#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/06/2012 14:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν ψηφίζουμε για τη ΝΔ, ή για μένα, ψηφίζουμε για την Πατρίδα!



Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας Αντώνης Σαμαράς, πραγματοποιεί, από το πρωί, περιοδεία στο Νομό Θεσσαλονίκης. Επισκέπτεται τους Δήμους Σίνδου, Λαγκαδά, Επανομής, Καλαμαριάς και Αμπελοκήπων.

Να σημειωθεί ότι στην Επανωμή συνάντησε και τρείς άλλους ... Σαμαράδες, τον ένα από τους οποίους τον έχρισε μάλιστα "πρόεδρο των Σαμαράδων" της περιοχής!

Οι κάτοικοι της Επανωμής τον υποδέχθηκαν με ενθουσιασμό και οι παλαιότερου του έλεγαν ότι οι προηγούμενοι τρεις πολιτικοί αρχηγοί που πήγαν στον τόπο τους (Α. Παπανδρέου, Κ. Σημίτης, Κ. Καραμανλής) έγιναν πρωθυπουργοί.



Σε αντιφώνησή του, κατά την επίσκεψή του στο Δημαρχείο Λαγκαδά, ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας ανέφερε τα εξής:

«Θα ήθελα να σας πω, προς κάθε Μακεδόνα και κάθε Μακεδόνισσα, μέσα από την τιμή που αισθάνομαι να βρίσκομαι σε αυτά τα μέρη, τα αγιασμένα από αγώνες, ότι αυτές οι εκλογές δεν είναι εκλογές για την Παράταξη, δεν είναι εκλογές για τη Νέα Δημοκρατία, δεν είναι εκλογές για τον Σαμαρά, δεν είναι εκλογές για κανέναν από εμάς.

Είναι εκλογές για την Πατρίδα.

Είναι εκλογές για την Ελλάδα.

Είναι εκλογές στις οποίες παίζονται ορισμένα διλήμματα, τα οποία είναι αποφασιστικής σημασίας για το μέλλον των παιδιών μας. Για τις γενιές που έρχονται.

Είναι διλήμματα, ευρώ, σταθερότητα. Δηλαδή, παραμονή μέσα στο ευρώ, μέσα στην ομάδα της Ευρώπης ή δραχμή και απομόνωση.



Είναι διλήμματα, όπως ασφάλεια για τον κόσμο που σήμερα βασανίζεται με το πρόβλημα της μετανάστευσης των παρανόμων ή φόβος. Και, ταυτόχρονα, είναι αφέλεια να πιστεύουμε ότι όλα πάνε καλά και πρέπει να αφοπλιστεί η Αστυνομία και πρέπει να φέρουν οι μετανάστες και τους συγγενείς τους και πρέπει να τους δώσουμε και επίδομα ανεργίας. Λες και περισσέψανε για τους υπόλοιπους.

Και είναι, τέλος, και ένα διακύβευμα άλλο, μεγάλο: Θα έχουμε κυβέρνηση σταθερή ή θα έχουμε ακυβερνησία;

Θα έχουμε τη δυνατότητα να σηκώσουμε τον τόπο, να βγάλουμε τη χώρα από την κρίση, να πετύχουμε την έξοδο από το πρόβλημα της ανεργίας, δίνοντας νέες θέσεις εργασίας συντονισμένα, ιδιαίτερα στα νέα τα παιδιά, που το έχουν ανάγκη περισσότερο από όλους μας ή θα μείνουμε και πάλι σε μια διαδικασία, όπου το εγώ του κάθε κόμματος θα είναι μεγαλύτερο από το εμείς της Ελλάδας;

Αυτά παίζονται την Κυριακή, που έρχονται. Και πρέπει ο κόσμος, ιδιαίτερα εδώ στη Μακεδονία, που πάντα υπήρξε συνεπής, με την ευθύνη να ακολουθήσει το δρόμο της ευθύνης. Γιατί ο άλλος ο δρόμος, είναι ο δρόμος της ανευθυνότητας».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 14/06/2012 14:35:18

    Φίλοι του antinews:
    Ο πόλεμος που υφίσταται ο Σαμαράς δεν έχει ξαναεμφανισθεί στην πολιτική ζωή της πατρίδας μας. Και, κυριολεκτικά, ας πολεμάει ΜΟΝΟΣ του για την Πατρίδα, και όχι για την Νέα Δημοκρατία.
    Χατζηνικολάοι, Αλαφουζαίοι, Κοντομηνάδες, Κουρήδες και τόσοι άλλοι πληρωμένοι και φανατισμένοι bloggers έχουν αποδοθεί σε λυσσαλέο πόλεμο εναντίον του Σαμαρά. Δεν λείπουν και οι κοιμώμενοι "γνωστοί πρίγκιπες του κόμματός μας" που θα ήθελαν την ήττα του Προέδρου. όλοι οι πιό πάνω αναφερθέντε ας περιμένουν την Κυριακή το βράδυ. Αίσχος για όλους τους !!!

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Νίκος Θ. 14/06/2012 15:40:20

      Σωστα διεγνωσες !Την Δευτερα 18.6.2012 ολοι αυτοι θα το παιζουν Σαμαρικοτεροι του Σαμαρα οποτε ας εχουν γνωση οι φυλακες ως ελεγε ο αειμνηστος Ε.Αβερωφ !

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Νίκος Θ. 14/06/2012 16:45:34

      Η λύσσα είναι σοβαρή ασθένεια, ως γνωστόν, και είναι δύσκολο να διαφύγει της προσοχής των παρατηρητών. Επειδή δε κρατάει και πολύ καιρό τώρα (από την πρώτη στιγμή που εξελέγη), και πέρασε από σαράντα κύματα και εναλλαγές επεισοδίων, στο τέλος όλοι θα γελάνε με την αρρωστημένη επιμονή όλων αυτών να κάνουν το άσπρο μαύρο.

      Ό,τι και να συμβεί στο εξής, όσοι παρακολουθήσαμε τη μοναχική πορεία του τα τελευταία χρόνια και διαπιστώσαμε πως οι μάχες όντως κερδίζονται όταν πιστεύεις πραγματικά, ακόμη κι αν σε πολεμούνε όλοι οι άλλοι, φαντάζομαι ότι θα τον ακολουθήσουμε και στη δύσκολη συνέχεια που ξημερώνει. Η πραγματική μάχη, αυτή για την ανόρθωση του έρημου ετούτου τόπου, ΤΩΡΑ ξεκινάει.

    • tas avatar
      tas @ Νίκος Θ. 14/06/2012 19:14:44

      Εχεις μπερδεψει τις τραπεζες με την πατριδα αδερφε..

  2. kas avatar
    kas 14/06/2012 14:46:28

    Ετσι....άνοιγμα σε όλο τον σοβαρό πλέον κόσμο (αριστερούς-κεντρώους-δεξιούς) που συστρατεύονται στο πραγματικό δίλημμα των εκλογών

    ΕΛΛΑΔΑ ή ΖΟΥΓΚΛΑ

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ kas 14/06/2012 16:47:12

      Ακριβώς. Ανακατάταξη του πολιτικού σκηνικού. Επί το ευκρινέστερον.

  3. Διαφωνών avatar
    Διαφωνών 14/06/2012 18:31:56

    Πληροφοριακά, αρκετοί θα ψηφίσουν ΝΔ μόνο και μόνο λόγω τού ότι φοβούνται μια έξοδο από το ευρώ, χωρίς να είναι καθόλου υποστηρικτές του Σαμαρά, στον οποίο καταλογίζουν μεταξύ των άλλων την...έμπνευση των πρόωρων εκλογών, και βέβαια αυτοί οι ίδιοι δεν θα είναι υποστηρικτές του Σαμαρά και την επαύριο.
    Αυτού του είδους ο κόσμος δεν θέλει βέβαια παχιά λόγια από την επομένη των εκλογών, αλλά γρήγορα, μελετημένα, ρεαλιστικά και κυρίως μεταρρυθμιστικά βήματα προόδου. Ας αξιολογηθεί παρακαλώ.

    • antonis avatar
      antonis @ Διαφωνών 15/06/2012 14:48:00

      Σου αρεσε η κυβερνηση του Παπαδημου ;;;;; με υπουργους οπως : Παπακωνσταντινου , Παγκαλος , Ραγκουσης , Πετσαλνικος , Χρυσοχοιδη , Ρεπας και ολο το σιναφι τους ;;;;;;;

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/06/2012 19:19:53

    Σήμερα η ΝΔ είναι πρώτη.
    Μπορεί και πιστεύω ότι θα είναι πρώτη και την Κυριακή το βράδυ.
    Τη Δευτέρα το πρωί όμως δεν θα πρέπει να περπατάμε αλλά να πετάμε.
    να σηκωθούν τα μανίκια και να πέσουμε με τα μούτρα στη δουλειά.
    Σε τρεις τομείς:

    -Εγκληματικότητα
    -Ανεργία
    -ΓΛΚ

    πρέπει από την πρώτη ημέρα να φανεί τσουνάμι αλλαγών καθώς η οικονομία και η κοινωνική ειρήνη πρωτίστως είναι προσδοκίες και πεποιθήσεις. Αποκατάσταση της εμπιστοσύνης χρειάζεται.
    Κανένας εφησυχασμός καθώς τώρα τρέχουμε για την ... προθέρμανση.

  5. dimitris avatar
    dimitris 14/06/2012 19:37:31

    ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ Η ΧΩΡΑ ΑΠΟΚΤΑ ΕΛΛΗΝΟΨΥΧΟ ΗΓΕΤΗ ΑΝΤΑΞΙΟ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ
    ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

  6. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 14/06/2012 22:07:38

    Μπαίνω στα χωράφια του ΜΟ τώρα αλλά τι να κάνω.
    Οι αποδόσεις των μπουκ είναι πιο ξεκάθαρες αυτή την ώρα για την πρωτιά
    SportingBet: 1,25 στη ΝΔ 3,5 στο ΣΥΡ
    Ladbrokes: 1.44 ΝΔ 2,62 ΣΥΡ
    Betdaq: 1,27 ΝΔ 3,47 ΣΥΡ
    Unibet 1.35 ΝΔ 2.30 ΣΥΡ

    Ρε τι τραβάμε...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Γιάννης Φαίλτωρ 14/06/2012 22:23:09

      ...κανένας εφησυχασμός γιατί την προηγούμενη φορά που μίλαγαν για 3 μπροστά άραξαν κάναν κοιλιά και ήρθαν ...3.
      Στην τελική ευθεία φορτσάρεις δεν αράζεις και με 1,5% - 2% διαφορά μιλάμε για στατιστικό λάθος όταν οι αναποφάσιστοι είναι τετραπλάσιοι....

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Ο Ιθαγενής 14/06/2012 23:27:21

        Οι αναποφάσιστοι είναι πολλοί ακόμα. Και θέλει δουλειά μέχρι και την Κυριακή. Και όχι αυτογκόλ...

        • Σικελιανος avatar
          Σικελιανος @ Γιάννης Φαίλτωρ 15/06/2012 00:27:42

          Να κανω μια προβλεψη?....
          ΝΔ 27,3%-28,5%
          συριζα 23%-25%
          πασοκ 11.2% (δυστυχως δεν νομιζω οτι θα επιβεβαιωθουν τα σεναρια για μονοψηφιο ποσοστο αν και πολυ θα το ηθελα)
          ΚΚΕ 7% (α ρε Αλεκακι καποτε σε ψηφιζα)
          ΔΗΜΑΡ 6,0% (δυστυχως θα βγει η ακατανομαστη στον Πειραια)
          ΑΝΕΛ 4,8% (ονειρο ηταν και παει.. θα αυτοκαταστραφει σαν τα μηνυματα του επιθεωρητη στον αστυνομο Σαινη)
          ΧΑ 4.2% (ισως φτασει και το 5%- εχουμε πολλους λατρεις του μποξ)
          ΛΑΟΣ 3,01 % (τον συμπαθω τον χοντρουλη κωλοτουμπα και τον βαζω στην Βουλη)
          ΟΙΚΟΛ. 2.99% (ετσι να σκασει ο Τρεμοπουλος)
          Μανος-Βαλλιανατος-Τζημ.και σια <1% (λιγο πιο πανω απο τον ΑΝΤΑΡΣΥΑ που θα λαβει 0,6%)

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ Σικελιανος 15/06/2012 00:42:22

            Κυριακή κοντή γιορτή Λυρικέ μου ποιητή.
            Πάντως και λίγο πιο πάνω να είναι, τα σενάρια όπως έχει προαναφερθεί από φίλους εδώ είναι τρία:
            α) Αδυναμία συνεργασίας και νέες εκλογ....(FIN)
            β) Κυβέρνηση συνεργασίας με κύριο πόλο τη ΝΔ και τους Συριζαίους στα κάγκελα (άλλο που δε θέλουνε)
            γ)Κυβέρνηση Σύριζα (που δεν το θέλουνε και που πρέπει να βγουν πρώτοι)
            Ο πολιτικός ρεαλισμός λέει ότι πρέπει μα κερδίσουμε χρόνο με ανάκτηση ενός ελάχιστου εμπιστοσύνης στην τραπεζική πίστη, με την ελπίδα ότι κάτι θα αλλάξει στο Ευρωπαϊκό σκηνικό που θα μας περιλάβει κι εμάς.
            Αυτό που πρέπει να γίνει κατανοητό από τους συνέλληνες είναι ότι είτε έτσι είτε αλλιώς, δεν αποφεύγεται η λιτότητα. Τώρα Μμημόνιο την πεις, Σχέδιο Αναδιάρθρωσης το πεις, λτότητα θα είναι. Η ανάπτυξη είναι κάτι πολυσύνθετο και δε γίνεται μόνο επειδή το προσδοκούμε και μάλιστα άμεσα.
            Βραχυχρονίως πρέπει να κερδηθεί χρόνος.

  7. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 14/06/2012 22:50:42

    Αγαπητέ εγώ δεν παίζω στοίχημα. Είμαι αλλεργικός στο τζόγο. Δυστυχώς ή ευτυχώς είναι ένας δείκτης του κλίματος αυτή την ώρα, όπως και ο δείκτης του χρηματιστηρίου. Ας επέτρεπαν τις δημοσκοπήσεις να μην καταφεύγαμε στους μπουκ. Με το σκεπτικό σου, περισσότερο άκομψη είναι η αυριανή προεκλογική συγκέντρωση που δεν έχει να προσφέρει τίποτα.

  8. Φελίζα avatar
    Φελίζα 14/06/2012 23:12:22

    Που πάμε.....στο τζόγο και το μέλλον ενός λαού?

  9. panos avatar
    panos 14/06/2012 23:13:47

    Μακαρι τη δευτερα το πρωι να ειναι πρωθυπουργος ο Αντωνης γιατι ειναι καλο παιδι πατριωτης και με τους καταλληλους συνεργατες ειναι σιγουρο οτι θα βγουμε απο το αδιεξοδο που εχουμε σα χωρα. Βεβαια δεν μου αρεσουν οι θεωριες συνωμοσιας, αλλα ακουγονται στο παρασκηνιο καποια συνταρακτικα γεγονοτα που μας πανε στη μετα το 1974 εποχη οπου υπερδυναμη φιλη μας μας εφερε και εγκαταστησε στη χωρα μας τον αειμνηστο Α.Γ.Π. που ευθυνεται για τη καταστροφη μας. Δεν θελω να πιστευω οτι τωρα βρηκαν το τσιπρα στη θεση του.

  10. George avatar
    George 15/06/2012 00:36:08

    Ξυπνήστε μωρέ, μόλις έγινε η μεγάλη αποκάλυψη της ανεπάρκειας του Α. Σαμαρά. Μόλις άκουσα την μεγίστη Κουντουρά στη ΝΕΤ να λέει πως ο Σαμαράς της έκλεψε μία φράση που πρώτη η μεγίστη είχε πεί:
    Ότι "Ο τόπος χρειάζεται κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας".
    Ναι, ναι, δικό της είναι. Τι νομίσατε μωρέ? Δεν θα έλαμπε η αλήθεια?

    Ρε αει στο δι@#@ο νυχτιάτικα.

    (Απορία εκφυλισθέντος εγκεφάλου : Αν προσπαθήσουμε να αθροίσουμε όλα τα νούμερα που έχουν εισέλθει στη πολιτική ζωή του τόπου μας, ποιό θα είναι το άθροισμα?)

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ George 15/06/2012 08:41:11

      Τώρα μιλάμε για ανώτερα μαθηματικά φίλε μου...

  11. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 15/06/2012 01:09:13

    Αντώνη, σαφώς την Κυριακή ψηφίζουμε για την Ελλάδα, οπότε υποχρεωτικά ψηφίζουμε εσένα!

  12. K.P avatar
    K.P 15/06/2012 11:23:59

    Σήμερα, στην εκπομπή ''Σκαϊ Τώρα''. Δίπλα απο τον κ. Μάνο κάθεται κάποιος με κουστούμι. Απο τα λεγόμενα του υπέθεσα ότι είναι εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ. Προφανώς, ο εν λόγω προκειμένου να μη δημιουργήσει σύγχυση έσπευσε, εν τη ρύμη του λόγου, να "διευκρινήσει'' ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο (ότι δηλ. είναι δεν εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ) Εκ των υστέρων πληροφορήθηκα ότι είναι εκδότης ή συντάκτης (κάτι τέτοιο) της ΄΄ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ'', το επώνυμο του οποίου δεν συγκράτησα.

  13. antonis avatar
    antonis 15/06/2012 14:57:29

    Μα αφου το Σκαι και η ¨Καθημερινη ¨ ειναι του Αλαφουζου !!!!! Εσυ περιμενες να ειναι καλεσμενος ο Δ. Ριζος ;;;;;;;;;