινήσεις χρειάζονται , προς αυτή την κατεύθυνση , πριν μας βρει ο Σεπτέμβρης και μετά .......

    • tak avatar
      tak @ Φελίζα 07/08/2012 19:06:12

      Αμ δεν έχει μετά! Τέλος... Εκτός αν ο Αντώνης πάρει το όπλο του... Δε θα το πάρει; Κάποια στιγμή πιστεύω πως θα το κάνει...

  10. bladerunner82 avatar
    bladerunner82 07/08/2012 10:32:36

    ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΝ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ.ΜΟΛΙΣ ΕΙΔΑ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΑ ΑΜΕΣΑ.

    • Χρηστος avatar
      Χρηστος @ bladerunner82 08/08/2012 01:00:12

      και αυτό τι πιστεύεις ότι σε κάνει;

  11. camel avatar
    camel 07/08/2012 10:34:11

    Μαλλον κατι δεν πρεπει να πηγαινει κατι καλα με εσενα. Αν εφαρμοζοταν ολα τα αμεσα μετρα στους επομενους μηνες η υφεση δεν θα ηταν 10% οπως θα ειναι φετος αλλα 20 30 και κανεις δεν ξερει ποσο . Το ΑΕΠ της χωρας απο 200 δις θα εφτανε στην τριετια στα 100 δις και με αγνωστες προοπτικες και η ανεργια θα εφτανε πανω απο 35%Εκει ομως που δινεις ρεστα ειναι στο ή δημοσιος υπαλληλος ή απεργια.Ποσο μισος και κομπλεξ πρεπει να κρυβεις μεσα σου για τους δημοσιους υπαλληλους?Γιατι δεν προτεινεις και σαββατοκυριακο μαστιγωμα για παραδειγματισμο? Ολοι σαν και εσενα που προτεινουν τετοια μετρα πρεπει να εχουν κλεψει παρα πολυ το δημοσιο για να το μισουν τοσο. Αληθεια τι δουλεια κανεις?

    • akenaton avatar
      akenaton @ camel 07/08/2012 10:46:32

      Αυτό με την ύφεση μας το εξηγείτε με νούμερα;
      Ο Δημόσιος Τομέας χρεοκόπησε, ο Ιδιωτικός πληρώνει τη νύφη. Άδικο δεν νομίζετε; Δεν έχω τίποτε με κανέναν και κυρίως με τους χαμηλόμισθους Δημόσιους Υπαλλήλους που εργάζονται ευσυνείδητα. Τα βολεμένα πελατάκια των κομμάτων όμως που συνήθως δεν εργάζονται, εκμεταλλεύονται αυτούς που εργάζονται και πληρώνονται διπλά από αυτούς, μου προκαλούν αλλεργία. Σας ευχαριστώ κι εσάς για τα καλά σας λόγια!

      • camel avatar
        camel @ akenaton 07/08/2012 11:20:58

        Οπως εξηγειται η προβλεψη του ΔΝΤ για φετεινη υφεση στο 4% και τελικο κλεισιμο στο 10% ετσι βγαινει και το 20% με τα δικα σου μετρα. Οι 9 στους 10 ΔΥ οσο και αν δεν το πιστευεις λειτουργουν ευσυνειδητα και σε καλο επιπεδο. Τα βολεμενα πελατακια ειναι οι διαφοροι συμβουλοι υπουργων βουλευτων και παρατρεχαμενων που εχοντας αποψεις σαν τις δικες σου εχουν σαπισει με τις ιδεες τους διακομματικα και διαχρονικα το δημοσιο. Κανενας ιδιωτικος πραγματικα τομεας δεν πληρωνει τη νυφη. Πληρωνει τη νυφη ο κομματικος κρατικοδιαιτος ιδιωτικος τομεας που ζουσε παντα με τις δημοσιες επενδυσεις και με τα δανεια των κολλητων κομματικων φιλων . Πληρωνει εκεινος ο ιδιωτικος τομεας που στηριχθηκε μονο στην εισαγωγη προιοντων. Πληρωνει το εισαγομενο εμποριο που θελει καταναλωτες να πληρωνουν επωνυμα μπλουζακια κατασκευασμενα στην ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ κοστους 5 ευρω να πληρωνονται 100 και 200 ευρω Αυτος ο ιδιωτικος τομεας δεν ξερω πως μπορει να ζησει οσο αιμα και αν του δωσουν ΔΥ και συνταξιουχοι. Δυστυχως ομως για να μπορουν οι ΒΙΚΕΣ ΣΤΑΜΑΤΗ και οι αντρες τους( χαριστικα αντρες για μενα φλωροι ) να εχουν ευρω στις τσεπες τους για τα ταξιδια και τα επωνυμα παραπανω ρουχα τους πρεπει να προγαπανδιζουν διαφοροι σαν και εσενα νεοφιλελευθερες αηδιες που αν εφαρμοστουν θα οδηγησουν στο ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΑ ΓΟΥΝΑΡΑΔΙΚΑ που ειχε πει καποιος
        ΥΓ Γιατι δεν μας λες που δουλευεις?

        • bladerunner82 avatar
          bladerunner82 @ camel 07/08/2012 11:27:36

          Κανενας ιδιωτικος πραγματικα τομεας δεν πληρωνει τη νυφη.
          -------------------------

          ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΦΟΒΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΜΕΝΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΗΡΑΝ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ.

          • camel avatar
            camel @ bladerunner82 07/08/2012 14:57:15

            Πολλοι διαβαζουν λιγοι καταλαβαινουν. Διαχρονικο προβλημα

        • akenaton avatar
          akenaton @ camel 07/08/2012 12:23:13

          ΑΥΤΟΣ ο ιδιωτικός τομέας αγαπητέ μου, είναι μαζί σας και ζητά αύξηση των μισθών και των συντάξεων των Δημοσίων Υπαλλήλων. ΑΥΤΟΣ ο ιδιωτικός τομέας είναι ο κρατικοδίαιτος. ΑΥΤΟΣ ο ιδιωτικός τομέας ΠΡΕΠΕΙ να αλλάξει και θα αλλάξει. Οι άνεργοί του όμως, είναι υπάλληλοι όπως εσείς (;). Άνθρωποι όπως εσείς κι εγώ. Έχουν φαμίλιες και υποχρεώσεις. Είχαν όνειρα κι ελπίδες. Ήταν Άνθρωποι κι έγιναν από τη μια μέρα στην άλλη αριθμοί. Και κανείς δεν φάνηκε να δίνει ένα δεκαράκι!

          Υ.Γ. Αφού τόσο κόπτεσθε, είμαι επιχειρηματίας στον πρωτογενή τομέα.

          • JKAL avatar
            JKAL @ akenaton 07/08/2012 12:52:40

            Εξαγωγές; Εξαγωγές;

          • camel avatar
            camel @ akenaton 07/08/2012 13:12:02

            ΑΥΤΟΣ ο ιδιωτικός τομέας ΠΡΕΠΕΙ να αλλάξει και θα αλλάξει. Οι άνεργοί του όμως, είναι υπάλληλοι όπως εσείς (;). Άνθρωποι όπως εσείς κι εγώ. Έχουν φαμίλιες και υποχρεώσεις. Είχαν όνειρα κι ελπίδες. Ήταν Άνθρωποι κι έγιναν από τη μια μέρα στην άλλη αριθμοί. Και κανείς δεν φάνηκε να δίνει ένα δεκαράκι!
            Τα ειπες ολα τωρα και στο τελος εβγαλες τον κουμουνιστη που κρυβουν μεσα τους ολοι οι Ελληνες.Αριθμοι εγιναν οι ανθρωποι απο τους τραπεζιτες το ΔΝΤ τα τσιρακια τους τη τροικα ξαι τα διαφορα φερεφωνα που προτεινουν μετρα οπως τα δικα σου
            ΥΓ Ηθελα να μαθω που εργαζεστε διοτι αν δεν εχεις περασει και απο ιδιωτικο και δημοσιο ως εργαζομενος ειναι ευκολο να κατηγορεις διαφορα για τους ανθρωπους που δουλευουν εκει. Ετσι λοιπον και εσεις εχετε τελειως στρεβλη εικονα για το δημοσιο και δυστυχως αναπαραγεται στερεοτυπα αποψεις για τους ΔΥ. Θα μου ηταν το ιδιο ευκολο να πω και εγω αντιστοιχα στερεοτυπα για επιχειρηματιες του πρωτογενους τομεα οπου εσεις δραστηριοποιηστε αλλα δεν νομιζω οτι ειναι λυση ο κοινωνικος αυτοματισμος που εσεις υπηρετειται και ασπαζςσται οπως δυστυχως δειχνουν τα γραφομενα σας
            Το βασικο προβλημα της χωρας δεν ειναι ελληνικο αλλα ευρωπαικο . Το ευρω ειναι λαθος και το πληρωνουν ολοι οι λαοι ο καθεις με τη σειρα του. Στις 20 Αυγουστου πρεπει να πληρωθεο ομολογο στην ΕΚΤ που αγοραστηκε πριν ενα χρονο 2,3 δις και τωρα θα εξοφληθει για 3,2 δις .δηλαδη κερδος 900 μυρια 40% σε ενα χρονο . Αν αυτο δεν ειναι ο ορισμος της τοκογλυφιας και του επαχθους χρεους τοτε θελουμε ψυχιατρο. Οσο λοιπον δεν πολεμαμε σαν χωρα το προβλημα στη ριζα του δεν υπαρχει ελπιδα να ξεφυγουμε απο την κριση και οτι μετρα ειτε παρθουν ειτε προταθουν απλα θα χειροτερευουν τη κατασταση. Πατος δεν υπαρχει στο βαρελι διοτι οι αριθμοι μπορουν να τεινουν στο μηδεν χωρις ποτε να γινονται μηδεν

        • Σχετικά Ασχετος avatar
          Σχετικά Ασχετος @ camel 07/08/2012 13:15:42

          Οι 9 στους 10 Δ.Υ λ ε ι τ ο υ ρ γ ο ύ ν ε υ σ υ ν ε ί δ η τ α
          Ευθυμήσαμε πάλι σήμερα.
          Γιατί δεν το έγραφες από την αρχή το ανέκδοτο, για να μη στραβωθούμε να διαβάσουμε τα προηγούμενα;
          Και επειδή ρωτάς τον συντάκτη ,που δουλεύει,πες μας ότι είσαι εφοριακός,να κατουρηθώ στα γέλια.....

          • camel avatar
            camel @ Σχετικά Ασχετος 07/08/2012 13:39:08

            Οχι εκπαιδευτικος ειμαι. Μην ξεχασεις να βαλεις πανα. Εσυ αληθεια τι αλλο εισαι εκτος απο ασχετος

          • bladerunner82 avatar
            bladerunner82 @ camel 07/08/2012 14:07:25

            Οχι εκπαιδευτικος ειμαι. Μην ξεχασεις να βαλεις πανα. Εσυ αληθεια τι αλλο εισαι εκτος απο ασχετος.

            -----------------------

            ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΣ MODE ON:
            ΚΟΒΟΥΜΕ ΦΑΣΟΛΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ? ΔΙΔΑΣΚΟΥΜΕ 3 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΠΙΤΙ?
            ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΡΑΓΜΑ Η ΕΡΓΑΣΙΑ,ΤΟ ΞΕΡΩ.

          • camel avatar
            camel @ bladerunner82 07/08/2012 16:54:51

            Αν ζηλευεις τοτε ας προσεχες οταν ησουν μαθητης. Να διαβαζες να πηγαινες πανεπιστημιο να περναγες 50 μαθηματα στη συνεχεια να ετρεχες 15 χρονια στα φροντιστηρια να εδινες ΑΣΕΠ με πιθανοτητα επιτυχιας 1 στα 20 και αν ησουν ο ενας να πηγαινες και καμια τριετια με πενταετια σε νησι ή σε απομακρυσμενο βουνο. Ισως τοτε να εκοβες φασολακια γιατι το κρεας και το ψαρι θα ηταν πολυ ακριβο. Μεσα στην ταξη δεν μπορεις να κοψεις φασολακια ουτε τιποτα αλλο γιατι 25 δεκαοκταχρονοι θα σε ξευτιλισουν στην υπολοιπη κοινωνια που ζεις. Ασε λοιπον τα σχολια γιατι το μονο που εκπεμπεις ειναι αναξιοπρεπεια και φτηνο πολυ φτηνο χιουμορ

          • bladerunner82 avatar
            bladerunner82 @ camel 07/08/2012 17:23:38

            ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΒΙΩΜΑΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΥΡΙΕ ΜΟΥ.ΚΑΙ ΑΝ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΑΝΦΕΡΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΒΙΩΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ...ΘΑ ΓΕΛΑΜΕ 10 ΜΕΡΕΣ.
            ΕΡΧΟΤΑΝ Η ΤΥΠΙΣΣΑ ΚΑΙ ΕΚΟΒΕ ΦΑΣΟΛΑΚΙΑ ΣΕ ΤΑΨΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΕΙΧΑΜΕ ΧΑΣΕΙ ΚΑΝΑ 20 ΛΕΠΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΛΑΙΚΗ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.

            ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΟΥ...ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΣΟΥ...ΣΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ ΑΤΟΜΟ ΒΡΗΚΕΣ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ ΜΟΥΡΗ...ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ...
            ΜΗΝ ΜΟΥ ΛΕΣ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΤΩΡΑ.
            ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟ ΟΤΙ ΚΡΑΖΩ ΕΝΩ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΠΑΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 1,5 ΜΥΡΙΟ ΑΝΕΡΓΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΙΣΧΗ ΠΟΥ ΖΩ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΒΑΛΛΟΥΝ ΤΟ ΠΕΡΙ ΔΙΚΑΙΟΥ ΜΟΥ ΑΙΣΘΗΜΑ.

            ΞΕΡΩ ΞΕΡΩ,ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ,ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΠΩΠΩ ΜΑΣ ΣΑΝ ΓΝΗΣΙΑ ΤΕΚΝΑ ΠΑΣΟΚΙΚΑ ΝΕΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ camel 07/08/2012 14:19:06

            Εκπαιδευτικός του ατονικού;

          • camel avatar
            camel @ Δαναός 07/08/2012 15:06:01

            Ναι του ατονικου απο την ηλικια των 9 ετων. απο τεταρτη δημοτικου δεν εγραφα με τονους. Ηξερα και ξερω ολους τους κανονες των ψιλων και των δασειων και των τονων ομως οταν εγραφα το μυαλο δεν εδινε εντολη για τονο. Οσοι δασκαλοι και φιλολογοι ειχαν ανοικτο μυαλο και ηταν εξυπνοι το καταλαβαινανε απο τον Οκτωβριο δυστυχως οι υπολοιποι μετα τα Χριστουγεννα

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ camel 07/08/2012 15:09:09

            Άρα όχι από θέση!ΟΚ, συγνώμη.

          • Σχετικά Ασχετος avatar
            Σχετικά Ασχετος @ camel 07/08/2012 15:58:45

            Αφού είσαι εκπαιδευτικός,τότε δικαιολογείς τον τίτλο του ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥ.
            Χα!Χα!Χα!πλάκα έχεις.
            Συγνώμη που άργησα να σου απαντήσω,αλλά είχα πάει να πληρώσω το φροντιστήριο της κόρης μου.
            Όπως κατάλαβες,εκτος από άσχετος είμαι και θύμα αγράμματων,ασυνείδητων,βολεμένων,επίορκων λειτουργών.

          • camel avatar
            camel @ Σχετικά Ασχετος 07/08/2012 17:03:18

            Μην λες ψεμματα τα φροντιστηρια ειναι κλειστα τον Αυγουστο πλην των ξενων γλωσσων που και αυτα τα περισσοτερα κλεινουν. Εγω ειμαι απλα εκπαιδευτικος . Λειτουργος δεν υπαρχει σε κανενα επαγγελμα. Ειμαστε ολοι εργαζομενοι οτι και αν κανουμε οταν δεν ειμαστε ανεργοι ,λειτουργοι δεν υπαρχουν ουτε στην εκπαιδευση ουτε στην υγεια ουτε πουθενα. Οσο αν εισαι θυμα ολων αυτων τοτε ή απο μικρος ησουν μια μετριοτητα που απο μικρος νιωθει να τον αδικουν οι αλλοι ή το μορφωτικο σου επιπεδο δεν σου εδωσε την ευκαιρια να ξεχωριζεις τους καλους εκπαιδευτικους για τον ιδιο και την οικογενεια σου

          • Σχετικά Ασχετος avatar
            Σχετικά Ασχετος @ camel 07/08/2012 19:16:01

            Με το ψευδώνυμο δηλώνω τη μετριότητά μου.Και ως μέτριος,υποκλίνομαι στον φωστήρα της Ελληνικής εκπαίδευσης,που επέλεξε τους καλύτερους εκπαιδευτικούς.
            Εύχομαι να έχεις τα φράγκα,ώστε να τους επιλέξεις και για την οικογένειά σου.
            Για να συνεχίσουμε τώρα την πλάκα,γιατί δεν ρωτάμε πόσοι θα εμπιστεύονταν τα παιδιά τους σε κάποιον που αυτοαναγορεύεται αυθεντία και ισχυρίζεται ότι 9 στους 10 λειτουργούν ευσυνείδητα.Όσο για το ότι σε ζηλεύω για το πτυχίο που με τόσο κόπο απέκτησες,είμαι πτυχιούχος ΑΕΙ από το 1986.Εν τούτοις είμαι μέτριος και σχετικά άσχετος.

  12. Κώστας τουρίστας. avatar
    Κώστας τουρίστας. 07/08/2012 10:41:34

    Αγαπητέ akenaton! Κατ' αρχήν μπράβο για το άρθρο.Φαίνεται πως το υψόμετρο επενεργεί θετικά.
    Επειδή αφήνεις περιθώριο πρόσθεσης πρότασης για περεταίρω περικοπές, θα θυμήσω την περίπτωση όπου " άγαμες θυγατέρες" στρατιωτικών ή άλλων Δημοσ. υπαλλήλων, παίρνουν τις συντάξεις των γονέων τους όταν αυτοί αποβιώσουν.( πολύ μεγάλο ποσοστό της σύνταξης). Και βέβαια , όλοι ξέρουμε οτι , παραμέμουν άγαμες μόνο στα χαρτιά, ενώ στην πραγματικότητα πολλές είναι "παντρεμένες" και με παιδιά, τα οποία όμως έχουν το επώνυμο του συζύγου και άντε βρές άκρη.
    Καλά να περνάς εκεί στα ψηλά βουνά.

    • akenaton avatar
      akenaton @ Κώστας τουρίστας. 07/08/2012 10:47:19

      Το αναφέρω!
      Σας ευχαριστώ, αντεύχομαι και για εσάς.

  13. vrevre avatar
    vrevre 07/08/2012 10:46:13

    Όσο να ναι το οξυγόνο μειώνεται στα 1250 μέτρα..

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ vrevre 07/08/2012 17:02:58

      Άρα κάποια τρολλ που μπαίνουν εδώ μέσα και σχολιάζουν ζουν στις κορυφές του Ολύμπου.

  14. popolaros avatar
    popolaros 07/08/2012 10:54:18

    Πολύ καλή μελέτη με κάποια καλά στοιχεία όπως η απλοποίηση της Νομοθεσίας και του Φορολογικού συστήματος.

    Δυστυχώς όμως πρόκειται για ένα φουλ Νεοφιλελεύθερο πρόγραμμα με στόχο τη πλήρη Βουλγαροποίηση των εργαζόμενων του Δημοσίου τομέα, το οποίο οδηγεί και στη φτωχοποίηση των εργαζομένων του Ιδιωτικού τομέα.
    Έτσι θα είναι πιο εύκολο να ξεπουληθούν κερδοφόρα κομμάτια του Δημοσίου σε 'επενδυτές' με φτηνούς εργαζομένους.
    Κυριαρχεί η λέξη 'Κατάργηση' και όχι η λέξη 'Οργάνωση' .

    Πολλά από αυτά τα 'προνόμια' είχαν θεσπιστεί πολλές δεκαετίες πίσω, πολύ πιο πριν από Πασοκ και ΝΔ, από σοβαρές Κυβερνήσεις.
    Προφανώς υπήρχαν κάποιοι σοβαροί λόγοι, π.χ το ΙΚΑ έγινε επί Μεταξά.

    Η λογική ότι θα πρέπει να φτωχοποιηθούν οι Έλληνες ώστε να μπορέσουν να έρθουν οι 'Επενδυτές' νομίζω ότι είναι προπαγάνδα.
    Θα μπορούσαν να πάνε σε ήδη φτηνές χώρες όπως Βουλγαρία, Ρουμανία αλλά δεν πάνε. Ίσως περιμένουν την Ελλάδα.

    Σαφώς υπάρχουν λαμόγια στο Δημόσιο που εξέθρεψαν και επέβαλαν όμως τα κομματικά μαντριά, που τώρα διαλαλούν τη διαφθορά του Δημοσίου.
    Η δαιμονοποίηση του Δημόσιου τομέα έχει ένα και μόνο στόχο.
    Το ξεπούλημα σε χαμηλή τιμή κερδοφόρων οργανισμών σε διεθνή και ντόπια κοράκια.
    Βέβαια το λένε 'Αποκρατικοποιήσεις'.
    Οι μόνοι που θα χαρούν με ένα τέτοιο πρόγραμμα είναι οι Γερμανοί, Νεοφιλελεύθεροι, Επενδυτές και φυσικά όσοι έχουν πρόβλημα και φθόνο με το Δημόσιο.

    Αντί να καταργούνται συντάξεις και εφάπαξ θα προτιμούσα να μάθω πως άδειασαν τα Ταμεία, πχ το ΝΑΤ ήταν πλούσιο ταμείο αλλά μαγικά φτώχυνε.
    Τι έγινε με τα δομημένα ομόλογα;
    Γιατί το PSI εξαφάνισε σε μια ημέρα τα μισά αποθεματικά δεκάδων ταμείων;
    Πολλά πολλά αναπάντητα ερωτήματα για το έγκλημα.

    P.S
    Θα πρότεινα για τίτλο αντί για 'Δικαιοσύνη στα βάρη', το 'Το Δημόσιο είναι ο εχθρός' ή το 'Νεοφιλελευθερισμός ή Βαρβαρότητα'.

    • akenaton avatar
      akenaton @ popolaros 07/08/2012 11:04:06

      Το Δημόσιο χρεοκόπησε αγαπητέ στην Ελλάδα! Αν είμαστε Ισλανδοί ή Ιρλανδοί τα περισσότερα μέτρα θα αφορούσαν τον Τραπεζικό τομέα. Δεν υπάρχει κανείς φθόνος ή κόμπλεξ με τους Δημόσιους Υπαλλήλους, απλά υπάρχει μεγάλη αδιαφορία για τους εκατοντάδες χιλιάδες ανέργους του ιδιωτικού τομέα και πολύ "κόψιμο" για τις θέσεις των Δημοσίων Υπαλλήλων. Κάποιος πρέπει να ασχοληθεί μαζί τους δεν νομίζετε;

      • foros avatar
        foros @ akenaton 07/08/2012 11:15:34

        Οι εκατοντάδες χιλιάδες άνεργοι προκύπτουν από το γεγονός ότι ο ιδιωτικός τομέας στην ελλάδα είναι κρατικοδίαιτος! Δεν παράγει τίποτα, δεν εξάγει τίποτα. Στηρίζεται μόνο στην εσωτερική κατανάλωση από τους Δ.Υ δυστυχώς!

        • akenaton avatar
          akenaton @ foros 07/08/2012 11:42:48

          Ακριβώς αυτό πρέπει να αλλάξει! Πρώτα όμως να σωθεί η οικονομία της Χώρας και να ισοσταθμιστούν τα δημοσιονομικά του Κράτους. Μετά όλα τα άλλα.

          • Γεωργία avatar
            Γεωργία @ akenaton 07/08/2012 11:46:37

            Όσο δεν πέφτει ΝΕΟ ΧΡΗΜΑ στην αγορά, δεν υπάρχει περίπτωση να επιτευχθεί οποιοσδήποτε δημοσιονομικός στόχος.
            ΝΕΟ ΧΡΗΜΑ είτε μέσω παραγωγής ή επένδυσης ή τυπώματος.

          • GO avatar
            GO @ akenaton 07/08/2012 11:54:17

            Η παράμετρος που σας έχει διαφύγει στην τοποθέτησή σας είναι ότι, πανθομολογουμένως (πλην Τρόικα και συναυτή) το μνημόνιο δεν βγαίνει.
            Πώς, άραγε, μέσω μνημονίου θα σωθεί η οικονομία της Χώρας; Γιατί διαχωρίζετε τη Χώρα από τον Λαό; Τι νόημα έχει η δημοσιονομική προσαρμογή με έναν λαό εξαθλιωμένο;

          • akenaton avatar
            akenaton @ GO 07/08/2012 11:58:12

            Έχει νόημα και παίζει σε όλα τα σενάρια και κυρίως σε αυτό που πιθανόν προκρίνουν αρκετοί από τους συνομιλητές, δηλαδή την επιστροφή σε εθνικό νόμισμα. Σε μια τέτοια περίπτωση, η δημοσιονομική προσαρμογή θα είναι άμεση και εξαιρετικά οδυνηρή αν δεν έχουμε κάνει ήδη κάποια βήματα.

          • GO avatar
            GO @ akenaton 07/08/2012 12:05:16

            Επαναδιαπραγμάτευση των επαχθών όρων του μνημονίου.
            Αυτό δεν ψηφίσαμε, λίαν προσφάτως;
            Αν τα μέτρα 11,7δις δεν είναι επαχθή, τότε τι είναι;

    • popolaros avatar
      popolaros @ popolaros 07/08/2012 11:14:05

      Παρακάτω παραθέτω τον ορισμό της ιδεολογίας του Νεοφιλελευθερισμού και κατ'επέκταση των υποστηρικτών του, από τη Wikipedia.
      -------
      Neoliberalism is an ideology based on the advocacy of economic liberalizations, free trade, and open markets.
      Neoliberalism supports privatization of state-owned enterprises, deregulation of markets, and promotion of the private sector's role in society.
      -------

      Κάτι μου λέει ότι ο ΓΑΠ και ο Σόρος υποστηρίζουν αυτή την ιδεολογία.

  15. Iωάννης34 avatar
    Iωάννης34 07/08/2012 11:03:14

    Πολλά απο αυτα είναι τόσο αόριστα και γενικά που θυμίζουν κομματικές εξαγγελιες στη ΔΕΘ χωρίς κόστος και χωρίς κόπο.Η ουσία πάντως είναι σωστή.Αλλά εξαιρέσεις δεν μπορούν να υπάρξουν σχεδόν πουθενά

  16. χανια avatar
    χανια 07/08/2012 11:08:42

    O Σαλλας με μολις 95 εκατομμυρια αποκτα την ΑΤΕ των 15 δις καταθεσεων και των δεκαδων ακινητων,οι εφοπλιστες 58 φοροαπαλλαγες και εμεις θα πληρωσουμε το εκκαθαριστικο μας σε 7 ολοκληρες δοσεις.Περιεργο πραγμα η δικαιοσυνη στις μερες μας....

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ χανια 07/08/2012 17:04:19

      Άρα έχει υποχρεώσεις 15 δις απέναντι στους καταθέτες. Ταμείο πόσο έχει?

  17. Δαναός avatar
    Δαναός 07/08/2012 11:14:18

    akenaton, το πόσο συμφωνώ δεν χρειάζεται να σου το πω. Οι απόψεις μου γνωστές. Όσο για το υψόμετρο μπορείς να το αφήσεις για λίγο και να ρθεις στα χαμηλά.Η Κοβα σε περιμένει!

    • akenaton avatar
      akenaton @ Δαναός 07/08/2012 11:41:11

      Ευχαριστώ πολύ για την πρόσκληση. Θα την τιμήσω να είστε σίγουρος μόλις μου απευθυνθεί συγκεκριμένη πρόσκληση. Να είστε καλά!

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ akenaton 07/08/2012 11:48:08

        Με εντολή του ισόβιου Γραμματέα Strange, η πρόσκληση είναι ανοιχτή και θα ορισθεί ημερομηνία με την επιστροφή του από τα μπάνια του λαού. Έσο έτοιμος!

        • akenaton avatar
          akenaton @ Δαναός 07/08/2012 11:52:43

          Θα είμαι! :)

          • Αναστάσης avatar
            Αναστάσης @ akenaton 07/08/2012 21:56:50

            Τι ειναι πια αυτη η κοβα βορειου ελλαδος;
            Η ειναι καποια αλλη οργανωση;

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Αναστάσης 08/08/2012 00:09:13

            Είσαι καινούριος μάλλον!

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Δαναός 07/08/2012 17:07:35

          Ως εκ περιτροπής ανθυπογραμματέας συναινώ στην πρόσκληση εγγραφής του akenaton και χαιρετίζω την απόφαση των ανωτέρων μου.

  18. Ενοχλητικός avatar
    Ενοχλητικός 07/08/2012 11:21:44

    Πάρτε τα δίκαια μέτρα . Και τώρα μια που έγινε η αρχή..βάλτε ακόμα 10 λαμόγια στη φυλακή .

  19. rollin avatar
    rollin 07/08/2012 11:23:02

    Αγαπητε ΑΚΕΝΑΤΟΝ 100% συμφωνω δεν.πιστευω βεβαια οτι θα εφαρμοστουν τα περισσοτερα 50 μερες τωρα ακουμε τον βενιζελο να υποδεικνιει κ την.συνηθη πρεμουρα πως θα σωσουμε τους διεφθαρμενους κ αναποτελεσματικους Δ.Υ.

  20. popolaros avatar
    popolaros 07/08/2012 11:23:35

    O ορισμός της ιδεολογίας του Νεοφιλελευθερισμού από τη Wikipedia.
    ---
    Neoliberalism is an ideology based on the advocacy of economic liberalizations, free trade, and open markets.
    Neoliberalism supports privatization of state-owned enterprises, deregulation of markets, and promotion of the private sector's role in society.
    ---
    Τα πάντα όλα στον Ιδιωτικό τομέα.
    Φυσικά ιδιωτικός τομέας δεν είμαι εγώ, ο ένας και ο άλλος.
    Οι μεγάλες πολυεθνικές επιχειρήσεις-κράτη που κυβερνούν τον πλανήτη.

  21. bladerunner82 avatar
    bladerunner82 07/08/2012 11:32:51

    ΑΚΕΝΑΤΟΝ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΣΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΝΩ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΓΕΝΟΣ.
    ΑΜΕΣΑ ΔΕΧΤΗΚΕΣ ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΛΕΜΕΝΑ ΠΕΛΑΤΑΚΙΑ.
    ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ ΦΟΒΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,ΟΤΙ ΔΗΘΕΝ ΟΙ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΡΕΜΠΕΛΟΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ....1 ΣΤΟΥΣ 10 ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΣΕ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ...
    ΑΧΧΑΑΧΧΑΧΑ,ΜΙΛΑΜΕ Ο ΤΥΠΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΠΑΡΑΧΑΡΑΞΗ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟ.
    ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΩ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟΥΣ...Ο ΠΙΟ ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΣ ΚΑΙ...ΑΙΝΣΤΑΙΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΟΔΗΓΟΥΝ ΤΖΙΠ ΑΞΙΑΣ 180.000 ΕΥΡΩ.....
    ΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΧΑΜΗΛΗ ΘΕΣΗ...

    FACTS DONT CEASE TO EXIST JUST BECAUSE THEY ARE IGNORED.
    ΔΙΑΒΑΣΑ ΧΘΕΣ ΚΑΤΙ ΑΠΙΘΑΝΟ,ΟΤΙ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΑΝ ΑΛΛΩΣΤΕ ΜΑΖΙΚΑ...ΤΣΙΠΡΑ (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ,ΤΟΥΣ ΜΙΣΕΛΛΗΝΕΣ), ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ ΤΗΝ ΔΡΑΧΜΗ ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΟΠΩΣ ΣΤΑ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΑ ΚΑΘΕΣΤΩΤΑ ΠΑΛΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΘΕΣΗ,ΘΑ ΤΡΩΩ ΜΙΑ ΠΑΤΑΤΑ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΑΝΤΙ ΜΙΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.
    ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟΝ ΑΜΟΡΑΛΙΣΜΟ,ΤΟΝ ΖΑΜΑΝΦΟΥΣΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΥΘΜΕΝΟ ΘΡΑΣΟΣ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥΣ.

    • akenaton avatar
      akenaton @ bladerunner82 08/08/2012 11:37:16

      Νομίζουν αγαπητέ μου, νομίζουν.... Εδώ δεν είναι όμως Σοβιετία. Με τη δραχμή και κομμένα τα δανεικά θα βρεθούν στο άψε - σβήσε στην κατάσταση που ήταν προ του 1981. Όταν μας έπαιρναν χωρίς εξετάσεις την Ακαδημία Δασκάλων μόνο με τον βαθμό του Λυκείου (χρειαζόταν πάνω από 17,5 θυμάμαι) και κανένας δεν πήγαινε αν πρώτα δεν αποτύγχανε στις εξετάσεις για τα ΑΕΙ. Που ειρήσθω εν παρόδω ήταν τότε κανονικές, δύσκολες και περνούσε ένα πολύ μικρό ποσοστό υποψηφίων.

      Υ.Γ. Με την ευκαιρία, ευχαριστώ και για τα καλά σας λόγια. Οι απόψεις σας σας τιμούν ως άνθρωπο και ως πολίτη. Να είστε καλά.

  22. Γεωργία avatar
    Γεωργία 07/08/2012 11:33:06

    Γνωρίζετε ότι στην Ελλάδα ο μ.ο. συνταξιοδότησης είναι 61.7, όταν στην Ευρώπη ο μ.ο. είναι 60.7;
    Αυτά είναι στοιχεία από την Eurostat (The transition of women and men from work to retirement, 2007, σελ 2,) του 2005, τα οποία δεν περιλαμβάνουν ούτε τον νόμο Πετραλιά αλλά ούτε και του Λοβέρδου.

    Νομίζω ότι πρέπει να σταματήσει το παραμύθι με τις συντάξεις.
    Τα λεφτά ΤΑ ΕΦΑΓΑΝ ΑΛΛΟΙ και όχι οι συνταξιούχοι.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Γεωργία 07/08/2012 17:12:01

      Αααα, η έννοια του μέσου όρου. Η στατιστική είναι από τις αγαπημένες μου επιστήμες, ακριβώς επειδή αγγίζει τα όρια της τέχνης, του αφηρημένου. Μια και πιάσατε τις έννοιες της στατιστικής, μήπως μπορείτε να μας δώσετε και μια κατανομή του ύψους των συντάξεων βάσει χρόνων εργασίας και καταβεβλημένων εισφορών στον ιδιωτικό και στο δημόσιο τομέα? Συνυπολογίζοντας και τα εφ' άπαξ φυσικά.

      • Γεωργία avatar
        Γεωργία @ TopGunZ 08/08/2012 00:21:47

        Μήπως θέλεις να αφαιρέσω και τις χαμένες εργατοώρες που έχει ένας απασχολούμενος όταν πίνει το καφέ του το πρωί και όταν πάει για κατούρημα το μεσημέρι;
        Εάν έχεις κάποια στατιστική μπορείς να μας την καταθέσεις.

  23. xp avatar
    xp 07/08/2012 11:43:14

    Δεν διαφωνώ επί της ουσίας σε θέματα καλύτερης οργάνωσης του Δημοσίου ,το αντίθετο .Επίσης στην απομάκρυνση των κομματόσκυλων,των κολλητών που ξεκινούν από 5.000 € και το μυαλό τους είναι στην μίζα.Καλή δημόσια διοίκηση σημαίνει ιεραρχία ,η οποία δεν πρέπει να επηρρεάζεται από πολιτικούς . Ο εκλεγμένος όταν κάνει "εγκλήματα" έχει το ακαταδίωκτο .(Ενοώ λάθος αποφάσεις ).Ο υπάλληλος έχει βαρύτατες κυρώσεις ,όταν είναι σωστή η δομή.Απλά το πρόβλημα της χώρας είναι πιο σύνθετα ! Κυρίως το θέμα της ανάπτυξης.....

  24. panos avatar
    panos 07/08/2012 12:17:48

    Και το βασικοτερο που δεν ελεχθη ΑΡΣΗ ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑΣ(τα λαμογια κλεβουν και εχουν και τη σιγουραντζα).

    • akenaton avatar
      akenaton @ panos 07/08/2012 12:25:05

      Ελέχθη: ή μονιμότητα ή δικαίωμα σε απεργία. Και τα δύο ΔΕΝ γίνεται!

    • popolaros avatar
      popolaros @ panos 07/08/2012 12:36:50

      Όποιος δεν μαθαίνει από τα λάθη του παρελθόντος είναι καταδικασμένος να τα επαναλάβει.
      Και εμένα παλιά με ενοχλούσε ο όρος μονιμότητα.

      Όταν διάβασα γατί καθιερώθηκε πολύ παλιά(1911) και από που πήρε το όνομα της η πλατεία Κλαυθμώνος τότε κατάλαβα ότι το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι(Πολιτικάντηδες) και όχι από τους μισθωτούς του Δημοσίου.

      Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη λες!
      Ιστορικά στοιχεία εδώ
      h**p://www.in2life.gr/features/notes/articles/209224/article.aspx?error=vortal-violation

      • Γρυνη avatar
        Γρυνη @ popolaros 07/08/2012 15:38:21

        το "μαζι τα φαγαμε" εκει ακριβως πασχει: δεν θα μπορουσαμε ποτε "μαζι", αν δεν το επετρεπαν οι πολιτικαντηδες!!!
        και δεν ειναι φαυλος κυκλος!!!
        εχει και αρχη και τελος, και παντα καταληγει σε αυτους!!!
        τι φαρα κι' αυτη...

  25. Α avatar
    Α 07/08/2012 12:51:14

    Συμφωνω αγαπητέ akenaton σε όσα λες. Αναφέρω κάποια μικρά άλλα σημαντικά για να αντιμετωπιστεί άμεσα η δυσπραγία των επαγγελματιών. Για παράδειγμα, κατάργηση φορολογικής ενημερότητας, να χορηγούν οι εφορίες τιμολόγια, μπλοκάκια κλπ χωρίς προϋποθέσεις (ακόμα και αν χρωστάει κάποιος στην εφορία), διευκόλυνση των αγοραπωλησιών με κατάργηση της ενημερότητας (το ανέφερα παραπάνω γενικά, αλλά και ειδικά εδώ) και άλλων γραφειοκρατικών εμποδίων κλπ. Έτσι, θα συνεχιστεί η επαγγελματική δραστηριότητα πολλών ομάδων (ΕΕ) και η απρόσκοπτη διεξαγωγή των αγοραπωλησιών. Όλα αυτά σημαίνουν και έσοδα για το κράτος (φόροι). Με λίγα λόγια, να λύσουν τα χέρια των απασχολουμένων στον ιδιωτικό τομέα, ώστε να συνεχιστεί η επαγγελματική-οικονομική τους δραστηριότητα.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Α 07/08/2012 17:13:25

      Γενικώς αγαπητέ (αγαπητή?) μου και χωρίς πολλές περιστροφές: Όπως είναι ο ΚΒΣ, τον παίρνεις και τον πετάς από το παράθυρο.

  26. ΝΩΝΤΑΣ avatar
    ΝΩΝΤΑΣ 07/08/2012 12:52:39

    ΚΥΡΙΕ AKENATON, (ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΨΕΥΔΩΝΥΜΟ;)
    ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΟΤΙ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΣΗ. ΑΡΑ ΤΟ ΊΣΗ' ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΣΤΑ ΒΑΡΗ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΑΔΙΚΙΕΣ. ΚΑΙ ΕΞΗΓΟΥΜΑΙ: ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ , ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΛΙΓΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΛΙΓΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΑΡΑ ΚΑΘΕ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ ΜΕΤΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ ΕΚ ΦΥΣΕΩΣ. ΣΑΣ ΔΙΕΦΥΓΕ Ή ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΑΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΟΥΝ Π.Χ. ΚΑΙ ΟΙ ΕΦΟΠΛΙΣΤΕΣ ΤΩΝ 58 ΦΙΡΟΑΠΑΛΛΑΓΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ 450 ΝΕΩΝ ΠΛΟΙΩΝ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ 2012 ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΝΑΥΠΗΓΗΘΗΚΑΝ ΟΛΑ ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.
    ΣΑΣ ΔΙΕΦΥΓΕ Ή ΕΙΣΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΟΒΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗ ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ, ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ, ΤΩΝ ΦΟΡΩΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ ΔΗΜ. ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ Η΄ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΕΡΓΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΝΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΟΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ. ΔΗΛ. ΠΩΣ ΤΟ ΣΥΝΔΥΑΖΕΤΕ; ΑΝ ΑΠΕΡΓΗΣΕΙΣ ΘΑ ΣΕ ΑΠΟΛΥΣΩ; ΟΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗ ΧΑΙΡΕΣΤΕ. (ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΠΕΡΓΙΑΣ ΜΑΣ 'ΚΟΒΟΥΝ' ΤΟ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΤΑ ΤΑΜΕΙΑ ΜΑΣ, ΔΗΛ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΙΣΦΟΡΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ)
    ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΚΥΡΙΕ,
    ΕΙΜΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΣ 26 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΤΕΜΠΕΛΗΔΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΑΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΗΞΕΙ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΙΟ ΙΚΑΡΟ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΤΟΥΡΚΙΚΩΝ ΑΕΡΟΠΛΑΝΩΝ ΘΑ ΦΩΝΑΞΟΥΜΕ ΕΣΑΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΤΕ. ΕΞΑΛΛΟΥ ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΕΤΕ ΚΑΤΙ ΞΕΡΕΤΕ ΑΠΟ ΥΨΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΣΤΕ ΣΕ ΥΨΟΜΕΤΡΟ 1.200 ΜΕΤΡΑ.

    ΣΗΜ ΓΙΑ ΤΟΝ PERASTIKO: ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΑΝ Ο ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ ΕΧΕΙ 1.200.000 ΑΝΕΡΓΟΥΣ ΚΑΙ Ο ΚΡΑΤΙΚΟΣ Ο ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΛΥΘΟΥΝ 200.000 ΚΗΦΗΝΕΣ ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟΤΕ Ο ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ ΘΑ ΕΧΕΙ 1.400.000 ΑΝΕΡΓΟΥΣ ΚΑΙ Ο ΚΡΑΤΙΚΟΣ 0. ΑΝ ΑΥΤΟ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ , ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΟΥ ΘΑ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΗΝ ΠΑΣ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΚΗΦΗΝΕΣ ΘΑ ΛΕΙΠΟΥΝ (ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΛΥΘΕΙ) . ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΚΑΙ ...ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΟΥ.

  27. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 07/08/2012 12:58:17

    όταν βγεί ο Σαμαράς θα τα κάνει όλα αυτά φίλε ... υπομονή

  28. nestrom avatar
    nestrom 07/08/2012 13:03:57

    Σωστός είσαι Akenaton.
    Μην ελπίζεις όμως. Τίποτα από αυτά που λες δε θα γίνει. Θυμίζω ότι πρώτη προγραμματική θέση της κυβέρνησης ήταν "δεν απολύεται κανείς ΔΥ".

    Οταν βρεθεί κάποιος ηγέτης που θα σπάσει αυγά, ή όταν τα πράγματα φτάσουν στο απροχώρητο, όταν δηλαδή απολυθεί ο πρώτος ΔΥ τότε θα αρχίσει η ανάκαμψη.

    Διαφορετικά, μείνε εκεί στο χωριό σου (Σαμαρίνα μαντεύω) και όσοι τυχεροί έχουμε χωριά να παίρνουμε θέση πρόσκρουσης, γιατί η επιθετική πολιτική κατά των μη προνομιούχων θα συνεχιστεί.

    • akenaton avatar
      akenaton @ nestrom 07/08/2012 13:06:41

      Η Σαμαρίνα είναι πιο ψηλά αγαπητέ! Πάνω από τα 1500 μ. Μακάρι νάμουν εκεί σήμερα κι αύριο. Ευχαριστώ.

  29. akenaton avatar
    akenaton 07/08/2012 13:30:34

    Διαλέξτε επιτέλους! Νεοφιλελεύθερος είμαι ή κομμουνιστής;;; Και τα δύο ΔΕΝ γίνεται!

    • camel avatar
      camel @ akenaton 07/08/2012 14:59:54

      Γινεται δες ΚΙΝΑ.Τα μετρα που προτεινεις αυτο ακριβως πετυχαινουν . Την περαιτερω κινεζοποιηση μας. Αν δεν ειναι αυτος ο στοχος σου τοτε αλλαξε αποψεις

  30. panos avatar
    panos 07/08/2012 13:45:11

    ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ μαλλον πρεπει να αλλαξουμε πολιτικους και να κανουμε ΕΙΣΑΓΩΓΗ πολιτικων μα ηθος και αξιοπρεπεια

  31. akenaton avatar
    akenaton 07/08/2012 14:01:27

    1. Ατό ακριβώς λέω όταν μιλώ για δικαιοσύνη στα βάρη. Καθένας όσο του αναλογεί.
    2. Αυτά με το "σας κόβουν το μεροκάματο τις μέρες απεργίας" δεν είναι αληθινά (όποτε θέλετε το συζητάμε). Δεν μπορεί πάντως να απεργεί κάποιος που δεν γίνεται να τον απολύσεις. Τελεία και παύλα.
    3. Δεν διαβάσατε όλο το άρθρο, αλλιώς θα βλέπατε τι λέω για τους φοροδιαφεύγοντες.
    4. Είστε χαμηλόμισθος Δημόσιος Υπάλληλος με τον οποίο είμαι αλληλέγγυος και ο οποίος θα έπρεπε να επιζητεί δικαιοσύνη στα βάρη. Εφόσον δουλεύει φυσικά και δεν μας δουλεύει.
    5. Αυτό με τα αεροπλάνα και τους Τούρκους δεν το κατάλαβα.

    Υ.Γ. Λυπάμαι που με εγκαλεί για το ψευδώνυμο κάποιος με ψευδώνυμο! Δεν μίλησα πουθενά για τεμπελιά. Καθείς κρίνεται για τη δουλειά του όμως και ατομικά και ως κλάδος. Στον κλάδο σας υπάρχουν εκατοντάδες αν όχι χιλιάδες (εγώ προσωπικά ξέρω τουλάχιστον 10) που ΔΕΝ είναι ικανοί να διδάξουν για διάφορους λόγους (πολλοί από τους οποίους επικίνδυνοι για τα παιδιά) και ή τους κρατούν στις τάξεις ετσιθελικά ή τους "κρύβουν" σε γραφεία και αποθήκες στις επιθεωρήσεις απ' όπου βγαίνουν μονάχα για να εισπράξουν το μισθό τους! Και το γνωρίζετε όλοι στον κλάδο και δεν μιλάτε (συναδελφική αλληλεγγύη;). Ότι και να συμβαίνει είστε όλοι συνένοχοι. Αυτοί οι ανίκανοι θα έπρεπε να μπορεί να απολυθούν. Όσο για το ειρωνικό σας ύφος σχετικά με το υψόμετρο, ελπίζω να το εξασκείτε μονάχα στα ιστολόγια όπου σχολιάζετε και όχι μέσα στην τάξη σας. Φιλικά.

  32. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 07/08/2012 14:21:48

    Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα ακενατόν στο μπαχαλιστάν μας...
    ακου απολύσεις ΔΥ...Που ζείς βρε αθεόφοβε...Θα πέσει φωτιά να μας κάψει βρε αμαρτωλέ...
    Ακου απολύσεις ΔΥ ,και μειώσεις μισθών...
    Είπαμε ότι αυτά ισχύουν για τους απλούς εργαζόμενους.είναι πότέ δυνατόν να απολυθεί ο υπάλληλοςε του οργανισμού διεκδίκησης των Ολυμπιακών αγώνων του 2004?
    Γιατί? Αφού μετά απο καμιά 100 χρόνια θα τους διεκδικήσουμε και πάλι.Να χαθεί η εμπειρία? Ντροπής πράματα...
    Θα καταστραφεί το έθνος άμα κλείσει αυτός ο θεάρεστος οργανισμός.
    Και αν τύχόν γίνει καμιά στραβή και κλείσει ,αμέσως μετάταξη στον οργανισμό αποξήρασνσης της Λίμνης Κωπαίδος.

    Εχεις ζαλιστεί απο τον καθαρό αέρα μου φαίνεται και αρχίζεις να σκέφτεσαι ορθολογικά.
    Επικίνδυνο αυτό ακενατόν...Επικίνδυνο.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ ορεσείβιος 07/08/2012 14:32:02

      ορεσείβιε, και χθες και σήμερα γράφεις!!!!

      • ορεσείβιος avatar
        ορεσείβιος @ Δαναός 07/08/2012 15:32:25

        Ωχ...
        Φοβού τους Δαναούς και άθλα φέροντες.

        Δεν το γλυτώνουμε το πυρφόρο ουράνειο μήνυμα.

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ ορεσείβιος 07/08/2012 17:26:33

          Ναι, για την ένταξη σου εσύ θα χρειαστείς και παράβολα! Θα δούμε ίσως... τα γλιτώσεις!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ορεσείβιος 07/08/2012 17:47:38

      Υπάρχει οργανισμός διεκδίκησης ΟΑ? Οκ. Συνεχίζω όμως να υποστηρίζω τη μη απόλυση ΔΥ, με μία προυπόθεση: ΜΟΜΑ...

  33. unfair avatar
    unfair 07/08/2012 14:27:43

    Φίλτατε akenaton,
    όπως έχω ξαναγράψει, οι προτάσεις που κάνεις, έχουν αύρα νεοφιλελεύθερη, τουλάχιστον, έτσι το βλέπω εγώ. Δεν είμαι αλάθητος. Όμως είναι η μια πλευρά του νομίσματος αυτή που δείχνεις κ μάλιστα, σε πολλά έχεις δίκιο!!!
    Λες, η χώρα έχει χρεοκοπήσει! Δεχτό, έχει χρεοκοπήσει κ στο παρελθόν, κ δεν είναι η πρώτη κ ούτε η τελευταία χώρα στον κόσμο που συμβαίνει αυτό. Μάλιστα, πρόσφατα με το PSI είχαμε ελεγχόμενη χρεοκοπία! [που δεν είναι η στιγμή να αναλύσουμε τα περισσότερα κατά από τα υπέρ της]. Κ πλέον οδηγούμαστε σε νέα χρεοκοπία! Το θέμα είναι αν θα είναι ξανά ελεγχόμενη, ή θα είναι ανεξέλεγκτη, κ εδώ είναι το θέμα μας κ το πως η κυβέρνηση, θα διαχειριστεί αυτό.
    Οι προτάσεις σου, είναι κατά βάση υφεσιακές κ καθόλου αναπτυξιακές! Παρόλα αυτά, όπως είπα κ πιο πάνω, έχεις σε πολλά δίκιο, καθώς πρέπει να παρθούν μέτρα ώστε να σταματήσουν “αδικίες” που εγκατέστησε κατά βάση το “σύστημα ΠΑΣΟΚ”. Όπως συμφωνώ μαζί σου, στο γεγονός, πως πρέπει να υπάρχει σχέδιο για την χώρα μας, βραχυπρόθεσμο, μεσοπρόθεσμο κ μακρυπρόθεσμο.
    Στα άμεσα μέτρα που προτείνεις,
    αναφέρεσαι σε κατώτατο μισθό, χωρίς να αναφέρεις το ποσό, νομίζω πως είναι μια παράλειψη σημαντική καθώς τουλάχιστον θα έπρεπε να συμπληρωθεί πως ο κατώτατος μισθός πρέπει να φτάνει για μια αξιοπρεπή διαβίωση, κατά τα άλλα, συμφωνώ να υπάρχει [600-700 καθαρά θα έλεγα πως είναι οκ]. Όσο για την κατώτατη σύνταξη, θα μπορούσε να είναι ένα -20% του κατώτατου μισθού.
    για ανώτατη αμοιβή [κ σύνταξη] στον δημόσιο τομέα, δεν έχω καμίαν αντίρρηση καθώς πιστεύω πως ένα ενιαίο μισθολόγιο θα μπορούσε να ρυθμίσει αυτό το πλαφόν.
    για περικοπές των ήδη μισθών ή συντάξεων, εδώ χωράει πολύ συζήτηση, για να είμαι όμως σύντομος, αυτό θα μπορούσε να γίνει μόνον σ' αυτούς [ή πιο εύκολα] που θα γίνει μετάταξη από άλλες υπηρεσίες που θα κλείσουν, κ φαντάζομαι πως είναι [κ πρέπει] πολλές.
    Η κατάργηση σύνταξης στην οποία έχει πληρώσει κάποιος, είναι άδικο μέτρο! Παρόλα αυτά, κάποια μικρή μείωση θα μπορούσε να γίνει αποδεκτή. Για τους βουλευτές, χειροκροτώ!
    Έχεις δίκιο, δεν θεωρείσαι “παππούς” στα 60 σου, κ θα μπορούσες άνετα ακόμα να δουλέψεις! [μάλιστα, λένε πως βοηθάει στην υγεία σου], όμως πρέπει να υπάρχει το δικαίωμα μετά από 35 χρόνια εργασίας, να έχεις σύνταξη! ...κ να ασχολείσαι με τον μπαξέ σου. Οπότε, κ εδώ συμφωνώ εν μέρει μαζί σου.
    Συμφωνώ κ για το εφάπαξ!!! Τέρμα! Κ θα προσθέσω εδώ, πως τέρμα κ ο 13ος κ 14ος μισθός!!! ΟΜΩΣ, να αυξηθεί ο κύριος μισθός! Έστω κ όχι στο επίπεδο των “χαμένων” απολαβών.
    Συμφωνώ επίσης στην μείωση των ασφαλιστικών ταμείων, όμως μου φαίνεται σχεδόν ουτοπικό η αυτοδιαχείρηση κ η αυτοδυναμία τους γενικότερα.
    Κατάργηση φοροαπαλλαγών!? Διαφωνώ κάθετα [κ θα το εξηγήσω πιο κάτω].
    Αφορολόγητο όριο, 6.000 ατομικό, +2.000 για σύζυγο ή παιδιά [το κάθε επιπλέον πρόσωπο]. Εδώ, θέλω να προτείνω το εξής: έσοδα-έξοδα. Έχω έσοδα πχ. 20.000, έξοδα 12.000 [με αποδείξεις!] άρα μένουν 8.000, 2.000 πάνω από το αφορολόγητο, αυτά να φορολογηθούν! Με κλίμακα βεβαίως. Αυτό πιστεύω πως είναι το πιο δίκαιο φορολογικό κ μάλιστα θα βοηθήσει κ στο να κόβονται αποδείξεις! [όμως ΟΛΕΣ οι αποδείξεις να μετράνε, μέχρι κ το εισητήριο του μετρό!]. Θα βοηθήσει κ στο να κινήτε το χρήμα! Αν δεν έχω παραπάνω, δεν φορολογούμαι.
    Κριτήρια κάθε είδους, δεν μπορώ να δεχθώ. Αν κάποιος έχει αμάξι 2000 κυβικά σημαίνει πως είναι πλούσιος? Ή πως ξοδεύει γι' αυτό κάθε χρόνο 12000? ή αν έχει σπίτι 200τμ πρέπει να είναι πλούσιος ή πως του στοιχίζει 20000 τον χρόνο? Ή αν έχει πισίνα ή γενικότερα, το να έχεις κάτι, δεν είναι κριτήριο πως έχεις έσοδα! Τουλάχιστον όχι αντικειμενικό. Όμως, πρέπει να εξεταστεί το πόθεν έσχες!!! ...κ έτσι να δούμε πως χτίστηκαν κάτι παλάτια!
    Για τον ιδιωτικό τομέα, πράγματι πρέπει να υπάρχει μεταξύ εταίρων η διαπραγμάτευση των κατωτέρων μισθών, όμως το κράτος πρέπει να έχει εποπτικό ρόλο.
    Επιδόματα τέλος! Παντού! Όμως σε κάποιες θέσεις, μπορεί να ενσωματωθούν κάποιο μέρος στον κυρίως μισθό [μιας κ πολλά δώθηκαν για να μην γίνει αύξηση]. Όσο για εφημερίες κ υπερωρίες κ εκτός έδρας, κομμένα με τόση ανεργία / αν υπάρχει ανάγκη για υπερωρίες ή εφημερίες, καλύτερα πρόσληψη έστω κ εποχιακή ή με σύμβαση έργου.
    Βοήθημα ανεργίας! Κίνητρα για αλλαγή επαγγελματικού προσανατολισμού με δωρεάν εκμάθηση νέας εργασίας ή κ μεταφοράς κατοικίας. Εννοείται, πως δεν πρέπει να υπάρχει διαχωρισμός μεταξύ ανέργων με υπαλλήλους κ αυτοαπασχολούμενους.
    Για ειδικούς μισθούς κ προνόμια κ δεν ξέρω κ γω τι φρου φρου κ αρώματα, κομμένα. Ένα κ μοναδικό μισθολόγιο σε ότι έχει σχέση με το Δημόσιο. Βέβαια, άλλο γραμματέας σε κάποια πρεσβεία που ξέρει 4 γλώσσες κ άλλο γραμματέας σε κάποιο γραφείο που παίζει πασιέντζα όλη μέρα.
    Από καταργήσεις οργανισμών ...δώσε μπάρμπα χαρτί να γράφουμε κ να μην τελειώνουμε!
    Όμως θα πρέπει να υπάρξει κάποια μνεία για τους αθλητές που μας κάνουν περήφανους, δεν ξέρω τι ακριβώς, όμως πρέπει κ η Πολιτεία να δείξει ενδιαφέρον.
    Για περεταίρω περικοπές σε όλα τα υπουργεία, δεν ξέρω τι να πω, μιας κ ακούω, πως δεν έχουν βενζίνες, δεν έχουν γάζες, κ.α. Μάλλον, περισσότερος έλεγχος χρειάζεται.
    Δεν θα προχωρήσω στα μεσοπρόθεσμα έργα, καθώς, δεν ξέρω αν θα φτάσουμε εκεί. Όμως θα ήθελα να προσθέσω κάποια ακόμα άμεσα.
    το πρώτο ήδη γίνεται κ ελπίζω να υπάρχει συνέχεια, λέω για την επιχείρηση “ξένιος Διας” θα ωφελήσει ΑΜΕΣΑ οικονομικά κ θετικά προς την ασφάλεια μας!!
    την διεκδίκηση των γερμανικών αποζημιώσεων!
    Την ανακήρυξη της ΑΟΖ.
    Τέλος, κ ίσως το πιο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ, την ΑΠΟΔΟΣΗ ΕΥΘΥΝΩΝ για την σημερινή κατάσταση.
    Πρέπει να επισημάνω [αν κ καλύτερα το απόδωσε χθες ο Προφήτης] το θέμα της Δημόσιας περιουσίας, χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή ο χειρισμός της!
    Υπάρχουν σίγουρα ακόμα πολλά να ειπωθούν αλλά ήδη έχω ξεπεράσει το όριο της φιλοξενίας μ'ένα τόσο μακροσκελές κείμενο.

    • akenaton avatar
      akenaton @ unfair 07/08/2012 21:22:52

      Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιό σας. Τέτοια σχόλια, με προτάσεις και τεκμηριωμένες αντιρρήσεις είναι που προάγουν τον διάλογο ώστε κάποτε να βρούμε μια "χρυσή τομή" για να πορευτούμε ως Έθνος και ως Κοινωνία. Ου μη μόνον, αλλά ενθαρρύνουν και όσους από εμάς αποφασίζουν να "εκθέσουν" τις απόψεις τους στην βάσανο των συν-αναγνωστών. Να είστε καλά πάντα.

  34. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 07/08/2012 14:34:41

    Μπράβο! ΣΥγκεκριμένες προτάσεις, ἐφαρμόσιμες, ἀποτελεσματικές, μὴ ὡραιοποιημένες. Δὲ συμφωνῶ μὲ ὅλες, ἀλλὰ οἱ περισσότερες εἶναι ἐξαιρετικὲς (πάντα ὑπὸ τὸ πρῖσμα τοῦ ὅτι ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΧΡΗΜΑΤΑ, ὄχι γενικῶς καὶ ἀορίστως λὲς καὶ βιώνουμε νιρβάνα). Γιὰ νὰ δοῦμε: σὲ ὦτα ἀκουώντων;

  35. Nik avatar
    Nik 07/08/2012 14:59:06

    Πρώτα καθιστάς εαυτόν ικανό να βρει το εισόδημα, μετά το φορολογείς. Απλά πράγματα. Οπως και αν φορολογήσεις από το εισόδημα θα πληρωθεί.

  36. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 07/08/2012 15:01:56

    Φίλε akenaton, ο συνονόματός σου Φαραώ της Αιγύπτου συνάντησε τρομερές αντιδράσεις από το ιερατείο των Θηβών όταν προσπάθησε να κάνει θρησκευτικές μεταρρυθμίσεις που έθιγαν τα συμεφέροντά του. Βέβαια, ο Ακενατόν δε σταμάτησε και προχώρησε στο σχέδιό του με ριζοσπάστικό τρόπο.
    Νομίζω ότι δεν πάσχουμε από λύσεις - αυτά που αναφέρεις είναι εν πολλοίς αυτονόητα.
    Πέρα από τις ορδές του κρατικοδίαιτου στρατού κατοχής του μπααθικού μεταπολιτευτικού καθεστώτος που αντιδρά λυσσαλέα - ακόμα και τώρα σε κάθε είδους πορσπάθεια αλλαγών, υπάρχει και ένας ψυχολογικός παράγων σε πολλούς ανθρώπους. Όταν έρχονται δύσκολοι καιροί, οι άνθρωποι ωραιοποιούν το παρελθόν ως αντίδραση στη σκληρότητα του παρόντος και στο αβέβαιο το μέλλοντος. έτσι έχουμε άρνηση της πραγματικότητας. Επίσης, πολλοί συννέληνες έχουν εθιστεί σε μια πατερναλιστική σχέση εξουσίας-πολίτη (όλα τα περιμένουν από το θεό "κράτος") με αποτέλεσμα να μην μπορούν να βρουν λύσεις είτε ατομικές ή συλλογικού χαρακτήρα χωρίς τη συμμετοχή του κράτους-προστάτη.
    Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να γίνουν αλλαγές. Τώρα είναι η ευκαιρία. Αλλά δε βλέπω και πολύ ζήλο από τους κυβερνητικούς αξιωματούχους.

  37. Κλέων avatar
    Κλέων 07/08/2012 15:27:51

    Αυτό που διαπιστώνω είναι ότι με μία σειρά άρθρων σας, επιδιώκετε να εστιάσετε σε προβλήματα που έχει δημιουργήσει το πολιτικό ιερατείο μας, σε συνεργασία με μέρος των πολιτών, προτείνοντας λύσεις που ελάχιστα εμπίπτουν στην λύση του προβλήματος και ελάχιστα ασχολούνται με την ουσία του προβλήματος.

    «Πυροβολείτε» συνεχώς τον δημόσιο τομέα, αν και όχι αδίκως εν μέρει, και άγχεστε υπερβολικώς για τον ιδιωτικό.
    Η εύκολη πρόσβαση σε στοιχεία για τον δημόσιο τομέα, δίνει «όπλα» για την καταπολέμησή του, σε πλήρη αντίθεση με τον ιδιωτικό, που λόγω διασποράς και ευρύτητας πεδίου σε αγαθά και υπηρεσίες, είναι πολύ πιο δύσκολα αποτυπώσιμος.
    Αποτέλεσμα του παραπάνω είναι, να μην καταγράφονται, το ίδιο, λεπτομερώς, οι παθογένειες του ιδιωτικού τομέα όπως: στενός εναγκαλισμός με το δημόσιο (επιπλοκές, διαφθορά, «άδικος» ανταγωνισμός, γνωριμίες με δύναμη χρήματος κ.ο.κ), μικρή επιχειρηματική μόρφωση, μονοπώλια, εναρμόνιση τιμών, προστατευτισμός σε ορισμένα επαγγέλματα, σχεδόν, ολοκληρωτική απουσία αγορανομικού ελέγχου, κάκιστη παροχή υπηρεσιών και υποστήριξη μετά την πώληση, αισχροκέρδεια ανάλογα την εποχή και ανάλογα το προϊόν, έλλειψη επαγγελματισμού, για αναφέρω μερικά μόνο.

    Η μη αντιμετώπιση μέρους ή όλων των προβλημάτων, έχει να κάνει καθαρά με την πλήρη απουσία του κράτους ελεγκτή – ρυθμιστή και όχι επιχειρηματία (αν και χρειάζονται γνώσεις επιχειρηματία).
    Το ίδιο δηλαδή πρόβλημα που έχει δημιουργήσει έναν αναποτελεσματικό και κοστοβόρο δημόσιο τομέα, έχει δημιουργήσει και έναν άναρχο ιδιωτικό.
    Και ακούει στο όνομα κράτος - διοίκηση - διαχείριση.
    Οι όποιες λύσεις προτάσσονται, χωρίς να τις κρίνω, απευθύνονται, υποτίθεται, σε ένα κράτος που έχει πλήρη γνώση του τι διοικεί – ελέγχει – διαχειρίζεται, έχει πλήρη γνώση αντιμετώπισης όλων των παθογενειών και τέλος διακατέχεται από βούληση επαναπροσδιορισμού του ρόλου του, των υποχρεώσεών του και των μέσων που θα χρησιμοποιήσει χωρίς εντολές.

    Η όποια «δίκαιη» κατανομή των βαρών που προτείνετε, δεν είναι παρά ένα βραχυπρόθεσμο μέτρο εξοικονόμησης ελλείμματος και ταυτόχρονα ένα μακροπρόθεσμο μέτρο εξοικονόμησης πολιτικής ζωής της συγκυβέρνησης με διατήρηση προς το χειρότερο της επιβίωσης των πολιτών.
    Δεν βλέπω πουθενά, ως αποτέλεσμα των «δίκαιων» μέτρων που προτείνετε, αντισταθμιστικά μέτρα προστασίας του καταναλωτή από τον «χειμαζόμενο» ιδιωτικό τομέα, που έχει την ευχέρεια να επιβάλλει αυξήσεις κατά το δοκούν, και πηγές εύρεσης κεφαλαίων που θα επαναφέρουν την ανάπτυξη.
    Οι αποκρατικοποιήσεις, με τον τρόπο που γίνονται, και η ευχή για ένα ευνοϊκότερο οικονομικό περιβάλλον με τις νομοθετικές αλλαγές που χρειάζονται, είναι απλές ευχές που και να γίνουν πραγματικότητα, θα αργήσουν να αποδώσουν.
    Άρα ο στόχος πρέπει να είναι, η διατήρηση συνθηκών επιβίωσης και όχι εξαθλίωσης, ταυτόχρονα με όλες τις θεσμικές επεμβάσεις, με σκοπό όχι την ικανοποίηση της τρόϊκας, που έτσι και αλλιώς ποτέ δεν θα ικανοποιηθεί, αλλά την ικανοποίηση των συνθηκών που απαιτούνται για να αντέξουμε.

    Εάν τώρα όλα αυτά μπορούν να υλοποιηθούν εντός του "κοινού" νομίσματος, έχει καλώς.
    Διαφορετικά...

    • akenaton avatar
      akenaton @ Κλέων 07/08/2012 21:33:41

      Αν και αδικείτε ελαφρώς την οπτική μου (δεν αλληθωρίζω τόσο πολύ) θα συμφωνήσω πως χρειάζεται περισσότερο βάθος αν θέλουμε να μπούμε στην λύση του προβλήματος. Θεωρείστε όμως το άρθρο, ως μια απόπειρα στην κατεύθυνση αφενός του εξορθολογισμού των άμεσων μέτρων που αναμένονται να "κλειδώσουν" οσονούπω, αφετέρου στην κατεύθυνση κινητοποίησης (μέσω μεταρρυθμιστικών κινήσεων μεσομακροπρόθεσμου χαρακτήρα) της Κοινωνίας, η οποία δυστυχώς κατά τη γνώμη μου έχει "παγώσει" κι αυτό δεν προοιωνίζεται ευχάριστα αποτελέσματα.

      • Κλέων avatar
        Κλέων @ akenaton 08/08/2012 12:44:01

        Δεν είχα σκοπό να σας αδικήσω.
        Η εκτίμησή μου είναι καθαρά υποκειμενική και προέρχεται από τα μέχρι τώρα άρθρα σας.
        Αυτά που υποστηρίζω, δεν είναι απαραιτήτως, σωστά.
        Όσον αφορά τα μέτρα αυτά καθ' εαυτά, δεν μπορώ να τα κρίνω αποσπασματικά, χωρίς τα προαπαιτούμενα που αναφέρω παραπάνω.

  38. Αντίθεσις avatar
    Αντίθεσις 07/08/2012 16:43:37

    Αν νομίζετε ότι τα μείζονα από τα προτεινόμενα μέτρα σας

    > απλοποίηση, κωδικοποίηση και ΕΦΑΡΜΟΓΗ ενός απλού, δίκαιου και αυστηρού φορολογικού νόμου

    > απλοποίηση, κωδικοποίηση και ΕΦΑΡΜΟΓΗ της πολυδαίδαλης νομοθεσίας

    > θέσπιση της αξιολόγησης άρα και της αξιοκρατίας στον δημόσιο τομέα

    "δεν κοστίζουν τίποτε στο κράτος", απλώς αγνοείτε το αντικείμενο για το οποίο ομιλείτε.

    Τα παραπάνω απαιτούν τέτοιες γνώσεις και δεξιότητες (καθώς και χιλιάδες ανθρωποώρες έντονης πνευματικής εργασίας) που τα (γενικώς χαμηλών προσόντων και μη καταρτισμένα στις νέες τεχνολογίες και σύγχρονες μεθόδους διοίκησης) διοικητικά στελέχη του κρατικού μηχανισμού αδυνατούν να τα φέρουν εις πέρας. Βρείτε μου, αν μπορείτε, στελέχη που μπορούν να χειρισθούν μονάδες επεξεργασίας μικροφίλμ ή σαρωτών και λογισμικού διαχείρισης ψηφιακής βιβλιοθήκης εγγράφων (που προφανώς απαιτεί η αποδελτίωση των υφισταμένων νομοθετημάτων) εκτός του Εθνικού Τυπογραφείου, τα οποία θα μπορούσαν να επωμισθούν το παραπάνω έργο και θα εκπλαγώ ευχάριστα. (Κάποια από τα περί ων ο λόγος στελέχη έχουν απλώς βρεθεί στις παραπάνω θέσεις από το παράθυρο, με μόνο προσόν τη σχετική "βοήθεια" γαλαζοπράσινων πολιτευτών, αλλά ας το αγνοήσουμε προς στιγμήν).

    Αν λοιπόν εξ ανάγκης ανατεθεί η υλοποίηση των μέτρων σε ιδιώτες το κόστος θα είναι τεράστιο. (Το κόστος υλοποίησης του κτηματολογίου μάς δίνει μια πρώτη ιδέα του σχετικού κόστους). Αν πάλι νομίζετε ότι το κράτος μπορεί να επιτύχει τα προαναφερθέντα ιδίοις χερσίν, ρωτήστε να σας πουν πόσα χρόνια δεν έχει καταφέρει να στήσει (ιδίοις χερσίν) σύστημα ελέγχου των γεωργικών/κτηνοτροφικών ευρωπαϊκών επιδοτήσεων ή των προμηθειών του δημοσίου και μετά μιλάτε για κωδικοποίηση της πολυδαίδαλης νομοθεσίας. Ρωτήστε επίσης πώς ταλαιπωρούνται οι προγραμματιστές του υπ. οικονομικών με τα αλλεπάλληλα οικονομικά νομοθετήματα και αν προλαβαίνουν να ασχοληθούν με οργανωτική εργασία, όπως αυτή που επισημαίνετε ότι απαιτείται.

    Προς ενημέρωσή σας, αυτή η αποδελτίωση, κωδικοποίηση (τμήματος μόνον) της παραγόμενης νομοθεσίας (π.χ. για ιατρούς, οικονομολόγους ή μηχανικούς) και η παραγωγή ενημερωμένων κωδίκων αποτελεί εδώ και χρόνια το αντικείμενο εξειδικευμένων εκδοτικών επιχειρήσεων. Προφανώς οι επιχειρήσεις αυτές αδυνατούν να απλοποιήσουν την νομοθεσία, που είναι και το κυρίως ζητούμενο των προτάσεών σας. Αυτό είναι έργο της διοίκησης, η οποία είναι εν πολλοίς ανίκανη να το φέρει εις πέρας.

    Συμπερασματικά, σαν ιδέες οι προτάσεις σας είναι καλές, αλλά η κοστόλογησή τους είναι λάθος.

    Υ.Γ. Τι σας κάνει (όπως και κάποιους άλλους) να χρησιμοποιείτε κατά κόρον κεφαλαίους χαρακτήρες για το πρώτο γράμμα ουσιαστικών, που δεν είναι κύρια ονόματα, στο μέσον των προτάσεών σας; Έχουν αλλάξει πρόσφατα οι κανόνες χρήσης κεφαλαίων της γραμματικής και δεν το αντελήφθην, ή απλώς μιμείσθε ακρίτως παρόμοιες γραφές σε αγγλικά κείμενα; Αν είναι το δεύτερο, να το αποφεύγετε...

    • akenaton avatar
      akenaton @ Αντίθεσις 07/08/2012 21:45:19

      Αν ψάξετε στο Δημόσιο, θα βρείτε επιστήμονες-διαμάντια που παραμένουν αναξιοποίητοι και σχολάζοντες για χίλιους - δυο λόγους που δεν είναι της παρούσας. Μονάχα στον Δήμο μου μπορώ να σας αναφέρω καμιά 20ρια περιπτώσεις. Πληρώνονται παρόλα αυτά κανονικά. Τις περισσότερες φορές δεν φταίνε αυτοί για το "ψυγείο" όπου τους έχει τοποθετήσει η "κομματική φρουρά" της κάθε υπηρεσίας. Αξιοποιώντας τους, το κόστος τέτοιων εγχειρημάτων πέφτει κατακόρυφα. Βέβαια, αυτό προϋποθέτει παράκαμψη της προαναφερθείσας "φρουράς" κι εκεί αρχίζουν τα δύσκολα. Η σύσταση εκ των ενόντων πάντως, καινούριων υπηρεσιών αξιοκρατικά στελεχωμένων (κτηματολόγιο, οικονομικοί ελεγκτές, νομική υπηρεσία, κλπ) θα βοηθήσει προς μια τέτοια κατεύθυνση. Και φυσικά, μια Βουλή που θα νομοθετεί ξεκάθαρα, συγκεκριμένα και χωρίς μεταμεσονύκτιες τροπολογίες και λογής-λογής παραθυράκια και φεγγίτες.

      Υ.Γ. Έχετε δίκιο, το κάνω για να τονίσω τις συγκεκριμένες λέξεις-κλειδιά. Θα ακολουθήσω το κατά δύναμη τη συμβουλή σας.

    • Αντίθεσις avatar
      Αντίθεσις @ Αντίθεσις 07/08/2012 22:50:34

      Το ότι υπάρχουν επιστήμονες-διαμάντια διάσπαρτοι και χαμένοι κάπου στο απέραντο δημόσιο δεν σημαίνει ότι θα χρησιμοποιηθούν για την υλοποίηση των ορθών προτάσεών σας στις οποίες αναφέρθηκα. Επαναλαμβάνω, το κόστος το μέτρων είναι τεράστιο για τα σημερινά δημοσιοοικονομικά δεδομένα. Αυτά έπρεπε να είχαν γίνει στις περιόδους ευφορίας, όταν το χρήμα των ευρωπαϊκών διαρθρωτικών ταμείων έρεε άφθονο. Αλλά δεν έγινε και σήμερα δεν έχουν καμμία ελπίδα να υλοποιηθούν. Φαντάζομαι ότι δεν θα μπορούν να ενταχθούν καν στο πρόγραμμα δημοσίων επενδύσεων. Και ας μην μας διαφεύγει ότι τέτοια έργα (άυλης άρα και αόρατης) κρατικής υποδομής δεν είναι στις προτεραιότητες των εκάστοτε κυβερνώντων, καθότι επειδή δεν είναι ορατά, δεν εξασφαλίζουν εγκαίνια και ψήφους. Συγκρίνετε κάποια στιγμή στο μυαλό σας τα εγκαίνια κατασκευής κάποιας ασήμαντης γέφυρας και την ψήφιση του νόμου Πεπονή για το ΑΣΕΠ. Πόσο κέρδος προσφέρουν το ένα και το άλλο στην κοινωνία και πόσο κορδωμένοι παρήλασαν μπροστά από φακούς οι εγκαινιάζοντες το πρώτο. Ευχαριστώ για την απάντησή σας.

      • akenaton avatar
        akenaton @ Αντίθεσις 08/08/2012 00:33:52

        Έχετε δίκιο για τη γέφυρα και το νόμο Πεπονή!
        Δυστυχώς δεν μας "παίρνει" να μην γίνουν αυτά. Αν δεν γίνουν αυτά, τίποτε δεν θα αλλάξει μακροπρόθεσμα. Δεν λέω ότι είναι εύκολο αλλά πρέπει να δρομολογηθούν και η περίσταση είναι η κατάλληλη. Σε "καλές" εποχές το πολιτικό σύστημα έκανε "πάρτι" πάνω στην ανυπαρξία αυτών των τόσο σημαντικών άυλων υποδομών όπως πολύ σωστά τις χαρακτηρίσατε.

  39. roadrunner avatar
    roadrunner 07/08/2012 16:58:28

    Κατα τη γνώμη μου και φιλικά πάντα,

    το κείμενό σας akenaton διέπεται από στρεβλή κινητροδότηση των προτάσεων σας (αν και κάποια από αυτά είναι σε σωστή κατεύθυνση).
    Σε αυτή την αρχική εντύπωση με οδηγήσατε εσείς,
    με την εισαγωγή σας και, την δυστυχώς για εσάς, ατυχέστατη παρομοίωση της Ελληνικής κοινωνίας με κοπάδι κατοίκων που πορεύονται υπό τις καμτσικιές της Τρόικας, γράφοντας :
    "Όμως, οι καμτσικιές δεν πέφτουν δίκαια. Εκείνοι που βρέθηκαν σε αδύναμες (εξωτερικές) θέσεις τρώνε το περισσότερο ξύλο, ενώ αυτοί που προχωρούν προστατευμένοι στο εσωτερικό του κοπαδιού, τη γλυτώνουν με ελάχιστο πόνο. Το αστείο (όχι όμως και ανεξήγητο), είναι πως αυτοί ακριβώς που ξεφεύγουν την βάσανο του μαστιγίου, είναι αυτοί που βγάζουν τα μεγαλύτερα βογγητά πόνου! ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΣΧΕΔΟΝ ΑΝΕΓΓΙΧΤΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΒΑΝΑΥΣΟΥΣ ΔΕΣΜΟΦΥΛΑΚΕΣ, ΑΓΑΝΑΚΤΟΥΝ ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΚΛΑΙΝΕ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΛΥΓΙΣΑΝ από το βάρος της κακομεταχείρισης. Ε, ΑΥΤΗ Η ΑΔΙΚΙΑ πρέπει να σταματήσει πια! "

    Η εικόνα αυτή με παρέπεμψε σε προσφυγικά μπουλούκια, που με την απειλητική συνοδεία των δυναστών, ανέβαιναν το Γολγοθά τους, και αρχικά με συγκίνησε. Με ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Τα μπουλούκια εκείνα αυτορυθμίζονταν και χωροθετούνταν, έτσι ώστε, οι αδύναμοι να είναι στο κέντρο και να γλιτώνουν τις καμτσικιές, οι δε γεροδεμένοι και δυνατοί να τους περιφρουρούν , μια και είχαν μεγαλύτερη αντοχή. Διότι, Ο ΣΚΟΠΟΣ ΗΤΑΝ ΝΑ ΣΩΘΟΥΝ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ.
    Αντίθετα, εσείς μας γράψατε ότι πρέπει να ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΑΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΠΟΙΟΙ ΦΩΝΑΖΟΥΝ. Δηλ. σας ενοχλούν οι φωνές διαμαρτυρίας και δεν σας απασχολεί η επιβίωση όσο το δυνατόν περισσότερων. Άρα εξαρχής διαφωνώ ως προς τα κίνητρά σας για να γράψετε αυτό το άρθρο.
    Και συμφωνώ με τον ΚΩΣΤΑ Χ. (2ο σχόλιο) που μίλησε για αναστροφή του δημογραφικού προβλήματος, μέγεθος το οποίο και από την εισαγωγή αλλά και από τη συνέχεια φαίνεται ότι δεν σας απασχολεί.
    Δεν θα κουράσω λοιπόν, αφού διαφωνώ εκ θεμελίων με το σκεπτικό και τη σκοπιμότητα των προτάσεών.
    Δεν μπορώ όμως να μην κάνω 2 παρατηρήσεις σε κάποια σχόλιά σας, που είναι άκρως εξοργιστικά:

    1) Για τους οικοδόμους γράψατε : «Μη με ρωτήσετε αν έχω δει οικοδόμο στα 60 στην σκαλωσιά. Θα σας πω ότι έχω δει. Στην εποχή μας 60 χρονών θεωρείσαι νέος. Άλλωστε, συνήθως σε τέτοιες ηλικίες αυτό που απαιτείται είναι ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΥΝΑΜΗ.» Σοβαρολογείτε akenaton ; Έχετε ποτέ δει με ποιον τρόπο χτίζεται μια οικοδομή ; Έχετε ποτέ βγει από την αποστείρωση και έχετε πλησιάσει γιαπί ; Μην ρωτήσω αν ποτέ προσπαθήσατε να σηκώσετε ένα δοκάρι, δε χρειάζεται καν !!!! Προφανώς, όχι γιατί τότε δεν θα γράφατε τα άσχετα ότι οι οικοδόμοι δεν χρειάζονται δύναμη, αλλά εμπειρία !!!

    2) Γράψατε : « Στην εποχή μας 60 χρονών θεωρείσαι νέος.» Καλό το copy paste από τα βιβλία της σχολής/κολλεγίου, αλλά όπως ξέρετε εδώ και 2,5 χρόνια οι συνθήκες διαβίωσης και ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης για την πλειονότητα των Ελλήνων, ΕΧΟΥΝ ΦΘΙΝΕΙ ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ, και θα χειροτερεύουν με αυτά που ακούμε. Συνεπώς, ΤΟ ΠΡΟΣΔΟΚΙΜΟ ΖΩΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, θα πρέπει να επαναπροσδιοριστεί άμεσα, γιατί είναι βέβαιο ότι έχει πέσει. Με βάση αυτό το νέο μειωμένο προσδόκιμο ζωής στην Ελλάδα, φυσιολογικά θα έπρεπε να ΜΕΙΩΘΟΥΝ ΤΑ ΗΛΙΚΙΑΚΑ ΟΡΙΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ. Αλλά είπαμε, όλα έχουν σχέση με το κίνητρο: ενδιαφέρει κανέναν η επιβίωση των Ελλήνων μέσα από τη στενωπό της κρίσης και του ΔΝΤ; Δυστυχώς, αυτό το κίνητρο φαίνεται να λείπει, από την κατά τα άλλα αξιοθαύμαστη προσπάθειά σας.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ roadrunner 07/08/2012 17:53:08

      ΥΓ : συνειρμικά με το άρθρο σας, την αγωνία σας περί φωνών και σιωπής διαμαρτυρόμενων, τα χουντικά σας περί κατάργησης απεργιών, μου ήρθε στο νου ο Βενιζέλος, που τον Απρίλιο με αφορή την αυτοκτονία στο Σύνταγμα είχε δηλώσει:

      “Κακώς μιλάνε όσοι μιλάνε για τον 77χρονο που θυσιάστηκε. Έπρεπε όλοι να σιωπούν και να στοχάζονται….Να σιωπούν…και να στοχάζονται”
      Το είπε μια φορά εκτός Βουλής, και το επανάλαβε και από το Βήμα της Βουλής.Τέτοια πρόκληση, να θέλει να επιβάλει το νόμο της σιωπής..

    • akenaton avatar
      akenaton @ roadrunner 07/08/2012 22:10:00

      Θα σας απαντήσω ευθέως:
      1. Αυτήν ακριβώς την ρύθμιση ζητά το άρθρο. Να βγουν να φάνε το "ξύλο" αυτοί που αντέχουν, επειδή τώρα το τρώνε οι αδύναμοι. Αφού η κοινωνία μας δεν έχει το ελάχιστο ποσό αλληλεγγύης που χρειάζεται για να αυτορρυθμιστεί, αυτό ζητείται να γίνει από την κυβέρνηση κατά την λήψη των επόμενων μέτρων. Το ότι φωνάζουν περισσότερο αυτοί που τρώνε το λιγότερο ξύλο, αποτελεί απλώς το "νόστιμο" σημείο της ιστορίας.
      2. Είμαι άνθρωπος που δουλεύει στην πρωτογενή παραγωγή και αρκετές φορές με τα χέρια μου. Άρα αυτά με τα δοκάρια, την αποστείρωση και άλλα ευτράπελα δεν με αγγίζουν στο ελάχιστο. Όσο για γιαπιά και άλλα αστεία, δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο λάθος έχετε. Για να μην μακρηγορούμε, θα σας αναφέρω τούτο: όταν έκτιζα την καινούρια μονάδα μου, το συνεργείο που μου έφερε ο μάστορας στο χωράφι, ήταν όλοι πάνω από 55 χρονών. Με δύο εξαιρέσεις: ένας περίπου 25 κι ένας 22. Μαντέψτε ποιοι ήταν γρηγορότεροι και πιο άνετοι στην τεχνική δουλειά του καλουπώματος. Οι μικροί μονάχα για κουβάλημα έκαναν κι αυτό μισό. Όλα αυτά βέβαια, πριν τη μεγάλη λαίλαπα των λαθρομεταναστών. Για να είμαστε δίκαιοι, στο γιαπί έχει δουλειά για όλες τις ηλικίες και αν δεν υπήρχαν οι ορδές των "τζαμπαντάν" νεαρών μεταναστών (λάθρο ή νόμιμων), θα δούλευαν πριν το 2009 πολλοί 55-60 ακόμη. Τώρα πια, τι να λέμε, το γιαπί "πέθανε" και δεν βρίσκουν δουλειά ούτε οι λαθρομετανάστες πια!
      3. Κάνετε το ίδιο λάθος που κάνουν όλοι συνήθως. Το προσδόκιμο ζωής στη χώρα μας δεν έχει πέσει φυσικά ποτέ (http://www.google.gr/publicdata/explore?ds=d5bncppjof8f9_&met_y=sp_dyn_le00_in&idim=country:GRC&dl=el&hl=el&q=%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B4%CF%8C%CE%BA%CE%B9%CE%BC%CE%BF+%CE%B6%CF%89%CE%AE%CF%82). Απλούστατα, άλλων χωρών αυξήθηκε περισσότερο και μας ξεπέρασαν στη λίστα και έχουμε χάσει κάποιες θέσεις (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82_%CF%87%CF%89%CF%81%CF%8E%CE%BD_%CE%B1%CE%BD%CE%AC_%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%BA%CF%84%CE%B7_%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B4%CF%8C%CE%BA%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%85_%CE%B6%CF%89%CE%AE%CF%82). Να μην λέμε ότι θέλουμε όμως.

      • Χωρις Μασκα avatar
        Χωρις Μασκα @ akenaton 08/08/2012 01:02:59

        Καινούρια μονάδα ακούω .Ξενοδοχειάκι άραγε;Κλινικούλα
        άραγε ;Εργοστασιάκι μήπως.Πολύ βολεμένος μου φαίνεσαι
        φίλε Akenaton.Καλά θα κάνεις λοιπόν να μην παίζεις με
        τον πόνο μου,καθώς και τον πόνο των συμπασχόντων συνταξιούχων σαν και μένα,γιατί προκαλείς με τις Σταλινικού τύπου,ισοπεδωτικές απόψεις σου,ιδιαίτερα για τις συντάξεις ,τα εφάπαξ κ.λ.π..Ένα θα σου πώ μόνο.Εμένα του ηλίθιου συνταξιούχου που μου έβαζαν τα λεφτά του Ταμείου μου στην Τράπεζα άτοκα για να τα δίνουν σε σας τους μάγκες επιχειρηματίες για να προω θείτε τις "δραστηριότητες"σας ,σπανίως για το καλό της χώρας,συνήθως για το καλό της τσέπης σας,δεν μου έμεινε πιά σάλιο.Γι'αυτό τον λόγο σ'ενημερώνω,ότι αν έχεις ξενοδοχείο,δεν θα μπορέσω να έρθω για διακοπές.Αν έχεις ιδιωτική κλινική δεν θα μπορέσω να πεθάνω αξιο πρεπώς εκεί,θα προτιμήσω να πεθάνω στο δημόσιο νοσοκομείο.
        Δεν θα σου δώσω έτσι και την χαρά να καταχρεώσεις την
        ασφαλιστική μου.Αν τέλος έχεις κανά δυό εργοστασιάκια
        δεν θα προτιμήσω τα προϊόντα σου.Όπως βλέπεις από μένα τον άνθρωπο της μεσαίας τάξης περιμένεις να ζήσεις
        κι εσύ.Ο ιδιωτικός τομέας θα πάει κατά διαόλου γιατί δεν
        έχει μείνει σάλιο στους μισθωτούς για να καταναλώσουν.
        Εκτός κι αν είσαι από αυτούς που ισχυρίζονται πως αυτοί
        συντηρούν τον Δημόσιο τομέα.ΠΩΣ ΑΡΑΓΕ;Με την φοροδι
        αφυγή που την θεωρείτε και μαγκιά;Τύπους σαν και σένα τους γνωρίζω καλά.
        Σε ενοχλεί ο δημόσιος υπάλληλος.Εγώ θα κάνω μιά ερώτηση που κάνω σε πολλούς σαν και σένα φίλε;Πήγες
        ποτέ στο δημόσιο να ζητήσεις κάτι νόμιμο και νάχες προ
        βλημα συναλλαγής;Μήπως όταν πήγες να ζητήσεις να καλύψεις μια παρανομία σου τότε σου ζητήσανε το φακελλάκι ή ακόμα το πρότεινες κι εσύ ο ίδιος;Κάπως έτσι ήταν η κατάσταση στο Δημόσιο.Την δική σου βρωμιά ήθελες να σου καλύψει ο "αθλιος " δημόσιος υπάλληλος με τον αναξιοπρεπή μισθό του.Με αυτό τον μισθό ακριβώς ήταν εύκολο να υποκύπτει στις απαιτήσεις των ισχυρών
        και των κομπιναδόρων.
        Μου φαίνεται ότι η μόνη επιδίωξη ,είναι να επιβιώσετε
        εσείς κι εμείς ας πάμε στον διάολο.
        Εγώ είμαι απογοητευμένη για το ότι ο Σαμαράς έχει δυστυ
        χως ταυτιστεί με τις δικές σας απόψεις,τις "νεοφιλελεύθε
        ρες",τις σταλινικές ;τις ισοπεδωτικές;Μακάρι να 'ξερα.
        Σε σημείο που αναρωτιέμαι μήπως στις 29-11-09 ψήφισα
        την Ντόρα και δεν το κατάλαβα!Καλό ξημέρωμα,αν και
        δεν το βλέπω.Κάθε χθες και καλύτερα.

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ akenaton 08/08/2012 01:11:21

        Το γεγονός ότι χρησιμοποιείτε ΑΝΕΠΙΚΑΙΡΑ στοιχεία για το προσδόκιμο ζωής, δηλ. έως το 2010,
        που δεν λαμβάνουν υπόψην ΤΗ ΛΑΙΛΑΠΑ ΤΟΥ 2010-2011,
        αποτελεί και απόδειξη αυτού που είπα στο αρχικό μου σχόλιο:
        ότι δηλαδή, η ανάλυσή σας πάσχει από στρεβλή κινητροδότηση των προτάσεων.
        Εφόσον, λέτε ότι νάναι προκειμένου να αποδείξετε την ορθότητα των προτάσεων σας.

        • akenaton avatar
          akenaton @ roadrunner 08/08/2012 07:23:13

          Αν έχετε εσείς πιο επίκαιρα στοιχεία ευχαρίστως να τα δούμε. Εγώ δεν κατάφερα να βρω.

  40. TopGunZ avatar
    TopGunZ 07/08/2012 17:35:20

    Φίλτατε akenaton, συμφωνώ με πληθώρα εκ των προτάσεών σου και, εάν ήμασταν στις αρχές της δεκαετίας του '90, μπορεί να σου έλεγα ότι συμφωνώ με όλες μέχρι κεραίας. Όμως, όπως έχουμε συζητήσει κι άλλες φορές από αυτό το βήμα, δε λαμβάνεις υπόψιν καθόλου τo buffering, σε κοινωνικό και πρακτικό επίπεδο, που χρειάζεται όταν "διοικείς" μια "επιχείρηση" 10 εκ. "υπαλλήλων" (τα εισαγωγικά για να μη μου την πέσουν οι αντινεοφιλελεύθεροι και με βγάλουν ότι κατάγομαι από το Σικάγο). Τι εννοώ. Πολύ απλά, κάποια πράγματα θα ήταν εφαρμόσιμα αν μπορούσαν να γίνουν μέσα σε μια μέρα, μην πω και ώρα, από την εξαγγελία τους. Και ενώ κάποια από αυτά που πολύ σωστά προτείνονται θέλουν μια απλή αναλογιστική μελέτη πρώτα για να αξιολογηθούν, κάποια άλλα (που, βασικά, και πάλι καλά κάνεις και τα προτείνεις) πρέπει να περάσουν από τη βάσανο της ελλιπούς οργάνωσής μας ως κράτος και της τσιμεντένιας θέλησης των συντεχνιών. Προς Θεού, δε λέω να παραδώσουμε τα όπλα, άλλα δεδομένης της κατάστασης, δηλαδή κυβέρνηση συνεργασίας και κατάσταση της κοινωνικής συνοχής, είναι καλό να προσπαθήσουμε να εξουδετερώσουμε τη βόμβα που φωλιάζει στα θεμέλια της κρατικής μας ύπαρξης με κοπίδι και όχι με αλυσοπρίονο. Αυτό που βασικά με ξενίζει στην διατύπωση των προτάσεών σου είναι πως κάποιες στιγμές, με κάποιες εκφράσεις σου, ξεχνάς πως το Δημόσιο υπάρχει και ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει, απλά πρέπει να είναι πιο αποτελεσματικό και να μη λειτουργεί απλώς ως μια μονάδα ανακύκλωσης δανεικού ΑΕΠ. Ξαναλέω, με τη συντριπτική πλειοψηφία των προτάσεών σου συμφωνώ, απλά πρέπει να θυμόμαστε κάτι απλό, απολυμένος ΔΥ προστίθεται σε όλους τους ανέργους, όχι σε κάποια άλλη παράπλευρη δεξαμενή, με ότι έχει να κάνει αυτό με την υφεσιακή δυναμική της ανεργίας. Αν απολύσεις 10 υπαλλήλους των 1000 ευρώ έχεις κόψει μαχαίρι 10000 ευρώ από την αγορά, αν κόψεις 500 ευρώ από 20 υψηλόμισθους (1500 με 2000 και πάνω) και αποζημιώσεις δεν πληρώνεις και μικρότερο ποσό στερείς από την αγορά. Φυσικά και αυτό το παράδειγμα που φέρω είναι χοντροκομμένο, απλά δείχνει ακριβώς πόσο εύκολο ΔΕΝ είναι να ξεκαθαριστεί το τι συμφέρει τελικά το κράτος.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ TopGunZ 07/08/2012 19:03:06

      Συμπλήρωση, επ' ευκαιρίας του παραπάνω σχολίου του ορεσείβιου: εννοείται πως όταν μιλάμε για οργανισμούς για τη διάσωση του παρδαλού περιστεροπίθηκα της Πέρα Κουτρουβάλας ή για την εικαστική ανάπλαση των υπονόμων της Δώθε Παναγιάς, τσιμπάς τον αργόμισθο και τον πετάς όπου χρειάζεσαι κόσμο και μπορεί να προσφέρει, χωρίς γκουκ-μουκ, αλλιώς του λες μη αποδοχή της νέας θέσης ισοδυναμεί με υποβολή παραίτησης και από δω παν κι άλλοι.

  41. πολίτης avatar
    πολίτης 07/08/2012 18:37:39

    Καλές οι προγραφές σας για τους ΔΥ αγαπητέ, χωρίς να αρνούμαι τις παθογένειες του κρατικού τομέα. Προσωπικά πιστεύω ότι η κύρια αιτία της κρίσης είναι η δομή του νομίσματος, αλλά επειδή θέλω να με παίξετε κι εμένα θα πω για τον πολύπαθο ιδιωτικό τομέα. Στον τομέα αυτόν λοιπόν, οι μόνοι που πληρώνουν φόρους είναι οι ιδιωτικοί υπάλληλοι που πράγματι υποφέρουν και θα τους εξαιρέσω. ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι, ελεύθεροι επαγγελματίες και αυτοαπασχολούμενοι βρίσκουν τρόπους να φοροδιαφεύγουν από πολύ έως ασύστολα. Αφήστε κατά μέρος λοιπόν τις ηθικολογίες και αν θέλετε καταμερισμό βαρών, πληρώστε στο κράτος αυτά που σας αναλογούν. Αν δεν είχαμε φοροδιαφυγή, δε θα είχαμε αυτά τα χάλια.
    Μη μου πείτε ότι εσείς είστε συνεπής, γιατί βλέπω τη μυτούλα να μεγαλώνει...

    • akenaton avatar
      akenaton @ πολίτης 07/08/2012 22:16:47

      Μακριά από μένα οποιαδήποτε ηθικολογία. Αν διαβάσετε προσεκτικά, η πρόταση για τους φοροδιαφεύγοντες είναι "βαριές ποινές και φυλάκιση ακόμη". Εκτός αν θέλατε να ζητήσουμε την κεφαλή τους επί πίνακι. Δεν θα ομολογήσω δημόσια φοροδιαφυγή φυσικά αλλά κανείς δεν θα διακινδύνευε να πάει φυλακή γι αυτόν τον λόγο. Σκεφτείτε επίσης, το γεγονός πως έτσι κι αλλιώς το κράτος θεωρεί απριόρι όλους τους ελεύθερους επαγγελματίες και επιχειρηματίες φοροφυγάδες και τους τραβάει και μια περαίωση κάθε τόσο ως "κίνητρο" για να είναι ειλικρινείς φορολογούμενοι. Άρα κι εδώ έχει χώσει την ουρά του το παντοδύναμο ελληνικό δοβλέτι, μην το αρνείστε!

      • Νατάσσα avatar
        Νατάσσα @ akenaton 07/08/2012 22:22:51

        Βρε πάνσοφε

        Νεκρός είναι σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες ο εργάτης που καταπλακώθηκε από χώματα κατά τη διάρκεια χωματουργικών εργασιών στην περιοχή Ρουκάνι στο Ηράκλειο.

        Το δυστύχημα σημειώθηκε λίγο πριν τις 6 το απόγευμα κάτω από αδιευκρίνιστες συνθήκες με αποτέλεσμα να βρει τραγικό θάνατο νεαρός εργάτης με καταγωγή από το Ηράκλειο.

        η όποια σύνταξη δικαιούται από τα ένσημά του κι αν έχει μωρό παιδί κι η γυναίκα του δεν εργάζεται θα θεωρηθεί προίκα?

        • akenaton avatar
          akenaton @ Νατάσσα 07/08/2012 22:27:57

          Ευχαριστώ για τον χαρακτηρισμό.
          Ποιος μίλησε για σύνταξη σε χήρα μητέρα ανηλίκων;;
          Γνωρίζετε ότι υπάρχουν δημόσιες υπηρεσίες που όταν ενηλικιώνονται τα τέκνα των υπαλλήλων τους, αυτοί παίρνουν αρκετά χρήματα ως μπόνους; Αυτό εννοεί ο ποιητής όταν λέει "προίκα" ενηλικίωσης τέκνων. Ελπίζω να μην έμεινε καμιά απορία κυρία Νατάσσα μας.

          • Νατάσσα avatar
            Νατάσσα @ akenaton 07/08/2012 22:33:26

            Τα νέα τα έμαθες?

          • Νατάσσα avatar
            Νατάσσα @ Νατάσσα 07/08/2012 22:36:47

            Οχι κύριε Α μας δεν έμεινε απορία καμμία απορία.

            Άλλοι θα έχουν σε λίγο πολλές.

          • Νατάσσα avatar
            Νατάσσα @ akenaton 07/08/2012 22:53:00

            Η σύνταξη πάει μισή στη χήρα και η άλλη μισή στο ανήλικο ορφανό μέχρι ενηλικιωσης.

            Κι αν υπάρχουν δύο παιδιά 20% στη χήρα κι από 25% στο κάθε παιδί, εκτός αν δεν το γνωρίζεις.
            Και φυσικά μιλάμε για σύνταξη 400 με 500 ευρώ.

            Ποια προτείνεις να κοπεί.

            Αν την θεωρείς προίκα μάλλον του ορφανού προτείνεις να κοπεί.

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ Νατάσσα 08/08/2012 13:45:20

            Τι δεν καταλαβαίνετε ακριβώς, το μπόνους ενηλικίωσης λέει να κοπεί ο άνθρωπος. Υπάλληλος βασικής εκπαίδευσης στον ΟΤΕ πήρε 25 χιλιαρικάκια επειδή το παιδί του κατόρθωσε το απίστευτο εγχείρημα του να κλείσει τα 18. Κι αφήστε τη χήρα με τα 5 ορφανά κατά μέρους γιατί τυφλώνει.

    • TARAMAS avatar
      TARAMAS @ πολίτης 10/08/2012 01:43:45

      Μια και αποφασίσαμε ότι ζούμε στην παραμυθοχώρα, μαζί με την έκκληση προς τους ελεύθερους επαγγελματίες να μην φοροδιαφεύγουν, κάντε και μια έκκληση στον κόσμο να μην κλέβει και να μην σκοτώνει, στους Τούρκους να μην απειλούν κλπ. Γιατί μη μου πείτε ότι είναι δουλειά των ΔΥ που λέγονται εφοριακοί να συλλαμβάνουν τη φοροδιαφυγή ή της αστυνομίας να συλλαμβάνει τους εγκληματίες, ή του στρατού να προστατεύει τη χώρα. Αλίμονο, κάπου θα είναι κεκτημένο δικαίωμα να μη φέρουν καμία ευθύνη για την (μη) άσκηση αυτών των καθηκόντων.

  42. Χριστοδουλος(Χρηστος) Δημας avatar
    Χριστοδουλος(Χρηστος) Δημας 07/08/2012 19:03:24

    @Akenaton,
    συγκεκριμενα στην αναφορα σου στην Δημ.Διοικηση να συμπληρωσω, εχοντας
    πικρη πειρα απο την δυναμη που εχουν οι Συνδικαλιστες στους διαφορους Δημοσιους Οργανισμους οπου ασκουν καθε ειδους "βια"και εμποδιζουν την ληψη αποφασεων του ΔΣ ,ενω αποτελουν τον "φοβο και τρομο" για τους υπαλληλους που θα ελθουν σε κοντρα μαζι τους.
    Αν θελουμε να φτιαξουμε ενα υγιη και αποτελεσματικο Δημοσιο Τομεα πρεπει να ξ-ε-ρ-ι-ζ-ω-σ-ο-υ-μ-ε τον συνδικαλισμο και τα παρακλαδια του και να εφαρμοσουμε ενα συστημα Διοικησης με βασει τις αρχες της Διαφανειας και της Αξιοκρατιας.

  43. Σχετικά Ασχετος avatar
    Σχετικά Ασχετος 07/08/2012 19:29:18

    Σ υ γ χ α ρ η τ ή ρ ι α!!!! ΑΡΙΣΤΟ κείμενο..

  44. sos avatar
    sos 07/08/2012 19:55:48

    Είμαι πολύτεκνος. Έκανα πολλά παιδιά όχι για το επίδομα (το οποίο είναι έτσι και αλλιώς μικρό).

    Αλλά να κόβεται το επίδομα όταν για πολλούς είναι ένα βοήθημα και μια επιβράβευση για τη δημογραφική ανάταση της χώρας είναι εγκληματικό.

    Δεν έχω ακούσει από πολιτικό κανένα σαφές σχέδιο για την αύξηση του πληθυσμού μέσω γεννήσεων νέων Ελλήνων (και όχι συριζο-ελλήνων) εκτός από το Δρεττάκη.

    Η ΝΔ τι θέση έχει περί αυτού;

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ sos 07/08/2012 23:18:38

      Ἀγαπητέ συμπολύτεκνε,σέ χαιρετῶ κι ἀσπάζομαι τίς ἀπόψεις σου...

  45. john avatar
    john 07/08/2012 21:46:50

    Αναφέρατε στο άρθρο σας τα εξής για την κατάργηση των ειδικών μισθολογίων:

    "Κατάργηση των ειδικών μισθολογίων. Εφαρμογή του ενιαίου μισθολογίου σε όλους τους υπαλλήλους του στενού και ευρέως (ΔΕΚΟ , κλπ) Δημόσιου Τομέα"

    Δυσκολεύυομαι να καταλάβω π.χ γιατί ένας ιατρός του ΕΣΥ με 10-11 χρόνια σπουδών, εξειδικεύσεων και με βαθμό ευθύνης πολλαπλάσιο ενός υπαλλήλου υπουργείου ή ενός οδηγού της ΕΘΕΛ θα πρέπει να αμοίβεται με μισθολόγιο της ίδιας "φιλοσοφίας". Πουθενά στον κόσμο δεν ισχύει αυτό, εκτός ίσως από την πρώην σοβιετική ένωση... (ΌΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΤΥΧΗ ΕΙΧΕ ΤΟ ΣΟΒΙΕΤΙΚΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ ΤΗς ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΟΤΙ ΗΤΑΝ "ΣΟΒΙΕΤΙΚΙΥ ΤΥΠΟΥ")
    Πρόκειται για μια "ισοπέδωση" ΣΟΒΙΕΤΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ των αμοιβών ανεξαρτήτως προσόντων και βαθμού ευθύνης και επικινδυνότητας της εργασίας που μόνο την παραγωγικότητα και την ποιότητα δεν προάγει στον δημόσιο τομέα!!! Σύμφωνα με αυτήν την λογική αυτή ένας καρδιοχειρουργός σε δημόσιο νοσοκομείο θα πρέπει να αμοίβεται με μισθό παρόμοιο με έναν υπάλληλο υπουργείου που κάνει γραφική εργασία και μπορεί π,χ να έχει τελειώσει την ΑΣΟΕ, συν κάποιο επίδομα για την ειδικότητα... Απόλυτα ισοπεδωτική λογική που στην πραγματικότητα επιβραβεύει την ήσσονα προσπάθεια την χαμηλή ευθύνη και τα χαμηλά προσόντα...

    Επίσης δυσκολεύομαι να αντιληφθώ πως ένας υπάλληλος υπουργείου , μέσης εκπαίδευσης, που κάνει γραφική δουλειά ή ένας οδηγός της ΕΘΕΛ μπορούν κατά την διάρκεια της εργασίας τους να αντιμετωπίσουν κίνδυνο παρόμοιο με αυτόν που οδήγησε στο θάνατο 2 αστυνομικούς της ομάδας Δίας... και αν αυτός ο κίνδυνος ισοσκελίζεται με ένα "επίδομα" των 200 ευρώ το μήνα...

    Η ισοπεδωτική αυτή λογική είναι κατά την γνώμη μου ο καλύτερος τρόπος για την δημιουργία ενός μικρού αλλά "μη λειτουργικού" δημοσίου... Και φυσικά προάγει και την διαφθορά, όταν αναγκάζεις έναν εργαζόμενο με υψηλά επιστημονικά προσόντα, υψηλό βαθμό ευθύνης ή υψηλό βαθμό κινδύνου στην εργασία του να αμοίβεται με "παρόμοιο" τρόπο με έναν εργαζόμενο που απλά κάθεται σε ένα γραφείο και γράφει...

    • akenaton avatar
      akenaton @ john 08/08/2012 00:24:35

      Δεν έχετε ξεκαθαρίσει μέσα σας την έννοια του ενιαίου μισθολογίου. Δεν σημαίνει ίδιο μισθό σε όλους αδιακρίτως.

      • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
        τηλέμαχος αναγνώστου @ akenaton 08/08/2012 00:34:33

        Σημαίνει πάντως ότι ο καθηγητής πρώτης βαθμίδας σε ΑΕΙ θα παίρνει τον ίδιο μισθό με τον υπάλληλο ΠΕ του Υπουργείου "Εσωτερικών" ας πούμε (έχοντας την ίδια προϋπηρεσία) συν κάποιο επίδομα για το διδακτορικό του (που μπορεί να το παίρνει και ο υπάλληλος του υπουργείου αν κατά τύχη έχει κάνει διδακτορικό όπως πολλοί ΔΥ έχουν πλέον). Αυτό σημαίνει ενιαίο μισθολόγιο και κατάργηση των ειδικών.

        • akenaton avatar
          akenaton @ τηλέμαχος αναγνώστου 08/08/2012 00:49:41

          Κατά τύχη; Τι εννοείτε; Ότι ο καθηγητής του Πανεπιστημίου το έκανε ειδικά για να γίνει καθηγητής το διδακτορικό του;

          • Γρυνη avatar
            Γρυνη @ akenaton 08/08/2012 00:55:51

            εδω εχετε αδικο!
            το διδακτορικο ειναι απαραιτητο προσον για την εισοδο στο πανεπιστημιο!
            δεν ισχυει το ιδιο για τον Δ.Υ

          • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
            τηλέμαχος αναγνώστου @ akenaton 08/08/2012 01:00:27

            Εννοώ το γνωστό γεγονός ότι πολλοί ΔΥ πλέον έχουν και διδακτορικό. Οπότε ούτε εκεί θα διαφοροποιείται μισθολογικά ο καθηγητής ΑΕΙ από τον υπάλληλο υπουργείου ΠΕ. Αυτό θεωρείτε σωστό, να εξομοιωθούν μισθολογικά; Το γράφω για να "ξεκαθαρίσετε μέσα σας την έννοια του ενιαίου μισθολογίου" και την κατάργηση των ειδικών μισθολογίων.

          • Δεν έχει σημασία avatar
            Δεν έχει σημασία @ τηλέμαχος αναγνώστου 08/08/2012 07:54:33

            Επειδή μέχρι τον προηγούμενο μήνα ήμουν καθηγητής σε ΑΕΙ και δεν μου άρεσε ακριβώς η κατάσταση που περιγράφεις, παραιτήθηκα και από 1/9 θα είμαι στην Αμερική σε αντίστοιχη θέση με οκτώ φορές τις αποδοχές μου στην Ελλάδα. Αν οι κυβερνώντες είχαν οποιαδήποτε σχέση με management, τότε θα ήξεραν ότι οι οριζόντιες περικοπές οδηγούν μαθηματικά στη διάλυση. Ή μήπως αυτός είναι ο στόχος από την αρχή;

          • akenaton avatar
            akenaton @ Δεν έχει σημασία 08/08/2012 17:38:51

            Θα αστειεύεστε φυσικά για το οκταπλάσιο. Εκτός κι αν εννοείτε μικτά προ φόρων. Παραλείψατε επίσης να μας πείτε αν θα είστε μόνιμος στη νέα σας θέση και αν θα αξιολογείστε εξαντλητικά και συνεχώς για την επιστημονική και διδακτική σας επάρκεια και απόδοση καθ' όλη τη διάρκεια της υπηρέτησής σας εκεί.

          • Δεν έχει σημασία avatar
            Δεν έχει σημασία @ akenaton 08/08/2012 22:38:14

            Μικτά με μικτά και tenure. Και βέβαια οι αυξήσεις δίνονται με αξιολόγηση του ερευνητικού και διδακτικού έργου αλλά και της προσφοράς προς το πανεπιστήμιο.

          • akenaton avatar
            akenaton @ akenaton 08/08/2012 23:23:58

            Καλή σταδιοδρομία σας εύχομαι. Κι εγώ στη θέση σας το ίδιο θα έκανα!

          • akenaton avatar
            akenaton @ τηλέμαχος αναγνώστου 08/08/2012 10:43:03

            Το γνωρίζετε κ. Αναγνώστου ότι σήμερα ο Λέκτορας στα ΑΕΙ έχει μισθό κατά πολύ μικρότερο από όλους τους υπαλλήλους (ΥΕ,ΔΕ,ΠΕ,ΤΕ) ας πούμε της ΔΕΗ, ας πούμε του ΥΠΟΙΚ, ας πούμε των ΔΕΥΑ των Δήμων και άλλων πολλών Δημόσιων οργανισμών; Γνωρίζετε ότι φύλακες της ΔΕΗ αμείβονται περισσότερο από Λέκτορες της Ιατρικής; Και σας πείραξε η πρόταση του ενιαίου; Όπου τουλάχιστον οι αμοιβές θα ορίζονται βάσει προσόντων και βαθμού; Φιλικά.

          • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
            τηλέμαχος αναγνώστου @ akenaton 08/08/2012 17:10:47

            Ναι το ξέρω αλλά πάλι δεν με καταλαβαίνετε. Η πρόταση σας για κατάργηση των ειδικών μισθολογίων και εφαρμογή του ενιαίου και στα μέλη ΔΕΠ σημαίνει ότι ο λέκτορας της Ιατρικής που λέτε θα παίρνει ακόμη χαμηλότερο μισθό από τον σημερινό. Εγώ είμαι αντίθετος σε αυτό (το οποίο προτείνετε). Εσείς;

          • akenaton avatar
            akenaton @ τηλέμαχος αναγνώστου 08/08/2012 17:41:50

            Όχι πολύ μικρότερο σας βεβαιώ. Και σίγουρα στο ανώτερο επίπεδο όπως ακριβώς αρμόζει στα προσόντα του. Μην ξεχνάτε πως όλοι τελικά μια δουλειά κάνουν και γι αυτό πληρώνονται στο Δημόσιο.

          • Heaven avatar
            Heaven @ τηλέμαχος αναγνώστου 08/08/2012 17:49:57

            υπάρχει βεβαίως και η πλήρης φιλελευθεροποίηση: μικρός μισθός ΔΕΠ και τα υπόλοιπα απο grants!!!

  46. Νατάσσα avatar
    Νατάσσα 07/08/2012 22:26:21

    Με τη μία χερούκλα κόβουν. Με την άλλη αρπάζουν. Από όπου μπορούν. Όσο μπορούν. Το άλλοθι τους; “Δεν θα θιγούν χαμηλόμισθοι και χαμηλοσυνταξιούχοι!”. Το λένε και γεμίζει το στόμα τους! Θεωρούν ότι κάνουν κατόρθωμα μέγα. Όλοι οι άλλοι, μισθωτοί και συνταξιούχοι, είναι, για τα μούτρα τους, κάτι μεταξύ απατεώνων, χαραμοφάηδων, λαμόγιων και θεοτούμπηδων. Οι φοροφυγάδες μια ζωή στο απυρόβλητο. Οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι περισσότεροι από όσοι χρειάζονται, λένε κάτι με γραβάτες κύριοι, αλλά το κράτος, αυτό που λέμε κράτος στην Ελλάδα, τέλος πάντων, δεν λειτουργεί. Παράδειγμα; Μόλις τώρα καταφέρανε, με τα πολλά, να μας στείλουν το ΕΤΑΚ του 2009 μπας και μαζέψουνε κανένα ευρουλάκι και βουλώσουν κανένα στόμα υπαλληλίσκου της τρόικας. Από την άλλη, όμως, κλαψουρίζουν για το χάλι του κρατικού μηχανισμού που είναι σαφέστατα δημιούργημά τους. Αλλά ας ξαναγυρίζουμε σε μισθωτούς και συνταξιούχους. Όλοι αυτοί, λοιπόν, που τολμούν να αμείβονται για την εργασία, που πρόσφεραν ή προσφέρουν, και οι αμοιβές τους, για να μη ξεχνιόμαστε, καταγράφονται, με ποσά πάνω από αυτά που ορίζουν το όριο της πείνας είναι καταδικαστέοι. Πως τολμούν! Ότι περισσεύει οι σοφοί κυβερνώντες το κόβουν. Σοσιαλισμός του κώλου. Όλοι ίσοι στην εξαθλίωση. Μέχρι όλοι οι Έλληνες να γίνουν χαμηλόμισθοι και χαμηλοσυνταξιούχοι δίχως αξιοπρέπεια, δίχως όνειρα, δίχως ζωή. Διότι το γκουβέρνο δεν έχει, δε βγαίνει! Χρόνια πολλά αντεθνικής και εγκληματικής διαχείρισης των οικονομικών και του κράτους από, εκλεγμένους ή μη, γραβατάκηδες, ακαμάτηδες, ανίκανους, τενεκέδες και εαυτούληδες, και τώρα ζητάνε τα ρέστα από τα θύματα. Τους μισθωτούς και τους συνταξιούχους. Τους κουνάνε το δάχτυλο. Τους υποχρεώνουν να σώσουν, με το έτσι θέλω τους, το σάπιο σύστημα που δημιούργησαν και υπηρέτησαν. Η εύκολη λύση. Μια ζωή στη χώρα αυτή άλλοι τρώνε και άλλοι πληρώνουν. Τα αστροπελέκια της εξουσίας έχουν γίνει εξπέρ στη διαίρεση και την αφαίρεση, έχουν ξευτιλίσει τα οικονομικά μαθηματικά. Δεν έχει σημασία τι εισφορές έδινες μια ζωή για τη σύνταξη και το εφάπαξ σου. Όχι! Σημασία έχει τι ψίχουλα περισσεύουν στα κρατικά ταμεία. Από αυτά θα βολευτείς ελληνάκο και να είσαι και ευχαριστημένος. Γιατί έχεις μια δημοκρατικά εκλεγμένη τριαξονική κυβερνησάρα προσανατολισμένη στην “ανάπτυξη”, και εδώ γελάνε, και είσαι και στο ευρώ. Όχι παίζουμε! Ο φασισμός των οριζόντιων περικοπών και ο ίσος ή και μεγαλύτερος της “αναδρομικής ισχύος”. Η διαστροφή στην πράξη. Η αποθέωση της κρατικής αδικίας, ο εξευτελισμός του περί δικαίου αισθήματος. Όλοι ίσοι στην εξαθλίωση. Τι πάει να πει εργάτης και τι πάει να πει Διευθυντής; Τι διαφορά έχει να διαχειρίζεσαι πενταροδεκάρες από το να διαχειρίζεσαι εκατομμύρια; Τι πάει να πει σπούδασα; Τι πάει να πει υπηρετώ επί τριάντα χρόνια; Όλοι άνθρωποι είμαστε. Όλοι ίσοι. Πάρε λοιπόν, τις πενταροδεκάρες σου και βούλωσέ το. Δεν έχουμε, δεν βγαίνουμε. Κόψτε. Κόψτε. Κόψτε. Αναδρομικά, οριζοντίως, καθέτως και πλαγίως. Να δώσουμε τα χρωστούμενα, να αποκτήσουμε και πάλι “πρόσωπο” σαν κράτος. Ελληνίδες και Έλληνες και κυρίως οι νέοι δεν έχουν καμιά ανάγκη. Εξάλλου τόση σοσιαλιστική εκπαίδευση περί λιτότητας και μαγικών οικονομικών μαθηματικών τους έχουν κάνει. Δεν έχει την παραμικρή σημασία τι σπούδασες, πόσο δούλεψες, τι εισφορές σου παρακράτησαν και τις έφαγαν. Το μόνο που έχει σημασία, μερμηγκάκι Έλληνα, είναι τα ψιχουλάκια των κρατικών ταμείων. Από αυτά έχεις λαμβάνειν και να είσαι και ευχαριστημένος!

    Μήπως ήρθε ο καιρός, σε αυτή την ευλογημένη χώρα, να εξετάσουμε πόσο κάνει ένα + ένα;

    αειποτε μπλογκσποτ

  47. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 07/08/2012 22:54:12

    Δικαιοσύνη σκέτο θα προτιμούσαμε...........βάρη πήραμε!

  48. !@#$%^&*() avatar
    !@#$%^&*() 07/08/2012 23:15:57

    Όσο και να μη το πιστεύει κανείς, θεωρώ ότι πολλοί νοιώθουν ότι ζουν μια Οθωμανικής μορφής υποτέλεια, που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τον Σουλτανικό ζυγό και όλα τα συμπαραμαρτούντα του. Δυστυχώς λείπει ο συγχωρεμένος Νεοκλής Σαρρής να μας το αναλύσει...!!!!!

  49. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 07/08/2012 23:57:44

    Akenaton ἐπίτρεψέ μου νά σέ συγχαρῶ γιά τήν ἐργασία σου,τά μέτρα πού προτείνεις,πιστεύω ὅτι θά ἄλλαζαν ριζικά τήν εἰκόνα τῆς Ἑλλάδας καί τή ζωή τῶν Ἑλλήνων πρός τό καλύτερο,,,ἀλλά,ἀπό τό στόμα σου καί...στῆς Τρόϊκας τ' αὐτί...

  50. Enzo avatar
    Enzo 08/08/2012 00:18:09

    Βιαια αποφορολογηση πολιτων
    Βιαια μειωση δημοσιου τομεα
    Βιαια απονομη δικαιοσυνης

    Οταν λεμε Βιαια εννοουμε να ειχαν γινει ΧΤΕΣ οχι ΣΗΜΕΡΑ.

  51. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 08/08/2012 00:23:33

    Μπράβο! Ο τρόπος σκέψεις σου είναι έντιμος και σαφής. Κι αυτό έχει πρωτεύουσα σημασία. Πιάνεις την ουσία, την παθογένεια της ελληνικής κοινωνίας και Πολιτείας.
    Οι επιμέρους προτάσεις απαιτούν περαίτερω επεξεργασία. Κάποιες απ΄ αυτές.
    Το κείμενο σου, πάντως, έχει τη δυναμική και τη διαύγεια που η κατάσταση απαιτεί.

  52. Νατάσσα avatar
    Νατάσσα 08/08/2012 01:31:31

    Η δικαιοσύνη στα Βάρη.

    Μήπως να πεταγόταν κι ως τη Βαρυμπόμπη, στο Τατόϊ .

  53. Γιωργος avatar
    Γιωργος 08/08/2012 01:34:18

    Βιαια κλοτσιδια στους κρατικοδιαιτους κεφαλαιοκρατες,που μιζαρουν και τρωνε τον αγλεορα απο τα δημοσια ταμεια!!!Βιαιη ανατροπη του πολιτικου συστηματος,που κατωρθοσε ολους τους βασικους τομεις της οικονομιας να τους απαξιωσει και να τους παραδοσει στους ιδιωτες προς εκμεταλευση!!! Βιαιη εξοδο της Ελλαδας απο τη λυκοσυμμαχια της Ε.Ε,που ανετρεψε το εμπορικο ισοζυγιο και κατεστρεψε τις παραγωγικες δυνατοτητες της χωρας!!!Υ.Γ Δεν μπαινω σε λεπτομερειες μιας και ξερω οτι οι απαντησεις ,θα ξεκινουν απο τη Βορεια Κορεα ,θα περνουν στη Κουβα και θα καταληγουν στα............νησια calabakos.

  54. Κώστας Χ. avatar
    Κώστας Χ. 08/08/2012 01:38:52

    Ίσως θα πρέπει να μας προβληματίσει και το γεγονός ότι αναλισκόμαστε όλοι, σε στείρα αντιπαράθεση για μέτρα που μόνοι μας προτείνουμε -ενώ δεν είναι η πραγματική δουλειά μας αυτή- και όχι στην κριτική των μέτρων που θα έπρεπε να μας έχουν παρουσιάσει οι πολιτικοί μας ταγοί.
    Εμένα προσωπικά αυτό μου θυμίζει το θέατρο του παραλόγου.
    Να τα κάνω πιο λιανά. Πολλοί εδώ είναι τεχνοκράτες. Άλλοι είναι ιδεολόγοι-οραματιστές. Κανείς όμως δεν είναι πολιτικός. Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι, ενώ θα έπρεπε να έχουμε πολιτικούς οι οποία θα έπρεπε να χαράξουν μία σαφή πορεία, να ακολουθούν κατόπιν οι οραματιστές για να βελτιώσουν την προοπτική της πορείας και να ολοκληρώνουν οι τεχνοκράτες τη διαδικασία με την ορθότερη -κατά το δυνατόν- εφαρμογή της πορείας και των στόχων της, εμείς καρκινοβατούμε συζητώντας ακόμη το ποιός θα έχει την πυξίδα και ποιός το χάρτη.
    'Ολες οι προτάσεις του (όποιου) akenaton, είτε συμφωνούμε είτε όχι μαζί τους, αποτελούν μία προσπάθεια να ακούσουν κάποιοι την αγωνία του απλού κόσμου. Δυστυχώς όμως δεν είναι αυτή η δουλειά μας και ακόμη πιο δυστυχώς, αντί να απαιτούμε από τους πολιτικούς μας (οι οποίοι μεταμορφώθηκαν τα τελευταία χρόνια σε διαχειριστές-λογιστές), να μας υποδείξουν την πορεία, μαλώνουμε σαν τα κοκόρια μεταξύ μας.
    Δικαιοσύνη στα βάρη, σημαίνει ικανό κριτή για την απονομή της δικαιοσύνης αυτής, όμως -λυπάμαι που το λέω- ακόμη τέτοιον δε βλέπω.

  55. Γιωργος avatar
    Γιωργος 08/08/2012 01:40:59

    Α παπα!!!!Πιπερι στο στομα μου!!!Σε αυτη τη χωρα ,δεν υπαρχουν κεφαλαιοκρατες αν κρινω απο τα παραπανω σχολια.Υπαρχουν μονο Δημοσιοι υπαλληλοι ,που καταληστευουν το κρατος......Βλεπετε μακρια δεν μπορω να πω!!!Μεχρι τον γειτονα ,που ειναι δημοσιος υπαλληλος!!!Φανταζομαι θα του ευχεστε να του ψοφησει και η κατσικα......

  56. Δεν έχει σημασία avatar
    Δεν έχει σημασία 08/08/2012 07:35:38

    Ότι πιο άχρηστο έχω διαβάσει μέχρι τώρα στο Antinews. Λες και δεν ζεις στην Ελλάδα αλλά στην αρχαία Αίγυπτο. Χωρίς απόδοση ευθυνών, χωρίς τιμωρία των υπευθύνων δεν υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί η απαραίτητη συναίνεση για να βγει η Ελλάδα από την κρίση. Όσο για την τρομακτική εμπάθεια για τους δημόσιους υπλλήλους, ένα έχω να πω: ότι πληρώνεις, παίρνεις. Τέλος, η εξίσωση όλων ήταν το όραμα της Σοβιετίας, αλλά ούτε εκεί δεν καταφέραν να το υλοποιήσουν για προφανείς λόγους που στην Ελλάδα του 2012 όλοι φαίνεται να αγνοούν.

  57. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 08/08/2012 13:31:08

    Γεια σου Ακενατόν θεωρητικέ των σοβιέτ!!!Θα μας επιτρέψεις να φοράμε τα ρούχα μας,ή θα μας μοιράσετε στολές τύπου Μάο!!!Στη Ρουμανία του Τσαουσέσκου σπούδασες;Το αυτοκίνητο που θα μας αφήσεις να έχουμε θα είναι lada ή dacia;Μέχρι την ανακοίνωση των μέτρων γράφετε ότι θέλετε,μετά θα φέρετε τον Αλέξη,που δεν τον ψηφίσαμε!!!!!!!!!!!!!!

  58. akenaton avatar
    akenaton 08/08/2012 13:34:26

    Μπα, θα σας μοιράσουν όλους αφορολόγητες μερτσέντες! Αντε, καλοτάξιδες!

  59. nikos aspiotis avatar
    nikos aspiotis 10/08/2012 12:03:14

    Πολλή εμπάθεια για τους Δ.Υ. βλέπω. Λέτε να είναι μόνο αυτοί η ρίζα του κακού σε αυτό τον τόπο; Κύριοι, οι Δ.Υ. δεν είναι αρχάγγελοι εξ ουρανού! Είναι κομμάτι της ελληνικής κοινωνίας και της μοιάζει. Βεβαίως υπάρχουν και επίορκοι Δ.Υ. και θεωρώ ότι είναι μια ασήμαντη μειοψηφία, που όμως προστατεύεται αποτελεσματικά από τους κομματικούς μηχανισμούς, που καταδυναστεύουν τη δημόσια διοίκηση από τη γέννησή της, π.χ. ρουσφετολογικές προσλήψεις, αναξιοκρατία κ.λ.π. Είμαι μέσα σε αυτήν, υπηρέτησα για πολλά χρόνια σε θέσεις ευθύνης και γνωρίζω περιπτώσεις συναδέλφων που παραπέφθηκαν για κακούργηματικές πράξεις και όμως η υπόθεση τους θάφτηκε από τη δικαιοσύνη με παραγραφή. Αλήθεια με τινος εντολή έγινε αυτό; Κομματικοί προστατευόμενοι ήταν, αν θέλετε την απάντηση. Δηλαδή οι πολιτικοί που τους προστάτευσαν δεν έχουν ευθύνη; Αυτούς ποιός θα τους δικάσει άραγε; Οι ίδιοι δικαστές; Είναι σάπιο κύριοι της ''βασίλειο της Δανιμαρκίας''. Από την κορυφή μέχρι τα νύχια!