Από τι θα κριθεί η κυβέρνηση Σαμαρά;
21/02/2014 08:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από τι θα κριθεί η κυβέρνηση Σαμαρά;

Με το «υπουργέ δώσε τα όλα» ή με τη δουλειά που έχει κάνει;

Κάθε κυβέρνηση την κρίνει η ιστορία και φυσικά ο ελληνικός λαός. Αν και ορισμένες φορές οι κάλπες είναι τόσο «γκαστρωμένες» που βγάζουν και… προβληματικά παιδιά. Μπορεί να πει κανείς χίλια δύο πράγματα για την παρούσα κυβέρνηση. Μπορεί να την κρίνει για τις επιλογές της, τα λάθη της, τις καθυστερήσεις και γιατί αναγκάστηκε να πάρει σκληρές αποφάσεις.

Για ένα όμως δεν μπορεί να την κατηγορήσει κανείς: Ότι δεν προσπάθησε να σώσει την Ελλάδα. Ίσως ο κόσμος θεωρεί πετυχημένη μια κυβέρνηση όταν μοιράζει αφειδώς χρήμα, ακόμη κι αν δεν είναι δικό της ή στη χειρότερη των περιπτώσεων δεν… υπάρχει. Θα ήταν πολύ εύκολο και για τον Σαμαρά να βάλει στο υπουργείο Οικονομικών έναν… Τσοβόλα κι όχι τον ... «τσιγκούνη» Στουρνάρα που δεν δίνει τίποτε. Θα μπορούσε να του πει «υπουργέ δώσε τα όλα» και ο τσάρος να ψάχνει τις άδειες τσέπες του για να βρει κανένα τάλιρο να μοιράσει.

Η εποχή του «λεφτά υπάρχουν και τα μοιράζω» τέλειωσε και δεν θα έρθει για τα επόμενα 20 χρόνια. Καλό είναι να συνηθίσουμε στην ιδέα και να κρίνουμε τις κυβερνήσεις με άλλα κριτήρια. Ποια είναι αυτά θα ρωτήσει κάποιος.

Το πρώτο είναι η αταλάντευτη θέση της για διαφάνεια και λογοδοσία. Να ξέρει ο κόσμος που πάει και το τελευταίο ευρώ που πληρώνει. Δόξα το Θεό, ο Σαμαράς και ο Στουρνάρας αλλά και άλλοι υπουργοί το έχουν καταφέρει. Ποια άλλη περίοδος μετά τη Μεταπολίτευση είχαμε τόσα σκάνδαλα να αποκαλύπτονται; Πότε άλλοτε είδαμε ανθρώπους να πηγαίνουν στη φυλακή, λαμόγια να διασύρονται σαν κοινά κλεφτρόνια ή νταβατζήδες να τρέμουν ότι μπορεί να κάνουν παρέα στον Άκη Τσοχατζόπουλο;

Αυτό το κατάφερε η σημερινή κυβέρνηση και γι’ αυτό πρέπει να κριθεί θετικά. Η υπόθεση του λαθρεμπορίου καυσίμων και το «παγόβουνο» των ΜΚΟ αποδεικνύουν ότι η επιχείρηση «καθαρά χέρια» που ξεκίνησε από τα εξοπλιστικά και συνεχίστηκε με το ΤΤ, δεν θα σταματήσει πουθενά και για κανέναν. Όποιος έκλεψε θα δει στα χεράκια του χειροπέδες, τελεία και παύλα.

Το δεύτερο είναι το νοικοκύρεμα στα οικονομικά. Εν μέσω απίστευτων φόρων και τεράστιας οικονομικής πίεσης των νοικοκυριών η κυβέρνηση κατάφερε να βάλει μια τάξη. Με πολλά προβλήματα, αλλά φαίνεται ότι πάμε να γίνουμε σύγχρονο κράτος. Ακόμη κι αν δε συμφωνεί κανείς με τον Θεοχάρη ως πρόσωπο, ο θεσμός του Γενικού Γραμματέα Εσόδων είναι σημαντικός. Ακόμη κι αν δεν έχουμε συνηθίσει σε αυστηρές εντολές και εγκυκλίους, για πρώτη φορά γίνεται προσπάθεια να χτυπηθεί η φοροδιαφυγή.

Το τρίτο σημείο στο οποίο θα πρέπει να κριθεί αυτή η κυβέρνηση: Είναι ότι κατάφερε να βάλει ξανά τη χώρα σε πορεία ανάκαμψης σε συνδυασμό με την αποκατάσταση της εμπιστοσύνης. Όχι, δεν είμαστε πλέον το «μαύρο πρόβατο» της Ευρώπης. Είμαστε μια χώρα με προβλήματα που κάνει τεράστιες προσπάθειες και ζητά τη βοήθεια αλλά όχι την ελεημοσύνη των ξένων. Η εμπιστοσύνη αποκαταστάθηκε χάρη σε δύο λόγους: Ο πρώτος είναι ότι οι ξένοι είχαν να κάνουν με σοβαρούς ανθρώπους κι όχι καραγκιόζηδες που δεν ξέρουν τι θέλουν. Κι ο δεύτερος είναι ότι παρά τις δυσκολίες και τα εμπόδια, κατά γενική εκτίμηση η χώρα τήρησε το πρόγραμμα σταθερότητας. Αυτό ήθελαν οι ξένοι, κι όχι να έρχονται στην Αθήνα και να τους κοροϊδεύουν πίσω από την πλάτη τους.

Δεν θα πούμε ότι πρέπει να κριθεί η κυβέρνηση και για τη σκληρή δουλειά που κάνουν τα περισσότερα στελέχη της. Αυτή είναι υποχρέωσή τους και προσφορά στην πατρίδα.

Αν απ’ όλα αυτά, λοιπόν, ο κόσμος επιλέξει να ψηφίζει στο εξής με κριτήριο ποιος θα τους μοιράσει υποσχέσεις για λεφτά που δεν υπάρχουν, ας το κάνει. Αν πάλι ψηφίσει με τη λογική ότι τους υπόσχονται ότι θα γυρίσει στα χρόνια της μεγάλης χλιδής, θα είναι υπεύθυνος για την επιλογή του. Θα πρέπει, όμως, ο ελληνικός λαός να γνωρίζει ότι τίποτε δεν είναι όπως παλιά και όλα έχουν αλλάξει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. blue nile avatar
    blue nile 21/02/2014 11:08:12

    Μπορεί να υποσχεθεί αυτή η κυβέρνηση ότι μπορεί να σταματήσει την ανθρωπιστική Κρίση;

    • Αρης- avatar
      Αρης- @ blue nile 21/02/2014 14:41:59

      Aν μπορούσε, θα το είχε κάνει όταν ήταν στην ακμή της το 2012. Τώρα στα τελευταία της προφανως ούτε μπορεί ούτε προλαβαίνει. Ρητορικό το ερώτημα φίλε blue Nile. Μάλλον απάντηση είναι και όχι ερώτημα...

  2. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 21/02/2014 11:15:38

    Η κυβερνηση Σαμαρα κινδυνευει δυστυχως να κριθει απο τους υπουργους της.Δεν θα κανω λογο για τον Βενιζελο και τον Χρυσοχοιδη που οτι και να γραψω το μελανι μου θα χαλασω αλλα για τα δεξια πουλεν. Τον ανυπαρκτο κ Χατζηδακη που ενω κρατα στα χερια του το καιριο υπουργειο για την εξοδο απο την κριση αυτος παιζει μονοπολι και τον επικινδυνο κκ Αδωνι. Και γιατι τον λεω επικινδυνο? μα γιατι ειναι...κλεινει τα πολυιατρεια εν μεσω επιδημιας Η1Ν1 ...με τον κοσμο να τρελαινεται οταν ακουει για σαραντα τοσους νεκρους...ενω παραλληλα αφοπλιζει και ισοπεδωνει τους ιδιωτες γιατρους. Τι εννοω? Μα το περιφημο πλαφον στην συνταγογραφηση...και ρωτω... με κλειστα τα πολυιατρεια που θα παει ο κοσμος για τα φαρμακα του? στα νοσοκομεια? ναι για να πεθανει πρωτα και μετα να προλαβει να εξυπηρετηθει..οποτε θα παει αναγκαστικα σε ιδιωτες,,, οι οποιοι τι θα του πουν? συγγνωμη μπορω να σας εξετασω αλλα δεν μπορω να σας γραψω φαρμακα γιατι εχω καλυψει το πλαφον λογω της αυξημενης κινησης. Τρελλο και Αδωνικο!!!! Ο ασθενης τι ειναι αναγκασμενος να κανει? να παρει σβαρνα τους γιατρους για να δει ποιος εχει ανοικτο πλαφον συνταγογραφησης ακομα. Τι σημαινει αυτο? Οτι η υγεια δεν εχει πλεον σχεση με την αξια του γιατρου ,,,, αλλα απο την διαθεσημοτητα του στο να μπορει να συνταγογραφει. Κατα ποσο ειναι συνταγματικο αυτο??

    • ορεσείβιος avatar
      ορεσείβιος @ Χμμμμ 21/02/2014 20:27:08

      Επεσε καμιά επιδημία πανώλης και δεν το μάθαμε? Τόσο καιρό που οι γιατροί κρατούσαν κλειστά τα ιατρεία ήταν για να κρατηθεί η επιδημία μέσα και τώρα που εξακολουθούν να παραμένουν κλειστά λόγω αναδιοργάνωσης ξεφύτρωσε η πανούκλα? Ας σοβαρευτούν λίγο οι γιατροί στα επιχειρήματα τους..Οταν κρατάς κλειστά τα ιατρεία για τρείς μήνες με απεργία δεν μπορείς να σκούζεις και να ζητάς συμπαράσταση του κόσμου όταν εξακολουθούν να είναι κλειστά ..χωρίς απεργία για άλλο ένα μήνα. Οσο και αν φωνάζουν δεν πρόκειται ποτέ να κερδίσουν την κοινωνική αποδοχή και κατανόηση, ακόμη και αν είχαν δίκιο. Επαιξαν άγαρμπα και άτσαλα , οι συνδικαλισταραίοι τους κυριως, εις βάρος των ασθενών και έχασαν. Ο κοσμάκης θα πορευτεί άλλον έναν μήνα όπως και πριν.. Δεν είναι καινούργια ή άγνωστη η ταλαιπωρία εδώ και μήνες με την απεργία , και με την πρακτική των γιατρών δίνει περισσότερο δίκιο αλλά και χρόνο στον άδωνι. Ούτε γρίπες , ούτε πανικός, ούτε κλειστά ιατρεία επηρεάζουν τον κόσμο...

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ ορεσείβιος 22/02/2014 12:11:02

        Ακριβώς! Τώρα τους έπιασε ο πόνος; Που ήταν 3 μήνες όταν αγτωνίζονταν μόνο για την πάρτη τους; Τέλος η ανοχή σε μονομερή συμφέροντα πρώην προνομιούχων.

  3. Double Agent avatar
    Double Agent 21/02/2014 11:30:12

    Η κυβέρνηση του κ. Αντώνη Σαμαρά αλλά και ο ίδιος, θα κριθούν απ΄όσα έπραξαν και από αυτά που δεν έπραξαν. Όπως πρέπει να κρίνονται όλοι όσοι ασκούν εξουσία. Θέλω να ελπίσω οτι δεν θα επιλεγεί η χρεοκοπημένη και ηθικά καταδικασμένη μέθοδος της ...παροχολογίας και του επιλεκτικού ...φιλοδωρήματος, που αδικεί και προσβάλει κατάφορα τους ''προσφέροντες'', αλλά και τους εύπιστους αποδέκτες των υποσχέσεων. Μόνο ο αυτοσεβασμός μπορεί να εμπνεύσει το σεβασμό.

  4. Το μάτι του Τίγρη avatar
    Το μάτι του Τίγρη 21/02/2014 14:05:37

    Όσο θα συνεχίζει η καθημερινότητα να βαραίνει στην ψυχή των ανθρώπων σαν ασήκωτος σταυρός μαρτυρίου, εκεί θα κρίνονται όλα...

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Το μάτι του Τίγρη 22/02/2014 08:39:30

      Εχεις δικιο,το ειδα το μαρτυριο την Τσικνοπεμπτη αλλα και καθε Σαβ/κο. Καρφιτσα δεν επεφτε στην αβασταχτη ελαφροτητα της καθημερινοτητας Σοβαρα τωρα,αυτη η ποιητικη στεναχωρια που βγαζετε καποιοι εχει καποιο σκοπο η απλως προσθετει κυρος στο σχολιο;

      • Κυνας avatar
        Κυνας @ Μεγάλες στιγμές 22/02/2014 11:13:58

        Ε, ενταξει τοτε να την καταργησουμε και αυτην οπως καταργησαμε την αργια της Κυριακης αφου ενοχλει τοσο πολυ που εφαγαν και μια φορα κρεας φετος οι ανθρωποι κατα το εθιμο.....

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Μεγάλες στιγμές 22/02/2014 12:11:53

        Σωστός. Όλοι είδαμε πόση μιζέρια υπάρχει. Συγνώμη, τσίκνα έπρεπε να πω...

  5. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 21/02/2014 14:19:51

    Την κυβέρνηση θα την κρίνουν: Τα οριζόντια μέτρα με αποτέλεσμα την φτωχοποίηση των νοικοκυριών Η προστασία βενιζέλου στο θέμα των υποβρυχίων Ο κακός χειρισμός του Δένδια σε ότι αφορά τηνΧΑ Η αύξηση της ανεργίας Η ακρίβεια των διοδίων κ.λ.π.

  6. Σταμ avatar
    Σταμ 21/02/2014 15:42:53

    Όπως είπε και ο blue nile,αυτό που πρέπει να γίνει ειναι να σταματήσει η ανθρωπιστική κρίση και να μοιράσουν τα βάρη σωστά επιτέλους γιατί ακομα και σήμερα την κρίση την βιώνουν μόνο οι μικρομεσαίοι και κυρίως οι άνεργοι οι οποίοι στην κυριολεξία θα μείνουν εκτός εργασίας για πάνω απο 5 χρόνια και οι άνεργοι άνω το 50 πιθανόν να μην ξαναβρούν ποτέ δουλειά.

  7. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 21/02/2014 17:05:21

    Γίνεται πλέον κατανοητό ότι θαύματα δεν γίνονται ούτε μεσσίες σε άσπρα άτι έρχονται. Ο Σαμαράς θα κριθεί από την επιτυχία του να αλλάξει συθέμελα το θεσμικό καθεστώς της χώρας. Δλδ. τις αιτίες που μας οδήγησαν στην σήψη και στη συνέχεια στην κατάρρευση. Πρέπει να τιμωρηθούν όλοι οι νομικά υπαίτιες. Όμως, χωρίς ριζοσπατικές θεσμικές αλλαγές, πάλι με χρονια με καιρούς...πάλι στη σήψη θα είμαστε.

  8. kapar13 avatar
    kapar13 21/02/2014 19:44:32

    Δυστυχώς θα κριθεί και από την προσχώρηση της Νίκης Τζαβέλλα.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ kapar13 22/02/2014 12:13:30

      Αυτή πήγε στο Σαμαρά, όχι ο Σαμαράς σε αυτήν. Γιατί να είναι αρνητικό αυτό; Απλά κάποιοι κατάλαβαν ότι με παραμύθια και κόκκινες μηλιές και μεσσίες δε γίνεται τίποτα. Ή μάλλον δε γίνεται κάτι όταν θέλουμε και όπως θέλουμε. Πρέπει να αγωνιστούμε με σωστό τρόπο πρώτα. Και να το αξίζουμε θα έρθει το ποθούμενο.

  9. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 21/02/2014 19:45:38

    Θα κριθεί από 2 πράγματα: 1) την οικονομική πορεία, τουτέστιν την ομαλοποίηση της καθημερινότητας, πράγμα απίθανο μάλλον, και 2) την εκβαση του Κυπριακού. Αν, λέμε, αν τηρήσει το "η Κύπρος αποφασίζει -δλδ ο Αναστασιάδης-και η Ελλάς συμπαρίσταται- δεν θα ξέρει που να κρυφτεί.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Νίκος Αργεάδης 22/02/2014 12:15:50

      "Αν, λέμε, αν τηρήσει το "η Κύπρος αποφασίζει -δλδ ο Αναστασιάδης-και η Ελλάς συμπαρίσταται- δεν θα ξέρει που να κρυφτεί." Δηλαδή ο Καρμανλής που είπε τα ίδια επί Παπαδόπουλου, ήταν ανανικός; Η Ντόρα είχε λυσσάξει υπέρ του Ανάν και ο ΚΚ απλά "έδειξε" το ΟΧΙ μέσω ουδετερότητας. Επειδή οι ΗΠΑ έχουν το δόγμα "όποιος ΔΕΝ είναι μαζί μας, είναι εναντίον μας". Δεν προδικάζω κάτι, απλά εκφράζω μια αντίρρηση στα λεγόμενά σου με πρόσφατο και τρανταχτό παράδειγμα.

  10. ΔΗΜ. ΤΑΣ. avatar
    ΔΗΜ. ΤΑΣ. 21/02/2014 22:00:41

    Αδυναμία θέρμανσης - Φόροι... Φόροι... και ξανά Φόροι - Αγρότες- Χαλκιδική - ΕΟΠΥΥ ( ποιός ΕΟΠΥΥ...!!!??? Πάει κι αυτός...) - Φάρμακα - Απλήρωτοι εξαθλιωμένοι Ιατροί - Διόδια - Μή επιστροφή ΦΠΑ, Φόρων κ.λ.π. - Προσπάθεια διαλύσεως κοινωνικού ιστού - Προσπάθεια κυβερνώντων να προκληθή σύγκρουση μεταξύ κοινωνικών ομάδων... ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ Αδωνις... Χατζηδάκης... Βενιζέλος... Θεοχάρης...Στουρνάρας... Χρυσοχοείδης... Παχτας... ΚΑΙ ΤΟΣΟΙ ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ... ΤΙ ??? Δεν πιστεύω οτι ο Πρωθυπουργός χαίρεται για τους Συνεργάτες του. Εχει άραγε τον Χρόνο και την Θέληση να αλλάξει την Κατάσταση ??? ΕΙΔΟΜΕΝ !!!

  11. Naruto avatar
    Naruto 21/02/2014 23:28:48

    Η κυβέρνηση θα κριθεί απο την καθημερινότητα του πολίτη .Εργασία,ασφάλεια , σωστές υπηρεσίες ,πάταξη γραφειοκρατίας ,και πάνω απο όλα τάξη και νοικοκύρεμα στην οικονομία .Το τρέχον μοντέλο διαχείρισης της οικονομίας δεν μπορεί να διατηρηθεί για πολλά χρόνια .Ειναι αδύνατον ο ιδιωτικός τομέας να σηκώσει όλο το βάρος των φόρων και να κάνει και ανάπτυξη .Οπότε η συρρίκνωση του δημοσίου είναι αναπόφευκτη και όσο καθυστερεί μένουν πίσω όλα .Επίσης κάποιοι απο τους συνεργάτες του πρωθυπουργού δεν τραβάνε .

  12. δημης avatar
    δημης 21/02/2014 23:59:13

    Για το πρώτο: Είδατε να επιστρέφουν τίποτα κλεμένα εκτός από τα ...ψιλά του Κυρίου Κάντα;;;;;; Είδατε να στήνεται κάποια εξεταστική επιτροπή .."για το πως φθάσαμε ως εδώ";;; Το να μας δείχνει τα "σκάνδαλα " την στιγμή που φαινεται όλο το πολιτικό συστημα ότι πέταγε στα σύννεφα οτι απλά προέδρευε και ξαφνικά ανακαλύπτει οτι η Γή γυρίζει μάλλον εξεγείρουν τον κόσμο.... ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΚΑΘΟΛΙΚΑ ;;;;; Για το δεύτερο: Ποιά η..ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ χτυπήθηκε ;;;;; -Αυτή των υπεράκτιων ;;;;; -Των μεγαλο- καναλαρχών και μεγαλοκατασκευαστών ;;;; Για το τρίτο: -Είδε ο κόσμος την "ανάκαμψη";;;; -Έχει καταλάβει τι σημαίνει πρωτογενές πλεόνασμα ;;;; -Σοβαρούς θεωρούμε τον Κύριο Προβόπουλο , τον Κύριο της Στατισικής (Γεωργίου ) τον Κύριο Βενιζέλο των υποβρυχίων κλπ Αυτοι πρώτα ήσαν σοβαροί ή καραγκιόζηδες;;;; Πότε έγιναν σοβαροί;;; -Προσφέρουν στην Πατρίδα οι Κύριοι;;; Μήπως ο Κύριος Υπουργός Παιδείας προσφέρει στην Πατρίδα με απολύσεις Εκπ/κων με τις κόντρες του με τους Πανεπιστημιακούς ;;με τις "συγρίσεις του με την Φιλανδία του 17% με Εμάς του 1,5%;;;; Με το να βραβεύει τους "διαθέσιμους";;;;με το να έχει εγκαινάζει τα Ιδιωτικά ΙΕΚ;;; κλπ "επιτεύγματα " Του ;;; Να πούμε στους Πολίτες ότι είναι "δυστυχώς Η ΜΟΝΗ ΤΟΥΣ ΕΠΙΛΟΓΗ μιάς και όλες οι άλλες Είναι χειρότερες ΝΑΙ !!! Να τους πούμε και να το δείξουμε στα ψηφοδέλτια ότι ..ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΤΟΥΣ ΔΟΤΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΕΤΕΡΟΦΩΤΟΥΣ ΣΤΑ ΤΖΑΚΙΑ ΝΑΙ !!! Να ανδεικνύουμε καθημερινα τη διγλωσσία την υποκρισία των υποσχομένων στουσ πάντες τα πάντα ΝΑΙ ...

  13. strs avatar
    strs 22/02/2014 10:26:28

    Κλείνουν το Ωνάσειο και το Ερρίκος Ντυνάν ελλείψει χρημάτων αλλά γιά το κακοδιαχειρισμένο οικονομικά (άραγε θα γίνει έλεγχος που πήγαν τα 230εκ€;) Μέγαρο του Λαμπρακιστάν (εσχάτως Ψυχαριστάν) "λεφτά υπάρχουν".....!!!!!!!!!!!!!

  14. FALCON avatar
    FALCON 22/02/2014 14:08:30

    Η ΝΔ με πρωθυπουργό τον Αντώνη Σαμαρά ανέδειξε τις αρχές και αξίες της παράταξης μέσα στη οικονομική κρίση , έθεσε τα θεμέλια της σταθερότητας στη χώρα, σταμάτησε τον χλευασμό και απέδειξε ότι οι Έλληνες μπορούν να τα καταφέρουν κάτω από μία ικανή ηγεσία όπως είναι ο σημερινός πρωθυπουργός. Η ΝΔ δεν θα γίνει ποτέ ΠΑΣΟΚ ποτέ ΣΥΡΙΖΑ ποτέ ΚΚΕ ή ότι άλλο υπάρχει, γιατί υπάρχει συμπαγής μεγάλη μερίδα του Ελληνικού λαού που τους αντιπροσωπεύουν οι αρχές και αξίες της παράταξης. Ο Αντώνης Σαμαράς ήρθε την κατάλληλη στιγμή και ανέλαβε τις τύχες της χώρας και απέδειξε ότι η προκοπή θα έρθει μέσα από ένα πειθαρχημένο κράτος.

  15. George N avatar
    George N 22/02/2014 16:42:53

    Το τρίτο σημείο είναι το βασικό. Τα άλλα δύο είναι αναγκαία (μια και δεν υπάρχουν δανεικά κι αγύριστα πια) αλλά όχι αρκετά και σαφώς δεν επηρεάζουν αποφασιστικά τον μέσο ψηφοφόρο. Όπως πάντα: "It's the economy, stupid". Προφανώς η ανάκαμψη δεν έχει επιτευχθεί ακόμα. Ακόμα κι όταν γίνει πραγματικότητα δεν αρκεί αλλά πρέπει να συμβεί σε σωστό χρόνο στον εκλογικό κύκλο. Αλλιώς είναι δώρο για την κοινωνία που θα αναγνωρισθεί από την ιστορία αλλά δυστυχώς μόνο από αυτήν. Πως λοιπόν εκβιάζουμε την ανάκαμψη που ακόμα δεν έχει έρθει, ενώ τελειώνει η άμμος στην κλεψύδρα? Μόνο η αγορά προεξοφλεί. Μόνο αυτή αλλάζει κλίμα, αν πειστεί.Μόνο με σοβαρές μεταρρυθμίσεις όμως θα ακούσει. Fair! Τελικά οι εκλογές θα κριθούν δλδ στην ύπαρξη τόλμης ή στην έλλειψη της. Μόνο looser θα παραπονιέται μετά, όπως κάνει ο ΓΑΠ τώρα.