#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/10/2009 14:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί η ανάδειξη της Ντόρας θα ευνοήσει το ΛΑΟΣ (αλλά και το ΠΑΣΟΚ)


Οι ψηφοφόροι της ΝΔ που πήγαν στο ΠΑΣΟΚ δεν είναι πολλοί. Γι’ αυτό και το ΠΑΣΟΚ έμεινε στάσιμο σε εκλογική δύναμη, σε σύγκριση με το 2004, όταν είχε υποστεί στρατηγική ήττα!


Αντίθετα, η Νέα Δημοκρατία ανάμεσα στο 2004 και το 2009 έχασε λίγο παραπάνω από ένα εκατομμύριο ψήφους!


Απ’ αυτούς οι περισσότεροι έκαναν αποχή: πάνω από 500 χιλιάδες συνολικά!


180 χιλιάδες περίπου πήγαν στο ΛΑΟΣ. 230 χιλιάδες πήγαν στο ΠΑΣΟΚ. Ενώ υπάρχουν και 80 χιλιάδες που πήγαν στα μικρότερα κόμματα (λίγο παραπάνω από τους μισούς στο κόμμα Παπαθεμελή).


Η υποψηφιότητα Σαμαρά, ουσιαστικά διεκδικεί άμεσα όσους δεν πήγαν αριστερότερα: αυτούς που έκαναν αποχή, αυτούς που πήγαν στο ΛΑΟΣ και στον Παπαθεμελή. Σύνολο 750 χιλιάδες!


Μια Νέα Δημοκρατία υπό τον Αντώνη Σαμαρά θα απορροφήσει πολύ σύντομα κάτι παραπάνω από τους μισούς, δηλαδή προσδοκά άμεσα οφέλη της τάξης των 450 χιλιάδων, πάνω από 6% του εκλογικού σώματος…


Και μέσα σε λίγο διάστημα μπορεί να ξεπεράσει και το 8%.


Αν συνεκτιμήσει κανείς την αύξηση του εκλογικού σώματος (από μείωση της αποχής) η εκλογή Σαμαρά μπορεί κάλλιστα να φέρει τη Νέα Δημοκρατία ύστερα από λίγους μήνες στο 39,5%, με το ΠΑΣΟΚ να υποχωρεί (για στατιστικούς λόγους, δηλαδή λόγω αύξησης του εκλογικού σώματος) στο 41,5%, χωρίς να συνεκτιμάται η παραμικρή κυβερνητική απώλεια, ως τότε, εκ μέρος του ΠΑΣΟΚ.


Από κει και ύστερα, η κυβερνητική φθορά του ΠΑΣΟΚ προς τη ΝΔ θα μετράει διπλά. Μ’ άλλα λόγια, μόλις 1% φθορά του ΠΑΣΟΚ ως το τέλος του 2010 θα μπορεί να έχει αντιστρέψει πλήρως τους συσχετισμούς.


Αν, αντίθετα, εκλεγεί η Ντόρα, τότε μεγάλο μέρος της ΝΔ δεν θα αντέξει άλλη…. μετάλλαξη προς το «κέντρο». Είτε θα στραφεί στην αποχή είτε προς το ΛΑΟΣ.


Πράγματι, οι… «ακάλυπτοι δεξιοί», δεν θα αντέξουν άλλη «πολιτική ορθότητα» και πολιτική μετατόπιση στα όρια του… «Σημιτικού εκσυγχρονισμού. Γιατί αυτό είναι το στίγμα που έχει αποτυπωθεί στο «απαστράπτον προφίλ» της κας. Μπακογιάννη. Αν την εκλέξουν αρχηγό, η ΝΔ κυνηγώντας λίγους σχετικά «ενδιάμεσους ταλαντευόμενους» θα χάνει όλο και περισσότερους παραδοσιακούς ψηφοφόρους της.


Με αποτέλεσμα η κεντροδεξιά παράταξη να διασπαστεί σε μια πολύ ισχυρότερη ακροδεξιά και μια πολύ πιο αδύναμη νεοφιλελεύθερη κεντροδεξιά.


Αυτό θα δώσει μακροημέρευση στην Κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ. Γιατί ακόμα και με 2% απώλειες προς τη Νέα Δημοκρατία μέσα στο 2010, η Νέα Δημοκρατία της Ντόρας (ή ό,τι θα έχει απομείνει απ’ αυτήν, λόγω διαρροής οπαδών προς τα δεξιά της) θα έχει μικρότερα ποσοστά απ’ ό,τι στις 4 Οκτωβρίου του 2009!


Έτσι, την εκλογή της Ντόρας την εύχονται (και την προωθούν) όλοι οι… αντίπαλοί της ΝΔ: Τόσο το ΠΑΣΟΚ (γιατί θα σημάνει οριστική αποδυνάμωση της αξιωματικής αντιπολίτευσης και διάσπαση της Κεντροδεξιάς) όσο και ο Καρατζαφέρης (που προσδοκά, δικαίως - από την φυγή κι άλλων νεοδημοκρατών, αν εκλεγεί η Ντόρα - να υπερδιπλασιάσει τα δικά του ποσοστά).


Η  στρατηγική Σαμαρά μοιάζει αντίστοιχη με εκείνη του Σαρκοζί για το χώρο της Ευρωπαϊκής Κεντροδεξιάς και του Ομπάμα για το Αμερικανικό Δημοκρατικό Κόμμα. Να ενώσει το κόμμα, να  ενώσει την παράταξη, κι ύστερα να κερδίσει τις εκλογές.


Αντίθετα η στρατηγική Ντόρας είναι αντίστοιχη με εκείνη της Χίλαρυ Κλίντον: κυνηγώντας τους ενδιάμεσους ψηφοφόρους, κινδυνεύει να χάσει πολύ περισσότερους παραδοσιακούς.


Αν τα καταφέρει ο Σαμαράς, αυτό θα σημάνει και το τέλος της Μεταπολίτευσης. Γιατί θα έχει βρει για πρώτη φορά γνήσια εκπροσώπηση η μη αριστερή παράταξη στην Ελλάδα, με σύνθεση παραδοσιακών και φιλελεύθερων αντιλήψεων. Αυτό ακριβώς που αποτελεί το «μοντέλο Σαρκοζί» (κι αυτό που διακήρυξε ουσιαστικά, ο ίδιος ο Σαμαράς, την περασμένη Πέμπτη).


Ν.Ζ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sauraki avatar
    sauraki 18/10/2009 14:46:22

    Είναι μια ανάλυση πολύ επιφανειακή που περισσότερο προσεγγίζει κάποιους ευσεβείς πόθους ορισμένων κύκλων παρά την πραγματικότητα. Για παράδειγμα Θα έλεγα ότι ο αναλυτής ξεχνά τη θεωρία του ώριμου φρούτου ή ακόμα και των πολλών μειονεκτιμάτων που παρουσιάζει ο σημερινός πρωθυπουργός. Ας μη γελιόμαστε η Ντόρα εκτός όλων των άλλων προσόντων της, έχει ανοικτή γραμμή με τους εκδότες οι οποίοι μπορούν να φθειρουν εν μια νυκτί τον κ. Παπανδρέου. Ακούστε, τις κυβερνήσεις τις ανεβοκατεβάζει η μάζα και όχι οι σκεπτόμενοι πολίτες και η μάζα καθοδηγήται πολύ εύκολα όπως συνέβη και στις τελευταίες εκλογές.

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ sauraki 18/10/2009 15:45:00

      Γιατί δεν χρησιμοποίησε η Ντόρα την ισχύ της στα ΜΜΕ, στην οποία αναφέρεσαι, για να στηρίξει την ΝΔ επί Καραμανλή?

      • kanis avatar
        kanis @ Κώστας Θ. 18/10/2009 16:43:05

        Διότι, θα αργούσε πολύ η πολυπόθητη στιγμή της διεκδίκησης της ΝΔ!!!

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ sauraki 18/10/2009 18:28:06

      Πολυ κυνικο αυτο που λες. Ας χρησιμοποιουσε την οποιοα επιρροη της οταν ηταν υπουργος Εξωτερικων στην κυβερνηση Καραμανλη. Ο κοσμος της ΝΔ δεν πρεπει να τσιμπαει σε τετοιες μιντιοκρατικες λογικες γιατι αυτες ειναι που μας εκαψαν.

    • loretta avatar
      loretta @ sauraki 19/10/2009 15:01:33

      Αγαπητε φακτορα,,,

      θα ειχε ενδιαφερον να ειχαμε μετρησεις απο την υπολοιπη ελλαδα για τα ποσοστα που παιρνουν οι υποψηφιοι αρχηγοι της ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ειδικα στην βορειο ελλαδα.

      Ειμαι βεβαια οτι εκει η ΚΑ ΝΤΟΡΑ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ και οχι μπακογιαννη κουβελου θα βρισκοταν στην δευτερη θεση.

      Σπευδω να δηλωσω οτι στηριζω την υποψηφιοτητα Αντωνη Σαμαρα.


      Υπαρχει τετοια δυνατοτητα μετρησεων? και αν ναι μπορουν να δημοσιευθουν σε εσας να ξερουμε και εμεις στην υπολοιπη ελλαδα που βρισκομαστε??

      Ευχαριστω

      Λορεττα
      θΕΣ/ΝΙΚΗ

  2. dimitris avatar
    dimitris 18/10/2009 15:13:27

    Στις εκλογες του 2004 το ΠΑΣΟΚ πηρε περιπου 3 εκατ. ψηφους αλλα ητηθηκε. Στις τελευταιες εκλογες πηρε περιπου τους ιδιους ψηφους αλλα "θριαμβευεσε"! Το ποσοστο του ηταν το 2004 40,5% και τωρα 44%! (ενδιαμεσα, το 2007 ειχε 2.727.00 ψηφους και 38,1%)Πραγματι η αποχη (των δυσαρεστημενων απο ΝΔ ..) εκτιναξε το ποσοστο του ΠΑΣΟΚ, αλλα η αληθεια ειναι οτι αυτο το ποσοστο ειναι εντελως πλασματικό. Επίσης ο Βεργής τσίμπησε φετος σχεδον 20 χιλιαδες ψηφους (απο ΝΔ προφανως)!!
    Ποιος μπορει να τους ξαναμαζέψει πισω στην ΝΔ?
    Μου αρεσει που το αρθρο δεν αναφερεται καν στον Αβραμόπουλο (Mr nothing)!

  3. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 18/10/2009 15:25:11

    Οι εκδότες νικήθηκαν τρεις φορές στο πρόσφατο παρελθόν. Μία το 2004 (εκλογή Κωστάκη), μία το 2007 (εκλογή Κωστάκη) και μία ακόμη το 2007 (εκλογή Γιωργάκη στο ΠΑΣΟΚ). Έγιναν παντοδύναμοι επί Σημίτη, αλλά σήμερα έχουν ξεπέσει. Άλλωστε, αν εξαιρέσεις το Μπόμπολα, τους τελείωσαν και τα λεφτά.

    Προτείνεις να πάμε με τη Ντόρα για να συμμαχήσουμε με τους εκδότες; Να συντηρήσουμε και να αναπαράγουμε ένα σύστημα διαπλοκής; Ας σκεφτούμε πού οδηγούμαστε ως χώρα και ως κοινωνία με έναν τέτοιον τρόπο σκέψης. Πραγματικά σας το λέω, αν είναι να σαπίσουν τον ΓΑΠ τα κανάλια επειδή δεν τους κάνει τα χατήρια, εμένα καθήκον μου ως σκεπτόμενος πολίτης θα είναι να στηρίξω αυτόν που δεν τους κάνει τα χατήρια. Το μόνο βέβαιο είναι ότι, ως μη Νεοδημοκράτης, δεν έχω κανέναν λόγο να ψηφίσω ΝΔ με τη Ντόρα αρχηγό.

    Δεν στηρίζω Σαμαρά επειδή μου αρέσει ως άτομο, επειδή έχει ωραιο χαμόγελο, να το πούμε έτσι. Στηρίζω Σαμαρά γι' αυτό που εκπροσωπεί πολιτικά. Αυτό με ενδιαφέρει. Δεν στηρίζω Ντόρα, ακριβώς επειδή θα βασιστεί στην "ανοικτή γραμμή με τους εκδότες" για να φθείρει τον ΓΑΠ. Αυτό μετά συνεπάγεται: αναξιοκρατία, φαυλότητα, διαφθορά. Δεν το θέλω ως πολίτης, κάνω τις επιλογές μου, είμαι διατεθειμένος μέχρι και να δηλώσω Νεοδημοκράτης για να βγει ο Σαμαράς, αν και ποτέ μου δεν ήμουν. Πάντα μου όμως ήμουν πατριώτης και επιτέλους ψάχνω αυτόν που θα με εκφράσει στην πολιτική. Όχι τον γιαλαντζί πατριώτη Καρατζαφέρη. Όχι τον περιορισμένων δυνατοτήτων Παπαθεμελή. Αλλά μέσα από ένα κόμμα εξουσίας που θα ανατρέψει το πολιτικό σκηνικό και θα μετατοπίσει το σύνολο του πολιτικού σκηνικού προς πατριωτικότερες θέσεις (όχι "δεξιότερες", δεν υπάρχει κανένας λόγος να εκχωρήσουμε τον πατριωτισμό στη δεξιά).

    Η κεντρική ανάρτηση είναι πολύ εύστοχη. Η πατριωτική συνειδητοποίηση όλο και μεγαλύτερης μερίδας ψηφοφόρων (όχι μόνον της ΝΔ) είναι γεγονός. Όλοι αυτοί οι ψηφοφόροι δεν θα ψηφίσουν ποτέ Ντόρα. Η Νέα Δημοκρατία θα καταποντιστεί εκλογικά για πολύν καιρό. Θα πρέπει να υπάρξει τεράστια φθορά ΓΑΠ για να στραφεί μεγάλο κομμάτι του εκλογικού σώματος προς τη Ντόρα. Αντιθέτως, πρέπει να σκεφτούμε ότι και το ΠΑΣΟΚ σκέφτεται τώρα πια πατριωτικά πολύ περισσότερο σε σχέση με πριν από δέκα χρόνια. Το πατριωτικό ΠΑΣΟΚ ήταν αυτό που κράτησε τον ΓΑΠ στην αρχηγία, αντιδρώντας σε μια προοπτική να ξαναέχει ρόλο ο Σημίτης.

    Αισθάνομαι ότι οι Νεοδημοκράτες θα κάνουν αυτό που έκαναν οι Πασοκτζήδες το 2007. Δεν θα δεχτούν να τους πάρει το κόμμα το "ξένο σώμα" που ξεπούλησε, ο καθένας στο κόμμα του, αρχές και ιδέες της κάθε παράταξης, ειδικά την ιδέα της πατρίδας. Μητσοτάκης και Σημίτης έγιναν αρχηγοί για έναν λόγο: Επειδή τα κόμματά τους πίστευαν ότι με αυτούς θα πάρουν την εξουσία. Το ότι κρατήθηκε ο ΓΑΠ παρά την έλλειψη προοπτικής εξουσίας (ο Βενιζέλος φαινόταν καλύτερη επιλογή τότε, από αυτή την άποψη) δείχνει ότι ωριμάσαμε ως λαός. Προσέξτε, δεν λέω ότι ο ΓΑΠ έχει πατριωτικές θέσεις, λέω όμως ότι τράβηξε το πατριωτικό ΠΑΣΟΚ, έστω και μόνον με την ιδιότητα του γιου του Ανδρέα. Πρέπει να κάνουμε ως λαός το 2 στα 2 και να επιβάλλουμε στην αρχηγία και του άλλου κόμματος εξουσίας αυτόν που θέλουμε και όχι αυτόν που θέλουν οι μηχανισμοί.

    Ναι, θα ξημερώσει μετά το τέλος της μεταπολίτευσης. Όλα θα είναι διαφορετικά. Το πιστεύω.

    • anetos avatar
      anetos @ Επώνυμος 18/10/2009 20:11:43

      καλο!!!!!

  4. ORGANOMENO avatar
    ORGANOMENO 18/10/2009 15:33:11

    Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΜΕΣΑΙΟ ΧΩΡΟ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΟΡΙΣΤΑ.
    ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΑΤΖΕΝΤΑ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΏΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΠΡΩΤΟ ΤΟ ΛΑΟΣ ΚΑΙ ΕΣΥΡΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ.
    ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ, ΣΚΟΠΙΑΝΟ, ΕΛΛΗΝΟΤΟΥΡΚΙΚΑ, ΑΦΑΝΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ. ΟΣΟ ΔΕΝ ΛΥΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΤΟΣΟ ΘΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΨΗΦΟΥΣ. ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ΨΗΦΟΥΣ.
    ΕΧΕΙ ΠΙΟ ΑΙΧΜΗΡΟ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΛΟΓΟ.
    ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΡΟΛΟ ΣΤΟ ΒΟΡΙΔΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΕ ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟ ΑΚΡΟΑΤΗΡΙΟ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ.

    • b.b. avatar
      b.b. @ ORGANOMENO 27/10/2009 20:28:12

      εχει δικιο ο φιλος.μηνξεχναμε οτι καποτε ο σαμαρας εδινε αγωνα κατα της συνθετης ονομασιας,ενω τωρα την αποδεχτηκε,μη χαλασει το χατιρι του κωστακη.επισης ο ΛΑΟΣ ειναι το μονο κομα που με σωφροσυνη συνταχτηκε υπερ του αξονα Σαρκοζι-Μερκελ,αντιδρωντας στην ενταξει των τουρκων στην Ε.Ε.,οχι με παρωχημενο εθνικιστικο λογο,αλλα με συγχρονη ευρωπαικη επιχειρηματολογια.

  5. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 18/10/2009 16:07:24

    Μπορεί αυτά που γράφει το post να έχουν βάση, αλλά εμένα η όλη συζήτηση περί του ποιός θα μας φέρει πιο γρήγορα την εξουσία,με ενοχλεί.
    Καλύτερα να έχω έναν ηγέτη που εκφράζει αρχές, είναι αξιοπρεπής και έντιμος και να είμαι αντιπολίτευση παρά έναν ή μία καιροσκόπο που θα φέρει την εξουσία πατώντας επί πτωμάτων.

  6. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 18/10/2009 16:31:55

    Η Ντόρα από το 2006 και έπειτα, για να μη πω νωρίτερα, ήταν το νούμερο 2 στη κυβέρνηση αλλά και στη ΝΔ.

    Με τη λογική ότι η ηγετική ομάδα φταίει για το 33% και την αποχώρηση Καραμανλή, είναι λογικό να ζητήσει ο καθένας, την ανάδειξη ατόμου στην ηγεσία της ΝΔ που δεν θα σχετίζεται με τα ανώτερα κλιμάκια κυβερνητικής ή κομματικής ηγεσίας.

    Δηλαδή όπως κανένας δεν θα ανέμενε τον Παυλόπουλο, ή τον Αλογοσκούφη να θέσει υποψήφιος για Πρόεδρος, με την ίδια λογική αποκλείεται η Ντόρα.

    Οι Μητσοτακοί υποστηρίζουν (ασχέτως εάν δεν γίνονται πιστευτοί) ότι στήριξαν τη κυβέρνηση κτλ, άρα δικαιούτε η Ντόρα να αναλάβει την ηγεσία.

    Ο Καραμανλής όμως παραιτήθηκε, χάνοντας με το χειρότερο ποσοστό από ιδρύσεως ΝΔ!

    Άρα η υποστήριξη της Ντόρας είναι εκ του αποτελέσματος, άνευ αξίας και δικαιώνεται υπό μια άλλη άποψη και η παρούσα ανάρτηση.

    Προσωπική μου γνώμη και πολλών άλλων σε αυτό το σάιτ, ότι ο Μητσοτακικός μηχανισμός πολέμησε με πολλούς τρόπους τον Κ.Κ, ακριβώς για να φτάσουμε στο σημερινό σημείο να μπορεί η Ντόρα να θέτει αξιώσεις για την Προεδρία της ΝΔ, αγνοώντας όμως ότι αυτό σημαίνει και την ελαχιστοποίηση των ελπίδων να ξαναγίνει αυτοδύναμη κυβέρνηση η ΝΔ.

    Ο Σαμαράς, μπορεί να μην είναι η ιδανική λύση, αλλά είναι η μόνη δεδομένων των συνθηκών!

    Μάλιστα μια ευρύτερη συναίνεση μεταξύ των υποψηφίων Σαμαρά και Αβραμόπουλου (εν είδη αντιπροέδρου) και παράλληλη μαζική αναβάθμιση των "40άρηδων της επαρχίας" και ασφαλώς με νέο αίμα, μπορεί να δώσει το απαραίτητο έναυσμα και δυναμική για μια άνετη επικράτηση της ΝΔ τόσο στο ιδεολογικό πεδίο στην Ελληνική πολιτική και μετέπειτα μια εκλογική νίκη.


    Αυτό αφορά το σύνολο της Ελληνικής κοινωνίας λόγω του δικομματισμού και η Ντόρα απλούστατα εγκλωβισμένη σε μια παλαιοκομματική λογική που άρχεται από τα τέλη του 19ου αιώνα και τα υψίπεδα της Δυτικής Κρήτης, αδυνατεί να δώσει όλα τα παραπάνω τόσο στη ΝΔ όσο και ευρύτερα στη κοινωνία.

    Όπως ανέφερα ο Σαμαράς, δεν αποτελεί την ιδανική λύση, αλλά υπό τις παρούσες συνθήκες μόνο αυτός ικανοποιεί τις βασικές σταθερές που χρειάζεται η Ελλάδα.

    Καθαρό πολιτικό λόγο, αντίληψη καταρχάς και σύνθεση της οικονομίας με την πολιτική, ήθος και σφαιρική άποψη για μια πλειάδα θεμάτων από την Ευρωπαική ενοποίηση, στη κοινωνική πολιτική, την εθνική άμυνα και τα εξωτερικά ζητήματα με πράξεις και όχι ωραία λόγια μόνο.


    Καιρός να πάμε ένα βήμα μπροστά. Στο τελευταίο κρίσιμο τέστ, ο Ελληνικός λαός αποφάσισε να πάει αρκετά βήματα πίσω εκλέγοντας απόγονο δυναστείας εγνωσμένης ανεπάρκειας και όμηρος ιδεολογικών αγκυλώσεων σε υπερθετικό βαθμό.

    Ήδη το έχει μετανιώσει και η κοινωνία υπόκειται και πάλι στο βάσανο της "χαμένης ψήφου και ελπίδας". Ποτέ άλλοτε τόσοι λίγοι δεν απεμπόλησαν τις ελπίδες τόσων πολλών, σε τόσο λίγο διάστημα...προτού λάβουν καν ψήφο εμπιστοσύνης...

    Δεν πρέπει να την ξαναπατήσουμε ως κοινωνία!

  7. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 18/10/2009 17:27:01

    Πριν πω την γνώμη μου, θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι. Εχω την ηλικία του ....αρχαιοπτέρυγα. Του ορίτζιναλ, όχι εκείνου που κυκλοφορεί εδώ, τον οποίον δεν γνωρίζω αλλά εκτιμώ τις θέσεις του. Ψήφιζα αρχικά ΕΡΕ και κατόπιν Ν.Δ. Οχι στον Συναγερμό του Παπάγου δεν ψήφισα, αλλά τον θυμάμαι.
    Μετά από τις πάνω διευκρινίσεις, εγώ προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι εάν το κόμμα που υποστηρίζω και ψηφίζω κερδίσει τις όποιες εκλογές. Ενδιαφέρομαι όμως πάρα πολύ για την ποιότητα ζωής που θα μου προσφέρει το όποιο κόμμα κυβερνάει και πρώτιστα για τις εθνικές και πατριωτικές του θέσεις. Και δυστυχώς τα εχέγγυα αυτά δεν τα προσφέρει το Πασοκ, με την σημερινή του ηγεσία, αλλά ούτε και η Ν.Δ με την διαφενόμενη ηγεσία της κ. Μητσοτάκη.
    Δυστυχώς αντιμετωπίζουμαι τις εκλογικές αναμετρήσεις με ποδοσφαιρικούς όρους και νοοτροπία. Η ομάδάρα μου να νικήσει και γαία πυρί μειχθήτω.

  8. 21 avatar
    21 18/10/2009 17:36:31

    @ΝΖ Εύστοχη ανάρτηση, μην ξεχνάμε ότι οι "κορυφαίοι" της ΝΔ(ορθά, στην ορολογία των ΜΜΕ) ήταν πράγματι κορυφαίοι σε ένα μόνο πράγμα: στην ήττα. Ουαί και αλίμονο στην κεντροδεξιά αν αυτα τα "ανώριμα φρούτα τού ανύπαρκτου μεσαίου χώρου(ΚΚ, Ντόρα,Σουφλιάς,Μειμαράκηδες κλπ) έχουν κυρίαρχο λόγο για την επόμενη μέρα της ΝΔ...
    Δεν θα πειράζει, άλλωστε η ΝΔ πάντα κάνει λάθος την πρώτη φορά...με τά την ήττα (81, 84, 93....

  9. ΑΛΕΞ avatar
    ΑΛΕΞ 18/10/2009 17:49:30

    Θυμήθηκα τους μπακάληδες με τους λογαριασμούς τους της δεκαετίας του 50 διαβάζοντας αυτό το post,
    η δεκαετία του 50 όμως πέρασε ανεπιστρεπτί αυτό το κατάλαβε ο Κωνσταντίνος Καραμανλής την δεκαετία του 70. Η ΝΔ έχει μέλλον μόνο με την Ντόρα και αυτό είναι πρόβλημα για πολλούς ως φαίνεται.
    Ο Σαμαράς μόνο απειλή για το ΛΑΟΣ πιθανόν να είναι, για το ΠΑΣΟΚ έχει περιθώρια για ακόμα τουλάχιστο 3-4 τετραετιες.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ ΑΛΕΞ 18/10/2009 18:09:50

      Πώς κάνετε έτσι; Ο απαξιωτικός λόγος είναι ένδειξη όσων δεν έχουν επιχειρήματα. Χαλαρώστε. Ανάλυση του εκλογικού απολέσματος είναι. Καλύτεροι είναι οι Νικολακόπουλοι του Μέγκα;

      Αν ποτέ η Ντόρα κάνει κόμμα, η εκλογική της επιρροή δεν θα είναι ούτε το 2% που πήρε ο Μητσοτάκης το 1977. Η Ντόρα υπάρχει πολιτικά όσο είναι στη ΝΔ και όσο μπορεί να υπόσχεται εκδουλεύσεις σε νταβατζήδες. Αν φύγει θα τελειώσει. Αντιθέτως, ο Σαμαράς πέρασε πολλά χρόνια στην πολιτική εξορία που μόνος του διάλεξε, επιβίωσε όμως και σήμερα οι ίδιοι εμείς που τότε τον βρίζαμε γιατί έριξε την κυβέρνηση Μητσοτάκη, ερχόμαστε να τον δικαιώσουμε και να τον στηρίξουμε σε αυτό που γίνεται με 16 χρόνια καθυστέρηση, 16 χαμένα χρόνια για τη χώρα.

      Το "κομματικό" επιχείρημα είναι απλό, υπέρ Σαμαρά. Έχει τη στόφα ηγέτη που δεν έχει η Ντόρα. Είναι πιο "πρωθυπουργικός", να το πούμε έτσι. Τον φαντάζεσαι πιο εύκολα πρωθυπουργό, από ό,τι τη Ντόρα.

      Κάπου είπε παραπάνω ο Κώστας Θ. ότι δεν του αρέσει η λογική του "ποιος θα μας κάνει κυβέρνηση". Συμφωνώ μαζί του. Όμως νομίζω ότι ο Ν.Ζ. (παλιός και πολύ έγκυρος αρθρογράφος του Παρόν) προσφέρει απλώς επιχειρήματα υπέρ Σαμαρά στο κομματικό ακροατήριο της ΝΔ. Κακά τα ψέματα: Κομματόσκυλα κυρίως θα ψηφίσουν στις εσωκομματικές εκλογές της ΝΔ και αυτό το επιχείρημα έχει τη σημασία του. Δεν νομίζω να το πιστεύει για τον ευατό του. Θέλει να πει δηλαδή μόνον, ότι και το καθαρό κομματικό συμφέρον της ΝΔ, Σαμαρά επιτάσσει. Και το λέει, γιατί οι της Ντόρας μας έχουν φλομώσει ότι μόνον με αυτή πάει μπροστά η ΝΔ. Προφανώς ο άνθρωπος υποστηρίζει Σαμαρά και είναι θεμιτό αυτό, κι εγώ το κάνω για λόγους αρχής και πιστεύω ότι τους ίδιους λόγους αρχής μοιράζεται και ο Ν.Ζ. Κατά τα άλλα όμως έχεις δίκιο, αγαπητέ Κώστα Θ.

      • Aris M. avatar
        Aris M. @ Blimblomblim 18/10/2009 18:27:19

        Ελα ντε με αυτη τη προπαγανδα ότι με τη Ντόρα η ΝΔ θα παρει την εξουσια πιο γρήγορα....!!!τη στιγμή που όλοι ξέρουμε ότι δεν εχει στον ήλιο μοιρα.

  10. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 18/10/2009 18:08:25

    @ ΑΛΕΞ says:
    ''Η ΝΔ έχει μέλλον μόνο με την Ντόρα και αυτό είναι πρόβλημα για πολλούς ως φαίνεται.''
    Φίλτατε, σε ενδιαφέρει το μέλλον της Ν.Δ περισσότερο από το μέλλον της Ελλάδος;;; Συμφωνείς με το 'λιγότερα στρέμματα' του Τζέφρυ στην Θράκη, στο Αιγαίο, στην Ηπειρο, στην Κύπρο αλλά δια χειρός της ευημερούσης Ντορικής Ν.Δ ;;

  11. ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ avatar
    ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 18/10/2009 18:10:32

    Τὰ πολλὰ λόγια εἶναι φτώχεια. Ὅλοι στὶς 6 Δεκεμβρίου ψηφίζουμε ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ. Δὲν χρειάζεται νὰ εἴμαστε μέλη τῆς Ν.Δ., χρειάζεται μόνον νὰ σηκωθοῦμε ἀπὸ τὸν καναπὲ καὶ νὰ ψηφίσουμε (δύο εὐρὼ παράβολο). Ἀξίζει βρὲ παιδιά, ὄχι γιὰ τὴν Ν.Δ., ἀλλὰ γιὰ μιὰ πολιτικὴ μὲ συγκεκριμένες, καθαρές, πατριωτικὲς θέσεις. ΟΧΙ στὴν διαπλοκὴ καὶ στὸν παλαιοκομματισμό, ΝΑΙ στὸν ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ.

  12. mpaxalo avatar
    mpaxalo 18/10/2009 18:19:24

    Καποιες κακες γλωσσες μου ειπαν ότι οταν επι η Ντόρα σπουδαζε επι χούντας στο Παρισι, το θεμα της διατριβης της ηταν το λατινοαμερικανικο ανταρτιο κινημα «Φαραμπούτο Μαρτί». Λέτε γι αυτό να μην την χώνεψαν οι Αμερικανοί;

  13. anagnostis avatar
    anagnostis 18/10/2009 18:22:11

    Τι ενώνει Σουφλιά και Ντόρα...

    Δευτέρα, 26 Φεβρουαρίου 2007 2:00 μμ

    http://press-gr.blogspot.com

    Συναντήθηκαν και συζήτησαν για εκλογές τον Μάιο ο Γ. Σουφλιάς και η Ντ. Μπακογιάννη, σύμφωνα με το κυριακάτικο "Βήμα". Δεν ξέρουμε πόση βάση έχει αυτό, το πιο πιθανό είναι ότι ισχύει.

    Εμείς όμως μάθαμε και κάτι άλλο. Οι δύο υπουργοί έχουν και άλλου είδους σχέση.
    Κι εξηγούμαστε: Το ΥΠΕΧΩΔΕ έχει δώσει μεγάλες δουλειές σε εταιρείες συμφερόντων του Ισίδωρου Κούβελου, συζύγου της υπουργού Εξωτερικών. Μια από αυτές έχει να κάνει και με την πολυσυζητημένη μεταφορά της λυματολάσπης από την Ψυτάλλεια στο εξωτερικό. Δεν αμφιβάλουμε ότι όλα έγιναν με τον σωστό τρόπο, όπως συμβαίνει άλλωστε με όλες τις μεγάλες δουλειές στην χώρα μας.

  14. Ορθολογιστής avatar
    Ορθολογιστής 18/10/2009 18:34:15

    Ναί στόν Σαμαρά.

  15. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 18/10/2009 18:40:50

    @ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ says:
    Η κ. Μητσοτάκη έστειλε δια τηλεοράσεως μήνυμα στους οπαδούς του Πασοκ που λέει ότι τους κάλυψε στην υπόθεση του Καραβελα. Ολοι οι Πασόκοι θα δηλώσουν φίλοι και θα τρέξουν να ψηφίσουν Ντόρα. Κατά την γνώμη μου μόνο τα οργανωμένα μέλη με θητεία έξη μηνών πρέπει να ψηφίσουν γιατί αυτοί έχουν νοιώση στο πετσί τους τις μεσαίου χώρου πρακτικές της Ν.Δ.

    • kanis avatar
      kanis @ mesaios daktylos 18/10/2009 19:09:59

      Mήπως έστειλε μήνυμα στους Σημιτικούς, (που επί της ουσίας στήριξε), να είναι σε ετοιμότητα, σε περίπτωση ήττας της στη ΝΔ, ώστε από κοινού να δημιουργήσουν νέο πολιτικό σχήμα, με εκείνη βέβαια αρχηγό;

  16. Papagalo M avatar
    Papagalo M 18/10/2009 19:00:02

    Προσοχή σύντροφοι, γιατί ο ΝΖ έχει αποδειχθεί σωστός σε πολλά έως τώρα. Υπομονή. Είναι δύο μηνών στρατηγική. Ο χρόνος θα δείξει...

  17. Μακρυγιάννης avatar
    Μακρυγιάννης 18/10/2009 19:09:21

    Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Το Μητσοτακέϊκο είναι ασυγχώρητο. Από την ήττα Εβερτ (που κατά τη βραδυά των εκλογών στην Αραβαντινού στήσαν γλέντι), μέχρι τον κλεφτοπόλεμο σε όλους όσους ήταν αρχηγοί στη ΝΔ και δεν λεγόταν ....Μητσοτάκης. Από τις νεοφιλελεύθερες θεωρίες στυλ Ανδιανόπουλου και Μάνου μέχρι το επικολλημένο χαμόγελο της κόρης -που τόσο με εκνευρίζει- αλλά και την διεισδυτική ματιά του υιού Μητσοτάκη που βλέπει κι αυτός στο απώτερο μέλλον.
    Εγώ προσωπικά επειδή είμαι μέλος της ΝΔ από τα πέτρινα χρόνια του Ανδρέα, θα ψηφίσω Σαμαρά.

    Δεν θα ξεχάσω ποτέ, ότι αυτός ο άνθρωπος όντας το 1992 ΥΠΕΞ, ήρθε στην κύπρο και στο μεγάλο στάδιο ΓΣΠ της Λευκωσίας, κάθησε και χαιρέτησε έναν-έναν όλους τους ευρισκόμενους σ΄αυτό το στάδιο και αφιέρωνε ένα σύντομο βλέμμα και μια κουβέντα σ΄αυτούς τους ανθρώπους. Αυτό βέβαια δεν συνιστά υψηλή πολιτική, αλλά δείχνει το ήθος του ανδρός και ίσως, ίσως το πώς θα εξελιχθεί στο μέλλον εφόσον γίνει βέβαια αρχηγός και δεν αλλοτριωθεί από την εξουσία!
    Η ΝΔ δεν χρειάζεται να γίνει ΠΑΣΟΚ για να επιπλεύσει, εννοώντας τις άνομες συμμαχίες με το εκδοτικό κατεστημένο και λοιπούς συγγενείς. Θέλει να αποκτήσει την παλιά της ταυτότητα να γίνει το λαϊκό κόμμα με πατριωτικό και χριστιανικό (και μη σπεύσετε φίλοι να το θεωρήσετε αναχρονιστικό) προσανατολισμό. ΄Ηδη ακούγονται οι πρώτες φωνές εναντίον της αποεθνικοποίησης και αποχριστιανοποίησης που προσπαθούν να επιβάλει στον ελληνικό λαό , η new administration by Giorgakis.
    Ισως τότε λήξει και ρόλος Καρατζαφέρη.......

  18. Χαζος του χωριου avatar
    Χαζος του χωριου 18/10/2009 19:14:15

    Με δυο λογια, πολυ σωστη αναλυση του Ν.Ζ.

    Θα ειναι ομως πολυ δυσκολο (ακατορθωτο?) για τον Α.Σαμαρα να αντιτεθει σε τυπο,συμφεροντα,5η φαλλαγγα κ.λ.π.

    Μακαρι για τον τοπο...

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Χαζος του χωριου 18/10/2009 19:22:47

      Από εμάς εξαρτάται. Πρέπει να το πιστέψουμε. Έχουμε για πρώτη φορά τη δυνατότητα να πάρουμε την τύχη μας στα χέρια μας. Να ψηφίσουμε όλοι, κι όσοι δεν είναι νεοδημοκράτες.

      Με ανησυχεί πάντως η απάτη με τα clickbots, διότι δείχνει ότι το Μητσοτακαίικο δεν θα διστάσει σε καμία μεθόδευση για να βγάλει τη Ντόρα. Να αναμένουμε απόπειρες για τεράστιες νοθείες.

  19. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 18/10/2009 19:32:38

    Nα ρωτησω κατι : ξερουμε ολοι οτι ο ΓΑΠ θα δωσει ψηφο σε πολλους μεταναστες.
    Με την ηγεσια Σαμαρα θα απευθυνθει η ΝΔ σε αυτους τους ψηφοφορους ή θα τους εγκαταλειψει ολους για το ΠΑΣΟΚ και την αριστερα;

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ ψυχραιμια 18/10/2009 19:43:31

      Αυτό που ζητάω εγώ από το Σαμαρά και όποιον βγει αρχηγός είναι να πολεμήσει για να μην πάρουν ποτέ ψήφο οι μετανάστες. Από αυτά που έγραφες παλιότερα, υποθέτω ότι θα θέλεις το ίδιο.

      Εσύ θέλεις να απευθυνθεί η ΝΔ και σε αυτούς ή να μην πάρουν ψήφο ποτέ; Γιατί, αν θέλει η ΝΔ να απευθυνθεί σε αυτούς, ο μόνος τρόπος είναι να τους στηρίξει στο να πάρουν ψήφο.

      Μαθαίνουμε λοιπόν κάτι καινούργιο από το επιτελείο της Ντόρας; Ότι θα στηρίξει αύριο την ψήφο στους μετανάστες; Και θα το παρουσιάσετε αυτό ως πλεονέκτημα για να μπορεί η ΝΔ να εκλέγεται με τις ψήφους των μεταναστών;

      Αιδώς Αργείοι!

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Blimblomblim 18/10/2009 19:46:23

        Εγω ψηφισα ΝΔ σε αυτες τις εκλογες για το λογο αυτο.Ομως το ΠΑΣΟΚ με 160 εδρες + ΚΚΕ + ΣΥΡΙΖΑ που ειναι μαζι του μπορει να κανει οτι θελει.
        Το θεμα ειναι τι θα κανουμε εμεις οταν θα ψηφισθει ο νομος και μετα.
        Υ.Γ. Δεν ειμαι στο επιτελειο-ποσες φορες πρεπει να το πω.

        • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
          ΓΙΑΝΝΗΣ @ ψυχραιμια 19/10/2009 00:14:56

          Το ΚΚΕ δεν προκειται να υπερψηφισει νομο του ΠΑΣΟΚ ουτε στη Δευτερα Παρουσια.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Blimblomblim 18/10/2009 19:48:25

        Προς τι η έκπληξη; Ο "διευρυμένων οριζόντων" προσανατολισμός της Ντόρας δεν είναι κάτι κρυφό.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ αλλενάκι 18/10/2009 20:56:07

          Ενα κομμα πρεπει να ζει στην πραγματικοτητα.
          Οπως ακουσες ο Παπανδρεου αναφερθηκε στο θανατο ενος Πακιστανου για τον οποιο θα κανουν ερευνες μηπως οφειλεται στην αστυνομια.
          Εν τω μεταξυ αλλοι παλαιοπασοκοι της ανδρεικης εποχης θεωρουν το επεισοδιο στημενο'
          http://deltio11.blogspot.com/
          Καλως ή κακως η πολυπολτισμικη κοινωνια ειναι αναποφευκτη μετα την ηττα της ΝΔ λογω εσωτερικων και εξωτερικων πιεσεων.
          Τι θα κανει η ΝΔ σε αυτη την περιπτωση;Δεν ειναι θεμα Ντορας ή Σαμαρα.Οι αριθμοι δειχνουν οτι παμε για οριστικη παραμονη στην αντιπολιτευση σαν ενα δεξιο ΚΚΕ εαν δεν ασχοληθει με το θεμα.Ενα συγχρονο κεντροδεξιο κομμα πρεπει να προσαρμοσθει και να παρει μαθηματα π.χ. απο τους γκωλικους του Σαρκοζυ επιλεγοντας απο τους μεταναστες τα φιλελληνικα στοιχεια και εκεινους που θελουν να ενσωματωθουν πραγματικα.Απαιτουνται αμεσα πολιτικες και σχεδιααμος-ισως υστερα απο την εκλογη αρχηγου.
          Η ερωτηση που εκανα δεν ηταν κακης προθεσης,ειναι η πραγματικοτητα που ερχεται ανεξαρτητως απο τη ΝΔ που πια δεν εχει παρα το ενα τριτο των Ελληνων ψηφοφορων.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ ψυχραιμια 18/10/2009 21:53:01

      μήπως παίζει και η πιθανότητα ο Σαμαράς ως αρχηγός της ΝΔ να μην υποστηρίξει την υποψηφιότητα του Παπούλια ν΄ αντιπροτείνει κάποιον άλλον π.χ. Μολυβιάτη, και να πάμε σ΄ εκλογές; Εάν βγει (με πολλές πιθανότητες στην περίπτωση που δοθεί το όνομα και η Κύπρος από το ΠΑΣΟΚ μέχρι τέλος του χρόνου) ακόμη κι αν έχει ψηφισθεί το νομοσχέδιο για τους μετανάστες -πόσοι θα προλάβουν να κάνουν τα χαρτιά τους μέσα σε τέσσερεις μήνες;- μπορεί αφενός να το καταργήσει και αφετέρου να κάνει ρελάνς με νομοσχέδιο για την ψήφο των ομογενών

  20. lypon avatar
    lypon 18/10/2009 20:49:18

    Ωχ βρε παιδιά, ας γίνω λίγο κυνικός.

    Και τα δύο μεγάλα κόμματα είναι πρακτικά με την ίδια ιδεολογία, δηλαδή χωρίς ιδεολογία. Απλά το ένα έχει μια ψευτοαριστερή ρητορική, που απευθύνεται στα αντιδεξια αντανακλαστικά των Ελλήνων (ναι, είναι ακόμα ισχυρά!). Και το άλλο έχει μια λαϊκίστικη ρητορία, που πείθει όλο και λιγότερους.

    Χωρίς ιδεολογία, να το επαναλάβω. Το μόνο που ενδιαφέρει είναι η νομή της εξουσίας, ο μπεζαχτάς, η διαχείριση, το ταμείο. Γι’ αυτό και όλοι οι προεκλογικοί αγώνες δε γίνονται στη βάση αρχών, αλλά με όρους επικοινωνιακούς. Γι’ αυτό για την εκαστοτε αντιπολίτευση η εκάστοτε κυβέρνηση τα κάνει όλα λάθος, ενώ όταν έρθουν εκείνοι στα πράματα θα τα κάνουν όλα καλά!

    Αν αυτό είναι θεώρημα, το πόρισμα είναι οτι τα κόμματα εξουσίας θέλουν ηγεσία, θέλουν ηγέτη με προφιλ ηγέτη. Και, δε μ’ αρέσει που το λέω, αυτό το έχει η Ντόρα και κανένας άλλος. Με άλλα λόγια, πολύς κόσμος θα ψηφίσει Ντόρα για την πιθανότητα να τους ξαναφέρει στο ταμείο, συγνώμη, την εξουσία εννοούσα.

    Γκεγκε, ιδεολόγοι ΝεοΔημοκράτες μου; Ο ΚΚ έχασε γιατί ήταν μεν καθαρός (γι’ αυτό βγήκε) αλλά απελπιστικά λίγος. Και υπερβολικά παλαιοκομματικός στη διαχείριση της εξουσίας.

    Πιθανότατα, αυτός θα είναι ο λόγος, συν τη διαφθορά, που θα πέσει η Ντόρα, όταν με το κακό γίνει αφεντικό...

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ lypon 18/10/2009 20:54:30

      Εσένα δεν σε ενδιαφέρει να το πολεμήσεις αυτό;

  21. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 18/10/2009 21:01:46

    Δες τι γραφω επανω.Εχουμε το ενα τριτο των ψηφοφορων γενικα φιλησυχων και οι αλλοι εχουν την πλειοψηφια,τα ΜΜΕ,τις ομαδες κρουσης των αντιρατσιστων,των αναρχικων και τις ξενες πιεσεις.
    Ανεξαρτητα απο το ποιος θα βγει απαιτειται αμεσα σχεδιασμος και αναπροσαρμογη πολιτικης.Γραφω ποιο πρεπει να ειναι και το προτυπο μας,η γαλλικη δεξια που ομως περιλαμβανει και Υπουργειο Ενταξης και Ενσωματωσης.Μην εκπλαγεις καθολου αν δεις και το Σαμαρα να ακολουθει παρομοια γραμμη γιατι πρεπει να περισωσουμε οτι μπορουμε.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ ψυχραιμια 18/10/2009 21:07:49

      Όλο στο "όλοι ίδιοι είναι" μας το πας ψυχραιμία.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ψυχραιμια 18/10/2009 21:12:05

      Οχι αλλου το παω.Εγω εχω δεσμευθει οτι θα μεινω στη ΝΔ οποιος ή οποια και να βγει.Εσυ καλλιεργεις την ιδεα οτι να βγει η Ντορα φευγεις.Αναρωτιεμαι εαν μεινει ο Σαμαρας και συνεργασθουν τι θα κανεις.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ ψυχραιμια 18/10/2009 21:18:30

      Πρόβλημά του τι θα κάνει ο Σαμαράς. Αν μιλάς για μένα, από τη ΝΔ έχω φύγει προ πολλού, δεν θα φύγω τώρα. Τον θέλω για αρχηγό, αλλά μέχρι εκεί. Με ενδιαφέρει αυτό που εκπροσωπεί και δεν κολλάω σε πρόσωπα. Ούτε θα ξαναγίνω κομματικό στέλεχος της ΝΔ αν βγει ο Σαμαράς. Έχω τη ζωή μου και μου αρέσει όπως είναι.

    • kanis avatar
      kanis @ ψυχραιμια 18/10/2009 21:27:44

      Γιατί αδιαφορείς για όσους δεν ξαναψήφισαν ΝΔ, από τη στιγμή που εμπεριείχε την εμπορευματοποίηση της χώρας που επέβαλε η οικογένεια Μητσοτάκη; Γιατί περιφρονείς όσους ακόμη πιστεύουν στην έννοια του πατριωτισμού;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ψυχραιμια 18/10/2009 22:04:13

      Αν ρωτας εμενα δεν αδιαφορω για κανενα ουτε περιφρονω.
      Αλλα η εννοια του πατριωτισμου πρεπει να επαναορισθει για να εχουμε ελπιδες.

    • kanis avatar
      kanis @ ψυχραιμια 18/10/2009 22:13:59

      Σε εσένα απευθυνόμουνα "ψυχραιμία"!
      Η ιστορία, ο πολιτισμός και το περιβάλλον τούτης της χώρας, δεν αποτελούν "ευκαιρίες" για το βιοπορισμό αλεξιπτωτιστών πολιτικών! Η οικογένεια Μητσοτάκη με το ιστορικό "ποιός θα το θυμάται μετά από δέκα χρόνια", έχει απαλλοτροιώσει κάθε ΤΙ χρηματικά ανταλλάξιμο.
      Πέρα όμως από την εξουσία που εκπροσωπούν ούτοι...τοιουτοτρόπως.., υπάρχουν κι οι αξίες!

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ ψυχραιμια 18/10/2009 22:21:21

      Μια χαρά ορισμένη είναι η έννοια.

    • occultist avatar
      occultist @ ψυχραιμια 27/10/2009 21:10:05

      @ψυχραιμια says:
      "".Εσυ καλλιεργεις την ιδεα οτι να βγει η Ντορα φευγεις.Αναρωτιεμαι εαν μεινει ο Σαμαρας και συνεργασθουν τι θα κανεις.""
      Ποιά Ντόρα θα συνεργασθεί με τον Σαμαρά; Αυτή η ίδια που έλεγε ότι αν επιστρέψει στην Ν.Δ ο Σαμαράς εγώ φεύγω, αλλά έμεινε και από τότε πριόνιζε την καρέκλα του Καραμανλή; Αχαχαχα ωραίο το ανέκδοτο. Ποιό ωραίο από αυτό με τον Τοτό.

  22. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 18/10/2009 21:01:48

    Η σημερινή διαδικασία λήψης υπηκοότητας το προϋποθέτει ήδη αυτό που λες. Η Γαλλία είχε αποικίες κι απο εκεί έρχοτναι κυρίως οι δικοί της μετανάστες. Με εμάς είναι άλλο. Δεν μπορούμε να δώσουμε ψήφο ούτε σε Αφγανούς - Πακιστανούς, ούτε σε Αλβανούς. Αν γίνουν πρώτα Έλληνες είναι άλλο.

    Όλες τις απειλές εναντίον αυτού του δύσμοιρου τόπου ως αναπόφευκτες μας τις παρουσιάζετε. Και το σχέδιο Ανάν κάπως έτσι το παρουσιάζετε.

  23. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 18/10/2009 21:44:09

    Είδατε τη συζήτηση στη Βουλή; Η Ντόρα δεν έχει πάρει τίποτα από τον πατέρα της που,ότι και αν δικαίως του προσάπτουμε,ήταν έξοχος στη Βουλή. Πολύ λίγη. Αυτή είναι ο μελλοντικός ηγέτης της Κεντροδεξιάς;
    Ο Σαμαράς λιτός και συγκεκριμένος. Είναι σαφές ότι κρατάει τακτική χαμηλών τόνων. Εάν θελήσει όμως μπορεί να μας κάνει να παραμιλούμε...
    Νομίζω ότι πρέπει να το κάνει.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Κώστας Θ. 18/10/2009 21:47:08

      Η Ντόρα, στο λέγειν, εξελίσσεται σε θυληκό Τσοχατζόπουλο...

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ Κώστας Θ. 19/10/2009 00:17:58

      Πρεπει να ανεβασει λιγο στροφες και κυριως στον τομεα της επικοινωνιας. Ειναι νωρις βεβαια, εχουμε πολυ δρομο μεχρι τις 6 Δεκεμβρη. Οι χαμηλοι τονοι εκλαμβανονται ως αδυναμια απο καποιους. Πρεπει ο Σαμαρας να το κοιταξει λιγο αυτο.

  24. ΑΡΗΣ Θ avatar
    ΑΡΗΣ Θ 18/10/2009 21:59:53

    Αδυνατώ να καταλάβω την λογική του Blimblomblim. Δηλώνει σε κάθε τόνο ότι έχει φύγει από τη ΝΔ προ πολλού,ότι δεν θα τη ψηφίσει αν βγει η Ντόρα, κι όμως έχει εντονότατη άποψη στο γιατί πρέπει να βγει ο Σαμαρας, ούτε απαντάει στο εύλογο ερώτημα του "ψυχραιμία" τι θα κάνει αν βγει Ντόρα και συνεργασθεί με Σαμαρά.
    Προσωπικά μ΄ ενδιαφέρουν οι πολιτικές και όχι τα πρόσωπα, και διαφορές πολιτικές μεταξύ των υποψηφίων δεν βλεπω ακόμα και μάλλον δεν θα δω
    Μου είναι όμως εξαιρετικά δυσάρεστο να βλέπω από σχολιαστές επιθέσεις με απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς σε όσους δεν υποστηρίζουν Σαμαρά και θεωρώ έλλειψη πολιτικής άποψης το "αν δεν βγει ο Σαμαράς δεν ψηφίζω ΝΔ". Και αν θα μου έπεφτε λόγος θα έλεγα ότι η έλλειψη ψήφων τέτοιας λογικής μακροπρόθεσμα δεν κάνει κακό στη ΝΔ.

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ ΑΡΗΣ Θ 18/10/2009 22:12:41

      Μα οι πολιτικές θα εξαρτηθούν από τα πρόσωπα. Όταν κάποιος είναι αθεράπευτα φιλόδοξος όπως η Ντόρα, θα προτάξει τη διατήρηση της εξουσίας από το συμφέρον του τόπου. Ο Σαμαράς τα βρόντηξε όλα για λόγους εθνικής και προσωπικής αξιοπρέπειας. Ποιόν λοιπόν θα εμπιστευτούμε?
      Πιστεύεις ότι μέσα στην κεντροδεξιά υπάρχουν πραγματικές ιδεολογικές διαφορές? Απλές τάσεις υπάρχουν. Το όλο μπέρδεμα υπάρχει επειδή δεν έχουμε ξεκαθαρίσει τους όρους.

      • ΑΡΗΣ Θ avatar
        ΑΡΗΣ Θ @ Κώστας Θ. 18/10/2009 23:06:21

        Οντως στη Κεντροδεξιά δεν υπάρχουν ιδεολογικές διαφορές και ούτε και οι υποψήφιοι δείχνουν να έχουν. Πιθανές διαφορές τακτικής ή το τι είδους κομμα θέλει ο καθένας όμως θα με ενδιέφεραν.
        Η"αθεράπευτη φιλοδοξία" που φτάνει μέχρι το ξεπούλημα δεν έχω καταλάβει απο που προκύπτει.
        Στην "προσωπική αξιοπρέπεια" του ετέρου πρόσθεσε και την απειρία εκείνης τουλάχιστον της εποχής που τον οδήγησε σε λάθη λόγω και των οποίων υποχρεώθηκε να τα βροντήξει

        • Kώστας Θ. avatar
          Kώστας Θ. @ ΑΡΗΣ Θ 19/10/2009 07:09:23

          Από όλη την πορεία της μέχρι σήμερα. Από τον τρόπο που κινείται. Από το γεγονός ότι η κλίκα της κρατάει όμηρη την παράταξη. Για όλα αυτά που γράφουμε τόσοι άνθρωποι σε αυτό το blog εδώ και καιρό. Και δεν τα γράφουμε επειδή μας έβαλε κανείς αλλά επειδή τα πιστεύουμε.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ ΑΡΗΣ Θ 18/10/2009 22:18:13

      Αυτό που με νοιάζει είναι από το ποιον θα κυβερνηθεί η χώρα. Δεν ξέρω να το διευκρινίσω καλύτερα. Θέλω να έρθει ο Σαμαράς στην πρωθυπουργία της χώρας. Τον υποστηρίζω ως τον καλύτερο πολιτικό που έχουμε στην Ελλάδα, κατά τη γνώμημ μου. Το πολιτικό παιχνίδι δεν με αφορά κατά τα άλλα και, εννοείται, ως απλός, μη κομματικός ψηφοφόρος που είμαι, δεν θέλω να ψηφίσω Ντόρα και δεν θα την ψηφίσω. Δεν βλέπω κάτι το περίεργο με τις απόψεις μου, αλλά αν έχεις κάτι πιο συγκεκριμένο να μου επισημάνεις, ευχαρίστως να το συζητήσουμε.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Blimblomblim 18/10/2009 22:24:09

        Η χωρα θα κυβερνηθει απο το ΠΑΣΟΚ για πολλα χρονια.
        Η αποψη μου ειναι οτι στη ΝΔ θα πρεπει να καταλαβουν οτι χρεωκοπησαν και να ζητησουν τα φωτα πετυχημενων κομματων της Ευρωπης παρομοιας ιδεολογιας ωστε να μπορεσουν μετα απο 10 χρονια να ξαναφθασουν στην εξουσια και να μη φυγουν παλι κακην κακως.Αυτο αφορα και τη Ντορα και το Σαμαρα και ολους.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ ψυχραιμια 18/10/2009 22:27:01

          Η γνώμη μου είναι ότι ο ΓΑΠ θα κρατήσει λιγότερο από το Μητσοτάκη. Αν ο Καραμανλής ήθελε να μείνει, θα επέστρεφε στην εξουσία στις επόμενες εκλογές, όποτε κι αν γίνονταν, νικητής και τροπαιούχος.

      • ΑΡΗΣ Θ avatar
        ΑΡΗΣ Θ @ Blimblomblim 18/10/2009 22:47:34

        Η άποψη μου είναι ότι σε ένα πολιτικό χώρο κινείσαι (όχι αναγκαστικά ως κομματικός) λόγω κάποιων ιδεών, των ΙΔΕΩΝ ΣΟΥ.
        Αν ο αρχηγός δεν είναι της αρεσκείας σου, δεν τον υπονομεύεις, δεν αλλάζεις πολιτικό χώρο, ούτε πας σπίτι σου. Θεωρώ ότι δεν μπορείς να κάνεις τίποτε άλλο από το να μάχεσαι για τις ιδέες σου (εκτός βέβαια αν ανακαλύψεις ότι κάποιος άλλος πολιτικός χώρος τις εκφράζει καλύτερα)

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ ΑΡΗΣ Θ 18/10/2009 22:52:26

          Οι ιδέες μου εμένα είναι της παλιάς δεξιάς και όχι της μεταλλαγμένης ΝΔ. Εντιμότητα, ήθος, θυσία, ηρωισμός, ανδρεία. Αυτά ήταν ανέκαθεν τα χαρακτηριστικά της ελληνικότητας. Τι απέμεινε σήμερα; Τι σχέση έχει η ΝΔ με αυτά;

        • ΑΡΗΣ Θ avatar
          ΑΡΗΣ Θ @ ΑΡΗΣ Θ 18/10/2009 23:20:16

          Blimblomblim
          Να δεις που μπορεί και να συμφωνήσουμε!
          Εντιμότητα ,ήθος κλπ είναι και δικές μου ιδέες. Δεν νομίζω όμως ότι συγκροτούν ένα ολοκληρωμένο πολιτικό πιστεύω. Νομίζω ότι αυτά που απαριθμείς σαν καρακτηριστικά της ελληνικότητας θα μπορούσε να τα ασπασθεί και ένας ...κομμουνιστής)
          Ανεξάρτητα από αυτό αν θεωρεις ότι αυτή " η μεταλλαγμένη ΝΔ" δεν έχει σχέση με τις ιδέες σου γιατί θεωρείς ότι με έναν άλλο αρχηγό θα αποκτήσει? Στο κάτω-κάτω και αυτός γέννημα αυτής της παράταξης είναι και αν θέλει να γίνει αρχηγός της δεν μπορεί να είναι λιγότερο μεταλλαγμένος από αυτήν!

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ ΑΡΗΣ Θ 18/10/2009 23:27:46

          Ναι, στα βασικά δύσκολα θα υπάρξει διαφωνία. Το ζήτημα είναι αν θέλεις να τα κάνεις πολιτικό πιστεύω ή αν συμβιβάζεσαι με αυτό που έχεις. Τώρα που το θέτεις, νομίζω ότι ο Σαμαράς ήταν τυχερός που πέρασε τα χρόνια 1993-2004 στην εξορία της ΠολΑν. Μεταλλάχθηκε λιγότερο, πολύ λιγότερο. Είναι και άλλη πάστα. Όταν διαβάζεις το Παραμυθι Χωρίς Όνομα το μυαλό σου, αν πάει σε κάποιον, πάει μόνον σε αυτόν.

    • mesaios daktylos avatar
      mesaios daktylos @ ΑΡΗΣ Θ 18/10/2009 22:39:25

      @ ΑΡΗΣ Θ
      Εάν ερμηνεύω σωστά τον Blimblomblim η περίπτωσή του είναι ίδια με την δική μου και μερικών άλλων που γνωρίζω. Εχει φύγει από στέλεχος αηδιασμένος από τα εσωκομματικά του Εβερτ, του Βαρβιτσιώτη, του Μητσοτάκη, του Αβραμόπουλου και των άλλων οικογενειών που το παίζουν βαρώνοι και θεωρούν το κόμμα φέουδο τους και τους ψηφοφόρους πρόβατα. Ο εθελοντικός παροπλισμός όμως δεν σημαίνει και ιδιωτεία. Ενδιαφερόμαστε για την προκοπή της πατρίδα μας άσχετα ποιό κόμμα με ποιό όνομα και ποιόν αρχηγό είναι κυβέρνηση. Δυστυχώς όμως αυτή την στιγμή ούτε ο Τζέφρυ ούτε η Ντόρα παρέχουν τα τα ποιό πάνω εχέγγυα.

      Υ.Γ Φίλε Blimblomblim νομίζω ότι απηχώ και τις απόψεις σου. Εάν όχι διώρθωσέ με και εγώ απολογούμαι και σου ζητώ συγγνώμη.

    • kanis avatar
      kanis @ ΑΡΗΣ Θ 18/10/2009 22:41:58

      Φίλε ΑΡΗ, όπως είπε σήμερα νωρίτερα ο "ψυχραιμία", αν ζούσε ο Παύλος Μπακογιάννης η κυρία Ντόρα δεν θα είχε ασχοληθεί με την πολιτική. Τι συζητάμε λοιπόν; Για ευκαιριακά φιλόδοψες κυράδες;

      • ΑΡΗΣ Θ avatar
        ΑΡΗΣ Θ @ kanis 18/10/2009 22:55:39

        Ειλικρινά δεν ξέρω τι θα γινόταν αν... Μπορεί να έχεις δίκιο. Αλλά όπως και να το κάνουμε για κάποια που είναι καμμια 20αριά χρόνια στο κουρμπέτι δεν μπορείς να την χαρακτηρζεις "ευκαιριακά φιλόδοξη" Φιλόδοξη σκέτο βεβαίως. Από μόνο του δεν είναι κακό.
        Και αν το εξετάσουμε βαθύτερα όλοι έχουμε φιλοδοξίες που πολλές φορές (και αυτό είναι το πρόβλημα) δεν ανταποκρίνονται στις δυνατότητες μας.

        • kanis avatar
          kanis @ ΑΡΗΣ Θ 18/10/2009 23:10:38

          Κάπου ήθελε κι ο πατέρας να την απασχολήσει, να βγάλει το άχτι του κι αυτός! Αυτά θα συζητάμε τώρα;
          Δεν χαράσεται έτσι εθνική πολιτική!

        • ΑΡΗΣ Θ avatar
          ΑΡΗΣ Θ @ ΑΡΗΣ Θ 18/10/2009 23:26:46

          Αισθάνομαι λιγάκι άσχημα να υπερασπίζομαι τη Ντόρα τη στιγμή που δεν είμαι καθόλου βέβαιος ποιον θα ψηφίσω αλλά η απάντηση σου ότι "καπου ήθελε ο μπαμπας της να την απασχολήσει" και γι αυτό την στήριξε η ΝΔ για Δήμαρχο Αθήνας και στη συνέχεια την έκανε ο Καραμανλής Υπουργό Εξωτερικών ούτε στη λογική αντεχει ούτε περιποεί ιδιαίτερη τιμή στην παράταξη.

  25. thouthou avatar
    thouthou 18/10/2009 21:59:56

    Νομίζω ότι με αυτά που είπε ο Χρυσοχοϊδης, ότι δηλαδή θα ψηφίζουν όσοι μένουν στην χώρα τα τελευταία 5 χρόνια, το παιχνίδι ανοίγει σε εφιαλτικό βαθμό.
    Ας αφήσουμε προς το παρόν τα ("ακροδεξιά" για τους απάτριδες) περί τέλους της Ελλάδας.
    Πολιτικά άν το δούμε, και κάνει αυτή την κίνηση ο Γιωργάκης, θα έχουμε έναν νέο πληθυσμό που κυρίως θα στραφεί προς το ΠΑΣΟΚ πριν χειραφετηθεί και διεκδικήσει άλλα πράγματα. Αν βγει ο Σαμαράς, μάλλον θα προσπαθήσει να εκλογικεύσει την κατάσταση, ψιλογαλλικό στυλ, αλλά πάλι κερδισμένος θα είναι ο Γιωργάκης, και η Ελλάδα δεν θα κερδίσει τίποτε. Αν βγει η Ντόρα, πιθανότατα να τους τάξει και μαιζονέτες για να γίνει πρωθυπουργίνα, άρα κάτι θα ψιλοπάρει, αλλά θα χάσει την δεξιά.
    Ο Καρατζαφέρης δεν θα προλάβει πιθανότατα να κάνει κάτι, οπότε η Ελλάδα θα γίνει πολυπολιτισμική, ο ΛΑΟΣ θα υποχωρήσει λόγω αύξησης κατά πολύ του εκλογικού σώματος, (ίσως γνωρίσει μια ακμή πάνω στην μεταβολή αλλά το παιχνίδι θα έχει χαθεί) οπότε ό,τι και να λέμε για το μετά, είναι απλά θέμα καλύτερης διαχείρισης, οπότε χέστηκε η φοράς είς το Γενί Τζαμίον...
    Άντε, πατριώτες, ας φιληθούμε σταυρωτά, και ας επικεντρωθούμε στην ιδιωτεία μας... Πιθανότατα θα τα πούμε στους πολιτιστικούς συλλόγους "διατήρησης εθίμων της Ελλάδας", που θα γράψουμε τα παιδιά μας...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ thouthou 18/10/2009 22:12:53

      Ειχα γραψει πριν τις εκλογες οτι με τον Καραμανλη τον Β΄τελειωνει μια ιστορια 180 ετων : η ιστορια της μονοεθνικης Ελλαδος και αυτος ηταν ο κυριοτερος λογος που θα τον ξαναψηφιζα οσα λαθη και αν εκανε γιατι δεν ηθελα να συμβαλλω σε αυτα που θα συμβουν απο εδω και περα.
      Ομως η νεα εποχη αρχισε και απαιτειται νεος ορισμος του πατριωτισμου αμερικανικου ή γαλλικου τυπου που δεν θα περιλαμβανει μονο τους γηγενεις αλλα και οσους μεταναστες θελουν πραγματικα να ενσωματωθουν και να υπερασπισουν την Ελλαδα.Ειναι χρεος της ΝΔ να αντιγραψει μεθοδους και καταστασεις απο τα συντηρητικα κομματα της Ευρωπης και της Αμερικης για να περισωθει οτι μπορει ,πραγμα που αμφιβαλλω αν ειναι σε θεση να το κανει.
      Εαν δεν προσαρμοσθει θα γινει ενα δεξιο ΚΚΕ μονιμα στην αντιπολιτευση.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ψυχραιμια 18/10/2009 22:15:47

        Και κατι αλλο : το βαθυτερο νοημα της "εξεγερσης" και οσων την εκαναν και την υλοποιησαν ηταν αυτο ασχετα εαν δε λεχθηκε στα ισια ποτε γιατι δεν τους συνεφερε.

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ ψυχραιμια 18/10/2009 22:24:32

        Επαναλαμβάνω ότι αν κάποιος "θέλει να υπερασπιστεί την Ελλάδα" έχει γίνει Έλληνας και δεν είναι πια μετανάστης. Ο ΓΑΠ λέει κάτι άλλο: ψήφο στους μετανάστες ΧΩΡΙΣ να έχουν γίνει Έλληνες.

        Δεν πιστεύω ότι θα το κάνει τελικά. Ούτε είναι θέμα κομματικό "να κοιτάξουν να πάρουν και τα άλλα κόμματα μερικούς μετανάστες ψηφοφόρους".

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Blimblomblim 18/10/2009 22:31:05

          Το θεμα ειναι κατα ποσον το εννοει.Εδω ειναι ο ρολος ενος κεντροδεξιου κομματος να ζητησει κριτηρια αληθειας για σους θελουν να ελληνοποιηθουν.Παρομοια κριτηρια υπαρχουν σε ολες τις ευρωπαικες χωρες.
          ποιος θα τα κανει αυτα;

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Blimblomblim 18/10/2009 22:35:51

          Έχουμε κριτήριο και αυτό είναι η βάπτιση, όσο κι αν ξεσηκώνει αυτό ορισμένους. Γιατί νομίζεις ότι έχει πιάσει τη Νέα Τάξη πρεμούρα με τα θρησκευτικά δικαιώματα των μουσουλμάνων; Για να μην ενσωματωθούν ποτέ.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Blimblomblim 18/10/2009 22:37:50

          Μακαρι να μπορουσε να σταθει αυτο αλλα σου λεω προκαταβολικα οτι αποκλειεται.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Blimblomblim 18/10/2009 22:39:30

          Πώς είσαι τόσο σίγουρος;

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Blimblomblim 18/10/2009 22:43:18

          Γιατι δε στεκονται στην Ευρωπη θρησκευτικες διακρισεις και ειδικα δεν μπορεις να τα βαλεις με τους μουσουλμανους.

        • kanis avatar
          kanis @ Blimblomblim 18/10/2009 22:45:02

          Οσοι πληρώνουν΄, αρα και στηρίζουν τα ασφαλιστικά ταμεία (αυτά που φοροδιαφελυγουν οι βαρώνοι των ΜΜΕ) θα πρέπει να ψηφίζουν ή όχι;

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Blimblomblim 18/10/2009 22:47:24

          Θα έλεγα να μην αποδεχθούμε ότι έχουμε ηττηθεί από τώρα. Η 11η Σεπτεμβρίου ήταν γεγονός που έδειξε στους ιθύνοντες των Η.Π.Α. ότι υπάρχει πρόβλημα με το Ισλάμ. Μπορεί να σταθεί, αρκεί να προσπαθήσουμε. Να μην το πούμε προκαταβολικά ότι δεν θα προσπαθήσουμε και μάλιστα ΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΣΟ.

          Προσωπικά θα υποστήριζα ακόμη και την αποχώρησή μας από το Συμβούλιο της Ευρώπης, προκειμένου να αποφύγουμε τις ιστορίες αυτές του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου Δικαιωμάτων Ανθρώπου. Τι θα μας κάνουν; Θα μας διώξουν μετά από την Ε.Ε.; Δεν είναι τόσο εύκολο, θα χάσει περισσότερα η Νέα Τάξη από όσα θα χάσουμε εμείς αν φύγουμε.

          Δεν είναι ανάγκη να φτάσουμε όμως σε τόσο ακραία μέτρα. Αν τους πούμε ότι έχουμε πρόβλημα και δεν μπορούμε να κάνουμε πίσω, τι θα μας κάνουν; Το πολύ-πολύ να βγάλει κανένα ψήφισμα καταδίκης μας καμιά ΜΚΟ. Εμείς όμως θα επιβιώσουμε ως έθνος.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Blimblomblim 18/10/2009 22:49:03

          Ετερον εκατερον.Αλλο τα κοινωνικα και οικονομικα δικαιωματα και αλλο τα πολιτικα.
          Οσοι πληρωνουν τα ταμεια εχουν δικαιωμα στις απολαβες των ταμειων οπως και οι γηεγενεις.
          Η χορηγηση δικαιωματος ψηφου ειναι χορηγηση πολιτικης εξουσιας.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Blimblomblim 18/10/2009 22:53:41

          Βρε blim δεν εχεις καταλαβει που βρισκομαστε.
          Εχουν υποκυψει ισχυροτερες χωρες απο εμας με μεγαλη και αυτοκρατορικη παραδοση.
          Εμεις ξερεις τι ειμαστε : μια μικρη ασθενης χωρα χρεωκοπημενη με τη πιο ανικανη δεξια στην Ευρωπη (εστι ειναι-μη κρυβομαστε αλλα δεν εχουμε και τιποτε αλλο) κια πανισχυρη κεντροαριστερα και αριστερα που ηδη εχει αποφασισει.
          Tελος παντων,σταματω εδω.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Blimblomblim 18/10/2009 22:56:26

          Και κατι αλλο : ο Ομπαμα βγηκε ακριβως για να συμβιβασθει με το μουσουλμανικο κοσμο και θα την πληρωσουν πολλοι γιαυτο.Μην περιμενεις βοηθεια απο αυτον.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Blimblomblim 18/10/2009 22:58:12

          Νομίζω ότι η διαφορά μας είναι ότι εσύ αυτό το έχεις αποδεχθεί ενώ εγώ θέλω να συνεχίσουμε την αντίσταση όσο μπορούμε, όσο ζούμε, όσο θα υπάρχουμε. Άρα, για να γυρίσουμε στην κουβέντα, προσβλέπω στο Σαμαρά ως ελπίδα αντίστασης, ενώ εσύ στη Ντόρα ως διαχειρίστρια της δεδομένης, κατά τη γνώμη σου, υποταγής μας. Εσύ νομίζεις ότι η ιδέα του "Σαμαρά ως ελπίδα αντίστασης" είναι μπαρούφα (αν σε ερμηνεύω σωστά), ενώ εγώ όχι.

          Μια χαρά συμφωνήσαμε, νομίζω, για το πού βρισκόμαστε. Διαλέγει και παίρνει, ο καθένας.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Blimblomblim 18/10/2009 22:59:47

          Βοήθεια περιμένω όχι από τον Ομπάμα (που κακώς συμβιβάζεται με ένα Ισλάμ που δεν έχει μπεσα), αλλά από το ότι ο πολιτισμένος κόσμος αντιλαμβάνεται πόσο άφρων είναι η υποστήριξη στο Ισλάμ.

          Και η αμερικανική κυβέρνηση έχει υποταγές κι αυτή στη Νέα Τάξη, δεν είναι από μόνη της η Νέα Τάξη.

        • kanis avatar
          kanis @ Blimblomblim 18/10/2009 23:06:01

          Γιατί ξεχνάτε, ότι στις επιχειρήσεις άρα και την εξουσία του αραβικού κόσμου, προβάδισμα έχουν οι ηγέτες του δυτικού κόσμου; Ταινίες του Μαικλ Μουρ δεν έχετε δει;

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ ψυχραιμια 18/10/2009 22:29:46

        O ισχύον νόμος είναι επαρκής για την χορήγηση υπηκοότητας σε όσους θέλουν να ενσωματωθούν στην Ελλάδα. Δεν συμμερίζομαι την πρόβλεψη για τη νέα εποχή, βλέπουμε πολύ στενά τα πράγματα ενώ οι απαιτήσεις των καιρών απαιτούν ορίζοντα πεντηοκονταετίας. Οι σημερινοί εργάτες μετανάστες θα αστικοποιηθούν, τα παιδιά τους δεν θα γίνονται εργάτες και το αδιέξοδο θα παραμένει για την ανεργία των γηγενών. Ο επόμενος αρχηγός της Νέας Δημοκρατίας απλώς μπορεί και οφείλει να βασισθεί στις κατευθύνσεις και στις θέσεις του ευρωπαϊκού κόμματος στο οποίο ανήκει για τα θέματα των μεταναστών.

  26. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 18/10/2009 23:09:52

    Αν θέλουμε να εξηγήσουμε την εσωκομματική κατάσταση στην ΝΔ πρέπει να επικεντρώσουμε την προσοχή μας όχι μόνο σε όσα συνέβησαν, συμβαίνουν τώρα ή θα συμβούν στο μέλλον, αλλά και στη δομή του κόμματος σε κεντρικό περιφερειακό και τοπικό επίπεδο. Με άλλα λόγια το πρόβλημα έχει διττό χαρακτήρα.
    θα είμαι σύντομος επειδή όλα αυτά λίγο πολύ είναι γνωστά.

    Η πρώτη πτυχή του προβλήματος
    Η νεοφιλελεύθερη άποψη που είχε επικρατήσει στον κόσμο στο πλαίσιο της παγκοσμιοποίησης ήταν φυσικό να επηρεάσει και στη χώρα μας την πολιτική σκέψη, αν τώρα παρατηρήσουμε προσεκτικά την πορεία της ΝΔ προς τη ήττα θα δούμε ότι τα μεγάλα προβλήματα άρχισαν από τη στιγμή περίπου που άρχισε να παρουσιάζεται η παγκόσμια χρηματοπιστωτική κρίση. Από την κυβέρνηση της ΝΔ βασικός εκφραστής της πλήρης απελευθέρωσης των αγορών κτλ ήταν ο υπουργός οικονομικών την πρώτη 4ετια, σήμερα δεν είναι ούτε βουλευτής. Άρα, η ιδεολογική στροφή που πραγματοποιήθηκε στην Αμερική και στον υπόλοιπο κόσμο επηρέασε και την χώρα μας σε πολιτικό- εκλογικό επίπεδο. (Βέβαια θα πει κάποιος, στη Γερμανία κέρδισε η Α. Μερκελ, η Α. Μερκελ όμως με τις παρεμβάσεις της στην οικονομία κτλ κατάφερε να πείσει ότι δεν είναι νεοφιλελεύθερη, παράλληλα βρίσκονταν σε κυβερνητική συνεργασία με το βασικό της αντίπαλο.

    Η δεύτερη πτυχή του προβλήματος,
    έχει να κάνει και με τον οργανωτικό τύπο του κόμματος δλδη ρόλο που παίζουν στο πλαίσιο της λειτουργίας του κόμματος τα στελέχη του κομματικού μηχανισμού σε όλα τα επίπεδα. Με μια πρώτη ματιά και λαμβάνοντας υπόψη την πολιτική πράξη μπορούμε να πούμε ότι η ΝΔ είναι ένα βουλευτικοκεντρικό κόμμα με ότι αυτό συνεπάγεται, θετικό ή αρνητικό. Τα 5 χρόνια που πέρασαν αν και κατά γενική ομολογία σε αρκετούς τομείς έγινε σημαντική παραγωγή έργου πχ εξωτερική πολιτική, μεταρρύθμιση του ασφαλιστικού κτλ, σε τοπικό- περιφερειακό επίπεδο βασικό μέλημα όλων ήταν η πολιτική ηγεμονία με κάθε τρόπο . Με άλλα λόγια η λογική του « κατόπιν ενεργειών μου» επισκίασε τα πάντα. όπως ήταν φυσικό και επειδή αυτού του είδους πολιτικές είναι πολύ περιορισμένης εμβέλειας δεν έπαιξαν κανένα ρόλο στην τοπική οικονομική ανάπτυξη, το αποτέλεσμα ήταν αντιαναπτυξιακό, επίσης μια τέτοια πολιτική δεν βοηθά- βοήθησε στην αναβάθμιση της δημόσιας διοίκησης, δεν συνέβαλε στην επιτυχή υλοποίηση του προγράμματος της ΝΔ.

    κατά τη γνώμη μου όλα αυτά και άλλα είχαν ως αποτέλεσμα σήμερα η ΝΔ να «ψάχνει στο μέλλον» το νέο αιτούμενο.

  27. Πονοκέφαλος avatar
    Πονοκέφαλος 18/10/2009 23:14:51

    Δείτε αυτό που μου έστειλαν το απόγευμα:

    http://i.imgur.com/hQV4c.jpg

    Βρώμικο παιχνίδι...

    • Τηλέμαχος avatar
      Τηλέμαχος @ Πονοκέφαλος 19/10/2009 11:22:27

      Τι εννοείς;

      • Πονοκέφαλος avatar
        Πονοκέφαλος @ Τηλέμαχος 19/10/2009 15:02:33

        Δεν βλέπεις τις φωτογραφίες; Στο χαρτί δεν τους παίρνει γιατί πρέπει να το παίξουν "αντικειμενικοί".

        Αν διαβάσεις και όλα τα άρθρα εκείνης της ημέρας, θα καταλάβεις καλύτερα.

  28. kanis avatar
    kanis 18/10/2009 23:41:43

    Η όλη διαπραγμάτευση του Μητσοτάκη με τον ΚΚ, για την στήριξη του , ήταν, να είναι και να παραμείνει η Ντόρα ΥΠΕΞ.
    Ως Δήμαρχος Αθήνας , αλλά κι ως ΥΠΕΞ τίποτα δεν θα εγγραφεί στην ιστορία , ώς σημαντική συμβολή της Ντόρας! Εκτός κι αν η ιστορία ασχοληθεί με τις ναρκισιστικές ενασχολήσεις Ντόρας και Γιάννας στην πολυέξοδη ολυμπιάδα.

    Σίγουρα, ως δημόσιες σχέσεις και στήσιμο μηχανισμού μετά απο αυτές τις δύο (Δημαρχεία Αθηνών, ΥΠΕΞ)τοποθετήσεις, ...μεγαλούργησε!
    Ε, όχι, όμως και να το φάμε σαν απλοί ψηφοφόροι!

  29. Τέα avatar
    Τέα 19/10/2009 08:53:52

    Αθόρυβα και μεθοδικά δουλεύουν οι Σερραίοι υποστηρικτές του Αντώνη Σαμαρά, που όπως αφήνουν να εννοηθεί έχουν πάρει με το μέρος τους τα πιο ηχηρά «γαλάζια ονόματα» του νομού.
    Παρά ταύτα κρατούν ακόμα κλειστά τα χαρτιά τους θέλοντας έτσι να έχουν το αβαντάζ του αιφνιδιασμού.
    Παράλληλα, διαρρέουν ότι έχει ξεσπάσει «πόλεμος» ανάμεσα στα «πρωτοπαλίκαρα» της Ντόρας στις Σέρρες, με αφορμή τις 18 υπογραφές υποστήριξης της υποψηφιότητάς της.
    Χαρακτηριστικά αναφέρουν ότι έγιναν κυριολεκτικά «μαλλιά κουβάρια» για το ποιος θα ήταν αυτός που θα παρέδιδε τις 18 υπογραφές των Σερραίων, στο σύζυγο της Ντόρας Μπακογιάννη, Ισίδωρο Κούβελο.
    Τέλος, το πρωί της Κυριακής (18/10), Σερραίοι Σαμαρικοί βρέθηκαν σε γνωστό ξενοδοχείο της Θεσσαλονίκης, όπου και είχαν συγκέντρωση 250 μέλη της γενιάς της ΟΝΝΕΔ και της ΔΑΠ του ’’81 από όλη τη βόρεια Ελλάδα. Στη συγκέντρωση αποφασίστηκε να στηρίξουν την υποψηφιότητα του Αντώνη Σαμαρά, με την προϋπόθεση ότι θα έχουν προσωπική δέσμευση του ιδίου για ριζικές αλλαγές στο ιδεολογικό πλαίσιο του κόμματος. Οι Σερραίοι που μετείχαν στη συγκέντρωση ήταν στον αριθμό πέντε.
    http://www.infoserres.gr/serres/index.php?option=com_content&view=article&id=1498&catid=1498

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ Τέα 19/10/2009 11:17:27

      Πάντοτε οι ντοράκηδες φημίζονταν για την παραταξιακή τους συνείδηση και την ανιδιοτέλειά τους...
      Να δεις που θα κρατάνε το χαρτί όλοι μαζί.

  30. giorgos avatar
    giorgos 20/10/2009 16:12:34

    Αν βγει η Ντόρα, το ΠΑΣΟΚ θα κυβερνάει 20 χρόνια!
    Το δυστύχημα είναι ότι κάνουν πλύση εγκεφάλου στου νεοδημοκράτες ότι μόνο με την Μητσοτάκη μπορούν να κερδίσουν.
    Το σύστημα σπρώχνει την Μητσοτάκη, ξέρει γιατί...