Δηλαδή ο Τσίπρας θέλει και άλλο Μνημόνιο;
09/02/2015 15:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δηλαδή ο Τσίπρας θέλει και άλλο Μνημόνιο;

Παίζει με τις λέξεις ο Αλέξης…

Πολύς λόγος έχει γίνει για την καταγγελία και το κατηγορώ του Αλέξη Τσίπρα κατά του Αντώνη Σαμαρά και της προηγούμενης κυβέρνησης σχετικά με την παράταση μέχρι τα τέλη Φεβρουαρίου. Ο πρωθυπουργός κατηγόρησε την κυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ ότι σκόπιμα πήραν παράταση του προγράμματος μέχρι 28 Φεβρουαρίου προκειμένου να πιέσουν την επόμενη κυβέρνηση, δηλαδή τον ΣΥΡΙΖΑ. Τους κατηγόρησε δηλαδή ότι δεν πήραν περισσότερους μήνες παράταση έτσι ώστε να υπάρχει χρόνος για διαπραγμάτευση.

Κι αφού το είπε αυτό την επόμενη στιγμή τόνισε με... πατριωτικό στόμφο ότι η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ δεν θα ζητήσει παράταση του μνημονίου.

Εκτός τόπου και χρόνου δηλαδή αφού αν θέλει πράγματι να έχει περιθώρια για διαπραγματεύσεις και για να βρεθεί μια λύση δεν έχει παρά να ζητήσει μια τεχνική παράταση του μνημονίου μέχρι τέλη Μαΐου. Και είναι ανοησία, αν όχι σκόπιμη διαστρέβλωση, το γεγονός ότι ζητούν συμφωνία – γέφυρα κι όχι τεχνική παράταση που στην ουσία είναι ένα και το αυτό.

Απλά κυνηγούν τις εντυπώσεις, παίζουν με τις λέξεις θέτοντας σε κίνδυνο την ίδια τη χώρα.

Κι όπως όλα δείχνουν, η χθεσινή εμφάνιση του πρωθυπουργού, πέραν από τα φτηνά κόλπα με τα δάκρυα του Αλέξη, οδηγούν σε σύγκρουση με τους δανειστές. Χθες το βράδυ Βίζερ και Κοστέλο (της τρόικας δηλαδή που δε θέλει ο ΣΥΡΙΖΑ), ήταν στην Αθήνα για συναντήσεις με Βαρουφάκη κ.λπ. Προετοιμασία για το Γιούρογκρουπ ήρθαν να κάνουν και για να δουν τις προθέσεις της ελληνικής πλευράς. Δυστυχώς, φαίνεται ότι υπήρξε ρήξη κι έφυγαν κακήν – κακώς μέσα στη νύχτα, δεν περίμεναν ούτε να ξημερώσει.

Τα δε μηνύματα από το εξωτερικό δεν είναι καλά. Ο Γιούνκερ μας έστειλε μήνυμα ότι οι Ευρωπαίοι δεν θα δεχθούν το πρόγραμμα ΣΥΡΙΖΑ. Ο Γάλλος «σύμμαχος» Σαπέν είπε ναι σε ελάφρυνση της Ελλάδας αλλά εντός των κανόνων.

Ενώ οι υπουργοί Οικονομικών ΗΠΑ και Βρετανίας, Λιου και Οσμπορν, ζήτησαν γενναίες μεταρρυθμίσεις από την Ελλάδα. Ως εκ τούτου ακόμη και τα όποια δίκια έχει η Ελλάδα χάνονται εξαιτίας της άφρονης οικονομικής και πολιτικής διπλωματίας της κυβέρνησης.

Σ' αυτή την κρίσιμη ώρα ασφαλώς όλοι οι Έλληνες είναι μαζί με τη νόμιμα εκλεγμένη κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ. Κανείς δεν ποντάρει στην αποτυχία της γιατί θα καταστραφεί και η πατρίδα μαζί τους. Όμως, κανενός είδους συναίνεση δεν μπορεί να είναι «λευκή επιταγή» για μια κυβέρνηση που οδηγεί το καράβι στο παγόβουνο. Δεν είναι δυνατόν δηλαδή να βλέπεις τον καπετάνιο Αλέξη να κάνει απίστευτα λάθη και να ενδιαφέρεται μόνο για την εικόνα του «παιδιού του λαού», που αντιστέκεται στους κακούς δανειστές. Δεν μπορεί δηλαδή να αποδεικνύεται ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είχε ποτέ πλάνο, ούτε Α, ούτε Β, ούτε και Γ και να μένουμε απαθείς στο έγκλημα που ετοιμάζουν. Δεν μπορεί να μη μιλάμε για τις απίστευτες γκάφες που οδηγούν σε ρήξη με τους Ευρωπαίους και θέτουν σε κίνδυνο το ευρωπαϊκό μέλλον της χώρας.

Αν λοιπόν ο Τσίπρας και η κυβέρνησή του ξυπνήσουν και προχωρήσουν το ταχύτερο σε έναν έντιμο συμβιβασμό που θα αποτρέψει τα χειρότερα θα είμαστε μαζί τους. Πάνω απ' όλα προέχει η σωτηρία της Ελλάδας κι όχι το πολιτικό μαγαζάκι κανενός.

Δυστυχώς οι προγραμματικές του δηλώσεις και οι κατηγορίες κατά της προηγούμενης κυβέρνησης δείχνουν ότι δεν έχει καταλάβει που πατά και που πηγαίνει. Είτε ηθελημένα θέλει να «εκβιάσει» τους ξένους να τραβήξουν την πρίζα και μετά να κατηγορήσει τους άλλους ότι φταίνε για την κατάρρευση της χώρας, είτε πράγματι δεν ξέρει τι κάνει. Και το ένα και το άλλο δείχνουν ότι είναι επικίνδυνος. Και το δυστύχημα για τη χώρα είναι ότι μια Ελλάδα σε κίνδυνο έχει έναν... επικίνδυνο πρωθυπουργό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νικήτας avatar
    Νικήτας 09/02/2015 16:33:28

    Τώρα λεέι ότι οι προηγούμενοι πήραν μόνο δύο μήνες παράταση για να μην έχει χρόνο για διαπραγμάτευση, αν είχαν πάρει πέντε μήνες παράταση άραγε τι θα έλεγε; Μήπως ότι τον εγλώβισαν;






    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Νικήτας 09/02/2015 23:05:26

      Ο Alexis δέν παίζει μέ τίς λέξεις. Τίς χρησιμοποιεί ώς εργαλείο επεξεργασίας τών ψηφοφόρων του καί θαυμαστών του. Τό δούλεμα θά έρθει μετά.

  2. Fotini avatar
    Fotini 09/02/2015 16:40:28

    Ποσῶς τούς ἐνδιαφέρει ἄν ρίξουν τό καράβι σέ ξέρα, τήν βάφτιση τῆς ἐξουσίας ἤθελαν μόνο!

    • Άλυτη Εξίσωση avatar
      Άλυτη Εξίσωση @ Fotini 09/02/2015 17:20:03

      Καλά εσείς.... Βουλωμένο γράμμα διαβάζετε! :-) Κουραστικά ...σίγουρη, με την ακλόνητη βεβαιότητα του άκριτου οπαδού.

      • Ρεαλιστης avatar
        Ρεαλιστης @ Άλυτη Εξίσωση 09/02/2015 17:34:46

        Γιατι? Δεν ειναι αληθεια? Δυο χρονια τωρα προσπαθουσαν να ριξουν την Κυβερνηση. Πραγμα που το καταφεραν με τον Προεδρο της Δημοκρατιας. Δυο χρονια τωρα κανουν αντιπολιτευση του ΟΧΙ σε ΟΛΑ. Ειδατε να ειναι ετοιμοι να κυβερνησουν? Ειδατε να εχουν πλανο Α και Β? Με ψευτομαγκιες και ανοιχτα πουκαμισα νομιζετε οτι θα μας| σας σωσουν? Απλες ερωτησεις 1. Γιατι δεν φερνουν τις καταθεσεις τους στην Ελλαδα? 2. Γιατι χαιδευουν αυτια και δεν λενε την αληθεια για την πραγματικη κατασταση? 3. Γιατι δεν ομιλουν για την συνολικη φοροδιαφυγη αλλα μονο για καυσιμα και τσιγαρα? Μηπως επειδη ολοι οι ταβερνιαρηδες, οι τεχνητες, οι εχοντες δωματια σε παραθεριστικα κεντρα, οι της παραπαιδειας κλπ ειναι ψηφοφοροι τους? 4. Εχετε αντιληφθει οτι εχει αρχισει ενας ρεβανσισμος σε ολους οσους δεν τους ψηφισαν η εχουν αντιθετη αποψη? 5. Εχετε αντιληφθει οτι οποιος δεν ειναι ΣΥΡΙΖΑ χαρακτηριζεται γερμανοτσολιας η υπαλληλος του Μπομπολα? Και ειμαστε μολις 2 εβδομαδες απο τις εκλογες. Τελος ηταν προγραμματικες αυτες που ειδαμε η συνθηματα και ευχολογια? Ποιος θα επενδυσει στην Ελλαδα? Ποιος επιχειρηματιας θα αυξησει μισθους οταν δεν μπορει να κανει 3μηνο πλανο?

        • Μάνια avatar
          Μάνια @ Ρεαλιστης 09/02/2015 18:01:33

          Περα απο τις φαιδροτητες των οικονομικων ""μετρων¨¨ στις προγραμματικες δηλωσεις , ακρα του ταφου σιωπη για τις δηλωσεις τους περι Ιθαγενειας - ουτε καν υπηκοοητας - για Σκοπια και γεωγραφικο προσδιορισμό . Το χειροτερο σεναριο να διωχνει οτι καλο μπορει να δωσει η ΕΕ , και να εφαρμοζει οτι καταστρεφει το ελληνικο εθνος. Ειναι ΕΛληνας αυτος;

          • Ρεαλιστης avatar
            Ρεαλιστης @ Μάνια 09/02/2015 18:36:27

            Συμφωνω αγαπητη Μανια

        • Άλυτη Εξίσωση avatar
          Άλυτη Εξίσωση @ Ρεαλιστης 09/02/2015 18:37:06

          @ Ρεαλιστής 1. Δεν έχουμε ελεύθερη οικονομία; Ο κάθε πολίτης, τοποθετεί όπου νομίζει τα χρήματά του. 2. Εγώ γνωρίζω την αλήθεια, όπως κα ΚΑΘΕ Έλληνας πολίτης που επιθυμεί να μην αυταπατάται. Υπάρχει πολύπλευρη ενημέρωση και κανείς δεν μπορεί πια να κοροϊδέψει κανέναν. 3. Για τη συνολική φοροδιαφυγή μιλούν. Απλά επιλέγετε να μην ακούτε, παρά τον αντίλαλο των εμμονών σας. 4. Δεν έχω αντιληφθεί κανέναν απολύτως ρεβανσισμό, θεωρώ οτι είμαστε επιβάτες στο ίδιο πλοίο, παρά τις διαφωνίες μας. Αυτό το κλίμα εισπράττω στον περίγυρό μου, εκτός απ΄την ικανοποίηση. Μάλλον κρίνετε σύμφωνα με όσα έχετε συνηθίσει από καταδικασμένες τακτικές ...άλλων. Αυτών που χρόνια στηρίξατε. 5. Όχι όποιος δεν είναι ..Σύριζα. ''Γερμανοτσολιάς'', ''υπάλληλος του Μπόμπολα'' και εγωπαθής βλαξ, κατά τη γνώμη μου, είναι όποιος δόλια ''μάχεται'' ενάντια στην πατρίδα του, υπέρ του δίκιου των ''δανειστών'' και των νταβατζήδων (εξυπηρετώντας παραλλήλως και τα δικά του φτηνά μικροσυμφεροντάκια). Όλοι βλέπουμε στην TV τέτοιου ...ηθικού αναστήματος ...υπαλληλάκους. Εσείς όμως, γιατί θίγεστε; 6. Ποιός ....επένδυσε στην Ελλάδα των μισθών πείνας, της μαύρης εργασίας και των εκχωρητικών αντί πινακίου φακής ασύμφορων (για τους Έλληνες) ''ευκαιριών'' 5 χρόνια τώρα; Κάντε λιγάκι ακόμα υπομονή πια κι εσείς!!!! Σε 10 μέρες περιμένετε ...εναγωνίως το ...θαύμα που δε φάνηκε 2 χρόνια; Απευθυνθείτε καλύτερα στους ΠασοκοΝουδήτες που δημιούργησαν το μπάχαλο εργαζόμενοι ακάματα επί 40 έτη. Οι αυξήσεις των μισθών, δεν είναι το υπερεπείγον. Προέχουν οι εξαθλιωμένοι συμπατριώτες μας και ο απεγκλωβισμός μας από τα νύχια των εκβιαστών. Σχέδια υπάρχουν και μάλιστα λεπτομερή, με εναλλακτικές. Απλά δεν συμπίπτουν με τα σχέδια των κατακτητών. Θα ανοίξει όμως ο δρόμος. Είναι βέβαιο.

          • Ρεαλιστης avatar
            Ρεαλιστης @ Άλυτη Εξίσωση 09/02/2015 19:18:37

            1. Εχουμε ελευθερη οικονομια. Φυσικα. Μονο οσοι τα εχουν εξω ειναι λαμογια κατα τα Συριζαιικα μπλογκ. Οι ιδιοι που τα εχουν εξω ειναι πατριωτες. Ας τα φερουν στην Ελλαδα να δωσουν το καλο παραδειγμα. 2. Αν τα διαφορα εμπαθη sites με ανυπογραφα σχολια και αρθρα τα λετε πολυπλευρη ενημερωση εχει καλως. Αν ομως ειμασταν σε μια χωρα σαν την Αμερικη και τον Καναδα η σαν την Γερμανια και την Αγγλια και οι θιγμενοι προσεφευγαν στην δικαιοσυνη τοτε θα τους επαιρναν τεραστια ποσα λογω συκοφαντικης δυσφημισης 4. Ακουστε τον Ρεαλ σημερα μετα τις μεσημεριανες ειδησεις . 5. Δηλαδη η αντιθετη αποψη ειναι 'δολια μαχεται" ? Τον Θεοδωρακη γιατι τον πυροβολουν σαν υπαλληλο του Μπομπολα? Ποσες φορες οι ΑΝΕΛ δια του αρχηγου τους και ποσοι του ΣΥΡΙΖΑ εχουν κανει αναφορες περι γερμανοτσολιαδων, περι δοσιλογων, περι πουλημενων κλπ? Να μη αναφερθουμε σε δηλωσεις Παναγουλη 'η Διαμαντοπουλου. Μαλλον εχετε ασθενη μνημη. Για κοιταξτε τι γραφουν και τι λενε ανυπογραφα σε sites οπως το χωνι, το Χοτντογκ , το κουτι της Πανδωρας, το κοκκινο, το Κοντρα κλπ. Ας διαβασετε και ας ακουσετε τι γραφουν οι διαφοροι Αιμιλιοι κλπ επιδοξοι νεοι ΓΔ της νεας ΕΡΤ. Αν λετε οτι θιγομαι ειναι διοτι εχω σπουδασει δουλευοντας, εχω υπηρετησει σε πολυ σκληρη μοναδα και προερχομαι απο μια οικογενεια που εχει θρηνησει θυματα σε πολεμους και σε εμφυλιο. Τελος εχω βαρεθει να πληρωνω φορους και αυτοι να γινονται 'εφαπαξ' και συνταξεις σε τεμπεληδες συνταξιουχους απο τα 45 του ΔΤ και της τοπικης αυτοδιοικησης. Συμφωνω να πανε τα λεφτα μου σε αναξιοπαθουντες και οχι στις καθαριστιες των 2 χιλ μηνιαιως και που εχουν και επιδομα προυπολογισμου. Σχεδια υπαρχουν λετε? Ειναι top secret? Και ποιοι ειναι οι κατακτητες? Οι Γερμανοι? Οι Γαλλοι? Οι Φιλανδοι? Οι Πορτογαλλοι? Οι Ισπανοι? Σε αυτους χρωσταμε τα καγιενια και τα μερσεντια. Σε αυτους χρωσταμε τα εξοχικα και τις βιλλες. Ρωτηστε το μεσο μισθο του Τσεχου, του Πολωνου του Σλοβακου κλπ. Δειτε τον λιτο βιο του υπουργου οικονομικων . Αναρωτηθηκατε ποτε γιατι ενω υπαρχουν εξαθλιωμενοι στις ελιες στην Κρητη και στην Ν. Ελλαδα δουλευουν μονο Αλβανοι με μεροκαματο 40 Ευρω? Και ολα τα λεφτα φευγουν νυχτα στην Αλβανια και στην Βουλγαρια? Αναρωτηθηκατε ποτε πως οι εκπαιδευτικοι εχουν δημιουργησει περιουσιες με εναν χαμηλο μισθο? Μηπως η παραπαιδεια ζει και βασιλευει? Μηπως ολοι αυτοι οι παραπανω ειναι ψηφοφοροι του ΣΥΡΙΖΑ? Οσον αφορα απο τους ΠασοκοΝουδητες οι Πασοκο.. περασαν στον Συριζα μαζι με πολλους πολιτικους και νυν Υπουργους. Το βαθυ κρατος ειναι εκει. Το βαθυ συντεχνιακο κρατος βρηκε στεγη επιβιωσης . Να τους χαιρεστε

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Ρεαλιστης 09/02/2015 20:29:45

            1) Στα blogs γράφει ο καθένας ό,τι θέλει. ''Λαμόγια'' είναι αυτοί που έχουν ...εξάγει μαύρο χρήμα, μη φορολογημένο νομίμως πριν, στην Ελλάδα. 2) Αλήθεια; Τότε ποιά ποινή αλήθεια προτείνετε για τα κρατικοδίαιτα ΜΜΕ που παραπλανούν και διαφθείρουν τα πλήθη κερδοσκοπώντας ασύστολα, συναλασσόμενα χυδαιωδώς με τους ανήθικους καραγκιοζάκους πολιτικάντηδες, που παριστάνουν κατά καιρούς τους...ταγούς; 4-5) ''Η αντίθετη άποψη'' είναι σεβαστή. Η αντίθετη άποψη όμως, σήμερα που διακυβεύεται το παρόν και το μέλλον της πατρίδας μας, οφείλει να διατυπώνεται με μεγάλη προσοχή και χωρίς να εμφορείται από άθλια μικροκομματική σκοπιμότητα. Φανατισμό, εχθρότητα, εμπάθεια και φτήνια που αγγίζει τα όρια της προδοτικής συμπεριφοράς (ευχές και κινδυνολογίες περί καταστροφής της πατρίδας), δεν δικαιολογείται ουδείς να επιδεικνύει. Ο Σ.ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ, ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΟΥ ΜΠΟΜΠΟΛΑ αγαπητέ :-)!! Δεν τον πυροβολεί κανείς όταν τον αποκαλεί με την ιδιότητά του. Απλά μόνο τυφλός δεν παραδέχεται πως το Σημιτιστάν, τον φύτεψε ανεπιτυχώς στα πλευρά του πολιτικού συστήματος, για να κάνει τη δουλειά των δανειστών. Δεν ...έκατσε! Είναι πολύ χρήσιμο ωστόσο που (αυτο) αποκαλύπτεται, από τις εξόχως ...φιλολαϊκές-επαναστατικές του θέσεις. 6) Ανάλογα αυτών που αναφέρετε γραφόμενα στο διαδίκτυο, χυδαιολογήματα κ.λ.π από την αντίθετη πλευρά, περισσεύουν επίσης. Γιατί κολλάτε όμως σ΄αυτά; Κόσμος αγγελικός, δεν υπάρχει. Διαβάζει κανείς τα πάντα, με άλλα γελάει, με άλλα αηδιάζει, σκέπτεται, αναλύει και καταλήγει σε ώριμα συμπεράσματα. Εγώ πιστεύω στην απόλυτα ελεύθερη έκφραση και των φασιστών ακόμα. Οι παράνομες πράξεις διώκονται. Όχι οι έστω και παρανοϊκές, ακραίες απόψεις. Τα εμφυλιοπολεμικά κατάλοιπα θάψτε τα, σας δηλητηριάζουν και σας αποπροσανατολίζουν. Οι επικρατούσες στο δημόσιο ''ειδικές συνθήκες'' που επικρατούν ελέω ανταλλακτικής σχέσης πελατών - πολιτικών, σε αντίθεση με τη ζούγκλα του Ιδ.Τομέα, είναι αποτέλεσμα χρόνιων δοσοληψιών ΠασοκοΝουδίτικων κυβερνήσεων και λαουτζίκου. Τώρα τις αντιληφθήκατε; Στα λοιπά που αναφέρετε δεν έχει νόημα να αναλωθούμε, οι νεότερες γενιές δεν ευθύνονται για την κατάντια που περιγράφετε και οφείλουν να ανατρέψουν τα πάντα. Όσοι μείνετε κολλημένοι στις εμμονές, στις ιδεοληψίες και στο μαύρο παρελθόν σας, θα υποφέρετε από κυνηγητά φαντασμάτων. Το αύριο έρχεται με άγρια γκάζια και πίστη. ΟΛΑ Θ΄ΑΛΛΑΞΟΥΝ. Συντονιστείτε :)

          • Ρεαλιστης avatar
            Ρεαλιστης @ Άλυτη Εξίσωση 09/02/2015 23:09:52

            Eλπιζω και ευχομαι να μη προσγειωθητε χωρις μηχανες. Τα εμφυλιοπολεμικα τα βλεπετε εσεις. Εγω εχω γραψει εδω και παρα πολυ χρονο για εθνικη ενοτητα και συνεργασια. Φυσικα το κομμα σας αποφασισε να ριξει την κυβερνηση. Επισης εχω γραψει οτι εργαζομαι στον ΙΤ και δεν εχω δεχτει διορισμο στο Δημοσιο απο την επετηριδα πριν μερικα χρονια. Εσεις δεν εχετε γραψει τιποτα. Κανετε γαργαρα τα περι ΔΥ. Κανετε γαργαρα τα περι φοροδιαφυγης και παραπαιδειας. Γνησιος-α οπαδος του ΣΥΡΙΖΑ. Δανειζομαι , κανω μεγαλη ζωη με δανεικα και οταν ερχεται ο λογαριασμος δεν πληρωνω. Κρατηστε το Βαθυ ΠΑΣΟΚ . Αποδομηστε τον Σταυρο αλλα κρατηστε τον αιωνιο φοιτητη Λαφαζανη. Αλλωστε θα ξαναγραφτει στο Μαθηματικο. Ποιος ξερει μεχρι τα 100 του μπορει να παρει και πτυχιο. Το κακο ειναι ομως οτι ενα μερος απο του φορους μου θα το καταναλωσει αυτος και οχι καποιος απο του αναξιοπαθουντες. Οσον αφορα το παρελθον μας ηταν φωτεινο. Ποτε δεν ηταν μαυρο. Γιατι ειχαμε στοχους , οραμα και πολλοι πετυχαμε. Μεινετε λοιπον στην μιζερια του ΔΤ , της μονιμοτητας, της συνταξιοδοτησης στα 50 και της καταναλωσης δανεικων. Αλλωστε αυτη ειναι η εκλογικη σας βαση.

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Ρεαλιστης 10/02/2015 10:01:02

            Προσγείωση; Ε, όχι! Τώρα μόλις ξεκινά η αληθινή απογείωση :-). Απαντήσεις : α)Εγώ εργάζομαι στον Ιδ.Τομέα, όπου οι κομματικές αντιπαραθέσεις και ...προγραφές που σας τρομάζουν τόσο (;) δεν υφίστανται. Αποτελούν αδιανόητες πολυτέλειες. β) Φοροδιαφυγή, παραπαιδεία και λοιπά καρκινώματα, τα ανέχτηκαν και τα καλλιέργησαν οι ρυπαρές ΠασοκοΝουδίτικες κυβερνήσεις των 40 προηγούμενων χρόνων. Τι τα επικαλείστε συνεχώς, σαν να τα ...ανακαλύψατε σήμερα; γ) Οι οπαδοί του Σύριζα πριν 2 χρόνια ήτανε 3%. Σήμερα ο Σύριζα ΔΕΝ αυγάτισε τους .... οπαδούς του. Απλά επιχειρεί να ενώσει τους Έλληνες και να δράσει θετικά και δημιουργικά. Οποιος δεν το βλέπει ακόμα, θα το δεί εν πλω...δ) Εσείς δανειστήκατε, κάνατε μεγάλη ζωή και χρωστάτε, άρα φροντίστε και να πληρώσετε. Μην το γενικεύετε. Δεν τα φάγαμε μαζί σας. ε) Είμαι υπέρ της ελεύθερης πρόσβασης στη μόρφωση, ακόμα κι αν μετά εργασθεί κανείς σε περίπτερο. Ωφελεί την κοινωνία να αποτελείται από καλλιεργημένους, σκεπτόμενους και μορφωμένους πολίτες. στ) Το ''μαύρο παρελθόν'' σας, είναι αυτό που βαρύνεται με απωθημένα, αμαρτωλές συναλλαγές, ατιμωτικούς δουλοπρεπείς συμβιβασμούς και πλήρη διαφθορά, σε κάθε επίπεδο. ζ) Όλα θ' αλλάξουνε είτε σας αρέσει, είτε όχι. Τα δανεικά τελειώσανε, μαζί με την κομματοκρατία, τους διορισμούς, το αλισβερίσι, την κοροϊδία και τη σήψη. Εκλογικές ''βάσεις'' δεν υπάρχουν πια. Ξυπνήστε. Ο ενημερωμένος - ώριμος πολίτης δεν είναι πρόβατο. Προσφέρει πλέον δοκιμαστικά την εμπιστοσύνη του κι αν προδωθεί, ΑΠΟΚΑΘΗΛΩΝΕΙ ΤΟΥΣ ΨΕΥΤΕΣ ΜΕ ΣΥΝΟΠΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ το πολύ, σε 2 χρόνια. Καλώς ήρθατε στη νέα πραγματικότητα.

          • Ρεαλιστης avatar
            Ρεαλιστης @ Άλυτη Εξίσωση 10/02/2015 11:47:46

            Δηλαδη θα απογειωθητε με πιλοτο τον Βουλευτη που εισεπραξε 1,3 εκ αποζημιωση απο μια μικρη τραπεζα? Απο τον νυν υπουργο και τ. Βουλευτη που ετρεξε να υποστηριζει τον πελατη φοροφυγα ταβερνιαρη της Υδρας? Με τους τ. συμβουλους του ΓΑΠ και του Α.Π ? Με τους αιωνιους φοιτητες? Η με τους απολυθεντες και μη συνταξιοδοτηθεντες απο το ΚΚΕ και νυν μελη βουλευτες του Συριζα. Μιλατε σε καποιον που δεν δανειστηκε και δεν χρωστα και ουτε ζητησε ποτε χαρη απο καποιον πολιτικο. Μιλατε σε εναν που πληρωνε και πληρωνει υψηλοτατους φορους για να ξελασπωσουν αυτοι που εισεπραξαν δανεια για να αγορασουν ακριβα σπιτια και τωρα αρνουνται να πληρωσουν. Και που τυχαια ολοι αυτοι ψηφιζουν το κομμα σας. Οσον αφορα την παραπαιδεια αυτη αρχισε επι γερου της Δημοκρατιας και σαν τον εμπολα εξαπλωθηκε παντου. Οσον αφορα το παρελθον μας ειμαστε υπερηφανοι και για τους αγωνες μας και για τους κοπους μας και γιαυτα που εχουμε κατακτησει. Τελος οι μεγαλες εκλογικες 'βασεις' ζουν και βασιλευουν. Κοιταξτε το τεως κομμα σας που μεταφερθηκε στον ΣΥΡΙΖΑ με ολους τους εργατοπατερες υπηρετες των μαιμου επιδοματων και των γρηγοροσημων. Σταματω εδω γιατι αν συνεχισω θα βοηθησω το τρολαρισμα σου και γιατι σεβομαι το ΑΝΤΙ που με φιλοξενει.

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Ρεαλιστης 10/02/2015 15:58:12

            Μη φοβάσαι,ό,τι και να της πείς αυτή δεν καταλαβαίνει,θα σου πετάξει δυό άπαντα,μιά συλλογή και ένα ''έτσι είναι αν έτσι νομίζεις'' και καθάρισε... :-)

          • Fotini avatar
            Fotini @ Άλυτη Εξίσωση 09/02/2015 19:52:23

            ᾿Ελπίζω νά ζεῖτε στήν ἀριστερή οὐτοπία σας μέχρι νά σᾶς ξυπνήση ὁ ρεαλισμός τοῦ V! ῎Ας δώσουν τό παράδειγμα οἱ κορυφαῖοι τῆς κυβερνήσεως ΣΑΣ, νά ἐπιστρέψουν τίς καταθέσεις τους καί funds ἀπό τό ἐξωτερικό καί ἄς τά ἐπενδύσουν στήν ῾Ελλάδα. ῎Αν ἐσεῖς πιστεύετε ὅτι τό πρόγραμμα Θεσσαλονίκης ἐφαρμόσθηκε ἄμεσα ὅπως ΥΠΟΣΧΟΤΑΝ ὁ ἀλέξης καί ὑφάρπαξε ψήφους παλαιοπασόκων ὅπως ἐσεῖς, μᾶλλον μιλοῦμε ἄλλη γλῶσσα!

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Fotini 09/02/2015 20:35:33

            :-) Παλαιοημερολογήτισσα, είσαστε εσείς αγαπητή. Κολλημένη οπαδός, αφιερωμένη σε αναχρονιστικές προσωπαλατρείες, αριστεροφοβία και αντιΠασοκικές εμμονές. Συνέταιρός σας ήτανε ο έρμος ο Βάγγος μέχρι πρότινος, ...συνέβαλλε τα μάλα στην απόλυτη επιτυχία που βιώνουμε. Τώρα τον απορρίπτετε; Μιά χαρά δεν μας θάψατε παρεούλα επί 40 χρόνια; Ε, τώρα, Τέλος πια η κοροϊδία. Προσγειωθείτε.

          • Aegean Light avatar
            Aegean Light @ Άλυτη Εξίσωση 09/02/2015 20:52:08

            Δύσκολη την βλέπω ... την προσγείωση εννοώ!

          • Fotini avatar
            Fotini @ Άλυτη Εξίσωση 09/02/2015 21:35:12

            "Πάρτη τήν σκούφια σου καί κτύπα με" πού λένε καί στήν πατρῖδα μου τήν Κρήτη. ῞Ολο τό τέως ΠΡΑΣΙΝΟ νησί ἔγινε ΡΟΖ τοῦ κρατισμοῦ καί τοῦ εὔκολου πλουτισμοῦ. ῞Ολοι βρεθήκανε στήν ζεστή ἀγκαλιά τοῦ ἀλέξη. Τό 4% τῆς σταθερῆς ἀξίας τοῦ συριζα δέν γίνεται 36% ἐν μιά νυκτί. Κωλοτοῦμπες ἤδη ἔκανε ὁ πρόεδρος τῆς 15μελοῦς. ᾿Απομένεται νά δοῦμε τί θά κάνη τώρα, θά ὑπογράψη νέο "πρόγραμμα" ἤ θά κάνει δημοψήφισμα γιά νά νίψη τάς χεῖρας του τῶν εὐθυνῶν του. ῾Ο θεατρινισμός ΤΕΡΜΑ! Δέν πιστεύω ὅτι ὁ τσίπρας εἶναι περισσότερο πατριώτης καί ἐμπειρώτερος διαπραγματευτης ἀπό τό ΑΣ. Τό μνημόνιο τελείωσε στίς 31 Δεκ 14, ἐπίτευγμα τοῦ ΑΣ. ῾Ο τσίπρας ἑτοιμαζεται να ὑπογράψη νέο. Ποιός εἶναι ἀντιμνημονιακός, τό κομματικό σας πάθος δέν ἀφηνει νά λειτουργήση ἡ λογική σας. Τελικά θά ἐπιστρέψουν τίς καταθέσεις τους οἱ ὑπουργοί σας;; Θά χρριασθοῦμε κάρτες ἀφοσίωσης ὅπως οἱ κλαδικές τοῦ πασοκ ζητοῦσαν; Ρωτῆστε τούς παλαιοπασόκους πού ἀγκαλιάσατε μέ τόσο θέρμη, μέχρι καί ὁ γιωργάκης σᾶς στηρίζει!! Βλέπετε τό ἔργο του βρῆκε ἄξιο συνειστή, λίγο τό ᾿χετε;;;

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Fotini 10/02/2015 09:37:13

            1) Τόσα χρόνια Πασοκοκρατίας, για να στηρίζεται το ...καθεστώς, σημαίνει οτι ψηφιζόταν από την πλειοψηφία του Ελληνικού λαού. Σας αρέσει ή όχι, έτσι στέκονται οι Ελληνικές κυβερνήσεις. Όχι από ...συμπαγείς ομάδες ορκισμένων οπαδών, αλλά από μετακινούμενες ομάδες πολιτών που αλλάζουν γνώμη κι επιλογές. Συνήθως έκαναν βαρετές και προβλέψιψες κινήσεις, βούλιαζαν στα λασπόνερα και στη συνενοχή, τώρα είπαν μετά από τόσα βάσανα, να ...πρωτοτυπήσουν :-). Μη σκάσετε όμως κι όλας εσείς.... Ψυχραιμία! 2) Ο Τσίπρας ως Πρωθυπουργός των Ελλήνων, για την ώρα στέκεται με απρόσμενη σοβαρότητα, συνέπεια και γενναιότητα. Μπορεί και πολύ καλύτερα, ο χρόνος θα δείξει πόσα είναι ικανός να καταφέρει. Μας συμφέρει πάντως όλων να ωριμάζει, να ισχυροποιείται διεθνώς και να λειτουργεί ως συνεπής υπηρέτης των Εθνικών μας συμφερόντων. Γνωρίζει οτι είναι εντολοδόχος μας και ΔΕΝ ξιπάζεται. Δεν είναι ...επαγγελματίας ψευδολόγος, ούτε άθλιος εγωπαθής πολιτικάντης. 3) Επαναστατικές αλλαγές στη λειτουργία του κράτους, της Δικαιοσύνης, της διαφάνειας και της οικονομίας, πρέπει να γίνουνε κι έχουν πολύ αργήσει. ΕΜΕΙΣ θα τις επιλέξουμε και θα τις προωθήσουμε όμως και όχι τα υπαλληλάκια των εκβιαστών- τοκογλύφων - κατακτητών. ''Μεταρρυθμίσεις'', δεν είναι οι περικοπές, η ανεργία, η υποβάθμιση τηςΥγείας, της Παιδείας και η καταδίκη του λαού στη φτωχοποίηση. Μεταρρύθμιση είναι η παραγωγική ανασυγκρότηση και η επανεκκίνηση της οικονομίας μας. Χαρείτε λίγο λοιπόν που επί τέλους μοιάζει κάτι να προσπαθούμε πεισματικά και κάτι να κερδίζουμε. Μην παραμένετε βαρετά κολλημένη σε αυθυποβολές. 4) Οι νταβατζήδες, οι ΓΑΠ, οι φαύλοι δημοσιοκάφροι και ο κάθε προδοτοπικραμένος που αναζητά μιά πόρτα για το ...χειμώνα, χειροκροτεί και προσκυνά δουλικά, πάντα τον έχοντα την εξουσία. Όταν ο εξουσιοδοτημένος ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ να ηγηθεί όμως δεν είναι διεφθαρμένος, ξιπασμένος και μωροφιλόδοξος, τότε πάνε χαμένες οι κολακείες και τα γλειψίματα των ερπετών. Αυτό θα συμβεί εν προκειμένω λοιπόν, όσο κι αν σας εκπλήσσει. Ίσως και να μην είναι τελικά όλοι τους ίδιοι....

          • Fotini avatar
            Fotini @ Άλυτη Εξίσωση 10/02/2015 11:16:30

            ῎Αλλα λόγια ν᾿ ἀγαπιώμαστε τό σεντόνι σας. ᾿Επί τοῦ προκειμένου, σιγή! :) Μετακινούμενες ὁμάδες μέ ὁδηγό πάντα τήν τσέπη τους, βλέποντας τό δένδρο καί ὄχι τό δάσος. ᾿Αναζητῆστες στήν κυβέρνηση σας!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • vicky avatar
      vicky @ Fotini 09/02/2015 19:26:16

      http://krugman.blogs.nytimes.com/?module=BlogMain&action=Click&region=Header&pgtype=Blogs&version=Blog%20Post&contentCollection=Opinion

  3. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 09/02/2015 17:27:38

    Μετά τόν Φαρισαϊσμό πρέπει νά ενταχθεί στό λεξιλόγιό μας καί η λέξη Συριζαϊσμός. Κατά τά υπόλοιπα...καί ο μήνας έχει ενιά (μέ ένα νί).

  4. Μάνια avatar
    Μάνια 09/02/2015 18:07:39

    Αν δεν ηταν σοβαρα , θα προκαλουσαν απιστευτο γέλιο ολα αυτα ,,ΑΝ αυτοι οι ανθρωποι δεν ηταν στην κυβερνηση , απλα θα γελαγαμε ..Τωρα ομως οχι.. http://www.protothema.gr/greece/article/450074/i-theano-fotiou-existorei-o-erotas-mias-ellinidas-kai-enos-pakistanou/

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Μάνια 09/02/2015 18:47:18

      Αγαπητή Μάνια, κατακρίνω και απορρίπτω απερίφραστα τον μικτό αυτό γάμο. Τόσο απελπισμένη ήταν αυτή η κοπέλα που δεν μπορούσε να βρεί ένα παληκάρι από τον τόπο της; Αυτό βέβαια αν και λυπηρό,είναι δικό της θέμα. Όμως ας δούμε και τη θετική πλευρά αυτής της ιστορίας.Για να φτάσουν στην Εκκλησία και να παντρευτού θρησκευτικά,πράγμα που σημαίνει ότι ο Πακιστανός βαπτίστηκε ορθόδοξος,άρα άλλαξε θρησκεία δηλαδή έγινε χριστιανός από μουσουλμάνος,αυτό δείχνει ότι μάλλον θέλησε να αφομοιώσει την ελληνική παράδοση και αυτό είναι καλό,αντί να παρέμενε εδώ και συνεχίζοντας να ζεί αποκλειστικά με τη δική του εχθρική κουλτούρα...

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 09/02/2015 18:56:44

        Aυτό όπως το θέτετε φίλτατε, είναι καλό. Το άλλο με τους γάμους των ομοφυλοφιλων

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 09/02/2015 19:08:58

          Αγαπητή Γιαδικιάρογλου τι ακριβώς με ρωτάτε ,αν είμαι θετικός στο θέμα του γάμου των ομοφυλοφίλων;

          • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
            ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 09/02/2015 19:17:55

            Οχι φίλτατε. Δεν πρόλαβα να τελειώσω την σκέψη μου και κατα λάθος πάτησα <'αποστολή>. Ηθελα να τονίσω ότι αρχίζει με το μέτρο αυτό το πραγματικό ξήλωμα του θεσμού της οικογένειας και ο ορθόδοξος προσανατολισμός της. Για μένα το θλιβερότερο και από το οικονομικό.

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 09/02/2015 19:20:25

            Έτσι είναι!

          • Γεώργιος Τ. avatar
            Γεώργιος Τ. @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 09/02/2015 21:30:02

            Εννοείται! Και που είναι οι κόκκινες γραμμές των ανέλ εδώ και στο μεταναστευτικό; Που χάθηκε ο ελληναράς Καμμένος σε αυτά τα κομβικά θέματα; Και που είναι η στήριξη των πολυτέκνων στις προγραμματικές δηλώσεις του πατριώτη Τσίπρα; Ο Σαμαράς από τα 2-3 πράγματα μόνο που υποσχέθηκε ότι θα καταφέρει σύντομα ήταν η επιστροφή της ισόβιας σύνταξης στην πολύτεκνη μάνα. Ο "πατριώτης" στα λόγια Τσίπρας δεν ασχολείται με τους Έλληνες αλλά με τους μετανάστες και τους ομοφυλόφιλους που αν γίνει πόλεμος δε θα πολεμήσουν. Τόσο αγαπούν την Ελλάδα μας σύριζα και ανελ.

          • Μάνια avatar
            Μάνια @ Γεώργιος Τ. 09/02/2015 23:17:35

            OI Ανελλ γινανε Σανελ Η μεγαλυτερη κωλοτουμπα ολων των εποχών.. Αφου ακομα ζαλιζομαστε που τους βλεπουμε

      • Μάνια avatar
        Μάνια @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 09/02/2015 19:24:08

        Δεν εχω προβλημα με τον Πακιστανο που εγινε Ορθοδοξος και παντρευτηκε την κοπέλα ..μπραβο και ευχομαι να είναι η εξαίρεση και να μην μπλέξει μετα πουθενα αυτη . Το προβλημα είναι η προβολη αυτου του γεγονοτος απο την κ.υπουργο. Αλλες ιστοριες δεν ειχε να γραψει, αυτο την συγκινησε;!. Κατι για καποιον ΕΛληνα που διαπρεπει ας πουμε , κατι για καποιο ταλαντουχο ΕΛληνακι. Οχι φυσικα ,,,ο καημος τους είναι εκεί. Να μας μπασταρδεψουν και εν τελει να μας αφανησουν, Και ολα αυτα ειναι συμβολικες κινησεις με συνηδειτα και υποσυνείδητα μηνυματα, ανακατεμενα φυσικά με τις αριστερες θολοκουλτουριαρικες συγγραφικες σάλτσες.

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Μάνια 09/02/2015 19:35:45

          Φυσικά και συμφωνώ μαζί σου! Εννοείται ότι η Υπουργός δεν ευαισθητοποιήθηκε κάν από την υποτιθέμενη πνευματική μεταστροφή του Πακιστανού. Όπως λές,σε άλλους συμβολισμούς στοχεύει και αναδεικνύει,με κύριο και πρώτο τον πολυπολιτισμικό αχταρμά...

          • Hunter avatar
            Hunter @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 09/02/2015 20:21:52

            Αγαπητέ Κυθήριε, η διατύπωση "πολυπολιτισμός" σημαίνει πολλοί πολιτισμοί μαζί. Οι ερχόμενοι από την αλλοδαπή φέρνουν κάποιον πολιτισμό μαζί τους, να τον "αναμείξουν" ή να τον "ανταλλάξουν" με τους ντόπιους. Οι ξένοι που έρχονται στην Ελλάδα δεν έχουν κάποιον πολιτισμό να φέρουν, όπως θα είχαν π.χ. οι Γάλλοι, οι Άγγλοι, οι Γερμανοί, οι Ισπανοί, οι Ρώσοι, οι Γότθοι και οι Βησιγότθοι τρόπος του λέγειν... Οι ανθρωποθυσίες (Νιγηρία), ο κανιβαλισμός (Σιέρα Λεόνε), το φάγωμα αρουραίων και οι γάμοι με ανήλικες κοπελίτσες 7-8 ετών (Μπαγκλαντές, Πακιστάν), η σαρία, οι μπούρκες και ο δημόσιος εξευτελισμός των γυναικών (Αφγανιστάν), όλα αυτά ΔΕΝ είναι πολιτισμός!!!

          • Μάνια avatar
            Μάνια @ Hunter 09/02/2015 22:04:31

            Ακριβως ετσι ,,καποτε πηγε ο Μεγας Αλέξανδρος να τους εκπολιτισει και τωρα ερχονται να μας εκβαρβαρίσουν!!! Εντωμεταξυ νεα βομβα μετα την Ιθαγενεια και τα Σκοπια Δια στοματος Υπουργου Δικαιουσυνης http://www.protothema.gr/politics/article/450005/paraskeuopoulos-katargisi-fulakon-upsistis-asfaleias-austiros-eleghos-stis-listes-megalokatatheton/ Εχουν ερθει να διαλυσουν τα παντα ,,Η ΝΔ τι κάνει εκτος απο τα επιτιμα αποληθωματα που χειροκροτανε τον νεανια στην Βουλη και διαφορους αλλους Light που κλείνουν το ματι σε αυτο το τσίρκο;; Καποτε φιλος Ρωσος μου ειπε οτι ο Ναζισμος ηταν απλά βρεφος μπροστα στον Κομμουνισμό. Κατεστρεψε τα παντα στην Ρωσία...Ολα τα καλα μυαλα , ολους τους δημιουργικους ανθρώπους! Διελυσε τα πάντα,,Εμεινα με το στομα ανοιχτο, μιας και θεωρουσα οτι η Σοβιετικη Ρωσία ηταν ο αντιστιχος χρυσος αιωνας του Περικλέους. Τωρα εν μερει καταλαβαίνω γιατι τα ειπε αυτα, αν και τουλαχιστον υπαρχουν τομείς που αυτοι εφτασαν πολύ ψηλά, οπως οι Καλες Τεχνες , κατι για το οποιο τα δικά μας απολειφαδια , τα δικα μας ουτε στο ονειρο τους.

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Hunter 09/02/2015 22:27:03

            Φίλε Hunter,γι' αυτό μίλησα για ''αχταρμά'' αναφερόμενος στον πολυπολιτισμό. Έχεις δίκιο σ' αυτό πού λές,αυτοί όμως που υποστηρίζουν την αθρόα εισροή λαθρομεταναστών στη χώρα μας,στο όνομα της δήθεν πολυπολιτιμικότητας στηρίζονται ότι το κάνουν...

          • Αιρετικός avatar
            Αιρετικός @ Hunter 09/02/2015 22:48:04

            Δεν είμαι υπερ της αθρόας λαθρομετανάστευσης, επί δικαίων και αδίκων αλλά για basta! Oι κτηνοβάτες Γερμανοί και λοιποί Γότθοι τι πολιτισμό μας φέρνουν, με την ίδια "ελαφρότητα επιχειρημάτων"...Μήπως αλλάζει η γνώμη μας αν δεν είναι λαθρο- ή φτωχαδάκια και έρχοντα εδώ πλούσιοι Πακιστανοί για business? Υπάρχουν άνθρωποι και απάνθρωποι παντού...Είναι προφανές ότι όσοι δεν σέβονται την χώρα που τους φιλοξενεί δεν έχουν θέση σε αυτή...Όμως, αν και καταδικάζω απερίφραστα το φρικιαστικό έγκλημα στο Charlie Hebdo, δεν θα έπρεπε νομίζετε κανείς να προβληματισθεί και για τα όρια της "δυτικής πολιτισμένης" σάτιρας των πνευματικών πιστεύω του άλλου?...

          • Ρεαλιστης avatar
            Ρεαλιστης @ Hunter 09/02/2015 23:12:14

            Συμφωνω. Μη ξεχναμε οτι καποια αθωα στην Παρο την πληρωσε απο Πακιστανικη κουλτουρα.

  5. Chr avatar
    Chr 09/02/2015 23:02:06

    Την πολυπολιτισμικότητα την υποστηρίζει κυρίως η ΕΕ.Για να επιβιώσει το συστημα της ΕΕ απαιτουνται 100 εκ νεοι μετανάστες.Είναι άποψη των ευρωλάγνων. Οταν θα φτάσουμε στο σημείο να εφαρμόζουμε ένα μέτρο της ΕΕ το οποίο το θεωρούμε εξτρέμ θα βγεί ένα αρθρογράφος και θα πεί :Θέλετε ρε παιδιά να τα χαλάσουμε με την ΕΕ ή να το περάσουμε,κοτζάμ το πράγμα! Νομίζω ήταν άρθρο για το σύμφωνο ελεύθερης διαβίωσης . Ειναι αστεία όλα αυτά! Οπως αστείο είναι και το επιχείρημα ότι ο Ελληνας ,ο εβραίος του σημερα, σπαταλούσε τα λεφτά των Ευρωπαίων . Βεβαίως ,η ΕΟΚ πλήρωνε για να καταστρέφει την παραγωγή του στις χωματερές,να διαλύσει το καίκι του για να γίνει ....εφοπλιστής ,για να παίρνει επιδοτήσεις ανάλογα τα στρέμματα ,για να φτιάχνει εργα Αχρηστα . Νομίμως τα έπαιρναν οι άνθρωποι διότι συνέφερε το σύστημα γενικότερα να υπάρχει μια ιδρυματική συμπεριφορά στη Ελληνική κοινωνία . Αποτέλεσμα με τις παραπάνω πολιτικές και κυρίως του επιτυχημένου μνημονίου :3 συντηρούν 7 , το 52% των νοικοκυριών επιβιώνει από τις συντάξεις και το 55% των δανείων των ξενοδοχείων είναι στο κόκκινο. Για το τελευταίο θέλει πολύ προσπάθεια για μια χώρα σαν την Ελλάδα.Πρέπει να ξέρεις από κατεδαφήσεις ,να είσαι εξπέρ. Δούλεψαν σκληρά οι κυβερνήσεις από το 74 .....

  6. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 09/02/2015 23:09:21

    Πεθύμησα τόν Θείο. Θείε, θείε, είσαι εδώ;

  7. toxo avatar
    toxo 10/02/2015 00:42:07

    Το μνημόνιο είναι το αλεξίπτωτο που προφυλάσει από την βίαιη πρόσκρουση και την μετατρέπει σε ομαλή προσγείωση στο ίδιο σημείο .Η νέα κυβέρνηση θα κληθεί να διαλέξει :Με ή χωρίς αλεξίπτωτο το πήδημα;Η κυβέρνηση Σαμαρά είχε επιλέξει να πηδήξει ΜΕ αλεξίπτωτο.

    • Αιρετικός avatar
      Αιρετικός @ toxo 10/02/2015 09:12:37

      Γιατί όμως γκρεμοτσακίστηκε?

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Αιρετικός 10/02/2015 17:47:59

        Στην πραγματικότητα η κυβερνηση Σαμαρά πήδηξε πάνω στο συριζα που τραβάει τώρα άγριο κουπί και σε λίγο θα απομυθοποιηθεί βιαίως και τον κοψομέσιασε.