#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/12/2010 17:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βουλευτές του ΠΑΣΟΚ συγκεντρώνουν υπογραφές κατά του υπουργού Οικονομικών



Γράψαμε εδώ και μερικές ημέρες ότι ο κ. Παπακωνσταντίνου επιχειρεί να το... παίξει Ιφιγένεια της κυβέρνησης, να θυσιαστεί δηλαδή προκειμένου να εκτονωθεί η λαϊκή οργή κατά της κυβέρνησης. Φαίνεται λοιπόν ότι οι εξελίξεις θα είναι αρκετά σύντομες καθώς ομάδα βουλευτών του ΠΑΣΟΚ πνέουν μένεα κατά του τσάρου της οικονομίας, κατηγορώντας τον για υπέρμετρο νεοφιλελευθερισμό, για σνομπισμό και για συνεχή απαξίωση των υπολοίπων μελών του κοινοβουλίου. Κάποιες πληροφορίες, μάλιστα, κάνουν λόγο για υπογραφές που συγκεντρώνονται προκειμένου να αφαιρεθεί ένα πολύ σημαντικό για τον κ. Παπακωνσταντίνου, όπλο, αυτό της δυνατότητας να αναθεωρεί το μνημόνιο όποτε αυτός του... καπνίσει και χωρίς να περνά τίποτε από το Κοινοβούλιο. Ομάδα βουλευτών του κυβερνώντος κόμματος ετοιμάζουν μέχρι και επιστολή προς τον πρωθυπουργό τονίζοντας ότι δε μπορεί να αποτελούν... γλάστρες της Βουλής και περίγελος στις εκλογικές του περιφέρειες.

Η συλλογή των υπογραφών έχει ως στόχο να πιεστεί ο κ. Παπανδρέου να αφαιρέσει αρμοδιότητες από τον τσάρο, κάτι που προς το παρόν δεν προτίθεται να κάνει διότι τον στηρίζει. Οσο όμως η λαϊκή αντίδραση θα αυξάνεται τόσο θα πιέζεται ο πρωθυπουργός να προχωρήσει σε αλλαγές, με τον κ. Παπακωνσταντίνου να αποτελεί το μεγάλο... θήραμα ώστε να δείξει αλλαγή γραμμής η κυβέρνηση.

Πάντως, αν αφαιρεθούν αρμοδιότητες από τον τσάρο αυτός διαμηνύει ότι θα τα παρατήσει μόνος του καθώς πιστεύει ότι έτσι θα τον “αδειάσουν”. Βέβαια, το γεγονός ότι δεν θέλουν να τον βλέπουν πολλοί από τους βουλευτές δημιουργεί εσωκομματικό πρόβλημα με την κοινοβουλευτική ομάδα του ΠΑΣΟΚ να είναι καζάνι που βράζει.

Οι εξελίξεις μέχρι τον Μάρτιο, οπότε και θα πρέπει να παρθούν νέα μέτρα, θα είναι ραγδαίες αν μάλιστα προστεθούν και οι φόβοι για νέους... αντάρτες βουλευτές που έχουν αρχίσει να ξεσπαθώνουν μετά την αντίθεση και διαγραφή του Β. Παπαχρήστου ενός βουλευτή που δεν είχε δώσει δικαιώματα και που τώρα έχει μετατραπεί κάτι σαν... ήρωα για όσους θέλουν να μιλήσουν αλλά προς το παρόν δε μιλούν διότι εκβιάζονται ότι έτσι θα υπογράψουν τον πολιτικό τους θάνατο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αλεξανδρος avatar
    Αλεξανδρος 16/12/2010 18:04:45

    Σιγα τους τσαμπα μαγκες....οσοι ειχαν καυκαλα εφυγαν οι υπολοιποι 156 ειναι κοτες λιρατες.....Αληθεια το Τιραμολα εχασα που ειναι αυτος ο λαλιστατος πρασινοφρουρος μνημονιακιας....μηπως λουφαξε μαζι με τα βουλευτακια του ΠΑΣΟΚ βλεποντας την οργη που φουσκωνει???

    • man8os avatar
      man8os @ Αλεξανδρος 16/12/2010 18:21:55

      Δες τις αλλες αναρτησεις και θα τον βρεις. Εφερε και εναν φιλο του μαζι, ονοματι ΦΙΛΟΟΣΟΦΟ. Ο οποιος παρεπιπτοντως, πρεπει να εχει τεραστιο χιουμορ.

  2. ευτυχια avatar
    ευτυχια 16/12/2010 18:07:00

    Καλά που ξυπνήσανε τα παλιο-λαμόγια.Πρώτα θα μας στείλουν όλους στα συσσίτια και μετά θα .....μαζέψουν υπογραφές. Και το πρόσφατο Νομοσχέδιο γιατί το ψήφισαν?Βρε φτου...........

  3. κράτιστος avatar
    κράτιστος 16/12/2010 18:10:43

    όχι κάυκαλα ρε Αλέξανδρε, κάκαλα τα λένε και είναι ποντιακή λέξη

    μ'έκανες και γέλασα ρε,μπράβο

    • Αλεξανδρος avatar
      Αλεξανδρος @ κράτιστος 16/12/2010 19:58:13

      καναμε ενα λαθος κυριε συγγνωμη δε θα ξαναγινει.....χαχαχα

  4. Zio avatar
    Zio 16/12/2010 18:32:40

    για προπαγάνδα και αντιπερισπασμούς, πάντα πρώτοι είναι

  5. Panagiotis anagnostopoulos avatar
    Panagiotis anagnostopoulos 16/12/2010 18:44:28

    Δεν νομίζω ότι ο υπουργός θα προβληματιστεί, αφού θα έχει σίγουρα εξασφαλίσει μεγάλη θέση στο ΔΝΤ.

  6. Πέτρος Π. avatar
    Πέτρος Π. 16/12/2010 18:45:12

    Η καλλιέργεια του φόβου ότι εάν δεν ληφθούν τα σκληρά μέτρα που προβλέπει το Μνημόνιο δεν θα πάρουμε την 3η, την 4η, την 5η κ.ο.κ. δόση του δανείου των 110 δισ. ευρώ είναι το όπλο της ψυχολογικής βίας που ασκεί πλέον στους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ και στους πολίτες η ... σοσιαλιστική κυβέρνηση Παπανδρέου-Παπακωνσταντίνου για να περάσει από τη Βουλή χωρίς πολλές αντιδράσεις την κατάργηση στοιχειωδών εργασιακών και ασφαλιστικών δικαιωμάτων και τη σημαντική μείωση μισθών και συντάξεων. Τελικός - ανομολόγητος - στόχος: να φθηνύνουν τα πάντα στην Ελλάδα: εισοδήματα, περιουσιακά στοιχεία, προϊόντα, υπηρεσίες και μετοχικά κεφάλαια δημοσίων επιχειρήσεων και οργανισμών. Έτσι, τα πάντα στην Ελλάδα θα αγοραστούν έναντι πινακίου φακής από μεγάλους πολυεθνικούς αμερικάνικους, ισραηλινούς και γερμανικούς πολυεθνικούς ομίλους, ενώ οι πολίτες θα γίνουν υπάκουοι υπάλληλοι με μισθούς των 400 και των 500 ευρώ που θα ... ευγνωμονούν κιόλας τους πανίσχυρους εργοδότες τους επειδή...αποδέχονται την εργασία τους! Αν αντιληφθούμε όλοι ότι τα δάνεια που παίρνει η Ελλάδα από την "τρόικα" δεν πηγαίνουν για να πληρωθούν μισθοί και συντάξεις, όπως ψευδώς ισχυρίζεται η κυβέρνηση, αλλά για να εξοφληθούν τα παλαιότερα δάνεια που έδωσαν στην Ελλάδα οι διεθνείς τοκογλύφοι, δηλαδή οι μεγάλες επενδυτικές τράπεζες των ΗΠΑ, της Γερμανίας κ.λπ., τότε θα υπάρξει μια ισχυρή επιχειρηματολογία αντίδρασης στις φοβίες που προσπαθεί να καλλιεργήσει η Θατσερική κυβέρνηση Παπανδρέου-Παπακωνσταντίνου και η ανατροπή αυτού του κατοχικού καθεστώτος με μαζικό ξεσηκωμό του λαού θα γίνει πολύ πιο εύκολη.

    • Zio avatar
      Zio @ Πέτρος Π. 16/12/2010 18:49:52

      Αν αντιληφθούμε όλοι ότι τα δάνεια που παίρνει η Ελλάδα από την “τρόικα” δεν πηγαίνουν για να πληρωθούν μισθοί και συντάξεις, όπως ψευδώς ισχυρίζεται η κυβέρνηση, αλλά για να εξοφληθούν τα παλαιότερα δάνεια που έδωσαν στην Ελλάδα οι διεθνείς τοκογλύφοι, δηλαδή οι μεγάλες επενδυτικές τράπεζες των ΗΠΑ, της Γερμανίας κ.λπ.

      Αυτό που λες ταιριάζει με αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση όταν καθυστερούσε η 3η δόση, βγήκαν και είπαν ότι υπήρχε πλεόνασμα για τον μήνα 8 δις.
      Έχουμε λάβει 18 δις σε 2 δόσεις, τα 10 έχουν πάει στο ταμείο στήριξης των τραπεζών, τα υπόλοιπα είναι ακόμα στην τσέπη?!?!

  7. Enzo avatar
    Enzo 16/12/2010 18:48:45

    να πειτε στα κοριτσια βουλευτες του Πασοκ οτι εδω πιο κατω εχει παζαρι και δινουν σε τιμη ευκαιριας καινουρια καλσον!
    σκιστεεεεεε!

  8. ΜΑΡ. ΝΙΚΟΛ. avatar
    ΜΑΡ. ΝΙΚΟΛ. 16/12/2010 19:02:28

    Δεν τον νοιάζει τίποτα αυτόν τον αλαζόνα και δήθεν ήρεμο τύπο

    Σίγουρα έχει κάνει deal στο εξωτερικό, εκτός από τη συμφωνία στήριξής του από τον ΔΟΛ. Διαβάσατε ποτέ κακό για τον Παπακ σε Βήμα, Νέα, ακούσατε κάτι ααρνητικό στο ΜΕΓΚΑ; ΠΟΤΕ!!
    (Το ίδιο βέβαια ισχύει και για τον Ραγκούση και τη ξαδέλφη του τη Νταλάρενα - παντού στα μέσα του συστήματος ύμνοι και ασυλία)

    Ο ΠΑΠΑΚ λοιπόν τα ήξερε και έκανε το κουνέλι (Να δείτε εξεταστικές το 2015...)

    Την ίδια ώρα μέσα από το σύστημα δημοσιογράφων που ελέγχει συκοφαντεί και μειώνει οποιονδήποτε άλλο (-η) βουλευτή του ΠΑΣΟΚ θα μπορούσε κάποια στιγμή να διεκδικήσει τον θώκο του

  9. Kostas D avatar
    Kostas D 16/12/2010 19:13:28

    Πες τα!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Ποια 4η δοση και ΑΗΔΙΕΣ εχουν φοβισει τον κοσμακη... Ολα σε τοκογλυφους πανε...!!

    ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΩΡΑ!!!!

    • Dal avatar
      Dal @ Kostas D 16/12/2010 23:56:41

      Από τα 110 δις που θα πάρουμε, τα 105 θα πάνε στους δανειστές μας, αυτή είναι η αλήθεια.Όλα τα άλλα είναι ψέμματα από την πιο λεχρήτικη κηβέρνηση που γνώρισε ποτέ η χώρα μας.

  10. panos33 avatar
    panos33 16/12/2010 19:25:37

    ΦΥΓΕ!!!!!!!!!ΑΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ Π Α Τ Ρ Ι ΔΑ ΜΟΥ!!

  11. Σπύρος avatar
    Σπύρος 16/12/2010 19:37:39

    ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΔΙΕΛΥΣΑΝ ΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ

    • oxi ki etsi avatar
      oxi ki etsi @ Σπύρος 16/12/2010 22:32:06

      Σπύρο,

      πιο σιγά...

      Άμα είναι να φύγουν ΄ΟΛΟΙ όσοι διέλυσαν τη Χώρα, θα μείνουν στη Ρηγίλλης μόνο οι Καθαρίστριες και ο Καφετζής...

  12. ΓΙΑΝΝΗΣ 40 avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 40 16/12/2010 19:37:45

    ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΚΟΜΗ ΚΑΥ ΤΩΡΑ ΟΤΙ Η ΠΑΡΤΙΔΑ ΣΩΖΕΤΑΙ

    ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ Ο ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΙΚ, ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙ Η ΠΑΡΕΪΤΣΑ ΠΟΥ ΔΙΟΙΚΕΙ ΤΗ ΧΩΡΑ (ΒΑΡΤΖΕΛΗ, ΠΑΜΠΟΥΚΗΣ, ΓΕΡΟΥΛΑΝΟΣ) ΤΟΝ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ.

    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ Κ.Ο. ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ

    ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΑΠΑΔΗΜΟΣ

    ΥΠΗΡΧΕ ΜΕΧΡΙ ΧΘΕΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΣ

    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΙ, ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΨΕΥΤΗ

    ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΑΞΙΜΟΥ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙ, ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΚΟΝΝΕ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΔΙΑΒΑΛΛΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ (ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΜΕ) ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΕΪΤΣΑ

    • παραέλλην πετσικαρισμένος avatar
      παραέλλην πετσικαρισμένος @ ΓΙΑΝΝΗΣ 40 16/12/2010 20:06:24

      όλοι στο πασόκ από παπάδες βγήκαν; την τρέλα μου μέσα.

    • Πυθία avatar
      Πυθία @ ΓΙΑΝΝΗΣ 40 16/12/2010 22:42:53

      Και ο Παπακωσταντίνου να φύγει, ο αντικαταστάτης του τα ίδια θα κάνει γιατί η πολιτική υπαγορεύεται "έξωθεν και άνωθεν". Απλά να μας εξευμενίσουν θα προσπαθήσουν. Και μη νομίζεις ότι θα στεναχωρηθεί ο Παπακωσταντίνου αν αντικατασταθεί, τουναντίον ευχαρίστως θα αποχωρήσει για να απολαύσει τις ανταμοιβές των αφεντικών για την καλή διαγωγή που επέδειξε.

  13. Σπύρος avatar
    Σπύρος 16/12/2010 19:39:00

    ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

  14. Σπύρος avatar
    Σπύρος 16/12/2010 19:41:43

    ΔΕΝ ντρεπομαι που ειμαι ΕΛΛΗΝΑΣ αυτοι που διελυσαν την ΕΛΛΑΔΑ να ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ.....................

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Σπύρος 16/12/2010 22:59:50

      Αν δεν το γνωρίζεις, ένας φίλος σχολιάζει χρόνια εδώ με το nick "Σπύρος". Μάλλον δεν είσαι αυτός. Άλλαξε ψευδώνυμο.
      Σπύρο, αν είσαι εσύ, οκ.

      • Σπύρος avatar
        Σπύρος @ Προφήτης 16/12/2010 23:04:55

        ΄Αλλος ΣΠΥΡΟΣ είμαι και πρώτη φορά γράφω.

        • Προφήτης avatar
          Προφήτης @ Σπύρος 16/12/2010 23:39:19

          Αν γράφεις πρώτη φόρα άλλαξε ψευδώνυμο.
          "Σπύρος" υπάρχει ήδη, είναι άλλος και αποτελεί άλλη διαδικτυακή ταυτότητα (και οντότητα).

          • Σπυρος T. avatar
            Σπυρος T. @ Προφήτης 16/12/2010 23:45:26

            O.K.

  15. maraki avatar
    maraki 16/12/2010 19:59:04

    Πράγματι αυτή η απρέα διοικεί τη χώρα

    Αυτή η Βάρτζελη είναι λένε η Πρωθυπουργός. Αυτή βάζει και βγάζει υπουργούς και υπονομεύει όποιον δεν γουστάρει. Αυτή έκοψε υπουργήσιμους και υπουργήσιμες, αυτή έκανε υφυπουργούς κάποιες κολλητές της που γελάει ο κόσμος

    Η άλλη η μουσίτσα ο Παμπούκης, απλώς σιγοντάρει, την έχει από κοντά για να είναι στα πράγματα. Και βέβαια κάνει τις ακριβές συμφωνίες...
    Ακόμη και σε υποθέσεις που ανήκουν σε αρμοδιότητα άλλων βουλευτών, αν υπάρχει οικονομικό ενδιαφέρον, στέλνουν τον Παμπούκη

    ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΚΕΦΤΕΙ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ΝΥΧΤΑ;
    Δεν έχουν σκεφτεί ποτέ ότι ο χρόνος δουλεύει για τους κομμένους και τις κομμένες;
    Δεν βλέπουν το ποτάμι της οργής;

  16. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 16/12/2010 20:45:58

    Ενταξει, ειπαμε να κραταμε το φρονημα ψηλα, αλλα και λιγη ουσια δεν βλαπτει!

  17. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 16/12/2010 21:09:51

    Αν ισχύει, πρόκειται μάλλον για θέατρο του παραλόγου. Διότι ο Παπακωνσταντίνου τις αρμοδιότητες δεν τις πήρε μόνος του. Κάποιος του τις ανέθεσε. Και είναι και πολύ ευχαριστημένος απο το πως ο υφιστάμενος του τις ασκεί. Και επιτέλους δικιά του πολιτική εφαρμόζει ο Παπακωνσταντίνου? Εφαρμόζει πολιτική της κυβέρνησης Παπανδρέου την οποία στηρίζουν οι διαμαρτυρόμενοι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ.

  18. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 16/12/2010 21:13:45

    Oποιος την εκανε νωρις ειναι τυχερος.Να δω που θα βρει τη δυναμη αυτος που με την αποχωρηση του θα προκαλεσει πτωση της κυβερνησης.

  19. Panagiotis anagnostopoulos avatar
    Panagiotis anagnostopoulos 16/12/2010 21:15:49

    Ο σοσιαλιστής πρωθυπουργός της Αργεντινής που οδήγησε τη χώρα του στο ΔΝΤ ήταν υπεράνω κάθε υποψίας. Το ίδιο και ο υπουργός οικονομικών του. Όταν η Αργεντινή χρεωκόπησε, τότε κατάλαβαν όλοι το λάθος τους. Η Ελλάδα μπορεί να τα καταφέρει και πρέπει να απαιτήσει τη διαγραφη χρεών της (http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2246.aspx ) πριν είναι αργά.

  20. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 16/12/2010 21:16:58

    Ένας διευθυντής τράπεζας για κάθε δάνειο που υπέγραφε έπαιρνε μπόνους.
    Για 110Δις δάνειο που υπέγραψε αυτός μαζί με τον φίλο του τον ΓΑΠ πόσο μπόνους λέτε να πήραν;
    Θα σας απαντήσω αμέσως:
    "ΤΟΣΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΓΡΑΦΟΥΝ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ"

  21. chris avatar
    chris 16/12/2010 21:17:31

    Το πιο ευκολο που θα μπορουσαν να κανουν ειναι να μην ψηφισουν το
    νομοσχεδιο που διαλυει τις εργασιακες σχεσεις.Αλλα και οι 156 ειναι κοτες.
    Το νου τους ομως γιατι οι μασκες εχουν πεσει και ο καθενας απ αυτους
    ειναι πια υπολογος απεναντι στον ελληνικο λαο και οχι στην κατοχικη
    κυβερνηση που υπηρετουν.

  22. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 16/12/2010 21:27:04

    Το πασοκ είναι εδώ ενωμένο ΔΝΤ.
    Είναι άσχετο με το άρθρο αλλά αξίζει να το δούμε.
    Συμβασιούχος σερβιτόρος του πρωθυπουργού διορίζεται στο υπουργείο Εσωτερικών.

    http://taxalia.blogspot.com/2010/12/blog-post_2257.html

  23. ierofantis avatar
    ierofantis 16/12/2010 21:35:32

    Πάντως για ιστορικούς λόγους αξίζει να κάνουμε μια μικρή αναδρομή για το εργασιακό παρελθόν ορισμένων από τα μπουμπούκια της κυβέρνησής μας, ε; Ο ένας πρώην ΟΟΣΑ, ο άλλος ex- Goldman Sachs, ο τρίτος πρώην σύμβουλος ΔΝΤ...

    Άστα, είναι να σε πιάνει απελπισία...!

  24. perastikos avatar
    perastikos 16/12/2010 21:49:40

    οταν ειδα τον καημένο τον Χατζηδάκη, αυτό που σκέφτηκα ηταν: γιατί αυτόν και όχι τον Παπακωνσταντίνου, τον Πάγκαλο και τους άλλους του ΔΝΤ που βγαίνουν και συνεντευξιάζονται και ανενόχλητοι επισκέπτονται ακόμα τα σκυλάδικα? Τι έκανε ο Χατζηδάκης ωστε να πληρώσει αυτός και οχι οι παραπάνω και τα άλλα πασοκικα λαμόγια με τα γνωστά ονοματεπώνυμα και τo άλλo με τίς 140 offshore εταιρείες?

  25. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 16/12/2010 21:52:13

    Τι κανουν 2 βουλευτες του

    Λαος: βιβλιοπωλειο
    ΚΚΕ: καταληψη
    Συν: νεα κομματα
    Πασοκ:διοριζει ο ενας τα παιδια του αλλου
    της Ν.Δ :περιμενουν καποιον να τους δωσει το λογο.

  26. Aris avatar
    Aris 16/12/2010 21:53:43

    Κανονικά θα έπρεπε να συγκεντρώσουν... πέτρες!

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Aris 16/12/2010 23:37:56

      ΠΕΤΡΕΣ, ΡΟΠΑΛΑ......!!!!!!
      Οχι αυτοι μονο.... ΕΜΕΙΣ!!!!!!!
      ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕΕΕ!!!!
      ΑΝΑΤΡΟΠΗ!!

  27. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/12/2010 22:10:38

    σημειώστε ότι ο ΔΕΣΜΗΕ μπαίνει μέσα από τα αιολικά της Τίνας, και θα αυξήσουν το τέλος υπέρ ΑΠΕ στον λογαριασμό της ΔΕΗ. Εκεί θα δείτε φάσκελα...

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ archaeopteryx 16/12/2010 22:22:12

      Και να σκεφτείς ότι έχουμε φθηνό και υψηλής ενεργειακής απόδοσης καύσιμο που μπορεί να μας καλύψει για 100 χρόνια ακόμη. Τον λιγνήτη. Και ερωτώ ο αφελής. Πόσο είναι το κόστος εγκατάστασης υπερσύγχρονων φίλτρων στις λιγνητικές μονάδες της ΔΕΗ ανά την επικράτεια, για να γλιτώσουμε από τις εκπομπές ρύπων; 1 δις, 2 δις, 3, 5; Πάντως λιγότερα από την χίμαιρα της "πράσινης ανάπτυξης"...!

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ierofantis 16/12/2010 22:50:37

        φίλτρα για CO2 δεν υπάρχουν... φίλτρα για τα κακά πραγματα υπάρχουν. Χωρίς πλάκα, είμαστε εντός προδιαγραφών Κυότο.

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ archaeopteryx 16/12/2010 23:08:36

          Ναι μωρέ αρχαιοπτέρυγα, λες και η κουτσουλιά που είμαστε στον παγκόσμιο χάρτη ξερνάμε όλο του CO2 του πλανήτη. Και βέβαια πιάνουμε τους στόχους του Κιότο. Αφού κανείς από τους μεγάλους δεν τους τηρεί, έ, μένει σε μας (τη Δανία του Νότου) και στους κανονικούς emendal, να κουνάμε τις ανεμογεννήτριες...

        • Enzo avatar
          Enzo @ archaeopteryx 17/12/2010 11:31:51

          τα φιλτρα μας μαραναν.εδω δεν θα εχουμε λεφτα ουτε για το φιλτρο στον απορροφητηρα να αλλαξουμε ετσι οπως παμε.

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ archaeopteryx 17/12/2010 19:11:46

          Μας τα έχουνε κάνει ρόιδο με το CO2, μια χαρά φίλτρα υπάρχουν όπως λέει και ο αρχαίος για αιθάλες και λοιπά ρυπογόνα. Πάω και στοίχημα ότι αν κάποιος κάνει σοβαρή μελέτη, θα διαπιστώσει πως τα χρήματα που έχουνε χαθεί σε νοσήλεια και χαμένες εργατώρες από τους ανθρώπους που νοσησανε σε περιοχές όπως η Πτολεμαίδα, εξαιτίας της έλλειψης φίλτρων (δεν πιάνω καν την ανθρώπινη διάσταση του πόνου και του θανάτου, μιλάμε καθαρά τη γλώσσα του Μαμωνά τώρα) είναι περισσότερα από ότι να περνούσαμε τα φίλτρα!

  28. λαλακης avatar
    λαλακης 16/12/2010 22:55:41

    ΖΗΤΩ Ο ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ

  29. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 16/12/2010 23:02:03

    Ο καθένας που βάζει την υπογραφή του σε κάτι, αναλαμβάνει και την ευθύνη για ότι υπέγραψε. Ο καθένας έχει τη δυνατότητα άρνησης και πολύ περισσότερο οι βουλευτές. Για ότι υπέγραψαν είναι απολύτως υπεύθυνοι. Αν δεν συμφωνούσαν θα μπορούσαν κάλλιστα να διαφοροποιηθούν, να αρνηθούν, να αποχωρήσουν και να διαγραφούν, ή ακόμη και να παραιτηθούν από βουλευτές.

    Η συγκέντρωση υπογραφών (αν αληθεύει), σε τίποτα δεν τους δίνει αμνηστία

  30. ΚΩΣΤΑΣ ΔΝΤπληκτος avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΔΝΤπληκτος 17/12/2010 08:50:21

    Την χώρα μας την διαλύσαμε μόνοι μας με τον τρόπο που ψηφίζουμε, έχοντας πάντα στο μυαλό μας τα μικροσυμφέροντα και τα ρουσφέτια. Ν α βολέψουμε το γιό μας σε βάρος κάποιου έλλου παιδιού κλπ
    Όλοι αυτοί που τους κατηγορούμε είναι εκλεγμένοι από μας(σας)
    Πάμε στοίχημα ότι και μετά από τα όσα τραγικά συμβαίνουν στην χώρα μας, πάλι θα τους ξαναψηφίσετε;
    Αυτοί θα πάνε στην αντιπολίτευση για συγχωροχάρτι και θα ξανακυβερνήσουν (δήθεν) αποστασιοποιημένοι από το παρελθόν τους .
    Και όμως τα ίδια γαϊδούρια θα είναι και πάλι στην βουλή. ΜΕ ΔΙΚΗ ΜΑΣ (ΣΑΣ) ΕΥΘΥΝΗ

  31. Enzo avatar
    Enzo 17/12/2010 11:27:03

    εχουν να σκιστουν πολλα καλσον απο τους βουλευτες του Πασοκ.
    αλλα και απο την αλλη περισσοτερο κινδυνευει ο Γαπ απο το βαθυ Πασοκ παρα απο την αντιπολιτευση. θα το δουμε και αυτο!μην το βρει και απο εκει στο τελος.

  32. popolaros avatar
    popolaros 17/12/2010 14:10:30

    Οι δυο Γιώργιοι Παπα-τζίδες θα φύγουν παρεούλα για τα ξένα.
    Μόλις τελειώσει η εκκαθάριση.

    • Enzo avatar
      Enzo @ popolaros 17/12/2010 15:39:11

      φιλαρακι τιποτα απο αυτα δεν προκειται να γινει.
      το καλοκαιρακι με το καραβακι της γραμμης γυρναγε ο παπ απο σεριφο και καθοταν κανονικα αναμεσα στον κοσμο . δεν ειδα κανεναν να τον κραζει ουτε να τον πειραζει.
      αντε αρκετα με αυτα τα επαναστατικα. αυτοι την δουλεια τους κανουν, εμεις τι κανουμε ειναι το θεμα.
      τιποτα, κοιμομαστε

  33. ruddock avatar
    ruddock 17/12/2010 14:23:03

    Τι πλάκα να διαβάζεις πως "θα φύγουν νύχτα" και άλλα φαιδρά...
    Στενοχωρέθηκε το GAP που θα φύγει νύχτα,ίσα ίσα τον βολεύει κιόλας,στο μουλωχτό,τέτοιος που είναι.
    Ρε παιδιά σοβαρά,νομίζετε πως ιδρώνει το αυτί τους ?
    Νομίζετε μας λυπούνται ?
    Νομίζετε ανησυχούν για τη σωματική τους ακεραιότητα ?
    Πείτε μου που ζείτε και νιώθετε τόσο πλήρεις,θέλω κι εγώ λίγη ουτοπία.



    Μια ζωή στη σφαλιάρα θα είμαστε,τι ντροπή !
    Τι θα έλεγαν για μας ο Πλάτωνας,ο Διογένης Κυνικός,ένας από τους 300 ???

  34. TopGunZ avatar
    TopGunZ 17/12/2010 19:03:19

    Ά ρε καρμοίρηδες, ακόμα αντιπολίτευση κάνετε, η πράσινη μούχλα σας έχει εκφυλίσει τον εγκέφαλο...

  35. TopGunZ avatar
    TopGunZ 17/12/2010 19:05:17

    Μας ξεβρώμισε από την Ολυμπιακή, μέγα ατόπημα απέναντι στην κοσμική θρησκεία του ΠΑΣΟΚισμού...

  36. ευτυχια avatar
    ευτυχια 18/12/2010 00:39:43

    Πάντως με τρόμαξες μ αυτό το απειλητικό "μαζεύουν υπογραφές"!Αν παίξουν και paintball τότε θ ανησυχήσουμε πραγματικά!!!

  37. οργισμένος avatar
    οργισμένος 18/12/2010 12:33:34

    Να δούμε σήμερα, που τους κάλεσε τ' αφεντικό, πόσο κότες είναι κι αυτά για το τι μαζεύουν κλπ εγώ τ' ακούω βερεσέ.
    Αν έχουν κάρκαλα ας βγουν να τα πουν σήμερα στη μάζωξή τους