#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/06/2011 21:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διαψεύδεται η κυβερνητική προπαγάνδα: Plan B της ΕΕ για αποφυγή άμεσης χρεοκοπίας !!!



Μια αποκάλυψη που ξεγυμνώνει την κυβέρνηση κι όσους βάζουν εκβιαστικά διλήμματα για σενάρια χρεοκοπίας και τανκς στους δρόμους, σε περίπτωση που δεν ψηφιστεί το μεσοπρόθεσμο, αποκαλύπτει το Reuters. Σύμφωνα με το ειδησιογραφικό πρακτορείο, η Ευρώπη επεξεργάζεται σχέδιο έκτακτης ανάγκης ή Plan B σε περίπτωση που η ελληνική Βουλή δεν ψηφίσει την Τετάρτη το μεσοπρόθεσμο. Σύμφωνα με το σχέδιο αυτό, θα περιλαμβάνει χρηματοδότηση που θα καλύπτει τα 12 δις που χρειάζεται η χώρα για να αποφύγει την άμεση χρεοκοπία. Αφού απορρίφθηκε η λύση χρηματοδότησης-γέφυρας (bridging loan) από την ΕΕ, η πιθανότερη επιλογή θα είναι η παροχή ρευστότητας από μία απροσδιόριστη "τρίτη πλευρά", ανέφερε πηγή στο Reuters, αναφέροντας χαρακτηριστικά: «Το βρίσκω δύσκολο να μη βρεθεί τράπεζα ή οργανισμός για να δώσει ακόμα ένα δάνειο στην Ελλάδα. Με τους σωστούς όρους, θα συμβεί».

Από την άλλη, πώς είναι δυνατόν να μιλούν ακόμη στην κυβέρνηση για χρεοκοπία όταν βγήκε και επίσημα στο φως το γαλλικό σχέδιο για εθελοντική μετακύλιση του ελληνικού χρέους από τις τράπεζες.Σύμφωνα με την πρόταση, το σχέδιο καλύπτει τα ομόλογα που λήγουν την περίοδο 2011-2014. Oι τράπεζες που μπαίνουν στη ρύθμιση δεν θα εμφανίζουν τα νέα ελληνικά ομόλογα στον ισολογισμό τους αλλά θα αποκτούν μερίδιο σε εταιρία ειδικού σκοπού που θα ιδρυθεί για την περίσταση. Για κάθε ευρώ ελληνικού χρέους που θα μετακυλίεται, οι τράπεζες θα λαμβάνουν 30 σεντς σε ρευστό. Από τα υπόλοιπα 70 σεντς, η εταιρία ειδικού σκοπού θα επενδύει τα 50 σε νέα 30ετή ελληνικά ομόλογα και 20 σε χρεόγραφα μηδενικού τοκομεριδίου (zero coupons) ανάλογης διάρκειας.

Τα παραπάνω αποκαλύπτουν ότι η Ευρώπη φοβάται μια ελληνική χρεοκοπία κι έχει στα συρτάρια της έτοιμα σχέδια για να διασώσει την Ελλάδα σε περίπτωση που υπάρξει πρόβλημα με την 5η δόση του δανείου. Αν και δεν πρόκειται να υπάρξει τέτοιο ενδεχόμενο, απλά μπαίνει μπροστά σαν μπαμπούλας για να τρομάξει ο κόσμος και να μείνουν στο μαντρί οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ.

Κι όλο αυτό το εκφοβιστικό κλίμα μας θυμίσει ότι έγινε και με το σχέδιο Ανάν και τους Κύπριους. Τους εκβίαζαν με αποβολή από την Ευρώπη, με απομόνωση, με διάλυση της οικονομίας σε περίπτωση που πουν όχι στο σχέδιο υποτέλειας. Είπαν όχι πάνω από 7 στους 10 Κύπριους. Εγινε τίποτε;

Το ίδιο συμβαίνει και με την Ελλάδα. Η κυβέρνηση φαίνεται να εκτελεί διατεταγμένη υπηρεσία και να μην εκμεταλλεύεται τον τρόμο των ξένων για μια ελληνική χρεοκοπία.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 27/06/2011 21:32:45

    Το ακριβεστερο είναι ότι η κυβέρνηση Παπανδρέου εκτελεί διατεταγμένη υπηρεσία ΓΙΑ ΝΑ μην εκμεταλλεύεται τον φόβο των υπολοίπων ευρωπαίων Απο μια ενδεχόμενη χρεοκοπία της Ελλάδας

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/06/2011 21:34:55

    Άρα δεν κόβονται οι άδειες στα τεθωρακισμένα;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 27/06/2011 21:46:35

      Εξυπνο!

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Strange Attractor 27/06/2011 22:58:21

      Είδαν ότι έμειναν από καύσιμο και πληρώματα και το ανέβαλαν.

  3. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 27/06/2011 21:41:00

    Σε αυτή,εδώ,τη διαδικτυακή εφημερίδα,σχεδόν όλοι το γράφουν και το φωνάζουν σε ΟΛΟΥΣ τους τόνους πως η ψήφιση του μεσοπρόθεσμου είναι ΕΓΚΛΗΜΑ....και ειδικότερα,όπως βλέπουμε όλοι,υπάρχουν άνθρωποι που,γνωρίζοντας πάρα πολύ καλά την οικονομική διάσταση του νομοσχεδίου,το έχουν χιλιοαναλύσει με τρομερή ακρίβεια και σαφήνεια.Τα θλιβερά ΠΙΟΝΙΑ-βουλευτές των κυβερνώντων δεν το αντιλαμβάνονται;το αρχικό κείμενο τα λέει όλα...Σχέδιο Ανάν 2004-Μεσοπρόθεσμο 2011....οι μνήμες εκβιασμών του Ελληνισμού ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ....

    • Demetrio_ avatar
      Demetrio_ @ Komis Montechristo 27/06/2011 23:49:34

      Τσιρίζουνε οι συνταγματολόγοι, οι οικονομολόγοι... αυτοί τον χαβά τους.

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 27/06/2011 21:49:00

    Το γαλλικο σχεδιο γινεται με την προυποθεση οτι η Ελλαδα θα ψηφισει το μεσοπροθεσμο.
    Οσο για το PlanB δεν λεει μονο αυτο : λεει οτι θα εφαρμοσθει προσωρινα μεχρι να μεταπεισθει η ελληνικη αντιπολιτευση.Αν αυτο δεν γινει θα κοιταξουν να απομονωσουν την Ελλαδα και να αποφυγουν τη διαδοση της κρισης.
    Αυτο θα ειναι το Plan C μαλλον οπου η Ελλαδα θα ξαναγινει αυτο που ηταν παντα : μια ακομη βαλκανικη χωρα σαν τις αλλες.
    Τοτε ομως πολλοι που τωρα πουλανε αντισταση θα βριζουν.

    • ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
      ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ @ ψυχραιμια 27/06/2011 22:25:58

      Σίγουρα. Όπως βρίζουν ακόμα οι Κύπριοι τον Τάσσο...

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 27/06/2011 22:59:48

        Μα εκει δεν κριθηκε τιποτα.Απλως εχασαν τη λυση Αναν που δεν τους αρεσε.Το αν εκαναν σωστα θα φανει οταν ελθει η λυση αν ελθει.Μπορω παντως να πω οτι δεν θα επιστρεφονται τα ιδια εδαφη γιατι πλεον εχουν ανοιξει στον εποικισμο.

        • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
          ΝΙΚΟΛΑΣ @ ψυχραιμια 27/06/2011 23:31:45

          Κάτι δεν παρακολουθείς καλά...

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ ψυχραιμια 27/06/2011 22:33:03

      Ενώ τώρα δεν είναι όλοι αντάμα κι ο ψωριάρης χώρια... σε λίγο θα απομονωθούμε χαχα (πικρό γέλιο).

      Ψυχραιμία, δεν είναι όλα οικονομικά. Στο τέλος τέλος αν κάτι έχει απομείνει από Ευρώπη, δεν νοείται Ευρώπη με την Ελλάδα έξω και μέσα μέχρι και τα ...δυτικά Βαλκάνια όπως έγραφαν τα συμπεράσματα της Παρασκευής. Δεν τολμούν να φτάσουν ως εκεί.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ victoria (true) 27/06/2011 22:57:51

        Τα Δ.Βαλκανια δεν στοιχιζουν τοσο και δεν κατοικουνται απο υπερφιαλους τυπους που νομιζουν οτι ο κοσμος τους χρωσταει κατι.

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ ψυχραιμια 27/06/2011 23:19:10

          Αν γνωρίζεις, το Κόσοβο στεγάζει τη μεγαλύτερη αμερικανική βάση της Ευρώπης και είναι και παραγωγός ντρόγκας, ο κορυφαίος. Αυτά γιατί βάζεις τώρα στην ίδια μοίρα Κοσοβάρους και Έλληνες.
          Εχουμε 1000 λόγους να είμαστε πιο υπερφίαλοι από τους Κοσοβάρους, που είναι από τους πλέον υπερφίαλους Βαλκάνιους, χωρίς να καταλαβαίνω το γιατί....(Ενας εξισλαμισμένος λαός χωρίς ιστορία και χωρίς μνημεία είναι...).
          Το αυτομαστίγωμα έχει όριο. Διαφορετικά μετατρέπεται σε Παγκαλισμό.

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ ΒΙΣ 28/06/2011 00:40:45

            Ευκολο να το καταλαβεις.Εχουν την αυταπατη οτι μονοι τους κερδισαν την ανεξαρτησια και ειναι υπερφιαλοι.Δεν εχουν ομως χρεος 350 δις.

        • Δήμος avatar
          Δήμος @ ψυχραιμια 27/06/2011 23:25:29

          Έχεις δίκιο, έχουμε στη γειτονιά κάτι υπερφίαλους χαμηλόμισθους και χαμηλοσυνταξιούχους, άλλο πράγμα.

        • victoria (true) avatar
          victoria (true) @ ψυχραιμια 27/06/2011 23:45:35

          Έξω από το Συμβούλιο έχει ένα γλυπτό με τον ταύρο (Δία) και την Ευρώπη.
          Μετά τι θα βάλουν, μια γλάστρα-φούντα που λέει κι ο ΒΙΣ;

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ victoria (true) 28/06/2011 01:47:02

            Με ένα γλυπτό αγγελάκι-συντριβάνι με την αφεντομουτσούνα του ΓΑΠ να το ποτίζει.

  5. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 27/06/2011 21:51:03

    Πιστεύω ότι τελικά το Μεσοπρόθεσμο δεν θα ψηφιστεί...
    Οι πασόκοι είναι βέβαια "στρατιώτες" αλλά θα φοβηθούν από το συγκεντρωμένο πλήθος πιθανόν και για τη ζωή τους...πλέον τα πράγματα δεν ειναι καθόλου αστεία...
    Τελικά ο φόβος (όπως είπε και ο Αυριανιστής σε άλλο σχόλιο) δεν πρέπει να υποτιμάται...
    Ελπίζω ο κόσμος να δείξει ότι έχει άγριες διαθέσεις...

  6. Romios avatar
    Romios 27/06/2011 22:05:49

    Πριν από λίγο (21:50 ) τελείωσε η ομηλία σημαντικού στελέχους του ΠΑΣΟΚ που είπε: 'ΕΊΤΕ ΨΗΦΙΣΤΕΊ ΕΊΤΕ ΔΕΝ ΨΗΦΙΣΤΕΊ ΤΟ ΜΕΣΟΠΡΌΘΕΣΜΟ Η 5η δόση θα καταβληθεί"

  7. axis avatar
    axis 27/06/2011 22:32:26

    Ο κόσμος είναι εξαγριωμένος. Ο Παπανδρέου πρέπει να λάβει υπόψη του την κατάσταση και να σταματήσει τα κόλπα γιατί αν ψηφιστεί το μεσοπρόθεσμο δεν θα έχουμε καλά ξεμπερδέματα.

  8. βασίλης avatar
    βασίλης 27/06/2011 22:38:11

    Κοντός ψαλμός ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ για τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ. Μετά και την κατάρευση των τελευταίων εκβιασμών οτι δεν πέρνουμε την συγκεκριμένη
    δόση , τώρα Κ Παπανδρέου τι μέλλει γενέσθαι.
    Κ Βουλευτές του ΠΑΣΟΚ οχι μόνον αναλαμβάνεται την ευθύνη των πραξεών
    σας αλλά με τι μουτρα θα βγείται στον λαό και τι θα τους πείτε, ακόμα και στις
    παραλίες θα σας κυνηγάνε οι πολίτες σ' οποιο μέρος της ελλάδος και εάν πάτε
    ακόμη και σε ξενοδοχεία με πισίνα και εκεί θα χρειασθείτε φρουρά και κρίμα
    στα ξενοδοχεία που θα χάσουν τον κόσμο τους.
    Κ Βουλευτές του ΠΑΣΟΚ δεν θα μπορείτε ακόμα και απο τα σπίτια σας δεν
    θα μπορείτε να βγείτε εξω σε λίγο εάν ψηφίσετε ΝΑΙ, διότι ετσι και αλλιώς
    ο λαός δεν έχει να πάει διακοπές οπότε το μόνον που του απομένει είναι
    να κυκλώσει μετά την βουλή τα σπίτια των βουλευτών.
    Κ Βουλευτές του ΠΑΣΟΚ ΕΦΙΑΛΤΕΣ - ΔΟΣΙΛΟΓΟΥΣ -ΓΟΥΣΙΔΕΣ είναι πολλοί
    μέσα στην κοινωνία (Τραπεζίτες,βιομήχανοι,συνδικαλιστές,και άλλοι)
    αλλά τώρα εσεις διότι οι προαναφερόμενοι βάλλανε εσάς μπροστά και αυτοί
    κρίβονται, το αποτέλεσμα αυτοί θα κερδίσουν εσείς θα χάσεται οχι μόνον
    την προσοπικοτητά σας αλλά τ΄αυγά με τα πασχάλια και οι μόνοι
    που θα υποστείται την κρεμάλα.

  9. Απλά Εγώ avatar
    Απλά Εγώ 27/06/2011 22:41:53

    Το ΠΑΣΟΚ τρομοκρατεί τον κόσμο για να περάσει τα καταστροφικά του σχέδια. Ζούμε υπό το κράτος του φόβου! Ας φοβίσουμε εμείς τους εκβιαστές μας!

  10. Δεξιός avatar
    Δεξιός 27/06/2011 22:43:45

    Ναι, αλλά στην Κύπρο Πρόεδρος ήταν ο Ήρως Τάσσος Παπαδόπουλος. Ας είχανε το σύντροφο Χριστόφια, ή τον προδότη του ΔΗΣΥ και τα λέγαμε... Α! και κάτι ακόμα, ποιοί καλαμαράδες πολιτικοί είχαν ταχθεί με το ΝΑΙ;;;; Ποιός είπε ΟΧΙ με τη στάση του και τη συμπεριφορά του στην Ελβετία;;;;;;

  11. tpe avatar
    tpe 27/06/2011 22:55:53

    Είμαι εκ φύσεως απαισιόδοξος άνθρωπος. Και πιστεύω και το ένστικτό μου. Αυτή τη φορά δεν μου λέει κάτι. Για να δούμε...

  12. η Dimi avatar
    η Dimi 27/06/2011 23:00:35

    Ε, OXI ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΜΕ!
    http://bit.ly/jJimgA

  13. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 27/06/2011 23:02:53

    Και την Ισλανδία την τρομοκρατούσαν αφού δεν πλήρωσε το χρέος των τραπεζών αλλά οι Ισλανδοί δε χαμπάριασαν.
    Αγνόησαν τους Άγγλους και Ολλανδούς νταβατζήδες που τους απειλούσαν, στείλαν σε δίκη τους πολιτικούς τους, άλλαξαν κυβέρνηση και τώρα συζητούν την ένταξη τους στην Ε.Ε. χωρίς το θέμα των τραπεζών στην ατζέντα.
    h__p://www.e-typos.com/content.aspx?cid=24481&catid=13

    Όπως και η Κύπρος, αντιμετώπισαν τον εκβιασμό, δεν υποχώρησαν, και αντί για ζημιά έχουν κέρδος.

    Και από τις ηπειρωτικές χώρες, να θυμίσουμε τη στάση της Ουγγαρίας που έβαλε τα πόδια των τραπεζιτών σε ένα παπούτσι.

  14. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 27/06/2011 23:30:20

    ΑΝ ΔΕΝ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΤΟ ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΟ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΝΑΙΝΕΣΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ....
    ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ Η ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ...
    ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ Η ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ...
    ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ Η ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ...
    ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΚΟΜΗΤΗΣ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΗ ΓΗ!!!
    ΔΕΝ ΒΑΡΕΘΗΚΑΝ ΝΑ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΝΑ ΞΕΦΤΙΛΙΖΟΝΤΑΙ;;;

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΜΑΝΙΑ 27/06/2011 23:36:11

      Ξέχασες την εισβολή εξωγήινων

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 27/06/2011 23:38:13

        το φαποδιαστημοπλοιο ειναι ταρνσφορμερ !
        εχει γινει τανκ ! χαχαα

        ΠΠ

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/06/2011 00:12:03

          Στο επερχόμενο Τρανσπασόκερς 3, ο διαβολικός ΜέΓΑΠτρον κρύβεται μετά από την τελευταία του μάχη με τον Όπτιμους Σαμαράιμ και καλεί ενισχύσεις από τον πλανήτη Πασόκμπερτρον, τον υπαρχηγό του Βένιζγουειβ! Αλλά ο ηρωικός αρχηγός των Ελλήνομποτς θα συντρίψει και αυτό το ανοσιούργημα των Πασόκτικονς! Σύντομα στη Βουλή της γειτονιάς σας!

          (Ναι, είμαι φαν και θα στήσω τέντα έξω από τον κινηματογράφο, τι να κάνω!)

          • ΔΗΜΗΤΡΗΣ Α. avatar
            ΔΗΜΗΤΡΗΣ Α. @ TopGunZ 28/06/2011 10:33:14

            χα χα χα να σαι καλα ρε φιλε λυθηκα στο γελιο!!!!!!

  15. axis avatar
    axis 27/06/2011 23:33:00

    Είναι δυνατόν να ανεχόμαστε ακόμα αυτή την κυβέρνηση; Δεν πάει άλλο !!

  16. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/06/2011 23:46:00

    ρε παιδια, ειναι σοβαροι οι Δανειστες οταν για να δωσουν Δανειο και Δοση βαζουν στοχο ΕΣΟΔΑ απο αποκρατικοποιησεις??? χαχαχαααα

    δλδ οτι στιχημα και να βαλεις, με Μπεο και Ψωμιαδη παρεα... θα τα χασεις τα λεφτα που πονταρεις!!

    ΔΕΝ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΕΣΟΔΟ ΑΠΟΚΡΑΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΩΝ !!!!!!

    Οποιος δε βαζει 50Δις νουμερο=εισπραξη απο αποκρατικοποιησεις ( ως ΣΟΒΑΡΟ και subjet to...ορο ) ειναι της πλακας ! ειναι ενας αχρηστος τενεκες.

    Ποιον πειθουν αυτοι οι υπολογισμοι?? τους Δανειστες??? χαχαχαα
    Εμας?? χαχαχαχ
    ΚΑΝΕΝΑΝ !.. μπαινουν για να μπαινουν ! γιανα περασει το ΤΑΜΕΙΟ Α.Ε.

    η Αποκρατικοποιηση σε Υπερ-Χοντρικη !... τα νουμερα δεν εχουν σημασια...

    τοσο κανουν σημερα, ενα διαφορετικο "τοσο" θα κανουν αυριο.

    οκ?

    ΠΠ

  17. ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
    ΑΓΡΟΤΗΣ 27/06/2011 23:57:18

    Αύριο δεν κληρώνει και το λαικό?

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΑΓΡΟΤΗΣ 28/06/2011 00:21:54

      ...δικαστήριο?

      • daughter of mercy avatar
        daughter of mercy @ TopGunZ 28/06/2011 01:39:01

        Χαχαχαχαχα!

  18. aristeros avatar
    aristeros 28/06/2011 00:05:34

    Άρθρο έλληνα καθηγητή στο Πανεπιστήμιο του Άμστερνταμ που απαντά σε όσα γράφονται στον ολλανδικό τύπο και όσα λέει η ολλανδική κυβέρνηση. Το άρθρο δημοσιεύτηκε στα ολλανδικά στην ηλεκτρονική εφημερίδα Joop.nl.

    http://www.joop.nl/opinies/detail/artikel/wij_de_grieken_willen_geen_leningen_meer/

    Ακολουθεί η μετάφραση στα αγγλικά:

    WE, THE GREEKS, DO NOT WANT ANY MORE LOANS

    In the last period, we have witnessed an upsurge of false publications for Greek people. With this article we question the main argument of these false publications: namely, the need for Greece to sell off immediately ?50 billion state property and to enforce even harsher austerity measures.

    Minister de Jager and some journalists argue fiercely that Greece is in need of a new loan because the austerity plan of 2010 was poorly implemented. Indeed, the state revenues decreased and the budget deficit remained high (10.6% in 2010). However, the reason for this is not the poor implementation of the austerity plan but the austerity policies themselves. The austerity policies imposed the reduction of pensions and wages (btw, we wonder whether de Jager could ever live on the Greek minimum wage, ?592 a month.), the massive lay-offs and the large increase of the VAT, all these lead to a severe decrease in consumption and to a complete economic stagnation. Since May 2010, 65.000 businesses closed down, while construction works dropped by 73%. The unemployment climbed to 16.2%, while for young people it reached 40%. Within 2010, the GDP of the country dropped by 6.8% if measured at the trimester level and in 2000-fixed values.

    As for collecting taxes, the reforms that were imposed alongside the austerity policies only increased the tax burden of people that were always paying taxes: the poor, the private sector employees, the civil servants and the small businessmen and professionals. The large companies and the rich professionals were bothered neither by the Greek government nor by the EU. The actual tax rate for companies is Greece is 15%, the lowest in Europe. 4.000 off-shore companies are active in Greece and they pay absolutely no taxes. According to Global Wealth Databook (Oktober, 2010), the result is that 60.000 Greeks own land and housing property with a value of approximately $736 billion and 'mobile' property of about $340 billion.

    As there is long history of imposing such austerity policies to many countries, the Greek government, the IMF and the EU knew very well that the declared aims of these policies were meant to fail. The answer on why these policies were implemented is given by the ex-president of the Bundesbank, Karl Otto Pohl (Spiegel , 18/05/2010). According to him, the bail-out plan «was about protecting German banks, but especially the French banks, from debt write offs. » .. «Looking at that, you can see what this was really about - namely rescuing the banks and the rich Greeks». What minister de Jager, the 'respectful' journalists and Geert Wilders are hiding is the fact that not a single cent from the money that the Dutch state is giving as a loan to Greece has ended at the Greek people. The loan may only be used to finance old debts. In other words, the EU-governments are financing the banks using the Greek crisis as an excuse. The result of this bail-out will be to transfer the burden of an unsustainable debt on the rest of the European countries. As everybody has noticed, Ireland and Portugal followed Greece in the road of 'bail-out'. Spain and Italy come next.

    SECOND BAIL-OUT: SAME RECIPE, WORST RESULTS

    Currently, the EU and the IMF came with a 'new' plan. As the first round of austerity policies failed, a second one is launched that will be even harsher. Salaries will be cut by 40%, the labour market will be completely liberalized, the last remaining welfare benefits will be abolished and taxes on the poor and the middle class will further increase. The result can only be worse than the previous ones: the economy will be completely destroyed. No matter how much the people will suffer, the new austerity plan will ensure that Greece will never be able to repay its debt. However, the banks will not be harmed as the largest part of the debt will have been transferred to the European governments.

    The 'novel' part of the 'new' plan is that it includes selling off state property to finance part of the debt. This extravagant part of the plan serves only the interests of foreign and domestic companies that want to get state property almost for free. The first evidence of this is already clear: Deutsche Telecom bought 10% of the Greek Telecommunications Company (OTE) for ?400 million, while in 2008 it had bought another 30% for ?3.8 billion. But even if the full privatization plan materialized, it would mean that Greece would gather ?50 billion. To bring this in perspective, the state debt is currently ?340 billion and according to the plans of the EU, in 2015, it will amount ?500 billion.

    WE DO NOT WANT ANY MORE LOANS!

    Every day, hundreds of thousands of people flood the squares in Greece to put an end to these austerity policies and topple the Papandreou-government. For these people, the solution does not lie in getting new loans or in imposing new austerity measures and privatizing health, education and public transport. The banks should pay for the crisis that they created and they want to sustain at the expense of the living standards of the people.

    The Greek people need the solidarity of all European people. This solidarity means stopping the EU from granting a new loan to Greece. It means writing off sovereign debts and not ensuring their repayment. It means stopping austerity policies in Greece, in the Netherlands and in the whole Europe. It means retaining the public and social character of education, health care, public transport and the welfare state. It means rejecting the effort of de Jager and Wilders to divide nations and join forces for a common future. Using the declared aim of the indignados in Spain, in Greece and other countries, it means fighting for real democracy, where the will of the people and not the bank profit has the first place.

    As for minister de Jager and the bankers, we should warn them that the agreements that they have made and will make with the Papandreou-government will not be respected by the people. We, the people have decided to take our future in our own hands and will not let it go!

    We close this article with the slogan of the demonstrators on the squares in Greece
    WE DO NOT OWE! WE WILL NOT PAY! WE WILL NOT SELL!

    Dimitris Pavlopoulos
    Assistant Professor, Vrije Universiteit Amsterdam

  19. axis avatar
    axis 28/06/2011 00:10:48

    Διαβάζω τώρα ότι οι βουλευτές της Ντόρας αποφάσισαν να ψηφίσουν κατά συνείδηση. Μάλλον δεν του βγαίνουν τα κουκιά του Γιώργου και βάζει τα εξαπτέρυγα να στηρίξουν. Απορώ τι σαβούρα είχε - και έχει ακόμα - μέσα της η κακομοίρα η ΝΔ.

    • Κατερίνα avatar
      Κατερίνα @ axis 28/06/2011 00:33:25

      90% ......

  20. ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
    ΠΕΤΡΟΣ Μ. 28/06/2011 00:27:30

    - Εκβιάζουν ότι αν δεν ψηφιστεί το μεσοπρόθεσμο δεν θα δώσουν τα 12δις
    -Απειλούν ότι αν δεν πάρουμε τα 12 δις θα χρεοκοπήσουμε.
    -Αν χρεοκοπήσουμε όμως εμείς, για 12 δισ θα χάσουν 350 .
    Πρώτη φορά βλέπω μπλόφα - ''τα ρέστα μου'' - με 2 εφτάρια και εσύ με φλος να πηγαίνεις πάσο.

  21. jkr avatar
    jkr 28/06/2011 00:36:15

    Έλληνες, καλή δύναμη...θα μας χρειασθεί από αύριο που η Βουλή ψηφίζει το σχέδιο Ανάν σε βάρος της πατρίδας μας.

  22. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 28/06/2011 01:15:32

    Την ώρα που οι αντικυβερνητικές διαμαρτυρίες εντείνονται σε ολόκληρη την χώρα και τα ερείπια που σώρευσε η οικονομική πολιτική του μνημονίου προβάλουν απειλητικά γύρω μας η κυβέρνηση ετοιμάζει μέσω του μεσοπρόθεσμου προγράμματος έναν νέο γύρο λιτότητας, (για μια αναδιανομή του εισοδήματος υπέρ των συμφερόντων με τα οποία έχει συνδεθεί), που θα κλονίσει συθέμελα την κοινωνική ειρήνη και ότι έχει απομείνει από τις παραγωγικές δομές.
    Για να δικαιολογήσει και να πετύχει η κυβερνητική προπαγάνδα την ψήφιση του ξεπουλήματος βάζει εκβιαστικά διλήμματα για σενάρια χρεοκοπίας και εμμέσως πλην σαφώς κάνει λόγο για «αποφασιστικά μέτρα» με τανκς και νεκρούς στους δρόμους. Με απλά λόγια η κυβέρνηση μας λέει ότι σε περίπτωση που οι πολίτες θελήσουν να αποτρέψουν με ειρηνικό τρόπο την ψήφιση του μεσοπρόθεσμου, θα κάνει προκειμένου να διαλύσει το πλήθος, ότι έκανε ο Χόσνι Μπουμπάρακ στην Αίγυπτο. Ποιον κοροϊδεύουν; όταν κανείς δεν τους πιστεύει, σε κάθε γωνιά της Ελλάδος.
    Δυστυχώς, οι εξελίξεις που λαμβάνουν χώρα από χθες αποδεικνύουν τον καιροσκοπικό χαρακτήρα της κυβερνητικής πολιτικής και φανερώνουν πως η Κοινοβουλευτική Ομάδα του παΣΟΚ έχει μετατραπεί σε όργανο διεφθαρμένων πολιτικών και οικονομικών ελίτ οι οποίοι προκειμένου να «γλυτώσουν» καλλιεργούν «τρομοφόβους» και μεταφέρουν την δικη τους ανασφάλεια στην κοινωνία. Δεν θα μπορούσαμε βέβαια να περιμένουμε κάτι καλύτερο από εκείνους που με όχημα την φτωχοποίηση της χώρας έκαναν την κρίση ευκαιρία για να νομιμοποιήσουν την κίβδηλη εξουσία τους.
    Εκτιμώντας όλα τα παραπάνω και λαμβάνοντας υπόψη ότι η δημοκρατία δεν έρχεται σε αντίθεση με τα συμφέροντα του κοινωνικού συνόλου χρειάζεται όλοι να κατέβουμε στις πλατείες με καθαρό και δυνατό μήνυμα προκειμένου να απαλλάξουμε την χώρα από τον βραχνά του αυταρχικού καθεστώτος που θέτει διαρκώς πλαστά διλήμματα στους Έλληνες προκειμένου να κερδίσει χρόνο στην εξουσία.

  23. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 28/06/2011 07:07:00

    ..για ξεσκονίστε καλά τα αρχεία του ΠαΣοΚ ,είμαι σίγουρος πως κάπου θα βρεθούν μέλη κάποιας πράσινης κλαδικής τόσο ο κος Βαν Ρομπάι στο Βέλγιο όσο και ο κος Γιούνκερ στο Λουξεμβούργο! Δεν εξηγείται αλλοιώς η αφοσίωσή τους στον πρωτογιό του Α.Π.!!

  24. ΔΗΜΗΤΡΗΣ Α. avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ Α. 28/06/2011 09:40:59

    το σχεδιο β της ευρωπης παιδια δεν ειναι τιποτα αλλο απο την υποθεση που κανουν οι ευρωπαιοι σε περιπτωση <> της χωρας μας , να μεινου οι επιπτωσεις μεσα στην ελλαδα χωρις να επηρεασουν σε μεγαλο βαθμο της χρηματαγορες της ευρωπης,,,

  25. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 28/06/2011 20:03:25

    Χαίρομαι που βλέπω ότι υπάρχει και άλλος κόσμος που θυμάται την περίπτωση Ανάν και την "πιθανή καταστροφή" της Κύπρου.

    Ίσως να σας φανεί άσχετο. Πρόπερσι με τον ιό των χοίρων, τότε που έπρεπε να κάνουμε όλοι το εμβόλιο γιατί αλλιώς "ήταν πιθανό" να πεθάνουμε, μου είχε σκάσει ξαφνικά η ιδέα ότι όλος αυτός ο εκφοβισμός από μόνος του "έδειχνε" ότι είχαμε να κάνουμε με απάτη. Ακόμα θυμάμαι την Ξενογ/πούλου, με άοσμο, άχρωμο, άγευστο βλέμμα να ισχυρίζεται ότι πρέπει να εμβολιαστούμε αλλιώς υπάρχει σοβαρός κίνδυνος. Ούτε η ίδια δεν το πίστευε αυτό που έλεγε. Βασικά αναρωτιόμουν αν μιλούσε η ίδια ή κάποιο ρομπότ μεταμφιεσμένο σε Υπ. Υγείας.

  26. agrios avatar
    agrios 29/06/2011 11:48:35

    Εκτός από το ξεπούλημα που μεθόδευσε έντεχνα και επιδιώκει  ο ΓΑΠ,  θέλει και χρεοκοπία. Εκεί μας πάει με τη βοήθεια του μεσοπρόθεσμου. Γι΄αυτο λύσσαξε. Θέλει χρεοκοπία λόγω της παραίτησης της χώρας από κάθε ασυλία . Μόνο που :
    - δεν χρεοκοπεί η Ελλάδα εάν δεν ψηφιστεί το μεσοπρόθεσμο 
    -  Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΔΑΝΕΙΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΥΡΗ  
    -  μεγάλο μέρος από το χρέος είναι επαχθές 

    http://www.topontiki.gr/article/18709