Από υβριστής της ΝΔ, «σωτήρας» της ο Χατζηνικολάου;
28/01/2015 13:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από υβριστής της ΝΔ, «σωτήρας» της ο Χατζηνικολάου;

Με τον φίλο και συνεργάτη του Κουρή και το Star δεν άνοιξαν ανηλεή πόλεμο κατά του Σαμαρά; Αυτοί δεν τον έριξαν στην ουσία και τώρα θέλουν να παρέμβουν στα νεοδημοκρατικά εσωτερικά;

Όπως λέει ο σοφός λαός, η νίκη έχει πολλούς πατέρες αλλά η ήττα κανένα.

Όμως, στις ήττες φαίνονται οι τίμιοι, οι άντρες και όσοι αγαπούν πραγματικά την παράταξη. Κι αυτό ισχύει και στην περίπτωση της ΝΔ και σ’ αυτούς που βγαίνουν όψιμα να κάνουν κριτική ενώ την προηγούμενη περίοδο ήταν βολεμένοι σε κάποια γραφειάρα.

Αλλά ας πούμε ότι τα στελέχη της ΝΔ, παλαιά και νέα, έχουν ένα δικαίωμα να κάνουν κριτική και να γκρινιάζουν. Αυτοί οι δήθεν δεξιοί, κυρίως οι καλοπληρωμένοι λαδοπόντικες της δημοσιογραφίας που τώρα βγαίνουν και τα χώνουν στον Σαμαρά, ποιος τους έδωσε το δικαίωμα να το κάνουν;

Καιρό τώρα κάποιοι μεγαλοδημοσιογράφοι με γεμάτες τσέπες έκαναν ό,τι περνάει από το χέρι τους για να ρίξουν την κυβέρνηση, να καταστρέψουν τη ΝΔ και να βουλιάξουν την Ελλάδα.

Όμως, τώρα να βγαίνουν και να κόπτονται για την «υγεία» της ΝΔ και του Σαμαρά, αυτό πάει πολύ. Αντί να λουφάξουν και να απολαύσουν τα κέρδη ετών, βγαίνουν και λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του. Νομίζουν ότι ο κόσμος τρώει κουτόχορτο και δεν τους αναγνωρίζει;

Θα δούμε πολλά στον υπέροχο αυτό κόσμο της δημοσιογραφίας. Θα δούμε κωλοτούμπες και οσφυοκάμπτες και θα τρίβουμε τα μάτια μας. Θα δούμε και πολλούς… δεξιούς να κλαίνε για το μέλλον της ΝΔ.

Όμως, ας τα αφήσουμε όλα αυτά, κάποτε θα βγουν στο φως και θα γελάσει κάθε πικραμένος. Ας πάμε στη λεγόμενη… σοβαρή δημοσιογραφία.

Βγήκε χθες το πρωί ο Νίκος Χατζηνικολάου, ο επιχειρηματίας - δημοσιογράφος και εξαπέλυσε σφοδρή επίθεση κατά του Σαμαρά. Είπε «κρύβεσαι και από το αποτέλεσμα, με 8,5 % μονάδες έχασες, έφαγες 8 γκολ» και συνέχισε: Κατά την προσέλευση του στο εσωτερικό του κτιρίου, ορισμένοι φώναζαν «Ελλάς, Ελλάς, Αντώνης σαμαράς». Ο δημοσιογράφος ανέφερε ότι ήταν υπάλληλοι της Συγγρού, τους οποίους γνωρίζει έναν- έναν, όπως είπε. Μάλιστα, εκτίμησε ότι ένας εκ των υποστηρικτών πρέπει να ήταν «μεθυσμένος», καθώς φώναζε «Αντώνη ζεις, εσύ μας οδηγείς…».

Ο Ν. Χατζηνικολάου έκανε λόγο για εκλογική πανωλεθρία, κάτι που απέδωσε στις λάθος κινήσεις του Αντ. Σαμαρά στα ζητήματα της αξιολόγησης και τους χρέους, στην επίσπευση της προεδρικής εκλογικής, γεγονός που επέφερε το αρνητικό αποτέλεσμα για τη παράταξη στην κάλπη. Ωστόσο, αναγνώρισε ότι ήταν από τους εργατικότερους πρωθυπουργούς των τελευταίων ετών.

Τέλος, κατηγόρησε τον Σαμαρά ότι προέταξε το προσωπικό και κομματικό του συμφέρον, καταλογίζοντας του ολιγωρία στο μέτωπο των μεταρρυθμίσεων. Τον κάλεσε ακόμη να προχωρήσει σε αυτοκριτική και αυτομαστίγωμα. «Ας συνειδητοποιήσει τα λάθη του και ας παραιτηθεί ή ας πάει σε δημοκρατικές διαδικασίες στη βάση- όπως έγινε με την Ντόρα- και όχι σε στημένα συνέδρια» υπογράμμισε.

Δεν είναι καθόλου τυχαίες οι δηλώσεις αυτές οι οποίες μοιάζουν με εκείνες του Παπαθανασίου και κάποιων άλλων «τελειωμένων» Νεοδημοκρατών. Αλλά να το παίζει υπερασπιστής της παράταξης ο Χατζηνικολάου; Από πού κι ως που; Έγινε και δεξιός ενώ τρία χρόνια τώρα τσάκιζε την κυβέρνηση και στήριζε τον Τσίπρα; Με τον φίλο και συνεργάτη του Κουρή και το Star δεν άνοιξαν ανηλεή πόλεμο κατά του Σαμαρά; Αυτοί δεν τον έριξαν στην ουσία και τώρα θέλουν να παρέμβουν στα νεοδημοκρατικά εσωτερικά; Ποιος ξεχνάει άραγε τον «Θείο» Τράγκα στον Real του Χατζηνικολάου που έβριζε από το πρωί ως το βράδυ τον Σαμαρά;

Ας μην κάνουν υποδείξεις λοιπόν και κουνάνε και το δάχτυλο επειδή παίρνουν ένα μικρόφωνο και λένε ότι γουστάρουν.

Ε, λοιπόν, καιρός είναι να σταματήσει η τακτική των τράγκηδων της δημοσιογραφίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GJ avatar
    GJ 28/01/2015 14:51:19

    Δεν καταλάβατε το παιχνίδι? Ο Σαββόπουλος είχε πει ότι μετά τη χούντα αν δεν δήλωνες αριστερός ούτε γκόμενα δεν έπιανες!!! Τα 'γιουσουφάκια' της τηλεόρασης, οι μεγαλοδημοσιογράφοι (Λιάγκας, Χατζηνικολάου κα) πουλάνε αντιμνημονιακή συμπεριφορά μπας και σώσουν τις κ@λοφυλλάδες που πουλάνε. Άντε να τα λέμε με το όνομά τους...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ GJ 28/01/2015 23:01:15

      Του Λιάγκα τη συμπεριφορά την ελέγχει πολύ καλά η Φαίη...

      • GJ avatar
        GJ @ Κυθήριος 29/01/2015 00:14:59

        ...Λιάτσος ήθελα να πω, ο άλλος είναι ακίνδυνος.

        • GJ avatar
          GJ @ GJ 29/01/2015 11:01:18

          Ο αγαπητός σας συνάδελφος στο Newpost.gr έγραψε ότι ο κος Χατζηνικολάου αδικείται κατάφορα από ιστολόγια προσκείμενα στον κ. Σαμαρά κ ότι αυτό οδηγεί στη φίμωση της δημοσιογραφίας. Εγώ, ως πολίτης δηλαδή δεν μπορώ να εκφράσω την κάθετα αντίθετη γνώμη μου σε αυτό που διαβάζω ή ακούω ή ο κος Χατζηνικολάου έχει το αλάθητο του Πάπα?? ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΔΗΛΑΔΗ?? Κάποιοι έχουμε θέσεις που δεν εξαρτώνται από την εκάστοτε κυβέρνηση, τι να κάνουμε, συγγνώμη κιόλας δεν θα το ξανακάνουμε!!!!!!!!!!!~!!@#$

  2. sender avatar
    sender 28/01/2015 15:37:54

    Ο συγκεκριμένος δημοσιογράφος έχει προβεί σε ανελέητη επίθεση κατά του κ.Σαμαρά,από την πρώτη στιγμή.Την ίδια συμπεριφορά έδειξε στο παρελθόν και κατά του κ.Καραμανλή.Γι'αυτό,ο,τι και να υποστηρίζει τώρα,θα το αντιμετωπίζει η ΝΔ με μεγάλη επιφύλαξη και καχυποψία.Ταιριάζει περισσότερο στο δυναμικό της σημερινής κυβέρνησης,την οποία προώθησε πάρα πολύ, με την εμπαθή προσβολή του στους πολιτικούς της ΝΔ.Μόνο ζημιά προκαλεί και κανείς δεν του συγχωρεί τη υποκειμενική και εμπαθή του θέση στα πολιτικά πράγματα της χώρας και την προσπάθειά του,να προκαλεί ρήγματα στην συνοχή του κατεξοχήν δημοκρατικού και εθνικού πολιτικού φορέα,που δεν του επιτρέπεται να την πατήσει πάλι.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ sender 28/01/2015 18:01:30

      Σωστό! Ο πάλαι-ποτέ οννεδίτης και υιός πρώην βουλευτού της ΝΔ, καθόλην την τελευταία διετία πάσχει από ακραίο αντι-Σαμαρισμό σε επίπεδο εμπάθειας ψυχοπαθούς. Είχε τον Φίλη της Αυγής και τον Στάθη δίπλα του και συμφωνούσε μαζί τους ή έστω δεν διαφωνούσε ποτέ, και έβριζε υπουργούς και τώρα μετά τις εκλογές και τον ίδιο το Σαμαρά. Ο άνθρωπος έπαιξε το ρόλο του σωστά εναντίον της Ελλάδας...

      • Eva avatar
        Eva @ Γεώργιος Τ. 29/01/2015 13:09:27

        Και τι , σαν ήταν οννεδίτης και γυιός υπουργού της ΝΔ? Απο που προκύπτει οτι διαθέτει ήθος, η είναι δεξιός, η πατριώτης?

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Eva 29/01/2015 19:02:29

          Απλά, τα πρώτα του χρόνια ως δημοσιογράφος είχε έναν χαρακτήρα που έδειχνε σοβαρό άνθρωπο και όχι λαϊκιστή. Τα τελευταία χρόνια όμως έχει αλλάξει εντελώς μιας που ως εκδότης για να επιβιώσει στα χρόνια του μνημονίου, έπρεπε να είναι αντιμνημονιακός έως λαϊκιστής και όχι ρεαλιστής, που διαφέρει από το μνημονιακός, καθώς και ο Σαμαράς να διώξει το ΔΝΤ ήθελε και οι πέραν του Ατλαντικού ουσιαστικά τον άδειασαν φέρνοντας το πουλέν τους στην εξουσία και το Βαρουφάκη στη θέση-κλειδί.

  3. Hunter avatar
    Hunter 28/01/2015 15:55:38

    Σε όλον τον κόσμο οι δημοσιογράφοι, όρθιοι επί 15 λεπτά, ενημερώνουν τον κόσμο για τα γεγονότα...στην Ελλάδα επί μιάμιση ώρα προσπαθούν να καλλιεργήσουν κλίμα με το στανιό και να διαμορφώσουν άποψη σύμφωνα με τα συμφέροντα του ιδιοκτήτη του καναλιού, της εφημερίδας κτλ. που εργάζονται... Πρώτη φορά βλέπω χώρα όπου οι δημοσιογράφοι ξεκινώντας την επαγγελματική τους σταδιοδρομία πρέπει να δηλώσουν σε ποιο κόμμα ανήκουν! Μετά λέμε "ο Χατζηνικολάου είναι Ν.Δ, η Στάη είναι ΠΑΣΟΚ, ο Οικονομέας Κ.Κ" κτλ. κτλ. Ενίοτε υπάρχουν και οι παντός καιρού.....

  4. Θετταλός avatar
    Θετταλός 28/01/2015 16:08:02

    Δεν ξέρω τι παίζεται στο παρασκήνιο. Κατά τη γνώμη μου ο Σαμαράς πρέπει να σιωπήσει για λίγο και να μη μιλήσει. Ότι συμβαίνει τώρα και από ΣΥΡΙΖΑ μεριά και από "στελέχη" της Ν.Δ. και από τους δημοσιογράφους, θα λειτουργήσει υπέρ του και πολύ γρήγορα κιόλας. Ας τους αφήσει να λένε τις... μπαρούφες τους και μετά να πάρει το κλαδευτήρι και να αρχίσει με όλους. Τι έχει να φοβηθεί άλλωστε; Τίποτα. Τώρα πλέον έχει λυμένα τα χέρια του περισσότερο από κάθε άλλη φορά.

    Και όσο για τη μη παράδοση εθιμικώς της Πρωθυπουργίας στον Τσίπρα, καλά έκανε. Δεν παρέδωσε το αστικό κράτος στους πολεμίους του.
    Θα τον γυρέψουμε και πολύ σύντομα τον Σαμαρά. Πρόεδρε προχώρα.

  5. Naruto avatar
    Naruto 28/01/2015 16:19:59

    Αν θέλεις να δεις το ποιόν ενός ανθρώπου δώστου εξουσία λέει μια παροιμία . Η δημοσιογραφία είναι εξουσία .

  6. Μελινα avatar
    Μελινα 28/01/2015 16:51:17

    Δεν ειναι μονο ο Χατζηνικολαου... Τι να πει κανεις για το Λιατσο, που απο διευθυντης στην ΕΡΤ, μεχρι που εκλεισε, εκδοτης εφημεριδας που χτυπουσε Συριζα και Καμμενο, περασε στην Αυριανη και χτυπουσε ανελεητα τη ΝΔ, ηρωποιοντας τον Τσιπρα...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Μελινα 28/01/2015 18:02:42

      Μπράβο! Άλλος ένας από τους πολλούς που σκούζουν όπου τους ταΐζουν τα περισσότερα...

  7. Φρουρός avatar
    Φρουρός 28/01/2015 18:49:55

    Η ΝΔ δεν έχασε δυνάμεις από τις τελευταίες εκλογές του 2012. Βέβαια το ¨ρεύμα¨ ΣΥΡΙΖΑ υπερίσχυσε όπως συμβαίνει πάντα στην Ελλάδα, να υπερισχύει ο λαϊκισμός και τα μεγαλοσυμφέροντα εντός και εκτός τειχών, που επενδύουν σ΄αυτόν. Ούτε δύο μέρες και διαλύεται ότι χτίστηκε με θυσίες του λαού εδώ και 2,5 χρόνια. Επειδή τα έργα και οι ημέρες της πιο απίθανης κυβέρνησης δεν θα κρατήσουν για πολύ και δυστυχώς θα δικαιωθεί ο Σαμαράς, να μην κάνει το μέγιστο λάθος και αφήσει το τιμόνι της ΝΔ, σε επίδοξους μνηστήρες. Σε πολύ λίγο θα επανέλθει, αλλά πολύ φοβάμαι πάνω στα αποκαϊδια που θα δημιουργήσει η νέα κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΟΑΝΕΛ.

  8. dimitris avatar
    dimitris 28/01/2015 20:13:45

    Τα ίδια ακριβώς έκανε και με τον Καραμανλή γι'αυτό δεν πρέπει να παραξενεύεται κανείς.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ dimitris 29/01/2015 19:04:15

      Έλα ντε! Ποιος δημιούργησε κλίμα με τη δήλωσή του περί "κουρασμένου"; Αλλά ξεχνάμε γρήγορα και κάνουμε τα ίδια λάθη που κάθε φορά πληρώνονται ακριβότερα. Ελπίζω όχι μέχρι ολικής διάλυσης τούτη τη φορά...

  9. Eva avatar
    Eva 28/01/2015 22:11:16

    Κύριε Χατζηνικολάου βρίσκεστε προφανώς σε σύγχιση.

  10. christof avatar
    christof 28/01/2015 22:51:55

    Αυτα τα τηλεοπτικα σκουπιδια του ALTER μετακομισαν ολα στο ΣΤΑΡ.Κατηγορουσαν τον Καραμανλη και καναν τεμεναδες του Γιωργου,κατηγορουν το Σαμαρα και γλειφουν το Τσιπρα.Δεν ειναι σκουπιδια για ανακυκλωση,αλλα για τη χωματερη η τη πυρολυση.

  11. Νεοδημοκρατης avatar
    Νεοδημοκρατης 28/01/2015 23:22:34

    Ο πιο υπουλος εχθρος της παραταξης. Καπως αλλιως το λεει ο λαος.

  12. MCA avatar
    MCA 28/01/2015 23:43:48

    Το 28% ήταν τεράστια επιτυχία σε μια τόσο δύσκολη εποχή όσο η σημερινή. Αυτοί που δεν το καταλαβαίνουν ζουν εκτός πραγματικότητας ή έχουν ιδιοτελή κίνητρα.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ MCA 29/01/2015 19:06:00

      Ή και τα δύο...

  13. ΟΤΑΝ avatar
    ΟΤΑΝ 28/01/2015 23:51:23

    ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΣΤΑ ΜΕΓΑΛΑ (ΔΗΘΕΝ) ΚΑΝΑΛΙΑ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΤΙΣ ΜΟΥΡΕΣ ΒΑΡΑΘΗΚΑΜΕ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ ΤΙΣ ΒΛΑΚΩΔΕΙΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΤΟΥΣ, ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ. ΦΤΑΝΕΙ ΜΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑΝ, ΜΠΟΥΧΤΙΣΑΜΕ, ΤΟΥΣ ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ.

  14. ΚΩΣΤΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ 29/01/2015 12:41:02

    Πλάκα πλάκα η μόνη εφημερίδα που στήριξε με συνέπεια,από την αρχή μέχρι το τέλος,τον Σαμαρά-και συνεχίζει να το κάνει- είναι το "Πρώτο Θέμα".

  15. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 29/01/2015 18:42:23

    Μαλλον απο λαθος δεν ανεβηκε το σχολιο μου. Εγραφα λοιπον οτι εδω και 2 ετη εχω αναφερθει παρα πολλες φορες στον υποπτο ρολο του παντογνωστη δημοσιογραφου. Αποδομησε τον Κ.Κ με τα περι κουρασμενου, εφταξε εναν ραδιοφωνικο σταθμο που μονο Σταλινικο θυμιζει (εκτος ολιγων εξαιρεσεων) και συνεργαστηκε με την οικογενεια που καθιερωσε τον αυριανισμο στην Ελλαδα . Εκ του ασφαλους υποστηριζει ΣΥΡΙΖΑ . Συμπεριφερεται αναγωγα στους καλεσμενους του . Θυμαμαι την επιθεση που εκανε ενα πρωι στον Ντινοπουλο. Ελληνοφρενεις Λενινιστες , υβριστες Αιμιλιοι, Συριζαιοι δημοσιογραφοι καλα κρατουν. Απο την αλλη αποδομηση το κυριο εργο. Αποδομησε τον ΚΚ , τον Σαμαρα, τον Αδωνη, τον Βενιζελο . Δεν ειπε τιποτα περι ψεκασμων και αλλων σχετικων για να μη χαλασει το σχεδιο. <Οσοι εχουν κριση και σχετικη μορφωση ας σταματησουν να ακουν και να διαβαζουν τις φυλλαδες .

    • ΟΤΑΝ avatar
      ΟΤΑΝ @ Ρεαλιστης 29/01/2015 19:25:04

      Σωστός!!

  16. Ποντομέδων avatar
    Ποντομέδων 31/01/2015 13:03:33

    Ο γενίτσαρος είναι πάντα πιο λυσσαλέος και επικίνδυνος εχθρός , από τον πρωτογενή, απροκάλυπτο εχθρό !!

  17. γιωργος avatar
    γιωργος 01/02/2015 16:32:07

    αν είστε ξύπνιοι βαλτε Όλγα αρχηγό