#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/11/2010 05:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για την ΕΣΗΕΑ και την απεργία των δημοσιογράφων



Το ξεδιάντροπο ξεπούλημα των στοιχειωδέστερων εργασιακών δικαιωμάτων στα ΜΜΕ, που έκανε η ΕΣΗΕΑ, δεν τόλμησε να το κάνει ούτε καν η ΓΣΕΕ. Όπως η κυβέρνηση πρώτη πέρασε το νόμο, με τον οποίο υπερισχύουν οι επιχειρησιακές συμβάσεις των κλαδικών και των συλλογικών, ανοίγοντας το δρόμο για την εργοδοτική ασυδοσία και για την κατάργηση της πιο σημαντικής κατάκτησης του εργατικού κινήματος, των συλλογικών συμβάσεων, τώρα ήλθε το συνδικαλιστικό όργανο των δημοσιογράφων, η ΕΣΗΕΑ, να βάλει πλάτη σε αυτή την απαράδεκτη μεθόδευση. Έτσι, κάτω από το κράτος των απειλών της ιδιοκτησίας του «Σκάϊ», που ανοικτά έλεγε «αν δεν υπογράψεις την ατομική σύμβαση, απολύεσαι», και αφού οι εργαζόμενοι εκεί αφέθηκαν δίχως την κάλυψη της ΕΣΗΕΑ, τελικά η πλειοψηφία τους υπέγραψε αυτά τα κατάπτυστα κείμενα της εργοδοσίας. Με αυτά, βεβαίως, μειώνονται θεαματικά οι αποδοχές των εργαζομένων. Κι’όμως, η συνέλευση των εργαζομένων στον «Σκάϊ», είχε ομόφωνα αποφασίσει να μην υπογράψουν οι εργαζόμενοι.

Η «Πέμπτη Φάλαγγα» των εργοδοτών, λοιπόν, η ΕΣΗΕΑ, σήμερα κηρύσσει 24ωρη απεργία στον Τύπο και τα ηλεκτρονικά ΜΜΕ. Στο μεταξύ, στο Συγκρότημα Λαμπράκη, ο επικεφαλής του, Σταύρος Ψυχάρης, συνεχίζει τα σχέδιά του για μαζικές απολύσεις. Σήμερα, συνάντηση μαζί του είχε το ΔΣ της ΕΣΗΕΑ. Ο κ.Ψυχάρης φέρεται να μην κάνει βήμα πίσω, και δήλωσε ότι απολύσεις θα γίνουν. Κατά πληροφορίες, στόχος του είναι να απολύσει τουλάχιστον 70 άτομα. Και όμως, κάποια μέλη της διοίκησης της ΕΣΗΕΑ, χωρίς αιδώ, ανέφεραν ότι τους ανακοινώθηκε πως δεν θα γίνουν πάνω από 10-15 απολύσεις (πότε, την πρώτη μέρα των απολύσεων;).

Απολύσεις, αλλά και δραματικές μειώσεις μισθών αναμένονται στην Ελευθεροτυπία, καθώς και το Συγκρότημα του «Πήγασου» του κ.Μπόμπολα. Ήδη, επίσης, η «Απογευματινή» έβαλε λουκέτο, ενώ ο κ.Ψυχάρης έκλεισε και το καθημερινό «Βήμα». Είναι ηλίου φαεινότερο ότι πρόκειται για μια συντονισμένη κίνηση των εκδοτών για να περάσουν τα πλέον αντεργατικά μέτρα, με την πρόφαση της κρίσης. Δηλαδή, οι άνθρωποι που δημιούργησαν το διαπλεκόμενο εκτρωματικό σύστημα των Μεταπολιτευτικών ΜΜΕ, και όσο έρρεαν τα θαλασσοδάνεια και οι επιχορηγήσεις, πλούτιζαν, τώρα ρίχνουν τα βάρη στους εργαζόμενους, πετώντας τους στο Καιάδα της ανεργίας και των Μεσαιωνικών συνθηκών εργασίας. Και βέβαια, ούτε λέξη για πραγματική δημοσιογραφία και δεοντολογία.

Υπό αυτές τις συνθήκες, η ατμόσφαιρα στον δημοσιογραφικό κόσμο είναι ηλεκτρισμένη και άκρως αρνητική για τους διοικούντες την ΕΣΗΕΑ και ειδικά για την παράταξη του κ.Σόμπολου, καθώς αυτή των «νέο-ΠΑΣΟΚων» του κ.Κουμπιά.  Από την άλλη, η αριστερή παράταξη «Συσπείρωση», βρίσκεται σε πλήρη διάλυση και αδυνατεί να αντιμετωπίσει μαχητικά τη λαίλαπα των εκδοτών. Και όμως, αντί να ξανοιχτεί στους ίδιους τους εργαζόμενους, που αναζητούν εναγωνίως μια συνδικαλιστική σανίδα σωτηρίας για να πιαστούν, να αντικαταστήσει τους –επιεικώς- κουρασμένους «ηγέτες» της, και να δώσει ακόμα και την «ταμπέλα» της σε φρέσκο αίμα, ως άλλη στρουθοκάμηλος χώνει το κεφάλι στην άμμο, και το μόνο που κάνει, είναι να εξαπολύει δήθεν αριστερές κορώνες. Τις οποίες όμως, ουδείς πλέον ακούει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 30/11/2010 06:58:18

    Δυστυχώς , πληρώνουν το τίμημα της σιωπής τους.

    • MatrixRevolutionEra avatar
      MatrixRevolutionEra @ ΣΟΝ ΠΕΝ 30/11/2010 09:15:05

      Ο σιωπών δοκεί συναινείν.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΣΟΝ ΠΕΝ 30/11/2010 15:16:59

      +1000

  2. hope avatar
    hope 30/11/2010 06:59:24

    H Αλέκα που είναι;;;;

    • hope avatar
      hope @ hope 30/11/2010 07:01:48

      Τελειώνει το μεγάλο ψέμμα της μεταπολίτευσης που δεν είναι άλλο απο το ΚΚΕ.

    • Rotarmist avatar
      Rotarmist @ hope 30/11/2010 13:02:10

      Οταν οι δημοσιογραφοι των Πρασινων και μη ΜΜΕ (Δημοσιογραφοι!!) συκοφαντουν καθημερινα χωρις αιδω το εργατικο κινημα, τωρα που την βρηκαν απο πισω τους φωναζουν την ...Αλεκα.
      Να φωναξουν τα αφεντικα τους να τους βοηθησουν.
      Μηπως και εδω φταιει ο κακος δημοσιος τομεας ρε αλητες συκοφαντες;

      • hope avatar
        hope @ Rotarmist 30/11/2010 13:05:16

        πάρε το 11888 και ζήτα την Αλέκα!!

        • epifylaktikos avatar
          epifylaktikos @ hope 30/11/2010 23:36:06

          δεν ασχολείται μ' αυτά ... έχει το ριζοσπάστη!!!
          Αλλά τα λαμόγια της πένας και της κάμερας, οι ταγοί της ενημέρωσης, οι αδιάφθοροι τηλεδικαστές, για να συνεισφέρουν στην κρίση της χώρας δε πληρώνουν ούτε και το ΦΠΑ... να μη μας επιβαρύνουν!!!

  3. sovokai avatar
    sovokai 30/11/2010 07:58:58

    να το πάλι το ΚΚΕ. Μάλλον ξυπνα σιγά σιγα η συνείδηση κάποιων,

  4. against New World order avatar
    against New World order 30/11/2010 09:18:12

    θέλω να δω στην πορεία την Τρέμη, τον Τσίμα, τον Πρετεντέρη, τον χατζηλουλούδο και όλους τους υπόλοιπους δοτούς δημοσιογράφους. Αν ήμουν στην Αθήνα θα κατέβαινα στην πορεία να τους γιαουρτώσω. Αυτοί θα υπογράψουν με τα αφεντικά τους τις νέες συμβάσεις; δεν νομίζω, τυχαίο;

  5. Tant avatar
    Tant 30/11/2010 09:19:36

    Να ρωτήσω κάτι; Χωρίς να εργάζομαι στο χώρο ή να ξέρω λεπτομέρειες, δεν καταλαβαίνω γιατί ΔΕΝ μπορούν να απολύουν οι ιδιοκτήτες ΜΜΕ. Αν μια εφημερίδα δεν τραβάει (ημερήσιο Βήμα, 5000 φύλλα), δεν έχει δικαίωμα ο ιδιοκτήτης να προβεί στις ενέργειες που χρειάζονται; Δηλαδή, πρέπει με το ζόρι να κρατάει μια εφημερίδα και τους εργαζόμενους;

    • pizza avatar
      pizza @ Tant 30/11/2010 15:33:40

      Σωστα. Καμμια απαντηση η Αλεκα? Η γνωστη πιπιλα του ΚΚΕ οτι αυτα ειναι ψεματα, και σκευασματα των πλουσιων και του καπιταλισμου για να μπορουν να απολυουν δεν εχει ακουστη ακομη.

  6. Δάφνη says avatar
    Δάφνη says 30/11/2010 09:19:45

    hope, ποιό είναι το ψέμμα του ΚΚΕ? Είμαι περίεργη να το ακούσω!

    • hope avatar
      hope @ Δάφνη says 30/11/2010 11:14:43

      Η Απάντηση θα έρθει σύντομα απο το λαό. Όλοι βλέπουμε.

      • zackii avatar
        zackii @ hope 30/11/2010 11:23:12

        Εγώ φίλε -χωρίς να είμαι ΚΚΕ- βλέπω οτι τα ελάχιστα ψήγματα αντίστασης-και πες την γιάτα μάτια του κόσμου,η όπως αλλιώς θέλεις- προέρχεται μόνο από το ΠΑΜΕ. Οι υπόλοιποι είναι γιά να γελάει κανείς...

        • oxi ki etsi avatar
          oxi ki etsi @ zackii 30/11/2010 11:46:09

          @zackii

          έχε υπόψη σου οτι από το ΠΑΜΕ είναι πα΄ρα πολλοί μέσα σε ακροαριστερές μη κυβερνητικές οργανώσεις με μη σοβαρό αντικείμενο (όπως οι περισσότερες) και απλώς κάνουν σαματά (που συνήθως βλάπτει το συμφέρον των πολιτών και την καθημερινότητά τους) μόνο και μόνο για να τον έχουν (τον σαματά) ως referance για να διεκδικούν κονδύλια...

          • Misha avatar
            Misha @ oxi ki etsi 30/11/2010 12:08:13

            Ονόματα και αποδείξεις.
            Οι του ΚΚΕ αποφεύγουν όπως ο διάολος το λιβάνι τετοιες εμπλοκές.

    • Misha avatar
      Misha @ Δάφνη says 30/11/2010 11:17:26

      Προς το παρόν βλέπουμε ότι το ΚΚΕ είναι η μόνη μεγάλη πολιτική δύναμη που έπεσε μέσα σε όλα όσα έλεγε για τον ευρωφασισμό.
      Κι οι μόνοι που με στοιχεία αντιπολιτεύονται συνολικά τον δήθεν μονόδρομο του μνημονίου.

  7. γαλαζιος avatar
    γαλαζιος 30/11/2010 09:53:10

    Η δημοσιογραφία θα περάσει ένα Βαθύ κανάλι. Ότι για τον λαό και για τον απλό δημοσιογράφο. Κι έτσι θα ξαναγίνει προσφορά και λειτούργημα γιατί τώρα έχει βήμα να εκφραστεί και δεν έχει ανάγκη τους μεγαλοεκδοτες . Έχει το διαδίκτυο. ΥΓ μην μπερδεύεται τηλεαστερες, εκδότες, και τζάκια με την δημοσιογραφία.....άλλο πράγμα αυτοί. Ούτε αυτοί θα πληρώσουν την κρίση. Αντίθετα είναι αιτία γιγαντωσης της κρίσης όχι μόνο λόγω των αστεονομικων αποδοχών τους που βουλιαξαν τα ΜΜΕ αλλά και λόγω της στεεβλης λειτουργίας την οποία επέβαλαν στα ΜΜΕ.

  8. Misha avatar
    Misha 30/11/2010 11:08:51

    Οι δημοσιοκάφροι πληρώνουν τα επίχειρα της διαπλοκής τους.
    Τώρα θα επιβιώσουν όσοι καταφέρουν να τα πάρουν από το κατοχικό ΔΝΤ, όπως η Καθημερινή επί κατοχής, και όσοι αποδείξουν στους πολίτες πως αξίζει να στερηθεί το ένα, δύο ή τεσσερα ευρώ για να διαβάσει τον έντυπο λόγο τους.

    Εδώ που τα λέμε όμως , μια σύνδεση ιντερνετ με 10-20 ευρώ το μήνα αξίζει πολύ περισσότερο από οποιαδήποτε εφημερίδα ...

  9. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 30/11/2010 11:36:08

    "...Ούτε λέξη για πραγματική δημοσιογραφία και δεοντολογία." Αυτος είναι ένας βασικός μοχλός της αποδόμησης της Δημοκρατίας στον τόπο μας. Οι ίδιοι οι δημοσιογράφοι στην Ελλάδα αποδομούνται, αυτοχειριάζονται επαγγελματικά από τότε που άνοιξαν την Ενωση Αλητών στις λουλουδούδες των καναλιών για να φτιάξουν λένε τώρα το Συνδικάτο Τύπου. Η ΕΣΗΕΑ ήταν ανέκαθεν εργοδοτικό σωματείο με κύριο έργο τον έλεγχο στα μέλη της που ήταν προνομιούχοι εργαζόμενοι ειδικής κατηγορίας. Ουσιαστικά μετά τον εμφύλιο οι εκπρόσωποι της μεγάλης εργοδοσίας απαρτίζουν το ΔΣ. Ισως λένε μερικοί και να μην έχει νόημα ο συνδικαλισμός όπως τον ξέρουμε για δημοσιογράφους. Οπωσδήποτε δεν έχουν νόημα τα περί αριστερής δημοσιογραφίας. Συνήθως αποτελούν βιτρίνα για διάφορες "περίεργες" καταστάσεις. Τώρα έφτασαν τα μέλη στα 5200, τα "νέα" παράγονται ΚΑΙ ΔΡΟΜΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ στις Εξουσίες χωρίς καν να τα ελέγχουν, η έννοια "δημοσιογραφία" χάθηκε μέσα στο λάϊφ στάϊλ, στο νταβατζηλίκι και στην ...αστυνομία. Από τους νέους κανείς τους δεν αιστάνεται, ούτε καν γνωρίζουν οτι είναι υπόλογοι απέναντι στο κοινό. Η επαγγελματική τους υπόσταση τελειώνει με τη ρήξη της σχέσης με το "νταβά". Τώρα που τους πετούν ως στιμένες λεμονόκουπες στο δρόμο ορισμένοι το καταλαβαίνουν, αλλά είναι αργά. Οι παλιοί ευνόησαν τη διόγκωση του συρφετού ασχέτων γιατί με τις συνδρομές τους έβγαλαν συντάξεις και εφάπαξ πριγκηπικά. Μετά τα κομματόσκυλα έφαγαν και τα αποθεματικά του Ταμείου Συντακτών. Οταν και εαν έρθει καθεστώς Κάθαρσης και μπουν εισαγγελείς θα φρίξει ο κόσμος. Αλλά, παντού δεν συνέβησαν τα ίδια ?

  10. oxi ki etsi avatar
    oxi ki etsi 30/11/2010 11:43:16

    Υπάρχουν δημοσιογράφοι με 4-5 αργομισθίες σε εφημερίδες, γραμματείες τύπου υπουργείων, υπεύθυνοι τύπου σε βουλευτές κτλ.

    Γιατί το ΠΑΜΕ δεν τους έχει κατονομάσει ποτέ...????????

    • hope avatar
      hope @ oxi ki etsi 30/11/2010 12:13:10

      Ωραία ερώτηση.

  11. Δάφνη says avatar
    Δάφνη says 30/11/2010 13:02:45

    oxi ki etsi, κάνεις λάθος ή τουλάχιστον πες μας , για να το ελέξουμε κι εμείς, ποιές οργανώσεις κρύβονται μέσα στο ΠΑΜΕ. Πες μας επίσης ποιός άλλος προβάλλει μεγαλύτερη αντίσταση. Ολα όσα λέμε πρέπει και να τα αποδεικνύουμε. Περιμένω λοιπόν τα στοιχεία που κατέχεις για τις ακροαριστερές οργανώσεις καθώς και για το ποιός άλλος προβάλλει μεγαλύτερη αντίσταση [ με στοιχεία και αριθμούς όσον αφορά τη συμπαράσταση σε απολυμένους αλλά και με ονοματεπώνυμο των ακροαριστερών που κρύβονται στο ΠΑΜΕ}. Περιμένω απάντηση.

  12. Rotarmist avatar
    Rotarmist 30/11/2010 13:08:01

    @oxi ki etsi@hope

    ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΠΑΛΗΚΑΡΙΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΑΦΟΥ ΤΟΥΣ ΞΕΡΕΤΕ;
    ΥΟ ΚΚΕ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΦΤΑΙΕΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ; (0 ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΥΒΕΡΝΑΕΙ ΤΟ ΚΚΕ ΚΑΙ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ ΣΑΣ.

    • oxi ki etsi... avatar
      oxi ki etsi... @ Rotarmist 30/11/2010 13:23:07

      @Rotarmist

      όπως λέει κι ένας φίλος:

      "το ΚΚΕ είναι ικανό εάν πάρει 45% στις βουλευτικές εκλογές, να βγαίνει και να λέει οτι αυτό είναι προβοκάτσια της Δεξιάς για να αιφνιδιαστεί η Εργατιά και τα λαϊκά στρώματα"....

      • Misha avatar
        Misha @ oxi ki etsi... 30/11/2010 13:27:44

        Mη το παίρνεις τοις μετρητοις αυτό.Στην Ουρουγουάη κυβερνά ο Πέπε Μουχίκα από το αντάρτικο των Τουπαμάρος.

        • oxi ki etsi... avatar
          oxi ki etsi... @ Misha 30/11/2010 13:59:19

          E έτσι πες ρε Misha...

          Λέω κι εγώ πού την βρήκε τόση ευημερία η Ουρουγουάη...

          • Misha avatar
            Misha @ oxi ki etsi... 30/11/2010 14:03:11

            Την ευημερία την είχε η Ουρουγουάη πριν τον Πέπε. Την πήρε δανεική από εμάς και την Ιρλανδία ,που την πήραμε δανεική από την ΕΕ και το ΝΑΤΟ, την αυγατίσαμε και τη σκορπάμε στους πενομένους

  13. βαγόνι avatar
    βαγόνι 30/11/2010 13:12:38

    Mόνο που δεν την πληρώνουν οι,κατ'εξοχήν,"πουλημένοι"
    δημοσιογράφοι...αυτοί είναι πρώτο τραπέζι πίστα.....πληρώνει
    το πόπολο.....μια υπερεικοσαετή άρρωστη διόγκωση μέσων,
    ανθρώπων,"σχολών"....με την πατρονεία των κομμάτων στα
    1989-90...η σύμμαχος ,τότε,του Μητσοτάκη αριστερά μέσα
    στο παιγνίδι αδειοδοτήσεων....εκατοντάδες έντυπα....150
    περιφερειακά κανάλια με νομαρχιακή αδειοδότηση...11εθνικά..
    600 ραδιόφωνα...!
    Τότε πίστευαν πως ήταν στοιχείο.."πλουραλισμού"....ήταν,περίπου,
    γενοκτονία!
    Και το κοινό συμμετείχε και εξαχρειώθηκε....δεν έχει,βέβαια, το
    ίδιο μερίδιο ευθύνης με τους πρωτεργάτες,δεν είναι όμως
    αναμάρτητο.....όσοι,τότε,τόλμησαν να αντιλέξουν συνετρίβησαν
    ή περιθωριοποιήθηκαν....τώρα το κόστος είναι δυσθεώρητο και
    καταβάλλεται τοις μετρητοίς....δεν είναι,όμως,να επιχαίρει κανείς,
    οικογένειες πετιούνται στο δρόμο και οι malfaiteurs ...απολύουν!

  14. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 30/11/2010 13:15:17

    Βολφ Μπίρμαν παραφρασμένος

    Και οι δημιογράφοι με χέρι υγρό υμνούνε της πατρίδας τον χαμό
    Κάνουν με θέρμη τα στοιχειά στιχάκια
    με τους κυβερνώντες ταχουνε πλακάκια
    σαν χέλια γλοιώδικα έχουν πουληθεί
    τους έχω σιχαθεί........

    • Le canard avatar
      Le canard @ Ανώνυμος 30/11/2010 21:24:23

      Οι ποιητές, λέει Ανώνυμε, ο Μπίρμαν. Αλλά και πάλι μέσα είσαι για τους μεγαλοδημοσιογράφους και αρκετούς απλούς δημοσιογράφους

  15. oxi ki etsi... avatar
    oxi ki etsi... 30/11/2010 14:26:53

    Misha,

    το οτι τα παιδάκια σου πάνε στα καλύτερα σχολεία και φροντιστήρια και δεν σκάβουν πατάτες στα χωράφια, το οτι η γυναίκα σου είναι αρχόντισσα και κυρά στο σπίτι σου και δεν πάει να πλύνει τα βρακιά διάφορων, το οτι η αδερφούλα σου πάει στα καλύτερα Πανεπιστήμια και όχι στους οίκους ανοχής ανά την Ευρώπη και το οτι εσύ σουλατσάρεις με ολοκαίνουριο Ι.Χ. (για το οποίο δεν περίμενες μετά από αίτηση 15 χρόνια) στην Αθήνα, ΤΑ ΧΡΩΣΤΑΣ ΣΤΟ ΟΤΙ ΕΥΤΥΧΩΣ Ο ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...

    Η Ελλάδα δεν καταλαβαίνει από Φασισμό...

    Έδιωξε τον ιταλικό, τον γερμανικό και τον σταλινοφασισμό...

    Αλλά έχω μια απορία βρε Misha:

    Πώς γίνεται 500 εκ. Ευρωπαίοι που ζήσανε τον Κομμουνσιμό στο πετσί τους να λένε "σκατά στο λάκκο του Στάλιν" και στην Ελλάδα που δεν έζησαν τα γκουλαγκ, τη φτώχεια, το να μην τολμάς να κυκλοφορείς έξω κτλ. να έχουμε κάποιους που να λένε "ζήτω ο Κομμουνισμός"...?????

    • Misha avatar
      Misha @ oxi ki etsi... 30/11/2010 18:18:00

      Tις τελευταίες βδομάδες στη Ρουμανία, η οποία επίσης υπετάγη στο ΔΝΤ, ο κόσμος φωνάζει «Συγγνωμη Τσαουσέσκου ».
      Αν αυτό σου λέει κάτι.
      Οι ελλαδίτες δεν καταφέραμε δυστυχώς να διώξουμε τον αγγλικό φασισμό...

  16. Maximilien avatar
    Maximilien 30/11/2010 15:29:42

    Έτσι λυσσάξτε με το ΚΚΕ. Μαζί με τους Βεντούρηδες και τους απατεώνες.

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Maximilien 30/11/2010 16:10:43

      Να χαίρεσαι πού λυσσάνε με τό Κόμμα και όχι με τήν ιδεολογία τού Κομμουνισμού.
      Πρέπει να είσαι ευτυχής.Πίστεψέ με φίλεμου.
      Να αντιδρούσες αν "λυσσάγανε" για τό ανάποδο....

  17. Δάφνη says avatar
    Δάφνη says 30/11/2010 16:32:22

    Maximilian εξήγισέ μας με αποδεικτικά στοιχεία για τους απατε'ωνες και για όσα λες

  18. Δάφνη says avatar
    Δάφνη says 30/11/2010 16:47:59

    Oxi ki etsi, σου ζήτησα στοιχεία για τις ακροαριστερές οργανώσεις που συντάσονται με το ΠΑΜΕ. Δεν μου τα έδωσες και τα περιμένω προκειμένου να βρώ και την αξιοπιστία σου.

  19. ataktos avatar
    ataktos 30/11/2010 17:08:53

    η πουλημένη ηγεσία τον Συνδικάτων σας ..θα πουλήσει και τα βρακιά σας ακόμα εεεεεεεεεεεε

  20. Λίνα says avatar
    Λίνα says 30/11/2010 17:42:37

    παγωτατζή μου εσύ, με τι λυσσάς με το κόμμα ή με την ιδεολογία του κομμουνισμού? Εσύ τα έχεις ξεχωρίσει αυτά μέσα σου? Το ότι το ΚΚΕ είναι ένα κίνημα μέσω του ΠΑΜΕ που διεκδικεί, ρωτάω με ποιό άλλο μέσο μπορούμε να διεκδικίσουμε. Απάντησέ μου

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Λίνα says 30/11/2010 18:37:56

      @ Λίνα
      Εγώ είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος.
      Τό να πιστεύω και στόν Κομμουνισμό είναι υλικός και πνευματικός πλεονασμός.

      • Misha avatar
        Misha @ παγωτατζής 30/11/2010 18:53:49

        O Oρθόδοξος Χριστιανισμός εχει σαφέστατο κοινοτιστικό (κομμουνιστικό αλλά όχι μαρξιστικό-υλιστικό) και αντικαπιταλιστικο χαρακτήρα.

      • Λίνα says avatar
        Λίνα says @ παγωτατζής 30/11/2010 20:00:16

        Το καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες. Χριστιανός Ορθόδοξος. Ουτε όμως υπάρχει πίστη που να μας κατευθήνει
        στον κομμουνισμό ή κάπου αλλού.Πιστεύουμε όπου θέλουμε.
        Ετσι όμως όπως έχουν γίνει τα πράγματα με την παγκοσμιοποίηση θα πρέπει να κάνουμε κάτι για τους εαυτούς μας. Εσύ τι προτίνεις/?

  21. Κ avatar
    Κ 30/11/2010 17:49:48

    Σεβαστοί όσοι αγωνίζονται στο πεζοδρόμιο! Αλλά αυτοί που πληρώνονται για να κάνουν αυτή τη δουλειά...τι είναι, "επαγγελματίες" αγωνιστές;

    Ο νοών νοεί το

  22. Λίνα says avatar
    Λίνα says 30/11/2010 18:06:05

    Περιμένω ακόμη να μου πει ο hope ποιά ακροαριστερά κόμματα κρύβονται πίσω από το ΠΑΜΕ. Περιμένω επίσης να μου πείτε όλοι σας τον τρόπο της αντίδρασης που προτείνετε

  23. Misha avatar
    Misha 30/11/2010 18:19:36

    Ο Πάνος Σόμπολος έφαγε σήμερα ξύλο λένε και κρυφτηκε πίσω από τα ΜΑΤ για να γλυτωσει κι αργότερα λουφαξε στο Υπ.Εργασίας....

  24. Λίνα says avatar
    Λίνα says 30/11/2010 18:51:36

    βαγόνι πολύ σωστά τα λες όλα. Σκέψου 'ομως οτι το πρόβλημα της Ελλ'αδας ξεκινάει από το 1821 και με διαφθορά. Για να βγείς εσύ στο χώρο του θεάματος θα πρέπει να ευημερεί το κράτος. Αυτή τη στιγμή, γνωρίζουμε όλοι μας, οτι το κράτος δίνει ελάχιστα χρήματα για τον πολιτισμό,Τι περιμένεις λοιπόν εσύ?

  25. Tassos avatar
    Tassos 30/11/2010 18:56:07

    Επειδή με "σκούπισε" ο Φάκτορας το επαναδιατυπώνω: Ρε υποκριτές ΚΚΕέδες απολύσατε 40 μεροκαματιάρηδες από τον 902. Και τολμάτε ρε καραγκιόζηδες να μιλάτε για τους άλλους?

  26. Λίνα says avatar
    Λίνα says 30/11/2010 19:06:03

    hope οταν 'εχουμε να πούμε κάτι το λέμε και με αποδείξεις. Περιμένω λοιπόν να μου πεις ποιές αρισττοδεξιέςή ή αριστοαριστερές οργανώσεις βρίσκονται πίσω από το ΠΑΜΕ. Δεν αρκεί δηλαδή να είσαι αντικομουνιστής, πρέπει και να το αποδυκνύεις

  27. Λίνα says avatar
    Λίνα says 30/11/2010 19:18:41

    Tassos says , πες μας περισσότερα για την απόλυσή σου για να διασταυρώσουμε τα δεδωμένα

  28. Λίνα says avatar
    Λίνα says 30/11/2010 20:11:27

    hope ποιά ακροαριστερά ή ακροδεξιά κόμματα βρίσκονται πίσω από το ΠΑΜΕ? Ακόμη δεν μου τα έχεις κατονομάσει και περιμένωνα μου τα πεις

  29. Λίνα says avatar
    Λίνα says 30/11/2010 20:30:43

    Παγωτατζή, καταλαβαίνω πολύ καλά αυτό που θέλεις να πεις . Δεν χρειάζεται όμως να πιστεύεις στον κομμουνισμό για να ψηφίσεις. Ψήφισε εκεί όπουνομίζεις οτι εκπροσωπούνται τα δικά σου δικαιώματα

  30. Maximilien avatar
    Maximilien 30/11/2010 21:52:51

    Και εγώ ορθόδοξος χριστιανός είμαι και κομμουνιστικό κόμμα ψηφίζω και συνειδησιακά μια χαρά είμαι. Το συνειδησιακό πρόβλημα να το έχουν όσοι ορθόδοξοι χριστιανοί είναι οπαδοί της ελεύθερης αγοράς που πάει να πει ότι τα ΠΑΝΤΑ είναι εμπόρευμα (συμπεριλαμβανομένων των ανθρώπων) το οποίο μπορεί να πωλείται, να νοικιάζεται και να αγοράζεται.

    @Δάφνη, δεν νομίζω ότι πρέπει να εξηγήσω ποιοι είναι απατεώνες αφού, όπως διαπιστώνουμε όλοι, μπορεί να πετάει ο οποιοσδήποτε ό,τι συκοφαντία και λάσπη γουστάρει, για ΜΚΟ, ακροαριστερές οργανώσεις,(ο αντικομμουνισμός των οποίων συναγωνίζεται χαλαρά τον αντικομμουνισμό των ακροδεξιών) για διπλοθεσίτες και αργομισθίες χωρίς να νιώθει την στοιχειώδη υποχρέωση να δώσει ονόματα. Άρα και εγώ φαντάζομαι ότι δικαιούμαι να τσουβαλιάζω τον οποιονδήποτε που απλά διαφωνεί ιδεολογικά με το ΚΚΕ με τον Βεντούρη και τον Μπόμπολα για να κάνω εντύπωση.

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ Maximilien 01/12/2010 10:34:37

      Κι εγώ τα ίδια με σένα, και επίσης καλά είμαι με τη συνείδησή μου. Εννοείται ότι, πέρα από αυτό το πλαίσιο, κάθε λάθος μου με βαρύνει.