#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/02/2011 07:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί ο κ.Παπανδρέου δεν πήγε Κάϊρο; Το άγνωστο παρασκήνιο



Ο Γιώργος Παπανδρέου δεν κάνει τίποτε χωρίς συνεννόηση και συγκατάθεση των Αμερικανών. Ο ΓΑΠ στο Νότο και ο Καρλ Μπιλτ στο Βορρά της Σουηδίας είναι οι πολιτικοί οι κινήσεις των οποίων στην διεθνή σκηνή χρησιμεύουν στους Αμερικανούς κατά περίπτωση για να τεστάρουν καταστάσεις, πάντα κόντρα στα ευρωπαϊκά συμφέροντα και κυρίως κατά της Γερμανίας και των Ρώσων.

Η προγραμματισμένη λοιπόν επίσκεψη του Έλληνα Πρωθυπουργού στην Αίγυπτο είχε καλώς μέχρις ότου άρχισαν οι ραγδαίες εξελίξεις εκεί, την δραματικότητα των οποίων ούτε οι Αμερικανοί -υπηρεσίες πληροφοριών και λοιποί- είχαν προβλέψει και συνεπώς δεν υπήρχε- τότε - λόγος ακύρωσης. Το ερώτημα που τίθεται είναι γιατί ακυρώθηκε την τελευταία στιγμή και δεν είχε εγκαίρως ακυρωθεί ούτως ώστε η Αθήνα να έδειχνε πως βρίσκεται μπροστά από τις εξελίξεις και να μην τις ακολουθεί τρέχοντας και αγκομαχώντας.

Επί του προκειμένου η μόνη βαθύτερη εξήγηση που υπάρχει είναι η έξης: Υπήρξε χάσμα στις συνεννοήσεις του κ. Παπανδρέου με τους Αμερικανούς για την επίσκεψη, μέχρις ότου οι τελευταίοι κατάλαβαν πως η πραγματοποίηση μιας  τέτοιας επίσκεψης θα έστελνε λάθος μηνύματα, την στιγμή μάλιστα που και οι ίδιοι είχαν σαφώς κρατήσει τις τελευταίες ημέρες αποστάσεις από το καθεστώς Μουμπάρακ.(Break up in communication).

Εκεί ακριβώς ελέγχεται και η ολιγωρία του Έλληνα Πρωθυπουργού.  Γιατί αντί να σκέφτεται από μόνος του, αφήνει "άλλους" να σκεφθούν γι' αυτόν και περιμένει να δει το τι θα του πουν - Σημείωση: Όπως ακριβώς συνέβη το 20033 με το Σκοπιανό, όταν ήταν υπουργός Εξωτερικών του Κ. Σημίτη)

Πιστεύεται εγκύρως ότι τα τελευταία 24ωρα ο κ. Παπανδρέου είχε τηλεφωνικές συνομιλίες με την Ουάσιγκτον  για τις οποίες η χθεσινή ανακοίνωση του Γραφείου τύπου του ΠΑΣΟΚ δεν λέει τίποτε γιατί, προφανώς, και αυτό ακόμα δεν το γνωρίζει.

Επί πλέον, φαίνεται πως οι Αμερικανοί διαμήνυσαν στην Αθήνα να βρεθεί ένας προσχηματικός τρόπο για να ανακοινωθεί η ματαίωση της επίσκεψης, επειδή διαφορετικά αν ρωτιόντουσαν κατά την διάρκεια της τακτικής ενημέρωσης τύπου στο  Στέητ Ντηπάρτμεντ για την επίσκεψη του Έλληνα Πρωθυπουργού, θα έπρεπε εκ των πραγμάτων να την αποδοκιμάσουν. Δεν θα μπορούσαν να κρατήσουν δυο μέτρα και δυο σταθμά: από την μια πλευρά να κάνουν διαβήματα στην τουρκική κυβέρνηση για τις δηλώσεις Ερντογάν υπέρ των διαδηλωτών και από την άλλη να "αφήνουν" τον ΓΑΠ να πηγαίνει στην Αίγυπτο για μια δουλειά που οι ίδιοι πλέον κάνουν  κατ' ευθείαν και από μόνοι τους.

Ιδιαίτερη σημασία έχει επίσης το γεγονός ότι σύμφωνα με το Γραφειο Τύπου του ΠΑΣΟΚ ο κ. Παπανδρέου είχε επικοινωνία με τον Ερντογάν . Ποιο ήταν το νόημα αυτής της επικοινωνίας, τη στιγμή που οι Αμερικανοί αποδοκιμάζουν τις ενέργειες Ερντογάν;

Ειδικός Συνεργάτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. trans avatar
    trans 06/02/2011 08:21:49

    Σωστότατη άποψη

  2. ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
    ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 06/02/2011 09:28:17

    Δε χρειάζεται να πάει Κάιρο ο ΓΑΠ. Απλούστατα, γιατί σε λίγο θα έρθει εδώ το Κάιρο...

    • Tem avatar
      Tem @ ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 06/02/2011 09:54:19

      σωστή και αυτή η άποψη

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 06/02/2011 11:15:39

      Εκλογές έγιναν ο κόσμος απεφάνθη με ψήφο εμπιστοσύνης. Ας τα λουστεί όλα τώρα.

  3. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 06/02/2011 10:09:02

    Η Αίγυπτος έχει πληθυσμό περίπουυ 80 εκατομμύρια.
    Πόσοι συμμετέχουν στις διαμαρτυρίες εναντίον του Μουμπάρακ;

    Αυτή η "λαϊκή εξέργεση", είναι αποτέλεσμα της φτώχιας και της διαφθοράς που μαστίζει τη χώρα ή χειραγωγείται από κάποια κέντρα εκτός Αιγύπτου;

    Ο Μουμπάρακ για τριάντα χρόνια, υπήρξε ο πιστότερος σύμμαχος των Αμερικανών στον Αραβικό Κόσμο.
    Τι έγινε και τον αδειάζουν;

    Και γιατί αυτές οι εκδηλώσεις για την ανατροπή του Μουμπάρακ γίνονται τώρα;
    Σχεδιάζεται κάτι ευρύτερο στην περιοχή;

    Οι αμερικανοί δεν γνωρίζουν, οτι αν καταρρεύσει η Αίγυπτος, τότε ο "ιός του Νείλου" μπορεί να μεταδοθεί και στα άλλα διεφθαρμένα καθεστώτα της περιοχής.

    Θα το ...αντέξουν;

    Πολύ φοβουμαι πώς όχι!

    Τότε γατί βιάστηκαν να αποκηρύξουν τόσο εύκολα και τόσο γρήγορα έναν "πιστό φίλο";

    Μήπως θέλουν να προειδοποιήσουν κάποιους;

    Μήπως με τα γεγονότα της Αιγύπτου θέλουν να εκτονώσουν την κρίση για να μην επεκταθεί παραπέρα;

    Οψόμεθα!

    Υ.Γ. Πάντως, αν συνεχιστούν οι διαδηλώσεις, η τιμή του αργού ...γρήγορα θα πάρει την ανηφόρα!
    Και τα πρώτα στοιχήματα είναι στα 200 δολάρια το βαρέλι!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Κώστας Ροδινός 06/02/2011 10:30:06

      Το τελευταίο! Εκεί είναι το μεγάλο πρόβλημα. Εάν δεν έχουμε ξεφορτωθεί το νεοφιλελεύθερο συφερτό μέχρι τον χειμώνα 2011-2012, θα ξεκληριστούν σπίτια με το πετρέλαιο κοντά στα 2 ευρώ (για τη βενζίνη δεν το συζητώ).

      • man8os avatar
        man8os @ TopGunZ 06/02/2011 10:34:54

        Δεν ξερω ποιος το ξεκινησε, αλλα ειναι φανερο οτι η κατασσταη εχει ξεφυγει.
        Εχει αναπτυχθει μια αυτοτροφοδοτουμενη δυναμικη, η οποια ειναι δυνατο να ριξει ολα τα καθεστωτα της Β.Αφρικης και της Μ.Ανατολης.

      • andreas42 avatar
        andreas42 @ TopGunZ 06/02/2011 22:23:11

        σ αυτο τον πλανητη τιποτα δεν γινετε αν δεν το ξερουν οι αμερικανοι...
        ουτε καν επανασταση για περισσοτερες πληροφοριες ρωτηστε τον κωστα καραμανλη
        λοιπον η επανασταση ξεκινησε επειδη ο μουμπαρακ δεν θελησε να ξεπουλησει εντελως την αιγυπτο πουλημένος μεν ξεφτίλας οχι
        ολο το παιχνιδι παιζεται στη μεσογειο για τα κοιτασματα στο λυβικο
        και τον καθορισμο των ζωνών
        για σκεφτειτε....γιατι δεν δεχτηκαν καν το γιωργο?τι μυνημα μετεφερε?
        αν καθοριστει η αοζ ελλαδος με τη γαυδο στο παιχνιδι υπερ ελλαδος ο μουμπαρακ θα παραμεινει αλλιως νεχτ....
        αυτα νομιζω εγω...χωρις πληροφορηση

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Κώστας Ροδινός 06/02/2011 11:10:07

      Aυτος ομως ηταν και ο στοχος του πολεμου στο Ιρακ.Η διαδοση της αραβικης δημοκρατιας.Το οτι εμεις οι υπολοιποι δεν τους πιστευαμε δεν σημαινει οτι οι Αμερικανοι δεν ειχαν αυτο τον στοχο.
      Πολλοι πρωην υπουργοι του Μπους δηλωνουν οτι η πολιτικη του δικαιωθηκε και οτι μετα απο μια προσωρινη αναταραχη οι συμμαχιες της Αμερικης με δημοκρατικες κυβερνησεις θα ειναι πιο σταθερες.
      Παντως η πολιτικη τους ειναι ρευστη καθως το εβραικο λομπυ ειναι αντιθετο αλλα οι γεωστρατηγιστες του Δημ.Κομματος (βλ. Μπρεζινσκι) παραμενουν πιστοι στο δογμα του : το ισλαμ μπορει να απειλησει στρατηγια ολες τις αλλες μεγαλες δυναμεις (Ευρωπη,Ρωσια,Κινα,Ινδια) πλην της Αμερικης λογω γεωγραφιας και αρα οι αλλοι ειναι που πρεπει να τρεχουν.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ ψυχραιμια 06/02/2011 16:58:13

        «το ισλαμ μπορει να απειλησει στρατηγια ολες τις αλλες μεγαλες δυναμεις (Ευρωπη,Ρωσια,Κινα,Ινδια) πλην της Αμερικης λογω γεωγραφιας και αρα οι αλλοι ειναι που πρεπει να τρεχουν.»

        To υπεροπτικό και λανθασμένο αυτό δόγμα, διαψεύσθηκε οικτρά με τις επιθέσεις 9/11 στους δίδυμους πύργους World Trade Center και Πεντάγωνο. Τα τραγικά αυτά γεγονότα απέδειξαν ότι, οι δύο μεγαλύτεροι ωκεανοί του πλανήτη, δεν ήταν αρκετά μεγάλοι γιά να προστατέψουν τους Αμερικανούς από τρομοκρατικές επιθέσεις. Επειδή στην Αμερική, ο θανάσιμος εχθρός λειτούργησε «εκ των έσω». Και την «εκ των έσω» προδοσία, καμιά χώρα όσο ισχυρή και αν είναι, δεν μπορεί ν’αντέξει.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Κώστας Ροδινός 06/02/2011 11:12:47

      Το παράδοξο είναι πως στην ανακοίνωση παραίτησης του Μουμπάρακ από το κόμμα (που δεν έγινε τελικά) το πετρέλαιο βούτηξε.

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ Κώστας Ροδινός 06/02/2011 11:37:18

      Νομίζω οτι η κατάσταση ξεφεύγει από τον έλεγχο, γιατί η νέα γενιά στις μουσουλμανικές χώρες αποφάσισε να διεκδικήσει καλύτερο βιωτικό επίπεδο για το μέλλον της. Αυτό από μόνο του διαταρράσει τις εισοδηματικές ισσοροπίες δυτικού κόσμου και αραβικού. Ο πλούτος προϋποθέτει φτώχια. Τί γίνεται όμως όταν οι φτωχοί βαρεθούν τη φτώχια τους? Προσωπικά πιστεύω οτι η πολιτιστική-οικονομική σύγκρουση Ανατολής-Δύσης είναι αναπόφευκτη.

    • δημης avatar
      δημης @ Κώστας Ροδινός 06/02/2011 14:47:59

      Πολύ ΕΥΣΤΟΧΟ !!!!. Ελέγχουν τις εξελίξεις -ετοιμάζουν τους διαδόχους-ΔΕΝ καίνε (με την ιδιότητα του προέδρου ) τον Γιωργάκη......

    • against New World order avatar
      against New World order @ Κώστας Ροδινός 06/02/2011 16:41:29

      Κώστα Ροδινέ,
      και εγώ είχα πολλές απορίες για το τι γίνεται με τις αραβικές χώρες. Ναι, ήταν άνθρωποι των Αμερικανών αλλά όχι τόσο, όσο θάθελαν. Θέλουν να τους αντικαταστήσουν με τελέιως δικούς τους, όπως π.χ. κάποιους σαν τον ΓΑΠ. Να μην ενδιαφέρονται για τους λαούς τους καθόλου. Τόσο προδότες δύσκολο να βρούν. Δείτε "vasoula2908" το βίντεο για την Αίγυπτο Θα καταλάβετε τα πάντα

    • Greeklish avatar
      Greeklish @ Κώστας Ροδινός 06/02/2011 21:25:33

      Γιατι αγαπητέ σκοτώνουν τα άλογα ότα γεράσουν. Τα συμφέροντα πάντα είναι σημαντικότερα των προσώπων που είναι αναλώσιμα (τα πρόσωπα).

  4. man8os avatar
    man8os 06/02/2011 10:32:27

    Οντως γεννιουνται πολλες περισσοτερες αποριες απο αυτες που απαντωνται.
    Ιδιαιτερα το τηλεφωνημα στον σουλτανο ειναι περιεργο.
    Μπορει καποιος να μου το κανε ταληρακια?

  5. φωτεινη avatar
    φωτεινη 06/02/2011 10:38:24

    Φωνη της αμερικης,προεδρος της σοσιαλιστικης διεθνης,πρωθυπουργος της ελλαδας(λεμε τωρα),πρωθυπουργος χωρας μελους της ευρωπαικης ενωσης.με πια ιδιοτητα θα πηγαινε ο Σακασβιλι των Βαλκανιων?γιατι τα ψιλομασαγε ως πιανου μηνυμα θα μετεφερε.βαλτε στο λογαριασμο οτι ψιλοαπετυχε και η πορτοκαλοεπανασταση της αιγυπτου και οπως γραφετε αρχισαν ραγδαιες εξελιξεις που ουτε οι αμερικανοι ειχαν προβλεψει και εδεσε το γλυκο.αλλα μιας και απο ιδιοτητες να φαν και οι κοτες ,για περιμενετε να δουμε.αμα δεν παει ως Φωνη της Αμερικης ,ποιος μας λεει οτι δεν θα το κοψει προς αιγυπτο μερια ως Προεδρος της Σοσιαλιστικης?καποιος πρεπει να το μαζεψει αυτο και νομιζω οτι η αποστολη της Αστον εκ μερους της ε.ε.ισως να δειχνει και προθεση για κατι τετοιο.λιγη σοβαροτητα τελος παντων γιατι γινομαστε «ρομπες»Παγκοσμιοποιημενα πλεον.Α,ρε Μαλβινα.

    • popolaros avatar
      popolaros @ φωτεινη 06/02/2011 13:32:19

      Σακασβιλι των Βαλκανιων.
      +100000

      Ίδια ακριβώς περίπτωση.
      Αμερικανική μαριονέτα για να χτυπήσει την Ρωσία.
      ........................................ για να χτυπήσει Ε.Ε, Ευρώ,Γερμανία.

  6. man8os avatar
    man8os 06/02/2011 10:47:15

    Εγω παλι πιστευω οτι τον ενημερωσαν οτι εχει πεσει ο Μουμπαρακ, δεν εχει με ποιον να διαπραγματευτει, ασε που αν τον πιασουν οι διαδηλωτες δεν θα φυγει...

    • man8os avatar
      man8os @ man8os 06/02/2011 10:48:52

      *Αυτο για την ακυρωση της επισκεψης

    • occultist avatar
      occultist @ man8os 06/02/2011 11:48:23

      man8os είπε:
      ''ασε που αν τον πιασουν οι διαδηλωτες δεν θα φυγει…''

      Εμένα δεν με πειράζει. Ουτε νομίζω εσένα. Λυπάμαι μόνο τον φουκαρά τον Τιραμολα που δεν θα μπορεί να υπερασπισθεί το κυβερνητικό έργο :)

  7. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 06/02/2011 11:14:18

    Τι θα απογίνει τώρα η σοσιαληστική διεθνή, σε τί κόσμο θα μεγαλώσουν τα παιδιά μας;

    Υ.Γ. Αλήθεια ακόμα ο Πρόεδρος δεν τον διέγραψε;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Σοσιαληστής 06/02/2011 11:51:48

      Τον διέγραψε.
      Σε μια κίνηση πανικού η Σοσιαλιστική Διεθνής διέγραψε το κόμμα του προκειμένου να μείνει άσπιλη και αμόλυντη.
      Όμως είναι βόθρος καθαρμάτων.
      Τον Έχουντ Μπάρακ όμως δεν τον διέγραψε γιατί αποτελεσματικά σκότωσε τόσο κόσμο στην Γάζα. Ήταν καλός και ικανός Σοσιαλιστής.

  8. thanasis avatar
    thanasis 06/02/2011 11:42:03

    timeo jefry dora ferebatur

  9. Orestios avatar
    Orestios 06/02/2011 11:55:43

    Το ρεζουμέ είναι πως πρόκειται για φιάσκο τεραστίου μεγέθους.
    Το GAP ορμώμενο από την μωροφιλοδοξία του τα έκανε θάλασσα, για μία ακόμη φορά.
    Κάκιστη μαριονέτα που κάνει όλο γκάφες, θα μπορούσαμε να πούμε.
    Το διεθνές ρεζιλίκι για μια ακόμη φορά το φάγαμε σαν Χώρα εξαιτίας του.

    • popolaros avatar
      popolaros @ Orestios 06/02/2011 13:37:49

      Όπου γάμος και χαρά.
      Όπου κρίση...και ο Τζέφρις.

      Προπονείται για την αυριανή θέση διεθνούς μεσολαβητή.
      Έφαγε πόρτα από τον Μουμπάρακ.

      • Orestios avatar
        Orestios @ popolaros 06/02/2011 17:14:32

        Απορώ πώς τσιμπάς στην προπαγάνδα.
        Για το Σημίτη θυμάσαι τί έλεγαν πως θα γίνει?
        Τί απέγινε τελικά?

  10. of8almos avatar
    of8almos 06/02/2011 11:58:40

    Ωραία μετά την υποδούλωση της Ελλάδας, την συμφωνία με την υπο προστασία (οχι μας) Κύπρο και την ανταλλαγή καθεστώτος στην Αίγυπτο άνοιξε ο δρόμος μέσα απο τους ΑΟΖ για τον αγωγό πρός Ευρώπη χωρίς να έχει λόγο η Τουρκία... γλυτώνουν και τον πόλεμο για το καστελόριζο, καλό έ!!!

  11. φωτεινη avatar
    φωτεινη 06/02/2011 12:03:09

    λες γιαυτο να εξαφανιστηκε και ο ελαφος tiramola?

  12. Πυθία avatar
    Πυθία 06/02/2011 12:10:11

    Είναι πάγια τακτική των Αμερικανών να ξεφορτώνονται χωρίς δεύτερη σκέψη τους υπηρέτες τους, όταν αυτό προωθεί τα συμφέροντά τους. Ακόμα και να τους κρεμάνε, σαν τον Σαντάμ. Αυτά προς διαλογισμό για τον "Διαλογιστή" που περιμένει να τον κάνουν και Γ.Γ. στον Ο.Η.Ε.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Πυθία 06/02/2011 12:13:56

      Εσύ πιστεύεις πως θα γίνει?
      Για εσωτερική κατανάλωση λέγεται.
      Για να τα πιστεύει ο κάθε τιραμόλας

      • Πυθία avatar
        Πυθία @ Orestios 07/02/2011 11:16:47

        Εγώ πιστεύω πως κάποια στιγμή θα τον αδειάσουν, όπως και όλους τους χρησιμοποιημένους "ηγέτες". Θα τον αφήσουν στο έλεος των αντιπάλων του ή θα τον ξεφορτωθούν οι ίδιοι, ανάλογα ποιό σενάριο θα τους είναι πιο χρήσιμο εκείνη τη στιγμή.

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Πυθία 06/02/2011 13:36:44

      Κάνει ότι μπορεί...

    • popolaros avatar
      popolaros @ Πυθία 06/02/2011 13:40:10

      Το παιντί θέλει αλλά υπάρχει πληθώρα αιτήσεων νενέκων για τα διεθνή πόστα.
      Εάν δώσει το Καστελόριζο βέβαια, ανεβαίνει θεαματικά στα μόρια.

  13. brankaleon avatar
    brankaleon 06/02/2011 12:31:04

    Αγαπητή Φωτεινή, μας φώτησες.
    Πραγματικά, Σακασβίλι των Βαλκανίων.
    Πιο εύστοχος χαρακτηρισμός που να αποδίδει την πραγματικότητα δεν μπορούσε να υπάρξει.

  14. helas george avatar
    helas george 06/02/2011 13:13:58

    επανασταση η εκρηξη αδρεναλινης το τιτλο τον πηρα εκλεψα αντεγραψα οπως θελετε πες το απο το περιοδικο ζενιθ με αφορμη τα δικα μασ του δεκ 2008?προσεξτε κυριοι και κυριες (οι οποιες ανελαβαν το ρολο προσφατα) τα μη ομολογουμενα και ανωνυμα.

  15. popolaros avatar
    popolaros 06/02/2011 13:34:19

    Όταν καταλάβει το εκλογικό σώμα ότι η πρωθυπουργία είναι πάρεργο για τον Jeffrey...θα είναι αργά.
    Κάτι σαν 2η δουλειά...να συμπληρώσει το βιογραφικό.

  16. teo avatar
    teo 06/02/2011 15:18:15

    Γύρω από έναν μωροφιλόδοξο υπάρχουν επίσης κάτι ανθρωπάκια που θέλουν να το παίξουν και παίκτες στη διεθνή σκηνή. Που πάτε ρε ξεβράκωτοι. Ποιος σας δινει σημασια. Μονο εδω μας δείχνετε τα δόντια σας και στα αφεντικά σας τον κώλο σας.

  17. φωτεινη avatar
    φωτεινη 06/02/2011 15:50:32

    αυτο το Σακασβιλι των Βαλκανιων καπου το ειχα διαβασει και το υιοθετησα.μαζι με το αι κιου ραδικιου δε, φωτιζονται απλετα ολες οι πτυχες.

  18. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/02/2011 16:10:21

    Το ΓΑΠ δεν πηγε Καϊρο, διοτι θα ερθει το Καϊρο εδω...!! οσονουπω.

    ΠΠ

  19. giannis avatar
    giannis 06/02/2011 16:48:53

    Τι να κάνει στην Αίγυπτο, να ξεψειρίσει μαϊμούδες; στη κατάσταση που βρίσκεται
    η χώρα αυτό το καιρό μόνο αυτό μπορεί να κάνει. Πετάνε μία μπούρδα από την
    κυβέρνηση ίσα ίσα γιά να πουλήσουν μούρη και τίποτα περισσότερο, το κακό
    είναι ότι μας έχουν δυστυχώς γιά τόσο ηλίθιους.

  20. against New World order avatar
    against New World order 06/02/2011 17:06:44

    η CIA έγτιαξε τις εξεγέρσεις στις αραβικές χώρες, την έχασαν όμως την κατάσταση. Ξεσήκωσαν τον αραβικό κόσμο κατά των ηγετών τους, ώστε να φύγουν αυτοί οι ηγέτες και να μπουν 100% άνθρωποι της Αμερικής.
    Έλα όμως που ο κόσμος που ξεσηκώθηκε φωνάζει για μια καλύτερη ζωή; Αυτό είναι εναντίον της Νέας Τάξης Πραγμάτων που θέλει την εξαθλίωση των λαών και τα λεφτά και την εξουσία στα χέρια των λίγων.

    Την πάτησαν ο ROTHSCHILD, ROCKEFELLER και οι υπόλοιποι της Νέας τάξης Πραγμάτων.

    • stroumfaki avatar
      stroumfaki @ against New World order 06/02/2011 17:39:50

      Χωρίς παρεξήγηση, περί ΝΕΑΣ ΤΑΞΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ κτλ., αλλά καμία νέα τάξη πραγμάτων δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ, διότι τις φήμες αυτές τις διαδίδει η ΠΑΛΙΑ ΤΑΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ. Το καταπιεστικό ΚΕΦΑΛΑΙΟ, οι υπερπλούσιοι και γενικώς ο εχθροί του απλού λαού παραμένουν και θα παραμένουν το ίδιο. Η εξαθλίωση των λαών ήδη συμβαίνει πολλά χρόνια τώρα και το χρήμα και ο πλούτος βρίσκεται σε πολύ λίγους ήδη. Άρα δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Το θέμα είναι διαδίδοντας τέτοιες φήμες περί ΝΕΑΣ ΤΑΞΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ κτλ. έχουν ως σκοπό να δημιουργήσουν τίς βάσεις για την εδραίωση τους στο παγκόσμιο μέλλον.


      Γι' αυτό η οποιαδήποτε αλλαγή που θα συντελείται το προσεχές μέλλον θα χαρακτηρίζεται ως ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ, ο λαός θα συμμαχεί με το ΥΠΕΡκεφάλαιο για να αντιπαλέψει αυτές τις αλλαγές. Έτσι δεν θα αλλάξει ποτέ τίποτα, το ΥΠΕΡ-κεφάλαιο θα παραμένει ισχυρό και η ΥΠΕΡ-φτώχεια εξίσου ισχυρή σ' αυτούς που την κατέχουν. Λοιπόν αφού τους θεωρούμε τόσο έξυπνους, πανούργους και συνωμότες ας μην τους θεωρούμε και τόσο βλάκες ταυτόχρονα.

      Π.χ.
      Όταν ο γείτονας μου, με κλέβει καθημερινά, με σκοτώνει μου κλέβει το ψωμί απο τα παιδιά μου και με αφήνει ταλαίπωρο στη ζωή, και μου φωνάζει: "χρειάζεται παγκόσμια οικονομική διακυβέρνηση για να βγούμε απο τη φτώχεια μας", τότε όλα γίνονται για να με οδηγήσει απο το πρόβλημα μου, που είναι αυτός και εύκολα στοχοποιήσιμος, σε κάτι παγκόσμιο και αχανές για τον απλό λαό.

  21. stroumfaki avatar
    stroumfaki 06/02/2011 17:22:36

    Η πίεση που δέχεται ο κάθε άνθρωπος απο τους διάφορους επιχειρηματίες είναι τεράστια. Έτσι, Αμερικάνοι, έλληνες επιχειρηματίες, υστεροφημία, πολιτικές επιδιώξεις τον έχουν κάνουν μπαλάκι. Όλα αυτά συγκρούονται με αποτέλεσμα οι βιαστικές κινήσεις πραγματικά να πεφτουν πάνω σε τοίχο. Απο τη πρώτη στιγμή φάνηκε ότι δεν θα γινόταν αυτό το ταξίδι απο τον κάθε άνθρωπο.

    το "πατριωτικό κεφάλαιο" ήθελε, οι Αμερικάνοι δε θέλαν αυτόν, οι ευρωπαίοι δεν θέλαν κανέναν, οι πολίτες της Αιγύπτου δεν θέλουν να ακούν για ψευτο-σοσιαλιστές, εμείς ήμασταν αδιάφοροι για το ταξίδι του, αυτός όμως ενέδωσε σ' αυτό που απο τη πρώτη στιγμή που βγήκε πρώτος εξυπηρετεί: Το πατριωτικό κεφάλαιο.

    Με όλα αυτά θέλω να τονίσω κάτι που είναι το πιο σημαντικό. Όπως ο Μπουμπάρας τώρα, έτσι και ο κάθε Μπουμπάρας προκειμένου να υπερασπιστούν το πατριωτικό κεφάλαιο της κάθε χώρας τους είναι ικανοί να σκοτώσουν, να αποκρούσουν, να διαλύσουν ακόμα και μια κοινωνία ολόκληρη ακόμα και όταν οι συγκρούσεις στα συμφέροντα είναι παγκόσμιες. Πουθενά μέσα σε αυτές τις αντιπαραθέσεις δεν υπάρχει το συμφέρον του λαού, για να ξεκαρίζουμε δηλαδή.

  22. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 06/02/2011 17:45:33

    Ο Ερντογαν έχει άλλες έννοιες τώρα με τους Τουρκοκύπριους !
    Διοργανώνουν διαμαρτυρία κατά του Ερντογάν στα κατεχόμενα

    http://sigmalive.com/news/local/352325

    Μου έχει κάνει εντύπωση που δεν ασχοληθήκατε καθόλου (διορθώστε με αν κάνω λάθος ) και με αυτό το θέμα που είναι ιδιαίτερα σημαντικό και χρήζει ιδιαίτερης προσοχής τις μέρες μας ειδικά όταν δεν ασχολείται κανένα από τα ελληνικά ΜΜΕ).

  23. stroumfaki avatar
    stroumfaki 06/02/2011 18:05:55

    Υδρογονάνθρακές !!!

  24. ΚΑΤΑΠΕΛΤΗΣ avatar
    ΚΑΤΑΠΕΛΤΗΣ 07/02/2011 22:03:08

    O Γ.Α.Π. είναι "υφυπουργός εξωτερικών" του Ομπάμα σε θέματα Ε.Ε. και ευρύτερης Ανατολικής Μεσογείου. Δεν πήγε στην Αίγυπτο διότι τέτοια εντολή είχε από τον εντολοδόχο του .... τόσο απλά ..... Τι το κουράζετε το θέμα; ?

    • stroumfaki avatar
      stroumfaki @ ΚΑΤΑΠΕΛΤΗΣ 07/02/2011 23:23:57

      Ίσως και να είμαι "υπουργός οικονομικών" των πατριωτικών κεφαλαίων που τα συμφεροντα τους στην Αίγυπτο είναι πολλά και έπρεπε να τα προστατέψω όπως με διατάξανε. Αμα παρατηρήσατε όπου υπάρχουν τα συμφέροντα του υπερ-μεγάλου κεφαλαίου στην Ελλάδα η αντίδραση της κυβέρνησης είναι άκρως εντυπωσιακή. (Καρατε-α, Diodia, Egypt oils, Aegean Oils).

  25. factorx avatar
    factorx 08/02/2011 12:49:48

    Και η επιβεβαίωση σήμερα όσων γράφαμε εμείς προχθές


    Γιατί δεν πήγε στην Αίγυπτο ο κ. Παπανδρέου
    Της Δωρας Aντωνιου
    Η διαρκώς μεταβαλλόμενη εικόνα για την κατάσταση στην Αίγυπτο, αλλά και η δυστοκία Ε.Ε. και ΗΠΑ να οριστικοποιήσουν τις αποφάσεις τους για τη στάση που πρέπει να κρατήσουν απέναντι στις εξελίξεις, φαίνεται ότι συνέβαλαν καθοριστικά στην αναβολή της προγραμματισμένης για προχθές, Κυριακή, επίσκεψης του πρωθυπουργού, Γ. Παπανδρέου, στο Κάιρο. Ετσι, ενώ αρχικά είχε δοθεί το «πράσινο φως» για την εκδήλωση της μεσολαβητικής προσπάθειας, φαίνεται ότι σε δεύτερο χρόνο έγινε δέκτης εισηγήσεων να αναβληθεί η επίσκεψη, προκειμένου να προετοιμασθεί και να συγκεκριμενοποιηθεί ένα σχέδιο εξόδου από την κρίση. Την παραμονή της επίσκεψης δρομολογήθηκαν εσωτερικά στην Αίγυπτο οι εξελίξεις για την πρώτη σοβαρή προσπάθεια οι πολιτικές και άλλες δυνάμεις να καθίσουν στο τραπέζι του διαλόγου και να επιχειρήσουν να συμφωνήσουν σε ένα πλαίσιο διαλόγου. Ετσι, φαίνεται ότι επικράτησε η άποψη να αναβληθεί η επίσκεψη Παπανδρέου, καθώς τα δεδομένα που μέχρι εκείνη τη στιγμή επικρατούσαν, έδειξαν να μεταβάλλονται. Παράλληλα, καθώς από όλες τις πλευρές έχει γίνει αντιληπτό πόσο εύθραυστη είναι η ισορροπία στην Αίγυπτο, επικράτησε η άποψη ότι δεν θα πρέπει να γίνει κάποια κίνηση, που να θεωρηθεί ότι προσθέτει επιπλέον πίεση στην αιγυπτιακή κυβέρνηση ή στις υπόλοιπες πολιτικές δυνάμεις.
    Από το Μαξίμου κάνουν λόγο για ολιγοήμερη αναβολή, προσθέτοντας ότι το πιθανότερο είναι η επίσκεψη Παπανδρέου στην Αίγυπτο να γίνει εντός της εβδομάδας. Κυβερνητικές πηγές αναφέρουν ότι η επίσκεψη γίνεται με διττή ιδιότητα: καταρχήν του πρωθυπουργού μιας χώρας που έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τις εξελίξεις, λόγω της πολυετούς δραστήριας παρουσίας ελληνικής κοινότητας στην Αίγυπτο, λόγω του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας, αλλά και των επιπτώσεων που θα έχει σε αυτή η έκρηξη ενός νέου μεταναστευτικού ρεύματος, που θα προκαλούσε η παράταση και επιδείνωση της κρίσης. Κατά δεύτερον, όπως προσθέτουν οι ίδιες πηγές, δεν είναι και πολλοί οι ηγέτες ξένης χώρας που μπορούν να επισκεφθούν αυτή τη στιγμή την Αίγυπτο και να είναι αποδεκτοί από όλους τους συνομιλητές, τόσο στο εσωτερικό όσο και στην ευρύτερη περιοχή.
    Το τελικό μήνυμα
    Ετσι, ο κ. Παπανδρέου, που τις τελευταίες ημέρες είχε συνεχείς επαφές με τους Ευρωπαίους ηγέτες, τους υπουργούς Εξωτερικών ΗΠΑ και Ρωσίας, αλλά και τους ηγέτες των χωρών της Μέσης Ανατολής, κατά τη διάρκεια της επίσκεψής του θα έχει συνομιλίες με εκπροσώπους όλων των δυνάμεων στο εσωτερικό της Αιγύπτου. Συνεργάτες του αναφέρουν ότι το τελικό μήνυμα που θα μεταφέρει θα διαμορφωθεί από τις εξελίξεις που θα μεσολαβήσουν. Η Αθήνα, ωστόσο, τάσσεται υπέρ μιας διαδικασίας εξομάλυνσης και επιλογής ενδιάμεσης λύσης, που θα μπορούσε μέσα στους επόμενους μήνες να δρομολογήσει τη διενέργεια εκλογών. Σε αυτή την προσέγγιση φαίνεται να βαραίνει το γεγονός ότι εάν παραιτηθεί άμεσα ο Αιγύπτιος πρόεδρος, η χώρα θα πρέπει μέσα σε 60 ημέρες να πάει σε εκλογές, για τις οποίες δεν είναι έτοιμα ούτε καν τα κόμματα.
    http://www.kathimerini.gr/

  26. Tzimas avatar
    Tzimas 01/03/2011 11:24:17

    ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ. ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ 15 ΧΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΑΖΕΙ ΑΠΟΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΣΕ ΚΑΘΑ ΜΙΑ. ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΤΕ Θ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ ΩΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΔΙΕΘΝΟΥΣ. ΔΙΟΤΙ ΩΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΕΙΔΑΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΤΟΥ. ΨΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΨΕΜΑΤΑ. ΑΛΙ ΑΛΙ ΚΑΙ ΤΡΙΣ ΑΛΙ!!!!