#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/06/2012 12:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διαπλεκόμενα παιχνίδια για τον υπουργό Οικονομικών



Η περίοδος αυτή πριν το σχηματισμό κυβέρνησης θα μας μείνει αξέχαστη για πολλούς λόγους. Η συγκυρία είναι ιδιαίτερα κρίσιμη για να εξυφαίνονται σχέδια από τη διαπλοκή και ορισμένα παράκεντρα εξουσίας. Αν στους επόμενους τρεις μήνες η κυβέρνηση συνεργασίας (με κορμό τη ΝΔ και συμμετοχή των φιλοευρωπαϊκών πολιτικών δυνάμεων ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ) με πρωθυπουργό τον Αντώνη Σαμαρά δεν καταφέρει να αντιστρέψει το κλίμα με στοχευμένες κινήσεις στο τομέα της σταθεροποίησης και κυρίως της ανάπτυξης, να επαναδιαπραγματευθεί το δεύτερο μνημόνιο και να περιορίσει τις δυσμενείς επιπτώσεις στην κοινωνία και ειδικά στους ανέργους η Ελλάδα θα έχει οριστικά χάσει μια τελευταία ιστορική ευκαιρία.

Και όμως αυτή την ιστορική συγκυρία έχουν διαλέξει ορισμένοι για να προβάλλουν τον εαυτό τους ή τους φίλους τους. Η παλιά παπανδρεϊκή ελίτ προσπαθεί να επιβιώσει αλώβητη . Το κατανοούμε ανθρώπινα αλλά δεν μπορούμε να το αποδεχθούμε για το καλό της χώρας.

Προβάλλεται από τη διαπλοκή ως λύση για το οικονομικό επιτελείο ο πρόεδρος της ΕΤΕ κ. Ράπανος.  Αξιοσέβαστος δε λέμε. Αλλά τι σηματοδοτεί μια τυχόν τοποθέτηση του στο ΥΠΟΙΚ; Θα ήταν το νέο ξεκίνημα που επιζητεί ο τόπος; Δεν ήταν ωσεί παρόν στις εξελίξεις στα δύο χρόνια της καταστροφικής κυριαρχίας του Γ. Παπανδρέου; Γιατί με το κύρος της θέσης του δεν αντιστάθηκε στις επιλογές του οικονομικού επιτελείου; Και εάν έκρινε ότι ήταν λάθος οι επιλογές και η εφαρμογή των πολιτικών αυτών γιατί δεν παραιτήθηκε για να στείλει ένα μήνυμα στην τότε κυβέρνηση. Γκρίνια στο παρασκήνιο αλλά πλήρης υποταγή στο προσκήνιο. Αυτοί που κρύβονται πίσω από τον κ. Ράπανο είναι ακόμα πιο επικίνδυνοι. Δεν θα θέλαμε προς το παρόν να τους κατονομάσουμε γιατί οι άνθρωποι δεν κρύβονται. Να κρατήσουν τις καρέκλες τους θέλουν. Επέζησαν με το ερμαφρόδιτο σύστημα Παπαδήμου. Το ίδιο επιδιώκουν και τώρα. Ε όχι δεν μπορεί να τους περάσει.

Οι παγίδες που προσπαθούν να στήσουν στον Αντώνη Σαμαρά καθημερινά πληθαίνουν. Αλλά λίγη κομψότητα δε βλάπτει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. George avatar
    George 20/06/2012 12:23:37

    Αξιοσέβαστος γιατί αγαπητέ?

    Γιατί ήταν πρόεδρος του ΟΤΕ όταν ο κόκκαλης και η siemens έκαναν πάρτι η γιατί ήταν πρόεδρος του ΣΟΕ όταν έπαιζε μπάλα η Goldman Sachs?

    • Ανδρέας avatar
      Ανδρέας @ George 20/06/2012 13:04:21

      Με κάλυψες Γιώργο. Πλήρως.

  2. Inno avatar
    Inno 20/06/2012 12:31:17

    Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται. Κλείνω τα αυτιά μου στις "φήμες" και αναμένω τις επίσημες ανακοινώσεις.
    Αν γίνουν υποχωρήσεις με το καλημέρα, απλά μετράμε αντίστροφα όχι μόνο σαν κόμμα, αλλά σαν χώρα.

  3. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 20/06/2012 12:32:48

    "Και όμως αυτή την ιστορική συγκυρία έχουν διαλέξει ορισμένοι για να προβάλλουν τον εαυτό τους ή τους φίλους τους. Η παλιά παπανδρεϊκή ελίτ προσπαθεί να επιβιώσει αλώβητη . Το κατανοούμε ανθρώπινα αλλά δεν μπορούμε να το αποδεχθούμε για το καλό της χώρας."
    Μα αυτό ακριβώς δεν συμβαίνει εδώ και 2,5 χρόνια από ΟΛΟΥΣ τους πολιτικούς σχηματισμούς ?
    Ολοι προσπαθούν να αποφύγουν το πολιτικό κόστος, ασχέτως αν αυτό μας έχει στοιχίσει χρόνο, χρήμα, και διεθνή ξευτιλισμό της χώρας.
    Εξακολουθώ να φοβάμαι, όπως εδώ και 2,5 χρόνια, ότι ο κατήφορος θα συνεχιστεί, φως στο τούνελ δεν υπάρχει...
    Ας θυμηθούμε λίγο τον Καποδίστρια, που αναζητούσε Ελληνες να προσφέρουν στην πατρίδα και όχι να ζητούν απ αυτήν.Και αυτό αφορά όλους μας λαό και πολιτική ηγεσία...

  4. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 20/06/2012 12:47:24

    Ας καταλάβουν, επιτέλους, εκεί περί του προέδρου ότι η πολιτική είναι συμβολισμοί. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας τόσο καιρό. Ας βρει κάποιον άξιο που σίγουρα υπάρχει (δεν μας έλλειψε, δα, το ανθρώπινο δυναμικό στη χώρα) ο οποίος να μην έχει σχέση με τη σαπίλα της μεταπολίτευσης. Ραπάνος, Στουρνάρας, Χαρδούβελης, Καραμούζης, Ταμβακάκης κλπ, είναι πολύ βαθύ εκσυγχρονιστικό ΠΑΣΟΚ. Αν γίνει τέτοια επιλογή ξεκινάμε με γκολ από τα αποδυτήρια.

    • Κώστας ΜΠ avatar
      Κώστας ΜΠ @ Γιάννης Φαίλτωρ 20/06/2012 13:10:25

      Πιστεύω πως ο Στουρνάρας εξαιρείται από την "κακή παρέα".
      Ναι είναι σημιτικό πασόκ, αλλά είναι αξιόλογος. Υπήρξε- ως ΙΟΒΕ- σφόδρα αντιτιθέμενος στην υφεσιακή πτυχή του Μνημονίου και πολλές θέσεις του ταυτίζονται με την κριτική Σαμαρά στο Μνημόνιο. Ο Σαμαράς σε ομιλίες στου στη Βουλή τον είχε επικαλεσθεί. Είναι ηπίων τόνων.
      Θα είναι ένα συν στην κυβέρνηση.

  5. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 20/06/2012 12:50:10

    Πες ονόματα να ξέρουμε

  6. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 20/06/2012 12:52:21

    Το Υπουργείο Οικονομικών πρέπει να το πάρει δικός μας. Δε γίνεται μια ζωή να εξασφαλίζουμε τους ανθρώπους του Σημίτη (λες και δεν υπάρχουν άλλοι αξιόλογοι) και να ξεχνάμε τους δικούς μας.

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Kώστας Θ. 20/06/2012 14:10:02

      Πρέπει νὰ κατανοήσεις ὅτι φράσεις ὅπως «πρέπει να το πάρει δικός μας» ἀκούγονται ἀποκρουστικὲς σὲ μιὰ περίοδο ποὺ ἀναζητοῦμε τοῦς ἄριστους. Τοὺς εἴδαμε καὶ τοὺς «δικούς μας» τὸ '05-'09. Ξεκολλῆστε μπὰς καὶ κάνουμε τὴ χώρα σοβαρὸ κράτος.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 20/06/2012 14:56:47

        "Σοβαρό κράτος"; Με ποιους; Με τα ρετάλια του σημιτικού ψευτοεκσυγχρονισμού της περιόδου 1999-2004; Είδαμε πόσο "σοβαρό κράτος" μάς είχαν κάνει εκείνη την περίοδο. Η αβελτηρία του Καραμανλή κατά την επόμενη πενταετία φαντάζει... νηπιακό παράπτωμα μπροστά στο εθνικό έγκλημα της σημιτικής περιόδου!

  7. knight rider avatar
    knight rider 20/06/2012 12:53:49

    Εγώ θέλω Παπαντωνίου στο Αμύνης και Βερελή στο Μεταφορών για να φτιάξει τραίνο στην Κρήτη.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ knight rider 20/06/2012 13:07:13

      Βερελή στο Μεταφορών; Give us a break, MAN!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ knight rider 20/06/2012 13:40:06

      Μαγγίνας στο Υπουργείο Χωροταξίας και Περιβάλλοντος (χωρίς καντίνα χτίζεις στα 4 στρέμματα, με καντίνα χτίζεις στο 1 στρέμμα).
      Χατζηγάκης στο Θαλασσίων Μεταφορών (λιμάνι στα Τρίκαλα).

  8. panos avatar
    panos 20/06/2012 12:55:06

    Το πιο κρισιμο υπουργειο της συγκεκριμενης περιοδου ΠΡΕΠΕΙ να το αναλαβει ο ιδιος ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ.

  9. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/06/2012 12:57:43

    Όλοι αυτοί είναι ταυτισμένοι με την εποχή της φούσκας - πρέπει να ομολογηθεί ότι η "βασιλεία" τους συνεχίσθηκε και μετά το 2004.
    Τα ισχυρά point τους ήταν αφενός οι χρηματιστηριακές αυξήσεις κεφαλαίων των τραπεζών ("όμορφα κεφάλαια που όμορφα κάηκαν") και αφετέρου η πλημμύρα των στεγαστικών δανείων. Ακόμη θυμάμαι έκθεση της Eurobank καλοκαίρι του 2008, που ισχυριζόταν ότι τα ακίνητα στην Ελλάδα δεν είναι υπερτιμημένα.
    Ομολογώ ότι ο κ. Στουρνάρας τουλάχιστον, καταλαβαίνει τα βασικά της μακροοικονομίας (σημαντικό προσόν), αλλά αυτό δεν φθάνει. Όλοι αυτοί είναι εντελώς φθαρμένοι.
    Όχι, απ' όλους αυτούς θα προτιμούσα ακόμη και τον κ. Βαρουφάκη, άν και τον θεωρώ επικίνδυνα ασταθή και "υπερκινητικό".

  10. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/06/2012 13:00:39

    Τελικά θα την εκστομίσω την αμαρτωλή σκέψη: Από όλους αυτούς προτιμώ ως οικονομικούς ειδήμονες τον κ. Δραγασάκη ή τον κ. Σταθάκη. Τουλάχιστον σέβονται εν μέρει τα μαθηματικά οικονομικά εργαλεία.
    Κρίμα που δεν μπήκε και ο ΣΥΡΙΖΑ στην κυβέρνηση.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Ο Θείος 20/06/2012 13:13:25

      Μη σου πω και τον, ώρες ώρες υπερβολικό, Βαρουφάκη (για να τσιτώσουν και λίγο οι δεξιοί σύντροφοι! χαχα)

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Γιάννης Φαίλτωρ 20/06/2012 13:22:21

        Ξεχάσαμε όμως τον κ. Κύρτσο.
        Και παλιός ΚΝΙτης, και LSE...

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ Ο Θείος 20/06/2012 13:35:29

          Αυτοί του LSE μας ρίξανε στο LSD!

          • Kώστας Θ. avatar
            Kώστας Θ. @ Γιάννης Φαίλτωρ 20/06/2012 13:41:15

            Ξέρω κόσμο που ήταν στο LSE και τα΄ξυνε. Υπερτιμημένο πια.

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ Kώστας Θ. 20/06/2012 13:52:10

            Τρίτο και καταϊδρωμένο πίσω από Οξφόρδη και Καίημπριτζ.
            h--p://www.guardian.co.uk/education/table/2011/may/17/university-guide-economics

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Γιάννης Φαίλτωρ 20/06/2012 13:41:41

            Στις 17/6 φθάσαμε μέχρι Exstasy !

  11. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/06/2012 13:05:17

    Πέρασε από κανενός το νου η ολική επαναφορά Αλογοσκούφη;
    Εντάξει, μη βαράτε, ένα αγγλοσαξωνικό αστείο ήταν....

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Θείος 20/06/2012 13:09:31

      Θείο, μήπως "παίζεις" εσύ για κανα (υφ)υπουργείο εκ μέρους των σαλονάτων; Βουλευτής δεν είσαι, κομματικό στέλεχος δεν είσαι, "ευρωπαϊστής" είσαι... όλα τα (κατά Κουβέλη) προσόντα τα έχεις...

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Αυριανιστής 20/06/2012 13:20:06

        Χε χε, "κάηκα στο ζέσταμα".
        Τα στρατά του Φώτη δεν μπήκαν σε κυβέρνηση τον Μάιο, με ΝΔ στο 18 % - ΠΑΣΟΚ στο 13 %. Και μπαίνουν τώρα με τη ΝΔ σχεδόν 30 % !!! Tragic, strategically absurd.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Αυριανιστής 20/06/2012 14:27:09

        White paper !
        Αλλοίμονο, με κατάφεραν !

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Ο Θείος 20/06/2012 13:10:35

      Η περίφημη παρέα του Λονδίνου ε;

  12. 1kris avatar
    1kris 20/06/2012 13:08:33

    ενα πικροχολο σχολειο και μονο.ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΜΕΡΕΝΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΚ....Α .ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΤΕΛΟΣ.μονο αυτη η κινησι να συζητησει αυτο το ονομα σημαινει ΥΠΟΤΕΛΕΙΑ.ΓΡΑΜΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΑΚΑΛΥΠΤΕΣ ΕΠΙΤΑΓΕΣ.

  13. kastis avatar
    kastis 20/06/2012 13:11:10

    Μόνο ο εν λόγω κύριος είναι το πρόβλημα; Οι επικεφαλής κρατικών οργανισμών είναι -οι περισσότεροι- "φυτευτοί" από συμφέροντα.
    Ένας (υπηρεσιακός) υπουργός έχει φτιάξει συνεταιρικά με τον Μάνο μια ΜΚΟ για να ξεπουλήσει την δημόσια περιουσία. Άλλος είναι επικεφαλής οργανισμού που σχετίζεται με το δημόσιο χρέος και ταυτοχρόνως είναι στο ΔΝΤ. Κλπ, κλπ..

  14. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 20/06/2012 13:29:33

    Γιατί νομίζεις ότι την έκανε με ελαφρά χθες από το ΛΑ.ΟΣ; Για να πλασαριστεί στη σειρά εκκίνησης!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Αυριανιστής 20/06/2012 13:34:58

      Λες;
      Χα χα, μερικές φορές η φαντασία ωχριά μπροστά στην πραγματικότητα !

  15. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/06/2012 13:32:43

    Το έχω ήδη επισημάνει πιο πάνω.
    Είναι "αντι-κυκλικός" και αντιτίθεται στην υφεσιακή δυναμική που βαθαίνει τον πτωτικό κύκλο.
    Δυστυχώς δεν έδειξε "αντι-κυκλικά" αντανακλαστικά στην έντονα ανοδική περίοδο της φούσκας (2000 - 2008). Στην υπέρμετρη άνοδο, αντι-κυκλική πολιτική σημαίνει να "βάζεις τάπα". Αυτό γίνεται με 2 όπλα: Αύξηση φορολογικών συντελεστών + πάγωμα αποδοχών του μεσο-υψηλόμισθου τομέα.
    Στην φάση της φούσκας, ούτε οι νεοφιλελεύθεροι τύπου Αλογοσκούφη, ούτε οι μετριοπαθείς Κευνσιανοί τύπου Στουρνάρα, διανοήθηκαν να ασκήσουν αντι-κυκλική πολιτική. Μεταξύ 2000 - 2008 οι φόροι μειώθηκαν και οι αποδοχές του υψηλόμισθου τμήματος (κυρίως στο ευρύτερο Δημόσιο), αυξήθηκαν πολύ πάνω από τον μέσο όρο της ΕΕ. Αυτο ήταν σκληρή pro-κυκλική πολιτική.
    Αυτό πυροδότησε τον πλήρη μακροοικονομικό εκτροχιασμό.
    Μετά ήρθαν τα Μνημόνια.

    • George avatar
      George @ Ο Θείος 20/06/2012 13:56:39

      Καλά είναι όλα αυτά τα επιστημονικά αλλά η επιλογή Ράπανου σηματοδοτεί πράγματα.

      Αν δεν το καταλάβαμε η πρόταση "για άλλον πρωθυπουργό" προερχόταν από συγκεκριμένα κέντρα.

      Υπάρχει πόλεμος και δυστυχώς όλοι έχουν πάρει την πλευρά τους.

      • George avatar
        George @ George 20/06/2012 13:57:58

        Και λέω επιλογή γιατί δυστυχώς έχει γίνει.

        Ο πουθενάς των 475000 ευρώ ετησίως τσάρος της Οικονομίας.

        Βοήθεια μας. Έχει να πέσει χαράτσι που θα πάει σύννεφο

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ Ο Θείος 20/06/2012 13:58:38

      Πάντως ο Κοττάκης στο βιβλίο του λέει ότι ο Αλογοσκούφης είχε προτείνει τέτοια μέτρα αλλά ο ΚΚ τα θεώρησε «υφεσιακά».
      Οταν ξεκινήσει το πάρτυ κανείς δε τολμά να το σταματήσει. Έτσι άλλωστε έγινε παντού.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Kώστας Θ. 20/06/2012 14:21:09

        Πότε είχε προτείνει; Το 2007; Το 2008;
        Πολύ αργά. Όντως θα ήταν υφεσιακά τότε, αλλά η ύφεση ήτνα ούτως ή άλλως αναπότρεπτη. Ότι ανεβαίνει πολύ κατεβαίνει πολύ.
        Η τάπα στη φούσκα έπρεπε να μπεί το 2000. Το πολύ 2004.
        Δεν ακολούθησαν παντού το πάρτυ. Πήγε κόντρα με θάρρος ο Σρέντερ το 2005 και η Γερμανία (μαζί με τις Σκανδιναβικές χώρες) ακολούθησε ανάστροφη πορεία από όλο το Δυτικό κόσμο.
        Πώς να μην υπάρχουν ούτε πάρτυ φούσκας, ούτε βαθειές υφέσεις: Ιδού πεδίον δόξης λαμπρόν. Μπορεί ο καπιταλισμός να φορά χαλινάρι;

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ Ο Θείος 20/06/2012 14:32:13

          Ο Horsecap το είχε προτείνει μετά τις εκλογές του 2004. Έτσι τουλάχιστον ισχυρίζεται. Αλλά τότε η τακτική των τραπεζών ήταν Πουλάτε δάνεια, πουλάτε ασύστολα, πουλάτε σε όποιον νάναι. Και οι υπάλληλοι μικρο-ντήλερς για να εισπράξουνε το μπόνους του κάθε δανείου μοιράζανε λεφτά και στις κότες. Εκτινάχτηκε το λιανεμπόριο ειδών εισαγωγής. Ανέβηκαν τα μπόνους των τημάτων πωλήσεων των αλυσίδων σε τρελλά νούμερα. (Ένδυση, υπόδηση, αυτοκίνητα, ηλεκτρικά είδη, αξεσουάρ, και χίλια δύο αγαθά του καλού μας καπιταλισμού) Ανέβηκαν τα μιστά, ιδιαίτερα στο δημόσιο τομέα. Και δώστου εθελούσιες. Και ύστερα ήρθαν οι μέλισσες. The rest is history.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Γιάννης Φαίλτωρ 20/06/2012 14:46:01

            Οι εθελούσιες έξοδοι ήταν η μεγαλύτερη καταστροφή για τα ταμεία, συνταξιοδοτικά και υγείας.
            Και κανείς δεν μιλά γι αυτό.
            Έκαναν όμως καλό στις αυξήσεις κεφαλαίων των τραπεζών. Και στην πραγματική κρατικοποίηση (Deutsche Telekom) του ΟΤΕ ...μέσω ιδιώτη (Marfin).
            Θα γίνει ποτέ λογαριασμός γι αυτά, ποιός πλήρωσε, ποιός κέρδισε;

    • Κώστας ΜΠ avatar
      Κώστας ΜΠ @ Ο Θείος 20/06/2012 14:46:43

      Θείε,
      από ποιά θέση να δείξει αντι-κυκλικά αντανακλαστικά που λες;
      Αφού 2000-4 ήταν στην Εμπορική και 2005-8 στην καθαρά ιδιωτική οικονομία( Κάππα Χρηματιστηριακή). Δεν είχε θέση ευθύνης.
      Το επιχείρημα παραμένει: στην σημερινή συγκυρία ταιριάζει.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Κώστας ΜΠ 20/06/2012 15:03:59

        Δηλώσεις, αρθρογραφία, ποτέ δεν απείχε.

  16. papikos avatar
    papikos 20/06/2012 13:37:10

    καθηστε να δειτε γελιο που θα πεσει...... θα γινει καμμια πλακα και θα εχουμε για οικονομικο επιτελειο τον Ραπανο, τον Σαχινιδη και για να αποδώσουμε τιμές επιστροφη του γιγαντα Καπελέρη.....

    και το ερώτημα το 1ο θα είναι....Γιατι για δυο μήνες κάναμε εκλογές;;;
    και το 2ο....σε 3, 6, ή 9 μήνες θα ξαναέχουμε με τη ΝΔ να φλερτάρει με το μονοψήφιο;;;;

    • George avatar
      George @ papikos 20/06/2012 13:59:21

      Δεν τους βλέπω να κάνουν παρέλαση. Δυστυχώς

      • kastis avatar
        kastis @ George 20/06/2012 14:31:10

        Ευτυχώς!

        • George avatar
          George @ kastis 20/06/2012 15:19:36

          Αν υπάρχει ακόμα Ελλάδα μετά συμφωνώ μαζί σου

  17. papikos avatar
    papikos 20/06/2012 14:15:09

    παρέλαση θα γινει...στην Παχη Μεγάρων....οπου τα ελικόπτερα είναι διπλα....

  18. johnny avatar
    johnny 20/06/2012 14:31:10

    Δυστυχως για τον ΑΣ η συμμετοχη στη κυβερνηση του ΠΑΣΟΚ θα εχει και τις συνεπειες της. Δεν συμπρατεις με αυτους που ειναι στη διαπλοκη απο καταβολης τους.Βεβαια και η ΝΔ δεν ειναι παρθενα αλλα οι αλλοι ειναι μαστορες.

  19. hdgr avatar
    hdgr 20/06/2012 14:34:54

    Ακούω στα δελτία ότι τον Ράπανο έχει προτείνει ο Κουβέλης και ότι έχει κλειδώσει.
    Το θεωρώ λάθος. Στο πιο κρίσιμο υπουργείο πρέπει να ηγείται πρόσωπο της απολύτου εμπιστοσύνης του Αντώνη Σαμαρά.

    • George avatar
      George @ hdgr 20/06/2012 14:53:54

      Τον Ράπανο δεν μπορεί να τον έχει προτείνει κανένας Κουβέλης.

      Κανένας Μπόμπολας, Κόκκαλης (ή κληρονόμοι) κλπ είναι πιθανόν.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ hdgr 20/06/2012 14:59:08

      Προφανώς το ραδιόφωνο είπε μόνο τα μισά. Κανονικά θα έπρεπε να πει ότι τον πρότεινε (κάνοντας το "λαγό") ο Κουβέλης, αλλά στην ουσία τον επιβάλλουν οι ευρωναζί. Παπαδήμιος σε άλλο περιτύλιγμα.

  20. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 20/06/2012 14:55:34

    Απ ότι φάινεται τελικά, αυτός ο κύριος (κι αυτοί που εκπροσωπεί) θα μας "οδηγήσουν" οικονομικά. Οχι ο Σαμαράς, όχι η ΝΔ. Λέγεται οτι "κλείδωσε".

    • Ροζα Γλυξμπουργκ avatar
      Ροζα Γλυξμπουργκ @ Ανδρέας 20/06/2012 15:06:34

      μια ζωη χαμενοι εκει στην νεα δημοκρατια. το πασοκ κυβερνα μαζι με τον γερο φωτη. εσεις με τις εδρες και τα μπονους σας στην γωνια!!!!

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Ροζα Γλυξμπουργκ 20/06/2012 19:11:23

        το αποτέλεσμα των εκλογών το θυμόμαστε?

  21. Ροζα Γλυξμπουργκ avatar
    Ροζα Γλυξμπουργκ 20/06/2012 15:07:15

    τελικα ρε φακτορα τι εγινε? θα τον καταπιειτε τον ραπανο?

    • George avatar
      George @ Ροζα Γλυξμπουργκ 20/06/2012 15:20:18

      Ο αγώνας του αρχιερέα της διαπλοκής τώρα δικαιώνεται

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ Ροζα Γλυξμπουργκ 20/06/2012 15:22:51

      Όταν κάνεις κυβέρνηση συνεργασίας, αναγκάζεσαι να καταπιείς.

      • George avatar
        George @ Kώστας Θ. 20/06/2012 15:28:48

        Εγώ εκείνο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως γίνεται και ορισμένοι τύποι (πραγματικά πουθενάδες) είναι παντός καιρού.

        Δεν γίνεται ρε γαμώτο. Κάποιος λόγος θα υπάρχει

  22. πολιτης avatar
    πολιτης 20/06/2012 15:21:52

    η καλη μερα απο το πρωι φαινεται..
    αν ξεκινησει με ραπανους και στουρναρες.....τοτε χαιρετισματα.....
    δεν ψηφισαμε για το ραπανο........ψηφισαμε για μια νεα ελλαδα χωρις τα γνωστα υποκειμενα.........
    αν παει ετσι ο αρχηγος χαλαλι του..........
    πολυ συντομα θα εχει οδηγησει την παραταξη στα επιπεδα του πασοκ.....

    μη γραφει τον κοσμο στα παλια του τα παπουτσια.......θα τα φαιει στη μουρη οσονουπω..........

    • kastis avatar
      kastis @ πολιτης 20/06/2012 15:25:37

      Ο Ράπανος είναι το δώρο... Όπως και οι 50 έδρες-μπόνους :)
      Είπαμε να βγει η ΝΔ αλλά η κυβέρνηση θα παραμείνει στα χέρια των Ευρωπαίων Επιτρόπων.

      • πολιτης avatar
        πολιτης @ kastis 20/06/2012 15:43:01

        ας ελπισουμε οτι οι κασσανδρες θα διαψευστουν και δεν θα γινει η νδ και οι νδημοκρατες... οσοι απεμειναν....αυτοι που θα βαλουν την ταφοπλακα στη χωρα........
        γαι να δουμε.........

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ πολιτης 20/06/2012 19:14:13

      εκτός από εμάς ψηφίσαν και άλλοι, κατά πώς φαίνεται ...

  23. Kanaris avatar
    Kanaris 20/06/2012 15:57:45

    Αφού ασχολούμαστε τόσο πολύ με τα ονόματα, μήπως υπάρχει και κανένα στοιχείο για τον κ.Φράγκο; Κατά την γνώμη μου είναι ο καλύτερος υπουργός άμυνας από την εποχή του Αβέρωφ. Σήμερα πάλι «καθάρισε» με το πρόβλημα γραφειοκρατίας για τα καύσιμα του ΕΣ & ΠΑ.

    • Ανδρεας Καραγκιόζης avatar
      Ανδρεας Καραγκιόζης @ Kanaris 20/06/2012 18:05:39

      Συμφωνώ μαζί σου. Ο Φράγκος είναι κεφάλαιο για τη χώρα και για τις ένοπλες δυνάμεις.

      • knight rider avatar
        knight rider @ Ανδρεας Καραγκιόζης 20/06/2012 18:30:39

        Στο ΥΠΕΘΑ μάλλον πάει η Ντορίτα, για να οργανωθεί το στράτευμα στα γερμανικά πρότυπα. Ο Φράγκος είναι πολύ εθνικιστής & φιλοαμερικανός και δεν αρέσει στο Βερολίνο. Χώρια που πρέπει να ακυρωθεί άμεσα η παραλαβή των 400 αρμάτων abrams που υπέγραψε ο υπηρεσιακός ΥΠΕΘΑ καθώτι πλέον όλα είναι γερμανικά!

  24. Εύα avatar
    Εύα 20/06/2012 16:07:02

    Ας ξεκινήσουμε να καλλιεργούμε ραπανάκια..δε βλέπω φως με τον Ράπανο..(κι απογοητεύομαι από τέτοιου είδους επιλογές )..

    • airman avatar
      airman @ Εύα 20/06/2012 22:00:48

      Όχι ραπανάκια! Ανοίγουν την όρεξη!
      Ο Ράπανος δεν ''δένει'' με τα ραπανάκια!
      Με τα χαρούπια κάτι γίνεται!

  25. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 20/06/2012 16:26:46

    Υπάρχει αξιοσέβαστο πασοκόμουτρο? δηλαδή τι να περιμένουμε τώρα, τον Παπούλια πάλι πρόεδρο της δημοκρατίας? δεν πάμε καλά. SOS. Κινητοποιηθείτε όσο μπορείτε, όποιοι μπορείτε, επειγόντως. Στις επόμενες εκλογές, αν πάμε έτσι, η ΝΔ δε θα δεί ούτε το ποσοστό του ΠΑΣΟΚ.

  26. Inno avatar
    Inno 20/06/2012 17:05:05

    Η τράπουλα έβγαλε όμως και πάλι Σημιτάνθρωπους. Τι διάολο, δεν την ανακατεύει ποτέ κανείς?
    Ούτε για τα μάτια του κόσμου μια αλλαγή? τόσο απροκάλυπτα πια γίνονται όλα?
    ΚΡΙΜΑ!!!

    υγ. Τζαβάρας λέει. Αν είναι δυνατόν, χιούμορ τέτοιες ώρες.

  27. Nikitas avatar
    Nikitas 20/06/2012 18:48:00

    Είπαμε να κάνει υποχωρήσεις ο Σαμαράς αλλά ας τις κάνει αλλού, όχι στο κυριότερο πρόβλημα της Ελλάδας που είναι η οικονομία. Μα το σημιτικό ΠΑΣΟΚ στο Υπουργείο Οικονομικών;

    Εμ γι' αυτό σε όλες τις φωτογραφίες και των τριών αρχηγών, ο μόνος που χαμογελάει πλατιά είναι ο Βενιζέλος. Γλύτωσε την Εξεταστική, βάζει στο Υπουργείο Οικονομικών και.. και.. δε θέλω να φανταστώ τι έρχεται.

  28. Κώστας avatar
    Κώστας 20/06/2012 22:18:23

    Ειλικρινά αδυνατώ να κατανοήσω τις κινήσεις Σαμαρά. Ειδικά στο υπουργείο Οικονομικών όλοι οι διευθυντές είναι παλαιοκομματικοί πασόκοι αυτή την περίοδο,
    θεωρώ αδύνατο να μαζέψει τα έσοδα αν δεν υπάρξει δραστική αλλαγή ΚΑΙ στα πρόσωπα αυτά. Πως θα το κάνει;;; Μα καλά δεν υπάρχει ΔΑΚΕ στο ΥΠ.ΟΙΚ. να τους εξηγήσει 5 πράγματα και ποιες είναι οι πραγματικές συνθήκες λειτουργίας αυτών των υπηρεσιών ;;; αν δεν ελέγξουν τις βασικές δομές αυτού του τμήματος του κρατικού μηχανισμού που είναι τόσο σημαντικός ότι και να επαναδιαπραγματευτεί στο εξωτερικό θα το φάει η τρύπα στα έσοδα . Ειλικρινά δεν πιστεύω οτι θα έπρεπε να επιβάλει κομματικό έλεγχο σε κάθε τομέα όπως μας έκανε το ΠΑΣΟΚ τόσα χρόνια αλλά το πρόβλημα είναι πρακτικό οι συγκεκριμένοι άνθρωποι που τοποθετήθηκαν από τον ίδιο το Βενιζέλο μέχρι και μερικές μέρες πριν φύγει, είναι αντικειμενικά ελλείπεις ως προς τα προσόντα τους και το λιγότερο ελεγχόμενοι ως προς την τιμιότητα τους, αν δεν τοποθετήσει ικανούς και αξιόπιστους ανθρώπους και δεν λειτουργήσουν οι οικονομικές υπηρεσίες σε χαμηλό επίπεδο όσο αξιόλογος και να είναι ο Υπουργός δεν πρόκειται να καταφέρει τίποτα γιατί αυτή η πασοκική λαίλαπα θα εξακολουθεί να λυμαίνεται την αγορά.

  29. tas avatar
    tas 20/06/2012 23:31:08

    Είναι πολλά τα λεφτά και μεγάλες οι λίστες φαίνεται... Αλίμονο σε εμάς που πιστέψαμε ....