Για ποια ανανέωση μιλά ένας άνθρωπος που είναι 40 χρόνια στη ΝΔ;
01/10/2015 19:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για ποια ανανέωση μιλά ένας άνθρωπος που είναι 40 χρόνια στη ΝΔ;

Το νέο κόμμα δεν μπορεί να γίνει με υλικά κατεδαφίσεως. Ο κόσμος δεν θέλει μια ΝΔ με τα ίδια πρόσωπα που θα ελέγχουν το μαγαζάκι τους αλλά δεν θα έχουν όραμα για την Ελλάδα.

Μπράβο στον Βαγγέλη Μεϊμαράκη, γνωστό και ως Βαγγέλα. Στο δρόμο προς την αρχηγία του κόμματος, κι αφού τον διόρισε εκεί ο Αντώνης Σαμαράς, έχει κάνει βήματα προόδου και... μόρφωσης. Είπε: «Εγώ πιστεύω στο χτίσιμο... στην επανεκκίνηση. Εγώ δεν σας καλώ σε μάχη, δεν σας καλώ σε κατεδάφιση». Με λίγα λόγια φαίνεται ότι διάβασε ολίγον Παλαμά και τον γκρεμιστή και τον κτίστη και μας το ξεφούρνισε προκειμένου να μας πείσει ότι έρχεται με σχέδιο να αλλάξει τη Νέα Δημοκρατία. Με ενότητα και με σύνθεση είπε στη συνέντευξη που έδωσε προκειμένου να ανακοινώσει το χρονικό μιας προαναγγελθείσας υποψηφιότητας. Τα κόλπα ότι δήθεν δεν ενδιαφέρεται για την αρχηγία πέρασαν και αφού πήρε εντολή από τον... ιδιοκτήτη της γαλάζιας πολυκατοικίας, αποφάσισε να κατέβει και να γίνει ο... θυρωρός.

Κάτι σαν τον Παύλο Χαϊκάλη στο γνωστό σήριαλ «Πολυκατοικία» όπου όπως θα θυμούνται όσοι το παρακολούθησαν, στο τέλος το κτίριο κατέρρευσε. Κάπως έτσι και ο νέος υποψήφιος θυρωρός της ΝΔ θέλει να οδηγήσει το κόμμα στην κατάρρευση.

Μα για ποια ανανέωση μιλά ένας άνθρωπος που είναι 40 χρόνια στη ΝΔ; Εντάξει, έχει υπηρετήσει το κόμμα και το γνωρίζει καλά. Να του πούμε και μπράβο γιατί ήταν πιστός στρατιώτης. Αλλά από πότε οι στρατιώτες, που είναι καλοί σ' αυτό που κάνουν, δικαιούνται να είναι και καλοί στρατηγοί; Από πότε δηλαδή τα παράσημα τα παίρνει κάποιος επειδή είναι «παλιός» κι όχι επειδή είναι ικανός και άξιος ηγέτης;

«Εγώ θέλω ένα πρόγραμμα κυβερνητικό για το μέλλον. Υπηρετώ τη ΝΔ από την ημέρα που υπήρχε και στα πάνω της και στα κάτω της. Ήμουν πάντα παρών, πάντα στην πρώτη γραμμή, όπως και αυτό το καλοκαίρι που ανέλαβα την αρχηγία, εις γνώση των δυσκολιών που υπήρχαν, με την κακή ψυχολογία και την οργανωτική διάλυση που υπήρχε» ανέφερε χαρακτηριστικά.

Τι είναι αυτό; Αιχμή κατά του Σαμαρά ότι άφησε διαλυμένο το κόμμα; Ουδείς αχαριστότερος του ευεργετηθέντος που λέει και ο λαός.

Μπράβο Βαγγέλα που ήσουν παρών αλλά γιατί αυτό σου δίνει προβάδισμα για την προεδρία του κόμματος; Και ποιος πιστεύει δηλαδή ότι ο συμπαθής «χαχανούλης», συνταξιούχος πολιτικός, με τις εξυπνακίστικες ατάκες του μπορεί να κερδίσει τον Τσίπρα;

Το έχουμε ξαναπεί. Καλή η μαγκιά, η λαϊκή φωνή που πουλάει για λίγο, αλλά μέχρι ενός σημείου. Η πολιτική δεν είναι σκυλάδικο ούτε ταβέρνα για να μαζεύει ο ταβερνιάρης τους φίλους του, να κάνει πλακίτσες, χιουμοράκι εφηβικού επιπέδου και μετά να τους αναγγέλλει «τώρα θα χτίσουμε τη ΝΔ, θα χτίσουμε την Ελλάδα, ελάτε μαζί μου». Αυτά είναι παιδικά πράγματα και δεν ταιριάζουν σε ένα κόμμα που έχει βαρέσει διάλυση και θέλει ανασύνθεση από την αρχή.

Το νέο κόμμα δεν μπορεί να γίνει με υλικά κατεδαφίσεως. Ο κόσμος δεν θέλει μια ΝΔ με τα ίδια πρόσωπα που θα ελέγχουν το μαγαζάκι τους αλλά δεν θα έχουν όραμα για την Ελλάδα. Κυρίως ο λαός της ΝΔ δεν θέλει έναν «δοτό» αλλά μεταβατικό πρόεδρο που θα τρώει τις σφαλιάρες από τον Αλέξη μέχρι να αποφασίσει κάποιος να κάνει κάτι πριν βαρέσουν εντελώς διάλυση.

Άφησε και αιχμές για πολλούς λέγοντας:

«Κάποιοι άλλοι που τους τίμησε η ΝΔ, που έγιναν υπουργοί, εγκατέλειψαν το κόμμα. Κάποιοι μάλιστα συγκυβερνούν με τον ΣΥΡΙΖΑ, κάποιοι άλλοι έγιναν απολίτικοι. Εγώ από την πλευρά μου πάντα υπηρετούσα τη ΝΔ, υπό τον οποιονδήποτε πρόεδρο γιατί τη θεωρώ συνταγματικό πυλώνα». Ο πρώτος στον οποίο αναφέρεται είναι φυσικά ο Καμμένος. Ο δεύτερος ποιος είναι; Γιατί εμείς θα μπορούσαμε να φανταστούμε και τον Κώστα Καραμανλή. Αυτός είναι εδώ και χρόνια απολίτικος, έχοντας αποσυρθεί στη Ραφήνα. Τι εννοεί άραγε ο Μεϊμαράκης; Μήπως τον Δημήτρη Αβραμόπουλο ο οποίος όντως έχει αποσυρθεί από τα κομματικά αλλά φημολογείται ότι επιστρέφει από τη Νέα Υόρκη διότι πιέζεται να καταθέσει κι αυτός υποψηφιότητα; Ενδεχομένως.

Η ουσία είναι ότι ο Μεϊμαράκης είναι στην κούρσα διαδοχής αν και είχε πει όχι αρχικά. Η ουσία είναι ότι από την αρχή γράφαμε ότι παίζεται ένα στημένο παιχνίδι για να είναι αυτός υποψήφιος με σπρώξιμο από το Καραμανλικό στρατόπεδο. Κι επίσης ότι αν ο Βαγγέλας γίνει αρχηγός και συνεχίσει την ίδια τακτική, την ίδια πολιτική με τα αστειάκια και τα «χαχανούλια» τότε η ΝΔ θα βλέπει για πολλά χρόνια την πλάτη του ΣΥΡΙΖΑ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Τάσος avatar
    Τάσος 01/10/2015 19:34:29

    Ερμη ΝΔ...

  2. Svart Drottning avatar
    Svart Drottning 01/10/2015 20:03:32

    Ας ευχηθούμε ο κόσμος με την ψύχραιμη, ανεξάρτητη και μη υποκινούμενη εκ προσωπολατρείας ψήφο του, να τους ξυπνήσει όλους αυτούς τους ξεπερασμένους συνταξιούχους, από την πλάνη στην οποία επιλέγουν να βρίσκονται. Τόπο στους νεότερους, τόπο στο νέο λόγο, στο νέο ύφος και ήθος.

  3. Διογένης avatar
    Διογένης 01/10/2015 22:04:47

    Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι σε δέκα μόλις ημέρες το κλίμα έχει γυρίσει τούμπα για τον Μεϊμαράκη και θα γυρίσει κι άλλο. Είναι αμφίβολο αν θα βρει έστω και την ψήφο του στην κάλπη, δεν πα να σηκωθεί κι απ' τον τάφο του ο γέρος Καραμανλής και να πει "αυτόν να ψηφίσετε". Όσο ο Μεϊμαράκης ήταν ο ενωτικός "δεν αλλάζω τα ψηφοδέλτια - όλοι νεοδημοκράτες είμαστε", ήταν όλα (σχεδόν) μια χαρά και ήταν ανεκτή και η χλιαρή υπεράσπιστη του σαμαρικού κυβερνητικού έργου και η σημειολογική επιστροφή στη Ρηγίλλης και διάφορα άλλα πράγματα. Και παραγνωρίζουμε το ανόητο προεκλογικό μήνυμα "θα συγκυβερνήσουμε με το ΣΥΡΙΖΑ, ασχέτως που κατέστρεψε τη χώρα. Το πρόβλημα ανέκυψε για τα καλά μετά την 20η Σεπτεμβρίου. Όταν ο Μεϊμαράκης πέρασε τον ίσκιο του για μπόι και αποφάσισε να κατέβει ως "ενωτικός" υποψήφιος πρόεδρος. Εδώ όμως το "ενωτικός" άρχισε να σημαίνει άλλα πράγματα: Άρχισε να σημαίνει ότι "κάντε όλοι στην μπάντα να εκλεγώ εγώ". Ασχέτως εάν αυτό είχε καραμανλική επίνευση ή όχι (που αποκλείεται να μη δεν είχε, είναι υπερβολικά πολλές οι διαρροές περί τούτου ώστε να είναι ψευδείς), εδώ έχουμε τον ίδιο τον Μεϊμαράκη ως αυτοδύναμο πολλαπλασιαστή της οποιας καραμανλικής επίνευσης: Είναι ο Μεϊμαράκης του Κάραβελ (1987), ο Μεϊμαράκης των μαζικών, ακόμη και βιαίων (πολύ ξύλο...) εκκαθαρίσεων εσωκομματικών αντιπάλων, ο Μεϊμαράκης του παρασκηνίου και των ιντριγκών: Το αίμα νερό δεν γίνεται. Τι να τον κάνουμε αυτόν τον άνθρωπο; Ποιον να εκπροσωπήσει; Ποια "ενωτικότητα" φέρει πλέον; Εδώ δεν ομιλούμε για τον έλεγχο μιας κομματικής νεολαίας, όπως στο Κάραβελ, αλλά για τη διακυβέρνηση της χώρας, για την αντιμετώπιση του Τσίπρα ως αντιπάλου στις επόμενες εκλογές, όποτε κι αν γίνουν. Απολύτως καμία αντιπροσωπευτικότητα δεν έχει πλέον ο Μεϊμαράκης για τους νεοδημοκράτες. Είναι απλώς ο ελεγχόμενος, ο his master's voice, ο άνθρωπος που θα κρατήσει ζεστή την καρέκλα μέχρι να προετοιμαστεί ο επόμενος γόνος, ο επόμενος σωτήρας; Ή η επιστροφή του "εθνάρχη", τέλος πάντων του ανηψιού του, σε πιο κατάλληλη στιγμή; Ποιος ξέρει τι ακριβώς έχουν στο μυαλό τους. Ό,τι κι αν έχουν, δεν έχει σημασία. Η ουσία είναι ότι από τις 21 Σεπτεμβρίου και μετά το κόμμα είναι έρμαιο προπηλακισμών και τρομοκρατίας εκ μέρους του Μεϊμαράκη, που προσπαθεί με παλαιοκομματικές μεθόδους να αποτρέψει τους υπόλοιπους υποψήφιους, αρχικά από το να βρουν τις 50 υπογραφές, στη συνέχεια από το να διεκδικήσουν τη νίκη επί ίσοις όροις. Σήμερα πήρα ένα SMS από τον Μεϊμαράκη στο κινητό μου. Από την εκλογική διαδικασία του Νοεμβρίου 2009 και μετά παίρνω κατά καιρούς κομματικά SMS στο κινητό μου. Αυτό δεν ήταν "κομματικό". Ήταν ενός υποψηφίου. Από τους άλλους θα πάρω; Θα έχουν πρόσβαση στη λίστα αυτή με τους αριθμούς κινητών οι υπόλοιποι υποψήφιοι; Θέλω να πω ότι είναι εμφανές ότι ο Μεϊμαράκης καταχράται την ιδιότητά του ως νυν Προέδρου, προκειμένου να μεγιστοποιήσει τις πιθανότητες εκλογής του. Θα μου πείτε, και τι περίμενες, για την πολιτική μιλούμε. Θα σας πω, όχι, δεν μιλούμε για αυτή την πολιτική. Αν καθόμαστε και χάνουμε από τον ύπνο μας, τη δουλειά μας, την οικογένειά μας για να γράψουμε κάποια πράγματα χωρίς να έχουμε κανένα προσωπικό όφελος, το κάνουμε διότι "ου περί χρημάτων τον αγώνα ποιούμεθα, αλλά περί αρετής". Οι άλλοι ας κάνουν τον αγώνα για όποιον λόγο θέλουν. Γι' αυτό τον λόγο μετατρέψαμε την διαδικασία του 2009 σε γιγαντιαίο κίνημα που σάρωσε τα πάντα. Εμείς οι "περαστικοί", για τους οποίους ο Μεϊμαράκης δεν θέλει ούτε να ακούει. Και καλά κάνει. Διότι στο τέλος δεν θα τον ψηφίσει κανένας. Ήδη και μέσα στο κόμμα η υποψηφιότητά του άρχισε να πλήττεται. Μα τι νόμιζε; Ότι θα το κάνει Κάραβελ; Λυπάμαι που το λέω, η αρχηγία τελικά δεν ήταν για τα κυβικά του. Άντε, για μια άλωση της ΟΝΝΕΔ για λογαριασμό της Ντόρας και του Μητσοτάκη, αρκετός είναι. Για μεταβατικός αρχηγός "ενωτικός", θα έκαμνε, εάν το αληθινό του πρόσωπο δεν ήταν αυτό του Κάραβελ. Μέχρι εκεί. Πολύ σύντομα θα δει ο Καραμανλής ότι επένδυσε σε κουτσό άλογο και ότι ο Μεϊμαράκης όχι μόνον δεν θα κερδίσει, αλλά θα υποστεί συντριπτική ήττα στην κοινωνία που δεν τον θέλει. Και θα είναι αυτό και δική του ήττα. Δεν είναι η κοινωνία ο κομματικός μικρόκοσμος της συρρικνωμένης ΝΔ. Υπάρχει και κάτι άλλο. Βλέποντας σημειολογικά την αναφανδόν υποστήριξη του Μεϊμαράκη από συγκεκριμένες κρυπτοσυριζαίικες ιστοσελίδες καταλαβαίνει κανείς ότι η αρχηγία Μεϊμαράκη εξυπηρετεί όλους εκείνους που για διάφορους λόγους θέλουν μακροημέρευση του ΣΥΡΙΖΑ στην εξουσία. Ο καραμανλισμός έχει ενταχθεί, κατά τα φαινόμενα, πλήρως σε αυτό το σχέδιο. Από τη μια ο ΠτΔ Παυλόπουλος, από την άλλη ο Μεϊμαράκης "θα συγκυβερνήσουμε με τον ΣΥΡΙΖΑ σε κάθε περίπτωση" ως επιλογή του νομιζόμενου ιδιοκτήτη της γαλάζιας πολυκατοικίας, είανι φανερό ότι κάτι δεν πάει καλά με τον Καραμανλή και τον καραμανλισμό όσον αφορά τον ΣΥΡΙΖΑ: Τόσα καταλαβαίνει, τόσα κάνει, φαίνεται. Ας είναι. Εμείς οι "περαστικοί", η πραγματική ΝΔ, η πραγματική κοινωνία, έχουμε γνώση. Έχουμε γνώση ότι το 1974 ξεκίνησε μια διαδικασία υπερνομιμοποίησης της αριστεράς, η οποία δεν έχει όμοιά της στην Ευρώπη τη δώθε του κάποτε παραπετάσματος. Η διαδικασία αυτή θα τελειώσει, μαζί με τον καραμανλισμό, όποτε και αν γίνουν αυτές οι εσωκομματικές εκλογές. Η άτυπη συγκυβέρνηση του καραμανλισμού με τον ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι παρά η κορύφωση της νομιμοποίησης (πρωτίστως ηθικής) της αριστεράς, που έκανε ο "Εθνάρχης" το 1974. Καιρός να τελειώνουμε με αυτά. Όποιος και να εκλεγεί στη ΝΔ. Ο οποίος βέβαια δεν πρόκειται να είναι ο Μεϊμαράκης, η τελευταία και φαρμακερή επιλογή του "εθναρχικού διαδόχου"-ανηψιού.

    • Naruto avatar
      Naruto @ Διογένης 02/10/2015 12:38:15

      Η ηθικη νομιμοποίηση και προικοδότηση της αριστεράς απο τον "εθνάρχη" με προβλημάτιζε χρόνια . Σε σχετικές συζητήσεις με φίλους εισέπρατα την απάντηση οτι δεν μπορούσε να κάνει διαφορετικά γιατί έπρεπε να ενταχθεί η αριστερά στο σύστημα . Εκ των πραγμάτων αποδεικνύεται οτι η αριστερά αδυνατεί να ξεπεράσει τις κνίτικες ιδεοληψίες και τα εμφυλιοπολεμικά κόμπλεξ προκαλώντας ανυπολόγιστη ζημιά στην πατρίδα . Έχουμε φθάσει στο σημείο όπου η ζημιά γίνεται μή αναστρέψιμη ( λαθρομετανάστευση + 90δις χρέος κλπ) Για να ανατραπεί η κατάσταση χρειάζεται στην δική μας πλευρά ηγέτης σεβαστός και με διασυνδέσεις οχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό . Θέλω να πώ δηλαδή γιατί να μην επιλέξουμε μια γνωστή προσωπικότητα απο τους έλληνες της διασποράς ? Ρίχνω απλώς μια ιδέα δεν ξέρω αν είναι καλή ή κακή και πόσο εφικτή . Υ/Γ Δεν εννοώ τον ΓΑΠ .

  4. λαέρτης avatar
    λαέρτης 01/10/2015 22:16:11

    έχουμε λαό λέμε λοιπόν Ή Μειμαράκης ή Μητσοτάκης ή Τζιτζικώστας Άντε κι ο Άδωνις αν μαζέψει τις ... υπογραφές Αφού λοιπόν αυτές είναι οι επιλογές των ...σοφών της ΝΔ ας τις λουστούν... νομίζω ότι παράταξη με αυτά τα μυαλά δεν πάει πουθενά ... μπορει να πιστεύουν , επειδή φυσικά ζουν στο μικρόκοσμό τους , ότι αυτό που κάνουν μπορει να συγκινεί κάπως τον κόσμο που έχει λογική αλλά ειλικρινά η απογοήτευση είναι τέτοια που αποτυπώνεται από παντελή αδιαφοριά.... ούτε καν θυμό ή εκνευρισμό.... νομίζω ότι κι εγώ αρκετά ασχολήθηκα με αυτή την κατάντια που θεωρεί ότι είμαστε υποχρεωμένοι να παρακολουθούμε τα θλιβερά παιχνίδια διαδοχής μιας κλειστής αναξιοοικογενειοκρατίας .... αν λοιπόν αυτό είναι το σκηνικό ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΝΥΧΤΑ ΣΑΣ!!!!!!! (Τους τελείωσες Αλέξη!!!!!!!!! Τελικά δεν ήθελαν και πολύ !!!! Μέχρι να καταλάβουν ότι πρέπει να ανανεωθούν θα έχεις κλείσει τρίτη εκλογική νίκη!!!!! στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος!!!!!!!)

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ λαέρτης 01/10/2015 22:36:41

      Υπερεκτιμάς τον Τσίπα, που ούτε αυτός πίστευε τις νίκες του.

    • δεξιος αγωνιστης avatar
      δεξιος αγωνιστης @ λαέρτης 02/10/2015 00:53:52

      Τελικα δεν μας λες αγαπητε/η,ποιον εγκρινεις εσυ αφου κανεις απο τους προαναφερθεντες δεν σου αρεσει.Και επιπλεον πλεκεις συνεχως το εγκωμιο του καταληψια που θα μας τελειωσει.Μη φοβασαι εχουν γνωσιν οι φυλακες.Μηδενα προ του τελους μακαριζε.

    • Βιεννεζος avatar
      Βιεννεζος @ λαέρτης 02/10/2015 16:19:29

      Συμφωνώ και επαυξάνω...

  5. Jim Beam avatar
    Jim Beam 01/10/2015 22:45:10

    Μπράβο Βαγγέλα που ήσουν παρών αλλά γιατί αυτό σου δίνει προβάδισμα για την προεδρία του κόμματος; Και ποιος πιστεύει δηλαδή ότι ο συμπαθής «χαχανούλης», συνταξιούχος πολιτικός, με τις εξυπνακίστικες ατάκες του μπορεί να κερδίσει τον Τσίπρα;

  6. ruskin avatar
    ruskin 02/10/2015 01:47:25

    Ειναι υποτιμητικο για τον μεσο νεοδημοκρατη να του λενε, την ωρα που ο χωρος εχει πραγματικα αναγκη ανανεωσης, πηγαινε να βγαλεις εναν εξηνταρη που ειναι στο κομμα 40 χρονια για προεδρο, μονο και μονο για να ζεσταινει τη θεση για τους -ζαβούς- εκπροσώπους της επόμενης γενιάς της οικογενειοκρατίας, τον ξάδελφο του ΚΚ ή τον γιο της Ντόρας...
    ΟΧΙ ΚΥΡΙΟΙ (και κυριες)!!

  7. ΙστορίαΤουΑνθρώπου avatar
    ΙστορίαΤουΑνθρώπου 02/10/2015 10:52:40

    Οι μουστάκα είναι ανανεωτική.. νομίζει.. ΙστορίαΤουΑνθρώπου