#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/09/2011 21:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν κινδυνεύουμε από την χρεοκοπία, αλλά από την ... κυβέρνηση

Έγκυρες ... προφητείες

Το ότι οι «πασόκοι» είναι άσοι στην προπαγάνδα, νομίζω ότι θα το παραδεχόταν, με ικανοποίηση, ακόμα και ο δάσκαλος του είδους, ο Φον Γκαίμπελς. Γιατί το γράφω αυτό;

Εδώ και μερικές μέρες έχει φουντώσει πάλι η συζήτηση για την ενδεχόμενη πτώχευση της Ελλάδος. Και η Κυβέρνηση, από την πλευρά της, κάνει ο,τι περνάει από το χέρι της για να δραματοποιήσει την κατάσταση. Όλως, περιέργως, την εξυπηρετεί βραχυπρόθεσμα, ανεξαρτήτως της μακροπρόθεσμης ζημιάς που προκαλείται στην αξιοπιστία και το μέλλον της χώρας.

[caption id="attachment_123234" align="alignleft" width="320" caption="Από το antistachef"][/caption]

Το γιατί την εξυπηρετεί είναι προφανές. Στο εσωτερικό τα έχουν θαλασσώσει, γενικώς. Λέγεται ότι η αύξηση των δαπανών του 2011 σε σχέση με το 2010, ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι. Είναι αυτό το νούμερο, που λέει κάθε βράδυ ο κ. Πρετεντέρης!

Στο εξωτερικό, έχουν φτάσει στο αμήν με την ανικανότητα, του άλλοτε αγαπημένου τους παιδιού. Όλο λόγια είναι και από έργα μηδέν!

Αυτό το πιεστικό κλίμα, καθιστά επιβεβλημένη τη λήψη νέων εισπρακτικών μέτρων για να κλείσει ο προϋπολογισμός του 2011. Φαίνεται ότι σ’ αυτό η τρόϊκα είναι αμετακίνητη.

Οι κύριοι Βενιζέλος και Παπανδρέου, είχαν την φαεινή ιδέα να προκαλέσουν μια ρήξη με την τρόϊκα, τις συνέπειες της οποίας δεν είχαν εκτιμήσει ορθώς.  Και τώρα βρίσκονται με …το πιστόλι στον (δικό τους) κρόταφο!

Η τρόϊκα, με τις πλάτες της ΕΕ, υπαγορεύει όρους! Όροι στους οποίους το …όχι, σημαίνει μη έλευση της τρόϊκας. Μη έλευση της τρόϊκας, σημαίνει όχι έκτη δόση! Και πάει λέγοντας!

Η κυβέρνηση δεν μπορούσε, σαν να μη συμβαίνει τίποτα, να βγεί και να ανακοινώσει νέα μέτρα! Έπρεπε προηγουμένως, να στηθεί το κατάλληλο σκηνικό!

Κατ’ αρχήν ανέλαβαν δράση οι γνωστοί …φίλοι, Σόρος και Ρουμπινί!

Δεν χρειαζόταν και πολύ για να πάρουν σειρά τα γνωστά ΜΜΕ που διψάνε για αίμα και σενάρια καταστροφής.

Τα υπόλοιπα τα ξέρετε! Ψάχναμε τον πρωθυπουργό μεταξύ Αθήνας και Νέας Υόρκης και τελικά βρέθηκε στο …Λονδίνο.

Ύστερα, ο κ. Βενιζέλος  άρχισε τα διαγγέλματα(υψηλοτάτου και δημοκρατικοτάτου επιπέδου: μη μιλάτε γιατί  ότι λέτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί εναντίον μας ) και τις τηλεδιασκέψεις!

Και τα ντόπια ΜΜΕ, να μας παρουσιάζουν έναν ορυμαγδό μέτρων.

-100 χιλιάδες απολύσεις, λέει το ένα!

-150 χιλιάδες προσθέτει το άλλο!

-Μειώσεις μισθών έως και 30%, διαλαλεί ο ένας!

-Μπορεί να φτάσει και 50%, συμπληρώνει ο άλλος!

-Σενάρια επί σεναρίων!

-Τα ακούει ο κόσμος και παγώνει το αίμα στις φλέβες του….

Αναλαμβάνω λοιπόν το ρίσκο της πρόβλεψης!

Πρώτον: η έκτη δόση θα εγκριθεί!

Δεύτερον: δεν θα απολυθούν 100 χιλιάδες δημόσιοι υπάλληλοι!

Τρίτον: δεν θα μειωθούν οι μισθοί κατά 50%

Τέταρτον, δεν θα πτωχεύσει η χώρα. Αν συμβεί το μοιραίο, αυτό θα γίνει από ατζαμοσύνη των κυβερνώντων! Σας θυμίζω ότι και για τον Τιτανικό έλεγαν ότι είναι …αβύθιστος! Αλλά ξέρετε την ιστορία!

Έκτον, δεν θα βγούμε από το ευρώ!

Που στηρίζω τη …..βεβαιότητά μου αυτή;

Σήμερα δημοσιοποιήθηκε (τυχαία υποθέτω;) μια  έκθεση των ….5 μεγάλων αδελφών (Nomura, Credit Suisse, Fitch, Morgan Stanley και Deutsche Bank) που προβλέπει:

1. H  Ελλάδα είναι πιο μικρή και από τη …Lehman Brothers!!! Αν, όμως, την αφήσουν να πτωχεύσει θα δημιουργήσει πολύ κακό προηγούμενο, ενώ και το πλήγμα για το κύρος της ευρωζώνης θα είναι τεράστιο.

2. Tο κόστος διάλυσης της ευρωζώνης θα ανέλθει στα 430 δις ευρώ, ενώ το κόστος σωτηρίας της Περιφέρειας στα 260 δις ευρώ! Αρα συμφέρει η σωτηρία!

3. Θα "προικοδοτηθεί» με περισσότερα κεφάλαια το Ευρωπαϊκό Ταμείο Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας.

4. Για την Ελλάδα μεθοδεύεται ένα γενναίο κούρεμα του χρέους μεταξύ 50-60%.

Δηλαδή το ΠΑΣΟΚ, θα μας τη…φέρει πάλι; Θα ρωτούσε ο ... Αδέξιος Δεξιός.

Αυτή τη στιγμή το μεγαλύτερο πρόβλημα της Ελλάδας δεν είναι η οικονομία!

Είναι η Κυβέρνηση!

Και αυτό αρχίζουν πλέον να το φωνάζουν όλοι.

Η κυβέρνηση του κ. Παπανδρέου αντιμετωπίζει τα εξής …σωρευτικά προβλήματα:

1.  Όλοι ομολογούν ότι απέτυχε

2.  Σχεδόν κανένας δεν πιστεύει ότι μπορεί να εφαρμόσει τις απαιτούμενες πολιτικές

3. Δεν έχει πλέον λαϊκή νομιμοποίηση. Το Eurogroup αποδόμησε το τέλος στα ακίνητα επειδή πείσθηκε ότι η λαϊκή αγανάκτηση θα το ακυρώσει στην πράξη!

Συμπέρασμα: Ο κ. Παπανδρέου βρίσκεται αντιμέτωπος με το εξής δίλημμα:

Αν πάρει τα μέτρα, θα πέσει επειδή δεν αντέχει η κοινωνία!

Αν δεν πάρει τα μέτρα, θα πέσει επειδή θα σταματήσει τη χρηματοδότηση η τρόϊκα!

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 20/09/2011 21:58:58

    ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΟΥΝ ΖΑΝΑΧ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ.....ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΡΕ....

  2. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 20/09/2011 22:13:24

    Μπορεί να κάνει πως παίρνει μέτρα, χωρίς να τα εφαρμόζει. Έτσι θα φαίνεται ότι πέφτει χωρίς να πέφτει. Θα συνεχίσουν με την τρομοκρατία του πρεζάκια. Και θα φτάσουμε στο 2013 όπου τα πράγματα αλλάζουν. Αλλά τότε δε θα μας έχει μείνει κεραμμύδι. Η βενζίνη θα έχει πιο ακριβά από ένα σουβλάκι με γύρο. Οι ηλικιωμένοι θα έχουν ψοφήσει από το κρύο. Όλοι οι εργαζόμενοι θα δουλεύουν με μπλοκάκια και χώρα θα έχει πρωτογενές πλεόνασμα
    Τελικά τι θα γίνει με το Θανάση?

    Μικρός Δαναός Φαίλτωρ

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 20/09/2011 22:27:42

      χαχαχα ο Θανάσης δεν παθαίνει τίποτα φίλε μου. θα επιζήσει μαζί με τις κατσαρίδες

      • danaos avatar
        danaos @ μικρός οδυσσέας 20/09/2011 22:59:32

        Ποιος Θανάσης;Απ' την ανάρτηση του Προφήτη Αδέξιου Τροϊκανού; Βάλτε λοιπόν τη μουσική απ' το " Άρη ολέ..." και πάμε για ντανταϊσμό:
        Τροϊκανέ,Τροϊκανέ,
        Τροϊκανέ,Τροϊκανέ, Τροϊκανέ,
        Τροϊκανέ έλα εδώ
        και παρ' τα τέτοια μου τα δυο!!!
        Μπορεί ο Φαίλτωρ να το γράψει και στον πληθυντικό αριθμό. Εγώ του δίνω την αρχή:
        Τροϊκανοί,τροϊκανοί.....

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ danaos 20/09/2011 23:26:16

          "Που είσαι Θανάση;"

        • danaos avatar
          danaos @ danaos 20/09/2011 23:56:44

          Και για να μην παρεξηγηθώ το "τροϊκανέ" ανφέρεται στους δυο παραπάνω εικονιζόμενους Stan και Oliver!

        • Pikis avatar
          Pikis @ danaos 21/09/2011 09:17:19

          +1000!!!
          Έχεις καλό beat!

        • Χρήστος avatar
          Χρήστος @ danaos 21/09/2011 11:16:31

          Γιατί όχι από το άσμα της Σαρρή:

          Τροϊκανέ, τροϊκανέ
          την τσέπη μου έκανες πανέ

  3. a824 avatar
    a824 20/09/2011 22:15:04

    Να σαι καλα φιλε που μου θυμησες οτι μου τελειωνουν.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ a824 20/09/2011 22:30:06

      Εμένα γιατί μου τελειώνουν πριν καν θυμηθώ ότι υπάρχουν;

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/09/2011 22:16:45

    Μας πρόδωσαν. Βγήκαν με ψέματα. Εκ προμελέτης δεν έκαναν τίποτα για να αναγκαστούμε να παραδοθούμρε δεμένοι χεροπόδαρα (υποθήκες, θυμάστε;). Μας ακρίβυναν το κόστος δανεισμού. Μας διέσυραν σαν καλοί γλύφτες στα ξένα αφεντικά τους. Για να αποφύγουν να πουνε την αλήθεια στην εκλογική τους βάση, καταστρέφουν μία χώρα και την μεσαία τάξη (λες και οι φαρμακοποιοί φταίνε για το κλειστό επάγγελμα του κληρονομικου πρωθυπουργού)

    • popolaros avatar
      popolaros @ archaeopteryx 20/09/2011 22:37:09

      ..με άλλα λόγια Εσχάτη Προδοσία.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ popolaros 20/09/2011 23:23:00

        ναι, αλλά προφανώς αυτό ήθελαν οι 3-4 μεγαλοτσιφλικάδες μας και τα Μεγάααλα Αφεντικά τους (να θυμίσω πόση κριτική δέχτηκε ο Σαμαράς όταν κάπως δεν του πολυάρεσε το ...Μνημόνιο). Αρα, εάν μόνο εμείς οι 3 ή 13 ή 1013 βλέπουμε Εσχάτη Προσδοσία, είμαστε μειοψηφία και δη ...γραφική. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι η χώρα μας έχει ξαναδει τέτοια σκηνικά (αλλά ποιός ασχολείται και με Ιστορία;)

  5. sxolioblog avatar
    sxolioblog 20/09/2011 22:19:21

    Προφητη επειδη το ειπαν οι πεντε αδερφες ισχυει ?

    Και γιατι αποκλειεται να συμβουν και τα δυο ? δηλαδη μεχρι αποφασισουν τι απο τα δυο θα κανουν δεν γινεται να χρεωκοπησουν εμας ? Επισημα δηλαδη

    Και το αλλο : τι σε κανει να πιστευεις οτι οι πεντε αδερφες και οι δεκαεφτα καγκελαριοι της ευρωζωνης ξερουν τι κανουν ? και θα σωθουν ολα στα παρα πεντε ?

    Και γιατι δεν γινεται να επιχειρηθει η σωτηρια της περιφερειας και να αποτυχει? και να καταρευσει και η κεντρικη ευρωπη ?

    Και ποιος διαολος ειπε οτι χρεωκοπια ισον εξαφανιση του ευρω ? Κι αν υποτιμηθει 50% το ευρω μεσω εκδοσης χρηματος αφου ομως η καταρευση εχει γινει ?

  6. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 20/09/2011 22:30:56

    Και η φωτό, Προφητική..τώρα κρατά σε σωστή θέση το πιστόλι...!

  7. popolaros avatar
    popolaros 20/09/2011 22:35:52

    People should not be afraid of their governments.
    Governments should be afraid of their people.

    h**p://www.metacafe.com/watch/1297353/v_for_vendetta_people_should_not_be_afraid_of_their_government/

  8. Προφήτης avatar
    Προφήτης 20/09/2011 22:41:42

    Μετά τους ερασιτέχνες ας πιάσουν δουλειά οι επαγγελματίες.

    Πολιτικό είναι το πρόβλημα, όντως.
    Εδώ, η χαώδης ανεπάρκεια της πράσινης κυβέρνησης.

    Διεθνώς, η πολιτική εξάρτηση ΟΛΩΝ των πολιτικών από ιδιωτικά συμφέροντα που συνδημιουργούν και εκμεταλλεύονται την κρίση.

    Μέρκελ , Σαρκοζί κλπ δεν έχουν τα άντερα να πετάξουν τους αμερικανικούς οίκους αξιολόγησης έξω από την Ευρώπη. Ούτε να απαγορέψουν τα CDS.
    Είναι θέμα της Αυτοκρατορίας και της επικράτησης της εντελώς ελεύθερης κυκλοφορίας κεφαλαίων, της οικονομικής παγκοσμιοποίησης.

    Μόνο ο Μπερλουσκόνι, που κατά τα άλλα αντιμετωπίζεται σαν περίγελος, έστειλε εισαγγελέα στους οίκους. Ακολούθησε βέβαια η σημερινή υποβάθμιση.

    Και ο Ομπάμα κινδυνεύει γιατί τα ανεξέλεγκτα κυκλοφορούντα κεφάλαια έχουν απο-εθνικοποιηθεί. Όπου "υπάρχει ψητό". Θα στραφούν ΚΑΙ κατά του χρέους των ΗΠΑ. Όχι τυχαία σήμερα ο Ομπάμα δήλωσε ότι επιδιώκει να μειώσει το αμερικανικό χρέος κατά 1 τρις $.

    Τι θα γίνει;
    Όλοι γνωρίζουν ότι το χρέος δεν μπορεί εξωφληθεί και όλοι τελευταία στάθμιζαν αν το να διασώσουν την Ελλάδα θα τούς κόστιζε περισσότερο από μια χρεωκοπία της.

    Οι πιο πολλοί έτειναν στο πρώτο, φοβούμενοι ντόμινο Lehman Br
    Όμως το ερώτημα ήταν "ποιος θα πληρώσει;".
    Και παράλληλα "τι θα αρπάξει" από την περιουσία μας.

    Εκεί ανάμεσα παίζονταν καθυστερήσεις όταν αφενός η συμπεριφορά των επενδυτικών κεφαλαίων αφετέρου η έλλειψη στιβαρής πολιτικής ηγεσίας δημιούργησαν έντονο κλίμα αβεβαιότητας σε όλη την Ευρώπη.

    Η παραπληροφόρηση για τους "τεμπέληδες" έχει αποκτήσει αυτόνομη πολιτική δυναμική στην Ευρώπη και ιδιαίτερα στη Γερμανία, όπου και επηρεάζει καταλυτικά την πολιτική συμπεριφορά των ψηφοφόρων, άρα και τις αποφάσεις των πολιτικών.

    Συνεπώς ενώ μια γραμμική προβολή της σημερινής κατάστασης στο επόμενο διάστημα δείχνει ότι θα δοθεί η 6η δόση κλπ, δεν αποκλείεται μια πανευρωπαϊκή αστάθεια να γεννήσει χαοτικές εξελίξεις.

    ΥΓ Μην παραπονιέστε, ο Ρουμπινί δεν λέει κάτι παραπάνω και ζητάει τρελλά λεφτά για να σάς δώσει πρόσβαση στις "προβλέψεις" του.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Προφήτης 20/09/2011 23:41:03

      ορατή η διαφορά μεταξύ Αδέξιου και ....κανονικού Προφήτη!!!

  9. antanistimi avatar
    antanistimi 20/09/2011 22:48:47

    Παιδια αν σας τελειωνουν τα ζαναξ πηγα και εγραψα εγω σημερα γιατι αλλιως ο υπνος ειναι μαρτυριο...μια δυο ωρες κι αυτες σκαρτες απο εφιαλτες...τα νευρα μας τσαταλια...αντε να δουμε

  10. drider avatar
    drider 20/09/2011 23:15:03

    Ίσως έχει έρθει η στιγμή να συζητήσουμε ποία είναι τα ντόπια "βαθιά λαρύγγια" που ψιθυρίζουν στην Τρόικα τι "πρέπει" να γίνει στην ελληνική πραγματικότητα.

    Ποίοι "συμπολίτες" μας έχουν προετοιμάσει από καιρό τώρα τους εφαρμοστικούς νόμους οι οποίοι συζητούνται σε χρόνο ρεκόρ και ψηφίζονται σχεδόν αδιάβαστοι από τους βουλευτές μας;

    Και δεν μιλάω για τις δανειακές συμβάσεις και τα δικηγορικά γραφεία του Λονδίνου που είναι λίγο πολύ γνωστές ιστορίες...

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ drider 20/09/2011 23:20:11

      Απόγονοι αυτών που φόραγαν τις κουκούλες στην Κατοχή

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ drider 20/09/2011 23:25:00

      Εξυπνο ερώτημα!
      Αντε να δούμε, θα απαντήσει κανένας ή θ' αρχίσει ο κ. Βενιζέλος να μας θεωρεί ...ύποπτους;

    • sxolioblog avatar
      sxolioblog @ drider 20/09/2011 23:31:46

      σιγα....

      η μνημη μας θα μας φαει...

      γιατι αν τους πουμε κατι θα γινει?

      ποιος θυμαται τον επιστημονα πιτσιρικα συμβουλο του παπακωνσταντινου που θα εκανε τις ιδιωτικοποιησεις ?

      που εγιναν ερωτησεις στη βουλη?

      που θα εφερναν τη συμβαση του...να την δουμε

      τα λεφτα δωθηκαν? το ελεγξαν ΜΜΕ και βουλευτες ?

      Τα θελει ο ποπος μας

    • Απολλώνιος avatar
      Απολλώνιος @ drider 20/09/2011 23:35:07

      Πριν από μερικούς μήνες, σε συνέντευξή του στο ΒΗΜΑ της Κυριακής, ο ένας εκ των τριών της Τρόϊκα, είχε πει ότι οι αποφάσεις τους λαμβάνονται μετά από συζητήσεις με ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ Έλληνες επιχειρηματίες, τραπεζίτες, πρώην πολιτικούς.
      Αυτή ήταν η απάντηση σε ερώτηση του δημοσιογράφου, του τύπου: "πως προλαβαίνετε να μάθετε σε βάθος την κατάσταση στην Ελλάδα και ποιά είναι τα μέτρα που πρέπει να παρθούν"
      Δυστυχώς λόγω φόρτου εργασίας δεν είχα προλάβει να αρχειοθετήσω το δημοσίευμα...

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Απολλώνιος 20/09/2011 23:39:56

        θα είχε ενδιαφέρον να το βρούμε...

      • drider avatar
        drider @ Απολλώνιος 20/09/2011 23:48:11

        Ας κάνει ένα κομμάτι το Antinews για το θέμα. Ερευνητική δημοσιογραφία στη πράξη!

      • drider avatar
        drider @ Απολλώνιος 21/09/2011 00:19:03

        «Οι πιο σημαντικοί άνθρωποι της Ελλάδας που βρίσκονται εκτός πολιτικής μου έχουν πει επανειλημμένως τους τελευταίους έξι μήνες “κάνεις λάθος και χάνεις τον στόχο, το πραγματικό στοίχημα της ελληνικής οικονομίας είναι εκείνο της καθολικής ιδιωτικοποίησης της δημόσιας περιουσίας”»

        Σερβάς Ντερούζ
        h**p://www.tovima.gr/politics/article/?aid=384161

        • Απολλώνιος avatar
          Απολλώνιος @ drider 21/09/2011 00:31:54

          Μπράβο ρε drider, αυτό ήταν!! Άξιος!!
          Συμπληρώνω κι εγώ, λίγα παραπάνω από τις δηλώσεις του:
          "Ο επικεφαλής των εμπειρογνωμόνων της Ευρωπαϊκής Ενωσης αποκάλυψε ότι ένας «κατακλυσμός ιδιωτικοποιήσεων» είναι εκείνο που επίμονα ζητούν από τον ίδιο μεγάλοι επιχειρηματίες, κορυφαίοι τραπεζίτες, διακεκριμένοι οικονομολόγοι και στελέχη «δεξαμενών σκέψης» της Αθήνας. «Οι πιο σημαντικοί άνθρωποι της Ελλάδας που βρίσκονται εκτός πολιτικής μου έχουν πει επανειλημμένως τους τελευταίους έξι μήνες “κάνεις λάθος και χάνεις τον στόχο, το πραγματικό στοίχημα της ελληνικής οικονομίας είναι εκείνο της καθολικής ιδιωτικοποίησης της δημόσιας περιουσίας”» λέει.

  11. popolaros avatar
    popolaros 20/09/2011 23:21:58

    Αγαπητοί σχολιαστές, η Ελλαδίτσα έχει ένα και μόνο πρόβλημα.
    Λέγεται Τζέφρις.
    Εάν δεν φύγει ο ολίγιστος από το τιμόνι της Ελλάδας, δεν θα πάρει μπρος τίποτα και θα είμαστε μονίμως στην κατάθλιψη.
    Αυτός ήταν, είναι και θα είναι η κερκόπορτα.

    ΓΑΠ και κρίση πάνε μαζί.
    Ο τζέφρις δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς κρίση και η κρίση δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς τζέφρι.
    Είναι ζευγάρι, είναι παντρεμένοι, πάνε πακέτο.

    Θυμηθείτε με όταν κάποια στιγμή φύγει, θα νιώσουμε όλοι καλύτερα.
    Σαν να έφυγε ένα μαύρο σύννεφο πάνω από την χώρα.
    Θα ανθίσουν τα λουλούδια μεσ'το χειμώνα.
    Θα κελαηδήσουν τα κοκόρια και θα κακαρίσουν τα σπουργίτια.

    • Pikis avatar
      Pikis @ popolaros 21/09/2011 09:22:17

      Γειά σου Πίνδαρε!

  12. danaos avatar
    danaos 20/09/2011 23:30:35

    κ.Ροδινέ, μουσική έβαλες όπως "διέταξα;"

  13. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 20/09/2011 23:39:09

    "Κατ' αρχήν συμφωνία" λένε από το Υπουργείο Οικονομικών, μετά την τηλεδιάσκεψη!

  14. Δάσκαλος avatar
    Δάσκαλος 21/09/2011 00:00:08

    Πάντα διαδίδουν το χειρότερο σενάριο για να παγώσει το αίμα στις φλέβες.
    Μετά μας λένε πως μας έσωσαν εφαρμόζοντας μόνο αυτά που θέλουν πραγματικά.
    Το πρόβλημα είμαστε εμείς που τους ακούμε και τους παίρνουμε ακόμη στα σοβαρά.
    Ας τους δώσουμε να καταλάβουν ότι τέτοια σωτηρία δεν τη θέλουμε και προτιμάμε την αξιοπρέπειά μας.

  15. firiki2010 avatar
    firiki2010 21/09/2011 00:05:36

    Οι άοκνες προσπάθειες της κυβέρνησης θα μας εξασφαλίσουν και την 6η δόση. Γιατί δεν βγαίνουμε στους δρόμους να πανηγυρίσουμε ? Ζούμε μια υποβάθμιση του βιοτικού μας επιπέδου 20%. Θα γίνει 40%. Που θα είμασταν όμως αν κυβερνούσε η επάρατος Δεξιά? Θα είχαμε όλοι ψοφήσει. Καταλάβετε το! Για την κρίση φταίει ο Καραμανλής και για την αποτυχία της ΠΑΣΟΚικής κυβέρνησης να την αντιμετωπίσει φταίει ο Σαμαράς. Παρά τις προσπάθειες όμως αυτών των τρισάθλιων υποκειμένων, αυτή η κυβέρνηση έχει καταφέρει να μην χρεωκοπήσουμε ... ακόμα. Δοξάστε την !

  16. markos avatar
    markos 21/09/2011 00:07:46

    Υπερψήφισε η Νέα Δημοκρατία επί της αρχής το νομοσχέδιο που αφορά στην εποπτεία των τραπεζών, μετά την κατάθεση των τροπολογιών για το ειδικό τέλος στα ακίνητα και την «καρατόμηση» στην Ελληνική Στατιστική Αρχή.

  17. Grigoris avatar
    Grigoris 21/09/2011 00:09:37

    Πολυ καλη αναλυση! Μπραβο Antinews!

  18. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 21/09/2011 01:22:16

    Παντως αν συνεχιστει αυτη η κατασταση μεχρι το 2014-15 οπως λενε θα εχουν πετυχει απολυτα τον σκοπο τους που δεν ειναι αλλος απο την λογιστικη εκ..καθαριση.Θα μας εχουν στειλει τους περσσοτερους με τεσσερις και οπαππας πεντε η Σταυρουπολη και Δαφνι.

    • Γιαδικιάρογλου avatar
      Γιαδικιάρογλου @ NIK THE GR 21/09/2011 08:59:14

      Αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση μέχρι το 2014-15....

      Τότε ή θα φταίει αυτός ο λαός και θα έχει ξαναβγεί το πασοκ
      ή θα έχει γίνει θεσμικό πραξικόπημα και θα έχει παραμείνει
      το πασοκ. Τίποτε άλλο .

      Βέβαια με προδότες και ανίερους κανείς δεν ξέρει τί να προβλέψει.

  19. Orestios avatar
    Orestios 21/09/2011 08:41:47

    Τώρα που θα χρεοκοπήσουν τη χώρα και δεν θα μας βγάλουν από το ευρώ θα ισοφαρήσουν με το να πουλήσουν ακριβά τη δημόσια περιουσία. χι χι χι

  20. Γιαδικιάρογλου avatar
    Γιαδικιάρογλου 21/09/2011 08:47:40

    Η καλύτερη ανάρτηση σε όλο το διαδίκτυο.
    Ιδιαιτέρως ο τίτλος της.
    Και τίποτα να είχε το περιεχόμενό της
    τα λέει όλα.

  21. φωνη avatar
    φωνη 21/09/2011 09:24:37

    Ο Παπανδρέου και οι συνεργάτες του, που τα μεθόδευσαν και τα εκτελούν όλα αυτά, πρέπει να βγάλουν στο τέλος πολλά φράγκα. Αποκλείεται να το κάνουν στο τζάμπα. Θέλω να δω τι τους έχουν υποσχεθεί, τι τους έχουν τάξει, ποιό είναι το μερίδιο των δικών μας καλόπαιδων στην επιχείρηση διαχείρησης του χρέους μας.

  22. Pikis avatar
    Pikis 21/09/2011 09:30:35

    Αν ο Σαμαράς πραγματικά πιστεύει ότι μπορεί να ηγηθεί της χώρας, οφείλει σήμερα να βγει και να ζητήσει εκλογές. Ειδάλλως, για μένα θα θεωρηθεί καιροσκόπος. Δηλαδή, θα περιμένει να νεκρωθεί η χώρα για να έρθει στην εξουσία και να μας πει το κλασικό "παραλάβαμε χάος";;;

    Υ.Γ. Δεν ήμουν δεξιός, ούτε υποστηρικτής του Σαμαρά. Στην πορεία με έπεισε για τις προθέσεις του. Πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες του και να προχωρήσει άμεσα.

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ Pikis 21/09/2011 10:14:08

      Εκλογές ζήτησε αλλά δεν μπορεί να τις επιβάλλει. Και σήμερα αν γίνει πρωθυπουργός νομίζεις ότι θα παραλάβει κάτι καλύτερο από χάος?
      Τι πάει να πει "δεν ήμουν δεξιός"? Πολιτική τοποθέτηση δεν διαμορφώνεται επειδή μας πείθουν οι καλές προθέσεις κάποιου.Kαλές προθέσεις να κάνει τι? Σε ποια κατεύθυνση?

      • Pikis avatar
        Pikis @ firiki2010 21/09/2011 11:35:00

        Προς το παρών μόνο για τις προθέσεις του μπορεί να αξιολογηθεί.
        Λέγοντας ότι δεν ήμουν δεξιός εννοώ ότι δεν υποστήριξα ποτέ ΝΔ και δεν με είχαν πείσει οι ηγέτες της. Όμως ο Σαμαράς άρχισε να με πείθει (τουλάχιστον στα λόγια) για την προσωπικότητα του και τις προθέσεις του. Δείχνει ειλικρινής. Όμως διατηρώ επιφυλάξεις για τα υπόλοιπα στελέχη του.

  23. Δαίμων avatar
    Δαίμων 21/09/2011 11:07:19

    Είναι η εκδίκηση του Στ.Μάνου, και του think tank που ευδοκιμεί υπό την σκέπη του καναλιού του Ν.Φαλήρου; Αναφέρομαι στους "ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ Έλληνες επιχειρηματίες, τραπεζίτες, πρώην πολιτικούς", του Σ.Ντερούζ. Μέσω της τροικας αναβιώνουν ένα αναχρονιστικό Θατσερισμό. Δελέαρ για μας δεν είναι ο popular capitalism που σέρβιρε στους Βρετανούς το επιτελείο της βαρώνης, αλλά το "ξεπουλήστε και σωθείτε'. Βεβαίως όλα με τη σειρά τους. Οι υπάλληλοι των ΔΕΚΟ που απολύονται σήμερα, θα προσληφθούν αύριο από τον ιδιώτη μεγιστάνα , πρίγκιπα, της ενέργειας, του νερού κλπ, με το 1/4 του μισθού, και θα είναι ευχαριστημένοι.
    Αλλά η κυβέρνηση φοντίζει να εξοργίζει τον κόσμο με την ατζαμοσύνη της. Έτσι μέχρι τώρα μας έκανε τρελλούς, αφού επέβαλλε:
    Φόρο στους πολίτες που ΔΕΝ είναι άστεγοι.
    Φόρο στους πολίτες που ΔΕΝ είναι άνεργοι.
    Τολμώ να της προτείνω κι'ενα τρίτο:
    Φόρο στους πολίτες που ΔΕΝ είναι άρρωστοι (σωματικά, γιατι ψυχικά φοβάμαι πως δεν θα βρεί πολλούς υγιείς)

    • drider avatar
      drider @ Δαίμων 21/09/2011 12:36:18

      Και όχι μόνο. Θα έλεγα και όλοι οι γνωστοί "νταβατζήδες" (δεν είναι δικιά μου η έκφραση).

      Αυτοί που κάνανε τους σχεδιασμούς, τους προωθούν την κατάλληλη στιγμή εν μέσω εκβιασμών κτλ, και οι βουλευτές ψηφίζουν τους αντίστοιχους εφαρμοστικούς νόμους αδιάβαστους!

      Είναι οι ίδιοι που έχουν τα μέσα ενημέρωσης. Γιατί νομίζετε ότι στα κανάλια-εφημερίδες γκρινιάζουν συνέχεια στο μοτίβο "too little, too late";

      Αυτή τη παράμετρο πρέπει να τη σκεφτεί σοβαρά η ΝΔ, ειδικά αν γίνει κυβέρνηση... Αντιπολιτευτικά πρέπει να τεθεί πιο έντονα το εύλογο ερώτημα που έθεσα σε προηγούμενο ποστ.

  24. victoria (true) avatar
    victoria (true) 21/09/2011 11:35:42

    Μιλάει Βενιζέλος στη Βουλή.
    Το τι έχει πει δεν λέγεται. Σολάρει. Δεν αντέχεται. Δεν το βουλώνει κιόλας.
    Έτσι για λίγη ντροπή.

  25. np_complete_problems avatar
    np_complete_problems 21/09/2011 12:06:04

    Ποιό ήταν το τελικό σχέδιο από την αρχή;

    1. Μέχρι το 2014, να έχουμε ΜΗΔΕΝΙΚΑ πρωτογενή ελλείματα.
    2. Οταν φτάσουμε εκεί, θα υπάρξει "συντεταγμένο σχέδιο" κουρέματος του χρέους, έτσι ώστε αυτό να είναι στο 60% του ΑΕΠ.
    3. Ολα αυτά θα γίνουν χωρίς να φύγουμε από το ευρώ.

    Το πρόβλημα βέβαια, είναι στο 1ο βήμα.
    Ο μόνος τρόπος για να γίνει, είναι να "μειωθεί δραστικά" ο Δημόσιος Τομέας.
    Η ανάπτυξη - κατά τα άλλα καλοδεχούμενη - ΔΕΝ αρκεί.
    Ακόμη και ανάπτυξη της τάξης του 5% (απίθανη) ΔΕΝ αρκεί για να φτάσουμε στο 1ο βήμα. Οποιοσδήποτε Ελληνας ξέρει ότι ανάπτυξη 5% δεν "μεταφράζεται" σε αυξημένα έσοδα 5% (δυστυχώς). Αλλά ακόμη και έτσι να ήτανε θα χρειαζόμασταν ρυθμούς ανάπτυξης της τάξης του 30%, για να φτάσουμε στον 1ο στόχο ....

    Ο ΓΑΠ (και πιθανά ο Βενιζέλος) έχουν "συμφιλιωθεί" με την ιδέα, ότι "αυτοκτονούν πολιτικά" και έχουν κάνει τις επιλογές τους. Αυτό που φοβάμαι είναι ότι αυτό δεν έχει γίνει από όλο το ΠΑΣΟΚ.
    Οσο για τον Σαμαρά, είμαι σίγουρος ότι ξέρει που πάνε τα πράγματα, δεν είναι "χαζός". Είναι φυσικό να συζητάει τα πράγματα με τον ΓΑΠ - και για να μην παρεξηγηθώ, όχι με την κακή έννοια δηλ "πίσω από τις πλάτες μας".
    Ολοι πια ξέρουν και όλοι έχουν τον ρόλο τους.
    Αρκεί να τον παίξουν σωστά, για να έχουμε όσο το δυνατόν λιγώτερα δράματα.

    Γιατί αίμα και δάκρυα δυστυχώς θα έχουμε ...

    • drider avatar
      drider @ np_complete_problems 21/09/2011 12:41:54

      Αίμα και δάκρυα έχουμε με τις ακολουθούμενες πολιτικές. Αίμα και δάκρυα θα έχουμε γιατί το αστυνομικό κράτος κάνει ολοένα και πιο έντονη τη παρουσία του.

      Αρχικά εξέλαβα το "αίμα και δάκρυα" που έγραψες ως απειλή, ανάλογη του Παγκάλου που είχε μιλήσει για τανκς στους δρόμους.

      Όμως θα σου δώσω το "benefit of doubt" και περιμένω την απάντηση σου.

      • np_complete_problems avatar
        np_complete_problems @ drider 21/09/2011 14:22:05

        Σήμερα το πρωί καθώς πήγαινα στην δουλειά "πετάχτηκε" μπροστά στο αυτοκίνητο μου ένα ¨παιδί" - ήτανε δεν ήτανε 20 χρονών. Ζαλισμένος, μισολυπόθυμος, φανερά χρήστης που δεν είχε πάρει την δόση του ...
        Είχε περίπου την ηλικία του υιού μου.
        Μου ζήτησε να τον πετάξω μέχρι το Νοσοκομείο.

        Η γυναίκα μου "τρομοκρατημένη" μου ζήτησε να φύγουμε και φύγαμε. ΣΙΧΑΘΗΚΑ τον εαυτό μου.
        Γύρισα πίσω και τον πήγα στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο της μικρής μας πόλης.

        Στην νιότη μου θα τον συνόδευα μέχρι μέσα, θα μάθαινα το όνομα του, θα επικοινωνούσα με τους δικούς του ...

        "Αίμα και δάκρυα"

        • drider avatar
          drider @ np_complete_problems 22/09/2011 11:04:00

          Χτες το απόγευμα στον ΗΣΑΠ μπήκε ένας 40-45αρης, οικογενειάρχης και χωρίς δουλειά οικοδόμος. Μήνες τώρα δεν του έχουν δώσει το επίδομα ανεργίας παρόλο που το έχει ζητήσει.

          Καθώς προχωρούσε βρέθηκε μια κυρία που του ζήτησε το λόγο γιατί "αν όντως είσαι οικοδόμος, γιατί δεν απευθύνθηκες στο σύλλογο σου, οι αγώνες πρέπει να είναι κοινοί γιατί όλοι αντιμετωπίζουμε δυσκολίες, δεν μπορεί κανείς να προχωράει μόνος του με το σταυρό στα χέρια κτλ..."

          Προφανώς είχε δίκιο σε αυτά που έλεγε, αλλά το δικό μου ερώτημα είναι τι κάνεις όταν κάποιος σου ζητάει βοήθεια;
          1. Έχει σημασία αν ήταν ή όχι οικοδόμος;
          2. Αν ήταν οικοδόμος και δεν μπορούσε ο σύλλογος του να τον βοηθήσει άμεσα οικονομικά, τί έπρεπε να κάνει ο άνθρωπος;

          Δεν λέω, καλή η κομμουνιστική ορθοδοξία, αλλά τον βοήθησα αφού είχαν προηγηθεί οι "παραινέσεις" της κυρίας, χωρίς δεύτερη σκέψη...

  26. webteam-www.efsimopoulos.gr avatar
    webteam-www.efsimopoulos.gr 21/09/2011 13:26:29

    Όπως έχει επισημανθεί και σε άλλη ανάρτηση, πρώτιστο καθήκον του πολιτικού μας συστήματος πρέπει να είναι η αναζήτηση των ευθυνών για την κατάσταση που βιώνουμε σήμερα όλοι μας. Ήρθε η ώρα να πάρουμε απαντήσεις στα παρακάτω ερωτήματα:
    -Γιατί η κυβέρνηση αδράνησε να πάρει πρωτοβουλίες που θα απέτρεπαν τα χειρότερα;
    -Γιατί κώφευε στις προτροπές για τη λήψη αναγκαίων μέτρων προκειμένου να ξεφεύγαμε, όταν μπορούσαμε, από τον κλοιό που έσφιγγε την ελληνική οικονομία;
    -Γιατί αμέλησε να δανειστεί από τις αγορές όταν είχαμε τη δυνατότητα να το πράξουμε;
    Αν μη τι άλλο, η αποκάλυψη από πρώην στελέχη της Ελληνικής Στατικής Αρχής για το «φούσκωμα» του ελλείμματος πυροδοτούν την κοινωνική αγανάκτηση.

  27. axilleas-larissa avatar
    axilleas-larissa 21/09/2011 20:01:34

    ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΞΟΦΛΗΣΑΤΕ!!!!