#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/10/2010 17:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για όσους δεν τρώνε κουτόχορτο σε αυτές τις εκλογές



Εκλογές: η τέχνη του πονηρού



Το κείμενο είναι αποκύημα της φαντασίας του συντάκτη και σε καμιά περίπτωση δεν στηρίζεται σε αποδείξεις, ούτε καν ενδείξεις, πολύ περισσότερο σε ρεπορτάζ.  Πρόκειται για σενάριο, για μια απλή  υπόθεση εργασίας. Οι σινεφίλ θα το λατρέψουν. Οι εθισμένοι σε «επιστημονικά μοντέλα» θα ψάξουν ποια ενδιάμεσα ερωτήματα επιλύει, ποια αφήνει αναπάντητα κι αν έχει τα φόντα για να γίνει το «κυρίαρχο παράδειγμα». Πάμε λοιπόν:

Είμαστε σε μια ομάδα που προσπαθεί να σώσει το αποτέλεσμα των περιφερειακών εκλογών για το κυβερνών κόμμα. Κι αν δεν σώσει το αποτέλεσμα, τουλάχιστον τις εντυπώσεις. Μετά από πενθήμερο brainstorming αποφασίζουμε δύο καίρια χτυπήματα: πλήγμα του αντιπάλου με υποψηφιότητα αναλώσιμη στην έδρα του και στη μεγάλη σε πληθυσμό  περιφέρεια βήματα προσεκτικά, μεθοδικά  και με πολυεπίπεδο, σοβαρό σχέδιο.

Εντός έδρας του Σαμαρά πρώην υπουργός του Καραμανλή με φιλοδοξίες για την περιφέρεια. Γίνεται και η συνεννόηση με τους υπερ-πατριώτες και έτοιμη η υποψηφιότητα που θα τσακίσει  τη ΝΔ, σε μια περιοχή παραδοσιακά δική της. Τυχόν θετικό για το ΠΑΣΟΚ αποτέλεσμα θα αποδομήσει την αποτελεσματικότητα Σαμαρά να συσπειρώσει τους ψηφοφόρους της ΝΔ και πέριξ αυτής. Στο πεδίο των εντυπώσεων η αδυναμία της ΝΔ να κερδίσει την Πελοπόννησο θα έχει πολλαπλασιαστικά επικοινωνιακά αποτελέσματα. Αν χαθεί δεν έγινε και τίποτα φοβερό. Μία περιφέρεια χαμένη από χέρι ήταν.

Ύστερα από ένα μήνα από τις αποφάσεις για τα δύο «χτυπήματα», έρχεται η ψήφος για το  Μνημόνιο. Τα τρία «παρών» είναι βουλευτών  της Περιφέρειας Αττικής. Αμέσως παραγγέλνουμε μυστικό γκάλοπ για να δούμε ποιος από τους 3 έχει την μεγαλύτερη απήχηση, τόσο στους ψηφοφόρους του ΠΑΣΟΚ, όσο και σε όλο το εκλογικό σώμα. Η εταιρεία αποφαίνεται πειστικά και τελεσίδικα: Δημαράς.

Το επίσημο χρίσμα το παίρνει ο Σγουρός που είναι ο πιο αναγνωρίσιμος από τους λοιπούς (και ο πιο πιεστικός) μνηστήρες κι ο Δημαράς μαζεύει τα απολωλότα πρόβατα. Είναι το Plan B που σπάει και το «αντιμνημονιακό μπλοκ» -που θεριεύει στο μεταξύ- στο β΄γύρο. Προμοτάρουμε και στηρίζουμε Δημαρά, για να είναι σίγουρα στον επαναληπτικό.

Αν είναι με τον Σγουρό εσωτερική υπόθεση (ο κόσμος ναι μεν έστειλε ένα μήνυμα, αλλά εκφράστηκε μέσω ενός βουλευτή που εξελέγη με το ΠΑΣΟΚ, άρα δεν έχει χαθεί η βασική εμπιστοσύνη προς το κόμμα κτλ), αν είναι με τον Κικίλια, δύο «αντιμνημονιακοί» αντιμέτωποι, δεν εξάγεται πολιτικό συμπέρασμα για το μνημόνιο. H  αποφυγή του διδύμου Σγουρός-Κικίλια στον δεύτερο γύρο είναι ο βασικός στόχος. Όταν δεν μπορούμε να κερδίσουμε, κοιτάμε πρωτίστως να μη χάσουμε.

Υπενθυμίζω το γεγονός ότι το ΠΑΣΟΚ δεν χτυπά τον Δημαρά κι αντιμετωπίζει με στωικότητα τα γκάλοπ που τον βάζουν μπροστά στην κούρσα.  Παράλληλα δεν "κόβει τις φλέβες του" για τον Σγουρό. Επίσης, αίσθηση προκάλεσε το γεγονός ότι το κυβερνών κόμμα επέμεινε στην υποψηφιότητα Τατούλη, παρά τις έντονες αντιδράσεις, στελεχών, τοπικών παραγόντων ακόμη και Υπουργών.

Η επιδίωξη του ΠΑΣΟΚ πλέον, είναι ένα συνολικό αποτέλεσμα 6-5-2 (ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-"αντάρτες"). Το 2 αφορά την Αττική και τα Ιόνια. Στην καλύτερη μπορεί να γίνει και 5-5-3 ή 5-6-2 (ανάλογα την "ανάγνωση" και αν τα καταφέρει ο Τατούλης)

Το επόμενο βήμα είναι το πιο εντυπωσιακό: σηκώνουμε το γάντι που μας πέταξε σύσσωμη η αντιπολίτευση. Πάμε σε εκλογές - δημοψήφισμα του μνημονίου. Τα νώτα μας έχουν διασφαλιστεί (ή έτσι νομίζουμε).

Και το διατυμπανίζουμε. Με συνέντευξη; Με διάγγελμα;

Με διακαναλική συνέντευξη, η καλύτερη ιδέα που ακούστηκε...

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. victoria avatar
    victoria 25/10/2010 18:39:55

    Ulysses, άθλια και εριστική αντιμετώπιση του πολύ καλού Κικίλια από το μέγκα as we speak που λένε. Δεν σήκωνε μύγα στο σπαθί του.

    Πρετεντέρης και Τσίμας (φτου) έδωσαν τα τελευταία ρέστα τους, «εννοείτε ΑΝ σας ψηφίσουν», προφανώς βρε μ*$%£ αλλά πού να το καταπιούν! Άντε από 'δω, θα με κάνουν να ρίξω κ το επίπεδο.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ victoria 25/10/2010 18:55:59

      Στο ύψος σου victoria, μην παρεκτρέπεσαι

    • dmtrs avatar
      dmtrs @ victoria 25/10/2010 20:07:07

      +++++++

      όσοι μετά την αποψινή εμφάνιση του Κικίλια εξακολουθούν να γκρινιάζουν για την ορθότητα της επιλογής Σαμαρά ας ξαπλώσουν λέω στο κρεβάτι (του ψυχαναλυτή τους...)

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ dmtrs 25/10/2010 21:24:25

        ήταν όντως πολύ καλός

  2. Σελάνος avatar
    Σελάνος 25/10/2010 18:41:31

    άσχετο; ο "επίτιμος" "δράκουλας" ξαναχτυπάει σήμερα στους ΝΦ του ΠΠ Χ ΛΑ.
    Τυχαίο; ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ. Τα πράγματα έχουν ζορίσει πολύ!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Σελάνος 25/10/2010 18:59:46

      Σελάνε θες να μας αγριέψεις νυχτιάτικα

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Μικρός Οδυσσέας 25/10/2010 19:21:20

        Κράτα κάνα σκόρδο καλού κακού...

  3. Νιόνιος-διονύσης avatar
    Νιόνιος-διονύσης 25/10/2010 18:43:31

    Τελικα Μικρε Οδυσσεα σε παιχνιδη στρατηγικης με πεδιο(χωρο κατακτησεων)την Ελλαδα και με την ΝΔ και ΠΑΣΟΚ αναφερεσε?Ελεος για την χωρα ΜΑΣ μιλαμε ρε παιδια οχι για τα κομματα σας

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Νιόνιος-διονύσης 25/10/2010 19:01:56

      Σενάριο φίλτατε. προπονούμαι για το Χόλυγουντ.
      Με έχει ρημάξει η κρίση

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Μικρός Οδυσσέας 25/10/2010 19:05:39

        Έλα ρε φίλε. Γίνονται αυτά τα πράγματα? Μα τι φαντασία είναι αυτή!
        Το σενάριο πάντως έχει κάποιες αδυναμίες. Δεν περιλαμβάνει σκηνές εσπευσμένης αναχώρησης με αεροπλάνα, ελικόπτερα, αερόστατα κλπ.
        Θέλει λίγη δράση.

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ Μικρός Οδυσσέας 25/10/2010 19:11:37

        Πήγες κατευθείαν στο Νο4. Αν το λήξουμε στην πρώτη ταινία δεν βγαίνουν ούτε τα έξοδα

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Μικρός Οδυσσέας 25/10/2010 19:17:10

        Κι εγώ που νόμιζα ότι το Νο4 θα έχει τίτλο "Η Επιστροφή των Κλώνων" όπου ένας υπεραιωνόβιος πολιτικός στον οποίο έχει γίνει ένεση αντιγήρανσης, προσπαθεί να κάνει πρωθυπουργό τον τρισέγγονό του. Μπρρρ!

  4. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 25/10/2010 19:05:23

    Ξεκίνησαν και τα προπαγανδιστικά σποτ του ΠΑΣΟΚ..Πολλά λεφτά έπεσαν για αυτή τη διαφήμιση. Την ίδια στιγμή που ο κοσμάκης πεινάει εξαιτίας τους..

  5. sintonistis avatar
    sintonistis 25/10/2010 19:09:49

    κανε ενα live για τον γιωργο

    • sintonistis avatar
      sintonistis @ sintonistis 25/10/2010 19:10:15

      να σχολιαζουμε αυτα που λεει

  6. flow motion avatar
    flow motion 25/10/2010 19:13:55

    δε γινοταν το mega να εστελνε το δρακουλα (ξερετε ποιον.....)να μεινουν ολοι στο τοπο απ το γκαντεμη?

  7. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 25/10/2010 19:14:26

    Μιλάμε για χουντική προπαγάνδα τύπου ΥΕΝΝΕΔ..Δεν έχουμε δυνατότητα να δούμε τίποτα άλλο. Πρέπει να φάμε απόψε στη μάπα αυτόν τον τύπο, με το έτσι θέλω..ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΙΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ

  8. Αλεξανδρος avatar
    Αλεξανδρος 25/10/2010 19:16:18

    ''Δεν θελω ευσημα ουτε μπραβο για αυτα που εχω κανει'' ταδε εφη ΓΑΠ....
    Που ζεις ρε ΓΑΠ ποια ευσημα βρε ανθρωπεεεεε σε φτυνουν ρε δε βρεχει!!!!!!

  9. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 25/10/2010 19:18:56

    Αυτή τη στιγμή αρχίζει η διακαναλική συνέντευξη Παπανδρέου κι έχουμε ξεραθεί στα γέλια . Είπε : "Δεν θέλω χειροκροτήματα κι επευφημίες για όσα έκανα..." Βρε αυτός δεν είναι ο μόνος χαζός στο κουκλοθέατρο της κυβερνησης. Υπάρχουν κι άλλοι , ιδίως αυτοί που του τα γράφουν......

    Χαχαχαχα....

  10. sintonistis avatar
    sintonistis 25/10/2010 19:19:41

    μεγαλη τρεμη.......

    • Αλεξανδρος avatar
      Αλεξανδρος @ sintonistis 25/10/2010 19:24:26

      Η Χουκλη εκανε καλη ερωτηση

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Αλεξανδρος 25/10/2010 19:25:51

        Η απάντηση όμως ήταν IQ ραδικιού...

      • victoria avatar
        victoria @ Αλεξανδρος 25/10/2010 19:27:43

        Ναι και επέμενε, μπράβο. Δεν πίστευα στα αυτιά μου, ιστορικό πρώτο, πρωθυπουργός να εκβιάζει τους πολίτες του για το πώς θα μας δουν οι «απέξω»!!
        Έλεος με την εξάρτησή του, για όνομα!

      • Αλεξανδρος avatar
        Αλεξανδρος @ Αλεξανδρος 25/10/2010 19:28:23

        Τι περιμενες απαντηση Αινσταιν????Τοσο μπορει το παιδι τοσο κανει......μπουχαχαχαχα

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Αλεξανδρος 25/10/2010 19:34:53

        Δεν ξέρω τι λέτε εσείς εγώ έχω μείνει άναυδος...
        Τόση ώρα και μόνο ένα σαρδάμ;;;;

        Πλάκα με κάνετε;;;

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Αλεξανδρος 25/10/2010 19:35:20

        Ντροπή σου Αλέξανδρε να εκφράζεσαι τοιουτοτρόπως! Θα ήθελες να ήσουν και εσύ έτσι;;;;

      • Αλεξανδρος avatar
        Αλεξανδρος @ Αλεξανδρος 25/10/2010 19:51:03

        Με συγχωρειτε κυριοι και και κυριες.....μαλλον ολα αυτα που λεει ο ΓΑΠ ειναι υψηλης διανοησης και αι κιου και μαλλον δεν τα καταλαβαινω εγω ο πτωχος τω πνευματι....Μαλλον εχω το προβλημα Καψη ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙΠΟΤΑ..χιχιχιχιχ

  11. Misha avatar
    Misha 25/10/2010 19:27:41

    Σπαστά ελλήνικος, ασύντακτα με πολλά ξεκούδουνα «και», εμφανώς αμήχανος...

  12. nick avatar
    nick 25/10/2010 19:31:20

    Τραγικός. Τι αμαρτίες πληρώνει αυτός ο τόπος και έχει τέτοιο πρωθυπουργό?
    Μια ερώτηση της προκοπής από την Χούκλη και έχασε τη μπάλα. Τρικυμία εν κρανίω...

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ nick 25/10/2010 19:44:48

      Θα αρχίσει να ρετάρει σε λίγο και θα θέλει να τραβήξουν λίγο το "τσοκ" να πάρει μπρος...είναι και παλιός δεν έχει ιντζέξιον.

      • Misha avatar
        Misha @ tsilivithras 25/10/2010 19:49:47

        Χααχαχαχαχαχα
        Είναι προφανές πως έχει τεραστιο πρόβλημα να εκφραστει στα ελληνικος. Δειτε κάποιο βιντεο του όταν μιλά στα γιάνκικα και συγκρίνετε.
        Παιδιά, αν αυτός ο βαλτός γιος της Μαγκι μείνει περισσότερο από μια βδομάδα στην κυβέρνηση θα είμαστε άξιοι της μοίρας μας...Πάντως η άθλια εικονα του δίνει νότες αισιοδοξίας...

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 25/10/2010 19:55:35

        Μisha

        Κάθε νότα αστεϊσμού είναι ευπρόσδεκτη με αυτά που περνάμε.
        Πέραν του σοβαρού του πράγματος...

  13. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 25/10/2010 19:34:20

    Το πλέον εξοργιστικό είναι ότι το μισό τουλάχιστον δελτίο ειδήσεων του ΜΕΓΚΑ πριν από τη συνέντευξη ήταν αφιερωμένο στη συνέντευξη που θα επακολουθούσε και ανέλυε το νόημα της συνέντευξης προτού αυτή δοθεί!
    Βόρεια Κορέα...

    • ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ @ ΒΙΣ 25/10/2010 19:36:48

      ΧΟΥΝΤΑ ΙΩΑΝΝΙΔΗ ΝΑ ΛΕΣ..ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ..Ασφυξία ψέματος και αθλιότητας. Καημένε λαέ τί τραβάς

  14. Μαρια avatar
    Μαρια 25/10/2010 19:37:58

    Mη κλεινετε τις τηλεορασεις,τρελο γελιο ειναι εντελως γεια σου ο γαπ,λεει αλλα αντι αλλων!!!! Παρακαλειται η ρηγιλλης να του στειλει τουλαχιστον μια ανθοδεσμη.............

  15. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 25/10/2010 19:38:03

    Και για να χαλαρώστε μετά τη διακαρναβαλική του ΓΑΠ έχει Ν.Φ. με τον Δρακουμέλ.

  16. o παγωτατζής avatar
    o παγωτατζής 25/10/2010 19:43:08

    Μην γελάτε ...ο άνθρωπος αυτός ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ.ΕΧΕΙ ΠΕΙΣΘΕΙ(ΑΥΤΟΥΠΝΩΣΗ?) ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΩΤΗΡΑΣ ΜΑΣ!!Σαν κάτι Αμερικανούς τηλεπάστορες.Και αυτό τόν κάνει επικίνδυνο.Η τραγωδία της Ελλαδας,να βλέπουν όλοι οι ξένοι αξιωματούχοι τόν "..παραλίγο να βουλιάξουμε",και νά πρέπει αύριο να συνδιαλαγούν μαζί του!!! Τι ξεφτίλα για για την χώρα μου Θεέ μου!!!!!!!!!!!

    • Misha avatar
      Misha @ o παγωτατζής 25/10/2010 19:51:21

      Δεν εισαι μακριά.Αμερικάνοι τηλεπάστορες, σεμινάρια επιχειρήσεων, ανατολίτες όλα από τον ίδιο κουβά του νευρομάρκετινγκ αγοράζουν.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Misha 25/10/2010 19:57:38

        Κι όμως ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΧΕΙ.

        Να πας σε σεμινάριο να χ*στείς πάνω σου από το drive και τον ενθουσιασμό του λόγου!!!

        Αυτός δεν μπορεί να πείσει ψάρι να κολυμπήσει...

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Misha 25/10/2010 19:58:23

        Ουπς

        σεμινάριο χερμπαλ λαιφ εννοούσα...

        Για να μην σε πω για μεθοδιστές και φρικάρεις δλδ....

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 25/10/2010 20:02:50

        Eπεισαν έτσι έναν πανηλίθιο και αγόρασε ενα δωμάτιο με υποκατάστατα γευματος.Μετά δεν είχε λεφτά για να πάρει γάλα στα παιδιά του κι έτρωγαν τα «πρωτεϊνούχα ροφήματα».
        (δεν κάνω πλάκα)

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Misha 25/10/2010 20:05:36

        Μisha τα ξέρω φίλε

        Άλλη κουβέντα άλλη ώρα.
        Ας μείνουμε στο αστείο της αλληγορίας για την ώρα.

        Ο ΓΑΠ είναι η ενσάρκωση του να μιλάς ώωωωρες χωρίς να λες απολύτως Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α!!!

  17. flow motion avatar
    flow motion 25/10/2010 19:43:47

    και μεσα σ'ολα ο δουκας να κοιταει στο υπερπεραν........ολα τα λεφτα!

  18. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 25/10/2010 19:49:42

    Λεφτά υπάρχουν. το ξανάπε!!!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Μικρός Οδυσσέας 25/10/2010 19:54:45

      Είναι αποκαρδιωτικός. Λες και ακούω κακής ποιότητας διάλεξη στο ανοιχτό πανεπιστήμιο. Ήξερα για επισκέπτες καθηγητές όχι για επισκέπτες πρωθυπουργούς. Τι την ήθελε τη συνέντευξη?

  19. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 25/10/2010 19:51:53

    Νοσταλγώ τον Σημίτη. Αυτός έναν πολιτικό "εκβιασμό" πήγε να κάνει και σε αυτό μαντάρα τα έκανε...

    • Misha avatar
      Misha @ Μικρός Οδυσσέας 25/10/2010 20:06:16

      Μα δεν έχει καν ειρμό στα λόγια του , που τον είχε ο Σημιτάκος αν μη τι άλλο.Αλλα αντ άλλων ...

      «φτιαχνουμε 600000 θέσεις ανεργίας»
      «κάνουμε «αγωνα για να καταπολεμήσουμε τη διαφάνεια» κλπ

  20. ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ avatar
    ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 25/10/2010 19:52:51

    ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΤΩΝ ΨΕΜΜΑΤΩΝ, ΤΗΣ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑΣ, ΤΗΣ ΛΙΤΟΤΗΤΑΣ ΤΗΣ ΜΕΙΩΣΗΣ ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΥΝΤΑΞΕΩΝ, ΤΗΣ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗΣ, ΤΟΥ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ ΜΑΓΑΖΙΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ, ΤΗΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ, ΤΗΣ ΥΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ,ΤΗΣ ΠΛΟΥΤΟΚΡΑΤΙΑΣ,ΤΟΥ ΜΑΡΑΖΩΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ!!ΜΗΝ ΦΟΒΕΙΘΗΤΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΑΤΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ ΣΤΟΝ ΟΛΕΘΡΟ ΠΟΥ ΕΣΠΕΙΡΕ!! ΜΑΥΡΟ ΣΤΟΥΣ ΠΡΑΣΙΝΟΥΣ ΚΑΙ ΓΑΛΑΖΙΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ, ΨΗΦΟ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΤΗΣ ΛΑΙΚΗΣ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗΣ ΤΩΡΑ!!!

  21. victoria avatar
    victoria 25/10/2010 19:57:44

    Ερώτηση Σρόιτερ, απάντηση ΟΥΓΚ.
    Αφήστε που εγώ γιατί κατάλαβα ότι η «άλλη παράμετρος» που θα τον οδηγήσει σε εκβιαστικές εκλογές είναι και το αν οι κακοί Έλληνες βγουν στους δρόμους και αντιδράσουν; Προσέχουμε για να έχουμε. Ντροπή...

    Θα συμφωνήσω με Μίσα, η αποψινή εμφάνιση είναι τόσο Βατερλώ που δημιουργεί αισιοδοξία.

  22. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 25/10/2010 20:01:49

    Μικρέ Οδυσσέα άλλαξε το σενάριο. Τελικά τα μέσα διαφυγής θα μπουν στο Νο1

  23. Sm avatar
    Sm 25/10/2010 20:07:49

    Αυτό είναι το πρόβλημα. Ότι τα πιστεύει αυτά που λέει. Ζει σε παράλληλο σύμπαν ο άνθρωπος.

    Αυτό που φοβάμαι είναι ότι θέλει να χάσει για να παει σε εθνικες εκλογές και να τις χάσει και αυτές. Ξέρει ότι πρεπει να διώξει δημόσιους υπαλλήλους και δεν μπορεί να αντέξει την φθορά. Θέλει να την κάνει για να βγάλει άλλος τα κάστανα απο την φωτιά για να έρθει μετα παλι αυτος.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Sm 26/10/2010 07:35:27

      πιστεύω ότι έχεις δίκιο σ'αυτό με τους ΔΥ. Μας το ψιλοείπε και ο τιραμόλας τις προάλλες. Οι ΔΕΚΟ είναι η πρώτη αληθινά μεγάλη άσκηση για το ΠΑΣΟΚ.

  24. s54elas avatar
    s54elas 26/10/2010 17:36:44

    .. μια συμβουλη απο αυτους που ξερουν πως το τρωνε .. να το μασας καλαααα ..