#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/06/2011 18:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βενιζέλος όπως Παπακωνσταντίνου



Όπως είχαμε προαναγγείλει, σα να μην πέρασε μια μέρα, ο Βενιζέλος ντύθηκε Παπακωνσταντίνου με... χορηγία τρόικας και ανακοίνωσε πολύ σκληρά φορολογικά μέτρα.

Το αστείο της υπόθεσης ήταν ότι σε κάθε ανακοίνωση μέτρου έλεγε ταυτόχρονα: “Όμως, δε φτάνει κι αυτό, πρέπει να...” και συνέχιζε με ένα ακόμη χτύπημα κατά των εισοδημάτων. Άφησε δε ανοικτό το ενδεχόμενο να ληφθούν κι άλλα μέτρα αφού η διαπραγμάτευση με την τρόικα συνεχίζεται και ίσως αύριο έχουμε και νέες ψυχρολουσίες.

Ο νέος τσάρος, με ευφράδεια λόγου, στην αρχή μας “φλόμωσε” σε όμορφα λόγια για να ξεχάσουμε τα όσα θα ακολουθήσουν. Μίλησε για αξιοπιστία της Ελλάδας, για δύσκολες στιγμές, για αλλαγή του φορολογικού συστήματος και άλλα πολλά προκειμένου όπως είπε να ελαφρυνθούν εκείνες οι κοινωνικές ομάδες που έχουν πληρώσει περισσότερα και έχουν στις πλάτες τους το κύριο βάρος των μέτρων. Μέχρι τότε όμως θα γίνουν οι φτωχοί φτωχότεροι και οι πλούσιοι απλά θα πίνουν στην υγεία των κορόιδων αφού η φοροδιαφυγή θα ζει και θα βασιλεύει.

Το κόλπο για να “ξεφορτωθεί” τους Αγανακτισμένους είναι η έκτακτη εισφορά 5% για τα εισοδήματα των βουλευτών, στελεχών του δημοσίου και της τοπικής αυτοδιοίκησης.

Έτσι, σύμφωνα με τις ανακοινώσεις:

Το αφορολόγητο πέφτει στις 8.000 ευρώ από τις 12.000 που ίσχυε. Απο τις 8.000 έως τις 12.000 ευρώ θα επιβληθεί φόρος 1% αλλά σε αυτό εξαιρούνται οι νέοι έως 30 χρονών, τα ΑΜΕΑ και οι συνταξιούχοι άνω των 65 ετών. Επίσης, από 20.000-50.000 ευρώ ο φόρος είναι 2%, από 50.000 -100.000 ευρώ, 3%, από 100.000 και πάνω 4% και 5% για βουλευτές, υπουργούς, αιρετούς τοπικής αυτοδιοίκησης και μετακλητούς υπαλλήλους επιπέδου γενικού γραμματέα
Για το πετρέλαιο θέρμανσης δήλωσε ότι φέτος θα υπάρξει αύξηση της φορολογίας του πετρελαίου και μία εξίσωση του πετρελαίου με εκείνο της κίνησης για τις επιχειρήσεις. Η επιβάρυνση θα είναι για τα νοικοκυριά 6 λεπτά ανά λίτρο.
Στα ακίνητα πέφτει το ατομικό αφορολόγητο στις 200.000 ευρώ από τις 400.000 που ίσχυε μέχρι τώρα ενώ δεν θα επιβληθεί νέος φόρος μέσω των λογαριασμών της ΔΕΗ.
Για τους ελεύθερους επαγγελματίες και τους επιτηδευματίες θα υπάρξει ένα ειδικό τέλος από τα πέντε χρόνια άσκησης επαγγέλματος και αυτό το τέλος θα είναι 300 ευρώ το χρόνο μεσοσταθμικά. Το συγκεκριμένο μέτρο δεν αφορά τους εργαζόμενους με μπλοκάκια.
Φυσικά δεν απάντησε στα ερωτήματα για το πως θα τα βγάλουν πέρα οικογένειες μισθωτών που καλούνται να χάσουν ακόμη και πάνω από ένα μισθό, πως θα πληρώσουν τους φόρους εκείνοι οι επιτηδευματίες που δεν έχουν δουλειά και είναι ουσιαστικά άνεργοι, πώς θα πληρωθούν φόροι για ακίνητα που ενώ για την εφορία αξίζουν πάνω από 200.000 ευρώ στην ουσία είναι απαξιωμένα και δεν αποφέρουν καθόλου χρήματα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 23/06/2011 18:17:36

    Καλά, Ανατόλιε, τι σύνθεση είναι αυτή!!! Αδερφέ μου, έχεις κάνει πολλά ωραία, αλλά αυτό είναι κορυφαίο!

    • Anatolios avatar
      Anatolios @ Επώνυμος 23/06/2011 18:24:16

      Ευχαριστώ πολύ Επώνυμε.. δε θα ήθελα όμως η διασταύρωση βενιζέλου - παπακωνσταντίνου να κατέχει την πρώτη θέση.. :P

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Anatolios 23/06/2011 18:30:12

        'Ντάξει, μην ανησυχείς, μπορώ να σου βρω άλλα καλύτερα.

        Για μένα, αυτό που μου έχει μείνει από τις συνθέσεις σου ήταν το πρωτοχρονιάτικο που είχες βάλει στο "Είμαστε αυτοί που είμαστε και θα είμαστε πάντα" (http://www.antinews.gr/2010/12/31/78220/).

        • Anatolios avatar
          Anatolios @ Επώνυμος 23/06/2011 18:36:03

          Εγώ πάλι θυμάμαι το κέιμενο :)

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Anatolios 23/06/2011 19:13:12

            Μερσί.

  2. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 23/06/2011 18:25:46

    Αναρτηστε στην σελιδα σας αρθρο της ΙΔΕΟΠΗΓΗΣ του Θεοδωρου Κατσανεβα (πρωην γαμπρου των κ.κ.Παπανδρεου) με τιτλο:ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΔΡΑΧΜΗ-Απενοχοποιηση ενος τετοιου ενδεχομενου.υ.γ.Περιγραφει την καταστροφη που υπεστη η πατριδα μας αποδεχομενη το ευρω, αλλα και αλλα ενδιαφεροντα.

  3. madprof avatar
    madprof 23/06/2011 18:29:45

    Ανατόλιε !, επιτυχημένο υβρίδιο της γενετικής σου μηχανικής !. Οι Βόρειοι της Ε.Ε είναι Fed up=αηδιασμένοι, μπουχτισμένοι από τα γελοία παζάρια του Beni, αναφέρει ο απεσταλμένος του cnbc από Βρυξέλλες ! Η Ξεφτίλα δεν έχει τέλος !.

    • Anatolios avatar
      Anatolios @ madprof 23/06/2011 18:33:26

      Θα μπορούσαμε να κάνουμε εδώ ένα τοπικό δημοψήφισμα τι άλλα υβρίδια θέλει να δει ο λαός να γελάσει το χειλάκι του. Τον El Vel τον στρώσανε καλά τις προάλλες οι Βόρειοι.

  4. Orestios avatar
    Orestios 23/06/2011 18:32:35

    Ο Bενιζέλος θα σκάσει την Ελλάδα.
    Η φοροεπιδρομή είναι πρωτοφανής.
    Μόνο τους φόρους έχουν στο μυαλό τους και αυτό το ονομάζουν "εκκίνηση της μηχανής".
    Είναι όλοι για την φυλακή.
    Σκοτώνουν την Ελλάδα και τους Έλληνες.

    Φυλακή στους Σοσιαλιστές.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Orestios 23/06/2011 18:40:48

      Εκκίνηση της μηχανής του κιμά προφανώς...

      • Orestios avatar
        Orestios @ TopGunZ 23/06/2011 19:09:03

        Είναι εγκληματίες.
        Τα μέτρα είναι εναντίον και της πρόθεσης για ανάπτυξη.
        Χρειαζόμαστε ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ και αυτούς στη φυλακή.

        • Αριστοτέλης avatar
          Αριστοτέλης @ Orestios 23/06/2011 19:17:39

          όχι δεν είναι μόνο εγκληματίες είναι πολιτικοί αλήτες. Τι μας είπε σημερα ο κος κος συνταγματολόγος. Οτι επειδη το κράτος δεν μπορεί να μαζέψει τα χρήματα από τους απατεώνες ελευθεροεπαγγελματίες και επιτηδευματίες που δηλώνουν εισόδημα από 8.000 έως 10.000 ευρώ και έχουν γραφεία στο Κολωνάκι, θα τα πάρουμε απο αυτούς που δηλώνουν τα πραγματικά τους εισοδήματα 25,30 και 40.000 ευρώ. Για άλλη μια φορά οι νομιμόφρονες θα πληρώσουν το μάρμαρο και οι φίλοι του χοντρού θα συνεχίσουν να πίνουν το καφεδάκι τους στο Κολωνάκι. Ο χοντρούλης μας έκλεισε και το μάτι: ¨Δώστε σήμερα μωρέ και αύριο θα τα βρούμε" έλεγε στην συνέντευξη τύπου.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Orestios 23/06/2011 18:51:53

      Όποιοι είναι υπέρ τέτοιων υψηλών φόρων είναι κομπλεξικοί φθονεροί και ανίκανοι που δεν έχουν κερδίσει ούτε ένα σεντ στη ζωή τους που να είναι προϊόν τίμιας και άξιας εργασίας.

      Η επιδίωξη κέρδους σε λογικά πλαίσια μέσα από την εργασία είναι απόλυτα φυσιολογική νοητική διεργασία.

      Και σε ανταλλακτική κομμουνιστική κοινωνία να ζούσαμε, πάλι το καλύτερο ποιοτικά προϊόν θα ανταλλασσόταν με δύο υποδεέστερα. Ή με ένα ισάξιο.

      Τα έχουν βάλει όλοι με τους γιατρούς. "βγάζει λεφτά ο π.στης ο γιατρός μου...".

      Ο γιατρός που "βγάζει λεφτά" είναι απίκο στο τηλέφωνο όλη μέρα και όλη τη νύχτα που τον παίρνουν ασθενείς και σηκώνεται και πηγαίνει να τους δει. Δεν έχει ωράρια, δεν έχει ώρες ξεκούρασης. Του πρήζουν τα συκώτια στην κυριολεξία και δεν είναι για όλους η δουλειά αυτή.

      Και άλλωστε, η φήμη και πελατεία ενός γιατρού εξαρτάται απόλυτα από τον ασθενή του. Κρέμεται από μια κλωστή, που δεν είναι άλλη από την ίδια τη ζωή του ασθενούς, που με τη σειρά του την έχει εναποθέσει στα χέρια του γιατρού. Πρόκειται για ισορροπία στην κόψη του ξυραφιού.

      Ο ασθενής ανεβάζει το γιατρό στο βάθρο, ο ασθενής και τον κατεβάζει.

      • Orestios avatar
        Orestios @ αλλενάκι 23/06/2011 19:30:49

        +1000 αλλενάκι
        Οι άνθρωποι είναι εγκληματίες.
        Σοσιαλιστικής νοοτροπίας μέτρα, όπου δαιμονοποιείται η επιχειρηματικότητα και θεοποιείται η φορολογία.
        Αν με αυτά περιμένουν να ανακάμψουμε είναι γελασμένοι.
        Το μόνο που θα καταφέρουν είναι η ικανοποίηση της γαστέρας τους.
        Ο Βενιζέλος, όπως και ο Πάγκαλος, την γεμίζουν δύσκολα.
        Πρέπει να φάνε πολύ.
        Τέτοια ανικανότητα είναι εγκληματική.
        Αν ήταν γιατροί θα είχαν πάει φυλακή για malpractice.

        • man8os avatar
          man8os @ Orestios 23/06/2011 19:34:02

          ++

  5. danaos avatar
    danaos 23/06/2011 18:32:50

    Αφιερωμένο στους ανασχηματισμένους:
    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ danaos 23/06/2011 18:47:51

      Δαναέ, βλέπω ανέβηκαν οι θερμοκρασίες, ανέβηκες κι εσύ, άντε να τελειώνει το ρεκτιφιέ να σε διαβάζουμε πιο συχνά, χαχαχα.

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/06/2011 18:37:30

    εκπληκτικό! του φόρεσες και γυαλιά τόσο φυσικά! απίστευτο!

  7. mixalios avatar
    mixalios 23/06/2011 18:39:19

    Να πούμε στην Γιαννακά (16) να προσέξει να μην ιδρώσει, έτσι οπως την κάλυψε ο Βενιζέλος με τις αλλαγές.Αντε και ψηλότερα. Γιατί με το Πασόκ το ψέμα εχει ψηλά ποδάρια.

  8. Sofie avatar
    Sofie 23/06/2011 18:40:25

    Έκπληξη θα μου προκαλούσε το ακριβώς αντίθετο ....
    Δεν πειράζει αφήστε τους να εκτίθενται όσο το περισσότερο τόσο το καλύτερο. Να απαλλαγούμε μια και Καλή

  9. man8os avatar
    man8os 23/06/2011 18:47:09

    Καμμια διαφορα...
    Μια απο τα ιδια

  10. spiros1 avatar
    spiros1 23/06/2011 18:51:00

    Αυτός είναι ο «έγκριτος συνταγματολόγος» Μπένι Χιλ! Μας λεηλατεί, μας
    Σφάζει χωρίς βαμβάκι. Πολύ μπλά μπλά μπλά. Αυτοί είναι οι επαναστάτες της πλάκας. Αφανίζει και λεηλατεί τα μεσαία εισοδήματα, την οικογένεια με ανήλικο τέκνο την στέλνει στα τάρταρα. Ταχυδακτυλουργοί, φακίρηδες.

    Μείωση αφορολογήτου από τα 12.000 Ευρώ στα 8.000 Ευρώ, σημαίνει επιπλέον 400 Ευρώ Σε συνδυασμό με τον Κεφαλικό Φόρο του Σουλτάνου, η αύξηση της φορολογίας είναι της Τάξεως του 28,7%. Και το αφορολόγητο κατεβαίνει
    στα 3.000 Ευρώ! Λεηλατεί τα ιστορικά, ισόβια κορόιδα που πληρώνουν φόρους
    από ηλικίας 18 ετών.

    Τι διαλαλούσαν μέχρι χθες; «Σώσαμε το αφορολόγητο των 12.000 και θα
    Επιβληθεί Κεφαλικός φόρος του Σουλτάνου (την ονομάζουν εισφορά αλληλεγγύης).
    Τώρα οι ανάλγητοι, οι υποτακτικοί, τα Τσολακογλόπουλα, επιβάλλουν και τα δύο.
    Που είσαστε επαναστάτες της κωλοτούμπας, γλείφτες,
    Αντωνίου Τόνια
    Γερανίδης Βασίλειος
    Γιαννακά Σοφία
    Καϊλή Εύα
    Καρτάλης Κωνσταντίνος
    Κουκουλόπουλος Πάρις
    Κουρουμπλής Παναγιώτης
    Κωνσταντινόπουλος Οδυσσέας
    Λιντζέρης Δημήτρης
    Μερεντίτη Αθανασία
    Νασιώκας Έκτορας
    Ρενταρή Όλγα
    Ρομπόπουλος Θωμάς
    Σαλαγιάννης Νικόλαος
    Τζελέπης Μιχάλης
    Τόγιας Βασίλης»

    Αυτή λέγεται Σοσια-ΛΗΣΤΙΚΗ μνημονιακή, κατοχική, υποτακτική, Κυβέρνηση.

    Τώρα ήρθε η σειρά μας να μην πληρώσει ΚΑΝΕΝΑΣ, ΚΑΝΕΝΑ Κεφαλικό φόρο.
    Δεν πάει άλλο. Τέρμα η κοροϊδία, τέρμα η ανοχή. Αυτοί έχουν καταντήσει χαβούζα της αρπακτής.
    ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΗΣΤΕΥΕΙ ΤΟ ΛΑΟ.

    • man8os avatar
      man8os @ spiros1 23/06/2011 19:27:32

      ++++10000!

  11. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 23/06/2011 18:56:09

    Τι είναι αυτή η τερατογέννηση;

    ΜΑΜΑΑΑΑΑΑ!!!!!
    ΘΑ ΤΟ ΦΑΩ ΟΛΟ ΤΟ ΦΑΪ ΜΟΥ!!!!!

  12. BlueSky avatar
    BlueSky 23/06/2011 19:32:49

    Συμπατριώτες οι πασόκοι βάλθηκαν να μας αφανίσουν!

  13. Posidonas avatar
    Posidonas 23/06/2011 19:35:35

    Δεν ειμαστε στην εποχη του εξηντα που να λεμε οτι ωραια τα λεει,αλλα δεν καταλαβαμε τιποτα.
    Υποθηκευει και αυτος με την υπογραφη του, πριν λιγο καιρο με μισολλογα ελεγε τα αντιθετα.

  14. m.s avatar
    m.s 23/06/2011 19:38:50

    Anatolios ,
    Αν έχω διαβάσει καλά νομίζω ότι έχει επιβληθεί φόρος 10% στα ετήσια εισοδήματα από 8000 έως 12000.
    ΥΣ εντυπωσιακή η φωτό !!!!!

  15. Αριστοτέλης avatar
    Αριστοτέλης 23/06/2011 19:57:41

    Γλυκάθηκε η γριά στα σύκα….
    Μέχρι σήμερα αναρωτιόμουν ποιος είναι ο βαθμός της διαπραγματευτικής ικανότητας που διαθέτει η ελληνική κυβέρνηση έναντι των δανειστών και των εταίρων μας; Ποιες είναι οι διαχωριστικές γραμμές που μπορεί να βάλει, τουλάχιστον στο δημοσιονομικό θέμα; Μετά την συνέντευξη που παραχώρησε ο κος Βενιζέλος σιγουρεύτηκα ότι είναι μηδενική, αφού δεν υπάρχει καμία απολύτως βούληση από τους κυβερνώντες να βάλουν διαχωριστικές γραμμές. Λυπούμαι πολύ αλλά επιβεβαιώνεται το ρηθέν του σκηνοθέτη Δημήτρη Κολλάτου: «οι έλληνες πολιτικοί πρέπει να κυκλοφορούν ξεβράκωτοι για να μην χάνουν χρόνο όταν τους πηδάνε». Ανεπάρκεια, αδυναμία διαχείρισης κρίσεων, λήψης αποφάσεων, αδυναμία τακτικών ελιγμών, έλλειψη πειθούς, αναξιοπιστία και έλλειμμα εμπιστοσύνης είναι τα μόνα επιχειρήματα που έρχονται στο νου του μέσου έλληνα πολίτη που παρακολουθεί το θέατρο του παραλόγου ενός αδιάβαστου - επί των οικονομικών – συνταγματολόγου που δεν έχει ιδέα ούτε τι είναι το αφορολόγητο και που αυτός ο άνθρωπος κλήθηκε να διαβουλευτεί με τα «τσακάλια» της αγοράς. Ενός ανθρώπου που βγήκε σήμερα να μας «κλείσει πονηρά το μάτι» και να μας πει- ούτε λίγο ούτε πολύ- ότι: «κάντε υπομονή, βάλτε πλάτη όσοι είστε νόμιμοι και τόσα χρόνια δηλώνατε μέχρι δεκάρας τα εισοδήματά σας, βάλτε πλάτη και πληρώστε και ένα έκτακτο χαράτσι και μετά βλέπουμε. Αφήστε να πάρουμε τη δόση και θα τα βολέψουμε μετά…». Ο ίδιος πολιτικάντικος και χυδαίος τρόπος συμπεριφοράς έναντι των υγειών πολιτών που επί χρόνια βάζουν πλάτη σε αυτό τον ρημάδι τον τόπο.
    Όχι κύριε Βενιζέλε δεν θέλουμε να βάλουμε πλάτη εμείς που δηλώνουμε τα πραγματικά εισοδήματα μας και δεν θέλουμε γιατί εσείς, πάλι θα πάτε πλαστά νούμερα στους κουτόφραγκους για να πάρετε τις δόσεις και να τις δώσετε για άλλη μια φορά στην γνωστή κλειστή κάστα των φίλων επιχειρηματιών σας και το χρήμα δεν πρόκειται να ρολάρει στην αγορά. Όχι κύριε Βενιζέλε δεν γίνεται να βάλουμε πλάτη για να καλύψουμε την δική σας ανεπάρκεια εφαρμογής ενός δίκαιου φορολογικού συστήματος. Εσείς να βάλετε πλάτη και να προτάξετε τα στήθη σας στους δανειστές μας ότι δεν πάει άλλο και εμείς τότε θα στρατευθούμε από πίσω σας σε αυτή την προσπάθεια. Είπαμε κε Βενιζέλε να βάλουμε πλάτη, εσείς όμως θέλετε να βάλουμε κώλο γιατί έτσι μάθατε όλοι σας από μικροί. «Γλυκάθηκε η γριά στα σύκα, εμπαινόβγαινε και ζήτα» που λένε στο χωριό μου, στην Κρήτη. Αλήθεια εσείς από πιο χωριό είστε;

  16. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 23/06/2011 20:04:09

    ο βενιζελος μικροτερος του αναμενομενου σε ομιλια και εργα.
    λιγος μπροστα σε αυτο που περιμεναν οι του πασοκ.
    ειχα μια φοβια οτι κατι θα αλλαζε , αλλα εδω και 5 μερες που μιλαει , δεν λεει τιποτα και το μονο που χρησιμοποιει ειναι την ελληνικη γλωσσα , αλλα οπως λενε χωρις ουσια , χωρις νοημα.
    ευτυχως μικροτερος των περιστασεων.
    αντωνη η νικη ειναι δικη σου.την στιγμη μονο δεν ξερουμε.
    και κατι τελευταιο.
    τωρα , με τα μετρα αυτα θα βγουνε στον δρομο και αυτοι που μεχρι τωρα εμειναν μεσα , ελπιζοντας οτι θα σωθουν.
    συστημα πασοκ και πασοκ τ ε λ ο ς.

  17. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 23/06/2011 20:09:57

    Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ( ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΤΑ ΔΙΛΗΜΜΑΤΑ) ΚΑΛΕΣΕ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ ΝΑ ΄΄ΔΙΑΒΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΤΟΝ ΚΑΜΠΟ΄΄ ...ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΙΜΑΛΑΪΑ;;;

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΕΥΑ 23/06/2011 20:28:27

      Αυτός στο ανάκλιντρο και οι δούλοι να τον κουβαλάνε....στον κάμπο.
      Έχουν ξεφύγει οι Σοσιαλιστές.

  18. Αριστοτέλης avatar
    Αριστοτέλης 23/06/2011 20:25:42

    επειδη το καταλαβαίνει για αυτό μας κάλεσε. "Ελάτε μαζί, να... βγάλετε (εσείς) τη χώρα απο το τέλμα".

  19. Αριστοτέλης avatar
    Αριστοτέλης 23/06/2011 20:29:27

    Αν έχουμε μάθει να λέμε την αλήθεια σε αυτόν τον τόπο τότε πρέπει να παραδεχθούμε ότι το μεγαλύτερο λάθος ήταν η αλλαγή του Παπακωνσταντίνου παρά το γεγονός ότι το οικονομικό του πλάνο ήταν λάθος. Δεν αλλάζεις τον επικεφαλής που έχεις απο την αρχή επιλέξεις, όταν μια επιχείρηση βρέσκεται εν μέσω εξυγίανσης. Είναι σαν να αλλάζεις εργολάβο στην μέση μιας οικοδομής. Είναι ποτέ δυνατόν; Πρέπει να είσαι ή πολύ απελπισμένος ή πολύ ανίδεος.

  20. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 23/06/2011 20:34:48

    και τον αλλαζεις με εναν συνταγματολογο και οχι με οικονομολογο.
    ο γαπ και η κυβερνηση του ενα απεραντο τσιρκο , χωρις σχεδιο.
    πρεπει να φυγουν τωρα και το τωρα ειναι με εκλογες.
    διαφορετικα θα οδηγησουν την χωρα σε εμφυλιο ελπιζοντας οτι θα σωθουν.
    θελει ιδιαιτερη ψυχραιμια γιατι οι προβοκατσιες δεν θα εχουν τελος.
    προσοχη αντωνη σαμαρα , προσοχη η αριστερα.

    • Αριστοτέλης avatar
      Αριστοτέλης @ λαικη δεξια 23/06/2011 20:38:57

      είναι προφανές ότι όλο το πανηγύρι του ΓΑΠ με την συναίνεση και τον Σαμαρά έγινε για να φέρει προ των ευθυνών του τον Μπένυ. Ο τύπος χρησιμοποίησε την αξιωματική αντιπολίτευση για να επιτύχει συσπείρωση στο εσωτερικό της Κ.Ο. του ΠΑΣΟΚ για να μην έχει διαρροές στο μεσοπρόθεσμο. Μου μυρίζει "αρκούδα" η δουλειά.

  21. NAPO98 avatar
    NAPO98 23/06/2011 20:52:44

    Κανείς δεν κατάλαβε ότι ο τιτανομεγιστοτεραστιος έβαλε μπροστά τις μηχανές της ανάπτυξης με αυτά τα μέτρα.Απλά πρέπει, για να πάρει φόρα αυτή η μηχανή,όλοι μας να κάνουμε μερικά βήματα προς τα πίσω.
    ΟΠΙΣΘΕΝ είναι ο γκρεμός κι εγώ δεν είμαι έτοιμος να πέσω Μr Beni...κι άμα τα πάρω θα πάρω φόρα θα σας ταράξω στις κλωτσιές στην ανηφόρα ...
    Και λίγα λεω

  22. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 23/06/2011 20:53:43

    Τα μέτρα του μεσοπρόθεσμου-μνημόνιο 2 είναι η ΚΑΤΑΔΙΚΗ όλων μας και της πατρίδας!!Όλοι τα έχουν διαβάσει ή ακούσει και οι πάντες βλέπουν τι θα συμβεί.Είναι να ΕΞΟΡΓΙΖΕΤΑΙ κανείς όταν βλέπει τον Βενιζέλο να ρίχνει τις ευθύνες στον Παπακωνσταντίνου λες και εκείνος ήρθε από άλλο πλανήτη....Εκείνος δεν ήταν στη κυβέρνηση και δεν ήξερε ΤΙ ΑΠΟΔΕΧΟΤΑΝ,πέρυσι την άνοιξη,όταν έμπαινε η χώρα στα νύχια του ΔΝΤ και τις δαγκάνες των ξένων δανειστών;ΟΛΟΙ τους έχουν ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ ευθύνη και είναι ΥΠΟΛΟΓΟΙ.Ο φαρισαϊσμός,η κοροϊδία και η υποκρισία ζουν και βασιλεύουν.Παίζεται ένα ΧΥΔΑΙΟ παιχνίδι εις βάρος ΟΛΩΝ ΜΑΣ!!Το γδάρσιμο των Ελλήνων θα είναι ανηλεές,αποτρόπαιο και φρικαλεώδες....Ντροπή και αίσχος!!!

  23. man8os avatar
    man8os 23/06/2011 21:43:06

    Τα μετρα πρεπει να ψηφιστουν απο 180. Αν οχι δεν πρεπει να αναγνωρισουμε αυτη τη διεθνη συμβαση.

  24. tzager avatar
    tzager 23/06/2011 21:52:13

    Αυτή η κυβέρνηση είναι τελειωμένη!! Δε μπορεί.. Δείχνει σαν να μη θέλει...

    Αντί για να μειώσουν δραστικά τις δαπάνες του τεράστιου και αντιπαραγωγικού κράτους, επιβάλουν κι άλλους επαχθείς φόρους!!!

    Στο Πασοκιστάν΄η λέξη ιδιωτικοποίηση δε μπορεί να ειπωθεί καν από κανένα!!! Χρησιμοποιείται ευραίως ο αστείος και ανύπαρκτος διεθνώς όρος 'αποκρατικοποίηση' γιατί έχει ποινικοποιηθεί ο όρος 'ιδιωτικοποίηση'!!!! Ημαρτον!!!

    Οι Φωτόπουλοι και οι λοιποί εργατοπατέρες κυβερνούν και δε το έχουμε πάρει χαμπάρι!!! Ημουν στο κέντρο της Ρόδου χτες κατά τις 8 και μισή το βράδυ όταν υπήρξε γενικός πανικός από το black out!!! Οι μαγαζάτορες ήταν σε απόγνωση, έξω από τα μαγαζιά τους που δε μπορούσαν να εξυπηρετήσουν τις χιλιάδες των τουριστών που εκείνη ακριβώς την ώρα είχαν κατακλείσει το εμπορικό κέντρο της πόλης κάνοντας τη βόλτα τους...

    Αυτή είναι η Ελλάδα, χειρότερη απ'το Τατζικιστάν!!!

    Και από την άλλη οι ΔΕΗτζήδες οι Γαλάζιοι ζητάνε το κεφάλι του Μητσοτάκη γιατί λέει τα αυτονόητα!!! Τι να πει κανείς??!!!

    Μία παρατήρηση έχω να κάνω μόνο. Επειδή οι Πασόκοι δε τη βγάζουν καθαρή... και θα έχουμε εκλογές πολύ πολύ σύντομα.. Καλό θα ήταν να μας πει και η ΝΔ και ο Καρατζαφέρης και η Ντόρα και όλοι, τι από το μεσοπρόθεσμο θα αλλάξουν και πώς θα βρούν ενναλλακτικές πηγές εσόδων. Ο γενικός όρος 'επαναδιαπραγμάτευση' δε μου λέει τίποτα!! Επιτείνει την αβεβαιότητα και την ανασφάλεια!!!

    Μετά τις εκλογές όλοι θα κληθούν να αναλάβουν τις ευθύνες τους και πρέπει να λάβουν υπ'όψιν τους ότι τα ψέματα τελείωσαν και οι πολίτες περιμένουν με το δίκανο στη γωνία!!!

  25. an.vorinos avatar
    an.vorinos 23/06/2011 21:55:05

    @ Aλλενακι γιατρος εισαι? η ασθενης εξαρτωμενη απο τον ιατρο σου? η επηρεασθηκες απο τον κο Μοσιαλο που ειναι γιατρος?

  26. Anatolios avatar
    Anatolios 23/06/2011 22:12:31

    Μα γιατί? Εγώ τον βρίσκω πολύ σεξουλιάρη τον... αυτόν τέλος πάντων

  27. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 23/06/2011 22:36:07

    Ήμασταν εδώ και όταν δήλωνε ο κύριος Βενιζέλος πως,
    το σχέδιο ΑΝΑΝ είναι πολύ καλύτερο από τις συμφωνίες της Ζυρίχης και του Λονδίνου,
    με τις οποίες έγινε η Κύπρος ανεξάρτητο κράτος.
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΕΔΩ.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 23/06/2011 22:47:01

      Υπήρχαν τέτοιες δηλώσεις;;; Έχεις μήπως κανένα λινκ;

      • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Επώνυμος 24/06/2011 00:07:21

        ΨΑΧΝΩ.
        ΠΑΡ'ΟΛΟ ΠΟΥ ΤΟ ΟΛΟΝ ΠΑΣΟΚ ΗΤΑΝ ΥΠΕΡ,ΚΟΙΤΑ ΑΥΤΟ.
        quote
        Στο φως έρχονται οι μεθοδεύσεις Αμερικανών και Ευρωπαίων και δη του τότε προέδρου του Ευρωκοινοβουλίου Πατ Κοξ και του επιτρόπου αρµόδιου για τη Διεύρυνση Γκίντερ Φερχόιγκεν για να "τιµωρηθεί" η Κύπρος µετά την απόρριψη του σχεδίου Ανάν.

        Οι Ευρωπαίοι, σε συνεννόηση µε τους Αµερικανούς, όπως προκύπτει από τηλεγραφήματα που διέρρευσαν στο WikiLeaks, αναζητούσαν τρόπο για να επικαλεστούν το άρθρο 7 της Συνθήκης της ΕΕ προκειµένου να αναστείλουν το δικαίωµα ψήφου της Κυπριακής Δηµοκρατίας στο Ευρωπαϊκό Συµβούλιο.

        Οι παρασκηνιακές διεργασίες στις Βρυξέλλες που εξετάζουν την επόµενη µέρα ενός "όχι" των Ελληνοκυπρίων στο σχέδιο Ανάν κορυφώνονται, όπως επισημαίνεται σε δημοσίευμα της εφημερίδας "Τα Νέα", στις αρχές Απριλίου του 2007.

        Από εµπιστευτικό τηλεγράφηµα του συµβούλου της αµερικανικής αντιπροσωπείας στις Βρυξέλλες Άντριου Έρικσον, προκύπτει ότι όλοι είναι πεπεισµένοι πως η Κύπρος θα ενταχθεί στην ΕΕ ανεξάρτητα από το αποτέλεσµα του δηµοψηφίσµατος.

        Αυτό σήµαινε ότι οι Ευρωπαίοι δεν είχαν µέσο πίεσης προς τους Ελληνοκύπριους και, άρα, "η πίεση έπρεπε να λάβει άλλες µορφές".

        "Κάποια κράτη - µέλη που δεν θέλουν να δώσουν ηµεροµηνία διαπραγµατεύσεων στην Τουρκία, όπως η Αυστρία και η Ολλανδία, ελπίζουν ανοµολόγητα να αποτύχει το σχέδιο Ανάν", σημειώνεται.

        Από το τηλεγράφηµα προκύπτει και η συνεννόηση των Αµερικανών µε τους Ευρωπαίους να ασκηθεί πίεση στους Ελληνοκύπριους να δεχθούν το σχέδιο Ανάν, τόσο από τον επικεφαλής της ΕΕ για την εξωτερική πολιτική Χαβιέ Σολάνα, όσο και από τον επίτροπο αρµόδιο για τη Διεύρυνση Γκίντερ Φερχόιγκεν, τον επίτροπο Εξωτερικών Σχέσεων Κρις Πάτεν, αλλά και τον πρόεδρο του Ευρωκοινοβουλίου Πατ Κοξ.

        Μια µέρα πριν από το δηµοψήφισµα στην Κύπρο και το αναµενόµενο "όχι" των Ελληνοκυπρίων, σε εµπιστευτικό τηλεγράφηµα από την αµερικανική πρεσβεία στην Άγκυρα, ο Έρικσον σχολιάζει ότι µε την επικείµενη ένταξη της Κυπριακής Δηµοκρατίας στην ΕΕ "οι Ευρωπαίοι δεν έχουν πια καρότα για να ενθαρρύνουν το ναι".
        unquote

      • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Επώνυμος 24/06/2011 00:25:26

        ΕΠΩΝΥΜΕ ΓΕΙΑ ΣΟΥ .
        ΤΟ ΕΙΔΑ ΣΕ ΛΙΝΚ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΕΓΡΑΨΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΒΡΩ. ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΡΚΤΗ Η ΔΗΛΩΣΗ.

  28. dosilhthos avatar
    dosilhthos 23/06/2011 22:39:23

    βρε...τι θα κανουμε με τον Κυριακο?εως ποτε θα εχουμε αυτο το φιδι στο κορφο μας?υπαρχει κανεις εχεφρων που να πιστευει οτι θα παραμεινει στν ΝΔ? και αν παραμεινει για πεμπτη φαλαγγα θα παραμεινει.. Βρε ουστ!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ dosilhthos 23/06/2011 22:49:32

      Υπάρχει κάτι καινούργιο;

  29. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 23/06/2011 22:53:52

    ΚΡΑΤΗΘΕΙΤΕ.
    ΑΠΟΨΕ ΣΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΟΥ ΣΚΑΙ.
    ΜΕΤΑ ΤΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΜΕΤΡΩΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ Ο ΔΙΑΒΟΗΤΟΣ
    ΜΠΑΜΠΗΣ ΚΑΙ Η κ. ΣΙΑ ΚΟΣΙΩΝΗ ΑΓΩΝΙΟΥΣΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ
    ΕΡΩΤΗΣΗ .
    -" ΜΠΑΜΠΗ Η ΤΡΟΙΚΑ ΕΜΕΙΝΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΑ ΜΕΤΡΑ ? "
    ΚΟΚΚΑΛΟ ΟΛΟΙ.
    ΒΡΕ ΠΡΕΜΟΥΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΥΣ !!!!!!!!
    ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΜΙΑ ΒΙΑΣΘΕΙΣΑ ΝΑ ΡΩΤΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΒΙΑΣΜΟΥ.
    - "ΚΥΡΙΕ, ΜΕΙΝΑΤΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ? "
    ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΛΕΩ ΨΕΜΜΑΤΑ. ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΩΣ ΠΕΡΑ ΑΛΗΘΕΙΑ !!!!!!!!

  30. lotofagos avatar
    lotofagos 23/06/2011 23:09:00

    Εμ βεβαια, τους μισθωτους και τους τιμιους τους εχουμε στο χερι. Βουρ, χαρατσι!
    Να μαντρωσει κανεις λιγο τη μαφια των νοσοκομειων, τις κομπινες των φαρμακων, τους ΟΤΑ, τους δημους, δεν τολμα κανεις. Αμφιβαλλω αν ο Ηρακλης θα μπορουσε να κανει τιποτα (ειμαι σιγουρος οτι κανενας των 300 δεν θελει, και ισως να μην μπορει αν ηθελε). Εκει ειναι ομως τα λεφτα, το μισο ελλειμα εκει σπαταλαται.

  31. ΓΙΑΝΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΑ 23/06/2011 23:09:02

    Με όλα αυτά που έρχονται νομίζω ότι είναι θέμα χρόνου να σταματήσουμε όλοι τις βαθυστόχαστες αναλύσεις και τα σχόλια υψηλού επιπέδου που στέλνουμε στο ANTINEWS και να περάσουμε σε σχόλια επιπέδου πεζοδρομίου, ακατάλληλα δια ανηλίκους. Τέρμα, δεν πάει άλλο. ΓΙΑΤΙ μας γυρνάει πίσω αυτή η δοσίλογη κυβέρνηση? Ποιος της έδωσε τέτοια εξουσιοδότηση να ξεπουλήσει το μέλλον των παιδιών μας? Είναι αυτοί υπηρέτες του ελληνικού λαού? (ακαδημαϊκή η ερώτηση) Τι ακριβώς παίζεται πίσω από την πλάτη μας? Δηλαδή ένας Σαμαράς υπάρχει σ' αυτή τη χώρα? Όλοι οι υπόλοιποι τα βλέπουν όλα καλώς καμωμένα? Ανεξάρτητα από το τι ψήφισε ο κάθε ένας από μας νομίζω πως πρέπει όλοι μας να είμαστε θυμωμένοι -και όχι μόνο- με όλους αυτούς τους προδότες που ξεπουλάνε την πατρίδα μας λες και είναι το χωράφι του πατέρα τους.
    Δεν έχουν καταλάβει πως δε θα τους σώσουν ούτε τα ελικόπτερα ούτε τα λαγούμια της βουλής? Ο Έλληνας δε θα αντιδράσει μόνο όταν δει το δικό του το παίδι να πεινάει αλλά θα αντιδράσει όταν θα δει πεινασμένο και το παιδί του γείτονά του. Αλίμονο σας προδότες!!!

    • Komis Montechristo avatar
      Komis Montechristo @ ΓΙΑΝΝΑ 23/06/2011 23:57:32

      Γιάννα,η οργή σου είναι απόλυτα δικαιολογημένη...και ο γράφων,έτσι ακριβώς,νιώθει...θα μας ισοπεδώσουν....

  32. αεροπόρος avatar
    αεροπόρος 23/06/2011 23:49:22

    Το ΠΑΣΟΚ δυστυχώς έχει την δυνατότητα να μεταλλάσεται ραγδαία και αποτελεσματικά. Είδατε πως μαντρώθηκαν την περασμένη εβδομάδα με δυο κινήσεις στρατηγικής, είδατε πως πείστηκε ο κόσμος απο την ακατάσκετη Παπα.....ρολογία του Μπένυ για δίκαια μέτρα κλπ. τελικά τους βγάζω το καπέλο!!!!!!. Εδώ ξεπούλησαν τα πάντα λες και δεν συμβαίνει τίποτα. Αν αντι του ΠΑΣΟΚ ήταν κάποια άλλη δεξιά κυβέρνηση θα είχε καεί όλοι η Ελλάδα. Μήπως , Μήπως η στρατηγική της ΝΔ δεν είναι προς την σωστή κατέυθυνση. Μήπως αντί της επαναδιαπραγμάτευσης του μνημονίου θα έπρεπε είναι η επαδιαπραγμάτευση του χρέους.. Αποδεχόμαστε το χρέος !!!!!!

  33. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 24/06/2011 00:28:17

    και να φανταστητε ποσο βλακες ειναι οι πασοκοι ,φανηκε στη δημοσκοπηση της mrb οι νδ πριν τον ανασχηματησμο προηγουνταν του πασοκ 3,4 μοναδες και η διαφορα επεσε στις 2,1 μοναδες μετα τον ανασχηματησμο. γι΄αυτο θελει πολυ αγωνα απο τον σαμαρα και οχι απο τη νδ γιατι η νδ με τα στελεχη που εχει αστο καλυτερα. ο σαμαρας μονος του θα τις κερδισει τις εκλογες.

  34. ΑΓΡΟ avatar
    ΑΓΡΟ 24/06/2011 18:31:43

    ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ! ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΤΟ ΒΑΜΠΙΡ
    ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ! Ο ΕΚΤΡΩΜΑΤΟΠΟΙΟΣ
    ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ! Ο..ΑΓΙΟΣ ΣΩΣΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ
    ΚΡΑΞΤΕ ΤΟΥΣ ΛΟΙΔΩΡΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΣΙΧΤΙΡΙΣΤΕΤΟΥΣ
    ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ.ΝΑ ΜΗ ΒΓΗ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ
    ΟΣΟΥΣ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΤΟ ΝΕΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ

  35. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 24/06/2011 22:57:23

    Έλα να τα πάρεις...........τα μέτρα!

    http://www.youtube.com/watch?v=tHDGKWuwgtY&feature=related