13/04/2014 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί ο Κ. Αρβανιτόπουλος στηρίζει Μώραλη και "Ολυμπιακό";

Στον Πειραιά δίνουν και παίρνουν οι φήμες ότι ο κ. Αρβανιτόπουλος έχει προσεγγίσει με δικούς του ανθρώπους τον πρόεδρο του Ολυμπιακού, Β. Μαρινάκη και τον εκλεκτό του για τον δήμο, Γιάννη Μώραλη

Ο Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος, βουλευτής Πειραιά, επελέγη για τη θέση του υπουργού Παιδείας καθώς, όπως όλοι πίστευαν, θα μπορούσε να δώσει λύσεις επειδή είναι και ο ίδιος καθηγητής. Ξέρει καλά τα θέματα των ΑΕΙ και μπορεί να χειριστεί καλύτερα τους συναδέλφους του, είχαν πει τότε που τον όρισαν υπουργό.

Δυστυχώς, όμως, η απογοήτευση είναι το κύριο χαρακτηριστικό της θητείας του. Τα όσα έγιναν στην αρχή της σχολικής χρονιάς στα Πανεπιστήμια ήταν ενδεικτικό της αλλοπρόσαλλης πολιτικής του υπουργείου Παιδείας. Διαλύθηκαν τα ΑΕΙ χωρίς κανείς να καταλάβει γιατί έγινε τέτοια διαχείριση του θέματος.

Γράφαμε τότε στο antinews «ο υπουργός Παιδείας να αναλάβει τις ευθύνες του». Τα Πανεπιστήμια έγιναν μπάχαλο και τώρα τρέχουν να κάνουν μαθήματα μέσα στο Πάσχα.

Όσο για τα σχολεία, από την αρχή της χρονιάς τα προβλήματα είναι τεράστια, τελειώνει ο χρόνος και ακόμη δεν έχουν επιλυθεί βασικά θέματα που επηρεάζουν άμεσα την εκπαιδευτική διαδικασία.

Αντί λοιπόν το υπουργείο Παιδείας και ο υπουργός να ασχολούνται νυχθημερόν με το πώς θα κάνουν καλύτερη την Παιδεία της χώρας που παραπαίει, μαθαίνουμε ότι κάνουν… ασκήσεις επιβίωσης.

Γιατί ο Κ.  Αρβανιτόπουλος στηρίζει Μώραλη και "Ολυμπιακό"; 82274 photo

Στον Ερασιτέχνη Ολυμπιακό

Στον Πειραιά δίνουν και παίρνουν οι φήμες ότι ο κ. Αρβανιτόπουλος έχει προσεγγίσει με δικούς του ανθρώπους τον πρόεδρο του Ολυμπιακού, Β. Μαρινάκη και τον εκλεκτό του για τον δήμο, Γιάννη Μώραλη. Αντίθετα με την γραμμή του κόμματος, ο υπουργός ζητά από στελέχη του στο Λιμάνι να στηρίξουν τον κ. Μώραλη. Ο λόγος; Επειδή προσβλέπει σε αντίστοιχη στήριξή του από την… ολυμπιακή οικογένεια, όταν θα έρθει η ώρα των εθνικών εκλογών.

Ο κ. Αρβανιτόπουλος δεν αισθάνεται καθόλου άνετα και τρέχει να προλάβει μια πιθανή… εξαφάνισή του από την Α’ Πειραιά.

Τι καλύτερος τρόπος από το να παίζεις παρασκηνιακά παιχνίδια και να στέλνεις κολλητούς φίλους στον πρόεδρο της μεγαλύτερης ομάδας της χώρας; Άλλωστε, με την ποδοσφαιροποίηση της πολιτικής ζωής, αν δεν έχει κάποιος τη στήριξη της… Θύρας 7 πάει, τον έφαγε το μαύρο σκοτάδι. Και αυτό το ξέρει καλά ο κ. Αρβανιτόπουλος. Εξ’ ου και οι αγαστές σχέσεις με τον κ. Μαρινάκη οι οποίες ξεκίνησαν με τον σεισμό της Κεφαλονιάς όταν ο Ολυμπιακός ανέλαβε την αποκατάσταση κάποιων σχολείων και ο υπουργός «έσταζε μέλι» για τον… μέγιστο πρόεδρο.

Αν, όμως, η διάσωση ενός πολιτικού, οποιοσδήποτε κι αν είναι αυτός, θυμίζει τη… διάσωση του Στρατιώτη Ράιαν τότε πάει χαθήκαμε. Αν δηλαδή στήνεται ολόκληρη επιχείρηση με την ονομασία «κόκκινος Αρβανιτόπουλος» προκειμένου να μην «μαυριστεί» στις επόμενες εκλογές ο υπουργός, τότε ο Πειραιάς δεν έχει πολλές ελπίδες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 13/04/2014 08:06:45

    Ελπίζω οι πολίτες του Πειραιά να στείλουν σπίτι του αυτό το ανθρωπάκι. Να αναλογιστούμε επιτέλους και τις δικές ευθύνες ως ψηφοφόροι.

    • EVANGELOS avatar
      EVANGELOS @ Μανιάτης 14/04/2014 00:31:36

      φίλε μου απο τον 1ο γύρο παίζει να βγεί ... ο Μιχαλολιάκος δεν είναι κακός απλά μέτριος ... το φαινόμενο αυτό είναι το κεντρικό πρόβλημα της ΝΔ ... όποτε βρεθεί ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ που να πείθει λίγο ή να είναι συμπαθής για άλλους λόγους ο κόσμος θα τον ψηφίζει βασικά ως ένδειξη αντίδρασης στην οικονομική πολιτική ... όπου δεν βρίσκεται θα έχουμε τον γνωστό αχταρμά (πρωτο-δεύτεροι ΝΔ-Σύριζα και οι άλλοι στο ζουμί τους ... είτε μιλάμε για δήμους , είτε για Ευρωεκλογές , είτε για Εθνικές) ... Αυτό δείχνει η κίνηση και η αποδοχή που έχει η κίνηση Μώραλη (που πριν απο 4 χρόνια θα ήταν ανέκδοτο)

  2. kkourk avatar
    kkourk 13/04/2014 14:02:50

    Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος στην ΝΔ να τον συνεφέρει, αλλά ο κύριος αυτός κάνει ότι μπορεί, ώστε οι δάσκαλοι και καθηγητές να μην ψηφίσουν ΝΔ

    • ΣΤΙΓΜΑ avatar
      ΣΤΙΓΜΑ @ kkourk 13/04/2014 14:29:58

      Οι δάσκαλοι και οι καθηγητές ούτε την Γιαννάκου ήθελαν ούτε τη Διαμαντοπούλου , ούτε ... Όλοι οι υπάλληλοι αξιολογούνται αυτοί που έχουν να κάνουν με τα παιδιά μας πρέπει να είναι η "πάρτυ" τους. Και κάποιο δίκιο να έχουν το χάνουν στα μάτια του κόσμου. Όσο για τον Πειραιά είναι πολλοί οι πολιτευτές της ΝΔ που πάνε αντίθετα στη ροή του κόμματος αλλά και του Δημάρχου που χρόνια στήριζαν. Μήπως υπάρχουν άλλοι λόγοι και ευθύνες που πρέπει να αναζητηθούν?

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ kkourk 13/04/2014 15:25:47

      Και φυσικά ο Σύριζα, θα αποκομίσει τα μέγιστα στις εκλογές, αφού φροντίζει να γεμίσει τα ψηφοδέλτια του, με εκπαιδευτικούς...

  3. AM Papaioannou avatar
    AM Papaioannou 13/04/2014 14:48:06

    Γιατι δεν τον ξηλωνει ο ΑΣ;

  4. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 13/04/2014 14:56:22

    ΑΝ EINAI ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΤΣΙ , ΩΡΑ ΝΑ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.........

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 16/04/2014 14:50:40

      ΜΙΑ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ , ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΕΙ ΤΟΝ ΒΑΣΙΛΗ..

  5. Ραβινος avatar
    Ραβινος 13/04/2014 15:18:52

    Με τον επικειμενο ανασχηματισμο ο Αρβανιτοπουλος θα παει σπιτι του.Αοσμος,αγευστος,μοιραιος πολιτικα ερμαιο του Πελεγκρινη και των ομοιων του του ακαδημαικου κατεστημενου διεψευσε τις ελπιδες της κυβερνησης για μια εκσυγχρονισιτκη προσαρμογη της παιδειας στα ευρωπαικα προτυπα .Εφερε την φροντιστηριακη παραπαιδεια σε επιπεδο τριτοβαθμιας εκπαιδευσης με επιβαρυνση του οικογενειακου προυπολογισμου σε απαγορευτικα επιπεδα για την οικονομικη συγκρυρια που ζουμε.Μετα απο την απομακρυνση απο τον υπουργικο θωκο δεν θα τον θυμαται ουτε ο τελευταιος φιλαθλος του ΟΦΣΠ ο οποιος οπαδος του ολυμπιακου ειναι οχι βλακας για να υποστηριξει τον Αρβανιτοπουλο στις προσεχεις εκλογες επειδη θα του το πει ο Μαρινακης και ο αχυρανθρωπος του Μωραλης .Εδω ειμαστε και θα το δουμε με πρωτη μανιατικη μπαρουτια την νικη του Μιχαλολιακου στον Πειραια και επεται συνεχεια .

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Ραβινος 13/04/2014 15:25:42

      Ας πάει και ένας που δεν είναι απαίτηση του ΠΑΣΟΚ αλλά δικό μας ''κόψιμο''..!!

    • K.P. avatar
      K.P. @ Ραβινος 13/04/2014 21:36:07

      Πολύ σωστά. "Έφερε την φροντιστηριακή παραπαιδεία σε επίπεδο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης με επιβάρυνση του οικογενειακού προϋπολογισμού σε απαγορευτικά επίπεδα για την οικονομική συγκυρία που ζούμε.'' Κατά τ' άλλα η εκπαιδευτική μεταρρύθμιση έχει εξαντληθεί στην κατάργηση ημερών αργίας και άλλες ανούσιες αλλαγές.

    • Θεόφιλος Β avatar
      Θεόφιλος Β @ Ραβινος 14/04/2014 17:56:41

      Μακάρι να πάει σπίτι του να γλυτώσουμε.Απόλυτα αποτυχημένος

  6. Κωνσταντίνος Σπ avatar
    Κωνσταντίνος Σπ 13/04/2014 16:29:45

    Κάντε δήμαρχο τον επόμενο Φασούλα, Πειραιώτες, να προκόψετε!!!! Προσωπικά, θέλω να πιστεύω ότι οι κάτοικοι του Πειραιά δεν είναι τόσο μωροί κι ανόητοι, ώστε να συγχέουν το πώς θέλουν την πόλη τους με τα φίλαθλα συναισθήματά τους. Ο νύν δήμαρχος έχει αποδείξει ότι και θέλει και μπορεί να κάνει τον Πειραιά μια σύγχρονη πόλη. Ανοησίες τύπου Μώραλη δεν χωρούν στη ζω΄λη των Πειραιωτών και δεν θα την διαθέσουν στα χέρια κάθε τυχάρπαστου.!!!!!!

    • ΝΙΚΟΣ Π avatar
      ΝΙΚΟΣ Π @ Κωνσταντίνος Σπ 13/04/2014 19:43:13

      δυστυχως ετσι ειναι οι δημοτες πειραια και θα τσιμπησουν το βρωμικο παιχνιδι που παιζεται να μη βγαλει δημαρχο η νδ απο τη πρωτη κυριακη δημαρχο και ν'αμβλυνει τις εντυπωσεις απο τους αλλους δημους και περιφερειες χεστηκε ο μαρινακης για το δημο πειραια και τους δημοτες του τις βρωμικες δουλειες του θελει να κανει και παταει πανω στις ζωες μας και την καθημερινοτητα μας

  7. Marcelos avatar
    Marcelos 13/04/2014 22:24:16

    Αυτό είναι το "ευχαριστώ" του πλέον ανίκανου υπουργού της τελευταίας δεκαετίας, για την (ανεξήγητη) στήριξη που του παρείχε ο πρόεδρος, τη στιγμή που φώναζε όλος ο κόσμος και ο ντουνιάς ότι πρέπει να πάει σπίτι του...

  8. Διογένης avatar
    Διογένης 14/04/2014 06:12:28

    Το εντυπωσιακό είναι, πώς αυτός ο κύριος από το πουθενά βρέθηκε Πρόεδρος του Ιδρύματος Καραμανλή, μετά Γενικός Διευθυντής της ΝΔ μόλις εξελέγη ο Σαμαράς, λες και ήταν από τα έμπιστα στελέχη του Σαμαρά (καμία σχέση, εξ όσων γνωρίζω), ούτε καν "Μπαλτάκος" δηλαδή δεν ήταν, και μετά ξαφνικά Υπουργός και μάλιστα Παιδείας χωρίς να τον ξέρει προηγουμένως κανείς. Υπάρχουν διάφορες τέτοιες εντυπωσιακές καριερες, τις οποίες δεν γνωρίζεις πού να τις αποδώσεις.

  9. Fiscal avatar
    Fiscal 14/04/2014 09:02:31

    Ο Αρβανιτόπουλος με τις εγκυκλίους του για "αξιολόγηση και αυτοαξιολόγηση' κάνει ό,τι μπορεί για να υποστεί πανωλεθρία η Ν.Δ. στο χώρο των 170.000 νηπιαγωγών, δασκάλων , καθηγητών και των οικογενειών τους στις 25 Μαΐου και είναι πραγματικά κρίμα αν συμβεί αυτό.

  10. αν-αν avatar
    αν-αν 14/04/2014 16:32:48

    Ο Αρβανιτόπουλος είναι ο μοιραίος υπουργός για την παιδεία. Μεγάλες οι ευθύνες του Σαμαρά για την διατήρησή του επί μακρόν σ αυτό το πόστο.. Δυστυχώς πολύ κατώτερος της Διαμαντοπούλου

  11. petros avatar
    petros 14/04/2014 20:41:27

    συνεχίστε έτσι με αρβανιτόπουλο και άδωνη και θα πάτε μια χαρά... όποιος έχει παιδιά σε οποιαδήποτε βαθμίδα της εκπαίδευσης και όποιος δυστυχώς χρειάστηκε γιατρούς και φάρμακα θα σας αποθεώσει στις εκλογές...

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ petros 16/04/2014 06:37:14

      ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ?

  12. ΓΓΣ avatar
    ΓΓΣ 14/04/2014 23:25:44

    Υπομονή μέχρι τις ευρωεκλογές. Στον αναμενόμενο ανασχηματισμό το Υπουργείο Παιδείας ξέρετε ποιος το αναλαμβάνει...! Αυτός που επιθυμείτε...! Ναι, ο .......... .

  13. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 15/04/2014 23:08:35

    κ.ΑΡΒΑΝΙΤΟΠΟΥΛΕ ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΣ ΕΧΕΤΕ ΤΑΡΑΞΕΙ ΣΤΑ ΠΑΛΑΙΟΚΟΜΜΑΤΙΚΑ SMS ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΣΕΤΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΤΕ ΤΙΣ ΓΚΑΦΕΣ ΣΑΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΓΡΙΩΣΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ. Ο ΜΙΧΑΛΟΛΙΑΚΟΣ ΘΑ ΨΗΦΙΣΤΕΙ ΘΕΛΕΤΕ ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ.

  14. Α.ΓΟΥΛΑ avatar
    Α.ΓΟΥΛΑ 17/04/2014 21:45:53

    Τυχαία περνούσα από τα μέρη αυτά και ανατρίχιασα συλλογιζόμενη ότι οι "κύριοι" σχολιαστές θα είναι, λίγες μέρες αργότερα, ψηφοφόροι... και μαζί αηδίασα με το ήθος αυτών και των κυβερνώντων (ίδια ψήφος - ίδιο ήθος)

  15. Anastasia Giannopoulou avatar
    Anastasia Giannopoulou 20/04/2014 00:57:17

    Συντονιστική Επιτροπή Εκπαιδευτικών Δ.Ε. σε Διαθεσιμότητα Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος: Ο πρώτος Υπουργός που απολύει -εκπαιδευτικούς- Δημόσιους Υπαλλήλους μετά από 100 χρόνια και δεν ντρέπεται γι αυτό. ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ, ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ, ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΙΡΑΙΩΤΕΣ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ Διβαστε το άρθρο: http://diathesimoiekp.blogspot.gr/2014/04/blog-post_9167.html

    • syntaxidiotis avatar
      syntaxidiotis @ Anastasia Giannopoulou 06/05/2014 04:54:15

      Μαζί με τους καθηγητές κόβει και 200000 "αιώνιους"όπως λέγονται φοιτητές,χωρίς να εξετάσει περιπτώσεις,χωρίς τίποτα.Και να πεις ότι στοιχίζουν και κάτι...ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.Τους βρίζει από το πρωί μέχρι το βράδυ... Οπότε θα πρέπει να αφαιρεθούν κάποιες χιλιάδες οπαδοί από τη ΝΔ. Συνοπτικά...Τί τον κρατάει ο Σαμαράς?