Βαρουφάκης: Πιο μοιραίος και από τον Αλέξη Τσίπρα
20/05/2015 18:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βαρουφάκης: Πιο μοιραίος και από τον Αλέξη Τσίπρα

Οι απίστευτες δηλώσεις που έκανε στους New York Times ίσως δεν έχουν προηγούμενο στην ιστορία παγκοσμίως. Υπουργός που να προσβάλει και να απαξιώνει τόσο πολύ την Ελλάδα δεν υπήρξε, ούτε κι όταν ο Παπανδρέου με τον Παπακωνσταντίνου μίλαγαν για Τιτανικό.

Ηρωϊκή έξοδο από την κυβέρνηση, που θα τον βοηθήσει να μαζέψει αργότερα το... χαρτί με βιβλία και διαλέξεις, επιχειρεί ο Γιάνης Βαρουφάκης. Ο μοιραίος άνθρωπος, πιο μοιραίος και από τον Αλέξη Τσίπρα για την οικονομία εξαιτίας της ασχετοσύνης του και της εγκληματικής του διαπραγμάτευσης, φαίνεται ότι το πήρε απόφαση ότι δεν τον σηκώνει τον κλίμα.

Οι απίστευτες δηλώσεις που έκανε στους New York Times ίσως δεν έχουν προηγούμενο στην ιστορία παγκοσμίως. Υπουργός Οικονομικών μιας χώρας και να δηλώνει ότι είναι τρομοκρατημένος και εμβρόντητος με την κατάσταση της οικονομίας πράγματι δεν έχει ξαναγίνει. Υπουργός που να προσβάλει και να απαξιώνει τόσο πολύ την Ελλάδα δεν υπήρξε, ούτε κι όταν ο Παπανδρέου με τον Παπακωνσταντίνου μίλαγαν για Τιτανικό.

Πώς να εκληφθεί το γεγονός ότι ο Βαρουφάκης παραδέχεται ανοικτά ότι χάθηκαν δύο μήνες εξαιτίας της διαπραγμάτευσης και ότι επιδεινώθηκε η οικονομία; Κορυφαίο στέλεχος της κυβέρνησης και μάλιστα ο αρμόδιος να παραδέχεται ότι ο ΣΥΡΙΖΑ κατέστρεψε την οικονομία; Είναι ή δεν είναι αυτό άλλοθι για τον Τσίπρα να στείλει τον Βαρουφάκη στο Τέξας, εκεί απ' όπου τον μάζεψε;

Ξανάγινε να παραδέχεται κάποιος ότι ηχογράφησε ή βιντεοσκόπησε τους άλλους υπουργούς; Τι έκανε δηλαδή στη Ρίγα; Τον πράκτορα μυστικών υπηρεσιών ή μήπως συνηθίζει στο ρόλο του... μίστερ Μπιν που έγινε πράκτορας 007;

Λέει στη συνέντευξη μεταξύ άλλων: «Ανάθεμα αν δεχθώ ένα επιπλέον πακέτο οικονομικής πολιτικής που θα διαιωνίσει την ίδια κρίση. Δεν εξελέγην για αυτό», τονίζει ο κ. Βαρουφάκης και συμπληρώνει ότι θα παραιτείτο από το να ωθήσει τους Έλληνες σε μία βαθύτερη οικονομική κρίση. «Δεν πρόκειται να εξευτελιστώ και να εκτεθώ σε κίνδυνο από την άποψη των Αρχών και της λογικής», δηλώνει.

Ωστόσο, αυτό που φαίνεται ότι προκαλεί εντύπωση είναι οι αναφορές του Γιάνη Βαρουφάκη σχετικά με το επίμαχο Eurogroup της Ρίγας, όπου σύμφωνα με δημοσίευμα του Bloomberg, o Έλληνας υπουργός Οικονομικών έγινε στόχος βαρύτατων χαρακτηρισμών από τους υπόλοιπους ομολόγους του.

«Τον Απρίλιο, αφότου μέσα ενημέρωσης ανέφεραν ότι ο Γιάνης Βαρουφάκης παραγκωνίστηκε από τη διαπραγματευτική ομάδα, μετά την "επίθεση" με βαρείς χαρακτηρισμούς που δέχθηκε από τους υπουργούς Οικονομικών στη Ρίγα, όπως τζογαδόρος και ερασιτέχνης, ο ίδιος στο λογαριασμό του στο Twitter είχε σχολιάσει: Έχουν ομόφωνο μίσος προς εμένα και χαιρετίζω το ομόφωνο μίσος τους για μένα. Μία φράση πολύ κοντά μου αυτές τις ημέρες».

Σύμφωνα με τον κ. Βαρουφάκη, η φράση αυτή δεν απευθυνόταν στους ομολόγους του αλλά στους δημοσιογράφους. «Τα μέσα ενημέρωσης εξιτάρονται με τις συγχύσεις και τα ψέματα, για τα οποία είμαι σίγουρος ότι ευθύνονται. Μοιάζει σαν υπήρξαν διαρροές, οι οποίες δεν συνδέονται με την πραγματικότητα. Όλα αυτά τα δημοσιεύματα που λένε ότι με έβρισαν, ότι με είπαν διάφορα, ότι μου είπαν ότι σπαταλάω το χρόνο και όλα αυτά. Αφήστε με να πω ότι το διαψεύδω ολόψυχα» δηλώνει ο κ.Βαρουφάκης.

Ο δημοσιογράφος των ΝΥΤ, σημειώνει πάντως ότι ο υπουργός του είπε πως έχει καταγράψει (σε βίντεο ή ηχητικό) την εν λόγω συνάντηση, την οποία ωστόσο δεν μπορεί να δημοσιοποιήσει για λόγους εμπιστευτικότητας.

Σε άλλο σημείο της συνέντευξης, σε ερώτηση αν ανησυχεί για την ελληνική οικονομία, ανάφερε ότι «είμαι τρομοκρατημένος. Τρομοκρατημένος και εμβρόντητος».

Παράλληλα, ο κ. Βαρουφάκης παραδέχεται ότι «δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η οικονομία μέχρι στιγμής έχει επιδεινωθεί τους τελευταίους δύο μήνες ως αποτέλεσμα της σκληρής διαπραγμάτευσής μας».

Ωστόσο, εξήγησε πως οι διαπραγματεύσεις αυτές παίρνουν την μορφή επένδυσης για ένα καλύτερο μέλλον και «πάντα εμπεριέχεται βραχυπρόθεσμο κόστος».

Σχετικά με την απουσία μεταρρυθμίσεων από την κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ, ο κ. Βαρουφάκης δηλώνει ότι δεν υπάρχει ο χρόνος για να προχωρήσουν σχετικές μεταρρυθμίσεις.

«Πότε; Δεν έκανα τίποτα άλλο για δύο μήνες από το να διαπραγματεύομαι για το δικαίωμα της διαπραγμάτευσης. Ακόμα δεν έχω κερδίσει αυτό το δικαίωμα. Που σημαίνει ότι όλα όσα κάνουμε πρέπει να περάσει από την διαπραγματευτική διαδικασία», προσθέτει.

Όλα αυτά που είπε, σε συνδυασμό με την γκάφα με τον ΦΠΑ και την αντίδρασή του δείχνουν ότι ο Γ. Βαρουφάκης τελειώνει. Κι ευτυχώς να γλιτώσουμε απ' αυτόν. Όμως, γιατί να κάνουμε πλούσιο έναν άσχετο και επικίνδυνο;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. iconology2009 avatar
    iconology2009 20/05/2015 19:00:30

    Εδώ αυτός ο απίθανα επιπόλαιος τύπος, ομολόγησε ότι έκανε ΥΠΟΚΛΟΠΗ των συνομιλιών στη Ρίγα!-τύφλα νάχει ο Κασιδιάρης! Μπορεί να σταθεί έστω και ένα λεπτό στην κυβέρνηση ένα τέτοιο γελοίο υποκείμενο που εκθέτει τη χώρα παγκοσμίως; Ο άνθρωπος είναι παράφρων!

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ iconology2009 20/05/2015 20:45:50

      Ο Κώστας Νικολάου, πρώην βουλευτής και ευρωβουλευτής του ΠΑΣΟΚ και πρώην αντιπρόεδρος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, αποκαλούσε τον ΓΑΠ με τον πολύ εύστοχο χαρακτηρισμό "ο ημιπαράφρων προδότης". Πολύ φοβάμαι ότι τούτος εδώ ο πρώην σύμβουλος του ΓΑΠ δικαιούται να βγάλει έξω από τον δικό του χαρακτηρισμό το "ημι-"...

  2. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 20/05/2015 19:05:17

    να τους λουστουν τα σουργελα που ονομαζονται "μεσαια ταξη". να τους λουστουν τα καρακιοζακια που θελουν τα παντα ολα να τους λουστουμε και εμεις.

    • Petit Nicolas avatar
      Petit Nicolas @ Παρατηρητής 20/05/2015 20:58:15

      Έτσι είναι αυτά τα πράγματα. Εσύ όμως, δεν έχεις δίκιο να διαμαρτύρεσαι. Είσαι λεγεωνάριος του ενός από τα δύο στρατόπεδα. Κι αυτούς που επέλεξες εσύ, κι αυτούς που επέλεξαν αυτοί, τους λουζόμαστε εμείς, οι αθώοι. Τι σας φταίξαμε εμείς και των μεν και των δε;

      • Παρατηρητής avatar
        Παρατηρητής @ Petit Nicolas 20/05/2015 21:42:46

        λουζομαστε το πασοκ 40 χρονια. την πασοκαρα ολε ζουμε ξανα.

        • Petit Nicolas avatar
          Petit Nicolas @ Παρατηρητής 20/05/2015 21:55:48

          Mε την άθλια πασοκάρα δεν συγκυβερνήσατε βρε Παρατηρητές, τζάμπα κριτές; Ή κάνω λάθος; Tότε ήτανε καλή; χαχαχα πλάκα έχεις.

          • Παρατηρητής avatar
            Παρατηρητής @ Petit Nicolas 20/05/2015 22:50:58

            οχι δεν συγκυβερνησαμε. τωρα παρτε συριζα αφου "ολοι ειναι το ιδιο". τσιμπατε ενα συριζα αφου ο σαμαρας ειναι το ιδιο με τον μητσοτακη και τον σημιτη/γαπ/αγπ. Το "ιδιο πραγμα" σερβίρεται και με κοκκινο κρασι. εχει και γλαρο μετα.

      • πΔπ avatar
        πΔπ @ Petit Nicolas 20/05/2015 21:45:19

        Μεταξύ των δύο στρατοπέδων ευρίσκονται οι παράπλευρες απώλειες. Πάρε θέση για να μην πας στράφι. Το είπε Ο ΣΥΡΙΖΑ και το διαλαλεί κι ο Αλέξης. Ή με μας ή με τους άλλους.

  3. Ξενοφώντας avatar
    Ξενοφώντας 20/05/2015 19:41:48

    Βλέπω απολύτως φυσικό να μην δεχθούν οι ''βλάκες'' άλλοι Υπουργοί να ξανακαθίσουν στο ίδιο τραπέζι με έναν πού τους μαγνητοσκοπούσε εν αγνοία τους. Πρώτη φορά βλέπουμε τέτοια πράγματα ! Κρίμα !!!

  4. Jim Beam avatar
    Jim Beam 20/05/2015 19:47:57

    Το να είσαι άσχετος Υπουργος Οικονομικων, μιας χώρας που πτωχεύει .... Και να δηλώνεις ότι φοβάσαι για την κατάσταση της Ελληνικής Οικονομίας ..... Αλλά να μην κανεις τίποτα για να βελτιώσεις την κατάσταση .... Τι ακριβώς κανεις κάθε μέρα στο ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ????? Αυτός νομίζει οτι κανει τον ωραίο, την ώρα που διαλύει την χώρα και δεν Θα ΛΟΓΟΔΟΤΗΣΕΙ ???? και αυτός και ο Τσιπρας και οι λοιποι ?????

  5. Φιλελεύθερος avatar
    Φιλελεύθερος 20/05/2015 19:49:03

    Διχασμένη προσωπικότητα που χρήζει ψυχιατρικής ανάλυσης...

    • Tessa avatar
      Tessa @ Φιλελεύθερος 21/05/2015 06:15:55

      Εγωπαθής και ωραιοπαθής, το κρανίο του οποίου χρησιμεύει μόνο για να κρατάει τα αυτιά του χώρια. Στον ιδιωτικό τομέα, για να δώσουμε μια θέση ευθύνης περνάμε τον υποψήφιο από σαράντα κύματα, ώστε να πιστοποιηθούν όσο το δυνατόν περισσότερο οι ικανότητες, δεξιότητες και δυνατότητές του. Στις κυβερνήσεις γενικότερα και στο σημερινό τσίρκο ειδικότερα είναι το τελευταίο που τους απασχολεί.

  6. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 20/05/2015 20:17:20

    Προφανώς ειναι πολύ καλός μόνο σε οικονομίες εικονικού νομίσματος.

  7. Διογένης avatar
    Διογένης 20/05/2015 20:48:07

    Ο άνθρωπος είναι πλέον αποδεδειγμένα επικίνδυνος, ακόμη και για όσους μπορεί να εθελοτυφλούσαν μέχρι σήμερα. Πλέον ο Τσίπρας δεν έχει άλλοθι. Όσο τον κρατάει, τόσο γίνεται συνένοχος...

    • Παρατηρητής avatar
      Παρατηρητής @ Διογένης 20/05/2015 22:53:30

      Ειναι καθαρο οτι κατι υπαρχει εδω. τελικα θα αρχισουν να δικαιωνονται αυτοι που λενε οτι σκοπος του συριζα ηταν εξαρχης η εξοδος απο το ευρω. δηλαδη μονο ετσι εξηγειτε η απεραντη ηλιθιοτητα των δηλωσεων. δεν ειναι δυνατον να ειναι τοσο ερασιτεχνες. δεν ειναι δυνατον να καλωδιωνεσε ενω θελεις συμφωνια. απλα θελεις μετα να παρουσιασεις "ποσο δεν εφταιγες που σε εδιωξαν" ποσο "κακοι ειναι οι γερμανοι" Το πραμα ειναι σοβαρο. πρεπει να ανατραπει ΤΩΡΑ αυτη η κυβερνηση. το ευρωπαικο τοξο πρεπει να αναλαβει πρωτοβουλιες ΤΩΡΑ.

      • iconology2009 avatar
        iconology2009 @ Παρατηρητής 20/05/2015 23:11:26

        Φοβάμαι ότι θα συμφωνήσω. Φτηνοί, ελεεινά φτηνοί τρόποι, ανάξιοι και του ελεεινότερου πολιτικού αλλά η τηλεπερσόνα είναι από μόνος του μια εντελώς ιδιαίτερη περίπτωση γελοιότητας. Είναι σίγουρο ότι δεν θα πετύχει τους στόχους του, γιατί είναι επίσης σίγουρο ότι οι αντιδιαλεγόμενοι του στη Ρίγα ήταν και είναι σοβαροί άνθρωποι. Όποιος στη τακτική του χρησιμοποιεί μέσα χαμερπή θα καεί αυτός πρώτος και το ελεεινό αυτό υποκείμενο είναι ήδη καμένο από καιρό. Απλά εκλάβετέ τον σαν μια νέα εκδοχή Εφιάλτη-με επιμελημένο μακιγιάζ και λίγο παραπάνω ρουζ!

        • Παρατηρητής avatar
          Παρατηρητής @ iconology2009 20/05/2015 23:23:31

          οι "300" του ΑΣαμαρα (αδωνης βρουτσης κλπ) εχουν ηδη στοχοθετηθει ως προδοτες. διαβαζα προ ολιγου οτι επειδη ταχατες δεν εισπραττει η νεα δημοκρατια αποδικνυει την ανικανοτητα της. και οτι πρεπει να αλλαξει. την ιδια στιγμη αναγνωριζει σε αλλο σημειο του αρθρου οτι ειναι κακο το πολιτικο αισθητηριο του κοσμου. αρα το κακο πολιτικο αισθητηριο του κοσμου ισχυει μονο στον τσιπρα οχι στον σαμαρα. ας τσιμπησουμε ολοι μας μια χρεοκοπια τοτε. το "ιδιο πραμα" . η χωρα θελει παλλικαρια θελει αδωνηδες να παιξουν μπαλα δεν θελει χαρτογιακαδες . δεν ειμαστε σουηδια . χρειαζονται πολιτικοι μαχητες οχι αλλοι χατζηδακηδες. οχι αλλα ποταμια. οχι αλλες δημαρ. πρεπει να γινει κατι.

  8. makis avatar
    makis 20/05/2015 20:58:07

    Αυτοί θα ''φάνε'' τον Τσίπρα..... Είναι δύο από τα κορυφαία στελέχη της κυβερνησης. Η μία πρόεδρος της βουλή και ο άλλος πρώην σύμβουλος του ΓΑΠ και οσονούποω ''αποδιοπομπαίος τράγος'' της κυβέρνησης, λόγω του μνημονείου που έρχεται. Οι ημέρες είναι κρίσιμες για όλους.... θα σωθεί η Ελλάδα ή το κόμμα? Μάλλον αυτό πρέπει να έχουν στο νου τα παραπάνω στελέχη........ https://shar.es/1rZiEm

  9. George N avatar
    George N 20/05/2015 21:37:29

    Είναι κρίμα να μην προστατεύονται άνθρωποι που αντιμετωπίζουν προβλήματα. Σωστό να υπάρχει επανένταξη αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να γίνονται υπουργοί ή πολιτειακοί παράγοντες.

  10. ΤΤ avatar
    ΤΤ 20/05/2015 21:38:56

    Ειναι ακομα υπουργός αυτό το άτομο και η Τασια ;

  11. victoria (true) avatar
    victoria (true) 20/05/2015 23:41:37

    Ο κλαυσίγελως γίνεται τραγωδία.

  12. Ραβινος avatar
    Ραβινος 20/05/2015 23:47:50

    Ας μην παρασυρομαστε απο τις Μπαρουφακιες στρακαστρουκες που διαφημιζει απο τωρα τις διαλεξεις και τα βιβλια που θα φτιαξει στο μελλον.Εδω για ενα απλοικο βιβλιαρακι του ''Μιλωντας στην κορη μου για την οικονομια '' τσεπωσε καποιες δεκαδες χιλιαδες ευροπουλα .Τρομαξε να κατεβει απο τις πρωτες θεσεις των πωλησεων για εβδομαδες .Ο συριζοσυμφερτος δεν πρεπει να γλυτωσει με την θυσια της ιφιγενειας Βαρουφακη.Δεν ξεπλενει της ακραια αριστεροδεξια κυβερνσηση μια αποπομπη Βαρουφακη που αλλωστε εχει ηδη γινει.Ειναι πολυ μεγαλο το οικονομικο εγκλημα που διαπραχτηκε και διαπραττεται σε βαρος του εξυπνοτερου λαου του κοσμου απο αυτην ολοκληρωτικης αντιληψης κυβερνηση.Το δραμα που ζει ο ελληνικος λαος δυστυχως δεν βαινει προς αισιο τελος αλλα σε καταστροφη πολλαπλων επιδρασεων στην κοινωνικη ,οικονομικη ,εργασιακη ,οικογενειακη ζωη του καθενος μας .Η αναγκαστικη ομηρια της ΝΔ καποτε πρεπει να παρει τελος και να αναλαβει τις ευθυνες μιας σκληρης και δικαιης αντιπολιτευτικης πολιτικης για συγκρατηση οσο μπορει των πολυ κακων επιπτωσεων που θα εχει η πολυδιαφημισμενη συμφωνια με τους πιστωτες στους πολιτες .Δεν μπορει να αντικρουει ενας Αδωνης και Βοριδης ολη την συριζαιικη λαιλαπα της προπαγανδιστικης τακτικης των ΜΜΕ για την δημιουργια πειθηνιων υπηκοοων και ολος ο μηχανισμος της ΝΔ στην Συγγρου να κοιμαται τον υπνο ενος Παπαμιμικου .Εως εδω και μη παρεκει !

    • Fotini avatar
      Fotini @ Ραβινος 21/05/2015 00:13:56

      Σωστότατος! ῎Αν ἡ ἀντιπολίτευση ἦταν δυναμική καί αἰχμηρή στά (μή) γίγνεθαι τοῦ συριζεικου θιάσου, θά εἶχε πέσει ἡ καταστροφική, πρώτη φορά ἀριστερά κυβέρνηση. Μόνο ἐγώ θά τούς βρίζω μέσα στό σπίτι μου; ῾Η ΝΔ πρέπει νά ἀποκτήση καί "μάγκες" στά σαλόνια της. ENOUGH IS ENOUGH--Θέλομε ἀντιπολίτευση μέ ἀστραπές καί βροντές, ὄχι δειλές καί μέ τό γάντι ἀνακοινώσεις.

      • Αργόστροφος avatar
        Αργόστροφος @ Fotini 21/05/2015 00:56:43

        Fotini συμφωνώ απόλυτα, μα απόλυτα μαζί σου!

      • κατωυποστάθμης avatar
        κατωυποστάθμης @ Fotini 21/05/2015 10:15:41

        αγαπητή συναναγνώστρια έχετε δίκαιο ,απλά μην περιμένετε τίποτα πλέον απο την ΝΔ ετσι πώς εγινε τώρα ,πέρασαν οι εποχές που ο Αβέρωφ τους τα έλεγε στα ισια οτι στις προκλήσεις θα απανταω με γροθιές θα τον εκλειναν σήμερα για 18 μηνη προφυλάκιση ως εχθρό του λαού χώρια που ο φρούραρχος της βουλής θα τόν .... πετούσε εξω με εντολή Δραγασάκη ,αγωνιστικό πνευμα μηδεν μονο παρτυ της δαπ στα ιν κλάμπ της Μυκόνου καί λυπαμαι ειλικρινα που το λέω

  13. airman avatar
    airman 21/05/2015 08:52:12

    "... ο Γ. Βαρουφάκης τελειώνει. Κι ευτυχώς να γλιτώσουμε απ' αυτόν." Τελειώνει αφού πρώτα επιτέλεσε το ρόλο/σκοπό του. Πλέον οι εταίροι/δανειστές/"τοκογλύφοι" ΔΕΝ ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΝ. Οπότε καλό είναι σιγά-σιγά να "πακετάρουμε" και να βγούμε στο δρόμο για "άλλες πολιτείες". Πολύ δύσκολο ως απίθανο να αναστραφεί το κλίμα ώστε να ανατραπούν και οι εξελίξεις. Δυστυχώς οδεύουμε οριστικά και αμετάκλιτα προς πτώχευση.

  14. FactorX Junior avatar
    FactorX Junior 21/05/2015 14:14:45

    Με τη φράση «παραμύθια, παραμύθια, παραμύθια», ο υπουργός Οικονομικών, Γιάνης Βαρουφάκης διέψευσε, προσερχόμενος στο υπουργείο, το δημοσίευμα των NY Times ότι ηχογραφούσε τη συνεδρίαση του Eurogroup στη Ρίγα. Πρόσθεσε δε, ότι «μετά από τόσες εβδομάδες διαρροών, απίστευτων ψευδών για το τι υποτίθεται ότι ειπώθηκε εκεί μέσα, έχω αποδείξει έμπρακτα τον απόλυτο σεβασμό στην εμπιστευτικότητα όλων αυτών των συνομιλιών, και καταλαβαίνεται τι εννοώ». Ερωτηθείς εάν αισθάνεται φόβο για την οικονομία, ο κ. Βαρουφάκης δήλωσε ότι «ένας υπουργός μιας χώρας που βρίσκεται σε μια τέτοια σκληρή διαπραγμάτευση απαιτείται να νιώθει φόβο, αλλιώς είναι επικίνδυνος. Φοβόμαστε, αλλά δεν είμαστε φοβισμένοι». imerisia.gr