#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/11/2013 06:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βουλή και πολιτικοί ξεκομμένοι από την κοινωνία

[caption id="attachment_234242" align="alignnone" width="600" caption="Του Δ. Χαντζόπουλου στα ΝΕΑ"][/caption]

Η κυβέρνηση κέρδισε την μάχη στην Βουλή για την ψήφο δυσπιστίας, αλλά αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι κέρδισε και την μάχη της κοινωνίας. Το αντίθετο μάλιστα. Η κοινωνία αδιαφόρησε πλήρως για όσα συνέβησαν τις προηγούμενες ημέρες στην Βουλή, γεγονός που κατά τα άλλα επιβεβαιώνεται και από την ισχνή συμμετοχή στη συγκέντρωση του ΣΥΡΙΖΑ στο Σύνταγμα.

Ο κόσμος νοιάζεται μόνο για το πως θα βγάλει τον επιούσιο, πως θα ζήσει τα παιδιά του και πως θα αντέξει στην φοροκαταιγίδα. Ο λαός αδιαφορεί πλήρως για τα κωμικοτραγικά πολιτικά σίριαλ, τις ύβρεις που εκτοξεύει ο ένας εθνοπατέρας στον άλλον, τα σλόγκαν με προορισμό τα κανάλια και τις ιστοσελίδες, τις βουλευτίνες που ανεβαίνουν στα κάγκελα της ΕΡΤ περιμένοντας να τις πατήσει κι αυτές κανένα τανκ, τις αιώνιες διαπραγματεύσεις της κυβέρνησης με την Τρόικα, τον τυχοδιωκτικό ακτιβισμό της αντιπολίτευσης. Το πολιτικό σύστημα απαξιώνεται κάθε ημέρα και περισσότερο και γι αυτό αυξάνει η οργή του κόσμου από την οποία επωφελούνται τα άκρα.

Η οργή του κόσμου αυξάνεται και από τις πολιτικές συμπεριφορές που δεν αλλάζουν. Υπουργοί, βουλευτές και στελέχη της κρατικής μηχανής συμπεριφέρονται με τρόπο καθαρά παλαιοκομματικό λες και δεν φτάσαμε στο χείλος του γκρεμού, λες και δεν ζούμε την χειρότερη κρίση. Οι χειρότεροι είναι εκείνοι οι νεοδημοκράτες που βολεύτηκαν μεν σε δημόσιες θέσεις, αλλά αποφεύγουν συστηματικά να στηρίξουν το κυβερνητικό έργο και επιδίδονται συστηματικά στην υπονόμευση  του Σαμαρά.

Αλήθεια πόσοι βουλευτές δεν μίλησαν στη Βουλή κατά την διάρκεια της συζήτησης για την πρόταση δυσπιστίας; Με sms και e-mail τους μάζευαν κάθε μέρα. Πως λοιπόν απαιτεί η κυβέρνηση κατανόηση από τους πολίτες, όταν τα πρωτοκλασάτα στελέχη της είναι απόντες στα δύσκολα και χτίζουν την επόμενη μέρα για αυτούς, επιτιθέμενοι στις κυβερνητικές επιλογές;

Η εντύπωση που μας δημιουργήθηκε μιλώντας με πολλούς βουλευτές είναι ότι τα επερχόμενα νομοσχέδια (φόρος ακινήτων, πλειστηριασμοί) πολύ δύσκολα θα περάσουν ακόμη και με τις βελτιώσεις, ακόμη και με την πλειοψηφία παρόντων που απαιτείται και λόγω των προφυλακίσεων είναι μειωμένη.

Το πρόβλημα εντοπίζεται κυρίως στους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ. Έχουν αντιληφθεί ότι δεν υπάρχει για τους περισσότερους από αυτούς πολιτικό μέλλον, οπότε μία «ηρωική» απόφαση ελπίζουν πως θα τους απαλλάξει από ευθύνες ετών. Βιάζονται επίσης να προλάβουν για να διαπραγματευτούν καλύτερα με τον Τσίπρα. Από την άλλη μεριά αν η Τζάκρη έχει συμφωνήσει με Τσίπρα στήριξη για δημαρχιακό θώκο, το ίδιο μπορεί να συμβεί και με άλλους από το ΠΑΣΟΚ. Είναι το τελευταίο καταφύγιο στην πολιτική διαδρομή τους.

Αλλά τα προβλήματα για την κυβέρνηση δεν τελειώνουν εκεί. Το ενδεχόμενο σύλληψης του Α..., αν είναι αυτός ο ύποπτος, για τη δολοφονική επίθεση έξω από τα γραφεία της ΧΑ δεν γνωρίζω που μπορεί να οδηγήσει, αν δεν υπάρχει στρατηγικός σχεδιασμός μέχρι κεραίας. Ενδεχόμενα λάθη ή ολιγωρία μπορεί να έχουν  καταστροφικά αποτελέσματα, μη αναστρέψιμα.

Θα επαναλάβω τέλος ότι είναι πλέον αρκετοί, ακόμη και στη ΝΔ, εκείνοι που υποστηρίζουν την άποψη Μητσοτάκη /Κουβέλη  ότι δεν χρειάζονται εκλογές, αλλά από την υπάρχουσα βουλή μπορεί να προκύψει άλλο κυβερνητικό σχήμα ευρύτερου συνασπισμού. Γνωστές άλλωστε οι φιλοδοξίες και προθέσεις ορισμένων από την εδώ πλευρά που έχουν διακριθεί μόνο για τις δημόσιες και διαπλεκόμενες σχέσεις τους. Κάποιοι μάλιστα μιλούν για ήδη υπάρχουσα συμφωνία με Τσίπρα.

Β.Ζ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Mariana avatar
    Mariana 13/11/2013 06:52:03

    Μα φυσικά. Εκλογές δε χρειάζονται πλέον για πολλά χρόνια. Ό,τι καλύτερο είχε να αναδείξει η ελληνική κοινωνία βρίσκεται στις μέρες στη Βουλή...

    • giorgos avatar
      giorgos @ Mariana 13/11/2013 15:38:31

      +1000000000000000000000000000

      • tassos.κ avatar
        tassos.κ @ giorgos 15/11/2013 19:39:28

        Τους μισθούς των βουλευτών τους μάθατε; Να κάνουμε έναν έρανο για τους φουκαράδες...

  2. helios avatar
    helios 13/11/2013 07:32:20

    τα αυξημένα τέλη κυκλοφορίας τα είδατε;
    που ζούνε επιτέλους οι άνθρωποι αυτοί;

    • Πλάνη εικαστική avatar
      Πλάνη εικαστική @ helios 13/11/2013 15:18:12

      Ζούνε εκεί, που τα 10.000 Ευρώ μηνιαίως + τα εξτρά + τα τυχερά τους επιτρέπουν να ζούν. Σε κάποιον άλλον γαλαξία όπου η ευμάρεια είναι δεδομένη κι αδιαπραγμάτευτη πια. Φανταστείτε πόση επαφή με την πραγματικότητα θα είχατε εσείς, αν όλοι οι φίλοι, οι γνωστοί, οι συνεργάτες, όλες οι καθημερινές σας ...επαφές γενικώς, κινούνταν (επί μακρόν) σ΄ένα οικονομικό επίπεδο που καμιά σχέση δεν θα είχε με τις ...ταπεινές και τις μίζερες ανάγκες του όχλου. Σιγά-σιγά χάνεται η όποια επαφή με την ...αισχρή πραγματικότητα και τελικά, μιλάς για το
      ''φτωχό κοσμάκη'', με μιά εκ μακρών πολυτελή ....συμπόνοια. Πως δηλαδή μιλάμε όλοι εμείς για τους καημένους τους ....πτωχούς του τρίτου κόσμου; Με τόση ευαισθησία, με την ίδια επίγνωση και με παρόμοια ....έγνοια μας αντιμετωπίζουν οι εθνοσωτήρες. Δεν χωρά αμβιβολία επ΄αυτού!! Δεν είναι τυχαίο εξάλλου που η μόνη αγωνία τους, είναι να μην ....ξανακυλήσουν ποτέ πια, στον πυθμένα απ΄τον οποίον αναδύθηκαν διά των ψήφων των αφελών. Ποτέ στον πυθμένα ξανά, με οποιαδήποτε θυσία. Το μόνο κοινό σύνθημα που τους ...ενώνει και τους καθοδηγεί. Τα άλλα που λένε, μην τα πιστεύετε. Είναι σαν το μελάνι της σουπιάς.

      • Γιώργης Α. avatar
        Γιώργης Α. @ Πλάνη εικαστική 15/11/2013 07:41:54

        Ακριβώς έτσι. Δεν θα μπορούσε να διατυπωθεί καλύτερα.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ helios 14/11/2013 13:55:37

      Αυξημένα λέγοντας? Πόσο πληρώνεις για ένα 1.400αράκι φέτος έναντι πέρισυ? Για ένα 1.600άρι? Έστω για ένα 1.800άρι. Γιατί εγώ έχω φάει μισή ώρα τώρα το διαδίκτυο και τα ίδια βλέπω να είναι με πέρυσι. Πλάκα μας κάνετε?

  3. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 13/11/2013 07:37:35

    Οι Μητσοτάκηδες και οι άλλοι παπαράκηδες των γνωστών οικογενειών, φοβούνται τις εκλογές καθώς γνωρίζουν πως οι οικογένειές τους θα τελειώσουν πολτικά εσαεί...χαίρομαι που σήκωσες το θέμα...
    ας τολμήσουν ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑ και μετά βλέπουμε...

    • τι λέει avatar
      τι λέει @ Τί να λέμε; 14/11/2013 14:28:04

      αυτοί που κινδυνεύον λιγότερο από όλους σε κάθε εκλογική αναμέτρηση είναι αυτοί που έχουν δομήσει εδώ και πάρα πολλά χρόνια, στιβαρό πελατειακό καθεστώς με τους τοπικούς υποστηρικτές τους.
      κάτι καμικάζι τύπου λοβέρδου κτλ είναι αυτοί που αν ξεκοπούν από την εξουσία δεν πάνε πουθενά.

  4. Φελίζα avatar
    Φελίζα 13/11/2013 07:51:59

    Δυστυχώς έχετε δίκιο και αν μου επιτρέπετε θα ήθελα να συμπληρώσω ότι και τα πρόσωπα - παιδιά κομματικών σωλήνων- που έχουν αναλάβει στρατηγικές θέσεις ευθύνης στην κρατική μηχανή, επίσης δεν έχουν επαφή με την κοινωνία και την πραγματικότητα. Γιατί πώς αλλιώς να δικαιολογήσεις τα μέτρα για την είσπραξη των ληξιπρόθεσμων οφειλών από τον κ. Θεοχάρη ή από τον κ. Σπυρόπουλο;
    Τι απέγινε ο περίφημος συμψηφισμός οφειλών από και προς το δημόσιο;

    • θηραία avatar
      θηραία @ Φελίζα 13/11/2013 10:26:57

      Τι απέγινε ο συμψηφισμός οφειλών προς το δημόσιο με ακίνητο του οφειλέτη;

  5. Panos avatar
    Panos 13/11/2013 08:46:35

    Ρεαλιστικό το άρθρο σας.
    Όσοι παρακολουθήσαμε το κοινοβουλευτικό "θέαμα" της Κυριακής, πράγματι νοιώσαμε μία αποστροφή. Εδώ ο κόσμος καίγεται και αυτοί το μόνο που τους ένοιαζε ήταν πώς θα την πεί... ο ένας στον άλλον.
    Πράγματι τα πάντα κρέμονται σε μιά κλωστή..... αλλά δεν νομίζω ότι εκπλήσει αυτό κανέναν. Μέχρι στιγμής οι κυβερνητικοί χειρισμοί των "ιδιαίτερων" καταστάσεων ήταν πρόχειροι και ερασιτεχνικοί. Ένα λάθος ακόμα και τινάχτηκαν όλα στον αέρα.
    Ο κόσμος έχει ταμπουρωθεί στα του οίκου του και προσπαθεί να διαχειριστεί όχι μόνο την παρούσα κατάσταση, αλλά και τα χειρότερα... που νοιώθει πως αναπόφευκτα έρχονται, αδιαφορώντας για όλους όσους πιστεύει ότι έχουν ευθύνες για την κατάντια του.

    • Μεγαλες στιγμες avatar
      Μεγαλες στιγμες @ Panos 13/11/2013 21:43:28

      Δεν συμφωνω.Κατατεθηκε προταση μομφης δεν θα απαντησουν;Δεν θα τη στηριξουν/απορριψουν με επιχειρηματα;
      Εδω κοντεψε να γινει η ΕΡΤ το νεο πολυτεχνειο,σε αυτους πρεπει να πεις ''το βιολι τους''...

      • Panos avatar
        Panos @ Μεγαλες στιγμες 14/11/2013 14:41:03

        Φίλε, για τον Τσίπρα δεν χρειάζεται να γράψω το οτιδήποτε.
        Ο άνθρωπος στην πραγματικότητα είναι εκτός τόπου και χρόνου και δεν ξέρω τί είδους σκοπούς εξυπηρετεί.
        Αλλιώς δεν εξηγείται...
        Ο Βενιζέλος ανεξέλεγκτος και εκτός εαυτού προσπαθεί με κάθε τρόπο να διασώσει απεγνωσμένα το Πασόκ που τον στηρίζει (γιατί έχουμε βλέπεις και τους Παπανδρεϊκούς).
        Για τον Καμμένο, τί να πεί κανείς;;; Νο comment....
        Xρυσή Αυγή;;; Μία από τα ίδια. Τα γνωστά τους.
        Όσο για τον πρωθυπουργό δεν ήθελα να τον δώ να ειρωνεύεται χτυπώντας παλαμάκια..., ούτε ήθελα να τον ακούσω να απευθύνεται στον Γεωργιάδη (ειδικά σε αυτόν που έχει ξεφύγει εντελώς...) λέγοντας του ότι τώρα μπορεί να γελάσει....
        Με ενόχλησε η αυτή η εικόνα.
        Όλο λοιπόν αυτό το σκηνικό της Κυριακής, ήταν εντελώς απογοητευτικό.

  6. Σωκράτης avatar
    Σωκράτης 13/11/2013 08:46:37

    Aπλά φοβιτσιάρηδες και φιλοτομαριστές είναι όσοι ψήφισαν τα μνημόνια και τώρα κάνουν πίσω (για το καλό μας..).
    Αλλά δυστυχώς εμείς τους στείλαμε εκεί που βρίσκονται.
    Ας προσέχαμε...

  7. JIM BIM avatar
    JIM BIM 13/11/2013 09:00:30

    Μόνο δωρεάν διόδια θέλουν τα παιδιά και καμία 10αρια παρατρεχάμενους δημόσιους υπαλλήλους

    • άσπρος Πιτ avatar
      άσπρος Πιτ @ JIM BIM 13/11/2013 18:17:11

      Όχι μόνο. Κάθε λίγο, ζητάνε κι άλλα.

  8. blue nile avatar
    blue nile 13/11/2013 10:27:52

    Μητσοτάκης και Κουβέλης μαζί...
    Ωραία ατμόσφαιρα...
    Διαπλεκόμενη...
    Και ο Αλέξης τι δουλειά έχει εκεί πέρα;
    Μήπως ο Βαγγέλας είχε δίκιο όταν το προηγούμενο ΣΚ στη βουλή του τα χωνε για σχέσεις του με τη διαπλοκή;
    Λέω, μήπως;

    • Πλάνη εικαστική avatar
      Πλάνη εικαστική @ blue nile 13/11/2013 15:27:56

      Ο χρόνος θα δείξει..... Ο τελευταίος πάντως που δικαιούται να μιλά για ....διαπλοκή, είναι ο αρχιδιαπλεκόμενος, πολλαπλά σχετιζόμενος και μανιωδώς υποστηριζόμενος από κάθε είδους μεγαλοσυμφέροντα, και ΜΜΕ, μίστερ Μπένυ. Έχει σκάσει από τη ζήλια του λέμε που ενώ αυτός βυθίζεται, τον κογιονάρει ο σαραντάρης, που του χαρίστηκε η τύχη τόσο απλόχερα και του αφαιρεί και τους πελάτες! Αυτοδηλητηριάζεται αργά μιλάμε, απ΄το φθόνο. Αν δεν είχε προκαλέσει τόσο μεγάλα δεινά στο λαό και στον τόπο, θα ήτανε για λύπηση.

    • Πλάνη εικαστική avatar
      Πλάνη εικαστική @ blue nile 13/11/2013 17:09:05

      Ο χρόνος θα δείξει….. Ο τελευταίος πάντως που δικαιούται να μιλά για ….διαπλοκή, είναι ο αρχιδιαπλεκόμενος, πολλαπλά σχετιζόμενος και μανιωδώς υποστηριζόμενος από κάθε είδους μεγαλοσυμφέροντα, και ΜΜΕ, μίστερ Μπένυ. Έχει σκάσει από τη ζήλια του που ενώ αυτός βυθίζεται, τον κογιονάρει ο σαραντάρης, που του χαρίστηκε η τύχη τόσο απλόχερα και από πάνω του αφαιρεί και τους πελάτες! Αυτοδηλητηριάζεται αργά μιλάμε, απ΄το φθόνο. Αν δεν είχε προκαλέσει τόσο μεγάλα δεινά στο λαό και στον τόπο, θα ήτανε για λύπηση.

  9. Apostolos avatar
    Apostolos 13/11/2013 12:31:41

    Ευστοχο αρθρο πιανει τον παλμο της κοινωνιας
    Η ταπεινη μου γνωμη πως αυτη η κυβερνηση δυσκολα θα σταθει σε βαθος χρονου.
    Ο λογος ; Ειναι ουσιαστικα ξεκομμενη απο την κοινωνια και ζει σ ενα γυαλινο κοσμο που την βολευει (μειωνοντας πχ τα διοδια σε βουλευτες)
    Φορολογηση αγροτων και μη, πλειστηριασμοι, μετρα 2,5 δις ειναι βαρος ασηκωτο ακομα και για αρσηβαριστες της πολιτικης δεδομενης της οικονομικης καταστασης του 90% των Ελληνων.

  10. Β. Μαγγανάς avatar
    Β. Μαγγανάς 13/11/2013 13:39:10

    Αν οι ατσίδες του κόμματος δεν "παρακαλούσαν" την Ντόρα πέρυσι να επανενταχθεί με την παρέα της στο κόμμα και στην εκλογική λίστα, τώρα δεν θα ήταν ούτε βουλευτής!!!
    Αντί να βάλει ο πρόεδρος επιπλέον καμιά 15αριά "δικούς του" στη λίστα, έβαλε τη Ντόρα και τους φίλους της...

  11. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ avatar
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 13/11/2013 14:10:23

    Αν ισχύει το σενάριο που διαρρέει η αντιτρομοκρατική ΤΟΤΕ μιλάμε ότι κάποιοι δεν θα ξέρουν που να κρυφτούν. ΤΙΠΟΤΑ στην Ελλάδα δεν θα είναι πια ίδιο μετά τη σύλληψη του συγκεκριμένου υπόπτου. Αν υπάρχουν ΑΤΡΑΝΤΑΧΤΑ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ θα πρέπει να τολμήσουν.

  12. TedKaz avatar
    TedKaz 13/11/2013 14:52:40

    Πείτε μας και εμάς ποιος είναι ο Α...
    Υπάρχει όντως κάτι ή είναι από τις κλασικές διαρροές για να περνάει η ώρα;

  13. tnt avatar
    tnt 13/11/2013 15:07:21

    Και οι κομματικοί στον κόσμο τους είναι....

  14. tk avatar
    tk 13/11/2013 15:23:07

    Μια ζωή στην γυάλα τους ζούνε όλοι αυτοί ρε παιδιά, το θέμα δεν είναι αυτοί, το θέμα είναι ΕΜΕΙΣ τι στο καλό κάνουμε. Εμείς είμαστε το πρόβλημα κι όχι αυτοί, εμείς τους δίνουμε βήμα, εμείς τους ανεχόμαστε και στο τέλος αυτοί ζούνε στην χάι κοσμάρα τους και μεις όλοι τραβάμε κουπί! Όταν θα τους στείλουμε στο διάολο μια και καλή τότε ίσως θα έχουμε αντιληφθεί την κατάσταση κι έτσι θα μπορούμε αν την αλλάξουμε κιόλας.Για την ώρα η παράσταση συνεχίζεται και το φινάλε θα είναι απρόβλεπτο αλλά και τραγικό. Η μόνη ελπίδα έτσι όπως πάει το πλοίο είναι να βάλει το χέρι Του ο Υψιστος και η Παναγιά μας. Εμείς είμαστε ανεπαρκείς έως αηδίας.

  15. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 13/11/2013 18:48:44

    Παντα οι πολιτικοι ηταν ξεκομμενοι απο την κοινωνια και το μονο που τους ενδιεφερε ηταν το ΚΟΜΜΑ και οι επομενες εκλογες.....Αλλωστε δεν βρισκω και πολλους να εχουν τα ενσημα....της κοινωνιας. Μεγαλη ευθυνη εχει βεβαια και ο ΛΑΟΣ που δεν εχει διδαχθει τιποτα απο την ιστορια απο το 1821 και μετα. Οσο για τα επερχομενα νομοσχεδια που καποιοι βουλευτακηδες απειλουν οτι δεν θα τα ψηφισουν ας μην γελιομαστε προστατευουν τους πελατες τους, οπως εκαναν τοσα χρονια και την πληρωναν οι υπολοιποι....Ο κοσμος ακουει αυτον τον ανεκδιηγητο βουλευτακο του πασοκ τον Κασση(μαλλον ετσι τον λενε) που απειλει να.....ριξει την κυβερνηση επειδη προστατευει τους ΑΓΡΟΤΕΣ μια κοινωνικη ταξη στη χωρα μας που παντα.....τα επαιρνε, δεν πληρωνε εισφορες, δεν ηξερε τι παει να πει ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ(ακομη και τωρα), και εκλεινε και για....πλακα τις εθνικες οδους. Με τετοιους κασσηδες δεν θα αλλαξει τιποτα σε αυτον το τοπο.......και ειναι πολλοι αυτοι.

  16. Κωστας avatar
    Κωστας 13/11/2013 21:36:45

    Ο δημοσιογραφος Μονεμβασιωτης διοικητης στο Ασκληπειο Βουλας.Ποσο μου αρεσει αυτη η αξιολογηση που εγινε για τους διοικητες των νοσοκομειων.Τελικα ολα τριγυρω αλλαζουνε και ολα τα ιδια μενουν.

  17. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 13/11/2013 21:38:23

    Μπραβο ρε ξεφτιλες πολιτικαντηδες βρηκαμε εναν ανθρωπο να αναλαβει στα δυσκολα,να περασει το καραβι απο τη τρικυμια και τωρα προθυμοι να τον πουλησετε,τωρα στα πρωτα ηρεμα νερα να αλλαξουμε καπετανιο.
    Αυτο που με εξοργιζει δεν ειναι οι διεργασιες για αλλαγη πρωθυπουργου αλλα το οτι βρεθηκαν τοσο γρηγορα,τοσοι πολλοι προθυμοι να στηριξουν αυτο το σχεδιο.Προσεξτε καλα γιατι θα φαμε τα μουστακια μας,σας το λεω

    • Greg avatar
      Greg @ Μεγαλες στιγμες 13/11/2013 23:43:12

      Τα ήρεμα νερά που τα είδες;;;

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Greg 14/11/2013 13:45:14

        Υπάρχει και κόσμος που βλέπει μπροστά, είναι φυσικό να μη μπορεί να δει ηρεμία όποιος ακόμα μοιρολογά για τις περασμένες δοξασμένες εποχές των δανεικών.

  18. ntek avatar
    ntek 14/11/2013 11:20:51

    ρε παιδιά , δηλαδή αν υποθετικά η Τζακρη προταθει απο το χαζό για δημαρχος Ελευσίνας δεν θα χαντακωθει ο Τσυριζα στην συγκεκριμένη πόλη ?
    Θα μου πεις βεβαια οτι μιλάμε για προεδρο ευφυία .

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ntek 14/11/2013 13:46:55

      Τι σχέση έχει με την Ελευσίνα? Εδώ στην Πέλλα θα μας την μπαστακώσουνε πουθενά, να βολέψει και το υπόλοιπο σόι. Μια χαρά την σκέφτηκε τη δουλειά, όλοι όσοι βλέπουνε να αποχαιρετάνε την Αλεξάνδρεια του οχταχίλιαρου προσπαθούνε να βρούνε απάγγειο έστω και στα λιμανάκια των ΟΤΑ...

  19. ntek avatar