#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/09/2009 11:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί το ΠΑΣΟΚ δεν το ρώτησαν ποτέ «γιατί δεν τα έκανες στα 20 χρόνια» ;

 

Εκλογοαπορίες και εκλογοδιαπιστώσεις

- Η ΠΑΣΟΚ ΑΕΛΔΕ σας υπόσχεται μια δίκαιη αναδιανομή του πλούτου

- Γιατί οι δημοσκόποι δεν διαχωρίζουν το  «Δεν ξέρω»  από το  «Δεν απαντώ» ;

- Αν ένας δημοσιογράφος ρωτήσει (λέμε τώρα) τον κ. Μαύρο της MRB ή τον κ. Μαυρή της Public Issue την ώρα που ανακοινώνουν τα αποτελέσματα μιας δημοσκόπησης στις Ειδήσεις των 8.00 : «Εσείς κύριε Μαύρε ,τι ψηφίσατε το 2007 και τι θα ψηφίσετε τώρα;» ,το πιθανότερο είναι να λάβει την απάντηση ότι  «η ψήφος είναι  μυστική και προσωπική». Τότε γιατί κύριε Μαύρε φακελώνετε σε κάθε δημοσκόπησή σας τουλάχιστον 1000 Έλληνες τυχαία μεν ,αλλά εκ των υστέρων γνωρίζοντες , τον τηλεφωνικό αριθμό της οικίας τους και κατ επέκταση το όνομά τους;

- Κυριαρχεί τελικά στην Κεντροαριστερά ο αντιαμερικανισμός ;

- Μήπως  ο αγωγός οριοθετεί  μόνιμα τα σύνορά μας κι έτσι δεν θα μπορέσουμε να πάρουμε την Πόλη;

- Μα αφού ακόμα και ο Κλαύδιος έγινε αυτοκράτορας της Ρώμης

- Είναι  τελικά οι δημοσκοπήσεις αντιπροσωπευτικές του Ελληνικού πληθυσμού ή μήπως είναι μεταξύ αυτών που τρέχουν να σηκώσουν πρώτοι το τηλέφωνο;

- Μετράει άραγε η AGB  το πόσοι Έλληνες βλέπουν  το Δελτίο των 8.00 ή το  πόσοι από αυτούς ( που θα δέχονταν για ένα μίξερ δωρεάν  να τους παρακολουθούν 24 ώρες ) βλέπουν το Δελτίο των 8.00 ;

- Γιατί ο ΣΥΡΙΖΑ δεν επιτίθεται στο ΠΑΣΟΚ όπως ο Καρατζαφέρης το 2007 στην ΝΔ;

- Γιατί το ΛΑΟΣ του 2009 έχει χιλιαπλάσια προβολή από τα ΜΜΕ από το ΔΗΚΚΙ του 2000 ;

- Γιατί την ΝΔ  την ρωτούν  «γιατί δεν τα έκανες στα  5 χρόνια» ,ενώ το ΠΑΣΟΚ δεν το ρώτησαν  ποτέ «γιατί δεν τα έκανες στα 20 χρόνια» ;

- Μήπως τελικά τα ΜΜΕ θέλουν το καλό μου;

 Πάρις Δημοσκόπος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. osaperas avatar
    osaperas 19/09/2009 11:56:16

    "Γιατί την ΝΔ την ρωτούν «γιατί δεν τα έκανες στα 5 χρόνια» ,ενώ το ΠΑΣΟΚ δεν το ρώτησαν ποτέ «γιατί δεν τα έκανες στα 20 χρόνια» ;

    Απλή είναι η απάντηση Πάρι μου. Δεν τους ρωτάμε γιατί τους έχουμε ήδη τιμωρήσει με χλαπάτσες στις εκλογές.

    Έχασαν και ξαναέχασαν και διασύρθηκαν και ξαναδιασύρθηκαν στις εκλογές επειδή ακριβώς έκαναν αυτά που έκαναν όταν ήταν στην κυβέρνηση.

    Ακόμη και σήμερα που έχουν περάσει πέντε χρόνια και πολλά πράγματα στην ζωή του καθενός έχουν ξεχασθεί, εξακολουθούμε να μυρίζουμε κάποια μπόχα τους σε κάποιους τομείς.

    Οι πασόκες πλήρωσαν. Δεν χρειάζεται να κάνουμε ερωτήσεις. Δεν έχουμε απορίες. Η ετυμηγορία για αυτούς έχει βγει εδώ και πάρα πολύ καιρό.

  2. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 19/09/2009 12:14:17

    Τις τελευταίες ημέρες δέχτηκα τρία τηλεφωνήματα από εταιρείες δημοσκοπήσεων. Αρνήθηκα να συμμετάσχω. Άρα, το κόμμα που ψηφίζω έχασε έναν ψήφο και 0,5% στις συγκεκριμένες δημοσκοπήσεις, επειδή το επόμενο τηλεφώνημα σίγουρα δεν έπεσε πάνω σε κάποιον που ψηφίζει το ίδιο με 'μέμα (δύο στους χίλιους, απίθανο!). Αν μάλιστα το μεθεπόμενο τηλεφώνημα έπεσε πάνω σ’ έναν οργισμένο νεοδημοκράτη, το πιθανότερο είναι ότι θα διαολόστειλε την κοπέλα που τον πήρε τηλέφωνο. Το αμέσως επόμενο τηλέφώνημα πιθανότατα έπεσε πάνω σε κάποιον πασόκο. Απάντησε φυσικά με προθυμία ότι θα ψηφίσει ΠΑΣΟΚ, αλλά, με την καψούρα που έχουν ορισμένοι τελευταία, θα πρόσθεσε κιόλας ότι στις προηγούμενες εκλογές είχε ψηφίσει ΝΔ και ας είχε ξαναψηφίσει ...ΠΑΣΟΚ. Πιάσ’ το πράσινο αβγό και κούρευ’ το! λοιπόν, όσον αφορά τις δημοσκοπήσεις του κ. Μαύρου και του κ. Μαυρή...

  3. domos avatar
    domos 19/09/2009 12:21:59

    Όταν η ΝΔ παραλαμβάνει ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΕΟΣ 180 δις ευρώ από ΣΥΣΤΑΣΕΩΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ κι αυτό φέτος θα κλέισει πάνω από 280 δις ευρώ, δηλαδή ΦΕΣΩΣΕ την Ελλάδα σε 5 χρόνια με +55% από αυτό είχε χρεωθεί μέσα σε 175 χρόνια, τότε πιστεύω ότι η συζήτηση ΣΤΑΜΑΤΑ.

    Αξίζουμε και ΘΕΛΟΥΜΕ κάτι καλύτερο. ΟΧΙ αυτούς που μας οδήγησαν σαν χώρα στην ΑΠΟΛΥΤΗ ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ.

    Και τι θα κάνει ή οχι το ΠΑΣΟΚ εδώ είμαστε να το δούμε.
    Προσωπικά ΑΔΥΝΑΤΩ να πιστέψω πως μπορεί κάποιος να πάει χειρότερα.
    Θα το δούμε όμως. Και εδώ είμαστε ΠΑΛΪ να κρίνουμε και να στείλουμε και το ΓΙΩΡΓΑΚΗ σπίτι του.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ domos 19/09/2009 12:27:10

      Το χρεος ειναι τοσο οχι απο συστασεως ελληνικου κρατους αλλα απο το 1981 γιατι προηγουμενως δεν υπηρχε.
      Και μετραται σε ποσοστο του ΑΕΠ καθως οι τοκοι του χρεους το αυξανουν σε απολυτα νουμερα παντα.
      Και δεν θα ειμαστε μονον εμεις εδω καθως θα παρουν δικαιωμα ψηφου εκατονταδες χιλιαδες μεταναστες και το εκλογικο σωμα θα αλλαξει για παντα οποτε τυχον μετανοια περιορισμενα αποτελεσματα θα εχει.

    • Διοτίμα avatar
      Διοτίμα @ domos 19/09/2009 12:33:19

      @domos
      Συμφωνώ σε όλα τ' άλλα μαζί σου... Ξέρεις όμως πόσο ήταν το δημόσιο χρέος το 1996, όταν ανέλαβε πρωθυπουργός ο "νοικοκύρης" κ. Σημίτης; 92,5 δις ευρώ. Το 2004 το παρέδωσε, όπως λές, στα 180 δις ευρώ...

    • Διοτίμα avatar
      Διοτίμα @ domos 19/09/2009 12:35:57

      @domos
      Νομίζω ότι στα΄λέει καλύτερα ο Dubai Expatriate παρακάτω.

  4. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 19/09/2009 12:32:42

    @Domos



    Παραπληροφορείς αγαπητέ, ελπίζω αθέλητα.

    Το χρέος σε πσοσοστό (γιατί αυτό μετράει στην ουσία)

    ΗΤΑΝ

    1981 25%

    1985.... 75% !!!

    1989... 110%!!!! (Η μεγάλη σοσιαληστρική επέλαση)


    1993...100%


    2004.... 100%


    2009...100% και κάτι λόγω της παγκόσμιας κρίσης


    Η ποσοστική αύξηση που αναφέρεται ωφείλεται στα ΣΓΑΠΣ του ΠΑΣΟΚ την περίοδο 2000-2004 με έναρξη πληρωμών όλως τυχαίως...το Μάρτιο του 2004

    Επισης τοκοχρεω΄λύσια των εξοπλιστικών του ΠΑΣΟΚ την περίοδο 1997-2004


    και τόκοι των δανείων για τους ολυμπιακούς αγώνες

    Επίσης τη δεκαετία του '80 το ΠΑΣΟΚ είχε πάρει πολλά δάνεια με 20ετή πληρωμή που "έσκασαν μαζικά από τα πρώτα έτη του 21ου αιώνα...δηλαδή 2002,03,04,05 κτλ κτλ.


    Η δεκαετία του '80 θα μας κυνηγάει για πολλά έτη ακόμα.

    Για το μόνο που δεν μπορεί να κατηγορηθεί η κυβέρνηση είναι ότι πήρε δάνεια και ανέβασε το χρέος, το οποίο επιμένω ποσοτικά ανέβηκε αλλά όχι ποσοστικά λόγω και της ανόδου του ΑΕΠ τα τελευταία χρόνια.


    Επιπλέον, γιατί δεν αναφέρεται η έκθεση διεθνούς οργανισμού μόλις εχθές ότι διπλασιάστηκαν οι ξένες επενδύσεις στην Ελλάδα το 2008???


    Αρκετά με τους λαικιστές και τυχοδιώκτες του ΠΑΣΟΚ.

    Κατέστρεψαν και χρέωσαν οικονομικά τη χώρα για τις επόμενες δεκαετίες και θέριεψαν ένα δημόσιο τομέα με κηφήνες και σαλτιμπάγκους απομυζώντας και καταστρέφοντας τις παραγωγικές τάξεις της χώρας (Αγρότες, εργάτες και κεφαλαιούχους).


    Ένα κόμμα μικροαστών, εργολάβων, "πτυχιούχων", λαμογιών των επαρχιακών πόλεων και της λούμπεν μάζας των αστικών κέντρων, πηδάει τη χώρα εδω και δεκαετίες και χρεώνει ασύστολα τη κοινωνία.

    Τριτοκοσμικό, Μπααθικού τύπου πολιτική παράταξη με σημαία τη φράση "Ότι φάμε ότι πιούμε και ότι .....".

    • chgian avatar
      chgian @ Dubai Expatriate 19/09/2009 12:48:01

      Να συμπληρώσω ότι το 1980, με το που αφήνει ο Καραμανλής την
      πρωθυπουργία για να γίνει πρόεδρος τη Δημοκρατίας,
      το χρέος ήταν περίπου 8%.

      Στον ένα χρόνο διακυβέρνησης από τον Γεώργιο Ράλλη
      το χρέος τριπλασιάστηκε!

    • andr3as avatar
      andr3as @ Dubai Expatriate 19/09/2009 13:05:30

      Τα σέβη μου Dubai Expatriate για άλλη μια φορά κεντάς,ιδιαίτερα οι τρείς τελευταίες παράγραφοι...

    • Χι avatar
      Χι @ Dubai Expatriate 19/09/2009 13:21:15

      Απαραίτητο συμπλήρωμα για την ακτινογραφία μιας Ελλάδας που "άλλαξε":

      http://www.youtube.com/watch?v=VrTiHX_QhBQ

      Όνειρα, Ευρώπη, Παιδεία, Εξάρχεια.

  5. domos avatar
    domos 19/09/2009 12:43:43

    Το Δημόσιο Χρέος από 28,6% του AEΠ (σε επίπεδο γενικής κυβέρνησης) το έτος 1980 (από τα χαμηλότερα τότε μεταξύ των χωρών-μελών της μετέπειτα E.E.-15 και 10 εκατ. μονάδες χαμηλότερο από τον μέσο όρο των χωρών αυτών) ανήλθε σε 54,7% του AEΠ το 1985. Δηλαδή, σε πέντε μόλις χρόνια, σχεδόν διπλασιάστηκε.
    Το 1989 το ΠΑΣΟΚ το παρέδωσε στο 65,7% του AEΠ.
    Επί Μητσοτάκη αυξάνεται για να φτάσει στο 111,6% του ΑΕΠ το έτος 1993.
    Επί Σημίτη φτάνει το 102,7% του AEΠ το έτος 2000.
    Η ΝΔ παρέλαβε το δημόσιο χρέος το 2003 στο 97,8% και το έχει φτάσει το 2009 στο 103,4% του ΑΕΠ (εκτίμηση Ευρωπαϊκής Επιτροπής) αν και αναμένεται να ξεπεράσει το 105%.
    Το 2010 προβλέπεται να φτάσει το 108%, στο υψηλότερο επίπεδο των τελευταίων δεκαετιών.

    ΥΓ
    Και τα περί ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΧΡΕΟΥΣ που εμφανίστηκε επί ΠΑΣΟΚ για πρώτη φορά, παρακαλώ όταν λέμε κάτι να το τσεκάρουμε και να μη διασπείρουμε ... ΩΡΑΙΕΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΕΣ ΦΩΤΟΒΟΛΙΔΕΣ.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ domos 19/09/2009 16:28:45

      Eάν το μετρας σε απολυτους αριθμους τοτε ουσιαστικα εμφανισθηκε.
      Θυμαμαι τους πηχυαιους τιτλους του Εθνους στις εκλογες του 1981 :
      αφηνουν χρεος 600 δις (εννοειται δραχμες) δηλ. σημερινα 1,8 δις ευρω.
      Το χρεος το 1981 ηταν 150 φορες μικροτερο απο σημερα.
      Αυτο που γραφεις για αυξηση επι Μητσοτακη παραβλεπει το εξης :
      Τη δεκαετια του 80 το Δημοσιο εγγυηθηκε μεγαλα δανεια των προβληματικων επιχιερησεων και των ΔΕΚΟ.Οι εγγυητικες επειστολες κατεπεσαν αργοτερα και αυξηθηκε λογιστικα επι Μητσοτακη γαι δανεια των προηγουμενων.Γενικα με το κολπο των εγγυητικων επιστολων ειναι αδυνατον να επιμερισεις ακριβως σε καθε κυβερνηση το ποσοστο του χρεους καθως αυτες καταπιπτουν μετα 2-3 χρονια.

  6. aris lalidis avatar
    aris lalidis 19/09/2009 12:44:05

    Ποιος να το ρωτησει το ΠΑΣΟΚ βρε παιδια;
    Οι πρεσβειες;
    Οι εφημεριδες;
    Τα καναλια;
    Οι νταβαδες της διαπλοκης;
    Οι "δημοσιογραφοι"-θεραπαινιδες τους;
    Οι υπερδραστηριες Υπηρεσιες;
    Oι Soroδιαιτοι πολιτικοι σαλτιμπαγκοι;
    Εχει υπαρξει στο παρελθον τετοια συγκεντρωση πυρος οπως αυτη την οποια διαθετει ο προσφιλης μας Τσαντ-Μινεικο-ΓΑΠ;
    Εδω ο μακαριτης ο Ανδρεας-ελαφρυ το πλακακι που τον σκεπαζει- μ αυτο το παραπονο πηγε..

  7. GIO avatar
    GIO 19/09/2009 12:53:03

    ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΑΝ ΑΠΟ ΤΟ 1981 ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΙ .ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΦΟΤΟ ΑΠΟ ΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΟΤΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΛΙΤΗΣ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΡΑΓΙΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΣΤΕΙΛΛΟΥΝ ΠΑΛΙ ΣΤΙΣ ΟΥΡΕΣ ΓΙΑ ΟΠΟΙΔΗΠΟΤΕ ΧΑΡΤΙ,ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΔΗΛΩΣΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΠΙ ΧΡΟΝΙΑ ΔΗΛΩΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ...ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΜΕ ΝΕΕΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΜΗΤΡΩΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ...ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΛΕΕΙ ΣΟΥΗΔΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΙΑ ΤΑΠΕΙΝΟΙ.
    ΣΟΥΗΔΙΚΟ ΜΟΝΤΕΛΛΟ ΘΑ ΠΟΥΛΗΘΕΙ ΤΑ ΠΡΟΣΕΧΗ ΕΤΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΟΙ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΙ ΤΩΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΩΦΝ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΣΟΥΗΔΕΖΕΣ ΜΟΝΤΕΛΛΑ ΑΞΙΖΑΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ.
    ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΙ ΑΥΓΑΤΙΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΑΧΟΡΤΑΓΟΙ ΘΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΞΑΝΑΚΑΒΑΛΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΑΛΛΑ 20 ΧΡΟΝΙΑ ....ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ,ΠΟΥ ΜΕΤΑΦΡΑΖΕΤΑΙ ΣΕ ΥΠΟΣΥΝΟΛΟ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ.

    http://4.bp.blogspot.com/_w0H6ufItWas/SrSWMZCASEI/AAAAAAAAHs8/RgnPXs5Euq8/s1600-h/papa5.jpg

  8. Factorx avatar
    Factorx 19/09/2009 12:58:09

    έτσι μιλάνε, που να δείς αυτα που σβήνω. Θα τα βάλω όλα μαζί για να δούμε αν τα εγκρίνει και ο επίσημος φορέας τους

  9. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 19/09/2009 12:58:13

    Δεξιά και "δημοκρατική" παράταξη στην Ελλάδα, κόμματα και οπαδοί, είναι απόγονοι του μακρυγιαννισμού, που άλλοτε φορά δεξιά, κοτζαμπάσικη στολή και άλλοτε δημοκρατικο-σοσιαλιστική προβιά (να φάμε περισσότεροι, αλλά πάντως να τρώμε!). Το Σύνταγμα, το "βάλσαμο" που πήρε ο Μακρυγιάννης από τον Όθωνα δεν ήταν τίποτ' άλλο παρά ο τρόπος πώς αυτός και οι όμοιοί του (και οι απόγονοί τους) θα βάλουν νομότυπα χέρι στο Δημόσιο Ταμείο. Ο Ανδρέας Παπανδρέου έδωσε πράγματι την εξουσία στον λαό, αντιλαμβάνεσθε τώρα γιατί. Πάρ' τα όλα, του είπε, άφησέ με μόνο να κυβερνάω... Το ζήτημα, domos, είναι πώς να βάλουμε στο χέρι το Δημόσιο ταμείο! Τότε θα ξεχάσεις να στείλεις τον Γιωργάκη στο σπίτι του...

  10. aaaa avatar
    aaaa 19/09/2009 13:15:46

    chgian says:
    19/09/2009 at 2:48 pm και
    domos says:
    19/09/2009 at 2:43 pm
    Επιτέλους συντονισθείτε!
    Τι να υποθέσω; Βενιζελικός ο ένας και Παπανδρεικός ο άλλος;

    • chgian avatar
      chgian @ aaaa 19/09/2009 18:10:58

      Ούτε συννενοημένοι να ήμασταν! Αν και δεν ξέρω που βρίσκεται ο
      domos, εγώ πάντως είμαι στην Ιεράπετρα. Οπότε μπορείς να
      υποθέσεις σύμπτωση (για να μην ξαγρυπνήσεις με την απορία!)

  11. Greco avatar
    Greco 19/09/2009 13:18:00

    @Διοτιμα τα σχολια σου ειναι ευστοχα αλλα κοψε πια με τον Μακρυγιαννη.Στο κατω κατω αυτος πολεμησε ενω εμεις οχι,οποτε οροι οπως "μακρυγιαννισμος" ειναι αστοχοι

    τωρα για το χρος...πρεπει ν το βλεπουμε επι το ποσοστο του ΑΕΠ ,και οχι με απολυτα νουμερα(λογω του πληθωρισμου και αναπτυξης της οικονομιας), για να βγαζουμε συμπερασμα.Και η αληθεια ειναι οτι το πασοκ το εφτιαξε ειτε αρεσει σε καποιους ειτε οχι

    Επισης ενα σχολιο για τους γιαννιωτες που ξελαρυγκιαστηκαν για το γαπ.Φαινεται ξεχναν γρηγορα τις κοροιδιες των πασοκων που τους ειχαν καταντησει την πιο φτωχη επαρχια της ευρωπης(αποδεδειγμενα απτην Eurostat),και τις κοροιδιες για το "πανηπειρωτικο σταδιο"

    Φανταζονταν οι καημενοι σταδιο τυπου κρητης ή πατρας και γελαει κ το παρδαλο κατσικι με αυτο που τους φτιαξανε,γηπεδο χωρις κερκιδες...

    • chgian avatar
      chgian @ Greco 19/09/2009 18:07:26

      Το χρέος όντως μετριέται ως ποσοστό του ΑΕΠ. Μήπως όμως θα έπρεπε
      να μετριέται ως προς τον προϋπολογισμό του κράτους;

      Δηλαδή το χρέος (ή το έλλειμα) ενός καταστήματος στο Mall
      γιατί να μετριέται ως ποσοστό του τζίρου που κάνει
      όλο το Mall; Εξάλλου η ικανότητα του κράτους να
      αντλεί πόρους από την οικονομία της χώρας συνεχώς μειώνεται
      με την μείωση της φορολογίας.

      Να υπενθυμίσω ότι το αυτός είναι ένας από του λόγους που
      κατέρρευσε το Βυζάντιον, επειδή το "ΑΕΠ" του το νέμονταν
      οι ιταλικές εμπορικές δημοκρατίες, αφού ο αυτοκράτορας τους
      είχε δώσει φοροαπαλλαγές. Χαρακτηριστικά να αναφέρω πως λίγο
      πριν το 1204 το Βυζάντιο αντλούσε από φόρους του εμπορίου
      30.000 νομίσματα ενώ η Βενετία από το εμπόριο στο έδαφος
      του Βυζαντίου 200.000.

      Βέβαια θα μου πείτε οι οικονομολόγοι έτσι το αποφάσισαν,
      απλά εκθέτω τον προβληματισμό.

  12. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 19/09/2009 13:25:17

    @Greco
    Ξέρω, ενοχλεί. Γιατί πάνω εκεί στηρίξαμε όλη την ύπαρξή μας Σύν Θεόφιλος, Καραγκιόζης, Ζορμπάς, Μελίνα και συρτάκι... Δηλαδή, βράζουμε στο ζουμί μας! και ύστερα θέλουμε να ξανοιχθούμε στην Ευρώπη. Το κόβω, λοιπόν.

    • Edo avatar
      Edo @ Διοτίμα 19/09/2009 13:27:59

      Oxi egw thelw Makrygianni Diotima!

    • Greco avatar
      Greco @ Διοτίμα 19/09/2009 13:33:19

      ο καραγκιοζης ειναι τουρκικος,τον εχουν κατοχυρωσει οι τουρκοι οπως και το μπακλαβα...

      στα αλλα τι κακο βρισκεις?

  13. σταύρος avatar
    σταύρος 19/09/2009 14:17:46

    η γιαγιά μου έλεγε "έφαγε ο αντρέας, αλλά φάγαμε κι εμείς". η βασική διαφορά με τη δεξιά είναι ότι η δεξιά τρώει μόνη της (κουμπάροι και παρατρεχάμενοι και παπαδαριά) - ο λαός στην πείνα.

    • Factorx avatar
      Factorx @ σταύρος 19/09/2009 14:26:01

      έτσι είναι

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/09/2009 14:24:14

    Όποιος προλάβει να δεί τον "Κύριο Πτέραρχο" στην ΕΤ1 θα καταλάβει γιατί υπάρχει το Πασόκ.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 19/09/2009 14:57:09

      Εισαι οτι δηλωσεις. Παντα αλλαζει αυτο που νομιζεις οτι εισαι και ΠΟΤΕ αυτο που πραγματικα εισαι.

      Χωροφυκαλη η Αεροπορια?? Ισα κ ομοια ειναι ?

      πεταει πεταει η Αεροπορια, πεταει η Χωρολφυλακη??

      ΕΛΑ ΜΟΥ ΝΤΕ. Εδω πετανε τα MOU..

      ΠΠ

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/09/2009 15:10:07

        μπά... με εμπνέει η σκηνή που ο βουλευτής ρωτάει τον πτέραχρο τι θα γίνει με εκείνη την απαλλοτρίωση... Real estate deals...

  15. donaE avatar
    donaE 19/09/2009 14:38:36

    Δηλαδη αν καποτε οι δεξιοι της εξουσιας ητανε τα λαμογια,τωρα ειναι ολος ο κοσμος.Και φαγανε ψωμι βεβαια με δανεικα και καρτες.Και αυτο ειναι καλο;
    Εξισωση προς τα κατω το λενε.

  16. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 19/09/2009 15:33:38

    Δεξιά και αντι-Δεξιά στην Ελλάδα είναι το ίδιο νόμισμα (κορώνα - γράμματα). Και η Αριστερά στην κόψη του νομίσματος, αν βέβαια σταθεί ποτέ όρθιο.

  17. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 19/09/2009 17:00:14

    Διοτιμα, το σχολιό σου ( με τον Μακρυγιάνη ) είναι ότι πιό σημαντικό έχω διαβάσει εδώ και καιρό. Ο λαϊκισμός που τυραννάει αυτή τη χώρα έχει δυστυχώς τους Αγίους του.

  18. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/09/2009 17:04:29

    Φιλε μου εδω ξεσηκωθηκαν επειδη ειπε ο Καραμανλης για παγωμα των μισθων των δημοσιων υπαλληλων και εσυ μιλας για μεγαλη μειωση.Περα απο την πλακα μειωση θα ριξει την καταναλωση τους και θα χτυπησει και τα μαγαζια απ οπου ψωνιζουν προκαλωντας μεγαλυτερη κριση.
    Ο μονος που εξαφανισε το δημοσιο χρεος ηταν ο Νικολαε Τσαουσεσκου με παρομοιες συνταγες αλλα δεν προλαβε να χαρει την αχρεωτη Ρουμανια γιατι τον εκτελεσαν.

  19. donaE avatar
    donaE 19/09/2009 17:17:10

    Ας πληρωσει το κρατος αυτα που χρωστα στον κοσμο,και ας σταματησει να χαριζει στου ημετερους πρωτα.
    Ασχετο,αλλα ο Παπανδρεου δεν ηθελε γυμναστηριο στην Βουλη;
    Αλλαξε μυαλα τωρα για τα εξοδα η τοτε ειχαμε λεφτα;

  20. truth avatar
    truth 19/09/2009 17:51:24

    το πρώτο δώρο του ΠΑΣΟΚ
    από την Ισοτιμία της 19/09/09

    Επιστρέφουν οι φόροι κληρονομιάς και γονικής παροχής

    ΑΥΞΗΣΗ των φορολογικών επιβαρύνσεων στις μεταβιβάσεις ακινήτων περιουσιακών στοιχείων από τους γονείς στα παιδιά αναμένεται να προκύψει εφόσον υλοποιηθεί η εξαγγελία του προέδρου του ΠΑΣΟΚ κ.

    Γιώργος Παπανδρέου για την επαναφορά των φόρων κληρονομιάς και γονικής παροχής.

    Η κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας, από την 1η Ιανουαρίου 2006, τετραπλασίασε τα αφορολόγητο όριο στις κληρονομιές και τις γονικές παροχές από 20.000 σε 80.000 ευρώ, ενώ από την 1η Ιανουαρίου 2007 προχώρησε σε νέα αύξηση του αφορολογήτου αυτού στα 95.000 ευρώ.

    Από τις 13 Δεκεμβρίου 2007 η τωρινή κυβέρνηση προχώρησε και στην κατάργηση των φορολογικών συντελεστών 5%20% που ίσχυαν για κληρονομιές προς συζύγους, τέκνα και λοιπούς συγγενείς πρώτου βαθμού καθώς επίσης και για τις γονικές παροχές. Στη θέση των συντελεστών αυτών επέβαλε έναν πολύ χαμηλό φόρο της τάξης του 1%.

    Το αποτέλεσμα των παρεμβάσεων αυτών, που έκανε η κυβέρνηση της ΝΔ, ήταν να μηδενισθούν τα φορολογικά βάρη στις κληρονομιές και τις γονικές παροχές ακίνητης περιουσίας για εκατοντάδες χιλιάδες οικογένειες με χαμηλής και μεσαίας αξίας ακίνητα περιουσιακά στοιχεία.

    Μέχρι και το τέλος του 2005, οι ακίνητες περιουσίες αξίας άνω των 20.000 ευρώ που κληρονομούνταν από τις συζύγους ή τα παιδιά ή μεταβιβάζονταν στα παιδιά με γονικές παροχές επιβαρύνονταν με συντελεστές φορολόγησης 5% έως 20%. Είναι χαρακτηριστικό ότι για την κληρονομιά προς άγαμο ενήλικο τέκνο του εμπραγμάτου δικαιώματος της ψιλής κυριότητας επί ακινήτου ο φόρος που έπρεπε να καταβληθεί επί φορολογητέας αξίας 70.000 ευρώ εκτοξεύονταν στις 3.000 ευρώ, ενώ για γονική παροχή έφθανε τα 1.500 ευρώ.

    Οφελημένες, βεβαίως, από την κατάργηση των υψηλών φόρων κληρονομιάς και γονικής παροχής ήταν και οι οικογένειες με ακίνητη περιουσία πολύ μεγάλης αξίας. Όμως, οι οικονομικά ισχυρές οικογένειες καί με το παλαιό καθεστώς γλίτωναν φόρους, καθώς έκαναν τις μεταβιβάσεις ακινήτων περιουσιών μέσω εταιριών, για τις οποίες το ΠΑΣΟΚ είχε καθιερώσει από το 2003 πολύ χαμηλούς συντελεστές φορολογίας κληρονομιών και γονικών παροχών της τάξης του 0,6%-1,2%!

    Ο κ. Παπανδρέου, εξαγγέλλοντας την επαναφορά των φόρων για κληρονομιές και γονικές παροχές ακινήτων προανήγγειλε ουσιαστικά νέες αυξημένες φορολογικές επιβαρύνσεις για χιλιάδες οικογένειες. Βεβαίως ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ έσπευσε να διευκρινίσει ότι η επαναφορά των φόρων αυτών θα συνδυασθεί όχι με μείωση αλλά με αύξηση του αφορολογήτου ορίου που ισχύει σήμερα (95.000 ευρώ), ώστε να μην πληγούν οι έχοντες περιουσίες χαμηλής αξίας.

    Ωστόσο, το αφορολόγητο δεν πρόκειται να αυξηθεί πάνω από 100%, δηλαδή θα φθάσει το πολύ μέχρι τα 190.000 ευρώ, όριο το οποίο εξακολουθεί να είναι χαμηλό για την ακίνητη περιουσία που μεταβιβάζουν κάθε χρόνο χιλιάδες γονείς στα παιδιά τους.

  21. pasokara avatar
    pasokara 20/09/2009 01:03:28

    5 χρόνια - 20 χρόνια ;

    Μόνο απο αυτό φαίνεται ο φανατισμός σου
    έχουμε και λέμε
    ΝΔ 1974-1981 = 7 χρόνια
    1990-1993 = 3 χρόνια
    2004-2009 = 5 χρόνια
    σύνολο 15 χρόνια
    ΠΑΣΟΚ 1981-1989 8 χρόνια
    1993-2004 11 χρόνια
    σύνολο 19 χρόνια

    • Factorx avatar