#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/02/2011 16:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Δεν θα πεθάνουμε», βροντοφώναξαν 100.000 στην Αθήνα



Μαζική και δυναμική ήταν η απάντηση που έδωσαν σήμερα δεκάδες χιλιάδες εργαζόμενοι στην πολιτική της κυβέρνησης Παπανδρέου. Συγκλίνουσες εκτιμήσεις κάνουν λόγο ακόμα και για περισσότερους από 100.000 κόσμο !!!

(Δείτε πως το δίνει το Reuters: Greek police clashed with protesters on Wednesday as around 100,000 workers, pensioners and students marched to parliament in protest at austerity policies aimed at helping Greece cope with a huge debt crisis)

Δάσκαλοι, καθηγητές, εργαζόμενοι σε δημόσιες υπηρεσίες, ασφαλιστικά ταμεία, πολεοδομίες, τελωνεία, ΔΕΗ, ΟΤΑ, ΔΕΚΟ, ΠΝΟ, τραπεζικοί υπάλληλοι, δημοσιογράφοι , νέοι άνθρωποι κατέβηκαν στο κέντρο της Αθήνα για να διαδηλώσουν κατά των μέτρων και εναντίον της Κυβέρνησης του Μνημονίου.



Εντυπωσίασε η συμμετοχή απλών ανθρώπων της δουλειάς πολλοί από τους οποίους ήταν φανερό ότι κατέβαιναν στο δρόμο για πρώτη φορά, αλλά και η μαχητικότητα. «Συνηθισμένοι άνθρωποι» εξαπέλυαν φραστικές επιθέσεις εναντίον των ΜΑΤ και δεν έφευγαν παρά τα χημικά – έκαναν κύκλους στους γύρω δρόμους και επέστρεφαν στην … σκηνή του πολέμου – (ακόμα κλαίω)

Η πορεία διαμαρτυρίας του ΠΑΜΕ ξεκίνησε λίγο μετά τις 11 από την Ομόνοια, ενώ λίγο πριν τη 1 το μεσημέρι ξεκίνησε και η πορεία της ΓΣΕΕ - ΑΔΕΔΥ από το Πεδίον του Άρεως.

Όπως αναφέρει η ΓΣΕΕ η γενική απεργία σημείωσε μεγάλη επιτυχία και σε πολλούς εργασιακούς χώρους η συμμετοχή στην απεργία ήταν καθολική και έφτασε το 100%.

«Δεν θα πεθάνουμε » φώναζε ο κόσμος. «Δεν πληρώνουμε», «όχι θυσίες για την πλουτοκρατία»



Τα  επεισόδια  ξέσπασαν (ως συνήθως) κοντά στο υπουργείο Οικονομικών, όταν τα ΜΑΤ επιτέθηκαν με χημικά και στη συνέχεια διέσπασαν την πορεία δεκάδων χιλιάδων κόσμου. Αντιεξουσιαστές απάντησαν με μολότωφ. Αναφέρεται ότι  η Αστυνομία κινητοποίησε πάνω από 5.000 άνδρες, φέρνοντας ενισχύσει και από γειτονικές πόλεις.

Για μια ακόμα φορά ο κέντρο της Αθήνας μετατράπηκε σε πεδίο μάχης, με εκτεταμένα επεισόδια μεταξύ διαδηλωτών και αστυνομικών δυνάμεων, οδοφράγματα, οδομαχίες και καταστροφές.

Διαδηλωτές ξήλωναν πλάκες από τα πεζοδρόμια και τις πετούσαν στα ΜΑΤ, βάζοντας επίσης φωτιά στους κάδους απορριμμάτων.  Οι δυνάμεις των ΜΑΤ έκαναν  εκτεταμένη χρήση δακρυγόνων και ρίψη χειροβομβίδων κρότου-λάμψης.



Ένας διαδηλωτής επιχείρησε να κάψει σημαία της ΕΕ έξω από το κτίριο της Βουλής, ωστόσο παρεμποδίστηκε από τις αστυνομικές δυνάμεις.

Μάχες σώμα με σώμα και πετροπόλεμος στα Προπύλαια

Κατά πληροφορίες δεκάδες συλλήψεις και  προσαγωγές. Δύο μοτοσικλέτες της ΕΛ.ΑΣ. παραδόθηκαν στις φλόγες.

Η αστυνομία ανακοίνωσε ότι ένας αστυνομικός τραυματίσθηκε ελαφρά από μολότωφ.. Τα επεισόδια συνεχίσθηκαν στα Προπύλαια και τα Εξάρχεια.

Μετά το τέλος της πορείας κόσμος επέστρεφε στο Σύνταγμα, παρά τα συνεχιζόμενα επεισόδια, όπου και παρέμεινε, μέχρι αργά το απόγευμα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 23/02/2011 16:56:22

    Το επαναλαμβάνω κι εδώ..

    Θάμα, Θάμα! Το bbc λέει ότι κατέβηκαν 30.000 διαδηλωτές, το νέο είναι ότι τους βγάζει 10.000 περισσότερους από όσους συμμετείχαν στην πορεία της 15ης Δεκεμβρίου. Μιλάμε για αύξηση 50%! Και επειδή σε μέρες απεργίας ΜΜΕ μάθαμε ότι bbc, reuters κ.α υποκαθιστούν τα νεοταξικά ελληνικά ΜΜΕ και α) διαιρούν στον αριθμό συμμετεχόντων β) δείχνουν μόνο βίντεο από επεισόδια, τότε ας λέμε ότι είδαμε με τα μάτια μας:
    Το πλήθος ήταν πάνω από 100000, ίσως παρα πολλοί περισσότεροι ,αφού όταν οι πρώτοι φταναν στη Βουλή, οι τελευταίοι δεν είχαν ξεκινήσει από το Μουσείο
    Και για άλλη μια φορά απετράπη η συγκέντρωση στο Σύνταγμα σκαρώνοντας το παιχνίδι ΜΑΤ – Κουκουλοφόροι, συνοδεία όποιων τρελλαμένων.

    http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-12551636

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 23/02/2011 17:02:43

    Και το καθεστωτικό newsbeast του Κοπελούζου, επάξια στη μάχη της αναπλήρωσης των Σόμπολων: την ώρα που 100.000 Αθηναίοι κατέβηκαν στο δρόμο, ο "νέος διεθνής διασυρμός" (επειδή... έγραψε για τα επεισόδια το BBC) το μάρανε!

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Αυριανιστής 23/02/2011 17:11:07

      Αχ η εικόνα της Ελλάδας... μα να την χαλάνε λίγοι παλιοφοιτητές στο εξωτερικό και μερικοί κοπρίτες στην πορεία!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αυριανιστής 23/02/2011 17:53:56

      "Αγνώριστο και το Κολωνάκι!", γράφει τώρα το κοπελουζοσάιτ...

      Τι μας λέτε καλέ; Mon Dieu! Το μαγάρισαν το Κωλονάκι (sic) οι κοπρίτες!

  3. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 23/02/2011 17:06:56

    Στου Πασοκ την πορτα οσο θελεις βροντα.

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 23/02/2011 17:16:48

      Συμφωνα με το Newsit.gr συνεληφθησαν στην πλατεια Συνταγματος ατομα με τοξα και βελη!!Σε λιγο θα μας πουνε οτι στην πορεια κατεβηκαν καρναβαλιστες...
      Παντως υπαρχει κοσμος ακομα συγκεντρωμενος κατω.Ολοι στο Συνταγμα τωρα.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 23/02/2011 17:29:44

        Ναι βρε συ, Αβορίγινες είναι! Δεν ήξερες ότι έχει και η Ελλάδα Αβορίγινες; Μάθε το, από το "έγκυρο" Εισαγγελατοσάιτ!

      • sawas avatar
        sawas @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 23/02/2011 21:34:57

        O Ηλίθιος...
        h**p://4.bp.blogspot.com/-s80u2WoQZZo/TWU9SXjDNcI/AAAAAAAAKnU/2kwqhTcg4Rs/s1600/tokso1.jpg

        h**p://1.bp.blogspot.com/-ELB8GTA3BRk/TWVFbvYLuDI/AAAAAAAAKp0/ARAwq8PnDJ8/s1600/%25CE%25B3%25CE%25B1%25CE%25B4%25CE%25B12.JPG

        φώτο από h**p://crimesonair.blogspot.com/

        • ΑλληΜιαΑπόπειρα! avatar
          ΑλληΜιαΑπόπειρα! @ sawas 24/02/2011 16:09:50

          Τραγκάκια είναι όλα!
          Οι ..."τοξόοοοοτες μου" και οι ..."Γκαζολινάααααατοι μου"

          "Γκαζολιιιιιιιν"
          Και λέτε ΄μετά ότι η ...δεξιά-τραγ(κ)ική βέβαια αμα την εκρπροσωπει ο περι ού!- δεν έλαβε μέρος στο μπάχαλο!

  4. spiros avatar
    spiros 23/02/2011 17:15:47

    κατέβηκα στην πορεία περίπου 12,30. Πήγα κατευευθείαν στο Σύνταγμα. Δεν μπορούσα να συμμετέχω από την αρχή. Έφτασα την στιγμή που άρχισαν τα γεγονότα . Παρέμεινα αποκλεισμένος γιατί δεν μας επέτρεπαν να περάσουμε μαζί με άλλους περίπου 150 μπροστά το ΥΠΕΞ. Κάποια στιγμή χωρίς να υπάρχει κανένας απολύτως λόγος -παραμέναμε σιωπηλοί- άρχισε η αστυνομία να μας διώχνει. Κάποιοι μετατοπίστηκαν μπροστά από την είσοδο της Βουλής και προσωρινά διαμαρτύροντο καθυστικά. Ξαφνικά έκαναν κυκλωτική κίνηση για την απομάκρυνσή μας με βόμβες κρότου λάμψης. Απολύτως Ανάιτίως . Ούτε καθιστική διαμαρτυρία δεν μπορούσαμε να κάνουμε. Ούτε ρόπαλα ούτε τίποτε. Ακούσαμε εντολή να εκκενωθεί η πλατεία . Τα επισόδια είχαν κοπάσει και έγινε πάλι επίθεση από ΜΑΤ . Το εξωφρενικό φρουρούσαν τους Τσολιάδες χωρίς να κινηθεί κανένας μα κανένας εναντίον τους Κινήσεις που εξοργίζουν τον λαό .

  5. thanasis avatar
    thanasis 23/02/2011 17:26:07

    δεν χρειαζεται να γινουμε πλατεια ταχιρ αλλα να μαζευτουμε
    μπροστα στην βουλη οσο μπορουμε περισσοτροι σε μια
    σιωπηλη διαμαρτυρια για μερικες ωρες.τοτε το πεσοκ
    θα δει τι σημαινει διαμαρτυρια

    • ΝΙΚΟΣ Λ. avatar
      ΝΙΚΟΣ Λ. @ thanasis 23/02/2011 17:52:56

      Συμφωνώ. Ακριβώς αυτό πρέπει να κάνουμε.Πρέπει να καταλάβουμε ότι έχουμε μερίδιο ευθύνης όλοι μας.

  6. Misha avatar
    Misha 23/02/2011 17:29:25

    Τη σημαία της ΕΕ την κατέβασαν από ιστό και την έχω φωτογραφίσει.
    Θα την στείλω και στο ΑΝΤΙ.
    Η πορεία ήταν με βεβαιότητα μεγαλύτερη , πολύ μεγαλύτερη από αυτή της 5ης Μάη. Ενδεικτικά να σας πώ ότι η πορεία του ΠΑΜΕ ανέβαινε από την Ομόνοια και στους ΔΥΟ ΔΡΟΜΟΥΣ, Σταδίου και Πανεπιστημιου. για πρώτη φορά στα χρονικά!
    45 λεπτά περνούσαν έξω από τη Βουλή σε πυκνά μπλόκ και ταχύ βήμα, ταχύτερο από αυτό των παρελάσεων. (η τακτική του ΚΚΕ στις συγκεντρώσεις των τελευταίων μηνών αξίζει να αναλυθεί)
    Όταν το ΠΑΜΕ έφτανε στη Βουλή η άλλη πορεία που είχε επικεφαλής ένα πολύ δυναμικό μπλοκ τής «Σπίθας» δεν είχε ξεκινήσει ακόμα!!!!
    Όταν η Σπίθα έφτανε στη Βουλή , η ουρά της πορείας ήταν στην Ομόνοια!!!
    Έφυγα από το Σύνταγμα στις 16.30, ο κόσμος ήταν πολύς ακόμα παρά τις συνεχείς προκλήσεις των πραιτωριανών και την αποπνικτική ατμόσφαιρα εξαιτίας των δακρυγόνων.
    Απλές γυναίκες και νέες κοπέλες μιλούσαν με πολύ απαξιωτικό τρόπο στους μπάτσους, τους ζητούσαν να βγάλουν το εθνόσημο εφόσον προστατεύουν αυτούς που ξεπουλούν την χώρα.
    Περισσότερα αργότερα, μόλις ξεπλυθώ από τα χημικά....
    Νάναι καλά το παλληκάρι που μας έδωσε maalox και κάπως κρατηθήκαμε...

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Misha 23/02/2011 17:38:01

      Σωστά όλα αυτά, έτσι γίνεται, και συμπληρώνω.. μια ομάδα κατοίκων της Κερατέα, με το πανό τους, απολάμβανε του χειροκροτήματος των υπολοίπων στα πεζοδρόμια, οι άνθρωποι έχουν γίνει σύμβολο.

    • kiki avatar
      kiki @ Misha 23/02/2011 18:11:00

      @ misha,
      Πλυθηκα, καλα βρομαγε ολο το βαγονι στο μετρο, στην επιστροφη.
      ναι ειμουνα στηνπλατεια απο τις 11, περασα απο την συγκεντρωση του ΚΚΕ, και προχωρησα στο Συνταγμα ,κοσμος πολυς, περασε το μπλοκ του ΚΚε-παμε ατελειωτο, μεχρι και δυο τρακτερ ηταν, και ο κοσμος διπλα μου τους φωναζε να μην φυγουν να κατσουν εκει,αλλα.
      μετα οντως ηρθε το μπλοκ της ΣΠΙΘΑ΅, και οι οικολογοι πρασινοι πολλοι λιγοι, αρχισαν να σκανε τα διαφορα μπλοκ των σωματειωνΕΑΒ, ηδη ειχαν παρει θεση τα ΜΑΤ, και εκει που περιμεναμε, την συνεχεια , ξεφωνησα και μερικες φορες,κλεφτες, τσιρακια των τοκογλυφων, προδοτες, ακουστηκαν πυροβολισμοι απ την πλατεια κατω, και βομβες κροτου, ο κοσμος ανησυχησε τα μπλοκα αρχισαν να προχωρανε στην Πανεπειστημιου,καποιος με ντουντουκα φωναζε μεινετε εδω, βριζανε τα ΜαΤ, δεν ντρεπεστε,τι παριστανετε, και αρχισαμε και εμεις να κατεβαινουμε Πανεπιστημιου, ανεβηκα Ακαδημιας, στο Παν/μιο, κατεβηκα Ομονοια, και ξαναανεβηκα, και καθησα πνιγμενη στα χημικα Βουκουρεστιου,ακουσα οτι καποιοι μειναν στο Συνταγμα,αλλα δεν μπορουσα να παρω ανασα,και εφυγα περνωντας απο Κολωνακι, στον κοσμο τους, ειδα και τον συντοφο Βλασταρη να τρωει και να γελαει με την παρεα του, και μπηκα στο Μετρο.
      Στο Γυθειο εμαθα οτι ολα τα μαγαζια ηταν κλειστα, απεργωντας, αυτο ειναι εκπληκτικο.
      Ως συνηθως κτυπησαν χωρις λογω, και εγω ειδα τα φρικια, αλλα αυτο που περατηρησα, ηταν μεγαλωμενοι ηλικιακα τυποι, με χαρακομενες φατσες απο την αρχη που πηγα τους ειδα, να πιανουν γωνιες, με εμφανιση αναρχικων,μεν αλλα η εικονα κακοποιων, αυτοι φτανοντας πηγαν πισω απ τα ΜΑΤ στην Μ.Βρετανια, απεναντι προς την Β. Σοφιας μερικοι μειναν αναμεσα στον κοσμο, και ορισμενοι κατεβηκαν στην πλατεια.Δεν ηταν εικονα η φυσιογνωμια τους αναρχικων,χαρακομενες φατσες.
      Αυτα Μισα, ο κοσμος παρα πολυς, μαχητικοι οι εκπαιδευτικοι και οι γιατροι, μπραβο τους,και τωρα θα μπω σε διαφορα σιτε να δω τι εγινε απο καταγραφες στις καμερες.

      • Misha avatar
        Misha @ kiki 23/02/2011 18:20:36

        Αμαζόνα Κική,
        θα τους παρασύρει το ποτάμι. Είμαστε οι πολλοί, είναι οι ελάχιστοι.
        Και το κυριότερο, έχουμε το δίκιο με το μέρος μας.

  7. LOKROS avatar
    LOKROS 23/02/2011 17:49:08

    Όλοι αντιμετωπίζουμε το θυμό στην ζωή μας. Ο θυμός είναι ένα λειτουργικό συναίσθημα, απαραίτητο για την επιβίωση. H Απελευθέρωσει του θυμού κυριολεκτικά με οποιονδήποτε τρόπο, Θα μας κάνει να νοιώσουμε σαν να έχει φύγει ένα τεράστιο βάρος από πάνω μας. Είναι καταπληκτικό πόσο ευτυχισμένοι και πόσο ελεύθεροι θα νοιώσουμε. Τώρα όμως που μεγαλώσατε, πρέπει να μάθετε την αλήθεια. Αν δεν εκφράσετε τον θυμό σας, δεν πρόκειται απλά να σας περάσει. Δοκιμάστε το!

  8. vasileios avatar
    vasileios 23/02/2011 17:49:53

    Ακριβέστατη η περιγραφή misha. Το τι άκουσαν οι ματατζήδες δεν λέγεται.
    Βέβαια η τακτική του ΚΚΕ να κάνουμε άλλο ένα περίπατο, να πούμε και κάτι για ανυπακοή, έκανε πολύ κακή εντύπωση στον κόσμο που ήταν στην πλατεία Συντάγματος.

  9. evan avatar
    evan 23/02/2011 17:54:06

    Δεν θάπρεπε η ΝΔ σήμερα να δείξει κατά ένα σαφή τρόπο ότι συμμετέχει;

    • Apollonios avatar
      Apollonios @ evan 23/02/2011 18:07:12

      Η ΝΔ δεν πρόκειται ποτέ να κατεβάσει κόσμο στους δρόμους, οι νεοδημοκράτες όμως δεν χρειάζεται να περιμένουν τη ΝΔ για να κατέβουν... Προτιμούν όμως να παραμείνουν πιστοί στο ρόλο τους, των "φιλήσυχων νοικοκυραίων", άβουλοι και φοβισμένοι, έτοιμοι να προχωρήσουν στη λαιμητόμο με το κεφάλι σκυμμένο.
      Περιμένουν κάποιους "άλλους" να βγάλουν το φίδι από την τρύπα: "μα που είναι σήμερα όλοι αυτοί οι αριστεροί που ξεσηκώθηκαν τον Δεκέμβρη του '08???" η αφελής απορία τους...

      • stroumfaki avatar
        stroumfaki @ Apollonios 23/02/2011 20:51:47

        Δεν ήταν αριστεροί φίλε μου, ήταν πασοκατζίδες... τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβετε.

        • Apollonios avatar
          Apollonios @ stroumfaki 24/02/2011 18:58:17

          Έτσι είναι καλό μου στρουμφάκι... Οι πασοκατζήδες κατέβηκαν μαζικά στους δρόμους, οι νεοδημοκράτες δεν κατεβαίνουν ακόμη κι όταν το ΠΑΣΟΚ τους καταστρέφει τη ζωή...

    • Kapetan Giolekas avatar
      Kapetan Giolekas @ evan 23/02/2011 18:09:25

      Ποιος συμμετέχει φίλε Evan από τη ΝΔ; Οι ΔΑΠιτες οργανώνουν την 5ήμερη στη Μύκονο αυτή την εποχή. Άσε και η ΝΔ έχει τεράστιο μερίδιο ευθύνης για το κατάντημα της χώρας.
      Το θέμα είναι ότι η μαυρίλα και η αβεβαιότητα μας ενώνει ανεξαρτήτως κομματικών επιλογών.
      Τα ΜΑΤ δέχονται εντολές και πετάνε δακρυγόνα. Δεν θέλω να πιστεύω ότι το απολαμβάνουν. Αν ναι, τότε τι να πω...ΚΑΦΡΙΛΕΣ.

    • kiki avatar
      kiki @ evan 23/02/2011 18:12:51

      Απαπα, να μας πουν ταραξιες, απαπα.

      • περήφανος δεξιός avatar
        περήφανος δεξιός @ kiki 23/02/2011 21:13:47

        σήμερα στην πορεία ήταν και πάρα πολλοί δεξιοί..όχι όσοι θα έπρεπε αλλά ήταν..

  10. Εnzo avatar
    Εnzo 23/02/2011 18:19:38

    παρακαλω το antinews να ανοιξει θεμα γιαυτο εδω. ειναι σοβαρο.

    Σχέδιο Νόμου για την καταπολέμηση ορισμένων μορφών και εκδηλώσεων ρατσισμού και ξενοφοβίας μέσω του Ποινικού Δικαίου

  11. petros avatar
    petros 23/02/2011 18:23:19

    Ήμουν εκεί και είναι ακριβώς όπως τα γράφετε! Μας πετάξανε χημικά οι αλήτες !!! στον απλό λαό που κατέβηκε να διαδηλώσει!!!
    Όχι χούντα!!! Χουντάρα!!!!
    Αν έχουν τη παραμικρή ευθιξία που δε νομίζω να φύγουν με το πρώτο αεροπλάνο. Διότι όταν θα κατεβούν να ζητήσουν ψήφους (διότι δεν μπορεί κάποτε θα γίνουν εκλογές) το ΦΤΥΣΙΜΟ θα πέφτει βροχή!!! Και εκεί δεν θα έχουν τους μπάτσους να τους προστατευόσουν!

  12. evan avatar
    evan 23/02/2011 18:32:54

    Και περιμένει έτσι σε τέτοιους καιρούς με τέτοιες συνθήκες να βγει και να δώσει άλλη πολιτική μπας και βγούμε από το χάλι;
    Χμμμμ...καααλά

  13. ax-bax avatar
    ax-bax 23/02/2011 18:36:56

    Νομίζω ότι οι ευχές όλων μας, συνοδεύουν σήμερα τους ΜΑΤτζηδες που ξεκίνησαν τα επεισόδια αναίτια και απροκάλυπτα, πιστά όργανα του παρακράτους και της προβοκάτσιας.
    Μυαλό κουκούτσι.....
    Άιντε τυχερούληδες , θα πληρωθείτε και υπερωρίες σήμερα.

  14. aekaz12345 avatar
    aekaz12345 23/02/2011 18:55:51

    ΓΙΑΤΙ διαλυθηκε το ΠΑΜΕ και δεν καθησαν οπως κατσαμε ολοι οταν εφθασαν στο Συνταγμα.Η Παπαρηγα τι ρολο παιζει? Κριμα τοσος λαος αγανακτισμενος να μας εχουν κανει σε 2 πορειες ,σημερα επρεπε το ΠΑΜΕ να μεινει στο συνταγμα και να πεσουν τα λαμογια.ΤΟ ΚΟΥΦΑΛΕΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΡΕΜΑΛΕΣ για να γινει πρεπει να ειμαστε εκει ολοι μαζι .Πολυ φοβαμαι οτι τρεχουμε τζαμπα.

  15. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 23/02/2011 19:04:38

    Φιλαράκια ημουν και εγώ στην πορεία και ντράπηκα που αναπνέω τον ίδιο αέρα σε αυτή την έρημη χώρα που κανένας πια δεν αγαπά,με όλους αυτους τους παρτάκηδες που δεν κατέβηκαν γιατί κοιτάνε μόνο τον εαυτουλη τους.Οσο για τους μπάτσους τι να πεί κανείς μας ψεκάσανε χωρίς καμία πρόκληση.Αισχος στον Γιωργάκη και στον Παπουτσή!Πλησιάζει όμως η ώρα που τίποτα δεν θα σταματάει τον κόσμο.Και τότε αλιμονό τους......

    • juliet avatar
      juliet @ Dee Jay Stelios 23/02/2011 19:45:32

      ρίχνανε μπροστά στη πύλη μόλις είδανε καθιστική διαμαρτυρία,φοβούνται δεν αντέχουν.Εκεί μου είπε ενας έχουμε εντολή .Οι γενίτσαροι ρίξανε στα πόδια μας,να μας σκορπίσουν.Ενα σας λέω , δεν αντέχουν οι αχυράνθρωποι.Ο υπαλληλάκος της Βουλής,βγήκε και χασκογελούσε με δυο μπάτσους.Αν είχε α.... να κατέβαινε και να γελάσει εκεί μπροστά μας.

  16. Νικος avatar
    Νικος 23/02/2011 19:19:59

    Εγινε παλι χαλασμος για μια μερα, φωναξε και ξεσπασε ο απλος λαος και απο αυριο ο καθε ενας μας πισω στη δουλεια του, στο σχολειο του, στο σπιτακι του.

    Αλλαξε κατι ουσιαστικο? Οχι.

    Τι αποτελεσμα ακριβως περιμενατε οτι θα ειχε μια ειρηνικη πορεια, οσο μεγαλη και αν ηταν αυτη? Η κυωερνηση ξερει πολυ καλα πως ο κοσμος ειναι δυσαρεστημενος, απλα κανει υπομονη μια μερα να ξεσπασει ο λαος, και την επομενη μερα που θα εχουν ηδη ηρεμησει τα πραγματα.. πισω στο εργο της διχως να αλλαξει ουσιαστικα τιποτα.

    Μηπως εχω αδικο?

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Νικος 23/02/2011 19:34:07

      Οχι δεν εχεις.Αλλα ποιο ειναι το αιτημα της πορειας;Να φυγει η κυβερνηση.
      Ομως στο συστημα μας οι κυβερνησεις αλλαζουν με εκλογες.Αρα το μονο πραγματικο αιτημα θα μπορουσε να ειναι εκλογες τωρα.
      Αυτο ομως ΔΕΝ ειναι αιτημα της ΝΔ.Περα απο αυτο ο ιδιος ο Παπανδρεου ειχε δηλωσει οτι θα κανει εκλογες πριν τρεις μηνες αν εχανε τις δημοτικες εκλογες και δεν τις εχασε.
      Δηλαδη οι ψηφοφοροι δε χρειαζοταν να κανουν καμμια φασαρια αλλα να πανε να καταψηφισουν τους υποψηφιους του ΠΑΣΟΚ και δεν το εκαναν.

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ ψυχραιμια 23/02/2011 20:03:17

        Το πασοκ ηταν που εχασε φιλε μου.....
        Απλα γι αυτο το λογο, απο νομαρχιακες εγιναν ΣΚΟΠΙΜΑ "περιφερειακες" οι εκλογες.... για να φαινεται το αποτελεσμα οτι δηθεν κερδισε το πασοκ....
        ΟΜΩΣ ΜΗ ΓΕΛΙΟΜΑΣΤΕ....ναι μεν η βλακωδης αποχη ηταν τεραστια, ΑΛΛΑ απο τις 54 νομαρχιες οι 33 αν θυμαμαι καλα
        βαφηκαν ΜΠΛΕ..... !!
        Οσο δε για τις δηλωσεις του γιωργακη...αυτες ειναι αναξιες λογου ..... ΟΛΟΙ ξερουμε τι γινεται τα εχουμε γραψει κι αναλυσει χιλιαδες φορες..

      • αποκατάσταση avatar
        αποκατάσταση @ ψυχραιμια 24/02/2011 00:31:02

        Γι'αυτό ρε συ ψυχραιμία θεωρώ τις διαδηλώσεις μάταιες. Ας αποκτήσουμε κοινή λογική πρώτα. Απ'ότι φαίνεται πολύς κόσμος δεν έχει πρόβλημα με το πως είναι τώρα τα πράγματα. Τα ΠΑΣΟΚ καλά κυβερνάει ακόμη και τα σκήπτρα του τα έδωσε ο ίδιος ο κόσμος. Κανένας άλλος. Και μετά μου λέτε να παραπονιόμαστε; Ας αλλάξει η πλειοψηφία και μετά τα αιτήματά μας θα είναι απολύτως δίκαια. Τα θέλουμε και τα παθαίνουμε.

    • lampros avatar
      lampros @ Νικος 23/02/2011 20:06:02

      Εγινε παλι χαλασμος για μια μερα, φωναξε και ξεσπασε ο απλος λαος και απο αυριο ο καθε ενας μας πισω στη δουλεια του, στο σχολειο του, στο σπιτακι του.

      Αλλαξε κατι ουσιαστικο? Οχι.

      Τι αποτελεσμα ακριβως περιμενατε οτι θα ειχε μια ειρηνικη πορεια, οσο μεγαλη και αν ηταν αυτη? Η κυωερνηση ξερει πολυ καλα πως ο κοσμος ειναι δυσαρεστημενος, απλα κανει υπομονη μια μερα να ξεσπασει ο λαος, και την επομενη μερα που θα εχουν ηδη ηρεμησει τα πραγματα.. πισω στο εργο της διχως να αλλαξει ουσιαστικα τιποτα.

      Μηπως εχω αδικο?

      Ναι, έχεις.

      Η «κυωερνηση ξερει πολυ καλα πως ο κοσμος ειναι δυσαρεστημενος» αλλά από την πορεία μαθαίνει και ΠΟΣΟ δυσαρεστημένος είναι.

      'Αμα κατέβαιναν 5,000 άτομα θα έλεγαν ρίχτους και άλλα μέτρα, αυτοί δεν καταλαβαίνουν τίποτα.

      Άμα η πορεία έχει κοντά 100,000 αρχίζουν και τα μασάνε... και αν γίνει μεγάλη, παλαϊκή πορεία, ας πούμε κοντά 500,000 άτομα, θα αρχίσουν να ψάχνουν ελικόπτερα...

      Εσύ τι περίμενες να γίνει, να πέσει η κυβέρνηση από τη μια μέρα στην άλλη ή να πάρει πίσω τους νόμους;

      Γκάλοπ είναι η πορεία.

      • sawas avatar
        sawas @ lampros 23/02/2011 22:08:54

        ++++

      • αποκατάσταση avatar
        αποκατάσταση @ lampros 24/02/2011 00:35:10

        Σωστός, εδώ δικαιώνεται η λογική μιας ειρηνικής πορείας. Δυστυχώς όμως μέχρι τώρα συνάντησα πολλούς ανεγκέφαλους που μου είπαν ότι αυτές οι πορείες είναι ηλίθιες και ότι με το να τους πετάμε λουλούδια δε καταλαβαίνουν τίποτα. Ότι μόνο με το αίμα αλλάζουν τα πράγματα.

  17. juliet avatar
    juliet 23/02/2011 19:30:42

    εγινότανε αλλαγή φρουράς και τι έκαναν οι μπάτσοι;εστειλαν μια διμηρία να τους συνοδεύσει!!!!!!τι μας πέρασαν αλλοδαπούς που θα κτυπούσαμε τους φύλακες του Αγνώστου Στρατιώτη;Τόσο σας έχουνε αποβλακώσει αγγράματα κομματόσκυλα.

    • Balafara Hunter avatar
      Balafara Hunter @ juliet 23/02/2011 19:39:44

      Εδώ κολλάει το ανέκδοτο:

      - "Γιατί οι μπάτσοι κυκλοφορούν σε ομάδες των τριών;"

      - Ο ένας ξέρει να διαβάζει, ο δεύτερος ξέρει να γράφει και ο τρίτος φυλάει τους δύο διανοούμενους.

      • juliet avatar
        juliet @ Balafara Hunter 23/02/2011 19:47:53

        χαχα ,στο τρίτο δε συμφωνούμε τρεις ήτανε .......

        • juliet avatar
          juliet @ juliet 23/02/2011 19:49:05

          οι διανοούμενοι

          • Σμπιρος avatar
            Σμπιρος @ juliet 23/02/2011 21:10:35

            http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=GthZEd35xwI

            χαχαχαχα! Γελάσαμε πάλι σήμερα!
            ΜΕρικοι μπάτσοι που αντιστέκονται στο ...ειρηνικό πλήθος!
            Τι ειναι αυριο; Τσικνοπέμτη;

            Μη σκιάζεστε! μπηκαν στα ...καρβουνα τα σφαχτα, στην σωστη αυτή τη φορά ημερομηνία!
            Μη κοιτάτε τότε με την Μαρφιν! τοτε τα ζωντόβολα της επανάστασης τσακίσανε τη πλουτοκρατία ψένοντας 3 και ενα αγέννητο μωρό!
            Επανάσταση, σου λέω όχι παίξε γέλασε!
            Ξαναγελάστε ντε! χαχαχα!

  18. Κώστας avatar
    Κώστας 23/02/2011 19:52:47

    ήμουν και εγώ κάτω,σε κάποιο μπλόκ του ΠΑΜΕ....εκεί ήταν το σωματείο μας...τέλοςπάντων...εκνευρίστηκα πάρα πολύ...με την ""επιτάχυνση"" που έδωσαν οι ""αρχηγοί"" της πορείας...Μπροστά απο την ΒΟΥΛΗ-ΒΟΛΗ των βολευτών...Αντί να κάτσουν με τον υπόλοιπο κόσμο μπροστά απο το άντρο των δολοπλόκων&δολοφόνων των ζωών μας και να διαμαρτυρηθούν μαζί με τον υπόλοιπο κόσμο,έδωσαν προσταγή...στα πρόβατα...να προχωρήσουν...ειλικρινά έπαθα πλάκα!! δεν περίμενα τέτοια αντιμετώπιση της συγκέντρωσης απο το ΠΑΜΕ....ειδικά στην δύσκολη περίοδο που βιώνει ο ελληνικός λαός.Πραγματικά η στάση και η συμπεριφορά τουΚΚΕ πλέον είναι τουλάχιστον ύποπτη...για να μην πω τίποτε άλλο..Ένιωσα σαν να πηγαίνουμε στον κήπο να ταΐσουμε τις πάπιες...άσε το άλλο όταν περνάγανε τα πολυπληθή μπλόκ του ΠΑΜΕ μπροστά απο τους Πραιτωριανούς...ήταν κάτι παραπάνω απο φιλική η ατμόσφαιρα...μόνο καφέ δεν κεράσανε... Στην επόμενη πορεία σίγουρα σε κάποιο άλλο μπλόκ,δεν μπορώ αυτή την ξεφτίλα.. Το ποτάμι σίγουρα ξεκίνησε..την ορμητική του πορεία...και θα ξεσπάσει τα αποβλήτα...

  19. Σμπιρος avatar
    Σμπιρος 23/02/2011 20:16:13

    Ασε τουλάχιστον την εξήγηση γιατί το ΠΑΜΕ έφυγε, άσε να καταλάβει ο παραπάνω πως "το άντρο των δολοφόνων των ζωών μας" υπάρχει εκει με αίμα και αγώνα και είναι το μοναδικό συμβολο μαζί με την ελληνική σημαία ηγετη, για να ελπίζουμε πως η ψήφος μας και η δική μας συνειδητότητα θα μπορει να αλλάξει η ζωή μας!
    Αν ηθελα να δώ πως κερδίζεται το χάος και πως καιγεται ψητός ο ΜΑτατζής θα πηγαινα στο ινδυμίνδια! Οχι στο αντινιους!

  20. Kostas D avatar
    Kostas D 23/02/2011 20:24:15

    Συμφωνω και στο κατω κατω ηταν ανθρωποι ειτε νοικοκυραιοι, ειτε αλλοι απλοι καθημερηνοι ανθρωποι.... αυτοι φυσικα και δεν θα εκαναν ζημιες στη δημοσια περιουσια....δε θα κατεστρεφαν και φυσικα τα μμε ΔΕΝ εχουν να δειξουν κατι τετοιο, ασε που "κανανε απεργια σημερα και τα μμε".....
    Η κυβερνηση ειναι ηδη ΕΤΟΙΜΟΡΡΟΠΗ ετσι κι αλλιως.... ο κοσμος απο εκει που ηταν λυπημενος μεχρι πριν καποιους μηνες τωρα ειναι ΟΡΓΙΣΜΕΝΟΣ....
    Κοιταξτε γυρω σας πχ σε μια δημοσια υπηρεσια η στο μετρο....για ψυλλου πηδημα αρπαζονται και η συζητηση μετα καταληγει ΒΡΙΖΟΝΤΑΣ την....τροικα/πασοκ

    Οι 100.000 που ΟΝΤΩΣ ηταν οι σημερινοι διαδηλωτες, αλλα δεν θα το μαθουμε φυσικα απο τα μμε "που απεργουσαν....τα χρυσα μου....", ειναι πολυ σημαντικο γκαλοπ βεβαια..!!
    Αν προσεξει κανεις σημερα η πορεια ειχε ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ κοσμο απ ΄οτι τον περασμενο μαιο , κι απ οτι τον δεκεμβριο....
    ΑΛΛΑ ηταν ανθρωποι απλοι καθημερινοι, που πηγαν για διαμαρτυρια κι οχι για καταστροφη δημοσιας περιουσιας....( που ετσι κι αλλιως η προδοτικη κυβερνηση πασοκ/τροικας ΛΕΗΛΑΤΕΙ με αλλους τροπους...)

  21. Σμπιρος avatar
    Σμπιρος 23/02/2011 20:32:12

    Ματατζής στα κάρβουνα!
    http://www.youtube.com/watch?v=GthZEd35xwI&feature=player_embedded

  22. paskitis avatar
    paskitis 23/02/2011 21:10:25

    πολυ ξυλο μιλαμε.εγω πηγα μονος μου .και πεταξαν στα ποδια μου δακρυγονο.ξαφνικα διχως λογο.αρχιζει ο κοσμος και τρεχει.
    στο χαμο αρχιζει σπρωξιδι και ο κοσμος ασφυκτια
    πεφτουμε πανω σε μπατσους και μας σπρωχνουν με την ασπιδα.θολωνω και τον σπρωχνω μαζι με την ασπιδα και χτυπαει πανω στα τσιμεντα της μεγαλης βρετανιας.
    χεστηκε πανω του δεν το περιμενε.
    να μην φοβαστε
    ακομα με ποναει το κεφαλι απο τα χημικα.ασ με ποναει και αλλο τοσο να ποναγε δεν με νοιαζει.
    την επομενη φορα θα εχουμε αλλα
    ενας πρωην πασοκ

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ paskitis 24/02/2011 16:27:11

      Μαύρο στο ΠΑΣΟΚ. Ανάδειξη ανθρώπων χωρίς παρελθόν μίζας, ρεμούλας, σχεδίου Ανάν, ΜΚΟ και λοιπών δημοκρατικών ... ευαισθησιών.

  23. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 23/02/2011 21:16:46

    σωστός..

  24. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 23/02/2011 21:18:58

    Ο ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΤΟΧΙΚΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΤΗΣ ΤΡΟΙΚΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΝΤ ΠΡΕΠΕΙ, ΠΛΕΟΝ, ΝΑ Κ Λ Ι Μ Α Κ Ω Θ Ε Ι. ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΣ ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΑΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΑΙ ΚΟΜΜΑΤΑ: ΝΔ, ΚΚΕ, ΣΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΣΠΙΘΑ Κ.Λ.Π. ΟΙ ΑΝΑ 5 ΜΗΝΕΣ ΜΙΑ ΑΠΕΡΓΙΑ Δ Ε Ν Ο Φ Ε Λ Ε Ι ΠΛΕΟΝ. ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η Λ Υ Σ Η : ΕΙΡΗΝΙΚΗ ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΜΕΡΕΣ ΠΟΛΛΕΣ. Ο ΡΟΛΟΣ ΤΟΥ ΠΑΜΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟΣ! ΤΟ ΘΕΛΕΙ ; ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΤΗΣ Ν.Δ ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΝΑΜΠΕΔΕΣ.

    • firiki2010.wordpress.com avatar
      firiki2010.wordpress.com @ ΓΙΩΡΓΟΣ 23/02/2011 21:28:10

      Τι ακριβώς σχάση έχει η πολιτική της ΝΔ με αυτή του ΚΚΕ και το ΣΥΝ και σε σχέση με το μνημόνιο αλλά και σε όλα τα υπόλοιπα θέματα???? Πως φαντάζεσαι μια συμπαράταξη όταν ο ένας βλέπει Δύση και ο άλλος Ανατολή????

      • ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
        ΓΙΩΡΓΟΣ @ firiki2010.wordpress.com 23/02/2011 22:17:15

        TO ZHTOYMENO EINAI H OXI NA AΠΕΜΠΛΑΚΕΙ Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΤΗΝ ΤΡΟΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΝΤ? ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΜΕ ΠΙΣΩ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΗΡΑΝ Η ΟΧΙ? ΤΟ 40 Ο ΑΓΩΝΑΣ ΗΤΑΝ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΤΙΚΟΣ. ΣΥΜΜΑΧΗΣΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ. ΑΦΟΥ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΕΠΙΛΕΧΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΟΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΘΕΛΕΙ. ΤΟ 89 ΣΥΜΜΑΧΗΣΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΣΗ ΔΕΞΑΙ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑΝ. ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ?

        • firiki2010.wordpress.com avatar
          firiki2010.wordpress.com @ ΓΙΩΡΓΟΣ 23/02/2011 22:43:51

          Είναι παρα πολύ προφανές ότι η πολιτική ΝΔ για απεμπλοκή από το μνημόνιο είναι εντελώς διαφορετική απο αυτή του ΚΚΕ και του ΣΥΡΙΖΑ. Ε Ν Τ Ε Λ Ω Σ ! ! ! Πως διάολο θα πορευθούν μαζί? Δεν γίνεται αντιληπτό ότι η ΝΔ είπε ότι θα σεβασθεί τις υποχρεώσεις της χώρας? Δεν ακούσατε τον Σαμαρά που είπε: "Αν δεν μπορώ να βγω στις αγορές δεν μπορώ να βγώ από το μνημόνιο!" Το ΚΚΕ (πιθανώς και ΣΥΡΙΖΑ) θέλουν έξοδο από την ΕΕ. Η ΝΔ όχι.
          Τι θα πει "ΑΦΟΥ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΕΠΙΛΕΧΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΟΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΘΕΛΕΙ" ????? Εχουμε επιλέξει ήδη!!! Και έχουμε επιλέξει διαφορετικά πράγματα.
          Το 1989 δεν έχει καμμια σχέση για τον απλούστατο λόγο ότι εκεί δεν υπήρξε , κι ούτε μπορούσε να υπάρξει συμφωνία επί συγκεκριμένων μέτρων. Δημιουργήθηκε μια κυβέρνηση που συμφωνήθηκε ότι θα είχε μόνο στόχο να μην διαλυθεί η βουλή για να μην παραγραφεί το σκάνδαλο Κοσκωτά.

          • Crocodile avatar
            Crocodile @ firiki2010.wordpress.com 24/02/2011 00:10:24

            Αν σκεφτόταν έτσι οι Αιγύπτιοι, πως θα είναι η μετά-Μουμπάρακ εποχή, ακόμα θα τον είχαν στο σβέρκο τους.

          • firiki2010.wordpress.com avatar
            firiki2010.wordpress.com @ Crocodile 24/02/2011 00:52:31

            Υπάρχει μια μικρή διαφορά. Στα δημοκρατικά καθεστώτα ξεφωρτονόμαστε τις κυβερνήσεις σε τακτά χρονικά διαστήματα δια των εκλογών. Οι Αιγύπτιοι δυστυχώς δεν είχαν αυτή τη δυνατότητα. Κι άσε να δούμε πως θα εξελιχθεί η κατάσταση. Για την ώρα κάνει κουμάντο ο...στρατός. Και μη ξεχνάς ότι και οι Ιρανοί ξεφορτώθηκαν τον Σάχη και τους προέκυψαν ..... Χομεινήδες.
            Το να φύγει ο Χ ή ο Ψ και μετά.... βλέπουμε στην πολιτική και ιδίως στις δημοκρατίες δεν παίζει. Ο καθένας παρουσιάζει την πρόταση του - ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ- και γι αυτήν κρίνεται.

  25. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 23/02/2011 21:20:31

    ρε παιδιά εσάς το youtube δουλεύει κανονικά..εμένα δεν φορτώνει βίντεο..

  26. Ιωαννης avatar
    Ιωαννης 23/02/2011 21:22:53

    Εχουμε και συνεχεια την πρωτη του Μαρτη .. μακρια απο το ΠΑΜΕ και το ΦΕΥΓΑ (μια ζωη αυτοι οι κοπανοι ειναι στο κοσμο τους ..μαλλον ετσι τους εχει κανει να πιστεψουν η κοντοστουπα η αριστερη με τη κορη στην αμερικη (κατα τα αλλα αριστερη)... Ιδια σκατα ειναι ολοι τους ..Ο Σαμαρας παρακολουθει την πορεια του συμφοιτητη του ..αντι να κανει αντιπολιτευση ..ασε μη πω για τη μητσοτακαινα που βγηκε απο τα κομωτηρια να γινει πολιτικος ...

    • stroumfaki avatar
      stroumfaki @ Ιωαννης 23/02/2011 22:49:02

      Την έκφραση: "Όλοι τα ίδια σκατά είναι.....", τη θυμάμαι που την έλεγαν οι πασοκατζίδες μετά το σκάνδαλο του Χρηματιστηρίου.

      • Ιωαννης avatar
        Ιωαννης @ stroumfaki 23/02/2011 23:59:34

        Εχω σταματησει να ψηφιζω γιατι ολοι στη ρεμουλα ειναι ...τι πασοκ τι δεξια τι αριστερα ...ολοι με λεφτα του δημοσιου κανουνε τη ζωουλα τους και τρωνε τα φιλετα και τους αστακους..ενα παιχνιδι ειναι για αυτους τα παραμυθια που μας σερβιρουν ... το κακο τωρα ειναι οτι δεν τους πηρα μονο εγω 'πρεφα' αλλα και πολλοι αλλοι ..και το παιχνιδι αποκτα ενδιαφερον

        • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
          ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Ιωαννης 24/02/2011 16:31:24

          Φίλε μου, όμως, το ΠΑΣΟκ είναι ο αρχιερέας της μίζας και της κομπίνας. Μαύρισε αυτό το κόμμα-γκάνγκστερ με την ψήφο σου και σίγουρα θα είναι αυτό καλύτερο από το να το αφήνεις με την αποχή σου να ζει και να βασιλεύει πάνω στις πλάτες μας

  27. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 23/02/2011 21:32:08

    Εχετε σκεφτεί πόσο περισσότερο θα τρόμαζε το καθεστώς μία ειρηνική συγκέντρωση 50.000 ανθρώπων στο Σύνταγμα με ελληνικές σημαίες μόνο και χωρίς παραταξιακά και συνδικαλιστικά λάβαρα;
    Περιμένετε, η πραγματική καταστολή έρχεται οσονούπω. Έτοιμο το νομοθέτημα για την καταπολέμηση ρατσισμού και ξενοφοβίας.
    Και περιμένετε να αντιδράσουν τότε τα ΠΑΜΕ και τα ΦΑΜΕ, οι ΣΥΡΙΖΑ και οι ΤΣΙΡΙΖΑ.
    Οι πραγματικοί φίλοι του καθεστώτος στα δύσκολα φαίνονται.
    Και τα δύσκολα δεν ήταν τα σημερινά.

    Υ.Γ. Πληροφορήθηκα και εγώ ότι έγινε αναίτια επίθεση με δακρυγόνα σε διαδηλωτές που απλά διαδήλωναν. Αυτό δεν είναι τυχαίο, βέβαια. Σημαίνει πως το καθεστώς φοβάται τις ειρηνικές συγκεντρώσεις και τους απλούς, ανένταχτους διαδηλωτές. Δεν φοβάται ούτε ΠΑΜΕ, ούτε ΑΝΤΑΡΣΥΕΣ ούτε κανέναν από τους συνήθεις επαγγελματίες του πεζοδρομίου. Σκεφτείτε το γιατί.

    Υ.Γ.2 Στον αρχηγό της ΕΛ.ΑΣ. κ. Λευτέρη Οικονόμου η ΝΔ, όποτε φυσικά γίνει κυβέρνηση, θα πρέπει να επιφυλάξει ειδική μεταχείριση. Όχι αποστρατεία. Μόνο και μόνο για το πνεύμα που έχει επικρατήσει στην αστυνομία κατά των ελλήνων πολιτών ΚΑΙ ΜΟΝΟ από τότε που ανέλαβε την αρχηγία . Η στάση του είναι στάση μειοδοσίας.

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ ΒΙΣ 24/02/2011 00:39:18

      Όταν ο λαός θα βγει με τις ελληνικές σημαίες στους δρόμους αντί των μασκαράδων κουκουλοφόρων και των επαγγελματιών τότε πίστεψέ με το αίτημα για αλλαγή θα είναι ειλικρινέστατο.

  28. ΑΚΑΡΝΑΝΑΣ avatar
    ΑΚΑΡΝΑΝΑΣ 23/02/2011 21:35:18

    ΑΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΜΙΚΡΟΑΣΤΟΙ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΕΟΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ, ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΙΣ ΦΟΒΙΕΣ ΤΟΥΣ , ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ, ΤΟΤΕ ΘΑ ΦΟΒΟΥΝΤΑΝ Η ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΚΑΙ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΟΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΩΝ . ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΤΑ ΤΡΟΠΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΤΑΒΑΣΙΕΣ ΟΤΙ Ο ΛΑΟΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ΣΤΟΥΣ ΕΝΑΡΕΤΟΥΣ ΗΓΕΤΕΣ ΤΟΥ , ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ...........ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΟΣΙΑΣΙΑΛΙΣΜΟ ............ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΑΝ Ο ΜΙΤΤΕΡΑΝ ΚΑΙ Ο Α.ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ......ΒΕΒΑΙΩΣ, ΒΕΒΑΙΩΣ..

  29. romel avatar
    romel 23/02/2011 22:15:49

    στο ιδιο εργο θεατες για αλλη μια φορα.οι κουκουλοφοροι ανεβαινουν παρεα με τα ματ μεχρι το συνταγμα[χαζη ερωτηση.γιατι δεν τους σταματανε πριν φτασουν στο συνταγμα εκει που διαδηλωνουν ειρηνικα οι ελληνες πολιτες?]εκει ξεκινανε το παιχνιδακι τους πεφτουν τα χημικα αντε γεια διαδηλωση.ποσο μα..... νομιζετε πως ειμαστε?

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ romel 24/02/2011 00:39:58

      Μετά θα λένε για απαγωγές και προληπτικές συλλήψεις, άστο.

  30. deldio avatar
    deldio 23/02/2011 22:31:08

    Έχει δίκιο ο Misha πιο πάνω. Ήμουν και αυτή τη φορά στα μπλοκ του ΠΑΜΕ, αλλά τόσο εγώ όσο και πολλοί άλλοι μείναμε στο Σύνταγμα και δεν φύγαμε, είναι απλό δεν ελέγχεται πλέον ο κόσμος ούτε του ΚΚΕ, η πορεία ήταν εμφανώς μεγαλύτερη από την 5η Μαίου. Ήταν πράγματι τόσο μεγάλη πορεία που το ΠΑΜΕ ανέβαινε ταυτόχρονα στο Σύνταγμα και από τη Σταδίου και από την Πανεπιστημίου! Φίλοι, η ειδοποιός διαφορά ετούτη τη φορά είναι ότι 1) οι μπάτσοι έκαναν ντου για να διαλύσουν τη διαδήλωση εντελώς ΑΠΡΟΚΛΗΤΑ χωρίς να προηγηθούν οι βόμβες μολότωφ των ασφαλ(η)τών-κουκουλοφόρων-προβοκατότων, είχαν σαφείς εντολές να διαλυθεί η πορεία ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ, ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ, 2) οι ΜΑΤΑΤΖΗΔΕΣ ήταν εμφανώς έντρομοι διότι έριχναν τόνους χημικά και εμείς δεν φεύγαμε από το Σύνταγμα. Κυριολεκτικά τα έχασαν, οπότε αντιλαμβάνεστε τί θα γίνει την επόμενη φορά. Τώρα είναι ευκαιρία να προκηρυχθεί 48ωρη γενική απεργία το Μάρτιο και να μείνουμε στο Σύνταγμα όλο το βράδυ (μεταξύ των δύο ημερών) συνεχίζοντας την άλλη μέρα με πορεία

  31. ΚΩΣΤΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ 23/02/2011 23:24:46

    αντε και του χρονου

  32. Ιωαννης avatar
    Ιωαννης 24/02/2011 00:09:09

    Καπου οι ελληνες μπερδεψανε την Αιγυπτο με την Ελλαδα. Εδω δεν ειμαστε σε τετοια χαλια οσο αυτοι για να βαλουμε σε κινδυνο τη ζωη μας. Δυστυχως για το συστημα εχουμε πολλα να χασουμε (εχουμε παιδια που ακομα μπορουμε και τα ταιζουμε και αλλες υποχρεωσεις) και λιγο πολυ ειμαστε ακομα δεσμιοι του συστηματος. Δεν εχουμε φτασει σε απελπιστικο σταδιο και για αυτο δεν εχουμε παρει τα δικανα για να βγουμε στους δρομους. Βλεπουμε ομως τα πραγματα να χειροτερευουν και ξυπναμε σιγα σιγα. Εξαλου το δικο μας συστημα (τοκογλυφοι) δεν χτυπιεται με πορειες. Χτυπιεται εκει που ποναει οταν δλδ δεν μας τα παιρνουν. Για αυτο ετρεχε για νομους ο χαζορεπας γιατι εκει τους ποναει....Ακομα πιστευω ειμαστε σε οριακο σταδιο ..μολις χτυπησουμε κοκκινο ..θα ειμαστε απροβλεπτοι ..

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ Ιωαννης 24/02/2011 00:42:28

      Αυτά τα χρόνια είναι η αρχή της φτώχιας. Όσοι διψάνε για δράση θα τη δουν όταν τα πράγματα σκουρίνουν κι άλλο. Ακόμα αντέχουμε από ότι φαίνεται. Μακάρι να δούμε ανάκαμψη πριν δοκιμαστούν και άλλο οι αντοχές μας.

  33. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 24/02/2011 01:18:15

    δεν έχει σχέση με την συγκεκριμένη ανάρτηση, αλλά μπορεί να χρειαστεί.

    Με ένα σμπάρο, εκατό τρυγόνια.

    Το πρωί της 22/2/2011, προέτρεψε ο πρώην Βρετανός υπουργός Εξωτερικών Λόρδος Ντέιβιντ Οουεν, στό Al jazeera, να συγκλιθεί έκτακτη συνεδρίαση του Συμβουλίου Ασφαλείας του ΟΗΕ, ώστε να κηρύξει την κατάσταση στη Λιβύη, ως «απειλή για την παγκόσμια ειρήνη" και να επιβάλλει ζώνη απαγόρευσης πτήσεων πάνω από τη Λιβύη. Σύμφωνα με το Κεφάλαιο VII τού Χάρτη των Ηνωμένων Εθνών, επιτρέπεται η επιβολή με στρατιωτική δράση λειφθήσας απόφασης. Δύο ώρες αργότερα, ζήτησε το ίδιο η, μεγάλης επιρροής, International Crisis Group μέσω του ενημερωτικού δελτίου της (Newsletter). Αλλά καί η, αμφιβόλου σκοπιμότητας, ομάδα Anonymous (αλληλεγγύη στήν Wikileaks), κυκλοφόρησε σε πολλά φόρουμ του Διαδικτύου, συμπεριλαμβανομένων των Indymedia, την ακόλουθη έκκληση: "Στά Ηνωμένα Εθνη ... Anonymous σάς ζητώ να λάβετε όλα τα αναγκαία μέτρα για την προστασία τού Λιβυκού λαού... [ Σε αυτό ανήκει] η δημιουργία ζώνης απαγόρευσης πτήσεων, ώστε να μήν μπορεί να βομβαρδιστεί κανένας πολίτης πιά.“

    Ο ΟΗΕ μπορεί να δημιουργήσει μια ζώνη απαγόρευσης πτήσεων, αλλά χρειάζεται και το ανάλογο όργανο να τήν επιβάλλει. Τό όργανο αυτό έχει πείρα σε τέτοιου είδους επιβολές και ονομάζεται ΝΑΤΟ. Οσο κατανοητή ακούγεται η έκκληση για μια τέτοιου είδους παρέμβαση, τόσο νοητή πρέπει να θεωρείται και η κατάχρηση παρόμοιας εντολής. Ο Owens, σαν πιό περπατημένος, πρότεινε ήδη το ΝΑΤΟ - ενδεχομένως μαζί με τον αιγυπτιακό στρατό - για την επιβολή της ζώνης απαγόρευσης πτήσεων. Σε μιά τέτοια περίπτωση η κατάρριψη Λιβυκών αεροπλάνων και ο βομβαρδισμός αεροδρομίων πρέπει να θεωρείται δεδομένος. Η πλήρης κλιμάκωση τού πολέμου επίσης. Μέχρι στιγμής, ζώνες απαγόρευσης πτήσεων με εντολή του ΟΗΕ (1991 βόρειο Ιράκ και 1993 Βοσνία και Ερζεγοβίνη) κατέληξαν στη χρήση χερσαίων δυνάμεων και σε στρατιωτική κατοχή.

    Ποια είναι τα συμφέροντα πίσω από τον πόλεμο στη Βόρεια Αφρική και συγκεκριμένα εναντίον της Λιβύης, είναι προφανής. Η Λιβύη έχει τεράστια κοιτάσματα πετρελαίου και φυσικού αερίου και είναι ένας από τους σημαντικότερους προμηθευτές ενέργειας στην Ευρώπη. Ασκεί έλεγχο σε σημαντικά τμήματα της Σαχάρας και ασκεί σημαντική επιρροή στα γειτονικά της κράτη. Ακόμα και εντός της Αφρικανικής Ένωσης, η Λιβύη ήταν ένας από τους μεγαλύτερους χρηματοδότες, με de facto δικαίωμα βέτο. Ως εκ τούτου, και λόγω δικαιωμάτων υπερπτήσεων, καμία στρατιωτική ανάπτυξη της ΕΕ στην Αφρική δεν μπορούσε να γίνει χωρίς διαπραγμάτευση με τόν Καντάφι. Αλλά πέρα από τα παραδοσιακά γεωπολιτικά συμφέροντα, μπορούν να προκύψουν και σημαντικά παράπλευρα οφέλη από μια τέτοια επέμβαση. Μια διεθνής σύγκρουση στη Βόρεια Αφρική θα μπορούσε να ελέγξει τις διαμαρτυρίες ή τουλάχιστον να καταστήσει δυνατή τήν μαζική καταστολή τους. Ειδικά μιά συνεργασία ΝΑΤΟ - Αιγύπτου σε έναν πόλεμο θα μπορέσει να επιτρέψει και την στάθμευση κατοχικών αιγυπτιακών στρατευμάτων στήν Λιβύη, με τα ανάλογα ανταλάγματα.
    Με ένα σμπάρο, εκατό τρυγόνια.

  34. deldio avatar
    deldio 24/02/2011 01:23:04

    Οι πιο αξιολύπητοι δυστυχώς είναι εκείνοι οι οποίοι όταν ο κόσμος απεργεί και διαδηλώνει για τα δικαιώματά του αυτοί τον ειρωνεύονται από τον καναπέ τους σπιτιού τους περιμένοντας να επωφεληθούν οι σιγουρατζήδες από τον αγώνα των άλλων, και αντίθετα, όταν ο κόσμος είναι φοβισμένος ή εν πάση περιπτώσει δεν αντιδρά αναλόγως προς την ένταση της επίθεσης που δέχεται οι ίδιοι σιγουρατζήδες καναπεδάκηδες τον κατηγορούν και πάλι (ενν. από τον καναπέ τους!) ότι είναι αδρανής, υποτελής και ηττοπαθής. Με λίγα λόγια οι αιώνιοι μοιρολάτρες και ηττημένοι κριτικάρουν εκ τους ασφαλούς εκείνους που έστω και δειλά αγωνίζονται, με ό,τι αυτό σημαίνει. Γκε γκε;

  35. Nick avatar
    Nick 24/02/2011 01:53:07

    Σε εποχες οπου η πραγματικοτητα ξεπερναει τη φαντασια, η μιζερια κανει στην ακρη για να αναδειχθει το σημαινον. Ετσι οι πασης φυσεως αντιπαραθεσεις ερχονται δευτερες μπροστα στην συνολικη εικονα της σημερινης ημερας.Για πρωτη φορα ειδαμε τοσες πολλες Ελληνικες σημαιες,και μαλιστα καποια στιγμη πολυπληθης ομαδα εψαλε τον εθνικο υμνο μπρος απ το κυνοβουλιο.Συμβαινουν για πρωτη φορα και η σημασια τους θα αναδειχθη στη πορεια με την εννοια οτι περναμε απο τις τετριμμενες μορφες συνδικαλιστικου αγωνα σε αγωνα με Εθνικες πλεον διαστασεις κι οτι αυτο συνεπαγεται.Ο κοσμος εδειξε πρωτογνωρη ωριμοτητα και αποφασιστικοτητα. Ηταν κατα χιλιαδες σε ολη την πολη εξω απο τις γνωστες μαντρες (Μπλογκ), και παρα την απιστευτη χρηση χημικων που εγινε σημερα, επανερχοταν επανειλημμενα στην πλατεια Συνταγματος.Ειναι διαχυτη και επεκτεινομενη η διαθεση που συμπυκνωνεται στο ''Παμε Συνταγμα και μενουμε Συνταγμα''.Αρκει να μην περιμενουμε τις τσατσαδες του Πασοκ (ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ) να μας ορισουν το επομενο ραντεβου και να μην επιτρεψουμε σε κανενα επαναστατη της καλης η της κακιας ωρας να εκμεταλευτει τον αγωνα μας.

  36. Paul avatar
    Paul 24/02/2011 02:15:43

    Μιλάμε για πάνω από 200,000 κόσμου. Οταν έφθασα Χαυτεία, κοίταξα πίσω την Πατησίων και μέχρι το Πολυτεχνείο ήταν γεμάτη κόσμο, το ίδιο και η Σταδίου μέχρι τέρμα στο Σύνταγμα. Ενώ από Ομόνοια και Γ Σεπτεμβρίου έρχονταν και άλλος κόσμος! Και να σκεφτείτε οτι το μπλόκο του ΠΑΜΕ δεν φαινόταν γιατι είχε ήδη περάσει από το Συνταγμα. Μια από τις συγκλονιστικότερες πορείες που πηγαν να την αμαυρώσουν 30-40 χαφιέδες με κουκούλες διπλα στα ΜΑΤ που ο κόσμος τους έβριζε και τους έλεγε "ασφαλίτες"...Κουράγιο αδέρφια και ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ! ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΝΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΔΟΤΗ και τα σκυλιά του Μνημονίου!

  37. pizza avatar
    pizza 24/02/2011 04:38:09

    Ενταξει ρε παιδια. Και εχουμε δικιο να φωναζουμε. Και πεστε οτι εφυγαν. Μετα??? Οταν για τοσα χρονια βγαζαμε 5 και ξοδευαμε 10, δεν θα εφθανε η μερα που θα πληρωναμε τη νυφη? Ιδιατερα που τωρα βγαζουμε 5 και ξοδευουμε 15?

    • Misha avatar
      Misha @ pizza 24/02/2011 11:44:34

      Το βγάζουμε 5 και ξοδευουμε 15 είναι ψευδές και στηρίζεται σε λανθασμένα δεδομένα.Αν αφαιρεθούν οι χιλιοπληρωμένοι τόκοι των «δανείων» , ο προϋπολογισμός μας είναι πλεονασματικός.
      Όταν δεν έχεις να φας δεν κοιτάς πρώτα τα συμφέροντα του τοκογλύφου, γιατί τότε , πέρα από βλαξ, γινεσαι προδότης και αυτόχειρας. Φροντιζεις πρώτα να προστατέψεις την οικογένεια και το σπίτι σου και μετά αν σου περισσέψουν, να δώσεις κατιτίς σε «δάνεια»

      • pizza avatar
        pizza @ Misha 24/02/2011 15:41:36

        Και δηλαδη να μη πληρωσουμε τους τοκους? Να μη πληρωσουμε τα δανεια? Κανε πως δεν τα πληρωνεις και να δης που θα φταση η χωρα. Αυτα φιλε μου δεν ειναι τελευταια δανεια μονο. Μια ζωη η χωρα δανειζεται οπως αλλες. Απο τη επανασταση ξεχρεωναμε δανεια (να σου θυμησω το μονοπολιο στο αλατι και τα σπιρτα πριν μερικα χρονια). Μονο που εμεις αντι να ξεχρεωνουμε τα δανεια με το πλεονασμα τα τρωγαμε, και μετα περναμε καινουργια δανεια και τα ...τρωγαμε, εξυπερετωντας κοματικα συμφεροντα και οποιο συνδικαλισμο φωναζε περισσοτερο.

  38. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 24/02/2011 09:15:00

    Το γράφει στην πρώτη γραμμή. Ανέκδοτο είναι.

    Ποιός έκανε λόγο για κάρβουνα ή ποιός είπε ότι συμφωνεί με το να καίγονται άνθρωποί;
    Και για τις ξανθιές υπάρχουν ανέκδοτα, αλλά όλοι τις αγαπάμε.

    Αντίρρηση υπάρχει για τον τρόπο που αντιδρούν. "Ξεκινάμε καβάλα στις μηχανές και όποιον πάρει ο Χάρος".

    700 ευρώ παίρνουν κι αυτοί. Δεν μπορούν να καταλάβουν γιατί διαδηλώνει τόσος κόσμος; Ή πιστεύουν όλοι τις μπαρούφες του Τουρίστα και τον υπερασπίζονται με τόσο πάθος;

  39. Misha avatar
    Misha 24/02/2011 09:48:06

    ΒΙΣ

    Θα μου επιτρέψεις μια φιλική παρατήρηση:
    όσο θα κρίνεις εκ του καναπέως τις λαϊκές αντιδράσεις θα είσαι μακριά από την πραγματικότητα.
    Χτές ήμασταν δεκάδες χιλιάδες οι πολίτες που κατεβήκαμε χωρίς κομματικές σημαίες στα χέρια , στα πολλά ανεξάρτητα μπλοκ των Κινησεων Πολιτών από το «Δεν Πληρώνω», το «Διόδια στοπ», το «Δικαίωμα», το «Πολιτικό καφενείο», μέχρι τις κινήσεις Πολιτών από τους δήμους Κερατέας, Νικαιας, Κηφισιάς κλπ και την «Σπίθα» του Μίκη.

  40. Misha avatar
    Misha 24/02/2011 09:49:40

    Στο τελευταίο έχεις δικιο Φιρίκι. Χτες πήρα ένα ταξί με ενα νεαρό ρουμάνο στο τιμόνι που μου έλεγε πως στη Ρουμανία περνούσαν καλύτερα επί Τσαουσέσκου από ότι τωρα με το ΔΝΤ στο σβέρκο τους.

  41. Misha avatar
    Misha 24/02/2011 09:51:28

    το BBC είπε πως ημασταν 50% περισσότεροι από την τεράστια συγέντρωση της 5η Μάη .Τότε δικά μας ΜΜΕ μιλούσαν για 120.000 κόσμο.Εχεις δικιο για τον υπολογισμό σε περισσότερους από 200000 κόσμο.