Βόμβα: Η Μέρκελ απαιτεί από την Ελλάδα φύλαξη των συνόρων από κοινού με την Τουρκία
22/09/2015 20:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βόμβα: Η Μέρκελ απαιτεί από την Ελλάδα φύλαξη των συνόρων από κοινού με την Τουρκία

Χωρίς λεφτά, φτωχοί μπορούμε να ζήσουμε. Δίχως πατρίδα, αξιοπρέπεια, εθνική κυριαρχία όχι. Να προσέξει καλά ο Τσίπρας μην εγκληματήσει.

Μια διαφορετική Σύνοδος Κορυφής γίνεται την Τετάρτη στις Βρυξέλλες. Επιτέλους οι Ευρωπαίοι ηγέτες αποφάσισαν ότι το μεγαλύτερο μεταναστευτικό κύμα από το Β΄ Παγκόσμιο πόλεμο δεν είναι ελληνικό ή ιταλικό πρόβλημα, αλλά ευρωπαϊκό.

Εκφράζονται ελπίδες ότι στη Σύνοδο θα ληφθούν αποφάσεις για την ανακοπή του κύματος προσφύγων που έχει διαλύσει την Ελλάδα και απειλεί κι άλλες χώρες. Όμως, τα δημοσιεύματα από το εξωτερικό δεν είναι καθόλου ενθαρρυντικά για την ελληνική πλευρά και προκαλούν τρόμο τα σενάρια που διαρρέονται σχετικά με τις απαιτήσεις των ξένων.

Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι θα ασκηθεί πίεση στον Αλέξη Τσίπρα να ελέγξει καλύτερα τα ελληνικά σύνορα, που είναι και ευρωπαϊκά σύνορα, ώστε να σταματήσει το τσουνάμι. Επειδή, όμως, τόσο η γεωγραφία της περιοχής όσο και η έλλειψη κονδυλίων δεν αφήνει την Αθήνα να ασκήσει μια συγκεκριμένη και αποτελεσματική πολιτική οι «Κασσάνδρες» λένε ότι η Μέρκελ και η παρέα της θα απαιτήσει από την Ελλάδα φύλαξη των συνόρων από κοινού με την Τουρκία. Και μάλιστα με έλεγχο που θα προέρχεται από τις Βρυξέλλες. Θέλουν δηλαδή να ακυρώσουν εμμέσως τον έλεγχο της Ελλάδας στο Αιγαίο αμφισβητώντας de facto την εθνική της κυριαρχία.

Αν ζητηθεί κάτι τέτοιο αυτό σημαίνει ότι οι Τούρκοι – οι οποίοι δεν έχουν κάνει απολύτως τίποτε για να σταματήσουν τους δουλεμπόρους- θα πατήσουν επισήμως πόδι στο Αιγαίο και βεβαίως στα ελληνικά χωρικά ύδατα. Τι θα γίνει π.χ. αν βουλιάζει μια βάρκα σε ελληνικά νερά; Θα επιτραπεί σε Τούρκους κομάντος και λιμενικό να «μπουκάρουν» χωρίς να ρωτάνε κανένα και με την άδεια των Βρυξελλών; Μπορεί ο τουρκικός στρατός με πρόσχημα τους πρόσφυγες να κάνουν ρεσάλτο στο Αιγαίο και με τον πιο επίσημο τρόπο;

Βεβαίως το ερώτημα είναι τι θα κάνει ο Αλέξης Τσίπρας. Μπορεί να αποδεχθεί κάτι τέτοιο; Γιατί αν το πράξει τότε ίσως είναι καλύτερα να βγάλει... διαβατήριο για άλλη χώρα. Θα πρόκειται περί εσχάτης προδοσίας και παράδοσης εθνικής κυριαρχίας. Μήπως όμως η οικονομική αδυναμία της Ελλάδας λειτουργεί ως «Δούρειος Ίππος» για τους Ευρωπαίους;

Αντί οι ηγέτες να κάνουν ότι είναι δυνατόν για να μείνουν οι πρόσφυγες στις χώρες τους. Αντί να τραβήξουν το αυτί της Τουρκίας που στέλνει καραβιές μεταναστών με την ανοχή της επίσημης πολιτείας. Αντί να δώσει εκατομμύρια στην Ελλάδα για να φτιάξει υποδομές και να φυλάξει καλύτερα τα σύνορά της, ετοιμάζεται να κάνει ένα έγκλημα στο Αιγαίο. Το μόνο που μπορεί να δεχθεί η ελληνική κυβέρνηση είναι ενίσχυση της δύναμης Frontex που θα μπορεί να συνδράμει το ελληνικό λιμενικό και να σταματήσει τα δουλεμπορικά.

Άλλη πρόταση δε γίνεται αποδεκτή, ακόμη κι αν αυτό θέσει σε κίνδυνο την οικονομία. Χωρίς λεφτά, φτωχοί μπορούμε να ζήσουμε. Δίχως πατρίδα, αξιοπρέπεια, εθνική κυριαρχία όχι. Να προσέξει καλά ο Τσίπρας μην εγκληματήσει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. leukos avatar
    leukos 22/09/2015 21:05:24

    Α ρε ΣΑΜΑΡΑΣ που σου χρειάζεται τσιπρα…

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ leukos 22/09/2015 21:59:22

      Θά τολμοῦσε ἡ μαντάμ νά τό ζητήση ἀπό τόν ΑΣ;; ῾Ο τσιπρας τό ἔθεσε ἤδη: ὑπάρχουν θαλάσσια σύνορα;; Παναγιά μου βοήθα τήν ῾Ελλάδα μας! ΥΓ. ῾Υπάρχει καί ἡ προηγούμενη φιλοσοφική ἔκφραση τοῦ ἐθνικοῦ μας τροβαδούρου "Τό Αἰγαῖο ἀνήκει στά ψάρια του" Εἴπαμε τό πρόβλημα μας εἶναι πρωτίστως ΕΘΝΙΚΟ!!!!! Πρέπει νά γίνη ἐπίθεση στήν θολοαριστερά εἰδ᾿ ἄλλως μᾶς βλέπω μέ κρυφά σχολεῖα.

  2. Προφήτης avatar
    Προφήτης 22/09/2015 21:12:15

    Μόνο το antinews τα αναγορεύει αυτά σε κεντρικά θέματα. Τα περισσότερα μέσα για τα εθνικά θέματα κοιμούνται. Πάνο, με πρόλαβες.

  3. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 22/09/2015 21:52:04

    Μπορούν άραγε οι δανειστές να το θέσουν ως προαπαιτούμενο για την καταβολή των δόσεων; Αν γίνει,μας έχουν ακόμη χειρότερα δεμένους χειροπόδαρα. Πάντως,αν ο Τσίπρας το αποδεχθεί,τότε θα μιλάμε για την εκ νέου Άλωση της Ελλάδας μας. Δεν πρέπει να αφήσουμε να συμβεί αυτό.

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 22/09/2015 23:49:00

      Αγαπητε Κυθηριε.... Θα σου πω κατι, και καταλαβε οτι θες... Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ.-

  4. deltaplus avatar
    deltaplus 22/09/2015 21:54:01

    Ακριβως να βαλουμε τον λυκο να φυλαει τα προβατα....αρε ΑΝΤΩΝΗ πως μας λειπεις.....

  5. ΤΤ avatar
    ΤΤ 22/09/2015 21:59:31

    Είμαστε λίγοι αυτοί που δεν μπορούμε χωρίς πατρίδα. Μειοψηφία. Η πλειοψηφία ψήφισε κόμματα που δεν έχουν πρόβλημα με τα Μη Σύνορα. Τέλος παιδιά. Τέλος.

  6. λαέρτης avatar
    λαέρτης 22/09/2015 22:12:59

    εδώ το παλικάρι δεν ξέρει ότι έχει σύνορα, να τα φυλάξει περιμένετε ??? Κορόιδο ραγιά με τις εκλογικές εκλογές σου ,μέχρι να σηκώσεις κεφάλι θα ξαναδείς από πάνω τον ...εφέντη!!!!!!

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 22/09/2015 23:14:48

    Όχι κύριοι.Δεν θα τα ρίξετε πάλι στους ξένους. Υπάρχουν επίσημες δηλώσεις του υπουργού Αμύνης Καμμένου και του υπουργού Εξωτερικών Κοτζιά ότι θα αμολύσουν τζιχαντιστές στην Ευρώπη εάν δεν πάρουν δάνεια με τους όρους που θέλουν. Οι δηλώσεις αυτές ήσαν ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ προς την Ευρώπη από πλευράς Ελλάδος και μην πει κανείς τι φταίει η Ελλάδα γιατί Ελλάδα είναι η κυβέρνηση συριζανέλ. Διεθνώς οι χώρες εκπροσωπούνται από τις νόμιμες κυβερνήσεις τους και εφ όσον είναι εκλεγμένες αντιπροσωπεύουν ΚΑΙ το λαό τους που τις ψήφισε. Και μετά από τις δηλώσεις άρχισε η εφαρμογή : Ανοίξαμε και σας περιμένουμε και μετά αφού λιαστουν λίγο οι λαθρομετανάστες θα εξαφανισθούν προς την Ευρώπη φυσικά. Η Ελλάδα - επαναλαμβάνω Ελλάδα είναι η κυβέρνηση συριζανέλ - δημιούργησε πανευρωπαικό πρόβλημα το οποίο είχα προβλέψει ότι θα γυρίσει μπούμερανγκ όπως η σκληρή διαπραγμάτευση Βαρουφάκη. Και είναι πλέον φυσιολογικό αίτημα της Ευρώπης εάν δεν μπορείτε εσείς να φυλάξετε τα σύνορά σας πρέπει να τα φυλάξει κάποιος άλλος.

  8. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 22/09/2015 23:21:16

    Οι αισχροί εκβιασμοί, αρχίζουν πλέον να γίνονται ουσιαστικότεροι και απροκάλυπτοι. Έτσι συμβαίνει όταν διαπιστωθεί υποχωρητικότητα και δειλία. Για να δούμε λοιπόν, ο προσφάτως χρησθείς ενθουσιώδης Ευρωγενίτσαρος, έχει κάτι μη αναξιοπρεπές να της απαντήσει της αυστηρής του αφεντικού, ή θα λουφάξει ήσυχα προσμένοντας τις αξιολογήσεις, τα δανεικά και τα ...συγχαρητήρια για την επιτυχή εκτέλεση των εντολών της;

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 23/09/2015 06:42:20

    Όχι φίλε Άλυτη Εξίσωση.Οι συριζανέλ άρχισαν τους εκβιασμούς πιστεύοντας ότι θα πάρουν ρεβάνς για το μνημονιο ανοιγοντας τα συνορα και εκθέτοντας τη Μέρκελ για ρατσιστρια.Αυτη απαντησε με την αποδοχή των Συρων και τις πιεσεις για κατανομή 140.000 σε ολη την Ευρωπη και βεβαίως με την ευλογη προταση εάν δεν μπορειτε να φυλαξετε μονοι σας τα σύνορα σας συνεργασθείτε με τους Τουρκους.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ ψυχραιμια 23/09/2015 13:42:58

      Αγαπητέ ψυχραιμία, όχι τόσο εύλογη, όχι. Η Ελλάδα μπήκε στην ΕΕ ΚΑΙ για τα σύνορά της. Να τα διαφυλάξουμε μαζί με ποιους? Με τους απειλώντες τα? (casus belli?) Και θα μας πει κανείς ως προς τους πρόσφυγες έστω, τι σημαίνει διαφυλάσσω? Αποτρέπω, ναι ή όχι? Αν ναι, γιατί δεν το λέμε. Που έτσι πρέπει να είναι, και ας βρουν τη σωστή λύση για τους πρόσφυγες. Δεν είναι λύση να περνάνε με τα σαπιοκάραβα, δεν είναι φιλανθρωπία να το ενθαρρύνει κανείς αυτό, είναι έγκλημα. Με ήδη μετρημένους νεκρούς. Βέβαια όταν αναφέρω πως η Ελλάδα είχε μπει στην ΕΕ και για τα σύνορά της, να συμπληρώσω πως τότε δεν είχε διανοηθεί κανείς πως ...χάρη στους συριζανελ θα τα ανοίγαμε μόνοι μας, οπότε υπάρχει επιπλοκή προφανώς. Αν όμως η Ελλάδα είχε εθνική κυβέρνηση, δεν θα έστεκε η πρόταση Μέρκελ. Υπάρχει και ευρωπαϊκό κεκτημένο, υπάρχει Frontex και υπάρχει και η ίδια η διαδικασία ένταξης της Τουρκίας στην ΕΕ που είναι παγωμένη, μεταξύ άλλων, ΚΑΙ για τη μη συμμόρφωση της Τουρκίας σε θέματα ανθρωπίνων δικαιωμάτων (πολλώ δε μάλλον προσφύγων/μεταναστών). Υπάρχουν επιχειρήματα αν θέλει κανείς να κάνει σωστή πολιτική. Αν θέλουμε να αφήσουμε τον Ερντογάν ανενόχλητο να λέει κι από πάνω πως διασώζει πρόσφυγες η Τουρκία (που ρίχνει μία βολή στον ISIS και δέκα στους Κούρδους), θα το λέει. Υπάρχει ευρωπαϊκός οργανισμός για human trafficking. Δεν έπρεπε να τον έχουμε αγκαλιά, αντί να τρώμε μόνο το ξύλο της μομφής κι από πάνω ότι δεν έχουμε τα τέλεια κέντρα υποδοχής? Αν η Ελλάδα δεν κινείται διπλωματικά, πολιτικά, όλοι οι άλλοι πάντως το κάνουν...

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ victoria (true) 23/09/2015 14:43:03

        ^με τους απειλούντες (!)

    • Άλυτη Εξίσωση avatar
      Άλυτη Εξίσωση @ ψυχραιμια 23/09/2015 15:25:33

      Όχι φίλη ψυχραιμία. Τα σύνορά μας είναι ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ και με δεδομένο οτι τα θαλάσσια σύνορα δύσκολα φυλάσσονται, η υποκρίτρια τοκογλύφος θα έπρεπε να αναλάβει πρωτοβουλίες για τη φύλαξή τους και να πιέσει αρκούντως τους Οθωμανούς, ώστε να πάψουν να προωθούν τα πλήθη των προσφύγων και μεταναστών προς την Ελλάδα-Ευρώπη. Αλλά ας ξυπνήσουμε. Οι νεοφιλελεύθεροι εκβιαστές της Ευρωμαφίας, δεν μας θεωρούν ούτε εταίρους, ούτε φίλο λαό. Βρίσκονται στα σίγουρα σε συνεννόηση με τους Τούρκους (και τις ΗΠΑ ??), ώστε να προωθήσουν Νεοταξίτικα σχέδια συνδιαχείρησης του Αιγαίου και ο οικονομικός μας στραγγαλισμός, δεν έγινε καθόλου τυχαία. Αφού μας γονάτισαν, τώρα θα επιχειρήσουν και να μας ακρωτηριάσουν. Όσο για τα εργατικά χέρια και τους πάμφθηνους μορφωμένους μετανάστες εκ Συρίας που χρειάζεται η Γερμανική πλουτοκρατία, φυσικά και θα τους απορροφήσουν, με το αζημίωτο. Όσοι περισσέψουνε, ας παραμείνουν εγκλωβισμένοι στη αποικία-αποθήκη της Ευρωζώνης τους. Επί τέλους, θα διαθέτουν άφθονα μικρούλια Άουσβιτς (μελλοντικές Ειδικές Οικονομικές Ζώνες), αλλά εκτός Γερμανίας αυτή τη φορά, ώστε να μην ενοχοποιούνται.

  10. airman avatar
    airman 23/09/2015 07:26:34

    Ο σημερινός Πρωθυπουργός στην προεκλογική περίοδο έκανε μια δήλωση απαράδεκτη περί συνόρων στη θάλασσα. Ο σημερινός Υπουργός Άμυνας έχει μιλήσει για 70%-30%. Θέλει και ρώτημα που πάει το πράγμα άραγε;

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ airman 23/09/2015 16:47:10

      Έτσι.

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 23/09/2015 07:49:21

    Ποιός πραγματικά άρχισε τους εκβιασμους. http://www.independent.co.uk/news/world/europe/greece-threatens-to-unleash-wave-of-migrants-on-the-rest-of-europe-including-isis-jihadists-10097432.html

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ ψυχραιμια 23/09/2015 12:15:59

      ...η έλλειψη σταθμισμένης γνώσης και οι ιδεοληψίες των συριζαίων είναι το ένα γεγονός... η υστεροβουλία των Γερμανών και το valse hesitation,που παίζουν με τους Τούρκους-και όχι μόνο αυτοί-,είναι το άλλο...κακή συγκυρία !

  12. greg avatar
    greg 23/09/2015 10:13:10

    ...."Χωρίς λεφτά, φτωχοί μπορούμε να ζήσουμε. Δίχως πατρίδα, αξιοπρέπεια, εθνική κυριαρχία όχι".... Χαριτωμένο σάν σύνθημα, άκυρο σάν συμπέρασμα. Γιά τήν ακρίβεια καί γιά νά μή βαυκαλιζόμαστε, εδώ καί χρόνια επιδιώξαμε καί "πετύχαμε" τό αντίθετο.

  13. in medias res avatar
    in medias res 23/09/2015 11:39:23

    Οι Τούρκοι τα δικά τους σύνορα μπορούν να τα φυλάξουν? Αν ναι, δεν υπάρχει ανάγκη να φυλάξουν τα δικά μας ...

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ in medias res 23/09/2015 14:15:56

      Σωστό κι αυτό.

    • Άλυτη Εξίσωση avatar
      Άλυτη Εξίσωση @ in medias res 23/09/2015 15:29:27

      Έτσι. Αλλά στους Τούρκους δεν περνάνε ούτε οι εκβιασμοί ούτε και οι νουθεσίες. Με τους Τούρκους κάνουνε δουλειές και κλείνουν συμφωνίες. Οι ...πιέσεις και οι επιθέσεις, είναι πάντα για τους δουλοπρεπείς και τους αδύναμους.

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ Άλυτη Εξίσωση 23/09/2015 18:52:12

        Σήμερα συμφωνούμε σε αρκετά και θα ανησυχήσω.

  14. Naruto avatar
    Naruto 23/09/2015 11:49:06

    Να φυλάνε οι τούρκοι τα δικά τους σύνορα και εμείς τα δικά μας , απλά πράγματα . Αν θέλουν οι ευρωπαίοι ας στείλουν και καμιά φρεγάτα να επιβλέπει .

  15. Μιχαηλ avatar
    Μιχαηλ 23/09/2015 15:22:02

    Μα ποια σύνορα να φυλάξει ? Ο ίδιος πιστεύει ότι δεν υπάρχουν και ακόμα και αυτά που υπάρχουν όπως ο φρακτης στον Έβρο θα ανοίξουν, θυμίζω ότι ο φρακτης έχει μείνει ασυντηριτος και ο καμένος δεν ενέκρινε κονδύλια 50.000€για επισκευές,να δω τι θα γίνει μόλις μας πετάξουν απ τη σεγκεν τι σχέδιο θα έχουμε με τους ταλιμπαν και πράκτορες της Τουρκίας που ήρθαν, ή μήπως πιστεύουμε ότι είναι όλοι συριοι?