«Βαρουφάκειες εξυπνάδες» ή πώς το…έξυπνο πουλί πιάνεται από τη μύτη!
17/02/2015 15:18
Του Kώστα Ροδινού
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Βαρουφάκειες εξυπνάδες» ή πώς το…έξυπνο πουλί πιάνεται από τη μύτη!

Τόσα μαζεμένα λάθη τακτικής ούτε ένας πρωτοετής φοιτητής της θεωρίας των παιγνίων θα είχε διαπράξει.

Με τις θεωρίες των Παιγνίων, ασχολήθηκα ως νεαρός μεταπτυχιακός φοιτητής, πριν πολλά χρόνια. Όταν δεν ήταν ακόμα της μόδας!

Στην αρχή τις βρήκα πολύ ενδιαφέρουσες. Ενθουσιάστηκα, όπως πολλοί άλλωστε που ανακαλύπτουν την γοητεία τους. Όμως, ένας καθηγητής μου, έμπειρος διπλωμάτης ο ίδιος, με συμβούλεψε να μην τις παίρνω και πολύ σοβαρά. Χρήσιμες ως ασκήσεις επί χάρτου, αλλά πέραν αυτού ουδέν! Η πολυμερής διαπραγμάτευση αναπτύσσει συχνά τη δική της δυναμική

Για δυο λόγους, όπως μου εξήγησε: Πρώτον, γιατί οι άνθρωποι ακόμα και υπό παρόμοιες συνθήκες δεν αποφασίζουν κατά τον ίδιο τρόπο, δηλαδή η συμπεριφορά τους δεν είναι πάντα προβλέψιμη. Δεύτερον, γιατί όταν εφαρμόζεις ένα συγκεκριμένο παίγνιο στην άσκηση της πολιτικής, μπορεί να την…πατήσεις (κατά το κοινώς λεγόμενο) επειδή η συμπεριφορά σου καθίσταται απολύτως προβλέψιμη, όταν οι άλλοι αντιληφθούν το παιχνίδι που σκαρώνεις!

Έναν τρίτο λόγο, μου αποκάλυψε αργότερα, μετά από μια δική του παταγώδη διαπραγματευτική αποτυχία. «Όταν αυτοί με τους οποίους διαπραγματεύεσαι έχουν την πολυτέλεια της υπομονής και εσύ ενεργείς υπό την πίεση του χρόνου, κερδίζει εκείνος που μπορεί να περιμένει!»

«Γιατί;», ρώτησα αφελώς!

«Γιατί εκείνος που βιάζεται, λόγω της πίεσης του χρόνου, θα αναγκαστεί να κάνει την πρώτη κίνηση!»

Γιατί τα θυμήθηκα όλα αυτά;

Παρακολουθώ όλο αυτό το επικοινωνιακό κρεσέντο του κ. Βαρουφάκη που διαπραγματεύεται δια …συνεντεύξεων! Δημοσίως, δηλαδή!

Αυτοδιαφημίζεται, μάλιστα, και ως ειδήμων στις θεωρίες των παιγνίων!

Όμως, τόσα μαζεμένα λάθη τακτικής ούτε ένας πρωτοετής φοιτητής της θεωρίας των παιγνίων θα είχε διαπράξει.

Ο κ. Βαρουφάκης είναι όμηρος του ναρκισισμού του. Υποτίμησε τους ομολόγους τους και, εννοείται, ότι υπερεκτίμησε τις δικές τους δυνατότητες! Διάβασε λάθος τις …φάσεις, όπως λένε οι αθλητικοί συντάκτες! Για αυτό και έφαγε τόσα….μαζεμένα γκόλ!

Επειδή, λοιπόν, και οι άλλοι κάτι ξέρουν από διαπραγματεύσεις, οδήγησαν τον …πρωτάρη, εκεί ακριβώς που ήθελαν. Ίσως και εκεί που ήθελε ο ίδιος, ως ….πρωτάρης!

Αντιμέτωπο με την καταστροφή!

Ο κ. Βαρουφάκης έχει να διαλέξει μεταξύ του….Αρμαγεδδώνα, που θα προκαλέσει μια μετωπική ρήξη με τους εταίρους μας (στο διάσημο chicken game που έχει υιοθετήσει, οι οδηγοί επιλέγουν τη σύγκρουση) και μιας …..καταστροφικής λύσης την οποία όμως μπορεί να παρουσιάσει ως σωτήρια, γιατί θα μας έχει γλυτώσει από τον ….Αρμαγεδδώνα! Όμως, θα είναι μια λύση που δεν θα έχει καμιά σχέση με αυτή που είχε αρχικά στο μυαλό του!

Οι εταίροι μας, από την άλλη μπορούν να περιμένουν τον κ. Βαρουφάκη να διαλέξει το σενάριο που επιθυμεί! Και να πληρώσει και το ανάλογο κόστος!

Ο υπουργός οικονομικών έπεσε στη φάκα και παρακαλάει τους εταίρους να του δώσουν οδό διαφυγής…

Όλα τ’ άλλα, είναι για το εσωτερικό μας ακροατήριο! Καθεύδουμε, υπερηφάνως…..

Εν τω μεταξύ η χώρα μας για πρώτη φορά βρέθηκε πλήρως απομονωμένη. Χωρίς συμμαχίες….Θα το βρούμε μπροστά μας αυτό, για άλλα θέματα!

Τελική παρατήρηση: Καμμιά φορά η καταστροφή επέρχεται νωρίτερα, λόγω ατυχήματος! Στο chichen game του, μπορεί να μην πιάσουν τα φρένα, ενώ θα προσπαθεί ν’ αποφύγει τη μετωπική!

Για αυτό, ίσως είναι προτιμότερο, για τον κ. Βαρουφάκη να μην περιμένει και πολύ για να διαλέξει!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 17/02/2015 15:51:16

    Ο κ. Βαρουφάκης δεν κάνει ''του κεφαλιού του'', ούτε και αυτοσχεδιάζει μπλοφάροντας. Εκφράζει την πολιτική βούληση της Ελληνικής κυβέρνησης, η οποία με τη σειρά της υποχρεούται να υπερασπιστεί το συμφέρον του Ελληνικού λαού και αυτό, είναι το μόνο που δικαιούται να πράξει. Οι κινήσεις του κ. Βαρουφάκη είναι ιδιαίτερα προσεγμένες, μεθοδικές και απόλυτα υπολογισμένες. Το plan B δεν θα ήταν τέτοιο, αν δημοσίως παραδεχότανε πως υπάρχει. Για πρώτη φορά η Ελλάδα κάθεται με αξιοπρέπεια και αξιώσεις στη σκακιέρα απέναντι στα όρνια, έχοντας έναν Υπ.Οικ. ευφυέστατο, απρόβλεπτο, ικανό, άριστο γνώστη των οικονομικών και απρόσμενα ειλικρινή εκφραστή της Ευρωπαϊκής πραγματικότητας και των αιτίων που διαιωνίζουν τη φτωχοποίηση των λαών της. Δεν αρέσει, σ΄αυτούς που συνειδητοποιούν οτι είναι ανίκανοι να τον ''διαχειριστούν''. Πολύ σωστά δεν τους αρέσει λοιπόν κι όσο επιχειρούν να τον ...αποδομήσουν, τόσο επιβεβαιώνουν ενώ ταυτόχρονα γελοιοποιούνται, οτι η επιλογή να μας εκπροσωπεί, ήταν η άριστη. Συγκρίνετε απλά τους προηγούμενους των τελευταίων 5 χρόνων κι αν δεν ντραπείτε......

    • alex23 avatar
      alex23 @ Άλυτη Εξίσωση 17/02/2015 17:24:31

      υπουργος οικονομικων που αρνειτε να δωσει οικονομικα στοιχεια για να στηριξει τις θεσεις του και νομιζει οτι με μια εκθεση ιδεων μπορει να πεισει ειναι γελασμενος και δεν πρεπει να εισαι αλλαζονας απεναντι στους αλλους υπουργους, γιατι εκει δεν ειναι ελληνικα μμε να σε θεοποιουν ακομα και οταν περπατας, ειναι πολιτικοι αντρες με πειρα και οχι θεωρητικοι οικονομολογοι και τυπους σαν εσενα εχουν στα επιτελεια τους δεκαδες για να τους προτεινουν ιδεες και οχι να τους δασκαλευουν για το ποια ειναι η δουλεια τους

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ Άλυτη Εξίσωση 17/02/2015 17:42:17

      Υπαρχουν καποιοι 30χρονοι οικονομολογοι στα επιτελεια των αλλων κυβερνησεων που ισοδυναμουμ με 10 Βαρουφακηδες ο καθενας. Ο Βαρουφακης εχει πει και εχει κανει τις μεγαλλιτερες κωλοτουμπες στις δηλωσεις του τα τελευταια 4 χρονια. Απλα και φιλαρεσκα ζει για το Skype και για το twitter . Ειναι πολυ μακρυα απο την Ελλαδα και την Ελληνικη πραγματικοτητα. Ειναι θεωρητικος . Ειναι σαν τους μαθηματικους που ναι μεν γνωριζουν τι σημαινει διαφορικη εξισωση αλλα δεν ξερουν που εφαρμοζεται.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Ρεαλιστης 17/02/2015 18:40:27

        ΑΚΡΙΒΩΣ!

        • victoria (true) avatar
          victoria (true) @ Γεώργιος Τ. 17/02/2015 19:25:42

          Αν σε πάνε παιδί μου τα μήντια γίνεσαι και John Nash ο ίδιος... Αν και ο άνθρωπος δεν είναι πολιτικός, πολλώ δε μάλλον που έπρεπε να γίνει εν μία νυκτί Υπουργός Οικονομικών. Ο άνθρωπος "προσλήφθηκε" γιατί κάνει καλά αυτό το σόου. Ή για να κάνει μία συγκεκριμένη δουλίτσα, λέω εγώ. Και ΜΑΚΑΡΙ να αποδειχτεί πως έχω άδικο.

          • Γεώργιος Τ. avatar
            Γεώργιος Τ. @ victoria (true) 17/02/2015 23:00:01

            Συμφωνούμε σε όλα. Και στο μακάρι να έχουμε άδικο.

      • Άλυτη Εξίσωση avatar
        Άλυτη Εξίσωση @ Ρεαλιστης 17/02/2015 19:52:05

        @ alex23 @Ρεαλιστής @ όλοι οι άλλοι :-) Καλά. Καλά. Όσα δεν φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια. Ή, τα καρποφόρα δέντρα πετροβολούν οι πεινασμένοι πίθηκοι. Αρκεί μόνο να κάνει κάποιος νοερά τη σύγκριση με τους προκατόχους του Έλληνες Υπ.Οικ., για να καταλάβει τη διαφορά κλάσης. Τα λοιπά, είναι μονάχα άσφαιρα πυρά κύριοι. Δεν είναι ολοφάνερο πως τελικά τον ισχυροποιούν οι θλιβεροί φανατικοί του πολέμιοι;

        • roadrunner avatar
          roadrunner @ Άλυτη Εξίσωση 17/02/2015 23:38:45

          H μόνη σύγκριση αγαπητή @Άλυτη Εξιωση είναι ποιός καταφέρνει το καλύτερο αποτέλεσμα, εφόσον υπάρξει κάποιο πολιτικό αποτέλεσμα. Πάντως, προς το παρόν φαίνεται να μας απέβαλαν από το γήπεδο μέχρι νεοτέρας ...ή μάλλον μέχρι της συμμόρφωσής μας.. Σε ότι αφορά το στυλ και τον αέρα του Βαρουφάκη, μου θυμίζει κάτι μπασκετμπολίστες που κάνουν δέκα τούμπες στον αέρα για να τους τραβήξει η κάμερα και να γίνουν αναγνωρίσιμοι ως και δημοφιλείς .. αλλά από πόντους και καλάθια δεν λένε και πολλά... άρα για την ομάδα τους δεν είναι χρήσιμοι..

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ roadrunner 18/02/2015 14:20:03

            '' ...για να τους τραβήξει η κάμερα και να γίνουν αναγνωρίσιμοι ως και δημοφιλείς .. αλλά από πόντους και καλάθια δεν λένε και πολλά..'' Αγαπητή/έ roadrunner, Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι που ασχολούνται με τα κοινά, τόσο ...κοινοί, έτσι όπως έχετε συνηθίσει να τους θεωρείτε κι όπως τους περιγράφετε. Πού και πού (σπανίως μέχρι σήμερα), εμφανίζονται και κάποιοι που δεν απαιτούν ίδιον όφελος για να προσφέρουν. Αυτοί συνήθως, την ...αναγνωρισιμότητα, τη ...δημοφιλία και την οικονομική αυτάρκεια, την έχουν προεξασφαλίσει στον εαυτό τους, λόγω της ευφυϊας,των ικανοτήτων και της εργατικότητάς τους. Στην Ελλάδα βέβαια, έτσι κι εμφανιστεί κανένα τέτοιο ...σπάνιο όν, οι πέτρες που με θαυμαστή γενναιοδωρία συντόμως δέχεται από τους μέτριους, τους μοχθηρούς, τους μίζερους και τους συμπλεγματικούς, είναι πάντοτε άφθονες, ευθέως ανάλογες με την αξία των ''διαφορετικών'' που ...χαλάνε την πιάτσα. Όσο για τους ...πόντους και τα ...καλάθια, μην τα μετράτε κοιτάζοντας μόνο το φωτισμένο, γερμανικό μαϊμού καντράν. Μόνιμα κλέβει. :-) Ο αγώνας, είναι μόνο στην αρχή. Έχουμε πολύ δρόμο να διανύσουμε, μέχρι την τελική έκβαση του πολέμου.

          • roadrunner avatar
            roadrunner @ Άλυτη Εξίσωση 18/02/2015 16:40:00

            Δυστυχώς @Άλυτη εξίσωση, κανένα καντράν ακόμη δεν μας χρειάστηκε. Γιατί ως γνωστόν, μας εκδίωξαν από τον αγωνιστικό χώρο μέχρι νεωτέρας. Η μόνη μας ελπίδα είναι μήπως αντί για τηλεοπτικές φιγούρες οι διαπραγματευτές του σύριζα προσκομίσουν συγκεκριμένες προτάσεις ώστε να υπάρξει διαπραγμάτευση. Αν καταφέρουν να ξαναμπούν στο παιχνίδι να είστε σίγουρη ότι διαθέτουμε τα πιο αξιόπιστα καντράν: τις τσέπες μας ! Αν ο σύριζα καταφέρει να παραγεμίσει τις τσέπες μας με πληθωριστικές δραχμές, λέτε να έχουμε χρείαν του "πειραγμένου γερμανικού καντράν" όπως λέτε, για να σημειώσουμε την παταγώδη επιτυχία; Ή αν ο σύριζα καταφέρει να μας χαρατσώσει με αναβαπτισμένους νέους φόρους για να υλοποιήσει τις δαπανηρές εξαγγελίες του, χρειαζόμαστε τους Γερμανούς για να σημειώσουν την ήττα ; Η roadrunner.

        • alex23 avatar
          alex23 @ Άλυτη Εξίσωση 18/02/2015 11:58:39

          μπορω να δεχτω οτι οι προηγουμενοι υπουργοι ηταν κατωτεροι των συνθηκων - οπως αλλωστε και το μεγαλυτερο μερος του πολιτικου προσωπικου τις τελευταιες δεκαετιες, αλλα δεν θεωρω 'καρποφορο δεντρο' καποιον που νομιζει οτι βρισκεται σε αιθουσα με μαθητες τους υπουργους οικονομικων των υπολοιπων χωρων και με υφος μπλαζε παιζει την τυχη μιας χωρας στο ποκερ της αλαζονιας του..βρισκεται αναμεσα σε πολιτικους και επρεπε να λαβει σοβαρα υποψη του οτι οι εμπειριες του μεχρι σημερα ηταν διαλεξεις και συνεντευξεις σε μμε στις οποιες ειχε προνομοιακη μεταχειρηση (ανεξαρτητως της δικης του αξιας σαν θεωρητικος οικονομολογος..) εκτος αν απο την αρχη εχει αποφασισει οτι θελει να χασει, αλλα με τον δικο του τροπο, οποτε ναι του βγαζω το καπελο..

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ alex23 18/02/2015 14:37:36

            Γιατί θα πρέπει να συγκρίνουμε τα ...κουρδιστά, μέτρια Ευρωλογιστάκια-υπαλλήλους, που υπακούουν πρόθυμα στις Γερμανικές διαταγές παραβλέποντας εξώφθαλμα το συμφέρον των λαών τους, με έναν ειλικρινή και ταλαντούχο γνώστη των οικονομικών, που δεν κρύβεται πίσω από προσχήματα, υποκρισίες και καθωσπρεπισμούς; Ο κ. Βαρουφάκης, φωταγωγεί με ακράδαντες αποδείξεις και μη αντιμετωπίσιμα απ΄τους υποκριτές επιχειρήματα, το έγκλημα που διαπράττεται από τους Γερμανούς και τους συνοδοιπόρους τους (ωφελημένους ή εκβιάσιμους), εις βάρος των Ευρωπαίων πολιτών. Αυτό που τρομάζει τους δυνάστες, δεν είναι μη και μας παραχωρήσουνε λίγο αέρα ν΄αναπνεύσουμε, είναι που συνειδητοποιούν οτι το σπίρτο άναψε, και είναι θέμα χρόνου πλέον η πυρκαγιά, να εξαπλωθεί ανεξέλεγκτα. Γι αυτό και προσπαθούν (ματαίως) πανικόβλητοι, ν΄απαξιώσουν και να εξαφανίσουν ακόμα (εάν γίνεται) από το πλάνο, τον ταλαντούχο ...πιανίστα που παίζει αριστοτεχνικά, την εισαγωγή του προδιαγεγραμμένου τους ρέκβιεμ .... Μήπως ξυπνήσουν οι υπήκοοί τους τρέμουνε αυτοί. Εδώ όμως όλοι εσείς, είναι απορίας άξιον πραγματικά, γιατί παρασυρμένοι απ΄τον μικροκομματικό σας φανατισμό, το καταπίνετε τόσο εύκολα το δόλωμα!! :-)

      • Αιρετικός avatar
        Αιρετικός @ Ρεαλιστης 17/02/2015 23:53:15

        Ενώ έχουμε ζήσει τους τιτανοτεράστιους Βενιζέλο και Στουρνάρα και (ομολογουμένως λιγότερο) Χαρδούβελη, που ήταν "μέσα, καταμέσα" στην ελληνική πραγματικότητα...ήμαρτον...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Άλυτη Εξίσωση 17/02/2015 18:44:53

      "Οι κινήσεις του κ. Βαρουφάκη είναι ιδιαίτερα προσεγμένες, μεθοδικές και απόλυτα υπολογισμένες. Το plan B δεν θα ήταν τέτοιο, αν δημοσίως παραδεχότανε πως υπάρχει." Αν είναι έτσι δεν έχουμε κυβέρνηση αλλά καρνάβαλο. Ο Καμμένος μιλάει δημόσια για εναλλακτικό πλάνο δανεισμού από χώρες εκτός ΕΕ και ο Βαρουφάκης μιλάει για μη ύπαρξη του. Ποιος μας δουλεύει λοιπόν; Σίγουρα ο Βαρουφάκης με τις θεωρίες παιγνίων του προσπαθεί να πείσει τους δανειστές για τις καλές προθέσεις του με τέτοιου είδους δηλώσεις αλλά όταν δεν έχεις αριθμούς και δεδομένα να πείσεις και συγκεκριμένες εφικτές προτάσεις για να βρεις χρήματα για όσα θες να κάνεις και ταυτόχρονα να μη χρειάζεσαι νέο μνημόνιο-δάνειο, ή άσχετος είσαι, ή κάνεις απλά όσα πολλοί υποψιαζόμαστε. Προκαλείς την έξοδο από την ΕΕ και την καταστροφή της Πατρίδας μας. Και ξεκόλλα γιατί σας έρχεται ηλεκτροσόκ που θα σας αλλάξει τα φώτα εσάς των δραχμολάγνων που βλέπετε ως λύση το χάος...

      • Άλυτη Εξίσωση avatar
        Άλυτη Εξίσωση @ Γεώργιος Τ. 17/02/2015 19:53:16

        Κρύο ντους, επειγόντως. Δεν τρέμουμε όλοι αυτά που σας τρομάζουν. ΞΥΠΝΗΣΤΕ !!

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Άλυτη Εξίσωση 17/02/2015 23:00:45

          Ποιος τρομάζει; Αυτός που ξέρει τι θα γίνει; Ή αυτός που δεν ξέρει τι τον περιμένει και ονειρεύεται;

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Γεώργιος Τ. 18/02/2015 14:52:29

            Τρομάζει αγαπητέ, αυτός που τρέφει μοιρολογώντας, τα φαντάσματά του. Ποτέ εκείνος που αγωνίζεται με υπομονή και πίστη, να πραγματοποιήσει στόχους και οράματα.

          • Ρεαλιστης avatar
            Ρεαλιστης @ Άλυτη Εξίσωση 19/02/2015 16:00:06

            Οραματα????? Οπως ?????? Κουγκι?? δραχμη?? Ρουβλια?? Καταργηση των αριστειων?? Επιβραβευση στους κακοπληρωτες ?? Μη αξιολογηση?? Αρμαγεδων?? Οραμα αγαπητη μου ειναι να πεις την αληθεια και θεσεις στοχους για ενα καλλιτερο αυριο. Για ενα αυριο που το Δημοσιο δεν ειναι αυτοσκοπος. Που ο αγροτης θα καλλιεργει την γη του και οχι ο Αλβανος στο χωραφι και ο Αγροτης στο καφενειο η στο καμπαρε. Οραμα ειναι ο ελαιοπαραγωγος να δημιουργησει εταιρεια με τυποποιηση και να εξαγει. Και οχι να πουλαει το λαδι στον Ιταλο και να περιμενει μετα τις επιδοτησεις. Οραμα ειναι η Ελληνικη ντοματα να πωλειται στην Ευρωπη και οχι να ειναι φτηνοτερες οι Τουρκικες που εισαγονται απο 4.000 χιλ πιο μακρια. Οραμα ειναι να δοθει ζωη στην ναυπηγοεπισκευαστικη ζωνη και οχι 10 του ΠΑΜΕ να χρεοκοπουν μια ολοκληρη βιομηχανια.

    • Fotini avatar
      Fotini @ Άλυτη Εξίσωση 17/02/2015 21:24:34

      Σᾶς φτύνουν ὅλοι στήν Εὐρώπη μαζί μέ τήν "συμμαχία τοῦ Νότου" καί τήν Κύπρο καί σεῖς νομίζετε ὅτι βρέχει εὐρώδενδρα. Μέ τόσες κωλοτοῦμπες τῆς "᾿Αριστερῆς γιά πρώτη φορά κυβέρνησης" καί ἐξακολουθεῖτε νά γράφετε ὑπέρ ἑνός περιπλανώμενου θιάσου. ῎Αν ἤμουν στήν θέση σας θά ἤμουν λιγώτερο προκλητική. Σχίσιμο μνημονίου, νά σᾶς θυμίσω τήν προεκλογική ὑπόσχεση;;; ΥΓ. Οἱ διαπραγματεύσεις δέν γίνοντε μέ παλαιοπασόκ ἐπικοινωνία ἀλλά μέ σοβαρότητα καί σεβασμό στούς ἑταῖρους μας τῶν ὁποίων τά εὐρώ θέλετε χωρίς ἀνταλλάγματα. Τρέλλα πουλᾶτε στούς ῞Ελληνες ἤ προετοιμάζετε τό ἔδαφος γιά τήν τελική φάση τοῦ σχεδίου γαπ;; Αὐτούς πού δέν πληρώνουν πίσω δανεικά, στήν Κρήτη τούς λέμε ΜΠΑΤΑΞΗΔΕΣ.

      • Άλυτη Εξίσωση avatar
        Άλυτη Εξίσωση @ Fotini 18/02/2015 15:06:22

        Την τόσο αγαπημένη σας στάση στα 4, τη δοκιμάσαμε τόσον καιρό αγαπητή!! Βολεύει μόνο τη μειοψηφία σήμερα πια.....Όλοι το καταλάβαΤε αυτό, κάποιοι επιμένετε να σφυρίζετε ακόμα αδιάφορα :-). Όσο για τις προεκλογικές υποσχέσεις, μη θορυβείστε τόσο, Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ, ΚΡΑΤΑΕΙ μετά από τόσους παρελθόντες ψεύτες και τόσα δεινά, πολύ πολύ ΜΙΚΡΟ ΚΑΛΑΘΙ, ό,τι και να του υπόσχονται. Η πλειοψηφία ψήφισε με απόλυτη συνείδηση των πολύ δύσκολων συνθηκών και η απαίτησή της είναι σκληρός αγώνας, για να κερδηθεί το maximum δυνατό. Όποιο θα είναι αυτό. Άδικα κουράζεστε λοιπόν. Κανείς δεν ..τσιμπάει. Όσο για τα ''δανεικά'' που πληρώνουνε στους τοκογλύφους τα προηγούμενα δανεικά, δεν έχει νόημα να συνεχίσουν να μας αλυσοδένουν. Τα περί ...μπαταχτζήδων δε, πείτε τα σε καμιάν ανίδεη γιαγιά :-). Στην Αθήνα τους εκβιαστές, εμείς τους λέμε ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ. Πίσσα και πούπουλο η ποινή τους.

        • Fotini avatar
          Fotini @ Άλυτη Εξίσωση 19/02/2015 01:22:23

          Γιά τά δανεικά πού πληρώνομε ὅλοι, ρωτῆστε τούς συνεργάτες τοῦ ἀλέξη, κατσέλη, π. ὑπουργούς οἰκονομικῶν τοῦ σημίτη, μητρόπουλο καί γενικά τό κρατικοδίαιτο πασοκ πού ἀγκαλιάσατε. Κατά τά ἄλλα φέρατε τό νέο στά πολιτικά γίγνεσθαι!!!!!!!!!!!! Μᾶς φέρατε καί τόν σωτῆρα ἀπό τό Τέξας γιά νά σώση τό δολλάριο. ῞Οσο γιά τό ὕφος του, πραγματικά ἔτσι συμπεριφέροντε οἱ καθηγητές πανεπιστημίων στίς ΗΠΑ, δέν ὑπάρχει αὐτή ἡ ἀπόσταση καθηγητῶν-φοιτητῶν πού ὑπάρχει στήν ῾Ελλάδα. Κάνουν κύκλους οἱ φοιτητές καί ὁ καθηγητής στόν κύκλο συνομιλεῖ καί διαλέγει. ῾Ο V προφανῶς πέρασε τό Eurogroup γιά αἴθουσα πανεπιστημίου! ᾿Αφομοιώθηκε ὁ ἄνθρωπος καί δρᾶ ὡς good citizen of USA. :)

  2. CC avatar
    CC 17/02/2015 16:58:12

    Το έγραψα και σε άλλη ανάρτηση αλλά θα το γράψω και εδώ γιατί υπάρχουν μερικοί που δεν θέλουν να καταλάβουν... Bloomberg today: “There won’t be a meeting where we have to listen to how the world is working,” Austrian Finance Minister Hans Joerg Schelling said in an interview Tuesday. “There will be a meeting only where it’s clear, the letter is there, the request is there, the conditions are confirmed.” Άβυσσος η διαφορά για το πως οι Έλληνες καταλαβαίνουν την διαπραγμάτευση και το πως οι ξένοι...

  3. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 17/02/2015 18:31:10

    Ο κ. Βαρουφάκης δεν αισθάνεται όμηρος του ναρκισισμού του. Τόν ζεί σέ πλανητικό επίπεδο και το απολαμβάνει. Γι΄αυτό έγινε Υπουργός Οικονομικών. King for a Night. Δέν υποτίμησε τους ομολόγους τους και, εννοείται, ούτε υπερεκτίμησε τις δικές τους δυνατότητες! Ο ναρκισισμός του επιβάλλει τήν ανωτερότητά του. Το θεωρεί αυτονόητο. Τό δείχνει ο δασκαλίστικος και ήρεμος τρόπος τών συνεντεύξεών του, οι σηκωμένοι γιακάδες, τά πουκάμισα έξω, όλο το επιτηδευμένο στίλ του, δηλώσεις περί Αρμαγεδδώνων, Γιάννης μέ ένα νί, κ.λ.π. Είναι τό απόλυτο Show μιάς συμπλεγματικής αριστεράς τής κενότητας λόγων καί τής πίστης της σέ μια ειμαρμένη, χαμένης στην προεπαναστατική σοβιετική πραγματικότητα. Κάτι το αντίστοιχο με την θρησκειοληψία του «λυκόφωτος των θεών» των ναζιστών και της πίστης τους, ότι μετά απο αυτούς τελειώνει η Ιστορία. Άν το ΚΚΕ και η Χρυσή Αυγή είναι η επιτομή του τζιχαντισμού, ο ΣΥΡΙΖΑ είναι η επιτομή των «αδελφών μουσουλμάνων». Αντιμέτωποι με την καταστροφή! Σταχυολογώ απο την σημερινή ειδησεογραφία: - Η κυβέρνηση λέει "όχι" σε: Παράταση του προγράμματος, παρεμβάσεις στο ασφαλιστικό και στις ιδιωτικοποιήσεις αλλά και στην υποχρέωση ολοκλήρωσης του υφιστάμενου μνημονίου. Αντιθέτως, βλέπει θετικά το τετράμηνο ενδιάμεσο πρόγραμμα, την πρόθεση στήριξης του φορολογικού συστήματος σε συνδυασμό με παρεμβάσεις για την ανθρωπιστική κρίση και τα μέτρα περιορισμού του βάρους του χρέους. - Πρωτογενές έλλειμμα 149 εκατ. ευρώ εμφανίζει ο κρατικός Προϋπολογισμός σε ταμειακή βάση τον Ιανουάριο του 2015, έναντι πρωτογενούς πλεονάσματος 812 εκατ. ευρώ τον αντίστοιχο μήνα πέρυσι, σύμφωνα με στοιχεία της Τραπέζης της Ελλάδος. Η εξέλιξη αυτή, σύμφωνα με τα ίδια στοιχεία, αντανακλά την μείωση των εσόδων του τακτικού προϋπολογισμού στα 3,13 δισ. ευρώ, έναντι 4,46 δισ. ευρώ τον Ιανουάριο του 2014, ενώ οι δαπάνες υποχώρησαν στα 3,2 δισ. ευρώ από 3,609 δισ. ευρώ πέρυσι. - Δηλώσεις Γ. Ρωμανιά γιά τό ασφαλιστικό: «Το σύστημα είναι διαλυμένο. Δεν θέλω να ωραιοποιήσω καταστάσεις. Το σύστημα χρειάζεται ανάταξη. Πρέπει να δημιουργηθεί εξ΄ υπαρχής. Εγώ θυμάμαι όταν ήμουν μικρότερος και έφτιαχνα το ασφαλιστικό της ΔΕΗ, ξεκινούσα από μηδέν συνταξιούχους, τραβούσα τις καμπύλες μου στο μέλλον και ήταν όλα μια χαρά. Γιατί έλεγα "τόσες εισφορές θα πάρω, τόσες συντάξεις θα πληρώσω". Τώρα ξεκινάμε με 2.700.000 συνταξιούχους. Αυτή τη στιγμή είναι άθλος το να βρει κανείς πώς θα ισορροπήσει το σύστημα. Το μέλλον του συστήματος δεν είναι μαύρο, είναι κατάμαυρο... Το μεγάλο πρόβλημα για εμάς, για τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας είναι πώς θα εξασφαλίσουμε το μέλλον...». Παράλληλα μάθαμε την εβδομάδα που πέρασε πως υπάρχουν σε εκκρεμότητα περί τις 400 χιλιάδες κύριες, επικουρικές συντάξεις και παροχές εφάπαξ κόστους περί τα 6 δισ. ευρώ. - Επιστολή του σωματείου εργαζομένων στη ΔΕΗ Σπάρτακος προς τον υπουργό Διοικητικής Μεταρρύθμισης Γ. Κατρούγκαλο, με αφορμή τις πληροφορίες περί μείωσης του μισθού των γενικών γραμματέων. Στην επιστολή επισημαίνεται ότι με το μισθό του γενικού γραμματέα είναι συνδεδεμένο το ανώτατο όριο αποδοχών για το Δημόσιο αλλά και τις εταιρείες του Δημοσίου εφόσον το ποσοστό της κρατικής συμμετοχής δεν είναι μικρότερο του 30%. Δηλαδή το θέμα που θίγει ο Σπάρτακος δεν αφορά μόνο τη ΔΕΗ αλλά το σύνολο των εργαζομένων στο Δημόσιο, που βρίσκονται στην ανώτατη μισθολογική κλίμακα (Δημόσιο, Ν.Π.Δ.Δ., ΟΤΑ, Ένοπλες Δυνάμεις, Ελληνική Αστυνομία, Πυροσβεστικό και Λιμενικό Σώμα). Το σωματείο Σπάρτακος, που εκπροσωπεί τους εργαζόμενους στην παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας, οι οποίοι λόγω των σκληρών συνθηκών εργασίας λαμβάνουν ειδικά επιδόματα και ιδιαίτερα στις περιπτώσεις με πολλά χρόνια υπηρεσίας εμπίπτουν στο πλαφόν, επισημαίνει ότι ειδικά για τη ΔΕΗ από τα 4750 ευρώ μεικτά, στην τσέπη του εργαζόμενου μπαίνουν πολύ λιγότερα: ενώ για τους γενικούς γραμματείς το καθαρό ποσό είναι 3600 ευρώ στην περίπτωση των εργαζομένων στον όμιλο ΔΕΗ, λόγω των κρατήσεων (Ασφαλιστικών, Αλληλεγγύης, ΟΑΕΔ, ΟΕΚ, ΟΕΕ, ΦΜΥ) το καθαρό ποσό δεν ξεπερνά τα 2.620 ευρώ, υποστηρίζει ο Σπάρτακος. - Ο κ. Schaeuble υπογράμμισε πως η “Ελλάδα πρέπει να επιλέξει εάν θέλει αυτό το πρόγραμμα ή όχι. Δεν φαίνεται να ξέρει τι θέλει” "μέχρι τώρα δεν έχουμε καταλάβει αν ο Γ. Βαρουφάκης και η ελληνική κυβέρνηση λαμβάνουν τις καλύτερες αποφάσεις για τον ελληνικό λαό" Το θέμα δεν είναι το χρονοδιάγραμμα του προγράμματος, είναι η ουσία και η αξιοπιστία του, εξήγησε ο Γερμανός ΥΠΟΙΚ για να τονίσει πως “Η Ελλάδα πρέπει να δώσει αξιόπιστες δεσμεύσεις. Παράταση του προγράμματος έχει σημασία μόνο εάν η Ελλάδα σκοπεύει να το ολοκληρώσει. Θέλουμε σαφείς υποσχέσεις για αυτό”. - Σύμφωνα με τον Sapin, η Ελλάδα μπορεί να διατηρήσει το στόχο του πρωτογενούς πλεονάσματος στο 1,5% του ΑΕΠ, αλλά όχι χαμηλότερα, για όσο καιρό διαρκεί η παράταση του προγράμματος. «Όλοι συμφωνούν σε αυτό: έχεις ένα πλεόνασμα 1,5%, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα σε αυτό το διάστημα που να επιδεινώνει αυτό το πλεόνασμα», είπε ο Γάλλος ΥΠΟΙΚ.

    Σημειώνεται ότι το μνημόνιο ορίζει ότι φέτος το πρωτογενές πλεόνασμα πρέπει να φτάσει στο 3% και από το 2016 και μετά στο 4,5% του ΑΕΠ, ενώ η κυβέρνηση ζητά τη διατήρησή του στο 1,5% του ΑΕΠ, δηλαδή στα επίπεδα που κατάφερε -όπως η ίδια λέει- να φτάσει το 2014. Κατηγορούν τή κυβέρνηση και τον Βαρουφάκη, ότι δέν δίνουν αριθμούς, ούτε κάν προθέσεις. Τί να δώσουν; Τις εξαγγελίες των υπουργών της; Την κατάργηση του ΕΝΦΙΑ, την κατάργηση των ιδιωτικοποιήσεων; την κατάργηση του νόμου Λοβέρδου για το ασφαλιστικό και την πλήρη επαναφορά των ορίων ηλικίας; την δέκατη τρίτη σύνταξη; την αποκατάσταση των «αδικιών» στο δημόσιο τομέα; τις επανακρατικοποιήσεις; τα 11 δισ. που θέλουν απο το ΤΧΣ για τα κόκκινα δάνεια; την επανακρατικοποίηση των τραπεζών για ίδια χρήση; τον προτεινόμενο ανώτατο φορολογικό συντελεστή τουλάχιστον 60%; τις μεγάλες ιδωτικές επενδύσεις μόνο σε σύμπραξη με τον δημόσιο τομέα; την δημιουργία κρατικών γεωργικών κολχόζ; τήν πρόσληψη 300.000 στο δημόσιο; την ολική επαναφορά των τομέων υγείας, παιδείας, ενέργειας στα προμνημονιακά επίπεδα μέ την αντίστοιχη αύξηση των κονδυλίων; Ποιούς αριθμούς να δώσε ο Βαρουφάκης για συζήτηση; Οι μόνοι αριθμοί είναι οι απαιτήσεις για «ανάσες αξιοπρέπειας» και αυτοί άδηλοι προς το παρόν. Ήμασταν πού ήμασταν «ένα απέραντο φρενοκομείο», τώρα ο αριστερός μας οίστρος απαιτεί νά ενταχθεί και η υπόλοιπη Ευρώπη (άν όχι ο κόσμος όλος) σε αυτό. Καί αυτοί δεν θέλουν. Και εμείς απορούμε, ανοίγοντας τα έκπληκτα απο την αθωότητα μάτια μας και ρωτάμε γιατί!!! Η υπόθεσή μας ήταν, ούτε μιά στό εκατομμύριο να μην δεχθούν. Υπάρχει κάποια λογική εξήγηση; Βεβαίως. Οι ευρωπαίοι είναι για το φρενοκομείο.

    • βαγγέλας avatar
      βαγγέλας @ Ιαπετός 17/02/2015 22:00:08

      Ακούγοντας διάφορα στελέχη και υπουργούς του ΣΥΡΙΖΑ όλες αυτές τις ημέρες να μιλούν στην τηλεόραση, αποκομίζεις την εντύπωση ότι οι άνθρωποι είτε δεν ξέρουν αριθμητική, είτε συνήθισαν τόσα χρόνια να κάνουν κουβεντούλα στις καφετέριες πίνοντας τον καπουτσίνο τους, που πίστεψαν ότι οι χώρες κυβερνώνται με μεγάλα λόγια και νεφελολογίες. Νομίζουν ότι με εκθέσεις ιδεών γίνονται διαπραγματεύσεις, εφαρμόζονται πολιτικές κλπ. Όχι μόνο οι Ευρωπαίοι δεν κατάλαβαν τι ζητά η Ελλάδα, ούτε οι ομόγλωσσοι Κύπριοι, μάλλον ούτε οι ίδιοι οι υπουργοί δεν ξέρουν, διότι δεν μπορεί να απεμπλακεί η σκέψη τους από τις αοριστολογίες και τα ωραία αριστερά λόγια και να βάλει μια λογικά δομημένη πρόταση, κοστολογημένη στο χαρτί.

      • George N avatar
        George N @ βαγγέλας 19/02/2015 06:56:57

        Ούτε οι ίδιοι καταλαβαίνουν. Απλά πιστεύουν. Είναι βγαλμένοι από τον Μεσαίωνα. Το βασικό τους σύνθημα ότι οι άνθρωποι έχουν μεγαλύτερη σημασία από τους αριθμούς το δείχνει καθαρά. Αν η πραγματικότητα διαφωνεί τόσο το χειρότερο γι'αυτή. Ο Διαφωτισμός, ο ορθός λόγος πεταμένα από το μπαλκόνι. Άχρηστες λεπτομέρειες. Είναι χαρακτηριστική η απέχθεια που εξέφρασε η Αριστερή Πλατφόρμα για τις συζητήσεις με τους τεχνοκράτες της ΕΕ. Τρέμουν τους αριθμούς και θέλουν μια "πολιτική" λύση.

  4. Παναγιώτης Παππάς avatar
    Παναγιώτης Παππάς 17/02/2015 19:32:54

    Το ό,τι ο Βαρουφάκης είναι μικροφωνολάγνος σημαίνει ότι είναι καλός στη διαπραγμάτευση ,ενώ οι προηγούμενοι που απέφευγαν τα μικρόφωνα και τις κάμερες ή εν παση περιπτώσει δεν τα επεδίωκαν ήταν ανίκανοι,δειλοί κ.λ.π?Και τόσες ώρες που συνεδρίαζαν τι έκαναν αφού συμφωνούσαν σε όλα?Το γύριζαν στο τάβλι?Αυτά είναι λογικές για αφελείς ή κουτοπόνηρους.

  5. greg avatar
    greg 17/02/2015 22:10:20

    Σακί φουσκωμένο μέ αέρα κοπανιστό.

  6. ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ avatar
    ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ 18/02/2015 10:22:02

    Eπειδή κι εγώ ως μεταπτυχιακός φοιτητής το 1979 στη Γαλλία είχα συμμετάσχει σε γκρουπ της "θεωρίας παιγνίων", και θυμάμαι οτι και σε εμάς οι καθηγητές μας μας επεσήμαναν σε όλους τους τόνους οτι "τα παίγνια" είναι απλά ενας άλλος τρόπος ασκήσεων επι χάρτου πιό ευχάριστος απο τις κλασσικές ασκήσεις, αλλά αλλοίμονο αν ξεχάσουμε οτι είναι απλά "παιχνίδια" και σχεδόν ποτέ στην πραγματικότητα οι πραγματικοί άνθρωποι δεν συμπεριφέρονται ακριβώς όπως "ο παίζων τον ρόλο" του. Αποκλείεται λοιπόν, όσο βλάκας κι αν είναι ο Βαρουφάκης, να είναι ίσως ο μοναδικός άνθρωπος στον κόσμο που χρησιμοποιεί στις πραγματικές διαπραγματεύσεις (αλήθεια με τί τρόπο? έχει μαζί του ενα γκρούπ κάπου κρυφά, που μιμείται τους ρόλους των 18 ΥΠΟΙΚ και βγάζει συμπεράσματα για τη συμπεριφορά τους και μετά πάει ο Βαρουφάκης στο Eurogroup και τά εφαρμόζει?) Προφανώς αυτοί που λένε οτι στις διαπραγματεύσεις ο Βαρουφάκης χρησιμοποιοεί τη "θεωρία παιγνίων" ή είναι ηλίθιοι και άσχετοι, ή θεωρούν εμάς ηλιθίους χρησιμοποιώντας τον βαρύγδουπο όρο "θεωρία των παιγνίων" και πιάσε το αυγό και κούρεφτο...

    • Blue Velvet avatar
      Blue Velvet @ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ 19/02/2015 06:20:23

      Καινοφανές είναι αυτό ! Επίσης ο Varoufuckis στο EuroGroup, δεν μιλάει για την θεωρεία παιγνίων αλλά για μακροοικονομία.

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/02/2015 15:31:06

    Ο βασιλιάς είναι γυμνός. Οι ξένοι το κατάλαβαν εγκαίρως. Απομένει να το καταλάβουν και οι εγχώριοι μπαρουφολάτρες...