#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/10/2010 14:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί o Τατούλης και το ΠΑΣΟΚ θα χάσουν στην Πελοπόννησο



Η Ιπποκράτους επιμένει ότι ο Πέτρος Τατούλης προηγείται στην Πελοπόννησο και μάλιστα λένε ότι «έχει κλειδώσει την πρωτοπορία». Ως ένδειξη της πρωτιάς του αναφέρουν τις συχνές επισκέψεις του Προέδρου της ΝΔ στην Περιφέρεια!

Εμείς για να εκτιμήσουμε την πρόβλεψη θα ακολουθήσουμε τη μέθοδο της τελευταίας παρατήρησης, ήτοι των βουλευτικών εκλογών του 2009. Τι και αν είναι το ιστορικό χαμηλό της ΝΔ, τι κι αν έχουν αλλάξει άρδην οι πολιτικές συνθήκες από τότε. Εμείς στην ανάλυση μας θα χρησιμοποιήσουμε μόνο τη μέρα του θριάμβου του ΠΑΣΟΚ.

Επίσης,  δεν θα ασχοληθούμε με ποσοστά (αποπροσανατολιστικά πολλές φορές αν και εντυπωσιακά) και θα λάβουμε υπόψη μας μόνο τα «κουκιά».

Αν ανατρέξουμε λοιπόν στα επίσημα αποτελέσματα των βουλευτικών εκλογών του 2009 στη Διοικητική Περιφέρεια Πελοποννήσου, θα δούμε 3 νομούς μπλε (Μεσσηνίας, Λακωνίας, Αργολίδας) και δύο πράσινους (Κορινθία, Αρκαδία). Η Αργολίδα έγινε γαλάζια για μόλις 114 ψήφους.

Στο σύνολο των 5 νομών το ΠΑΣΟΚ προηγήθηκε κατά 6.045 ψήφους (185.428 έναντι 179.383). Το ΚΚΕ συγκέντρωσε 21.974 ψηφοδέλτια με το ΛΑΟΣ πάρα πολύ κοντά, στις 21.933 προτιμήσεις. Τον ΣΥΝ επέλεξαν 15.279 πολίτες και όλοι οι «λοιποί» συγκέντρωσαν 14.665.

Αν αθροίσουμε τις ψήφους ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ φτάνουμε στις 207.361 ενώ ΝΔ-ΚΚΕ-ΣΥΝ στις 216.636. Δηλαδή 9.275 κουκιά παραπάνω άθροισαν οι κοινοβουλευτικές δυνάμεις που δεν αποδέχονται το «μνημόνιο» πριν αυτό μπει στις ζωές μας! Στο νούμερο δεν συμπεριλαμβάνουμε τους λοιπούς που ως αριστερόστροφοι στην πλειοψηφία τους είναι κατά βάση κατά του μνημονίου.

Το ΠΑΣΟΚ νίκησε κατά κράτος τη ΝΔ στην Αρκαδία 35.891 έναντι 28.226. με τον ΛΑΟΣ στις 3.698. Ακόμη κι αν δεχτούμε ότι ο Τατούλης διατηρεί τις ψήφους αυτές (κοντά 40.000) στην έδρα του δεν του φτάνουν!

Και με σταλινικό ποσοστό να κερδίσει την Αρκαδία, ξεπερνώντας και τις 45.000 ψήφους, το όφελος αυτό θα αντισταθμιστεί από τους λοιπούς 4 νομούς και πάλι θα χάσει!!

Στις βουλευτικές του 2009 στην Αρκαδία βρέθηκαν 77.250 έγκυρα ψηφοδέλτια, επί συνόλου 438.662 σε όλη την Περιφέρεια. Αντιπροσωπεύοντας λιγότερο από το 20% του εκλογικού σώματος των 5 νομών (17,61% για την ακρίβεια)  η Αρκαδία δεν μπορεί να κάνει τη διαφορά, ακόμη κι αν δεχτούμε ότι ο Τατούλης θα σαρώσει «εντός έδρας»

Στην Κορινθία το ΠΑΣΟΚ έπιασε ταβάνι το 2009 συγκεντρώνοντας 47.107 ψήφους έναντι 36.264 της ΝΔ ενώ στη Μεσσηνία η ΝΔ πήρε 53.959 έναντι 48.722 του ΠΑΣΟΚ. Στην Αργολίδα είχαμε ισοπαλία ουσιαστικά 29. 654 έναντι 29.768 (ΝΔ) ενώ στη Λακωνία η ΝΔ κέρδισε με 31.166 έναντι 24.054.

Σαφώς καμία εκλογή δεν είναι μηχανιστικό άθροισμα ψήφων. Ειδικά  τώρα, με τη δυναμική που έχει αναπτυχθεί  της αντίθεσης στην «προσφυγή στο μηχανισμό στήριξης».

Να το πούμε διαφορετικά. Και να συγκρατήσει ο Τατούλης το  μεγαλύτερο κύμα δυσαρέσκειας έναντι του μνημονίου και των επαχθών μέτρων και πάλι δεν θα ξεπεράσει τις 200.000 ψήφους και μοιραία θα χάσει στο δεύτερο γύρο, έστω κι αν προηγηθεί στον πρώτο! Η ΝΔ με σχεδόν 180.000 ψήφους το 2009, θεωρείται βέβαιο με τη δυναμική που έχει, ότι θα προσεγγίσει, μπορεί και να ξεπεράσει, το όριο των 200.000 ήδη από τον πρώτο γύρο.

Αλλά τότε μάλλον θα φταίει αυτός, ενώ το ΠΑΣΟΚ και το ΛΑΟΣ θα έχουν περισώσει τις εντυπώσεις ενωμένοι. Με διαφορετικά ψηφοδέλτια θα μετρούσε ο καθένας τη δική του δύναμη. Τώρα θα μασκαρευτεί η πραγματική τους δύναμη.

Με τον Δημήτρη Δράκο μπροστά κατά 4-5% στον πρώτο γύρο και ένα 55% έναντι 45% στο δεύτερο, δείχνει να «διπλοκλειδώνει» η Πελοπόννησος.

Το ΠΑΣΟΚ πίστεψε πολύ στο «μεγάλο κόλπο» για την άλωση του Μοριά. Στήριξε και στηρίζει επικοινωνιακά εδώ και πολλούς μήνες τον Τατούλη περισσότερο από κάθε άλλο υποψήφιο.

Και θα υποστεί μια στρατηγική ήττα.

Όπου εκτός του Πετράν, η μικροκομματική σκοπιμότητα, οι ανίερες συμμαχίες, οι κεντρικά κατευθυνόμενες υποψηφιότητες και η υποτίμηση της βούλησης της βάσης των ψηφοφόρων θα ηττηθούν κατά κράτος.

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Misha avatar
    Misha 30/10/2010 14:27:32

    σε φιλογαπικό μπλόγκ δημοσιοποιήθηκε κρυφή δημοσκόπηση του πασόκ , που δείχνει πλήρη ανατροπή στην Πελοπόννησο για τον Τατούλη από το +20 στο -2%.
    Και με δεδομένη την απέχθεια της Αριστεράς στους νεοφιλελεύθερους, η περιφέρεια έχει ήδη κριθεί εις βάρος του ντορούλη.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Misha 30/10/2010 14:51:46

      Ποιο, ποιο, ποιο;

      • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
        ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ Επώνυμος 30/10/2010 14:58:46

        Ο Παπατζωνης ειναι παιδι της θοδωρας παιδι και οχι Γαπικος.

        • Misha avatar
          Misha @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 30/10/2010 15:59:43

          Προφανώς δεν τον άκουγες πέρυσι.
          Το άλτερ έγκο του Κακαουνάκη ήταν.

      • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
        ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ Επώνυμος 30/10/2010 16:14:37

        Μα αυτο ακριβως κανουν οι Ντορικοι.Χτυπανε μια τη Ν.Δ και μια το Πασοκ για να τους αποδυναμωσουν.Περυσι ο Παπατζωνης βαραγε τον Καραμανλη , φετος βαραει τον Γαπ και τον Σαμαρα ταυτοχρονα.

  2. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 30/10/2010 14:28:19

    Να προσέξουν στη ΝΔ το θέμα της μεταφοράς ετεροδημοτών σε όλη την Ελλάδα. Σε τέτοιες... 'φουστιές' το ΠΑΣΟΚ είναι μανούλα και δεν πρέπει να πιαστούμε στον ύπνο.

  3. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 30/10/2010 14:38:28

    Μικρε οδυσσεα ,ευχομαι οι προβλεψεις σου να μην ειναι σαν αυτες που εκανες στο Μundial της Ν.Αφρικης που ειχαμε γινει ολοι για ενα μηνα κουβανοι.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 30/10/2010 14:56:37

      χαχαχα είσαι συκοφάντης όνομα και πράγμα. Με 1/25 στα προημιτελικά? Επίσης σου θυμίζω ότι στις 20/8 έγραψα για επτά και οκτώ περιφέρειες΄, όταν όλοι έβλεπαν 3 .

      • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
        ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ Μικρός Οδυσσέας 30/10/2010 15:02:58

        Το σχολιο ειχε και την μορφη πειραγματος.Ας πεσεις εσυ μεσα και ας μεινω παντοτινος συκοφαντης!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 30/10/2010 15:12:46

      Το κατάλαβα ρε συ συκοφάντη. Και μου άρεσε και το κουβανοί.
      Δεν χάνεται η Πελοπόννησος. Σε Αττική και Ανατ. Μακεδ-Θράκη θα δοθεί μάχη μέχρι να κλείσουν οι κάλπες

  4. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 30/10/2010 15:01:48

    Να κοιτάζεις ημερομηνία λήξης πριν πάρεις αυτά που παίρνεις φίλε γιατί θα σε καταστρέψουν..

  5. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 30/10/2010 15:07:35

    Αυτό είναι απάντηση στην ανάρτηση κύριε Παπαδόπουλε;
    Δεν ξέω αν η 13η Δεκέμβρη θα σημαίνει κάτι. Για την 7η Νοεμβρίου μιλάμε. Και για την Πελοπόννησο. Διαφωνείτε με τη μέθοδο? Με την ανάληση? Φοβάμαι ότι δεν αντιλαμβανόμαστε αυτό που θέλετε να πείτε

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Μικρός Οδυσσέας 30/10/2010 15:13:40

      Ανάλυση...

  6. zervas avatar
    zervas 30/10/2010 15:24:24

    H αντινομαρχης της ΝΔ και πρωην υποψηφια βουλευτης Ν.Τζανετεα βγαινει στα καναλια τις τελευταιες μερες και μιλαει για νικη Τατουλη απο την πρωτη κυριακή...Ξερει κατι η ετσι το λεει???Ο Σαμαρας κατεβαινει για 3η φορα στην Πελοποννησο την δευτερα (Τριπολη) και για 4η φορα την παρασκευή (Καλαματα) ενω η Ε.Παπαδημητριου ειναι εξαφανισμενη απο παντού και ο ασπονδος εχθρος του σαμαρα Γ.Λαμπροπουλος κανει εμφανισεις την τελευταια εβδομαδα με μια μουρη ναααααααα ετσι για τα ματια του κοσμου...Για κατεβει ο προεδρος τοσες φορες υπαρχει προβλημα........

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ zervas 30/10/2010 16:00:14

      Φίλτατε εμείς βάλαμε τα κουκιά κάτω ανά νομό. Αν γινόταν ότι θέλει ο κάθε τοπικός παραγοντίσκος ο Σαμαράς δεν θα είχε κερδίσει ούτε ένα νομό στις εσωκομματικές.
      Και ασφαλώς κατεβαίνει για να διασφαλίσει τη νίκη.

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ zervas 30/10/2010 16:02:14

      Εκει εχεις μεινει; Εδω βουλευτες δεν εχουν στειλει μια επιστολη , δεν εχουν κανει ενα τηλεφωνημα να παροτρυνουν τον κοσμο να παει να ψηφισει.Θα πει καποιος γιατι να μπουνε σε εξοδα τετοιες εποχες;Αυτοδιοικητικες ειναι οι εκλογες , οχι βουλευτικες.Σωστα αλλα δεν μπορει να διακρινει καποιος αν η απραξια αυτη οφειλεται σε μειωμενη κατανοηση της σημασιας των εκλογων ή κρυβει καποια σκοπιμοτητα.

  7. σκέφτομαι διαβάζοντας avatar
    σκέφτομαι διαβάζοντας 30/10/2010 15:57:18

    mikre Odisea, sikofanti kai loipoi otan xypnisete na plithite paidia fevgoun oi TSIMPLES apo ta matia kai vlepete kalytera. Kai meta tis 13 tha, ala logia na agapiomaste, vrite na sas ftei.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ σκέφτομαι διαβάζοντας 30/10/2010 16:05:46

      Και γκρίκλις και νόημα δεν βγαίνει. Χαιρετίσματα ...

  8. nick avatar
    nick 30/10/2010 16:06:12

    Οι συχνές επισκέψεις Σαμαρά στην Πελοπόννησο δε γίνονται επειδή κάτι δεν πάει καλά, αλλά επειδή ο Σαμαράς δίνει μεγάλη σημασία σε αυτήν ειδικά την Περιφέρεια.
    Ο Δράκος είναι όντως πλέον μπροστά από τον Τατούλη με τάσεις διεύρυνσης της διαφοράς στο δεύτερο γύρο.
    Και για κάποιους που μιλάνε για τη 13η Δεκεμβρίου παραπάνω, ένα έχω να πω: ο χάρτης στις 7 Νοεμβρίου θα βαφτεί επικίνδυνα μπλε. Αν έχει τα άντερα, ας αγνοήσει την εικόνα αυτού του χάρτη και ας προκηρύξει εκλογές στις 12 Δεκέμβρη. Και τότε θα δούμε τι θα γίνει στις 13 Δεκεμβρίου...

    • zervas avatar
      zervas @ nick 30/10/2010 16:14:14

      με 38,5%(ελεω Παυλοπουλου) ξανακανει κυβερνηση ή οικουμενικη παρεα με τα εξαπτερυγα....

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ zervas 30/10/2010 16:22:12

        Αν πάει στο 38, 5 το ΠΑΣΟΚ ο Σαμαράς είναι πρωθυπουργός

        • zervas avatar
          zervas @ Μικρός Οδυσσέας 30/10/2010 16:32:30

          Βιαστικο σε βλεπω μικρε οδυσσεα..βιαζεσαι ενω ακομη δεν εχει καθαρισει η ηρα απο το σιταρι..περιμενε πρωτα το κομμα της ντορας να φυγουν οσοι ειναι να φυγουν να ησυχασουν τα πραγματα απο το μαρτυριο της σταγονας που θα επακολουθησει μετα αφου καθε πολιτευτης που θα φευγει για τη μητσοτακαινα θα γινεται πρωτο θεμα στα καναλια το βραδυ....εχουμε καιρο για κυβερνηση ακομα....

          • Μικρός Οδυσσέας avatar
            Μικρός Οδυσσέας @ zervas 31/10/2010 01:24:46

            Σου απαντώ στο σενάριο των εθνικών εκλογών και στο 38, 5 του ΠΑΣΟΚ. Δεν βιάζομαι για τίποτα. Αλλά όταν θα δει τα αποτελέσματα το ΠΑΣΟΚ δεν θα θέλει ούτε για πλάκα εκλογές

      • nick avatar
        nick @ zervas 30/10/2010 16:23:29

        Κυβέρνηση συνασπισμού με τα εξαπτέρυγα θα αποτύχει (εντός 6 μηνών) λόγω ισχυρών λαικών αντιδράσεων.
        Όσο για το 38,5%, θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο το ΠΑΣΟΚ να ξεπεράσει σε συνθήκες βουλευτικών εκλογών το 36%. Αυτό θα είναι το ταβάνι του. Και πολύ είναι...

  9. θεία δίκη avatar
    θεία δίκη 30/10/2010 16:22:04

    Εκλογές καί πράσινα άλογα!!!
    Οπώς έστρωσε ο γιωργακης να κοιμηθεί.
    Μόνο που θα βλέπει εφιάλτες.
    Εκεί να τελειώσεις τόν εαυτό σου καί το επίθετό σου.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ θεία δίκη 30/10/2010 18:31:08

      Ακριβώς. Θα είμαστε πολύ ανόητοι , αν τον αφήσουμε να διαφύγει.

      ΟΧΙ αγαπητέ Γεώργιε Παπανδρέου, αξιότιμε κύριε "φτάνει πια": δεν έχει πλοίο για σε, δεν έχει οδό ... έτσι που τη ζωή σου τη χάλασες εδώ, σ' όλη τη γη την χάλασες...

      Το μόνο που σου απέμεινε να κάνεις είναι να βάλεις ΤΩΡΑ πίσω στη θέση τους όσα η δυναστεία σου μας έχει κλέψει, εδώ και 30 χρόνια.

  10. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 30/10/2010 16:33:17

    @ Μικρός Οδυσσέας.....1)μάλλον τα έχεις μπερδέψει.....στρατηγική ήττα θα είναι αν η ΝΔ χάσει την περιφέρεια Πελοποννήσου....αν την χάσει ο κύριος Τατούλης που υποστηρίζεται από ΠΑΣΟΚ και ΛΑ.Ο.Σ θα είναι μια ήττα που θα κινείται στα πλαίσια του φυσιολογικού.
    Όπως η ήττα του ΠΑΣΟΚ στην περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας.

    2) Η ΝΔ δεν ευθύνεται που η εκλογική αναμέτρηση στην περιφέρεια Πελοποννήσου, έγινε τελικά ντέρμπι ενώ φυσιολογικά έπρεπε να είναι "περίπατος"?

    Ασφαλώς και μπορεί η ΝΔ να κερδίσει την συγκεκριμένη περιφέρεια, είναι λογικό όμως να πανηγυρίσει έξαλλα ενδεχόμενη νίκη της εκεί?

    3) Ακόμα και στην περίπτωση που αναφέρεις να μην αλλάξουν καθόλου οι συσχετισμοί των κομμάτων, πως είσαι σίγουρος ότι οι αριστεροί ψηφοφόροι(ΚΚΕ-ΣΥΝ) θα προσέλθουν μαζικά στον δεύτερο γύρο?
    Και αν προσέλθουν, πως είσαι σίγουρος ότι θα ψηφίσουν τον κύριο Δράκο?

    4)Να δούμε τι θα γράφεις όταν η ΝΔ ηττηθεί κατά κράτος την πρώτη Κυριακή των εκλογών στην περιφέρεια Αττικής........να δούμε αν θα μιλάς
    "για συντριπτική ήττα" σε μια περιοχή με 2.000.000-2.500.000 ψηφοφόρους........

    • zervas avatar
      zervas @ δαιμονάκι 30/10/2010 16:39:04

      Στην επαρχια κραταει ακομη η ΝΔ ενω στην Αττικη ακουνε ΝΔ και τους πιανει εμετος!!!!60% θα αθροισουν οι 3 υποψηφιοι του Πασοκ!!θα περαεσι καιρος για να σηκωσει παλι το κεφαλι της η ΝΔ στην Αττικη..και το κυριοτερο δεν εχει βουλευτες..ολοι της πλακας ειναι εκεί....

      • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
        ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ zervas 30/10/2010 16:44:33

        Εμμεσα χαρακτηριζεις και τον λαο της Ν.Δ στην Αττικη οτι ειναι της πλακας.Αφου εκλεγει βουλευτες της πλακας δεν ειναι και ο ιδιος;Ή κανω λαθος;

        • zervas avatar
          zervas @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 30/10/2010 17:13:04

          το στελεχιακο δυναμικο ειναι της πλακας!!!στους τυφλους εκλεγει τους μονοφθαλμους...ποιους να εκλεξει???ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑΛΗ????

          • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
            ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ zervas 30/10/2010 17:25:16

            Και ποιους να εκλεξει; Τις μητερες των παιδιων του Πασχαλη;

          • Ηλίας avatar
            Ηλίας @ zervas 30/10/2010 17:50:54

            Έχεις απόλυτο δίκιο για το στελεχιακό δυναμικό της νδ. Είναι όντως για τις πέτρες. Όμως στηρίζουμε τον Σαμαρά με -μεταξύ πολλών άλλων- σκοπό την ανάδειξη νέων στελεχών και τη διάλυση των τζακιών και των μηχανισμών.

    • nick avatar
      nick @ δαιμονάκι 30/10/2010 16:52:33

      Φυσικά και είναι αιτία να πανηγυρίσει έξαλλα. Όλοι τους μαζί (ΠΑΣΟΚ-Μητσοτακισμός-ΛΑΟΣ, ΠΑΣΟΚ κ’ εξαπτέρυγα δηλαδή) και μόνος ο Σαμαράς (όχι μόνη η ΝΔ, μόνος ο Σαμαράς) και να σας πάρει την περιφέρεια; Μιλάμε για μεγάλη νίκη, μέσα στα μούτρα της τροικανής παρέας. Νίκη από τις λίγες…
      Για την περιφέρεια Αττικής κράτα λίγο μικρότερο καλάθι γιατί θυμάμαι ότι κάποτε μιλάγατε και για 10 πράσινες περιφέρειες…..

    • Eύη Σιούτη avatar
      Eύη Σιούτη @ δαιμονάκι 30/10/2010 16:54:25

      Δαιμονάκι και Ζέρβα πόσο παστόκοι μπορείτε να είστε? Αλλά για να ψηφίζετε τον ηλιθιότερο έλληνα να κυβερνάει μάλλον κάπου εκεί σας κόβω. Οσο για τις
      τσίμπλες, αυτές μετά την εκλογή Σαμαρά έφυγαν από τα δικά μας μάτια. Από τα δικά σας τί περιμένετε για να τις βγάλετε? Ραντεβού στις 15/11/2010 και αν του
      κωτάει το πανηλίθιου και στις 13/12/10
      ΒΥΕΕΕΕΕΕ

  11. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 30/10/2010 16:42:07

    @ Μικρός Οδυσσέας....για να πηγαίνει ο κύριος Σαμαράς 4η φορά στην συγκεκριμένη περιφέρεια,όπως αναφέρεται σε προηγούμενο σχόλιο, μάλλον υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.....και μην ξεχνάς ότι ο κύριος Σαμαράς θα υποστεί δεινή ήττα, ΑΝ χαθεί η συγκεκριμένη περιφέρεια, που ήταν από την αρχή μέσα στις 2 σίγουρες περιφέρειες για την ΝΔ(η άλλη σίγουρη ήταν η περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας).

    Βέβαια, εγώ βλέπω όπως και άλλοι το ποτήρι "μισοάδειο" και λέμε ότι για να κατεβαίνει συχνά εκεί ο κύριος Σαμαράς, υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στην περιφέρεια Πελοποννήσου....ενώ εσύ και διάφοροι άλλοι βλέπετε το ποτήρι "μισογεμάτο" και λέτε ότι ο κύριος Σαμαράς κατεβαίνει εκεί για να διασφαλίσει την νίκη(ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΙΓΟΥΡΗ).

    Σε 15 μέρες θα ξέρουμε ποια εκδοχή ήταν η πιο σωστή!!!

  12. Aris. A avatar
    Aris. A 30/10/2010 16:42:25

    Προσωπικά πιστεύω ότι πολιτικά τον Τατούλη τον έθαψε ο Παπανδρέου με την τελευταία του συνέντευξη.

    Θα έχει την τύχη Καμίνη και Μπουτάρη αφού είναι της ίδιας συνωμοταξίας υποψήφιοι.

    Συμφωνώ Οδυσσέα με την ανάλυση σου λαμβάνοντας τα αποτελέσματα των τελευταίων εκλογών.

    Μου φαίνεται αδύνατο όσοι ψήφισαν ΝΔ στις τελευταίες εκλογές που έπιασε το ιστορικά χαμηλότερο ποσοστό της μεταπολίτευσης να πάνε να ψηφίσουν τον εκπρόσωπο του Παπανδρέου που αναγόρευσε την Ψήφο στον Τατούλη σε στήριξη στην κυβέρνηση.

    Σχετικά με την δύναμη των βουλευτών φάνηκε ποιά είναι στις τελευταίες εσωκομματικές εκλογές.
    Ειδικά στην Β Αθηνών με 18 βουλευτές στο πλάι της η Ντόρα είδαμε τι πήρε.

    Είναι προφανές ότι κανείς δεν περίμενε την επιθετική πολιτική Σαμαρά που ανέτρεψε τα αποτελέσματα και ανάγκαστηκαν να βγάλουν μέχρι και τον ελλειματικό Παπανδρέου στην τηλεόραση για να σώσουν ότι μπορούν.

    Είναι γνωστό ότι τα τελευταία χρόνια όλες οι δημοσκοπήσεις πέφτουν έξω.

    Είτε γιατί το εκλογικό σώμα είναι ευμετάβλητο μέχρι την τελευταία στιγμή είτε γιατί οι δημοσκοπικές εταιρίες παίζουν τα γνωστά παιχνίδια.

    Για μένα το μόνο αποθαρυντικό είναι ότι ένας μεγάλος αριθμός σκεπτόμενων πολιτών που δεν χειραγωγούνται δεν θέλουν να πάνε να ψηφίσουν λόγω της κακής κυβερνητικής θητείας Καραμανλή που η ΝΔ απώλεσε το ηθικό της πλεονέκτημα.

    Η μια εβδομάδα είναι μεγάλο χρονικό διάστημα και οι εμφανίσεις Σαμαρά μπορεί να πείσουν τον κόσμο να πάει να ψηφίσει.

    Σχετικά με την συζήτηση περί εκλογών το Πασόκ αποκλείεται να κάνει γιατί δεν θα είναι απλά μια κίνηση υψηλού ρίσκου αλλά μια αυτοκτονία.

    Με τις χτυπητές αδυναμίες Παπανδρέου είναι σε χειρότερη θέση από την ΝΔ.

    • zervas avatar
      zervas @ Aris. A 30/10/2010 16:47:59

      Δεν εχετε καταλαβει ακομη (ειδικα ο μικρος Οδυσσεας) οτι ενα κοματι των ΝΔτων του 2009 θα ψηφισει Τατουλη τωρα αγνοώντας τα πει μνημονίου γιατι εχουν σιχαθει (Μεσσηνια) τον Δρακο τον οποιο βρηκαν απεναντι τους περισυ αφου υποστηριζε ντορα...

      • Aris. A avatar
        Aris. A @ zervas 30/10/2010 17:37:14

        Επειδή δεν γνωρίζουμε τα της περιοχής μπορείς να μας αναλύσεις γιατί έχει σιχαθεί ο κόσμος τον Δράκο.

        Είναι ανίκανος.

        Είναι κλέφτης

        Τι ακριβώς έχει ο Δράκος και ποιό είναι το ηθικό πλεονέκτημα του Τατούλη για να τον προτιμήσει κανείς.

      • apis22 avatar
        apis22 @ zervas 30/10/2010 17:42:57

        Δεν τα ξέρεις καλά αδελφέ. Μάλλον δεν είσαι Μεσσήνιος.

      • neos agrotis avatar
        neos agrotis @ zervas 30/10/2010 17:46:05

        @zervas
        Γνωρίζεις τους υποψήφιους αντι περιφερειαρχες και συμβούλους του Τατούλη? Αν δεν τους ξέρεις οι περισσότεροι ειναι ....μπουμπούκια.

        • zervas avatar
          zervas @ neos agrotis 30/10/2010 17:50:35

          ο Μαλαπανης μπουμπουκι????ΓΙΑΤΙ????

    • nick avatar
      nick @ Aris. A 30/10/2010 16:50:57

      Φυσικά και είναι αιτία να πανηγυρίσει έξαλλα. Όλοι τους μαζί (ΠΑΣΟΚ-Μητσοτακισμός-ΛΑΟΣ, ΠΑΣΟΚ κ’ εξαπτέρυγα δηλαδή) και μόνος ο Σαμαράς (όχι μόνη η ΝΔ, μόνος ο Σαμαράς) και να σας πάρει την περιφέρεια; Μιλάμε για μεγάλη νίκη, μέσα στα μούτρα της τροικανής παρέας. Νίκη από τις λίγες…
      Για την περιφέρεια Αττικής κράτα λίγο μικρότερο καλάθι γιατί θυμάμαι ότι κάποτε μιλάγατε και για 10 πράσινες περιφέρειες….

      • nick avatar
        nick @ nick 30/10/2010 16:51:59

        Λάθος το σχόλιο στο δαιμονάκι πήγαινε η απάντηση...

  13. nick avatar
    nick 30/10/2010 16:50:13

    Φυσικά και είναι αιτία να πανηγυρίσει έξαλλα. Όλοι τους μαζί (ΠΑΣΟΚ-Μητσοτακισμός-ΛΑΟΣ, ΠΑΣΟΚ κ' εξαπτέρυγα δηλαδή) και μόνος ο Σαμαράς (όχι μόνη η ΝΔ, μόνος ο Σαμαράς) και να σας πάρει την περιφέρεια; Μιλάμε για μεγάλη νίκη, μέσα στα μούτρα της τροικανής παρέας. Νίκη από τις λίγες...
    Για την περιφέρεια Αττικής κράτα λίγο μικρότερο καλάθι γιατί θυμάμαι ότι κάποτε μιλάγατε και για 10 πράσινες περιφέρειες...

  14. zervas avatar
    zervas 30/10/2010 16:59:27

    Δειτε τον εκπροσωπο τυπου του Τατουλη...Γεώργιος Μπουλούκος, πολιτευτής Μεσσηνιας και Β΄Αθηνών μελος Δ.Σ. του δικηγορικού συλλογου Αθηνών (γνωστος ντορακιας).....

    • zervas avatar
      zervas @ zervas 30/10/2010 17:01:23

      της ΝΔ πολιτευτης και στελεχος... μην ξεχνιομαστε!!!

      • o παγωτατζής avatar
        o παγωτατζής @ zervas 30/10/2010 17:04:26

        ...μέχρι τής επόμενες εκλογές μπορείς να τόν λές στέλεχος...

  15. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 30/10/2010 17:16:11

    Μ' αρέσει που πολλοί ασχολούνται με το αν το ποτήρι είναι μισογεμάτο ή μισοάδειο στην Πελοπόννησο, ενώ αυτό έχει ξεχειλίσει εδώ και καιρό...

  16. η Dimi avatar
    η Dimi 30/10/2010 17:26:03

    Το crash-test πολιτικής μη-αντοχής και μη-αποδοχής του νεοταξίτη μισέλληνα Mineiko-Bilderberg, αποδεικνύει ότι από την πίτα των Δημοτικών Εκλογών χάνει de facto τους μεγαλύτερους Δήμους, συγκεκριμένα, τον Δήμο Πειραιώς και Δήμο Θεσσαλονίκης, ενώ, στην εξαιρετικά κρίσιμη Περιφέρεια Αττικής (όπου το 1/3 των ψηφοφόρων της Επικράτειας), φαίνεται να έχει χάσει πλέον τη μπάλα.

    Επίσης, πολλοί άλλοι σημαντικοί Δήμοι της Δυτικής Αττικής, αναμένεται να γίνουν πεδία εντονότατου προβληματισμού και να του προκαλέσουν ημικρανίες κι εμφράγματα, που θα γράψουν ιατρικό ιστορικό.

    **
    Ο Πρόεδρος της ΝΔ Αντώνης Σαμαράς εμφανίστηκε χθες το πρωί στην πρωϊνή σύσκεψη στην Ρηγίλλης φορώντας νάρθηκα στο αριστερό του χέρι. Οι πολύ στενοί του συνεργάτες δεν απόρησαν, καθώς γνωρίζουν για την τενοντίτιδα που ταλαιπωρεί τα τελευταία χρόνια τον Αντώνη Σαμαρά.

    Την τενοντίτιδα την απέκτησε το 2007 από τις χειραψίες και την θερμή υποδοχή που του είχαν επιφυλάξει στην είσοδο του νομού οι κάτοικοι της Μεσσηνίας όταν επανήλθε και επίσημα στους κόλπους της ΝΔ.

    Πηγή: real.gr

  17. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 30/10/2010 17:36:25

    @ nick ...και όπως γράφει και ο Μικρός Οδυσσέας η ΝΔ εμφάνισε στην περιφέρεια Πελοποννήσου το ιστορικό χαμηλό της στις βουλευτικές εκλογές του 2009, χάνοντας από το ΠΑΣΟΚ μόνο για 6.000 ψήφους(και στους 5 νομούς).
    Δηλαδή στις τελευταίες εκλογές η ΝΔ υπέστη συντριπτική ήττα, αλλά στην περιφέρεια Πελοποννήσου στάθηκε αξιοπρεπώς και ήταν ντέρμπι τελικά.

    Και θεωρείς τώρα ότι η νίκη της ΝΔ σε μια περιφέρεια που ανέκαθεν είχε ισχυρότατη εκλογική επιρροή, μετά μάλιστα από τα σκληρά και επώδυνα μέτρα που πήρε το ΠΑΣΟΚ, θα είναι μεγάλη επιτυχία που πρέπει να πανηγυριστεί και έξαλλα!!!!
    Ούτε τον εαυτό σου δεν μπορείς να πείσει με τέτοια έωλα επιχειρήματα, πόσο μάλλον τους άλλους.......

    Και γιατί γράφεις ότι μόνος του ο κύριος Σαμαράς θα πάρει την περιφέρεια Πελοποννήσου?
    Που είναι η υπόλοιπη ΝΔ?
    Τι κάνει?
    "Κοιμάται τον ύπνο του δικαίου"?
    Ή επιβεβαιώνεται ότι το κόμμα είναι διαλυμένο?

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ δαιμονάκι 30/10/2010 17:41:33

      δαιμονάκι

      Θα είναι νίκη γιατί η ΝΔ και ειδικά ο Σαμαράς παίζει μόνος έναντι όλων.

      Θα είναι νίκη γιατί υποστηρίζατε ότι ο Τατούλης θα κάνει περίπατο με είκοσι μονάδες διαφορά.

      Με βάση τις δικές σας προβλέψεις θα είναι νίκη.


      Αλήθεια για να πάμε ποιό νότια η τρίτη θέση για το Μητσοτακέικο στην έδρα του τι θα είναι.

  18. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 30/10/2010 17:40:23

    @ Eύη Σιούτη......Αν δεν μπορείς να εκφέρεις κανένα επιχείρημα για όσα γράφω και για αυτό επιδίδεσαι σε ύβρεις, δικό σου πρόβλημα..................

    Δεν βαρέθηκες όμως να επαναλαμβάνεις συνέχεια τις ίδιες ύβρεις?
    Άλλαξε τουλάχιστον λίγο το ρεπερτόριό σου........γίνε πιο πρωτότυπη!!!!!!!

    • Misha avatar
      Misha @ δαιμονάκι 30/10/2010 18:49:12

      Δαιμονάκι, και λίγα σου λένε γιατί (και) η δική σου ιδιωτεία ευθύνεται στο ότι ο ΓΑΠ κόβει τις δικές συντάξεις και μισθούς και έβαλε τη χώρα στη δουλεία του ΔΝΤ. Σε λίγο θα τρωτε ξύλο στους δρόμους.

      • kiki avatar
        kiki @ Misha 30/10/2010 18:50:41

        Μισα σου εγραψα μια απαντηση σε αλλο αρθρο,για τις εκλογες.

        • Misha avatar
          Misha @ kiki 30/10/2010 19:28:16

          δεν το βρίσκω, Μανιάτισσα, αν θέλεις δώσε λινκ

          • kiki avatar
            kiki @ Misha 30/10/2010 19:32:40

            @ Μισα,
            Εκλογικο Πραξικοπημα ετοιμαζει ο ΓΑΠ,εκει σου το εστειλα ,απαντηση στο δικο σου σχολιο.

          • Misha avatar
            Misha @ Misha 30/10/2010 20:01:51

            ok, thx

  19. apis22 avatar
    apis22 30/10/2010 17:41:26

    Αδέλφια, έπρεπε να δείτε τον Τατούλη την 28η Οκτωβρίου στην πλατεία της Καλαμάτας να ΑΦΡΙΖΕΙ από το κακό του.
    Έπρεπε να δείτε να του γυρνάν τη πλάτη οι οπαδοί του Πασοκ όταν τους έτεινε το χέρι για να τους χαιρετήσει.

    Αυτός ο άνθρωπος έχει χάσει τις εκλογές και έχει χάσει τη ψυχραιμία του.

    Υ.Γ. Πικρόχολο σχόλιο: έπρεπε να δείτε και τον εκπρόσωπο της Τατούλειας παράταξης κ. Γ. Μπουλούκο. Μόνος κι έρημος σαν καλαμιά στο κάμπο. Αγνοημένος από πασόκους και νεοδημοκράτες.

    • zervas avatar
      zervas @ apis22 30/10/2010 18:03:16

      O Φωτεας δεν τον χαιρετησε???Ο Μπαρουνης???δεν ειναι ΝΔκρατες αυτοι???Πες μου ενα επωνυμο πασοκο που ειναι με τον Δρακο..ξερεις???

      • ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
        ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ @ zervas 30/10/2010 20:05:21

        20 μονάδες μπροστά είναι ο Δράκος στη Μεσσηνία. Κάνε υπομονή μια εβδομάδα γιατί εκτίθεσαι άσχημα. Εσύ και λοιπά ΝτοροGAPάκια. Δεν έχετε καταλάβει ακόμα αυτό που έρχεται από τα έγκατα της κοινωνίας.

      • apis22 avatar
        apis22 @ zervas 30/10/2010 21:13:16

        Αδελφέ Ζέρβα κάνε υπομονή μια βδομαδούλα.
        Με ρωτάς να σου πω εάν ξέρω επώνυμο πασόκο που είναι με το Δράκο. Αυτό το ερώτημα δεν έχει σημασία. Όλοι "επώνυμοι"κι ανώνυμοι ένα ψήφο έχουν!

        Λοιπόν, ξέρω πολλούς ανώνυμους πασόκους που είναι με τον Δράκο. Και μιας και μιλάμε για Μεσσηνία ξέρω πολλούς πασόκους που είναι με τον Σωτήρη Παναγιωτόπουλο. Μα πάρα πολλούς.
        Ίσα με 17% των πασόκων, αν με αντιλαμβάνεσαι.

        Μη κουράζεσαι λοιπόν. Ασχολήσου με κάτι άλλο.

        • zervas avatar
          zervas @ apis22 30/10/2010 23:35:37

          Api....περνα απο την Μεσσηνη να δεις το επιτελειο του νυν δημαρχου να εχει περασει ολο στο στρατοπεδο τατουλη....εγω σου μιλω για επωνυμους.....

          • apis22 avatar
            apis22 @ zervas 31/10/2010 00:20:00

            Αδελφέ zerva φυσικά και μπορείς να μιλάς για επώνυμους.
            Κατάλαβε όμως ότι τώρα πια οι επώνυμοι, στους οποίους αναφέρεσαι, απλά δεν έχουν σημασία.
            Έχουν φύγει οι ψηφοφόροι που τους στήριζαν. ;-)
            Σε μια εβδομάδα δεν θα ασχολείσαι ούτε εσύ μαζί τους.
            Μη λυπάσαι όμως. Είσαι νέο παλικάρι όλο και κάτι εποικοδομητικό θα βρεις να κάνεις.

  20. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 30/10/2010 17:56:09

    @ aris. A.....μα τα στοιχεία που επικαλέστηκε στο άρθρο του ο Μικρός Οδυσσέας, άλλα δείχνουν.....ότι η ΝΔ διαχρονικά σε αυτήν την περιφέρεια έχει ισχυρότατη επιρροή................

  21. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 30/10/2010 18:01:14

    @ aris. A....και βέβαια αν ο υποψήφιος που υποστηρίζει επίσημα η κυρία Μπακογιάννη στην Κρήτη, έρθει τελικά τρίτος.....θα είναι συντριπτική ήττα της κυρίας Μπακογιάννη και καθόλου ευνοικός οιωνός για το μελλοντικό της εγχείρημα(βλέπε νέο κόμμα).....

    Υ.Γ : Δεν καταλαβαίνω γιατί μερικοί (όπως και εσύ) πιστεύουν "ότι θα κρυφτώ πίσω από το δάχτυλό μου" και δεν θα γράψω την αλήθεια(π.χ για αυτό που με ρώτησες, την περίπτωση δηλαδή που ο υποψήφιος που στηρίζει επίσημα η κυρία Μπακογιάννη στην Κρήτη να έρθει τρίτος)

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ δαιμονάκι 30/10/2010 18:44:47

      αυτό θα το δούμε, κοντός ψαλμός αλληλούια ...

    • ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ @ δαιμονάκι 30/10/2010 20:06:55

      Ούτε 10% δεν πιάνει ο 75χρονος υποψήφιος της ατυχήσασας θυγατέρας. Όσο για το κ..αλοπαιδάκι της στην Ευρυτανία...θα γελάσουμε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ την άλλη Κυριακή.

  22. ΚΟΝΔΩΡΑΣ avatar
    ΚΟΝΔΩΡΑΣ 30/10/2010 18:41:06

    Η ΜΕΣΣΗΝΙΑ ΚΑΙ Η ΛΑΚΩΝΙΑ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΝΙΚΗ ΣΤΟ ΔΡΑΚΟ ΤΑ ΚΑΣΤΡΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΠΕΦΤΟΥΝ ΠΟΤΕ. ΑΝ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΑΝΑΤΡΕΞΟΥΜΕ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΚΕΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΣΤΡΑ.ΤΟ 2007 ΚΑΙ 2004 Η ΝΔ ΠΗΡΕ ΥΨΗΛΑ ΠΟΣΟΣΤΑ.

  23. kiki avatar
    kiki 30/10/2010 18:47:00

    @ Κονδωρα,
    Υψιλα ποσοστα,ναι.Αλλα στις εκλογες του 07,ποσο κατω ηταν απο το 04, στην Λακωνια.Αν επαιρνε τα ιδια ποσοστα δεν θα εβγαινε ο Πασοκος.Ψηφισανε λιγοτεροι Νεοδημοκρατες το 07,δεν ψηφισαν αλλο κομμα αλλα δεν πηγαν,και ηταν εκπληξη.Για πρωτη φορα αντιδρασαν στην Λακωνια.
    Και αυτοι οι δυο αοσμοι,αορατοι,απροσωποι.

  24. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 30/10/2010 19:17:50

    @δαιμονάκι. Ή σύμπραξη ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ στο πρόσωπο ενός πρώην υπουργού του Καραμανλή με έρεισμα στην Αρκαδία όπου έβγαινε βουλευτής, είχε διαφημισθει σαν το μεγάλο κόλπο που θα έδινε άνετα την Πελοπόννησο και θα χτυπούσε τον Σαμαρά στην περιφέρεια του. Από το καλοκαίρι οι φιλοκυβερνητικές εφημερίδες σπρώχνουν Τατούλη.
    Για αυτό θα είναι στρατηγική η νίκη του Δράκου στην Πελοπόννησο

    • ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ @ Μικρός Οδυσσέας 30/10/2010 20:09:05

      Θα είναι η μεγαλύτερη σφαλιάρα που θα φέι η συμμαχία GAP-Ντόρας-Καραγκιοζοφέρη-τρώικας. Μία από τις πολλές γιατί θα πέσουν κι άλλες. Εκεί στο μεγάλο λιμάνι τα πράγματα κοχλάζουν και αναμένονται πολλές εκπλήξεις. Όπως και σε Αν.Μακεδονία0Θράκη βέβαια..Υπομονήηη.

  25. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 30/10/2010 20:31:14

    @ Μικρός Οδυσσέας.....το γεγονός ότι είχε διαφημιστεί ως "μεγάλο κόλπο"
    - όπως γράφεις - η υποψηφιότητα του κυρίου Τατούλη, δεν θα προσδώσει σε ενδεχόμενη επικράτηση του κυρίου Δράκου στοιχεία "στρατηγικής νίκης"της ΝΔ, σε μια περιφέρεια μάλιστα που παραδοσιακά αυτή έχει ισχυρότατη επιρροή και δύναμη......μάλλον όμως το αντίθετο, δηλαδή μια ενδεχόμενη επικράτηση του κυρίου Τατούλη θα προσδώσει για την ΝΔ στοιχεία "στρατηγικής ήττας"........

    Δεν κατάλαβα δηλαδή....αν η ΝΔ υποθετικά χάσει την περιφέρεια Πελοποννήσου, τι θα λες μετά?
    Ότι ήταν αναμενόμενη και φυσιολογική η ήττα της επειδή τα ΜΜΕ "έσπρωχναν" τον κύριο Τατούλη?
    Ή ότι η ΝΔ είχε χαμένη αυτήν την περιφέρεια και δεν πίστευε ποτέ να νικούσε σε αυτήν, όπως π.χ στην περιφέρεια Κρήτης?

    • Misha avatar
      Misha @ δαιμονάκι 30/10/2010 20:45:45

      Δαιμονάκι, στην Πελοπόννησο πήγε να γίνει το κόλπο γκρόσσο-πρόβα τζενεράλε της συγκυβέρνησης ΠΑΣΟΚ-Λά.θ.ο.ς-ντοράκηδων .
      Το ότι δεν τους βγαίνει είναι μείζων ήττα , μη πω μεγαλύτερο από το διαφαινόμενο πατατράκ στην Αττική.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ δαιμονάκι 30/10/2010 20:55:46

      @Δαιμονάκι: σου απαντώ με επιχειρήματα και για γίνει διάλογος σοβαρός. Οι καφενειακές συζητήσεις δεν μου αρέσουν.
      Αν ηττηθεί ο Δράκος στην Πελοπόννησο θα είναι στρατηγική ήττα της ΝΔ.
      Αλλά πλέον το σενάριο αυτό συγκεντρώνει ελάχιστες πιθανότητες

      • victoria avatar
        victoria @ Μικρός Οδυσσέας 30/10/2010 21:17:53

        Βρε παιδιά, αφού είπαμε είναι η Κάτια Μακρή, γιατί πάτε να την πείσετε;!
        (πώς και δεν βλέπετε αγώνα Μικρέ;;)

        • Μικρός Οδυσσέας avatar
          Μικρός Οδυσσέας @ victoria 31/10/2010 00:23:47

          Και αγώνα και στο φόρουμ ταυτόχρονα. Νικήσατε από ότι είδα, δεν είμαι και σίγουρος

  26. kiki avatar
    kiki 30/10/2010 20:39:22

    Δεν φανταζομουνα ποτε οτι ολη η Ελληνικη Δημοκρατια θα κρεμοταν απο τα ... του Τατουλη.
    Ουτε αυτος δεν το ειχε φανταστει οτι θα ενεπνεε τετοια παθη,ποιος ο Τατουλης.
    Ημαρτον πια.

    • o παγωτατζής avatar
      o παγωτατζής @ kiki 30/10/2010 21:03:05

      Είναι πολλοί οι...."παλεοελαδίτες τήν καταγωγήν" στό αντινέα και έτσι σού δημιουργείται αυτή ή ...εντύπωση!
      Στήν υπόλοιπη Ελλάδα ποσώς τούς ενδιαφέρει ό Τατούλης, είτε ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ είτε ΝΔ....Ξεχ(ε)ασμένο τόν είχανε, αλλά ένα σύστημα προσπαθεί να τούς πείσει για τό ....αντίθετο !
      Μa ton Ta-touli !

  27. prasini anaptixi avatar
    prasini anaptixi 30/10/2010 20:59:45

    Περιμένετε να ψηφίσουν Τατούλη όσοι ψήφισαν για πρώτη και μοναδική φορά ΠΑΣΟΚ το 2009, επειδή ήθελαν να αποδοκιμάσουν τη ΝΔ?Δεν υπάρχει περίπτωση.Γιαυτό πρέπει να ληφθούν υπ' όψη και τα νούμερα του 2007 στο λογαριασμό.
    Ο Δράκος θα πάρει και αριστερές ψήφους στο β γύρο.Δεν θα είναι η πρώτη φορά που το κάνει η αριστερά, και οι τωρινές συνθήκες και το δικύβευμα δεν συγκρίνονται με τα αντίστοιχα της εποχής της υποψηφιότητας Δαμανάκη.
    Καμία συγγένεια με το νεοφιλελεύθερο ΠΑΣΟΚ δεν αισθάνεται ο αριστερός ψηφοφόρος και πολύ περισσότερο με ένα πατενταρισμένο νεοφιλελεύθερο σαν τον Τατούλη.

  28. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 30/10/2010 21:07:22

    Η ζυγαριά θα γείρει τελικά υπέρ Τατούλη, χάρις στην κρίσιμη ψήφο των παραδοσιακών παλαιών ψηφοφόρων του ΕΚΚΕ και της ΑΑΣΠΕ (πού την θυμήθηκα τώρα, ο παλιόγερος!).

    • kiki avatar
      kiki @ Ο Θείος 30/10/2010 22:28:50

      Απο την πολλη αυτοκριτικη που καναμε καταφεραμε να αυτοδιασπομαστε.Κατι σαν το ΡΟΛ ειμαστε .

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Ο Θείος 31/10/2010 19:38:56

      ξέρεις τι πέραση έχει το ταγάρι στην Πελοπόνησο ?

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ δρόμος 31/10/2010 19:47:06

        χαχαχα καλό δρόμε...

  29. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 30/10/2010 21:07:40

    Βλέπω ότι δεν σας αρέσει ο διάλογος, παρά μόνο τα συνθήματα. Επιμένω στον πληθυντικό και τα ρε κομμένα. Δεν ξέρω τι κάνουν οι υπάλληλοι βάρδιας. Δεν έχω διατελέσει. Ούτε και από φατρίες.Κάτι παραπάνω θα ξέρετε.
    Και μην μπερδεύσαι με το μικρός. Παραπλανητικό είναι

  30. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 30/10/2010 21:31:09

    Μάλλον συκοφαντίες φίλε Misha. Όσα παιδιά της ΑΑΣΠΕήξερα τότε, και μερικά ήταν στενοί φίλοι μου, ήταν πρώτα παιδιά, διαμάντια. Και τ' αγόρια και τα κορίτσια. Ήμουν, όπως και τώρα, σκληρός ρεβιζιονιστής και αυστρομαρξιστής - Φραγκφουρτιανός με έντονες χριστιανο-ρομαντικές τάσεις (τότε και μπερλιγκουερικός), δηλαδή σκληρός πολιτικός αντίπαλός τους στα αμφιθέατρα. Αλλά μετά, στις ταβέρνες, εκεί γνωρίζεις το πραγματικό ποιόν του ανθρώπου. Και ήταν άψογοι ως χαρακτήρες ανθρώπου, όσοι γνώριζα τότε.
    Αλλά βέβαια, σε άλλα κλιμάκια της οργάνωσης, που να ξέρω τι χαρακτήρες ήταν; Και βγήκαν μετά απο κεί φεύγοντας κάτι "Στρατηγοί", τα ξέρεις. Για τον συγκεκριμένο, δεν είχα ακούσει τίποτε κακό πάντως τότε.
    Μιλώ γι αυτά που ξέρω καλά. Για ότι δεν είμαι βέβαιος, προτιμώ να μη λέω τίποτε.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 30/10/2010 21:40:59

      Μπερλιγκουερικός, ήμουν και αυτό.
      Ήταν ο τελευταίος αξιόλογος αριστερός ηγέτης του 20ου αιώνα.
      Αλλά μας άφησε πρόωρα ο μεγάλος Σάρδος διάδοχος του μεγίστου Σάρδου, και τα κάνανε οι επίγονοι μπάχαλο. Και που φτάσαμε τώρα! Να κυβερνά τη χώρα του Γκράμσι, ο μεγαλύτερος καταναλωτής Βιάγκρα της Ιστορίας.

      • kiki avatar
        kiki @ Ο Θείος 30/10/2010 22:02:27

        Α καλε ,διαγραφεισα ειμαι,απο την μετεξελιξη η μετενσαρκωση , του ΕΑΡ,τι καλα ,που σε βρηκα.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 30/10/2010 22:11:31

        Τα μετά το 1981 δεν τα ξέρω καλά, ζούσα πιά εκτός Ελλάδος, και σε άλλα πολιτικά κλίματα.

      • Γιάννης Χριστόπουλος avatar
        Γιάννης Χριστόπουλος @ Ο Θείος 31/10/2010 07:22:45

        Μια χαρά είναι ο βιάγκρας. Οι άλλοι είναι χειρότεροι και από τον βιάγκρα, φαντάσου ποσα βιάγκρα πρέπει να καταναλώσουν για να τον ξεπεράσουν...

    • kiki avatar
      kiki @ Ο Θείος 30/10/2010 21:42:12

      Στην πλειοψηφια τους καλα παιδια τοτε,και οντως και μετα εκοψε η μαγιονεζα και γινανε πασοκ.
      Και εχω παρατηρησει ,οτι οι ρεβιζιονιστες,ειτε γιατι ηταν απο αστικες οικογενειες,οι περισσοτεροι παραμειναν,αναθεωρητες,και χωρις τυψεις μπορουν και ασκουν κριτικη και στον εαυτο τους και στο κομμα τους και ψηφιζουν και αλλο αμα κρινουν οτι ετσι πρεπει,σε αντιθεση με ολους αυτους τους σκληροπυρινικους,το παλαι ποτε, ανακαλυπτοντας τον καπιταλισμο ,Παναγια μου τι τους πιανει.Σκληροι εργοδοτες,νεοφιλελευθεροι,.αντισυναδελφοι,παρατρεχαμενοι των αφεντικων,και μια λατρεια στα λεφτα,αλλο πραμα.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ kiki 30/10/2010 21:57:00

        kiki, πάντως του λόγου μου (δεν ξέρω πόσο ενδιαφέρει), αν και αμετακίνητος ρεβιζιονιστής και αντι-μπολσεβίκος, τότε και τώρα, δεν προέρχομαι από αστική οικογένεια. Απο χωριό της Ηπείρου η μάνα μου, εργάτης περιπλανώμενος σε όλα τα Βαλκάνια στο Μεσοπόλεμο ο πατέρας μου.
        Μύθος ότι οι "αναθεωρητές" της Μεταπολίτευσης καταγόταν κυρίως από αστικές οικογένειες, έχω κάνει και στατιστικές.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 30/10/2010 21:49:37

      Τι θυμήθηκα τώρα! ΤΗΝ ατάκα της εποχής: ¨Όταν ένας "σχιστομάτης" συμφοιτητής (της ΑΑΣΠΕ ή της ΠΠΣΠ δεν θυμάμαι), ισχυρίστηκε στο αμφιθέατρο ότι "η Κίνα δεν έχει ούτε ένα στρατιώτη έξω από τα σύνορά της", ένας σύντροφός μου του "Ροφού", του απάντησε: "Κι εσύ, τι είσαι";
      Στους "Τατούληδες", εκεί στην Ιατρική (που ήταν επίσης μπόλικοι οι "Κινέζοι"), έχουν συμβεί πολλά ανάλογα, είναι να χτυπιέσαι στο πάτωμα, τα έχω ακούσει, αλλά από δεύτερο χέρι και δεν δικαιούμαι να τα μεταφέρω επακριβώς.
      Το πιό γνωστό είναι το περιβόητο "μία η ντουντούκα, τέσσερεις εμείς"!

      • Misha avatar
        Misha @ Ο Θείος 30/10/2010 22:09:52

        Αν και δνε πρόλαβα τα παλία νομίζω πως πιο παροιμιώδης είναι η «δυνατότητα» αυτών των χώρων να διασπώνται έως σχιζοφρένειας.Μέχρι και σήμερα οι μαζώξεις τους σε κάτι μαρξιστικά συνέδρια κλπ μοιάζουν σαν ταινίες του Βέγγου, που ρίχνει ξεγυριστές σφαλιάρες στον εαυτό του.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 30/10/2010 22:14:11

        Από τότε είχαν να λένε, οι κακεντρεχείς "δικοί μου", για "τη γοητεία του να συνεδριάζεις σε τηλεφωνικό θάλαμο".
        Ή σε ασανσέρ.

      • kiki avatar
        kiki @ Ο Θείος 30/10/2010 22:14:51

        το θυμαμαι το συνθημα ,αριστουργημα.
        Θυμαμαι μια ιστορια που αντρας μου πηγε μαρτυρας υπερασπισης σε κατι παιδια του ΕΚΚΕ,στο δικαστηριο για κατι που ειχαν κανει οι αναρχικοι.Αυτοι τον απειλησαν και την επομενη βρεθηκα να συνοδευομαι απο δυο μαντραχαλους,του ΕΚΚΕ απο την σχολη μου μεχρι την πορτα του γραφειου του αντρα μου,επι ενα μηνα.Αχ τα νειατα.

  31. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 30/10/2010 22:49:23

    Η ΝΔ αντί να καρδιοχτυπάει για τους υποψηφίους της θα μπορούσε με μια ανακοίνωση της να αλλάξει το πολιτικό κλίμα και το σκηνικό.

    Να βγει και να πει στον ελληνικό λαό ότι για την εθνική μας κατάθλιψη, για την οικονομική μας αθλιότητα και για την ξένη κατοχή που μας ντροπιάζει ως πατριώτες όλους, φταίει εκτός από την κυβέρνηση Παπανδρέου που είναι ο εκτελεστής του σχεδίου Μνημόνιο, και η "αγία τριάς" ΕΕ, ΔΝΤ και ΕΚΤ.

    Αυτοί οι τρεις και ότι κρύβουν μέσα και πίσω τους είναι που έχει σε κατοχή την πατρίδα μας και της πίνει το αίμα.

    Αφού η ΝΔ δεν θέλει να κάνει μια μεγαλειώδη αντιμνημονιακή συγκέντρωση, ας κάνει το ελάχιστο: μια ανακοίνωση εναντίον των εχθρών της πατρίδας μας και των κατοχικών τους δυνάμεων.

    Τι σόϊ αντιμνημονιακός αγώνας και πατριωτισμός είναι αυτός πατριώτες;
    Πείτε στους έλληνες ποιος τους πίνει το αίμα;
    Η κυβέρνηση είναι απλός ΕΙΣΠΡΑΚΤΟΡΑΣ.
    Υπάλληλος είναι.

    Μιλήστε επιτέλους πατριωτικά.
    Μιλήστε την αλήθεια.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 30/10/2010 22:51:31

      Οσο η ΝΔ δεν μιλάει εναντίον της Τρόϊκας, και μιλάει μόνο εναντίον αυτής της θλιβερής κυβέρνησης, είναι ύποπτη για συγκάλυψη των μεγάλων ενόχων που μας δυναστεύουν: ΕΕ, ΔΝΤ και ΕΚΤ.

      Δεν μπορεί να είναι κακός ο πρωθυπουργός και καλή η Τρόϊκα.

      Συγκάλυψη είναι.

      Θραξ Αναρμόδιος

      • o παγωτατζής avatar
        o παγωτατζής @ Θραξ Αναρμόδιος 31/10/2010 00:25:51

        Ρε φίλε Θράκα,μήπως είπιες κάνα τσίπουρο παραπάνω και σε πειραξε;;;
        Τής Ελλάδας αντιπολίτευση είναι ,όχι τής παγκόσμιας κυβέρνησης!
        Τί τόν θεωρείς ότι είναι; Κανένας Δον Κιχώτης ,να εξαπολύει επιθέσεις δεξιά και αριστερά;;;
        Το ΔΝΤ τόν φταίει και ή ΕΕ και όχι ο πρωθυπουργός τής Ελλάδας;;
        Ρε μπάς και τόν θέλεις να αντικαταστήσει την Παπαρήγα στο ΚΚΕ;;
        Ελεος με τίς προσωπικές ΜΑΣ επιθυμίες ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ...

        Αν δεν μας κάνουν σε εκλογές και συνέδρια τούς αλλάζουμε άν θέλουμε,και τελειώνουμε....

  32. Τραμπάκουλας avatar
    Τραμπάκουλας 30/10/2010 23:04:19

    α και να ζήσω να δώ τί θα κερδίσουν οι Πελοπονήσιοι!

  33. kwstas avatar
    kwstas 30/10/2010 23:53:58

    ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ-ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ-ΔΥΤΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ-ΘΕΣΣΑΛΙΑ-ΗΠΕΙΡΟΣ-ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΔΑ-ΠΕΛΛΟΠΟΝΗΣΟΣ !! ΚΑΙ ΑΤΤΙΚΗΣ ?? 8 ΣΤΑ 13 !!!! ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ !!!!!!!!

  34. Misha avatar
    Misha 31/10/2010 00:02:49

    ++++++++++

  35. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 31/10/2010 00:45:02

    Πήρε κεφάλι ο Δράκος. Για να κλειδώσει οριστικά η εκλογή πρέπει να υπάρξει περαιτέρω συσπείρωση ΝΔ σε Αρκαδία και Κορινθία.

  36. Γιάννης Χριστόπουλος avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος 31/10/2010 07:29:16

    Στο ΕΚΚΕ δεν ήταν και ο μεγάλος σοσιαλιστής Τσουκάτος; Τι έγινε, το βρήκαν στο Πασόκ το 1.000.000 μάρκα ή ψάχνουν ακόμη;
    Η Πελοπόννησος είναι σημαντική γιατί επελέγη για το βρώμικο πείραμα, να δουν αν περπατάει δηλαδή πιθανό σχήμα συγκυβέρνησης Πασόκ-Ντόρας και Καρατζατζέφρυ. Πρέπει επομένως, να ηττηθεί κατά κράτος ο νεοφιλελεύθερος Τατούλης. Δεν θα είμαι όμως ικανοποιημένος με οριακή νίκη Δράκου. Θέλω κάτι καλύτερο.

  37. apis22 avatar
    apis22 31/10/2010 13:45:19

    h**p://imgur.com/YFXQC&7DXTsl

    Έντονες είναι οι φήμες ότι ο υποψήφιος του Πασοκ Πέτρος Τατούλης παραιτήθηκε από την διεκδίκηση της Περιφέρειας Πελοποννήσου.
    Ο κ. Τατούλης θα αφοσιωθεί στη δημόσια υγεία ανοίγοντας ένα κατάστημα που θα προσφέρει υπηρεσίες αποφράξεων αποχετεύσεων (βοθρατζήδικο).
    Επίσης θα προσφέρει υπηρεσίες απολυμάνσεων και απεντομώσεων (από πράσινα τρωκτικά).

    Το πρώτο κατάστημα του κ. Τατούλη έχει ήδη ανοίξει στην Μεσσηνία αλλά επώνυμοι παράγοντες της περιοχής εκτιμούν ότι ο κ. Τατούλης θα ανοίξει τα φτερά του και σε άλλες αγορές (Κρήτη, Ουζουμπούρου κλπ.).

    Πέτρο Καλή Επιτυχία!

    Υ.Γ. Στο ανηρτημένο link φαίνονται δύο φωτογραφίες του πρώτου καταστήματος του κ. Τατούλη.

  38. ΑΓΙΟΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ 31/10/2010 19:39:05

    ΑΡΘΡΟ ΣΤΑ «ΝΕΑ» (30/10/2010) ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟΥ...... ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥ
    ΓΙΩΡΓ.ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ.

    Με ενοχλεί επίσης ότι όπως σε κάθε µεγάλο πολιτικό γεγονός, κάνουν παρέµβαση και διάφοροι δεινόσαυροι της δηµόσιας ζωής, που µπορεί να είναι αυθεντίες ή να έχουν καταξιωθεί στον χώρο τους, αλλά επιµένουν να διεκδικούν ντε και καλά και τον ρόλο του αυθεντικού εκφραστή της κοινωνίας. Παράδειγµα ο Μίκης (Θεοδωράκης). Τον σέβοµαι, τον υπολήπτοµαι για τη µουσική και τους αγώνες του, αλλά έλεος πια µε τις πολιτικές παρεµβάσεις του. Αισθάνθηκε και αυτός την ανάγκη να απαντήσει δηµόσια στον Γιώργο για την απόφασή του να θέσει θέµα πρόωρης προσφυγής στις κάλπες σε περίπτωση που το ΠΑΣΟΚ ηττηθεί στις εκλογές. Τον πέρασε γενεές δεκατέσσερις και στη συνέχεια εξήγγειλε τη δηµιουργία «Κινήµατος» Ανεξάρτητων Πολιτών για τον «εκβιασµό» που άσκησε (ο Γιώργος) τη Δευτέρα.

    ΣΧΟΛΙΟ : ΜΑΛΙΣΤΑ, ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΣΥΜΒΟΛΟ "ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΣ".
    ΕΛΕΟΣ ΜΩΡΗ ΕΛΛΑΔΑ. ΣΚΑΤΟΠΑΤΡΙΔΑ. ΤΙ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ

  39. δημητρης καλαματα avatar
    δημητρης καλαματα 31/10/2010 21:18:14

    ολη η ελλαδα στις 7 νοεμβρη θα ειναι μπλε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!