Αριστερός ρατσισμός, σεξισμός και υποκρισία
22/11/2014 06:00
Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αριστερός ρατσισμός, σεξισμός και υποκρισία

Οι όμορφες δεξιές είναι ηλίθιες, που τολμάνε και μιλούν, τα αριστερά μπάζα είναι η κρεμ ντε λα κρεμ της διανόησης και της πολιτικής.

Η Βουλή έχει 300 βουλευτές. Συχνές οι εντάσεις, όμως αυτό που γίνεται κάθε τόσο με την Ζωή Κωνσταντοπούλου του Νίκου του Ανανικού, δεν συμβαίνει με κανέναν άλλο ή άλλη. Τυχαίο; Δεν νομίζω. Στα περιθώρια τηλεοπτικών συζητήσεων ρωτάω αστειευόμενος τους συντρόφους της «ρε σεις πως την παλεύετε μαζί της στα όργανα σας;» και παίρνω απάντηση κουνήματα κεφαλιού και γκριμάτσες. Κι όταν δέχεται σκληρή κριτική για την απίστευτη, χωρίς μέτρο συμπεριφορά της, τόσο αυτή, όσο και τα συριζαίϊκα παπαγαλάκια ωρύονται για «σεξισμό», «ρατσισμό», πως της επιτίθενται επειδή είναι γυναίκα, παρόλο που κανείς δεν αναφέρεται στην γυναικεία υπόσταση της ή στην νταβραντισμένη εμφάνιση της, όταν κρίνει την πολιτική συμπεριφοράς της αλλά απλά στηλιτεύει αυτά τα ρεσιτάλ ακατάπαυστης φλυαρίας σε υψηλούς τόνους και τις ανοίκειες επιθέσεις, που έχουν οδηγήσει στα όρια του εγκεφαλικού πολλούς συναδέλφους της. Είναι σαν μια διαρκής κρεβατομουρμούρα αλλά με μικρόφωνο κι ενισχυτή, μες το αυτί σου. Θα έπρεπε να συμπεριλαμβάνεται ως δοκιμασία στο Σχολείο Αιχμαλώτων του Κέντρου Εκπαίδευσης Ανορθοδόξου Πολέμου, στον «ναό» των ΛΟΚ στην Ρεντίνα. Όποιος Καταδρομέας θα την περνάει, να παίρνει και ειδικό σηματάκι με την φωτογραφία της, που θα το βάζει κάτω από την «πουλάδα». Κόβεις φλέβες. Ο Μαρκογιαννάκης κι ο Υψηλάντης, είμαι σίγουρος, πως αν ήσαν νεότεροι θα ένοιωθαν την παρόρμηση να φύγουν στην Λεγεώνα των Ξένων, να γλυτώσουν και να ξεκινήσουν μια άλλη ζωή στην Γαλλική Γουϊάννα ή στο Τζιμπουτί. Έχουν περάσει από την Βουλή των Ελλήνων γυναίκες και γυναίκες, τέτοιο δυσάρεστο πανηγύρι δεν έχει γίνει με καμμία. Κι αν είχατε καμμιά αμφιβολία, ταιριάξανε με την Ραχήλ…

Αν δεν ήταν η κόρη του μπαμπά της, αν δεν ανήκε σε ένα ψιλοτζάκι της αριστεράς – έχει κι η αριστερά τους γόνους της - θα ήταν εύκολη η είσοδος της στην πολιτική; Μάλλον θα ήταν ισόβιο επιλαχόν μέλος του συμβουλίου της τοπικής ΣΥΡΙΖΑ στις Κουκουβάουνες, να πλακώνετε στο προτσές για το γένος των αγγέλων με τους συνοικιακούς κομισάριους.

Καμμία πολιτική διαδικασία ή «ποινή» δεν μπορεί να επιλύσει προβλήματα χαρακτήρος, να σου χαρίσει καμμιά τελεία για να συμμαζέψεις την ακατάσχετη φλυαρία ή να αφαιρέσει την κακία από την εκφορά του λόγου σου. «Μοίρα του ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του».

Κάντε όμως έναν παραλληλισμό με την συμπεριφορά στην νεαρή οννεδίτισσα, που τυχαίνει να μην μοιάζει σαν το εξωτερικό χρέος. Τόλμησε κι έγραψε την άποψη της, που ενόχλησε τα μάλα την αριστερά. Συμφωνήσατε ή διαφωνήσατε μαζί της, έχει ενδιαφέρον να δείτε το επίπεδο της κριτικής, ιδίως στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, εκεί όπου βγάζει τα φτιασίδια της δημοκρατικότητας και του πλουραλισμού κι η μουστάκα του Στάλιν ξεφυτρώνει σε χρόνο dt στα αγγελικά πρόσωπα της «ηθικά ανώτερης» αριστεράς. Ηλίθια, μοντέλα, χαζογκόμενα, γλάστρα, που τολμάει και μιλάει, ήταν τα επιεικέστερα.

Έχω κι εγώ κάνει πλάκα με την αστεία ή προκλητική εμφάνιση κάποιων αλλά όταν κρίνω τις απόψεις τους, ουδόλως με απασχολεί το φύλο ή η εμφάνιση τους, εκτός εάν η άποψη τους καθίσταται αυτοδικαίως ευτράπελη. Όταν, πχ ο Τσουκαλάς, μιλάει για «τον λαό που πεινάει», δεν μπορώ να αποφύγω τον σαρκαστικό συνειρμό.

Εάν η Παπαγγελή ήταν οπερατέρ σε διαφημίσεις, μοντέρ ή παραγωγός, δεν θα έτρεχε κάστανο. Επειδή για βιοπορισμό, με το μπλοκάκι της και το ΦΠΑ της, είναι μπροστά από την κάμερα, αυτό την καθιστά ηλίθια, χωρίς άποψη κατά την φασιστοειδή, σεξιστική και ρατσιστική αντίληψη των φωταδιστών. Δεν ξέρω αν το είπαν και στο «πολιτικά ορθό» MEGA, εκεί όπου επί ώρες βιοπορίζονται με telemarketing, διαφημίζοντας όμορφα σουτιέν (pretty bra), όμορφα βρακιά κλπ. Κανένα στέλεχος ή βουλευτής της αριστεράς, ιδίως δε οι γυναίκες εξ αυτών, δεν αισθάνθηκε την ανάγκη να καταδικάσει τον κατάπτυστο ρατσισμό και σεξισμό των αντιδράσεων, που δεν είχαν καμμία πολιτική χροιά. Προφανώς δικαίωμα να μιλάνε έχουν μόνο οι αριστερές αντρογυναίκες με φυζίκ Καρπόζηλου, αυτές που θέλουν χορτοκοπτικό και ζιζανιοκτόνο για την τρίχα στο πόδι και στην μασχάλη, οι κόρες του μπαμπά τους κι οι αναμαλλιασμένες των καταλήψεων. Δεν είδα κάτι ευαίσθητες ψυχές στην «Αυγή», ε, Γιώργο Κυρίτση, να ψελλίζουν μια κουβέντα για την λεηλατημένη γυναικεία υπόσταση. Αν ήταν σαν καρέκλα που της ρίξανε από πάνω ύφασμα, αν κουρευόταν σαν αρβανίτης οπλαρχηγός, όπως η Γαϊτάνη, που ξυρίζει αισθαντικά τους κροτάφους σαν τον Μάρκο Μπότσαρη, αν είχε μύτη μπουγατσομάχαιρο και φαντεζί γυαλιά – φανάρια από Scania Intercooler (συρόμενο), και φυσικά, βασική προϋπόθεση, ανήκε σε οποιαδήποτε από τις παρδαλές παραφυάδες της αριστεράς, τότε θα ήταν γυναίκα άξια τιμής και θα μετρούσε μόνο η άποψη της. Επειδή δεν είναι τίποτα από αυτά και, καθ΄’ ότι άνεργη ως αρχαιολόγος, δουλεύει σαν μοντέλο στην βιομηχανία της διαφήμισης κι όχι γκαρσόνα στο Φλοράλ ή σε αντεξουσιαστικό περίπτερο της πλατείας, ξαφνικά οι σπουδές της στο ΕΚΠΑ «εξαφανίστηκαν» κι ας θες άριστα για να μπεις και κόπο για να πάρεις πτυχίο και τους ενόχλησαν οι φωτογραφίες προβολής, που είναι δικαίωμα της, επειδή δεν μοιάζει στην Ταϋγέτη, στον Τζίμ Λόντο ή σε ταγάρι φοιτητικής συνέλευσης.

Ποιό είναι λοιπόν το συμπέρασμα, αυτό που βγάζει μάτι και φαίνεται από το βουνό γι’ άλλη μια φορά;

Οι όμορφες δεξιές είναι ηλίθιες, που τολμάνε και μιλούν, τα αριστερά μπάζα είναι η κρεμ ντε λα κρεμ της διανόησης και της πολιτικής. Άπαξ κι ο άνθρωπος απέναντι τους δεν είναι μαζί τους, δεν μοιράζεται τις ιδεοληψίες τους, τότε δεν έχει τιμή, δεν έχει ανθρώπινη υπόσταση και σε άλλες εποχές παντοδυναμίας τους, δεν έχει ούτε δικαίωμα ζωής. Τότε η χυδαιότητα υπερχειλίζει, ο σεξισμός κι ο ρατσισμός είναι αποδεκτά όπλα απέναντι στον αντίπαλο. Τότε οι αριστερές διανοούμενες, δημοσιογράφοι ή απλοί σχολιαστές, γίνονται μια χαρά εμπαθείς Κατίνες, χρησιμοποιούν όλα αυτά που καταδικάζουν μετά βδελυγμίας κι οι εξίσου «ηθικά ανώτεροι» αριστεροί άντρες συμμετέχουν στο λυντσάρισμα ή απλά κάνουν την σταλινική πάπια.

Πάντως όλο αυτό ήταν χρήσιμο. Είδαμε γι’ άλλη μια φορά να πέφτει το προσωπείο της υποκρισίας μιας παρακμιακής νομενκλατούρας που και ηθικά κατώτερη είναι και ρατσιστική και σεξιστική. Στην ίδια κατηγορία με το φασιστοειδές «δεν πουλάω νερό σε μπάτσους»…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΟΥΚ avatar
    ΟΥΚ 22/11/2014 08:21:14

    Αααχαχαχαχα!!! Γυαλιά-φανάρια από Scania Intercooler συρόμενο! Κλαίω ρε φίλε! Αυτό όμως που πραγματικά με προβληματίζει είναι ότι όλη αυτή η παρδαλή, όπως τη χαρακτηρίζεις, αριστερά που αντιπροσωπεύει ο ΣΥΡΙΖΑ έχει απήχηση. Ο "δεν πουλάω νερό σε μπάτσους" μπετόβλακας, αισθάνεται ότι κάνει την μικρή, προσωπική του επανάσταση. Αυτό δείχνει ότι σαν τρόπος σκέψης, σαν στάση ζώης, η ιδεολογία η παρδαλή, των 2 μέτρων και σταθμών του ΣΥΡΙΖΑ, έχει ρίζες. Εξ ου και τα δημοσκοπικά του αποτελέσματα. Ότι και να του πεις ενός τέτοιου τύπου, αυτός θα εξακολουθεί ακράδαντα να πιστεύει ότι με τέτοιες συμπεριφορές συμβάλλει στο γενικότερο καλό, όπως αυτός το αντιλαμβάνεται. Πώς αλλάζει αυτό φίλε μου; Πάλι καταλήγουμε στην Παιδεία. Η οποία από "Εθνική" έγινε απλά "παιδεία" και εδώ και χρόνια παράγει τέτοιου είδους πολίτες. Ζήτω η επανάσταση λοιπόν! Η επανάσταση του μπετόβλακα...

    • cielo avatar
      cielo @ ΟΥΚ 22/11/2014 12:56:17

      Συμφωνω με οσα λετε, απλως θελω να επισημανω οτι Παιδεια στην χωρα μας δεν εχουμε πια εδω και δεκαετιες. Παιδεια ειναι μια ευρεια εννοια που περιλαμβανει, περαν του γνωστικου σκελους, και ηθος και αξιες. Το σχολειο οφειλει να λειτουργει συμπληρωματικα της οικογενειας η οποια οφειλει να δινει τις βασεις σε αυτους τους τομεις. Δυστυχως το μονο που εχουμε πλεον ειναι μια τραγικα ελλιπης εκπαιδευση και τιποτε αλλο.

      • ΟΥΚ avatar
        ΟΥΚ @ cielo 22/11/2014 20:31:03

        Θα συμφωνήσω μαζί σας. Ουσιαστικά πρόκειται περί αλυσίδας ή κύκλου. Εάν οι γονείς δεν έχουν παιδεία, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, δεν θα ενσταλάξουν τις σωστές αρχές και αξίες ούτε στα παιδιά τους, τα οποία από το σχολείο δε θα λάβουν αυτά τα οποία μία ανθρωποκεντρική και εθνική παιδεία θα οφείλε να τους δώσει και πάει λέγοντας.

  2. Γιάννης Κιαπέκος avatar
    Γιάννης Κιαπέκος 22/11/2014 08:21:21

    «Οι όμορφες δεξιές είναι ηλίθιες» Ο χαρακτηρισμός "ηλίθιες" δεν πηγάζει ούτε από το όμορφες ούτε από το δεξιές. Απόδειξη αυτού είναι η κυρία Ε.Ράπτη η οποία αν και δεξιά και όμορφη ουδείς διανοήθηκε ποτέ να την αποκαλέσει ηλίθια. Για την περί ης ο λόγος μοντέλα , πρώτον το κείμενο δεν υπάρχει περίπτωση να είναι δικό της (μπορώ να το αποδείξω) και δεύτερον παραποιεί τα γεγονότα υιοθετώντας την άποψη ότι δεν υπήρχαν γενικώς νεκροί στα γεγονότα του πολυτεχνείου. Επίσης δε μπορώ να καταλάβω πως κάποια η ο οποία δεν είχε γεννηθεί τότε , να αναφέρεται σε πραγματικά περιστατικά που μόνο όποιος (α) ήταν παρών (ούσα) μπορεί να πιστοποιήσει. Στην αρχή του άρθρου αναφέρεται απαξιωτικά η λέξη ρατσισμός και σωστά. Όμως στο κείμενο που ακολουθεί, τα σχόλια για την Ζ.Κωνσταντοπούλου, η οποία ειρήσθω εν παρώδω είναι συνάδελφος του αρθρογράφου, αποτελούν τη επιτομή του ρατσισμού.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Γιάννης Κιαπέκος 22/11/2014 11:52:27

      Αυτοακυρώνεστε απο το προπαγανδιστικό ψεύδος που αναπαράγετε ως συριζαίϊκο αντηχείο. Η κ. Παπαγγελή δεν είπε πως γενικώς δεν υπήρξαν νεκροί αλλά α) πως δεν υπήρξαν νεκροί εντός του χώρου (θυμάμαι κάτι γελοίους αριστερούς καθηγητές στο σχολείο να μας λένε για εκατοντάδες, που έλειωσε το τανκ και θέρισαν τα πολυβόλα), β) για την επί δεκαετίες επικυριαρχία της αριστεράς και γ) πως την χούντα δεν την έριξε το Πολυτεχνείο αλλά η κυπριακή τραγωδία. Και τα τρία είναι αληθή, με άλλα λόγια τα έχει γράψει ο Χρύσανθος κι εγώ κατ' επανάληψη. Δεν θα γίνουμε ανιστόρητοι σαν εσάς για να σας αρέσουμε. Η θρασεία και χωρίς μέτρο πολιτική συμπεριφορά δεν μπορεί να έχει άλλοθι το φύλο. Όποιος θέλει να είναι εκτός κριτικής ας κάτσει σπίτι του. Τα σχόλια μου είναι επιεική για τέτοια συμπεριφορά και όλως άσχετα με την επαγγελματική ιδιότητα. Κι αν το θέλετε, εμένα και στην πολιτική και στην δικηγορία δεν με βάλανε οι πλάτες του μπαμπά μου, δεν έχουμε σχεδόν τίποτα κοινό,

      • Γιάννης Κιαπέκος avatar
        Γιάννης Κιαπέκος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 23/11/2014 11:03:27

        Επειδή "υπάρχει" πρόβλημα με τις αναρτήσεις μου μήπως θα θέλατε να σχολιάσετε το τελευταίο "μανιφέστο" της προστατευομένης σας «Θαυμάζω την Θάτσερ» ;

  3. Τσιριγώτης avatar
    Τσιριγώτης 22/11/2014 08:39:51

    Φαήλο,καλές οι απαντήσεις των συντρόφων της δια της νοηματικής,αλλά θα είχε εξίσου μεγάλο ενδιαφέρον αν θα μπορούσε με τρόπο και πολύ διακριτικά κάποιος να ρωτήσει τον άντρα της πώς την αντέχει. Ιδίως όταν χτυπά το πρωΐ το ξυπνητήρι και ανοίγει τα μάτια του...

    • Πάρης ο όμορφος avatar
      Πάρης ο όμορφος @ Τσιριγώτης 22/11/2014 16:28:04

      Εσύ βρε, μην υπογράφεις από μετριοφροσύνη ως ...Τσιριγώτης! Αποκαλύψου επί τέλους! Με αυτή την μεγαλειώδη σου σιγουριά, θα πρέπει να είσαι οπωσδήποτε, τουλάχιστον ένα σπάνιο και ανεκτίμητο ....κράμα Σάκη Ρουβά, με πολύ από Αντώνη Βλοντάκη!!!! Ομορφάντρα μας!! Τρομάρα σου....

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Πάρης ο όμορφος 22/11/2014 17:52:19

        Το ''Τσιριγώτης'' κύριε,βγαίνει από το Τσιρίγο που είναι το άλλο όνομα των Κυθήρων. Αν ήσουν πιό παλιός εδώ μέσα,θα με είχες δεί να υπογράφω κι έτσι,όπως και με το μικρό μου όνομα. Κι επίσης αν δε βιαζόσουν τόσο να με κατακρίνεις,θα έβλεπες παρακάτω το σχόλιό μου με το ψευδώνυμο που με έχετε συνηθίσει. Έχω τις απόψεις μου όπως και ο καθένας τις δικές του και δεν συνηθίζω ποτέ να κρύβομαι. Ευχαριστώ πάντως για τα καλά σου λόγια. Θανάσης Τ.

        • Πάρης ο όμορφος avatar
          Πάρης ο όμορφος @ Κυθήριος 22/11/2014 19:16:55

          Δεν με ενδιαφέρει φίλε μου με πόσα και με ποιά nicks επιθυμείς να υπογράφεις. Oύτε σε ...παρακολουθώ καθημερινά και μόνιμα. Με ενδιαφέρει μόνο το συγκεκριμένο σχόλιό σου. Εγώ απάντησα λοιπόν σε κάποιον που σχολιάζει αρνητικά-σεξιστικά και κακόμοιρα την εμφάνιση ενός συνανθρώπου του. Είτε σε λένε Σάμιο, είτε Κρητικό, είτε Χανιώτη, για να δικαιούσαι να κάνεις φτηνά σχόλια του είδους, θα πρέπει να διαθέτεις -επιμένω- την άψογη κορμοστασιά του Σάκη Ρουβά και το θεϊκό πρόσωπο του Αντώνη Βλοντάκη, τουλάχιστον! Διαφορετικά, μπορούμε να υποθέσουμε οτι και η δική σου γυναίκα μάλλον θα τρομάζει όταν ξυπνάει το πρωϊ και σε βλέπει, άρα ξέρεις για ποιό πράγμα μας μιλάς. Ευχαριστώ που με κατάλαβες. Πάρης Χ.

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Πάρης ο όμορφος 22/11/2014 19:55:39

            Αν δεν σ' ενδιαφέρει με ποιά nicks υπογράφω,πρός τί τότε η ειρωνεία που υπέγραψα ως Τσιριγώτης; Απ' ό,τι κατάλαβα,πρέπει να σε πείραξε η τελευταία πρότασή μου.Αν ενόχλησε την παίρνω πίσω και ζητώ συγνώμη πρώτα από την κ.Κωνσταντοπούλου και ύστερα από εσένα και από όλους σας. Δεν έχω βέβαια την όμορφη εμφάνιση του Ρουβά ή του Βλοντάκη,μάλλον πρός το αντίθετο θα έλεγα,αλλά τότε,γιατί σχολιάζεις μόνο μια δική μου έκφραση ενώ δεν ευαισθητοποιήθηκες με τίποτα από όσα έγραψε ο Φαήλος για τη Ζωή; Υ.Γ. : Συνεχίζω όμως να μην καταλαβαίνω,γιατί όταν κάνουμε διάλογο έστω και διαδικτυακό,να πρέπει να χρησιμοποιούμε προσβλητικές εκφράσεις και ειρωνείες μεταξύ μας...

          • ΙΚΟ avatar
            ΙΚΟ @ Κυθήριος 22/11/2014 21:11:45

            Έχεις μασήσει. Think, think... think, που λέει και η διαφήμιση.

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ ΙΚΟ 22/11/2014 21:21:41

            Δε ξεκινάω όμως εγώ ΠΟΤΕ...

          • ΙΚΟ avatar
            ΙΚΟ @ Κυθήριος 22/11/2014 21:34:10

            Υπάρχει σύστημα.

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ ΙΚΟ 22/11/2014 21:45:19

            Έτσι εξηγείται...

          • ΙΚΟ avatar
            ΙΚΟ @ Κυθήριος 22/11/2014 21:50:42

            Το αίτιο δεν έχει εξηγηθεί ακόμα. Μόνο υποθέσεις, μπορούμε να κάνουμε.

          • Πάρης ο όμορφος avatar
            Πάρης ο όμορφος @ Κυθήριος 22/11/2014 21:50:48

            Γιατί σχολιάζω τη δική σου έκφραση και όχι τα πολλά που λέει ο Φαήλος για τη Ζωή; Μα γιατί με τον Φαήλο ασχολήθηκαν μιά χαρά, καλύτερα από μένα πολλοί παρακάτω όπως είδα. Εσένα δεν σε ...επεσήμανε κανείς. Δεν ειρωνεύτηκα όμως το Τσιριγώτης. Υποννόησα οτι μπορούσες να υπογράψεις απ΄ευθείας ως ...Αντώνης Βλοντάκης, γιατί μπορεί και να ...ήσουν στ΄αλήθεια αφού τόλμησες να μιλήσεις τόσο υπεράνω και σκληρά για την εμφάνιση ενός ανθρώπου. Δεν είναι θέμα συγνώμης. Ζήτα συγνώμη από την Κωνσταντοοπούλου. Απλά απορώ, όταν εκφράζεται κανείς έτσι, τι είδους ικανοποίηση μπορεί να νιώθει; Γίνεται μιά ''παρέα'' δηλαδή με τον Φαήλο που ανοίγει το χορό, άρα ...ψηλώνει κι αυτός και συμμετέχει σε μιά γελοία παράσταση χωρίς να βλέπει πως υποτιμά τον εαυτό του προσπαθώντας να πλήξει τον Χ άγνωστό του; Μπορείς να το μας εξηγήσεις, αν δεν βαριέσαι να το εξηγήσεις πρώτα στον εαυτό σου;

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Πάρης ο όμορφος 22/11/2014 22:05:04

            Κοίταξε,έχεις δίκιο.Ειλικρινά,δε βαριέμαι να σου εξηγήσω,απλά έχεις δίκιο. Στο κάτω κάτω,κι εμένα θα με πείραζαν κάποιοι χαρακτηρισμοί,ασχέτως ότι εδώ μέσα κάποιοι μου έχουν προσάψει πολλά και δεν παραδέχονται όλοι τα λάθη τους... Και σε παρακαλώ,μή με τοποθετείς σαν ''παρέα'' του Φαήλου,όχι για μένα,αλλά διότι υποτιμάς εκείνον διότι εκείνος γράφει επώνυμα,ενώ εγώ στο κάτω κάτω γράφω ημιανώνυμα,αλλά και διότι εκείνος κάθεται,γράφει,δίνει βήμα(με το άρθρο του) εδώ στη συγκεκριμμένη ανάρτηση για να γράψουμε κι εσύ κι εγώ,και κάθεται και απαντάει και σχεδόν σε όλους...

          • Πάρης ο όμορφος avatar
            Πάρης ο όμορφος @ Κυθήριος 22/11/2014 22:20:49

            Ο Φαήλος μου είναι γενικά συμπαθής αν και διαφωνώ με τις ακραίες του τοποθετήσεις. Το '' σαν ''παρέα'' του Φαήλου'' δεν είναι προσβλητικό γι αυτόν, αντίθετα είναι ''κατηγορία'' προς εσάς όλους κι έχει το νόημα οτι τη χειρότερη κατά τη γνώμη μου στιγμή του Φαήλου, όταν χαμηλώνει το επίπεδο, γίνεστε ....γαλαρία και τον επηρεάζετε αρνητικά κρατώντας τον ''κάτω'', προσφέροντάς του μιάν ...επιβεβαίωση που δεν του κάνει καλό και δεν τη χρειάζεται. Είναι για άλλα, πιο σπουδαία και πολύ πιο σοβαρά. Τέλος πάντων, άποψή μου, ζητώ συγνώμη αν σου μίλησα ειρωνικά και σ΄ευχαριστώ που αναγνωρίζεις οτι ξεπέρασες κατά κάποιον τρόπο τη γραμμή του σεβασμού προς τους άλλους, όπως κι εσύ ο ίδιος την έχεις ορίσει.

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Πάρης ο όμορφος 22/11/2014 22:25:18

            Ok ,δεκτή,σ' ευχαριστώ.

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Πάρης ο όμορφος 22/11/2014 23:34:44

            Με συγκινεί το ενδιαφέρον σου κι η συμπάθεια σου για την ταπεινότητα μου, άμα ξαναδιάβαζες και το άρθρο μου και σχολίαζες την ουσία του κιόχι όσα φαντάζεσαι, τότε θα ήταν μέγκλα το πράγμα. Όποιος σεν αντέχει την σάτιρα και την σκληρή κριτική, ν΄αφήσει την πολιτική και να το ρίξει στην ικεμπάνα. Μια άγνωστη μου κοπέλα ειπε μια άποψη. Πέσανε όλοι και δη αρκετοί "προοδευτικοί" να την ξεσκίσουν χλευάζοντας την και βρίζοντας την γιατί πλην άλλων βιοπορίζεται ως μοντέλο και κάνοντας διαφημίσεις, αν και δεν είπε τίποτα ψευδές ή παράλογο. Η Κωνσταντοπούλου, που μπήκε στην πολιτική κυριλέ με τις πλάτες του μπαμπά, για την πολιτικά ελαφριά, ασυνάρτητη , εμπαθή και στα όρια του παραληρήματος συμπεριφορά της, όταν την επισημαίνουν την αλήθεια, επικαλείται πως προσβάλλουν την γυναικεία υπόσταση της. Κι εμείς τώρα πρέπει να χάφτουμε αυτή την γελοιότητα και να της χαριζόμαστε; Δεν θα πάρω. Είναι προφανής ο σεξισμός κι ο ρατσισμός απο την ανάποδη, γιατί η άλλη είναι α) δεξιά, β) μπάνικη και γ) τους χτύπησε το γόνατο με το σφυράκι. Αν δεν το κατάλαβες: ουδόλως υπολήπτομαι τους γόνους, σερνικούς, θηλυκούς, όμορφους ή άσχημους. Όταν δε συμπεριφέρονται ως περιφερόμενος καυγάς, χωρίς ιδεολογία, χωρίς αυτοδημιούργητη καταξίωση στον κόσμο της εργασίας, τότε, όπως λέγαμε στο στρατό "τραβάει η μάπα τους".

          • Πάρης ο όμορφος avatar
            Πάρης ο όμορφος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 23/11/2014 10:06:35

            Το άρθρο σου Φαήλο το διάβασα πολύ προσεκτικά και κατέληξα για άλλη μια φορά στο λυπηρό συμπέρασμα, ότι άδικα σπαταλάς τις δυνάμεις σου και υποτιμάς τις ικανότητές σου εκφραζόμενος εσύ πρώτα με το πρόσχημα της επιστροφής της υποτιθέμενης προσβολής των ιντερνετοτραμπούκων προς την Οννεδίτισα, σεξιστικά, ρατσιστικά και δυστυχώς και υποκριτικά. Πολιτική, σάτιρα και σκληρή κριτική δεν είναι η προσπάθεια απαξίωσης της πολιτικής αντιπάλου - ‘’γόνου’’ που δεν μας εξυπηρετεί το …ταπεραμέντο της, ούτε και μπορεί να χρωματιστεί με την αθωωτική εσάνς του δικαίου, ό τάχα …ταξικός και ηθικίστικος αγών ενάντια στους ‘’με τις πλάτες του μπαμπά’’ ωθούμενους στην επαγγελματική και πολιτική σκηνή. Η κ. Κωνσταντοπούλου είναι μία πλήρως καταρτισμένη νομικός, με γνώσεις, ταλέντο και ικανότητες που σπάνια συναντώνται στη Βουλή των Ελλήνων. Δεν ευθύνεται που έτυχε να έρθει στον κόσμο από έναν επιτυχημένο επαγγελματικά και οικονομικά πατέρα, ο πατέρας καθενός μας, μας πρόσφερε ό,τι περισσότερο μπορούσε. Αυτή απλά, ήταν λίγο πιο τυχερή και δεν χρειάστηκε να ξεκινήσει από το μηδέν. Η αξία της όμως αντικειμενικά στο επάγγελμά της δεν αμφισβητείται, παρά μόνο από εμπαθείς και φθονερούς. Αυτοί και της επιτίθενται, ματαιοπονώντας. Ξέρω ότι δεν θα σε πείσω, ωστόσο θα κλείσω λέγοντάς σου αυτό που επιμένεις να μη θες να καταλάβεις αν και το έχεις πληρώσει ακριβά (κι εμείς ακόμη ακριβότερα). Όποιος μπορεί να πετάξει αεροπλάνα, δεν χάνει την ώρα του στα …πατίνια.

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Πάρης ο όμορφος 23/11/2014 10:19:19

            Ζωή; Εσύ είσαι ρε ψυχή;

          • Yet avatar
            Yet @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 23/11/2014 16:59:28

            Κι όμως Φαήλο, σκέψου λίγο αυτό που σου λεει ο Πάρης, με αγάπη το λέει πιστεύω και μάλλον κάπου έχει δίκιο : ''Όποιος μπορεί να πετάξει αεροπλάνα, δεν χάνει την ώρα του στα …πατίνια.''

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 22/11/2014 09:49:55

    Ποτέ κανένα κομμουνιστικό κόμμα όσο ακραίο και αδιάλλακτο να είναι δεν θα καταφέρει να επιβάλλει την ισότητα ανάμεσα στις όμορφες και τις άσχημες γυναίκες. Οι νόμοι της φύσεως δεν παραβιάζονται.

    • Η επόμενη κίνηση avatar
      Η επόμενη κίνηση @ ψυχραιμια 22/11/2014 09:57:56

      ...Όπως δε θα μπορέσει ποτέ και κανένα ακραίο νεοφιλελεύθερο λαϊκίστικο ...καθεστώς, να επιβάλλει την ισότητα ανάμεσα στους μίζερους φτωχο@@νέδες άνδρες και τους αεράτους, πολυτάλαντους πλουσίους πρίγκιπες!! Οι νόμοι του καπιταλισμού, δεν παραβιάζονται.

    • dexi_half avatar
      dexi_half @ ψυχραιμια 22/11/2014 13:48:26

      O Αριστοτέλης την ομορφιά την ονομάζει "αγαθό" , προϋπόθεση της ευτυχίας.

  5. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 22/11/2014 09:56:08

    Καλ0 θα ηταν για συμπεριφ0ρες τυπ0υ Κωνσταντ0π0υλ0υ και Μακρη -απ0 καθαρα ανθρωπιν0 επιπεδ0- να εχ0υμε καπ0ιες επιφυλαζεις ,αυτη η παραληρηματικη συμπεριφ0ρα μπ0ρει να κρυβει κατι τ0 0π0ι0 πραγματικα να χρηζει β0ηθειας,μην ειμαστε απ0λυτ0ι λυπαμαι για την εικ0να τ0υ κειμεν0υ τ0 πληκτρ0λ0γι0 θνησκει

  6. Ιωάννης Σουλιώτης avatar
    Ιωάννης Σουλιώτης 22/11/2014 09:59:51

    Εξαιρετικά εύστοχη η πρόταση για ένταξη στο σχολείο ανορθόδοξου πολέμου. Να υιοθετηθεί άμεσα!!! ως η τελική δοκιμασία πριν την επιτυχή αποφοίτηση. Τρομερός "εκπαιδευτής" η Ζωούλα. Οι εκπαιδευόμενοι βουλευτές στην βάσανο της καρτερίας πρέπει να αλλάξουν τακτική, αλλά στερούνται ευφυούς αριστοφανικού πνεύματος. Βεβαίως ισχύει το "έξω από τον χορό πολλά τραγούδια λες". Να ερωτηθεί ο σύζυγος ποία τακτική αντιμετώπισης ακολουθεί, άλλως να "υποκλαπεί" η μέθοδός του. Ιωάννης Σουλιώτης

  7. Οδυσσέας Δ. avatar
    Οδυσσέας Δ. 22/11/2014 10:09:04

    Mεγαλυτεροι ρατσιστές και υποκριτές απο αυτά τα φασιστοειδή Σταλινικά αποβράσματα ΠασοκοΣυριζα και λιγο απο Ανταρσύα και λοιπους "δημοκρατικους στρατους" δεν υπάρχουν. Ελέγχουν τη δημόσια ζωή, ελέγχουν τα μίντια τώρα θελουν να ελέγχουν και τη σκέψη μας. -Μάνα κάνω Επανάσταση!! Δεν πουλάω νερό στους μπάτσους.
    -Αμ δεν κάνεις Επανάσταση. ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ ΕΙΣΑΙ

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Οδυσσέας Δ. 22/11/2014 12:32:08

      Σωστός όσο δεν πάει!

  8. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 22/11/2014 10:38:27

    1)‘’...αυτό που γίνεται κάθε τόσο με την Ζωή Κωνσταντοπούλου του Νίκου του Ανανικού,’’ - Δε νομίζω πως είναι πολύ δημοκρατικό να χρεώνετε εξ αντιπάθειας ….οικογενειακή ευθύνη με το καλημέρα του άρθρου σας. 2)’’Ο Μαρκογιαννάκης κι ο Υψηλάντης, είμαι σίγουρος, πως αν ήσαν νεότεροι θα ένοιωθαν την παρόρμηση να φύγουν στην Λεγεώνα των Ξένων, να γλυτώσουν και να ξεκινήσουν μια άλλη ζωή στην Γαλλική Γουϊάννα ή στο Τζιμπουτί’’ - Αν μία βουλευτής σαν την κυρία Κωνσταντοπούλου καταφέρνει με τις γνώσεις και τοστυλ της …νταβραντισμένης (όπως λέτε) επίμονης υψιφώνου να ….εκτροχιάσει ….τόσο γενναίους και ευγενείς άνδρες όπως οι κ.κ.Μαρκογιαννάκης-Υψηλάντης (και όχι μόνο), τότε για σκεφτείτε, πως αν αυτός είναι ο σκοπόςτης, τον πετυχαίνει στο ακέραιο! Τις γνώσεις της επί του αντικειμένου της, όπως και την ευφράδεια, δεν μπορεί κανείς να τα αμφισβητήσει, γι αυτό γαντζώνονται όλοι (ακόμη και αυτοί που δεν θα έπρεπε να μιλούν για …σχοινί στο σπίτι του κρεμασμένου), από την μη …αέρινη τάχα …εμφάνιση και την επιθετική της τακτική. Ένας ΑΝΔΡΑΣ έξυπνος, ευγενής και ευφυής, μια χαρά μπορεί να ‘’κουλαντρίσει’’ και να αντιμετωπίσει με επιχειρήματα μια (ακόμη και) πιο έξυπνη απ΄αυτόν γυναίκα, με τον τρόπο που πάντα διαθέτει ο ικανός και μάγκας ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ. Τι να γίνει; Οι ευρισκόμενοι εν διανοητική αδυναμία ανασφαλείς άνδρες, ας καταπιούν τον πολυτραυματία ψωροεγωϊσμό τους και ας φροντίσουν να μην κατρακυλούν στο άθλιο επίπεδο της απογοητευμένης από τον εαυτό της ‘’Κατινίτσας’’, που όλοι απολαύσαμε και προσφάτως ακόμη. Ας γίνουν καλύτεροι, ώστε να μπορούν να αντιμετωπίζουν την κάθε επιθετική συμπεριφορά που τους ταράζει, με τρόπο που να μην αποκαλύπτει τόσο εμφανώς, τη μικρότητά τους….. - 3)’’ Έχω κι εγώ κάνει πλάκα με την αστεία ή προκλητική εμφάνιση κάποιων αλλά όταν κρίνω τις απόψεις τους, ουδόλως με απασχολεί το φύλο ή η εμφάνιση τους, εκτός εάν η άποψη τους καθίσταται αυτοδικαίως ευτράπελη.’’ - Μπαααα, δε νομίζω πως είστε …ακριβής. Την προσέχετε και την ...εμφάνιση και χαρακτηρίζετε και τους άλλους μάλιστα από αυτήν, προκειμένου να αποδυναμώσετε και να απαξιώσετε τις θέσεις και τη σοβαρότητά τους. Απλά σας ενοχλεί όταν το ίδιο κάνουν οι αναλόγως μ΄εσάς σκεπτόμενοι ’’αναρχοάπλυτοι, ψευτοαριστεροί υποκριτές’’ Ας θυμηθούμε πως αποκαλέσατε τον κ. Γ.Κυρίτση επειδή σας ...ζόρισε σε μιά λεκτική αναμέτρηση : n''Κρανιδιώτης : Τώρα λοιπόν που πρόσεξα το μπλουζάκι του γεροφρικιού της "Αυγής", σας λέω πως δεν είναι κουκουλοφόρος στη στάμπα. Είναι ο "κομμαντάντε Μάρκος"….Οι εγχώριοι ψευτοπροοδευτικοί χλέμπουρες των Εξαρχείων και του Κολωνακίου έχουν τόση σχέση με αυτούς, όση εγώ με την πυρηνική φυσική.
    Ο Κυρίτσης το πιο ζόρικο πράγμα που έχει αντιμετωπίσει είναι το δίλημμα "κανέλα ή τριμμένη σοκολάτα στον καπουτσίνο;". - Ε, δεν το λες και …ψύχραιμη, αντικειμενική και μη …ρατσιστική παρατήρηση, ούτε σοβαρή πολιτική αντιπαράθεση μετ΄επιχειρημάτων !! 4) ‘’Ποιό είναι λοιπόν το συμπέρασμα, αυτό που βγάζει μάτι και φαίνεται από το βουνό γι’ άλλη μια φορά; Οι όμορφες δεξιές είναι ηλίθιες, που τολμάνε και μιλούν, τα αριστερά μπάζα είναι η κρεμ ντε λα κρεμ της διανόησης και της πολιτικής.’’ - Όοοοοχι κύριε Κρανιδιώτη μου. Το συμπέρασμα, δεν είναι αυτό που σας εξυπηρετεί. Είναι άλλο. Οι γυναίκες και οι άνδρες, είτε είναι όμορφοι, είτε άσχημοι, είτε χονδροί, είτε αδύνατοι, είτε αριστεροί είτε δεξιοί, όταν με τη συμπεριφορά τους ή τα λεγόμενά τους καταλήξουν στο στόχαστρο των πλέον μίζερων και αναξιοπρεπών από τους τάχα ‘’ιδεολογικούς αντιπάλους ‘’ τους, θα λοιδορηθούν και θα κανιβαλιστούν, ο καθένας ανάλογα με το …αδύνατο σημείο που οι ‘’οχτροί’’…ανακαλύπτουν. Η καφροσύνη, ο σεξισμός, η αναξιοπρέπεια, η Κατινιά δεν είναι ειδικό ….προνόμιο των αριστερών, ούτε των δεξιών. Είναι αποκλειστικό χαρακτηριστικό των κομπλεξικών, ακαλλιέργητων, εμπαθών, φασιζόντων ανεγκέφαλων φανατικών, ό,που και αν βρίσκουν ….μετερίζι και κάλυψη όλοι αυτοί. Οι χουλιγκάνοι πλέμπουρες δυστυχώς, είναι παντού! Μην προσπαθείτε ματαίως όμως και με τόσο παιδαριώδη τρόπο να …εκχωρήσετε τα ελαττώματα που κοσμούν την ενίοτε άξεστη ανθρώπινη φύση, αποκλειστικώς στην Αριστερά. Διαθέτει και η Δεξιά και η ακροδεξιά, και ολόκληρη η Ελληνική κοινωνία δυστυχώς, στρατιές ολόκληρες ασεβών και αναξιοπρεπών αμόρφωτων ανθρώπων. Υ.Γ : Η όμορφη, αδύνατη και παντελώς άσχετη με την πολιτική κ.Παπαγγελή, εξέφρασε την ανιστόρητη άποψή της και θα έπρεπε να την κατακρίνουν ελεύθερα όσοι διαφωνούσαν, αποκλειστικά γι αυτήν. Ούτε για τις…διαστάσεις της, ούτε για τα όμορφά της τα μάτια. Η δωρική, εύσωμη, αλλά πλήρως καταρτισμένη στα Νομικά κ. Κωνσταντοπούλου, εκφράζεται με τον συγκεκριμένο τρόπο που μπορεί, και θα πρέπει να περιορίζεται όποιος επιθυμεί να είναι σοβαρός, στο να την αντιμετωπίζει με αντιεπιχειρήματα. Ούτε για τα …ντεσιμπέλ της φωνής της, ούτε για το νούμερο της φούστας της είναι ...υπόλογη. Ας προσπαθήσουμε λοιπόν να μην είμαστε ούτε μεροληπτικοί ούτε υποκριτές εμείς οι ίδιοι πρώτα απ΄όλα και μετά, κριτικάρουμε γενικώς και τους άλλους…. Καλημέρα σας.

    • ΟΥΚ avatar
      ΟΥΚ @ Άλυτη Εξίσωση 22/11/2014 10:57:53

      Δηλαδή κατά την άποψή σας, για να είναι κανείς "σχετικός" με την πολιτική θα πρέπει να παπαγαλίζει τις mainstream αρλούμπες με τις οποίες έχουν υποστεί πλύση εγκεφάλου γενεές και γενεές ελληνοπαίδων της μεταπολίτευσης; Εάν δηλαδή διαβάσει και καταλήξει στο συμπέρασμα ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι αλλά αλλιώς, αυτόματα καθίσταται "άσχετος με την πολιτική";

      • Άλυτη Εξίσωση avatar
        Άλυτη Εξίσωση @ ΟΥΚ 22/11/2014 16:01:34

        Κύριε, ''εάν διαβάσει'', κατανοήσει, αισθανθεί, είναι βέβαιο πως άσχετα με την προσωπική της άποψη, θα φροντίζει να είναι πολύ προσεκτική στις εκφράσεις της και θα προσεγγίζει με τoν απαιτούμενο σεβασμό, οτιδήποτε καταφανώς την υπερβαίνει.

    • Μεγάλες στιγμές. avatar
      Μεγάλες στιγμές. @ Άλυτη Εξίσωση 22/11/2014 11:03:03

      Τι αντιεπιχειρήματα να έχεις και να πως να αντιμετωπίσεις κάποιον που κάνει σε επιτροπή της Βουλής ερωτηση που διαρκεί 45 λεπτά;Στις άλλες παρατηρήσεις σου,σε πολλά θα συμφωνούσα αλλά πρέπει να παραδεχτείς οτι είναι υπερβολική

      • Άλυτη Εξίσωση avatar
        Άλυτη Εξίσωση @ Μεγάλες στιγμές. 22/11/2014 16:12:56

        :-) Δε χωρά αμφιβολία οτι για τους οκνηρούς, τους πρόχειρους και τσαπατσούληδες εθνοπατέρες της συμφοράς που υπογράφουν αδιακρίτως τα πάντα αρκεί να...ξεμπερδεύουν και να εισπράττουν, αυτή που επισημαίνετε, θα είναι σίγουρα μία ιδιαιτέρως επίπονη δοκιμασία! Τόσο μάλιστα επίπονη, που χάνουν την ψυχραιμία τους (μάλλον θα έχουν κανονίσει κάτι πιο ...σημαντικό να κάνουν από το να συμμετέχουν σε βαρετές -αμειβόμενες;- παλιοεπιτροπές) και εξευτελίζονται κάτω από την ...αφόρητη ψυχολογική πίεση..... Δεν έχουν δικαιολογία αγαπητέ. Αν δεν αντέχουν, ας μη συμμετέχουν στην επιτροπή που τους...κουράζει. Κλόουν δεν γίνεσαι, άμα δεν διαθέτεις τις ...προδιαγραφές.

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Άλυτη Εξίσωση 22/11/2014 18:02:30

          Τα 45 λεπτά παραληρηματικής εμπάθειας, σχοινοτενούς μπουρδολογίας, ενίοτε στα όρια της υστερίας, δεν σε χαλάνε, ε; Τα θεωρείς αποδεκτή συμπεριφορά.

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 22/11/2014 18:37:38

            Τα 45 λεπτά υποβολής ερώτησης σε Επιτροπή, αν είναι κάτι αντικανονικό, ας το αντιμετωπίσουν οι...κουρασμένοι διαμαρτυρόμενοι τεμπελχαναίοι, μέσω του κανονισμού που ορίζει το αρμόζον και το μη αρμόζον της λειτουργίας των Επιτροπών αυτών. Αν δεν υπάρχει απαγόρευση και περιορισμός στη διάρκεια της αγόρευσης του υποβάλλοντος το ερώτημα, ας αυτοσυγκρατηθούν οι αρρενωποί αυτοί φωστήρες που δεν ανέχονται μύγα (μη τροϊκανή) στο σπαθί τους :-), γιατί το αντίθετο, η ολίσθιση στην υβριστική υστερία δηλαδή, προδίδει τη δική τους ψυχική αστάθεια.

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Άλυτη Εξίσωση 22/11/2014 20:05:17

            Γιατίποιείσαι την νήσσαν; Σημασία δεν έχει μόνο η διαρκεια αλλά και το τι λες και πως το λες. Η κυρία αερολογεί με εμπαθές ύφος, τέρμα τον ήχο και μαλώνεισυνεχώς. Τι δεν καταλαβαίνεις;

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 22/11/2014 20:52:01

            Εγώ αναγνωρίζω το δικαίωμα στον καθένα να λέει ό,τι πιστεύει, με το ύφος που διαθέτει και την ένταση που επιλέγει. Εσείς όχι ε; Μπορείτε λοιπόν να επιχειρήσετε να περιορίσετε αποκλειστικώς όσους πείθετε και να επιβάλλετε σε όσους ''ελέγχετε'' να ακολουθούν τους ρυθμούς σας. Όσο για το ότι ''μαλώνει συνεχώς'' δεν παίζει, γιατί για να μαλώσεις, χρειάζονται τουλάχιστον δύο. Αυτός που χάνει την αυτοκυριαρχία του και παρεκτρέπεται, φέρει και την απόλυτη ευθύνη της συμπεριφοράς του. Δικαιολογίες δεν υπάρχουν, όπως δεν έχει δικαιολογία κι ο ...βιαστής, που προφασίζεται το τολμηρό ντύσιμο του θύματος ως αίτιο για την πράξη του. Όπως δεν δικαιολογείται ο Κασιδιάρης για τα χαστούκια στην Κανέλλη ας πούμε..... Είναι η ίδια λογική, με διαφορετικά πρόσωπα κι αλλάζουν μόνο οι εξωτερικές εκδηλώσεις. Η μία βία είναι λεκτική κι η άλλη καταλήγει και σε σωματική.

          • ΚΩΣΤΑΣ Π. avatar
            ΚΩΣΤΑΣ Π. @ Άλυτη Εξίσωση 22/11/2014 21:15:44

            ΚΕΝΤΑΣ!!! αγαπητή Αλ.Εξ.

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Άλυτη Εξίσωση 22/11/2014 23:42:33

            Λεκτική βία είναι η συμπεριφορά της. Αν το κάνεις στο δικαστήριο, τότε θα σου αφαιρεθεί ο λόγος, θα σε αποβάλλουν από την αίθουσα, αν δεν συλληφθείς κιόλας. Έχεις πολύ παράξενη αντίληψη για τα όρια αλλά αυτά υπάρχουν και δεν τα καθορίζει ο καθ΄ένας προσωπικά. Πολύ σωστά λοιπόν οι συνάδελφοι της καυτηριάζουν την φαιδρή και αντιδημοκρατική συμπεριφορά της, που στην ουσία στερεί τον λόγο από τους συναδέλφους της και υπονομεύει διαλυτικά την κοινοβουλευτική λειτουργία. Ούτε στο δικαστήριο, ούτε στην Βουλή μπορεί οποιοσδήποτε να βγάζει τα απωθημένα του όπως κι όσο θέλει. Το γεγονός πως από τους 300 μόνο με αυτήν συμβαίνει αυτό που συμβαίνει, θα έπρεπε να σε προβληματίσει και κάνει καζούρα στα επιχειρήματα σου.

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 23/11/2014 05:53:55

            Λεκτική βία κύριε, είναι οι προσβλητικές εκφράσεις του κάθε τραχανοπλαγιά πολιτικάντη που έχει το θράσος να μας κοροϊδεύει κι όλας αναφωνώντας μεταξύ των κλασσικών για το ...χαρακτήρα του «άντε μωρή από δώ'', ''είσαι τραμπούκα'' κ.λπ και το αμίμητο : ''Εμείς δεν είμαστε τσουτσέκια κανενός'' !!! Εδώ γελάμε! Πόσοι Έλληνες αλήθεια το πιστεύουν αυτό; Όσο για το οτι ''στερεί τον λόγο από τους συναδέλφους της και υπονομεύει διαλυτικά την κοινοβουλευτική λειτουργία'', πρώτον υπάρχουν κανονισμοί για τις συνεδριάσεις των Επιτροπών και της κοινοβουλευτικής λειτουργίας και ας τηρηθούν (να ορισθεί αν δεν υπάρχει και χρονικό όριο αγόρευσης) και δεύτερον, η ...φιλοτιμία και η ιδιαίτερη ...ευαισθησία των χαραμοφάηδων βουλευτών σχετικά με την ....κοινοβουλευτική λειτουργία είναι σε όλους μας πλέον γνωστές, δεν χρειάζονται υπογράμμιση και αποδεικνύονται από τις άδειες συνήθως θέσεις στην αίθουσα των συνεδριάσεων, από το άκριτο και ...αδιάβαστο ''ναι σε όλα'' τους και από την ιδιοτελή, αδιάφορη και εξαρτημένη γενικά συμπεριφορά και πρακτική τους. Δεν είναι κατά τη γνώμη μου η ...κωλυσιεργία από πλευράς κ.Κωνσταντοπούλου που ...τάχα τους ''εξοργίζει''. Είναι η μικρότητα και η ανικανότητά τους που φωταγωγείται κι έτσι υστερικά ενστικτωδώς που αντιδρούν, φέρνουν τον εαυτό τους σε ακόμη πιο δύσκολη θέση κι εκτίθενται. Δεν πειράζει όμως, οι περισσότεροι από αυτούς, ....κοσμούν τον κοινοβουλευτικό κόσμο για τελευταία φορά. Ίσως μάλιστα αυτή η βεβαιότητα, να είναι και το μόνο αίτιο που τους καθιστά τόσο ...οξύθυμους. Η προσωπική τους τύχη, είναι το κύριο και αποκλειστικό ειλικρινές τους ενδιαφέρον. ''Το γεγονός πως από τους 300 μόνο με αυτήν συμβαίνει θα έπρεπε να σε προβληματίσει'' Το γεγονός οτι οι πλέον ...ευαίσθητοι και ιδιαίτερα ...ανυπόμονοι καυγατζήδες-υβριστές που κόπτονται για την ...απρόσκοπτη τάχα λειτουργία των Επιτροπών ανήκουν μόνιμα σε συγκεκριμένη παράταξη, δεν σας προβληματίζει καθόλου εσάς, ε ; Μας ...προβληματίζουν διαφορετικά ερεθίσματα τότε... Αυτό είναι το θέμα.....

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Άλυτη Εξίσωση 23/11/2014 06:34:35

            Ο κ.Ταμήλος εξάλλου, μας κοινοποίησε με δικά του εντελώς λόγια εδώ και πολύν καιρό τη ...φιλοσοφία των ανυστερόβουλων μελών, που απαρτίζουν αυτές τις τόσο ...δημιουργικές Επιτροπές : '' Η υποεπιτροπή δεν είναι αμειβόμενη'' είπε, "δεν είναι εδώ πανεπιστήμιο να μάθουμε εμείς τι συμβαίνει στο περιβάλλον! Δεν θα καθίσω να μάθω! Όποιος ξέρει, ξέρει... Να καθίσουμε να κάνουμε επιστημονική ανάλυση;". "Θα πληρωνόμαστε μια φορά το μήνα και θα ερχόμαστε κάθε εβδομάδα;" αναρωτήθηκε. Φαίνεται πως είχε σημαντικότερα πράγματα να κάνει καθώς είπε: "Να τελειώνουμε καμιά φορά!". Φως φανάρι λοιπόν.....

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Άλυτη Εξίσωση 23/11/2014 10:22:14

            ράκι, εργολαβία την πήρες την υπεράσπιση αλλά ατήχησες. Αυτοί που μας διαβάζουν, βλέπουν και τηλεόραση, βλέπουν Βουλή, οπότε τζάμπα κουρ΄ζεσαι. Ξέρουν!

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 23/11/2014 10:40:20

            Σας ενοχλεί τόσο πολύ που εκφράζω την άποψή μου που αισθάνεστε την ανάγκη να με ....κατηγορήσετε; Υπεράσπιση χρειάζονται οι ένοχοι. Και όλοι πλην των κομματικών φαντάρων, καταλαβαίνουν ποιοί είναι αυτοί.

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Άλυτη Εξίσωση 23/11/2014 12:51:02

            Το πληκτρολόγιο μου κάνει του κεφαλιού του. Αγαπητέ, τζάμπα ξοδεύεις χρόνο κι οξυγόνο. Η κυρία στον επόμενο καυγά που θα προκαλέσει με την αμετροεπή συμπεριφορά της θα γελοιοποιήσει όλα σου υα επιχειρήματα υπέρ της. ΆΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΑΥΤΌ ΤΟ ΘΈΜΑ. Της επιτίθενται γι' αυτά που κάνει και λέει με τρόπο καταχρηστικό , για να το πω επιεικως. Για το κυρίως θέμα δεν έχεις λέξη να πεις; Τα Χαζογκόμενα, γλάστρα. ηλίθια μοντέλα, δεν σε χαλάνε, ε;

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 23/11/2014 17:11:48

            ''Τα Χαζογκόμενα, γλάστρα. ηλίθια μοντέλα, δεν σε χαλάνε, ε;'' Αυτές οι εκφράσεις είπαμε παραπάνω, χαρακτηρίζουνε τους χουλιγκάνους πλέμπουρες. Δεν είναι δικαιολογία όμως αυτό, για να ''εκδικηθούμε'' με το να τους ...μοιάσουμε.

          • Νίκος Αργεάδης avatar
            Νίκος Αργεάδης @ Άλυτη Εξίσωση 22/11/2014 23:21:14

            "Άύτη εξπισωση" εδώ διαφωνώ μαζί σου. τα 45' δεν δικαιολγούν απολύτως τίποτα. Είναι κωλυσιεργία Αμερικάνικη, ξέρεις, όταν δεν θέλουν να περάσουν νομσχέδιο στην βουλή των αντιπροσώπων πχ. βγαίνει στο βήμα κάποιος και μιλάει επί ώρες -κυριολεκτικά!- μόνο και μόνο να περάσει η ώρα, να τελειώσει η συνεδρία και να φύγουν όλοι. Εγώ λέω και κατι άλλο: η κ. Κωνσταντοπούλου εκμεταλλευεται το φύλο της για να κατηγορεί ως σεξιστές όσους αντικρούουν τις θέσεις της που τις ταυτίζει, φευ!, με το φύλο της. Βασικά ο φαήλος λέει: Αν δεν αντέχει την ζέστη ας φύγει από την κουζίνα.

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Νίκος Αργεάδης 23/11/2014 06:08:47

            Αγαπητέ Νίκο Αργεάδη, ας τηρηθεί ο κανονισμός λειτουργίας των Επιτροπών και ας ορισθεί χρονικό όριο αγόρευσης μικρότερο από τα 45΄αν αυτό είναι το πρόβλημα. Τα ...κενά της νομοθεσίας και των κανονισμών, πάντα κάποιος θα τα ''εκμεταλλευθεί'' κατά βούληση. Οι Πρόεδροι λοιπόν, ας μεριμνήσουν. ''Εγώ λέω και κατι άλλο: η κ. Κωνσταντοπούλου εκμεταλλευεται το φύλο της για να κατηγορεί ως σεξιστές όσους αντικρούουν τις θέσεις της...'' Πείτε μου σε ποιό σημείο ακριβώς ασχολήθηκαν οι υβριστές του «άντε μωρή από δώ» και του «είσαι τραμπούκα», με την ουσία των θέσεών της. Ούτε μπορούν, ούτε καταλαβαίνουν, ούτε κι ενδιαφέρονται για τις ...θέσεις κανενός. Το μόνο που τους απασχολεί είναι η κομματική σύγκρουση σε λαϊκίστικο επίπεδο και το να ....ξεμπερδεύουν μία ώρα αρχίτερα από την υποχρέωση της Επιτροπής, για να πάνε στις πραγματικές...δουλειές τους, στο Κολωνάκι. Da capo ή Βιβλιοθήκη; Τέτοια τραγικά...διλήμματα τους βασανίζουν καθημερινώς..... :-)

          • Ανδρέας avatar
            Ανδρέας @ Άλυτη Εξίσωση 23/11/2014 18:07:31

            Ακριβώς όπως τα λέτε είναι Άλυτη Εξίσωση. Δεν μπορούν, βαριούνται να την αντιμετωπίσουν κι επειδή νομίζουν πως βρίσκονται και σε καφενείο, ξεκινάνε τις ύβρεις. Πραγματικά ας μας πει κάποιος, δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός στην τοποθέτηση των μελών των Επιτροπών; Ε, ας βάλουνε ένα 20άλεπτο το ανώτερο να τελειώνουμε. Διαφορετικά το κάνουν επίτηδες για να αποπροσανατολίζουν από την ουσία.

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Νίκος Αργεάδης 23/11/2014 10:25:15

            Αγαπητέ Νίκο, συνόψισες το νόημα του κειμένου μου σε λίγες προτάσειςς αλλά κι εσύ ματαιοπονείς. Οι εργολάβοι υπεράσπισης της Ζωής, θα κάνουν πως δεν καταλαβαίνυν.

          • Νίκος Αργεάδης avatar
            Νίκος Αργεάδης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 24/11/2014 01:27:38

            Αγαπητέ Φαήλε, το άρθρο σου εξηγεί με σαφήνεια γιατί παρεκτρέπεται η Κωνσταντοπούλου, και αυτό είναι διαφορετικό από την ουσία της παρέμβασής της. Αν χρειάζεται 45' ή και ώρες για να επικοινωνήσει, τότε έχει πρόβλημα. Το ανεξήγητο είναι ότι κάνουν πως δεν κατανοούν οι υπερασπιστές της γιατί επιτίθεσαι-δικαίως!- εναντίον της πρακτικής της.

          • Stormy Night avatar
            Stormy Night @ Νίκος Αργεάδης 24/11/2014 09:28:16

            Μιά χαρά κατανοούν τα πάντα οι διαφωνούντες με το πνεύμα του άρθρου του κ. Κρανιδιώτη και πολύ αναλυτικά και εμπεριστατωμένα σας το εξηγούν. Είναι που δεν (σας) συμφέρει να το καταλάβετε κύριοι. Τι άλλο να σας πει πια κανείς; Ας υπάρξει χροονικό όριο στις τοποθετήσεις κάθε μέλους Επιτροπής, να λυθεί το ...πρόβλημα. (Κάνετε οτι δεν το ...ακούτε;) Το πρόβλημά σας όμως, ειναι το πάθος των κομματικών υοστηρικτών, που δοκιμάζεται με την εμφανή υπεροχή της κ. Κωνσταντοπούλου κατά τις αντιπαραθέσεις επί της ουσίας, η οποία οφείλεται αποκλειστικώς στη συγκριτική διανοητική αδυναμία των ''αντιπάλων της'' κι αυτό, όσο και να την κατηγορήσει κανείς, καταλαβαίνουμε όλοι πως δεν γίνεται να αλλάξει. Όποιος έχει μάτια, βλέπει λοιπόν.

          • Νίκος Αργεάδης avatar
            Νίκος Αργεάδης @ Stormy Night 24/11/2014 14:40:43

            Εγώ τουλάχιστον δεν έχω κομματικό πρόβλημα. Το έχω ξαναπεί ότι Ο Φαήλος εστίασε στην διαδικασία της Κωνσταντοπούλου, όχι στην ουσία της ομιλίας της. Εσίς επιμένετε να ταυτίζετε την ουσία των λεγομένων της με τον τρόπο παρουσίασης, και κατ' επέκταση με το φύλο της. Η βασική-σεξιστική- θέση σας είναι ότι όσοι αντικρούουν την Κωνσταντοπούλου το κάνουν επειδή είναι γυναίκα. Εσίς μπορεί να το κάνετε, εγώ ΠΟΤΕ. Η Κωνσταντοπούλου έχει φέρει και σπουδαία θέματα αλλά με τον τρόπο της αποθεί ολους όσοι θα ήθελαν να την στηρίξουν. Εν κατακελίδι, δεν υπάγονται ΟΛΑ σε κάποιο κομματικό παιχνίδη μηδενικού αθροίσματος όπως το συνηθίζετε στην Ελλάδα. Τέλος, η Κωνσταντοπούλου, τις περισσότερες φορές, για να μην πω όλες, αντιδικει ακόμα και με τον εαυτό της. Συμφωνώ ότι οι κ.κ. της ΝΔ δεν πρέπει να χάνουν την ψυχραιμία τους και οι ύβρρεις δεν είναι τρόπος να περάσει κανείς ό,τι θέλει. Απλά οι ύβρεις τους αποτελούν σπυδαίο άλλοθι για οτιδήποτε. Βασικά, παίζουν το παιχνίδι της Κωνσταντοπούλου και δεν το παίρνουν χαμπάρι.

          • Νίκος Αργεάδης avatar
            Νίκος Αργεάδης @ Νίκος Αργεάδης 24/11/2014 14:46:13

            Αυτό το "εσίς" πολύ χτυπάει το μάτι, να μην θέλουν τα "ε" να μπούν από αυτό το πληκτρο(παρα)λόγιο.

          • Stormy Night avatar
            Stormy Night @ Νίκος Αργεάδης 24/11/2014 15:01:27

            '' Η βασική-σεξιστική- θέση σας είναι ότι όσοι αντικρούουν την Κωνσταντοπούλου το κάνουν επειδή είναι γυναίκα...'' Η δική μου η θέση; Λάθος κάνετε. Αυτή είναι η θέση όπου βασίστηκε ο κ. Κρανιδιώτης για να γράψει το άρθρο του. Μάλλον άλλον θα διαβάσατε. Η δική μου θέση είναι οτι η κ. Κωνσταντοπούλου είναι πολύ πιο ευφυής από αυτούς που την υβρίζουν - και την υβρίζουν όχι γιατί είναι γυναίκα (αν και σαν θρασύδειλοι που είναι, θα προσμετρούν οπωσδήποτε και την εξ ασφαλούς εξύβριση, μιας και αν πουν τα ίδια λόγια σε άνδρα, ρισκάρουν ....περισσότερα) , αλλά γιατί έχει επιχειρήματα, ικανότητα και διάθεση εργασίας μεγαλύτερη από αυτούς. Αν υπερβαίνει η κ. Κ το χρονικό όριο ομιλίας, όπως σε όλες τις συνεδριάσεις, συζητούν επί του διαδικαστικού, ψηφίζουν οι μετέχοντες και ορίζουν χρονικό όριο ομιλίας. Όλα λύνονται δημοκρατικά και τα υπόλοιπα είναι προφάσεις. Αν καταλάβατε πως δεν τοποθετούμαι με αποκλειστικό μου γνώμονα το φύλο αλλά την ευφυϊα, σε γενικές γραμμές, συμφωνούμε.

          • Νίκος Αργεάδης avatar
            Νίκος Αργεάδης @ Stormy Night 25/11/2014 00:01:02

            Τουλαχιστον η θέση ορισμένων, Ναι συμφωνούμε! Αλλά όσο αφορά στην διαδικασία (και όχι στηην ουσία της παρέμβασής της), ο Φαήλος έχει δίκιο και η Ζωή λάθος. Δεν βλεπω τα ονόματά σας ούτε στο φαϊρφοξ ούτε και στο κρόουμ.

          • Νίκος Αργεάδης avatar
            Νίκος Αργεάδης @ Stormy Night 25/11/2014 00:07:11

            Τουλαχιστον η θέση ορισμένων, Ναι συμφωνούμε! Αλλά όσο αφορά στην διαδικασία (και όχι στηην ουσία της παρέμβασής της), ο Φαήλος έχει δίκιο και η Ζωή λάθος. Δεν βλεπω τα ονόματά σας ούτε στο φαϊρφοξ ούτε και στο κρόουμ.

          • Stormy Night avatar
            Stormy Night @ Νίκος Αργεάδης 26/11/2014 12:34:48

            Ό,τι και να λέτε, ο Φαήλος έχει για μιά ακόμη φορά μη δίκιο. Τραβάει το πράγμα από τα μαλλιά για να υποστηρίξει τη λάθος σύγκριση Κωνσταντοπούλου-ΟΝΝΕΔίτισα και κανείς απ΄όσους παραπάνω αντικρούουν τα γραφόμενά του δεν έθεσε ειδικό θέμα ...φύλου. Είμαι καθαρά ζήτημα ανικανότητας χειρισμού καταστάσεων η καταφυγή στην ύβρι. ''Δεν βλεπω τα ονόματά σας ούτε στο φαϊρφοξ ούτε και στο κρόουμ.'' Τι ακριβώς εννοείτε??? Αν εννοείτε οτι δεν εμφανίζονται πάνω από τα σχόλια, είναι γιατί καλύψαμε τον διαθέσιμο χώρο και τώρα για να δείτε ποιός γράφει τι, πρέπει να μικρύνετε τους χαρακτήρες της οθόνης. Firefox -επάνω δεξιά στη μπάρα- Ιδιότητες-Zoom=μείωση μέχρι να δείτε τα ονόματα,

          • roadrunner avatar
            roadrunner @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 22/11/2014 20:34:10

            Οφείλουμε να της αναγνωρίσουμε οτι έχει αντοχή και καλή φυσικη κατάσταση πάντως :-) ....

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Άλυτη Εξίσωση 22/11/2014 12:27:10

      Παραδοξως θα συμφωνησω για μια φορα με την Αλυτη Εξισωση. Στα θεματα διαπλοκης η Ζωη Κωνσταντοπουλου κανει σωστες ερωτησεις αλλα δεν παιρνει απαντησεις. Κατα τα αλλα ο Φαηλος εχει δικιο για το επικοινωνιακο λυντσαρισμα των αστυνομικων με το νερο και το επισης επικοινωνιακο λυντσαριμα της μη επωνυμης νεαρης κυριας που τολμησε να εκφρασει την αποψη της. Και μια και μιλαμε για ερωτησεις, εχω και εγω να κανω μια ερωτηση στην φιλη Αλυτη Εξισωση: Ποσες η ποσοι χρησιμοποιειτε αυτο το ψευδωνυμο; Γιατι αν συγκρινουμε καποια κειμενα σας θα διαπιστωσουμε οτι διαφερουν μεταξυ τους οσο η ημερα με τη νυκτα. Και μιλαμε για βασικες διαφορες. σε ωριμοτητα, γνωσεις, στυλ, γραφη κλπ Φιλικα

      • Άλυτη Εξίσωση avatar
        Άλυτη Εξίσωση @ Zugzwang 22/11/2014 18:30:40

        :-)Αγαπητή – έ (;)Zugzwang, δεν είμαστε …πολλοί. Μία είμαι και γράφω με διαφορετική διάθεση κάθε φορά, ανάλογα και το με θέμα.Το πρόβλημα, βρίσκεται σαφώς στη δική σας … οπτική που άλλοτε είναι παραπλήσια της δικής μου (οπότε και αναγνωρίζει στο σχόλιό μου ''ωριμοτητα, γνωσεις, στυλ, γραφη'' κ.λ.π.) και άλλοτε απέχει έτη φωτός, οπότε αναγνωρίζετε μονάχα αρνητικά, σε σημείο που να σας φαίνομαι μιά…άλλη. Εγώ αυτή την εξήγηση δίνω και πιστεύω πως είναι η πιο πιθανή, αν και δεν παραβλέπω και την πιθανότητα να σας μπερδεύει (όπως ξαναείπαμε κάτω από ένα άλλο άρθρο), το ότι δεν ‘’χωράω’’ στα στερεότυπα που έχετε πιθανά στο μυαλό σας. Πάτε να με ερμηνεύσετε κάπως, δεν ….κολλάει και παρασύρεστε σε ….μεταφυσικές εξηγήσεις …Τέλος πάντων, ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και υπόσχομαι να σας μπερδέψω περισσότερο στο μέλλον, πολύ απλά, γιατί δεν θα υπάρξει ‘’ετικέτα’’, που να μου ταιριάζει. Φιλικά

        • Zugzwang avatar
          Zugzwang @ Άλυτη Εξίσωση 22/11/2014 21:27:25

          Δεν με μπερδευετε αγαπητη μου. Οι διαφορες μεταξυ καποιων κειμενων ειναι πολυ χτυπητες. Στο "συνεργειο" σας ανηκει και ο Παρης ο Ομορφος; Φιλικα παντα :-) (Ο) Zugzwang

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Zugzwang 22/11/2014 22:06:42

            Αγαπητέ Ζugzwang φιλικά πάντα, αν βλέπετε ''διαφορές'' μεταξύ των γραπτών μου σίγουρα σας μπερδεύω, αλλά δεν έχει και καμιά σημασία. Σημασία έχει μόνο να μας επισημάνετε αν διαπιστώνετε αλληλοσυγκρουόμενες τοποθετήσεις που να αναιρούν η μία την άλλη γιατί τότε, θα μπορούσατε να με ''κατηγορήσετε'' για ...δόλια ασυνέπεια. Βέβαια αυτό όλο, δεν θα μπορεί να είναι μιά αστήρικτη κατηγορία, θα πρέπει για να σας λάβω σοβαρά υπόψη μου, να προσκομίσετε και αποδείξεις επισυνάπτοντας τα σημεία στα οποία αναφέρεστε. Διαφορετικά, μη γίνετε κουραστικός σαν ...κολλημένος Γέρων που αναμασά ασυναρτησίες!! :-) Τα λοιπά τώρα περί ....''συνεργείων'', μάλλον είναι ...ειδικότητα κάποιων άλλων εδώ τριγύρω (και δική σας άραγε;) που για να ....ξεκαρφώνονται καταλογίζουν στους άλλους τις ....καλλιτεχνικές τους τάσεις. Εγώ δεν τους παρεξηγώ, η επικοινωνία είναι ένα παιχνίδι. Είμαι ανεκτική και μεγαλόψυχη :-). Φιλικά Πάντα, εννοείται :-)

          • Zugzwang avatar
            Zugzwang @ Άλυτη Εξίσωση 22/11/2014 23:57:06

            Παντα φιλικα και χαιρετισμους στον Παρη :-) Καληνυκτα

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Zugzwang 23/11/2014 05:16:05

            ok. Επιμένετε να μη σας πάρω ποτέ πια στα σοβαρά ε; Δίκιο έχετε. Πολύ καλά λοιπόν, γεννηθήτω το θέλημά σας! :-) Τραγουδάτε μόνος σας Zugzwang στο πάλκο από εδώ και πέρα, Φιλικά πάντα (και χαιρετισμούς στην ...κομπανία σας) :-)

          • Πάρης ο όμορφος avatar
            Πάρης ο όμορφος @ Zugzwang 23/11/2014 10:04:30

            @ Ζουγκουζουγκάγκ: Κοίτα να δεις καημένε Ζουγκουζουγκάγκ, μπορείς να σαχλαμαρίζεις όσο θέλεις με όποιον στο επιτρέπει, αλλά μ΄εμένα μην ξαναασχοληθείς άλλη φορά σε παρακαλώ και τα ''συνεργεία σου'', κράτα τα για τον εαυτό σου. Όλοι όσοι δεν έχετε τίποτε σοβαρό να μας πείτε, σέρνεστε τριγύρω και προσπαθείτε να δημιουργήσετε τεχνητές αντιπαραθέσεις, για να σας προσέξει κι εσάς κάποιος. Σοβαρέψου επί τέλους κι εσύ και οι κλώνοι…φίλοι σου. Άσκοπα καταλαμβάνουν τον πολύτιμο χώρο του σεβαστού Antinews, τα συνήθως παντελώς ανόητα και περιττά σχόλιά σας.

          • Zugzwang avatar
            Zugzwang @ Zugzwang 23/11/2014 14:50:54

            Δυο απο τα χαρακτηριστικα των σχολιων του "συνεργειου" Λυμενης Εξισωσης και Παρη του Εξυπνου ειναι -Η λογοδιαρροια... Η αυταπατη που τρεφουν νομιζοντας οτι μια συζητηση "κερδιζεται" απο οποιον πει την τελευταια λεξη...

          • Η επόμενη κίνηση avatar
            Η επόμενη κίνηση @ Zugzwang 23/11/2014 15:43:23

            Το μόνο δικό σου χαρακτηριστικό όμως Ζουγκουζάνγκ (καλά σε λέει ο Πάρης), είναι η σταθερή τιποτελογία. Kατευθείαν απόγονος των Ελοχίμ; Οι συζητήσεις δεν ''κερδίζονται'' βρε ''συνεργιατζή''. Αλλά που ξέρεις εσύ από συζητήσεις; Τίποτε σοβαρό έχεις μήπως να μας πείς έτσι, για να πρωτοτυπήσεις ; :) Μπαααα. Ποτέ δεν είχες. Τώρα θα βρείς; Αν δεν το κατάλαβες πάντως, σε κατάλαβαν...... Το άτιμο το κομπλεξάκι σου, θα σε προδίδει πάντα. Περαστικά εύχομαι.

          • Zugzwang avatar
            Zugzwang @ Η επόμενη κίνηση 23/11/2014 18:53:52

            Γεια σου Παρη λεβεντη. Αλλα μη συγχιζεσαι ετσι. με το να αλλαζεις ψευδωνυμο δεν σωζεσαι. Σε προδινουν το μοναδικο ευγενικο σου υφος και οι φιλοφρονησεις που απευθυνεις στους συνομιλητες σου. Τελος στη συζητηση απο μενα. Αρκετα ειπαμε. Ευχαριστω για την παρεα σας. Καληνυκτα

          • Η επόμενη κίνηση avatar
            Η επόμενη κίνηση @ Zugzwang 23/11/2014 23:26:35

            Κανείς δεν σε προσκάλεσε Ζουγκουζάγκ σε καμία...συζήτηση. Εσύ πετάγεσαι να πεις στους άλλους ασυναρτησίες κάθε τρείς και λίγο. Άντε να παίξεις με κανέναν άλλον λοιπόν, που να σου μοιάζει στην αγένεια και στην ελαφρότητα.

          • Ρομπεν των Δασων avatar
            Ρομπεν των Δασων @ Η επόμενη κίνηση 23/11/2014 23:43:40

            Γεια σου Παρη Εξυπνε με τα ωραια σου...

          • Μαύρος Πητ avatar
            Μαύρος Πητ @ Ρομπεν των Δασων 24/11/2014 00:00:48

            Άντε βρε σαλταρισμένα ζουλάπια του δάσους του Ζουγκουζάνγκ, του Ρομπεν των Χαζών και το λουρί της μάνας...

          • Η επόμενη κίνηση avatar
            Η επόμενη κίνηση @ Ρομπεν των Δασων 24/11/2014 00:08:19

            Ξυδάκι μπαλσάμικο σε όσους σαν εσάς τρώνε πόρτα μόνιμα και συστηματικά, λόγω του παλιοχαρακτήρα τους. Ρομπέν των Ζαβών - Ζουγκουζάνγκ - Τσιρ και δεν συμμαζεύεται... Βράστε στο άνοστο ζουμί σας. Xo Xo Xo!

          • προηγούμενη κίνηση avatar
            προηγούμενη κίνηση @ Η επόμενη κίνηση 24/11/2014 22:35:12

            παολιοχαρακτήρες...άι στον κόρακα!!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Άλυτη Εξίσωση 22/11/2014 17:56:04

      Σε μεγάλο μπελά σε έβαλα.

      • Άλυτη Εξίσωση avatar
        Άλυτη Εξίσωση @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 22/11/2014 18:28:10

        :-) Μην το σκέφτεστε, κανένας μπελάς. Ευχαρίστησή μου! Πάντα στη διάθεσή σας....

  9. pythagorean avatar
    pythagorean 22/11/2014 11:37:13

    Είναι ανακούφιση να διαβάζουμε ένα δυνατό κείμενο που βάζει τα πράγματα στη θέση τους αποκαθιστώντας την τίμια και θαρραλέα Έλλη Παπαγγελή!
    Όσο για τη θυγατέρα του ανανικού Νίκου, συμβουλή για όποιον την αντιμετωπίζει: μην παρασύρεστε και μην την αφήνετε να σας ανεβάζει την πίεση. Απλώς φωνάξτε: "βοήθεια, βοήθεια!"

    • KM avatar
      KM @ pythagorean 22/11/2014 18:30:05

      Πυθαγόρειε, είναι πολύ σχετικό, το κατα πόσον συνιστά ανακούφιση: Γιατί πάλι, ένας Φαήλος μόνος του να διασώζει την τιμή μιας ολόκληρης παράταξης; Τα άλλα στελέχη (γατάκια) τί κάνουν; ΥΓ: Από τον ανεκδιήγητο Κουμουτσάκο πάντως, που καταδικάζει, δεν περίμενα τίποτα καλύτερο. Έχει άλλωστε κι άλλα «κατορθώματα» στο ενεργητικό του.

  10. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 22/11/2014 12:33:50

    Είδαμε γι’ άλλη μια φορά να πέφτει το προσωπείο της υποκρισίας μιας παρακμιακής νομενκλατούρας που και ηθικά κατώτερη είναι και ρατσιστική και σεξιστική. Στην ίδια κατηγορία με το φασιστοειδές «δεν πουλάω νερό σε μπάτσους»… Δυστυχώς δε το βλέπουν όλοι...

    • MoonWalk avatar
      MoonWalk @ Γεώργιος Τ. 22/11/2014 18:53:56

      Άμα το βλέπαμε όλοι, θα είχαμε όλοι πρόβλημα όρασης κι αντίληψης Γεώργιε! Γιατί θες το κακό μας;

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ MoonWalk 23/11/2014 16:18:34

        Το ποιος έχει το πρόβλημα φαίνεται από το τι και ποιον στηρίζει. Και το να στηρίζει κάποιος τους κολλημένους και φανατικούς με την αυθεντία του εαυτούλη τους όπως η συγκεκριμένη "ανήλικη" με το επίδομα που έπαιρνε η μαμά της παράνομα και αρνήθηκε να το επιστρέψει ενώ την έπιασαν με τη γίδα στον ώμο λέει πολλά. Προσωπικά όσο και να ταυτιζόμουν με τις απόψεις της, από το συγκεκριμένο γεγονός και μετά δε θα είχα ξανασχοληθεί δημόσια με την υπεράσπισή της με τέτοιο θέμα ηθικής τάξης εναντίον της. Και μην πει κάποιος ότι καυηγορώ την κόρη για την ανομία της μάνας γιατί ούτε η Ζωή είπε κάτι δημοσίως για το γεγονός που να δείχνει συναίσθηση της παρανομίας και ντροπή...

        • MoonWalk avatar
          MoonWalk @ Γεώργιος Τ. 23/11/2014 16:24:39

          Καλά τώρα ....αντικειμενικέ Γεώργιε. Μας έπεισες με τα όπως πάντα μη αντιμετωπίσημα ...''επιχειρήματά σου'', τα επιπέδου λαϊκής αγοράς.

  11. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 22/11/2014 12:37:46

    Τί θλιβερή και αποκρουστική εικόνα πραγματικά! Μια γυναίκα να φλυαρεί ακατάσχετα,να είναι εριστική,να εξωθεί τον συνομιλητή της στα άκρα και ύστερα να υποκρίνεται την αδύναμη,την ψύχραιμη και το θύμα. Να βγάζει τον άλλο από τα ρούχα του και μετά να το παίζει ψύχραιμη κι ωραία. Και από την άλλη δυό άνδρες να βρίζουν και να παραφέρονται λεκτικά κι εκφραστικά. Τί άσχημη εικόνα για έναν άνδρα,να θεωρεί τον εαυτό του αφεντικό και τη γυναίκα κτήμα του και υποδεέστερη απ' αυτόν και τη γυναίκα αντίστοιχα προσπαθώντας να του αποδείξει το αντίθετο,να μή σέβεται τους γύρω της,τους συνομιλητές της,αλλά να συναγωνίζεται σε φωνές και ειρωνείες τους άνδρες,όπως είδαμε στο επεισόδιο με τη Ζωή (πάντα με τη Ζωή...) στη Βουλή. Και μπράβο σου Φαήλε που το αναδεικνύεις σαν θέμα. Τί θλιβερό να είναι η γυναίκα ή ο άνδρας πιό έξυπνος ο ένας από τον άλλο και να αγωνίζεται εγωϊστικά να τον -την καπελώσει με την εξυπνάδα του -της και να το θεωρεί αυτό μαγκιά και ικανότητα... Ενώ τι όμορφα θα ήταν αν αντίθετα,χαμήλωναν τους τόνους κι οι δυό,να έδειχναν μια κάποια ταπεινότητα κι οι δυό κι έτσι χωρίς διαξιφισμούς να έβρισκαν κάποιο σημείο επαφής. Αυτά βέβαια που αναφέρω σε πολλούς θα φανούν (πάλι) γλυκανάλατα και ξενέρωτα και σίγουρα δεν αφορούν μόνο τις συζητήσεις και συναναστροφές μεταξύ ανδρών και γυναικών στη Βουλή,διότι εκεί υπάρχει άλλη δυναμική και σκοπιμότητες στις σχέσεις τους και τις συνομιλίες τους, οι οποίες είναι ακατάληπτες σε εμάς τους απ' έξω... Αφορούν αυτά που είπα,τις σχέσεις και τη συμπεριφορά του άνδρα και της γυναίκας μεταξύ τους γενικότερα,από τις οποίες λείπουν πολλές φορές παντελώς η ευγένεια και ο αλληλοσεβασμός και κυριαρχούν ο άκρατος εγωϊσμός και η υποτίμηση του άλλου. Αν έχουμε καμμιά αντίρρηση,ας κοιτάξουμε ο καθένας τις δικές του σχέσεις με τον συνάνθρωπό του μέσα στο σπίτι του. Όλοι είμαστε άλλωστε μια μικρογραφία της Ζωής,του Μαρκογιαννάκη και των άλλων παιδιών,που από τα δικά μας σπλάγχνα κι αυτοί βγήκανε,δικός μας καθρέπτης είναι...

  12. karenin avatar
    karenin 22/11/2014 12:59:49

    Το μοναδικό αμάρτημα της Ζ. Κωνσταντοπούλου είναι ότι πήρε πολύ στα σοβαρά την δουλειά που της εμπιστευθηκε ο λαός. Οι καυγάδες της είναι μέσα στην βουλη, αρα συμμετέχει, ελέχει νομοθετεί. Εγκεφαλικά παθαίνουν όλοι οι αραχτοί, υπεροπτικοί, υπνωτισμένοι βουλευτές, που τους χαλάει την σούπα, όταν προσέρχονται ράθυμοι και αδιάβαστοι, σαν σε αγγαρεία στις διαφορες επιτροπές, με μοναδικό γνώμονα να τσεπώσουν την αποζημίωση. Ειναι κρίμα να λοιδορούμε τέτοιους βουλευτές απο οπου και αν προέρχονται, και μου κάνει εντύπωση που ο Φαήλος ενω σε άλλα γραπτά στηλιτευει όλους αυτούς τους κομψευόμενους τζιτζιφιόγκους, εδω τους παρουσιάζει σαν αθώα θυματα της Ζ.Κ. Οσο για ....την γυμνή αληθεια του πολυτεχνείου, όταν η κοπελιά ντυμένη εκθεσει και αναλύσει τις απόψεις της για το θέμα, και βέβαια δικαιούται την πιο εντιμη κριτική αντιμετώπιση.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ karenin 22/11/2014 18:08:41

      Α, είναι πολύ εργατική, υπερβάλλοντα ζήλο θεωρείς αυτό τον μόνιμο long play επαναλαμβανόμενο και περιφερόμενο καυγά. Κι απλά όλο οι άλλοι δεν έχουν αντοχές απέναντι σε αυτό το κλέος του κοινοβουλευτισμού. Είσαι μεγάλος χιουμορίστας.

      • ΚΩΣΤΑΣ Π. avatar
        ΚΩΣΤΑΣ Π. @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 22/11/2014 21:13:00

        . Δυστυχώς αγαπητέ Φαήλε δεν τους λείπουν μόνο οι αντοχές. Τους λείπει πρώτον οτι δεν έχουν δίκιο όταν πέφτουν στον καυγά με τη Ζωή, και δεύτερον δεν έχουν επαρκή ευφυία ώστε να την αντιμετωπίσουν με πειστικά επιχειρήματα και κυρίως να πείσουν τους πολίτες για το δίκιο τους. Αν το επιχείρημα κάποιου που η Ζωή κατηγορεί για μία πράξη του είναι: "είσαι τρελλή" εγώ έχω δίκιο ό,σα και αν πείς, προφανώς δεν μας πείθει και βεβαίως δεν χρειάζεται να κάνει καυγά, αν αυτό πιστεύει...Σαφώς και πολλοί βουλευτές μας πλατειάζουν σαν τη Ζωή ή και περισσότερο, για να πούν πολύ πιό γελοία πράγματα απο εκείνην. Σίγουρα δεν μπορούμε να την κατηγορήσουμε οτι είναι η πιό αμόρφωτη εκεί μέσα, ή οτι λέει τις περισσότερες βλακείες. Αν κάποια απ' αυτά που λέει μας φαίνονται περιττα, απλά δεν τα ακούμε.

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ ΚΩΣΤΑΣ Π. 23/11/2014 16:49:45

          Μάλλον η Ζωή Κ. έχει αυτή τη συμπεριφορά ώστε να βγαίνει θύμα ως υβριζόμενη και να μην τελειώνει ποτέ η συζήτηση και κανείς να μη βγάζει συμπέρασμα. Η τακτική της έντασης και της κωλυσιεργίας στις διαδικασίες μόνο θετική συμβολή δεν είναι στην παραγωγή αποτελέσματος. Εγώ προσωπικά αν είχα ισχυρά επιχειρήματα και στοιχεία για μια υπόθεση δε θα έκανα την ίδια ερώτηση κατά την εξέταση μάρτυρα επί 45 λεπτά με διαφορετική διατύπωση για να μην μιλήσουν οι υπόλοιποι. Και μου αρέσει που κανείς δεν αναφέρεται στη γνώμη που είπε ο Φαήλος πως έχουν και άλλοι βουλευτές του σύριζα για τη συμπεριφορά της συγκεκριμένης βουλευτίνας.

          • Yet avatar
            Yet @ Γεώργιος Τ. 23/11/2014 16:56:21

            Ποιοί είναι; Ονοματεπώνυμα παρακαλώ, διαφορετικά όλοι μπορούμε να λέμε ό,τι θέλουμε σαν...κουτσομπολιό.

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Yet 23/11/2014 23:29:51

            Δεν ρουφιανεύουμε τις ιδιωτικές συζητήσεις>

          • Yet avatar
            Yet @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 24/11/2014 13:45:51

            Πολύ δυστυχώς , το ...''κάποιος μου΄πε όμως κάτι να σας πω'', δεν αποτελεί ακράδαντο επιχείρημα και στα ...δικαστήρια έστω και τα διαδικτυκά, δεν λαμβάνεται υπόψη σοβαρά, παρά μόνο από πρόθυμους να μεροληπτήσουν....

    • dim avatar
      dim @ karenin 23/11/2014 02:03:38

      "Παίρνει σοβαρά τη δουλειά της..." Αν εννοείς ότι η δουλειά της είναι να μας σπάσει τα νεύρα, και να ξερνάμε κάθε φορά που την ακούμε, ναι, την έχει πάρει πολύ σοβαρά τη δουλειά της όντως... Τα πράγματα είναι πολύ απλά, και η απλή λογική λέει ότι όταν ένας άνθρωπος, συνδιαλλέγεται κατά διαστήματα με άλλους 10 ή 20 ανθρώπους, και καταλήγει να υπάρχει πρόβλημα και τις 20 φορές, τότε το πρόβλημα δεν το έχουν οι 20, αλλά το πρόβλημα εντοπίζεται στον έναν. Όταν μάλιστα αυτοί οι 20 είναι και από διαφορετικούς χώρους (όλα τα άλλα κόμματα έχουν πρόβλημα με τη συμπεριφορά της, όχι μόνο η ΝΔ), τότε δεν υπάρχει και το "επιχείρημα της συνομωσίας" και άρα είναι ξεκάθαρο ότι το "προβληματικό" της υπόθεσης είναι το άτομο αυτό...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ karenin 23/11/2014 16:28:49

      Οι καυγάδες και οι φωνές της είναι μόνο μέσα στη Βουλή ε; Ξεχνάς τις κραυγές της όταν πήγε να εισβάλλει στο ραδιομέγαρο της πρώην ΕΡΤ με τη φιλενάδα της των Ανελ και όταν της απαγορεύθηκε έκανε λες και την σκότωναν; Κοντή μνήμη=λανθασμένη κρίση.

      • karenin avatar
        karenin @ Γεώργιος Τ. 23/11/2014 16:45:18

        Σύντροφε Γεώργιε Τ. έχεις απόλυτο δίκιο. Το είχα όντως ξεχάσει το περιστατικό.....

  13. roadrunner avatar
    roadrunner 22/11/2014 13:21:59

    Μπράβο κ.Κρανιδιώτη! Αψογη τοποθετηση , συγχαρητηρια που αναδειξατε τόσο γλαφυρά το θεμα. Εύστοχα καυτηριασατε αυτες τις αδικιες που βιωνουν οσες τυχαινουν δεξιες εμφανισιμες και σκεπτομενες.

  14. ιεραξ avatar
    ιεραξ 22/11/2014 13:34:15

    Πονηροί αγκιτάτορες οι αριστεροί.... ΠΡΑΤΤΟΥΝ, αυτό που καταγγέλλουν μετα βδελυγμίας. Οσο περισσότερο αντιφασίστες το παίζουν, τόσο φασισμό κρύβουν. Οσο αντιρατσιστές το παίζουν, τόσο ρατσισμό βγάζουν Οσο φεμινιστές το παίζουν, τόσο σεξιστική χολή μπορούν να βγάλουν Μπράβο στην ζωντανή ιδεολογικά Οννεδιτισσα Λίγο θάρρος και τσαμπουκά χρειάζεται και οι αριστεροί αποδομούνται ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ

  15. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 22/11/2014 15:25:57

    Πολύ ολισθηρό το έδαφος αυτής της συζήτησης. Το θανάσιμο αμάρτημα της κ. Κωνσταντοπούλου είναι ότι με την επίμονη παρουσία της, που μεταφέρει από τις αγορεύσεις και αντιπαραθέσεις στα ποινικά δικαστήρια και φθάνει πράγματι στα όρια της "επαγγελματικής διαστροφής", χαλάει αυτή την "πιάτσα των ξύλινων αγγελικών υπάρξεων", την χειρότερη σύνθεση της Βουλής των Ελλήνων μετά τον Εμφύλιο.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Uncle Stgm 22/11/2014 18:04:38

      Ούτε στα ποινικά Δικαστήρια γίνεται αποδεκτή τέτοια συμπεριφορά.

      • ΚΩΣΤΑΣ Π. avatar
        ΚΩΣΤΑΣ Π. @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 22/11/2014 21:14:03

        Την βγάζουν έξω οι πρόεδροι?

        • Άλυτη Εξίσωση avatar
          Άλυτη Εξίσωση @ ΚΩΣΤΑΣ Π. 22/11/2014 22:37:43

          Χαχαχαχα! Την καλησπέρα μου αγαπητέ ΚΩΣΤΑ Π. Μου θυμίσατε μία ταινία του Ελληνικού κινηματογράφου όπου ο Γιώργος Πάντζας ως συνήγορος υπεράσπισης μακρηγορούσε ατέλειωτα, μέχρι που ''υπνώτισε'' τους δικαστές και στο τέλος από το αβάσταχτο χασμουρητό, παρέδωσαν το πνεύμα και αθώωσαν τον πελάτη του! Άρα, ο σκοπός επετεύχθη :-)....

        • κανενας avatar
          κανενας @ ΚΩΣΤΑΣ Π. 24/11/2014 22:39:12

          σαν τον Αντρέα Χατζηγιώργη (Πουλικάκος) στους Αυθαίρετους...ο εφιάλτης των δικαστηρίων..

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 22/11/2014 23:36:57

        Η αλήθεια είναι ότι οι μισοί απο τους εκλεγμένους κανονικά είναι για τα ποινικά δικαστήρια, του κλάδου των οικονομικών εγκλημάτων. Και λίγους είπα. Η ντροπή βέβαια απολύτως δική μας, των πολιτών και εκλογέων - και κατανέμεται στο βαθμό που αναλογεί ΑΤΟΜΙΚΑ στον καθένα μας (στην κλίμακα από 0 έως 10 βαθμούς ευθύνης). Και ένα πλαστό άλλοθί τους, η "εριστική συνήγορος πολιτικής αγωγής".

  16. ΤΤ avatar
    ΤΤ 22/11/2014 16:29:24

    Εγώ απλά αναμένω το αντιρατσιτικό συλλαλητήριο για το μαζικό έγκλημα στο Μικρολίμανο. Θα περιμένω πολύ ακόμα;

  17. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 22/11/2014 16:31:43

    Ο φασισμός της ασχήμιας. "Τί να λέμε;"

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Τί να λέμε; 22/11/2014 18:35:49

      Ωραία συμπύκνωση του νοήματος.

    • MoonWalk avatar
      MoonWalk @ Τί να λέμε; 22/11/2014 18:50:04

      Χειρότερη όμως, '' Ό,τι και να λέτε'' , θα είναι πάντα η ασχήμια του κρυφοφασισμού.... (Προς τζάμπα ...φωτομοντέλλους)

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ MoonWalk 22/11/2014 20:11:44

        Ναι, αυτή είναι η ασχήμια των ψευτοπροοδευτικών, ο παρενδυτικός φασισμός και ρατσισμός τους. Μόλις τους τσιγκλίσεις βγαίνει από μέσα ο Στάλιν κι απέναντι στους αντπάλους γίνονται πιο ολοκληρωτικοί, σεξιστές και υβριστές κι από μεθυσμένο φαιοχίτωνα. Τότε πέφτει το φωτοστέφανο της "ηθικής ανωτερότητας" στα σκατά της μικροπολιτικής σκοπιμότητας.

        • MoonWalk avatar
          MoonWalk @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 22/11/2014 20:30:27

          Αυτή ακριβώς είναι και η ασχήμια των ακρονεοφιλελεύθερων τραμπούκων αλλά και των ακραίων θρησκευόμενων πατριδοκάπηλων μιζολάβων με τις μεγάλες τσέπες και τις offshore, πιασμένες κι άπιαστες. Μόλις τους τσιγκλίσεις, βγαίνει ο γελοίος Χιτλερίσκος από μέσα τους, που έχει φυσικό σαν την αναπνοή του να εκδηλώνεται με ύβρεις, σεξισμό και απύθμενα κόμπλεξ. Που να τη βρεί την ...''ηθική ανωτερότητα'' ο δεξιοφασιστονεοφιλελεύθερος χλέμπουρας; Ούτε να διαβάσει καλά καλά τη λέξη δεν μπορεί....Ψιλά γράμματα.

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ MoonWalk 22/11/2014 23:45:50

            Ούτε όταν σε δουλεύουν δεν παίρνεις χαμπάρι, ε;

          • MoonWalk avatar
            MoonWalk @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 23/11/2014 09:43:15

            Γιατί; Εσύ όταν σου ανταποδίδουν το δούλεμα νομίζεις οτι το αντιλαμβάνεσαι; :)

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ MoonWalk 23/11/2014 10:27:51

            Σου θίξανε τον Στάλιν και την αριστερή νομενκλατούρα κι έχεις νεύρα, ε; Θα περάσει, ηρέμησε.

          • MoonWalk avatar
            MoonWalk @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 23/11/2014 10:34:36

            Χου Χου! Υπερβάλεις τις δυνατότητές σου φίλε μου. Όσο για τον ...Στάλιν, μόνο κανέναν παππού μπορείς να συγχύσεις ...προσβάλλοντάς τον. Παλιώσανε αυτά βρεεεε! Kαιρός να ανανεώσεις το ...οπλαστάσιο των επιχειρημάτων σου νομίζω.

          • Τί να λέμε; avatar
            Τί να λέμε; @ MoonWalk 23/11/2014 02:06:50

            Ενώ ο "αριστερομαρξισμονεοκινεζοκαπιταλισμός" μπορεί; Άστο. Τα είδαμε κι αυτά. Πλήρης απομυθοποίηση καπιταλισμού, σοσιαλισμού, φιλελευθερισμού και κομμουνισμού... πάμε για νέα πράγματα..είσαστε πίσω μάγκες... Όποιοι το κατάλαβαν θα επιβιώσουν...οι υπόλοιποι; τους έφαγε η μαρμάγκα... Βάλε και στο παίγνιο τα 10 δισ. πληθυσμού το 2050 και αν δώσουν απάντηση στην επιβίωσή τους αυτές οι ψευτοϊδεολογίες γράψε μου....άλλες ιδεολογίες έρχονται...

          • Αγροφυλακας avatar
            Αγροφυλακας @ MoonWalk 23/11/2014 03:59:15

            Τι σου ειναι αυτοι οι καπιταλιστες ρε παιδι μου! Ουτε ενα ρομαντικο περπατημα στο φεγκαρι (moonwalk) δεν μας αφησαν να απολαμβανουμε. Οχι, σου λεει, κουμουνια προσγειωθειτε!.....Οχι ρε δεν θελουμε να προσγειωθουμε! Ασεμα μας να ζουμε το ονειρο μας!....

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Αγροφυλακας 23/11/2014 10:29:31

            Αχαχαχαχαχα! Οι σύντροφοι από τους άλλους πλανήτες.

          • MoonWalk avatar
            MoonWalk @ Αγροφυλακας 23/11/2014 14:58:04

            Mπράβο. Τη βρήκες εύκολα τη διαφορά. Άλλοι ...περπατούν στο φεγγάρι και άλλοι σέρνονται στους δύσοσμους οχετούς ή και στους λασπωμένους...αγρούς ακόμη! Καθείς, εφ'ω ετάχθη!

          • Τί να λέμε; avatar
            Τί να λέμε; @ MoonWalk 23/11/2014 15:43:30

            Οι offshores έχουν γεμίσει τίγκα στους Έλληνες αριστερούς... Ο κομμουνιστικός παράδεισος των αριστερών είναι τα νησιά Cayman...εκεί αποταμίευσαν τους "αγώνες" τους...σας πήραν χαμπάρι μάγκες. Ερώτηση: εν μέσω κρίσης από πού χρηματοδοτείται το ΚΚΕ ρε παιδιά;;;; ΧΕ!ΧΕ!ΧΕ!

          • MoonWalk avatar
            MoonWalk @ Τί να λέμε; 23/11/2014 17:42:17

            Kαλά. Ας ξεκινήσουμε τώρα από τους γιαλαντζί σοσιαλΗσταράδες που συγκυβερνούν και τους πατριδοθρησκειοκάπηλους ακροδεξιούς που συγκυβέρνησαν και καθώς θα προχωράμε και θα φυλακώνουμε, τσακώνουμε και τη θρησκευτική αίρεση ΚΚΕ άμα βρούμε αποδείξεις...... :)

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ MoonWalk 23/11/2014 18:01:46

            Μην μου συγχύζεσαι, ταβάριτς. Με τόσα bold θα σου ανέβει η πίεση.

          • MoonWalk avatar
            MoonWalk @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 23/11/2014 18:28:18

            Το bold σαρκάζουν τις bold σαθρές ...βεβαιότητες του ''Τι να λέμε''. Οσο για την πίεση, μου την ανεβάζουν μόνο τα μνημόνια, οι εκβιασμοί και οι τοκογλύφοι. Όλα τα άλλα, τα αντέχω!

  18. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 22/11/2014 23:13:45

    Αδερφέ, έγραψες! τίποτ' αλλο δεν σου λέω.

  19. weby avatar
    weby 23/11/2014 00:09:32

    Όλα αυτά εξυπηρετούν τη συνέχιση του διχασμού και της προσπάθειας των μεν να θεωρηθούν οι απόψεις τους ορθότερες, πλέον φιλοσοφημένες και ευφιέστερες των δε και φυσικά τούμπαλιν. Καλύπτουν ταυτόχρονα τον κάθε έναν που βρίσκει ταύτιση απόψεων στα γραφόμενα και ενισχύει το όλο θέμα. Το πρόβλημα δεν είναι ούτε η Κωνσταντοπούλου ούτε κανείς άλλος. Το πρόβλημα είναι πως επιτρέπουμε στους εαυτούς μας να υπάρχουν συνέπειες από τέτοιες συμπεριφορές.

  20. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 23/11/2014 11:44:04

    Χαρά στο κουράγιο σου Φαήλο,να ξημερώσεις για να κάτσεις να πείσεις ότι η κυρία Ζωή το παρακάνει με τη συμπεριφορά της. Όταν είδα χθές το κείμενό σου,λέω ώχ,έχει να ακούσει από τις Ζωές του antinews τώρα... Οι Femen σε ελληνική έκδοση... Το μόνο που ξέρουν είναι πώς πρέπει να είναι ο άντρας ο σωστός κι ο έτσι για να τις κουλαντρίζει,και τους διαφεύγει τελείως πώς πρέπει να είναι η γυναίκα για να κερδίσει τον άντρα...

    • karenin avatar
      karenin @ Κυθήριος 23/11/2014 11:52:36

      Κυθήριε με το συμπάθειο, εκπαιδευτικός είσαι;

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ karenin 23/11/2014 12:24:18

        Γιατί ρωτάς;

      • Μικρός Νικόλας avatar
        Μικρός Νικόλας @ karenin 23/11/2014 16:02:48

        Karenin, μάλλον...εκπαιδευτής υπάκουων γυναικώνπροσπαθεί να γίνει ο Κυθήριος, αλλά δεν του ...βγαίνει. Αφιβάλλω αν κατάφερε να πείσει έστω και τη γυναίκα του με τόσο ξεπερασμένες παππουδοθεωρίες που πρεσβεύει. 70 χρόνια πίσω φίλε! Η ...γυναίκα η σωστή είναι μουγγή, υποταγμένη και ντροπαλή. Αλλά δυστυχώς, έτσι είναι μόνο η ...προγιαγιά μας! χαχχαχαχα.

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ Μικρός Νικόλας 23/11/2014 17:45:25

          ''Η...γυναίκα η σωστή είναι μουγγή,υποταγμένη και ντροπαλή'' . Όλα ρε φίλε γίνονται,αλλά μουγγή δε γίνεται με τίποτα! Άμα δε γκρινιάζει,έχει σίγουρα πεθάνει...

          • Μικρός Νικόλας avatar
            Μικρός Νικόλας @ Κυθήριος 23/11/2014 17:53:48

            Χαχαχαχα! Γίνετε ρεαλιστές. Ζητήστε το αδύνατο! Αλλά κι εσύ, βάλε κανένα πιο σοφιστικέ avatar βρε Κυθήριε. Αυτό δεν έχει τρυφερότητα.... Είναι πολύ ξερό.

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Μικρός Νικόλας 23/11/2014 17:59:07

            Σεξιστικά γουρούνια!

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Μικρός Νικόλας 23/11/2014 18:22:46

            Μικρέ άλυτε Νικόλα,γυναίκα είσαι βρε και τόση ώρα δεν είμαι τρυφερός μαζί σου;..

          • Μικρός Νικόλας avatar
            Μικρός Νικόλας @ Κυθήριος 23/11/2014 18:41:22

            A, δεν την παλεύεις βλέπω άλλο.... Σάλεψες τελείως; Τρυφερός κοίτα να γίνεις με καμιά γυναίκα Κυθήριε, μήπως και σου καθήσει υποτακτικά, βουβά και πειθήνια, γιατί με τέτοιο avatar γυναικοδιώχτη, σε βλέπω να σε τρώει η μαύρη και πανέρμη η μοναξιά. Δεν πας να δείς στο διπλανό δωμάτιο, μήπως η άλλη ετοιμάζει ήδη βαλίτσες; :) Aυτά για τον δεμένο το γαϊδαρο μην τα πιστεύεις. Ξέρεις πόσοι την πάτησαν έτσι; Φιλικά πάντα.

          • Μικρός Νικόλας avatar
            Μικρός Νικόλας @ Μικρός Νικόλας 23/11/2014 18:54:09

            Τι έγινε; Γιατί δεν απαντάς; Την κυνηγάς ήδη στη σκάλα ή έπεσες στα πόδια της και προσπαθείς να της αλλάξεις γνώμη προσφέροντας γη και ύδωρ; Χαχαχα (Δε φαντάζομαι να θύμωσες...)

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Μικρός Νικόλας 23/11/2014 19:07:57

            Να την κυνηγήσω; Άχνα δε βγάζω,μην αλλάξει γνώμη..

          • Μικρός Νικόλας avatar
            Μικρός Νικόλας @ Κυθήριος 23/11/2014 19:14:33

            Τέλειο!!!! :) :)

          • Μικρός Νικόλας avatar
            Μικρός Νικόλας @ Κυθήριος 23/11/2014 19:20:36

            Περίμενε να σου προτείνω ένα καλύτερο avatar από αυτό το τετριμμένο που μας κοτσάρεις.

          • Μικρός Νικόλας avatar
            Μικρός Νικόλας @ Κυθήριος 23/11/2014 19:26:56

            http://eirini.pblogs.gr/2009/05/maresei-o-tropos-poy-skeftesai.html Να ένα καλό : Αν θες να ονειρεύεσαι, ΞΥΠΝΑ

          • Μικρός Νικόλας avatar
            Μικρός Νικόλας @ Κυθήριος 23/11/2014 19:29:23

            http://kataskinosi-agkyra.blogspot.gr/2012_02_01_archive.html Κάποιοι σκέφτονται τους φόβους τους και άλλοι φοβούνται τις σκέψεις τους

          • Μικρός Νικόλας avatar
            Μικρός Νικόλας @ Κυθήριος 23/11/2014 19:40:50

            :) Και το πιό ...μουράτο και ταιριαστό με την ιδιοσυγκρασία σου,έτσι όπως σ΄εχω ψυχολογήσει : http://www.pinterest.com/pin/19984792071561198/

          • Να΄χαμε να λέγαμε avatar
            Να΄χαμε να λέγαμε @ Μικρός Νικόλας 23/11/2014 22:14:23

            Νικόλα, δεν είναι για τον Κυθήριο αυτά τα εικονίδια. Άστον, έχει επιλέξει αυτό που του ταιριάζει. Μπορώ να χρησιμοποιήσω εγώ το τελευταίο παρακαλώ;

          • Μικρός Νικόλας avatar
            Μικρός Νικόλας @ Να΄χαμε να λέγαμε 24/11/2014 13:50:29

            :) Σωστά μιλάς. Δικό σου!

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Κυθήριος 23/11/2014 13:55:14

      Aν και το άρθρο έχει καθαρή πολιτική χροιά Κυθήριε, θα σου πώ τη γνώμη μου για την ερώτησή σου, που όπως την κατάλαβα αφορά τις διαπροσωπικές σχέσεις. Περισσότερο εξαιτίας του "πρέπει" που έβαλες στην ερώτηση... Πιστεύω ότι δεν υπάρχουν γενικευμένοι κανόνες και "πρέπει" για γυναίκες και άντρες. Υπάρχουν τόσο διαφορετικοί ανθρώπινοι χαρακτήρες, που είτε ταιριάζουν απόλυτα (σπάνια), είτε όχι. Γι' αυτό είναι απλοϊκό να θεωρούμε πώς μπορούμε να προτυποποιήσουμε την ιδανική γυναίκα ή τον ιδανικό άντρα. Όμως ακόμη και να γνωρίζαμε και να θέταμε αυτά τα πρότυπα, ποιός πιστεύει αλήθεια ότι οι άνθρωποι μπορούν να αλλάζουν βάσει προτύπων, για να αγγίξουν τις προδιαγραφές που θέλει ο άλλος ; Από ένα σημείο και μετά στη ζωή του καθένα, τα "πρέπει" δεν έχουν καμία τύχη. Τότε, μιλάμε για έτοιμους, διαμορφωμένους τύπους, που ακόμη κι αν αλλάξουν θα είναι πρόσκαιρο, μέχρι να ρίξουν τον ενδιαφερόμενο/-η, (κάτι που δεν είναι τίμιο, φυσικά), αλλά μετά από λίγο, η αλήθεια του καθένα, πάλι ανεβαίνει στην επιφάνεια . Άρα, μην ψάχνεις για "πρέπει" φίλτατε... δεν υπάρχουν κι αν κυκλοφορούν γύρω μας είναι απατηλά...

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ roadrunner 23/11/2014 14:48:17

        Αγαπητή roadunner συμφωνώ μαζί σου. Στη θέση του ''πρέπει'' αν βάλουμε όμως το ''τί πρέπει να κάνουν'' δύο άνθρωποι με διαφορετικούς χαρακτήρες για να γίνουν οι σχέσεις μεταξύ τους όχι ιδανικές αλλά σίγουρα πολύ καλύτερες,τότε θα συμφωνήσεις πιστεύω,ότι ανοίγεται μπροστά μας μια λίστα άγραφων κανόνων,αρετών και συμπεριφορών που αν ακολουθηθούν έστω ατελώς και με δυσκολία,σίγουρα μειώνουν τα προβλήματα και καθιστούν τη συμβίωση μια ευχάριστη περιπέτεια. Συνοψίζοντας λοιπόν,σίγουρα δεν υπάρχουν ο ιδανικός άνδρας και η ιδανική γυναίκα ως πρότυπα συμπεριφοράς,αλλά υπάρχουν οι ιδανικοί κανόνες που βοηθούν να γινόμαστε όλοι μας λίγο καλύτεροι.

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Κυθήριος 23/11/2014 16:59:57

          Αυτό είναι ρε τπ μεγαλείο του Antinews! Πρώτον σε κανένα συριζαϊϊκο ή μπρουταλ οπαδικό δεξιό site δεν θα μπορούσε να γίνει τέτοια συζήτηση, χωρίς να λείπει το χιούμορ κι ο σαρκασμό και όπως βλέπω από πάνω, ξεκινήσαμε πολιτικά και στο τέλος θα δίνουμε και συμβουλές για σχέσεις και κόκκορα κρασάτο...

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 23/11/2014 17:07:00

            Αυτό που λέτε, είναι πράγματι η μοναδικότητα και η μεγάλη νίκη του Antinews.

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 23/11/2014 17:48:39

            ...σε ποθώ μ' αγαπάς,άντε και άσπρο πάτο..

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Κυθήριος 23/11/2014 17:57:37

            Χικ!

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 23/11/2014 18:38:06

            Πάντως δεν έχεις παράπονο,από τον αριστερό σεξισμό το γυρίσαμε στον φιλελεύθερο ερωτισμό,παιδιά των λουλουδιών γίναμε..

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Κυθήριος 23/11/2014 23:22:51

            Αχαχαχαχαχαχα!

    • Να΄χαμε να λέγαμε avatar
      Να΄χαμε να λέγαμε @ Κυθήριος 23/11/2014 17:37:07

      Η γυναίκα φίλε Κυθήριε ακριβώς όπως και ο άνδρας, οι άνθρωποι δηλαδή, αρκεί να είναι ερωτευμένοι και συμβατοί, ώστε να δέχονται ο ένας τον άλλον με χαρά και ευγνωμοσύνη. Αν δεν είναι ''ανεκτικοί'', αν δεν υπάρχει έρωτας ικανός να εμπνεύσει την αγάπη και το σεβασμό, μπορεί να συμπορευθούν, αλλά ποτέ δε θα΄ναι αληθινά ''μαζί''. Δεν υπάρχουν πρέπει, δεν υπάρχουν νόμοι, δεν υπάρχει τίποτε να ...κερδηθεί ή να χαθεί. Ή είμαστε ανοικτοί και αποδεχόμαστε τον ''άλλον'' ως έχει, ή σερνόμαστε σε συμβιβασμούς περιορισμένης δυνατότητας, με ορατή την ημερομηνία λήξης.

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Να΄χαμε να λέγαμε 23/11/2014 18:05:47

        Δε νομίζω ότι λέμε διαφορετικά πράγματα φίλε μου,δεν ξέρω,ίσως να μη μπορώ να τα εξηγήσω καλά,αλλά μέσα στους άγραφους κανόνες που λέω,και για μένα συμπεριλαμβάνονται η ανεκτικότητα,η υποχωρητικότητα,ο αλληλοσεβασμός,η τρυφερότητα και κυρίως,κι ας θεωρηθεί χαζό,αναχρονιστικό,ξεπερασμένο και ό,τι άλλο θές αυτό που θα πώ,πρέπει να έχουμε κι έναν διαιτητή ανάμεσά μας,έναν που θα ''απορροφά'' τους ''κραδασμούς'' που όλοι μέσα στη σχέση μας έχουμε...Για εμάς τους χριστιανούς αυτό το ρόλο μπορεί να τον παίξει κάλλιστα ο πνευματικός,όσο κι αν σου φανεί αστείο... Πές μου τώρα αν θές, σου φαίνονται αυτά τόσο παλιομοδίτικα,μόνο για τους προπαππούδες μας που λέει κι ο φίλος παραπάνω; Αν ναί,τότε εξήγησέ μου σε παρακαλώ γιατί υπάρχουν τόσα διαζύγια;

        • Να΄χαμε να λέγαμε avatar
          Να΄χαμε να λέγαμε @ Κυθήριος 23/11/2014 18:23:34

          Tα διαζύγια υπάρχουν και πληθαίνουν γιατί οι άνθρωποι είνια πολύ...πρόχειροι και επιφανειακοί στις επιλογές τους. Το διαζύγιο είναι αποτέλεσμα της λανθασμένης συμβατικής συμπόρευσης που δεν έχει που να στηριχτεί κια να ριζώσει. Από την άλλη, δεν ταιριάζουν όλοι οι άνθρωποι με όλους, ούτε μπορούν ν΄αντέξουν τη φθορά του χρόνου χωρίς τραγικές απώλειες. Αλλάζουμε κάθε μέρα που περνά κι εμείς και οι άλλοι, κανείς δεν έχει λόγο να συμβιβαστεί και να υπομείνει όπως παλιά. Οικονομικοί και προϊόν κοινωνικής πίεσης ήτανε οι λόγοι που οι άνθρωποι αν και δυστυχισμένοι, δεν χώριζαν χθες. Δεν είμαι εγώ που θα σου πω αν είσαι ...παλιομοδίτης ή όχι. Σημασία έχει να βρίσκεις εσύ την ισορροπία σου. Πάντως σίγουρα η δική σου η ''λύση'', δεν είναι πανάκεια και δεν μπορεί να ταιριάζει σε όλους. Ο καθένας το παλεύει όπως μπορεί.

        • roadrunner avatar
          roadrunner @ Κυθήριος 23/11/2014 18:28:44

          Κάτι σαν τα Μνημόνια μου φαίνονται αυτοί οι κανόνες, των σχέσεων που θέτεις, Κυθήριε (από την πλευρά του δανειζόμενου βεβαίως..) Γιατί άμα μια σχέση απαιτεί ατελείωτη ανεκτικότητα, διαρκή υποχωρητικότητα και έναν διαιτητή ανάμεσά μας (σαν την Τρόικα ένα πράγμα) για όλη τη ζωή, μάλλον θα διάλεγα "κανόνι"...

          • MoonWalk avatar
            MoonWalk @ roadrunner 23/11/2014 18:32:27

            'Eγραψες roadrunner!!!

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ roadrunner 23/11/2014 18:55:16

            Δεν έθεσα τίποτα εγώ,υπάρχουν και τα δοκιμάζουμε με τη γυναίκα μου και σε διαβεβαιώ ότι με σέβεται και τη λατρεύω το ίδιο από την πρώτη μέρα που τη γνώρισα,πρίν είκοσι περίπου χρόνια. Τώρα αν φαίνεται σαν Μνημόνιο,δε μετανιώνω που το υπέγραψα και χωρίς ημερομηνία λήξης...

          • roadrunner avatar
            roadrunner @ Κυθήριος 23/11/2014 19:21:11

            Πολύ ωραίο Κυθήριε ... αλλά στο πρώτο σου σχόλιο μας τα έγραψες κάπως απαισιόδοξα, λέγοντας για τις γυναίκες ότι: "Το μόνο που ξέρουν είναι πώς πρέπει να είναι ο άντρας ο σωστός κι ο έτσι για να τις κουλαντρίζει,και τους διαφεύγει τελείως πώς πρέπει να είναι η γυναίκα για να κερδίσει". Πάνω σε αυτό τοποθετήθηκα και σε κάθε περίπτωση, οι απαντήσεις μου δεν ήταν επί προσωπικού...

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ roadrunner 23/11/2014 20:48:31

            Όχι roadrunner,πάνω στο ''πρέπει'' τοποθετήθηκες, το οποίο και βέβαια διόρθωσα όπως είδες. Πάντως τα υπόλοιπα παρακαλώ μην τα πάρεις προσωπικά,σίγουρα εσύ δεν περιλαμβάνεσαι σ' αυτές τις περιπτώσεις, τό ήθος σου τόσα χρόνια που σε διαβάζω το έχει αποδείξει και με το παραπάνω! Εκείνες που σκιαγραφούνται στο συγκεκριμένο σχόλιο φαίνονται...

  21. Θόδωρος 17.06.201? avatar
    Θόδωρος 17.06.201? 23/11/2014 18:17:06

    "...αυτές που θέλουν χορτοκοπτικό και ζιζανιοκτόνο.." "..οι αναμαλλιασμένες των καταλήψεων.." "..Αν ήταν σαν καρέκλα που της ρίξανε από πάνω ύφασμα, αν κουρευόταν σαν αρβανίτης οπλαρχηγός, όπως η Γαϊτάνη.. που ξυρίζει αισθαντικά τους κροτάφους σαν τον Μάρκο Μπότσαρη.." "...και φαντεζί γυαλιά – φανάρια από Scania Intercooler (συρόμενο).." Φαήλο, όταν έχεις έμπνευση, έχεις έμπνευση! Έχω πλαντάξει! "Άπαξ κι ο άνθρωπος απέναντι τους δεν είναι μαζί τους, δεν μοιράζεται τις ιδεοληψίες τους, τότε δεν έχει τιμή, δεν έχει ανθρώπινη υπόσταση και σε άλλες εποχές παντοδυναμίας τους, δεν έχει ούτε δικαίωμα ζωής. Τότε η χυδαιότητα υπερχειλίζει, ο σεξισμός κι ο ρατσισμός είναι αποδεκτά όπλα απέναντι στον αντίπαλο. Τότε οι αριστερές διανοούμενες, δημοσιογράφοι ή απλοί σχολιαστές, γίνονται μια χαρά εμπαθείς Κατίνες, χρησιμοποιούν όλα αυτά που καταδικάζουν μετά βδελυγμίας κι οι εξίσου «ηθικά ανώτεροι» αριστεροί άντρες συμμετέχουν στο λυντσάρισμα ή απλά κάνουν την σταλινική πάπια". Έτσι ακριβώς, χτύπησες το αδύνατο σημείο. Φαίνεται και εδώ στο antinews αυτό, σχεδόν καθημερινά από κάποιους. Είναι και ένα δείγμα ανωριμότητας αυτό, πιστεύω. "Αιωνιο-εφηβισμός!.." Δεν αντέχω/δεν μπορώ να αντιμετωπίσω σοβαρά την αντίπαλη γνώμη/πλευρά. Πότε ο αντίπαλος μου είναι τώρα μαζί με τους κακούς κι εγώ τον πολεμάω! Η μικροπρέπεια κι ο εγωϊσμός σ' όλο τους το μεγαλείο. Τι να πεις..

    • Θόδωρος 17.06.201? avatar
      Θόδωρος 17.06.201? @ Θόδωρος 17.06.201? 23/11/2014 18:34:19

      Όχι "..Πότε ο αντίπαλος μου..". "..Τότε ο αντίπαλος μου.." το σωστό.

  22. makis76 avatar
    makis76 24/11/2014 16:57:48

    Γέμισαν σκουπίδια το γραφείο του Φορτσάκη οι φοιτητές [PHOTOS +VIDEO] http://shar.es/1XdSnF Ο κόκκινος φασισμός στα καλύτερα του.. Εύγε στην συντρόφισσα

  23. teoscooter avatar