#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/05/2010 12:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΔΝΤ: τα μέτρα αποφασίστηκαν από την ελληνική κυβέρνηση !!!



Δεν ζητήσαμε εμείς τα μέτρα, λέει ο Νο. 2 του ΔΝΤ! - Η μέγιστη πολιτική απάτη του ΠΑΣΟΚ;

Φαίνεται απίστευτο, αλλά είναι αληθινό: Ο Τζών Λίπσκι, Νο 2 του ΔΝΤ (πρώτος Αναπληρωτής Διευθύνων Σύμβουλος) λέει ξεκάθαρα στην τηλεόραση του Bloomberg: Δεν επιβάλαμε εμείς τα μέτρα στην Ελλάδα! Δείτε στο video (περίπου μετά το 0:10):



Δημοσιογράφος: Are the terms that the EU and the IMF impose on Greece too stringent? Does Greece even have a chance?

Lipsky: First of all the wording you used, is not accurate. This is a Greek program. Αll you have to do is read the speech that the Prime Minister made to the Greek Parliament and you will understand that they realize that they face the situation in which they had to take action. They were willing to take strong, resolute, frontloaded, very visible and credible action and that's what the Parliament is voting now.

Αρνείται δηλαδή κατηγορηματικά ο Νο. 2 του ΔΝΤ ότι τα μέτρα επεβλήθησαν στην Ελλάδα από το ΔΝΤ και την Ε.Ε. και μας πληροφορεί ότι είναι ένα ελληνικό πρόγραμμα, που θα το δούμε, λέει, ότι είναι ελληνικό, αν διαβάσουμε το λόγο του πρωθυπουργού στη Βουλή! Ήταν, λέει, ΠΡΟΘΥΜΟΙ να πάρουν, δυνατά, αποφασιστικά, εμπροσθοβαρή, πολύ σαφή και αξιόπιστα μέτρα!

Είναι δυνατόν να αμφισβητηθεί η αξιοπιστία του Νο. 2 του ΔΝΤ; Έχει άραγε άλλη σκοπιμότητα; Να προσπαθεί το ΔΝΤ να αποστασιοποιηθεί πολιτικά από τα μέτρα; Αλλά γιατί; Τι ζόρι τραβάνε; Τεχνοκράτες είναι, οι κακοί της πιάτσας, με τ' όνομα. Η Μέρκελ τους επέβαλε ακριβώς για αυτό: για να υπάρχουν ως "κακοί" στην εξίσωση της Ελλάδας.

Είναι λοιπόν προφανές ότι ο τύπος μας λέει την αλήθεια.

Αυτό όμως θα σημαίνει ότι βρισκόμαστε μπροστά σε μία ακόμη τεράστια πολιτική απάτη.

Εάν ισχύει η μαρτυρία του Lipsky, Ο ΓΑΠ επιβάλει με δική του επιλογή, μια εξοντωτική και ίσως από μόνη της θανατηφόρα οικονομική θεραπεία στην Ελλάδα, χωρίς όμως να θέλει να χρεωθεί αυτός το πολιτικό κόστος.

Γιατί το κάνει αυτό; Είναι τρελός, σαδιστής ή είναι μια ακόμη ιδεοληψία του;

Το πιθανότερο είναι να συμβαίνει κάτι άλλο: Το κλειδί στα όσα λέει ο Lipsky είναι η λέξη frontloaded (εμπροσθοβαρής). Η ελληνική κυβέρνηση θέλει δηλαδή μέτρα που θα αποδώσουν σήμερα, και όχι αύριο.

Αυτή η λέξη είναι αποκαλυπτικότατη των πολιτικών προθέσεων Παπανδρέου: Ελπίζει, φαίνεται, ότι θα μπορέσει να μειώσει αμέσως το έλλειμμα σε πολύ χαμηλά επίπεδα.

Αυτό επιβεβαιώνεται από τα όσα λέει ο ίδιος ο Lipsky στη συνέχεια, περίπου στο 1:00 του βίντεο, όπου εξηγεί πόσες ποσοστιαίες μονάδες μείωσης του ελλείμματος εξασφαλίζει η κυβέρνηση με τα μέτρα: 5% του ΑΕΠ στις δαπάνες, 4% στα έσοδα και 2% με διαρθρωτικά μέτρα. Σύνολο: 11% του ΑΕΠ! Πάμε για άμεσο μηδενισμό του ελλείμματος, αν όχι για πλεόνασμα!

Αναρωτηθείτε τώρα γιατί ποτέ δεν μας είπαν στο εσωτερικό της χώρας, πόση είναι η επίπτωση των μέτρων στο έλλειμμα! Και αυτό, όταν πάντοτε γινόταν ενημέρωση, στα παλαιότερα μέτρα, για την επίπτωσή τους. Και καμάρωνε ο Παπακωνσταντίνου για το πόσο θα μειώσει το έλλειμμα!

Είναι λοιπόν προφανές ότι η κυβερνητική πολιτική στόχευση από την τρομακτική μείωση του ελλείμματος κατά 11% σε ένα χρόνο, είναι να μπορέσει να περάσει τα δύσκολα τώρα και, όταν θα πλησιάζει να εξαντλήσει την τετραετία, να ανοίξει το πουγκί των παροχών, για να μπορέσει να εξασφαλίσει επανεκλογή.

Ενδιαμέσως, όμως, θα έχει καταφέρει να χρεώσει πολιτικά τα μέτρα, τουλάχιστον εν μέρει, στον Καραμανλή και στο ΔΝΤ. Και έτσι ο ΓΑΠ θα εμφανιστεί προς το τέλος της τετραετίας ως σωτήρας της χώρας και προστάτης του απλού λαού!

Αυτό εξηγεί και την πρεμούρα του να μας προετοιμάσει για "περιορισμό της εθνικής κυριαρχίας" σχεδόν αμέσως μετά την εκλογή του.

Αυτό εξηγεί και την εν γνώσει τους διευκόλυνση των κερδοσκόπων που περιγράψαμε εδώ.

Την ήθελαν την αδυναμία δανεισμού, το ήθελαν το ΔΝΤ!

Εάν ευσταθούν οι σκέψεις αυτές, αυτό θα σημαίνει, ούτε λίγο ούτε πολύ, ότι ο ΓΑΠ σπέρνει τη γενική δυστυχία στη χώρα και παίζει με τη φωτιά της πραγματικής χρεωκοπίας, μόνο και μόνο για να επωφεληθεί αυτός πολιτικά!

Το ερώτημα λοιπόν είναι: Ευσταθούν;

Για να το διαπιστώσουμε, ας μας απαντήσει ΤΩΡΑ ο πρωθυπουργός:

- Ποια θα είναι η επίπτωση των μέτρων στο έλλειμμα της χώρας, ΣΕ ΑΡΙΘΜΟΥΣ;

- Ήταν αναγκαία τα μέτρα για την τήρηση του Προγράμματος Σταθερότητας;

- Γιατί στην αρχή μας έλεγαν ότι το ΔΝΤ δεν χρειάζεται άλλα μέτρα και τώρα ξαφνικά μας τα γύρισαν;

- Και, τέλος, τολμάει να διαψεύσει τη διαβεβαίωση του κ. Lipsky ότι τα μέτρα αποφασίστηκαν από την κυβέρνηση;

Αποδεικνύεται λοιπόν τουλάχιστον σοφή η απόφαση του Αντώνη να μην ταυτιστεί πολιτικά με την απίστευτή αυτή κυβέρνηση στην υπερψήφιση των μέτρων.

Κατά τα λοιπά, σύντροφοι, ο Θεός βοηθός!

Επώνυμος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. τάσος avatar
    τάσος 08/05/2010 12:28:56

    συμφωνώ σε όλα, εκτός από την πολιτική απάτη. είναι πολιτική σκέτο.

    • maestros avatar
      maestros @ τάσος 08/05/2010 23:37:07

      Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΡΙΖΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΗ

      Τώρα που η πατρίδα μας δέθηκε με τις αλυσίδες του Δ.Ν.Τ., προκειμένου να μπορεί να δανείζεται, ώστε με νέα δανεικά να ξεπληρώνει τα προηγούμενα δάνειά της, οφείλουμε να αναρωτηθούμε, κατ΄ αρχήν το εξής:

      Σε ποιους χρωστάμε;

      Την απάντηση μπορεί ο καθένας να τη διαβάσει σε άρθρο [1] της διαδικτυακής οικονομικής εφημερίδας Euro2day. Αντιγράφουμε:

      «Οι γαλλικές, οι ελβετικές και οι γερμανικές τράπεζες είναι οι μεγαλύτεροι πιστωτές για τον ελληνικό δανεισμό, σύμφωνα με τα στοιχεία της Τράπεζας Διεθνών Διακανονισμών.»...

      http://aliartos-city.blogspot.com/2010/05/blog-post_9533.html

  2. γιωργος avatar
    γιωργος 08/05/2010 12:41:55

    επιβαβαιωνεται για μια ακομα φορα ο προδοτικος ρολος της οικογενειας παπ
    στην μεταπολεμικη ελλαδα.εαν σκεφτουμε τον παππου που ξεκινησε τον εμφυλιο,τον πατερα του πολιτικο ερχεται κ ο ιος τωρα ως γνησιος οσφυοκαμπτης...ο τσολακογλου βρηκε τους κατακτητες εδω,αυτος τους εφερε

  3. σερτης avatar
    σερτης 08/05/2010 12:47:31

    ΟΙ ΞΕΠΟΥΛΗΜΕΝΟΙ ΤΟΥ ΛΑΟΣ ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΡΕΣΙΤΑΛ ΣΤΑ ΜΠΛΟΓΚΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΠΡΕΣΣ ΓΡ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΠΡΟΔΟΣΙΑΣ ΤΟΥΣ.......

    ΚΥΡΙΟΙ.......
    ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΠΕΡΙΣΥ ΜΑΣ ΛΕΓΑΝ ΓΙΑ ΠΟΛΕΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΤΟΥΡΚΙΚΑ ΜΑΧΗΤΙΚΑ, ΔΡΩΝΤΕΣ ΣΑΝ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ ΣΤΙΣ ΖΩΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΛΙΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣΟΥΝ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΕΠΡΕΠΕ......
    Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΘΕ ΝΟΗΜΟΝΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 400 ΔΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ 350 ΔΙΣ ΣΕ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ.....ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΕΙΝΑΙ 450....

    ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΦΟΒΕΡΟ......ΓΙΑ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΑΥΤΟΙ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΛΕΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΤΟΛΜΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΞΕΧΡΕΩΣΟΥΜΕ ΠΛΗΡΩΣ......
    ΛΑΟΣ......ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ Η ΖΩΗ.....ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ

  4. Orestios avatar
    Orestios 08/05/2010 12:55:22

    Και ο Τσαουσέσκου κάτι τέτοιο έκανε στη Ρουμανία.
    Με τα γνωστά αποτελέσματα.

  5. donaE avatar
    donaE 08/05/2010 12:57:54

    Με αυτα τα μετρα που πηραμε οι δικαιουχοι θα παρουν τα μεριδια τους σιγουρα.
    Δεν ξερω τις υποθηκες.

  6. Προφήτης avatar
    Προφήτης 08/05/2010 12:58:45

    Διαρκώς θα επανερχόμαστε στις κρεμάλες που δεν έστησε ο Καραμανλής.
    Και κρεμάνε αυτόν τώρα.

    • Hase avatar
      Hase @ Προφήτης 08/05/2010 13:14:29

      Προφητη, ο ΚΚ οφειλει να βγει και να μιλησει. Οσο δεν βγαινει τοσο το βαρος πηγαινει στον Σαμαρα.

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Hase 08/05/2010 13:31:00

        Hase, ο Καρ. έχει ΒΑΡΥΤΑΤΕΣ ευθύνες.
        Αλλά έως το να του φορτώνουν την πασοκική λεηλασία 1981-2004 απέχει πολύ.
        Με αφορμή αυτό
        http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_1_07/05/2010_400038
        έστειλα το παρακάτω μήνυμα στον Παπαχελά.

        = = =

        Σας προκάλεσε μέγα τρόμο ο Καραμανλής.
        Γι' αυτό τον δυσφημείς με κάθε ευκαιρία.

        Βασικός μέτοχος.
        Αναφορά Νταβατζήδων.
        ΟΧΙ στο Αναν.
        ΟΧΙ μοίρασμα Αιγαίου.
        ΟΧΙ στο Μακεδονικό.
        Βέτο στα Σκόπια.
        Άνοιγμα στους Κινέζους.
        Επαφή στην Αίγυπτο για την ΑΟΖ.
        Ενεργειακή ανεξαρτησία.
        Αγωγός.

        Οι δικοί σου ήθελαν να τα κλείσει όλα ο Καραμανλής και να μείνει στην Ιστορία ως "ο άνθρωπος που πούλησε την Ελλάδα".
        Να' ρθει μετά ο εκλεκτός τους ο Γιώργος να τα υλοποιήσει, με το πολιτικό άλλοθι : "αυτά παρέλαβα, ο άλλος τα υπέγραψε".

        Δεν σας έκανε το χατίρι, ήταν πιο ευφυής και είχε διδαχτεί από τη Ζυρίχη.

        Πήρε τα μηνύματα.
        Πατριάρχης Αλεξανδρείας.
        Υποκλοπές.
        Φωτιές.
        Δεκεμβριανά 2008.

        Το επόμενο θα άγγιζε την οικογένειά του.

        Πολύ πριν εκπέσει από "καταλληλότερος" στα ανέκδοτα που λέγονται δημοσκοπήσεις είχες γράψει :
        "με την παρούσα κυβέρνηση έχει εξαντληθεί κάθε περιθώριο βελτίωσης των ελληνοαμερικανικων σχέσεων και μόνο με μια νέα κυβέρνηση θα δημιουργούταν καινούρια δυναμική".
        Μόνο που δεν ζήτησες να παραιτηθεί ένας εκλεγμένος πρωθυπουργός.

        Υπό εκβιασμό με αφορμή τον Πρόεδρο, στο μέσο μιας παγκόσμιας κρίσης, αφού ενημερώθηκε από τον Διοικητή της ΤτΕ είπε την αλήθεια στο λαό και προκήρυξε εκλογές.
        Πάλεψε εντελώς μόνος του στην προεκλογική περίοδο.
        Αναγνώρισε την ήττα και την πολιτική ευθύνη και αποχώρησε.

        Κι έρχεσαι εσύ να ζητήσεις να απολογηθεί επειδή παρέλαβε τη βόμβα της παπανδρεϊκής 25ετίας και δεν μπόρεσε να την απασφαλίσει, για να τον εξευτελίσετε πλήρως.

        Δυστυχώς για σένα δεν συλλαμβάνεις τα μηνύματα των καιρών.
        Άκουσε. Σε λίγο καιρό.
        Ο Παπαδημητρίου θα πουλάει τσατσάρες στα φανάρια.
        Εσύ θα μοιράζεις προκηρύξεις της Β' Πανελλαδικής (Revived)
        Και η πατσαβούρα σου, είσαι και μέτοχος, θα πηγαίνει απ’ ευθείας στην ψαραγορά, όχι στα περίπτερα.

      • nancy avatar
        nancy @ Hase 08/05/2010 13:56:53

        Πέστε τα Προφήτη, τα έλεγα απο τότε, τα σημάδια των εκβιασμών ήταν φ α ν ε ρ ά. Προβοκάτσιες λέγονται, όπως και τώρα. Και ένα παιδί το καταλαβαίνει πιά.

    • mara avatar
      mara @ Προφήτης 08/05/2010 13:35:39

      Προφήτη,
      Nα αγιάσει το... χέρι σου!!!

      • azxc avatar
        azxc @ mara 08/05/2010 15:06:09

        Προφήτη, εύγε.
        Δεν μας είπες αν σου απάντησε κανείς...

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ mara 08/05/2010 15:24:18

        @ mara, απ' το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί, γιατί έχω πάθει ...τενοντίτιδα

        @ azxc, περιμένω (επί ματαίω)

      • ΣΟΦΙΑ avatar
        ΣΟΦΙΑ @ mara 08/05/2010 16:14:18

        Συγχαρητήρια, Προφήτη! Έχουμε σκάσει πια! Το άσπρο μαύρο κάνουν! Δε νιώθω απλή σιχαμάρα! Νιώθω θυμό και ζητάμε ΚΑΘΑΡΣΗ! Ελπίζω και τα τελευταία σου λόγια να' ναι προφητικά!

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ mara 08/05/2010 17:15:17

        Προφήτη, μπράβο!
        Ανέβηκε το σχόλιο ή το'φάγανε;

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Προφήτης 08/05/2010 13:43:14

      Προφήτη, το κείμενο στην Καθημερινή,...όλα τα λεφτά, περιεκτικότατο και ουσιαστικότατο.

  7. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 08/05/2010 13:21:52

    Απορω, δεν εχετε αντιληφθει ακομη τι εστι παπαντρεισταν? Ενα ξενο "σωμα" που βυσοδομει συνεχως εναντιον της Ελλαδας και των Ελληνων με μαφιοζικες μεθοδους, στις οποιες ειχε αναδειχθει "φυσιογνωμια" ο ιδρυτης του ΠΑΣΟΚ, πατερας του σημερινου "πρωθυπουργου"!

  8. ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ avatar
    ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ 08/05/2010 13:22:11

    Για την πολιτική της ΝΔ και του κ. Σαμαρά μίλησε ο κ. Ανδρουλάκης. Αυτό φτάνει... Φροντίζει ο κ. Σαμαράς να απαξιώσει την πολιτική... Δεν θα ρεφάρει όμως... Τον περιμένει αλλος(η) στη γωνία...

  9. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 08/05/2010 13:23:04

    Ας μην μιλάμε μόνο για προδοσίες. Υπάρχουν και δικαστήρια. Να εγερθεί καταγγελία επί εσχάτει προδοσία σε βέρος των υπευθύνων.
    Παραπέμπω αναλυτικότερα σε σημερινό σχόλιό μου στην ανάρτηση "Συνεπώς... ασυνεπής".

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/05/2010 13:23:35

    Που αναρτήθηκε το μεγάλο σχόλιο του Πελαγοφίαλου όπου ζητάει την τιμωρία των υπευθύνων?

  11. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/05/2010 13:26:31

    Επώνυμε Ευγε!

  12. ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 08/05/2010 13:26:41

    Πρέπει να κατανοήσουμε και να αποδεχτούμε ένα πράγμα για να μπορέσουμε να αντιληφθούμε τα σχέδια του κ. Παπανδρέου.
    1) Ο κ. Παπανδρέου γνώριζε πολύ πριν τις εκλογές την πραγματική κατάσταση της οικονομίας. Τελεία.
    2) Αφού γνώριζε γιατί επιδίωκε με πάθος την πρωθυπουργία και έταζε τα πάντα; φτάνοντας μάλιστα να τάζει ότι θα απαλλάξει μέχρι και τα νοικοκυριά από τα χρέη στις τράπεζες; Τελεία.
    3) Αν υποθέσουμε ότι μετά έμαθε για την πραγματική κατάσταση, γιατί δεν ζήτησε νέα εντολή από το λαό ή γιατί δεν έκανε δημοψήφισμα; Τελεία.

    Όλα αυτά οδηγούν σε μία μόνο απάντηση: Ναι γνώριζε και ήθελε να αναλάβει αυτή την κατάσταση.
    Γιατί;;;
    Μια απάντηση έχω ήδη δώσει από 18-3-2010 σε άρθρο με τον τίτλο

    "Γεννιέται το Νέο «Σύστημα ΠΑΣΟΚ»..."

    http://hassapis-peter.blogspot.com/2010/03/blog-post_2773.html

    Όποιος κάνει το λάθος και θεωρήσει τον κ. Παπανδρέου πολιτικά ξοφλημένο και εύκολο αντίπαλο, θα κάνει μεγάλο λάθος.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 08/05/2010 14:08:22

      Ακόμη κι αν δεν είναι πολιτικά ξοφλημένος κι αν δεν είναι εύκολος αντίπαλος όταν φύγει θα αφήσει πίσω του συντρίμμια. Μια κοινωνία βαθύτατα διχασμένη και ανασφαλή. Μια κοινωνία εξευτελισμένη και διαλυμένη.

    • Λεωνίδας avatar
      Λεωνίδας @ ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 08/05/2010 15:02:26

      κ. Χασάπη είναι πολύ σημαντικός ο προσανατολισμός που υποδεικνύετε.
      Πέρα από τις συγκεκριμένες εκτιμήσεις σας το κρίσιμο είναι: ποιες νέες κοινωνικές συμμαχίες αξιώνει να χτίσει το ΠαΣοΚ; Τελικά σε ποιο νέο "καθεστώς" στοχεύει.

      Πρέπει να ξεφύγουν πολύ από την ψυχολογικά βολική θέση περί "τέλους του συστήματος ΠαΣοΚ". Όχι επειδή είναι αναληθής αλλά επειδή το τέλος του προηγούμενου συστήματος δεν σημαίνει ότι δεν προσπαθεί να χτίσει ένα νέο.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Λεωνίδας 08/05/2010 18:49:25

        Το ΠΑΣΟΚ φιλοδοξει να ειναι το κεντρο ενος πολυπολιτισμικου καπιταλιστικου καθεστωτος οπου η αριστερα θα μαχεται για τα δικαιωματα των εργαζομενων και των μεταναστων αλλα δεν θα μπορει ποτε να ελθει στην εξουσια ενω η δεξια θα συσπειρωνει παραδοσιακα συντηρητικα στρωματα χωρις ομως τα δυναμικα φιλελευθερα στοιχεια της κοινωνιας και αρα η συμμετοχη του στην εξουσια ειτε μονο του ειτε σε συνασπισμο με μικροτερα κομματα θα ειναι παντα απαραιτητη.

      • Λεωνίδας avatar
        Λεωνίδας @ Λεωνίδας 08/05/2010 20:41:35

        Ψυχραιμία ως γενικό πολιτικό προσανατολισμό νομίζω ότι το θέτεις, σε γενικές γραμμές, ορθά.

        Στην ίδια κατεύθυνση θα έλεγα ότι ο Παπανδρέου συνεχίζει την προσπάθεια, που είχε αρχίσει επί Σημίτη με τις ταυτότητες, να δομήσει το δίπολο εκσυγχρονισμός-παραδοσιακρατία. Στην ίδια λογική κινήθηκαν και οι επιλογές των Ανδριανόπουλου, Μάνου, Ανδρουλάκη και άλλων της Αριστεράς. Τώρα ο Παπανδρέου θα το θέσει με όρους Προοδευτικοί-Συντηρητικοί - ήδη το κάνει.

        Μπορεί κανείς να υποψιαστεί τις ενδεχόμενες κοινωνικές αντιστοιχίες, όπως, νομίζω, τις υπαινίσσεσαι.

        όμως, όλα αυτά γίνονται με πολύ πιο συγκεκριμένους όρους. Και τούτους πρέπει να τους παρακολουθεί κανείς στο βαθμό που μεριμνά για τον τόπο και εμπιστεύεται τη Δεξιά.

        Εγώ, απλώς, θέλω να τονίσω ότι δεν πρέπει κανείς να βαυκαλίζεται με την κατάρρευση του "συστήματος ΠαΣοΚ" και τούτο γιατί βρίσκεται στην εξουσία και έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων.

        Με το μεταναστευτικό και το νομοσχέδιο για τη Διοίκηση προσπαθεί να κτίσει νέες κοινωνικές συμμαχίες και μάλιστα με νέα, σε ηλικία και δυναμικά στρώματα.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Λεωνίδας 08/05/2010 23:28:25

        Γραφονται πολλα και διαφορα για το Καραμανλη και τη ΝΔ αλλα το προβλημα ειναι πολυ βαθυτερο και ευρυτερο.
        Οι συντηρητικες αξιες παραμερισθηκαν στη μεταπολιτευση με αποτελεσμα τη πτωση των γεννησεων και το δημογραφικο προβλημα,την αναγκη μεταναστων για ανειδικευτες εργασιες και ως εκ τουτου τη δημιουργια ζητηματος ενσωματωσης και πολυεθνικης Ελλαδος.
        Μακροπροθεσμα αυτο ειναι το σημαντικοτερο ιδεολογικο προβλημα της κεντροδεξιας,στα οικονομικα ειναι δεδομενη η φιλελευθερη πολιτικη αναγκαστικα και απο το ΠΑΣΟΚ.

      • Λεωνίδας avatar
        Λεωνίδας @ Λεωνίδας 09/05/2010 15:55:22

        Ναι μεν η υπογεννητικότητα, η είσοδος μεταναστών, η προϊούσα ενσωμάτωση της ελλαδικής κοινωνίας και οικονομίας στον διεθνή καταμερισμό της εργασίας θέτουν ζητήματα για τη συντηρητική σκέψη και τη Ν.Δ., όμως η άνοδος του ΠαΣοΚ στην εξουσία, η θεσμοποίηση της κυριαρχίας του και η ιδεολογική του κυριαρχία έχουν θεμελιωθεί σε μία εποχή προγενέστερη της εισόδου των μεταναστών και της υπογεννητικότητας.

        Άλλωστε τα όσα επισημαίνεις νομίζω ότι βρίσκονται στο χώρο των συμπτωμάτων και όχι των αιτιών. Για τις τελευταίες θα πρέπει να αναζητήσει κανείς αιτίες και στον χαρακτήρα της Δεξιάς κυριαρχίας, κατά τον οποίο δεν υπήρχε η λογική της πολιτικής κινητοποίησης μαζών.

        Σε κάθε περίπτωση το ΠαΣοΚ προσπαθεί (ονομαστικά, στο ρητορικό επίπεδο τουλάχιστον) να διαρρήξει τους δεσμούς του με τις κοινωνικές μερίδες που το στήριζαν (και οι οποίες ήταν μέρος του "συστήματος ΠαΣοΚ") αλλά συγχρόνως προσπαθεί να δομήσει νέες κοινωνικές συμμαχίες. Μάλιστα προσπαθεί να ανανεώσει "εκ των άνω" το πολιτικό του προσωπικό (βλ. τα περί Γενικών Γραμματέων)

        Το θέμα είναι η (Κεντρο)Δεξιά τι κάνει και πώς θα ανταπεξέλθει στις νέες συνθήκες.

  13. mara avatar
    mara 08/05/2010 13:29:43

    Πώ Πώ!!! Τί βαρύγδουπες δηλώσεις από τον κ. Νο 2 του ΔΝΤ ήταν αυτές???
    Το ΔΝΤ μωρέ ήθελε το καλό μας... μόνο το κακό Giorgo ήθελε να μας ξεκάνει.
    Τότε λοιπόν κ. Νο 2, μην τα δεχτήτε αυτά τα μέτρα να επιβάλλεται πιό ήπια αφού είστε τόσο καλοί....
    Παίζουν και με τον πόνο μας οι μαφιόζοι.

    • t avatar
      t @ mara 08/05/2010 13:31:57

      Caroline Atkinson, IMF, Director, External relations Department,
      Washington, D.C. Thursday, May 6, 2010

      First of all I do want to emphasize that the program is the Greek authorities’ program.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ t 08/05/2010 13:45:10

        Και κάπου αλλού είχα δει ένα βίντεο όπου ένας του ΔΝΤ έλεγε ότι εμείς ποτέ δεν θέσαμε το θέμα με το 13ο και το 14ο μισθό στον ιδιωτικό τομέα, αυτό το είχε θέσει στο τραπέζι η ελληνική κυβέρνηση ή κάπως έτσι.

        Δυστυχώς δεν συγκράτησα πού ακριβώς το είχα δει και ποιος το έλεγε.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ mara 08/05/2010 13:38:37

      Όχι, δεν φταίνε αυτοί. Αυτοί, αφού βρήκαν κυβέρνηση να υπερθεματίσει σε σχέση με τις δικές τους απαιτήσεις, το χαίρονται. Δεν βλέπεις πώς γελούν και τα αυτιά του όταν λέει this is a GREEK program, με ιδιαίτερη έμφαση στο Greek;

      Αν κάποιοι παίζουν με τον πόνο μας, είναι τα βορθοκάναλα, χάρη στα οποία επιβιώνει ο ΓΑΠ, ο Καρατζαφέρης και οι Μητσοτάκηδες.

      Φάκτορα, βάλε αν θέλεις δύο κόμματα μεταξύ του do, του is και του read, στο "all you have to do is read the speech..." γιατί όπως το κατέγραψα είναι λίγο ακαταλαβίστικο. Δηλαδή: "all you have to do, is, read the speech...".

      • mara avatar
        mara @ Επώνυμος 08/05/2010 16:12:12

        Έχει τελικά σημασία ποιός παρουσίασε πρώτος τα μέτρα???
        Ποιός πρόλαβε τον άλλον???
        Σε λίγο θα μας παρουσιαστούνε και ως μέγα φιλανθρωπικό ίδρυμα. Ποιοί??? Οι μαφιόζοι.
        Μην τρελλαθούμε τελείως τώρα.

  14. Προφήτης avatar
    Προφήτης 08/05/2010 13:33:46

    Παράλειψη, μάς θύμισε το αλλενάκι.
    Επώνυμε, εύγε!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Προφήτης 08/05/2010 13:43:49

      Thanks guys, που θα έλεγε και ο Alexis.

      Καλά ρε Προφήτη, δεν τον λυπήθηκες καθόλου τον Παπαχελά;;; Από τα πιο δυνατά κείμενα που έχω διαβάσει. Εύγε και σε σένα.

      • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
        ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Επώνυμος 08/05/2010 16:16:19

        Γιατί να τον λυπηθεί;;; Τα μισά και μόνον ν'αληθεύουν γιά τον ρόλο του κυρίου αυτού στην Ελλάδα,δικαιούται και με το παραπάνω,δροσερά μπουγελώματα,σε κάθε του δημόσια εμφάνιση.

  15. citypress-gr.blog avatar
    citypress-gr.blog 08/05/2010 13:36:18

    Factora καταπληκτικά αποκαλυπτικό!!!...συγχαρητήρια!!!

  16. nasos avatar
    nasos 08/05/2010 13:46:42

    Βασικά όλα τα μέτρα που λαμβάνονται τώρα σε Ασφαλιστικό ,Εργασιακά είναι αυτά που ήθελαν να εφαρμόσουν εδώ και χρόνια μόνο που καμιά Κυβέρνηση δεν θα άντεχε το πολιτικό κόστος.
    Τώρα λαμβάνονται σε πρόγραμμα-σκούπα,χάρις τον εκβιασμό ή τα δέχεστε ή χρεωκοπούμε και με τον μπαμπούλα του ΔΝΤ πάνω από τα κεφάλια μας.
    Αυτό ήταν άλλωστε και η επιδίωξη του ΓΑΠ εξαρχής.

  17. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 08/05/2010 13:46:54

    Καταπληκτικο.Γροθια στο στομαχι του καιροσκοπου ΓΑΠ.

  18. Προφήτης avatar
    Προφήτης 08/05/2010 13:46:59

    Να σταλεί με λινκς παντού.
    Ο κατοχικός ηγέτης θα επιστρέψει δήθεν "θριαμβευτής" από τη μάχη, με τα λεφτά
    - που δίνουν οι Ευρωπαίοι για να μην φαλιρίσουν,
    - για να πληρωθούν τα φέσια που μάς έβαλε το πΑΣΟΚ,
    - και τελικά θα εξωφλήσουμε εμείς.

  19. bugtrottel avatar
    bugtrottel 08/05/2010 13:52:07

    Γιατί τι συμβαίνει και θέλεις το αρχικό;

  20. Misha avatar
    Misha 08/05/2010 13:53:02

    Tα μέτρα τα αποφάσισε τυπικά η κατοχική κυβέρνηση τού ΓΑΠ , εφαρμόζοντας τις ντιρεκτίβες που δίνει το ΔΝΤ.
    Έχει να μας δείξει ο νο2 βρυκόλακας του ΔΝΤ άλλη χώρα στην οποία εισέβαλε το ΔΝΤ και δεν ακολουθήθηκαν παρόμοιες πολιτικές ;
    Ο ΓΑΠ είναι πλέον κατοχικός επίτροπος.
    Και σιγά μη φτάσει σε εκλογές.
    Όταν θα δείτε τις γιαγιές με τις μαγκούρες να εισβάλουν στον οίκο ανοχής που ονομάζουν κοινοβούλιο, δε θα είναι γιατί τις κάλεσε για τσάι το προεδρείο.

  21. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/05/2010 13:54:29

    Οι "άνθρωποι" αυτοι πρέπει να καταγγελθούν και για συστηματικά ψυχολογικά βασανιστήρια και συστηματική κατασυκοφάντηση του Ελληνικού λαού.

    Άκουσα χθες τον Πορτογάλο πρόεδρο που έχει εξίσου υψηλά δημοσιονομικά χρέη, αλλά δεν έβρισε τη χώρα του ούτε τους ανθρώπους της.

    Είπε μόνο μετρημένα: "η οικονομική κατάσταση και τα δημοσιονομικά χρέη της Πορτογαλίας δεν επιβάλλουν προσφυγή σε ακραίες λύσεις τύπου ΔΝΤ. Είμαστε σε θέση να τα κουμαντάρουμε μόνοι μας".

    • Anonymous avatar
      Anonymous @ αλλενάκι 08/05/2010 15:16:34

      Τοχουν οι Εβραιοι αυτο. Βριζουν τους παντες αλλα τους ενοχλει αφανταστα να πει κανεις οτι κανουν. Ετσι και ο "δικος" μας. Γι'αυτο μας βριζει.

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλενάκι 09/05/2010 02:37:51

      Aλλενάκι, σε λίγο καιρό θα υπάρχει κατηγορία για γενοκτονία.

  22. bugtrottel avatar
    bugtrottel 08/05/2010 14:02:00

    Ο τύπος (οι εφημερίδες) στις 3 και 4 Μαϊου είχε αποκαλύψει τις "ικανότητες" των "Ελλήνων" διαπραγματευτών. Αλλά αυτοί (οι ξένοι τεχνοκράτες) επειδή τους χάλασαν παραπάνω απ' ότι αντέχουν το " image" βγήκαν και τους κάρφωσαν.
    Θα σοβαρευτούν τελικά, σε ποιούς νομίζουν ότι απευθύνονται.

    Σ.Σ Δεν αφορα τον συντάκτη του κυρίως σχολίου ούτε τους σχολιάζοντες, πολύ περισσότερο τους αναγνώστε.

  23. Greg avatar
    Greg 08/05/2010 14:21:14

    Ο τίτλος και το περιεχόμενο της ανάρτησης παραβιάζουν ανοιχτές πόρτες. Τα μέτρα σαφώς και τα παίρνει η κυβέρνηση, ψηφίστηκαν και από την βουλή. Ποτέ κανείς δεν είπε ότι το ΔΝΤ παίρνει τα μέτρα. Το ίδιο το ΔΝΤ πάντα λέει ότι "συνιστά", "προτείνει", "υποδεικνύει" και αν υπάρξει συμφωνία η συνεργαζόμενη κυβέρνηση παίρνει το πακέτο. Ποτέ, όμως, δεν "επιβάλλει".

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Greg 08/05/2010 14:26:19

      Άντε, ας πούμε ότι αυτά είναι έτσι όπως τα λες.

      Για εξήγησέ μας τώρα το "willing" και για εξήγησέ μας και γιατί ΠΟΤΕ δεν μας ανακοίνωσαν τα νούμερα του πόσο θα μειώσουν το έλλειμμα σε εμάς τους ιθαγενείς, και τα μάθαμε για πρώτη φορά από τον κ. Lipsky.

      Και για πες μας επίσης πού πήγαν οι παλιές δηλώσεις (μεταξύ άλλων, και του ίδιου του Στρος-Καν, αν δεν κάνω λάθος, πάντως σίγουρα των δικών μας), ότι το ΔΝΤ δεν θέλει άλλα μέτρα και του φτάνουν τα μέτρα της 3ης Μαρτίου.

      • ΣΟΦΙΑ avatar
        ΣΟΦΙΑ @ Επώνυμος 08/05/2010 16:33:55

        Και να μας εξηγήσουν, γιατί όταν έβαλε ο κ. Ηλιόπουλος της ΑΔΕΔΥ το θέμα των χαμηλών συντάξεων στη συνάντησή τους με τον Πρωθυπουργό, ο ΓΑΠ τον παράπεμψε στη τρόικα!

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 08/05/2010 18:27:20

        Έτσι ακριβώς Σοφία! Αυτό που αναφέρεις δείχνει ακριβώς την πεμπτουσία της πολιτικής απάτης του ΓΑΠ!

        Να μπορούσε να έφτανε στον Ηλιόπουλο ο διάλογός μας!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Greg 08/05/2010 15:16:20

      Αν σου βάλω το πιστόλι στο κρόταφο και σου πως ξεντύσου... εσύ το αποφάσισες μόλις σε δω γυμνούλη;

      "I`ll make you an offer you can`t refuse", κλασικό μαφιόζικο τσιτάτο.

  24. Νικος avatar
    Νικος 08/05/2010 14:26:55

    Από τη μία μειώσεις μισθών και συντάξεων και απο την άλλη αύξηση των φόρων που πυροδοτούν την αύξηση του πληθωρισμού. Το μόνο αποτέλεσμα που θα φέρει αυτό είναι ελεγχώμενο άμεσο στέγνωμα της αγοράς από μετρητά. Αυξάνουν οι αντικειμενικές αξίες ακινήτων τη στιγμή που τα ενοίκια των εμπορικών καταστημάτων είναι σε ελεύθερη πτώση. Περάστε κόσμε, δείτε πως στου κασίδη το κεφάλι η ομάδα των μαθητευόμενων (ΥΠ. ΟΙΚ) και των αποτυχημένων μάγων (ΔΝΤ)

    με τις ευλογίες της κυβέρνησης του Χρηματιστηρίου θα μας σώσει. Εδώ οι καλές οικονομικές συνταγές για πάσα νόσο και πάσα...

    Και για όσους δεν κατάλαβαν άρχισαν επιτέλους να πληρώνουν αυτοί που φταίνε για το κατάντημα μας...Μεσα λοιπόν η ¨Αντζελα Δημητρίου, έξω ο Παύλος Ψωμιάδης...

    Σημίτης, Παπαντωνίου , Αλογοσκούφης μέσα και αυτοί...στα τηλεοπτικά στούντιο

    ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΔΟΥΛΕΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΞΥΠΝΑΜΕ

  25. Greg avatar
    Greg 08/05/2010 14:37:27

    Έτσι όπως περιγράφεται ακούγεται υπεραισιόδοξο. Μακάρι να μηδενιστεί το έλλειμμα, να κάνει μετά παροχές ο ΓΑΠ, να αποκατασταθούν τα δημοσιονομικά και ας εκλέγεται εις τον αιώνα τον άπαντα. Αλλά πώς θα συμβεί αυτό αφού το ΑΕΠ θα πάει στον πάτο;

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Greg 08/05/2010 14:52:00

      Αυτό είναι το πρόβλημα της πολιτικής του και ο αστάθμητος παράγοντας που ίσως την κάνει να μην πετύχει το βασικό της σκοπό. Το να χρεωκοπήσει δηλαδή κανονικά και όχι τυπικά η χώρα. Στην τυπική χρεωκοπία το πρόβλημα το έχουν οι δανειστές μας. Στην πραγματική χρεωκοπία, το πρόβλημα θα το έχουμε όλοι μας. Ρισκάρει στα σοβαρά την πραγματική χρεωκοπία, με την ελπίδα να γλιτώσει την τυπικά, που θα έπρεπε να διακινδυνεύσει διαφορετικά, αλλά θα προκαλούσε λιγότερο πόνο στη χώρα.

      Το κυριότερο όμως που πετυχαίνει, είναι να πετάξει όλο το πολιτικό βάρος στον Καραμανλή. Δεν θέλει να πάρει άλλα μέτρα του χρόνου που θα έχει περάσει εντελώς η ανάμνηση Καραμανλή (αν και ήδη έχει περάσει στο μεγαλύτερο βαθμό). Θέλει να τα πάρει όλα φέτος. Να "τελειώνει" με το έλλειμμα φέτος.

      Η συνταγή της θεραπείας σοκ που δεν ξέρουμε αν θα πετύχει. Αν δεν πετύχει, η συνέπεια θα είναι θάνατος της οικονομίας. Τόσο απλά. Κι εδώ είναι το μεγαλύτερο έγκλημα. Μπορούσε να πάει πιο απαλά, να μη ζορίσει τον ασθενή.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Greg 08/05/2010 18:01:16

      Προχτές ήμουν με ένα Γερμανό έξω και μου είπε ότι κι εμείς χρωστάμε τα κερατά μας αλλά για εμάς υπάρχει πίστη ότι θα τα πάρουν πίσω.
      Ο ΓΑΠ έκανε δυο λάθη:
      1) Τραυμάτισε την εμπιστοσύνη των πάντων και προκάλεσε ανασφάλεια στους πάντες.
      2) Πήρε μέτρα που ρίχνουν το ΑΕΠ ραγδαία. Αφού το χρέος το μετράμε σε ποσοστό του ΑΕΠ του χρόνου θα είναι 150% του ΑΕΠ και ο θεός να με βγάλει ψεύτη.

      Στην πράξη το πρώτο σημαίνει ότι παγώνουν όλα. Π.χ. θες να αγοράσεις αμάξι κι επειδή φοβάσαι μην τύχει στραβή δεν το αγοράζεις ακόμη κι αν έχεις τα λεφτά. Για δόσεις ούτε λόγος.

  26. Greg avatar
    Greg 08/05/2010 14:48:19

    Τα μέτρα αυτά μοιάζουν με τα πειράματα των ναζί για την ανθρώπινη αντοχή σε ακραίες συνθήκες. Πόσο γρήγορα λιώνει; Πόσο πρέπει να παγώσει για να σπάσει; Τι θα γίνει αν το παγώνω και το ζεσταίνω ταυτόχρονα; Αν του κλείσω την αναπνοή και του κόψω την καρωτίδα θα πεθάνει από αιμορραγία ή από ασφυξία;

  27. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 08/05/2010 14:55:20

    «Το ότι είσαι δούλος , το ξέρει το πρώην αφεντικό σου, τα χρήματα που έδωσα για να σε αγοράσω. Ο κήρυκας που σ` έβγαλε στη δημοπρασία κι όσοι ήταν στο σκλαβοπάζαρο. Κι ακόμα σε λίγο θα το μάθεις καλύτερα, όταν σε βάλω να γυρίζεις το χερόμυλο. Εκεί θα καταλάβεις πως είμαι το αφεντικό σου.»[2]



    [2] Λουκιανός, Βίων Πράσις, 27

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΠΑΝΑΓΟΣ 08/05/2010 15:14:32

      Καλό!

  28. Greg avatar
    Greg 08/05/2010 15:10:53

    Μοναδική τους μέριμνα είναι το να θιγούν κατά το δυνατόν λιγότερο οι δανειστές. Αυτή είναι και η αποστολή του ΔΝΤ. Με το πρόγραμμα αυτό θα καεί το "λίπος" της ελληνικής οικονομίας, θα εξαντληθεί κάθε είδους αποταμίευση, κάθε απόθεμα ακόμη και των πιο φτωχών νοικοκυριών, κάθε είδους παραοικονομία. Αφού όλοι και όλα αποστραγγιστούν, θα γίνει επαναδιαπραγμάτευση του χρέους.

    • azxc avatar
      azxc @ Greg 08/05/2010 15:19:55

      Ακριβώς αυτό ίσχυσε και θα ισχύσει για όλα τα κράτη που είναι κατάχρεα στους πιστωτές τους, οι οποίοι μέσω άλλων εταιρειών εκμεταλλεύονται τις πηγές πλούτου τους και το εργατικό δυναμικό
      Τα κράτη συνθλίβονται με άλλες πιο εξελιγμένες μεθόδους πλέον, δίχως ατομικές βόμβες ή συρράξεις εμφύλιες και μη.

    • Misha avatar
      Misha @ Greg 08/05/2010 15:51:12

      Α μπράβο!
      Πάνε να εξαθλιώσουν την Ελλάδα, να πουλήσουν μισοτιμής τα τιμαλφή της και μετά να μάς «σώσουν» (ξανά) με την αναδιάρθρωση τού χρεους (το οποίο βαρύνει αποκλειστικά τους πολτικάντηδες και όσους συνεργάστηκαν σε ανώτατο επίπεδο μαζί τους)

      Αν βλέπετε άλλη λύση πλην της γενικευμένης εξέγερσης του λαού με σκοπό την εκδίωξη των κατοχικών δυνάμεων , πείτε την.

  29. bugtrottel avatar
    bugtrottel 08/05/2010 15:16:29

    Ατυ_χέστα(ε)το παράδειγμα . Ο Λουκιανός "ο αποσυνάγωγος" δεν ταιριάζει. Βρες άλλο παράδειγμα.

  30. rally monkey avatar
    rally monkey 08/05/2010 16:17:49

    Επωνυμε επικρατει μεγαλη συγχιση
    τους περισσοτερους αν τους ρωτησεις ειναι εναντια και
    Α) στη ληψη μετρων και
    Β) στην εκχωρηση κυριαρχικων δικαωματων
    κανενας δεν διαφωνει ΑΛΛΑ

    οταν αντιτιθεμαι στα μετρα - σε ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ αντιτιθεμαι
    στην αναγκαοτητα ληψης σκληρων μετρων
    στον αδικο κοινωνικο χαρακτηρα των συγκεκριμενων (ποιους πλητουν/ποιους δεν αγγιζουν)
    στον τροπο με τον οποιον καταληξαμε να τα διαπραγματευτουμε και με ποιους στους ορους διαπραγματευσης (παραδοση ανευ ορων)
    σε ολα τα παραπανω ?

    αν εισαι σοβαρος πολιτικος με στοιχειωδη επαφη με την πραγματικοτητα την αναγκαιοτητα ληψης σκληρων μετρων (100% frontloaded ναι) ΔΕΝ μπορεις να την αμφισβητεις

    ευχης εργον να ειχαμε πολιτικη ηγεσια που θα εβγαινε μπροστα απο τις εξελιξεις με πακετο μετρων ΙΙ - preemptive - μετα την εκδοση του ομολογου - οταν δεν το ζητουσε κανενας.
    αυτα οσων αφορα τη ληψη μετρων και θα πρεπει να απαντηθουν πειστικα για να καταγραφεις σαν σοβαρη εναλλακττκη προταση διακυβερνησης πριν ολοκληρωσει την κατεδαφιση της χωρας
    το οτι δεν θα ειναι ευχαριστα τα μετρα αυτο το ξερουν ολοι - το πολιτκιο κοστος ΔΕΝ ειναι θεμα - το ζητουμενο ειναι να παρει τα μετρα μια κυβερνηση που νομιμοποιειται να τα παρει (που δεν εξαπατησε το εκλογικο σωμα και που αποδεδειγμενα εχει πατριωτικη ευαισθησια) - και αυτο μας φερνει στο (Β)

    στο Β) ο Λιπσκι προσφερει μεγαλη υπηρεσια στον ΓΑΠ - ΤΟΝ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΕΙ οταν ο ιδιος εχει παραδεχτει ο'τι εχει εκχωρησει κυριραχικα δικαιωματα
    μαλλον εχει και αλλες παραχωρησεις στην ατζεντα οποτε να τον ελαφρυνουμε οσο μπορουμε

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ rally monkey 08/05/2010 18:22:19

      Αυτό που θέτεις είναι όλη ουσία. Συν κάτι ακόμη. Αυτό που λέμε εδώ: Που είναι ότι όλα αυτά μας τα εμφάνισε ο ΓΑΠ σαν δήθεν επιβολή από το ΔΝΤ, ενώ δεν είναι. Ο Λίπσκι έχει δίκιο όταν λέει "διαβάστε την ομιλία του πρωθυπουργού". Στο γραμμένο κείμενο δεν υπάρχει πουθενά αναφορά ότι τα μέτρα επιβλήθηκαν. Μας είπε στη δευτερολογία του μόνον ότι οι ριπές κατά Καραμανλή "τις έγραψε η τρόικα". Πιστεύω ότι είναι ψέμα ότι τις έγραψε η τρόικα, αλλά δεν έχει σημασία, η ουσία είναι ότι τέτοια αναφορά ότι το νομοσχέδιο είναι απόφαση "άλλων" δεν υπάρχει στην ομιλία του πρωθυπουργού. Αν το καλοσκεφτούμε είναι και εκπληκτικό ότι ο Λίπσκι ήξερε τι περιείχε η ομιλία του ΓΑΠ στη Βουλή!

      Λέμε λοιπόν όχι:

      - στην εσκεμμένη πολιτική απαξίωσης της ικανότητας δανεισμού της χώρας. Μια οικονομία ΟΝΤΩΣ θωρακισμένη στη μεγαλύτερη οικονομική κρίση που είδε ο πλανήτης από το 1929, της άνοιξε με το που εκλέχτηκε μια καλή-καλή τρύπα στα ύφαλα, γέμισε το σκάφος νερά και μετά φώναξε τους "σωτήρες". (Ας πούμε επίσης ότι το πρόβλημα ελλείμματος που δημιούργησε η κρίση, είναι πρόβλημα δευτερογενές, που εμφανίστηκε σε όλη την έκτασή του το Ιούνιο του 2009. Όταν μιλούσε ο Καραμανλής για θωρακσιμένη οικονομία, δεν είχε προκύψει ακόμη η σοβαρή αύξηση του ελλείμματος που σημειώθηκε στη συνέχεια).

      - στην πολιτική απάτη ότι η σκληρότερη λιτότητα που έζησε ο τόπος μεταπολεμικά επιβλήθηκε δήθεν από το ΔΝΤ. Η λιτότητα αυτή είναι ενταγμένη - όπως και τόσα άλλα καταστροφικά μέτρα και παραλείψεις του τελευταίου επταμήνου - στην καταστροφική για τη χώρα επικοινωνιακή διαχείριση της πραγματικότητας που κάνει ο ΓΑΠ. Τον ενδιαφέρει μόνον η πάρτη του. Ούτε τον νοιάζει για τη χώρα και τους κατοίκους της.

      - στην άρνηση του ΓΑΠ να παίξει το σημαντικότερο χαρτί που έχει στα χέρια της η ελληνική κυβέρνηση αυτή τη στιγμή (αλλά δεν θα το έχει αύριο), να επιτύχει νέο δανεισμό της χώρας διαπραγματευόμενη με τους υπάρχουντες δανειστές υπό την απειλή ή καλύτερα το φάσμα (δεν είναι καλό πράγμα ο εκβιασμός) της στάσης πληρωμών της χώρας. Θα έσπευδαν να μας δανείσουν αν πείθονταν ότι αυτό θα σώσει τα λεφτά τους. Περισσότερα εδώ: http://www.antinews.gr/?p=43102. Αυτή η λύση ΔΕΝ θα είναι πια εφικτή αύριο, όταν οι τράπεζες θα έχουν καταφέρει να μετακυλίσουν ένα μεγάλο μέρος του ελληνικού χρέους στις πλάτες των ευρωπαίων φορολογουμένων. Γιατί, όσο και αν πλασάρεται αυτό που συμβαίνει ως "διάσωση της Ελλάδας", στην πραγματικότητα είναι διάσωση των τραπεζών που έχουν ομόλογά μας.

      - Όχι επίσης λέμε στο μεγάλο και βασικό ψέμα ότι δήθεν η στάση πληρωμών απειλεί μισθούς και συντάξεις. Όχι ΔΕΝ απειλεί μισθούς και συντάξεις: Απειλεί την πληρωμή των ομολόγων μας. Απειλεί τους δανειστές μας. Απειλεί τις τράπεζες, δηλαδή. Τόσο απλά. Τα υπόλοιπα είναι μουσαντένια προπαγάνδα του συστήματος ΠΑΣΟΚ.

      - Όχι στη διάλυση της ελληνικής οικονομίας μέσα από τον βαρύ κλονισμό των νοικοκυριών, που θα επιφέρει η δραστική μείωση του εισοδήματός τους, και το συνεπερχόμενο κλονισμό που θα επιφέρει στο τραπεζικό σύστημα η αδυναμία αποπληρωμής καταναλωτικών και στεγαστικών δανείων.

      - Όχι στην απελπισία του γέροντα που ΔΕΝ μπορεί πια να δουλέψει όπως όπως για να τα βγάλει κάπως πέρα και το μόνο που είχε είναι η σύνταξή του.

      Και πέρα από όλα αυτά, ναι, ο ΓΑΠ εκχώρησε κυριαρχικά δικαιώματα. Επενδύοντας στην υποσυνείδητη ραγιάδικη νοοτροπία του Έλληνα, ξέρει ότι αυτό τον πειράζει πολύ λιγότερο από την υλική του ευμάρεια. Τον τρομοκράτησε με την χρεωκοπία που μόνος του ο ίδιος ο ΓΑΠ οργάνωσε, ώστε να δώσει εύκολα εξουσία στους ξένους. Παρόλα αυτά, ο ίδιος ο ΓΑΠ φέρθηκε περισσότερο ανάλγητος από τους ξένους, επιβάλλοντας μέτρα (εν ονόματι αυτών των ξένων!) στο λαό, που οι ξένοι δεν του τα ζήτησαν καν! Είναι φυσιολογικό να μην έχει καμία λύπηση για αυτό το λαό και να ενεργεί όπως ένας ξένος και ακόμη χειρότερα: Ξένος είναι και ο ίδιος.

      • anonymous avatar
        anonymous @ Επώνυμος 08/05/2010 18:37:47

        ξενος και καταραμενος

  31. mara avatar
    mara 08/05/2010 16:32:35

    Χθες η οικονομική ιστοσελίδα capital.gr σε εκτενές ρεπορτάζ για τα τεκταινόμενα ανέφερε κάτι που δεν πρέπει να περάσει απαρατήρητο:

    "Το συμβόλαιο για το διμερές δάνειο της Γερμανίας προς την Ελλάδα όπως και τα αντίστοιχα των άλλων χωρών της ευρωζώνης έχει σταλεί από την Κομισιόν και είναι ήδη στα χέρια των υπουργών οικονομικών.

    Τα δάνεια αυτά δεν θα συνοδεύονται από εγγυήσεις του ελληνικού δημοσίου με την μορφή ομολογιακών δανείων, όπως διευκρίνισε στο Capital.gr αρμόδιο στέλεχος της Επιτροπής, διαψεύδοντας σχετικές πληροφορίες τραπεζικών αναλυτών.

    Τα διμερή δάνεια θα είναι στηριγμένα στη νομοθεσία της χώρας που θα δώσει το δάνειο και στην βάση αυτής της νομοθεσίας θα λειτουργήσουν και οι εγγυήσεις της αποπληρωμής τους. Αυτό σημαίνει όπως εξήγησε στο Capital.gr αρμόδιο κυβερνητικό στέλεχος ότι η χώρα που δέχεται το δάνειο το εγγυάται με τις κινητές και ακίνητες αξίες που διαθέτει εντός και εκτός της επικράτειάς της"

    Άρα οποιαδήποτε αδυναμία στο μέλλον του ελληνικού κράτους για αποπληρωμή των δανείων οδηγεί στην εκχώρηση "κινητών και ακίνητων αξιών που διαθέτει, εντός και εκτός της επικράτειάς του".

    Έτσι στάση πληρωμών σήμερα σημαίνει για τους Έλληνες εξαθλίωση και για τους δανειστές του κράτους απώλεια των κεφαλαίων που έχουν δανείσει.

    Στάση πληρωμών σε ένα ή τρία χρόνια σημαίνει εξαθλίωση των Ελλήνων και αλλαγή ιδιοκτησίας για "κινητές και ακίητες αξίες" που σήμερα ανήκουν στο ελληνικό κράτος!
    ΑμερικανοΓερμανική μπότα.... πάτησε ήδη στην Ελλάδα, με στόχο να αρπάξει δημόσια περιουσία μας.

  32. ataktos avatar
    ataktos 08/05/2010 16:39:18

    Τιραμολα …ακούς παπατζής ..και ξερώ ψωμί ..μαζί με ελιά …χιχιχχι

  33. Dr.Kazos avatar
    Dr.Kazos 08/05/2010 16:41:27

    Για όσους ακόμα δεν κατάλαβαν τι είναι αυτή η "κρίση"

    Ξεκίνησε ως εξής: "Τα μνημόνια, οι συμφωνίες και οι συμβάσεις του προηγούμενου εδαφίου εισάγονται στη Βουλή για κύρωση".

    Και τροποποιήθηκε στεγνά έτσι: "Τα μνημόνια, οι συμφωνίες και οι συμβάσεις του προηγούμενου εδαφίου εισάγονται στη Βουλή για συζήτηση και ενημέρωση. Ισχύουν και εκτελούνται από της υπογραφής τους".

    Good morning Vietnam.

  34. ataktos avatar
    ataktos 08/05/2010 16:48:59

    μα ο παπατζής ..το έχει ομολογήσει δημόσια ...

  35. Factorx avatar
    Factorx 08/05/2010 17:23:02

    Όπως ανακοινώθηκε, η ΕΚΤ σχεδιάζει να δώσει περί τα 650 δισεκατομμύρια ευρώ στις ευρωπαϊκές τράπεζες προκειμένου να σώσει την ευρωζώνη από τους κερδοσκόπους. Κάθε φορά όμως που οι Ευρωπαίοι πολιτικοί ηγέτες μιλούν για σχέδια περιορισμού της κρίσης, η αγορά τους προλαβαίνει. Στη πρόσφατη έκτακτη σύνοδο κορυφής, η κρίση χαρακτηρίστηκε ως συστημική και ο Γάλλος πρόεδρος ανακοίνωσε πως η ΕΕ θα επιτεθεί ανελέητα εναντίον των κερδοσκόπων, προκειμένου να διαφυλάξει την ακεραιότητα του ευρώ. Τους προειδοποίησε μάλιστα πως σε λίγο καιρό θα δουν τι έχουν να πάθουν! Λεπτομέρειες δεν δόθηκαν, αλλά όλοι μιλάνε για τη δημιουργία ενός μηχανισμού σταθεροποίησης εκ μέρους των χωρών της ευρωζώνης.



    NY Times

  36. Factorx avatar
    Factorx 08/05/2010 17:24:28

    @Προφήτη, να το αναδημοσιεύσω;

  37. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 08/05/2010 17:29:23

    Διαβάστε αν θέλετε και αυτό:

    http://radar-gr.blogspot.com/2010/05/blog-post_6852.html

  38. Αθωος περαστικος avatar
    Αθωος περαστικος 08/05/2010 17:59:49

    Εύγε Προφήτη, εύγε! Να μας ενημερώσεις αν απαντήσει ......

  39. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 08/05/2010 19:57:03

    Εύγε σε Επώνυμο και Προφήτη.

  40. BlueSky avatar
    BlueSky 08/05/2010 20:57:03

    Ο παπανδρέου έχει επιβάλλει δικτατορία στη χώρα με συνεργάτες τα ΜΜΕ. Πρέπει να μάθει επιτέλους ο λαός ότι ο εχθρός του είναι εντός των πυλών. Κυβερνά ένας αδίστακτος γιάπις ανθέλληνας. Αντώνη, πρέπει να τα μάθει ο λαός, ειδάλλως θα μας καταστρέψει.....

  41. victoria avatar
    victoria 08/05/2010 21:09:01

    Μπράβο παιδιά. Το προωθώ όπου μπορώ.

  42. TARAMAS avatar
    TARAMAS 08/05/2010 22:10:14

    Πολύ κακό για το τίποτα αυτή η ανάρτηση. Τόσο έχει λείψει η κοινή λογική, που δεν μπορείτε να σκεφτείτε, 30 νοματέοι που ποστάρατε εδώ, ότι ο Λίπσκυ οφείλει (και αυτό κάνει), για να πείσει τις αγορές και τον κόσμο όλο, ότι το πρόγραμμα θα πετύχει, να το παρουσιάσει σαν κάτι που οι Έλληνες είναι "πρόθυμοι" και "ικανοί" να εφαρμόσουν αυτό το πρόγραμμα που "αυτοί το ζήτησαν"; Σε τι διαφέρουν όσα λέει, με όσα λεέι ο Τρισέ ή ο Μπαρόζο ότι οι Έλληνες "μπορούν και θέλουν να εφαρμόσουν τα σκληρά μέτρα" και πόσο "γενναία είναι η ελληνική κυβέρνηση που τα πήρε" κλπ. Αυτοί οφείλουν να τα πουν, τώρα το κατά πόσο θα πιάσουν τόπο, άλλο καπέλο. Και μεις αυτά θα πρέπει να λέγαμε, ο οικονομικά αφερέγγυος πρεπει να δείχνει ότι ξέρει τι κάνει, ότι έχει θέληση να το κάνει, κι ότι δεν τρώγόμαστε αναμεταξύ μας. Αλλά που κοινή λογική σ αυτή τη χώρα, το μόνο που σας νοιάζει είναι τα μικροκομματικά και τα εσωκομματικά σας παιχνιδάκια.

  43. TARAMAS avatar
    TARAMAS 08/05/2010 22:10:44

    Πολύ κακό για το τίποτα αυτή η ανάρτηση. Τόσο έχει λείψει η κοινή λογική, που δεν μπορείτε να σκεφτείτε, 30 νοματέοι που ποστάρατε εδώ, ότι ο Λίπσκυ οφείλει (και αυτό κάνει), για να πείσει τις αγορές και τον κόσμο όλο, ότι το πρόγραμμα θα πετύχει, να το παρουσιάσει σαν κάτι που οι Έλληνες είναι “πρόθυμοι” και “ικανοί” να εφαρμόσουν αυτό το πρόγραμμα που “αυτοί το ζήτησαν”; Σε τι διαφέρουν όσα λέει, με όσα λεέι ο Τρισέ ή ο Μπαρόζο ότι οι Έλληνες “μπορούν και θέλουν να εφαρμόσουν τα σκληρά μέτρα” και πόσο “γενναία είναι η ελληνική κυβέρνηση που τα πήρε” κλπ. Αυτοί οφείλουν να τα πουν, τώρα το κατά πόσο θα πιάσουν τόπο, άλλο καπέλο. Και μεις αυτά θα πρέπει να λέγαμε, ο οικονομικά αφερέγγυος πρεπει να δείχνει ότι ξέρει τι κάνει, ότι έχει θέληση να το κάνει, κι ότι δεν τρώγόμαστε αναμεταξύ μας. Αλλά που κοινή λογική σ αυτή τη χώρα, το μόνο που σας νοιάζει είναι τα μικροκομματικά και τα εσωκομματικά σας παιχνιδάκια.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ TARAMAS 09/05/2010 00:00:14

      Η διαφορά είναι ότι αυτή εδώ την αναγκαιότητα που λες, ο ΓΑΠ φαίνεται να μην την υιοθετεί (αν εξαιρέσουμε το λόγο του στη Βουλή, τον οποίο είναι φανερό ότι γνώριζε καλά ο Lipsky). Μας έχει φλομώσει ότι δεν κυβερνάει πλέον! Αλήθεια, ο ΓΑΠ δεν έχει τις ίδες σκοπιμότητες με το ΔΝΤ ως προς τη σωτηρία της χώρας μας; Γιατί μας τα λέει διαφορετικά; Γιατί παρέπεμψε το Ηλιόπουλο στην τρόικα;

      Αν ήθελε να πει αυτό που λες, τότε δεν θα έσπευδε να διορθώσει τη δημιοσιογράφο. Θα έλεγε ότι, ναι, πράγματι, τα ζητήσαμε και η ελληνική κυβέρνηση αντιλήφθηκε την κριστιμότητα των περιστάσεων και συμφώνησε. Οι Αμερικανοί έχουν κι ένα μεγάλο κακό, ξέρεις, απαγορεύεται να πουν ψέματα. Απολύτως τους απαγορεύεται. Ας θυμηθούμε και την περιπτωση του Μπιλ Κλίντον με τη Λεβίνσκι, πώς πήγαινε να τα μπαλώσει για να μη θεωρηθεί ότι είπε ψέμα. Είναι το χειρότερο πράγμα που μπορείς να κάνεις στην Αμερική το να πεις ψέματα.

      Εδώ λοιπόν έρχεται ο τύπος και λέει αυτό που λέτε είναι inaccurate. Και έχει έρθει και η καλή κυρία Atkinson που αναφέρθηκε παραπάνω και είπε τα ίδια. Και έχουμε και άλλη δήλωση αυτές τις ημέρες του ανθρώπου που έκανε τις διαπραγματεύσεις από το ΔΝΤ, του Τόμσεν, ότι αυτοί ποτέ δεν ζήτησαν να καταργηθεί ο 13ος και ο 14ος μισθός στον ιδιωτικό τομέα! Μας είχαν φλομώσει για τη "μάχη" που έδωσε η καλή μας κυβέρνηση και που έλεγε ότι "έσωσε" τους δυο μισθούς στον ιδ. τομέα. Δεν βρήκα το βιντεάκι που το είχα δει (και που νομίζω ότι έλεγε ότι αυτό ήταν στις προτάσεις της ελληνικής κυβέρνησης), αλλά βρήκα το σχετικό άρθρο στο Βήμα:

      http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=329452&ct=32&dt=04/05/2010

      Όπου δεν νομίζω να έβαζαν ποτέ ότι το έθεσε η ελληνική κυβέρνηση από μόνη της.

      Και έχουμε και παλιότερες δηλώσεις το Μάρτιο ότι αν είναι να πάμε στο ΔΝΤ μας έχει πει το ΔΝΤ ότι τα μέτρα μας αρκούν. Ποιος λέει ψέματα και ποιος αλήθεια εδώ;

      Αν δεν βλέπεις το προφανές, τι να σου πω άλλο, δεν ξέρω. Η εκδοχή που δίνεις είναι η εκδοχή που θα είχε αυτή η εξωφρενικά αναξιόπιστη κυβέρνηση. Αλλά ειλικρινά, σε πείθει;

      • TARAMAS avatar
        TARAMAS @ Επώνυμος 09/05/2010 14:25:40

        Αν περιμένεις από μένα να υπερασπιστώ αυτήν την κυβέρνηση για το τι λέει, τους χειρισμούς της και τι εικόνα δείχνει προς τα έξω, λάθος πόρτα χτυπάς. Είναι όμως αυτονόητο ότι καμμιά κυβέρνηση δεν θέλει να αυτοκτονήσει, και αν μπορούσαν να πάρουν τα 110 δις χωρίς σκληρά μέτρα, νάσαι σίγουρος ότι θα τόκαναν. Όταν όμως άρχισαν οι διαπραγματεύσεις για το μηχανισμό, έγινε σαφές ότι οι Ευρωπαίοι ζητούσαν σκληρότερα μέτρα από ότι το ΔΝΤ, και τα πρώτα μέτρα που είχε πάρει η ελληνική κυβέρνηση. Εξ ου και τα "νεώτερα νέα μέτρα". Και το ΔΝΤ σαφώς δεν τα ζήτησε αυτά, πέρα από τις τυχόν τεχνοκρατικές παραινέσεις. Άλλωστε τη μερίδα του λέοντος την δίνει η Ευρώπη κι όχι το ΔΝΤ, και η Ευρώπη (λέγε με Μέρκελ) ήταν αυτή ζήτησε σκληρότερα μέτρα. Και λογικό είναι, κανένας δε δίνει 110 δις αν δεν σιγουρευτεί πρώτα (όσο μπορεί) ότι δε θα τα χάσει με μια χρεωκοπία στη συνέχεια.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 09/05/2010 15:37:03

        Οκ, δηλαδή, για να καταλάβω, τελικά υιοθετείς τη θέση ότι ναι μεν δεν πρότεινε το ΔΝΤ τα μέτρα, αλλά η Ε.Ε.; Απορρίπτεις κάθε πιθανότητα να θέλει ο ΓΑΠ να "τελειώνει" με το έλλειμμα μέσα στο 2010-11 με επιπλέον περικοπές της τάξης του 11% και μετά να ανοίξει πουγκί ενόψει εκλογών;

        Συζήτηση κάνουμε, κανένας δεν έχει το αλάθητο, αλλά τι στο καλό, γιατί κανένας δεν μας μίλησε για αυτό το νούμερο του 11% του ΑΕΠ, που ισοδυναμεί, αν όχι με πλέονασμα, πάντως με μηδενισμό του ελλείμματος; Όσο και να πέσει το ΑΕΠ, με τόσα εξοικονόμηση δαπανών όλο και κάτι θα μείνει σε μείωση το ελλείμματος.

        Είναι προφανές ότι κάτι υπάρχει εδώ. Εμένα δεν με πείθει ούτε η κακιά Μέρκελ, που επίσης δεν προκύπτει από πουθενά ότι αυτή ζήτησε τα μέτρα. Το μόνο λογικό σενάριο μου φαίνεται αυτό του να βάζουν τον κακό μπροστά (το ΔΝΤ) για να ανατρέψουν την απειλή του εκλογικού κύκλου. Εντωμεταξύ, όλος ο τύπος σήμερα έχει εφιαλτικά σενάρια που υπερβαίνουν τον εκλογικό κύκλο, αλλά, αν πάει καλό το έλλειμμα και πέσει κάτω από το 3% σε ένα χρόνο (που φαίνεται πολύ πιθανό με τα μέτρα που πάρθηκαν), τότε γιατί να πάρουμε κι άλλα επώδυνα μέτρα;

        Αν με πείθει και κάτι άλλο για αυτό, είναι όλη αυτή η πρεμούρα των ξελιγωμένων ΜΜΕ να υποστηρίξουν το "αναπόφευκτο" ΔΝΤ που είναι αυταπόδεικτα εξαιρετικά ύποπτη. Τι θέλουν κι ασχολούνται όλοι τόσο πού με το Σαμαρά; Είναι φανερό ότι κοιτούν την εκλογική τους επιβίωση. Έχουν σχέδιο γι' αυτήν; Είναι δυνατόν να μην δεν έχουν; Αυτά τα αδίστακτα σχέδια εκλογικής τους επιβίωσης εις βάρος της Ελλάδας (όρα λαθρομεταναστευτικό) είναι το μόνο με το οποίο ασχολούνται. Για τίποτε άλλο δεν νοιάζονται.

        Είναι λοιπόν αδύνατον να μην παίζεται κάτι τέτοιο με το ΔΝΤ. Προσωπικά κατέληξα στα συμπεράσματα της ανάρτησης. Συλλογισμοί είναι και δεν το άκουσα πίσω από καμία κλειδαρότρυπα. Οι αντιρρήσεις όμως, οι καλοπροαίρετες αντιρρήσεις όλων σας που προωθούν το διάλογο και τη σκέψη μας, αναπτύσσουν μια διαλεκτική που μάλλον ωθεί ακόμη περισσότερο στην υιοθέτηση του σεναρίου της ανάρτησης. Μιλώ τουλάχιστον για τον εαυτό μου.

  44. nick name@ta lefta iparhoun.gr avatar
    nick name@ta lefta iparhoun.gr 09/05/2010 07:44:50

    μόνο τα Ελληνικά ΜΜΕ δεν το γνωρίζουν,Τα μέτρα τα επέβαλαν οι κακοί έταίροι και το ΔΝΤ ,το καλό ΠΑΣΟΚ αντέδρασε και πέτυχε μαγάλη νίκη απέναντι στους κακούς και εκβιαστές , απορώ πως δεν οργάνωσαν και καμιά απόβαση γεναίων Κρητικών στην Αθήνα να διδηλώσουν υπέρ της κυβέρνησης για τον μεγάλο αγώνα της ενάντια στα ξένα συμφέροντα!!!
    Εδώ ένα μέσο δεν βρέθηκε να σχολιάσει ότι ο ίδιος ο ΓΑΠ παραδέχτηκε ξεδιάντροπα ή μάλλον είπε με περισή περηφάνεια, στην Βουλή, ότι την εισηγητική έκθεση την έγραψαν οι ξένοι!!!!

  45. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 16/05/2010 11:33:18

    Καμμιά απάτη.

    Δεν είπε ότι "είμαστε αντίθετοι με τα μέτρα".

    Τα επαίνεσε.

    Εαν υπήρχαν (ή όχι) άλλα (πιο φιλολαϊκά) μέτρα,

    αυτό, δεν φαίνεται πουθενά.