#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/06/2011 15:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιώργο, άντε γεια!



Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη

«Κουτσός σε κάμπο έτρεχε, να πιάσει καβαλάρη.

Κι ένας μουγκός του φώναζε, που πας ρε παληκάρι;».

 

Σχόλιο του Μήτσου εξ Αργολίδος, για το σπαγγάτο και τα βαρελάκια του ψηλού παιδιού από τη μαγευτική Μινεσότα για την κυβέρνηση Εθνικής Σωτηρίας που σκόνταψε στη μαμά, τον ξάδερφο της Άννας και την εμμονή στο λάθος.

Ο Γιώργος, αδέρφια, είχε μια τελευταία ευκαιρία να μην φύγει πολιτικά σφαγμένος και ματωμένος σαν αρνί του Πάσχα. Θα απέφευγε το κατοστάρι για το Σινούκ που θα αιωρείτο στην ταράτσα του Μαξίμου και την ταπείνωση της ισόβιας εξορίας στις σκονισμένες πεδιάδες του Midwest. Έτσι ίσως θα μπορούσε μετά από καιρό να λέει σε κανένα χάπατο, πως θυσίασε την καρέκλα του για το κοινό καλό, να τρώει και να πίνει δημοσίως, χωρίς να κινδυνεύει από αυγά, τασάκια, ανεξαρτητοποιήσεις βουλευτών και βραδυφλεγείς ενεργοποιήσεις της παλαιοπασοκικής αριστεροσύνης.

Συμφώνησε στην ηγεμονική αλλά και λύτρωτική για τον ίδιο και την χώρα πρόταση του Αντώνη. Αφού μας έπρηξε το συκώτι για συναίνεση, την πήρε αλλά γι’ αυτά που έπρεπε. Δέχτηκε κι εν τοις πράγμασι παραιτήθηκε αλλά μετά έγινε Έκτακτη Γενική Συνέλευση της Παπανδρέου Α.Ε. Διότι, παίδες εν Μνημονίω, μην ξεχνάτε πως εδώ υπάρχει μεγάλη μπίζνα. Ζει κόσμος, όχι αστεία. Κόσμος που δεν ξέρει άλλη δουλειά.

Την επαναδιαπραγμάτευση του Μνημονίου και του μεσοπρόθεσμου, άντε να την καταπιούν αλλά η παραίτηση από την Πρωθυπουργία και η κατάργηση του λαθρονόμου, σηματοδοτούσαν κάτι απλό. Στην κυβέρνηση που θα ‘χε ισχυρό λόγο ο Αντώνης Σαμαράς, δεν θα χωρούσαν ιδεοληπτικές πολιτικές κι οι φορείς τους. Και φυσικά, μετά την απομάκρυνση εκ του Ταμείου, goodbye Ταμείο. Οι καιροί είναι δύσκολοι και το μαγαζί γωνία. Πως λοιπόν κάποιοι ν’ αφήσουν το Γιώργο να το εγκαταλείψει σε άλλα χέρια;

Ο Γιώργος είχε την ευκαιρία να φύγει όρθιος, με λίγη, τόση δα, Τιμή. Τώρα, άντε και καλή ψυχή. Μπαίνει στο καταφύγιο της Καγκελαρίας, μαζί με την Βαρτζελή, πως την λένε, τον χαμπουργκερά, το παιδί με τη σάκα και τους μαρκαδόρους που παριστάνει τον Υπουργό Οικονομικών και το πιο λακαρισμένο μαλλί της Βιένης, τον παραλίγο δόκτορα, τον Φον Δρούτσα τον Ανανιστή. Και ξέρετε πως τέλειωσε το έργο στο μπούνκερ. Άλλες καπούτ.

Ναι, αδέρφια, μόνο ο Λαός θα δώσει τη λύση. Είδε ποιος λέει όχι και ποιος λέει ναι. Είδε ποιος νοιάζεται για την Πατρίδα και ποιος για την πάρτη του, το σόϊ του και την μπαταρισμένη καρέκλα του. Πάει πια το παραμύθι προς εγχωρίους και προς δανειστές κι ευρωπαίους για την συναίνεση. Ψεύτης, λίγος και παρτάκιας αλλά αφοσιωμένος στο σόϊ, στους ιδεοληπτικούς κολλητούς και στην κληρονομική καρέκλα.

Τώρα, λέει, θα αλλάξει ο Μανωλιός,θα ανασχηματισθεί, θα κάνει μερικές κωλοτούμπες και ζογκλερικά αλλά ό,τι κι αν κάνει θ’ αναγκαστεί να πάει ξεβράκωτος σ’ εκλογές, εξευτελισμένος από την υπαναχώρηση, από τους δικούς του κι από την ολοένα και πιο άθλια αποτυχία της πολιτικής του.

Δεν θα είναι απλώς ήττα. Θα καταλήξουν εκεί, ανεβαίνοντας την Μεσογείων δεξιά…

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tsofa avatar
    tsofa 16/06/2011 16:03:12

    AMHN kαι πότε !!!!!!!!!

    • madprof avatar
      madprof @ tsofa 16/06/2011 18:31:17

      Όντως είναι λυπηρά τα δρώμενα του πολιτικού - πολιτειακού προσωπικού της χώρας με πρωτεύοντα τα του κυβερνητικού !. Σαν πολίτης αισθάνομαι όνειδος και απελπισία !. Χρειάζεται άμεση αλλαγή του συντάγματος και μετά εκλογές !.
      Εκλογές τώρα δεν μπορώ να διανοηθώ σε τι θα χρησιμεύσουν την χώρα και τους πολίτες της ?.

  2. Προφήτης avatar
    Προφήτης 16/06/2011 16:05:18

    30 χρόνια.

    Εσωτερική Γενοκτονία. Όσων διατήρησαν σύμβολο τη γαλανόλευκη.

    Στους μεσήλικες κατέστρεψαν τα νιάτα. Και τώρα τα γηρατειά.

    Στους νέους καταστρέφουν το παρόν και τούς στερούν το μέλλον.

    Τα πράσινα κατακάθια της κοινωνίας.

    Ιωαννιδικοί χουντικοί, αριστεριστές, πολιτικοί αρριβίστες και πληβείοι.

    Και παν-καλοι απόγονοι δωσιλόγων.

    Αυτή υπήρξε η μαγιά για το τυχοδιωκτικό συνονθύλευμα που αυτό-αποκλήθηκε «πανελλήνιο σοσιαλιστικό κίνημα».

    Στην αρχή υπό την καθοδήγηση του αρχιφαύλου Ανδρέα Παπανδρέου.
    Που ρουφιάνεψε τους συντρόφους του και διέφυγε στην Αμερική, με μεσολάβηση της Κυβέλης στον καψούρη της Μανιαδάκη.

    Που καταχρέωσε τη χώρα για να σιτίζει τους πραιτωριανούς του.

    Τους πραιτωριανούς που εξέλεξαν διάδοχό του έναν αξιοθρήνητο επίγονο για να διασφαλίσουν τη συνέχιση της λεηλασίας.

    Ο οποίος ένα βράδυ πήρε εντολή να παραδώσει στον επικίνδυνο απόγονο.

    Προτεραιότητα για τους πασόκους, μετά την κλοπή του δημοσίου ταμείου, η καταστολή των πολιτικών αντιδράσεων, από κάθε πλευρά.

    Ο συνδικαλισμός γίνεται μια κρατικοδίαιτη μαφία που εκμαυλίζει με παροχές από δανεικά.

    Η τοπική αυτοδιοίκηση φυτώριο διαφθοράς και μαθητεία αρπαγής μικροποσών, πριν οι μαθητευόμενοι προβιβαστούν σε υπουργικά κλιμάκια.

    Οι διευθυντές των συντηρητικών εφημερίδων έχουν δολοφονηθεί από «ακροαριστερές» οργανώσεις.

    Ο Μπάμπαλης, που γνώριζε ποιοι ρουφιάνοι της Ασφάλειας έκαναν μετέπειτα πολιτική καριέρα σαν «αντιστασιακοί», έχει δολοφονηθεί από οργάνωση φάντασμα.

    Ο Αλέκος Παναγούλης, που με την ανδρεία του τυραννοκτόνου νόμιζε ότι μπορεί να αποκαλύψει τους συνεργάτες του ΕΑΤ-ΕΣΑ, έχει σκοτωθεί σε αμφιλεγόμενο τροχαίο.

    Και χθες χτύπησαν. Σχέδιο, «Κωδικός Μαρφιν».

    ΕΣΑ – ΠΑΣΟΚ είναι ίδιο μαγαζί.

    Οι χθεσινές προβοκάτσιες, προσχήματα για να διαλυθούν οι διαδηλώσεις των αγανακτισμένων και να εξαφανισθούν οι ελληνικές σημαίες, δεν έρχονται από το «πουθενά».

    Είναι η αποκορύφωση της πορείας ενός κοινοβουλευτικού φασισμού, της χειραγώγησης μιας κοινωνίας, του 30χρονου απολυταρχικού κατήφορου που σχεδίαζαν να οδηγήσει στο εγχώριο υποκατάστημα της global financial governance.

    Τα διαλείμματα «κυβέρνησης» από τη ΝΔ έξυσαν μόνο τον φλοιό του οικονομικού γίγνεσθαι.

    Ουδέποτε ακούμπησαν τον σκληρό πυρήνα του αυταρχικού πράσινου κράτους. Το αποκαλύπτουν τα ποσοστά στις κλαδικές εκλογές του Δημοσίου.

    30 χρόνια όμως είναι πολλά.

    Σπαράζω που το λέω. Αλλά η πατρίδα μου είναι πια δύο κόσμοι.
    Ευτυχώς, ο φαύλος είναι μικρότερος.
    Δυστυχώς, πρέπει να εξαλειφθεί ολοκληρωτικά.

    Όχι, δεν είναι μόνο ταξικοί οι διαχωρισμοί.

    Είναι Έλληνες εναντίον μυστήριων διεθνιστών.
    Είναι έντιμοι εναντίον φαύλων.

    Ναι, Πάγκαλε. Υπάρχουν τίμιοι σ’ αυτήν τη χώρα.
    Δεν τους εξανδραποδίσατε όλους.

    Είναι αυτοί που σάς ρίχνουν σήμερα.

    Απευθύνομαι πιο πολύ στους νεώτερους.
    Αυτή η χώρα σας ανήκει. Δεν ανήκει στην RWE και στην Deutsce Telekom.

    Είναι το οικόπεδο σας στον κόσμο.
    Δεν πρόκειται να βρείτε άλλο. Ούτε θα νοιώσετε πουθενά αλλού «σπίτι».
    Οι γεύσεις, οι μυρωδιές και οι εικόνες θα σας στοιχειώνουν.

    Κι αν φιλοδοξείτε διεθνείς καριέρες, ρωτήστε γι’ αυτούς που σάπισαν τα κόκκαλά τους στην ξενιτειά και άφησαν τελευταία επιθυμία να ταφούν στην πατρίδα.

    Ο λόγος, εδώ και 3000 χρόνια, λέγεται νόστος.
    Και δεν μεταφράζεται σε άλλη γλώσσα.

    Αλλά το οικόπεδο θέλει προστασία από επίδοξους καταπατητές.

    Γι’ αυτό μισήστε τους πράσινους φασίστες με όλη τη δύναμη της ψυχής σας.
    Και πάμε να τους σαρώσουμε. Οριστικά.

    Είναι ή εμείς ή αυτοί.

    Προφήτης

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Προφήτης 16/06/2011 16:11:53

      Προφήτη που υπογράφω?

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Γιάννης Φαίλτωρ 16/06/2011 16:57:58

        Όπου θες Γιάννη...
        Δεν πάει άλλο.
        Περιμένοντας κάπου σήμερα πιάσαμε κουβέντα, οι αναμένοντες, άγνωστοι μεταξύ μας.
        Όλοι είναι εξαγριωμένοι.

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ Προφήτης 16/06/2011 17:09:38

          Ο εκφυλιστικός τρόπος της πτώσης είναι ανάλογος του εκφυλιστικού τρόπου ηγεμονίας. Για να πέσεις αξιοπρεπώς πρέπει να ανέλθεις και με τον ίδιο τρόπο. Δεν κατακρημνίζεται απλώς μια κυβέρνηση αλλά ένας φαυλοκρατικός τρόπος αντίληψης του ζην (που μεταξύ μας διαποτίζει οριζόντια τους φαύλους σε όλο το πολιτικό φάσμα), ο οποίος εκφράστηκε κατά κόρον μέσα από το "σοσιαλιστικό κίνημα".
          Άκουγα σε κάποιο κανάλι χτές κάποιον οικονομολογούντα ότι μεταξύ ευημερίας και ελευθερίας καλύτερη είναι η ευημερία.
          Όχι ρε λεβέντη:

          Μάθε! Η προκοπή δέν είναι για τους δούλους,
          κι όσο θα θέν' αφέντη οι δούλοι,
          ας έχουν τον αφέντη κάθε πλούτου
          και ομορφιάς·
          Μάθε! η προκοπή για τους ελεύτερους,
          για μάς!

          Απλά πρέπει να καταβάλλουμε το αντίτιμο με μάλλον επώδυνο τρόπο.

          • Αντάμ Παπαντάμ avatar
            Αντάμ Παπαντάμ @ Γιάννης Φαίλτωρ 16/06/2011 18:41:04

            ΓΙΑΝΝΗ ΦΑΙΛΤΩΡ ,προφανώς ο εν λογω οικονομολογούντας αν βρισκόταν στις Πλαταιές το 479 π.χ και άκουγε τον όρκο των ενωμένων Ελλήνων πρίν από την μάχη (ου ποιήσομαι περί πλείονος τον ζήν της Ελευθερίας,δηλαδή δεν θα βάλω την ζωή μου πάνω από την Ελευθερία ),σίγουρα θα πήγαινε στην απέναντι πλευρα΄με του Μήδους .

        • kiki avatar
          kiki @ Προφήτης 16/06/2011 17:50:33

          Προφητη,
          οι διαπιστωσεις σου δεν ειναι προφητειες, ευτυχως,
          δυστυχως ειναι πικρες αληθειες,
          ναι προσυπογραφω , κατ αρχην για τα προηγουμενα που γιναν , και τα ξεραμε και τα λεγαμε και ειμασταν εχθροι του σοσιαλισμου , και προσυπογραφω οτι ειμαστε εμεις και αυτοι, το λεω τοσο καιρο, εμεις και αυτοι.
          εμεις το 80% του λαου και το 20% των προδοτων, των προσκηνημενων, των δοσιλογων.
          Ε ειμαστε πιο πολλοι.
          Εμεις σας φαγαμε Παγκαλε, και
          εμεις θα σας φαμε .

    • man8os avatar
      man8os @ Προφήτης 16/06/2011 16:55:31

      +++

    • dealex avatar
      dealex @ Προφήτης 16/06/2011 17:02:28

      αυτο το ποστ ειναι αρθρο για πρωτοσελιδο εφημεριδας!!!!!
      τα σεβη μου...

    • Tem avatar
      Tem @ Προφήτης 16/06/2011 17:25:54

      Σοφά τα λόγια σου Προφήτη. Πραγματικά μπράβο.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Tem 16/06/2011 17:35:01

        ανταπόκριση από Aχινός: 15 Μάη 2011 η Μάχη της πλατείας !!

        Αν είχαμε υποχωρήσει από την Τέντα των 300 τελικά μάλλον θα είχαμε χάσει την πλατεία !!

        Πριν λίγο γύρισα από πλατεία Συντάγματος για δεύτερη φορά σήμερα!!
        Άφησα τον σύντροφο Χρήστο (Αιθερό), να μας φυλάει τα πλακάτ μας !!
        Μέχρι τις 5.30 είχαμε δεχθεί 5 επιθέσεις από τα ΜΑΤ, όλες με μαζική χρήση δακρυγόνων εναντίον μας στην τέντα των 300 Ελλήνων!!

        Αποκρούστηκαν όλες με επιτυχία χάρις στις μάσκες με φίλτρα άνθρακα που είχαμε και οι 15 σύντροφοι !! (Πιο πριν είχαμε αδειάσει το σημείο της τέντας , από τις συντρόφισσες των 300 που μάζευαν τις υπογραφές.)
        Οι άνδρες της περιφρούρησης πιασμένοι αλυσίδα, δεχόντουσαν τα μαζικά πυρά των δακρυγόνων από τους πραιτοριανούς των ΜΑΤ της Κατοχικής Κυβέρνησης.

        Από κάποια στιγμή και μετά οι ΜΑΤΑΔΕΣ, προσπαθούσαν να καταλάβουν αυτό το στρατηγικό σημείο χωρίς να τα καταφέρνουν !!

        Τα φιλοδωρήματα σε αντικείμενα που δεχόντουσαν από όλο τον κόσμο, που βρισκόταν από πίσω μας, αλλά και από την μεριά της Πανεπιστημίου, βλέποντας την στάση μας, που κρατούσαμε γερά την γωνία μας στο πάνω μέρος της πλατείας, χωρίς να κουνάμε ρούπι, άρχισε να εμψυχώνει τον κόσμο και να αντέχει και αυτός, στις επιθέσεις των ΜΑΤ!!

        Αν είχαμε υποχωρήσει από την Τέντα των 300 τελικά μάλλον θα είχαμε χάσει την πλατεία !!
        Σημειωτέον για πάρα πολύ κόσμο, αυτή ήταν η πρώτη του επαφή με δακρυγόνα και επιθέσεις των ΜΑΤ!!
        Στο κενό των αστυνομικών επιθέσεων, δίναμε πρώτες βοήθειες σε όλο τον κόσμο, ψεκάζοντας τον με μαλόχ, ή δίνοντας εκατοντάδες μπουκάλια νερού δωρεάν.

        Τα δακρυγόνα ήταν τόσο ισχυρά για κάποιους που στην πρώτη επίθεση, μπροστά μου λιποθυμάει και σωριάζεται ο γνωστός μας γιατρός Αντωνίου!! Τον αρπάξαμε με άλλους δύο (Γιατρέ πρέπει να αδυνατίσεις λιγουλάκι!!)και αφού τον συνεφέραμε, τον απομακρύναμε σε πιο ασφαλή τοποθεσία.

        Κατά τις πέντε η κατάσταση άλλαξε και η κεντρική μικροφωνική άρχισε να παίζει, Κρητικά ριζίτικα τραγούδια, ζωντανά παρακαλώ, από μια μπάντα κρητικών που έπαιζαν, μέσα στους καπνούς των δακρυγόνων, αμέσως όλοι αρχίζαμε να χειροκροτάτε και να ΧΟΡΕΎΟΥΜΕ μπροστά στα ΜΑΤ!!
        Το Ηθικό μας έφτασε στα ύψη και η πλατεία άρχισε να ξαναγεμίζει με καινούργιο κόσμο αυτή την φορά!!

        Οι εφεδρείες, έφτασαν σε μένα στο πρόσωπο του Χρήστου(Αιθερό), που όπως μου είπε ότι με είδε σε κατάσταση υστερικού ΣΟΚ, να ουρλιάζω και να κλαίω από την συγκίνηση για την νίκη μας που κρατήσαμε την πλατεία Συντάγματος.
        Τότε η κατοχική κυβέρνηση κατάλαβε ότι δεν έχει τύχη με μας και απλά τα ΜΑΤ (ΟΠΚΕ) αποσύρθηκαν στις γωνίες της Ερμού και της Βουκουρεστίου και οι μπαχαλάκηδες προς Πολυτεχνείο μεριά !!

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ αλλενάκι 16/06/2011 17:50:39

          για το σχόλιο του Προφήτη ήταν

        • Θασίτης avatar
          Θασίτης @ αλλενάκι 16/06/2011 17:53:17

          Καλή συνέχεια αδέρφια. Αν και μακριά για να συμμετέχω να είστε σίγουροι ότι κάθε στιγμή είμαστε μαζί σας και σας σκεφτόμαστε. Άλλωστε όταν έρθει η ώρα θα κάνουμε και εμείς το καθήκον μας εδώ πάνω.

    • apis22 avatar
      apis22 @ Προφήτης 16/06/2011 17:33:25

      Προφήτη, μίλησες κατευθείαν στη καρδιά μου. Να είσαι καλά.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Προφήτης 16/06/2011 17:38:46

      Κόλαφος ο προφήτης...

      Έχεις δίκιο. Πάμε να μην τα σκεφτόμαστε όλα "κομματικά", αλλά αυτοί δεν αλλάζουν. Και παίζουν βρώμικα.
      Μόλις χθες μιλούσα με 'μετριοπαθή' δήθεν πασόκο, που έφτασε να μου πει πως ο Σαμαράς θέλει τις καρέκλες... την ώρα που ο άλλος έχει τον ακούνητο κι αν είχε το παραμικρό ψήγμα αξιοπρέπειας θα έφευγε μόνο από αυτά που του σέρνουν!

      Αναρωτιέμαι, δεν γίνεται σε κάθε συζήτηση να υπάρχει ένας 'δικαστής'... που να απαγορεύει τη χρήση του ίδιου επιχειρήματος από τον φαύλο, παρά μόνο από αυτόν που χρησιμοποιεί το επιχείρημα αληθώς;
      Ένα ΖΟΝΚ να βγαίνει! "Εσύ τώρα είπες μλκ..." Αντικειμενικά, όχι κομματικά...! Συγχίζομαι.

    • apis22 avatar
      apis22 @ Προφήτης 16/06/2011 17:40:54

      Προφήτη μίλησες κατευθείαν στη καρδιά μου. Να είσαι καλά.

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ Προφήτης 16/06/2011 17:41:45

      Θεέ μου, τί ομορφιά κρύβει αυτό το κείμενο; Πήρα ήδη βαθειά ανάσα και γέμισαν τα πνευμόνια μου πεντακάθαρο αέρα. Σ' ευχαριστώ από καρδιάς Προφήτη!

    • madprof avatar
      madprof @ Προφήτης 16/06/2011 18:11:27

      Είναι λυπηρό να απαξιώνεται μια ολόκληρη παράταξη!. Είναι μαξιμαλιστικό!. Μάλιστα σε τόσο κρίσιμες στιγμές για την πατρίδας μας !.
      Πρέπει όλοι να ομολογήσουμε ότι το πολιτικό σύστημα διακυβέρνησης της χώρας υπήρξε και είναι η αιτία του προβλήματος. Αυτό είναι το μείζον !.
      Αυτοέλεγχος, αυτοκριτική και κριτικό πνεύμα είναι απαραίτητα για να πάμε ενωμένοι ως κοινωνία πολιτών μπροστά και όχι να οδηγηθούμε σε διχαστικές περιπέτειες και φανατισμούς !.

      • madprof avatar
        madprof @ madprof 16/06/2011 18:18:03

        Το σχόλιό μου αφορά το σχόλιο του "Προφήτη", 2 στην λίστα !.

      • Γιώργης avatar
        Γιώργης @ madprof 17/06/2011 17:55:04

        Μαξιμαλιστικό είναι το χρέος σε κεφάλαιο, οι τόκοι αυτού του κεφαλαίου καθώς και τα πανωτόκια τους. Μαξιμαλιστικό είναι να έχεις τη πεποίθηση οτι πείθοντας για κάτι, φερ ειπείν να βγεις κυβερνηση και να το καταφέρεις εστω και με ψέμματα, μπορείς να υποθηκεύσεις το μακρομεσολότελο μέλλον της χώρας που σε εξελεξε για να παίρνεις δανικα. Others People Money δηλαδή. -Η- μαξιμαλιστική κωμοτραγωδία του επιτιθέμενου κεφαλαίου. Γιατί νομίζεις ότι η διαδικασία κατασχεσης κλπ ονομάζεται "αναγκαστική εκτέλεση" ; Τα στελέχη μιας συγκεκριμένης πολιτικής ομάδας τα τελευταία 70 χρόνια εκτός της ζημίας που οι ίδιοι έχουν προξενήσει έχουν εκμαυλίσει κι όλους τους γύρω τους, δημιουργώντας μαξιμαλιστικό παράδοξο στους αιώνες για το μέγεθος της απληστίας και της μοχθηρίας.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Προφήτης 16/06/2011 20:54:42

      Ουάου!!! Ουάου!!! Χωρίς σχόλια!

    • Κώστας Σταματάκης avatar
      Κώστας Σταματάκης @ Προφήτης 16/06/2011 22:04:43

      Για τους νέους που ετοιμάζονται να φύγουν :

      «Δεν πρόκειται να βρείτε άλλο. Ούτε θα νοιώσετε πουθενά αλλού «σπίτι».
      Οι γεύσεις, οι μυρωδιές και οι εικόνες θα σας στοιχειώνουν »

      Σοφές κουβέντες, μεγάλες αλήθειες, τα έχουμε ζήσει.

      Μην τους χαρίζεται την πιο όμορφη πατρίδα του κόσμου. Εδώ θα παλέψουμε όλοι μαζί να την κάνουμε καλύτερη!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 16/06/2011 23:25:24

      οτι και να πω ειναι λιγο.... για αρχειο !
      μας τιμα η γραφη σου.

      Προφητης Προφητης

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Προφήτης 16/06/2011 23:34:45

      Φίλε Προφήτη,
      Δυνατό το σχόλιο σου και συμφωνώ στα περισσότερα απ' όσα λες. Όμως μην ταυτίζεις το 17% έως 40% και πλέον που έχει ψηφίσει ΠΑΣΟΚ κατά καιρούς στο συνθύλευμα που λες (και τον ποιον εννοείς ως ιωαννιδικό χουντικό ξέρω, ήθελε να γίνει υπουργός και του πρότειναν υφυπουργείο ή Γεν. Γραμματεία, αλλιώς θα ήταν στην κυβέρνηση Ανδρουτσόπουλου!).
      Ένα μεγάλο κομμάτι ήταν - και κάποιοι ακόμη είναι - πατριώτες με κοινωνική συνείδηση, στους οποίους δεν ήταν ελκυστική για πολλούς λόγους η τότε "καθώς πρέπει" ατλαντική Δεξιά. Αυτοί είναι στη βάση που ΠΡΩΤΟΙ τώρα εγκαταλείπουν το ΠΑΣΟΚ. Από τους κόλπους του προέρχονται δυνατά μυαλά κι ακέραιοι ηθικοί Έλληνες, όπως ο Μιχ. Χαραλαμπίδης, που τους μούτζωσε το 1999, ο σπουδαίος Σάκης Πεπονής, συμμαχητής του Κίτσου Μαλτέζου στην αληθινή πατριωτική Αντίσταση και συνεργάτης του Μαύρου Καβαλάρη, ο φίλος μου ο Παναγιώτης Κρητικός, κεντρογενής τίμιος λαϊκός πατριώτης.

      • anonymous avatar
        anonymous @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 16/06/2011 23:52:34

        Αυτοί όλοι είναι καπελωμένοι από τη μειοψηφία στην οποία αναφέρεται ο προφήτης.

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ anonymous 17/06/2011 00:04:48

          Μας ανήκουν.

    • ΚΩΣΤΑς Β. avatar
      ΚΩΣΤΑς Β. @ Προφήτης 18/06/2011 10:39:34

      Προφήτη ,ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ό ,πρέπει να απαγγελεται για ένα μήνα στις ειδήσεις των 8 για να μάθει ο απατημένος ελληνικός λαός όλη την αλήθεια απλά και με λίγα λόγια.'Ο λα τα άλλα είναι παραμύθια.

  3. Φ.Κ. avatar
    Φ.Κ. 16/06/2011 16:06:58

    Εύστοχος όπως πάντα άλλωστε...
    Αλλά Φαήλε, τί μέλλει γενέσθαι από δω και πέρα;;;

  4. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 16/06/2011 16:07:33

    Μεσογείων δεξιά ε? Όπως ανεβαίνουμε ή όπως κατεβαίνουμε αδερφέ? Εκεί νομίζω υπάρχει πάρκο θεραπευτικής ιππασίας με πόνυ, χώρος τοξοβολίας και άπλετος χώρος για ποδηλασία. Ελικοδρόμιο δε θυμάμαι αν έχει...

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Γιάννης Φαίλτωρ 16/06/2011 23:47:04

      Είπαμε, ανεβαίνοντας.

  5. δημητρης μαυρομματαιος avatar
    δημητρης μαυρομματαιος 16/06/2011 16:07:47

    ΦΑΗΛΟ Ο ΤΖΕΦΡΥ ΞΕΦΤΙΛΙΣΤΗΚΕ ΤΕΛΕΙΟΣ,ΚΟΥΔΟΥΝΙ ΕΓΙΝΕ.ΤΗ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ δημητρης μαυρομματαιος 16/06/2011 17:24:12

      Και σήμερα που έχει τα γενέθλιά του ο ΓΑΠ, να του προσφέρουμε μία ωραία τούρτα "μουτ με κεπ", από "λιόπα" βιολογικής δίαιτας, με ολίγα λιπαρά....

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ δημητρης μαυρομματαιος 16/06/2011 23:47:29

      Χαίρε, αίμα μου!

  6. Hercules! avatar
    Hercules! 16/06/2011 16:08:12

    Αντε να γλιτωσουμε απο τα σκυλολογια... μετα παιρνει σειρα η οικογενεια Ανταμς;

  7. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 16/06/2011 16:12:42

    Φαήλο, συμφωνώ.
    Σήμερα συζητείται το ελληνικό "χρέος" στην Ε.Ε. και είναι σίγουρο πλέον ότι οι "τζάμπα ευρωμάγκες" ΒΛΕΠΟΥΝ με άλλο μάτι την κατάσταση στην Ελλάδα.
    Να έχετε υπόψη σας και να μην παραξενευτείτε ότι όχι μόνο μία αλλά εκατόν μία δόσεις θα μας δώσουν ακόμη και θα προσέχουν μην κρυολογήσουμε. Ο Σαμαράς κατόρθωσε και "γύρισε" έστω και λίγο το παιχνίδι. Αυτή τη στιγμή στο Λουξεμβούργο γίνεται Συμβούλιο. Ο Σαρκοζάκος με δελτίο τύπου το πρωί είπε να προσέχουμε και να είμαστε καλά παιδιά, γιατί άμα τα γ@μ@σουμε όλα θα φάνε χοντρό Κ@λί οι γαλλικές και οι γερμανικές τράπεζες. Ήδη η αγγλική Λομπάρντ βολιδοσκοπεί τη γνωστή και μη εξαιρετέα ΑΧΑ.
    Το παιχνίδι χοντραίνει πολύ.
    Άμεση ενέργεια Επιτροπή Ελέγχου και Διαφάνειας για τον Λογιστικό Έλεγχο των δανείων μας. ΑΠό τα 350 δισεκατομμύρια ευρώ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 150 με 200 είνα ΠΑΝΩΤΟΚΙΑ!
    Σας γνωστοποιώ ότι το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο της Ευρωπαϊκής Ένωσης βρίσκεται στο Λουξεμβούργο και ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΡΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΣΑΚΙΣΕΙ ΤΟ ΞΕΠΛΥΜΑ ΤΟΥ ΜΑΥΡΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ, ΤΙΣ ΜΙΖΕΣ και να ΟΡΙΣΕΙ ΤΡΕΛΛΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΣΕ ΙΔΙΩΤΕΣ, ΤΡΑΠΕΖΕΣ, ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ που έχουν δράσει ΤΟΚΟΓΛΥΦΙΚΑ, ΕΚΒΙΑΣΤΙΚΑ και ΜΙΖΑΔΟΡΙΚΑ!

    Φιλικά για την Ελλάδα μας και όμορφη πατρίδα μας που ΔΕΝ ΤΗΣ ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΤΥΧΕΣ!!!!!

    Αρκάς

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ ΑΡΚΑΣ 16/06/2011 17:29:11

      Αμήν βρε συ Αρκά.
      Αλλά μήπως ΕΠΕΙΔΗ είναι στο Λουξεμβούργο, ΔΕΝ θα χαρεί τόσο να την κάνει τη δουλειά; Για καθησύχασέ μας... υπάρχει καμιά ελπίδα;

      (Φαήλε εύστοχος για άλλη μια φορά, εννοείται)

  8. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 16/06/2011 16:16:08

    Μακάρι, να φύγει η χολέρα από τον τόπο.

  9. peter13 avatar
    peter13 16/06/2011 16:48:16

    Δεν φεύγει αν δεν ΣΩΣΕΙ πρώτα την χωρά!!!!!! Όποιος βλέπει τώρα τηλεόραση θα διαπιστώσει τον πανικό των δημοσιογράφων να στηρίξουν τον πολιτικά γυμνό βασιλιά!!! Βαθύ ΠΑΣΟΚ, MEGA, ALTER και SKAI δίνουν τα ρέστα τους!!!!!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ peter13 16/06/2011 23:48:30

      Ε, χτες τον ψιλοξεφτιλίσανε και λίγο, για να είμαστε δίκαιοι.

  10. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 16/06/2011 16:49:41

    Την ώρα που η κατάσταση στην Ελλάδα γίνεται μέρα με την μέρα χειρότερη και το αίσθημα θυμού των πολιτών μεγαλώνει ο Έλληνας πρωθυπουργός φαίνεται ότι προσπαθεί με ταχυδακτυλουργικά πολιτικά κόλπα να κρύψει την αλήθεια προκείμενου να ευνοηθεί στρατηγικά έτσι ώστε να εξυπηρετήσει τα συμφέροντα της οικονομικής πολιτικής που ακολουθεί. Και τούτο παρά το ότι πιέζεται ποικιλοτρόπως από το κύμα διαμαρτυρίας των πολιτών κατά του προγράμματος λιτότητας.

    Ποια είναι λοιπόν η χρησιμότητα της δημιουργίας κλίματος κρίσης με σενάρια περί παραίτησης του πρωθυπουργού Γ. Παπανδρέου που τελικά αποδείχθηκε ανασχηματισμός.

    Μια πιο προσεκτική ανάγνωση στην πορεία των εξελίξεων δείχνει ότι η συσσωρευμένη δυσφορία στην κοινοβουλευτική ομάδα του πασοκ που πριν τα χθεσινά "επεισόδια" εκφράστηκε με την διαφοροποίηση των 2 βουλευτών στο μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα ήταν μια πρώτη σοβαρή προειδοποίηση η οποία είναι σίγουρο ότι προκάλεσε μεγάλη ανησυχία στο πρωθυπουργικό περιβάλλον.

    Το γεγονός σε συνδυασμό με την επικείμενη συζήτηση – ψήφιση του μεσοπρόθεσμου προγράμματος στην βουλή αναπαρήγαγαν μη διαχειρίσημη ρευστότητα διότι η πίεση που ασκείται στους βουλευτές του πασοκ από την κοινή γνώμη υπερτερεί της «ηγετικότητας» του Γ. Παπανδρέου και όπως λέει ο λαός «ο σκοπός αγιάζει τα μέσα» δλδη αυτό που έχει σημασία για τον Γ. Παπανδρέου στην παρούσα συγκυρία είναι η με κάθε τρόπο ψήφιση του μεσοπρόθεσμου προγράμματος.

    Mέσα σε αυτό το εύθραυστο πλαίσιο και με δεδομένες τις γενικότερες δυσκολίες είναι φυσικό να χάνεται εκ των πραγμάτων το στρατηγικό πλεονέκτημα του Γ. Παπανδρέου να καθορίζει τις εξελίξεις, όταν όμως η περιρέουσα ατμόσφαιρα οδηγεί έναν πρωθυπουργό να φτάνει σε σημείο να παραιτηθεί, δημιουργεί ενοχές σε όσους προσπάθησαν να του ρίξουν όλο το φταίξιμο, με αποτέλεσμα, εξαιτίας της ψυχολογικής πίεσης, να υποχωρούν αντί να διακινδυνεύσουν να κατηγορηθούν ότι η διαφωνία τους για το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα ανάγκασε σε απομάκρυνση από την πρωθυπουργία τον αρχηγό του κόμματός τους. Επιπροσθέτως, ο καταιγισμός αρνητικών πολιτικών εξελίξεων συσκοτίζει- συγκαλύπτει την πραγματικότητα και, συσπειρώνει εν μέρει τους διαφωνούντες κοντά στον δοκιμαζόμενο αρχηγό .

    Με άλλα λόγια, η διαμάχη για το μεσοπρόθεσμο γίνεται προσπάθεια να αντιμετωπιστεί με έμμεση υποταγή των βουλευτών στις βουλές του αρχηγού μέσω της ψήφου εμπιστοσύνης στην “ανασχηματισμένη κυβέρνηση”.

    Πριν όμως οι βουλευτές του πασοκ δώσουν ψήφο εμπιστοσύνης στην νέα κυβέρνηση χρειάζεται να δώσουν στον ελληνικό λαό απολογισμό για την αποτυχία της μέχρι σήμερα πορείας, διαφορετικά οι στρατιές των ανέργων, τα λουκέτα, η ρευστοποίηση της δημόσιας περιουσίας και το ξεχαρβάλωμα της ελληνικής κοινωνίας θα είναι και προσωπική τους επιλογή. Συνεπώς, το πολιτικό αδιέξοδο του «παγιδευμένου» αρχηγού τους θα γίνει και δικό τους αδιέξοδο.

    Αυτό κατάλαβαν οι βουλευτές του πασοκ που τα βρόντηξαν σήμερα, είδαν που πάει η κατάσταση ή μάλλον που δεν πάει

  11. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 16/06/2011 16:53:32

    Ας πάει κάποιος με κουβάδες να μαζέψει τα σάλια έξω από τη βουλή, γιατί θα πλημμυρίσουμε.
    "ο πρωθυπουργός μας, η πατρίδα μας, η ενότητά μας, η καρέκλα μας..."
    Θλιβερό το θέαμα πλέον!

    • Ρηγας Φερραιος avatar
      Ρηγας Φερραιος @ Γιώργος Μεσσηνία 16/06/2011 17:11:42

      Τα ειπες ολα!!!!!!!!!!!!!!!
      Τι θεαμα και αυτο!!!

  12. man8os avatar
    man8os 16/06/2011 16:55:05

    Ο Λουδοβικος -εε συγνωμη ο Τζεφρι, επρεπε να φυγει χτες

  13. panagiotis avatar
    panagiotis 16/06/2011 16:56:30

    Θέμα χρόνου πλέον η εκτροπή . Ειρηνικά με όραμα και σχέδιο για το μέλλον χώρις φαυλους και δοσιλογους. Με ωριμότητα θετική σκέψη και την ελληνική σημαία ψηλά. Η ελληνική ψυχή θα μιλήσει και τα ποντίκια θα χαθούν στις τρύπες τους.....

  14. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 16/06/2011 16:56:43

    ΝΟΣΤΟΣ ΘΑ μείνει στην καρδιά και την ψυχή κάθε ΕΛΛΗΝΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΑΓΙΑ ΧΩΜΑΤΑ στα οποία έχουμε ιστορία πάνω από 10000 χρόνια.

  15. anonymous avatar
    anonymous 16/06/2011 16:59:23

    Εγώ παίδες σπάω πλάκα. Βλέπω τους πρασινοφρουρούς στα κανάλια να έχουν κλ.....σει μέντες, τους βλέπω που καταρρέουν και γελάω. Τα καθάρματα!!!

  16. ΒΑΣΙΛΗΣ avatar
    ΒΑΣΙΛΗΣ 16/06/2011 16:59:30

    ΔΕΝ ΣΕ ΘΕΛΕΙ Ο ΛΑΟΣ ΠΑΡΤΗ ΜΑΝΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣ

  17. Ρηγας Φερραιος avatar
    Ρηγας Φερραιος 16/06/2011 17:05:13

    Χαιρομαι που εμφανιστικαν στις διαδηλωσεις με ελληνικες σημαιες.
    Εγραφα απο καιρο στις μικρες μου παρεμβασεις εδω πως μονο με ελληνικες σημαιες πρεπει να διαδηλωνουμε για να καταλαβουν ολοι πως εχουν απενατι τους οχι απλα τα κομματα, αλλα ολον τον ελληνικο λαο ανεξατρητως πολιτικων πεποιθησεων.
    Και μια απαισιοδοξη προβλεψη: Το τελος της ημερας θα αναδειξει αλλη μια Πασοκια, με την υποστηριξη των ΜΜΕ.
    Ηδη οι πρωτοκλασσατοι λιβανιζουν...!!!!

  18. Tem avatar
    Tem 16/06/2011 17:06:11

    Μπράβο Φαήλο, πάντα εξαιρετικός.
    Και βέβαια... οι προδότες εκεί, ανεβαίνοντας την Μεσογείων δεξιά…

  19. dealex avatar
    dealex 16/06/2011 17:09:39

    δεν ξερω γιατι ο (mind the) GAP εκανε κωλοτουμπα χθες
    το σιγουρο ειναι οτι κανενας πολιτικος στον ευρωπη δεν θα ηθελε να περασει στο λαο του το μηνυμα οτι οι Ελληνες καταφεραν και εδιωξαν τον πρωθυπουργο τους (και αλλαγες πολιτικης και οικονομιας και και ....)
    γιατι το μηνυμα θα ξεσηκωσει τους ισπανους (που μας ξυπνησαν) τους πορτογαλους, τους ιρλανδους κ.λ.π.
    θα γινουμε το κακο παραδειγμα.... και μετα θα δουμε πολλα!

  20. Ernestoche avatar
    Ernestoche 16/06/2011 17:11:35

    Φαήλο, συμφωνώ και προσυπογράφω. Με μια παρατήρηση και απορία. Λές: "Διότι, παίδες εν Μνημονίω, μην ξεχνάτε πως εδώ υπάρχει μεγάλη μπίζνα. Ζει κόσμος, όχι αστεία. Κόσμος που δεν ξέρει άλλη δουλειά". Εχεις την εντύπωση οτι το σπορ αυτό δεν ασκείται και απο τους παρα τω Αντώνη; Αντε λόγω μικρότερης , χρονικά, νομής της εξουσίας να είναι κάπως λιγότεροι. Μια και τυχαίνει να γνωρίζω τον Μήτσο εξ Αργολίδος ξέρω το δράμα του νομού: αντε να βολευτεί δεξιός αργολιδεύς στα τοσα χρόνια πασοκοκρατίας! Τι δράμα! (Αν και μερικοί ευέλικτοι το κατάφεραν κι αυτό). Χαίρε.

    • Γιάννης_Άλιμος avatar
      Γιάννης_Άλιμος @ Ernestoche 16/06/2011 17:35:55

      Σπόρτσμεν...Σωστά... Δες δύο από τους επικεφαλής του οικονομικού επιτελείου του Αντώνη και θα καταλάβεις... (ο ένας "καθηγητής" και ο άλλος "τραπεζίτης"...)

  21. Φωφώ avatar
    Φωφώ 16/06/2011 17:12:18

    Φαήλε αυτή την φορά δεν θα πάρω!!!!!! Θεωρώ, με το φτωχό μου το μυαλό, ότι ο ΓΑΠ είναι επικίνδυνος αλλά και πανέξυπνος. Θέλει πάση θυσία να περάσει το μεσοπρόθεσμο και να τελειώσει μια και καλή αυτό που πήρε εντολή να κάνει. Το ξεπούλημα της Ελλάδας και στην συνέχεια την χρεοκοπία της. Έπρεπε να ενώσει το ΠΑΣΟΚ για να περάσει το μεσοπρόθεσμο. Το πέτυχε!!!!!!!! Μπράβο του. Τους ένωσε φοβερίζοντας τους!!!!!!! Έτσι θα περάσει όλα τα μέτρα που θέλει και κανείς δεν θα τολμήσει να κουνηθεί. Τον χρησιμοποίησε τον Σαμαρά και λυπάμαι πολύ για αυτό.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Φωφώ 16/06/2011 23:50:33

      Υποθέτρω ότι κάνεις πλάκα;. Ρόμοπα τον έκανε τον ΓΑΠ κι εσύ λες ότι ο ΓΑΠ τον...χρησιμοποίησε!

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 17/06/2011 00:03:59

        Φτου! Άτιμο πληκτρολόγιο!

  22. Κρης avatar
    Κρης 16/06/2011 17:12:32

    elikoptero.gov.gr
    h**p://www.youtube.com/watch?v=6fRqSHr2Dlg

  23. leon avatar
    leon 16/06/2011 17:18:49

    τα σεβη μου σε φαηλο και προφητη

  24. dadelos avatar
    dadelos 16/06/2011 17:19:06

    Το ωραιο ειναι οτι αυτος ο ανθρωπος παει και διαπραγματευεται στο εξωτερικο.

  25. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 16/06/2011 17:27:54

    Ορθότατη προσέγγιση!!!!

  26. Γιάννης_Άλιμος avatar
    Γιάννης_Άλιμος 16/06/2011 17:32:19

    "...Δέχτηκε κι εν τοις πράγμασι παραιτήθηκε αλλά μετά έγινε Έκτακτη Γενική Συνέλευση της Παπανδρέου Α.Ε...."

    Και γιατί να μην πήρε την εντολή υπαναχώρησης από την "Βρυξέλλες & Σία"; Θεωρείται απίθανο;

  27. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/06/2011 17:44:57

    Πορεία με αφετηρία το άγαλμα του βασιλιά Λεωνίδα στη Σπάρτη και τερματισμό την πλατεία Συντάγματος στην Αθήνα προγραμματίζουν την Κυριακή οι «αγανακτισμένοι» της Σπάρτης.

    Συγκεκριμένα, η πορεία θα ξεκινήσει στις 8.00 το βράδυ της προσεχούς Κυριακής και θα καταλήξει στο Σύνταγμα το βράδυ της Τετάρτης 22 Ιουνίου με την «κατάθεση συμβολικού μηνύματος για συνειδησιακή και πνευματική απελευθέρωση»

    • kiki avatar
      kiki @ αλλενάκι 16/06/2011 17:53:09

      αλλενακι.
      απο δω κατω εισαι?
      θα πας ?

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ kiki 16/06/2011 17:58:36

        από την ψυχή της ψυχής της Μάνης και της Απελευθέρωσης...
        θα είμαι εκεί...

        • kiki avatar
          kiki @ αλλενάκι 16/06/2011 18:48:13

          Διπλα δηλαδη,
          αντε να βρεθουμε,
          για πορεια δεν το βλεπω λογω ηλικιας τεσσερεις μερες, θα με χασετε.
          Αλλα η σκεψη και η ψυχη μου θαναι μαζι.
          Εξω απο το Γυθειο μενω.

  28. Leonidas Mavromitros avatar
    Leonidas Mavromitros 16/06/2011 17:54:27

    Κύριε Κρανιδιώτη, σας παρακολουθώ και σας διαβάζω αρκετό χρονικό διάστημα και δεν το κρύβω τις περισσότερες φορές ταυτίζομαι και συμφωνώ με τον έντιμο, πατριωτικό και δεξιό λόγο που καταγράφετε σε αυτό εδώ το phorum. Στο συγκεκριμένο σας όμως άρθρο έχω την γνώμη ότι υποπέσατε σε ένα "ολίσθημα". Λέτε "Ναι, αδέρφια, μόνο ο Λαός θα δώσει τη λύση." υπονοώντας ότι τη λύση θα δώσουν οι εκλογές. Όμως για την απεμπλοκή από την "νέα" αυτή Μικρασιατική Εκστρατεία και για να μην οδηγηθούμε στα σίγουρα σε νέα εθνική καταστροφή, μόνο με συναίνεση ευρύτερων στρωμάτων λαού θα επιτευχθεί.(Ας πούμε κάτι σαν συναίνεση Βενιζέλου-Ηνωμένης Αντιπολίτευσης πράγμα αδιανόητο) Αυτό όμως δεν πρόκειται να συμβεί όσο οι δομές και η κομματοκρατία των διορισμένων στο δημόσιο συνεχίζει να υφίσταται. Δεν μπορούμε πλέον να "πολεμάμε" στην πρώτη γραμμή -άνεργοι , ιδιωτικοί υπαλληλοι & ελεύθεροι επαγγελματίες- και ο άλλος "στρατός" -κουραμπιέδες τους έλεγαν κάποτε να τρωγοπίνει στα μετόπισθεν και να ετοιμάζεται για τα μπάνια του λαού.(Φυσικά και όχι στο Σαγγάριο) Άρα ναι μεν Γουδί και κυπαρισάκια & εκκλησούλες αλλά πρώτα κλάμα, πόνος και οδυρμός.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Leonidas Mavromitros 16/06/2011 18:44:10

      Αγαπητέ κε Μαυρομήτρο δεν είναι έτσι τα πράγματα. Μαζί μας είναι και ο γιατρός που έφαγε τα νιάτα του να σπουδάσει και παίρνει 3 και 60 ενώ το συνδικαλιστικό λαμόγιο έρχεται να κάνει τις δουλειές του ιατρείου του με προμήθειες του νοσοκομείου στο οποίο δουλεύει. Ο οικογενειάρχης δάσκαλος που δεν μπορεί να στεριώσει στον τόπο του, παρά βλέπει να αποσπούνται συνάδελφοί του σε ευάερα γραφεία δίπλα στο σπίτι τους. Ο πυροσβέστης, ο αστυνομικός, ο στρατιωτικός που τους δίνουμε φιλοδωρήματα αντί για μισθό, αλλά περιμένουμε όλα τα σκ.... να τα καθαρίσουν αυτοί. Ο νέος υπάλληλος και ο μεσήλικας συμβασιούχος στο γραφείο της εκάστοτε υπηρεσίας που σκίζονται να βγάλουν τη δουλειά των υπολοίπων "καραβανάδων" που παίζουν πασιέντζα. Κι άλλοι πολλοί. Και σας τα λέει πεπτωχευμένος ελ. επαγγελματίας αυτά, όχι κανάς βολεμένος ΔΕΚΟτζής...

  29. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 16/06/2011 17:59:09

    http://www.youtube.com/watch?v=17MAFr7_5zE&feature=player_detailpage

    Αφιερωμένο εξαιρετικά στην Κ.Ο. του ΠΑ.ΣΟ.Κ.

  30. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 16/06/2011 18:06:52

    http://www.youtube.com/watch?v=jAe25exb1iA&feature=player_detailpage
    Good Bye Mr.President,have a nice trip to U-topia

  31. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 16/06/2011 18:14:36

    Φ.Κ, ΠΡΟΦΗΤΗ, ΑΛΛΕΝΑΚΙ (ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ) ΕΙΣΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΕΛΛΗΝΟΔΑΣΚΑΛΟΙ....

  32. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 16/06/2011 18:15:38

    Εδώ θα τρελαθούμε εχθές αυτοπαραιτήθηκε μόνος του σαν καλός ποδηλάτης... μετά τα τα χώσανε όταν γύρισε σπιτάκι του και βγήκε μίλησε και τα είπε αλλιώς και σήμερα κοντεύει να γίνει ήρωας στο κόμμα του με δήθεν σενάρια αποστασίας κτλ Τελικά πρέπει να είσαι πολύ ηλίθιος για να είσαι πασοκ

  33. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 16/06/2011 18:26:17

    http://www.youtube.com/watch?v=2ishy4VlfxU&feature=player_detailpage
    Φαήλο σχώρα, αλλά με έχει πιάσει το "καλλιτεχνικό" μου

  34. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 16/06/2011 18:35:29

    http://www.youtube.com/watch?v=2l6axUAAFis&feature=player_detailpage
    Now, you'll get plenty of time

  35. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 16/06/2011 18:46:40

    ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΦΑΗΛΟ.
    ΠΑΝΕ ΟΛΟΤΑΧΩΣ ΓΙΑ 25%. ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΟΥ Η ΙΣΤΟΡΙΑ
    ΕΚΔΙΚΕΙΤΑΙ.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 16/06/2011 23:58:05

      Γράψτε το: στις επόμενες εκλογές το ΠΑΣΟΚ θα πάρει τα ποσδοστά του 1974.-

  36. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 16/06/2011 19:36:53

    Jefry
    Δεν πάει άλλο
    Δεν πάει άλλο
    Πάτησες του έλληνα τον κάλο!!!!!!!!!!!!

  37. ήγγικεν avatar
    ήγγικεν 16/06/2011 20:39:46

    Κε Κρανιδιώτη,
    Και μόνο που έβαλε όρο για το μεταναστευτικό, ειλικρινά, έχει ψυχή το άτομο. Διαβάζω δυο χρόνια εδώ σχεδόν τα πάντα, αλλά επειδή έχω καεί στο χυλό, ήμουνα επιφυλακτικός με την Ηγεσία που φώναζες και τα "θα δείτε". Αλλά μετά το χθεσινό, δηλώνω παρών.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ήγγικεν 16/06/2011 23:56:42

      Κι ακόμη δεν έχεις δει τίποτε...

  38. Μαθηματικός avatar
    Μαθηματικός 16/06/2011 20:51:49

    Κύριε Κρανιδιώτη προσυπογράφω
    Το άσχημο όμως είναι ότι η πατρίδα θα έχει πια χαθεί.
    Τι μπορούμε να κάνουμε, δώστε μια προοπτική, έχω πλέον απελπιστεί (και όχι μόνον εγώ).

  39. Barbarian avatar
    Barbarian 16/06/2011 21:47:02

    Όπως ανεβαίνουμε τη Μεσογείων, εκεί δεξιά επί της Κανελλοπούλου.
    Πολύ σωστά, κ. Κρανιδιώτη.

    Υ.Γ.: Στάση μετρό Κατεχάκη...

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Barbarian 17/06/2011 00:18:00

      Σωστά, αλλά θα πάνε με Steyr. Στο πήγμα. Δεμένοι.

      • Barbarian avatar
        Barbarian @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 17/06/2011 00:32:12

        Εγώ έδωσα οδηγίες για όσους δεν θα θέλουν να χάσουν το γεγονός...

  40. A.Η.1914 avatar
    A.Η.1914 16/06/2011 23:15:41

    Οσα πιστευει ο λαος και οσα ισχυριζομαστε ολοι οι πιστοι στο ΕΘΝΟΣ τα εγραψαν ο κ.Κρανιδιωτης και ο Προφητης.Γραψατε στις ψυχες μας χτυπησατε το ευαισθητο σημειο μας.Ο Σαμαρας μας εχει κανει να πιστευουμε πως η ΝΔ ειναι ενα εθνικο κομμα,εχει ανεβασει τον πηχη ψηλα και ελπιζουμε εκει να τον κρατησει.Οταν θετει τρεις ορους για συγκυβερνηση και μεσα σε αυτους ειναι και οι λαθρομεταναστες,η οι μεταναστες (για μενα απο τη στιγμη που ξεπερναει το 2% του πληθυσμου το ιδιο κανει) τοτε του οφειλουμε ολοι οσοι πιστευουμε στα εθνικα του φρονηματα ενα ΜΠΡΑΒΟ και περιμενουμε συνεχεια.
    Συγχαρητηρια για το αρθρο.

    ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΓΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ A.Η.1914 17/06/2011 00:02:32

      Απειρωτάν Χειμάρρα!

    • ήγγικεν avatar
      ήγγικεν @ A.Η.1914 17/06/2011 08:58:51

      Τι γίνεται με τους πατριώτες στην Κορυτσά,που τους καταδικάσανε προχθές ένα χρόνο φυλακή, χωρίς αναστολή, είναι μέσα;
      Αναφέρομαι στους Βορειοηπειρώτες που τιμωρήθηκαν με γελοία προσχήματα επειδή έκαναν μνημείο στους πεσόντες του ΄40.

  41. Νίκος Γαβαλάς avatar
    Νίκος Γαβαλάς 16/06/2011 23:49:06

    κύριε Κρανιδιώτη,

    σας υπένθυμίζω πως "ο Γιώργος" είναι ο εκλεγμένος πρωθυπουργός της χώρας και οι στοιχειώδεις κανόνες καλής συμπεριφοράς επιβάλουν για ό,τι κι αν θέλουμε να του προσάψουμε και να τον κατηγορήσουμε, να το κάνουμε αποκαλώντας τον τουλάχιστον με το όνομά του ή τον τίτλο του. Επομένως, αν ξεκινάτε έτσι το πόνημά σας (δεν σχολιάζω τις λοιπές εξυπνάδες επιπέδου καρατζαφέρη όπως ανανιστής κ.α.), δείχνετε απλά αδυναμία έκφρασης κάποιας λογικής και τεκμηριωμένης άποψης, και καταλήγετε στο επίπεδο παραπολιτικού τηλεοπτικού μεσημεριανάδικου.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Νίκος Γαβαλάς 16/06/2011 23:55:02

      Κύριε Γαβαλά, ΄πήγαινε στον Υμηττό να πάρεις φόρα.
      Σαβουάρ βιβρ τέτοιου τύπου, δεν διαθέτει το κατάστημα. Πολύ περισσότερο γι' αυτούς που ξεσκίζουν την Πατρίδα και τον Λαό. Σε πείραξε το Ανανιστής; Να σου βάλω ένα κουϊζ; Για ποιον είχε πει ο Τάσσος Παπαδόπουλος "αυτός όσο εγώ ζω δεν θα ξαναπατήσει το πόδι του στην Κύπρο" ; Ποιος περιδεής τρέμει τον ίσκιο του απέναντι στον Νταβούτογλου; Ποιος είπε ότι έχει διδακτορικό χωρίς να έςχι; Ξέρεις. Κάνε μου τη χάρη λοιπόν κι άμα κάνεις κανά σουαρέ μην με καλέσεις.

      • dealex avatar
        dealex @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 17/06/2011 00:12:39

        τελικα σε παω ρε μαγκα!!!
        (αφου περασες κι απ' τα χερια του ματζουρατου δεν γινεται αλλιως)

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ dealex 17/06/2011 00:30:53

          Άστα, τι γαλλικά, τι μπαλέτο και πιάνο! Τζάμπα τα λεφτά ρε μάνα. Ξύλο, πιπέρι στο στόμα, τίποτα δεν έπιασε.Μέχρι το
          "σαβουάρ βιβρ" του Ζαμπούνη, μου πήρανε αλλά προτιμούσα τον Μπουκόφσκι. Τίποτα, αδερφέ, τζίφος. Κορυδαλλιώτης αλητάμπουρας, τι περιμένεις; Μια ζωή με ματωμένα γόνατα και την πέτρα στο χέρι...

      • Pikis avatar
        Pikis @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 17/06/2011 10:02:28

        Ωραίο αυτό με τον Υμμητό!!!
        Άραγε ο ΓΑΠ ξέρει προς τα που πέφτει το όρος;

      • Μαθηματικός avatar
        Μαθηματικός @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 17/06/2011 16:33:38

        Είναι γνωστό τοις πάσι : ο Φον Δρούτσας ο μεγαλοπρεπής, ο φέρων το μαλλί "βοιδογλυψιά look", ο άνθρωπος που ασκούσε αφόρητες πιέσεις στην Κυπριακή ηγεσία να υιοθετηθεί το κατάπτυστο αυνανοσχέδιο.
        Πολύ φοβάμαι ωστόσο, ότι ακόμη και μετά την απομάκρυνσή του από τη θέση του ΥΠΕΞ, η πολιτική της αμερικανόδουλης κυβέρνησης δεν πρόκειται να αλλάξει.

  42. sofia avatar
    sofia 17/06/2011 08:13:53

    Μα καλά, πιστέψατε έστω και για μιά στιγμή, ότι οι γύπες της Ευρώπης και οι ύαινες της Αμερικής θα άφηναν τον ακατανόμαστο να παραιτηθεί, πρίν προλάβουν να αρπάξουν και το τελευταίο κομμάτι γης σε αυτή τη χώρα??

  43. extra muros avatar
    extra muros 17/06/2011 10:33:18

    Φαήλε και Προφήτη σας ευχαριστώ, μου γεμίσατε την ψυχή, μου φτιάξατε τη μέρα!

  44. A.Η.1914 avatar
    A.Η.1914 17/06/2011 19:12:39

    Κυριε Κρανιδιωτη θελω να σας συγχαρω για τις αποψεις σας και για τα αρθρα σας τα οποια καθε φορα με κανουν να πιστευω πως πρεπει να ανηκουμε στην ιδια συνομοταξια ανθρωπων,βρηκα εναν ανθρωπο που να γραφει τα πιστευω μου και τις αποψεις μου.
    Οσο για την πολυ πετυχημενη απαντηση σας στον αναγνωστη εγω θελω να του προσθεσω κατι ακομα.Ο GAP φωναξε το συνθημα "σοσιαλισμος η βαρβαροτητα" και επειδη για μενα ο σοσιαλισμος ειναι βαρβαροτητα εναντιον της Πατριδας μας σε λιγο θα του αποδειξουμε με πραξεις τι επιλεγουμε και δεν θα δειξουμε ελεος αν παραιτηθει.Δεν ειμαι υπερ της βιας στην πολιτικη γιατι μπορει να οδηγησει σε καταστροφικα μονοπατια αλλα ειμαι υπερ της βιας σε Εθνικους προδοτες,σε υποχειρια ξενων δυναμεων και συμφεροντων και ο Ανανιστης ειναι δεδομενο πως ειναι και τα δυο.Σε μια εθνικοκεντρικη χωρα θα ειχε μπει φυλακη ηδη η θα ειχε απελαθει η θα ειχε κρεμαστει στο Συνταγμα για παραδειγματισμο των υπολοιπων.Ο σημερινος πρωθυπουργος ειναι επικινδυνος για το Εθνος και οι τροποι καλης συμπεριφορας δεν του αρμοζουν.

    ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΓΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ

  45. A.Η.1914 avatar
    A.Η.1914 17/06/2011 23:28:56

    Αγαπητε ηγγικεν ο κυριος Ντισιος (Ελληνοβλαχος,Στελεχος της ΟΜΟΝΟΙΑΣ Κορυτσας) καταδικαστηκε σε ενα ετος φυλακισης με ψευδη στοιχεια,συκοφαντιες και αλβανικη προπαγανδα.Ειναι ενα ακομα θυμα της ανθελληνικης πολιτικης και δικαιοσυνης.Ενας ακομα Ελληνας που πληρωνει την καταγωγη του και τα φρονηματα του χωρις να αντιδραει η ελληνικη πολιτεια.Τον τελευταιο καιρο περαν της καταδικης του κ.Ντισιου η ανθελληνικη πολιτικη της αλβανιας εχει να επιδειξει και ενα αλλο κατορθωμα,την αφαιρεση απο τα πιστοποιητικα γεννησεως της εθνικοτητας.Αυτη ειναι μια φωτογραφικη αποφαση εναντιον του ελληνισμου της σκλαβομενης Βορειου Ηπειρου και ετσι εξισωνει τους Ελληνες με τους υπολοιπους κατοικους αυτης της χωρας.

    ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΓΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ