#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/02/2011 10:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιώργο, βουνό ή θάλασσα;



Του Φαήλου Λαζαρίδη - Ροδινού

Εγώ, παίδες, όπως μας έλεγε κι ο συχωρεμένος μέγιστος των φιλολόγων, ο Ανδρέας Μπελεζίνης, θα ‘θελα να τα καταφέρει ο Γιώργος.

Να ξεχρεώσουμε τους μεγαλοσαράφηδες, να γίνουμε ντούροι και φραγκάτοι. Να σέρνουν οι κυρίες τα σκυλιά με τα λουκάνικα, αντί για λουράκια με στρας κι όταν ανεβαίνει στο διεθνές βήμα για να μιλήσει ο - παρα λίγο δόκτωρ – Δρούτσας, να κρατάνε σημειώσεις Ρώσοι, Κινέζοι κι Αμερικανοί και τον Νταβούτογλου να τον πιάνει κόψιμο. Να ‘χουμε εθνική ταυτότητα ανοξείδωτο ατσάλι και κοινωνική κι εθνική συνοχή μπετόν αρμέ.

Έτσι, το νέο ΠΑΣΟΚ να μας οδηγήσει στις λεωφόρους του μέλλοντος, να μας πάρουν ο Ραγκούσης κι ο Παπακωνσταντίνου απ’ το χεράκι και να μας πάνε στα πράσινα λιβάδια και τα γάργαρα νερά.

Τότε θα ‘μαστε αραχτοί κι ωραίοι. Οι τομεάρχες της ΝΔ θα παίζουνε μπιρίμπα και στην Βουλή η Αντιπολίτευση θα διορθώνει μόνο τα ορθογραφικά λάθη των κυβερνητικών νομοσχεδίων και καμμιά φορά θα του την «λέει» του ΓΑΠ ο Αντώνης, για να μην βαριέται κι ο Γιώργος από θρίαμβο σε θρίαμβο.

Έτσι θα μ’ άφηνε κι ο Σύντροφος Κομμισάριος Διευθυντής, ο ανελέητος Φάκτορας, να γράφω άρθρα για τα σκυλιά, τ’ άλογα, τον έρωτα και τις μοτοσυκλέτες.  Ο  Επώνυμος θα το ‘ριχνε στην θεατρική κριτική κι ο Strange στις ταξιδιωτικές εντυπώσεις.

Αχ, ωραία θα ήτουνε ωρέ αρκουδόμαγκες, να καθαρίζει για όλους μας το Νέο ΠΑΣΟΚ – μπαρόκ κι όλοι οι τέως αντιφρονούντες, ΠΑΜΕ, υπερπατριώτες, δημότες Κερατέας, φορτηγατζήδες, αγρότες, δικηγόροι, φαρμακοποιοί και λοιποί, να γλύφουμε την γούνα μας στον ήλιο σαν τους γάτους. Έτσι να γουργουρίζουμε με μισόκλειστα μάτια στην θαλπωρή του πράσινου μεταμνημονιακού παραδείσου και να έχουμε στο τζάκι την φωτογραφία του Πρωθυπουργού μας και στο ταμπλώ του αυτοκινήτου δυο μικρές, την Ντόρα και τον Κωλοτούμπα, την Κομανέτσι της καθεστωτικής δοκού, που στηρίξανε τον πολυχρονεμένο και σωθήκαμε και τρώμε τώρα με χρυσά κουτάλια. Οι Δημόσιοι Υπάλληλοι να ‘χετε και και μια του Αντιπρόεδρα με μαγιώ. Κι εκεί επάνω στη Σουρδία να βρούμε ένα βουνό να σκαλίσουμε ολόσωμο τον Παπακωνσταντίνου, μαζί με το σακκιδιάκι του και να βάλουμε την Μπιρμπίλη να το στολίσει γύρω – γύρω με ανεμογεννήτριες.

Και μια στις τόσες θα μαζεύεται ο ευτυχής λαός να του φωνάξει του Γιώργου του Έσχατου: «Σήκω Γέρο να τον δεις!».

Τώρα όμως, Γέρο, κάτσε εκεί που είσαι και γύρνα και μπρούμυτα στο χώμα, γιατί αν πάρεις βλέφαρο τι κάνει ο έγγονας σου, θα τρίζουν τα κοκαλάκια σου, εσένα που αντιστάθηκες στον αληθινό Δεκέμβρη, έστειλες τη Μεραρχία στην Κύπρο κι έτριψες στα μούτρα του Τζόνσον και του Μακναμάρα τους εκβιασμούς τους.

Γιατί, παίδες μου μνημονιακοί, που ντερλικώνατε μαζί με τον Πάγκαλο, παλιοκοπρίτες αλλά μόνο αυτός πάχυνε, δυστυχώς η φτιάξη είναι αλλιώς. Στρατιωτάκια αμίλητα αγέλαστα. Προσχή, μεταααααβολή κι εν δυο στη γωνία να κάνετε τον πελαργό, όπως τότε στην αυταρχική πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Έτσι σας θέλουν. Να δουλεύετε πολύ, το μισό μήνα για τα διόδια και τον άλλο μισό για το ΦΠΑ, να τρώτε λίγο, να μην μιλάτε, να γουστάρετε με τρέλα τον ΧΥΤΑ σας, να βλέπετε μόνο το αφάν γκατέ της πολιτικής και δημοσιογραφικής εμμηνόπαυσης στην ΥΕΝΕΔ του Μνημονίου και ν’ αγαπάτε τον πακιστανό σας. Γιατί σε λίγο θα σας αναλογεί από ένας πακιστανός εις έκαστον. Για τους μερακλήδες μαροκινός, απ’ αυτούς που κονόμησε συνιδιοκτήτες στην επικαρπία του μεγάρου του ο Ρουτζούνης, με την ψιλή κυριότητα στον Γιαννόπουλο και την Κούρτοβικ.

Κι όχι τίποτε άλλο, ρε παίδες, αλλά με την ψήφο σας το κονομήσατε αυτό το «λαχείο», την ΜΚΟ γκαουλάϊτερ των τοκογλύφων και στελεχωμένη με όλους τους βαρεμένους «γιαχωβάδες» της απάτριδος προοδευτικάντζας.

Δυστυχώς δεν θα το δείτε το παραπάνω όνειρο. Ούτε κι αυτοί.

Επειδή όμως, το ξαναείπαμε, εδώ δεν είναι Μινεσότα, με γερμαναράδες, ολλανδούς κι αγγλοσάξωνες αποίκους αλλά είναι περιοχή των Απάτσι, των Μαυροπόδαρων και των ρέμπελων Τσεγιέν, θα βρουν κι αυτοί το διάολο τους και θα δούμε στο τέλος ποιος θα μείνει και ποιος θα φύγει….

Κι αν είδατε χθες Βουλή κι ακούσατε τον Αντώνη , θα καταλάβατε ότι οι καιροί αλλάζουν. Άλλαξαν…

Γιατί αυτοί εδώ οι ανθρωποφάγοι «σοσιαλιστές» και τα τσανάκια τους, νομίσανε πως είμαστε μουνουχισμένα δαμάλια, που θα μας βάλουν στο ζυγό για όργωμα.

Γιώργο μου, ξέρω πως σε στεναχώρησε ο Αντώνης χθες στη Βουλή. Τέτοιες κατραπακιές που έφαγες, δεν πέφτουνε ούτε στην Κερατέα. Αν όμως κάνετε απόλυτη ησυχία με τον Ραγκούση και κλείσετε τα μάτια, θα το ακούσετε το ελικόπτερο που ‘ρχεται από μακριά. Μόλις άφησε τον συνάδελφο σου στη Σοσιαλιστική Διεθνή, τον Χόσνι, σ’ εκείνο το θέρετρο. Εσύ, τι γουστάρεις; Βουνό ή θάλασσα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/02/2011 10:25:55

    α.. μπραβο, τα λες και εσύ, γιατί είχα τύψεις με το προηγούμενο σχόλιο. Είμαστε σε πληρη αποχάυνωση.

  2. απορία! avatar
    απορία! 12/02/2011 10:28:37

    "Του Φαήλου Λαζαρίδη – Ροδινού"

    Aααααχαααχχχααααααααχααα!!!!

  3. anonymous avatar
    anonymous 12/02/2011 10:35:36

    50 Κούρδοι απο το Λαυριο κατελαβαν και διανυκτερεύουν στο 2ο Λύκειο Γλυκών Νερών.
    Καποιοι τους οδήγησαν στο Λύκειο, τους έβαλαν μέσα στις σχολικές αίθουσες, ώστε το Σάββατο να καταθέσουν ψήφισμα διαμαρτυρίας και να επιστρέψουν(;) στο Λαύριο, από όπου και ήρθαν.

    • Orestios avatar
      Orestios @ anonymous 12/02/2011 13:52:12

      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      Έχουν ξεφύγει. Ο Δήμαρχος τί έκανε?

      • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
        ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ Orestios 12/02/2011 17:52:25

        Τους έδωσε τα κλειδιά για να μην σπάσουν τις πόρτες.

  4. Hercules! avatar
    Hercules! 12/02/2011 10:39:35

    Ας προσεξουν μονο το ελικοπτερο που θα ερθει γι αυτους μην ειναι Apache...

    • Περαστικός avatar
      Περαστικός @ Hercules! 12/02/2011 18:49:29

      Ή Aegean Hawk με Hellfire και Penguin για τους κοτεράτους...

  5. katalytikos avatar
    katalytikos 12/02/2011 10:43:20

    Έχουν πλάκα οι γνωστές ιστοσελίδες σήμερα. Με τίτλους όπως ¨χαστούκι στην τρόικα..¨, κλπ,.... τι προσπαθούν να περάσουν??

  6. butcher avatar
    butcher 12/02/2011 10:47:43

    Εσύ, τι γουστάρεις; Βουνό ή θάλασσα;
    ==
    Και αυτα τα .."περι ευθυνης" και τετοια?
    Κατοχικο μνημονιο ,υποδουλωση και λοιπα?

    Τι μεγαλοθυμια και μεγαλοκαρδια ειναι αυτη?

    Δηλαδη ολο το "αχτι μας" ειναι να φυγει ο γαπ(ας) και να ζησει στο Μαιαμι η στην Μινεσσοτα τρωγοντας εις υγεια μας??
    Α! για καθηστε. Καταργητε την .."εννομον ταξην " ετσι.
    Δικαστηρια και τετοια..
    Αμα εχει εξασφαλισει την ατιμωρησια καθεται και λιγο ακομα και αλλο λιγο ακομα και αλλο λιγακι ακομα και μετα ..φευγει.

    Σας κανει και την χαρη . Αποφασιστε εσεις παιδια .Οπου θελετε παω εγω.

    • anonymous avatar
      anonymous @ butcher 12/02/2011 16:50:18

      Μπουτάρη

  7. GRAEKUS avatar
    GRAEKUS 12/02/2011 10:49:28

    Βουνό ή θάλασσα ;
    Δεν κατάλαβα ... θα τον αφήσετε να διαφύγει;

  8. Χρύσανθος Κρανιδιώτης avatar
    Χρύσανθος Κρανιδιώτης 12/02/2011 10:50:22

    Συγγνώμη παιδιά γιατί μπερδευτήκαμε λίγο. ..
    Εγώ δεν είμαι...
    Οπότε ποιός είναι ο συγγραφεύς του ανωτέρω πονήματος;
    Ο Φαήλος ή ο Ροδινός.
    Κι αν δεν είναι αυτοί, τότε εγώ ποιός είμαι;
    Πολύ μπερδευτήκαμε.

    • butcher avatar
      butcher @ Χρύσανθος Κρανιδιώτης 12/02/2011 11:34:47

      "Curiosity killed the cat" και
      Όποιος δεν φουσκώνει, δεν έχει φόβο να σκάσει.

      Πολύ μπερδευτήκαμε!! Εμεις να δεις...

      Φαηλος και Χρυσανθος ειναι δυο διαφορετικα ειδη.
      Παλαιοτερα στο δικτυο21 ο Χρυσανθος ηταν τα "my favorites" ,ηταν καταπληκτικος . Ο Φαηλος καλος μεν ,αλλα χρειαζοσουν και καποιο σπρωξιμο να κατσεις να τον διαβασεις.
      Ο Ροδινος ειναι το ..προβλημα . Ποιος εισαι αδελφε??
      Η ...κλωνοποιηση του Λαζαριδη? Ταιριαζει το "υφος" ,δηλαδη ο ιδιαζων τροπος που καθενας τοποθετει τις λεξεις ,εσας των δυο..
      Λες να εβαλε το χερι της η ..."προνοια της τυχης"?? (sic).

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ butcher 12/02/2011 16:29:33

        curiosity killed the cat but .....satisfaction brought it back!

        "εγώ είμαι εγώ και άλλος δεν είμαι!"
        Αμαν πια να είμαι κάποιος άλλος!

        • butcher avatar
          butcher @ Κώστας Ροδινός 12/02/2011 17:55:38

          Και εγενετο φως . Μυστηριο δεκαετιων με τοσας δεισιδαιμονιας και προληψεις ελυθη.
          Ο Κ.Ροδινος ,ειναι ο Κ.Ροδινος.
          Αμαν πια με τις τοσες υπουλες επιθεσεις..

          Και τωρα :
          Plaudite, amici, comedia finita est.
          Νομιζω ο Μπετοβεν το ειπε,λιγο πριν πεθανει.
          (Φιλοι χειροκροτηστε.Η κωμωδια τελειωσε).

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Κώστας Ροδινός 12/02/2011 22:19:14

          Λέω να βγούμε μια γωτογραφίασ όλοι μαζ΄΄ι, σαν εκείνες τις παλιές τις σχολικέςς και στη μέση ο Φάκτορ Χ με κουκούλα. Ε, τί σκατά Παράγων Χ θα είναι άμα αποκαλυφθεί;

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 12/02/2011 22:19:57

            Φωτογραφία, γ... ωώ το πληκτρολόγιο μου!

    • amora avatar
      amora @ Χρύσανθος Κρανιδιώτης 12/02/2011 14:42:54

      Ο Φαήλος δεν είναι. Δε χρησιμοποίησε τη λέξη αδέρφια ούτε μια φορά...

      • Φαήλος Ζήσης avatar
        Φαήλος Ζήσης @ amora 12/02/2011 22:16:59

        Σαν πολλοί Φαήλοι δεν μαζευτήκαμε εδώ μέσα;

  9. Tem avatar
    Tem 12/02/2011 10:53:05

    καλά θα είναι να στείλουν κανένα χαλασμένο ελικόπτερο που θα τσακιστεί σε καμιά βουνοκορφή μετά την απογείωση. Ο τζέφρυ ας φοράει κολάν ή κανένα καλσόν......και σε θάλασσα να βρεθεί δεν έχω πρόβλημα..........

  10. απορία! avatar
    απορία! 12/02/2011 10:53:34

    "..και να ζησει στο Μαιαμι η στην Μινεσσοτα τρωγοντας εις υγεια μας??"

    ...αυτούς τους μήνες που περάσαν δυο δικά μου αγαπημένα πρόσωπα χάθηκαν.
    Όχι δεν θα καλοπεράσει στην πατρίδα του την αμέρικα έχω να του δώσω κάτι. :)

  11. Tem avatar
    Tem 12/02/2011 10:57:31

    Μπράβο ρε Φαήλο Λαζαρίδη-Ροδινέ

  12. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 12/02/2011 11:06:08

    Συγνωμη αλλά το τελευταίο ερώτημα είναι απαράδεκτο.
    Τι θα πει "βουνό ή θάλλασσα".
    Ειδικό δικαστήριο και στη στενή .Με συνοπτικές διαδικασίες μάλιστα.Το πολύ τρεις μέρες διάρκειας το δικαστήριο.
    Εκτός αν εννοείται το παράθυρο του κελιού να έχει προσανατολισμό σε βουνό ή θάλασσα.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 12/02/2011 12:26:54

      Θέλω να πιστεύω ότι το ερώτημα αφορά το που θα ρίξει ο πιλότος το ελικόπτερο.

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/02/2011 11:07:14

    Πολύ καλό, με μια μόνο διόρθωση. Αν δεν κάνω λάθος στη Μινεσότα μετανάστευσαν κυρίως Σκανδιναβοί (Σουηδοί, κλπ), και ουχί αγγλοσάξονες ή Γερμανοί.
    Μπορεί όμως και να κάνω λάθος.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Strange Attractor 12/02/2011 12:27:47

      Βλέπε How I met your mother, Σκανδιναβικό σκαρί (και όχι μπουχέσικο α λα ΓΑΠ).

  14. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/02/2011 11:09:54

    ...Ο Επώνυμος θα το ‘ριχνε στην θεατρική κριτική κι ο Strange στις ταξιδιωτικές εντυπώσεις....

    Θέλω να γίνω η Τσόκλη του Αντινιούζ!
    Κάτι γίνεται στις Μπαχάμες. Πρέπει να πάω για να μεταδώσω ζωντανά!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Strange Attractor 12/02/2011 11:53:00

      Μα αυτή η κυρία Τσόκλη ταξιδεύει ακόμα; Αφού έμαθα ότι εξελέγη βουλευτής. Φαντάζομαι ότι δεν της μένει πια χρόνος για ταξίδια, αφού παρακολουθεί ανελλιπώς όλες τις συνεδριάσεις του κοινοβουλίου.
      Αλήθεια, η κυρία Τσόκλη, που δεν ανέλαβε τις ταξιδιωτικές εκπομπές ελέω ονόματος (ποτέ τέτοιο πράγμα!!!), τί σχολή έχει τελειώσει και έχει τόσες γεωγραφικές και εγκυκλοπαιδικές γνώσεις; Των Μικρών Εξερευνητών;
      Γιατί εμένα κάτι μου λέει ότι έχει αποστηθίσει από πριν τον αντίστοιχο οδηγό του Lonely Planet και μας τον σερβίρει ελαφρά παραλλαγμένο και χρυσοπληρωμένο από την τσέπη μας.

  15. Misha avatar
    Misha 12/02/2011 11:24:40

    «...εδώ δεν είναι Μινεσότα, με γερμαναράδες, ολλανδούς κι αγγλοσάξωνες αποίκους αλλά είναι περιοχή των Απάτσι, των Μαυροπόδαρων και των ρέμπελων Τσεγιέν, θα βρουν κι αυτοί το διάολο τους και θα δούμε στο τέλος ποιος θα μείνει και ποιος θα φύγει….»

    Σύντροφε αρβανιτοπόντιε ( :) ) ...στον 20ο αιώνα μάς έδιωξαν από τον Πόντο, από τη Μικρασία , από την Καππαδοκία , από την Κύπρο, σχεδόν κι από τη Β.Ήπειρο.
    Προαιώνιες εστίες του γένους μας που ρήμαξαν κάτω από τη σύμπραξη των γερμαναράδων και τών αγγλοσαξώνων με τα μεμέτια.
    Τοπάλ Οσμάν ...

    Όπως ξεριζώθηκαν και οι Απάτσι, και οι Σιού, κι οι Μαυροπόδαροι κι οι Ναβάχο κι οι Χόπι.
    Μην υποτιμάτε τον ΓΑΠ. Ο τυπάκος λειτουργεί "by the book", σαν καλα εκπαιδευμένος πράκτορας της ΣΙΑ, με ζήλο μεγαλύτερο από αυτόν της Τζίπι Λίβνι. Kαι το book παίζει την αποικιοκρατία στα δάχτυλα.
    Αιώνες εμπειρίας εξανδραποδισμών, δουλεμπορίου, καταπιέσεων , ρατσισμού, κατευθυνόμενων δικτατοριών και «ανθρωπιστικών πολέμων».

    Γι αυτό ούτε σταγόνα συναίνεσης στις κατοχικές πολιτικές.
    Συσπείρωση, παλλαϊκή ενότητα κι αλληλεγγύη απέναντι στο στρατό των Ορκ και των μεταλλαγμένων.

  16. BΡΑΧΟΣ avatar
    BΡΑΧΟΣ 12/02/2011 11:54:09

    Μπουντρούμι στ΄Ανάπλι...

    • Orestios avatar
      Orestios @ BΡΑΧΟΣ 12/02/2011 13:56:20

      +1000

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ BΡΑΧΟΣ 12/02/2011 22:57:49

      Στ' Ανάπλι, την πρώτη πρωτεύουσα του ελεύθερου Έθνους; Πας να τον ξεκάνεις, τον άνθρωπο; Αφού ξέρεις ότι δεν θα το αντέξει, γιατί παθαίνει βαρύτατο αλεργικό σοκ, όταν συνειδητοποιεί έννοιες όπως Έθνος, Ελλάδα, Πατρίδα και οποιαδήποτε άλλη σχετίζεται με την ιστορική μας περηφάνια.
      Θα προτιμούσα μια βραχονησίδα καταμεσίς στο Αιγαίο, για να μιλάει τουλάχιστον με τη γοργόνα, την αδερφή του Μεγαλέξανδρου! Διακοπές και Διά Βίου Εκπαίδευση με μαθήματα Ιστορίας, στην οποία ως γνωστόν υστερεί.

  17. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 12/02/2011 12:07:54

    στο συνταγμα μαζι με την mom και τον bro σε 10ημερο λαϊκο προσκηνωμα φτυσιματος (ντοματες-αυγα κλπ ειναι ακριβα πλεον)! επεισης η ημερα εκλογης του να θεσπιστει ημερα αυτομαστιγωματος και αυτομουτζοματος του ελληνικου λαου !για να μαθει να μην ψηφιζει ηλιθιους αμερικανοτραφεις κεκεδες να τον κυβερνουν.

  18. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 12/02/2011 12:11:45

    Μη γελιέσαι παιδί μου, είπε με θλιμμένο ύφος η μαμά στο γιόκα της.
    Μη γελιέσαι. Άδεια από καύσιμα θα'ναι τα ελικόπτερα...

  19. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 12/02/2011 13:14:05

    Έχω αδυναμία στους γηγενείς Αμερικανούς, αλλά λυπάμαι, ούτε Σεγιέν, ούτε Απάτσι ούτε Blackfeet βλέπω. "Βόρειους" και "Νότιους" μόνον. Και άλλες, διαφορετικές μάχες, από "Manassas" μέχρι "Chancellorsville".
    Γνωστό το "παραμύθι", γνωστό και το τέλος του, ευτυχισμένο ή θλιβερό (εξαρτάται από το άν είναι κανείς "Yankee" ή "Dixie").

  20. Κώστας avatar
    Κώστας 12/02/2011 13:41:02

    Mια και μόνο εξεταστική, όταν φύγει η κατάπτυστη κυβέρνηση: έρευνα για το πως μας μπάσανε στο μνημόνιο. Ο ΓΑΠ είναι κατηγορούμενος στην ευρεία πλειοψηφία των Ελλήνων. Να απολογηθεί και σε δικαστήριο.

  21. RYaN avatar
    RYaN 12/02/2011 15:06:38

    Μην τρελαίνεστε. Πολιτικός είναι κι αυτός – δεν έχει καμία ανάγκη. Όσο παραμένει το σύστημα, οι 300 έχουν εξασφαλισμένη την υστεροφημία τους. Η μόνη περίπτωση να την πατήσουν είναι να τα βάλουν με το ίδιο τους το κόμμα, ή αυτό να τα βάλει μαζί τους. Σε κάθε άλλη περίπτωση, το φοβερό σύστημα εξουσίας (εν ήδη μαφίας, μασονίας και άλλων λοιπών φοβερών) έχει τρόπους να αυτοπροστατεύεται και να αφήνει τους βλάκες αφελείς να περιμένουν την «κάθαρση»…

  22. ΔημΒας avatar
    ΔημΒας 12/02/2011 18:13:27

    θάλασσα, θάλασσα...
    Αλλά στον πάτο.

  23. SXOLIASTHS avatar
    SXOLIASTHS 12/02/2011 18:21:18

    Καλά κουβεντιάζετε τόση ώρα και δεν έχετε καταλάβει γιατί ο Παλαιοκώστας παραμένει ασύλληπτος. Μα ναι!!! Αυτός θα κανονίσει τα του ελικοπτέρου.

  24. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 12/02/2011 20:25:22

    Ας πάει όπου θέλει.
    Στο Καστελόριζο μην τον αφήσετε να πάει. Δεν θέλω να ξανακούσω για Οδύσσεια.

  25. Γιαννης Π. avatar
    Γιαννης Π. 12/02/2011 22:29:31

    Πουθενάααααα.......εδώ θα μείνει να πιει το ποτήρι μέχρι το τέλος. Ελπίζω να τηρηθεί η υπόσχεση για μια και μόνο εξεταστική και να μην υπάρξει ξανά...........μεγαλόψυχη αθώωση με 7-6!!!!!!

  26. panatha avatar
    panatha 12/02/2011 23:34:14

    " Παρηγορια στον αρρωστο μεχρι να βγει η ψυχη του. "
    Καλα τα λεκτικα πυροτεχνηματα,δινουν κουραγιο,ουτε δευτερολεπτο ζωης ομως.
    Πιστευεις αγαπητε , εχεις πειστει οτι ο κ.Σαμαρας επιθυμει να διοικησει την Ελλαδα στην παρουσα φαση;
    Δυστυχως ο ΓΑΠ θα "ψηφιστει" και αυτη τη φορα.

    • Tem avatar
      Tem @ panatha 13/02/2011 00:25:00

      Απλά δεν πρόκειται να ψηφιστεί αγαπητέ

  27. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 12/02/2011 23:40:36

    Φαντάζομαι ότι αστειεύονται όσοι δεν κατάλαβαν τον αρθρογράφο. Δεν χρειάζεται να δεις όνομα. Εϊναι χαρακτηριστικότατος ο τρόπος του γράφοντος, οι αναφορές του κτλ.
    Κατά τα λοιπά η ιδέα ενός πονήματος που ξεκινά κάποιος, το συνεχίζει άλλος και το τελειώνει ένας τρίτος δεν είναι κακή

  28. SOTIRIS avatar
    SOTIRIS 13/02/2011 00:33:52

    Nομίζω ότι τους αξίζει η τύχη του Τσαουσέσκου , κρεμάλα στο Σύνταγμα

  29. Aris avatar
    Aris 13/02/2011 00:49:11

    Ελικόπτερα και αεροπλάνα με ηγέτες κρατών, πέφτουν μόνο όταν αναλαμβάνουν τα "τσακάλια" της CIA. Κάνω λάθος; Τουλάχιστον αυτό διαπίστωσα από το πολύωρο ντοκιμαντέρ που πρόβαλλε πριν λίγες εβδομάδες η ΝΕΤ 12.00 με 06.00 και αφορούσε έναν οικονομικό "δολοφόνο" των δεκαετιών '70 και '80 και ο οποίος αποφάσισε να τα βγάλει όλα στη φόρα...
    Υ.Γ. Ακόμα δεν έχω βρει εξήγηση για το πως παίχτηκε αυτό το ντοκιμαντέρ από τη ΝΕΤ, που κατηγορούσε ΔΝΤ, Παγκόσμια Τράπεζα και ΗΠΑ. Εκτός αν ήταν εντολή από το Μαξίμου για να μας δώσουν να καταλάβουμε ότι απλά είμαστε καταδικασμένοι και με την μοίρα μας προδιαγεγραμμένη...

    • ελλην της εσπεριας avatar
      ελλην της εσπεριας @ Aris 13/02/2011 01:49:11

      Ετσι πεφτουν τα ελικοπτερα:οπως επεσε το αεροπλανο του
      Γιαννου Κρανιδιωτη, για να μεινει το της Ιστοριας =ΓΑΠ!!!
      Και το ελικοπτερο με τον πατριαρχη Αλεξανδρειας,εαν τα θυμαστε...

  30. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 13/02/2011 01:43:19

    Νομίζω ότι το καλύτερο είναι η επιστροφή στα πάτρια εδάφη, ήτοι Μινεσσότα!

  31. SKAIs avatar
    SKAIs 13/02/2011 02:28:10

    Παιδιά, ωραία όλα αυτά που λέτε, αλλά φαίνεται ότι άλλη άποψη έχει ο Ελληνικός λαός, του λάχιστον με βάση την ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ:
    1. Σε δημοσκόπηση, που όμως κρύβεται επιμελώς στις εσωτερικές σελίδες, το ΠΑΣΟΚ είναι μπροστά με 7 μονάδες, άνετα πρώτο χωρίς κανένα πρόβλημα!
    2. Δείτε τι γράφει ο Παπαδιόχος, ότι πιστεύουν οι ΠΑΣΟΚΟΙ:

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ SKAIs 13/02/2011 09:52:19

      Ναι, ναι και σύμφωνα με παλαιότερες δημοσκοπήσεις πρόεδρος στη ΝΔ είναι η Ντόρα. Σνιφ... Άντε ρε, πάλι με κάνατε και τηνπλήγωσα πρωϊνιάτικα την κοπέλα.

  32. SKAIs avatar
    SKAIs 13/02/2011 02:30:58

    Παπαδιόχος http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_1_13/02/2011_432537
    "Οι θιασώτες του σεναρίου της πρόωρης προσφυγής στην κάλπη επικαλούνται κατά βάση δύο επιχειρήματα. Πρωτίστως, ότι με βάση τις τρέχουσες δημοσκοπήσεις ο κ. Γ. Παπανδρέου έχει βάσιμες ελπίδες μιας νέας αυτοδυναμίας, ενώ εάν αφήσει τον χρόνο να «τρέξει», τα υφιστάμενα δεδομένα μπορεί να ανατραπούν, λόγω του πολιτικού κόστους που επισωρεύει για την κυβέρνηση η ασκούμενη πολιτική. Δεύτερον, ότι με τη διενέργεια των εκλογών ο πρωθυπουργός θα απαντήσει στην κριτική της αντιπολίτευσης, αλλά και μερίδας στελεχών του ίδιου του ΠΑΣΟΚ, ότι ασκεί μια πολιτική για την οποία δεν διαθέτει την απαιτούμενη λαϊκή εντολή."

    και ο Στάγκος (παλαιοί ΣΗΜΙΤΟΦΥΛΑΚΕΣκαι νυν συστημικοί):
    "Ωστόσο, και πάλι δεν μπορεί να αποκλειστεί το ενδεχόμενο να προσπαθήσει ο Γ. Παπανδρέου να πάει σε πρόωρες εκλογές. Οσο και να διαψεύδει και ο Γ. Πεταλωτής, αυτή είναι ίσως η μόνη ευκαιρία να τις κερδίσει, υποστηρίζοντας ότι έσωσε οριστικά τη χώρα από τη χρεοκοπία και εξασφάλισε διευκολύνσεις στην αποπληρωμή των χρεών της, άρα θα πρέπει να είναι οδηγός και στον ανηφορικό και μακρύ δρόμο προς την ανάκαμψη."

  33. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 13/02/2011 05:44:48

    Ζητείται άνδρας βοηθός μπάρμαν σε μπιτς μπαρ σε ξακουστο νησί του Αιγαίου.
    Η εθνικότητα του μας είναι παντελώς αδιάφορη.
    Απαιτείται ρωμαλέα φυσική κατάσταση, ενασχόληση με κωπηλασία , ποδηλασία, country hopping, χοντρο γαζι, χοντροδούλεμα θα θεωρηθούν επιπρόσθετο προσόν.
    Λόγο του υψηλού επιπέδου life style-circus- θολοκουλτούρας των πελατών μας ο υποψήφιος βοηθός ενδείκνυται να είναι κατάλληλα ενδεδυμένος , γενικά η αμερικανική σχολή αμφίεσης μαραθωνοποδηλατοκολάν - look θεωρείται ιδανική.
    Προσφέρουμε στέγη- παντός είδους άσυλο , τροφή- κουραμπιέδες υψηλής περιεκτικότητας πράσινης ενέργειας και διασκέδαση-επιτραπέζια παιχνίδια στρατηγικής και πολέμου (“new age” monopoly κ.α.) !
    Δικό σας μεταφορικό μέσο όπως ελικόπτερα , φουσκωτά , θαλαμηγοί άμεσης διαφυγής κλπ Θα θεωρηθεί επιπρόσθετο προσόν.


    Μπιτς μπαρ My Golden shoes
    Οδός Δημοκρατίας 666
    Πλατεία Αμερικής
    Ταράτσα, Γωνία