Δεν μπορεί να βγάλει τα Εξάρχεια από πάνω του
22/10/2014 09:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν μπορεί να βγάλει τα Εξάρχεια από πάνω του

Ο Τσίπρας πήρε στα σοβαρά το ρόλο του και έκανε δηλώσεις για την εξωτερική πολιτική. Όσοι τις άκουσαν θα καταλάβαν ότι το παιδί δεν το έχει

Σαν δυο καλά φιλαράκια, τα είπαν Τσίπρας και Αβραμόπουλος χθες στο Πεντάγωνο. Όσοι βρέθηκαν εκεί μίλησαν για πολύ θερμό κλίμα και για υποδοχή στον πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ πολύ υψηλού επιπέδου. Όχι ότι δεν έχει δικαίωμα να πηγαίνει στο υπουργείο Αμυνας και να ενημερώνεται, ούτε ότι δεν πρέπει να είναι ευγενικοί μαζί τους. Ωστόσο, όσοι ξέρουν από πολιτική και κυρίως όσοι ξέρουν από Αβραμόπουλο μπορούν να αντιληφθούν όλο αυτό το σκηνικό που στήθηκε χθες για τον Τσίπρα. Είναι η λογική της προσέγγισης του εχθρού γιατί δεν ξέρεις που μπορεί να χρειαστεί. Καθαρή διπλωματία δηλαδή από τον μετρ Αβραμόπουλο που πόνταρε όλη του την καριέρα σ’ αυτό το στυλάκι.

Η πλάκα είναι ότι ο Τσίπρας πήρε στα σοβαρά το ρόλο του και έκανε δηλώσεις για την εξωτερική πολιτική. Όσοι τις άκουσαν θα καταλάβαν ότι το παιδί δεν το έχει. Δεν μπορούσε να αρθρώσει λέξη για τα όσα συμβαίνουν κι έκανε απλά μια στημένη δήλωση για την προκλητικότητα των Τούρκων. Κι ένα 8χρονο θα τα έλεγε καλύτερα.

Πέρα από τις ξαφνικές αγάπες με τον Αβραμόπουλο υπάρχει και κάτι άλλο που έκανε εντύπωση στον Τσίπρα. Είναι η... χωρίστρα στο μαλλί. Πάει εκείνο το επαναστατικό... κοκοράκι που είχε. Τώρα το κοστούμι πάει με τη χωρίστρα και ο πρόεδρος μεταλλάσσεται ή επιχειρεί τουλάχιστον να μεταλλαχθεί σε έναν πιο... προσιτό πολιτικό. Ο,τι κι αν κάνει όμως, τα Εξάρχεια δεν το βγάζει από πάνω του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Vesper avatar
    Vesper 22/10/2014 09:21:15

    ο κύριος "τίποτα" φυλάει τα νώτα του, για την περίπτωση που -έστω και ως παρένθεση- κυβερνήσουν Τσίπρας και σία. Θέλει να διαφυλάξει τη θητεία του ως Επίτροπος, από τυχόν δηλώσεις "ανάκλησης" και άλλα σχετικά εις βάρος του. Δημιουργεί θετικό κλίμα για τον εαυτούλη του και τίποτε άλλο. Όχι ότι μπορεί να ανακληθεί, τυπικά δεν γίνεται. Όμως μια εις βάρος του δήλωση, θα χαλούσε την τσάκα στο πολιτικό κουστούμι του "ουδέτερου". Κουστούμι που ήδη φοράει, έχοντας πάρει ως στενό συνεργάτη του στις Βρυξέλλες και στέλεχος του ευρωπαικου σοσιαλιστικού κόμματος. Και του λαικού κόμματος έχει αλλά άμα λάχει και από την ομάδα της αριστεράς θα έπαιρνε. Είπαμε , ξεκινά τον ρόλο του "εθνάρχη", στροφάροντας μέσω Βρυξελλών

  2. Yet avatar
    Yet 22/10/2014 10:04:02

    Τα Εξάρχεια δεν τα έχει κανένας ποτέ ''επάνω του''. Μέσα του τα έχει αν τα έχει και από εκεί να ξέρετε, δεν βγαίνουνε ποτέ. Τι να κάνει κι αυτός; Προσαρμόζεται στις ανάγκες του νέου του ρόλου. Εμάς πάντως απ΄όπου κι αν μας εξετάσει κανείς, είμαστε ο Θεός να μας φυλάει, είμαστε!

    • Giorgis avatar
      Giorgis @ Yet 22/10/2014 10:55:24

      Σιγά τα εξαρχεία ... το πολύ μια αποχή για να γίνει εκδρομή

      • Μικρός Νικόλας avatar
        Μικρός Νικόλας @ Giorgis 22/10/2014 12:26:09

        Γιατί λίγο είναι μια μεγάαααληηηη, εκδρομή στη θάλασσα, κάτω απ΄τον ήλιο; Όλα εύκολα τα βρίσκετε εσείς. :)

  3. Seagull avatar
    Seagull 22/10/2014 10:46:55

    Εχάρχεια vs Κολλέγιο Αθηνών!! Της μουρλής θα γίνει, ή μάλλον της παλαβής (το κάγκελο). Attention! Achtung! The box is dangerous & fragile!!

    • ΙΚΟ avatar
      ΙΚΟ @ Seagull 22/10/2014 10:51:08

      Ο Αβραμόπουλος πάντως, είναι "Α' Πρότυπον Γυμνάσιον Αρρένων Αθηνών" (Πλάκα).

  4. Γιάννης Κιαπέκος avatar
    Γιάννης Κιαπέκος 22/10/2014 11:42:00

    «Όσοι τις άκουσαν θα καταλάβαν ότι το παιδί δεν το έχει» Εγώ άλλα διάβασα σε άλλα blogs τα οποία μάλλον φίλα προσκείμενα προς την Ν.Δ. είναι (ή τουλάχιστον δεν είναι εχθρικά) π.χ. newsIt , NEW POST , ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ κ.λ.π. Και μια ερώτηση κρίσεως η στάση του Αβραμόπουλου ωφέλησε την Ν.Δ. ή την έβλαψε ; εγώ νομίζω ότι την ωφέλησε (στα μάτια των μετριοπαθών ψηφοφόρων) διότι ήταν μια ευχάριστη αλλαγή σε σύγκριση με τον πολιτικό χουλιγκανισμό του Α.Γεωργιάδης πρωτίστως και δευτερευόντως της Σ.Βούλτεψη.

    • ΙΚΟ avatar
      ΙΚΟ @ Γιάννης Κιαπέκος 22/10/2014 11:47:13

      Μα, δεν πρέπει καν, να τίθεται το ερώτημα. Μια ζωή λέμε ότι η Ν.Δ είναι και σίγουρα είναι το κατ' εξοχήν θεσμικό κόμμα.

    • Άλυτη Εξίσωση avatar
      Άλυτη Εξίσωση @ Γιάννης Κιαπέκος 22/10/2014 12:38:15

      Δίκιο έχετε. Κι εγώ πιστεύω οτι ωφέλησε τη Ν.Δ η σοβαρή και υπεύθυνη συμπεριφορά του κ. Αβραμόπουλου. Η Εθνική άμυνα εξάλλου δεν είναι υπόθεση ενός κόμματος, ούτε αρμοδιότητα ενός προσώπου. Μας αφορά όλους και θα πρέπει ανά πάσα στιγμή να αντιμετωπίζονται τα ζητήματα που την αφορούν, με πνεύμα ενότητας και ομοψυχίας.

      • Σπαθάριος avatar
        Σπαθάριος @ Άλυτη Εξίσωση 22/10/2014 17:48:39

        Συμφωνώ, και θα ήθελα να προσθέσω οτι θα χρειαστεί η βοηθεια ή τουλάχιστον η ουδετερότητα του ΣΥΡΙΖΑ για να βρεθεί λύση για τα ναυπηγεία Ελευσίνας και άρα την ολοκλήρωση των πυραυλακατων που είναι ακρως απαραίτητες για την εθνική άμυνα.

  5. Epifanios avatar
    Epifanios 22/10/2014 12:40:05

    Εξαρχεια ο Τσιπρας; Θα γελασω. Χολαργος, Αγ. Παρασκευη, Χαλανδρι ναι. Εξαρχεια;

  6. Κρίτων avatar
    Κρίτων 22/10/2014 21:19:07

    Κακίες, κακίες για τον Τσίπρα. Χα, χα, χα!

  7. Eva avatar
    Eva 22/10/2014 22:34:05

    Σχετικά με τη χωρίστρα στην κόμη. Ο κ. Τσίπρας εχει ειδικό σύμβουλο για τη δημόσια εικόνα του. Τέρμα το κοκκοράκι, τα μπερμπερυ και τα αρμάνια. Τσάβες με μπερμπερυ...δεν κολλάει (που είχε πει και κάποιος)