Βατερλό Τσίπρα στην Αμερική
28/09/2015 19:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βατερλό Τσίπρα στην Αμερική

Όπως λένε καλά πληροφορημένες πηγές από τις ΗΠΑ, επικρατεί μεγάλος εκνευρισμός στην ελληνική αποστολή διότι ο πρωθυπουργός εμφανίστηκε εντελώς απροετοίμαστος για μια συνάντηση που σε καμιά περίπτωση δεν ήταν προεκλογική ομιλία στα... κάτω Τζουμέρκα

Σε ένα απίστευτο Βατερλό στη Νέα Υόρκη εξελίχθηκε το ταξίδι του Αλέξη Τσίπρα και η προσπάθειά του να προσελκύσει επενδυτές.

Όπως λένε καλά πληροφορημένες πηγές από τις ΗΠΑ, επικρατεί μεγάλος εκνευρισμός στην ελληνική αποστολή διότι ο πρωθυπουργός εμφανίστηκε εντελώς απροετοίμαστος για μια συνάντηση που σε καμιά περίπτωση δεν ήταν προεκλογική ομιλία στα... κάτω Τζουμέρκα. Ο κ. Τσίπρας νόμισε ότι μιλώντας όπως μιλά στους οπαδούς του ΣΥΡΙΖΑ και με τα τραγικά αγγλικά του θα «θάμπωνε» την αμερικανική ήπειρο.

Όμως, τα πλάνα που έρχονται από τις ΗΠΑ δείχνουν μια εξευτελιστική εικόνα για την Ελλάδα, μια Ελλάδα που εκπροσωπείται από έναν άνθρωπο που δεν καταλαβαίνει πόσο σοβαρό είναι αυτό που κάνει.

Δεν είναι μόνο ότι δεν καταλάβαινε τις ερωτήσεις και δεν μπορούσε να συνεννοηθεί με τον Κλίντον. Προφανώς δεν ήθελε μεταφραστή προκειμένου να δείξει ότι είναι επαρκής και μπορεί να τα φέρει βόλτα.

Το χειρότερο είναι ότι απευθύνθηκε σε ένα ιδιαίτερα απαιτητικό κοινό προσκαλώντας αμερικανούς επενδυτές να έρθουν στην Ελλάδα. Και οι απαντήσεις που έδωσε δεν ήταν καθόλου πειστικές. Ήταν ανοησίες σαν κι αυτές που «χάφτουν» οι Έλληνες στις προεκλογικές περιόδους. Γενικόλογος, χωρίς συγκεκριμένο πλάνο, εντελώς απροετοίμαστος για μια τέτοια συνάντηση και παρά το γεγονός ότι ο Κλίντον (δασκαλεμένος από την... Δασκαλάκη – Αγγελοπούλου) προσπάθησε να του δώσει πάσες και να τον διευκολύνει.

Ο Αλέξης Τσίπρας απέδειξε ακόμη μια φορά ότι μπορεί να είναι καλός «κομματάρχης» στην Ελλάδα αλλά στο εξωτερικό την προσβάλλει με την παρουσία του. Δεν μπορεί να εκπροσωπεί τη χώρα ένας άνθρωπος που όχι μόνο δεν μπορεί να συνεννοηθεί αλλά και που δεν πιστεύει όσα λέει. Για ποιες επενδύσεις μιλά όταν οι υπουργοί τους τις διώχνουν; Αστεία πράγματα.

Ο Τσίπρας μοιάζει με τις ελληνικές ομάδες ποδοσφαίρου, σαν τον Ολυμπιακό που σαρώνουν και βάζουν πεντάρες στα χωράφια της Ελλάδας και τρώνε πεντάρες στην Ευρώπη. Ελπίζουμε να μην ξεφτιλιστεί και με τον Ομπάμα, αν τον συναντήσει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tt avatar
    tt 28/09/2015 19:15:00

    Πάντως στην ΕΡΤ μιλούσε καλύτερα Αγγλικά κι από τον Κλίντον... Failed state.

  2. Ελενα Κανελλοπούλου avatar
    Ελενα Κανελλοπούλου 28/09/2015 19:22:28

    Ο πρωθυπουργός της χώρας απέδειξε για μια ακόμα φορά ότι είναι ανεύθυνος και επιπόλαιος .Ακόμα και αν μιλούσε καλά Αγγλικά , που δεν είναι η περίπτωσή του ,θα έπρεπε να χρησιμοποιεί μεταφραστή , γνωρίζοντας ότι υπάρχουν πάντα ευαίσθητες ερωτήσεις και η παρουσία μεταφραστού αφενός του παρέχει μεγαλίτερη ασφάλεια αφετέρου του δίνει ,τεχνικά, τον χρόνο να σκεφθεί την απάντησή του ...

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Ελενα Κανελλοπούλου 29/09/2015 17:53:11

      Τί τον πέρασες τον Τσίπρα; Γατάκι σαν τον Πούτιν, να χρησιμοποιεί μεταφραστή;

  3. Φρουρός avatar
    Φρουρός 28/09/2015 20:01:47

    ΠΑΝΑΣΧΕΤΟΣ ...

  4. foros1 avatar
    foros1 28/09/2015 20:53:54

    ήταν απίστευτη ανοησία, με αγγλικά επιπέδου lower, να προσπαθεί να συνεννοηθεί σε ένα τέτοιο διεθνές forum. δεν υπήρχε κανείς να τον συμβουλεύσει να χρησιμοποιήσει έναν μεταφραστή; ευτυχώς που δεν "έπεσαν" υπογραφές σε κάποια συμφωνία που δεν θα είχε γίνει κατανοητή... εκείνο το παλιό: "η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια", το ξεχάσαμε;

  5. ΚώσταςΜΠ avatar
    ΚώσταςΜΠ 28/09/2015 21:03:17

    Κατάλληλος για να απευθύνεται στους εξηλιθιωμένους ψηφοφόρους μόνο.Στον πραγματικό κόσμο , ακόμη και υπό τεχμητά(Γιάννα) διαμορφωμένες ευνοικές συνθήκες(αβάντες Κλίντον) φαίνεται η αληθινή εικόνα του:.ένα μηδενικό

  6. ΝΕΦΕΛΗ avatar
    ΝΕΦΕΛΗ 28/09/2015 21:34:42

    Πόσο επικίνδυνος είναι ο άνθρωπος! Δεν φταίνε τα αγγλικά του και όλες οι βλακίτσες που λέγανε τα ΜΜΕ για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα. Κύριοι αυτός είναι ο Τσίπρας: μία μετριότητα. Γαλουχήθηκε από μαθητής να διαχειρίζεται ξύλινο κομματικό λόγο και καταστάσεις σε μία κλειστή ομαδούλα ιδεολογίας χαβαλέ και της απογευματινής φραπεδιάς, με κολπάκια, τερτίπια και τεχνάσματα, μικρής εμβέλειας πάντα σε γνώριμα στέκια με γνώριμες φάτσες. Εκτός αυτής είναι έξω από τα νερά του. Παρατηρήστε τον και σε ευρωπαϊκές συνάξεις είναι εκτός ... έχει θέμα ο άνθρωπος που πιστεύω επιμελώς καλύπτεται από τους κολλητούς του. Τον Μπαρουφάκη τον χρησιμοποίησε γι' ιαυτό τον λόγο: 1. νά κρυφτεί πίσω από αυτόν ώστε να μην στοχοποιείται από τα ΜΜΕ τουλάχιστον τον πρώτο καιρό και 2. να ασχολούνται οι Βρυξέλλες λιγότερο με τον ίδιο και περισσότερο αν φοράει γραβάτα ή όχι

  7. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 28/09/2015 21:36:49

    Πριν 8 μήνες Πρωθυπουργός ήταν ο Αντώνης Σαμαράς. Κάνετε τις συγκρίσεις. Αλλά στη χώρα του λαικισμού και των συνθημάτων, τα πράγματα φθάσανε εκεί που ούτε η παράταξή μας να τον υπερασπίζεται προεκλογικά, ούτε να τολμούμε να πούμε το όνομά του ως τη δικαιωμένη, σωστή λύση για την αρχηγία.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Νίκος Α 28/09/2015 22:27:08

      Έτσι . Δυστυχώς .

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Νίκος Α 28/09/2015 23:27:28

      Μας αξίζουν ΓΑΠες και Τσίπρες δυστυχώς τέτοιος ανώριμος και επιπόλαιος λαός που είμαστε. Είμαστα ανάξιοι ηγετών επιπέδου Σαμαρά...

  8. roadrunner avatar
    roadrunner 28/09/2015 21:49:43

    Υποδείξεις να μην ασχολούμαστε με τα πεπραγμένα της ελληνική κυβέρνησης (τα υπερατλαντικά προφανώς) ανακοίνωσε το Μαξίμου !!! Η κυβέρνηση υποδεικνύει στη ΝΔ να εντείνει τις εσωκομματικές διαδικασίες και να εστιάσει στο "αλληλοφάγωμα" των υποψηφίων (όπως λέει η ανακοίνωσή τους ) !!!! Να χαίρεστε τη δημοκρατία σας εκεί στο Μαξίμου !! Που θα επιβάλετε και σιωπητήριο στη αξιωματική αντιπολίτευση !!!! Λοιπόν, όταν ο Σύριζα ανησυχεί, κάτι καλό γίνεται στην Νέα Δημοκρατία...εκτός από το βατερλό στην Αμερική... η άλωση της παράταξής μας από τον μεσαίο χώρο (που την επιδιώκουν από το 2012) δεν τους βγαίνει όσο εύκολα, όσο τα σχεδίαζαν και έχουν χάσει τον έλεγχο οι κυβερνητικοί Συριζανέλ ...

  9. YPSIPYLH avatar
    YPSIPYLH 28/09/2015 22:22:48

    ΛΙΓΑ ΜΕ ΤΑ ΤΖΟΥΜΕΡΚΑ.....

  10. Δήμητρα Μ. avatar
    Δήμητρα Μ. 28/09/2015 22:53:16

    Δεν ήταν τα Αγγλικά η βασική αναπηρία του κ. Τσίπρα. Το βασικό πρόβλημα ήταν ότι βρέθηκε σε άγνωστα νερά, αναγκασμένος να συζητήσει -πρώτη φορά στα σοβαρά χωρίς συνθήματα και περίτεχνες κορώνες- για τις οικονομικές προοπτικές της χώρας. Ήταν κι εκείνο το γέλιο των παριστάμενων πολιτικών, επενδυτών και διαμορφωτών της κοινής γνώμης.. Ο κ. Αλέξης Τσίπρας ήταν τραγικός στην συνομιλία του με τον Μπιλ Κλίντον κατά τη διάρκεια του 10ου ετήσιου Συνεδρίου Clinton Global Initiative που έγινε την Κυριακή (27.9.2015). Αμήχανος, αδυνατούσε να απαντήσει σε συγκεκριμένες ερωτήσεις του πρώην Προέδρου των ΗΠΑ - ερωτήσεις μάλιστα, που ήταν χαλαρές πάσες για να σκοράρει ο Έλληνας πρωθυπουργός. "Αν δειπνήσω με ανθρώπους που αγαπούν την Ελλάδα και θα ήθελαν να επενδύσουν εκεί, που θέλετε να τους ζητήσω να επενδύσουν; Έχετε κατάλογο επιθυμητών επενδύσεων;" ρώτησε ο κ. Κλίντον και ο Έλληνας πρωθυπουργός μουρμούρισε κάποια μπερδεμένα για τους παριστάμενους επενδυτές (κάποιοι υπολογίζουν ότι η συνολική περιουσία όσων άκουσαν και γέλασαν με τον κ. Τσίπρα στο ξενοδοχείο Sheraton της Νέας Υόρκης, ξεπερνά τα 100 δις ευρώ). Τι θα μπορούσε να τους πει; Για τις πρωτοβουλίες του κ. Σκουρλέτη στις Σκουριές; ή, για τις επιθέσεις του ΣΥΡΙΖΑ σε κάθε -μα κάθε..- επένδυση στην Ελλάδα; Χθες, η Ελλάδα κλείστηκε λίγο περισσότερο απ' έξω. Το γέλιο των παριστάμενων στην αμηχανία του κ. Τσίπρα να απαντήσει, μπορεί να ήταν κοροϊδευτικό, μπορεί και από συμπόνια. Και στις δύο περιπτώσεις πάντως, ουδείς θα σκεφτεί μετά από αυτό να επενδύσει στην Ελλάδα. Πάσχος Μανδραβέλης: "To γέλιο των επενδυτών και ο κ. Τσίπρας" - Η Καθημερινή / Άποψη | 28-9-2015 @11:53

  11. nicias avatar
    nicias 28/09/2015 23:11:33

    φοβάμαι πως θα πρέπει να αρχίζουμε να συνηθίζουμε στην ιδέα ότι το πολιτικό προσωπικό της χώρας θα βρίσκεται την επόμενη τουλάχιστον εικοσαετία στο τραγικό αυτό επίπεδο ημιμάθειας και βλάχικης αλαζονείας. Τσίπρα δημιούργησε ο πασοκισμός, Τσίπρα θα υποστούμε έως εξαντλήσεως.

  12. Νικ avatar
    Νικ 29/09/2015 00:16:06

    Εμφάνιση στις ΗΠΑ για κλάματα ο Τσίπρας. Για να θυμηθούμε την επίσκεψη Σαμαρά για να καταλάβουμε την διαφορά. Αν ανατρέξουμε στην επίσκεψη θα καταλάβουμε. Ο Σαμαράς έδωσε κύρος στην Ελλάδα μας στις ΗΠΑ ο Τσίπρας τους έκανε όλους να σκάσουν στα γέλια! Αυτό με τους Αμερικάνους επενδυτές γιατί να έρθουν στην χώρα μας που ρώτησε ο Κλίντον και τα γέλια που ακούστηκαν από τους παρευρισκόμενους έδωσε την απάντηση στην πολιτική Τσίπρα και την ελληνική κυβέρνηση. Η χώρα χρειάζεται το Σαμαρά.

  13. Μιχαηλ avatar
    Μιχαηλ 29/09/2015 01:06:17

    Το θεαμα ηταν πραγματικά αποκρουστικό εως θλιβερό, αμα εκπροσωπούσε τον εαυτό του δεν θα με ένοιαζε, αλλά να παει έτσι σαν τον άσχετο! Δηλαδη ήμαρτον! Και φυσικά αυτα που δηλωνε οτι δικαιοσύνη, γραφειοκρατια και χρημα κατω απ το τραπέζι, τα οποια θα τα τα διορθώσει θύμισαν ΓΑΠ που γύρναγε σ ολο το κόσμο και δηλωνε ποσο διεφθαρμένη ειναι η χωρά του, μετά ξεκίνησε τους τιτανικους και φτασαμε στο Καστελόριζο...

    • foros1 avatar
      foros1 @ Μιχαηλ 29/09/2015 06:13:50

      τουλάχιστον ο ΓΑΠ μιλούσε Αγγλικά!

      • Vassilis avatar
        Vassilis @ foros1 29/09/2015 13:12:56

        Στο Καστελοριζο....στα Ελληνικα τα ειχε πει....και χωρις υποτιτλους.

      • Naruto avatar
        Naruto @ foros1 29/09/2015 18:28:53

        Αυτο ήταν και το μόνο θετικό σε αυτόν τον άνθρωπο .

      • in medias res avatar
        in medias res @ foros1 29/09/2015 20:00:23

        Με τα ελληνικά είχε πρόβλημα ...

  14. Φυγόκεντρος avatar
    Φυγόκεντρος 29/09/2015 08:40:31

    Ο φουκαράς Τσίπρας έμοιαζε να περνάει την Ιερά Εξέταση. Αναγκάστηκε να ομολογήσει αλήθειες που δεν πιστεύει. Γιατί, στο μυαλό του είχε, ο δύσμοιρος, όχι τον ιδιώτη που ψάχνει για ευκαιρίες επένδυσης, αλλά το απρόσωπο και παντοδύναμο "μεγάλο κεφάλαιο" όταν έλεγε ότι πρέπει να υποστηριχτεί η Ελλάδα για ...γεωπολιτικούς λόγους. Την αναγκαστική έλευση αυτού του αόρατου τέρατος ήθελε να καθυστερήσει όταν έλεγε ότι τώρα ακόμα είναι …νωρίς για επενδύσεις και πρέπει πρώτα να γίνουν μεταρρυθμίσεις!!Πιστεύω, πάντως, ότι αφού επιτέλους κατάλαβε πως λειτουργούν οι τράπεζες, ότι θα χρειαστεί λίγα χρόνια ακόμα να κατανοήσει πλήρως πως λειτουργεί η οικονομία και καταλήγουν τα λεφτουδάκια στην τσέπη του.

    • Sea Loyalty avatar
      Sea Loyalty @ Φυγόκεντρος 29/09/2015 10:26:20

      Οχι και φουκαράς ο αμοραλιστής και απαίδευτος ηγετίσκος.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Sea Loyalty 29/09/2015 22:00:20

        Σκέτο... Πινόκιο!

  15. νικοσ avatar
    νικοσ 29/09/2015 11:29:37

    Αφου οι ερωτησεις ειναι προσχεδιασμένες πως μπερδεύτηκε? Και οι απαντησεις το ίδιο...ο τσιπρας ξερει τι θα ρωτησει ο Κλιντον και ο Κλιντον τι θα απαντησει ο Τσιπρας..με απολυτη ακριβεια...ετσι γινονται αυτα τα συνεδρια...αλλωστε ο Τσίπρας τα τελευταια 2 χρονια δεν δινει συνεντευξεις αν δεν λαβει πρωτα τις ερωτησεις....ποτε και πουθενα...και στα 2 debate το ιδιο εγινε...Ο Κλιντον μαλλον εκανε τις ερωτησεις με άλλη σειρά και μπερδεύτηκε ο δικος μας

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ νικοσ 29/09/2015 13:11:55

      Αυτα που λες ισως να τα κανει στην Ελλαδα.... Εκει στο Αμερικα ειναι λιγο διαφορετικα τα πραγματα.
      Ασε που αυτο που λες....δεν το κανει ο Κλιντον γιατι απλα για ολα εχει απαντηση.... Εκτος απο τον λεκε στο φορεμα της Μονικα...ολα τα υπολοιπα τα ξερει καλα.....

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ νικοσ 29/09/2015 18:02:09

      Πιθανόν να έδωσαν από μόνοι τους αυτές τις απαντήσεις, διότι αυτά ήταν τα μόνα πράγματα που είχαν να πουν. Όμως όσο ο Μπιλ δεν έπαιρνε απαντήσεις, που να ταιριάζουν με τις ερωτήσεις, τόσο πέταγε "πάσες", τάχα για να βοηθήσει να έρθουν επενδύσεις στην Ελλάδα (νόμιζε ο κακομοίρης ότι τον ενδιαφέρει τον Αλέξη αυτό), οπότε εκεί δεν μπορούσε πια να απαντήσει τα ίδια και έμενε το χαχανητό του Αλέξη και του stand-up comedy ακροατηρίου με την προσωπική περιουσία αθροιστικά άνω των 100 δις (όχι τα λεφτά που διαχειρίζονται, τα λεφτά που έχουν οι ίδιοι...).

  16. Ελενα Κανελλοπούλου avatar
    Ελενα Κανελλοπούλου 29/09/2015 12:23:43

    @ νικοσ , Δηλαδή ο Μπίλλυ του έκανε καψόνι του χαχανούλη ?

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Ελενα Κανελλοπούλου 29/09/2015 22:01:07

      Χαχανούλης! Τέλειος!

  17. Αλέξανδρος avatar
    Αλέξανδρος 29/09/2015 14:48:35

    Βλέποντας στην τηλεόραση τον ολίγιστο ΤΣΙΠΡΑ σκέφτηκα αυτό που είπε ο Κούντερα. Οι άνθρωποι παρά τον πλούτο των βιωμένων εμπειριών τους βγαίνουν πάντοτε από μια ιστορική δοκιμασία όσο βλάκες είχαν μπει …Αυτό συμβαίνει με τους Έλληνες που στηρίζουν ΤΣΙΠΡΑ... Άλλη η δουλειά του ναύτη και άλλη του καντηλανάφτη …

  18. Naruto avatar