Γιατί απέτυχε το ταξίδι του Τσίπρα στις ΗΠΑ
29/09/2015 13:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί απέτυχε το ταξίδι του Τσίπρα στις ΗΠΑ

Κανείς δε θα έρθει σε μια Ελλάδα που κουμάντο κάνει ο κάθε παλαιοκομμουνιστής ο οποίος βρήκε θέση στον δημόσιο τομέα και κάνει ό,τι του καπνίσει

Έχουμε διαβάσει και δει πολλά σχετικά με τα αγγλικά του Τσίπρα και την παρουσία του στη Νέα Υόρκη. Είναι ασφαλώς ένα πρόβλημα που όμως δεν είναι τόσο σοβαρό όσο άλλα. Δεν είναι τόσο σημαντικό όσο άλλες ανεπάρκειες του πρωθυπουργού.

Μια από αυτές ήταν ο ίδιος ο σκοπός του ταξιδιού στις ΗΠΑ για τον Αλέξη Τσίπρα. Πήγε για δημόσιες σχέσεις; Για να του χτυπήσει την πλάτη ο Ομπάμα; Για να γνωρίσει η Περιστέρα την Μισέλ;

Πήγε για να μιλήσει με τον προκλητικό Ράμα της Αλβανίας για μπάσκετ και Νίκο Γκάλη; Πήγε για να πει εθιμοτυπικές κουβέντες με τον Κινέζο πρόεδρο και να εξασφαλίσει ένα ταξίδι στο Πεκίνο; Ή τελικά πήγε για να ξεπληρώσει γραμμάτια στη Lady Gianna;

Η ουσία είναι ότι θα πρέπει να πήγε για να προσελκύσει επενδυτές. Στην τραγική εμφάνισή του με τον Μπιλ Κλίντον και με τα λίγα αγγλικά που ξέρει κάλεσε τους επενδυτές να έρθουν στην Ελλάδα και να επενδύσουν. Το έλεγε ενώ στο ακροατήριο ήταν διαχειριστές κεφαλαίων άνω των 100 δισ. ενώ το CNN είχε παρουσίαση του συγκεκριμένου συνεδρίου. Επομένως επρόκειτο για μια μεγάλη ευκαιρία για τον Τσίπρα να παρουσιάσει τις ευκαιρίες που έχει η Ελλάδα, αν και τελικά δεν το κατάφερε.

Πάντως, είπε ότι η ελληνική κυβέρνηση θα κάνει τα πάντα σε ότι αφορά την άρση των εμποδίων για επενδύσεις στη χώρα μας. Και προφανώς οι επενδυτές που το άκουσαν είναι σίγουροι ότι όταν το λέει ο πρωθυπουργός μιας χώρας θα είναι και σοβαρός για να τα πιστεύει.

Αλλά για ποιες επενδυτικές ευκαιρίες μιλάμε και για ποια κίνητρα που δίνει η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ; Μα καλά αυτή η κυβέρνηση δεν αύξησε τον φόρο στις επιχειρήσεις στο 29%; Αυτή η κυβέρνηση δεν αύξησε την προκαταβολή του φόρου στο 100%; Ποιος σοβαρός επενδυτής θα έρθει στην Ελλάδα αντί να πάει σε μια άλλη χώρα που έχει πολύ μικρότερη φορολογία και που δεν αλλάζει το φορολογικό νομοσχέδιο κάθε τρεις και λίγο;

Αλλά και ποιος σοβαρός επενδυτής θα έρθει να επενδύσει στην Ελλάδα όταν ξέρει ότι θα πρέπει να πάει να συνομιλήσει με τις τοπικές του ΣΥΡΙΖΑ; Κλασσικό παράδειγμα οι Σκουριές όπου είναι κράτος εν κράτει η τοπική και αυτή κινεί τα νήματα. Ποιος σοβαρός επενδυτής θα έρθει αφού πρώτα πρέπει να μιλήσει με «Ταλιμπάν συνδικαλιστές» που είναι αυτοί που έκαναν τον Τσίπρα πρωθυπουργό;

Και για ποια σοβαρότητα μιλάμε όταν έχει περάσει σχεδόν 1,5 χρόνος από τον διεθνή διαγωνισμό για το Ελληνικό και αντί να υπάρχουν μπουλντόζες να δουλεύουν και 50.000 εργαζόμενοι η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ στέλνει εκεί τους πρόσφυγες για να μην βρέχονται στην πλατεία Βικτωρίας;

Ποιος θα έρθει να επενδύσει στο παράλιο μέτωπο που η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ σταμάτησε την προσπάθεια αξιοποίησής του και το γήπεδο του Ταε Κβο Ντο έχει γίνει καταυλισμός μεταναστών;

Τους τα είπε αυτά ο Αλέξης ή τον εμπόδιζαν τα αγγλικά του; Όχι δεν τους τα είπε και όχι δεν θα τους τα πει. Γιατί ο Τσίπρας και η παρέα του είναι ιδεοληπτικοί, δεν θέλουν τις επενδύσεις, θεωρούν όλους τους επιχειρηματίες λαμόγια και τους ξένους που θα έρθουν στη χώρα μας περίπου σαν... νεοεισβολείς. Ακόμη πιστεύουν ότι το να επενδύσεις δισεκατομμύρια και να προσφέρεις χιλιάδες θέσεις εργασίας είναι έγκλημα καθοσιώσεως και «ξεπούλημα».

Ε, λοιπόν, γι' αυτό απέτυχε το ταξίδι του Τσίπρα στις ΗΠΑ και θα αποτύχει κάθε άλλο ταξίδι στο εξωτερικό για προσέλκυση επενδύσεων. Κανείς δε θα έρθει σε μια Ελλάδα που κουμάντο κάνει ο κάθε παλαιοκομμουνιστής ο οποίος βρήκε θέση στον δημόσιο τομέα και κάνει ό,τι του καπνίσει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Sea Loyalty avatar
    Sea Loyalty 29/09/2015 15:47:40

    Μεταφέραμε τους γέλωτες από την Ευρώπη και στην Αμερική, εμ πως, επτά μήνες έχουν σκάσει στα γέλια οι ευρωπαίοι με τους εκπαιδευόμενους αρκουδιάρηδες να μην γελάσει λίγο και το χειλάκι των αμερικανών....

  2. Διογένης avatar
    Διογένης 29/09/2015 18:07:14

    Βασικά, το ταξίδι αυτό θα ένοιαζε κάποιον που θέλει να κυβερνήσει. Στον τσιπρικό μικρόκοσμο, οι ΗΠΑ ήταν ένας μοχλός πίεσης προς τη Μέρκελ για να πετύχει κούρεμα χρέους, δάνεια χωρίς μνημόνιο και άλλα καλά πράγματα που σου λέει, με την μικρόνοια του Νεοέλληνα, "άμα θέλει η Αμερική όλα γίνονται". Εμ, έλα μου ντε που δεν γίνονται όλα ακόμη και έαν "θέλει η Αμερική"... Από τη στιγμή που τα όρια της αμερικανικής παρέμβασης αποδείχθηκαν τις ημέρες πριν και μετά το δημοψήφισμα, η Αμερική άρχισε να έχει ενδιαφέρον μόνον ως τόπος επίσκεψης για δει και τίποτε άλλο η Περιστέρα. Μην ξενχούμε ότι από τα πάμπολλα ταξίδια του, η Περιστέρα συνόδευσε μόνον στη Μόσχα - προσκύνημα των μαθητικο-φοιτητικών της χρόνων, τότε που υπήρχε ακόμη ο "υπαρκτός" - και... στον απόλυτο εχθρό, τις ΗΠΑ. Ε, το πραγματικό γκλάμουρ στις ΗΠΑ είναι, σιγά τι έχει να μας πει και η Μόσχα! Για τον άνθρωπο αυτόν η εξουσία είναι αυτοσκοπός, δεν τον ενδιαφέρει να κυβερνήσει. Και τώρα δεν τον νοιάζει τι έπαθε η χώρα με την οικτρή του εμφάνιση, τον νοιάζει που έγινε ρεζίλι στους εδώ που έβλεπαν σε τηλεόραση και ίντερνετ... Αν και το εκλογικό του ακροατήριο ίσως να μην επηρεάζεται από τέτοιες λεπτομέρειες.

  3. Naruto avatar
    Naruto 29/09/2015 21:00:07

    Για να πετύχει μια συνάντηση με επενδυτές χρειάζεται προετοιμασία , συγκεκριμένες προτάσεις , και επενδυτικό πλαίσιο . Τίποτα απο αυτά δεν είχε στην τσάντα του ο Αλέξης γιατί δεν τον ενδιαφέρουν οι επενδύσεις . Ο Τσίπρας μας φοράει σιγά - σιγά τον κομμουνιστικό ζουρλομανδύα και μας οδηγεί στο ελληνικό Σοβιέτ . Όλοι οι ταλαντούχοι νέοι φεύγουν στο εξωτερικό , τον ίδιο δρόμο παίρνουν και τα τελευταία εναπομείναντα κεφάλαια . Όσοι απο τον ιδιωτικό τομεα επιμένουν ελληνικά θα χάσουν και τα σώβρακά τους απο το αδηφάγο κράτος . Η ελληνική κοινωνία ολισθαίνει σιγά - σιγά χωρις να το συνηδητοποιεί σε ενα σύστημα τύπου Ρουμανίας Τσαουσέσκου . Ολα αυτα και πολλά άλλα γίνονται γιατι εμείς οι δεξιοί δεν αντιδράσαμε στην αριστερή προπαγάνδα και δεχόμασταν τις συκοφαντίες τους αδιάφορα . Το κόμμα μας φάνηκε τραγικά αδύναμο να αντιμετωπίσει τον φανατισμό των κομμουνιστών , η πατρίδα θα το πληρώσει και το τίμημα θα είναι τρομακτικό .

    • δεξιος αγωνιστης avatar
      δεξιος αγωνιστης @ Naruto 30/09/2015 00:06:21

      Στο χερι μας ειναι να τους ανατρεψουμε τα δολια σχεδια τους.Με μεμψιμοιριες δεν κερδιζονται οι αγωνες.Θελει πολυ δουλεια ,αντοχη στην προπαγανδα,επιχειρηματα στον αντιπαλο,τρεξιμο ολων μας για αντιστροφη του κλιματος οπου μπορει ο καθενας μας,και κυριως πιστη οτι πραττουμε το σωστο και οτι εχουμε δικιο.Αγαπητοι μου συμμαχητες,αν δεν πιστεψουμε στους εαυτους μας οτι μπορουμε να αντισταθουμε στον εχθρο που δυστυχως προς το παρον ειναι αορατος για τον κοσμο,και κυριως οτι θα τον κανουμε ορατο,η νικη ειναι μακρυα.ΑΓΩΝΑΣ,ΠΙΣΤΗ,ΠΕΙΣΜΑ.Αυτο ειναι το τριπτυχο της επιτυχιας.Ας προσπαθησουμε ο καθενας χωρια και ολοι μαζι.

  4. λαέρτης avatar
    λαέρτης 30/09/2015 01:32:45

    ποιος σοβαρός άνθρωπος περίμενε ότι θα πετύχει? Επειδή τον ακολουθούν οι ντόπιοι ιθαγενείς που γνωρίζουν ότι τους δουλεύει????? Ας κάνει κανένα φροντιστήριο πρώτα κι έπειτα θα ... έχει αποκομίσει κι εμπειρίες και θα έχει γίνει σοφότερος ώστε να μας ... εκθέσει λιγότερο στην ...επόμενη ευκαιρία!!!! Δεν είναι γίδια όλοι σε αυτόν τον πλανήτη σαν το εκλογικό μας σώμα.....

    • δεξιος αγωνιστης avatar
      δεξιος αγωνιστης @ λαέρτης 30/09/2015 09:56:34

      Αγαπητε/η λαερτη,φυσικα και κανεις σοβαρος δεν το περιμενε.Ομως εχεις δει πολλους σοβαρους ψηφοφορους τωρα τελευταια σ αυτον τον τοπο?Δυστυχως ειμαστε ομηροι της αθλιας προπαγανδας τους,συνεπικουρουμενοι απ τα καναλια της διαπλοκης.Θελει πολλη προσπαθεια και αγωνα καθημερινο για να τους ξεφορτωθουμε.Φοβαμαι οτι και στην αντιπερα οχθη τα πραγματα θα εξελιχθουν ασχημα.Το εχουν στησει καλα το σκηνικο του θεατρου, και εμεις ολοι παιζουμε τον αχαρο ρολο του ξοφλημενου κομπαρσου που τον εχουν να παιζει μονο στις εκλογες.

      • Λαέρτης avatar
        Λαέρτης @ δεξιος αγωνιστης 30/09/2015 10:48:34

        φίλε μου αν στην αντίπερα όχθη δεν επιλέξουν ένα πρόσωπο άφθαρτο, που δεν θα είναι γόνος και δεν θα αμφισβητείται από κανένα έχει χαθεί η ελπίδα της ελπίδας... Αν και συμπαθώ ιδιαίτερα τον Άδωνι ο πήχης τον ξεπερνά κατά πολύ όχι γιατί τον έχει βάλει φυσικά το αντίπαλο δέος αλλά γιατί οι περιστάσεις είναι τέτοιες που για να βάλεις ξανά την χώρα σε κανονικότητα χρειάζεσαι ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΗΓΕΤΗ, χρειάζεσαι να ακολουθήσεις το Μότο του κόουτς ιωαννίδη όταν πήγαινε να παίξει εκτός έδρας με αντίπαλο που είχε και την διαιτησία "για να τους κερδίσεις αυτούς με 1 πόντο πρέπει να είσαι ικανός να τους ρίξεις 20..." Είτε από τη βάση είιτε αλλιώς αν δεν βγει τέτοιος ηγέτης που να κάνει την ανατροπή στην εθνική καταστροφή που ετοιμάζουν τα όργανα του Σόρος τα πράγματα θα είναι μη αναστρέψιμα ΑΜΕΣΑ (βλέπε λάθρο, ιθαγένεια, υπεργήρανση, μετανάστευση, κλείσιμο επιχειρήσεων, τραπεζικη - χρηματιστηριακή κατάρρευση , υπερφορόλογηση, μείωση αμυντικών δαπανών, δυτική Θράκη, εκκλησία..) ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΦΩΝΑΖΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΣΤΡΑΤΗΓΟ... δυστυχώς όλες οι υποψηφιότητες φαντάζουν από ταγματάρχη και κάτω.... Με ειλικρινή εκτίμηση καθώς έχω παρακολουθήσει σημαντικά την ροή των σχολίων σας

        • λαέρτης avatar
          λαέρτης @ Λαέρτης 30/09/2015 11:26:56

          (αγαπητός!!!!!!):)

        • Naruto avatar
          Naruto @ Λαέρτης 30/09/2015 12:26:45

          Κάπως έτσι αισθάνομαι και εγώ . Συμπαθείς και άξιοι οι υποψήφιοι για την αρχηγία αλλά όπως το είπες τώρα χρειαζόμαστε ενα στρατηλάτη και οχι το πολύ πολύ ταγματάρχη . Το πρόβλημα δεν είναι μόνο ο Αλέξης είναι και το χρέος και τα συμφέροντα της Γερμανίας και της υπερατλαντικής υπερδύναμης αλλά και η πληγωμένη Τουρκία . Αυτός που χρειαζόμαστε πρέπει να είναι του αναστήματος του Κ.Καραμανλή του πρεσβύτερου και πάνω .

          • Ρηνα avatar
            Ρηνα @ Naruto 30/09/2015 13:01:51

            Δεν θελω να γινομαι πικροχολη αλλα οι εποχες που αναπολειτε ειχαν αλλα standards.....οι τοτε ανδρες ειχαν πολεμησει και ειχαν αποδειξει στη πραξη την αξια τους. Εκτοτε υπηρξαν ανδρες μοσχαναθρεμμενοι που δεν ειναι κατ αναγκη κακο ως προς το χαρακτηρα τους, αλλα οπως και να το κανουμε τα ξενα πανεπιστημια, ο πλουτος και ο μιμητισμος στα Ευρωπαϊκα και Αμερικανικα προτυπα τους εκανε λιγο να μπουνταλοφερνουν.....Δεν εχουν το βεληνεκες των παλαιων ηγετων, αν μαλιστα εχουν και το νεαρο της ηλικιας αστα να πανε. Το βλεπουν μονο σαν καριερα.... Παντως απο καπου πρεπει να διαλεξουμε και κατα το λαο και οι αρχοντες, το μη χειρον βελτιστον....

          • λαέρτης avatar
            λαέρτης @ Ρηνα 30/09/2015 17:03:47

            θεωρώ ότι σε μεγάλο βαθμό έχεις δίκιο, όμως ακόμα και σήμερα ΙΔΙΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΤΗΣ ΝΔ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ

  5. Παράξενος avatar
    Παράξενος 30/09/2015 14:23:40

    Δεν απέτυχε. Οι οπαδοί του Αλέξη θα είναι τώρα εντυπωσιασμένοι από τις άοκνες προσπάθειες του γελαστού παιδιού να στηρίξει την Ελλάδα απέναντι στο παγκόσμιο καπιταλιστικό κατεστημένο.