Αυτή είναι η... ισχυρή ομάδα του Αλέξη;
23/09/2015 06:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αυτή είναι η... ισχυρή ομάδα του Αλέξη;

Αυτές οι εκλογές τελικά ήταν απλά... ανασχηματισμός

Όπως είπε και κάποιος: Αυτές οι εκλογές τελικά ήταν απλά... ανασχηματισμός. Γιατί έπρεπε να πάμε σε εκλογές αν ήταν να λυθεί το πρόβλημα με ανασχηματισμό;

Αυτό έκανε ο Τσίπρας. Κράτησε τον «επιτυχημένο» κορμό της προηγούμενης κυβέρνησης που διέλυσε τη χώρα, έβαλε πέντε – έξι νέους, ανακάτεψε την τράπουλα και έβγαλε τον αχταρμά που θα κρατήσει τα ηνία της χώρας το επόμενο κρίσιμο διάστημα.

Σαν μια πρώτη εντύπωση για το... μικρό και ολιγομελές σχήμα των 46 ατόμων πρέπει να πούμε τα εξής: Ένας πολιτικός θίασος χρειαζόταν και έναν... θεατρίνο στο επάγγελμα. Κι αφού χάσαμε τον Χαϊκάλη ο Τσίπρας είπε να τον αντικαταστήσει με τον μεγάλο ηθοποιό και στα διαλείμματα πρύτανη του Πανεπιστημίου Αθηνών Θεοδόση Πελεγρίνη. Ο οποίος πάει στο υπουργείο Παιδείας για να ολοκληρώσει το έργο που είχε αφήσει μισό. Τη διάλυση ενός κρίσιμου τομέα, μαζί βέβαια με τον Νίκο Φίλη που από κομματικός δημοσιογράφος της Αυγής γίνεται υπουργός.

Βεβαίως ο Τσίπρας επιβραβεύει τα παιδιά του. Έτσι έκανε και με τον Πελεγρίνη. Ο άνθρωπος που διέλυσε το Πανεπιστήμιο Αθηνών, που εγκατέστησε την κομματοκρατία και το κατέστησε άντρο αντιεξουσιαστών, που διέλυαν τη Νομική και τα Προπύλαια οι μπαχαλάκηδες κι αυτός καθόταν και τους έβλεπε, τώρα παίρνει και υπουργικό θώκο. Εύγε.

Κατά τα λοιπά ενθαρρυντικό είναι το γεγονός ότι μπαίνουν δύο τεχνοκράτες στο Οικονομικών, ο Τσακαλώτος και ο Χουλιαράκης που θα διαχειριστούν το μνημόνιο μαζί με τον Δραγασάκη. Όπως φαίνεται ο Τσίπρας «μάντρωσε» τον Τσακαλώτο που ανήκει στην ομάδα των «53» και που έχει εκφράσει αντιρρήσεις για τη συμφωνία. Του έβαλε ένα ικανότατο στέλεχος τον Χουλιαράκη ο οποίος μένει να δούμε αν θα αντέξει με τους τρελούς.

Ο Καμμένος συνεχίζει να είναι ο ακομβίωτος στρατηγός που θα απολαμβάνει τις παρελάσεις και θα υπογράφει.,.. συμβόλαια για εξοπλισμούς. Δεν ίδρωσε το αυτί του Αλέξη με τη συμφωνία για τα 500 εκατ.

Δύο πρώην Πασόκοι, παιδιά του Γ. Παπανδρέου, η Τζάκρη με τα ακριβά γούστα και ο περιφερόμενος Μπόλαρης παίρνουν υπουργεία. Για να δούμε η κόμμωση της Θεοδώρας θα βοηθήσει στην...ανάταση της βιομηχανίας;

Στο Εργασίας, το πικρό ποτήριο των αλλαγών θα πιει ο Κατρούγκαλος ενώ ενδιαφέρουσα είναι η θέση που πήρε ο Κουρουμπλής ο οποίος ήθελε να μείνει στο Υγείας αλλά του πήραν την μπουκιά από το στόμα.

Ο... επιτυχημένος Μπαλτάς που θεωρεί κακή την αριστεία θα αναλάβει να σώσει τον Πολιτισμό. Βολεύτηκε κι αυτός ο «μέντορας» του Αλέξη. Ενώ τι να πούμε για τον Θ. Δρίτσα. Μπορεί να χάσαμε την κυρά Τασία αλλά μένει ο σύζυγος να πουλήσει το λιμάνι αν και αντιδρά. Ωραίο μήνυμα στους επενδυτές.

Αυτή είναι η... ισχυρή ομάδα του Αλέξη;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΧΙΛΛΕΑΣ Κ. avatar
    ΑΧΙΛΛΕΑΣ Κ. 23/09/2015 07:43:56

    Eμεις το είχαμε πει οτι οι εκλογές αυτές προκλήθηκαν απο τον Λαφαζάνη επειδή αυτός αρνήθηκε να παραιτηθεί αφού άλλαξε πολιτική και απο το Ευρώ που είχε δεσμευτεί προεκλογικά οτι δεν θα βγούμε, πήγε στη Δραχμή. Αρνήθηκε επίσης να παραδώσει τις 25 βουλευτικές έδρες που πήραν οι δικοί του χάριν και ΜΟΝΟΝ της αποδοχής του Τσίπρα και του Ευρώ εκ μέρους τους, όπως απεδείχθη τελικά απο τις εκλογές. Τέλος διευκρινίστηκε με τις εκλογές αυτές οτι το ΟΧΙ του 61% στο Δημοψήφισμα ήταν ΟΧΙ στον εκβιασμό των Ευρωκρατών αλλά δεν ήταν ΟΧΙ στο Ευρώ και άρα επιστροφή στη Δραχμή. Σαφέστατα δεν ήταν εκλογές για το άν ο λαός προτιμάει τον Μειμαράκη απο τον Σαμαρά, ούτε αν θέλει το Ποτάμι στην κυβέρνηση...

    • Άλυτη Εξίσωση avatar
      Άλυτη Εξίσωση @ ΑΧΙΛΛΕΑΣ Κ. 23/09/2015 15:01:32

      Απλοϊκό το παραμυθάκι σας και δεν έχει και ...δράκο που να πάρει! Τις εκλογές ο κουτοπόνηρος Τσιπρομνημόνιος, τις έκανε στα γρήγορα : α) Γιατί είχε λάβει σαφέστατη εντολή μετ΄εγκρίσεως έξωθεν, ν΄απαλλαγεί απ΄ τον αριστερό του...φερετζέ τώρα που πλέον δεν κολάκευε, παρά μονάχα δυσκόλευε στο ...έργο του, το ασκέρι των πρόθυμων υπαλληλίσκων των οποίων ηγείται. β) Γιατί βιαζόταν να προκάμει πιάνοντας πάλι στον ύπνο την αφελή πλειοψηφία, πριν εφαρμόσει επάνω της με τον πατροπαράδοτο και κλασσικό τρόπο, το 3ο και φαρμακερότερο μνημόνιο που αυτός υπέγραψε και που τώρα υποχρεούται άρον άρον να υλοποιήσει. γ) Βιάστηκε μέσα στην αναμπουμπούλα, κάτω απ΄ την κατασκευασμένη πίεση και την ψευτοπόλωση, να πλαστογραφήσει το καινούργιο, νεοφιλελεύθερο - ''αριστερό'' του αφήγημα. Όπως είπε και ο άξιος, ο πάνσοφος και καταπληκτικός εξάδερφός του άλλωστε : http://pasteboard.co/R13VTg4.jpg (''Παρά τη βουβαμάρα των εκλογών, ο κόσμος που μας ψήφισε δεν αισθάνεται ηττημένος. Αλλιώς, δεν θα μας ψήφιζε (!!!!). Και έτσι τρόπον τινά, νομιμοποιεί το μνημόνιο πολιτικά, το καθαίρει από το στοιχείο της ήττας, της ανακολουθίας). Έκανε .... τρόπον τινά λοιπόν συνένοχό του, τον μέσο αφελή και μωροπίστευτο ψηφοφόρο! Τώρα, μένει να κάνει και τα μαγικά ώστε να μην τον κατακρεουργήσει, πράγμα βεβαίως, εντελώς απίθανο :-). Τα λοιπά περί τάχα....ανατροπής του από τους βουλευτές που δεν αποδέχτηκαν τη βολική μετάλλαξή τους σε υπηρετάκια των εκβιαστών, είναι για καμιά Τοπική το πολύ κι αυτό παίζεται..... Τα καλύτερα λοιπόν, μόλις τώρα θα ξεκινήσουν, που οι ψευτιές και τα παραμυθάκια τελειώσανε κι αρχίζει η φρίκη. Για να δούμε πόσο ευτυχής θα είναι σε λίγο, ο χαρωπά ....προσυπογράφων την καταδίκη των παιδιών του! Και η ΛΑΕ, δεν πειράζει που θα΄ναι εκτός Βουλής και δεν θα έχουμε τη χαρά και τη δυνατότητα ν΄απολαμβάνουμε το ξεμπρόστιασμα των εξουσιολάγνων μαϊμού "'αριστερών", σύντομα θα πολλαπλασιαστούν οι αφυπνισμένοι παθόντες και θα τους πληρώσουνε με το νόμισμα που τους αξίζει. Ας έχουμε εμπιστοσύνη στον νεοΓενίτσαρο της ΣυριζοΠασοκικής μαφίας. Θα αυτοαποκαλυφθεί συντόμως από τα γραμμάτια, που έχει υπογράψει στ΄αφεντικά του. Αυτοί, δεν κοροϊδεύονται…..

  2. Eva avatar
    Eva 23/09/2015 09:07:07

    Οταν ως φοιτητης χτιζεις τις πορτες των γραφειων των καθηγητων... (κ οχι με βιβλια οπως εγινε προσφατα επι Αρβανιτοπουλου)...καμμια επιλογη για το παιδειας δεν μου κανει εντυπωση.

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Eva 23/09/2015 09:56:47

      Ένας άθεος υπουργός που ούτε το σταυρό του δεν έκανε, ορκίστηκε υπουργός Παιδείας και Θρησκευματων. ?... Θεέ μου βοήθησε μας.

      • Πυθία avatar
        Πυθία @ Ρηνα 23/09/2015 15:18:37

        Υπουργείο Θρησκευμάτων είναι όχι Χριστιανισμού. Μπορούμε να δούμε την διαφορά σε κράτος που υπάρχει ακόμα η ανεξιθρησκεία.

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ Πυθία 23/09/2015 20:02:51

          Αὐτό πού γράφεις ταιριάζει ἴσως στίς ΗΠΑ καί ὄχι σέ κράτος τοῦ 97% ΧΟ. Τελικά ἡ μειοψηφία τῆς ἀριστερᾶς ἐπιβάλεται τῆς πλειοψηφίας. Αὐτό θά πῆ ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ!!!

  3. λαρυ avatar
    λαρυ 24/09/2015 21:38:44

    και μη χειροτερα παρολα αυτα αυτος ο θιασος αυτο το μπουλουκι οτι και να κανει εαν δεν αλλαξουμε εμεις παλι δευτεροι θα ειμαστε.δεν ειμαστε πλεον ελκυστικοι ρε παιδια και μην θεωρηθει σεξιστικο η ΝΔ ειναι σαν μιαν εξηνταρα καλοστεκουμενη και ο τσιπρας σαν ενα 20 χρονο γλυφιτζουρακι