#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/05/2012 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν τιμωρούμε την πολιτική του αύριο, τιμωρούμε τα πρόσωπα του χτες!



της effie B.

Σε λιγότερο από εικοσιτέσσερεις ώρες οδηγούμαστε στις κάλπες. Στη πιό σημαντική εκλογική αναμέτρηση μετά το ’74. Μέσα σ’ ένα αβέβαιο περιβάλλον, με αλλοπρόσαλλες συμπεριφορές του εκλογικού σώματος και ακόμα πιο περίεργες καταστάσεις.

Βασικός σύμβουλος: η απογοήτευση, η αγανάκτηση, ο θυμός, η οργή!

Και δεν έχουν καθόλου άδικο εδώ που τα λέμε!

Τριάντα και οχτώ ολόκληρα χρόνια διακυβέρνησης μέσα από ένα σύστημα που ενθάρρυνε την φαυλότητα, γενίκευσε τη διαφθορά, νομιμοποίησε τις μίζες,

τη διαπλοκή, τον χρηματισμό, τον παράνομο πλουτισμό, και πολλά αλλα “βίτσια” της εξουσίας.

Τριάντα και οχτώ χρόνια μετά, το πολιτικό σύστημα μοιάζει να αποδομείται με ιλλιγιώδη ταχύτητα. Πολλά νεότευκτα κόμματα, πάνω από τριάντα, πολλά έτσι... χωρίς πρόγραμμα, ορέγονται ρυθμιστικούς ρόλους. Και ακόμη περισσότεροι υποψήφιοι ονειρεύονται πρωθυπουργικούς θώκους και μεγαλεία, και απειλούν με ορμητικό καταποντισμό το Ευρωπαϊκό οικοδόμημα!

Οι πιο πολλοί σαρξ εκ της σαρκός αυτού του ίδιου πολιτικού συστήματος που κυβέρνησε την Ελλάδα για τέσσερεις τετραετίες, ένθεν κακείθεν, αποσχιζόμενοι αυτοκαθάρθηκαν και πλέον ως άσπιλοι και αμόλυντοι, διεκδικούν ευρωπαική, προοδευτική, ανανεωτική, πατριωτική,  κάθε είδους ψήφο, τέλος πάντων!

Παρατηρείται μια ανορθολογική όσμωση μεταξύ των πολιτικών χώρων, καθοδηγούμενη από την σύγχυση, τον θυμό και την οργή του εκλογικού σώματος. Μετακινήσεις ψηφοφόρων αλλά και υποψηφίων σε σχηματισμούς άσχετους προς την αρχική τους πολιτική θεώρηση, σε πολιτικά άκρα, σε εξτρεμιστικές επιλογές. Επιεικώς, ένας πολιτικός αχταρμάς!

Ένα μέγαλο ποσοστό του εκλογικού σώματος συνεχίζει ακόμη και τώρα, λίγες ώρες πριν τις κάλπες, να παραμένει αναποφάσιστο και περιμένει να εκφραστεί κυριολεκτικά στο ...παραβάν. Ένα σκηνικό που μυρίζει αποσύνθεση και κατάρρευση πασπαλισμένο με μεγάλη δόση τιμωρίας!

Ομολογουμένως, ο Αντώνης Σαμαράς και η ΝΔ διεξήγαγε μια δυναμική και επιτυχημένη προεκλογική εκστρατεία.

Παρουσίασε τις θέσεις του για την οικονομία. Με σαφήνεια, με ακρίβεια ...κωδικών, με προοπτική. Πολλές από αυτές ήταν τόσο καίριες και πετυχημένες που αντιγράφηκαν πάραυτα από το ΠΑΣΟΚ, αλλά και άλλους.

Παρουσίασε τις θέσεις του για τη νέα Διακυβέρνηση. Με τόλμη, με ευθύτητα, με όραμα, με ελπίδα! Πολλές από αυτές ήταν τόσο ρηξικέλευθες που ίσως και να τρόμαξαν τους ...επαγγελματίες πολιτικούς.

Παρουσίασε την πολιτική του αύριο!

Θα περίμενε λοιπόν κανείς το μήνυμα να είχε περάσει αθρόα στους ψηφοφόρους. Η αλήθεια είναι ότι παρατηρήθηκε μια σημαντική μεταστροφή των ψηφοφόρων!! Η οποία θα ήταν πολύ μεγαλύτερη, αν δεν υπήρχαν τα πρόσωπα του χτες!

Όταν έστρεφε κάποιος το κεφάλι του από τον ομιλητή Σαμαρά και αντίκρυζε το ακροατήριο, έπαυε να ακούει! Έκλεινε τα αυτιά ερμητικά! Αρνιόταν!

«Δεν θέλω τους παλιούς», ειναι η μόνιμη επωδός, η πιο συνηθισμένη «ατάκα» αυτών των εκλογών!

«Και επειδή δεν θέλω κανέναν, αρνούμαι και να δεχτώ τα προγράμματα του κόμματος.

Έστω και αν παραδέχομαι οτι είναι σωστά.

Έστω και αν με ενθουσιάζουν.

Έστω και αν στο βάθος κρυφά ξέρω οτι υπάρχει λύση. Υπάρχει ελπίδα!

Εγώ θέλω να τιμωρήσω! Θέλω να ΤΟΥΣ τιμωρήσω!»

Και εκεί ακριβώς σταματάει κάθε λογική συνέχεια και συνέπεια.

Υπάρχει βέβαια και το βράδυ της Κυριακής.

Καθώς και η επόμενη μέρα.

Και αυτή πρέπει να βρει την Ελλάδα έτοιμη να προχωρήσει παραπέρα.

Με σταθερό και σίγουρο βηματισμό.

Κυρίως όμως να παραμείνει στο παιχνίδι. Και να αλλάξει τους όρους του.

Τώρα που διαφαίνεται οτι οι όροι πιθανόν να αλλάξουν ...ευρωπαικά!

Και αν κάποιοι αποφάσισαν να τιμωρήσουν, ας σκεφτούν πριν τιμωρήσουν μια ελπιδοφόρα πολιτική του αύριο!

Αν κάποιοι αποφάσισαν να τιμωρήσουν, ας τιμωρήσουν, απλά, πρόσωπα του χτες!

Γιατί αλλιώς φοβάμαι οτι θα φτάσουμε, όπως γράφει και ο Νικ. Καββαδίας, να στρέψουμε το καταραμένο μαχαίρι της τιμωρίας, ενάντια στον εαυτό μας!!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κατερινα avatar
    Κατερινα 05/05/2012 07:44:47

    εάν ο καθένας μας αποφασίσει να στηρίξει νεους υποψήφιους και να κρατησει απο τους παλιους αυτους που εβαλαν πλατη αλλά Μειμαράκη, θα γίνει μια πολυ μεγάλη ανανεωση της επομενης κοινοβουλευτικης ομάδας.

    • ΧΟΡΧΕ avatar
      ΧΟΡΧΕ @ Κατερινα 05/05/2012 07:58:44

      καλημέρα.
      μην είσαι σίγουρη όμως οτι όλοι οι καινούριοι είναι "αστέρια"!
      έχει ακατοίκητους, τοκ-τοκ....

      • ΠΚ avatar
        ΠΚ @ ΧΟΡΧΕ 05/05/2012 15:54:51

        Μα το θέμα δεν είναι απλά να ψηφίσεις "νέους" χωρίς να το ψάξεις...
        Μπορούμε να δούμε τι 'εχει "στην πλάτη του" ο καθένας και από εκεί και πέρα να αποφασίσουμε σε ποιους θα δώσουμε τη στήριξή μας...
        Είτε παλιούς είτε νέους....

    • ΠΚ avatar
      ΠΚ @ Κατερινα 05/05/2012 15:53:29

      ΣΩΣΤΗ, Κατερίνα...

    • Κωσταντινος Π. avatar
      Κωσταντινος Π. @ Κατερινα 05/05/2012 21:29:28

      Μήνυμα στο facebook απο Α' Αθήνας, Νέα Δημοκρατία

      Ο Αντώνης Σαμαράς με την ανανέωση στα ψηφοδέλτια έδωσε το σύνθημα. Όχι σταυρό προτίμησης σε «παλιούς». Oι εκλογές δεν είναι όπως η ψήφος στα τηλεπαιχνίδια για δύο λόγους: Πρώτον γιατί δεν έχει κάθε εβδομάδα και δεύτερον γιατί στις εκλογές δεν πρέπει να ψηφίσουμε αυτούς που είναι να αποχωρήσουν!

      Δεν τιμωρούμε την πολιτική του αύριο, τιμωρούμε τα πρόσωπα του χτες!

  2. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 05/05/2012 08:00:55

    Το θέμα που πραγματεύεσαι θέτει πολλά και ουσιώδη ερωτήματα και διλήμματα.
    Μεταξύ των άλλων, η σήψη αξιών και αρχών που αναφέρεις είναι απόρροια προσώπων ή θεσμών;
    Οι αναγκαίοι για την ομαλή λειτουργία της Δημοκρατίας θεσμοί αλώθηκαν και στη συνέχεια ισοπεδώθηκαν. Μαζί κατέρρευσαν και οι κοινωνικοί δεσμοί και οι παραγωγικές παράμετροι του εθνικού μας κοινωνικού σχηματισμού.
    Αυτό δεν μπορεί να αναχθεί στο αφηρημένο «δομική κρίση» ή και το νεώτερον «συστημική κρίση». Η Ιστορία έχει πρόσωπο, σάρκα και όνομα.
    Την Κυριακή ο Έλληνας Πολίτης θα δικάσει και θα εκλέξει. Ακριβώς με την σειρά αυτή των ρημάτων. Συνειδητά ή υποσυνείδητα θα καταδικάσει και θα εξωστρακίσει.
    Τούτο δε το αίσθημα είναι και μέλημα, αφού ουδείς εκ των πρωταγωνιστών δεν δείχνει
    μεταμέλεια.

    Την Κυριακή κρίνεται: Ελλάς Αναγεννημένη ή Ελλάδα συρόμενη.

    • juliet avatar
      juliet @ Μανιάτης 05/05/2012 09:30:18

      Μανιάτη,
      καλημέρα ,η Εφη ας με συγχωρέσει που απαντώ σε σένα πρώτα ...θα σου απαντήσω με τα λόγια του Αινστάιν:
      ''Ο θυμός κατοικεί στα στήθη των ανοήτων''.
      Το να δικάζεις μετά από κρεπάλη και αμυαλιά δεν δικάζεις ,τιμωρείς που σου έκλεισαν την στρόφιγγα της καλοπέρασης.

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ juliet 05/05/2012 10:04:20

        Καλημέρα Juliet,
        Συμφωνώ απολύτως με το πνεύμα του σχολίου σου.
        Δεν εκλαμβάνω την τιμωρία ως εκδίκηση εν θυμώ, αλλά ως κάθαρση.
        Κοινωνίες που δεν τιμωρούν καταρρέουν.

        • juliet avatar
          juliet @ Μανιάτης 05/05/2012 10:53:04

          Μανιάτη,
          Εχω μια φιλοσοφία ,τιμωρία εν βρασμώ ψυχής ίσως να μη φέρει το ποθητό αποτέλεσμα.
          Ισως δημιουργήσει συμπάθεια ,άμυνα .Εδω έχουμε ένα μέρος της κοινωνίας που σάπισε με τη θέλησή του ,μη μου πεις δεν ήξερε,για να ζήσει αυτά που δεν θ'αποκτούσε ποτέ μ'αλλους τρόπους.Τους διέφθειραν και μετά τους έριξαν αναμέσα μας και όποιος άντεχε .
          Η κάθαρση έρχεται από τη μάζα ,που ρημαγμένη θα θελήσει να μαζέψει τα κομμάτιά της και τότε μπαίνεις δικαστής της μάζας εναντίον τους .Εκεί να είσαι σίγουρος ότι τους ξέσκισαν.Οταν πουλάς τα ιερά και τα όσια δεν χρειάζεται οίκτος ,αλλιώς κάποιος το μέλλον θα το επαναλάβει.

        • karenin avatar
          karenin @ Μανιάτης 05/05/2012 11:10:25

          Αγαπητέ Μανιάτη, μια κοινωνία εθισμένη στην αρπαχτή το ρουσφέτι, και στο αν μου κάτσει, όταν προτείνεις επανάσταση θεσμών καταλαβαίνεις ότι την στέλνεις για πνιγμό και ασφυξία.....

          • Θα τους παρει και θα τους σηκωσει... avatar
            Θα τους παρει και θα τους σηκωσει... @ karenin 05/05/2012 14:16:52

            τιμωρουμε, αυτους που φταινε!!!
            ΟΧΙ τον εαυτό μας!

  3. android.K. avatar
    android.K. 05/05/2012 08:01:24

    Διάβασα την διπλανή ανάρτηση για τον Σαρκοζύ (Adieu Sarkozy?)!
    Μήπως είναι καιρός να πούμε και μεις το ίδιο στο παλιό;

  4. effie B. avatar
    effie B. 05/05/2012 08:14:32

    αγαπητέ Μανιατη,
    καλημέρα!
    ανοίγεις μεγάλο θέμα!
    οι θεσμοί διαμορφώνονται από τα πρόσωπα.
    κυρίως όμως καταρρακώνονται από αυτά.
    μπορούν, και συνήθως αποτελούν ασφαλές καταφύγιο και κρησφύγετο!
    σε μιά ώριμη δημοκρατία, αυτά τα δυό, θεσμούς και πρόσωπα, οι ψηφοφόροι μπορούν και τα διαχωρίζουν!

    Εμείς;

    όσο για την Κυρακ, όπως λες, οι ψηφοφόροι θα δικάσουν και θα εκλέξουν!
    ελπίζω μόνο να δικάσουν τους υπαίτιους, και να εκλέξουν μιά πολιτική για το αύριο!
    που να περιλαμβάνει πέντε πράγματα (οχι περισσότερα) που θα μας πάνε παρακάτω.
    με ποιούς;
    έδω είναι και το μεγάλο στοιχημα του Σαμαρά!

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ effie B. 05/05/2012 08:51:50

      Καλημέρα Effie B.
      Είναι καιρός πλέον να τελειώνουμε με τα
      "κενά κουστούμια"!
      Απαιτείται θεσμική επανάσταση. Πλήρης ρήξη με το θεσμικό και νομικό πλαίσιο που παράγει και αναπαραγάγει τη διαφθορά, το βόλεμα και την παραγωγική ραστώνη.
      Αστική Δημοκρατία = οι θεσμοί και οι νόμοι κυβερνούν υπέρ του Λαού, οι πολιτικοί απλώς εκτελούν.
      Δηλαδή, αν οι πολιτικοί δεν υποταχθούν στις αρχές των θεσμών και των νόμων, το σουρεαλιστικό θέατρο θα συνεχιστεί, με άλλους ίσως πρωταγωνιστές, αλλά το ίδιο κείμενο.
      Κι ο λαός θα παραμείνει θεατής να χουχάρει και να χειροκροτεί.
      Οι Πολίτες φοβούνται την επόμενη των εκλογών ατιμωρησία και τη συνέχιση της παράστασης μέσω της λεκτικής θολούρας και νεφέλης.

      • effie B. avatar
        effie B. @ Μανιάτης 05/05/2012 09:01:24

        Απαιτείται θεσμική επανάσταση!!
        συμφωνώ απόλυτα!!
        επικροτώ μετ' επιτάσεως!!
        (πιο δυνατα να το πω δεν γινεται!!!)
        θα καθοριστεί όμως από πρόσωπα!
        κι εκεί είναι το κλειδί, το κουμπί, το καίριο, τέλος πάντων!
        Οι εμπνευσμένοι, ικανοί, δημιουργικοί άνθρωποι!

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/05/2012 08:24:26

    Η ανάρτηση περιγράφει ένα από τα δυο τρία μεγαλύτερα εμπόδια της ΝΔ στο δρόμο για την αυτοδυναμία.
    Το βλέπω στον εαυτό μου, και σε συνομιλητές μου, που δεν είναι ΝΔ, που θέλουν να ψηφίσουν τον Σαμαρά, αλλά που μόλις ακούσουν ή δουν ή θυμηθούν τις κλασικές νεοδημοκρατικές φάτσες βουλευτών, πρώην υπουργών κλπ (με κάποιες εξαιρέσεις) βγάζουν σπυριά παντού!

    • effie B. avatar
      effie B. @ Strange Attractor 05/05/2012 08:29:48

      την καλημέρα μου!
      τι να κάνουμε;
      για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολλή!!
      και χρόνο θα πρόσθετα εγώ
      και ...νεκρούς χιλιάδες επιμένει παρακάτω ο ποιητής!

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Strange Attractor 05/05/2012 08:54:43

      Ακριβώς έτσι, αγαπητέ S.A.

  6. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 05/05/2012 08:40:07

    Καλημέρα Εφη,
    η υπενθύμιση του στίχου του Καββαδία, όλα τα λεφτά.
    Δεν πρέπει να στήσουμε χορό στο "φτερό του καρχαρία"
    Σε λίγο αναχωρώ για τα ιερά χώματα της πατρίδας μου τον Εβρο, τον οποίο τίμησε χθές ο Αντώνης Σαμαράς.

    • effie B. avatar
      effie B. @ Κώστας Ροδινός 05/05/2012 08:55:21

      καλό ταξίδι, καλή δύναμη!

  7. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 05/05/2012 09:35:54

    Ένα σημαντικό κριτήριο για μένα είναι η στάση των διαφόρων βουλευτών και παραγόντων στις εκλογές για πρόεδρο της ΝΔ. Εκεί αποκαλύφθηκαν πολλά και φάνηκαν οι καιροσκόποι. Δεν με πειράζουν αυτοί που είχαν ήδη σχέσεις με την Ντόρα και ήταν φυσικό να την υποστηρίξουν. Ανάμεσα σε αυτούς υπάρχουν και αξιόλογοι που ίσως αξίζουν την ψήφο μας. Με πειράζουν αυτοί που έπαιζαν περίεργα παιχνίδια. Αυτούς πρέπει να τους στείλουμε σπίτι τους.

  8. juliet avatar
    juliet 05/05/2012 09:39:40

    Eφη ,καλημέρα
    άνοιξες μεγάλη συζήτηση και μεγάλες πληγές .Συνετό είναι να ψηφίσουμε με στόχο την γενική αναναίωση με τον τρόπο αυτό λύνουμε και τα χέρια του προέδρου να κάνει την αναναίωση που επιβάλεται και μάλιστα ''αναίμακτα''.
    Ψηφίζουμε ''εργάτες'' και όχι ''κουστούμια''.Ο δρόμος είναι δύσκολος αλλά από μας εξαρτώνται όλα .Υπεύθυνα και συνηδειτά ...δεν φταίνε οι άλλοι ,εμείς.

    • effie B. avatar
      effie B. @ juliet 05/05/2012 09:50:41

      καλή σου μέρα Ιουλίεττα!!

  9. ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
    ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 05/05/2012 09:53:43

    «Δεν θέλω τους παλιούς», ειναι η μόνιμη επωδός, η πιο συνηθισμένη «ατάκα» αυτών των εκλογών!


    Θά ψηφίσω Σαμαρά,διατηρώντας όμως μία αφιβολία διά τήν επιλογήν ικανού αριθμού ψηφοφόρων τής παράταξής μας,οί οποίοι διά ιδιοτελείς καί ανόητους λόγους/αιτίες,θά θελήσουν πάλι νά ψηφίσουν τούς βαρώνους,τούς γόνους αυτών καί όλους αυτούς,πού ό Φαήλος πολύ εύστοχα έχει χαρακτηρίσει, ώς τούς ##παρφουμαρισμένους ντιντήδες## τής Ν.Δ. καί τούς οποίους φυσικά τούς γνωρίζουμε ΑΠΑΝΤΕΣ!!!!!!
    Εάν τήν Δευτέρα διαβάσω ότι οί ##φτερούδες## τής οδού Πανεπιστημίου/Κολωνάκι,-έστω κι ένας από αυτούς-είναι ξανά στήν βουλή,μέ τήν ψήφον φυσικά τών ψηφοφόρων τής Ν.Δ.,θά μού είναι πολύ δύσκολο νά θεωρώ στό μέλλον εαυτόν,μέλος/ψηφηφόρο τής Ν.Δ..όσο κι άν εκτιμώ τόν Κ.Καραμανλή καί τόν Αντώνη Σαμαρά καί έχω εναποθέσει τίς ελπίδες μου,διά μία καλύτερη Ελλάδα, σέ Αυτούς!!!!

    Eύχομαι Νίκη τής Ν.Δ.!!!!
    Νίκη πρώτα καί υπέρ όλων,διά τούς Νέους,διά τά Παιδιά αλλά καί διά τήν Ιστορίαν Μας!!!!! !!!!

    • juliet avatar
      juliet @ ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 05/05/2012 10:06:22

      ex-lamogios...........
      πόσο σίγουρος είσαι και αλλού να πας ότι δεν θα βρεις##φτερούδες##;;;;;
      :) :)

      • ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
        ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! @ juliet 05/05/2012 10:12:20

        Juliet
        .................

        Υπάρχει καί τό κόμμα τών ## Αρίων Νταβατζήδων τού ΄50 + ΄60 ## μέ έδρα τήν Φίλωνος/Πειραιά!!!!!!!!!

        • juliet avatar
          juliet @ ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 05/05/2012 10:42:14

          Δεν ήξερα ότι από τότε που έφυγα από τον Πειραιά μέχρι σήμερα η Φίλωνος εκτός από τις καλόγριες απέκτησε και
          κόμμα##Αρίων Νταβατζήδων##....μπράβο!
          :)

          • ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
            ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! @ juliet 05/05/2012 12:33:09

            Juliet
            ..........

            Εσύ στόν Πειραιά ήσουν ώς φαίνεται............ λάθρο!!!

            Πάντως αυτές οί καλόγριες,στίς οποίες αναφέρεσαι,σέ πληροφορώ ότι ΑΚΟΜΗ χορεύουν τά Σαββατοκύριακα...... Οριεντάλ,σέ καφωδεία στήν Φίλωνος καί τά ξημερώματα αγναντεύουν τήν Πανσέληνο,στό νησάκι τού Παρασκευά ή στά βράχια τής Πειραικής,παρέα μέ τούς ασίκηδες-΄Αριους Νταβατζήδες,απόφοιτους τής Γαλλικής σχολής St.Paul!!!

            Τί σού θυμίζω τώρα!!!!!!

          • juliet avatar
            juliet @ ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 05/05/2012 12:58:39

            ιστορίες μου ,αμαρτιές μου....
            χαχαχααχαααααααα
            :)

  10. JOHN avatar
    JOHN 05/05/2012 09:53:59

    Το χθες δεν αλλαζει,το αυριο υποσχεται και ανατρεπει!

  11. http://chomatery.blogspot.com avatar
    http://chomatery.blogspot.com 05/05/2012 10:19:11

    Το καλύτερο σενάριο γιά το βράδυ της Κυριακής για τη ΝΔ και τον Αντώνη Σαμαρά είναι αυτοδύναμη κυβέρνηση με ριζικά ανανεωμένη κοινοβουλευτική ομάδα. Το μόνο πρόσωπο συνέχειας με την απερχομένη να είναι ο πρώην πρωθυπουργός λόγω εκλογής του εκ του Συντάγματος άνευ σταυρού...
    Και νέα πρόσωπα στις λίστες υπάρχουν, δόξα τον Θεό, άφθονα.....
    Ουδείς νυν βουλευτής στη νέα Βουλή.....

  12. tak avatar
    tak 05/05/2012 10:20:48

    Αγαπητή φίλη, πάρα πολύ καλό! Θα ήθελα συνεισφέροντας στην εξαιρετική προσπάθειά σου να προσθέσω αυτές τις λίγες γραμμές που ακολουθούν:
    Ο κ. Αντώνης Σαμαράς, ο δικός μας Αντώνης, είναι σε θέση να τα βάλει με όλους μαζί και να τα καταφέρει, ενώ στο φλέγον θέμα της οικονομίας, είναι ο μοναδικός πολιτικός αρχηγός, ο οποίος καταλαβαίνει το τι ακριβώς γίνεται, το πού ακριβώς βρισκόμαστε και το πού θέλουμε να πάμε. Επί πλέον, είναι και ο μόνος που έχει πειστικές απαντήσεις για το πώς θα τα καταφέρουμε... Καλή σου μέρα, καλή λευτεριά από τα δεσμά μας!

    • effie B. avatar
      effie B. @ tak 05/05/2012 14:58:17

      το αύριο δεν μπορει να μας το στερήσει κανεις από το παρελθον, φίλε τακ!

  13. fillios avatar
    fillios 05/05/2012 10:31:09

    Να υποθέσω ότι στα "παλιά " πρόσωπα δεν βάζεις και τον Σαμαρά... Εξ' άλλου βγήκε μόλις το 1977 για πρώτη φορά βουλευτής. Υπήρξε 3 φορές υπουργός , ευρωβουλευτής και αρχηγός κόμματος... Ολόφρεσκος και άφθαρτος...

    • tak avatar
      tak @ fillios 05/05/2012 11:38:56

      Επιμένετε λάθος... Περίπου δέκα πέντε χρόνια τα πέρασε μακριά από την πολιτική, συνεπώς είναι στις εξαιρέσεις του κανόνα... Άλλωστε κάποιοι δικοί σας, ή ο ίδιος, έχετε περισσότερα χρόνια στην ενεργό πολιτική και επιμένετε...

  14. βικυ γουλιωτη avatar
    βικυ γουλιωτη 05/05/2012 10:46:42

    Κατι ασχετο, θα μπορουσε καποιος παρακαλω να με πληροφορησει απο που μπορω να προμηθευτω εισιτηριο κτελ, αν γινεται βεβαια. Ευχαριστω.

    • Διηνεκης avatar
      Διηνεκης @ βικυ γουλιωτη 05/05/2012 11:09:06

      Απο τα ΚΤΕΛ φυσικά,κάτι άσχετο είχα ένα δάσκαλο γουλιωτη είστε συγγενείς;;; πολλή καλός ανθρωπος αλλα που να μάθω εγω γράμματα !!

      • βικυ γουλιωτη avatar
        βικυ γουλιωτη @ Διηνεκης 05/05/2012 11:18:00

        Ευχαριστω, οχι δεν εχουμε καποια συγγενεια.

      • juliet avatar
        juliet @ Διηνεκης 05/05/2012 11:21:25

        Διηνεκης
        Και ο Μπένυ που έμαθε γράμματα ...είδες τι πάθαμε!!!!
        :) :)

        • juliet avatar
          juliet @ juliet 05/05/2012 11:22:47

          δεν ξέρει να διαβάσει ....

        • Διηνεκης avatar
          Διηνεκης @ juliet 05/05/2012 13:03:24

          Καναβουρι τον ταιζαν τον ατιμο μικρο άν αρχίζει να μιλάει δεν σταματάει άσχετα άν λέει μόνο Παπαριες

  15. Κώστας Χ. avatar
    Κώστας Χ. 05/05/2012 10:56:39

    "Τριάντα και οχτώ ολόκληρα χρόνια διακυβέρνησης μέσα από ένα σύστημα που ενθάρρυνε την φαυλότητα, γενίκευσε τη διαφθορά, νομιμοποίησε τις μίζες...."
    Όλες αυτές οι απλουστεύσεις και το τσουβάλιασμα ευθυνών είναι αυτό που πρέπει πάσει θυσία να αποφύγουμε.
    Διαβάζω σε όλα τα παραπάνω σχόλια την (σε πολλά δικαιολογημένη) απέχθεια που τρέφουν οι περισσότεροι σε παλιά πρόσωπα. Δυστυχώς όμως με τον τρόπο αυτό πέφτουμε στην παγίδα που έστησε (αλλά και έπεσε) το ΠΑΣΟΚ, δηλαδή αρνούμαστε να κρίνουμε και να διαχωρίσουμε.
    Είμαι σίγουρος ότι αν καθήσετε και σκεφθείτε, θα δείτε ότι στο σύνολο των "παλιών", κάποιοι σας είναι αρκετά συμπαθείς και με αρκετούς συμφωνείτε κιόλας. Γιατί λοιπόν να τους καταδικάσουμε όλους συλλήβδην. Μήπως το ίδιο δεν έγινε και με τις οριζόντιες εφαρμογές μέτρων, το οποίο και καταδικάζουμε ως ισοπεδωτικό και άδικο;

    Και για να μην ξεχάσω (σε σχέση με την αρχική μου παράγραφο):
    Τριάντα οχτώ χρόνια το ΠΑΣΟΚ ισοπεδώνει και διαφθείρει (δηλαδή πράττει), ενώ η ΝΔ δεν τολμά να το αλλάξει (δηλαδή αδρανεί ή/και φοβάται). Δεν είναι ίδιες οι ευθύνες, δεν αξίζει η ίδια κριτική και στους δύο. Ας λάβει ο καθένας την κριτική για τα δικά του σφάλματα.

    ΥΓ. Φυσικά υπάρχουν και λαμόγια και "ντιντίδες" στη ΝΔ, αλλά αυτοί μπορούν να αντιμετωπιστούν ξεχωριστά από τους άλλους που δε μας φταίνε.

    • android.K. avatar
      android.K. @ Κώστας Χ. 05/05/2012 14:21:01

      Δεν καταδικάζουμε συλλήβδην!
      η πολιτική ειναι σαν το γάμο!
      something old, something new, something borrowed and something blue!!!

      • ΠΚ avatar
        ΠΚ @ android.K. 05/05/2012 15:59:53

        ΧΑ ΧΑ ΧΑ...

  16. argomaniac avatar
    argomaniac 05/05/2012 11:46:39

    Ο Άριστος στρατηγός χτυπάει πάντα στο ευαίσθητο σημείο του εχθρού, κατόπιν συλλογής πληροφοριών, « πιάνοντάς τον στον ύπνο». Η Νίκη ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΕΤΑΙ με τις απαραίτητες Εφεδρείες και τις δυνατές Συμμαχίες.
    Ο Κακός, διατυμπανίζει τις προθέσεις του, ρισκάροντας μαζικές απώλειες .
    Ο Προδότης, αιματοκυλίζει τα στρατεύματά του στέλνοντάς τα κατευθείαν « στο στόμα του λύκου »
    Ο Άριστος στρατηγός επιλέγει να Χάσει μία μάχη προκειμένου να κερδίσει τον πόλεμο , όπως ο καλός γιατρός Θυσιάζει το μέλος για να σώσει το σώμα.
    Δηλαδή ο σκοπός Αγιάζει τα μέσα όπως « έλεγε» ο σοφός Λαός μας.
    « Ο δρόμος της αρετής είναι ανηφορικός και κακοτράχαλος ενώ της κακίας ευθύς και στρωμένος με ροδοπέταλα »
    Το Συγκαλυμμένο Τυραννικό Σύστημα που φορά ένδυμα Δημοκρατικό, πέφτει με Δύο τρόπους:
    Α) Με Δημοκρατικό τρόπο, από ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ προερχόμενους απ` τον λαό, ασκώντας υψηλή Πολιτική και εξαναγκάζοντάς το στη ΦΥΓΗ.
    ή
    Β) Μ ε εξέγερση

    Μετά την πτώση του διαδέχεται από:
    Α) Την ΛΥΤΡΩΣΗ
    ή
    Β) Την Απροκάλυπτη Τυραννία, που όμως οδηγεί στην επανάσταση και τελικά πάλι στην ΛΥΤΡΩΣΗ.
    Θα συμφωνήσετε ότι η ΛΥΤΡΩΣΗ είναι μονόδρομος, μόνον που στην δεύτερη περίπτωση είναι χρονοβόρα και ΑΙΜΑΤΟΚΥΛΙΣΜΈΝΗ.
    Το μεγάλο πρόβλημα με τον ΠΑΤΡΙΩΤΗ ΠΟΛΙΤΙΚΟ, όπως γίνεται από τα παραπάνω αντιληπτό, είναι ότι αποκαλύπτεται κατά την τελική φάση του ΠΟΛΕΜΟΥ ρισκάροντας την αναγνωσιμότητα του μέχρι τότε, απ` τους πολλούς.

    Ο Έλληνας, έχει τα όπλα να ξεφύγει απ` το σφιχταγκάλιασμα της νέας τάξης, χωρίς να υποστεί νέο αιματοκύλισμα."ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥ".
    Και για να μην ξεχνιόμαστε, εάν χαθεί ο αγώνας αυτός, πιθανότατα, θα περάσουν πολλά χρόνια προκειμένου να είμαστε σε θέση να αγωνιστούμε ξανά !!!

    Εάν περνάει απ` το μυαλό σας ότι θέλουν να μας σώσουν, τα δήθεν προοδευτικά "παρτάλια" και οι επίδοξοι "πατριώτες", απατάστε !!! διότι οι πρώτοι είναι παλαιοταξικά δεκανίκια, " με το αζημίωτο φυσικά" του σάπιου Συστήματος Διακυβέρνησης και όχι μόνον, ενώ οι δεύτεροι νεοταξικά ζιζάνια που "τάζοντας λαγούς με πετραχήλια" εμποδίζουν να αναπτυχθεί, οτιδήποτε καλό προκύψει σ` αυτόν τον λαό, πού στο μεγαλύτερο μέρος του έχει απομακρυνθεί από τις ρίζες του και για αυτό έχει χάσει αυτό που κάποτε τον χαρακτήριζε, το “ΦΙΛΟΣΟΦΕΙΝ” και τελικά το “ΕΥ ΖΕΙΝ”.
    Όμως ξεχνούν, ότι αυτός ο λαός τρέφεται με ΦΩΣ. Μόλις λοιπόν δει μια ηλιαχτίδα να διαπερνά το σκότος που τον έχουν ρίξει, ξαναθυμάται τις τυπωμένες στο DNA ρίζες του, μεταμορφώνεται σε ΜΑΝΙΑΣΜΕΝΟ θηρίο, μετατρέπει την ηλιαχτίδα σε SUPER NOVA, και πετυχαίνει στόχους ΑΔΙΑΝΟΗΤΟΥΣ !!!
    Ο ΕΛΛΗΝΑΣ είναι ΄΄ΕΥ΄΄ ΄΄ΛΟΓΗΜΕΝΟΣ΄΄ και για πολλοστή φορά θα δείξει στον κόσμο την ΄΄ΑΛ΄΄ ΄΄ΗΘΕΙΑ΄΄ και θα τον οδηγήσει στην ΄΄ΕΛ΄΄ ΄΄ΕΥ΄΄ ΄΄ΘΕΡΙΑ΄΄.
    Να βάλει ο ΘΕΟΣ το χέρι του !!!

  17. airman avatar
    airman 05/05/2012 12:00:24

    Αύριο ξημερώνει μια μέρα που πολλοί, περισσότεροι από όσους νομίζουμε, δεν θα ήθελαν να ξημερώσει.
    Έκαναν ότι μπορούσαν για να μη γίνουν εκλογές και να παραμείνει η Κυβέρνηση Παπαδήμου. Γιατί άραγε;
    Προεξοφλούσαν ότι οι εκλογές θα γίνουν το Φθινόπωρο. Γιατί άραγε;
    Προέβαλαν ως λύση και μετά τις εκλογές Κυβέρνηση τύπου Παπαδήμου. Γιατί άραγε;
    Ομνίουν στην ανάγκη Κυβέρνησης συνεργασίας, ακόμα και με Πρωθυπουργό τον Αντώνη Σαμαρά. Γιατί άραγε;
    Προσπάθησαν και προσπαθούν να διαμορφώσουν κλίμα για δυνατότητα σχηματισμού Κυβέρνησης χωρίς τη συμμετοχή του πρώτου κόμματος. Γιατί άραγε;
    Η απάντηση είναι απλή.
    Γιατί φοβούνται τον Αντώνη Σαμαρά ως αυτοδύναμο Πρωθυπουργό.
    Γιατί τρέμουν στο ενδεχόμενο να εφαρμόσει αυτά για τα οποία έχει δεσμευτεί.
    Γιατί δεν μπορούν να διανοηθούν τομές και ρήξεις που στηρίζουν κατεστημένα, προσωπικά φέουδα, συντεχνιακά προτεκτοράτα.
    Δεν νοιάζονται το λαό που δυσπραγεί, τον τόπο που υποβαθμίζεται μέρα με τη μέρα, την Πατρίδα που έχει δεχτεί απανωτά χτυπήματα.
    Δεν ενδιαφέρονται για τους άνεργους, τους νέους, τα παιδιά που δεν φταίνε σε τίποτα, τα παιδιά που πρέπει να γεννηθούν σε αυτό τον τόπο.
    Όσοι είστε μαζί τους με γεια σας με χαρά σας!
    Εμείς είμασταν, είμαστε και θα παραμείνουμε απέναντί τους!
    Από τη Δευτέρα με ανεβασμένα τα μανίκια, όπως ξέρουμε, κάναμε και κάνουμε πάντα, πέφτουμε στον αγώνα!
    Καλό βόλι!

    • juliet avatar
      juliet @ airman 05/05/2012 12:20:19

      airman
      ν'ήξερες πόσο θα ήθελα να σβήσει το κομμάτι που πονά ,που ισοπεδώνει ....
      ΟΙ ΠΑΤΕΡΕΣ
      Παιδί,το περιβόλι μου που θα κληρονομήσης
      όπως το βρης κι όπως το δης να μην το παρατήσης.
      Σκάψε το ακόμα πιο βαθειά και φράξε το πιό στέρεα
      και πλούτισε τη χλώρη του και πλάτηνε τη γή του,

      κι ακλάδευτο όπου μπλέκεται να το βεργολογήσης,
      και να σου φέρνεις το νερό το αγνό της βρυσομάνας.
      Κι αν αγαπάς τ'ανθρώπινα κι όσα άρρωστα δεν είναι,
      ρίξε αγιασμό και ξώρκισε τα ξωτικά ,να φύγουν,

      και τη ζωντάνια σπείρε του μ'όσα γερά ,δροσάτα.
      Γίνε οργονόμος ,φυτευτής ,διαφεντευτής.Κι αν είναι
      κι έρθουνε χρόνια δίσεκτα ,πέσουν καιροί οργισμένοι,
      κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα,κι όσα δέντρα

      για τίποτ'άλλο δε φελούν παρά για μετερίζια,
      μη φοβηθής το χαλασμό.Φωτιά!Τσεκούρι!Τράβα,
      ξεσπέρμεψέ το,χέρσωσε ,το περιβόλί κόφτ'το,
      και κτίσε κάστρο απάνου του και ταμπουρώσου μέσα,

      για πάλαιμα ,για μάτωμα ,για την καινούργια γέννα,
      π'όλο την περιμένουμε κι όλο κινάει για νάρθη,
      κι όλο συντρίμμι χάνεται στο γύρισμα των κύκλων.

      Φτάνει μια ιδέα να στο πη ,μια ιδέα να σ'το προστάξη,
      κορώνα ιδέα,ιδέα σπαθί ,που θα είν'απάνου απ'όλα
      ΠΑΛΑΜΑΣ

  18. Ανδρομέδα avatar
    Ανδρομέδα 05/05/2012 12:12:56

    Τελευταία σκέψη στο παραβάν : _Η Ελλάδα θα τα καταφέρει.

  19. Aris. A avatar
    Aris. A 05/05/2012 12:46:12

    Ασχετο εδώ και τρεις εβδομάδες στα σχόλια των επισκεπτών δεν μπορώ να διαβάσω το ψευδώνυμο του καθένα γιατί πάνω στο ψευδώνυμο ξαφνικά βγαίνει το μπλε G ή ότι άλλο έχει ο καθένας.

    Πως διορθώνεται;;;

    • GO avatar
      GO @ Aris. A 05/05/2012 13:08:13

      Κουμπί "επαναφόρτωση σελίδας". Συνήθως είναι ένα καμπύλο βέλος.

  20. thanasis avatar
    thanasis 05/05/2012 20:09:55

    ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΤΣΕΚΟΥΡΙ ΣΤΟΥΣ 5 ΤΗΣ ΝΤΟΡΟΚΛΙΚΑΣ ΤΗΣ Β ΑΘΗΝΑΣ!! ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΤΣΕΚΟΥΡΙ ΣΤΟΥΣ ΝΤΙΝΤΗΔΕΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΟΚΡΑΤΙΑΣ!!!

  21. MSc avatar
    MSc 05/05/2012 22:40:52

    Effie συγχαρητήρια!
    Για άλλη μια φορά έγραψες όλα αυτά που σκεφτόμαστε!
    Δυστυχώς το χειρότερο σενάριο για την ΝΔ δεν είναι να έχει χαμηλό ποσοστό…αλλά να έχει χαμηλό ποσοστό και εκλεγμένους όλους αυτούς που ευθύνονται για αυτό!!
    Μακάρι να μην συμβεί!
    Βλέπω όμως όλους αυτούς που θέλουν να τιμωρήσουν τα πρόσωπα της ΝΔ, να το κάνουν ψηφίζοντας άλλα κόμματα και όχι νέους και αξιόλογους υποψηφίους της ΝΔ. Και βλέπω όλους τους εκλεγμένους να επανεκλέγονται!
    Ελπίζω τελευταία στιγμή όλοι μας να συνειδητοποιήσουμε την κρισιμότητα των εκλογών για το αύριο της Πατρίδας μας και να στηρίξουμε τον μοναδικό ηγέτη που μπορεί να τα καταφέρει!
    Ας μην τιμωρήσουμε την ΝΔ..
    Ας μην τιμωρήσουμε τους εαυτούς μας..
    Ας δόσουμε μια ευκαιρία στο αύριο της νέας γενιάς..
    Να στηρίξουμε με όλες μας τις δυνάμεις τον Αντώνη Σαμαρα!
    Να τιμωρήσουμε τα πρόσωπα του χτες!

  22. PhD avatar
    PhD 06/05/2012 07:18:37

    Καλημέρα σε όλους!
    Ξεκινάμε να ψηφίσουμε εκτος Αθήνας.
    Δεν τιμωρούμε την πολιτική του αύριο..
    Δεν τιμωρούμε τους εαυτούς μας..
    Μαυρίζουμε όμως τα πρόσωπα του χτες..
    Καλή ψήφο!