#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/10/2010 19:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί το κόμμα της Ντόρας θα ιδρυθεί 21 Νοεμβρίου;

Προγραμματισμένες εκδηλώσεις για την παγκόσμια ημέρα Τηλεόρασης



Έτοιμη για την ίδρυση του νέου πολιτικού φορέα, στις 21 Νοεμβρίου, δηλώνει η Ντόρα Μπακογιάννη, αποκαλύπτοντας παράλληλα ότι το νέο κόμμα δεν θα είναι κόμμα διαμαρτυρίας, αλλά εν δυνάμει κυβερνητικός εταίρος. «Η κυβέρνηση Παπανδρέου θα είναι η τελευταία μονοκομματική», εκτιμά και προσθέτει σε συνέντευξή της στην Καθημερινή:

“Εμείς θέλουμε να δημιουργήσουμε ένα κίνημα που θα καλύψει ένα πολιτικό και ιδεολογικό χώρο που σήμερα αισθάνομαι ότι δεν αντιπροσωπεύεται από κανέναν. Θα μιλήσει για ένα σαρωτικό σχέδιο αλλαγών και μεταρρυθμίσεων. Έρχεται να αναζητήσει ένα άλλο μοντέλο διακυβέρνησης κι ένα νέο οικονομικό μοντέλο, που θα μεταφέρει την ανάπτυξη από τον δημόσιο στον ιδιωτικό τομέα... “

21 Νοεμβρίου λοιπόν ο σχηματισμός του κόμματος-δώρου στο ΠΑΣΟΚ, του ντοροκόμματος, που οι εμπνευστές του αναμένουν, ίσως μάταια, να προκαλέσει ντόρο.

“Εν δυνάμει κυβερνητικός εταίρος” ξεκαθαρίζει από την αρχή, ακολουθώντας κατά γράμμα την παράδοση του πολιτικού καθοδηγητή του Μητσοτάκη, του χανς Ντήτριχ Γκένσερ, για ένα μικρό κόμμα – σφήνα στα δύο μεγάλα κόμματα. Μόνο που η Ελλάδα δεν είναι Δυτική Γερμανία και το άστρο του Κολ και του Γκένσερ έσβησε με τα αρχεία της Στάζι (για να μην ξεχνιόμαστε, έτσι;)

Θα μεταφέρει λέει και την ανάπτυξη. Με κούριερ;

Τώρα γιατί φοβόμαστε τις απλές και δυνατές αλήθειες είναι αξιοπερίεργο. Θα έχουμε εθισθεί στα ψεύδη μάλλον.

Δεν θα ασχοληθούμε με το πόσο δημοκρατικό (!!!) είναι το υπό ίδρυση κόμμα, καθώς η ημερομηνία ίδρυσης του είναι μόλις μία εβδομάδα μετά τον δεύτερο γύρο των αυτοδιοικητικών εκλογών και άρα την όποια ετυμηγορία του εκλογικού σώματος την έχουν …προδιαγεγραμμένη. Θα πάτωναν αν εκτίθεντο εκλογικά.

Ο κόσμος θέλει νέο κόμμα για να εκφραστεί. Τελεία. Κόμμα των άστεγων πολιτικών.

Και υπάρχει και κενός πολιτικά χώρος. Απλά δεν είναι ορατός δια γυμνού οφθαλμού.

Κάποτε υπήρχαν 4 κοινοβουλευτικά κόμματα, τώρα 5 και με Κουβέλη και Οικολόγους 7. Με τη Ντόρα πάμε για 8.

Το 9ο κόμμα θα είναι των αδέσμευτων καληνυχτάκηδων της ευρύτερης περιοχής Κολωνακίου και έπεται συνέχεια.

Θα σας αποκαλύψουμε και τους πραγματικούς λόγους της επιλογής της ημερομηνίας: Στις 21 Νοεμβρίου είναι η Παγκόσμια Ημέρα της Τηλεόρασης. Την ίδια ημέρα γιορτάζονται επίσης τα Εισόδια της Θεοτόκου, η ημέρα δηλαδή που οι γονείς της Παναγίας  οδήγησαν την Παναγία στον Ναό και την παρέδωσαν στους ιερείς του Ναού. Έτσι, λοιπόν, εισέρχεται  και η Ντόρα στο Πάνθεον των πολιτικών αρχηγών μόνη της, αφού δεν την εξέλεξε, ούτε την προτίμησε, κανένας άλλος.

Αν πάλι επελέγη η 21η Νοεμβρίου γιατί το 1864 δημοσιεύεται ο νέος εκλογικός νόμος στην «Εφημερίδα της Κυβερνήσεως» και ως μέσο ψηφοφορίας καθιερώνεται το σφαιρίδιο αντί του ψηφοδελτίου, λόγω του μεγάλου αναλφαβητισμού στην Ελλάδα, ενημερώνουμε τα στελέχη του νέου κόμματος ότι οι αστοιχείωτοι στη χώρα είναι είδος προς εξαφάνιση. Όλοι είναι πλέον υποψιασμένοι.

Εκτός κι αν ο λόγος είναι ότι στις 21/11/1877 ο Αμερικανός εφευρέτης Τόμας Έντισον ανακοινώνει τη δημιουργία του φωνόγραφου, τον οποίο ονομάζει «Ομιλούσα Μηχανή».

Να υποθέσουμε ότι, αφού το 1942 ο Αμερικανός σκιτσογράφος Μπομπ Κλάμπετ δημιουργεί τον χαρακτήρα κινουμένων σχεδίων Τουίτι Μπερντ, το κίτρινο καναρινάκι, που είναι ο αιώνιος στόχος του γάτου Σιλβέστρου, το χρώμα του νέου κόμματος θα είναι το κίτρινο, που δεν είναι και αγκαζέ από άλλον;

Άλλωστε κίτρινο είναι και το χρώμα του συγκροτήματος της “Αυριανής” που ως γνωστόν διαγωνίζεται με το άλλο, το παραλιακό του Φαλήρου, για την στήριξη της Ντόρας.

Άλλωστε και ο πατριάρχης του συγκροτήματος του Ταύρου ξεκίνησε την σταδιοδρομία του απασχολούμενος στον ΟΔΔΥ επί υπουργίας Μητσοτάκη στο υπουργείο Συντονισμού (αυτό το ξέρατε; είδατε τι μαθαίνετε στο Antinews;)

Ένα φοβερό επιχείρημα που –καταληκτικά- αξίζει να διαβάσετε, καθώς το «επικοινωνούν» «ουδέτεροι» και  «αντικειμενικοί» κριτές της «κεντροδεξιάς» (λέμε τώρα):  Η Ντόρα, λένε, υπολείπεται του Σαμαρά σε ηγετικά χαρακτηριστικά, αλλά τόσο ο μηχανισμός της, όσο και  το δυναμικό  των συμβούλων της ιδωμένο σαν σύνολο υπερέχει αυτών του Σαμαρά. Άρα καταλήγει το συμπέρασμα η όποια πρωτοβουλία της Ντόρας έχει τύχη γιατί στηρίζεται σε ένα πολύ αξιόλογο ανθρώπινο δυναμικό.

Να κάνουμε κι εμείς μια υπόθεση: έστω ότι είναι έτσι. Τους διαφεύγει όμως το γεγονός ότι οι εφεδρείες του Σαμαρά είναι ατελείωτες και ποιοτικές ενώ της Ντόρας εμφανώς πεπερασμένες και με την ποιότητα στη βιτρίνα. Κι ως γνωστόν τους πολέμους τους κερδίζουν οι εφεδρείες.

Φυσικά το επιτελείο της Ντόρας το είδαμε να διακρίνεται στην κατά κράτος ήττα του στην μάχη των εσωκομματικών εκλογών: “Καμία επαφή με την πραγματικότητα” είναι ο τίτλος τιμής που κουβαλάει έκτοτε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 17/10/2010 19:33:00

    Μήπως γιατί στις 20 11 θα κλειδώσει ο προυπολογισμός του 2011 και θα έχουμε τρομακτικά για τον λαό μέτρα ,Στις 21 θα ασχολούμαστε όλοι μας με το κόμα της ΝΤΟΡΑΣ

    • προβοκατορας avatar
      προβοκατορας @ ΓΙΩΡΓΟΣ 17/10/2010 21:49:25

      μαγος εισαι? +1000

    • προβοκατορας avatar
      προβοκατορας @ ΓΙΩΡΓΟΣ 17/10/2010 22:12:00

      περιεργο παντως ποu δεν εδωσε σημασια κανεις στο κατ'αλλα εuστοχο σοu σχολιο

      • george avatar
        george @ προβοκατορας 17/10/2010 22:58:20

        Εκείνη τη μέρα ...απλά θα γίνει χαμός!...έφτασε η ώρα...ο Χειμώνας θα είναι βαρύς αλλά θα αναδείξει ΗΓΕΤΕΣ!...ο Έλληνας θα σταματήσει ν' αντέχει...και θα ξεσπάσει...Τώρα αρχίζει η Σύγχρονη Ιστορία...που θα στείλει τον ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ στη λήθη!...ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ

  2. aris. A avatar
    aris. A 17/10/2010 19:35:10

    Νέο κόμμα στα μπετά λόγω έλλειψης οπαδών ζητά συνεταίρους.

    Ιδρυτής μια εκ των δημοφιλέστερων ελλήνων πολιτικών με χιλιάδες ώρες πτήσεις σε ραδιοφωνικές και τηλεοπτικές εκπομπές ενημερωτικού και χιουμοριστικού περιεχομένου.

    Κυρία άμεπτου ηθικής, γόνος εκ των παλιότερων πολιτικών αθηναικών οικογενειών με καταγωγή ανάλογα με το συμφέρον πότε από την Κρήτη πότε από την Στερεά Ελλάδα.

    Αρχιτέκτονας του νέου κόμματος υπέργηρος έμπειρος πολιτικός με έντονο πολιτικό παρελθόν.

    Μας είναι αδιάφορο το πολιτικό σας παρελθόν δεχόμαστε και παιδιά των οποίων τους πατεράδες τους στείλαμε ειδικό δικαστήριο και παραλίγο να τους βάλουμε φυλακή.

    Παρακαλώ απευθυνθείται σε γνωστή διεύθυνση και τηλέφωνο.

    Θα τηρηθεί απόλυτη εχεμύθεια.

    Κλήσεις από απόκρυψη δεν θα απαντώνται.

    Αποκλείονται από τους συνδυασμούς πολίτες που εργάστηκαν στην Siemens.

    Δεκτή και από επαρχία.

    Τιμιότητα καθαριότητα φιλικές τιμές εξασφαλισμένο εισόδημα σταθερή πελατεία.

    Μεσίτες αποκλείονται.

    • stoxastis avatar
      stoxastis @ aris. A 18/10/2010 07:33:43

      ...ΑΠΙΘΑΝΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ. ΜΠΡΑΒΟ.
      ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΘΑ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ Η ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩΦΛΙ ΤΗΣ ΝΔ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΚΛΟΓΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΒΡΙΣΤΕΣ ΤΟΥΣ. ΠΑΡΑΞΕΝΟ?

  3. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 17/10/2010 19:35:51

    Αυτο το Κυβερνητικος εταιρος, μου ακουγεται καπως σαν το Συμβουλος επιχειρησεων,οικογενειακος συμβουλος,συνχρηματοδοτης,συνεργος.Ενα τετοιο πραμα.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 17/10/2010 19:40:25

      Μάλλον σαν ευσεβής πόθος. Για να μην πούμε σαν μάρκετινγκ προς τους απωλεσθέντες χρηματοδότες της οικογένειας.

      • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
        ΓΙΑΝΝΗΣ @ Επώνυμος 17/10/2010 21:34:55

        Σα να λέμε ξέπλυμα βρώμικου (πολιτικού) χρήματος..

  4. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 17/10/2010 19:37:57

    Άντε επιτέλους. Τολμώ την πρόβλεψη ότι μόλις ιδρυθεί, θα ανακάμψει δημοσκοπικά η ΝΔ, διότι τότε θα βρεθεί ο αναποφάσιστος νεοδημοκράτης ενώπιον του διλήμματος, που ως τώρα δεν είχε και δεν καλούνταν να αποφασίσει. Τώρα θα κληθεί να αποφασίσει και στη συντριπτική του πλειονότητα θα αποφασίσει τελικά ΝΔ.

    Τη βάζουν να το κάνει γιατί είναι η τελευταία τους ελπίδα ενάντια στο Σαμαρά, αλλά θα δουν ότι κι αυτο θα τους γυρίσει μπούμεραγκ.

  5. mitsosms avatar
    mitsosms 17/10/2010 19:48:54

    Ξέρεις βέβαια ότι πολλοί έχασαν μάχες επειδή κάποιοι υποτίμησαν τον αντίπαλο.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ mitsosms 17/10/2010 21:37:16

      και κάποιοι άλλοι αρνούνται να τις δώσουν, για να ... μην τους υπερτιμήσει ο ψηφοφόρος

  6. antiochos avatar
    antiochos 17/10/2010 20:03:00

    Eλπιζω να θυμηθει η μαννα μου να φτιαξει πολυσπορια,οπως καθε χρονο τετοια μερα.
    Αρχαιοελληνικο εθιμο που επιβιωσε ως τις μερες μας.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ antiochos 17/10/2010 21:32:30

      πες κι άλλα να το καταλάβουμε αυτό καλύτερα please

  7. Νεφέλη avatar
    Νεφέλη 17/10/2010 20:11:26

    Ωχ!
    Πάει να βάλει στο χέρι τους φανατικούς ελληνορθόδοξους!
    Σίγουρα, θα επιστρατεύσει τους πιστούς ακολούθους του αειμνήστου Χριστοδούλου, το εκκλησίασμα του Ανθίμου, τον Καλαβρύτων των ακινήτων, κοκ.

    Πάμε για νέο ντέρμπυ δηλαδή...με πιστοποίηση εθνικοθρησκευτικοφροσύνης!

    • προβοκατορας avatar
      προβοκατορας @ Νεφέλη 17/10/2010 21:54:18

      δε νομιζω ολοι αuτοι ποu κραζεις να ειναι uπερ τοu ΔΝΤ και της παγκοσμιας διακuβερνησης...

      • Νεφέλη avatar
        Νεφέλη @ προβοκατορας 17/10/2010 22:13:53

        Time will show!

    • stoxastis avatar
      stoxastis @ Νεφέλη 18/10/2010 07:36:02

      Δηλαδή τα ιερα και τα οσια στα "τερατα"..

      • Νεφέλη avatar
        Νεφέλη @ stoxastis 18/10/2010 12:01:02

        Ακριβώς!

  8. Wolf avatar
    Wolf 17/10/2010 20:15:23

    Γιατί 2+1 κάνει 3!
    Και ως γνωστόν ...θα πάρει απ τα 3 το ...
    Τυχαίο?
    Δε νομίζω!!!

  9. anonymos avatar
    anonymos 17/10/2010 20:36:35

    Μάλλον γιατι αμέσα θα δημιουργηθεί η γνωστή συγκυβέρνηση των εισπρακτόρων του ΔΝΤ (Γιώργος-Ντόρα-Καρατζαφέρης-Κουβέλης)

  10. antiochos avatar
    antiochos 17/10/2010 20:39:37

    Χαριτωμενο το σχολιο σου Νεφελη μου.
    Μονη(ος) σου το εγραψες η ειχες τη βοηθεια του κοινου;

    • Zara avatar
      Zara @ antiochos 17/10/2010 20:56:51

      Είστε μήπως ρασοφόρος;

      • ευτυχια avatar
        ευτυχια @ Zara 17/10/2010 21:02:15

        Μπορεί και μασκοφόρος. Και τι μ αυτό?

    • Νεφέλη avatar
      Νεφέλη @ antiochos 17/10/2010 21:01:43

      antiocho
      Sono sola!
      Non fa rima, ma e vero, e?

  11. ευτυχια avatar
    ευτυχια 17/10/2010 20:43:43

    Καλά, πολύ επιστημονική η ανάλυση. Μπορεί τότε να της είπε η Αση Μπήλιου ή η Βίκυ Παγιατάκη! Σιγά το θέμα...

  12. http://chomatery.blogspot.com avatar
    http://chomatery.blogspot.com 17/10/2010 20:53:08

    ο Καρατζαφύρερ μετά τις αυτοδιοικητικές εκλογές του Νοεμβρίου θα βλέπει το κόμμα του να φυλλορροεί μέχρι τις εθνικές εκλογές που θα θέσουν την ταφόπλακα στο δημιούργημά του. Και να θυμάστε ότι η θυγατέρα, η οποία σήμερα εξαγγέλλει ίδρυση νέου κόμματος μετά τις εκλογές για την αυτοδιοίκηση. Και τίθεται επιτακτικά το ερώτημα: τι περιμένει και δεν το εξαγγέλλει από σήμερα? Διότι αν ο χάρτης σε Αττική και Πελοπόννησο βαφεί γαλάζιος, δηλαδή εκλεγούν Κικίλιας και Δράκος, τότε να είστε σίγουροι ότι η ίδρυση του νέου κόμματος θα μετατεθεί στις καλένδες...
    Πάντως θα έχει πολλή πλάκα, όταν ο Βορίδης, ο Μπουμπούκος κι ο Σκυλακάκης θα παρακαλούν τον Αντώνη να τους επανεντάξει στη μεγάλη Παράταξη...

  13. nasos avatar
    nasos 17/10/2010 20:57:06

    μάλιστα,η Ντόρα και η φυλή των Μητσοτάκηδων φτιάχνουν κόμμα για να φέρουν μια φρέσκια πνοή στην πολιτική ζωή του τόπου
    τριαλάλά τριαλαροοοοό

  14. antiochos avatar
    antiochos 17/10/2010 21:03:30

    Zara
    Γιατι γουσταρεις εξομολογηση η θ αλλαξεις θρησκευμα;

    • ευτυχια avatar
      ευτυχια @ antiochos 17/10/2010 21:05:04

      Εχουμε και μεις αμαρτίες!

    • Νεφέλη avatar
      Νεφέλη @ antiochos 17/10/2010 21:09:43

      Ενδιαφέρον!
      Αν πρόκειται, να εξομολογηθεί εκείνη τη μέρα η Ντόρα και μετά να προχωρήσει τα διάφορα, παρακαλώ κρατήστε μου στασίδι πρώτη σειρά!

  15. loretta avatar
    loretta 17/10/2010 21:09:35

    ..ΦΑΚΤΟΡΑ

    οι ελληνες πολιτες απαιτουν να μαθουν επισημα τους ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΕΣ ΤΗΣ ΕΠΕΡΧΟΜΕΝΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΚΟΥΒΕΛΟΥ.!!!

    οχι να μας δουλευει ψιλο γαζι η κρητικο πελοποννησια πολιτικαντισα.!!

    • Νεφέλη avatar
      Νεφέλη @ loretta 17/10/2010 21:11:01

      ..από που πελοπονήσια; ..λόγω σκυλακάκη;

      • loretta avatar
        loretta @ Νεφέλη 17/10/2010 21:13:47

        ειδες κεκτημενη ταχυτητα...ενοουσα κρητικο καρπενησια!!

      • Μisha avatar
        Μisha @ Νεφέλη 17/10/2010 21:26:12

        Κρητικογερμανίς

        Ο πατέρας της μαχητής της Εθνικής Αντίστασης ενάντια στους Γερμανούς , και θανατοποινίτης, σπεύδει να στείλει τα παιδάκια του σε γερμανικό σχολείο προφανώς λόγω.... των οδυνηρών αναμνήσεων που είχε από εκείνα τα χρόνια.

        Έτσι η Ντόρα μαθαίνει άπταιστα τη γλώσσα με τα 28 σύμφωνα στη σειρά και το ρυθμό του βηματισμού της χήνας.

        Οι δουλειές με τον Κόλ και τον Γκένσερ , τη Χόκτιφ, τη Ζήμενς και τον Κόκκαλη είναι μια φυσική συνέπεια των τραυματικών εμπειριών που κουβαλούσε η Οικογένεια Ανταμς από εκείνα τα δύστηνα χρόνια.

  16. antiochos avatar
    antiochos 17/10/2010 21:12:06

    Νεφέλη
    Kι εγω που νομιζα οτι το τριβειο προυποθετει στοιχειωδη ειλικρινεια και εντιμοτητα..
    Ετσι θελετε να μας πεισετε τουλαχιστον..

    • Νεφέλη avatar
      Νεφέλη @ antiochos 17/10/2010 21:17:27

      Να ΣΑΣ πείσουμε;
      ΠΟΙΟΙ οι εξεταστές μας;

  17. neotera avatar
    neotera 17/10/2010 21:13:16

    Τι να πώ κι εγώ ? )) Να ευχηθώ μακροημέρευση που ειλικρινά δεν την βλέπω υπό τις παρούσες συνθήκες. Ο λόγος, νά υπάρχει ένα ακόμα πτυελοδοχείο ν' ανακουφίζεται ο λαός τις δύσκολες τούτες μέρες που του τρέχουν τα σάλια μπροστά σε προθήκες που δεν παίζονται.

  18. antiochos avatar
    antiochos 17/10/2010 21:23:49

    Νεφέλη
    Ν αρχισεις το τσιγαρο επειγοντως και βλεπουμε.

    • Νεφέλη avatar
      Νεφέλη @ antiochos 17/10/2010 21:25:16

      Προσπαθώ ήδη να το κόψω...
      Πάμε παρακάτω...
      ΠΟΙΟΙ οι ΕΞΕΤΑΣΤΑΙ μας, λοιπόν;

  19. Στέργιος avatar
    Στέργιος 17/10/2010 21:24:54

    Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι ποιος είναι αυτός ο "πολιτικός και ιδεολογικός χώρος που σήμερα [αισθάνεται (η Ντόρα0] ότι δεν αντιπροσωπεύεται από κανέναν".

    1) Το κατεστημένο τής οικογενειοκρατίας/ νεποτισμού των τζακιών και των κοτζαμπάσηδων; Δόξα τω Θεώ, έχουμε το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ. Σήμερα μας κυβερνά ο Παπανδρέου ο Γ', ένας άνθρωπος μειωμένων πνευματικών ικανοτήτων, που απλώς τυχαίνει να είναι γιος τού Παπανδρέου τού Β' και εγγονός τού Παπανδρέου τού Α'. Σε καμμιά 30ριά χρόνια, με μαθηματική ακρίβεια, θα μας κυβερνά ο/η Παπανδρέου ο/η Δ'. Στη ΝΔ έγινε μια προσπάθεια αλλαγής με τον Σαμαρά, αλλά όταν το κόμμα αυτό είναι τίγκα στα τζάκια, από τον καιρό τής Βαυαροκρατίας ακόμη (Έβερτ, Βαρβιτσιώτης, κλπ), τι να λέμε τώρα! Ο δε Καραμανλής ο Β' έγινε πρωθυπουργός επειδή ο Λιάπης δεν λέγεται Καραμανλής. Αν ο Λιάπης λεγόταν Καραμανλής, τότε θα είχε γίνει εκείνος πρωθυπουργός.

    2) Την "κεντροδεξιά"; Όλα τα κόμματα εκτός από το ΚΚΕ είναι κεντροδεξιά. Ζήτω η ελεύθερη αγορά, αλλά να μη ρημάξουμε κι εντελώς το κράτος, να έχουμε να δίνουμε όταν πλησιάζουν εκλογές.

    3) Τον "φιλελευθερισμό"/"νεοφιλελευθερισμό"; Πάλι, δόξα τω Θεώ, έχουμε το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ που διέλυσαν τον παραγωγικό ιστό τής χώρας, ξεπουλάνε ό,τι βρίσκουν και υποχρεώνουν τους πολίτες να δουλεύουν για μισθούς Βουλγαρίας στα αφεντικά (που είναι και φίλοι των πολιτικών).

    4) Το "πελατειακό σύστημα"; Το μητσοτακέικο έχει βαφτίσει και διορίσει τη μισή Κρήτη, αλλά το πελατειακό σύστημα είναι η ραχοκοκκαλιά τής πολιτικής μας. Ένας φίλος μου ήθελε μετεγγραφή και η μάνα του είχε γραφτεί ταυτόχρονα σε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ και έτρεχε σε κλαδικές και Τ.Ο. για να γλύψει βουλευτές, και των δύο χρωμάτων. Ακόμη και ο ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ, έξι μήνες είδε εξουσία το 89 με την οικουμενική και διόρισε με φανατισμό στο δημόσιο όσους μπορούσε.

    Ποιο κενό θα έρθει να γεμίσει η Ντόρα, λοιπόν; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι τα προσωποπαγή κόμματα. Μας έλειψε ένα ΚΟΔΗΣΟ, μια ΕΔΑ (του Γλέζου), μια ΕΔΗΚ (τού Ζίγδη), μια ΔΗΑΝΑ, μια ΠΟΛΑΝ, ένα ΚΕΠ (μουτ με κεπ, που λένε και οι Αρβανίτες)... Μόνο την Ένωση Κεντρώων έχουμε (γεια σου Πρόεδρε!).

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Στέργιος 17/10/2010 21:30:39

      Στέργιος says:
      17/10/2010 at 23:24
      Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι ποιος είναι αυτός ο “πολιτικός και ιδεολογικός χώρος που σήμερα [αισθάνεται (η Ντόρα0] ότι δεν αντιπροσωπεύεται από κανέναν”.

      Η ΖΙΜΕΝΣ φίλτατε.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Strange Attractor 17/10/2010 21:35:00

        Δεν νομίζω ότι κακοπερνάει η Ζίμενς τόσα χρόνια με ΝΔ και ΠΑΣΟΚ. Έχει και τη Μέρκελ να τη στηρίζει, έτσι και ζορίσει το πράγμα.

      • Γιάννης Σ. avatar
        Γιάννης Σ. @ Strange Attractor 18/10/2010 00:46:20

        Βασικά θέλει να κάνει κάτι στο στυλ Lib Dems στην Αγγλία, όπου βρίσκονται σε συνασπισμό με τους Συντηρητικούς.

  20. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 17/10/2010 21:24:56

    11/11
    Δίνει μήνυμα ο αριθμός (ώρα 11:11 το χτύπημα στους δίδυμους πύργους)
    11 Ο αριθμός των Ναϊτών,των πολιτικών,κλπ
    11 της μη ελεύθερης τηλεόρασης (παγκόσμιας)
    Γιατί σύμφωνα με τις κάρτες των illuminati κάτι θα συμβεί στις 21/12/2012 (άθροισμα 11)
    http://apocalypsejohn.blogspot.com/2010/10/illuminati-card-game.html


    Γνώμη μου:
    Γιατί αν δεν το κάνει τότε την πιάνει η τρίτη ηλικία!

  21. Orestios avatar
    Orestios 17/10/2010 21:26:38

    Η Δήμητρα Λιάνη Νο2 κάνει κόμμα?
    χαχαχαχαχαχαχαχαχα

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Orestios 17/10/2010 21:29:08

      Τι εννοείς; Πολιτεύεται και η Ρούλα Κορομηλά;

      • Orestios avatar
        Orestios @ Strange Attractor 18/10/2010 14:07:07

        Μην κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις S.A.

    • Νεφέλη avatar
      Νεφέλη @ Orestios 17/10/2010 21:34:11

      Οπως έχουμε ξανασυμφωνήσει εδώ, η μιμή καλοζωία και μόνο ήθελε και νυφούλα-χήρα έμεινε. Ενώ η εν λόγω, ζωντοχήρα-χήρα, που θέλει να διαφεντέψει και τις ζωές των παιδιών μας, πράγμα που την καθιστά εξαιρετικά επικίνδυνη.

      Κάτι σε Λουκρητία Βοργία ίσως;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Νεφέλη 17/10/2010 21:37:57

        Λίγο ακόμη να ζούσε ο Ανδρέας και θάβλεπες ποιος θα σε κυβερνούσε μέχρι σήμερα. Το δαχτυλίδι της είχε ήδη δοθεί. Το μόνο καλό που έκανε για τη χώρα ο αχαμνός λογιστής είναι ότι έκανε την χοντρή μπίμπο στην άκρη.

      • Νεφέλη avatar
        Νεφέλη @ Νεφέλη 17/10/2010 21:47:26

        Strange

        Μία και μόνο απορία έχω για την μιμή...ποιός την προώθησε στα υψηλά κλιμάκια; Αλλά αυτό είναι για την ιστορία, μιας και αμέσως έφυγε από το προσκήνιο κι οι δικοί της υποκλίνονται αλλού...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Νεφέλη 17/10/2010 21:54:38

        Υπήρχε εποχή που όπου εμφανίζονταν η Μιμή μαζευόντουσαν 10-15 υπουργοί και έκαναν τους κλακαδόρους της. Κάποτε έδωσε και διάλεξη για τον φιλοτελισμό, όπου είχε πει το εξής αμίμητο: "Γραμματόσημο, γράμμα του σήματος; Ή σήμα του γράμματος;" Και από κάτω έγινε χαμός να χειροκροτάνε τα μεγαλοστελέχη του ΠΑΣΟΚ. Την είχαν πείσει, και είχε πείσει τον εαυτό της, ότι είναι η Εβίτα της Ελλάδας και ότι πρέπει να μας κυβερνήσει. Ήταν, δήθεν, και σπουδάστρια του Κούντερα. Η αεροσυνοδός! Φτηνά τη γλιτώσαμε. Τώρα όμως καραδοκεί η άλλη, η φαρμακερή. Η μελετήτρια του Τσε κατά δήλωσή της το 1991.

      • Νεφέλη avatar
        Νεφέλη @ Νεφέλη 17/10/2010 22:08:18

        strange
        Θυμάμαι...! Θυμάμαι και τον Χατζηδάκι που είχε συγκινηθεί από τη δύναμη του έρωτα μπροστά στη ματαιότητα της εξουσίας...μ΄αρεσε αυτό! Θυμάμαι όμως κι ανθρώπους να καταστρέφονται, γιατί δεν εξυπηρετούσαν τις φιλοδοξίες της ! Θυμάμαι κι εκείνους που σιωπούσαν ταπεινά μπροστά στο αρχηγό τους, ή, εκείνους που επαιτούσαν για την έύννοιά της!...όμως μηχανισμό δεν έστησε τελικά. Δεν κατάφερε να εκβιάσει τις εξελήξεις. Γι΄αυτό και δεν μας αφορά σήμερα.. Φούσκα ήταν σαν το χρηματηστήριο κι αυτή. Ποιός την προώθησε, όμως;

        ..σε αντίθεση με την φιλόδοξη ατυχήσασα, που απειλεί και τις ζωές των παιδιών μας!

      • Γιάννης Σ. avatar
        Γιάννης Σ. @ Νεφέλη 18/10/2010 00:48:44

        http://www.poiein.gr/poiein/letters/gamma.php

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ Orestios 17/10/2010 21:49:12

      Σόρρυ αλλά ακόμα και η Λιάνη είναι νομίζω λίγο πιο αξιοπρεπής από την ατυχήσασα θυγατέρα..

  22. δρόμος avatar
    δρόμος 17/10/2010 21:34:46

    δηλαδή στη είσοδο πληρώνουμε και τόκο?

    • Ιωαννης Ένατος avatar
      Ιωαννης Ένατος @ δρόμος 17/10/2010 23:13:59

      αισχος!

  23. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/10/2010 21:41:27

    Είμαι περίεργος... οι του Καρατζαφέρη τι θα κάνουν τότε; Ή φοβούνται τόσο τον Σαμαρά που θέλουν ΔΥΟ σπλίντερ "δεξιά" κόμματα αντί ενός;

  24. Νεφέλη avatar
    Νεφέλη 17/10/2010 21:43:04

    tetragammael

    I beg your pardon!

    Αν μη τι άλλο, τέτοιες χυδαιότητες εδώ μέσα δεν γίνονται αποδεκτές!
    Ανακάλεσε και ζήτα συγγνώμη γονυπετής και ταπεινωμένος/η.

    Ουδέποτε έγινε η αναφορά που λες, αλλά αν σας τελειώσαν τα επιχειρήματα, επικαλείστε τον λαικισμό, που σας εκφράζει παλαιόθεν ως γνωστόν!

    Ετσι θα στήσετε κόμμα;

  25. antiochos avatar
    antiochos 17/10/2010 21:43:33

    Νεφέλη
    Προς τι το υφακι και τα κεφαλαια για μια λεξη που δεν εγραψα;
    Σε ρωτησα κατι,ξεσκονισες τα ιταλικα σου,το βρηκα αστειο να μην εκφραζεις με θαρρος στα ελληνικα μια κεφαλαιωδη επιλογη σου,ενω επιτιθεσαι με ευκολια και εξυπνακιστικο,ανεξοδο και φτηνο τροπο χωρις να προκληθεις.
    Αυτο ειναι ολο.
    Να μην παμε παρακατω.
    Να παμε για δουλεια.
    Καλη εβδομαδα.

    • Νεφέλη avatar
      Νεφέλη @ antiochos 17/10/2010 21:48:08

      φιλιά στον φατ φατ

  26. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 17/10/2010 21:47:50

    Αν παρ'ελπίδα την είχαμε εκλέξει αρχηγό της ΝΔ δεν θα υπήρχε κανένα πολιτικό κενό για να καλυφθεί και όλα θα ήταν ήρεμα και γαλήνια στο Μητσοτακικό μυαλό της.

  27. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 17/10/2010 21:52:05

    για να ανήκει στο ζώδιο του σκορπιού και όχι του τοξότη, σκοτεινά και τα δύο βέβαια, αλλά οι σκορπιοί καταφέρνουν να μην καταστρέφονται με κρότο, αποσύρονται σιγά σιγά κι αθόρυβα. :)
    τί κερδίζω; θέλω παγωτό ξυλάκι!

    • Νεφέλη avatar
      Νεφέλη @ Β.Κ.Σ. 17/10/2010 21:54:11

      Αν εννοείς την επίδοξη αρχηγό κόμματος, στο ζώδιο του ταύρου ανήκει

      • Β.Κ.Σ. avatar
        Β.Κ.Σ. @ Νεφέλη 17/10/2010 22:14:00

        το κόμμα όμως θα το κατοχυρώσει στο ζώδιο του σκορπιού, το απέναντί της ακριβώς δηλαδή... Δεν θα το έλεγα αστρολογικά ως και την πιο σώφρωνα κίνηση. Ο Τσιληβήθρας θα ξέρει περισσότερα (Τσιληβήθρα είσαι σκορπιός; με τους ψυχικά αδύναμους μήπως εννοείς αυτούς που δεν έχουν χρόνο για χάσιμο; :Ρ )

      • loretta avatar
        loretta @ Νεφέλη 17/10/2010 22:30:39

        Νεφελη

        ξερεις φυσικα τι εστι ταυρινα...χαχαχαχα!!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Νεφέλη 17/10/2010 22:33:18

        Οι σκορπιοί είναι η πεμπτουσία του ζωδιακού κύκλου.
        Είναι το κέντρο του κόσμου και όλα περιφέρονται τριγύρω τους.
        Η έννοια του "εγώ" στους σκορπιούς παίρνει άλλες διαστάσεις.
        Δεν είναι για όλους...οι αδύναμοι και οι τρυφερούληδες καλύτερα να πάρουν αγκαλιά τον Φωτούλη, να γλύψουν ένα γλυφιτζούρι ή να πάρουν τηλέφωνο τη μαμά τους.

        Ο σκορπιός είναι οδοστρωτήρας.Θα περάσει πάνω από την ψυχή σου και αν αντισταθείς θα κάνει όπισθεν απλά για να ελέγξει αν όντως σε πάτησε ή αν του ξέφυγε κάνα εκατοστό.
        Αν ματώσεις μπροστά σε σκορπιό θα τον δεις να γελάει χαιρέκακα ενώ ταυτόχρονα θα σου σκουπίζει τα αίματα.
        Αν κάνεις το λάθος να δείξεις αδυναμία μπροστά σε σκορπιό θα σου πιει το αίμα με καλαμάκι και θα σε βάλει να πληρώσεις εισητήριο για να δεις το σώου.
        Αν του δηλώσεις υποταγή θα σε "μαρκάρει" σαν το μοσχάρι και για μια ζωή θα του ανήκεις.
        Ο σκορπιός όταν βαριέται σκέφτεται τον εαυτό του και περνά η ώρα του ευχάριστα.
        Αν ποτέ κάνεις το λάθος να του κάνεις κακό...καλό μου παιδί...σε λυπάμαι...θα περιμένει να περάσουν τόσα χρόνια όσο να το ξεχάσεις...και όταν θα σαι ακάλυπτος και μπροστά σε κόσμο ή αγαπημένα πρόσωπα θα στο ξεπληρώσει πολλαπλάσια.

        Η ιδιότητα του ζώου να αυτοκτονεί με το δηλητήριό του όταν κινδυνεύει περνάει στο ζώδιο ως το χαρακτηριστικό "αυτοκαταστροφικό" που του καταλογίζουν.
        Μπορεί να τα κάνει όλα λαμπόγιαλο εν ριπή οφθαλμού και να ξεκινήσει ξανά από την αρχή.

        Αυτά για τους άντρες φυσικά.
        Οι γυναίκες είναι χειρότερες.

      • Νεφέλη avatar
        Νεφέλη @ Νεφέλη 17/10/2010 22:35:24

        loretta οι ταυροι είναι αισθησιακοί, διεκδικητικοί, ζηλιάρηδες και λατρεύουν την εξουσία, την πολυτέλεια και την σταθερότητα. Πάρε και κατάλαβε δηλαδή....

      • loretta avatar
        loretta @ Νεφέλη 17/10/2010 22:45:32

        ...δηλ και αστρολογικα ξερουμε οτι η κορη εχει μια ροπη προς τα υλικα και χρηματικα αγαθα....

        τυχαιο???? δεν νομιζω...!!

      • Β.Κ.Σ. avatar
        Β.Κ.Σ. @ Νεφέλη 18/10/2010 11:21:59

        Tσιληβήθρα ως κλασσικός δίδυμος δεν είχα ποτέ νταραβέρι με άντρα σκορπιό. τους έβλεπα σα μια χαψιά και δεν κέντριζαν τον ενδιαφέρον μου, για φιλαράκια καλοί είναι, (υπόψιν πως είναι σταθεροί ζήτουλες της φιλίας των διδύμων, επειδή είναι ακριβοθώρητη). Θαρρώ πως την ίδια τύχη θα έχει και το κόμμα της Ντόρας...

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Νεφέλη 18/10/2010 12:12:37

        @ B.K.Σ.

        Ok...you're asking for it!!!

        Οι σκορπιοί δεν είναι "μια χαψιά" για κανέναν.
        Το μόνο που μπορεί να ρημάξει ένα σκορπιό είναι η αυτοκαταστροφική του φύση.
        Φυσικά και υπάρχουν "κουμπιά" για να γίνει αυτό αλλά δεν είναι εντός των δυνατοτήτων ενός διδύμου να τα αντιληφθεί.

        Οι δίδυμοι άντρες είναι νάρκισοι μέχρι αηδίας.
        Διπλοπρόσωποι και εύκαμπτοι στις απόψεις τους, κοινωνικότατοι αναζητούν την προσοχή και το ενδιαφέρον at all costs.
        Περισσότερη σημασία έχει γι αυτούς να τους θαυμάζεις παρά να τους υποστηρίζεις.
        Το ego τους είναι άγονο.
        Ο σκορπιός έχει θέση και ευθύνη απέναντι στο "εγώ" του.
        Ο δίδυμος ξυπνά και κοιμάται με το "εγώ" του αγκαλιά με απολύτως καμμία αίσθηση συνέπειας πράξεων ή εγωτραφούς δημιουργίας.

        Οι γυναίκες δίδυμοι είναι επικίνδυνες.
        Όταν ερωτεύονται δίνονται ανοιχτά ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ.
        Είναι συναισθηματικά άτομα, κοινωνικοί άνθρωποι, χαρούμενοι, καλή παρέα αλλά πάντα κρατάνε μια πισινή σε ότι κάνουν.
        Αν τις αφήσεις ανέλεγκτες θα ζήσουν σε μια μποέμ ουτοπία.

        Δεν αντιλαμβάνομαι πως εννοείς ότι ο σκορπιός είναι "ζήτουλας" φιλίας.
        Μάλλον σεξ θα ήθελαν και μπερδεύτηκες.
        Μόνο για το σεξ γίνεται "ζήτουλας" ο σκορπιός και θα πει του κόσμου τα ψέμματα.

        Overall...καλοί είναι οι δίδυμοι δεν έχω πρόβλημα εγώ μαζί τους και φυσικά δεν θα τους κατέτασσα στην κατηγορία ανθρώπων που ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ πρέπει να γνωρίσω.

        Από την άλλη οι σκορπιοί είναι άσπρο-μαύρο...τους λατρεύεις ή τους σιχαίνεσαι.

        Αλλά ΑΔΙΑΦΟΡΟΙ και ΠΑΡΑΚΑΤΙΑΝΟΙ οι σκορπιοί δεν ήταν ούτε και θα ναι ποτέ.

        Δεν είναι τυχαίο φυσικά που είναι το μοναδικό ζώδιο που προκαλεί την καθολική αναφώνηση "ΩΧ" κάθε φορά που κάποιος μιλάει γι αυτούς.

        Είτε πόνου είτε ηδονής "ΩΧ"...

      • Β.Κ.Σ. avatar
        Β.Κ.Σ. @ Νεφέλη 18/10/2010 18:26:39

        Τσιληβήθρα μου τί να σε πω; αυτή η μποέμ ουτοπία με άγγιξε! αλλά για τα υπόλοιπα τί πω; μάλλον οι δίδυμοι και οι σκορπιοί είναι παράλληλα σύμπαντα. Εύχομαι πάντως να έχει περισσότερα στοιχεία τοξότη το κόμμα της Μπακογιάννη, οι σκορπιοί είναι πιο συμπαθείς και ανθρώπινοι και η σκοτεινιά τους εν τέλει είναι διαπραγματεύσιμη και αντέχεται, με του τοξότη απλώς πρέπει να κόβεις πέρα, ξερνάς.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Νεφέλη 18/10/2010 18:35:14

        Β.Κ.Σ.

        Καλές είναι οι γυναίκες δίδυμοι...γλυκείς άνθρωποι.
        Ηρεμούν λίγο την ορμή του σκορπιού και φέρνουν μια δόση χαλαρότητας στον άερα.

        Όχι τοξότες...μακριά...άστους μόνους τους να κονταροχτυπιούνται με ψευδαισθήσεις μεγαλομανίας και αιώνιας μοναξιάς.

        cheers

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Β.Κ.Σ. 17/10/2010 21:57:25

      Κι εγώ νόμιζα ότι μόνο εγώ κάνω σκοτεινές ψυχρο-ζωδιακές σκέψεις...

      Not gonna happen.

      Είναι προς το τέλος και χαλαρώνει ο σκορπιός και πιάνει πιο πολύ από τοξότη...τριαλαρί-τριαλαρό δλδ...ότι ναναι κι ότι κάτσει η χαρά του παιδιού και η τραγικότητα της ανασφάλειας της μη-δέσμευσης.

      Και με γυναίκα μπροστάρη;;;;

      Πςςςς...θα προκόψει...τι να σε πω!!!

      Αφήστε τους σκορπιούς στην ησυχία τους.
      Δεν είναι για τους ψυχικά αδύναμους.

      • ευτυχια avatar
        ευτυχια @ tsilivithras 18/10/2010 15:49:21

        Τsilivithras@
        Οι σκορπιοί είναι τόσο προβλέψιμοι μέσα στην μανία αυτοκαταστροφής που έχουν, μέσα στην χαιρεκακία και την μικροψυχία τους, που προκαλούν μόνο ένα ατέλειωτο χασμουρητό. Ετσι βάζεις το πατουσάκι σου και τους απομακρύνεις εγκαίρως για να μην μπλέξεις μέσα σ αυτον τον βάλτο κακίας.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 18/10/2010 17:01:05

        Προβλέψιμος ήταν και ο Mike Tayson αλλά κανείς δεν ήθελε να σταθεί στην ευθεία της γροθιάς του ευτυχια μου.

        Όσο για την μικροψυχία και την χαιρεκακία κάνεις πολύ μεγάλο λάθος.
        Μην τα μπερδεύεις με την μνησικακία και την εκδικητικότητα που προέρχονται από την υπέρμετρη ευαισθησία.

        Χασμουρητό οι σκορπιοί;;;

        Χαρ χαρ χαρ ας καγχάσω.

        Μόνο για υποτονικούς ανθρώπους που ακόμα και την αναπνοή τους την θεωρούν θορυβώδη...!!

  28. Στέργιος avatar
    Στέργιος 17/10/2010 21:55:59

    Έλα μωρέ, τίποτα δεν θα πάθουμε. Απλώς θέλει να βάλουμε λίγο περισσότερο το σκόρδο στη διατροφή μας.

  29. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 17/10/2010 21:58:27

    Η Ντόρα, απλά διαδίδει πως θα κάνει κόμμα. Αν ήθελε, θα το είχε κάνει μετά τη διαγραφή της, για να συγκρατήσει ψηφοφόρους νεοδημοκράτες φιλικά προσκείμενους σε αυτήν, από το να ψηφίσουν υποστηριζόμενους υποψηφίους από τη ΝΔ.
    Είναι μητσοτάκεια κόλπα όλα αυτά και αποσκοπούν μόνον στη φθορά της ΝΔ, αποκλειστικά του Αντώνη δηλαδή, για να επικαλεστεί μετά πως ήταν η μόνη ικανή, να συσπειρώσει! Είναι γνωστές οι μέθοδοι υπονόμευσης της οικογένειας.
    Εδώ το 2000, σε χωριό του νυν Δήμου Αρκαδίου στο Ρέθυμνο, είχαν δώσει εντολή στους «δικούς» τους να ψηφιστεί ο Σημίτης και οι εντολοδόχοι μαζεύτηκαν την παραμονή των εκλογών και αποφάσισαν να ακυρώσουν και τα 29 ψηφοδέλτια της ΝΔ, γράφοντας πάνω το όνομα του «πρώην» επιτίμου! Ναι, ήθελαν βεβαίως να στηρίξουν τον τότε αγαπημένο τους, αλλά δεν τους πήγαινε το χέρι να το ρίξουν, έτσι στην ψύχρα και στο ΠΑΣΟΚ!
    Ας περιμένουμε λοιπόν το αποτέλεσμα των αυτοδιοικητικών εκλογών και μετά θα δούμε το πότε και με ποιούς θα στήσει, η ατυχήσασα του περυσινού Νοεμβρίου, το κόμμα της.
    Εγώ τη συμβουλεύω να το στήσει στις 29/11 , για να μπει στο μάτι του Αντώνη, πως έγινε και αυτή αρχηγός κόμματος! Ένα ποθημένο έχει η γυναίκα, ας το κάνει πιο βαρύγδουπο!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Αφροδίτη 18/10/2010 01:40:51

      Αυτο νόμιζα κι εγώ, αλλά αφού είπε ημερομηνία, θα το κάνει τώρα πια, δεν την παίρνει διαφορετικά γιατί θα ξεφτιλιστεί.

      Η σκέψη μου πάντως είναι ότι το κάνει κατ' εντολή ΔΝΤ.

  30. Νεφέλη avatar
    Νεφέλη 17/10/2010 22:16:50

    29/11... τότε που πέθανε ο Σφηνιάς κι όχι μόνο...

  31. nina avatar
    nina 17/10/2010 22:33:15

    και έλεγα και γω ,τί μου λείπει? τί μου λείπει? το κόμμα της ντόρας ντε πως μου διέφυγε? τί σου λείπει κασιδιάρη ,σκούφια με μαργαριτάρι.τί κακό αυτός ο τόπος να μή μπορεί να σωθεί απ τους σωτήρες βρε παιδί μου.

  32. loretta avatar
    loretta 17/10/2010 23:13:12

    μα καλα ρε συ φακτορα κοτζαμ σεχτα σαλονικιων ιδρυσατε....δεν ειδα να γραφουν τιποτα τα παλλλλικαρια ακομα κατω απο την επηρεια του τσιπουρου ειναι???

    • ευτυχια avatar
      ευτυχια @ loretta 18/10/2010 15:44:12

      Γιατί εμείς τί είμαστε, χρυσό μου? Παριζιάνες?

  33. moriarty avatar
    moriarty 17/10/2010 23:22:55

    Το κόμμα της Ντόρας πρέπει να ονομασθεί Παρεμβολή. Γιατί σκοπός του θα είναι να εκπέμπει παρεμβολές στον αντιπολιτευτικό λόγο της ΝΔ, βοηθούντων και των ΜΜΕ.

    • Νεφέλη avatar
      Νεφέλη @ moriarty 17/10/2010 23:25:40

      Η "Παρεμβολή" έκανε τα ΜΜΕ 'η τα ΜΜΕ την "Παρεμβολή";

  34. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 18/10/2010 00:44:45

    Λάθος. Γιατί βυθίστηκε το αδελφάκι του Τιτανικού, ο Βρετανικός.

  35. Αγροφυλακας avatar
    Αγροφυλακας 18/10/2010 04:45:08

    Έλεος! Τι έκανε, τι θα κάνει, πότε θα το κάνει η Ντορα! Αμάν ρε παιδιά, είχαμε μια έλλειψη!....Πολύ σημασία τους δίνετε

  36. ευτυχια avatar
    ευτυχια 18/10/2010 05:39:20

    Χρονια Πολλά, βρε παιδια!Να χαιρόμαστε τον Επίτιμο!

  37. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 18/10/2010 06:54:54

    Μπανάναααα

  38. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 18/10/2010 08:34:53

    ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΣΤΑ ΕΙΣΟΔΙΑ ΤΗΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ ΤΑ ΧΑΝΙΑ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΠΟΛΙΟΥΧΟ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ...
    ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ, ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΤΗΣ (ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ) ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΕΒΡΕΘΟΥΝ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΚΟΣΜΟΣ!!!

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ ΜΑΝΙΑ 18/10/2010 10:32:48

      Γιὰ πιθανὸ σκεπτικὸ μοῦ φαίνεται αὐτό- γοῦυυυστο ἔχει...

    • ΜΑΝΙΑ avatar
      ΜΑΝΙΑ @ ΜΑΝΙΑ 18/10/2010 10:52:18

      ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΓΙΝΕΙ ΣΤΙΣ 21 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΒΑΖΩ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ!!!
      ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΡΙΣΤΑΜΕΝΟΥΣ...

  39. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 18/10/2010 10:33:31

    Ἐγὼ πιστεύω ἔπρεπε νὰ τὸ ἱδρύσει λίγες μέρες πιὸ μετά. 29 Νοεμβρίου. Καλὸ δὲ θά'ταν;;;

  40. gram avatar
    gram 18/10/2010 10:41:17

    Βρε άχρηστοι, 21 Νοεμβρίου είναι και της ΣΟΥΛΤΑΝΑΣ! Πως σας ξέφυγε αυτό και προσπαθείτε να ερμηνεύσετε ανεπιτυχώς το χρησμό!

  41. Yδροκερος avatar
    Yδροκερος 18/10/2010 12:24:33

    Μα ούτε ο ίδιος ο αδελφός της δεν μασάει ! Οχι συναίτερος του νέου κόμματος δεν ενδιαφέρεται να γίνει αλλά συνεχίζει να στιρίζει Σαμαρά.
    βλέπει καθαρά ότι αν πάει με το νέο κόμμα καταστρέφει κάθε προοπτική μελλοντικής πολιτικής του καριέρας . Πονηρά σκεπτόμενος, συμφεροντολογικά σκεπτόμενος ή διαβλέποντας ότι οι ψηφοφόροι καταδικάζουν τις εγωιστικές αντιπαραθέσεις μεταξύ πολιτικών αδιαφορεί ή πάιρνει αποστάσεις από δηλώσεις του πατέρα και της κόρης.
    Τί συζητάμε.
    Ποιός περιμένει να την ψηφίσει? Ούτε ο ίδιος της ο αδελφός!

  42. Yδροκερος avatar
    Yδροκερος 18/10/2010 12:41:52

    Την καλύτερη απάντηση στην παρέμβαση του επίτημου μέσω γνωστού πασοκ-κάναλου την έδωσε ο υιός Μητσοτάκης, ο οποίος συνεχίζει να αγνοεί τα καπρίτσια του πατρός και της αδελφής του βλέποντας πως ένα τέτοιο κόμμα μόνο παρασιτικά στην αρχή μπορεί να δουλέψει και στην συνέχεια να καταδικαστεί στην αφάνεια όπως τόσα άλλα στο παρελθόν.

  43. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 18/10/2010 13:02:59

    Εἶναι τὸ κόμμα τῆς σύνθεσης, μεταξὺ ἄλλων καὶ τῆς σύνθεσης τῶν ἄκρων.

    21η Νοέμβρη= 21η Ἀπριλίου καὶ 17 Νοέμβρη. Ἡ ἀπόλυτη σύνθεση τῶν πρὶν διεστώτων! Μαμά, βοήθεια!

  44. Φιλελεύθερος avatar
    Φιλελεύθερος 18/10/2010 13:29:50

    Προς ΜΑΝΙΑ....

    Αν έκανες τον κόπο να δεις την ημερομηνία 21 Νοεμβρίου είναι Κυριακή...πόση εμπάθεια πια εδώ μέσα...

  45. Δημάρατος avatar
    Δημάρατος 18/10/2010 13:30:45

    ΕΙΚΟΣΙ = 9
    ΕΝΑ = 2
    ΝΤΟΡΑ+ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ = 854=8
    ΝΤΟΡΑ+ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ+KOMMA = 1025= 8
    ΚΟΜΜΑ+ΝΕΟ = 296 = 8
    ΟΛΑ ΜΑΖΙ 11888 Τυχαίο δε νομίζω…!!!
    Δημάρατος…

  46. CLYKOS avatar
    CLYKOS 18/10/2010 21:30:08

    Ουκ εα με καθευδειν το του Αντώνη τρόπαιο σκεφτεται διαρκως η Ντορα.

    ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΜΕΝΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΝΤΟΡΙΤΣΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΟΜΑΔΑ ΜΙΖΕΝΣ ΟΠΟΥ ΜΕ ΧΟΡΗΓΟ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΣΟΥ ΜΙΖΟΦΟΡΑΚΟ , ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΕΔΡΕΙΑ ΤΩΝ ΥΠΟΔΙΚΩΝ ΤΟΥ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ…. .

    ΣΩΣΟΝ ΚΥΡΙΕ ΜΗΤΣΟ-ΝΤΟΡΑ-ΚΟΥΛΑ ΤΟΝ ΛΑΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΠΑΛΛΑΞΕ ΤΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΥΘΜΕΝΗ ΑΡΧΟΜΑΝΙΑ ΤΗΣ…

  47. ΛαρσαΤαουν avatar
    ΛαρσαΤαουν 18/10/2010 22:22:58

    Ένα πράμα ήθελα να ξέρω!
    Τι την κάνει να πιστεύει ότι έχει θέση στο πολιτικό χώρο, τέτοιο που να της προσφέρει ύπαρξη στο κοινοβούλιο;
    Τι την κάνει να πιστεύει ότι έπαψε να είναι κόκκινο πανί για πολλούς Έλληνες που η παρουσία της στο ΥΠΕΞ πλήγωσε και θύμωσε;
    Γιατί να προτιμήσει κάποιος αυτήν και το κόμμα της (δομημένο από ανάλογης ηθικής και πολιτικής σκέψης υλικά) που οριοθετεί Γεωγραφικούς προσδιορισμούς, ΔΝΤ και τουρκολαγνικές προσεγγίσεις;
    Όταν υπάρχει αυθεντικότερη και ισα τουλάχιστον ρεαλιστική εκπροσώπηση από το ΠΑΣΟΚ;
    Τι θα είναι εκείνο που θα την διαφοροποιήσει από το πασοκ του Γιώργου Παπανδρέου και τί θα έχει να αντιπαραθέσει στις επιλογές του στα εθνικά θέματα, στην διαχείριση της κρίσης, στην προοπτική και το μέλλον, το σκοτεινό μέλλον, αυτού του τόπου;
    Στις ίδιες λέσχες συχνάζουν, στα ίδια κέντρα δίνουν λογαριασμό, τους ίδιους συναντάνε στα προεκλογικά τους ταξίδια, από τους ιδίους κύκλους σπονσονάρονται στους ίδιους αναζητούν επιβεβαίωση και χρίσμα!
    Πες ένα λόγο αγαπητή μου που θα σε κάνει επιθυμητή, διέξοδο, λύση!
    Έναν!

    Εκείνο που χαρακτήρισε την Νέα Δημοκρατία τα χρόνια μετά την εκλογή του Καραμανλή, ήταν η ιδεολογική υποταγή του στην ασπόνδυλη εθνικά και κυριαρχικά ιδεολογία όταν δέχθηκε τις επιλογές Σημίτη και τις συνέχισε σ΄ όλα τα επίπεδα!
    Στα θέματα της ένταξης της Τουρκίας όταν έσυρε κι αυτος την μαούνα της στην Ιθάκη της Ευρώπης, στο Κυπριακό μετά από ένα μισοΝαι που δεν συγχωρέθηκε, στο Θέμα των Σκοπίων που το ελάχιστο φιλότιμό του τον οδήγησε στο ΜισοΒέτο, παντού ο Καραμανλής είχε τα πλοκάμια της μητσοτακοσύνης να τον άγουν και να τον φέρουν.
    Πρώην ρηγάδες, πρώην Μλουδες, πρώην εκκίτες πρώην πρωην πρώην, γύρω τριγύρω να δίνουν υπόσταση σ΄ ένα τύποις δεξιό κόμμα που λεγόταν τέτοιο, όταν έπρεπε να κηλιδωθεί και δεν ήταν "τέτοιο" όταν έπρεπε να διασωθεί η τιμή της Κόρης της ψιλής!
    Εκείνο που βλέπω λάθος τώρα, ήταν ότι ο Σαμαράς διεκδίκησε ένα σκισμένο πάπλωμα και δεν τον χάρισε να κοιμήσει μια ...σταχτομπούτα που όσο και να κοιτά την κολοκύθα της, δεν θα γίνει ποτέ άμαξα, να την πάει στου ...Μαξίμου!
    Εξάλλου ποιος μαζεύει, να ψάξει μια κόρη, με γόβα νούμερο 45!
    Θα φοβότανε την έκπληξη να βρεθεί αγκαλιά με τον Μήτσο τον Ντουντούκαρο!

  48. Άργος avatar
    Άργος 20/10/2010 09:56:06

    Α. Θα έχει καταλαγιάσει και κατευθυνόμενα ωρίμασει κατάλληλα η αποτίμηση των αυτοδιοικητικών εκλογών ώστε οι απογοητευμένοι από τα άλλα δύο κόμματα του χώρου (ναι, αναρωτιέμαι κι εγώ πόσο σωστό είναι αυτό, ας το δεχθώ ως υπόθεση εργασίας) να προσχωρήσουν στο τρίτο αυτό.

    Β. Παγιώνεται η τριχοτόμηση της παλιάς ΝΔ ώστε οι νοικοκυραίοι από 'δω να προχωρήσουν στις κατευθύνσεις και με την βοήθεια των υπερατλαντικών μας φίλων που έχουν επενδεδυμένο ενδιαφέρον (που έχει φανεί από τις υπερατλαντικές επαφές και φιλίες οικογενειών) στο νοικοκυριό με τ' όνομα τούτο ως ηγέτες στη χώρα. Τα άλλα δύο μέρη θα δοκιμασθούν όταν εκδηλωθεί ανοικτά (ανοικτά δηλαδή μέσα στις Λέσχες) η στήριξη. Η άλλη Λέσχη (η Λέσχη της Πόλης των Κτιστών, the berg of builders) τώρα έχει κυριαρχήσει, να δούμε για πόσο.


    Άρα η ημερομηνία έχει να κάνει πάλι με το ξεκαθάρισμα του πολιτικού σκηνικού μετά τις τοπικές εκλογές ως προϋπόθεση για ξέρουν κι υπερατλαντικοί φίλοι μας τι χαρτί κρατάνε στηρίζοντας τους νοικοκυραίους αυτούς.