Δεν μαζεύεται πλέον η κυρία Ζωή
30/03/2015 23:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν μαζεύεται πλέον η κυρία Ζωή

Κρίμα που η ΝΔ την ψήφισε για Πρόεδρο...

Το antinews πρώτο είχε ζητήσει από τον Τσίπρα να «μαζέψει» την Ζωή Κωνσταντοπούλου. Πλέον η Πρόεδρος της Βουλής δεν μαζεύεται. Είρων, προκλητική, δημιουργεί επεισόδια, δεν σέβεται κανέναν, παίζει με τις λέξεις και προκαλεί τους πάντες. Χαρακτηριστικό το επεισόδιο με τον Αντ. Σαμαρά. Την πείραξε τη Ζωή το... σεξιστικό σχόλιο του αρχηγού της ΝΔ. Δεν την έχει πειράξει όταν ακούγονται από τους Χρυσαυγίτες απίστευτες ύβρεις.

Δεν την ενόχλησε ποτέ όταν μιλούσαν οι συνάδελφοί της για λιντσαρίσματα και άγριο κυνηγητό. Την πείραξε το σχόλιο του κ. Σαμαρά. Τι είπε δηλαδή: «Εγώ είμαι της ευθείας, της αντρικής σχολής» είπε ο κ. Σαμαράς και προκάλεσε αποδοκιμασίες στην αίθουσα, ωστόσο, η κα Κωνσταντοπούλου δεν άφησε να πέσει κάτω η κουβέντα.

Μετά το πέρας της ομιλίας του προέδρου της ΝΔ η Πρόεδρος της Βουλής είπε: «Ο κ. Πρωθυπουργός είχε 10 λεπτά χρόνο και μίλησε 22, ο κ. Σαμαράς είχε 5 λεπτά χρόνο και μίλησε 26 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα» προκαλώντας ξανά ένταση εντός της Ολομέλειας». Και συνέχισε: «Διατυπώσεις ρατσιστικές και σεξιστικές δεν θα ξανακουστούν σε αυτή τη Βουλή. Ιδίως που σήμερα επισκέπτεται τη χώρα ο εκπρόσωπος του Ύπατου αρμοστή του ΟΗΕ για τα ανθρώπινα δικαιώματα. Οφείλατε να είστε εγκρατής».

Η δήλωση αυτή έφερε την οργισμένη απάντηση του Αντώνη Σαμαρά ο οποίος φώναξε : «Εγώ λογοκρισία δεν δέχομαι» Η κ. Κωνσταντοπούλου είπε «Ανοίξτε το μικρόφωνο στον κ. Σαμαρά γιατί αισθάνεται ότι λογοκρίνεται μετά από 27 λεπτά».

Οργισμένος ο Αντώνης Σαμαράς απάντησε «Εγώ δεν δέχομαι λογοκρισία, δεν δέχομαι λογοκρισία για αυτό το κόμμα. Είμαι σε αυτή την αίθουσα 27 χρόνια. Τέτοια συμπεριφορά δεν έχω ξαναδεί από κανέναν πρόεδρο της Βουλής. Δεν έχω μιλήσει τόσο καιρό. Δεν δέχομαι τέτοια συμπεριφορά για αυτό το κόμμα που έδωσε τα πάντα για τη δημοκρατία και το ύφος αυτού του Κοινοβουλίου. Τελειωμένα. Τέτοια συμπεριφορά δεν δεχόμαστε και το εννοώ».

Ωστόσο η απαράδεκτη συμπεριφορά της κ. Κωνσταντοπούλου συνεχίστηκε.

Ο Αντώνης Σαμαράς κατά την δευτερολογία του είπε ότι “αν είχε κάνει ένας δικός μας αυτά που έκανε ο Κατρούγκαλος θα είχαμε αυτή την ανοχή από τα μέσα ενημέρωσης;”

Η κ. Κωνσταντοπούλου επέκρινε τον πρόεδρο της Ν.Δ. ο οποίος εκτός μικροφώνου όρθιος φώναζε «δεν σας επιτρέπω. Και σας το λέω για άλλη μία φορά. Δεν συμπεριφέρεστε σαν Πρόεδρος της Βουλής, αλλά ως Πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ».

Το αποτέλεσμα ήταν, λίγο πριν τις 12 το βράδυ η Νέα Δημοκρατία να αποχωρήσει από τη Βουλή μετά από την απόφαση της Ζ. Κωνσταντοπούλου να δώσει το λόγο, επί προσωπικού, στον κ. Γιώργο Κατρούγκαλο.

Φεύγοντας από την αίθουσα ο πρόεδρος της ΝΔ, Αντώνης Σαμαράς, έλεγε ότι αυτά που συμβαίνουν είναι ντροπή, ότι η κυρία Κωνσταντοπούλου δεν συμπεριφέρεται ως πρόεδρος ολόκληρης της Βουλής αλλά ως στέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ και τόνιζε ότι έχει ζήσει στη Βουλή δύσκολες στιγμές με τον Αλευρά πρόεδρο, αλλά αυτά που έγιναν σήμερα δεν τα έχει ξαναδεί ποτέ.

Όχι, δεν μαζεύεται πλέον η κυρία Ζωή, είναι πολύ αργά. Και κρίμα που η ΝΔ την ψήφισε για Πρόεδρο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 30/03/2015 22:54:50

    ηθελε πολύ σκέψη κύριε Σαμαρά για να καταλάβετε τι πρόεδρο ψηφίζατε? εκτός κι αν σκοπίμως την ψηφίσατε νομιζοντας οτι θα την εκθέσετε ,λάθος επιλογή κατά την ταπεινή μου γνώμη.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΝΙΚΟΣ Π 30/03/2015 23:42:27

      Τους δείχνει ψηφίζοντάς την 2 πράγματα: 1) Δεν κάνει αντιπολίτευση για τον τύπο 2) Δείχνει ότι θέλει να είμαστε ενωμένοι και τους αφήνει να δείξουν ποιοι είναι οι διχαστικοί, το άκρο, οι αντιδημοκρατικοί.

      • Φιλελεύθερος avatar
        Φιλελεύθερος @ Γεώργιος Τ. 31/03/2015 22:12:03

        Το πρόσωπο (την Πρόεδρο της Βουλής) που τιμάς με την ψήφο σου, δείχνει την εμπιστοσύνη στην πορεία και στις πράξεις του προσώπου και στην προοπτική που εμπέει.. Δεν είναι αντιπολίτευση για τον τύπο, να λες ΟΧΙ δεν την ψηφίζω, δεν κάνει για αυτή τη θέση... ουτως ή αλλως θα εκλεγόταν.. ούτε διχαστικό είναι...

    • Φιλελεύθερος avatar
      Φιλελεύθερος @ ΝΙΚΟΣ Π 31/03/2015 22:08:34

      Μα τόσα χρόνια, δεν την είχαν γνωρίσει? Τι πίστευαν οτι εαν την ψήφιζαν 250 βουλευτές, θα άλλαζε και θα σοβάρευε? Πολύ μεγάλο λάθος, η πρώτη συναίνεση Σαμαρά με το Σύριζα, στο συγκεκριμένο πρόσωπο για Πρόεδρο της Βουλής.

  2. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 30/03/2015 23:01:11

    Μεγάλο λάθος που τη ψήφισε η ΝΔ . Η γυναίκα χρειάζεται βοήθεια ειδικού .

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Diamond Angel 30/03/2015 23:40:59

      Το μόνο σίγουρο...

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ Diamond Angel 31/03/2015 00:48:10

      Και μονο αυτη??? Εδω οι ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ ειναι ολοι για group therapy .

    • Φιλελεύθερος avatar
      Φιλελεύθερος @ Diamond Angel 31/03/2015 22:14:21

      Πλάκα έχει ο Βαγγέλης Μειμαράκης, που την ψήφισε και φανερά, της πήγε και λουλούδια και χτες φώναζε για αποχώρηση.....

  3. Σωκράτης avatar
    Σωκράτης 30/03/2015 23:51:19

    Σε τελική ανάλυση η προεδρος της Βουλής, με τη συμπεριφορά της, εκθέτει το κόμα της και μακροπρόθεσμα ενισχύει τη ΝΔ

  4. iconology2009 avatar
    iconology2009 30/03/2015 23:56:02

    Διαφωνώ με την άποψη πολλών ότι ήταν λάθος η υπερψήφιση της Κωνσταντοπούλου σαν Προέδρου της Βουλής. Αντίθετα τη θεωρώ πολύ σωστή ενόψει ακριβώς του πολύ γνωστού σε όλους προσώπου της κατ'επάγγελμα εριστικής και διχαστικής κόρης του Νίκου Κωνσταντόπουλου. Υπάρχει πιο ταπεινωτικός τρόπος για έναν Πρόεδρο Βουλής να τον αμφισβητούν έμπρακτα ακόμη και αυτοί που τον υπερψήφισαν; Δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι δεν είναι μόνο η Ν.Δ. που την ψήφισε για Πρόεδρο της Βουλής-εκτός φυσικά από τους βουλευτές της συγκυβέρνησης. Αποδεικνύεται ότι η καλή πρόθεση απέναντι της υπήρχε από την Αντιπολίτευση αλλά η βαθιά αντιδημοκρατική της συγκρότηση, παρά τις κραυγαλέες περί του αντιθέτου επικλήσεις της, δεν τη βοηθά να καταλάβει και να εκτιμήσει το είδος της τιμής που γενναιόδωρα της προσφέρθηκε και που με τόσο μίζερο και τσιγκούνικο τρόπο τη διαχειρίζεται. Της αξίζει η ταπείνωση της αμφισβήτησης ακόμη και αν ο στόχος της ανατροπής της δεν επιτευχθεί. Έχει χάσει κάθε καλή έξωθεν μαρτυρία-ακόμη-αυτό κι αν είναι πρωτοφανές μεταπολιτευτικά!-και από τους συντρόφους της στο ίδιο της το κόμμα.

    • Tom Papadopoulos avatar
      Tom Papadopoulos @ iconology2009 31/03/2015 05:14:24

      Τέλειος!

    • Φιλελεύθερος avatar
      Φιλελεύθερος @ iconology2009 31/03/2015 22:25:00

      Ωραία,, διαλέγουμε για Πρόεδρο της Βουλής (τρίτος πολιτειακός άρχοντας) έναν εριστικό άνθρωπο για να δείξουμε την αντιδημοκρατικοτητα της Αριστεράς και να ταπεινωθεί η Αριστερά. Ψηφίζουμε και στηρίζουμε ένα κυβερνητικό Συνονθύλευμα (ακρο-αριστερο-ακρο-δεξιο) που θα καταστρέψει τη χώρα, την οικονομία, τις επόμενες γενιές για να δείξουμε ότι η Αριστερά δεν μπορεί να κυβερνήσει... Αφήνουμε τον έναν υπουργό να αποφασίζει για το τσιφλίκι του (Αιγαίο) 70-30 συνεκμετάλλευση με τους Αμερικανούς. Το άλλο, θα τα δώσουμε όλα στους Ρώσους και θα κάνουμε κοινοπραξίες με τους ιδιώτες - κρατικούς καπιταλιστές της Κίνας.
      Μήπως μας έχουν ψεκάσει στα αλήθεια και δεν αντιδρούμε??

  5. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 30/03/2015 23:57:41

    Οι κινήσεις της πάντως είναι προσεκτικά σχεδιασμένες,διότι οι φιλοδοξίες της δεν περιορίζονται στην Προεδρία της Βουλής...

    • πΔπ avatar
      πΔπ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 31/03/2015 05:36:05

      Και δεν χαίρεσαι!!!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 31/03/2015 07:38:03

      Έτσι ακριβώς. Απλά η ματαιοδοξία της κάνει κρα...

  6. Φρουρός avatar
    Φρουρός 31/03/2015 00:27:50

    Τον Μαρκογιαννάκη γιατί δεν τον ρωτήσατε; Δεν ξέρατε, δεν ρωτάγατε;

  7. alex23 avatar
    alex23 31/03/2015 00:35:37

    φανταζομαι οτι η νδ την ψηφισε γιατι ηθελε να την ενισχυσει στον εσωτερικο πολεμο που ειχε αρχισει στον κ.τσιπρα, αλλα δεν ελαβε σοβαρα υποψη οτι η εξουσια θα διογκωνε τα στοιχεια της προσωπικοτητας της που την ειχαν κανει αντιπαθη και θα της προκαλουσαν ψευδαισθησεις μεγαλειου.. πολυ θελω να δω, οταν οι αντιεξουσιαστες μπουν μεσα στην βουλη - γιατι θα γινει και αυτο μιας και εισαγγελεις και αστυνομια δεν θελουν να επεμβουν πουθενα για να μην στεναχωρησουν τους πολιτικους τους προισταμενους - πως θα συμπεριφερθει απεναντι τους.. αν κρινω απο την αγαπη της στα ακροδεξια της βουλης, το πιθανοτερο ειναι να τους κανει καμια ξεναγηση και να τους κερασει και καφε...

  8. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 31/03/2015 00:51:19

    Ολοι μιλουν για τζακια. Η Ζωη τι ειναι ? Δεν ειναι απο τζακι? Παντως ηταν προκλητικη. Η φασαρια ξεκινησε οταν κατεβηκε απο το βημα ο Σαμαρας με επιθεση στον Γεωργιαδη λεγοντας του ....' Σας ενοχλησε που ακουσατε για την λιστα "

  9. πΔπ avatar
    πΔπ 31/03/2015 05:39:51

    Όταν ο Αλέξης Τσίπρας μιλούσε για την Ρόδο και το ΠΗΔΗΜΑ, η Ζωίτσα δεν είχε δείξει να προσβάλλεται.

  10. greg avatar
    greg 31/03/2015 09:31:48

    Υπερκομματικότατη ώς ΠτΒ, ηπιότατη ώς χαρακτήρας, γλυκύτατη ώς ύπαρξη. Υγ. Παράκληση νά αναρτηθεί αύριο πρωταπριλιά.

  11. Ελενα Κανελοπούλου avatar
    Ελενα Κανελοπούλου 31/03/2015 10:42:59

    Η Ζωή θα αποδειχθεί η Ντόρα του ΣΥΡΙΖΑ ...Βοήθειά τους....

  12. Wolf avatar
    Wolf 31/03/2015 12:44:58

    Υπάρχει μια άγρια υποχρέωση που έχει κανείς σε μια Δημοκρατία: Να υποστεί στο ακέραιο αυτό που ψήφισε. Η θητεία της Ζωής και του Αλέξη, του Αλέξη και της Ζωής λήγει -επισήμως- τέλη Ιανουαρίου του 2019. Όταν θα φτιάξουμε στην Ελλάδα Νόμο περί ευθύνης Ψηφοφόρου, τότε να γκρινιάξουμε. Μέχρι τότε βοήθειά μας.

  13. σκεπτικσιης avatar
    σκεπτικσιης 31/03/2015 13:08:49

    Με τον τρόπο που χειρίζεται τα πράγματα, νομίζω πως η Πρόεδρος της βουλής χάνει τα "δίκια" της. Αφησε τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης να μιλήσει περισσότερο από τον πρωθυπουργό και αντί να της πιστωθεί από την αντιπολίτευση στα θετικά της, έγινε μπάχαλο από το σχόλιό της - που δεν υπηρχε λόγος να το κάνει για σεξισμό. Αφησε τον Βενιζέλο να μιλάει για όσο χρόνο ήθελε , σαν να ήταν πρωθυπουργός ή αρχηγός της αντιπολίτευσης (και να την καταγγέλει κι από πάνω). Νομίζω πως ο Κατρούγκαλος δικαιούταν το λόγο, αφού ήταν επί προσωπικού. Τα καμώματα αυτά , ένθεν κακείθεν, δεν βοηθούν ένα νηφάλιο λόγο . Εκτός κι αν , επειδή εδώ εφευρέθηκε το θέατρο , ο καθένας θέλει να γίνει ηθοποιός.

  14. blackunder avatar
    blackunder 31/03/2015 13:12:11

    Ο Σαμαράς προς τιμην του, όταν μίλησε για ανδρισμό, αμέσως το πήρε πίσω ως σεξιστικό, τρομάζοντας από την αποδοκιμασία των αριστερών. Έλεος με την φοβικότητα απέναντι στην αριστερά. Όπως το πάνε αυτοί, σε λίγο θα θεωρείται ρατσιστικό να απολύει κάποιον έναν υπάλληλο αφού κατά τεκμήριο δηλώνει αποδοκιμασία απέναντι στις επαγγελματικές του ικανότητες...!! Προτείνω στην ΝΔ να γίνει δεξιο κόμμα. Ακόμα δεν μπορω να καταλάβω γιατι να είναι ντροπή να είσαι δεξιός και γιατί η καλοσύνη είναι προνόμιο των αριστερών.

  15. giorgiofk avatar
    giorgiofk 31/03/2015 15:17:40

    Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στην κα ΚΩΝΣΤΑΝΤΩΠΟΥΛΟΥ που τηρεί τους κανονισμούς της Βουλής και δεν τηρεί τον φασισμό των προκατόχων που ψήφιζαν νόμους με έναν βουλευτή στα έδρανα. Η μήπως δεν είναι έτσι;

    • Σωκράτης avatar
      Σωκράτης @ giorgiofk 31/03/2015 16:35:27

      Ένα μεγάλο ... (κι από μένα) ΜΠΡΑΒΟ στην κα ΚΩΝΣΤΑΝΤΩΠΟΥΛΟΥ που τηρεί τους κανονισμούς της Βουλής και φέρεται με ... κατανάοηση, ... γλυκήτητα, .. τακτ, ...σεβασμό στο κοινοβούλιο και στην προσωπικότητα των ομιλητών, ειδικά της ΝΔ (με τους βουλευτές του ΚΚΕ δεν της περνά, ενώ με αυτούς της ΧΑ τα έχει βρει). Όταν μείνουν στην αίθουσα λίγοι βουλευτές θα στέλνει τον φρούραρχο για τα περαιτέρω, Χώρια τα πρόστιμα Αργότερα θα τη δούμε και με γαλόνια. Καλά δεν καταλαβαίνετε την αυτογελιοποίηση; Θα μου πείτε ότι δεν είναι η μόνη από τον ΣΥΡΙΖΑ.

  16. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 31/03/2015 16:50:48

    Ευτυχώς που υπάρχει και η Κωνσταντοπούλου για να αφυπνίζει πότε πότε τους Έλληνες ώστε να κατανοούν τι σημαίνει στην πραγματικότητα "ο ΣΥΡΙΖΑ και οι συνιστώσες του"!!

  17. roadrunner avatar
    roadrunner 01/04/2015 00:07:48

    Ας τα πάρουμε ένα ένα. Ξεκινάω με την απαράδεκτη επίθεση στον Σαμαρά της ΠτΒ περί σεξισμού. Ανατρέχω απλά στο λεξικό της Ελληνική Γλώσσας (εκδ.Πάπυρος, τόμος ΙΙ) και μεταφέρω αυτολεξεί την ερμηνεία του λήμματος : αντρίκιος -α, -ο 1. αυτός που ανήκει ή που αρμόζει σε άντρα , που χαρακτηρίζει τον άντρα ("αντρίκεια φωνή", "αντρίκειες δουλειές"). 2. ανδρείος, γενναίος ("αντρίκια λόγια", "αντρίκιο φέρσιμο"). Με βάση την Ελληνική γλώσσα και τον ορισμό παραπάνω, η έκφραση που χρησιμοποίησε ο Σαμαράς, περί "αντρίκειας γραμμής" ΔΕΝ περιέχει κανένα σεξιστικό υπονοούμενο. Η ΠτΒ οφείλει να ανοίξει κανένα λεξικό της Ελληνικής γλώσσας και να μην κρύβει την ημιμάθεια της, πίσω από δήθεν ρατσιστικές υπερευαισθησίες και αβάσιμες κατηγορίες. Συγνώμη φυσικά δεν πρόκειται να ζητήσει η Κωνσταντοπούλου από τον Σαμαρά, αν και αποδεδειγμένα οφείλει να το πράξει. Αυτό όμως είναι και ενδεικτικό της υποκρισίας και του φαρισαϊσμού μέσα στο σύριζα. Αν αλλάζουν με τόσο θράσος το νόημα της ίδιας της Ελληνικής γλώσσας και αποδίδουν σεξιστικό νόημα σε απλές λέξεις, οι οποίες δεν έχουν καμία σχέση με σεξισμό (όπως η λέξη αντρίκιος), φανταστείτε τι γίνεται με την πολιτική τους, τα προγράμματα και τις "διαπραγματεύσεις" τους.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ roadrunner 01/04/2015 00:22:37

      Ακριβώς έτσι roadrunner.Όχι απλά διαστρέβλωσαν το νόημα της φράσης του Σαμαρά,αλλά ο Μ.Γλέζος το πήγε ακόμη παραπέρα αφού του είπε''συγχαρητήρια,φέρθηκες σαν γυναίκα'', που ναί μεν έχει την ίδια βάση όπως η λέξη ''αντρίκια'',αλλά ήταν εντελώς εκτός τόπου και χρόνου,διότι του το είπε ειρωνικά...

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 01/04/2015 00:43:08

        Απογοήτευση! Όσο πιο πολύ μιλούν στο δημόσιο λόγο, τόσο πιο πολύ εκτίθενται.