#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/09/2013 10:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αυτό ήταν το πραγματικό ΠΑΣΟΚ



«Βρισκόμαστε λίγους μήνες πριν την επιβολή της δικτατορίας του ‘67. Τρεις άνδρες, φίλοι από τα γυμνασιακά τους χρόνια, πίνουν τον καφέ τους σε κεντρικό καφενείο της Αθήνας.

Ο ένας είναι ψηλός, αρκετά γεμάτος, με εκφραστικό πρόσωπο και βροντώδες γέλιο.
Ο άλλος μετρίου αναστήματος, με πλούσιο μαλλί και έντονο βλέμμα.

Και ο τρίτος, ο πιο βραχύσωμος της συντροφιάς, είναι ο πιο συνεσταλμένος, ο πιο συντηρητικά ντυμένος.

Και οι τρεις δεν είναι ιδιαιτέρως γνωστοί (θα γίνουν αργότερα), παρά το γεγονός ότι οι δυο «κουβαλούν» ιστορικά ονόματα : Ο «ψηλός» είναι αριστερός αλλά κι εγγονός κινηματία στρατιωτικού. Ο συνεσταλμένος είναι κεντρώος αλλά και γιος υπουργού της κυβέρνησης του βουνού.

Ο «μαλλιάς» θα αναδειχθεί σε μείζονα διανοούμενο του ευρωκομμουνισμού και του δημοκρατικού σοσιαλισμού.

Κάποια στιγμή ο «θεωρητικός» της παρέας σηκώνεται και κατευθύνεται προς τις τουαλέτες του καφενείου, που γειτνιάζουν με ένα υπόγειο εργαστήριο ζαχαροπλαστικής.

Ο υπάλληλος τους εργαστηρίου λείπει και πάνω στον πάγκο υπάρχει εκτεθειμένη μια λαμαρίνα με… κοκ. Χωρίς πολλή σκέψη και μικροαστικού χαρακτήρα ηθικές αναστολές… «βουτάει» τρία γλυκά και τα βάζει στην μεγάλη τσέπη της καμπαρντίνας του!
Επιστρέφει στο τραπέζι χωρίς όμως να πει τίποτα στους άλλους δυο φίλους.

Οι τρεις πληρώνουν τους καφέδες τους και φεύγουν, γιατί σε παρακείμενο κινηματογράφο προβάλλεται μια γαλλική ταινία που την υπογράφει γνωστός σκηνοθέτης της νουβέλ βαγκ. Είναι άλλωστε και οι τρεις φανατικοί λάτρεις της γαλλικής σχολής.

Στο διάλειμμα της ταινίας, ο «θεωρητικός» με τελετουργικές κινήσεις βγάζει από την τσέπη του τα κοκ και τα προσφέρει στους φίλους του.
«Πού τα βρήκες;» τον ρωτάει καχύποπτα ο συντηρητικός, που δεν είδε το φίλο του να έχει λείψει, εκτός από το λεπτό εκείνο που πήγε στη τουαλέτα στο καφενείο.
«Τα …απαλλοτρίωσα από το εργαστήριο ζαχαροπλαστικής» του απαντά με επιτηδευμένο στόμφο αυτός.
«Χωρίς να τα πληρώσεις;» επιμένει έντρομος αλλά και ενοχλημένος πια ο άλλος.
«Φυσικά» του αντιγυρίζει ο φίλος του και δαγκώνει με βουλιμία το πρώτο κοκ.
Ο ψηλός παρακολουθεί τη σκηνή, διασκεδάζοντας κυρίως με τον καθωσπρεπισμό του βραχύσωμου φίλου του.

«Πρέπει να επιστρέψουμε κα να τον πληρώσουμε τον άνθρωπο, γιατί μπορεί να βρει το μπελά του! Αλλιώς εγώ αρνούμαι να το φάω» αποφαίνεται με έντονο ύφος ο «συντηρητικός» της παρέας.

«Άσε τις ανοησίες» παρεμβαίνει ο «ψηλός». Και παίρνει από τα χέρια του «απαλλοτριωτή» το κοκ που του αναλογεί, καθώς και το κοκ τού… τρίτου της παρέας.

Η συζήτηση σταματά εκεί, γιατί το δεύτερο μέρος της ταινίας αρχίζει να προβάλλεται στη μεγάλη οθόνη…»

Η παραπάνω αφήγηση γίνεται από τον δημοσιογράφο Τάσο Παππά στο βιβλίο του «Το ΠΑΣΟΚ του μέλλοντός τους», Εκδόσεις Πόλις 2004, στις σελίδες 35-37. Δεν έχει διαψευσθεί ούτε ο συγγραφέας έχει μηνυθεί.

Ο «θεωρητικός» και «απαλλοτριωτής» ήταν ο Νίκος Πουλατζάς. «Ιερή αγελάδα» της αριστερής διανόησης, του οποίου η μικρή αυτή πράξη απηχεί την διαχρονικά κλεφτοκοτάδικη νοοτροπία τη Αριστεράς έναντι των «νοικοκυραίων», που υλοποιήθηκε όταν τα πληβειακά στρώματα έγιναν εξουσία το 1981.

Βλέπετε πώς συνεχίζεται στις μέρες μας η «μεταλαμπάδευση» της νοοτροπίας αυτής, από πού άντλησαν αντιλήψεις και πρότυπα η 17Ν, οι νεαροί «πυρήνες» και οι γόνοι στελεχών της Αριστεράς, οι οποίοι όμως, όντας «έξυπνα» παιδιά, εξέλιξαν την αριστερή ιδεολογία και δεν αρκούνται σε «απαλλοτρίωση» γλυκών. «Απαλλοτριώνουν» ταμεία τραπεζών, ενίοτε δολοφονώντας και κανέναν.

Ο «συντηρητικός» ήταν ο Κώστας Σημίτης, που από την αφήγηση αναδεικνύεται «άσπιλος» αλλά στην θητεία του υπήρξε ο προϊστάμενος αφενός οργίου οικονομικής διαφθοράς αφετέρου αντεθνικής διακυβέρνησης, που έφεραν την κατάρρευση. Τότε αντέδρασε στην αλητεία του φίλου του σήμερα όμως τον τιμά, αποτελώντας σταθερό συνοδοιπόρο του Ινστιτούτου «Νίκος Πουλατζάς».

Και ο «ψηλός» ήταν ο Θόδωρος Πάγκαλος, που γνώριζε εδώ και πενήντα  χρόνια τι εννοούσε όταν εξαπέλυε την ύβρι «Όλοι μαζί τα φάγαμε!».

Αυτοί, κυρίες και κύριοι, έγιναν κυβερνήτες της Ελλάδας.
Ακόμα απορείτε με το αποτέλεσμα;

Αφιερωμένο στα σαράντα (πλέον…) χρόνια του ΠΑΣΟΚ. Και «Καλά Σαράντα».

Προφήτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. IOKLOS ZARAS avatar
    IOKLOS ZARAS 05/09/2013 10:57:56

    ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΠΩ:
    ΕΠΕΙΔΗ Η ΣΥΦΙΛΙΣ ΑΥΤΗ ΕΧΕΙ ΜΟΛΥΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ, ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΟΤΑΝ ΤΟ 1975 ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΗ ΣΑΪΓΚΟΝ;

  2. Προφήτης avatar
    Προφήτης 05/09/2013 11:01:26

    Χαριτολογώντας, θα μπορούσε κάποιος να πει :
    Κλεφτο-κοκ-άδες

    • Abc avatar
      Abc @ Προφήτης 05/09/2013 12:39:01

      Καλό!!!

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/09/2013 11:33:46

    φιλε Προφητη
    καλο μηνα και καλη δυναμη.
    το ΠΑΣΟΚ ειναι μια πολιτικη κοζα νοστρα.
    εχει στρατιωτικη καθοδηγηση.
    ηταν και ειναι ΠΑΚ... !
    γιατι νομιζεις δεν μιλα κανεις ΠΑΣΟΚΟΣ ( οσο και να τον διαγραψουν η φυλακισουν η εξορισουν ) για την μαυρη ταμπακιερα ΠΑΣΟΚ ?

    το ΠΑΣΟΚ εχει θρασος. περισο θρασος το οποιο συνοψιζεται σε μια φραση Βενιζελου :
    " το ΠΑΣΟΚ είναι ένας θεσμός της Ελληνικής Δημοκρατίας "
    και δεν βγηκε ενας να του μιλησει για το ρεξονα που γλιστραει΄....

    6 πορισματα για τα Μαυρα Ταμεια ΠΑΣΟΚ εχει ο Βενιζελος.
    τα ζητησε κανεις ? Που τα εχει ? αααα θα τα δειξει στα αρμοδια οργανα του κομματος !!
    το κρατος δεν ειναι αρμοδιο ?? αν ηταν εταιρια θα την ειχαν σε εκκαθαριση με ΛΟΥΚΕΤΟ - ΞΑΦΝΙΚΟ ΘΑΝΑΤΟ ! ( 110εκ μαυρα.. ! )

    Λοιπον,, το κρατος δεν ειναι αρμοδιο. Τα αρμοδια οργανα ΠΑΟΣΚ υπερισχυουν αυτων του κρατους.
    Ασχοληθηκε αυτεπαγγελτα το ΣΔΟΕ η η κα Ραικου ?

    το ΠΑΣΟΚ εινα ολοι οσοι δεν το στελνουν συσσωμο ΦΥΛΑΚΗ !
    ολοι εμεις ?
    μην απορεις....

    ΠΠ

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/09/2013 12:17:58

      Φίλε ΠΠ, αντεύχομαι.
      Μην περιμένεις αποτελέσματα από τα πορίσματα των ελεγκτικών εταιρειών, το Μάϊο έγινε συναλλαγή :
      -ο Μπενι θα τα κρατήσει στο συρτάρι, αλλοιώς η αποδοχή τους φέρνει αμέσως τον εισαγγελέα και αυτεπάγγελτη δίωξη για κακούργημα, κατάχρηση 110 εκατ. δημοσίου χρήματος, των κρατικών επιχορηγήσεων.
      - ο ΓΑΠ θα σταματήσει την υπονόμευση και αμφισβήτηση της ηγεσίας Μπενι, και την δημιουργία άλλου κεντροαριστερού, παπανδρεϊκού πόλου - όμως δεν βλέπω να τα τηρεί.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 05/09/2013 12:44:27

        και ολοι εμεις παρακολουθουμε τους ΠΑΣΟΚΟΥΣ να συναλλασσονται με τα λεφτα μας.
        εξαιρετικα.
        μετα γιατι να τιμωρηθουν? μα δεν περιμενουν νοτι θα τιμωρηθουν. δεν υπαρχει....φως

        τωρα σου λενε.. αν κανεις θεμα με ΠΑΣΟΚ δεν παιρνεις δοση ! ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΛΕΝΕ...

        Ειναι πλεον ΕΥΡΩΚΑΘΕΣΤΩΤΙΚΟΙ ( δικος μου ορος ).

        μας εκβιαζουν και καθομαστε και τους κοιταμε. ( οπως κοιταμε Μαντελη και Τσουκρατο )

        ΠΠ

        • Προφήτης avatar
          Προφήτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/09/2013 13:06:14

          Οι πασοκοι έγιναν καθεστώς και άρχουσα τάξη την 30ετία που πέρασε.
          Άλλο το να το αποδέχομαι - ποτέ.
          Άλλο το να το παραδέχομαι - πρέπει, για να μην διαβάζω λάθος την πραγματικότητα.

          Οι Ευρωπαίοι δεν έστελναν τις βαλίτσες στον Τσουκάτο; Συνεταίροι τους είναι.

          Σαφώς, αφέθηκαν οι ευκαιρίες για να τους διαλύσεις. Το Σεπτ. 2007 με δεύτερες εκλογές. Και σήμερα που είναι σκόρπιοι.

  4. Albert avatar
    Albert 05/09/2013 11:47:51

    Το πρόβλημα είναι ότι το Πασόκ αποτελούσε πάντα το άλοθι για όλες τις λάθος επιλογές και τον αφόρητο στρουθοκαμηλισμό της ελληνικής δεξιάς. Γι' αυτήν το Πασόκ ήταν πάντα το παπανδρεϊκό φέουδο του '80 ακόμα κι όταν πρόεδρος έγινε ο αντι-παπανδρεϊκότερος όλων εκει μέσα. Το Πασόκ επιχείρησε να εξελιχθεί σε ευρωπαϊκού τύπου κεντροαριστερό κόμμα αρχών και απέτυχε. Η ΝΔ δεν διανοήθηκε καν αντίστοιχη εξέλιξη. Γιατί?

    Ας μας εξηγήσει κάποιος τι εμπόδισε τους φωστήρες της ΝΔ να διαλέξουν, το '97, τον Σουφλιά αντί για τον Καραμανλή. Τι εμπόδισε τους επανιδρυτές του 2004 να κρατήσουν τα όσα καλά (του Σημίτη κυρίως...) και να διορθώσουν να στραβά.

    Επίσης, η κατάδειξη "κλεφτοκοτάδικης νοοτροπίας" από ένα περιστατικό με γλυκά, ξεπερνά τα όρια της σημειολογίας και γίνεται ρηχή καρικατούρα. Κι αυτό για κάποιον που ήταν σπουδαγμένος άνθρωπος (μαρξιστής κοινωνιολόγος διαβάζω στη βικι) και πέθανε πρίν το Πασόκ γίνει κυβέρνηση, άσε που που δεν άνηκε καν σε αυτό. Δηλαδή ήμαρτον...

    Τέλος, επειδή η κατηγορία περί "αντεθνικής διακυβέρνησης" είναι πολύ βαριά, θέλετε να μας πείτε τι ακριβώς εννοείτε?

    • Abc avatar
      Abc @ Albert 05/09/2013 12:45:03

      Τι καλό του Σημίτη δεν κράτησαν, μετά το '04;
      Τι θα γινόταν αν ο Σουφλιάς γινόταν Πρόεδρος το '97; Θα χόρευε πιο πολλά τσάμικα με τον Κούτρα;

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Albert 05/09/2013 17:31:20

      Εξορκίζουν έτσι τα δικά τους. Και ετοιμάζουν άλλοθι για τη συνεργασία με τα Τσίγκινα Αυγά.

    • Vee avatar
      Vee @ Albert 05/09/2013 21:30:04

      Αλβέρτο, αν η Ελληνική Δεξιά έχει να επιδείξει τον Σουφλιά ως τον 'Αριστο τότε έχουμε τεράστιο πρόβλημα...

      • Albert avatar
        Albert @ Vee 05/09/2013 21:38:14

        Δεν μίλησα για άριστο της ελληνικής Δεξιάς. Η επιλογή ήταν ή εκείνος ή ο ΚΚΒ. Πιστεύω ότι ο πρώτος θα ήταν καλύτερος.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Albert 06/09/2013 11:51:03

      Θεωρείς τον Σουφλιά καλό πολιτικό; Αντίθετα, τον θεωρώ ως τον άνθρωπο που κατέστρεψε τη ΝΔ και ήταν η χειρότερη επιλογή για τον ΚΚ τον Μικρό που τον έκανε ουσιαστικά αντ' αυτού...

  5. leak avatar
    leak 05/09/2013 12:07:18

    Αγαπητέ Προφήτη, θαυμάζω τον τρόπο γραφής σου..

  6. occultist avatar
    occultist 05/09/2013 12:32:25

    Albert είπε:
    ""Τέλος, επειδή η κατηγορία περί “αντεθνικής διακυβέρνησης” είναι πολύ βαριά, θέλετε να μας πείτε τι ακριβώς εννοείτε?''"
    Ετσι πρόχειρα τα:
    1) Λεφτά υπάρχουν
    2) Ο άνθρωπός μας στην Ελλάδα, από στόματος Γερμανού πολιτικού. Αφορά τον, κατά Μαλβίνα, χαζό παιδί χαρά γεμάτο.
    3) Γερμανικό βραβείο στον ίδιο.
    4) Να δώσουμε μερικά στρέμματα γης για να κοιμώμαστε ήσυχοι. Πολύ ανήσυχο
    ύπνο είχε το παιδί.
    5) Ενθουσιώδης αποδοχή του σχεδίου Α(υ)νάν για την Κύπρο. Ευτυχώς έφαγε τα μούτρα του.
    6) Μαγειρεμένα στοιχεία για να αναγκαστούμε να μπούμε στο Δ.Ν.Τ. και να υπογραφούν τα μνημόνια.
    7) Τα αργύρια του Ιούδα, στην περίπτωσή του είναι το καθηγητηλίκι των ΗΠΑ.

  7. Προφήτης avatar
    Προφήτης 05/09/2013 12:46:44

    Ένας άντρας 30 χρονών που κλέβει γλυκά είναι λεχρίτης.
    Όσα πτυχία και να διαθέτει. Ιδίως τότε.

    Έχετε ασθενές κριτήριο. Εικάζω, από την διάχυση και την επικράτηση των αντιλήψεων των κλεφτοκοκάδων στην ελληνική κοινωνία.

    "Πολύ βαριά" η κατηγορία;
    - Ίμια,"γκριζάρισμα" ζωνών Αιγαίου, Ευχαριστώ την Κυβέρνηση των ΗΠΑ
    - Μαδρίτη, αναγνώριση δικαιωμάτων της Τουρκίας στο Αιγαίο
    - Κλοπή στις ιερές προμήθειες των Ενόπλων Δυνάμεων (Άκης & Σια)
    - Οτσαλάν, χειρισμός που έφερε εθνική ταπείνωση
    - "Πολιτική Σεισμών", ανιστόρητη φιλία με τον προαιώνιο εχθρό
    - Υπογραφή συμφωνίας για αλλαγή των βιβλίων ιστορίας
    - Χρηματιστήριο, αρπαγή αποταμιεύσεων πληθυσμού και παράδοση έκτοτε στις τράπεζες
    - ΟΝΕ, εκχώρηση της νομισματικής πολιτικής στην ΕΚΤ υπό πλήρη αδιαφάνεια
    - Ευρώ, χωρίς δημοψήφισμα.
    Εν τέλει, οικονομική και εθνική υποδούλωση.

    "Το Πασόκ επιχείρησε να εξελιχθεί σε ευρωπαϊκού τύπου κεντροαριστερό κόμμα αρχών";
    Θα αστειεύεστε. Οι συμμορίες δεν γίνονται εταιρείες.

    • Abc avatar
      Abc @ Προφήτης 05/09/2013 12:51:46

      Τσουκάτος (δεξί χέρι): Μεταφορές μαύρων τσαντών κατά την διάρκεια των προεκλογικών ομιλιών. Ελεύθερος!
      Μαντέλης (αριστερό χέρι): Ομολογία χρηματισμού. Ελεύθερος!
      και, και ...και...

      • Νηλέας avatar
        Νηλέας @ Abc 06/09/2013 20:58:45

        Τσουκάτοι και Μαντέληδες είναι η πλειοψηφεία των βουλευτών.Τι λιγότερο είναι η περίπτωση της mayio και του Αλαφούζου με τη ν.δ επί Μητσοτάκη ? και εκείνο που κατέθεσε ο Μητσ/κης τότε με τις μαύρες σακούλες με τα πεντοχίλιαρα στο υπ.εξ όταν ο σημερινός αρχηγός της ν.δ ήταν ΥΠΕΞ?

        • Abc avatar
          Abc @ Νηλέας 07/09/2013 14:58:29

          1.- Για την υπόθεση Mayo, ο Μητσοτάκης καταδίκασε τον Λαλιώτη για συκοφαντική δυσφήμηση.
          2.- Ο Αλαφούζος χρηματοδοτούσε την Ν.Δ, δεν έπαιρνε όμως δημόσια έργα. Αν έγινε λαμογιά, έγινε εσωκομματικά, όχι σε βάρος του λαού.
          3.- Για τα μυστικά κονδύλια του ΥΠΕΞ επί υπουργίας Σαμαρά δεν έχω ακούσει κάτι (θύμησέ μου εσύ). Αντίθετα μεγάλος ντόρος έγινε για τεράστια αύξησή τους επί υπουργίας Γιωργάκη.

          Όπως καταλαβαίνεις οι διαφορές είναι υπαρκτές και μεγάλες. ΔΕΝ υπάρχει σύγκριση!!!

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Προφήτης 05/09/2013 13:08:47

      Η απάντηση σε @Albert

    • cresswell avatar
      cresswell @ Προφήτης 05/09/2013 13:41:18

      Έγραψα ένα σχόλιο κάπου παρακάτω(;) χωρίς να έχω διαβάσει αυτό που έγραψες εδώ, αγαπητέ Προφήτη.

      Συμφωνώ, πλην του πρώτου κομματιού: το επεισόδιο με τα γλυκά είναι ασήμαντο για να χαρακτηριστεί ένας άνθρωπος. Έτσι νομίζω.

    • Albert avatar
      Albert @ Προφήτης 05/09/2013 13:59:57

      Λεχρίτης μπορεί να είναι, αλλα η γενίκευση δια της συσχετίσεως είναι προβληματικό πράγμα. Κυρίως συσκοτίζει τις ευθύνες. Οπότε εξαρτάται τι μας ενδιαφέρει: να καταδείξουμε ότι οι αριστεροί (νόμιζα ότι μιλάτε για το Πασοκ) είναι κλεφτοκοτάδες? Ή να βρούμε τους κλεφτοκοτάδες από όπου κι αν προέρχονται και όποια ταμπέλα κι αν φέρουν?

      Στα παραδείγματα που παραθέτετε υπάρχει -σεβαστή- διαφορά οπτικής.
      Θα πρέπει να μας πείτε και την εναλλακτική πολιτική και βέβαια τις συνέπειες. Όταν υπάρχουν ανοιχτά θέματα, προσπαθούμε να τα κλέισουμε με τον πλέον συμφέροντα τρόπο. Αν υπήρχαν καλύτεροι τρόποι (δεν το αποκλείω) γιατί δεν προτάθηκαν?

      • cresswell avatar
        cresswell @ Albert 05/09/2013 14:41:46

        Το ερώτημα "γιατί η ΝΔ δεν μετεξελίχθηκε με τα την ήττα του 1981" είναι ουσιαστικό. Μέρος της απάντησης πρέπει να είναι πως
        (1) έλειψε ο συνεκτικός ιδεολογικός ιστός (που μετεμφυλιακά, ήταν απλά η επιλογή ψυχροπολεμικού στρατοπέδου)
        (2) η ΝΔ μετετράπη σε ένα κακέκτυπο ΠαΣοΚ, ποθώντας την εξουσία μόνο για τη νομή της, χωρίς στόχο και όρμα, υιοθετώντας πρακτική και στρατηγική του αντιπάλου. Έτσι, επέλεξε τον Κ. Μητσοτάκη ως αδίστακτο αντι-Ανδρέα, παραδίδοντας την ψυχή της στο άνθρωπο που μπορεί πραγματικά να επαίρεται πως υπηρέτησε 60 χρόνια την πολιτική, και ένα θετικό γι' αυτό δεν μπορείς να θυμηθείς!

        [οι μεγαλειώδεις βλακείες που ακούγονται για την κυβέρνηση του 1990-93 - αν δεν είχε πέσει, τώρα θα ... δανείζαμε τη Γερμανία -- είναι για ηλιθιους. Πέραν της απύθμενης κενότητας της πολιτικής του, και μεγαλειώδης να ήταν, δεν έχει νόημα αν δεν μπορείς να την "περάσεις" χωρίς να διαλύσεις την κοινωνία και να μετατρέψεις το 46% υπερ σου, σε αντίστοιχο ποσοστό του αντιπάλου σου, όσο αδίστακτος και αν είναι αυτός. Αλλιώς, η πολιτική δεν θα ήταν "η τέχνη του εφικτού", θα ήταν κάτι σαν την τόμπολα]

        Γράφετε πως "Το Πασόκ επιχείρησε να εξελιχθεί σε ευρωπαϊκού τύπου κεντροαριστερό κόμμα αρχών και απέτυχε. ". Φανταζομαι, μέρος του εγχειρήματος θα είναι και αυτά που γράφω παρακάτω για τον έξοχο κ. Σημίτη.
        Ε, αν όλα αυτά τα εκπληκτικά κατορθώματα (μπροστά στα οποία ωχριά ο παλαιοκομματικός Ανδρέας Παπανδρέου) αποτελούν προσπάθεια ενός κόμματος "να εξελιχθεί σε ευρωπαϊκού τύπου κεντροαριστερό κόμμα αρχών", μάλλον οι λέξεις έχασαν το νόημά τους. Και σε τελική ανάλυση, να λείπει το βύσσινο ...

        • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
          ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ cresswell 05/09/2013 21:41:45

          Μπράβο. Έτσι ακριβώς είναι. Με εκφράζεις απολύτως

    • Νηλέας avatar
      Νηλέας @ Προφήτης 06/09/2013 16:27:32

      Τέτοιες απόψεις μας έφεραν καταστροφές. Αν δεν έχουμε εχθρούς τους δημιουργούμε γιά να συντηρούμε το δήθεν πατρωτισμό μας.Κάτι τέτοια μας έφεραν το ονειδος του 97 ,την καταστροφή του 22 .Στη σφαγές της χίου και της σμύρνης οι τούρκοι αντιπαραθέτουν τις σφαγές των γυναικοπαίδων στη ντρομπολιτσά. Αλλοίμονο μας !!Αυτή η αλο-γική μας απομονώνει δε θάπρεπε νάχουμε σχέση με κανένα γείτονά μας ,ασε που είμαστε έθνος ανάδελφο.Οσο γιά το σχέδιο αναν ,κάθε λύση που έρχεται είναι και θα είναι χειρότερη απο την προηγούμενη.

    • Νηλέας avatar
      Νηλέας @ Προφήτης 06/09/2013 16:41:18

      Τέτοιες απόψεις μας -όπως εκφράζουν μερικοί με αφετηρία τον πατριωτισμό τους όπως αυτοί τον αντιλαμβάνονται -έφεραν καταστροφές. Αν δεν έχουμε εχθρούς τους δημιουργούμε γιά να συντηρούμε το δήθεν πατρωτισμό μας.Κάτι τέτοια μας έφεραν το ονειδος του 97 ,την καταστροφή του 22 .Στη σφαγές της χίου και της σμύρνης οι τούρκοι αντιπαραθέτουν τις σφαγές των γυναικοπαίδων στη ντρομπολιτσά. Αλλοίμονο μας !!Αυτή η αλο-γική μας απομονώνει δε θάπρεπε νάχουμε σχέση με κανένα γείτονά μας ,ασε που είμαστε έθνος ανάδελφο.Οσο γιά το σχέδιο αναν ,κάθε λύση που έρχεται είναι και θα είναι χειρότερη απο την προηγούμενη.Μέχρι πόλεμο γιά τον οτσαλάν? ευτυχώς που τότε μας κυβερνούσε ένας εχέφρων,και πατριώτης και πολιτική σεισμών και κουμπαριές θα κάνεις αν είναι το συμφέρον του τόπου και καλώς έγιναν.

  8. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 05/09/2013 13:05:41

    Καλέ μου φίλε Προφήτη.
    Το ζήτημα είναι ότι αυτή η νοοτροπία πλειοψήφησε στο κοινωνικό σύνολο της εργολαβικής Ελλάδας. Όχι επειδή το διέφθειρε κάποιος. Έτοιμο ήταν να υποδεχθεί τον πολιτικό Μεσσία και το ιερατείο του. Και αυτός, ο Μεσσίας, ήρθε και, ακολουθώντας την αφοριστική, ισοπεδωτική και βαριά ρήση του Γεωργίου Κονδύλη: "Αν ήξερα πόσο ζώα ήταν οι Έλληνες θα τους κυβερνούσα από δεκανέας", μια χαρά τα κατάφερε. Οι υπόλοιποι είμαστε μια μειοψηφία διασπασμένη από επίπλαστους διαχωρισμούς.

    Καλό φθινόπωρο στη χώρα όπου δεν φθίνουν πια οι οπώρες γιατί είναι εισαγωγής

  9. Κουτσούμπας Α. avatar
    Κουτσούμπας Α. 05/09/2013 13:07:20

    Αγαπητέ Προφήτη, θέλω να αφιερώσω μία μαντινάδα στην κεντρική ανάρτηση (Η ομιλία του κ.Α.Σαμαρά στη Θεσσαλονίκη), αλλά δεν μου επιτρέπουν. Έχω την άδειά σου να την καταθέσω εδώ;

  10. Κουτσούμπας Α. avatar
    Κουτσούμπας Α. 05/09/2013 13:08:17

    Ελπίζω να έχουν χιούμορ καινα μη με ....σβήσουνε !

    Τα ξέρουμε τα …οράματα,
    μα να τα κάνουμε ήντα;
    Αντί για χρόνια ..είκοσι,
    θέλουνε χρόνια εξήντα!

    Όποιος κοιτάζει μακριά
    μα δε θωρεί μπροστά του,
    το τρώει το κεφάλι του
    γρήγορα πάει καλιά του…..

    Υ.Γ :
    Και για να μην κουράζεστε
    και γράφετε και λέτε,
    να σας πληροφορήσουμε
    μια και καλή για πάντα :
    Έχουμε πλέον …ράμματα,
    για όλα τα …Οράματα !

  11. ΒγάλτΕΡΤα πέρα μόνοι σας avatar
    ΒγάλτΕΡΤα πέρα μόνοι σας 05/09/2013 13:24:47

    Συγκυβερνώ, συγκυβερνάς, συγκυβερνά
    Συγκυβερνάμε, συγκυβερνάτε, συγκυβερνούν.
    Τα υπόλοιπα, είναι περιττά......
    Για να μην πω αστεία.

  12. cresswell avatar
    cresswell 05/09/2013 13:33:57

    Από αυτούς όμως που συμμετείχαν στη μικρή αυτή ιστορία, τελικά μόνο ο Νίκος Πουλαντζάς άφησε κάτι πίσω του. Κάτι ενδιαφέρον.

    Ο ασπιλος και συντηρητικός κ. Σημίτης, πιστεύω πως ήταν ο χειρότερος Πρωθυπουργός - όχι της μεταπολίτευσης, αλλά - του νέου ελληνικού κράτους, από της απελευθερώσεως εκ των Οθωμανών και εντεύθεν. Και μην βιάζεστε να (χαμο)γελάσετε.

    Αν θέλετε, αναζητήστε άλλον πρωθυπουργό,

    [1] επί των ημερών του οποίου να υπέστη η Ελλάδα τέτοιο "στραπατσάρισμα" όπως στα Ίμια. Βρείτε άλλη περίπτωση κράτους στη σύγχρονη ιστορία, στο οποίο την ίδια στιγμή που οι ένοπλες δυνάμεις του μοίραζαν 36.000 φύλλα επιστρατεύσεως, ο Υπουργός Εξωτερικών του χαριεντιζόταν στην τηλεόραση, ο Πρωθυπουργός του συζητούσε τον προϋπολογισμό (νομίζω) στη Βουλή και απαιτούσε να πάει ο Αρχιστράτηγος στη Βουλή (αφήνοντας το ΕΘΚΕΠΙΧ) , ενω ηρνείτο να δεί τον διοικητή της ΕΥΠ (επειδή δεν χρειαζόταν).
    Ακολούθησε η συμφωνία της Μαδρίτης (για όσους θυμούνται) και οι γελοιότητες της εγκατάστασης των S-300 στην Κύπρο ...

    [2] επί των ημερών του οποίου να έγινε κάτι σαν την παράδοση Οτζαλάν, με τη "δεσποινίδα Κατεχάκη", τον "μεγάλο τραγουδιστή" και άλλα τέτοια χαριτωμένα, μπροστά στα οποία ωχριούν οι ταινίες του Θανάση Βέγγου

    [3] επί των ημερών του οποίου να έγινε τέτοια ληστεία (35 τρις δραχμές) σαν αυτή του Χρηματιστηρίου, για την οποία αρκέστηκε να πεί "ας πρόσεχαν ...". Το σκάνδαλο της ΔΕΚΑ με την τοποθέτηση χρημάτων των ασφαλιστικών ταμείων για να κερδισει τις εκλογες του 2000, έμεινε ατιμώρητο ...

    Αν θέλετε, αναζητήστε στην Ιστορία άλλον Πρωθυπουργό με την εξής επιτυχημένη "στατιστική":
    - ένας από τους κύριους υπουργούς του (Άμυνας) είναι στη φυλακή και βαρύνεται με ένα σωρό κακουργηματικές πράξεις
    - αλλος υπουργός του (επίσης Άμυνας και πρώην Οικονομικών) είναι έξω με εγγύηση, επειδή αράδιασε ένα κάρο ψέμματα για τις καταθέσεις της συζύγου του στην Ελβετία ...
    - άλλος υπουργός του (Μαντέλης) και στενός του συνεργάτης, παραδέχθηκε στη Βουλή πως πήρε "προεκλογική χορηγεια" από τη Siemens (η οποία χρησιμοποιήθηκε για να πληρωθούν τα δίδακτρα του γιου του, νομίζω ...)
    -άλλος στενός του συνεργάτης, έχει δηλώσει πως πήρε στο τσουβάλι ένα εκατομμύριο μαρκα και τα πήγε στο ταμείο του κόμματος

    Παρέλκει να αναφερθώ στα swaps, στην ένταξή μας στο ευρώ (ενώ ήμασταν ανέτοιμοι τελείως ...) με μία ισοτιμία που τίναξε τα πάντα στον αέρα και μας οδηγησε σιδηροδέσμιους μία δεκαετία μετά .... και άλλα πολλά.

    Όποιος βρεί πρωθυπουργό με τέτοιες περγαμηνές, ας με ενημερώσει. Διαβάζω ιστορία στον ελεύθερο χρόνο μου, τέτοια περίπτωση είναι δύσκολο να συναντήσεις.

    Για τον τρίτο της παρέας, τον Θ. Πάγκαλο, αυτή την επιτομή της εξουσιαστικής χυδαιότητας, αρνούμαι να γράψω οτιδήποτε. Ας πιστεύει ο καθένας ό,τι θέλει.

    Γι' αυτό σου λέω ξανά φίλτατε Προφήτη: ο Ν. Πουλαντζάς, περα από τα κώκ (και κανένα άλλο γλυκάκι) που "απαλλοτρίωσε", μάλλον δεν έβλαψε κανέναν. Και άφησε και μερικά εξαιρετικά βιβλία, ήταν ίσως ο πιό ενδιαφέρων μαρξιστής της γενιάς αυτής.

    Για τους υπολοίπους της παρέας, τα είπαμε παραπάνω. Τον δε "κοντό", ετοιμάσου να τον δείς και Πρόεδρο της Δημοκρατίας, με τέτοιες "περγαμηνές " και γερμανική στήριξη. ΕΛπίζω να μην μας αξιώσει ο Θεός ....

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ cresswell 05/09/2013 15:12:03

      Συμφωνώ απολύτως για τον Σημίτη, έγραφα παλιά ότι είναι ο χειρότερος όλων και με έλεγαν εμπαθή. Μετά, τον ξεπέρασε ο ΓΑΠ.
      Ξέρεις τι έγινε; Μπροστά στα όσα έχουμε υποστεί, τα γλυκά φαντάζουν ασήμαντα. Φαντάζουν, δεν είναι. Η μικροαστική ηθική προσέφερε, με χίλιες ενστάσεις, μια συγκολλητική ουσία στην κοινωνία. Οι επαναστατικές δήθεν αντιλήψεις κατά της μικροαστικής ηθικής πρόσφεραν μόνο διάλυση. Από όλους αυτούς τους ανώριμους τύπους, υπερφίαλης πνευματικότητας, που αιθεροβατούν παρασύροντας και άλλους, λιγότερο έξυπνους, ανώριμους . Δεν είχα πετάξει βιβλίο. Όταν διάβασα το περιστατικό, πέταξα ένα βιβλίο του Πουλατζά που υπήρχε στην βιβλιοθήκη.

      • cresswell avatar
        cresswell @ Προφήτης 05/09/2013 15:25:08

        Θα διαφωνήσω μαζί σου, μόνο σε δύο πράγματα.

        Το ένα είναι πως ο ΓΑΠ, δεν πιστεύω πως ξεπέρασε τον Σημίτη. Οι ρίζες της καταστροφής, είχαν ήδη περάσει στο χώμα και στην περίοδο Σημίτη έγιναν τόσο γερές που η καταστροφή ήταν αναπόφευκτη. Για τον ΓΑΠ, ίσως πρέπει να διερευνηθεί ο δόλος. Για τον Σημίτη είναι (πιστεύω) δεδομένος.

        Το άλλο είναι πως κακώς πέταξες το βιβλίο του Πουλαντζά. Είναι ενδιαφέρων. Βλακείες τέτοιου είδους με τα γλυκάκια τις έβλεπε αλλιώς το "επαναστατημένο" κλίμα της μεταπολίτευσης στο οποίο μεγάλωσα. Φαντάζομαι πως στη δεκαετιά του '60 με του χιπηδες, τους τεντυμπόηδες (που δεν ακούγονταν τότε μάλλον με τον ψιλο-γελοίο τόνο του σήμερα) πρέπει να ήταν ακόμη πιο διαφορετικά τα πράγματα.

        • Προφήτης avatar
          Προφήτης @ cresswell 05/09/2013 16:59:00

          Πρώτον, ναι υπήρχε το έδαφος για να ανθίσει ο σπόρος του κακού.

          Δεύτερον, το είχα διαβάσει. Ούτε αυτός ούτε ο Αλτουσερ ούτε άλλοι, ενδιαφέροντες μεν, μπόρεσαν να αρθρώσουν προβληματισμό που να πατάει στη γη. Το ιδεολογικό τους αδιέξοδο, στην περίπτωσή του τραγικό, σηματοδοτεί και την ανεδαφικότητα αυτών που υποστήριζαν. Κυρίως ότι τα χαμηλά στρώματα έχουν, αξιωματικά, μεγαλείο. Η βασική μαρξική πλάνη, που με το ΠΑΣΟΚ αποδείχθηκε ως τέτοια.

          Αυτός που υποστηρίζει κάτι, πρώτα απ' όλα το στηρίζει με προσωπική στάση και ήθος. Ένας διανοούμενος κλεφτράκος είναι αδιάντροπος. Βλέπε και τον "επαναστάτη" και παιδεραστή Κον Μπεντιτ, κατ' εμέ πράκτορα, μετέπειτα κήρυκα του σεξ μεταξύ ενηλίκων και παιδιών. Ο περίφημος Μάης, μάλλον ήταν η αποκαθήλωση του Ντε Γκωλ, επειδή ζήτησε τον χρυσό από τους Αμερικανούς.

          Το κλίμα των εποχών, κάπως έτσι ήταν.

    • cresswell avatar
      cresswell @ cresswell 05/09/2013 15:20:26

      Kαι να προσθέσω κάτι που παρέλειψα για τον κ. Σημίτη - τι να πρωτογράψει κανείς για τον άνθρωπο αυτό;

      Κάτι ενδιαφέρον. Σημειολογικά και αμιγώς πολιτικά.

      Είναι γνωστό τοις πάσι πως αναγκάστηκε να παραδώσει την αρχηγία του ΠαΣοΚ στον Γ. Παπανδρέου, υπό την πίεση τριών μεγαλοεπιχειρηματιών (διάβαζε "νταβαντζήδων") που έβλεπαν τη δημοσκοπική διαφορά από τη ΝΔ να μειώνεται με αλλαγή ηγεσίας. Αν αμφιβάλλει κανείς, επισημαίνω πως έχει γραφτεί ενυπόγραφα και πρωτοσέλιδα στην Καθημερινή, απλά δεν θυμάμαι αν το άρθρο είχε την υπογραφή του Νικολάου ή του Κ. Ιορδανίδη.

      Ας βρεί κανείς άλλον Πρωθυπουργό, τον οποίο να κατήργησαν ωμά, ξεκάθαρα και "διεκπεραιωτικά", τα οικονομικά συμφέροντα! Ας βρεί άλλον Πρωθυπουργό ο οποίος να δέχθηκε να μην κατέλθει στις εκλογές υπερασπιζόμενος τα (όποια) έργα και τις (όποιες) ημέρες του (και δεχόμενος ακόμη και την εκλογική ήττα - εδώ έχασε ο Ελ. Βενιζέλος!), κατ' απαίτησιν κάποιων οικονομικών μεγαλοπαραγόντων.

      Νομίζω πως αυτό το γεγονός δείχνει ξεκάθαρα την μεγάλη αλλαγή που σηματοδότησε η περίοδος Σημίτη: πάντα υπήρχε διαπλοκή των οικονομικών συμφερόντων με την εξουσία, ποτέ όμως άλλοτε δεν μετεξελίχθηκε τόσο ωμά σε υπαλληλική σχέση! Ποτέ!

      Αλλά, ίσως κάνω λάθος: ίσως, όπως γράφει και ο σχολιαστής Albert παραπάνω, να ήταν και αυτό μέρος της προσπάθειας να μετεξελιχθεί το ΠαΣοΚ σε κεντροαριστερό κόμμα αρχών! Ναι: καλά διαβάσατε. ΑΡΧΩΝ!

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ cresswell 05/09/2013 15:34:57

        Ήταν, κατά 99%, ο Νικολάου. Παραιτήθηκε σαν κοτούλα. Γιατί ακριβώς τούς όφειλε την εξουσία.
        Επισημαίνεις το πιο καίριο. Επί τής εποχής του η πραγματική εξουσία πέρασε οριστικά στην οικονομική εξουσία. Η πολιτική (εξουσία) υπήρχε χάριν αυτών και ένεκα αυτών. Θυμάσαι ότι το ΜΕΓΚΑ είχε "θάψει" το βίντεο με τις αποδοκιμασίες κατά Σημίτη στο Θέατρο Λυκαβηττού, όπως και ότι είχε απολύσει τη Μαλβίνα για τον Τάπερμαν. Α, ρε Μαλβίνα, αθάνατη...

        • cresswell avatar
          cresswell @ Προφήτης 05/09/2013 16:31:06

          Όπως το είπες ... ακριβώς ....

          • Γκούφυ avatar
            Γκούφυ @ cresswell 05/09/2013 20:43:27

            Μαλβίνα, μία και μοναδική Θ Ε Ά !

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ Προφήτης 05/09/2013 18:27:26

          Γεια σου Προφήτη μου! Λάβε:http://www.youtube.com/watch?v=2nWmPLlQk5c

          • Κυαίστωρ avatar
            Κυαίστωρ @ Δαναός 06/09/2013 00:23:56

            Κακός ήταν ο Σημίτης αλλά μη χάνετε το μέτρο.
            Από δημιουργίας ελληνικού κράτους πέρασε το "δυστυχώς επτωχεύσαμεν", ο -και καλα- "ατυχής πόλεμος", και τέλος, η Μικρασιατική Καταστροφή.

            Μετά ψαχνόμαστε και για τον "Ελιά"

          • cresswell avatar
            cresswell @ Κυαίστωρ 06/09/2013 12:08:09

            Δεν έχεις άδικο μεν, απλά σκέψου πως κάθε φραστική υπερβολή γράφεται ενσυνείδητα για να προκαλέσει σκέψη και συζήτηση. Και όχι κατα κυριολεξίαν. Κάθε γενίκευση του τύπου "ο χειρότερος ..." είναι δύσκολο να ισχύει απολύτως.

            ΑΠό την άλλη, σκέψου πόσο αδικείς ανθρώπους σαν τον Χαρίλαο Τρικούπη και τους πολιτικούς των Βαλκανικών Πολέμων, του Διχασμού και της Μικρασιατικής Εκστρατείας, συμπεριλαμβανομένου του Βασιλέα Κων/νου, του Αρχιστρατήγου των Βαλκανικών Πολέμων. Αναμετρήθηκαν με ιστορικές στιγμές τεράστιου μεγέθους, με μία μικρή και φτωχή Ελλάδα, χρειάστηκε να παίξουν στα ζάρια την τύχη του Έθνους. Δύσκολο να κρίνει κανείς την πορεία τους, αμερόληπτα και ακριβοδίκαια.

            ΑΠό την άλλη, πόσο δύσκολο είναι να κρίνεις μία υπερτιμημένη μετριότητα σαν τον Σημίτη;
            Αυτό που γράφει με επιμονή ο Κ. Κόλμερ (πως έδρασε ως πειθήνιο όργανο, σε διατεταγμένη υπηρεσία ...) μπορεί να είναι υπερβολικό, αλλά δεν ξέρω πόσο υπερβολικό θα το κρίνει ο ιστορικός του μελλοντος ...

          • Κυαίστωρ avatar
            Κυαίστωρ @ cresswell 06/09/2013 13:04:11

            Σαφώς, όλα είναι σχετικά, εξάλλου εμείς κρίνουμε με το πλεονέκτημα της χρονικής απόστασης από τα γεγονότα και έχοντας (λιγότερο ή περισσότερα) ξεκάθαρα δεδομένα και πληροφορίες που τότε ενδεχομένως τα ιστορικά αυτά πρόσωπα δεν είχαν.

        • η Dimi avatar
          η Dimi @ Προφήτης 06/09/2013 01:02:26

          Εφημερίδα Εσπρεσσο 5/9/13 Αποκλειστικό: *Σήριαλ η ζωή της Μαλβίνας. Το αυτοβιογραφικό βιβλίο «Πιό Πολύ Πιό Πολλοί» μεταφέρεται στη μικρή οθόνη. Με την υπογραφή της Άννας Αδριανού που «ψάχνει» την πρωταγωνίστρια.*

  13. Γκούφυ avatar
    Γκούφυ 05/09/2013 16:23:46

    Σιγά μην ακυρώσουμε ολόκληρο Νίκο Πουλαντζά, για ένα ....κωκ Προφήτη μου!
    Οι απατεώνες, οι καταστροφείς, οι συμμορίτες (των κατακλεμμένων δις), δεν ανήκουν κατ΄αποκλειστικότητα στην πλευρά των ιδεολογικών μας αντιπάλων! Βρίσκονται ανάμεσά μας όπου κι αν στεκόμαστε, είτε σε μπλέ, είτε σε πράσινο, είτε σε κόκκινο ...τερέν. Τους απομονώνουμε και τους καταγγέλουμε.
    Δεν περίμενα από εσένα ειδικά, να χάσεις το μέτρο..... Αλλιώς μας έχεις συνηθίσει.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Γκούφυ 06/09/2013 00:22:19

      Όταν ξεκινάς με "Σιγά μην ακυρώσουμε ολόκληρο Νίκο Πουλαντζά" σημαίνει ότι έχει δεχτεί κάτι ως θέσφατο, με την θεολογική έννοια.
      Ερευνάτε τας γραφάς.

  14. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 05/09/2013 17:28:40

    Ο Σημίτης αρχικά (επι δικτατοριας) δεν ειχε καμμιά σχέση με το ΠΑΚ. Ήταν στην Δημοκρατική Άμυνα, μαζί με εκείνον που οι ΠΑΣΟΚοι αποκαλούσαν "κουλοχέρη".
    Ο Πάγκαλος δικό του καπέλο τότε. Περίπου εθνικιστής-αναρχοαυτόνομος. Ο Πουλαντζάς ποτέ δεν συμπάθησε το ΠΑΚ ή τον "Ανδρέα". Καμμία σχέση.
    Ως κατακλείδα: Με τρία γλυκά πάς να σκεπάσεις "κουμπάρους" και (γαρ)γάλατα, τιμημένα ομόλογα, Αλογοσκούφηδες, Εφραίμηδες και άλλους παπάδες του Σατανά, "επανίδρυση" του κράτους με 100.000 διορισμούς, deal με τους βαβατζήδες κάτω από τα κρεμάμενα σπληνάντερα του Μπαιρακτάρη...
    Έ δεν σκεπάζονται - όπως και τα αντίστοιχα ΠΑΣΟΚικά.
    ΠΑΣΟΚ και ΝΔ είναι σιαμαία. Μαζί γεννήθηκαν, μαζί τα φάγανε, μαζί θα πεθάνουν. Γράφ' το και περίμενε, δεν θα χρειαστεί να περιμένεις πολύ άλλωστε.

    • cresswell avatar
      cresswell @ Uncle Stgm 05/09/2013 18:14:31

      έχω διαβάσει θολά κείμενα .... αλλά τέτοιο ... ποτέ!

      Είναι τρελλό αυτό το "ΠΑΣΟΚ και ΝΔ είναι σιαμαία. Μαζί γεννήθηκαν, μαζί τα φάγανε, μαζί θα πεθάνουν. " και δείχνει τρελλή άγνοια της μεταπολίτευσης. Θα μπορούσε να το γράψει ένας 20άρης ή ένα μυαλό με ελαφρά τρικυμία. Για 20άρης δεν μου φαίνεστε θείε αλλά μπορεί και να σφάλλω.

  15. factorx avatar
    factorx 05/09/2013 18:08:23

    Τελικά δεν κρύβονται οι προτιμήσεις σου στην πρασινάδα. Ο Προφήτης περιγράφει ένα χαρακτηριστικό περιστατικό και μια νοοτροπία που όλοι την ζήσαμε τότε. Τι σχέση έχει το τότε με τα ομόλογα, το σκάνδαλο των οποίων σημειωτεόν εμείς το βγάλαμε όπως και πολλά άλλα της τότε ΝΔ;

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ factorx 05/09/2013 18:19:03

      Ποιά πρασινάδα; Ποιοί συγκυβερνούν με την πρασινάδα;
      Μιά φορά σιαμαία, πάντα σιαμαία.
      Ως προς την διαφθορά και το κομματικό πελατειακό κράτος (άν βεβαίως εξαιρέσουμε την περίοδο Καραμανλή 1974 έως 1981) ΠΑΣΟΚ και ΝΔ είναι απολύτως όμοια και το ένα προυποθέτει την ύπαρξη του άλλου.
      Οι ευθυνες της αριστεράς υπάρχουν, αλλά με εξαίρεση την περίοδο της βραχείας συγκυβέρνησης 1989 είναι άλλης τάξης: Ανέχθηκε, δικαιολόγησε και μερικές φορές υπέθαλψε.
      Αυτό το διεφθαρμένο κράτος ήταν και ΠΑΣΟΚικό και Νεοδημοκρατικό. Κυρίως όμως, ήταν κράτος των κοινωνικών δυνάμεων που αυτά τα 2 κόμματα εξέφραζαν. Ο Π. Κονδύλης τις αποκαλεί απλώς παρακμιακούς αστούς.

      • factorx avatar
        factorx @ Uncle Stgm 05/09/2013 19:07:46

        Εμείς εδώ πάντως δεν συγκυβερνούμε με το ΠΑΣΟΚ. Οσο για τον Σαμαρά υπάρχει και μια άλλη άποψη πέραν της συνήθους: Επί των ημερών του διαλύθηκε το ΠΑΣΟΚ και σέρνεται πίσω απο τη ΝΔ, παρακαλώντας για μια θεσούλα, ενώ οι προηγούμενοι ηγέτες της ΝΔ το μόνο που κατάφερναν ήταν να το επαναφέρνουν στην εξουσία ισχυρότερο. Και πάλι κάνεις λάθος για την αριστερά. Δεν "ανεχθηκε" αλλά συμετείχε ενεργά στην άλωση του κράτους απο το ΠΑΣΟΚ, πράγμα που το κάνει εντελώς διφορετικό από τη ΝΔ.

        • Abc avatar
          Abc @ factorx 05/09/2013 19:48:54

          Έλα ρε φάκτορα, "οι προηγούμενοι έφερναν το ΠΑΣΟΚ, στην εξουσία, ισχυρότερο"! Τι σημασία έχει το "όνομα" του άλλου πόλου που φέρνεις ισχυρό στην εξουσία;

          • ΒγάλτΕΡΤ τα πέρα μόνοι σας avatar
            ΒγάλτΕΡΤ τα πέρα μόνοι σας @ Abc 05/09/2013 20:52:43

            Εμείς, ότι μπορούσαμε κάναμε για να εξαφανιστούν. Χάρη στη ΝΔ υπάρχει σήμερα ντούρο το ΒενιζελοΠασόκ, χάρη στη ΝΔ ακόμη μιλάνε, χειροκροτιούνται, ανασυντάσσονται, αθωώνονται στα μάτια του αφελή κοσμάκη, μοιράζουνε 5άμηνες δουλίτσες και κρατάνε κρατικά πόστα, το πάιζουνε παράγοντες, υπουργεύουν και συνΠρωθυπουργεύουν. Δεν .....σέρνονται καθόλου πίσω σας, αλλά εκβιάζουν για να στέκονται δίπλα σας. Και μια χαρά στέκονται και μια χαρά προκαλούν. Να μην κρυβόμαστε και πίσω από το δάχτυλό μας. Το πικρό γλυκό δε γίνεται. Τα ...καλύτερα έρχονται.

          • ΒγάλτΕΡΤα πέρα μόνοι σας avatar
            ΒγάλτΕΡΤα πέρα μόνοι σας @ Abc 05/09/2013 20:57:54

            Εμείς, ότι μπορούσαμε κάναμε για να εξαφανιστούν. Χάρη στη ΝΔ υπάρχει σήμερα ντούρο το ΒενιζελοΠασόκ, χάρη στη ΝΔ ακόμη μιλάνε, χειροκροτιούνται, ανασυντάσσονται, αθωώνονται στα μάτια του αφελή κοσμάκη, μοιράζουνε 5άμηνες δουλίτσες και κρατάνε κρατικά πόστα, το πάιζουνε παράγοντες, υπουργεύουν και συνΠρωθυπουργεύουν. Δεν .....σέρνονται καθόλου πίσω σας, αλλά εκβιάζουν για να στέκονται δίπλα σας. Και μια χαρά στέκονται και μια χαρά προκαλούν. Να μην κρυβόμαστε και πίσω από το δάχτυλό μας. Το πικρό γλυκό δε γίνεται. Τα ...καλύτερα έρχονται.

      • Λεοπόλδος avatar
        Λεοπόλδος @ Uncle Stgm 05/09/2013 23:02:33

        Οπως τα λέει ο μπάρμπας είναι τα πράγματα. Μετά το '81 όλες οι κυβερνήσεις ήταν τύπου ΠΑΣΟΚ, ανεξαρτήτως χρώματος. Αθλιος λαϊκισμός και non-stop φαγοπότι των εκάστοτε ημετέρων εις υγείαν των κορόιδων.

    • Vee avatar
      Vee @ factorx 05/09/2013 23:59:43

      Φακτορίξ, ας αφήσουμε το Πασόκ και τα πράσινα άλογα και ας κοιτάξουμε και τη Δεξιά παράταξη. Ο Θείος σε μεγάλο βαθμό (όχι πλήρως) έχει δίκιο. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, ιδεολογικά ανήκω στη Δεξιά, όμως δε κρύβω με έχει απογοητεύσει. Όχι βέβαια ο Σαμαράς, τον οποίο νομίζω πρέπει να κλωνοποιήσουμε για να έχει κάποια ελπίδα ο τόπος, αλλά η υπόλοιπη παράταξη είναι δυστυχώς για κλάματα. Και είναι τα τελευταία 30 χρόνια, όχι μόνο τώρα.

  16. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 05/09/2013 18:09:19

    Αγαπητέ Προφήτη, ο Νίκος Πουλαντζάς και ο Κ. Σημίτης ήταν συνομήλικοι, γεννήθηκαν το 1936, άρα το 1967 ήταν 31 ετών. Δεν ξέρω άν γνωρίζετε την επαγγελματική και πολιτική βιογραφία του πατέρα του Αριστείδη, επιφανούς δικηγόρου και καθηγητη δικαστικης γραφολογιας, ειναι εύκολο να την μάθετε.
    Ο Θ. Πάγκαλος ειναι 2 χρόνια νεότερος.
    Το Ινστιτούτο «Νίκος Πουλαντζάς» είναι πολιτικό Ινστιτούτο που πρόσκειται κοματικά στον Συνασπισμό, τώρα στον ΣΥΡΙΖΑ - και προφανώς ο Κ. Σημίτης δεν είναι σταθερός συνοδοιπόρος του.

  17. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 05/09/2013 18:38:10

    Η επίθεση δεν γίνεται και στους 3, αλλά γίνεται κυρίως σε έναν άνθρωπο που εδώ και 34 χρόνια δεν ζεί. Και φυσικά δεν μπορεί να απαντησει.
    Πέραν τούτου: Είναι ο μόνος απο τους 3 που ποτέ δεν "πασόκισε" ούτε "νεοδημοκράτισε". Δεν είναι συνένοχος στο "φόνο".
    Το ακαδημαικό του έργο διδάσκεται στα τμήματα πολιτικής επιστήμης των πανεπιστημίων όλου του κόσμου. Μαζί με τον Κ. Καστοριάδη και τον Π. Κονδύλη, θεωρούνται οι πιο αξιόλογοι Έλληνες πολιτικοί στοχαστές του 20 αιώνα.
    Η μανία της ισοπέδωσης. Να κόβουμε τα κεφάλια που ξεχωρίζουν, που προσπαθούν να δείξουν ότι η πραγματική ζωή αρχίζει όταν βγάζεις το κεφάλι έξω απο το "καζάνι" της μεταπολεμικής Ελλάδας.
    "Τα κεφάλια ξανά μέσα": Αυτό το διεφθαρμένο κράτος και αυτή η παρακμιακή κοινωνία, πρέπει να συνεχίσουν όπως πορεύτηκαν. Αυτό επιτάσσουν οι δυνάστες της ζωής μας.

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ Uncle Stgm 05/09/2013 19:47:41

      Πρόσθεσε και τον ευγενή Κώστα Παπαιωάννου,πολλοί τον ξεχνούν!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ βαγόνι 05/09/2013 19:50:34

        Τυχαίο που όλοι αυτοί έδρασαν εκτός Ελλάδας; Δεν νομίζω.

    • ΒγάλτΕΡΤα πέρα μόνοι σας avatar
      ΒγάλτΕΡΤα πέρα μόνοι σας @ Uncle Stgm 05/09/2013 21:00:19

      Θείε, καλά κάνεις και αποκαθιστάς την αλήθεια. Όσα δε φτάνει η γαλάζια ....Αλεπού, προσπαθεί μάταια να τ΄απαξιώσει!

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Uncle Stgm 05/09/2013 21:03:00

      "Η επίθεση δεν γίνεται και στους 3, αλλά γίνεται κυρίως σε έναν άνθρωπο που εδώ και 34 χρόνια δεν ζεί"
      Τρολλάρεις ασύστολα, τελευταία. Ουδείς συμπεριέλαβε τον Πουλατζά στο ΠΑΣΟΚ. Ακροτελεύτια δε τονίζεται "να ποιοι έγιναν κυβερνήτες της Ελλάδας". Ωστόσο, οι ιδέες, που κρύβονται πίσω από "μικρές" υποτίθεται πράξεις, απηχούν τι μπορεί κανείς να περιμένει όταν οι ιδέες εφαρμοστούν στην πολιτική διακυβέρνηση.

      Ο Πουλατζάς έκλεψε 3 κωκ.
      ΟΜαυράκης 500 εκατ δρχ από τη ΔΕΗ.
      Και ο πασοκοαριστερός εσμός δισεκατομμύρια. Καταχρεώνοντας, αυτός, πρώτος, τη χώρα.
      Η νοοτροπία είναι η ίδια.

      Ενοχλείσαι επειδή αποκαλύπτεται το χάσμα μεταξύ "ευγενούς" θεωρίας και ποταπής πρακτικής.
      Κατά τα λοιπά, το έγραψα και παραπάνω, άντρας 31 χρονών που κλέβει γλυκά είναι λεχρίτης. Δε πα να διδάσκεται στο Χαρβαρντ.

      Κι όσο για τα αντίστοιχα πεπραγμένα της Δεξιάς, υπάρχουν τα κείμενα μας.

      • Η Πηνελόπη βαρέθηκε avatar
        Η Πηνελόπη βαρέθηκε @ Προφήτης 05/09/2013 21:45:44

        Ο συγκεκριμένος άνδρας των 31 χρόνων που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΕΧΡΙΤΗΣ αποδεδειγμένα :-), ''κλέβοντας'' τρία ....κωκ, για μένα είναι απλώς ένα ενήλικο παιδί, που παίζει και διαπράττει μιάν αθώα αταξία. Μη χάνουμε το μέτρο αγαπητέ Προφήτη...... Οι Έλληνες, προτεστάντες ηθικολόγοι κι ενοχικοί, δεν πρόκειται να γίνουμε ποτέ!

        • Προφήτης avatar
          Προφήτης @ Η Πηνελόπη βαρέθηκε 06/09/2013 01:09:35

          @Πηνελόπη, μπορεί οι γυναίκες να βλέπουν τους άντρες πάντα σαν παιδιά. Αλλά η οπτική του φύλου δεν ταυτίζεται πάντα με την πραγματικότητα ή το δέον.
          Τι είναι για σένα ο άντρας σου που, ενώ ήσουν απούσα, κοιμήθηκε με μια φίλη σου; "Ένα ενήλικο παιδί, που παίζει και διαπράττει μιάν αθώα αταξία";

          • Η Πηνελόπη βαρέθηκε avatar
            Η Πηνελόπη βαρέθηκε @ Προφήτης 06/09/2013 07:37:40

            Έχετε μπερδευτεί κι έχετε χάσει το μέτρο Προφήτη μου. Άλλο το κωκ και άλλο ο έρωτας. Συγκρίνετε εντελώς ανόμοιες πράξεις για να καταλήξετε στο βολικό συμπέρασμα. Αν ο άνδρας μου κλέψει έναν κωκ, παιδιαρίζει. Τιμωρείται λοιπόν, με το να υποχρεωθεί να το φάει. Όταν αποφασίζει να κοιμηθεί με τη φίλη μου.... παιδιαρίζει επίσης :-), απλά παύει πια να είναι άνδρας μου. Αταξίες και οι δύο, διαφορετική η ....τιμωρία, ανάλογη του ....αμαρτήματος.

          • moratorium avatar
            moratorium @ Η Πηνελόπη βαρέθηκε 06/09/2013 08:13:17

            Εάν από τα ευτελή και περιορισμένων γευστικών προσδοκιών γλυκάκια, επιλέξουμε το εκλαίρ αντί του κωκ, μήπως βρούμε ξανά το μέτρο, έστω και συνειρμικά;

          • Η Πηνελόπη βαρέθηκε avatar
            Η Πηνελόπη βαρέθηκε @ moratorium 06/09/2013 08:48:58

            Αν σας εξυπηρετούν τα εκλέρ για δικούς σας λόγους, επιλέξτε τα. Εσείς ξέρετε πολύ καλύτερα τις ανάγκες σας και πως ακριβώς θα τις ικανοποιήσετε.
            Περί ορέξεως....

          • moratorium avatar
            moratorium @ Η Πηνελόπη βαρέθηκε 06/09/2013 08:58:16

            Ευχαριστώ, δεν θα πάρω. Τα χαρακτήρισα προηγουμένως, άλλωστε. Δεν είναι καθόλου, μα καθόλου του γούστου μου.

          • Προφήτης avatar
            Προφήτης @ Η Πηνελόπη βαρέθηκε 06/09/2013 09:39:07

            Αγαπητή Πηνελόπη, με επιβεβαιώνετε : η γυναικεία οπτική, πάλι. Η απιστία είναι ασυγχώρητη, τα κωκάκια αταξία του "παιδιού"( 30χρονου μαντράχαλου). Σύμφωνα όμως με την ανδρική οπτική θα οφείλατε να συγχωρήσετε τον σύντροφο, καθώς το "παιδί" μια αταξία έκανε - άλλωστε, οι παλαιές σύζυγοι, που είχαν άλλες αντιλήψεις και ανοχές για το ανδρικό φύλο, έτσι χαρακτήριζαν τους άπιστους, "άτακτους".

            Ένας φίλος παρακάτω λέει απλά : Η νοοτροπία, ο χαρακτήρας, οι αδυναμίες, τ’ απωθημένα, φαίνονται από τα μικρά, όπως επίσης και όταν κάποιος πράττει κάτι, όταν δεν τον βλέπουν οι άλλοι….
            Το προσυπογράφω και σας καλημερίζω.

      • βαγόνι avatar
        βαγόνι @ Προφήτης 05/09/2013 21:45:52

        Για τα 3 κώκ...ούτε συζήτηση...χάπενινγκ,μεταφερμένο
        απο τρέχουσα δημοσιογραφία,χρόνια μετά,γίνεται
        επιχείρημα ανηθικότητας....!
        Για τα 500 εκ. δρχ...άλλη δημοσιογραφική πατέντα που
        σέρνεται πάνω απο δυό δεκαετίας...το περίφημο
        "δωράκι",προιόν διαπροσωπικών αντιθέσεων...ο εν λόγω
        κύριος απηλλάγη με βούλευμα εφετών και η υπόθεση
        μπήκε στο αρχείο άνευ δίκης,επι Ν.Δ. μάλιστα!
        Σ'αυτή τη χώρα γίναν πολλά απο λίγους και απο πολλούς...
        σέρνονται και πράγματα που δεν έγιναν...και επαναφέρονται ως τρέχουσα πολιτική αγκιτάτσια...με
        στόχο ποιόν;...ξέπνοους συγκυριακούς συγκατοίκους;
        πάμε σε εκλογές;

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ Προφήτης 05/09/2013 22:27:18

        Τρολλάρω, επειδή γράφω πράγματα, που σε στιγμές αυτοκριτικής έχει παραδεχτεί ο ίδιος ο Σαμαράς και πολλοί άλλοι εξέχοντες νεοδημοκράτες;
        Σώνει και καλά πρέπει να γίνουμε Μανιχαίοι;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Uncle Stgm 06/09/2013 09:03:35

      Δεν την εκανε την επιθεση ο Προφητης.Απλως μετεφερε κατι που γραφτηκε επισημα σε βιβλιο απο δημοσιογραφο της κεντροαριστερας μαλιστα που ηξερε προσωπα και πραγματα στο ΠΑΣΟΚ.
      Και φυσικα δεν ειναι σιαμαια ΝΔ και ΠΑΣΟΚ.Οσο για την προφητεια σου θα τη δουμε αν θα γινει.Γιατι νομιζεις αντεχει η ΝΔ εστω με απωλειες στο μνημονιο ενω το ΠΑΣΟΚ οχι;
      Γιατι η βαση της ΝΔ εχει καποιες αλλες αξιες περα της αρπαγης των γλυκων ενω η βαση του ΠΑΣΟΚ οχι.Σκανδαλα μπορει να υπαρχουν αλλά η διαφορα ειναι οτι το ΠΑΣΟΚ ειναι διεφθαρμενο σε επιπεδο λαικης βασης και οχι μονο ηγεσιας.Ηταν δομικα κομμα απατεωνων.
      Μολις λοιπον καταλαβαν οτι δεν εχει άλλα γλυκα σκορπισαν αλλου.

  18. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 05/09/2013 19:13:06

    Ακόμα δεν έχω καταλάβει για καταργήσαμε την βασιλεία στην Ελλάδα...

  19. Zugzwang avatar
    Zugzwang 05/09/2013 19:39:27

    Ευγε και παλι Προφητη! Και μην πτοεισαι απο στρεψοδικιες.

  20. factorx avatar
    factorx 05/09/2013 19:56:16

    ;;;

  21. cresswell avatar
    cresswell 05/09/2013 19:57:59

    Σωστά. Πολύ σωστά.

  22. Zugzwang avatar
    Zugzwang 05/09/2013 20:00:16

    Ειναι αξιοσημειωτο το οτι καποιοι προσπαθουν να μας πεισουν πως για την καταστροφη της χωρας φταιει και η ΝΔ, εξισου με το ΠΑΣΟΚ.
    Αλλα εμεις δεν ξεχνουμε οτι

    -Το "να μην κανει ο ανθρωπος ενα δωρακι στον εαυτο του" δεν το ειπε πρωθυπουργος της ΝΔ! Το ειπε ο Ανδρεας!
    -Αυτος που εφτιαξε το σουαπ με την Γκολντμαν Σαχς (αρχη της κερδοσκοπιας κατα του ελληνικου χρεους) δεν ηταν πρωθυπουργος της ΝΔ! Ηταν ο Σημιτης!
    -Αυτος που εφερε το ΔΝΤ στην Ελλαδα δεν ηταν πρωθυπουργος της ΝΔ! Ηταν ο ΓΑΠ!
    Αυτοι ηταν οι τρεις σημαντικοι σταθμοι της καταστροφης και θα ξεχασουμε οτι οι πρωθυπουργοι τοτε ηταν του ΠΑΣΟΚ; Η μηπως θα ξεχασουμε οτι το ΠΑΣΟΚ κυβερνησε συνεχως σχεδον πανω απο τριαντα χρονια; Ρεκορ στην μεταπολεμικη μας ιστορια.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Zugzwang 05/09/2013 22:21:57

      Ετσι , γιατί αυτή είναι η πραγματικότητα !

  23. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 05/09/2013 20:03:22

    Αγαπητέ Προφήτης.
    Ο Ν. Πουλανζάς δεν έχει καμιά σχέση με αυτά τα τσίρκουλα.
    Ο πρώτος που ήδη τέλη της δεκαετίας του 1970 χαρακτήρισε το Πασοκ περονικό κόμμα.
    Ας αναφερθεί δε οτι στα γνωστά αμερικάνικα πανεπιστήμια ο Πουλαντζας ακόμα μελετάται.
    Μεγάλοι δε βορειοαμερικάνοι πολιτειολόγοι ασχόληθηκαν με το έργο του, όπως ο περίφημος David Easton.
    Το λειτουργόν σήμερα στην Αθήνα Ινστιτούτο Ν. Πουλαντζας ουσιαστικά υποτιμάει το πνευματικό του έργο.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Μανιάτης 05/09/2013 21:24:05

      Αγαπητέ Μανιάτη, ο Ν.Π. "έφυγε" το 1979. Δεν μετείχε φυσικά στα πασοκικά δρώμενα. Αν μετείχε, μπορεί κάποιος Κουλούρης να του φώναζε κάτι παρόμοιο με το "Κάτσε κάτω ρε κουλοχέρη!" που φώναξε στον Καράγιωργα.
      Αλλά ο ιδεολογικοπολιτικός χώρος από τον οποίο προήλθε το ΠΑΣΟΚ, μεταπολεμικά είναι ενιαίος. Ο χώρος της "προοδευτικής" παράταξης. Είτε το πούμε Τμήμα της ΕΚ+Ανδρεϊκοί+ΕΔΑ, προδικτατορικά, είτε ΠΑΣΟΚ+ΚΚΕσ+ΚΚΕ μεταδικτατορικά. Και ο Ν.Π. είχε συνάφεια με αυτόν το χώρο, όχι βέβαια με τον συντηρητικό. Όχι τυχαία, στο ιστορικό περιστατικό παραβρίσκεται με δυο, κορυφαία, μετέπειτα στελέχη του ΠΑΣΟΚ. Δεν "ενοχοποιείται" πολιτικά, απλά απομυθοποιείται. Όπως και πολλοί άλλοι και άλλα, σήμερα. Επόμενο, αφού ζήσαμε 38 χρόνια στο ψέμμα.

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ Προφήτης 05/09/2013 22:17:55

        Το "κάτσε κάτω κουλοχέρη" ακούστηκε μεγαλοπρεπές το 1975, όταν διαγράφηκε η Δημοκρατική Άμυνα και άλλοι.
        Όποιος πρόλαβε, πρόλαβε. Μπήκε, είδε, διαγράφηκε.
        Άν βέβαια ξαναγράψουμε την ιστορία κάνοντας υποθέσεις, μπορεί και ο Καραμανλής ο Πραγματικός να προσχωρούσε, άν ζούσε και άλλα 10 - 20 χρόνια.
        Ο ιδεολογικοπολιτικός χώρος από το ΠΑΣΟΚ μέχρι την ΕΔΑ και τα 2 ΚΚΕ ήταν τόσο "ενιαίος", ώστε ο επιστήθιος φίλος του Πουλαντζά Άγγελος Ελεφάντης έγραψε το 1977: "Απο τη σκοπιά της αριστεράς το ΠΑΣΟΚ μας αφήνει παγερά αδιάφορους".
        Μη θυμηθούμε επικουρικά και τι έγραφε ο Παπουτσάκης...
        Τόσο ενιαίος: Τι σχέση είχε ο Ηλίας Ηλιού με τον Κουτσόγιωργα, ο Παπαγιαννάκης με τον Λαλιώτη;
        Ναί, τελικά είχε ο Μπριλλάκης με τον Αλευρά, οι ΚΝίτες Δαμανάκη και Λοβέρδος με τον κεντρώο Πεπονή και ο Μπίστης με τον Σημίτη. Αλλά άλλη τόση είχει ο Κοντογιαννόπουλος με τον Γ. Παπανδρέου ή ο Μπούτος με τον Γιάννο Παπαντωνίου.
        Να τα λέμε όλα. Το πολιτικό φάσμα δεν έχει ασυνέχειες ούτε είναι διπολικό και πάνω σε ευθεία
        Είναι συνεχές προς τα δεξιά και προς τα αριστερά, είναι και κυκλικό, με φερμουάρ από πίσω, στη "σκοτεινή πλευρά".

        • Προφήτης avatar
          Προφήτης @ Uncle Stgm 06/09/2013 00:46:19

          Θείε, όντως εδώ τρολλάρεις τον εαυτό σου. Τι κοινό είχαν όλοι αυτοί; Την εξουσία και οι περισσότεροι αυτών (όχι ο Σάκης Πεπονής) τη μάσα.
          Το ΠΑΣΟΚ είναι η κυβερνητική Αριστερά. Ο πραγματιστής, πληβείος, άρπαγας αυτών που συσσώρευσαν οι νοικοκυραίοι.

          Το πιο ωραίο είναι ότι θυμίζεις τον Μπίστη, το υπέρτατο παράδειγμα για το ιδεολογικοπολιτικά (χαλαρά) ενιαίο αυτού του χώρου, ο οποίος πηγαινοέρχεται σε όλα αυτά τα κόμματα σαν να μπαινοβγαίνει σε καφετέριες

          • Uncle Stgm avatar
            Uncle Stgm @ Προφήτης 06/09/2013 00:54:36

            Είμαι σαφής νομίζω. Άν ψάχνουμε για αλληλοεπικαλύψεις και συνέχειες, όλοι είχαν με όλους.
            Οι εμβληματικοί της αριστεράς Μίκης και Σαββόπουλος υποστήριξαν σε κάποια φάση τη ΝΔ. Μη το πνίγουμε ούτε αυτό.
            Συμβαίνουν στη δημοκρατία, παντού και πάντα, δεν είναι προς θάνατον.

          • ΔΟΝ ΚΙΧΩΤΗΣ avatar
            ΔΟΝ ΚΙΧΩΤΗΣ @ Προφήτης 06/09/2013 01:21:50

            Το Πασοκ είναι η σοσιαληστοντυμένη τροτέζα Δεξιά, που βγήκε στη Συγγρού ανεμίζοντας παντιέρα ρόζα.... Καμία σχέση φυσικά, ποτέ με την Αριστερά. Δεξιά πολιτική, δεξιά πρακτική, δεξιά νοοτροπία, δεξιοί διαχειριστές της εξουσίας, τσιράκια-συνεργοί των μεγαλοκλεφτοκοτάδων πλουτοκρατών. Λακέδες του σάπιου συστήματος.
            Δεξιά σοσιαληστοκρατία επί 30 χρόνια! Μετά ήρθε ο προδόταρος Σημίτης ο καραδεξιοεκσυγχρονιστής και το Πασοκ απαλλάχτηκε τελειωτικώς, από τον ξεσκισμένο ...φερετζέ της κατ΄επίφασιν αριστερότητας. Πασοκ και Δεξιά εις σάρκαν μίαν. Πάντα. Από πάντα. Απλά σήμερα δε χρειάζεται πια να κρατούν τα προσχήματα, γιατί έχουνε χρέος ....ιερό να μας σώσουν. Ευτυχείτε!

      • Πολεμικός Ανταποκριτής avatar
        Πολεμικός Ανταποκριτής @ Προφήτης 05/09/2013 22:39:01

        Σιγά μην ...απομυθοποιείται ένας διανοητής του μεγέθους του Νίκου Πουλαντζά για τρία γλυκά! Αυτή η μανιασμένη προσπάθεια (αποτυχημένη εντελώς κι απλοϊκή) να σπιλώσει η Δεξιά οτιδήποτε σχετίζεται με την Αριστερά, είτε άτομο, είτε ιδέα, είτε πρακτική, καταντά πια αστεία. Ούτε πείθει, ούτε έχει αποτέλεσμα. Απλά φανερώνει μια πανικοβλημένη ιδεολογική ένδεια. Συγνώμη κι όλας, αλλά μάλλον παραφέρεστε. Σημίτης-Πάγκαλος και λοιποί συνεργάτες, ανήκουν στην ίδια παρέα, συγκυβερνούν μαζί σας και άνευ τούτων, ουδέν εστί γενέσθαι εκ των επιτηδείων.... Εκείνη η μία και μόνη εξεταστική, τι ν΄απέγινε τάχα; Πείτε της αν τη δείτε, οτι την ψάχνουμε....

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ Προφήτης 06/09/2013 09:07:54

        Το αναζητούμε τα δομικά χαρακτηριστικά της νεοελληνικής κοινωνίας στην ανεμοθύελλα των μύθων και των "Πατέρων" χάνουμε την ουσία.
        Τα γεγονότα με τη δολοφονία του Καποδίστρια, το διώξιμο του Όθωνα, του 1920 - 22, του Εμφυλίου, του 1964 - 67, του σήμερα έχουν κοινό παρανομαστή.

        Από σχετικές σημειώσεις μου μελέτης του νεοελλληνικού κοινωνικού γίγνεσθαι:
        "Η κύρια αιτία της 200 ετούς Ελληνικής τραγωδίας είναι η έλλειψη ισχυρής και ηγεμονικής κεντρικής Διοίκησης - οι προσπάθειες του Καποδίστρια και του Όθωνα απέτυχαν - και η κυριαρχία των ομάδων των οπλαρχηγών που ως μεταξύ τους πλαίσιο συνδιοίκησης και μαζί και αλληλοεξόντωσης θέσπισαν μια μορφή κοινοβουλευτικού καθεστώτος που υπήρξε αντί Δημοκρατίας ο ακρογωνιαίος λίθος του Πελατειακού Κράτους.

        Η ”δημοκρατία” των κρατικοδίαιτων οπλαρχηγικών, και μεταπρατικών ομάδων εμπόδισε τη διαμόρφωση των αρχών της Κοινωνίας των Πολιτών και του Κράτους ως ανεξάρτητες θεσμικές υποστάσεις. Το πελατειακό αυτό καθεστώς κοινοβουλευτισμού υπήρξε εκτροφείο για την πλήρη υποταγή του Κράτους στις βουλές της διαμορφούμενης το δεύτερο ήμισυ του 1900 αιώνα «αστικής τάξης». Οι ερχόμενες από τη Διασπορά εύπορες οικογένειες βρήκαν πρόθυμους συμμάχους για την επίτευξη των στόχων τους στις ομάδες που λυμαίνονταν το Κράτος μέσω του πελατειακού κοινοβουλευτισμού."
        και:
        "Το καθεστώς αυτό των σχέσεων Κράτους και Κοινωνίας προσπάθησε να αλλάξει ο Κωνσταντίνος Καραμανλής κατά την πρώτη οκταετία της πρωθυπουργίας του. Δεν μπόρεσε. Εκδιώχθηκε. Και το τραγικό είναι ότι εκδιώχθηκε στο όνομα της Δημοκρατίας!
        Μετά το 1974 προσπάθησε και πάλι. Και πάλι απέτυχε."

  24. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 05/09/2013 20:14:03

    Δίκαιη προσθήκη.

  25. Abc avatar
    Abc 05/09/2013 20:22:30

    Νομοτελειακά, δεν θα 'ρθει ο Τσίπρας ισχυρός; Ο Σαμαράς, προσωπικά, θα τον φέρει;

  26. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 05/09/2013 20:23:49

    Σε τι έγκειται το θολό;
    Δεν είναι κόμματα που - μετά το 1981 τουλάχιστον - είναι εξίσου επικεντρωμένα στην νομή του κρατικού μηχανισμού;
    Όλο το σύστημα δούλευε με διπλό τρόπο:
    1. Πελατειακοί διορισμοί προς το εσωτερικό του μηχανισμού. Σε προνομιούχες θέσεις.
    2. Διοχέτευση πόρων του κράτους, Κοινοτικών αλλά και του τραπεζικού συστήματος, προς την άλλη πελατεία, την ελευθεροεπεγγελματική και εισσγωγικοεμπορική, την εκτός μηχανισμού.
    Κάθε ένα απο τα 2 κόμματα είχε το δικό του κανάλι κομματικής επιρροής. Οι πιό καβαντζαρισμένοι πελάτες άρμεγαν και απο τα 2 κανάλια.
    Υπήρχε και παράπλευρο "καναλάκι" για να μην μένουν εντελώς ακόρεστες οι ορέξεις των "καλών αριστερών πελατών". Το 4-2-1 δεν είναι τωρινή εφεύρεση.

    • Abc avatar
      Abc @ Uncle Stgm 05/09/2013 20:32:45

      Κάθε άλλο παρά αντικειμενική σύγκριση. Το ένα κόμμα εξέθρεψε κάτι "κουμπαρίσκους" και το άλλο βούτηξε, κυριολεκτικά βούτηξε, δύο φορές τις οικονομίες του 'Ελληνα από την τσέπη του! Την δε δεύτερη φορά δεν του 'φτανε ο 'Ελληνας, πτώχευσε και την Ελλάδα!!!

    • κανενας avatar
      κανενας @ Uncle Stgm 05/09/2013 20:46:31

      Αγαπητέ Θείε κεντάς σήμερα..μα τι δεν καταλαβαίνουν?

    • cresswell avatar
      cresswell @ Uncle Stgm 05/09/2013 21:22:21

      To θολό έγκειται στα εξής:

      [1] η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ δημιουργήθηκαν με διαφορετικό τρόπο, και εξυπηρέτησαν διαφορετική κοινωνική δυναμική. Το πρώτο ήταν η "φυσική" συνέχεια της ΕΡΕ, ενώ το άλλο ΔΕΝ ήταν η φυσική συνέχεια της Ενωσης Κέντρου. Η δυναμική που οδήγησε το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία (πέραν του χαρισματικού δημαγωγού που το δημιούργησε) είχε ρίζες στο κλίμα του μετεμφυλιακού κράτους, στη δικτατορία, στην ανάγκη ανάσχεσης του τουρκικού επεκτατισμού, στην αίσθηση "κουκουλώματος" της τραγωδίας της Κύπρου και στην ανάγκη μεσοαστικών στρωμάτων να βρουν διέξοδο στη νομή της εξουσίας.

      Η πορεία των δύο κομμάτων υπήρξε διαφορετική ως ένα σημείο (περίπου 1984) και σχεδόν ίδια μετά. ΔΕΝ κυβέρνησαν το ίδιο χρονικό διάστημα, ΔΕΝ είχαν την ίδια "στήριξη" από το παρακράτος των ΜΜΕ και την οικονομική παρασιτική ολιγαρχία.

      Άρα αγαπητέ θείε, ΔΕΝ γεννήθηκαν μαζί, ΔΕΝ πορελυτηκαν μαζί, ΔΕΝ ευθύνονται το ίδιο. ΕΠίσης, φέρει βαρύτατη ευθύνη ο χώρος της "ανανεωτικής" αριστεράς, παρότι δεν κυβέρνησε. Σε συμβουλεύω να βρείς και να διαβάσεις ένα ωραιότατο άρθρο του Γιώργου Καραμπελιά.

      Συνεπώς, φράσεις του τύπου "ΠΑΣΟΚ και ΝΔ είναι σιαμαία. Μαζί γεννήθηκαν, μαζί τα φάγανε, μαζί θα πεθάνουν. " δηλώνουν θολουρα. Έλλειψη ορατότητας. Απλά πράγματα.

  27. aris. aold avatar
    aris. aold 05/09/2013 20:48:33

    Προφητα ένας πασόκος είπε την πικρή αλήθεια.

    Το ΠΑΣΟΚ κυβερνούσε μόνο του σημερα κυβερνάει με την νδ και αύριο θα είναι στην εξουσία με τον συριζα.


    Ο λαός το λέει Γιάννης κερνάει Γιάννης πίνει.

    Και τον Τσοχατζόπουλο υπουργό να ξαναδώ δεν θα μου κάνει εντυπωση

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ aris. aold 06/09/2013 00:33:42

      Είχε δίκιο, Άρη.
      Την ΝΔ την έχουν για τσικό, γι' αυτό άλλωστε έκαναν πάρτυ 30 χρόνια.

  28. ΒγάλτΕΡΤα πέρα μόνοι σας avatar
    ΒγάλτΕΡΤα πέρα μόνοι σας 05/09/2013 21:08:17

    «Ο σοσιαλισμός θα είναι δημοκρατικός ή δεν θα είναι σοσιαλισμός»
    «Η ιστορία δεν μας έχει δώσει ως τώρα επιτυχημένο πείραμα δημοκρατικού δρόμου προς το σοσιαλισμό: απεναντίας μας έδωσε αρνητικά παραδείγματα προς αποφυγήν και σφάλματα για μελέτη, πράγμα όχι αμελητέο. Ασφαλώς, μπορεί κανείς ν’ αντιτείνει, στο όνομα φυσικά του ρεαλισμού (του ρεαλισμού της δικτατορίας του προλεταριάτου ή του ρεαλισμού των άλλων, των υγιώς σκεπτόμενων νεοφιλελεύθερων) πως αν αυτός ο δημοκρατικός σοσιαλισμός δεν υπήρξε ακόμη πουθενά είναι διότι είναι ανέφικτος. Ίσως: δεν έχουμε πια τη χιλιαστική πίστη, τη βασισμένη σε μερικούς σιδερένιους νόμους μιας αναπόφευκτης δημοκρατικής και σοσιαλιστικής επανάστασης. Ένα όμως είναι βέβαιο: ο σοσιαλισμός θα είναι δημοκρατικός ή δεν θα είναι σοσιαλισμός. Επιπλέον, η αισιοδοξία μας για το δημοκρατικό δρόμο προς το σοσιαλισμό δεν θα πρέπει να μας κάνει να τον θεωρούμε σαν μια ‘βασιλική ατραπό’, ευκολοδιάβατη και δίχως κινδύνους. Κίνδυνοι υπάρχουν, αλλά κάπως μετατοπισμένοι: τελικά, οι κίνδυνοι είναι να πάρουμε το δρόμο που οδηγεί στα στρατόπεδα συγκέντρωσης και στις σφαγές και να είμαστε, εμείς, τα διαλεχτά τους θύματα. Σ’ αυτό θ’ απαντήσω ότι, κίνδυνος για κίνδυνος, είναι πάντως προτιμότερος παρά να σφάζουμε τους άλλους για να καταλήξουμε κι οι ίδιοι κάτω από το λεπίδι κάποιας Επιτροπής Κοινής Σωτηρίας ή κάποιου Δικτάτορα του προλεταριάτου.
    Κίνδυνοι του δημοκρατικού σοσιαλισμού που δεν θα μπορούσαμε σίγουρα ν’ αποφύγουμε παρά μόνο μ’ έναν τρόπο: να κάτσουμε φρόνιμα και να βαδίσουμε δίχως λοξοδρομήματα υπό την προστασία και την επιτήρηση της προχωρημένης φιλελεύθερης δημοκρατίας. Αυτό όμως είναι μια άλλη ιστορία ......».

    Από το κεφάλαιο «Προς ένα Δημοκρατικό Σοσιαλισμό» του βιβλίου του Νίκου Πουλαντζά «Το Κράτος, η Εξουσία, ο Σοσιαλισμός». Εκδόσεις Θεμέλιο, γ΄ έκδοση 2008.

  29. makis Stefanatos avatar
    makis Stefanatos 05/09/2013 21:34:27

    Ας κοιτάξουμε και λίγο την καμπούρα μας γιατί θα καταντήσουμε φαιδροί...

  30. Η Πηνελόπη βαρέθηκε avatar
    Η Πηνελόπη βαρέθηκε 05/09/2013 21:35:40

    Αγαπημένος, ιδιαίτερος, χαρισματικός, Νίκος Πουλαντζάς :
    Η ΠΑΛΗ ΤΩΝ ΤΑΞΕΩΝ ΚΑΙ Η ΛΕΠΡΑ. «Οι άλλες κοινωνικές επιστήμες (πλην της κοινωνιολογίας) εξέβαλαν από το αντικείμενό τους το τέρας της ταξικής πάλης: η οικονομία θεωρεί ότι ασχολείται απλά με τους οικονομικούς νόμους, ανεξάρτητους από τις κοινωνικές τάξεις και την πάλη των τάξεων. Τα νομικά και οι πολιτικές επιστήμες θεωρούν ότι ασχολούνται με το Δίκαιο και το Κράτος, που, όπως καθένας γνωρίζει, είναι υπεράνω των τάξεων! Οσο για τη φιλοσοφία-θεωρία, ας μη την αναφέρουμε καν. Ολοι αυτοί οι κλάδοι θεώρησαν ότι οι κοινωνικές τάξεις αφορούν μόνο την κοινωνιολογία. Ετσι φτιάχτηκε η κοινωνιολογία, περιχαρακώθηκε και φακελώθηκε, της δόθηκε ένα ειδικό αντικείμενο, οι κοινωνικές τάξεις, και οι άλλες επιστήμες το ξεφορτώθηκαν. Συνέβη εδώ κάτι παρόμοιο με τη λέπρα στο μεσαίωνα: στήθηκε ένα ειδικό στρατόπεδο, αναγκαίο γιατί η λέπρα υπήρχε, στα περιθώρια όμως των πόλεων, ώστε να μη μολύνεται η υγιής πολιτεία, στο προκείμενο οι άλλες ευγενείς επιστήμες.» (Από το πρώτο μάθημα που έδωσε ο Πουλαντζάς στην Πάντειο, ως επισκέπτης καθηγητής, «Η Αυγή», Μάρτιος 1976).

  31. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 05/09/2013 21:36:15

    Το μήνυμα είναι πως δεν υπάρχει συνέπεια λόγου και έργου σε βάθος χρόνου.Η Λογική του συμβαίνει και είς Παρισίους ιδιαίτερα επικίνδυνη αν και βολικό άλλοθι. Τα φαινόμενα αυτά είναι γνωστά αυτά στην Ελληνική Κοινωνία, θα πρόσθετα δε πως υπάρχουν και πιο κραυγαλέα περιστατικά ,εύλογη λοιπόν η απορία ποιοι λόγοι γεννούν την ανάγκη συχνά πυκνά να βρισκόμαστε μπροστά σε τέτοιου είδους αναφορές;

    Η Συνύπαρξη και η Συγκυβέρνηση με το ΠΑΣΟΚ σε επίπεδο εξουσίας, δεν είναι μια εύκολη διαδικασία και δεν θα είναι για τον Δεξιό χώρο. Η ακόρεστη δίψα του ΠΑΣΟΚ για Ηγεμονία στον κεντροαριστερό χώρο, το γεγονός πως παραμένει αγκιστρωμένοι στην άποψη πως το κράτος αποτελεί το λάφυρο του, το γεγονός πως η αυτοκριτική του για τα όσα κακώς κείμενα έλαβαν χώρα εξαιτίας της εν γένει συμπεριφοράς του στα μεταπολιτευτικά χρόνια παραμένει επιδερμική, το σύνολο των αγκυλώσεων του το οποίο ορίζεται ως παπανδρεϊκό σύνδρομο, αυξάνουν την πιθανότητα να στερηθεί η Ν.Δ. το Ηθικό πλεονέκτημα. Για να γίνω πιο κυνικός θα πώ πως η Ν.Δ. ως κινείται σήμερα εκχωρεί απο μόνη της την Ηγεμονία της και όχι γιατί μοιράζεται την εξουσία με το ΠΑΣΟΚ αλλά γιατί υιοθετεί κοντόθωρες μυωπικές πολιτικές.Δεν υπήρξε μια πολιτική πεπονόφλουδα που να μην την πάτησε.Η λογική της συσπείρωσης γέννησε την λογική της περιχαράκωσις και αυτή με την σειρά της την πολιτική ακινησία της και την πολιτική της παράλυση.Η Λογική του να περιορίζεται η ανάλυση της σημερινής πραγματικότητας στα όρια του χθές και η ανάλυση βασιζόμενη στην εκ των υστέρων γνώση βολική μέν μπούμερανγκ δε .Γιατί;

    Γιατί η είναι αμείλικτο το ότι βιώνουμε σήμερα ΠΑΣΟΚ και Ν.Δ. ευθύνονται και βαρύνονται για τα τραγικά αδιέξοδα του Σήμερα. Το να γινόμαστε μάρτυρες σε ένα ατέλειωτο πινγκ πονγκ επιρρίψης ευθυνών προκαλεί κούραση που με την σειρά της οδηγεί στην πολιτική περιθωριοποίηση.Η Ελληνική Κοινωνία δεν είναι διατεθειμένη ξανά να επιτρέψει να αναπτυχθούν λογικές αυτοδυναμίας.κατά συνέπεια ας το πάρουμε απόφαση πρέπει να εργαστούμε πάνω σε λογικές συνεργασίας. Το αν πρόσωπα με βεβαρημένο παρελθόν έχουν θέση στην νέα αυτή πολιτική πραγματικότητα θα το κρίνει η ίδια, και δεν δικαιούται ουδείς να συμπεριφέρεται απαξιωτικά προς τον οιοδήποτε Έλληνα Πολίτη για την όποια πολιτική του επιλογή ούτε να λειτουργεί με λογικές αποκλεισμού.


    Το επίπεδο κοινωνικών συσχετισμών δείχνει και την κατεύθυνση στην οποία πρέπει να πορευτούμε.Πρέπει λοιπόν να ληφθεί σοβαρά υπόψιν το γεγονός πως ούτε ο ΣΥΡΙΖΑ ούτε η Ν.Δ. διαθέτουν ασφαλές προβάδισμα σε επίπεδο δημοσκοπικών ερευνών, πώς το ΠΑΣΟΚ με το ΚΚΕ δίνουν μάχη για την τέταρτη θέση με το νεοναζιστικό μόρφωμα της Χ.Α. να είναι σταθερά σε υψηλά ποσοστά περί του 15%.Αν εξελιχθεί έτσι η κατάσταση τότε σύντομα θα βρεθούμε ενώπιον μιας σκληρής και αδυσώπητης πραγματικότητας στην όποια το ερώτημα ποιός ευθύνεται και γιατί θα φαντάζει άτοπο.Φοβούμαι πως το τι επέρχεται ελάχιστοι το έχουν αντιληφθεί

  32. καπτεν avatar
    καπτεν 05/09/2013 21:51:51

    Οι ζημιές της ΝΔ προς την Ελλαδα ειναι "λογιστικες" (πεπερασμενες δημοσιονομικες αποκλισεις). Οι ζημιες της πασοκοαριστερας στην Ελλαδα ειναι ιστορικων διαστασεων εξου και βρισκομεθα ενωπιον οιονει εθνικης κατασροφης. Η πασοκοαριστερη 30ετης μισαλλοδοξη Ιδεολογια, αντιδυτικη, τριτοκοσμικη, κρατικιστικη, εξισωτικη, λαικιστικη, πληβειοκρατικη, αντιβιομηχανικη, αντιφιλελευθερη, αντιδεξια, εθνοαποδομιτικη, "πελατειακη" με κρατ. συντεχνιες και προμηθευτες, επεφερα το σημερινο χαλι: διελυσε το κρατος, αφοπλισε το εθνος, υπονομευσε τη βιομηχανια, συκοφαντησε την ιδιωτ.πρωτοβουλεια, την αριστεια και το κερδος και παρεδωσε μια καταχρεωμενη και παραγωγικα ισοπεδωμενη ελλαδα. Η ιδεολογια της πασοκοαριστερας ητο και φασιστικη αφου εξαναγκασε και την ασθενικη ιδεολογικα ΝΔ να μεταμορφωθει σαν "ενα καλυτερο πασοκ" με υποκλισεις στην αριστερα και σεβασμο στα οσια του τοτεμ του δημοσίου-κρατισμου- προσληψεων- αυξησεων απο το φοβο των εκβιασμων των κρατ.συντεχνιων.

    • George avatar
      George @ καπτεν 06/09/2013 07:27:39

      Το πασοκ ήταν φασιστικό/περονικό (και όχι "και") κόμμα την περίοδο 70/80 όπως η ΧΑ την περίοδο 00/01. Η μόνη διαφορά που έχουν είναι στις αφίσες στα δωμάτιά τους ,τον Αρη το ένα, τον φυρερ το άλλο. Οι συντεχνίες στη χώρα υπάρχουν από ένα άλλο φασιστικό επεισόδειο της Ελληνικής ιστορίας την 4η Αυγούστου. Αντιδυτικά και κυρίως τριτοκοσμιά σύνδρομα υπάρχουν από ένα άλλο (βαρέθηκα να τα μετράω) φασιστικό διάλειμμα της Ελληνικής κοινωνίας, την χούντα. Αντιφιλελευθερισμός υπάρχει σε όλη την ιστορία της Ελληνικής δεξιάς και κρατισμός στην ΕΡΕ που φτάνει στο απόγειο την πρώτη περίοδο της ΝΔ. Το πρόβλημα δεν είναι κάτι συγκυριακό σα τον Ανδρέα/πασοκ αλλά δομικό, της κοινωνίας μας. Και είναι πρόβλημα (άλυτο ή μη είναι μιά άλλη ιστορία) μονάχα όσο θέλουμε να συνυπάρχουμε με φιλελεύθερες κοινωνίες. Οσο τις έχουμε για πρότυπα δηλαδή. Αν εκεί θέλουμε να πάμε πρέπει να γίνουμε φιλελεύθεροι-αυτό όμως μας είναι άγνωστο και επομένως τρομακτικό. Για την ώρα χρησιμεύει ως μπαμπούλας, ότι θα καταστρέψει δηλαδή όλα όσα έχουμε πετύχει. Η ερώτηση αν κάποιος θέλει να είναι κακός είναι τι ακριβώς είναι αυτά.....

    • στεντωρ avatar
      στεντωρ @ καπτεν 06/09/2013 17:22:35

      Μπραβο ευστοχοτατο και απολυτως ακριβες. Το θεμα ειναι πως αλλαζει η νοοτροπια αυτη. Οχι παντως με Σπυροπουλους Παπουτσηδες και με ολο αυτο το εσμο των πρασινοφρουρων.

  33. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 05/09/2013 22:35:19

    Η νοοτροπία , ο χαρακτήρας , οι αδυναμίες , τ'απωθημένα , φαίνονται από τα μικρά , όπως επίσης και όταν κάποιος πράττει κάτι , όταν δεν τον βλέπουν οι άλλοι.... Πολλοί ( ασχέτως μόρφωσης ), δεν διαθέτουν διεισδυτική ματιά και ιδιαίτερα οξυμένη αντίληψη. Προφήτη , συνέχισε έτσι με αυτό τον τρόπο που γράφεις !

  34. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 05/09/2013 23:09:35

    ΝΑ ΔΩ ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ........ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΛΑΒΩ ΠΡΙΝ ΠΕΘΑΝΩ........ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 50.

    • ΔΟΝ ΚΙΧΩΤΗΣ avatar
      ΔΟΝ ΚΙΧΩΤΗΣ @ Σαρακατσανος 06/09/2013 01:09:31

      Στις 31 Φεβρουαρίου του 2014.

  35. karenin avatar
    karenin 06/09/2013 00:04:55

    Το μεγα λάθος του Προφητη που παραβλεπει το ιστορικο πλαισιο της ιστοριας που αναφερει. Την περιοδο εκεινη ακομη και ενας συντηρητικος δεξιος θα εμπαινε σε πειρασμο να απαλοτριωσει τρια κοκ. Απορω τι κανει πως δεν καταλαβαινει απο αυτην την περιοδο, και που ακριβως ψαχνει αθωους,

  36. Albert avatar
    Albert 06/09/2013 00:06:11

    Προφήτη, δηλαδή αν το 1996 γινόταν πόλεμος (και δυσμενείς για εμάς διαπραγματεύσεις), αν η έχθρα Ελλάδος-Τουρκίας συνεχιζόταν παροξυσμικά για μερικά χρόνια, αν ξαναγινόταν πόλεμος για τον Οτσαλάν (που εισήχθη παρανόμως στη χώρα, από ιδιώτες), αν δεν αγοράζαμε όπλα για την άμυνα (με τα οποία οι μίζες δυστυχώς πάνε πακέτο, το ξέρουν και οι κότες), αν δεν μπαίναμε στο ευρώ, αν η Ευρώπη συνέχιζε να κρύβεται πίσω απο το ελληνικό veto στην τουρκική ένταξη στην ΕΕ, αν δεν έμπαινε η Κύπρος στην ΕΕ, αν απαγορευόταν στους Έλληνες να διαχειριστούν τα χρήματά τους κατά το δοκούν, θα ήσασταν ευτυχής? Ρώτησα πιο πάνω τι διαφορετικό θα μπορούσε να είχε γίνει και τι συνέπειες βέβαια θα ακολουθούσαν. Ορίστε να μου απαντήσετε. Όχι μόνο αφορισμοί.

    • Νηλέας avatar
      Νηλέας @ Albert 06/09/2013 16:10:53

      Ελα τώρα ρε φίλε Albert επιτρέπετε να λες τέτοια πράγματα? πιπερι .Οι αλήθειες πρεπει να κρύβονται.Ασε που μπορεί να θεωρηθείς ..μη πατριώτης.

  37. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 06/09/2013 00:49:57

    Δεν τρολλάρω αγαπητέ Προφήτη. Αλλά ώρες-ώρες μου σηκώνεται η τρίχα και παίρνω ανάποδες στροφές, γιατί βλέπω επικίνδυνα πράγματα.
    Το πολιτικό φάσμα είναι κυκλικό. Τελευταία πληθαίνουν οι επιχειρήσεις για να πριονισθεί και κατακερματισθεί το συνταγματικό τόξο του κύκλου και όλα να γίνουν ένας σωρός γαρμπίλι, συνταγματικά και μή, ταιριαστά και αταίριαστα.
    Θέλουν ν' ανοίξει έτσι ο δρόμος για νταλά-μπαλά κυβερνητικές συνεργασίες, π.χ. ΣΥΡΙΖΑ με ΑΝΕΞΕΛ. Ή και ΝΔ με ΧΑ...
    Και καλά οι ΣΥΡΙΖΑ και ΑΝΕΞΕΛ, έχουν μέσα απίστευτες περιπτώσεις και βγάζουν ενίοτε μισότρελες απόψεις, αλλά κόμματα εκτός συνταγματικού τόξου δεν είναι, μ' αυτά που έχουν στα προγράμματα τουλάχιστον. Εν πάσει περιπτωσει η συνεργασία αυτή είναι εντελώς παράλογη, αλλά ένα Συνταγματικό Δικαστήριο δεν θα την "έκοβε". Αλλά πώς να χαρακτηρίσει κανείς την ΧΑ; Συνταγματικά αποδεκτό κόμμα, άρα ο δρόμος ανοιχτός ;
    Προφανώς, του λόγου μου καταλαβαίνω απο αποχρώσεις. Δεν εννοώ ότι η δική σου άποψη είναι απο αυτές που πριονίζουν. Αλλά χωρίς παρεξήγηση, είναι τόσο "διπολική" και μανιχαιστική, ώστε πάρα πολλοί, χωρίς αίσθηση των αποχρώσεων, θα την προσλάβουν ως συνηγορία υπέρ του ¨γαία πυρί μιχθήτω".
    Ο διπολισμός είναι παρωχημένος (και δεν ερμηνεύει και δεν λύνει κανένα σημερινό πραγματικό πρόβλημα), αλλά και εμπρηστικός: Φανατίζει, κάνει τους "καλύτερους χωρίς πεποίθηση, ενώ γεμίζει τους χειρότερους
    με την ένταση του πάθους" (παραφράζοντας την "Δευτέρα Παρουσία" του Γέητς).

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Uncle Stgm 06/09/2013 02:52:39

      Αυτό, θείε, υπήρξε πάντα πρόβλημα : οι καλύτεροι έχουν διαρκή ανασφάλεια, ενώ οι χειρότεροι ακλόνητη αυτοπεποίθηση.
      Τα τελευταία 30 χρόνια, οι δεύτεροι κυβερνούν.

      • Samurai avatar
        Samurai @ Προφήτης 06/09/2013 03:28:50

        Τους καλύτερους τους ''τρέχει'' η συνείδησή τους.
        Οι χειρότεροι βολεύονται ''βολεύοντας'', ζουν καλύτερα και πολύ περισσότερο.

    • GO avatar
      GO @ Uncle Stgm 06/09/2013 07:23:27

      Βρε Θείε, έλεος πια!
      Πού το είδες το άνοιγμα δρόμου για κυβερνητική συνεργασία Ν.Δ - Χ.Α;
      Κάτι πολυδωρικές κλπ παρεμβάσεις, απέβλεψαν σε ψηφοφόρους όχι στο κόμμα των φασιστών.
      Να με συγχωρείς αλλά είναι, προφανώς "πειραγμένες", οι "αντικειμενικές" απόψεις σου.

  38. Η Πηνελόπη βαρέθηκε avatar
    Η Πηνελόπη βαρέθηκε 06/09/2013 11:48:06

    Καλή σας ημέρα αγαπητέ μου Προφήτη. Ανοχές, έχουμε πάντα γι αυτούς που αγαπάμε. Οι κυρίες στο παρελθόν, αναγκάζονταν παρά τη θέλησή τους, ν΄ αποδεχτούν τους όρους του ''ισχυρού''(οικονομικά). Σήμερα όλα είναι αλλιώς. Τα μικρά παιδιά τώρα, συνήθως κάτι ''κλέβουν''. Στα μικρά παιδιά όμως, βάζουμε και κανόνες. Τα μικρά παιδιά, μαθαίνουν πολύ γρήγορα. Κι όταν δεν θέλουνε να χάσουν το ....αγαπημένο τους παιχνίδι, τουλάχιστον προσέχουν να μην τα πιάσουμε να ....κλέβουν :-). Επιμένω λοιπόν. Άλλο παιχνίδι η κλοπή ενός κωκ και άλλο ό έρωτας, που από τη φύση του έχει πάντοτε σκληρότερους όρους....

    • Η Πηνελόπη βαρέθηκε avatar
      Η Πηνελόπη βαρέθηκε @ Η Πηνελόπη βαρέθηκε 06/09/2013 11:57:54

      Υ.Γ : Μικρά παιδιά κατά τη γνώμη μου είμαστε όλοι γυναίκες και άνδρες και η ζωή μας είναι ένα παιχνίδι όπου μαθαίνουμε παίζοντας..... Ας παίξουμε λοιπόν χωρίς υπερβολική αυστηρότητα και χωρίς περιττές ενοχές, αν πρόκειται απλά για ένα...κωκ !!! :-)

  39. Greg avatar
    Greg 06/09/2013 11:49:04

    Εντάξει, αλλά εμείς, με αυτοκτονική διάθεση, τους δώσαμε παράταση ζωής. ΓΙΑΤΙ;;;

  40. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 06/09/2013 11:49:33

    Αγαπητέ Προφήτη, η κλεφτοκοτάδικη αριστερή νοοτροπία στη συνέχεια επεκτάθηκε σε όλη την κοινωνία: Το κλέβω επειδή έτσι γουστάρω. Και μάλιστα επικαλούμαι κάποια αόριστα "δικαιώματα" ή λέω το γνωστό "ε καλά τώρα, αυτό σε πείραξε; εδώ κλέβουν και κλέβουν άλλοι..." . Η απενοχοποίηση της παρανομίας και της ανηθικότητας. Και φτάσαμε στο κατάντημα να κλέβουν μέρα μεσημέρι ολόκληρα νεόφυτα γεράνια από παρτέρια του δήμου ή από παρτέρια πολυκατοικιών που βλέπουν στον δρόμο, με το επιχείρημα "θα το φυτέψω σε γλάστρα σπίτι μου". Και οι κλέφτρες είναι φιλήσυχες, κατά τα άλλα, θείτσες, υπεράνω πάσης υποψίας. Σκέψου τώρα η "ακίνδυνη" αυτή θείτσα πώς έχει μεγαλώσει τα παιδιά της και τι κλέβουν τα παιδιά της, αν αυτή κλέβει το γεράνι αξίας 2 ευρώ...Και το χειρότερο είναι ότι βλέπεις και δεξιούς πλέον (κατά τα άλλα "τάξις και ηθική"...) να έχουν αποκτήσει την ίδια νοοτροπία.

  41. Νηλέας avatar
    Νηλέας 06/09/2013 16:03:38

    Ωραίο το παραμυθάκι ,και αυτό στην υπηρεσία του αποπροσανατολισμού. Γυρνάμε 40 χρόνια πίσω ξεθάβουμε και τον Αντρέα ,πάμε στις κοντές τις φούστες ,λασπώνουμε έναν από τους έντιμότερους πολιτικούς,με προσφορά στον τόπο και σε εξ/κά και ες/κά έργα και όλα αυτά γιά να ξεχνάμε τον ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΑ της οικονομίας τον αστογιαργότερα
    .Ευτυχώς που υπάρχουν και μερικοί όπως ο Αλμούνια που τώρα -μετά χριστόν προφήτης καιαυτός-που χαρακτήρισε την διετία 08-09 καταστροφική.(καθημερινή ιούνιος 13).Βέβαια γιά τους ψευτοπροφήτες περίοδος ν.δ δεν υπάρχει όλα ΤΑ ΚΑΚΆ αρχίζουν και τελειώνουν με το ΠΑΣΟΚ . Σα να μη παίζουν ρόλο τα νούμερα της διετίας ναι εκείνης (κάτι ψιλά δλδ, όπως το έλλειμμα, το χρέος η ύφεση).Αλλά μάλλον αυτά ή τα κουβαλάμε από τον Αντρέα ή ξεφυτρώσανε τον οκτώβρη του 09 .Καταστροφέας λοιπόν ο θωρακίσας την οικονομία? ο ..διώκτης των νταβατζήδων? ,ο επανιδρυτής του κράτους? ,ο ..διώκτης της διαφθοράς (έκλεισε τρεις φορές τη βουλή τη βουλή γιά να παραγραφούν «σκάνδαλα» ). Ναι εκείνος που ενώ έβλεπε την καταστροφή από το 07 ακόμα και του χτύπαγαν καμπάνες και ο αλ/φης και ο δούκας ,αυτός βάζοντας πάνω από τη χώρα το κόμμα απαντούσε ΑΣΟΓΙΑΡΓΟΤΕΡΑ γιώργο(υπάρχουν σχ.επιστολές τους).Αλλά θα μου πείτε οι προφήτες με το μέλλον δεν ασχολούνται?? Ναι αλλά πάνε και στο παρελθόν αλλά βάζουν χρονικό και κομματικό φίλτρο.Ούτε Τζόχας ή ο Μαντέλης (αυτός έκανε τη βλακεία και το μαρτύρησε -πως τάχα να βγαίνουν τα προεκλογικά έξοδα) ο τσουκάτος,!(αλήθεια θυμάστε τον Αλαφούζο για τα λεφτά στη ν.δ ,ή για τη mayio?).Ούτε τα φυλακισμένα πρωτοκλασάτα στελέχη ούτε για εξ αγχιστείούτε συγγενείς ούτε το νόμιμο και ηθικό χαραχτηρίζουν συνολικά ένα κόμμα.Ας τα λέμε λοιπόν όλα και όχι μονόπαντα. Για τον ανθελληνισμό του Σημιτη ε τι να πει κανείς .Αν είχαμε τότε το μιχαλοφυρερ ή τουλάχιστον το σαμαρά άντε τον κωστάκη τώρα θα είχαμε φτάσει στο σαγγάρειο όπως οι ιδεολογικά προγονοί τους.

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Νηλέας 06/09/2013 20:09:24

      Ανδρεας, Αυριανη και Κουτσογιωργας εδωσαν το συνθημα "Μπατε σκυλοι αλεστε και αλεστικα μην δωσετε". Για οσους εχουν τοσο κοντη μνημη, επαναλαμβανω τα παρακατω γεγονοτα, που εχουν γραφει ανεξιτηλα στην κολωνα της αχρειοτητας:

      -Το “να μην κανει ο ανθρωπος ενα δωρακι στον εαυτο του” δεν το ειπε πρωθυπουργος της ΝΔ! Το ειπε ο Ανδρεας!
      -Αυτος που εφτιαξε το σουαπ με την Γκολντμαν Σαχς (αρχη της κερδοσκοπιας κατα του ελληνικου χρεους) δεν ηταν πρωθυπουργος της ΝΔ! Ηταν ο Σημιτης, ο της "δημιουργικης λογιστικης!" και των Ιμιων.
      -Αυτος που εφερε το ΔΝΤ στην Ελλαδα δεν ηταν πρωθυπουργος της ΝΔ! Ηταν ο ΓΑΠ!
      Αυτοι ηταν οι τρεις σημαντικοι σταθμοι της καταστροφης και θα ξεχασουμε οτι οι πρωθυπουργοι τοτε ηταν του ΠΑΣΟΚ; Η μηπως θα ξεχασουμε οτι το ΠΑΣΟΚ κυβερνησε συνεχως σχεδον πανω απο τριαντα χρονια; Ρεκορ στην μεταπολεμικη μας ιστορια.

      Καποιοι φαινεται ξεχασαν κιολας τις λιστες Λαγκαρντ κλπ. Ακομα και τον Τσοχατζοπουλο!

  42. Νηλέας avatar
    Νηλέας 06/09/2013 21:40:48

    Επιχειρήματα αναμασημένα και πάλι και πάλι. Το περίφημο δωράκι φέρεται ότι ειπώθηκε από το Αντρέα στη κεντρ.επιτρ.του ΠΑΣΟΚ -όπως είχε γράψει το ΒΗΜΑ -απαντώντας σαρκαστικά στη φήμη ότι ο Μαυράκης δ.της της ΔΕΗ χρηματίστηκε γιά ανάθεση εργου. Είχε κατηγορηθεί από αντίδικο του αναλαβόντα το έργο.Η υπόθεση δεν πήγε καν στο ακροατήριο (απαλακτικά βουλεύματα σε ανώτατο βαθμό).Το σουαπς έγινε το 2001 και στη ν.ενωση μπήκαμε με κριτήρια του 09,και ήταν η αλλαγή δανείων από ένα νόμισμα σε άλλο. Ήταν η εποχή γιά την οποία ο ΑΣΤΟΓΙΑΡΓΟΤΕΡΑΣ είχε πει την οικονομία τραβεστι (έλλειμα 3,5%).Ενώ η δική του με τα 8,5% και 15,5% ήταν ΠΑΡΘΕΝΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ.Ευτυχώς που αντιμετώπισε τα ιμια ο Σημίτης .Πολιτικός ωφέλιμος δεν είναι ο βγάζων κορωνες πατριωτισμού από τη πολυθρόνα του,είναι ο συνετός που ξέρει να κάνει ελιγμούς.Αν είχαμε εμπλακει με τους τούρκους θα είχαμε συρθεί σε διαπραγματεύσεις αφού θα είχαμε υποστεί και εμείς τεράστιες απώλεειες.Αυτό επεδίωκαν οι τουρκοι. Ο ΚΑΚ αφησε γεμάτα τα ταμεία με ακάλυπτες επιταγές και οι ληξιπρόθεσμες επιταγές,πρωτοφανή παγκόσμια κατασταση. Ο ΓΑΠ στην ευρώπη απευθύνθηκε ο Γιούγκερ σε πρόσφατη σ/στο Παπαχελα ξεκαθάρισε ποιοί θέλανε το δντ (κυρίως γερμανία και ολανδία). Ο τζόχας θα πάει φυλακή από το νόμο και τη θέληση του ΠΑΣΟΚ.Γιατι ο ΚΑΚ ΕΠΊ 6 ΧΡΌΝΙΑ ΔΕΝ ΈΚΑΝΕ ΤΊΠΟΤΑ.ή μάλλον εκανε εκλεινε τη βουλή καθε φορά που κινδύνευαν δικοί του(παραγραφή).
    Τελικά να εκφράσω και μιά απορία ,δεν είδα πουθενά σχόλια γιά τον εμπρηστή της οικονομίας, και κατηγορείτε τον πυροσβέστη που ίσως άργησε να σβύσει τη φωτιά. Ποιο΄ς είναι πρώτος ? Διαβάστε συν/ξη του Αλμούνια στη ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ 16-6-13 ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΉ τη κυβέρνηση του 09 του αστογιαργοτερα την ονομάζει.

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Νηλέας 06/09/2013 22:28:14

      Η φωνη του Αλμουνια ειναι η φωνη του Σημιτη. Η μαλλον, η φωνη του Σημιτη ειναι η φωνη του Αλμουvια. His Masters Voice...
      Αυτα ειναι αστεια. Το ΠΑΣΟΚ κυβερνησε πανω απο 30 συνεχη χρονια. Η ΝΔ 6 χρονια και η ΝΔ κατεστρεψε την χωρα;
      Δεν ζητησε κανεις απο τον Σημιτη να φωναξει πατριωτικες κορωνες, τοτε στα Ιμια. Το χρεος του επρεπε να κανει σαν κυβερνητης της χωρας. Με την ηττοπαθεια δεν κερδισε ποτε κανεις τιποτε. Τα πληρωνουμε ακριβα αυτα τωρα.
      Ο Αντρεας εδωσε το συνθημα για το μεγαλο μπαχαλο. Ο Σημιτης εφτιαξε το μοιραιο Σουαπς με την Γκολντμαν Σαχς, δινοντας το συνθημα για την κερδοσκοπια κατα του ελληνικου χρεους, η οποια γονατισε την χωρα. Ο ΓΑΠ εδωσε την χαριστικη βολη με το ΔΝΤ. Εχει και η ΝΔ τις αμαρτιες της αλλα αυτες μοιαζουν σαν δροσοσταλιδes της αυγης μπροστα στα κατορθωματα των τριων γιγαντων του ΠΑΣΟΚ...
      Πραγματικα νομιζετε οτι πιστευουμε πως οσα εκανε ο Τσοχατζοπουλος τα εκανε μονος του η εν αγνοια καποιων;
      Και οι λιστες; Τι γινεται με τις λιστες του τεταρτου γιγαντα;

  43. Νηλέας avatar
    Νηλέας 07/09/2013 07:57:39

    Ο Αλμούνια φερέφωνο του Σημίτη? Ο Γιούγκερ ? 18-6-13) στους «Φακέλους» του Α. Παπαχελά.
    Ερώτηση: Πότε αποφασίσατε στην ΕΕ ότι η Ελλάδα έχει πρόβλημα;
    ΓΙΟΥΓΚΕΡ:Δεν αποφασίσαμε. Η Ελλάδα είχε πρόβλημα και το διαπιστώσαμε στο Eurogroup α π ό τα ο 2 0 0 8 – 0 9 . Ε π ε σ ή μ α ν α στην κυβέρνηση Καραμανλή τη σοβαρότητα του προβλήματος. Η Ελλάδα εμφανίστηκε ως ο αδύναμος κρίκος της ευρωζώνης. Δεν πιστεύω όμως ότι η κρίση μπορούσε να αποφευχθεί. Δεν πιστεύω ότι η λήψη μέτρων νωρίτερα, όσο γενναία και να ήταν, θα είχαν κανένα αποτέλεσμα στο ελληνικό κομμάτι της κρίσης. Το γενικότερο πρόβλημα ήταν πολύ πιο σοβαρό.
    Ποιανού ιδέα ήταν η εμπλοκή του ΔΝΤ;
    Ήμου επιφυλακτικός για την εμπλοκή του. Πίστευα ότι πρέπει να λύσουμε το πρόβλημα ως ευρωζώνη. Η Γερμανία, η Ολλανδία, η Φινλανδία επέμεναν στη συμμετοχή του ΔΝΤ, ήταν προαπαιτούμενο για τη συμμετοχή τους στο πακέτο διάσωσης. Πίστευαν ότι το ΔΝΤ είχε εμπειρία, που δεν είχε η Επιτροπή και το Eurogroup.
    Το ΔΝΤ λέει τώρα ότι θα ήταν καλύτερα να είχε γίνει αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους από την αρχή. Το είχατε συζητήσει;
    Νομίζω ότι το συζητήσαμε, αλλά το πρόβλημα ήταν ότι τότε, το 2010, δεν είχαμε τα εργαλεία να παλέψουμε την κρίση, δεν είχαμε τα χρήματα. Αν είχαμε καθυστερήσει την απάντηση στο ελληνικό θέμα μέχρι να αποκτήσουμε τα εργαλεία αυτά, η Ελλάδα δεν θα ήταν μέρος της ευρωζώνης σήμερα! Η μοναδική λύση για την κρίση ήταν τα διμερή δάνεια. Και εγώ αναρωτιόμουν αν κάναμε το σωστό, ακόμη και σήμερα όμως πιστεύω ότι κάναμε το σωστό.

    Αν δούμε τα οικ.στιχεία 06-07-08-09 θα δούμε την αυξητική δυναμική του ελλείμματος 8,5και 15,5 τα δυό τελευταία 25 και 36 δις ,130 % το χρέος το 09 αυτά παρέδωσε στο ΓΑΠ ο ΚΑΚ .Αυτά λένε και οι ευρωπαίοι δανειστές μας ,αυτά έκεγε και ο Μηταράκης εξηγώντας γιατί ανέβηκαν το 10 τα σπρεντ .Αλλά πρέπει να παραδεχτούμε όλοι μας ότι η ευθύνη για την οικ.και κοιν/κή μας κατάσταση είναι διαχρονική και διακομματική αλλά διαχέεται και στην κοινωνία όπως εκφράζεται μέσα από τους μαζικούς θεσμικούς φορείς...Αλλά άλλο το πταίσμα και άλλο το έγκλημα.
    υ,γ 1.Να θυμίσω ότι δυό φορές στο διάστημα 04-09 μπήκαμε σε επιτήρηση γιατί άραγε?
    υ.γ και εγώ αναρωτιέμαι καλά ο π/νου και ο βεν εκρυβαν τη λίστα τι έγινε μετά? και δεν υπάρχει μόνο η..λαγκάρντ που είναι ψιλολόϊ.

    • Γκοτζιλα avatar
      Γκοτζιλα @ Νηλέας 07/09/2013 11:37:01

      Αυτα που λενε η ειπανε οι ιθυνοντες της Ε.Ε δεν εχουν καμμια σημασια πια γιατι οι κυριοι αυτοι εχουν χασει καθε αξιοπιστια. Επαναλαμβανω και ας γινω κουραστικος. Το παιγνιδι χαθηκε οριστικα οταν ο Σημιτης εφτιαξε το σουαπ με την Γκολντμαν Σαχς. Αφ'ενος τεθηκε ετσι βομβα στα θεμελια της συμμετοχης μας στην Ευρωζωνη. Αφ ετερου επετρεψε στην Γκολντμαν Σαχς και τους συνεταιρους της να ξεκινησουν κερδοσκοπια κατα του ελληνικου χρεους. Ηξεραν, αφου την εβαλαν αυτοι οι ιδιοι, οτι καποια στιγμη η βομβα θα εκραγει. Οπως και εγινε. Βοηθησε και ο ΓΑΠ, κατηγορωντας τον "διεφθαρμενο" ελληνικο λαο και φερνοντας το ΔΝΤ . Το τι εκανε η ΝΔ στο διαστημα μεταξυ πρωθυπουργιας Σημιτη και πρωθυπουργιας ΓΑΠ ηταν, επαναλαμβανω, δροστοσταλιδα της αυγης συγκρινομενη με τις πρωτοφανεις αθλιοτητες που μας κατεστρεψαν. Θα πρεπει δε να τονιζουμε οτι της ειχαν δωσει σημαδεμενη τραπουλα για να παιξει χαρτια σε στημενο παιγνιδι.
      Για το τι γινεται τωρα για τις λιστες ειναι αλλο θεμα. Ασφαλως και υπαρχουν ευθυνες. Αλλα εμεις μιλαμε εδω για εκεινη την εποχη.

  44. Προφήτης avatar
    Προφήτης 07/09/2013 13:32:36

    @Γκοτζιλα, έτσι έγινε στην πράξη με την Γκ-Σ.. Αλλά δυστυχώς και ο Καραμανλής , όσο και να είναι αγαπητός και συμπαθής, έχει ευθύνη. Όχι για πράξεις αλλά για παραλείψεις. Μόλις ανέλαβε, με το 46%, έπρεπε να κλείσει τους πασόκους φυλακή, να ενημερώσει το λαό τι παρέλαβε, να κάνει αμέσως λιτότητα και μάζεμα του Δημοσίου και να ενημερώσει την ΕΕ ότι η Ελλάδα οφείλει να εισέλθει σε καθεστώς ειδικής σχέσης. Αλλά τα γαλάζια λαμόγια που περίμεναν ξενηστικωμένα 11 χρόνια να ξανασαλτάρουν στη μάσα δεν τον άφησαν, συμμάχησαν με τα καθάρματα του πράσινου καθεστώτος και συνέχισαν σαν να μη συμβαίνει τίποτα στη χώρα, ώστε οι ίδιοι να συνεχίσουν την πλούσια ζωή.

    • Γκοτζιλα avatar
      Γκοτζιλα @ Προφήτης 07/09/2013 19:52:55

      @Προφήτη
      Συμφωνω!

  45. Nik avatar
    Nik 07/09/2013 22:14:24

    Κλεφτοκοκάδες!

  46. Νηλέας avatar
    Νηλέας 08/09/2013 12:14:03

    Οι ξένοι ξαφνικά είναι αναξιόπιστοι...επιλεκτικά. Ο Αλ?φης ? ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗΣ γιά το 2008
    - «Εγώ ήθελα να λάβω μέτρα γιατί έβλεπα την κατάσταση της οικονομίας, αλλά κανένας άλλος στην κυβέρνηση δεν ήθελε. Ο Καραμανλής είχε δεμένα τα χέρια του γιατί είχε την πλειοψηφία ενός μόνο βουλευτή. 'Αστο για αργότερα' μου έλεγε. Ορισμένοι βουλευτές απειλούσαν ότι θα καταψήφιζαν τα μέτρα και θα πηγαίναμε σε εκλογές». Θαυμάστε υθευθυνότητα πρωθυπουργού και κυβέρνησης . Πράγματι ο ΚΑΚ έπρεπε να ενημερώσει τον ελληνικό λαό ότι παρέλαβε από το Σημίτη ανάπτυξη 4% , και έλλειμμα γύρω στο 3,5 και τότε την οικονομία την ονόμαζε τραβεστί και παρέδωσε στο ΓΑΠ έλλειμα 15,5% ,και ύφεση 3,2% και την οικονομία τη χαρακτήριζε θωρακισμένη. Η ιστορία με τη g.s έγινε το 2001 και έγινε όπως ειπώθηκε γιά να
    επιρεάσει το μέγεθος του ελλείμματος και του χρέους γιά την εισοδό μας στην νομ.ένωση .Καμια σχέση με την έκρηξη του χρέους και του ελλείματος στα 07-08-09 χρόνια. (ο ΚΑΚ υπερηφανευόταν ότι δανειζόταν φτηνά)Και εγώ περίμενα να λειτουργήσει ο ελεγκτικός μηχ.σμός με την επανίδρυση του κράτους αλλά ο ΚΑΚ κατήργησε ουσιαστικά το ΣΔΟΕ,και αυτό δίνει στοιχεία στη δικαιοσύνη η οποίθα μόνι αυτή κλείνει φυλακη. Αλλά ήταν απασχολήμένος με το να κλείνει τη βουλή κάθε φορά που υπήρχε κίνδυνος γιά τους δικόυς του.Με νόμους του ΠΑΣΟΚ τους οποίους δεν ψήφισε η ν.δ όπως γιά το άνοιγμα των λογαριασμών και την ίδρυση της οικ.αστυνομίας είναι μέσα ο τζόχας.Το δντ γιά την ακρίβεια ο μηχανισμός στήριξης που δημιουργήθηκε γιατί το πρόβλημα ήταν παγκόσμια προτόγνωρο /ηταν αποτέλεσμα της τραγικής κατάστασης της οικονομίας κυρίως από το 08 .Οι επιστολές δουκα αλογοσκο΄υφη αλλά και αβραμόπουλου ,οι απόψεις του μηταράκη και άλλων επεσήμαναν από τότε τον κίνδυνο . Αυτά και καλημέρα.

  47. Zugzwang avatar
    Zugzwang 08/09/2013 20:18:27

    Δεν κουραστηκατε αγαπητε να επαναλαμβανετε ληγμενα επιχειρηματα σε ληγμενη συζητηση; Για τον φονο θα πειτε τιποτε; Δειτε καλυτερα ποσο επεσαν τα ποσοστα του ΠΑΣΟΚ (συμφωνα με την δημοσκοπηση που ζητησε το ιδιο το ΠΑΣΟΚ) και θα διαπιστωσετε οτι ο κοσμος καταλαβε ποιος φταιει για την καταστροφη.
    Τρεις ειναι οι βασικες αληθειες της μεταπολιτευσης.
    - Ο Ανδρεας Παπανδρεου ανοιξε την πορτα και μπηκε η διαφθορα.
    - Ο Σημιτης ανοιξε την πορτα και μπηκε η Γκολντμαν Σαχς και οι συνεταιροι της μεγαλοπαικτες κατα του ελληνικου χρεους.
    - Ο Γιωργος Παπανδρεου, αφου κατηγορησε τον ελληνικο λαο οτι ειναι διεφθαρμενος, ανοιξε την πορτα και μπηκε το ΔΝΤ που εδωσε την χαριστικη βολη.
    Συνεχιστε, αν θελετε, μονοs σας την συζητηση. Αλλωστε τα ληγμενα ειναι της μοδας.

  48. Νηλέας avatar
    Νηλέας 09/09/2013 10:37:45

    ¨Δεν κουραστηκατε αγαπητε να επαναλαμβανετε ληγμενα επιχειρηματα σε ληγμενη συζητηση;"
    Ωραίο γιά ρεφραίν. Κατ αρχήν το επειχείρημα δεν λήγει ποτέ εκτός αν είναι του αέρα .Εγώ καταθέτω συγκεκριμένα .Μιλάω με στοιχεία με γραπτά .ΆλλΑ είναι τα ΛΗΓΜΈΝΑ είναι τα φανταστικά επιχειρήματα είναι αυτά που βάζουμε στο στόμα κάποιου γιά να το χρησιμοποιήσουμε μετά .Ποτέ ο ΓΑΠ δεν είπε τον ελληνικό λαό διεφθαρμένο .Είπε ότι υπάρχει διαφθορά και διαπλεκόμενα στην ελλάδα και μάλιστα παρέπεμπε στις επιχειρηματικές και ανώτερες οικονομικά τάξεις (αν και αποδείχτηκε ότι η διαφθορά έχει φτάσει χαμηλα .ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑ ΑΥΤΟ?
    Και κάτι ακόμα ¨ληγμένο επιχείρημα γιά εσάς"
    http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=382444
    «Κανένα απολύτως πρόβληµα δεν υπάρχει µε τα ελληνικά swaps, η υπόθεση έχει λυθεί»,επισηµαίνει στην εφημερίδα «Τα Νέα» ο γενικός διευθυντής της Eurostat Βάλτερ Ραντερµάχερ, έπειτα από ελέγχους που διενήργησε η υπηρεσία του στα στοιχεία που παραχωρήθηκαν από τις ελληνικές αρχές κατά τους προηγούµενους µήνες.

    Πρακτικά αυτόσηµαίνει ότι η µηνυτήρια αναφορά του αυστριακού οικονοµολόγουΦαγιάντ Μουλά Καλί, που επιχείρησε να εµπλέξει τον Κώστα Σηµίτη και στελέχη της τότε κυβέρνησης σε σενάρια δηµιουργικής λογιστικής µε τα swapsτης περιόδου 2000-2001 για την είσοδοτης Ελλάδας στην ευρωζώνη, είναι εντελώς στον αέρα.
    ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 04/02/2011
    Με την καλημέρα μου!

    • Rossolimo avatar
      Rossolimo @ Νηλέας 10/09/2013 15:42:18

      Κανενετε πως δεν καταλαβανετε! Αν ομως πραγματι δεν καταλαβαινετε, πηγαινετε στο ΠΑΣΟΚ που εχει πολλους χρηματιστες φιλους. Εκει θα σας εξηγησουν τι χρηση εκαναν η Γκολντμαν Σαχς και οι φιλοι της του περιφημου σουαπς. Και σταματηστε να μας επαναλαμβανετε τα οσα εχουν πει οι αναξιοπιστοι πλεον επιτροποι και τεχνοκρατες της Ε.Ε. Ο κοσμος εχει αντιληφθει οτι ειναι μερος του προβληματος και οχι αντικειμενικοι κριτες.Να γιατι το ΠΑΣΟΚ ακουμπαει το 0% σε καποιες ηλικιες. Ελεος!

  49. Υ.Παραπλανημένος avatar
    Υ.Παραπλανημένος 10/09/2013 00:42:55

    Εκ βάθους καρδιάς συγχαρητήρια!