#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/09/2013 16:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αριστερή Πλατφόρμα Λαφαζάνη : Δεν ανήκουμε στο «Συνταγματικό τόξο»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 23/09/2013 16:14:36

    Κι ύστερα τους φταίει ο Λαζαρίδης!!!!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΣΟΝ ΠΕΝ 23/09/2013 17:47:23

      Η αλήθεια φταίει μόνο σε υποκριτές. Ο Λαφαζάνης και η φραξιά του δεν είναι υποκριτές. Είνα κομμουνιστές. Φανεροί εχθροί του Ελληνισμού δηλαδή. Ο Τσίπρας με το συνάφι του είναι κρυφοί. Λέμε τώρα... Άρα στο σύνολο ο Σύριζα τι είναι. Μιλάμε για μαθηματικά Α' δημοτικού. Και άσε τους "ενωτικούς" να λένε τα οράματά τους. Οι Έλληνες δε θα ενωθούν κάτω από τα κόμματα. Πρέπει να ξεπεράσουν τα κόμματα για να επιτευχθεί η πραγματική ομόνοια. Για αυτό λέγονται κόμματα. Ελληνικά μιλάμε. Ας τα καταλαβαίνουμε λοιπόν. Δε θα υπήρχαν αν δεν είμασταν διασπασμένοι.

  2. lord of the last days avatar
    lord of the last days 23/09/2013 16:19:15

    Που είσαι θείε εκπορευόμενος εκ της Mittel Europa να δείς τι προπαγάνδα επινοούν για να χτυπήσουν τον ΣΥΡΙΖΑ; Μάλλον θα ποιήσεις την νήσσαν...

  3. Μara avatar
    Μara 23/09/2013 16:32:21

    Να ακούσετε παρακαλώ και τον ανεκδιήγητο Παυλόπουλο στην σημερινή συνέντευξη που έδωσε στην κ. Ακριβοπούλου.
    Αφού φυσικά χαρακτήρισε την ΧΑ εγκληματική οργάνωση και κατηγόρησε με τρόπο... τον κ. Λαζαρίδη για τις δηλώσεις του, όταν ρωτήθηκε από την δημοσιογράφο για τα γεγονότα του 2008 είπε ότι ουδέποτε κατηγόρησε συγκεκριμένο κόμμα πως βρισκόταν πίσω από τα γεγονότα και άν ήταν κάποιοι λίγοι κουκουλοφόροι που ήταν Συριζαίοι, αυτό δεν σημαίνει ότι ο Σύριζα είναι εγκληματική οργάνωση.......
    Δυό μέτρα.... και δυό σταθμά......
    Χαρείτε τον.....

    • Δημήτριος ο Α avatar
      Δημήτριος ο Α @ Μara 23/09/2013 16:54:59

      Τι κακό είπε; Εξέφρασε τη γνώμη του. Ο καθένας δε δικαιούται να εκφράζει τις απόψεις του; Πως κάνετε έτσι πια;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Μara 23/09/2013 17:48:43

      Πως να καλύψει τέτοιες γκάφες-εγκλήματα που έγιναν επί υπουργίας του; Με λόγια του αέρα χωρίς λογική. Ε, αυτό έκανε. Εδώ έλεγε ότι αν αποχωρήσει ο Κραμανλής, θα πάψει κι αυτός να πολιτεύεται...

  4. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 23/09/2013 16:32:53

    Ελπιζω να μη προσέλθει στον σχετικό προβληματισμό και ο κ. Λλοβέρδος...

    • Χ avatar
      Χ @ Uncle Stgm 23/09/2013 16:46:52

      Εγώ πάντως το διαβάζω ως δυναμική προτροπή ώστε η Αριστερά να ηγηθεί του αγώνα ενάντια του φασισμού και να μην ''ενταχθεί'' ως κομπάρσος στο γενικότερο σχέδιο του ...''αστικού τόξου''. Τίποτε το περίεργο, τίποτε το επιθετικό, η γνωστή αριστερή ρητορεία, που υποστηρίζει οτι ''εμείς έχουμε τον δικό μας τρόπο αντίστασης και δεν ''παρασυρόμαστε'' σε ένα παιχνίδι κατασκευασμένο από τα κόμματα της συγκυβέρνησης (που δεν εμπιστευόμαστε).
      Εντάξει. Δε νομίζω οτι θα περίμενε κάποιος κάτι διαφορετικό.... Πώς θα συντηρηθούν οι ''διαχωρισμοί'' που περιχαρακώνουν τις αντίπαλες γραμμές; Ας είμαστε ψύχραιμοι και αντικειμενικοί.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Uncle Stgm 23/09/2013 16:47:27

      Δεν βγαίνει νόημα έτσι. Εννοώ να προσέλθει στο διαφραξιονιστικό Λαφαζάνη - Λαζαρίδη.

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ Uncle Stgm 23/09/2013 17:01:41

      +++

  5. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 23/09/2013 16:33:59

    Φραξιονίζουν, φραξιονίζουν, στο τέλος κάτι θα μείνει (πάπαλα)...

  6. man8os avatar
    man8os 23/09/2013 16:45:47

    Ακουει η δικαιοσυνη? Η μονο θα τεθει η ΧΑ εκτος νομου?

  7. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 23/09/2013 17:09:21

    Αυτός που ευθύνεται για το κάψιμο της Αθήνας και καλοσώριζε τους λαθρομετανάστες θα έπρεπε να είναι στο σπίτι του κι όχι στην ενεργό πολιτική αλλά θα μου πεις ρεκόρ διορισμών έγιναν το 2004-2009...

    • Tell me lies avatar
      Tell me lies @ μεταρρυθμιστής 23/09/2013 17:15:56

      Ας μην τον ψήφιζε ο Ελληνικός λαός αν συμμεριζότανε τις απόψεις σου.

      • μεταρρυθμιστής avatar
        μεταρρυθμιστής @ Tell me lies 23/09/2013 18:35:32

        αν ήμουν υπουργός Εσωτερικών σε μια κυβερνηση που έκανε 300.000 προσλήψεις σε 5 χρόνια μάλλον θα έβγαινα κι εγώ με...τις απόψεις μου!

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ μεταρρυθμιστής 23/09/2013 18:48:49

          Εννοείς τον κορυφαίο στο είδος του τέως υπερυπουργό Πάκη Παυλόπουλο ("ευχαριστώ τους λαθρομετανάστες που μας επέλεξαν"), τον στύλο του (νεο)καραμανλισμού, τον ακοίμητο φρουρό της κεντροδεξιάς παράταξης. Πάντως, πρέπει να του αναγνωρίσουμε ένα προσόν: Μπορεί να ήταν παντελώς ανίκανος ως Υπουργός, αλλά είναι το απόλυτο τέρας ψυχραιμίας. Με το ελαφρά λυπημένο και τόσο καλωσυνάτο χαμόγελό του εκμηδενίζει μοχθηρούς Χρυσαυγίτες και αγριεμένους Συριζαίους χωρίς καν να ανοίξει το στόμα του...Οσονούπω τον βλέπω να βάζει υποψηφιότητα για τη θέση "ο Νέστορας της ΝΔ", την οποία κατείχε ο Μητσοτάκης, αλλά την έχασε λόγω αιρετικών απόψεων και κακής διαγωγής....
          Θα γελάσετε με αυτό που θα σας πω αλλά ο Γιαννίκος, που είναι φυλακή νομίζω, του τηλεφωνούσε και του μιλούσε στον ενικό και στο στυλ "άκου να δεις Πάκη, σταμάτα τις μ...." μπροστά σε υπαλλήλους του, για να δείξει τι εξουσία έχει. Δεν είναι μούφα αυτό που σας λέω...

          • GO avatar
            GO @ ΒΙΣ 24/09/2013 13:10:34

            Ρε ΒΙΣ, άσε τους δράκους στην ησυχία τους!

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ μεταρρυθμιστής 23/09/2013 18:49:00

          Χωρίς να συμφωνώ με την στάση του το 2008, από πού βγαίνουν αυτά τα στοιχεία, υμνητάκο του ΓΑΠ;

  8. Tell me lies avatar
    Tell me lies 23/09/2013 17:14:33

    Άστην αυτήν. Πενήντα χρόνια ...κουφή, τώρα που χουφτάλιασε θα ακούσει;

  9. Jim Bim avatar
    Jim Bim 23/09/2013 17:15:44

    Οι αναρχικοί κουκουλοφόροι - μπαχαλακιδες του ΣΥΡΙΖΑ θα κρύβονται πίσω από την κοινοβουλευτική Αριστερά σαν τα μικρά παιδιά ????
    καιρός είναι να αναλάβουν τις ευθύνες τους.

    Αρκετά χρόνια τους ανεχτήκαμε !!!!

    • Ουαί υμίν Φαρισαίοι υποκριτές avatar
      Ουαί υμίν Φαρισαίοι υποκριτές @ Jim Bim 23/09/2013 17:23:39

      Εγώ πραγματικά απορώ, που αυτοί οι άτιμοι οι ....μπαχαλάκηδες σαράντα χρόνια τώρα σπάνε, καίνε καταστρέφουν κι ακόμα δεν τους έχουνε χωμένους στη στενή. Κάτι πολύ πιό επικίνδυνους 17Νοεμβρίτες, κάτι Πυρήνες, κάτι ...Βελβεντούς, αμέσως τους τσακώσανε! Ανεξήγητα πράγματα..... Τόσο που σκέπτομαι μήπως .....

      • Hawk avatar
        Hawk @ Ουαί υμίν Φαρισαίοι υποκριτές 23/09/2013 17:31:21

        Στο Κερατσίνι και επί της Λεωφ. Δημοκρατίας την ημέρα που έγινε η αντιφασιστική διαδήλωση και στην συνέχεια τα έκαναν μπάχαλο ...... οι γνωστοί - άγνωστοι μπαχαλάκηδες, ήταν σπασμένα όλα τα τζάμια των τραπεζών, όλα όμως, μερικά κατεβασμένα κάτω, μερικά στην θέση τους με ρωγμές, κανένα μα κανένα άλλο μαγαζί δεν υπέστη ζημιά, μάλλον μόνο ένα ενεχυροδανειστήριο.... τόσο επιλεκτικοί & συγκεκριμένοι αυτοί οι μπαχαλάκηδες ...

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Ουαί υμίν Φαρισαίοι υποκριτές 23/09/2013 17:51:24

        Αφού φορούν κουκούλες. Όσους συλλαμβάνουν τώρα τελευταία (1,5 χρόνο) σε επεισόδια, απλά δεν προφυλακίζονται και ορίζεται δικάσιμος. Αυτό είναι θέμα δικαστών όμως. Η αστυνομία κάνει αυτό που πρέπει και σε αυτούς. Από 20-30 αναρχικούς κάθε μέρα έπιαναν σε κάθε πόλη με επισόδια τις 3 μέρες μετά τη δολοφονία.

        • Πλοηγός avatar
          Πλοηγός @ Γεώργιος Τ. 24/09/2013 00:02:04

          Προχθές στη Νίκαια λοιπόν(όλοι είδαμε τα βιντεάκια), που δε φορούσαν κουκούλες και πέταγαν πέτρες βρισκόμενοι ανάμεσα στους Ματατζήδες, γιατί δεν άπλωναν αυτοί τα γκλοπς τους να τους...τσακίσουνε άραγε; Αγαπητέ οι ....μπαχαλάκηδες κατά ένα πολύ μεγάλο μέρος τους, είναι παρακρατικοί. Ας το παραδεχτείτε, να δούμε τι θα κάνουμε παρακάτω. Σαράντα χρόνια κοροϊδευόμαστε με τους...γνωστούς αγνώστους.

      • Μara avatar
        Μara @ Ουαί υμίν Φαρισαίοι υποκριτές 23/09/2013 18:27:35

        Μα... εδώ ο κ. Παυλόπουλος μας είπε σήμερα ότι το 2008 τις ημέρες των γεγονότων, συνομιλούσε καθημερινώς με τον κ. Αλαβάνο.
        Το γιατί βέβαια δεν μας το εξήγησε....

        • X avatar
          X @ Μara 23/09/2013 21:01:23

          Μήπως γιατί ήταν υποχρεωμένος λόγω του οτι ήταν σοβαρός, να διατηρεί δίαυλο επικοινωνίας με τους αρχηγούς των άλλων κομμάτων, πόσο μάλλον τη στιγμή που αντιμετώπιζε ακραίες καταστάσεις εκτάκτου ανάγκης; Τι άλλο θέλετε να σας εξηγήσουν; Τα αυτονόητα; Μπορεί ο κ. Παυλόπουλος να μην υπήρξε όσο ''δυναμικός'' θα θέλαμε και να χρεώνεται την ύψιστης ανοησίας ρήση ''Ευχαριστούμε τους λαθρομετανάστες που μας προτίμησαν'', ωστόσο είναι πολιτισμένος και δημοκρατικός άνθρωπος, που μπορεί να επικοινωνεί σε ικανοποιητικό επίπεδο και με πολίτες μη ψηφοφόρους της ΝΔ. Αυτό μετράει οπωσδήποτε, στα θετικά του.

          • GO avatar
            GO @ X 23/09/2013 21:20:06

            Μα τι λέτε τώρα, Χ, μπορεί ένας ουτιδανός Παυλόπουλος να συγκριθεί με τα πολιτικά τέρατα Αδωνομάκηδες;

        • Χ avatar
          Χ @ Μara 23/09/2013 21:05:37

          Μήπως γιατί ήταν υποχρεωμένος λόγω του οτι ήταν σοβαρός, να διατηρεί δίαυλο επικοινωνίας με τους αρχηγούς των άλλων κομμάτων, πόσο μάλλον τη στιγμή που αντιμετώπιζε ακραίες καταστάσεις εκτάκτου ανάγκης; Τι άλλο θέλετε να σας εξηγήσουν; Τα αυτονόητα; Μπορεί ο κ. Παυλόπουλος να μην υπήρξε όσο ''δυναμικός'' θα θέλαμε και να χρεώνεται την ύψιστης ανοησίας ρήση ''Ευχαριστούμε τους λαθρομετανάστες που μας προτίμησαν'', ωστόσο είναι πολιτισμένος και δημοκρατικός άνθρωπος, που μπορεί να επικοινωνεί σε ικανοποιητικό επίπεδο και με πολίτες μη ψηφοφόρους της ΝΔ. Αυτό μετράει οπωσδήποτε, στα θετικά του.

  10. βαγόνι avatar
    βαγόνι 23/09/2013 17:50:39

    Τελικά,σ'αυτή τη χώρα,οι περισσότεροι είναι θύματα της ρητορικής τους...!
    Ο Λαφαζάνης,βλέπει τον μικρό να ταξιδεύει και να συνομιλεί με τον 'Ασμουσεν
    και πάει να σώσει ό,τι σώζεται....που δεν σώζεται!
    Η παλαιάς κοπής ιδεολογική παρθενιά έχει παραβιασθεί,για τούς πιό
    ανειδοποίητους απο το'90 και μετά...και το ξέρουν...και το κκε το ξέρει...πρέπει,
    όμως οι ρόλοι να διεκπεραιώνονται...οι νέες επινοήσεις δεν είναι εύκολη
    υπόθεση...κι'όμως,χωρίς να το καταλάβουν αντικατέστησαν,στο βραδυνό βίντεο,τον "Οκτώβρη" με τον Τζάκ Σπάρροου!
    Στο μεταξύ,ανταλάσσουν αγκιτατόρικες σινδονιάδες με τον Φαήλο και τους
    λοιπούς...."για να γυρίζει ο τροχός κι'όμως να μένει ακίνητος,για πάντα..."!
    Οι Χρυσαυγίτες αιφνιδίασαν τους πάντες...άν ήσαν κάπως πιό "θεσμικοί" και
    λιγότερο λούμπεν,δε θα υπήρχαν τόσα περιθώρια βερμπαλισμού....και μετά,
    ήρθε η ιστορία του "συνταγματικού τόξου"...και οι γλωσσοπλαστικές
    δημιουργίες του Αντιπροέδρου...πλήξη!
    Κι'όμως,η χώρα βουλιάζει...κι'αντί να κοιτάμε να βγάλουμε αυτό το
    έρμο το "πρωτογενές",να μπορέσουμε ν'αποφύγουμε το "Τρίτο Πρόγραμμα"
    και να βγούμε στις "αγορές",να περισώσουμε βασικά πράγματα της
    καθημερινότητας,παίζουμε "χωρίς περίσκεψιν,λύπην και αιδώ"...!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ βαγόνι 23/09/2013 20:11:56

      Θα φανώ και πάλι κυνικός και σνομπ, αλλά πρέπει να παραδεχθούμε ότι ως χώρα κάνουμε ό,τι είθισται να κάνει ένα οπερετικό κρατίδιο...
      Το έχω αποδεχθεί πλέον και είμαι αναπαυμένος με τη συνείδησή μου...

      • βαγόνι avatar
        βαγόνι @ ΒΙΣ 24/09/2013 08:59:16

        Η εσωτερική κριτική στην ταλαίπωρη δημοκρατία μας,
        όμως,γίνεται υπο έναν όρο:να ενισχυθεί το μέτωπο
        κατά του φασισμού...για κανέναν άλλο λόγο!

  11. Σόδομα και Γόμορα avatar
    Σόδομα και Γόμορα 23/09/2013 17:54:50

    Έτσι όμως, όσο και να λέτε εσείς, διατηρείται ζωντανό, φρέσκο και ελκυστικό το αριστερό αντισυμβατικό προφίλ του Σύριζα και δε χάνονται ψήφοι λόγω ....συστημοποίησής του! Για να μην ξεχνάμε οτι ΟΛΑ μα ΟΛΑ, γίνονται για το σκήπτρο της εξουσίας, που είναι τόσο γλυκιά η άτιμη και όλοι την αγάπησαν!

  12. dem avatar
    dem 23/09/2013 18:00:11

    Πάλης ξεκίνημα νέοι αγώνες
    οδηγός της ελπίδας ο πρώτος νεκρός...
    Η αριστερά επιθυμεί να συνευρεθεί με τις λεγόμενες «δημοκρατικές αστικές δυνάμεις»...
    Σε ενεργητικό ή παθητικό ρόλο;

    • Πέτρος avatar
      Πέτρος @ dem 23/09/2013 21:04:00

      Θέλεις να μάθεις; Είσαι σίγουρος;

  13. dem avatar
    dem 23/09/2013 18:10:33

    Δεν είναι μόνο οτι σπάνε αλλά βρωμίζουνε τα πάντα με τα συνθήματα και τα διάφορα tags και άλλες βλακείες όπως αφίσσες επί παντός επιστητού...
    Δεν ξέρω αλλά εμείς νέοι δεν τα κάναμε αυτά. Άντε οι πιό θρασείς να χτύπαγαν κανένα κουδούνι τα μαύρα μεσάνυχτα για να ξυπνήσουν την πολυκατοικία και μετά να την κοπάναγαν. Πως καταντήσαμε ως εδώ;; Παντού σε όλη την Αθήνα, Πανεπιστημίου, Παγκράτι που μένω, Κυψέλη, Αμπελοκηπους φυσικά, παντού είναι απίστευτο βλέπω συνέχεια ΠΑΟ, Θ.13, Θύρα 13, Αντιφα, Παναθηναϊκός κ.λ.π...Και εντάξει ομολογώ οτι κάποτε, στα νιάτα μου, ήμουν γαύρος αλλά με τίποτα δεν θα επιθυμούσα οι γαύροι να βρωμίζουν όλο τον κόσμο..Εχει εξετάσει η κυβέρνηση την διασύνδεση χούλιγκαν του ποδοσφαίρου με μαχαιροβγάλτες χαυγήτες και αναρχικούς;; Εχει κανει ντου η αστυνομία σε συνδέσμους οπαδών να δει πόσα δολοφονικά όργανα, περισσότερα από της ΧΑ υπάρχουν;;Έκκληση. Οπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράδβος. Μαζέψτε τους και σταματείστε να κανακεύετε τους χούλιγκαν των ΠΑΕ.

  14. Κώστας ,Πεύκη avatar
    Κώστας ,Πεύκη 23/09/2013 18:36:15

    Ανεβαίνει το ΚΚΕ στις δημοσκοπήσεις και βγαίνει ο Λαφαζάνης να συγκρατήσει τους κομμουνιστές του ΣΥΡΙΖΑ. Απλά τα πράγματα, ο Λαφαζάνης έχει διαλέξει μετερίζι και αυτό είναι ο ΣΥΡΙΖΑ του Τσίπρα. Είχε πρόσκληση - πρόκληση από το ΚΚΕ ( σχεδόν επίσημη ήταν ) να παραιτηθεί μετά το συνέδριο και να συμπαραταχθεί ( όχι ενταχθεί ) μαζί με το ΚΚΕ - ΠΑΜΕ για τη Λαϊκή Συμμαχία.
    Αρνήθηκε οπότε ότι και να λέει είναι άσκοπο. Όσο γνωρίζω θα πιεστεί ξανά από το ΚΚΕ ( σε επίπεδο μεσαίων στελεχών ) να κινηθεί πριν από τις Περιφερειακές εκλογές. Αλλά μάλλον θέλει να γίνει ο Παναγιωτακόπουλος του ΣΥΡΙΖΑ. Όσο για τον Προκόπη Παυλόπουλο αποτελεί μαζί με άλλους Καραμανλικούς ένας ψύχραιμος πολιτικός που ΔΕΝ κατέβασε τον στρατό το 2008 όταν άλλοι τον παρακαλούσαν. Το δε Σύνταγμα στο οποίο προσκυνούν ΝΔ και ΠΑΣΟΚ ,το οποίο τσαλαπατούν μέσα και έξω από τη βουλή, μπορεί να αλλάξει από τον Ελληνικό λαό και θα αλλάξει. Η Χρυσή Αυγή είναι κόμμα που έχει ψηφιστεί από 400 χιλιάδες Έλληνες με 7 % των ψήφων και αποδέχεται το Σύνταγμα ( αν και προτιμά να το καταργήσει αν έρθει στην εξουσία ), όπως άλλωστε και το ΚΚΕ το αποδέχεται αν και επιθυμεί να αλλάξει ΝΑ και ΕΦΟΣΟΝ το θελήσει η πλειοψηφία του λαού όχι μόνο στην κάλπη ,αλλά και στους δρόμους.Δεν πρόκειται να γίνει ποτέ γιατί οι Έλληνες είναι φιλοκαπιταλιστές , αλλά το κάθε κόμμα έχει δικαίωμα να ελπίζει ότι οι συσχετισμοί κάποτε θα αλλάξουν. Για μένα προσωπικά όλα τα κόμματα του κοινοβουλίου επιθυμούν το καλό της χώρας και τα συμφέροντα των ομάδων-τάξεων που τους στηρίζουν , έχουν την δική τους ιδεολογία και όσο ψηφίζονται από τον λαό με βάση το Σύνταγμα , κανείς δεν μπορεί να ομιλεί για συνταγματικό τόξο, δημοκρατικό τόξο και άλλες θεωρητικές μπούρδες.

  15. yianna avatar
    yianna 23/09/2013 19:31:43

    Βγήκαν Παπαδημούλης και κάποιοι άλλοι από τον Σύριζα πιο συναινετικά στη πρόσκληση του ΑΣ για σύσσωμη αντιμετώπιση του φαινομένου ΧΑ και αμέσως ο Λαφαζάνης βγήκε να ικανοποιήσει και τους επαναστάτες του Σύριζα, μη τυχόν και τους φύγουν και πάνε κατά ΚΚΕ μεριά.
    Ας καθαρίσει ο Δένδιας πρώτα τη χρυσαυγίτικη συμμορία και ας πιάσει μετά και τις συμμορίες της απο κει πλευράς, για να τελειώνουμε επιτέλους με αυτούς που θέλουν να πάει ο τόπος εκατό χρόνια πίσω.

  16. Tommy avatar
    Tommy 23/09/2013 19:44:10

    Γιατί είμαστε υποχρεωμένοι όμως να πληρώνουμε το ΠΑΣΟΚ, τους Σταλινιστες του ΚΚΕ, τους νοσταλγούς των Γκουλάγκ του Σύριζα και τη Δημαρ της Ρεπούση που σιχαίνεται την Ελλάδα και τους Έλληνες, δηλαδή εμάς που την πληρώνουμε? Ελλάς η Χώρα της παράνοιας, όπου μια διεφθαρμένη συμμορία όπως το ΠΑΣΟΚ συνεχίζει να Κυβερνά και να αποφασίζει για τα λεφτά μας. Αυτοί που μας έχουν καταληστέψει.

    • Κώστας ,Πεύκη avatar
      Κώστας ,Πεύκη @ Tommy 23/09/2013 22:25:33

      Σε όλους έβαλες ταμπέλα, σε σένα τώρα τι ταμπέλα αρμόζει που τσουβάλιασες κόμματα που αθροιστικά τα ψήφισαν το 50 + % ;

      Σταλινικοί, νοσταλγοί των γκούλαγκ , κλέφτες , ανθέλληνες , μάλιστα, τότε εκ μέρους ποιου λαού μιλάς εσύ, αν είναι έτσι δεν υπάρχει λόγος να νοιάζεσαι για έναν λαό που ψηφίζει άχρηστους. Κράτος χωρίς λαό δεν υπάρχει, αυτοί είμαστε , αυτούς εκλέγουμε και όλοι δεν είναι ίδιοι, πως να το κάνουμε δηλαδή ;

      Με τέτοιες λογικές ισοπέδωσης και μικροπολιτικής δεν έχουμε ούτε μια ελπίδα να πάμε μπροστά.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Tommy 23/09/2013 22:25:49

      Οἱ "προστάτες" μας ἐκεῖθεν καί ἐντεῦθεν καρατόμησαν τήν Πατρῖδα ἐκεῖ πού στήριξε τήν ὕπαρξη της ἐπί χιλιετηρῖδες: ΠΑΙΔΕΙΑ, ΘΡΗΣΚΕΙΑ. ῾Ο ἀσκός τοῦ Αἰόλου ἄνοιξε. . .fake materialism, ἀναρχικοί, Χαγῖτες, ρεπούσηδες, ἄθεοι, λάθρο, μουσουλμάνοι, καί τόσα ἄλλα συνθέτουν τό σκηνικό πού βιώνουν οἱ ῞Ελληνες. . .ἄντε νά τόν κλείσωμε τώρα. . .

  17. Νίκος Π. avatar
    Νίκος Π. 23/09/2013 19:58:11

    ένταξης στο «συνταγματικό» και «δημοκρατικό» τόξο.

    Ερώτηση σχετική με τη χρήση της Ελληνικής:
    Σε τι αποσκοπεί ο συγγραφέας με τη χρήση εισαγωγικών;

    Απάντηση
    Χρησιμοποιούνται για να προσδώσουν έμφαση, όταν μεταφέρονται αυτούσια λόγια άλλου, όταν πρόκειται για λέξεις ή φράσεις που ανήκουν σε ειδικό λεξιλόγιο ή σε κάποιο γλωσσικό ιδίωμα ή επίπεδο λόγου,ή όταν πρόκειται για τίτλους βιβλίων, εφημερίδων, ονόματα πλοίων κ.τ.λ. . Κάποτε προσδίδουν ειρωνικό τόνο ή μεταφορική σημασία στη λέξη - φράση.

    • occultist avatar
      occultist @ Νίκος Π. 23/09/2013 22:51:28

      Εντάξει, δάσκαλε. Το εμπεδώσαμε και σε ευχαριστούμε.

  18. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 23/09/2013 20:25:38

    Τουλαχιστον ο ''Λαφα...'' τα λεει ευθεως και δεν το παιζει καλο και φρονιμο παιδι, οπως ο υποκριτης Αλ Τσιπρας.
    Αυτος ειναι ο ΣΥΡΙΖΑ και σε οποιον αρεσουμε. Για τους αλλους δεν θα μπορεσουμε...!

    ΣΥΡΙΖΑ για παντα μαζι σου!

  19. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 23/09/2013 22:04:15

    Ξεκινώντας την ανάγνωση αυτού του κειμένου θεωρώ χρήσιμο να επισημανθεί το πώς με τόση ευκολία εκφέρονται απόψεις που δεν συνάδουν με την δημοκρατική μορφή διακυβέρνησης και στο πως τέτοιες αντιλήψεις αποκτούν καθολικό χαρακτήρα στους ιδεολογικούς και πολιτικούς χώρους που αναπτύσσονται.

    Οπως επεσήμανα και σε προηγουμένη παράθεση κατά έναν μαγικό τρόπο άπαντες έχουν διαγράψει την ιστορική εξέλιξη του νεοφασισμού στην Ελλάδα και την σχέση του με την Κρατική Εξουσία ως και την ανάγκη των Δεξιών σχηματισμών να διατηρούν στενούς δεσμούς με τον εκάστοτε φορέα εκπροσώπησης. Η Πολιτική σκοπιμότητα της ύπαρξης των πολιτικών άκρων , η αναγκαιότητα της ενίσχυσης τους, η πολιτική κάλυψη τους σε περιόδους κοινωνικής κρίσης και οικονομικής δυσπραγίας είναι κατανοητές Αυτό που δεν είναι εύκολο είναι οι υπόγειες διαδρομές με τις όποιες ξένα εξωθεσμικά κέντρα θέτουν τα πολιτικά άκρα υπό τον έλεγχο τους

    Ο Φόβος , η Ενοχή και η Απειλή αποτέλεσε για δεκαετίες το τρίπτυχο πάνω στο οποίο βασίστηκε η απόσπαση της λαϊκής συναίνεσης και η νόθευση της λαϊκής εντολής στα μεταπολιτευτικά αλλά και στα μετεμφυλιακά χρόνια.Πράγματι η επίκληση της δημοκρατικής εκτροπής δύναται να αποτελέσει το σχήμα εκείνο που θα επηρεάσει την ποιότητα της δημοκρατικής διακυβέρνησης. Στο όνομα κινδύνων πραγματικών ή φανταστικών φορές είδαμε να επιβάλλονται αυταρχικά σχήματα ως μοντέλα επίλυσης των κρίσεων.Στο όνομα ενός κινδύνου που το ίδιο το πολιτικό σύστημα εξέθρεψε και αποδέχτηκε ως παράλληλη δομή , η πόλωση αποτελεί την φυσική συνέπεια.Η Πόλωση όμως συνιστά ταυτόχρονα και υποχώρηση της Δημοκρατίας σε όλα τα επίπεδα και δύναται να μετατραπεί και σε σοβαρό Εθνικό κίνδυνο μέσω της ανατροπής της κοινωνικής συνοχής .

    Πράγματι η Πόλωση παράγει μια γενικότερη σύγχυση στην κοινωνία , η οποία και δεν επιτρέπει σε σε φωνές πολιτικού ρεαλισμού να βρουν ευήκοα ώτα. Δυστυχώς όμως η Μνημονιακή εμμονή της Αριστεράς και η αντιμνημονιακή της ρητορική δεν συνιστά ούτε πρόταση αλλά ούτε κλαι σοβαρό πολιτικό λόγο.Ο Συντάξας το κείμενο θα πρέπει να γνωρίζει πως τα διλήμματα τεχνητά ή υπαρκτά όταν τίθενται με αυτόν τον λαϊκιστικό τρόπο ουσιαστικά παράγουν κλίμα πολωτικό με τις διαχωριστικές γραμμές να μην επιτρέπουν την πραγμάτωση κανενός είδους σύνθεσης.

    Φυσικά και η Αριστερά πρέπει να δώσει εξετάσεις δημοκρατικότητας και πρέπει να την δίνει κάθε μέρα. Η δημοκρατία δεν είναι μια αφηρημένη έννοια, αποτελεί ένα σύνολο στοιχείων το οποίο και πρέπει καθημερινά να εμπλουτίζεται, να ενισχύεται και να ενδυναμώνεται. Την ίδια ώρα η αποχώρηση του Κου Σαμαρά απο την Πρωθιυπουργία αλλά και η ανατροπή της κυβέρνησης η οποία διαθέτει την δεδηλωμένη και προέκυψε απο σύννομη εκλογική διαδικασία αποτελεί και συνιστά εκτροπή. Κάποτε πρέπει να γίνει αντιληπτό πως ο αριστερισμός αποτελεί παιδική ασθένεια που δεν συνιστά με την ιστορική κατάκτηση της Αριστεράς τον Δημοκρατικό Πατριωτισμό.Αν κάποιοι ονειρεύονται επιθέσεις κατά των ανακτόρων καλό θα είναι να ξαναγυρίσουν και να δούν την Ιστορική περίοδο της Κατοχής όπου παρά τις στρεβλώσεις στην Ελεύθερη Ελλάδα έλαβε χώρα μαι ουσιαστική προσπάθεια για αλλαγή του μοντέλου ανάπτυξης και διακυβέρνησης της χώρας.Μια προσπάθεια εκδημοκρατικοποίησης δομών εξουσίας με ενισχυμένο τον κοινωνικό τους χαρακτήρα. Μια προσπάθεια που έφερε απτά στοιχεία της Αρχαίας Ελλάδας εμπλουτισμένη με τα όσα ο Ευρωπαϊκός και Νεοελληνικός Διαφωτισμός παρήγαγε.

    Ο Νεοφασισμός δεν καταπολεμάτε με την ευκαιριακή αριθμητική στου συρρίκνωση αλλά με την κατανόηση του πλαισίου ανάπτυξης τους .Αν πράγματι η Αριστερά σκοπεύει στην Ελλάδα να δώσει στον πολιτικό της αγώνα στοιχεία εφάμιλλα των παραδόσεων μας πρέπει πρώτον πάραυτα να διακόψει κάθε σχέση με την ακροαριστερά, με την έκνομη δράση της και να πάψει να την προσφέρει απλόχερη πολιτική κάλυψη και δεύτερον να ζητήσει με επιτακτικό και καθολικό τρόπο την διάρρηξη της σχέσης Ακροδεξιάς-Νεοφασισμού -Σκληροπυρηνικής Δεξιάς.Να αναγάγει τον Δημοκρατικό πατριωτισμό ως πολιτική της πρόταση , να αποσπάσει την κοινωνική συναίνεση με την πειθώ και όχι με αριστερές ιδεοληψίες ενδεδυμένες με όρους ιστορικά παρωχημένους

    Η Απάντηση του Ηλία Ηλιού στην βίαιη καταστολή του Δεξιού παρακράτους και Κράτους, στον διακαή πόθο του ΚΚΕ να καταστήσει την βία ως μέθοδο επιβολής και κατά συνέπεια ως πολιτική μορφή διακυβέρνησης ήταν θα σας Ταράξουμε στην Νομιμότητα.

    Χρειάζεται μεγαλύτερη προσοχή όταν αναλύονται κείμενα αριστερής προέλευσης.Απαιτείται και προσοχή και νηφαλιότητα έτσι ώστε το αποτέλεσμα να ανατρέπει στην βάση τους τους όποιους ισχυρισμούς και να μην καθηλώνεται στην αποκόμιση εντυπώσεων.Παράλληλα απαιτείται κα ιισχυρή δόση αυτογνωσίας.

    Να γίνει αντιληπτό πως ο φασισμός όποιας μορφής όποιου ιδεολογικού χρώματος δεν είναι ξένος ως πρός τον πολιτικό βίο της Ελληνικής Δημοκρατίας, να σας φοβίζει η ευκολία με την οποία αποκτά δυναμική και καθολικότητα.Απαιτείται κατά συνέπεια νέος πολιτικός λόγος και νέες πολιτικές συμπεριφορές όχι άγνωστες για τον Πολιτισμός μας. .

  20. G. K avatar
    G. K 23/09/2013 22:07:15

    Το κείμενο υπογράφει ένας ανώνυμος "σχολιαστής". Είναι δυνατόν να στηριζόμαστε σε τέτοια μεμονωμένα περιστατικά και να επιχειρηματολογούμε δι΄αντιμεταθέσεως ότι ο ΣΥΡΙΖΑ αυτοαποκλείεται από το λεγόμενο "δημοκρατικό τόξο"; Αν είναι έτσι, αωστά ειρωνευόμαστε, αν όχι κατακρίνουμε έντονα, τις αντίθετες με τις απόψεις Λαζαρίδη στη ΝΔ, που φαίνεται να είναι οι περισσότερες.
    Επειδή όμως δεν είναι έτσι και επειδή αυτή η αντίληψη μπορεί ανά πάσαν στιγμή να γίνει μπούμεραγκ με τις διαφορετικές απόψεις που συχνά διατυπώνονται στη ΝΔ, πρέπει να αναζητούμε ουσιαστικά πεδία αντιπαράθεσης αλλά και συνεννόησης για τη δημοκρατική εμβάθυνση και σταθερότητα

    • Γιώργος Καλύτερος avatar
      Γιώργος Καλύτερος @ G. K 24/09/2013 00:27:54

      Με την τακτική αυτή επίσης ανοίγει ο δρόμος ώστε γραπτά του παρόντος ιστολογίου να χρεώνονται απευθείας στη Νέα Δημοκρατία και να καλούν αριστεροί τον πρωθυπουργό για διευκρινίσεις αν συμμερίζεται ή όχι αναρτήσεις του τάδε ή δείνα αρθρογράφου.

    • Γιώργος Καλύτερος avatar
      Γιώργος Καλύτερος @ G. K 24/09/2013 00:29:55

      Κατά τα λοιπά βέβαια, οτι υπάρχει μεγάλο κομμάτι του σύριζα που δεν σέβεται το σύνταγμα ούτε την αστική δημοκρατία σε μεταξύ τους συζητήσεις, είναι κάτι που δεν μπορεί να αμφισβητηθεί.

  21. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 24/09/2013 00:30:44

    Ο φραξιονισμός είναι εγγενής σε όλα τα κόμματα. Πάντοτε.
    Πόσο μάλλον σε περιόδους κρίσης και ρευστοποίησης.
    Το πρόβλημα δεν είναι η πολλαπλότητα απόψεων αλλά η βαβέλ. Ο πολίτης δεν ξέρει ποιός πρεσβεύει τι και ποιόν να εμπιστευθεί. Είναι η ώρα του ψαρέματος στα θολά νερά.
    Προ ημερών ήμουν εξαιρετικά επικριτικός πρός τον κ. Λαζαρίδη, για τον ίδιο ακριβώς λόγο. Ο κόσμος που εμπιστεύεται την ΝΔ βρεθηκε μπροστά σε απόψεις που δεν έχουν συζητηθεί και νομιμοποιηθεί πολιτικά ποτέ μετα το 1975. Οι απόψεις αυτές αποκαθηλώνουν τον ιδρυτή του κόμματος της ΝΔ. Δεν είναι ταμπού, μπορεί να αποκαθηλωθεί. Αλλά όχι έτσι "στην ψύχρα", χωρίς συζητηση και διαπάλη
    Το ίδιο συμβαίνει και τώρα. Ο πολύς κόσμος που εμπιστεύεται τον ΣΥΡΙΖΑ μετά το 1950 ξέρει για αντιφασιστική ενότητα. Τώρα του ξαναπασάρουν προβληματισμούς "σέχτας" - της 3ης Διεθνούς πριν το 1936 - που δεν έχουν συζητηθεί πουθενά. Αποπληροφόρηση για χάρη στενά φραξιονιστικών στρατηγικών.
    Και στις 2 περιπτώσεις βλέπω παράκαμψη του κομματικά σκεπτόμενου πολίτη, και του οπαδού. Δεν είμαι τέτοια περίπτωση πολίτη, αλλά αυτό δεν είναι λόγος να αδιαφορώ όταν τυλίγονται εν αγνοία τους άλλοι πολίτες, οι κομματικοποιημένοι, σε "πλατφόρμες" ή σε άτυπες "ομαδοποιησεις".
    Αυτά, για τα κακά του φραξιονισμού και των στρατηγικών του.

    • Θόδωρος 17.06.2013 avatar
      Θόδωρος 17.06.2013 @ Uncle Stgm 24/09/2013 09:01:46

      Είσαι ευαίσθητος κατά βάθος, θείε..

  22. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 24/09/2013 05:46:23

    http://www.tanea.gr/news/culture/article/5042770/o-mpono-kathgorei-toys-paraksenoys-ths-aristeras-epeidh-exei-ta-lefta-toy-se-ofsor/

    Εκεί που κάποτε οι κοινωνικά ευαισθητούληδες U2 θησαύριζαν σε βάρος των κορόϊδων...αριστεροί στην ιδεολογία, δεξιοί στην τσέπη...

    Πόσοι άλλοι τέτοιοι ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΥΛΗΔΕΣ Έλληνες αριστεροί στην ιδεολογία, και δεξιοί στην τσέπη υπάρχουν...

    Με την κρίση ΟΛΟΙ θα γνωριστούμε καλύτερα.

    Ο παγκόσμιος πόλεμος εναντίων των offshores είναι αμείλικτος.
    Καθώς τα χρήματα που έχουν συσσωρευθεί στις offshores έχουν καθιστήσει τους παγκόσμιους ΟΛΙΓΑΡΧΕΣ τόσο ΙΣΧΥΡΟΥΣ ώστε να είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ...

    Γιατί ο κόσμος του 2050 ΔΕΝ συμπεριλαμβάνει αυτές τις ΕΛΙΤ...

    Ευτυχώς για τους Έλληνες πολίτες, υπάρχουν και αλλού νομοθεσίες...εκ των οποίων πηγάζει και το κυνήγι της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΔΕΞΙΑΣ ΟΛΙΓΑΡΧΙΚΗΣ ΕΛΙΤ.

    ΥΓ. Δεν αναρωτιέστε γιατί έχουν εξαφανισθεί από το προσκήνιο κάποια πανίσχυρα ΠΑΣΟΚΙΚΑ φυντάνια; Οι δημοσιογράφοι, ένθεν και ένθεν, γιατί δεν κάνουν αυτή την ερώτηση;;;; Υπάρχει ΟΜΕΡΤΑ προστασίας τους;;;;;

  23. Aggelos avatar
    Aggelos 24/09/2013 05:55:32

    ο συριζα τραβιεται επικινδυνα απο το κεντρο..να γινει επισημο κομμα εξουσιας και να απαρνηθειτα επαναστατικα του

    και το κκε τρωει απο τα αριστερα του.
    να δουμεποσο θα αντεξει,,να ισορροπει ο τσιπρας..

    οι βαρκες ανοιγουν,,και κρακ..

    • Χ avatar
      Χ @ Aggelos 24/09/2013 12:22:40

      Έτσι συμβαίνει πάντα όταν βρίσκεσαι κοντά στα...κέντρα. Σε ροκανίζουν τα πιράνχας από παντού!

  24. Διογένης avatar
    Διογένης 24/09/2013 07:18:16

    Το θέμα δεν είναι ποιος υπογράφει, αλλα το οτι αναρτήθηκε στην επίσημη ιστοσελίδα του αριστερού ρεύματος.

  25. Διογένης avatar
    Διογένης 24/09/2013 07:21:36

    Μάλλον άστοχη η σύγκριση. Αυτή εδώ η σελίδα υποστηρίζει απλώς τον Σαμαρά και δεν είναι η επίσημη ιστοσελίδα του. Ποτέ δεν ηταν.

  26. Θόδωρος 17.06.2013 avatar
    Θόδωρος 17.06.2013 24/09/2013 08:33:47

    "...αλλά ως φόβητρο για να αποδυναμώσουν αν όχι και να «ενσωματώσουν», την Αριστερά σε ένα σχεδιασμό που τελικά θα δώσει πνοή στο σημερινό «status»..."

    Ο πατερναλισμός και το καπέλωμα σ' όλο του το μεγαλείο! Ποιος "κυβερνά" τον Σύριζα επιτέλους, Αλέξη?
    Δλδ. κάποια "χαϊβάνια" πάνε να ενσωματωθούν κι εσείς τους "προλαβαίνετε"!
    Καλά που είστε κι εσείς, κύριοι έξυπνοι, να καθοδηγείτε τους ηλίθιους!

    "Δεν πρέπει να οδηγήσει την ίδια την Αριστερά να δίνει εξετάσεις καταδίκης γενικώς και αορίστως της βίας και ένταξης στο «συνταγματικό» και «δημοκρατικό» τόξο ως συμπλήρωμα τηςΠασοκονεοδημοκρατίας."

    Μη καταδίκη της βίας "γενικώς και αορίστως"! Λες και η βία έχει πολλές παραμέτρους για ανάλυση και άλλες καταδικάζονται και άλλες όχι! Αστειότητες και γραφικότητες!

    "Αυτό που ισχυρίζομαι είναι ότι όσο πιο αδιάλλακτο και πιο ουσιαστικό είναι το μέτωπο για άμεσες εξελίξεις αριστερής ανατροπής..."

    Αδιαλλαξία, δηλωμένη κιόλας! Τι άλλο να πει κανείς?!

    "...όπως επιδιώκουν τα εγχώρια κατεστημένα και διεθνή ιμπεριαλιστικά κέντρα,..."

    Απ' το ΚΚΕ παρμένο αυτό. Ελάτε τώρα, μπορείτε και καλύτερα! Αντιγραφές με τόσο πλούσιο λεξιλόγιο?! Τσ, τσ, τσ..

    Αλέξη,
    ή ο σύντροφος Παναγιώτης θέλει να γίνει χαλίφης στη θέση του χαλίφη: Με εννοάς "'αντε, αρκετά έπαιξε το μαλ@#$μενο, μαλ@#$κια του Αλαβάνου ήταν, ήρθε η ώρα της ανατροπής, δεν έχουμε καιρό για παιχνίδια"

    ή θα φύγει με τους δικούς του και θα πουλάει εκλογική συνεργασία εδώ κι εκεί σαν τυχοδιώκτης που είναι.

    Εγώ το 'χα πει και παλιότερα: Θα γίνεις cartoon στο τέλος απ' το πολύ τράβηγμα!

    Φιλικά

    • Θόδωρος 17.06.2014 avatar
      Θόδωρος 17.06.2014 @ Θόδωρος 17.06.2013 24/09/2013 17:34:24

      ...εξυπακούεται ότι στον παραπάνω σχολιασμό πρόσωπα και γεγονότα είναι τελείως μυθικά και όποιος θέλει το πιστεύει...

  27. Λυπάμαι χάσατε avatar
    Λυπάμαι χάσατε 24/09/2013 13:04:06

    Εσύ που τα ξέρεις αυτά βρε Βις πάνσοφε; Έχεις το ...βαλιτσάκι ή μήπως έχεις τρελή φαντασία και μεγάλη κακοήθεια; Το 2 παίζω, στανταράκι :-).

  28. giannis avatar
    giannis 24/09/2013 15:06:51

    Ανήκουμε.... στη βίλα ΑΜΑΛΙΑ

  29. LamprosM avatar
    LamprosM 24/09/2013 15:50:03

    καλημερα.
    Το θεμα ειναι πολύ σοβαρο. Συνεχισαν και άλλο σημερα και το επεκτειναν διαβασα σημερα στο DexiExtrem:
    http://dexiextrem.blogspot.gr/2013/09/blog-post_1593.html

  30. ιεραξ avatar
    ιεραξ 24/09/2013 21:38:56

    Γειά σου ρε μάγκα Λαζαριδη, με την σπερμολογία σου για άκρα και τόξα, οδηγείς τα ακροαριστερά γκρουπούσκουλα σε άγαρμπο στρηπ τιζ μπροστά στα μάτια μας. Ο αυτοεξευτελισμός τους εξελίσεται γοργά. Και πού να δείτε το μπέρδεμα όταν ξεμυτίσουν οι μπαχαλάκηδες και οι κουκουλοφόροι και οι γνωστοί ΄΄συνήγοροι΄΄. Το απόλυτο χάος απόψεων στο γνωστό άκρο που…….θέλει να κυβερνήσει. Μόνο που οι ελαφροδεξιοί χαμπάρι δεν παίρνουν και TVαερολογούν. Α ρε Αντώνη πόσο δίκιο είχες όταν έλεγες΄΄Πιό πολύ θα δυσκολευτώ να πείσω τους δικούς μας΄΄……….

  31. Ηλίας Κατσής avatar
    Ηλίας Κατσής 25/09/2013 01:11:43

    Ρίχνεις το δόλωμα, ρε Χρύσανθε, κι αμέσως σου τσιμπάει ο φλύαρος - ο Lafazan - (http://translate.google.com/#tr/el/lafazan). Αλλά, μάγκα μου, ήθελε να βρέξεις κώλο για να βγάλεις τέτοιο "λαβράκι" και α@@@@@α.

    Άς τους τώρα να τραβάνε τ' αγκίστρι απ' τα λαιμά του Çok lafazan κι απ' τους κονδυλοφόρους, που πέσανε να σε φάνε, τα μουστάκια σου.

  32. Μπροστα και Δεξια avatar
    Μπροστα και Δεξια 25/09/2013 16:14:52

    Kαι μετα τρεχουνε κατι Δεξιοι του γλυκου νερου να "γλυψουνε" τους Αριστερους...
    Τα λενε μονοι τους κυριοι...Μετα οταν τους τα πεις προσωπο με προσωπο θα σου πουνε οτι εισαι προβοκατορας , οτι δεν ξερεις τι λες , και θα αλλαξουνε τη συζητηση αναφεροντας την οικονομικη δυσκολια της χωρας...
    Μια ζωη ετσι ηταν η Αριστερα , θεωρει πως ποτε δεν κανει λαθη ,πως δεν φερει ευθυνη για τιποτα και πως η κοκκινη βια ειναι καλη βια.
    Συγχαρητηρια στους Αριστερους που μετα το παιζουνε και δηθεν δημοκρατες και υπερασπιστες της ελευθεριας.
    Αλλα κυριοι δεν θα σας περασει να κανετε εδω περα καθεστωτα τυπου Σοβιετ.