#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/04/2011 13:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βουλευτές του ΠΑΣΟΚ απέρριψαν κυβερνητικό νομοσχέδιο !!!



Μείζον πολιτικό ζήτημα. Οι βουλευτές του Κοινοβουλευτικού Τομέα Ελέγχου (ΚΤΕ) Οικονομίας του ΠΑΣΟΚ απέρριψαν σήμερα ΟΜΟΦΩΝΑ το νομοσχέδιο για τα "φρουτάκια" που τους παρουσίασε ο κ. Παπακωνσταντίνου.

"Κάγκελο" ο υπουργός ρώτησε τους βουλευτές αν αντιλαμβάνονται ότι αυτό που κάνουν συνιστά κυβερνητική κρίση

"Μας απειλείς;" απάντησαν οι βουλευτές

"Τότε το ζήτημα με υπερβαίνει" απάντησε ο κ. Παπακωνσταντίνου και πρόσθεσε ότι "δημιουργείται μείζον πολιτικό ζήτημα"

Να σημειωθεί ότι το νομοσχέδιο για τα φρουτάκια είχε ήδη εγκριθεί από το υπουργικό συμβούλιο, αφού τέθηκε προηγουμένως σε δημόσια διαβούλευση, πέρασε από νομοπαρασκευαστικές επιτροπές και τελικά κατατέθηκε στην Βουλή.

Πρόκειται δηλαδή για πρωτοφανή πολιτική πράξη των βουλευτών του ΠΑΣΟΚ.

Κατά τα άλλα όλοι αντιλαμβάνονται ότι αν δεν υπήρχε η απεργία των ΜΜΕ ο κ. Παπακωνσταντίνου δεν θα ήταν ήδη υπουργός.

Όπως επίσης όλοι αντιλαμβάνονται τι θα γινόταν αν το νομοσχέδιο είχε πάει στην Ολομέλεια της Βουλής

Τι είπαν οι βουλευτές

«Δεν το ψηφίζω… άν είναι έτσι να νομιμοποιήσουμε τα ναρκωτικά και την πορνεία για να έχει έσοδα το κράτος» προειδοποίησε η Βάσω Παπανδρέου κάνοντας λόγο για «στυγνό εισπρακτικό μέτρο»

«Ο τζόγος υπάρχει. Γιατί να μην εισπράττει το κράτος 700 εκ. ευρώ ετησίως; Τι θέλουμε να γίνουμε Βόρεια Κορέα, να τα απαγορεύσουμε όλα;» φέρεται να της απάντησε ο Γιώργος Παπακωνσταντίνου για να σχολιάσει ο Γιάννης Αμοιρίδης «Δεν είναι ηθικό, το εν λόγω νομοσχέδιο»

«Μας κοροϊδεύετε όταν λετε ότι θα εισπράξετε 700 εκατομμύρια ευρώ, όταν μόνο το πηγαινέλα για τις διατυπώσεις στις Βρυξέλες με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή θα μας πάρει ένα χρόνο. Σε μια χώρα που μπαινοβγαίνει ο Χριστοφοράκος και ο Καραβέλας, μας λες ότι θα ελέγξεις τον τζόγο χωρίς ρυθμιστική αρχή; Είσαι σίγουρος ότι θα είσαι υπουργός του χρόνου όταν θα ρέει το χρήμα;» του είπε ο Δ. Λιτζέρης

Στον πρωθυπουργό...

Ο Γιώργος Παπακωνσταντίνου μετά την επικοινωνία που είχε με τον πρωθυπουργό επιχείρησε να θέσει τους Βουλευτές του ΠΑΣΟΚ προ τετελεσμένων. Η προσπάθειά του όμως απέτυχε και αναγκάσθηκε να τους προειδοποιήσει ότι το θέμα πλέον εναπόκειται στο χειρισμό του από τον ίδιο τον Πρωθυπουργό: «Αυτό που γίνεται με υπερβαίνει. Θα το πάω στον πρωθυπουργό. Αλλά θεωρώ ότι θα έχουμε μεγάλο πρόβλημα στην κυβέρνηση γιατί το νομοσχέδιο έχει περάσει δύο φορές από το υπουργικό συμβούλιο» τους είπε για να σχολιάσει Βουλευτής του ΠΑΣΟΚ που θέλησε να κρατήσει την ανωνυμία του: "Αν είχε σήμερα δελτία ειδήσεων θα είχε πέσει η κυβέρνηση".

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 07/04/2011 14:01:06

    Φέρ'τε τα ποπ-κορν!! Γουστάρω! :lol:

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Nick 07/04/2011 16:45:33

      :D

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ Nick 07/04/2011 22:13:25

      Εγώ δεν γουστάρω καθόλου, γιατί μιλάμε για τη χώρα μου. Η πολιτική δεν είναι θέαμα και η αντιπολίτευση πρέπει να βγει μπροστά.

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ Δήμος 07/04/2011 22:59:46

        Η ποια;

        • vel avatar
          vel @ Γιώργος 08/04/2011 00:07:27

          Η ποιά;

          • Apollonios avatar
            Apollonios @ vel 08/04/2011 03:05:18

            Τελικά την αντιπολίτευση θα την "παίξει" κι αυτήν το ΠΑΣΟΚ

    • kostis avatar
      kostis @ Nick 08/04/2011 08:53:25

      νομίζω πως το νομοσχέδιο για τα φρουτάκια είναι χρήσιμο. Διότι έτσι πλήττονται κατά κάποιον τρόπο οι "μεγαλοκαζινάδες", οι οποίοι θέλουν να μονοπωλούν τον τζόγο, ο οποίος ούτως ή άλλως υπάρχει.

  2. Misha avatar
    Misha 07/04/2011 14:01:35

    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Aν οι βολευτες του Παφοκ έκαναν τέτοιο πράγμα και επιμείνουν, το τέλος της ληστοσυμμορίας του ΓΑΠ είναι πολύ πολύ κοντά!!!

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ Misha 07/04/2011 19:13:38

      Έτσι...
      Καιρός ήταν!

    • ο Μήτσος avatar
      ο Μήτσος @ Misha 08/04/2011 00:08:25

      όχι και Μπαφόκ!

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Misha 08/04/2011 02:27:47

      ΑΜΗΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!! Αλλα τα.... μμε απεργουν γι αυτο ΔΕΝ ΤΟ ΜΑΘΑΜΕ ΕΠΙΣΗΜΩΣ....
      Σημερα ,αυριο πεφτει και την ΚΥΡΙΑΚΗ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ο παπανδρεου που γι αυτο τοσες μερες ηταν εξαφανισμενος....ετοιμαζοταν!!!!!!!!!!!!!!!

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/04/2011 14:05:08

    σελ 114, Ιδια Εκθεση !!! ( η πιο σημαντικη ΣΕΛΙΔΑ !!! )
    − Collect further revenue from the licensing of gaming of at least EUR 225 million in one-off sales of licences and increase the annual yield from royalties by an addition EUR 400 million;

    χαχαχαα ανταρτες του φρουτου.. το αλλο το φρουτο που εχουν πανω δεν το βλεπουν???

    Νας σας βαλω και ενα κερασακι της Τινας?? Αρχαιε αφιερωμενο !!!!!!!!!!!!!
    - Fully implement the green tax???? and increase its annual yield by least!!!! Euro 150 million;

    Εγω θα τους περιμενω στη γωνια!!!! ΟΛΟΥΣ........

    ΠΠ

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/04/2011 15:17:01

      Διαβάζω, διαβάζω... και ζαλίζομαι...με αυτό το κείμενο ζουρλομανδύα μας έχουν ντύσει, τρελό κοστούμι

  4. Κρης avatar
    Κρης 07/04/2011 14:06:07

    Το ν/σ έτσι όπως ειναι Δεν ''περνάει'' από την ΕΕ
    προχθές το ξαναστείλανε δεύτερη φορά
    http://www.capital.gr/News.asp?id=1166673
    με την διαδικασια του κατεπείγοντος
    - ώστε να εξεταστεί μέσα σε ενα μηνα-.
    Αλλά μάλλον δεν κανανε καμία αλλαγη σε σχεση με την πρωτη φορα
    http://www.capital.gr/news.asp?id=1162845
    που τους το γυρισαν πισω απο την ΕΕ

    Η αναφορά στο TRIS
    http://bit.ly/dZIQsE
    το κείμενο που έστειλαν
    http://bit.ly/gJ4mOT
    και το κείμενο που εχει πάει στην Βουλή
    http://bit.ly/h0iPpH

  5. kapsiotis avatar
    kapsiotis 07/04/2011 14:09:31

    Άρχισαν τα όργανα... ! Και η κ. Διαμαντοπούλου κλείνει νωρίτερα τα σχολεία τα οποία ως γνωστόν χρησιμοποιούνται και ως εκλογικά κέντρα... Λέτε να ... προσφύγουν στις κάλπες, γιατί αυτό το "αδειασμα" στον Παπαμνημόνιο λέει πολλά..!
    (Έπρεπε να μετατρέψουν τη χώρα σε ένα απέραντο καζίνο για να αντιδράσουν οι κ. κ. βουλευτές....)

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/04/2011 14:11:02

    Γνωριζετε τι εχει δηλωσει ?????
    Ενω οταν ηταν αφεντικο των τοκων δηλωνε οτι "η Οικονομια μας εφυγε απο την 2η Εθνικη και ειναι πλεον στην Πρωτη Εθνικη !!!...."

    Οταν εφυγε απο τη διαχειρηση του τοκου, πηγε στο Αλ Τζαζιρα και δηλωσε.....
    "Greece lacks a built in culture of stability and dicipline !!!"

    Απορρειτε ΣΗΜΕΡΑ που μας λεει καφρους ο συντροφος του και λαμογια/διεφθαρμενους το αφεντικο τους??

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/04/2011 14:11:25

      * ο Γιαννος!

      ΠΠ

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/04/2011 15:19:11

        Ναι, τον έχει ο Χατζηστεφάνου στο ντοκυμαντέρ που του κόστισε τη δουλειά του. Κι άλλα μαργαριτάρια θα βγούνε σιγά σιγά. Τρομάζω στην ιδέα να δούμε τί άλλο είχα πεί ο Τσάρος της μπανάνας

        • Orestios avatar
          Orestios @ ΝΙΚΟΛΑΣ 07/04/2011 16:31:06

          Το GAP πάντως αποκαλούσε όλους τους Έλληνες απατεώνες.,

      • vel avatar
        vel @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/04/2011 00:09:05

        ΕΙΣΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ!!!

        • vel avatar
          vel @ vel 08/04/2011 00:09:58

          το σχόλιο στον ΠΠ βεβαίως βεβαίως..

  7. drider avatar
    drider 07/04/2011 14:13:22

    Χαλαρώστε, θα τροποποιηθεί και θα ξανακατεβεί για συζήτηση το ν/σ... Και θα το ψηφίσουν. Αυτά είναι τα αντάρτικα των βολευτών!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ drider 07/04/2011 14:32:19

      εε ναι να παρουν και τους 16 μισθους και τις υπερωριες οι υπαλληλοι της Βουλης !!
      γραφε ξηλωνε σβησε πανε μπρος πισω σε δουλεια να βρισκομαστε.

      Γιατι δεν κρατα τις αδειες το κρατος και να ΤΙΤΛΟΠΟΙΗΣΕΙ τα Μελλοντικα εσοδα σε Ομολογα???? ΝΑ ερθουν και οι τουριστες να παιζουν νε την ψυχη τους!!! ΘΑ βγαλει 20 φορες απ οσα θα παρει απ τις αδειες και τα δικαιωματα !! σε ! ΜΗΝΑ
      ΔΥΣΚΟΛΟ??
      ααα δε θελουν να παιζεις το παιχνιδι τους... τι εισαι εσυ?? Τραπεζα??

      ΠΠ

  8. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 07/04/2011 14:15:51

    Η σελίδα αυτή κοστίζει πάνω από 5 δις ευρώ! Πανάκριβη!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 07/04/2011 14:29:05

      μα καλα κανεις δεν διαβαζει?? εχουν ξεχασει την αναγνωση ολοι...
      πανω κατω δεξια αριστερα.. σε ολες τις διαστασεις!

      ΠΠ

      σ ευχαριστω και παλι για το κειμενο !!! ειναι εργαλειο και ηρθε την καταλληλη στιγμη που μας πουλανε σταχτη.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/04/2011 16:18:34

        μα από ποιό κείμενο;; Βάλε κανέν λινκ να χαζεύουμε και εμείς...

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 07/04/2011 16:22:45

          EU The Economic Adjustment Programme for Greece Winter 2011.pdf
          http://www.filefactory.com/file/ca9e01a/n/EU_The_Economic_Adjustment_Programme_for_Greece_Winter_2011.pdf

          ΠΠ

  9. Κρης avatar
    Κρης 07/04/2011 14:22:42

    δεν ειναι δικο μας φαινομενο μονο.
    Και στην Κυπρο τα ιδια γινονται
    Μύλος το νομοσχέδιο για τον τζόγο (24/03)
    http://is.gd/GV7EVb
    Ο τζόγος έπληξε τη Βουλή (01/04)
    Καβγάδες για συμφέροντα βουλευτών, στον αέρα ο νόμος για τα καζίνο
    http://www.philenews.com/main/1,1,22,0,64007-.aspx

  10. ΓΙΆΝΝΗΣ ΔΙΑΤΙΚΟΣ avatar
    ΓΙΆΝΝΗΣ ΔΙΑΤΙΚΟΣ 07/04/2011 14:49:49

    Να δείτε όλοι το τέλος του ντοκιμοντέρ του Αρη Χατζηστεφάνου. Πολύ μεγάλος συμβολισμός.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΓΙΆΝΝΗΣ ΔΙΑΤΙΚΟΣ 07/04/2011 15:19:41

      +10000

    • Μisha avatar
      Μisha @ ΓΙΆΝΝΗΣ ΔΙΑΤΙΚΟΣ 07/04/2011 16:03:45

      Χατζηστεφάνου: RESPECT

  11. Έρεβος avatar
    Έρεβος 07/04/2011 14:56:09

    Οπότε τώρα τι γίνεται;
    Τον Ιούλιο αναδιάρθρωση και τον Αύγουστο εκλογές;
    Ή τον Ιούλιο εκλογές και τον Αύγουστο αναδιάρθρωση;

    • thanasis avatar
      thanasis @ Έρεβος 07/04/2011 16:40:15

      δεν θα γινει αναδιαρθρωση λεει ο παπακωνσταντινου
      αλλα πισω απο τις κλειστες πορτες την προετοιμαζει
      θα την παθη σαν τον βοσκο που ελεγε λυκος
      λυκος την πρωτη ετρεξαν οι χωρικοι να σωσουν το κοπαδι
      την δευτερη το ιδιο,οταν ομως εμφανηστικε ο λυκος
      το κοπαδι φαγωθηκε και κανενας δεν ετρεξε να σωσει το κοπαδι

  12. Αλεξανδρος avatar
    Αλεξανδρος 07/04/2011 15:02:46

    Αναρωτιεμαι ΑΝ σημερα και μεχρι τη Δευτερα τα ΜΜΕ της διαπλοκης δεν ειχαν απεργια θα γινοταν η ΄΄ανατρσια΄΄ των ΄΄βουλευτων΄΄ του ΘΑΣΟΚ?????
    Τσαμπα μαγκες......αν ειμουν δημοσιγραφος θα με ετρωγε να γινω απεργοσπαστης μονο κα μονο για να τους κανω ρομπα!!!!!

    • Κρης avatar
      Κρης @ Αλεξανδρος 07/04/2011 15:16:50

      εχει γινει ηδη αναφορα στο capital αλλα και στο
      site του skai στα πολιτικά ,
      με την επισημανση ότι θα αναφερουν και τους διαλογους
      της «ανταρσίας» των Βουλευτών του ΠΑΣΟΚ.

    • Κρης avatar
      Κρης @ Αλεξανδρος 07/04/2011 15:16:50

      εχει γινει ηδη αναφορα στο capital αλλα και στο
      site του skai στα πολιτικά ,
      με την επισημανση ότι θα αναφερουν και τους διαλογους
      της «ανταρσίας» των Βουλευτών του ΠΑΣΟΚ.

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ Κρης 07/04/2011 15:20:38

        Σωστός. Προσοχή μόνο με το capital, φιλτράρει τις ειδήσεις, καλό σάιτ αλλά πάει με το γκουβέρνο

        • neotera avatar
          neotera @ ΝΙΚΟΛΑΣ 07/04/2011 18:27:40

          Ξέρεις πόσα έπαιρνε το χρόνο ο ΔΟΛιος μπόσης από την ΕΡΤ για 10 χρόνια επί Σημίτη και επί κωστάκη για την ολοκληρωτική μετάλλαξη με ξένο πρόγραμμα και ξένες ειδήσεις των κρατικών καναλιώνε ? Σου πω εγώ... Συν 50% απ' όσα έπαιρνε η αγαπημένη παρουσιάστρια του γιωργάκη που απέπλευσε εσχάτως για πιό ήρεμα νερά...

          • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
            ΝΙΚΟΛΑΣ @ neotera 07/04/2011 21:49:29

            Πέστα καλέ σε ευρώ, μη μου βάζεις γρίφους..

  13. Enzo avatar
    Enzo 07/04/2011 15:03:49

    εγω φοβαμαι μην προλαβει το βαθυ Πασοκ τον Σαμαρα και ριξει πρωτο τον γαπ και την παρεα του.
    θα ειναι κριμα, θα εχει χαθει ολη η δοξα για τον Σαμαρα και την παραταξη.

    • jkr avatar
      jkr @ Enzo 07/04/2011 15:31:00

      καλό....!!!

    • nai avatar
      nai @ Enzo 07/04/2011 22:06:44

      Για θυμησε μου ποιοι εχουν μεινει στο βαθυ ταφοκ..σορρυ πατοκ ..σορρυ θασοκ...σορρυ Παγκοσμιο Σοσιαληστρικο Κουνημα.. Αντε να δουμε ποιος θα φαει την δοξα στην μαπα...Αντε γιατι το γιαουρτι δεν επηξε μονο εγινε ασβεστης...και πετρωσε...

  14. zio avatar
    zio 07/04/2011 15:11:23

    γιατί δεν συνεχίζει να υπογράφει ο ίδιος τα νομοσχέδια, όπως έκανε μέχρι τώρα, αλλά τα φέρνει πλέον προς ψήφιση? μας δουλεύουν κανονικά και με το νόμο ή κάτι άλλο ετοιμάζουν?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ zio 07/04/2011 16:49:59

      εχει πηξει το γιαουρτι !! πετρα εχει γινει....

      ΠΠ

  15. popolaros avatar
    popolaros 07/04/2011 15:16:25

    Με έφτιαξες μεσημεριάτικα φάκτορα.
    Γουστάρω πολύ...θα ήθελα να έβλεπα τη φάτσα του giorgo No2.

    • xenios avatar
      xenios @ popolaros 07/04/2011 15:21:45

      Που να πάρει έχει και απεργία και δεν θα δούμε την φάτσα :(
      Εκλογές μετά το Πάσχα μάλλον, άντε καλή Ανάσταση.

  16. ΤΣΟΥΚΑΛΑ ΝΕΛΛΗ avatar
    ΤΣΟΥΚΑΛΑ ΝΕΛΛΗ 07/04/2011 15:25:39

    Μα ήταν προφανές οτι το ΜΜΕ για να κάνουν απεργία διαρκείας κάτι έχουν εντολή να κρύψουν.Και πολύ φοβάμαι οτι η "'ανταρσία"' αυτή είναι η αιχμή του δόρατος.Κάτι πιο σοβαρό δεν θέλουν να μάθουμε

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΤΣΟΥΚΑΛΑ ΝΕΛΛΗ 07/04/2011 21:50:41

      Κι εγώ το φοβάμαι..

  17. nick avatar
    nick 07/04/2011 15:36:12

    Δεν έχουν την εμπιστοσύνη του λαού, δεν έχουν την εμπιστοσύνη ούτε καν των βουλευτών τους. Έχουν την εμπιστοσύνη των διεθνών τοκογλύφων και των πουλημένων δημοσιογράφων (που τυχαία απεργούν σήμερα). Παραιτηθείτε τώρα αποτυχημένοι...
    Υ.Γ. Μήπως ήρθε η ώρα για πρόταση μομφής στον πιο αποτυχημένο Υπ. Οικονομικών από το 1821 και μετά;

  18. Orestios avatar
    Orestios 07/04/2011 15:38:23

    Λόγια Πασόκων=Λόγια αναξιόπιστων

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ @ Orestios 07/04/2011 16:11:05

      + 1000

  19. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ 07/04/2011 16:10:39

    Μην χαιρεστε...ετσι φωναξαν σημερα....για τον φοβο των Ιουδαιων!!!!
    Θα εχει αξια και ενδιαφερον εαν στις 15 Απριλιου αντιδρασουν στα καινουργια μετρα που ερχονται. Τους ακουσατε να φωναζουν για την ανεργια που ειναι στα υψη, για τους μισθους που μειωθηκαν και θα μειωθουν; Ακρα του ταφου σιωπη.... Για τα νοσοκομεια; Για τα σχολεια; Αχνα....
    Τη λυση θα την δωσει ο λαος εαν αντιδρασει συλλογικα κατω απο μια σημαια, την ελληνικη, αφηνοντας στην ακρη τα κομματικα λαβαρα. Και μετα τα κομματα θα πρεπει να αποδειξουν οτι διδαχτηκαν απο τα λαθη τους. Ειναι δε καιρος μερικοιοι να αποχωρησουν μονοι τους απο την πολιτικη πριν τους διασκορπισει η καταιγιδα που θα ξεσπασει αργα η γρηγορα.!!!!

    Πανω απο ολα πρεπει να βαλουμε την εθνικη αξιοπρεπεια, την αξιοπρεπεια του καθε Ελληνα. Πρεπει να γινουμε ολοι επαιτες για να καταλαβουμε που μας οδηγουν; Δεν εχουμε την δυνατοτητα να κρινουμε μονοι μας την κατασταση; Περιμενουμε απο αλλους; Απο ποιους αραγε; Τα σημαδια ειναι φανερα εμπρος μας πλεον...μην τα αγνοουμε. Θαρρος χρειαζεται και καθαρη συνειδηση!
    Ας Τολμησουμε!!!!

    • thanasis avatar
      thanasis @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ 07/04/2011 16:43:16

      ειναι γλυκια η αποζημιωση του βουλευτη, ετσι μην περιμενεται
      λεονταρισμους διοτι μετα τις εκλογες αρκετοι απο αυτους
      που βρυχονται τωρα δεν θα ειναι ουτε καν βουλευτες

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ thanasis 07/04/2011 16:50:43

        η εξουσια του Μαυρογιαλουρου.

        ΠΠ

  20. kakofonix avatar
    kakofonix 07/04/2011 16:24:55

    Μόλις τελείωσα τη δεύτερη θέαση. Συγκλονιστικό. To GAP βάζει το σακάκι και ακούγεται ο ήχος από το ελικόπτερο. Τα σέβη μου στο δημοσιογράφο, Σπαρτιάτης με κεφαλαίο.

    Φάκτορα, το θέλουμε οπωσδήποτε σε έκδοση download για προβολές σε σχολεία κλπ.

    • Orestios avatar
      Orestios @ kakofonix 07/04/2011 16:32:00

      Δεν πρέπει να αφήσουμε κανέναν να διαφύγει από το Καθαρτήριο.

      • kakofonix avatar
        kakofonix @ Orestios 07/04/2011 16:57:11

        Μπορείτε και χωρίς να γκαρίζετε.
        Το λένε επιχειρήματα έναντι κραυγών, κάτι σαν το πετρέλαιο αντί φαρμάκων

    • Δόκ avatar
      Δόκ @ kakofonix 08/04/2011 09:50:02

      Έκδοση download υπάρχει και σε torrent

      h++p://www.google.gr/search?hl=el&q=deptocracy+torrent&aq=f&aqi=&aql=&oq=

  21. kakofonix avatar
    kakofonix 07/04/2011 16:27:22

    Ξέρουνε για την αναδιάρθρωση και παίρνουν θέσεις εν όψει επόμενης μέρας. Η κυβέρνηση μετράει μέρες.

    • Orestios avatar
      Orestios @ kakofonix 07/04/2011 16:32:49

      Αναδιάρθρωση το λέμε τώρα??????????????

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ @ kakofonix 07/04/2011 16:39:56

      Αν εχουν το θαρρος της γνωμης τους ας ξαναπουν οχι και στο νομοσχεδιο αυτο οταν το επαναφερουν για συζητηση και σε καθε νεο επαχθες μετρο που ετοιμαζει η κυβερνηση.

  22. thanasis avatar
    thanasis 07/04/2011 16:35:51

    υπαρχει μια σοφη ελληνικη παροιμια που
    λεει λαγος πιπερι εσπερνε κακο στην
    κεφαλη του. προεκλογικα ο παπανδρεου
    ελεγε οι ελληνες ειναι λαμογια
    πως περιμενει η τροικα να τον πιστεψη οταν ειναι
    ενας απο εμας

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ thanasis 07/04/2011 16:48:57

      μωρε τον εχουν παρει χαμπαρι τι ντουροστικ ειναι !!
      και βρηκαν πορτα και μπηκαν..
      αυτο χαιρεται να χαιρεταει και να ειναι "εκει"...
      νομιζει οτι ειμαστε το 81 του μπαμπα του που οτι ελεγαν περνουσε αφιλτραριστο !!
      κουνια αμερικανική που τον κουναγε !!

      ΠΠ
      ατιμε Κολομβε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΧΡΩΣΤΑΣ !!

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/04/2011 18:23:58

        ΠΠ
        ατιμε Κολομβε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΧΡΩΣΤΑΣ !!

        Αγαπητέ φίλε ΠΠ, το σχόλιο σου αυτό όλα τα λεφτά.

        Με εκτίμηση

        Αρκάς

      • airmike avatar
        airmike @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/04/2011 08:24:02

        Πες τα χρυσοστομε, ν' αγιασει το στομα σου...

    • Orestios avatar
      Orestios @ thanasis 07/04/2011 17:02:26

      Thanasis αν δεν σε πειράζει να σε λένε λαμόγιο, πάω πάσο.
      Κράτα το όμως για τον εαυτό του ή μοιράσου το με το GAP.
      Για κακή σου τύχη δεν είμαστε όλοι λαμόγια.

    • Tasos avatar
      Tasos @ thanasis 07/04/2011 20:13:54

      Λαγός την φτέρη έσειε ! ! !

      Που την άκουσες την παράφραση ???

  23. kakofonix avatar
    kakofonix 07/04/2011 16:45:18

    To skai.gr έχει ανανεώσει την είδηση με ζουμερούς διαλόγους. Το xrimanews κάνει λόγο για ήττα του παιδιού και πρόβλημα στα έσοδα (είχε υπολογίσει 700εκ ο φωστήρας). Απεργία ξεαπεργία, έγινε ρόμπα. Το δίκτυο κυριαρχεί.

    • Nick avatar
      Nick @ kakofonix 07/04/2011 16:53:56

      Παράθεση από το skai.gr (h++p://www.skai.gr/news/politics/article/166722/adrsia-vouleuton-sto-kte-pasok-kata-papakonstadinou-/)

      ""Ο Δημήτρης Λιτζέρης, σύμφωνα με πληροφορίες, ανέβασε τους τόνους και απευθυνόμενος στον υπουργό Οικονομικών είπε: «Μας κοροϊδεύετε όταν λετε ότι θα εισπράξετε 700 εκατομμύρια ευρώ, όταν μόνο το πηγαινέλα για τις διατυπώσεις στις Βρυξέλες με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή θα μας πάρει ένα χρόνο. Σε μια χώρα που μπαινοβγαίνει ο Χριστοφοράκος και ο Καραβέλας, μας λες ότι θα ελέγξεις τον τζόγο χωρίς ρυθμιστική αρχή; Είσαι σίγουρος ότι θα είσαι υπουργός του χρόνου όταν θα ρέει το χρήμα;»""
      --------------------

      Αν όντως ελέχθη τέτοιο πράγμα, μάλλον τετέλεσθαι το ΠΑΣΟΚ.

  24. Orestios avatar
    Orestios 07/04/2011 17:05:28

    Να τον αφήσουμε να διαφύγει σαν να μην έγινε τίποτα?
    Για να γλεντάει τα Τ+10 (και όχι μόνο) με τα καλαμάρια στην Τάμπα?

  25. SPYROS T. avatar
    SPYROS T. 07/04/2011 17:33:16

    Στην Αθήνα στα δυτικά προάστια ΔΕΝ υπάρχει καφενείο ή καφετέρια που να μην έχει 5-6 υπολογιστές με φρουτάκια!

    Ιδιοκτήτες των χώρων αυτών είναι κάτι τύποι σαν αυτούς τους 217 που έπιασαν πρόσφατα.

    Άδικο έχει όποιος θέλει να τους πάρει φόρο;;;;

    Τί έγινε, συνταχθήκαμε με τη Βάσω και το "βαθύ" ΠΑΣΟΚ;;;

    • boanerges avatar
      boanerges @ SPYROS T. 07/04/2011 18:18:06

      Ενώ αν κάνουμε τη χώρα μια απέραντη "φρουτιέρα" θα είναι καλύτερα ε; τι θες να γίνει, να συνταχθούμε με τους "φρουτέμπορους"; καλά έκανε το βαθύ ΠΑΣΟΚ και καταψήφισε το νομοσχέδιο. Αυτό δε σημαίνει βεβαίως ότι παίρνει άφεση αμαρτιών για τα υπόλοιπα και κυρίως για εθνικά θέματα και για το μνημόνιο έτσι; κίνηση αυτοσυντήρησης ήταν εκ μέρους τους. Ξέρουν αυτοί...

      • boanerges avatar
        boanerges @ boanerges 07/04/2011 18:20:46

        Απαντούσα στον κύριο που έλεγε για τα φρουτάκια στη Δυτική Αττική. Πως μπερδευτήκαμε έτσι;

        • xmm avatar
          xmm @ boanerges 07/04/2011 20:49:20

          θυμαμαι πριν χρονια ταξιδι στην ισπανια και για πρωτη φορα εβλεπα το θεαμα με τα φρουτακια παντου.
          να πω κατι;
          αηδιαστικο
          ας χρεωκοπησουμε καλυτερα απο το αν για να μην χρεωκοπησουμε3 πρεπει να τα παρουμε απο συνταξιουχους που δεν εχουν τιποτα καλυτερο να κανουν και απο πιτσιρικια που τρωνε το χαρτζηλικι
          χρεωκοπία καλύτερα

      • Greece Pleading avatar
        Greece Pleading @ boanerges 07/04/2011 23:43:32

        Θα γλιτωνε και καμια κοπελα τη πορνεια απο αυτες τις εμφανισημες που συνηθως προσλαμβανουν στα φρουταδικα. Τωρα δεν εχει εναλακτικη.
        Και καλα η Βασω νοιαστηκε μην παρει αμπαριζα και νομιμοποιησει και τη πορνεια ο ΓΑΠ, να χαμε να λεγαμε.
        ΚΑΙ ΚΑΛΑ!

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ SPYROS T. 07/04/2011 23:46:11

      "Τί έγινε, συνταχθήκαμε με τη Βάσω και το “βαθύ” ΠΑΣΟΚ;;;"

      ναι, αμα π.χ. τις παρεις κι αυτο της Βασως πως μετα το κοριτσι θα βγαινει στην κενωνια να λεει οτι το κουτελο το φαρδυ που εχει, το εχει καθαρο!
      Αμ πως!
      Σας γλιτωσα απο τα φρουτακια, κυριοι!
      Ψηφιστε με!
      Τωρα αν δυο στενα παρακατω κανουν πεεζοδρομιο οι Εληνιδες απ την ανεχεια...Ααααα! Αυτο δεν την απασχολει καθολου!

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ SPYROS T. 07/04/2011 23:48:54

      "Ιδιοκτήτες των χώρων αυτών είναι κάτι τύποι σαν αυτούς τους 217 που έπιασαν πρόσφατα."

      Ειδες πως "συνεπεσε" το μαζεμα αυτων των κυριων με το ψηφισμα για τα φρουτακια?
      Ειδες! Ειδες!
      Τι σου κανουν οι συμπτωσεις!!!
      Ολο συμπτωσεις αυτο το ΠΑΣΟΚ!
      Ολο συμπτωσεις!

  26. kiki avatar
    kiki 07/04/2011 18:02:17

    Παιδες της ΝΔ, στειλτε με μειλ, στα κεντρικα την Χρεωκρατια , να την εμπαιδωσουν, για να ξερουν τι ζηταει ο λαος , και να μας σεβαστουν.
    Επαχθες και απεχθες χρεος , μια και εξω.
    Και ας τελειωνει πολιτισμενα ο Χατζηστεφανου τον οποιο πρεπει να ευχαριστησουμε ολοι οι Ελληνες γιαυτο το καταπληκτικο βιντεο , ανοιγματος του πνευματος μας του ημικοιμισμενου, εγω δεν θελω να ακουσω ηχους ελικοπτερου, τα μανταλα να πεσουν βαρεια και δημευση της περιουσιας των.

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ kiki 07/04/2011 18:33:49

      Ο ήχος του ελικοπτέρου στο τέλος ως υπόκρουση στο "πάμε" του δωσίλογου...όλα τα λεφτά!

  27. anonymos avatar
    anonymos 07/04/2011 18:27:33

    Οι τελευταίες μέρες της Πομπηίας

  28. μετρό-στάση γουδί avatar
    μετρό-στάση γουδί 07/04/2011 18:27:39

    οι καλλιεργητες βιολογικων φρουτων τι θεση παιρνουν?

  29. περιπετών avatar
    περιπετών 07/04/2011 18:38:33

    Για τους ανυποψίαστους:

    Η τακτική αυτή περιγράφεται στα εγχειρίδια επιβολής εντός αστικών δημοκρατικών πολιτευμάτων. Απλουστευτικά αλλά πολύ εύστοχα λέγεται και "ο κακός κι ο καλός μπάτσος". Φέρνουμε ένα νομοσχέδιο που προβλέπει την μαζική δολοφονία όλων μας. Ξεσηκώνονται οι συμπολιτευόμενοι "καλοί μπάτσοι", αλλάζει το νομοσχέδιο και αυτή την φορά προβλέπει την δολοφονία των άνω των 70 και κάτω των 30. Οπότε γίνεται ο "συμβιβασμός" και ζήσαν αυτή καλά και το πόπολο που χαίρεται κιόλας διότι υπάρχουν και κάποιοι καλοί μπάτσοι στην υπόθεση, χειρότερα.

    • xmm avatar
      xmm @ περιπετών 07/04/2011 20:53:28

      ++

  30. Ermippos avatar
    Ermippos 07/04/2011 19:19:01

    Το γεγονός ότι η βουλή απέρριψε ένα νομοσχέδιο της εκτελεστικής εξουσίας, από την οποία κατά τις επιταγές του Συντάγματος είναι ανεξάρτητη, μόνο ως δείγμα υγείας του πολιτικού συστήματος θα μπορούσε να εκληφθεί. Στις σοβαρές χώρες, που διοικούνται με κανόνες, και όχι από παρέες φίλων και κολλητών, κυβερνητική κρίση προκαλείται μόνον με της άρση της εμπιστοσύνης της βουλής προς την κυβέρνηση.

    Ίσως είναι είναι ώρα να αντιληφθούμε ότι τα προβλήματα της χώρας είναι βαθιά και μεγάλα και ως τέτοια έχουν τις ρίζες τους στα θεμέλια του οικοδομήματος και όχι στους ορόφους. Η πρώτη αρχή που διέπει την λειτουργία μια δημοκρατίας είναι η διάκριση των εξουσιών. Ο βασικότερος παράγων αυτοδιόρθωσης του συστήματος. Εάν καταργηθεί, όπως έγινε στα καθ' ημάς, με την πρωθυπουργική δημοκρατία στην οποία ακόμη επιμένουμε, όλο το σύστημα αρχίζει να υπόκειται σε ανεξέλεγκτες στρεβλώσεις.

    Κανονικά θα έπρεπε να ευχόμαστε η σημερινή πράξη να είναι μια ελπιδοφόρα αρχή. Αν η χώρα αποκτήσει ανεξάρτητη βουλή (και όχι στάβλο κολάκων και εηαρτημένων προσαρτημάτων της εκάστοτε πρωθυπουργικής παράγκας) και δικαιοσύνη θα έχει λύσει το μεγαλύτερο από τα προβλήματα της και θα μπορεί να ελπίζει για το μέλλον.

    Αντί να οικτίρει το ΠΑΣΟΚ η ΝΔ θα έπρεπε να το μιμείται σε αυτό το ζήτημα. Για σκεφθείτε, για παράδειγμα, να λέγαμε ότι για μια εβδομάδα ο κάθε ένας μέσα στο κόμμα θα μπορούσε χωρίς συνέπειες να πει την πραγματική του άποψη. Αυτήν που κρύβει μέσα του. Και όχι την επίσημη της αγοράς, αυτήν που ψελλίζει φοβισμένος, κοιτώντας δεξιά αριστερά με άγχος μήπως δυσαρεστήσει κάποιον και με αγωνία να τους έχει όλους ευχαριστημένους. Σε μια βδομάδα λοιπόν θα ξεκαθάριζε η ήρα από το στάρι και ο όρος εσωστρέφεια θα είχε επιστρέψει οριστικά στα λεξικά. Αυτά βέβαια έχουν κόστος. Όταν βγαίνεις από την αποστήθιση και προσπαθείς να γίνει δημιουργικός μαθητής μπορεί να κάνει και λάθη. Και μεις φαίνεται δεν αντέχουμε το κόστος των λαθών μας. Αν το αντέχαμε δεν θα φτάναμε εδώ που φτάσαμε. Διότι είναι προφανές. Πολιτική με σκοπιμότητες δεν γίνεται. Στην αρχή θα είναι καλά. Μοιραία όμως κάποτε κάπου θα σκοντάψει. Ο κόσμος είναι περίπλοκος και οι δολοπλόκοι και διπλοπρόσωποι μαυρογυαλούροι δεν μπορεί να τα προβλέψουν όλα. Και ούτε οικονομία γίνεται. Ούτε κοινωνική συναίνεση. Ούτε ανάπτυξη. Ούτε τίποτε άλλο από όλα όσα χρειαζόμαστε.

    Όλα αυτά είναι γραμμένα στα θεμελιώδη άρθρα του Συντάγματος για όποιον έχει διάθεση να τα διαβάσει. Οι θεσμοί σώζουν, όχι οι αρχηγοί.

    Και ξέρετε καλά ότι ούτε είμαι ούτε υπήρξα ποτέ ΠΑΣΟΚ.

    • mpagiatis avatar
      mpagiatis @ Ermippos 07/04/2011 20:43:09

      +1000

  31. Ermippos avatar
    Ermippos 07/04/2011 19:25:37

    Και μην μου πείτε ότι είμαι εύπιστος διότι, όπως κάθε φορά, έτσι και ετούτη, πάλι κάτι κρύβεται από πίσω. Κάποιο μυστικό σχέδιο του ΠΑΣΟΚ που είναι "μανούλα σαυτά". Αν είναι κάτι άλλο που επίσης χρειαζόμαστε είναι να μάθουμε να πιστεύουμε ο ένας τον άλλον. Λίγη καλοπιστία λοιπόν δεν βλάπτει. Ακόμη και αν την πρώτη φορά ή την δεύτερη βγούμε χαμένοι. Επειδή την τρίτη θα κερδίσουμε, μια και θα έχουμε αποκτήσει το ηθικό πλεονέκτημα που είναι ισχυρότερο από κάθε όπλο και κάθε σατανική συνωμοσία.

  32. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 07/04/2011 20:09:28

    Ροδοκόκκινο τον βλέπω. Πρέπει να τον προσέξουν, φοβούμαι ότι χρειάζεται φροντίδα και Proderm....

  33. η Dimi avatar
    η Dimi 07/04/2011 20:56:27

    Τη νύχτα αγαπούν οι μασκαρεμένοι «εκ των έσω εχθροί» και λάτρεις του Μαύρου. Νύχτα απεργάζοντται οι δωσίλογοι, τη κατάρρευση των πυλώνων της Πατρίδας. Νύχτα περνάνε τα νομοσχέδια-μνημόσυνα της Ελληνικής Κυριαρχίας. Νύχτα κατέθεσαν και το νομοσχέδιο γιά τα πολύχρωμα «φρουτάκια». Ενθερμος υποστηρικτής τους, ο καμαρώτος του τιμονιέρη Τιτανικού Τους. Ξεχνoύν οι υπερόπτες ότι έχουν και αυτοί παιδιά, και ό,τι εγκληματικό διαπράττουν, αντηχεί στην αιωνιότητα. Kάποια στιγμή η Νέμεσις, θα χτυπήσει και τη δική τους πόρτα.

    Θέλουν το αύριο της Ελλάδας άγλωσσο, απαίδευτο, άνεργο, ανεγκέφαλο, απαξιωμένο, αποξενωμένο, άφιλο, αποκλεισμένο, διαχειρήσιμο, υποτακτικό, ψεκασμένο, τσιπαρισμένο, καναπεδάτο, τζογαδόρικο. Να φορτώνονται των γονιών οι κλεμμένες κάρτες, με υπέρογκα ποσά. Να πωλούνται τα οικογενειακά κειμήλια και ασημικά όσο-όσο, γιά τον online τζόγο. Με ± 99% πιθανότητες να χάσουν. «You can’t hope to beat the odds, if you don’t understand what they mean!» (Οnline Βetting-Guide, UK). Και οι γονείς, οι περισσότεροι εξ αυτών άνεργοι κι ανασφάλιστοι, να κινδυνεύουν να χάσουν κινητή και ακίνητη περιουσία, λόγω συσσωρευμένων χρεών.

    Τσουνάμι οι κατασχέσεις και οι πλειστηριασμοί των τραπεζών. Με τους τραπεζίτες να έχουν πλέον μετατραπεί σε κτηματομεσίτες και μαντράδες αυτοκινήτων. Το έγκλημα του χρηματιστηρίου, «της ισχυρής» με ανεξόφλητα δανεικά Ελλάδας, επαναλαμβάνεται σε νέα, ελκυστική, «φρουτώδη», e-crime μορφή.

    Την ώρα που στα μεγαλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου, η διδασκαλία των Αρχαίων Ελληνικών αυξήθηκε κατά 4 ώρες εβδομαδιαίως, εδώ, στην Ελλάδα, στη Πατρίδα του Δυτικού Πολιτισμού, η μουσουλμανολάγνα Αχαάνα, κατήργησε τα Αρχαία Ελληνικά και αντ’αυτών, οι μαθητές διδάσκονται συνταγές μαγειρικής από το.. Νepal. Τέτοιας έκτασης «προοδευτικότητα» νεο-αταξικού ψευτο-διαφωτισμού και διάλυσης του κοινωνικού ιστού, δεν έχει προηγούμενο, δεν αντέχεται, δεν γίνεται αποδεκτή. Νέα κοινωνικά δράματα. Σε αυξητική τάση, οι εξαφανίσεις απελπισμένων παιδιών και νέων χρηστών ναρκωτικών. Διάλυση οικογενειών. Αυτοκτονίες επαγγελματιών. Ανθούν η πορνεία, παιδοφιλία, το λαθρεμπόριο ανθρωπίνων οργάνων, όπλων.. η λίστα της καταισχύνης, δεν έχει τέλος. Και με την εθνοκτόνο λαθρομετανάστευση, στο κόκκινο βαθύ.

    Οσο θα υπάρχουν Ελληνες-πρόβατα, θα υπάρχουν τα καρτέλ των τοκογλύφων-λύκων, να ξεσκίζουν τις σάρκες της Ελληνικής κοινωνίας.

    «Το επιχείρημα της παγκόσμιας οικονομικής διακυβέρνησης, δεν μπορεί να επιτύχει χωρίς να δαμαστούν πρώτα οι Ελληνες.» ~Ηenry Α. Κissinger

    Νύχτα θα φύγουν, αν προλάβουν. Καθώς, η νύχτα όλων αυτών των πυτζαμάτων ριγωτών, προβλέπεται να είναι μακρά.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ η Dimi 07/04/2011 21:48:08

      Dimi, προσυπογράφω κάθε λέξη σου.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ ierofantis 07/04/2011 22:55:25

        Αγαπητέ Ιεροφάντη, Τιμή μου.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ η Dimi 07/04/2011 23:12:40

      Άψογη παρέμβαση

    • aris. A avatar
      aris. A @ η Dimi 08/04/2011 00:01:29

      dimi

      Γνήσια πατριωτική φωνή αγανάκτησης.

      Ας κάνει ο καθένας μας το σπίτι του ένα νέο κρυφό σχολείο.

      Για τα παιδιά του, τα ανίψια του, τα γειτονόπουλα και ας διδάξει τον παραδοσιακό ελληνικό αξιακό κώδικα και την γλώσσα μας.

      Να φαληρίσουμε οικονομικά αντέχεται να λοβοτομήσουν τα παιδιά μας θα είναι τραγωδία.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ aris. A 08/04/2011 01:20:35

        Αρη, το φωτεινό παράδειγμά μας πρός μίμηση, η συγκλονιστική Δασκάλα, κ. Χαρά Νικοπούλου. Η οποία, μετέτρεψε ένα κατάμεστο Δημοτικό Θέατρο της Πολίχνης σ'ένα σύγχρονο Κρυφό Σχολειό.
        Στα Φανερά! Επειδή, «Το Κρυφό Σχολειό» και ζει κι ανθίζει πάλι…»

        «Το Εθνος όλο μέσα σε ένα Κρυφό Σχολειό»
        «Κυρίες και Κύριοι,
        Σαν Διογένης απ’ το χθες με ένα μικρό φανάρι,
        βγήκα σε δύσκολη ατραπό, μες στο πνευματικό σκοτάδι…
        Μεσ’ στην Ελλάδα ψάχνοντας αυτό που κάποιοι θάβουν…
        Ψάχνω το Έθνος μου να βρω… αυτό που χρόνια τώρα
        κλείνει μέσα σε ύμνο θείο ο Σολωμός που εθνικό τον λένε!!…

        Αυτό που δυο χρώματα ζωγράφισαν πιστά, με άσπρο και γαλάζιο…
        Αυτό που οι Αρχαίοι Έλληνες ορμήνευσαν ως Φως, πάνω στην
        άσπρη πέτρα, και εύλαλα ονόμασαν Ελλάς χιλιάδες χρόνια τώρα!!

        Μα όσο κι αν γυρίσω, κι αν ταξιδέψω στα Άγια χώματά σου…
        όσο κι αν γονατίσω στους Παρθενώνες σου…, στις εκκλησιές
        και μες στης Πίνδου τα Άγια βήματά σου…,
        όσο κι αν ψάξω να σε βρω σ’ αρχαίες πόλεις και μνημεία…,
        σε προτομές ηρώων και σε ιερά βιβλία…,
        πιότερο δε θα χτυπήσει δυνατά η ελληνική ψυχή μου…
        από την ώρα που ως δάσκαλος θα μπω σε ένα σχολειό ελληνικό,
        για να σε αναστήσω, μέσα από τα παιδιά μου!!

        Κάθε φορά που η πόρτα στο σχολειό θα ανοίξει για εμένα…
        νιώθω πως γίνομαι εγώ η αιτία για να έρθει…
        αυτό που οι άλλοι ονόμασαν κρυφά: «Ανίερη Συμμαχία»…
        γιατί μες στο σχολειό πάντα μυστικά…, μέσα απ’ του δασκάλου
        τη λαλιά, θα γίνει ένα θαύμα…

        Αυτό που κράτησε τον Έλληνα χιλιάδες χρόνια τώρα,
        να’ χει την ίδια τη γραφή, τη γλώσσα,
        …την ανάγκη… να λέει πως Έλλην έχει γεννηθεί,
        και ελεύθερος ανέκαθεν εζούσε…
        γιατί κρυφά σχολειά υπήρχανε, που σώνανε το έθνος.

        Μα μέγα ερώτημα γεννά η ίδια η ιστορία:
        Αραγε μήπως τελικά, το’ χει ανάγκη το σχολειό να έχει
        κέντρο το έθνος;… ή μήπως η ανάγκη αντίστροφα έδειξε,
        πως ήταν από πάντα;;
        Οταν σμιλεύεις τις ψυχές μικρών παιδιών με Ελλάδα…
        Όταν εσύ ανασταίνεις ήρωες που πέθαναν για εσένα,
        κάνοντας μάθημα το αίμα τους που χύσαν για το Έθνος…
        Όταν τους θρύλους ενοχλείς, με σεβασμό μιλώντας
        στα παιδιά σου, για τον Μαρμαρωμένο Βασιλιά,
        μα και τον Λεωνίδα…
        Όταν διδάσκεις τη υπακοή, μιλώντας για Σωκράτη…
        κι όταν παράδειγμα ανδρείας και ελευθερίας δίνεις
        με τον Παλλικαρίδη…

        Οταν για αρετή μιλάς και όχι για ευδαιμονία…
        Οταν τον μαθητή στη φάλαγγα ζητάς, για να ‘χει ευψυχία…
        Οταν ορίζεις το Χριστό με λέξεις από αγάπη…
        κι όταν ξορκίζεις το κακό, τον θρήνο, και τον πόνο,
        και κάνεις νίκη θρυλική μέσα στην ιστορία,
        των Λακεδαίμονων το θάνατο και του Ζαλόγγου τη θυσία…
        Οταν μιλάς για Οδύσσεια και φτάνεις στο ’40…
        Οταν ορίζεις του Αχιλλέως τη νέμεση και ταξιδεύεις χρόνια,
        φτάνοντας στην κερκόπορτα που όριζε την Πόλη
        και θεία δίκη θε να ‘ρθει μια μέρα του Σαββάτου…

        Οταν με πανοπλία εθνική ντύνεις τους μαθητές σου,
        διδάσκοντας τις ιαχές χρόνια τώρα που αντηχούν
        ως εθνικοί παιάνες και παρακαταθήκη: «Μολών λαβέ»
        και υπόσχεση, στο δίλημμα το μέγα: «Ελευθερία ή θάνατος» …
        θα μάθεις στα παιδιά σου,
        πως έναν όρκο μαχητή θα δώσουν στη ζωή τους,
        αυτόν που πρωτοψέλλισαν, χιλιάδες χρόνια πίσω
        οι Λακεδαίμονες τηρώντας τον ως την στερνή πνοή τους:
        «Αμες δε γεσόμεθα πολλώ κάρρονες»

        κι όταν για ακόμη μια φορά μέσα σε μια τάξη,
        θα ανοίξεις θρύλους και ψυχές, που ορίζουν τον Δραγάση
        και ύμνους θείους κι αγγελικούς θα μάθεις στα παιδιά σου…
        κι όταν τον Προμηθέα του χθες, ενώσεις στο Χριστό μας
        και δείξεις στα ελληνόπουλα την πιο τρανή θυσία…
        αυτή που δε χωρά στα όρια και μέσα εις το λόγο…
        μα από τη δίψα για το φως, σταύρωσε και τους δύο…
        και Ανάσταση έφερε ξανά, γιατί ποτέ δεν προσκύνησαν…
        κι όταν του Μέγα Αλέξανδρου διδάξεις την πορεία,
        στα βάθη της Ανατολής που έγραψε ιστορία…
        μαζί και την προέλαση του ένδοξου στρατού μας…
        που έφτασε Εσκι Σεχερ, κιουτάχια… μα και στο Τεπελένι…

        Τότε μονάχα τότε ως παιδαγωγός θα νιώσεις θείος Μύστης…
        γιατί η ανάγκη δεν είναι τόσο στο σχολειό να ακούσει για το Έθνος…
        μα το αντίστροφο θαρρώ, γίνεται τόσα χρόνια!!
        Το Έθνος είναι αυτό που το ‘χει ανάγκη πάντα,
        να γεννηθεί μες στο κρυφό σχολειό!!, αυτό που αιώνες τώρα,
        κρατήθηκε ίδιο, ζωντανό και πέρασε στο αύριο,
        καθώς ο δάσκαλος εσμίλευε την παιδική ψυχούλα…
        αυτήν που άνδρωσε το έθνος μας και το ΄κλεισε για πάντα,
        μέσα σε 5 γράμματα και μέσα σε 2 φράσεις:
        «Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών στο χθες στο αύριο και στο τώρα».

        Αν το λοιπόν στερέψουμε απ’ των Ελλήνων την ανδρεία…
        αν μέσα στη σκλαβιά κλειστήκαμε που όρισε μια κίβδηλη δημοκρατία
        αν γίναμε ριψάσπιδες, πριν καν καλά-καλά η μάχη ξεκινήσει…
        τότε του γέροντος Κοσμά τα λόγια του Αγίου, ηχούν ως θεία αιτία
        και προτροπή, κι ορίζουνε το δρόμο:

        «Τα σχολειά χτίστε, εκεί ο Θεός μένει της ελευθερίας».
        Μα τα σχολεία σήμερα γκρεμίστηκαν, σαν πέταξαν μακριά τους,
        κάθε ορισμό και θύμηση που φέρνει εις το έθνος…
        Κανείς δε θέλει παίδευση, βγαλμένη από Ελλάδα…
        κανείς δε θέλει τα παιδιά να γίνουν Λεωνίδες…

        Και έτσι κρυφά μες στο σκοτάδι της αμάθειας μαζεύτηκαν μια
        νύχτα… του γένους όλου οι δάσκαλοι, να σώσουνε το Έθνος…
        Άφησε λίγο τον Αλέξανδρο και ήρθε απέναντί μας
        ο Σταγειρίτης δάσκαλος, που για «ευζωία» ευθυνόταν…
        Αριστοτέλη δάσκαλε συνάντησες ψες βράδυ,
        τον προγενέστερό σου δάσκαλο, που χρόνια αναζητούσες…
        και να στην έδρα κάθησε ο γέροντας -- φιλόσοφος Σωκράτης,
        για να ακούσει τα σοφά, τα λόγια των παιδαγωγών μας…
        αυτών που χρόνια κράτησαν το Έθνος ενωμένο…

        Και να μες στο κρυφό σχολείο, φθάνει και ο Φεραίος,
        κι ο Μιχαήλ Ψελλός ο λόγιος κι ο Κύριλλος Λούκαρης
        από την Πόλη κι ο Ευγένιος Βούλγαρης ο στοχαστής,
        κι ο Άγιος Νικόδημος ο Αγιορείτης…
        και ύστερα πίσω κλείνουν την πύλη τη στενή ο Άνθιμος Γαζής
        ο διαφωτιστής, μα κι ο Πατροκοσμάς ο Αιτωλός μας
        και τέλος φτάσανε παιδαγωγοί που κάποτε πέθαιναν για Ελλάδα,
        που ύμνο μάθαιναν κρυφά μόνο εις την ελευθερίαν…
        και του Βουλγάρου το σπαθί τας πέρασε εις την Αθανασία…
        ήρθαν λοιπόν δάσκαλοι χιλιάδες χρόνια πίσω…
        όλοι του Έθνους εραστές που φώτισαν το γένος…
        και ένα τους δάκρυ μοναχά κύλισε απ’ τα μάτια…
        καθώς το φως δε βρήκανε μες στα σχολειά σου Ελλάδα…
        μόνο ένα πράγμα έμαθες και το ‘κανες συνήθεια:
        Πώς να ξεχνάς το αίμα σου, που πότισε τη γη μας…
        Πώς να πατάς τα ιερά της επανάστασης του Γένους…
        Πώς να μιλάς για εμφύλιο, ενώ το έθνος από των
        Βουλγαροανταρτών το όπλο ξεψυχούσε…
        Πώς να ζητάς να κατεβεί ακόμη και ο Θεός μας
        από τον πίνακα μπροστά,
        για να αρνηθούμε, ως και τον δημιουργό μας…

        Μα ο αληθινός παιδαγωγός κλείνει μες στην καρδιά του,
        το έθνος που άντεξε πολλά… και έτσι και πάλι πρέπει…
        κι αφού οι δάσκαλοι κατέληξαν πως ειν’ ανάγκη να ισχύσει
        του ιερού παιδαγωγού Σωκράτη η αρχαία ρήση…
        σηκώθηκαν με μια φωνή κι απήγγειλαν τον όρκο:
        «Μητρός τε και Πατρός και των άλλων προγόνων απάντων,
        τιμιώτερος εστίν η Πατρίς και σεμνότερον και αγιώτερον
        και εν μείζονι μοίρα, παραθεοίς και παρ’ ανθρώποις τας νουν έχουσιν».

        Κι εκεί που ορκίστηκαν κρυφά, οι δάσκαλοι του Έθνους
        η πόρτα χτύπησε… και να… μπαίνει μέσα στην τάξη του μυαλού μας…
        αυτός που χρόνια αναζητώ και θα ‘θελα ως μαθητή μου να ‘χα…
        ένα παιδί που ήρωας έγινε σε μια νύχτα…
        γιατί η Ελλάδα ήταν ο πρώτος ερωτάς του…

        Δάσκαλοι σεβαστοί μου Έλληνες… εγώ είμαι ο μαθητής σας…
        ο Ευαγόρας ο Μεγαλονήσιος που με έγραψε η ιστορία…
        Πάνω στον όρκο σας πατώ… γιατί θα ‘ρθεί μια μέρα, …
        των αθανάτων το κρασί και του ’21,
        θα χύσουν μέσα στην ψυχή και μέσα στο κορμί τους
        οι Έλληνες που κιότεψαν μπροστά στη “νέα τάξη”…
        και θα γυρίσουν στα σχολειά… θα μάθουν για Ελλάδα…
        θα μάθουν να αγωνίζονται… κι ας μείναμε μονάδα…
        Και έτσι οι παιδαγωγοί τον βράβευσαν…
        κι ύστερα…… ανέλαβαν μες στην ψυχή μας δράση.

        Κι αφού συνάχθηκαν μπροστά στον Γέροντα Σωκράτη
        ως μαθητές μας βάζουνε σιμά και με ένα ερώτημα το μάθημα
        αρχινά, που πάλει τις καρδιές μας:
        Ποιος θέλει να γευτεί ξανά το Φως και Ελεύθερος να ζήσει;…
        Ποιος θέλει το «Μολών λαβέ» να πει σε κάθε ξένο, εχθρό μας;
        Αν είσαι εσύ που στέκεσαι τώρα απέναντί μας…
        απέναντι σε δασκάλους που ευλαβικά δακρύζουν,
        σαν η σημαία χάνεται πάνω απ’ τα ξερονήσια…
        αν είσαι εσύ που εμπιστεύεσαι σε μας για χρόνια τώρα
        το πνεύμα των παιδιών σου
        και περιμένεις από ‘μας να χτίσουμε την ψυχή τους…
        και να σμιλέψουμε με φως το παιδικό μυαλό τους…
        τότε και εμείς ευλαβικά θα σε υποδεχτούμε,
        σ’ αυτό που κάποιοι ονόμασαν «Κρυφό Σχολειό»
        και ζει κι ανθίζει πάλι…
        γιατί η σκλαβιά δεν άφησε ελεύθερη τη σκέψη…
        αντίθετα εφρόνησε να πνίξει κάθε λέξη,
        που για Έθνος μίλαγε παλιά, μέσα στην ιστορία…
        Και σαν καθίσεις μαθητής, μέσα στην Άγια Τάξη…
        φορώντας γαλανόλευκη ποδιά
        τα μάτια σου θα πέσουν πάνω στον σταυρωμένο,
        αυτόν που κάποιοι βγάλανε μέσα από τα σχολεία…
        και δίπλα του εστέκεται με ανδρεία ο Λεωνίδας κι ο Αλέξανδρος,
        ο Παπαφλέσσας κι ο Δραγάσης…
        κι η Μπουμπουλίνα κι ο Γέροντας ο αθάνατος Κολοκοτρώνης…
        Κι όπου κι αν στρέψεις τη ματιά σ’ αυτήν την άγια τάξη…
        Ελλήνων την Ανδρεία θα δεις, πολεμιστών κι Αγίων…
        κι αν ίσως ξέχασες ποιοι να ‘ναι όλοι τούτοι, ρώτα μας και θα μάθεις…
        Αφού σταθούμε δίπλα σου και με όση δύναμη ψυχής μας όρισαν
        οι γνώσεις, θα ξεδιπλώσουμε με φως του Έθνους την Ιστορία
        και θα σμιλέψουμε εσένα Έλληνα,
        για να ξυπνήσει μέσα σου η ποθητή ανδρεία…
        Χαρά Νικοπούλου.»

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ η Dimi 08/04/2011 06:55:38

      ευγε !!!!
      να προσθεσω αν μου επιτρεπεις το γεγονος οτι οπου μπηκε το ΔΝΤ...
      επεσε το προσδοκιμο ηλικας κατα 5-10 χρονια !!!
      δεν αναλυω μην κουρασω.
      ειναι πολυ επικινδυνοι ΟΛΟΙ τους.
      το ΠΑΣΟΚ θα διαλυθει ως κομμα ( χεστηκαμε ) αλλα το κακο που εχει και θα φερει στον τοπο θα παρει πολλα χρονια να διορθωθει.

      ΠΠ

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/04/2011 18:04:10

        ... «Εδώ το Πάσχα, το λέμε Λαμπρή, εδώ μαζί με τον Ιησού ανασταίνεται και η Περσεφόνη, εδώ η Ανάσταση είναι το άλλο πρόσωπο της Aνοιξης, εδώ οι Ποιητές μας, δίδαξαν στην υπόλοιπη ανθρωπότητα τη διαφορά και την απόσταση ανάμεσα στο «Bρίσκομαι», στο «Eίμαι» και στο «Yπάρχω».

        Κι ήρθες εσύ να τα διαλύσεις όλα, να τα ξεπουλήσεις όλα, να τα σβήσεις απ το χάρτη των Εθνών, των Λαών και των Ηπείρων.

        Το ξέρουμε δεν είσαι μόνος σου, αυτοί που σε στείλανε, σου ετοίμασαν και την προίκα σου στον τόπο μας εδώ και χρόνια.

        Είχαμε θεσπέσια δάση, φυτεμένα απ τα μαγικά χέρια των Θεών μας εδώ και χιλιάδες χιλιάδων χρόνια. Και μας τα κάψανε αυτοί που σε έστειλαν για να διαλύσεις τη χώρα μας.

        «Με Ποσειδώνα κι ΄Αη Νικόλα στην αρμύρα, ίδιο Καράβι, ίδια Ρότα, ίδια Μοίρα».

        Εχουμε αθάνατα, πανέμορφα νησιά. Κι ήρθες εσύ και αρχίσανε οι ψυχοπαθείς εχθροί του τόπου μας να ζητάνε τα νησιά μας, να τα τυλίξουνε σε μια κόλλα χαρτί, σ ένα ψευτοσυμβόλαιο, να τα κάνουν τραπουλόχαρτα των τοκογλύφων φίλων σου και των προστατών σου.

        Μην πιστέψεις ότι θα σε αφήσουμε να πουλήσεις την Πατρίδα μας.
        Μην ξεγελαστείς ότι έχεις κάποια δύναμη.

        Γύρνα εκεί που γεννήθηκες. Eχεις κι εσύ πατρίδα, τη σεβόμαστε, δεν ήρθαμε εκεί να στη διαλύσουμε, να την ξεπουλήσουμε, να την σβήσουμε απ το χάρτη των Εθνών, των Λαών και των Ηπείρων.

        Τίποτε εδώ μέσα δεν σου ανήκει. Ούτε ο Στρατός Μας, ούτε το Ναυτικό Μας, ούτε η Αεροπορία Μας, ούτε το Λιμενικό Μας, ούτε η Αστυνομία Μας, ούτε η Πυροσβεστική Μας, κατάλαβες;

        Φύγε όσο είναι καιρός. Νιώσε το, μέσα στο όποιο μυαλό σου. Για να μην το νιώσεις στο πετσί σου.

        Φτάνει με σένα. Για τους «άλλους» θα φροντίσουμε εμείς. Μην ανακατεύεσαι στα δικά μας πράγματα..
        Φύγε, ΤΩΡΑ!»

        ~Ο διακεκριμένος ποιητής, λογοτέχνης και στιχουργός Δημήτρης Ιατρόπουλος προς Παπανδρέου: «Φύγε, ΤΩΡΑ!»
        (απόσπασμα)

  34. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 07/04/2011 20:59:06

    Το νομοσχέδιο είχε ήδη απορριφθεί από την ΕΕ. Το ΠΑΣΟΚ δίνει μια ακόμη θεατρική παράσταση για τους εύπιστους.

  35. kakofonix avatar
    kakofonix 07/04/2011 21:03:34

    Κλωνοποίηση τον Κορέα τώρα ή μεταγραφή, να γίνει της κορέας

    • saltcity avatar
      saltcity @ kakofonix 07/04/2011 21:33:03

      χαχα lol
      Στα σοβαρά ζήλεψα και μελαγχόλησα με τον Πατριωτισμό του όταν έλεγε "ο λαός πάνω από τις τράπεζες"

  36. ΚΩΣΤΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ 07/04/2011 21:37:56

    Είναι θλιβερό ότι ο άνθρωπος που ευαγγελίστηκε, ότι θα σώσει την Ελληνική Οικονομια και έστυψε σαν λεμονόκούπα τον κοινωνικό ιστό του τόπου κατέρρευσε στο πρώτο φύσηγμα, μιας ληγμένης πολιτικού, σαν την Βασούλα, που η συνεισφορά της στην πολιτική ζωή ,ήταν να γεμίσει την Χώρα με Καζινο, τις άδειες των οποίων εξασφάλισαν τύποι,με το ήθος του Αλ-Καπόνε. Η σημερινή της αντίσταση είναι πράξη πολιτικής συνέπειας.Όσο για τον πολιτικό ουρακοτάγκο,που έκανε καρριέρα ελέω του Σορος και Παπανδρέου του τρίτου και φαρμακερού, ας χαίρεται τις διεθνείς σπουδές του.Εκείνο που δεν σπούδασε,είναι η πιο βαθιά αρετή του λαού μας. Το φιλότιμο.

  37. fair avatar
    fair 07/04/2011 21:41:11

    Ε! και αν το απερριψαν τι εγινε??
    Θα "παιξουν" λιγο με την υποθεση και τελικα θα (υπο)κυψουν.
    Τι δηλαδη πρωτη φορα ειναι?

  38. Theoprovlitos avatar
    Theoprovlitos 07/04/2011 21:53:19

    Θετικό ειναι αυτό. Και για το νομοσχεδιο που θα κατεστρεφε οικογενειες ήδη απελπισμενων και για τους ΠΑΣΟΚους.
    Δεν ξερω όμως αν δεν είναι και στημενο για να γινουν εκλογες.

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Theoprovlitos 07/04/2011 23:39:15

      +1

      και οτι μαλλον απο καπου τα πηραν..
      με ενα σμπαρο δυο..μιζες..

    • Basilio Emm... avatar
      Basilio Emm... @ Theoprovlitos 08/04/2011 08:49:58

      Και μένα λίγο "στημένο" μου φαίνεται το όλο σκηνικό. Αν μάλιστα συνεκτιμήσουμε το πρόωρο κλεισιμο των σχολείων, τις δηλωσεις προχθές του Παμπούκη περί ανάγκης προσφυγής στις κάλπες οταν ο πρωθυπουργός δεν έχει την κοινωνική συναίνεση και τα 15.000 εισητήρια εξωτερικού της AEGEAN που αγόρασε το Υπουρ. Τουρισμού όλα οδηγούν σε εκλογές για 19/6...

  39. kostis avatar
    kostis 07/04/2011 22:05:28

    εγώ πάντως νομίζω πως το νομοσχέδιο για τα φρουτάκια είναι χρήσιμο. διότι έτσι χτυπάς τους μεγαλοκαζινάδες, οι οποίοι θέλουν να μονοπωλούν τον τζόγο, ο οποίος ούτως ή άλλως υπάρχει.

  40. nai avatar
    nai 07/04/2011 22:52:27

    ΠΑΣΟΚ...ΤΕΤΕΛΕΣΤΑΙ.......
    h++p://www.youtube.com/watch?v=LRJzNWKkO5U&feature=channel_video_title

  41. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 07/04/2011 23:37:53

    Περιεργο!
    Μα θα ξεφωνησουν ετσι κι οταν ο ΓΑΠ πουλησει τα αεροδρομια?
    Οχι!
    Οταν ξεπουλησει ολα τα αλλα?
    Ουτε!
    Αρα...?
    Εγω θυμαμαι εναν παλαιο βουλευτη του ΠΑΣΟΚ που τον ειχε βγαλει στο γυαλι ο τριαντατετοιος και τον εκανε ρεζιλι επειδη επαιζε σε φρουτακια. Χμμ μαλλον η δουλεια εγινε απο "συναδελφους" του. Ετσι λεω, βλεπωντας τωρα την συνολικη αντιδραση τιυς στα φρουτακια. Περιεργο ε? Ολα τα αλα δεν τους πηραξαν, αλλα στα φρουτακια μουλαρωσαν!
    Τι λετε να παιζει?

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Greece Pleading 07/04/2011 23:43:30

      Διάλυση εις τα εξ ων συνετέθησαν.

      • Greece Pleading avatar
        Greece Pleading @ η Dimi 07/04/2011 23:53:00

        και καλα...

        Θελετε να μαθετε πως η Μερκελ "νομιμοποιησε" το να στελνει τις ανεργες γυναικες που ζητουν παραταση επιδοματος ανεργιας στους οικους ανοχης για να εργαστουν?

        Απλα οι οικοι ανοχης στη Γερμανια ειναι πλεον στον ΟΑΕΔ.

        Εκει θα περαστει το νομοσχεδιο του ΠΑΣΟΚ νυχτα!
        Λεμε τωρα, αν επιχειρησουν κατι τετοιο.
        Καμια Βασω Παπ. με το φαρδυ το κουτελο δεν θα ειναι εκει για να φωναξει.
        Βαζετε στοιχημα?

  42. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 08/04/2011 00:22:10

    Πόρτα, ο πράσινος φόρος σε τί μπορεί να αναφερεται; Στην πράσινη ανάπτυξη αλά ΜπιρμπιλοΓΑΠ ; Τί πράσινο θα οφεληθεί από τέτοια φορολόγηση;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 08/04/2011 06:52:13

      Καλημερα Νικολα,
      αστα φιλε μου... αερας νταβατζιλικι λεφτα χωρος λογο!
      Κεφαλικος φορος, χωρις κανεις να μπορει να αποδειξει τον λογο που στον χωνουν. Η αιτιολογια ειναι το περιβαλλον. Η ουσια ειναι εσοδο σε καποιον-καπου. Διαβασε του ατρακτωρα ενα αρθρο χτες προχτες...
      οπου λεει για εναν παγκοσμιο φορο 2%.... καπου!
      Μη μασας τα της κλιματικης αλλαγης !! με την καμια.
      Μπες στο σαιτ του Αρχαιοπτερυγα να ενημερωθεις με λεπτομερειες.

      ΠΠ

  43. ΝΙΚΟΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ 08/04/2011 04:36:09

    Πάμε ολοταχώς, μόνο για ανασχηματισμό...

  44. soulis avatar
    soulis 08/04/2011 07:03:56

    Μη χαιρεσται , γνωστα τερτιπια, και καλα οι βουλευτες του πασοκ δειχνουν προς τα εξω οτι πηγαν κοντρα. Εικονα για τους ψηφοφορους τους. Μετα απο καμια βδομαδα ως συνηθως τα ψηφιζουν ολα. Απλα πειτε τους το μαθαμε και αυτο. Ας κανουν το λαθος να νομιμοποιησουν τον τζογο, θα τους καψουν ζωντανους. Το μαζευω εσοδα , μεχρι καταστρεφω οτι απεμεινε απο αυτον τον τοπο εχει πολυ μεγαλη διαφορα.