Από τη Μόσχα ξεκινά ο δρόμος προς τον Γολγοθά
09/04/2015 06:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από τη Μόσχα ξεκινά ο δρόμος προς τον Γολγοθά

Πλέον δεν υπάρχουν ούτε προσδοκίες για τους Ρώσους που θα μας σώσουν, ούτε και δικαιολογίες για ανόητες αντιπαραθέσεις με όσους χρωστάμε και με εκείνους από τους οποίους θα ζητήσουμε ξανά χρήμα.

Στο ταξίδι στη Ρωσία ουσιαστικά, η βότκα ήταν… μπόμπα, το χαβιάρι ξίνισε στο στόμα της Περιστέρας, οι συμφωνίες δεν έγιναν, ο Αλεξέι Τσίπρα γυρνά στην Ελλάδα με άδεια χέρια αλλά έχοντας κάνει τεράστια δώρα στον Βλαδίμηρο. Το πρώτο είναι ότι ο Πούτιν προώθησε τον δικό του αγωγό που θα είναι ανταγωνιστικός στον ΤΑΡ. Και το δεύτερο είναι ότι έβαλε τον Τσίπρα να πιέζει τους Ευρωπαίους για άρση του εμπάργκο. Με απλά λόγια, όπως έγραψαν και οι FT, πρόκειται για μια διπλωματική νίκη του Πούτιν χωρίς κανένα κόστος.

Τι πήρε ο Τσίπρας; Υποσχετικές για μελλοντικά κέρδη, μια εικόνα Αγίου και μια συμφωνία για τα 1000 χρόνια μοναχισμού στο Άγιον Όρος. Ο Θεός να μας βοηθάει δηλαδή από τη διπλωματία της ελληνικής κυβέρνησης.

Ο πρωθυπουργός θα γυρίσει στην Αθήνα με άδειες βαλίτσες (εκτός κι αν πάρει καμιά μινκ η Μπέτυ) και έχοντας να αντιμετωπίσει τη σκληρή πραγματικότητα της ελληνικής οικονομίας. Και πλέον δεν υπάρχουν ούτε προσδοκίες για τους Ρώσους που θα μας σώσουν, ούτε και δικαιολογίες για ανόητες αντιπαραθέσεις με όσους χρωστάμε και με εκείνους από τους οποίους θα ζητήσουμε ξανά χρήμα. Και σίγουρα δε θα είναι ρούβλι. Ευρώ θα είναι και δολάριο, γι’ αυτό ας κοιτάξουμε να δούμε τι θα κάνουμε πριν είναι αργά.

Άραγε το μυαλό του κ. Τσίπρα να έχει ξεκολλήσει, έπειτα από το ταξίδι στη Ρωσία; Θα πάρει τις κρίσιμες αποφάσεις που απαιτούνται για να μη χαθεί η χώρα; Έχει αποφασίσει να κάνει υποχωρήσεις για να κλείσει η συμφωνία και για να μην χρεοκοπήσει η Ελλάδα; Ή τελικά όλο αυτό γίνεται βάσει σχεδίου που οδηγεί κατευθείαν σε έξοδο από το ευρώ και άλλο νόμισμα; Παράλληλο ή δραχμούλα;

Πραγματικά αδυνατούμε να καταλάβουμε που το πάει η κυβέρνηση. Αφού έξυσε τον πάτο του βαρελιού, αφού πλήρωσε μισθούς και συντάξεις, οικογενειακά επιδόματα που ήταν σε εκκρεμότητα και τα…45 εκατ. ευρώ για το εξοπλιστικό, τώρα θα βρεθεί μπροστά σε ένα δίλημμα. Ή θα πάει σε μια συμφωνία μέχρι τον Ιούνιο, όπου θα παιχτεί η τελική παρτίδα είτε θα κηρύξει στάση πληρωμών και θα πάνε περίπατο οι υποσχέσεις Βαρουφάκη για εξόφληση του χρέους στο διηνεκές.

Τo EuroWorking Group απλά ήρθε να επιβεβαιώσει αυτό που όλοι φοβόμαστε: Ότι δηλαδή όσο η κυβέρνηση ακολουθεί την τακτική της μαγκιάς, της αναβλητικότητας, της αδυναμίας λήψης αποφάσεων τόσο οι δανειστές θα σκληραίνουν. Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι η Αθήνα έδωσε νέα λίστα με στόχο έσοδα 1 δις ευρώ, λίστα που δεν ξέρουμε τι περιέχει. Ενδεχομένως να είναι μια ακόμη λίστα εμπνεύσεως Βαρουφάκη. Από την άλλη οι δανειστές επιμένουν σε μέτρα για συντάξεις και ασφαλιστικό.

Κι αντί η Ελλάδα να βάζει όλη της τη δύναμη να αλλάξει τις παράλογες απαιτήσεις, αναλώνεται σε φθηνά επικοινωνιακά παιχνίδια για το ταξίδι στη Ρωσία ή για τις σκληρές διαπραγματεύσεις που γίνονται. Η κλεψύδρα, όμως, αδειάζει και σε 15 ημέρες η κυβέρνηση θα πρέπει είτε να συμφωνήσει είτε ο κ. Τσίπρας να γίνει… Χαρίλαος Τρικούπης.

Ποιο ρόλο θα αποφασίσει για τον εαυτό του; Ελπίζουμε να μην το κάνει με βάση το πόσο δημοφιλής είναι ή θέλει να είναι. Ο κόσμος άλλωστε αλλάζει εύκολα γνώμη και αυτούς που αποθεώνει τους ρίχνει γρήγορα στα τάρταρα. Για δείτε που είναι ο Γιωργάκης και θα καταλάβετε. Ας ελπίσουμε ο πρωθυπουργός να μη μέθυσε στη Ρωσία και να κάνει τις νηφάλιες κινήσεις που απαιτούνται. Ο χρόνος τέλειωσε. Θα κάνουμε Πάσχα όλοι με τις οικογένειές μας, όμως, ο πραγματικός Γολγοθάς ξεκινά την επόμενη. Αν είναι η Σταύρωση να έχει και Ανάσταση χαλάλι. Αλλιώς, χάνεται η χώρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Διογένης avatar
    Διογένης 09/04/2015 06:54:37

    Ποια "σκληρή πραγματικότητα", εδώ απολαμβάνουμε τα αγαθά της εικονικής πραγματικότητας. Ενθουσιασμός στο πόπολο, θριαμβευτικοί τόνοι στην κυβέρνηση, ο Πούτιν μας δίνει προκαταβολή από τα κέρδη του αγωγού που θα συνδέσει τον Turk Stream με την Ευρώπη. Μόνον που αυτό δεν το λέει ο Πούτιν αλλά... οι "πηγές" του Μαξίμου. Μόνο που δεν μας λένε για τι ποσό μιλάμε. Και δεν μας λένε για... πότε με το καλό τα... δις που αφήνουν στο ανόητο πόπολο να εννοηθεί ότι θα είναι αυτά τα προκαταβολικά κέρδη από τον αγωγό! Προφανώς αυτό που συνέβη είναι το εξής: Ο Τσίπρας, που δεν πήγε ως "επαίτης", λέει ο ίδιος, προφανώς πήγε ως επαίτης και ζήτησε, φυσικά, λεφτά. Ο Πουτιν, που δεν του περισσεύουν τώρα τελευταία τα λεφτά, του είπε, εμένα φίλε με νοιάζει να περάσω από σένα τον αγωγό μου, διότι οι Βούλγαροι μου είπαν "όχι" και ας είναι Σλάβοι αδελφοί. Εσύ στρέγεις; "Εεε; εγώ... λεφτά θέλω". Ε, τότε, του λέει ο Βλαδίμηρος, αν περάσω τον αγωγό μου από σένα, θα σου δώσω και προκαταβολή από τα κέρδη του. Και μετά ο Τσίπρας μίλησε δημοσίως για τους... ευρωπαϊκούς κανόνες που πρέπει να σεβαστεί! Αυτοί οι ευρωπαϊκοί κανόνες λένε ότι ο αγωγός δεν μπορεί να ανήκει στην Gazprom, αλλά πρέπει να μπορούν να περνούν και άλλοι το αέριό τους από εκεί. Αυτό σκέφτεται ο Βλαδίμηρος; Εάν σκέφτεται κάτι τέτοιο, τότε δεν θα του ανήκει ο αγωγός και πώς θα δώσει προκαταβολικά κέρδη στον Αλέξη; Συν τοις άλλοις, μόλις προχθές το antinews μάζευε και παρουσίαζε ισχυρές ενδείξις ότι ο Αλέξης είναι "πιόνι των Αμερικανών". Θα τις λέγαμε βεβαιότητα, αλλά ας μείνουμε στα φαινόμενα και ας τις πούμε μόνον "ισχυρές ενδείξεις". Πιστεύει κανείς στα σοβαρά (πέρα από τους οπαδούς) ότι ο Αλέξης του Τέξας και του Γιάνη Βαρουφάκη θα φτιάξει αγωγό με τους Ρώσους; Μα όλο το Ουκρανικό για το παιχνίδι των αγωγών στήθηκε! Και θα έχουν πρόβλημα τώρα οι Αμερικανοί να εμποδίσουν να περάσει το ρωσικό αέριο από την υποτελή και ανίσχυρη Ελλάδα; Αν έχει κάποιο ρόλο ο Τσίπρας έναντι του Πούτιν, είναι να τον παρασύρει σε ένα παιχνίδι να πιστέψει ο Πούτιν ότι τάχα μπορεί να υπολογίζει με την Ελλάδα, για να του τη φέρει στη συνέχεια. Προκαλώντας τεράστια οργή και ανυπολόγιστες συνέπειες μακροπρόθεσμα στις ελληνορωσικές σχέσεις. Όμως όχι: Ο ήδη ασφυκτικά ελεγχόμενος ελληνικός τύπος λέει "μας δίνουν προκαταβολή από τα κέρδη του αγωγού φυσικού αερίου" οι Ρώσοι. Πόσα θα είναι αυτά; 500.000 ευρώ; Πέντε εκατομμύρια; Δέκα εκατομμύρια; Εκατό εκατομμύρια; Άντε εγώ σας λέω να είναι και 500 εκατομμύρια. Που δεν είναι. Ίσα ίσα φτάνουν για μια δόση στο ΔΝΤ. Αν είναι τόσα, αν γίνει τελικά ο αγωγός αυτός και οψέποτε θα τα πάρει η ελληνική κυβέρνηση. Που εγώ σας λέω ότι δεν είναι τόσα, δεν θα γίνει ο αγωγός και ο Πούτιν για να τα δώσει (που δεν θα τα δώσει), θα ζητήσει ισχυρές διασφαλίσεις ότι θα γίνει ο αγωγός για να μην την πατήσει όπως τότε με τον Καραμανλή. Διασφαλίσεις βέβαια που ποτέ δεν θα δώσει ο Αλέξης, διότι πολύ απλά ο αγωγός δεν θα γίνει. Ο Θεός βοηθός, αγαπητοί φίλοι.

    • airman avatar
      airman @ Διογένης 09/04/2015 09:20:35

      Αγωγός αερίου από το Αζερμπαϊτζάν θα καταλήγει στην Αλεξανδρέτα, μέσω των Κουρδικών εδαφών. Τόσο πολύ απλά και σαφώς ασφαλέστερα, τόσο από πλευράς ελέγχου όσο και από πλευράς εμπλεκομένων. Μήπως "οδηγηθούν" προς τα εκεί και τα κοιτάσματα της Κύπρου; Και μετά με "καραβάκια" θα πηγαίνουν όπου γης, έστω και με παραπάνω κόστος.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Διογένης 09/04/2015 10:30:53

      Συμφωνώ και προσθέτω πως ενώ ο Τσίπρας είπε χθες ότι η Ελλάδα δεν είναι επαίτης, έστειλε τον ξάδελφό του στο Ιράν προ εβδομάδων για να ζητήσει από αυτούς να αγοράσουν ελληνικά ομόλογα. Ζητιανιά κανονική. Και απέτυχε κιόλας. Ποιον δουλεύει το παιδάριον; Μόνο κολλημένους.

      • airman avatar
        airman @ Γεώργιος Τ. 09/04/2015 11:32:50

        Δεν πάνε ως επαίτες. Ως ικέτες πάνε!

  2. airman avatar
    airman 09/04/2015 08:39:48

    "Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι η Αθήνα έδωσε νέα λίστα με στόχο έσοδα 1 δις ευρώ," Μάλλον ένα δις "περικοπές" περιλαμβάνει, εάν αποφασισθεί τελικά μισθοί και συντάξεις να μην προκαταβάλονται αλλά να καταβάλονται στο τέλος του μήνα. 30/4 ο Μάιος, 4/6 ο Ιούνιος, 8/7 ο Ιούλιος, 12/8 ο Αύγουστος, 16/9 ο Σεπτέμβριος, 20/10 ο Οκτώβριος, 24/11 ο Νοέμβριος και 28/12 ο Δεκέμβριος (μαζί με τη 13η σύνταξη σε όσους την έταξαν;). Υ.Γ. Υπάρχει μια πληροφορία ότι ο minister V εξετάζει το ενδεχόμενο σε συνεργασία με τη NASA να αναζητηθούν εξωγήινες μορφές ζωής με σκοπό αν τους ζητήσουμε κάποια διευκόλυνση! Το πρόβλημα είναι σε τί νόμισμα!

  3. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 09/04/2015 11:19:30

    Αντιλαμβάνομαι το δικαίωμα μιας χώρας να ασκεί τη δική της πολυδιάστατη εξωτερική πολιτική και να επισκέπτεται όποια χώρα θέλει. Όμως τη συγκεκριμένη στιγμή η Ρωσία δεν είναι η οποιαδήποτε χώρα. Είναι χώρα εισβολέας και κάτοχος της Κριμαίας που πριν από ένα έτος αποτελούσε έδαφος της Ουκρανίας και για τα δίκαια της οποίας η Δυτική συμμαχία έχει επιβάλει κυρώσεις στη Ρωσία. Τι θα περίμενε η Ελλάδα από τους συμμάχους της, στην περίπτωση που -κούφια η ώρα- ευρισκόταν ποτέ στη θέση της Ουκρανίας; Η Ελλάδα είναι χώρα που δυστυχώς αντιμετωπίζει σοβαρότατες απειλές Εθνικής ασφάλειας και γι' αυτό το ζήτημα των συμμαχιών θα έπρεπε να το αντιμετωπίζει με περισσότερη σοβαρότητα και λιγότερο τυχοδιωκτισμό. Έσεται γαρ ήμαρ.

    • airman avatar
      airman @ ΣΟΝ ΠΕΝ 09/04/2015 11:43:45

      Η εξωτερική πολιτική δεν μπορεί να είναι αποξενωμένη από τη φαντασία, πρέπει να σχεδιάζεται με θάρρος και να ασκείται με αυτοπεποίθηση. Στο πνεύμα αυτό οφείλουμε να αντιμετωπίσουμε με αποφασιστικότητα και με δραστικές πρωτοβουλίες την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί, λαμβάνοντας υπόψη σε κάθε περίπτωση το ''λελογισμένο ρίσκο''. Συντρόφια, η τακτική "γιούργια στο νταβά με τα κουλούρια" δεν είναι σοβαρή, ακόμα κι αν υπάρχουν μπόλικα "κουλούρια" (που στην προκειμένη περίπτωση δεν υπάρχουν κιόλας). Είναι κανόνας ότι τα "κουλούρια" τα "μοιράζει" εκείνος που τα έχει και όχι αυτός που τα λιμπίζεται!

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ airman 09/04/2015 17:14:42

        airman Ποιος διαφωνεί; Πλην στην περίπτωση της Ελλάδας και αυτή τη συγκυρία δεν εκπληρώνεται καμία προϋπόθεση για κάτι τέτοιο.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ ΣΟΝ ΠΕΝ 09/04/2015 18:00:46

      Ναι, βέβαια, γιατί οι ΗΠΑ δεν είναι χώρα-εισβολέας, σε καμία περίπτωση. Και δεν τα έκανε σκατ... με τους Τζιχαντιστές, όχι φυσικά...

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Γιώργος 09/04/2015 18:50:03

        Όποιος επιχειρεί να εξισώσει τα ...άνισα, την τρώει και δεν καταλαβαίνει από που του ήρθε.

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Γιώργος 09/04/2015 18:52:37

        Γιώργο εννοώ ότι οι ΗΠΑ έχουν την πολυτέλεια να τα σκατώνουν και μην πληρώνουν. Ενώ εμείς...

  4. Παντελάκης Παντελής avatar
    Παντελάκης Παντελής 09/04/2015 18:16:25

    Είδαμε και την διπλωματία της προηγούμενης συγ-κυβέρνησης και έιχαμε μείνει άλλαλοι με τις διεθνείς της επιτυχίες, στην γιουρο-βύζιον, κυρίως.

    • Σωκράτης avatar
      Σωκράτης @ Παντελάκης Παντελής 10/04/2015 05:33:43

      Αγαπητέ Παντελάκη Παντελή Μόλις βγάλεις τις κομματικές σου παρωπίδες θα μπορείς να δεις τις επιτυχίες της προηγούμενης συγκυβέρνησης, απλά να συγκρίνεις το 2010 με το 2014. Τουλάχιστον δεν εκλιπαρούσε Λαγκάρντ και ΕΕ για δανεικά, ούτε ζητούσε ένα ξεροκόματα από τον Πούτιν και στήριξη από τους Αμερικάνους μετά από μόλις 2.5 μήνες στην εξουσία

  5. dim avatar
    dim 09/04/2015 19:20:18

    Ειμαστε τόσο γελοίοι που πάμε και απειλούμε αυτούς στους οποίους στρεφόμαστε για να ζητήσουμε βοήθεια. Έλληνες ξυπνάτε !!! Εμείς έχουμε το πρόβλημα και ψάχνουμε για δανεικά. Δεν το έχουν οι Ευρωπαιοι το πρόβλημα. Οι Ευρωπαίοι έχουν τα λεφτά, και εμείς τα χρειαζόμαστε. Και εμείς μέσα σε λίγες βδομάδες έχουμε απειλήσει 10 φορές ότι θα τους καταστρέψουμε... Και επειδή ο Έλληνας είναι και φαντασμένος, νομίζει ότι έχει δίκιο ο Τσίπρας, και ότι οι Ευρωπαίοι θα φοβηθούν... Οι Ευρωπαίοι λοιπόν, έχουν μια και μόνο κίνηση να κάνουν, για να τελειώσουν μια και καλή τα περι μπλόφας. Να δείξουν τα χαρτιά τους, και να καταλάβει ο ελληνικός λαός ότι δε μπλοφάρουν... Και τι σημαίνει να δείξουν τα χαρτιά τους? Να βγάλουν επίσημη δήλωση, ότι θωρακίζονται σε ενδεχόμενη στάση πληρωμής της Ελλάδας, εγκρίνοντας κονδύλι 300 δις από την ΕΚΤ προς τα κράτη μέλη... Το ευρώ θα θωρακιστεί, οι οικονομίες θα θωρακιστούν, και η Ελλάδα απλά θα καταλάβει ότι αν δεν τηρήσει τις δεσμεύσεις της, απλά θα πάει μόνη της στο πάτο... 300 δις για μια οικονομία όπως η Ε.Ε. των 15 τρις, για μια ΕΚΤ που δίνει 1,5 τρις ρευστότητα και ποσοτική χαλάρωση, δεν είναι τίποτα...Βγάζει δήλωση η Ε.Ε. ότι σε συνεννόηση με την ΕΚΤ έχει έτοιμη θωράκιση 300 δις, και τρέχα Τσίπρα να υπογράψεις μετά την ολοκλήρωση της αξιολόγησης και με τα δύο χέρια... Να τελειώνουμε μια και καλή με τα περί μπλόφας, πυρηνικών, και τη φαντασίωση ότι θα υποχωρήσουν σε κάθε μπαρουφα που λέει ο Μπαρουφάκης, ο Λαφαζάνης, ο Σκουρλέτης και ο Στρατούλης, μόνο και μόνο επειδή νομίζουμε ότι φοβούνται το grexit… Θα στοιχίσει λένε 60 δις στην Γερμανία… Τι είναι τα 60 δις για την Γερμανία ? Τίποτα δεν είναι…. Είναι όσα είναι και για εμάς ένα μέγεθος της τάξης των 3 δις… Δήλαδή όσο είναι η ζημιά που προκλήθηκε μέσα σε δύο μήνες σε εμάς ήδη… Με τη θωράκιση από την ΕΚΤ καμία Γερμανία, και καμία χώρα δε θα πάθει τίποτα… Ίσα ίσα, θα τελειώσουν μια και καλή από την άτακτη Ελλάδα, και οι υπόλοιποι θα απογειωθούν με το 1,5 τρίς του Ντράγκι…

    • KOSTAS70 avatar
      KOSTAS70 @ dim 09/04/2015 20:15:33

      1,5 τρις ο Ντράγκι το καλοκαίρι προς τις χώρες με ελλειμματικό προϋπολογισμό αλλά ΟΧΙ στην Ελλάδα, που κακήν-κακώς έβγαλε και ένα μικρό πρωτογενές πλεόνασμα. 300 δις για να καλύψει τυχόν χασούρα των Ευρωπαίων από Grexit. Έτσι απλά. ΑΛΛΑ καμιά, έστω, δήλωση ότι αν χρειαστεί κόβει χρήμα και καλύπτει μέχρι ενός σημείου τα χρέη των χωρών της Ευρωζώνης (ότι έκαναν οι Αμερικανοί πριν μερικά χρόνια και απογείωσαν την παραπέουσα, μετά την Λέμαν, οικονομία τους). Μια δήλωση, ούτε καν την πραγματοποίησή της, περίμενε από πέρσι, τέτοια εποχή, ο Σαμαράς, για να βγει "έχοντας πλάτες" στις αγορές, αλλά δεν έγινε ποτέ. Δε με νοιάζει αν πρωθυπουργός είναι ο Τσίπρας ή ο Σαμαράς ή η Παπαρήγα. Η στάση των Ευρωπαίων είναι ο η εφαρμογή της παροιμίας "άμα έχεις τέτοιους φίλους...". Το μόνο που τους νοιάζει είναι η ισοπέδωση της χώρας και των πολιτών της. Τίποτα μετά από 800 χρόνια δεν έχει αλλάξει στη νοοτροπία τους. Και βρίσκονται κάποιοι και επιχαίρονται με τη στάση αυτή των ... Εταίρων.

      • dim avatar
        dim @ KOSTAS70 09/04/2015 22:03:57

        Μια χαρά αλληλεγγύη έχουν δειξει οι εταίροι... Εξορθολογισμό ζητάνε: εναρμόνιση φπα, εναρμόνιση μισθολογίων, κόψιμο πρόωρων... Και εσύ τους δουλεύεις με δημιουργικές ασάφειες, και με το ότι θα βρεις ενα κάποιο προϊον να του αυξήσεις το φπα!! Συλλογικές συμβάσεις, τριετίες, αύξηση κατώτατου μισθού κλπ, προβλέπεται όταν η ανεργία πέσει κάτω από το 10%... Και προφανώς έτσι θα έπρεπε να είναι... Όταν έχεις έλλειματα σα τα δικά μας, και άρα πρέπει να υποστείς ύφεση, και άρα ανεργία, τότε δίνεις προσωρινά για αυτή τη περίοδο της ύφεσης κίνητρα στις επιχειρήσεις, ώστε να μην απολύσουν κι άλλο προσωπικό... Όταν έρθει η ανάπτυξη, και πέσει η ανεργία, τότε ναι και στις συμβάσεις, και τις τριετίες και το κατώτατο μισθό... Το καταλάβατε κύριε άσχετε Στρατούλη και Σκουρλέτη????

        • KOSTAS70 avatar
          KOSTAS70 @ dim 09/04/2015 23:16:46

          Εναρμόνιση με τι ή ποιον; Με την Ευρώπη; Με την Ασία; Μεταξύ ηπειρωτικής χώρας και νησιών; Εναρμόνιση όπως της τιμής μεταξύ πετρελαίου θέρμανσης και κίνησης; Που οδήγησε στο θάνατο οικογένειες ολόκληρες από πυρκαγιές και μαγκάλια και ποιος ξέρει πόσους από καρκίνο λόγω τοξικών καυσαερίων (σε καμιά 10-20ετία θα κάνουμε τη σούμα, όσοι ζούμε ακόμα); Και μάλιστα ήταν τόσο πετυχημένο μέτρο που ΛΙΓΟΤΕΡΑ έσοδα είχε το κράτος από ότι συνήθως, αναγκάζοντας την ίδια την τρόικα να το αποσύρει. Στις δικές τους χώρες ισχύουν αυστηρότατες εργατικές νομοθεσίες. Εδώ έχει καταντήσει η αγορά εργασίας η χαρά του κάθε απατεώνα. Τέλος, όσο αφορά τα ΔΑΝΕΙΚΑ που μας δίνουν, μια δήλωση Ντράγκι αρκούσε για να βγει η Ελλάδα στις αγορές, με χαμηλό επιτόκιο, και να σταματήσουν να μας δανείζουν αυτοί. Το Γενάρη του '10 το επιτόκιο του 10ετούς ήταν γύρω στο 3%. Μετά ξεκίνησαν οι δηλώσεις περί διεφθαρμένης χώρας, πιστολιών πάνω στο τραπέζι και "πιστολιάσαμε" μια και καλή. Η αγορά είναι και ψυχολογία. Όλος αυτός ο ορυμαγδός δηλώσεων περί επικείμενης χρεωκοπίας της Ελλάδας, χτες-σήμερα-αύριο, γίνεται για το καλό μας; Ποιος επενδυτής θα έρθει σε μια χώρα που "χρεωκοπεί" κάθε 10 μέρες ή δεν ξέρει ποιο νόμισμα θα έχει σε 3 μήνες; Όχι, ποτέ δεν ήθελαν να μας βοηθήσουν. Πειραματόζωα μας έκαναν, απέτυχε το πείραμά τους ("Λάθος συνταγή") και όχι μόνο την ευθύνη της αποτυχίας τους τη ρίχνουν σε μας αλλά ενοχλεί και τα ευαίσθητα αυτάκια τους ο επιθανάτιος ρόγχος μας.

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ KOSTAS70 10/04/2015 16:55:53

            Εναρμόνιση με την Ελλάδα προ μεταπολίτευσης και τις υπόλοιπες μεσογειακες χώρες.Έχει και η καφρίλα τα όριά της. Από το 1950 έως το 1974 η Ελλάδα είχε τον δεύτερο ρυθμό ανάπτυξης στον κόσμο μετά την Ιαπωνία. Το 1974 και το 1978 η Πορτογαλία κατέφυγε στο ΔΝΤ που ήταν άγνωστη λέξη στην Ελλάδα.Μπήκαμε στην ΕΟΚ σαφώς πλουσιότεροι από τους Πορτογάλους και περίπου όσο οι Ισπανοί.Ενώ πήραμε κατά κεφαλήν τις περισσότερες επιδοτήσεις σήμερα το δημόσιο χρέος μας είναι διπλάσιο από το πορτογαλικό αφού έχουμε βγάλει και 120 δις από το PSI που κανένας άλλος δεν είχε και ζητάμε και άλλη διαγραφή. Εάν συγκρίνει κανείς την εξέλιξη της ελληνικής οικονομίας προ και μετά το 1974 νομίζει ότι είναι δύο διαφορετικά κράτη.ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ.Ο λαός είναι ο ίδιος αλλά η εξουσία διαφορετική.Οι απατεώνες της μεταπολίτευσης έκαναν ζημιά που δεν διανοήθηκε ποτέ κανένας βασιλιάς και κανένας δικτάτορας. Αρκετά λοιπόν με τις κατηγορίες κατά των ξένων.Εάν δεν σας αρέσει το μνημόνιο εφαρμόστε δικό μας μνημόνιο.Παρτε τους νόμους και τις διατάξεις που υπήρχαν πριν το 1974 και εφαρμόστε τους.Όχι άλλες μπουρδολογίες για τους κακούς Γερμανούς.

          • KOSTAS70 avatar
            KOSTAS70 @ ψυχραιμια 10/04/2015 18:16:04

            Είναι ο ίδιος κόσμος σήμερα με εκείνον προ του 1974; Είναι οι ανάγκες ίδιες με τις αντίστοιχες εκείνης της εποχής; Ο κόσμος πάει μπροστά. Το PSI κούρεψε χρήματα των Ελλήνων κυρίως. Έχει και η ευρωλιγούρα τα όρια της.

          • dim avatar
            dim @ KOSTAS70 10/04/2015 19:29:07

            Μια χώρα που δεν έχει ελλείμματα, δανείζεται από τις αγορές, και έχει ανεργία κάτω από το 10% ας έχει όσο αυστηρή εργατική νομοθεσία θέλει... Εγώ προσωπικά θέλω μέτρο σε όλα (ούτε δηλαδή πολύ αυστηρή νομοθεσία αλλά και ούτε διάλυση των εργασιακών δικαιωμάτων), αλλά σε φάση ανεργίας 28% δεν νοείται να συζητάμε για αυστηρή νομοθεσία, προέχει να μην κλείσουν κι άλλες επιχειρήσεις...Για το Γενάρη του 2010 θα συμφωνήσω, το έγκλημα το έκανε ο ΓΑΠ... Ο Καραμανλής από τον Απρίλιο του 2009 ζητούσε συναίνεση, με παγώματα κλπ, ένα πρόγραμμα δικό μας λιτότητας πιο ελαφρύ δηλαδή, αλλά ο ΓΑΠ βιαζόταν να έρθει στην εξουσία... Από τη στιγμή όμως που ο ΓΑΠ ανέβασε επίτηδες το έλλειμμα στο 15%, και από τη στιγμή που μιλησε για τιτανικο και έκλεισαν οι αγορές, το μνημόνιο και η βοήθεια των εταίρων ήταν σωτήρια τη δεδομένη στιγμή... Σίγουρα θα μπορούσε να έχει και άλλη συνταγή (αυτό που τόνιζε δηλαδή ο Σαμαράς, ότι δε συναινεί στη λάθος συνταγή), αλλά η ουσία είναι μια: αφού δεν είχε πια τις αγορες να σε δανείζουν θα έπρεπε βίαια να μηδενίσεις το έλλειμμα σου, άρα η ύφεση ήταν αναπόφευκτη... Ίσως με καλύτερο μείγμα μεταρρυθμίσεων να μη φθάναμε στο -25% ύφεση, αλλά στο -15%, πάντως και τα εργασιακά έπρεπε να χαλαρώσουν, και πολύ καλά έκαναν και έβαλαν τον όρο ότι όταν πέσει και πάλι η ανεργία κάτω από το 10% θα επανέλθουν τα εργασιακά...

        • chris avatar
          chris @ dim 09/04/2015 23:40:58

          τι λες ρε λεβεντη???το προσωρινα ποσο ειναι 20 χρονια???δεξια και τετοιος φιλελευθερισμος δεν παει....οποιος καταλαβε καταλαβε!!!!

          • dim avatar
            dim @ chris 10/04/2015 19:37:21

            Μια χαρά πάει... Δεξιά στα οικονομικά σημαίνει από το 1 = άκρατος κρατισμός και καμία ιδιωτική πρωτοβουλια, και 10 = άκρατος νεοφιλελευθερισμός και πλήρη ελευθερία της αγοράς χωρίς καμία κρατική παρέμβαση, το ακροδεξιά οικονομική πολιτική (ακραία νεοφιλελεύθερη) είναι το 9 προς 10... Το Δεξιά (καθαρά φιλελεύθερη) είναι το 8... Η ΝΔ είναι ΚεντροΔεξιά (δηλαδη 6-7, δηλαδή Κοινωνικός Φιλελευθερισμός)... Το «Δεξιά» με τη παλιά πολιτική έννοια, αναφέρεται κυρίως στα κοινωνικο-εθνικά θέματα…. Όπου Δεξιός είναι ο «συντηρητικός» σε θέματα θεσμών – αξιών κλπ, και ο «πατριώτης» στα εθνικά θέματα…. Οπότε μια χαρά πάει, και παραπάει, να είσαι ένας γνήσιος ΚεντροΔεξιός σε όλα, δηλαδή και οικονομικός κοινωνικός φιλελευθερισμός στα οικονομικά θέματα, και συντηρητικός και πατριώτης (και όχι υπερσυντηρητικός ή εθνικιστής) στα κοινωνικο-εθνικά θέματα…Όσον αφορά τα 20 χρόνια, σε πληροφορώ ότι αν ο λαός επέλεγε σοφά προ διμήνου, θα είχαμε 3% ανάπτυξη για κάθε έτος από εδώ και πέρα… Και επειδή κάθε μονάδα ανάπτυξης είναι τουλάχιστον και μια μονάδα μείωσης της ανεργίας, σε έξι χρόνια από σήμερα η ανεργία θα ήταν κάτω από το 10%...

          • George N avatar
            George N @ dim 11/04/2015 12:28:03

            Εννοείται ότι η ΝΔ θα έπρεπε να κινηθεί προς στο "6-7"? Αν ναι, αυτό θα απαιτούσε μεγάλες προσπάθειες μια και είναι ταυτισμένη με ασήκωτους φόρους/τεράστιο κράτος. Ήταν άλλωστε και ο λόγος που έχασε από την original Αριστερά. Αλλά και στα θέματα που αγγίζουν ένα δεξιό ακροατήριο όπως πχ στο θέμα της ασφάλειας μάλλον δεν πείθει. Δεν θα είχε τόσο μεγάλες απώλειες δεξιά της αν ήταν αλλιώς. Το 3% ανάπτυξη κάθε χρόνο μοιάζει με το τρέξιμο των cartoons στο κενό όταν έχει τελειώσει ο δρόμος. Υπεραισιόδοξο! Το πιθανότερο σενάριο θα ήταν η σύγκρουση με την πραγματικότητα (ασφαλιστικό, κόκκινα δάνεια, ραγδαία αυξανόμενα χρέη στην εφορία, χειρότερη χώρα για επενδύσεις στην Ευρώπη, αδυναμία αύξησης εξαγωγών κτλ)

        • MCA avatar
          MCA @ dim 09/04/2015 23:42:49

          Αυτά τα μέτρα δεν μπορούσε να τα περάσει ο Σαμαράς. Θα τα εφαρμόσει ο ΣΥΡΙΖΑ;

      • George N avatar
        George N @ KOSTAS70 10/04/2015 07:01:43

        Και η Ελλάδα έλλειμμα έχει και μάλιστα πάνω από το όριο. Το μόνο που κατάφερε είναι να έχει 0,3% πρωτογενές για πρώτη φορά χωρίς τις επιστροφές κερδών από ECB. Αλλά αυτό δεν είναι κριτήριο για το QΕ. Μάλλον υποτιμάτε τον κίνδυνο οι αγορές να ξανακλείνανε την πόρτα στην Ελλάδα (αν αυτή έβγαινε με τις πλάτες της ΕΖ) και τις επιπτώσεις που θα είχε κάτι τέτοιο. Και οικονομικές αλλά και πολιτικές για τις χώρες της EZ. Ποτέ δεν θα παίρνανε ένα τέτοιο ρίσκο. Καλώς ή κακώς δεν παίζουν ζάρια με το μέλλον τους. Από την άλλη υπερτιμάτε την κατανόηση των αγορών από όλους τους πολιτικούς χώρους στην Ελλάδα. Ακόμα και από το κόμμα με την πληρέστερη αντίληψη είχαμε πχ δήλωση αποστολής της Τρόικας στον Εωσφόρο από υπουργό, κάτι που έδειχνε ότι δεν υπήρχε κατανόηση της κατάστασης αλλά πειθαναγκασμός. Προδίκαζε δε και το τι θα γινόταν. Στο ίδιο χρονικό πλαίσιο η κυβέρνηση κινδύνευε να πέσει για τις μέρες λήξης του γάλατος, τα δικαστήρια ακύρωναν περικοπές μισθών και δίνανε αναδρομικά, το ασφαλιστικό είχε φτάσει να απορροφά το 18% του ΑΕΠ, οι Δημόσιες δαπάνες το 60% κτλ. Αυτή η χώρα θα έβγαινε στις αγορές?

        • KOSTAS70 avatar
          KOSTAS70 @ George N 10/04/2015 18:10:20

          Η Ελλάδα έχει πρωτογενές πλεόνασμα (με ΕΝΦΙΑ, με περικοπές από δω, με πάγωμα πληρωμών από κει, πάντως έφτασε να έχει). Η Γαλλία έχει; Η Ιταλία; Έχετε δει το ποσό που χρωστάνε; Κατά κεφαλή, πιο πολλά χρωστά ο Γάλλος ή/και ο Γερμανός παρά ο Έλληνας! Γιατί δεν εφαρμόζονται και εκεί ανάλογα μέτρα; Η Γαλλία, πάλι το '14, είχε έλλειμμα πάνω από 3%. Αλλά, τσιμουδιά από ΕΕ. Χώρια που ο Ντάγκι προανάγγειλε αγορές κρατικών ομολόγων 1,5 τρις, προφανώς για χώρες όπως η Γαλλία, που σιγά-σιγά θα αρχίσουν να δυσκολεύονται να βγουν στις αγορές. Ούτε στην Πορτογαλία, ούτε στην Ισπανία εφαρμόστηκαν τα μέτρα που ανάγκασαν την Ελλάδα να πάρει. Ούτε φυσικά βγαίνει κάποιος Ευρωπαίος αξιωματούχος κάθε μέρα να αναγγέλει τη χρεωκοπία τους σήμερα-αύριο-σε μια βδομάδα-σε ένα τέρμινο. Έπρεπε να τακτοποιούσαμε τα του οίκου μας. Καμιά αντίρρηση. Έπρεπε να το κάναμε ΑΘΟΡΥΒΑ (ο ΚΚ είχε ξεκινήσει πάγωμα μισθών-συντάξεων το 2009). Εδώ θα μπορούσε να συμβάλλουν οι ... Εταίροι, αλλά ΔΕΝ το θέλουν. Μέχρι το Γενάρη του '10 (δηλαδή και τους πρώτους μήνες του ΓΑΠ) δανειζόμασταν κανονικά από τις αγορές (το επιτόκιο του 10ετούς ήταν περί το 5%, με μέση τιμή το 4,55 για μια πενταετία περίπου). Τόσο έξυπνοι ήμαστε που τους ξεγελούσαμε; Όχι βέβαια, απλώς έβλεπαν να εξυπηρετούνται τα χρέη μας, χωρίς πανικό. Όταν άρχισαν οι δηλώσεις, που ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΙ δέκα φορές χειρότερες, σταμάτησαν τα δανεικά οι αγορές. Λογικό. Μετά πέσαμε στα νύχια της Τρόικα. Τραγικό.

          • George N avatar
            George N @ KOSTAS70 10/04/2015 20:42:08

            Το κατά κεφαλή χρέος δεν σημαίνει κάτι. Η σχέση με το εισόδημα έχει σημασία. Το θέμα κρίνεται στην εμπιστοσύνη που εμπνέει αυτός που θέλει να δανεισθεί. Έχετε δίκιο για τις δηλώσεις άλλωστε συμφωνούμε ότι παίζουν σημαντικό ρόλο. Πλην όμως οι δηλώσεις που κάνουν την μεγαλύτερη ζημιά είναι οι δικές μας. Αρχίζοντας από τον τιτανικό, περνώντας στα διαβολοταξίδια και φυσικά στο ρεσιτάλ δηλώσεων της Πρώτης φοράς Αριστεράς που είναι ικανές να βυθίσουν την.....Ελβετία! Θεωρώ ότι οι αντίστοιχες δηλώσεις των ξένων δεν είναι μέρος κάποιου σχεδίου αλλά αποτέλεσμα της άρνησης της Ελλάδας να κοιτάξει την πραγματικότητα και να λύσει τα υπαρκτά προβλήματα της οικονομίας της. Δεν ξεγελάσαμε κάποιον ούτε ήμασταν έξυπνοι. Οι αγορές κάνουν (και) λάθος εκτιμήσεις. Τελευταίο παράδειγμα η Capital που φεύγει με χασούρα μια και το στοίχημα που έπαιξε (έξοδος της Ελλάδας από τα μνημόνια) δυστυχώς (για μας) δεν της βγήκε. Η Ιταλία έχει εδώ και χρόνια πρωτογενές πλεόνασμα (είναι πρωταθλήτρια) ενώ η Γαλλία (αν θυμάμαι καλά) επίσης έχει όπως έχει και μικρότερο χρέος. Το ποσοστό που λέτε είναι το συνολικό έλλειμμα και όχι το πρωτογενές. Όχι φυσικά ότι αυτές οι δύο χώρες δεν έχουν μεγάλα προβλήματα. Σε πλεόνασμα η Ελλάδα πήγε καλά αλλά κατά πόσο είναι διατηρήσιμο? Φοβάμαι ότι ήταν κατοστάρι από τον Σαμαρά (και φυσικά από την Ελληνική κοινωνία) σε μαραθώνιο....οι αγορές αυτή τη φορά δεν λάθεψαν και κράτησαν την πόρτα κλειστή.

  6. Turms avatar
    Turms 09/04/2015 23:33:17

    Kαι τι παραπανω δηλαδη πρεπει να δειξουν οι εταίροι οσον αφορα την αλληλεγγυη? Να μας πουνε ¨οκ μαγκες...ποσα θελετε? 200 δις? παρτε 210 μωρε...και θα τα βρουμε μετα..." Καθομαστε και κραζουμε εδω και 5 χρονια, μια την Γερμανια, μια τις ΗΠΑ, μια τον ενα μια τον αλλο...εμεις ομως τι καναμε τοσα χρονια? και τι καναμε τα πρηγουμενα 30 χρονια? μας δινανε λεφτα να φτιαξουμε ενα αρδευτικο συστημα στα χωραφια μεσω επιδοτησεων ΕΣΠΑ κλπ κλπ και εμεις φτιαχναμε ενα δυοροφο (αυθαιρετο κατα προτιμηση) και αγορασαμε και ενα ακομα αμαξι...και οτι περισσευε στα μπουζουκια. Καλως ή κακως το μαθανε. Και τωρα θελουμε αλληλεγγυη??? Αν υποθεσουμε οτι τελικα βγαινουμε απο την υφεση και σε 10 χρονια απο σημερα ερθει η ΕΕ και μας πει "παιδια πρεπει να τσονταρουμε ολοι απο κατι, γιατι η Βουλγαρια παει κατα διαολου...πρεπει να βοηθησουμε".....εμεις τι αλληλεγγυη θα δειχναμε???

    • KOSTAS70 avatar
      KOSTAS70 @ Turms 10/04/2015 10:12:06

      Δε θέλουμε δις, δήλωση στήριξης χρειαζόταν και χρειάζεται η Ελλάδα και όχι αυτή την καταστροφολαγνεία. Ότι κάνουν οι Αμερικανοί για οποιαδήποτε Πολιτεία τους, οι οποίοι βέβαια ενεργούν ως ΣΥΝΟΛΟ και όχι με τη λογική των πατρικίων και των πληβείων. Μια δήλωση περίμενε και πέρσι ο Σαμαράς βγαίνοντας στις αγορές. Με τέτοιες δηλώσεις τα επιτόκια δανεισμού θα είχαν βυθιστεί, όπως συμβαίνει με την Πορτογαλία, που το επιτόκιο του 10ετούς είναι πλέον κάτω του 2% (!!!!). Τέτοια δήλωση δεν έγινε ποτέ επί Σαμαρά και πολύ περισσότερο αποκλείεται να γίνει με τον Τσίπρα. Όσο για τη σπάταλη ζωή του Έλληνα, αυτό είναι γεγονός, αλλά λες να ήμαστε τόσο έξυπνοι που τους "δουλέψαμε" όλους; Μάλλον αυτοί προδιαγεγραμμένα μας "δούλεψαν" και μας οδήγησαν εδώ, μ' όλες εκείνες τις επιδοτήσεις (για να ξεριζώσουμε εκείνο ή το άλλο, να καλλιεργούμε βαμβάκι σε περιοχές με έλλειψη νερού, να στέλνουμε τις βιοτεχνίες στη Βουλγαρία) και στο τέλος να μας κατηγορούν ότι δεν έχουμε παραγωγή. Που είναι η αλληλεγγύη για το μεταναστευτικό, το οποίο αυτοί προκάλεσαν με τις μεγαλοϊδεατικές επεμβάσεις τους σε Συρία, Λιβυή, Ιράκ κτλ;