Αφήστε ΣΥΡΙΖΑ και Ψεκασμένους να παραληρούν
10/04/2014 06:41
του Μικρού Οδυσσέα
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αφήστε ΣΥΡΙΖΑ και Ψεκασμένους να παραληρούν

Για να γίνει κατανοητή η έξοδος στις αγορές πρέπει ο ΓΑΠ να απευθύνει διάγγελμα από τη Βόρεια Κέρκυρα.

Μόνο έτσι θα πιστέψουμε ότι το ΔΝΤ απομακρύνεται από τη χώρα.

Αν και υπάρχουν ενστάσεις: ήταν «πολιτική απόφαση η είσοδος στις αγορές». Όπως ακριβώς και η έξοδος.

«Το επιτόκιο θα είναι υψηλό»: η Ιταλία δανείστηκε με πολύ υψηλότερο για να μη μπει σε Μνημόνιο.

Η πενταετής ομολογιακή έκδοση διέπεται από το αγγλικό δίκαιο, κάτι που αναμένεται να προκαλέσει τα καταιγιστικά πυρά των ΑνΕλ.

Ο Κουτσούμπας μας έχει ήδη προειδοποιήσει να μην «ψαρώσουμε» από τη «μικρή ανάκαμψη». Το τέλος του παγκόσμιου καπιταλισμού και της ΕΕ είναι κοντά. Δύο χρόνια ή διακόσια δεν έχει ιδιαίτερη σημασία.

Στην Κουμουνδούρου είναι τέτοιος ο πανικός που κατέθεσαν πρόταση μομφής στην Παλιά Βουλή.

«Και ποια θα είναι η αλλαγή στη ζωή των πολιτών από την έξοδο στις αγορές;»

Όπως και το 2010, που πολλοί δεν πίστευαν ότι θα έπεφταν στη δίνη της κρίσης, μέχρι που η μία μετά την άλλη όλες οι επαγγελματικές ομάδες και σχεδόν όλα τα κοινωνικά στρώματα έπεφταν «άνευ μάχης».

Δεν λύθηκαν όλα τα προβλήματα, δεν τελειώσαμε με τις συνέπειες της πολλαπλής κρίσης, όμως μετά από χρόνια, υπάρχει ένας βάσιμος λόγος αισιοδοξίας.

Σήμερα είναι μια μεγάλη μέρα.

Αφήστε τους «αγοραίους» να παραληρούν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 10/04/2014 07:10:13

    ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑΥΤΙΣΘΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ . ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΤΑΔΙΟ Η ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΗ ΤΩΝ ΔΥΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ . Υ.Γ. ΝΑ ΔΩ ΤΗΝ ΡΑΧΗΛ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 10/04/2014 08:55:04

      Κουτσουμπας: γλωττα λανθανουσα την αληθεια λεγει....

  2. Διογένης avatar
    Διογένης 10/04/2014 08:48:07

    Οι ΑνΕλ δεν έχουν πια λόγο ύπαρξης και σύντομα θα διαλυθούν. Κάτι αντίστοιχο θα γίνει και με τον ΣΥΡΙΖΑ, τον οποίο η αριστερή βάση του παλιού 4% θα εγκαταλείψει για ΑΝΤΑΡΣΥΑ και Αλαβάνο. Οι Παπαδημούληδες θα κάνουν κάποια σύμπραξη με τη ΔΗΜΑΡ και θα βολοδέρνουν κάπου στο 5%. Δεν νομίζω αύριο το ελληνικό πολιτικό λεξιλόγιο να έχει πια τη λέξη ΣΥΡΙΖΑ. Σχηματισμοί όπως το ποτάμι θα είναι αυτό που είπε ο Λαζόπουλος: Θα ξεκινούν από το ΠΑΣΟΚ και θα καταλήγουν στη ΝΔ ή εν πάση περιπτώσει στο μελλοντικό κόμμα Σαμαρά. Αρχίζει η εποχή Σαμαρά για την Ελλάδα και ας ευχηθούμε να είναι όπως την ονειρευόμαστε. Όπως την ονειρευόμασταν στις 29 Νοεμβρίου 2009.

  3. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 10/04/2014 10:04:08

    Ωραίος μεγάλε Μικρέ! Καθρέφτης της ψυχής μας πάλι σήμερα..

  4. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 10/04/2014 13:05:15

    "ΣΤΗΜΕΝΗ" Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ 20 ΔΙΣ ΑΛΕΞΗ ? ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΚΟΜΑ ΠΟΥ ΣΕ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ?

    • airman avatar
      airman @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 10/04/2014 17:49:35

      Προς το παρόν στις δημοσκοπήσεις ψηφοφόροι λένε ότι θα τον ψηφίσουν. Πόσοι τελικά πρόκειται να τον ψηφίσουν στις Ευροεκλογές μένει να αποτυπωθεί στις κάλπες. Υ.Γ. Αλέξη μη κλέβεις και σηκώνεσαι στις μύτες των ποδιών σου, καρφώνεσαι από το "ταβάνι"!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 12/04/2014 13:59:14

      Έλα ντε...

  5. nikos avatar
    nikos 10/04/2014 17:46:53

    Σύμφωνα με το Τσίπρα η έξοδος ήταν στημένη και μόνο η bank of amerika και η deutche bank θα έκαναν προσφορά! Τελικά έκαναν προσφορά 550 επενδυτές! Κοντά έπεσε μόλις 547 επενδυτές μακρια! Θυμίζω δηλώσεις του Τσίπρα τα τελευταία 2 χρόνια για να γελάσουμε και λίγο! Θα βγούμε από το μνημόνιο με έναν νόμο! Θα φύγουμε από το ευρώ αν βγω κυβέρνηση και δεν θα πληρώσω τα χρέη! Αν εκλεγεί ο Σαμαράς θα χρεοκοπήσει η Ελλάδα τον δεκέμβριο του 2012! (Ο καμένος είχε πει τον οκτωβριο) Πλεόνασμα δεν υπάρχει είναι φτιαχτό! Και αν υπάρχει δεν ξεπερνάει το 100 εκατομμύρια! Οι αγορές δεν θα δανείσουν την Ελλάδα αυτά είναι προεκλογικά! Επίσης ήμερα ανακοινώθηκε και ένα νέο μεγάλο ίσως πιο σημαντικό από την έξοδο στις αγορές! Μετά από περίπου 60 μήνες αυξησης της ανεργίας τον Ιανουάριο η ανεργία παρουσίασε μείωση κατά 0,5% από 27,2 σε 26,7! Μηπως κάτι αλλάζει, κακώς για εσάς, κυριε Τσίπρα;

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ nikos 10/04/2014 20:13:26

      Η τελευταία ευκαιρία του Σύριζα να σταθεί αξιοπρεπώς, ως αξιωματική αντιπολίτευση, ήταν να συγχαρεί την κυβέρνηση για την έξοδο στις αγορές, να αναγνωρίσει ότι πρόκειται για την αρχή του τέλους, των μνημονιακών εποχών ή έστω ένα σημαντικό και αποφασιστικό βήμα. Η ευκαιρία του χάθηκε, αλλά ο Σύριζα δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον κακό εαυτό του, να αποβάλει τον ανθελληνικό, εξουσιολάγνο, τυχοδιωκτισμό του. Σύντομα, αναμένεται εσωστρέφεια, με αλλαγές στελεχών έως και αρχηγού... αλλιώς πίσω στο 4%...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ nikos 12/04/2014 14:01:55

      Άψογος! Και το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι έχουμε κολλήσει 3 χρόνια πίσω και δε βλέπουμε το σήμερα για να καταλάβουμε ότι άλλαξαν πολλά και έρχονται περισσότερα και σπουδαιότερα αν δουλέψουμε ενωμένοι. ΧΑ, Καμμένος και Σύριζα μας χωρίζουν σε στρατόπεδα με τον παραλογισμό που κυρήττουν συνεχώς. Χωρίς ουσία, χωρίς επιχειρηματολογία, χωρίς ρεαλιστικές προτάσεις. Μόνος σκοπός τους η διάλυση.