#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/02/2010 20:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από τη Δανία του Νότου στο δρόμο της ….Ιρλανδίας



Μία ημέρα πριν η  Ευρωπαϊκή Επιτροπή αποφασίσει για το τριετές πρόγραμμα  σταθερότητας, ο Πρωθυπουργός Γ. Παπανδρέου εγκατέλειψε σήμερα την …προεκλογική ρητορική και υπό το βάρος της πρωτοφανούς κρίσης στην οποία έριξαν την οικονομία και τον τόπο οι διεθνείς κερδοσκόποι αλλά και η διακυβέρνησή του υιοθετεί μία  σκληρή συνταγή, εμφανίζοντάς την ως μονόδρομο για να αποφύγει η χώρα τη χρεοκοπία.

Ο κ. Παπανδρέου είπε ότι ήρθε η ώρα να πάρουμε γενναίες αποφάσεις, όπως και σε άλλες χώρες, και προανήγγειλε αύξηση των ορίων ηλικίας συνταξιοδότησης, "πάγωμα" για το 2010 των μισθών και προσλήψεων στο δημόσιο, μείωση 10% στα επιδόματα, και αύξηση του φόρου στα καύσιμα. Ανακοίνωσε επίσης αύξηση της φορολογίας των offshore εταιριών, φορολόγηση των μερισμάτων των μεγαλομετόχων και διεύρυνση της φορολογικής βάσης.

«θέλω να είμαι ειλικρινής. Κάνουμε μία εθνική προσπάθεια ώστε να σταματήσουμε τη χώρα από το γκρεμό... Στις δύσκολες αυτές στιγμές και η κυβέρνηση και εγώ προσωπικά θα κάνουμε το κάθε τι να διασφαλίσουμε τους οικονομικά ασθενέστερους... Να δώσουμε τη μάχη μαζί, όλοι πολίτες και πολιτικές δυνάμεις έχουμε», είπε μεταξύ άλλων

Κατά την διάρκεια των συναντήσεων του πρωθυπουργού με τους πολιτικούς αρχηγούς που προηγήθηκαν, ο  πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας προσέφερε συναίνεση υπό προϋποθέσεις, μεταξύ των οποίων είναι και η απόσυρση του νομοσχεδίου για τους μετανάστες που διχάζει τον λαό, όπως δήλωσε χθες στην Βουλή.

«Θα στηρίξουμε ό,τι είναι απαραίτητο», είπε ο πρόεδρος της ΝΔ Αντώνης Σαμαράς, σε δηλώσεις του μετά την ολοκλήρωση της συνάντησής του με τον Πρωθυπουργό για την οικονομία και κατηγόρησε την κυβέρνηση για αναβλητικότητα, εσωτερική διγλωσσία και ασυγχώρητη απραξία, με αποτέλεσμα, μεταξύ άλλων, να διευρυνθούν τα spreads.

«Δεν είμαστε διατεθειμένοι να δώσουμε τη συναίνεσή μας και να στηρίξουμε κανένα αντιλαϊκό μέτρο στο όνομα της κρίσης», επανέλαβε η γενική γραμματέας της ΚΕ του ΚΚΕ Αλέκα Παπαρήγα, μετά τη συνάντησή της με τον Πρωθυπουργό .

Αρνητικός και ο κ. Τσίπρας εκ μέρους του ΣΥΡΙΖΑ που τόνισε ότι  «δεν μπορεί να υπάρξει συναίνεση σε ένα σχέδιο εξόδου από την κρίση το οποίο είναι νεοφιλελεύθερο».

Αντιθέτως ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ Γ. Καρατζαφέρης, φάνηκε διατεθειμένος να προσφέρει συναίνεση και είπε: «Είναι μία περίοδος που επιβάλλεται όλοι να δείξουμε σύνεση και σοβαρότητα, τα προβλήματα είναι πολλά, συσσωρευμένα».

(Οι επιμέρους δηλώσεις και συναντήσεις στα "Τελευταία Νέα")

ΣΧΟΛΙΑ

  1. κοψοχέρης avatar
    κοψοχέρης 02/02/2010 20:47:48

    Ο Γιωργάκης είναι πραγματικά αμετανόητος!
    Εκεί που ανατρίχιασα απόψε είναι που είπε "είμαι ειλικρινής μαζί σας, όπως πάντα ήμουν".
    Τώρα, ΤΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙΣ;
    Ο εθνικός μας ψεύτης δεν άλλαξε.
    Γι' αυτό βουλιάζει. . . και μας παίρνει και εμάς κάτω.
    Άς όψονται οι αγαθοί που τον ψήφισαν, να τον χαίρονται.
    Τους αξίζει μία τέτοια τύχη, εμείς οι υπόλοιποι όμως τί φταίμε;

  2. tsepos avatar
    tsepos 02/02/2010 21:02:18

    Και εσείς το βιολί σας με τον καταλληλότερο. 5,5 χρόνια διέλυσε την Ελλάδα και όλοι σας τουμπεκί ψιλοκομμένο, ο Παπανδρέου σας φταίει πάλι...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ tsepos 02/02/2010 21:12:26

      όχι παιδί μου εγώ φταίω ο μισθωτός γιατί:

      -ποτέ ο κάθε "Παπανδρέου" και κάθε πολιτικός δεν επιχορήγησε ΜΚΟ, Οργανισμούς, Φίλους και κολλητούς
      -δεν έπαιξε τα χρήματα των Ταμείων στα Χρηματιστήρια ή στα δομημένα αφού πρώτα τα είχε 30 χρόνια άτοκα
      -δεν άσκησε διοίκηση δεν νομοθέτησε και δεν υπόγραψε τίποτα
      -δεν είδε κανένας τη SIEMENS πχ
      -δεν έκανε ρουσφέτια σε κολλητούς και φίλους
      -δεν τοποθέτησε άχρηστους κομματάνθρωπους σε 2-3 ΔΣ τους τελευταίους μήνες

      Πλήρωσε λοιπόν +20% την βενζίνη γιατί πρέπει να πληρώνουμε τα ΔΣ του ΕΟΤ ΟΠΑΠ ΕΡΤ ΗΛΠΑΠ ΟΣΕ ΟΤΕ ΔΕΗ ΕΚΕΒΙ ΕΚΕΘΙ ΟΠΕΠ ΜΕΤΡΟ1 ΜΕΤΡΟ2 ΕΛΓΑ ΤΔΠΕΑΕ ΕΥΔΑΠ ΕΥΑΘ κλπ κλπ κλπ και μετά κάτσε και μέτρα ποιος άχρηστος έφαγε τα περισσότερα.
      Οτι λογαριασμό και να βγάλεις στείλτον σε εμένα έτσι κάνεις τα τελευταία 30 χρόνια...καλή όρεξη και καλές νέες επιχορηγήσεις κράτα μου μόνο ένα πράσινο άλογο να καλπάζω στα χωράφια της πράσινης ανάπτυξης...

    • socrates avatar
      socrates @ tsepos 02/02/2010 21:16:09

      Τον Κ.Κ. δεν τον αφήσατε να κάνει τις μεταρρυθμίσεις που χρειαζόμασταν, είχατε βάλει τη μηχανή του λαϊκισμού να δουλεύει υπερωρίες με τα ιδιωτικά κανάλια.
      Ότι και να έδινε ο Κ.Κ. δεν ήταν αρκετό, όλη μέρα γκρίνια και παράπονα.
      Ακόμη και για την τερηδόνα των δοντιών σας έφταιγε ο Καραμανλής.
      Σε τελική ανάλυση ήταν ο μόνος πρωθυπουργός που προεκλογικά είπε την αλήθεια, ο σοσιαλιστής πινίκιο τί έκανε;
      Έταζε ψεύτικους κόσμους, οράματα και παραμύθια του Άντερσεν.
      Μετά από 4 μήνες πλήρους απραξίας και αφού εκτίναξε τους τόκους που πληρώνουμε στα μή περαιτέρω έρχεται ο Γιωργάκης να μας πεί ότι πρέπει να μας γδάρει, για το καλό της χώρας πάντα.
      Είναι αυτός σοβαρός άνθρωπος;
      Ακόμη δεν έχει ολοκληρώσει το διορισμό γενικών γραμματέων στα υπουργεία και μας ζητάει θυσίες;
      Τί έχει κάνει μέχρι στιγμής σαν πρωθυπουργός;
      Tίποτα, nothing, ziltch.
      Κακώς ο Σαμαράς του δίνει περίοδο χάριτος, πρέπει να ανακαλέσει αμέσως και να βγάλει τον κόσμο στους δρόμους.
      Δεν πάει άλλο με αυτούς τους αλμπάνηδες.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ tsepos 02/02/2010 23:28:02

      Ποιος διάλυσε την Ελλάδα; Τους διορισμούς από πόρτες και παράθυρα, τα χρηματιστήρια τους ολυμπιακούς της αυξήσεις επιδομάτων έγιναν τα τελευταία πέντε χρόνια ούτε βαμμένοι πασόκοι δεν αμολάν τέτοιες αρλούμπες τώρα ποια.

  3. kanis avatar
    kanis 02/02/2010 21:05:07

    Πίσω στη δραχμή, με μιά υποτιμησούλα......
    Θα πληρώσει ο μισθωτός και ο συνταξιούχος ενώ η κλεπτοκρατία
    θα χασκογελάει αμέριμνη; 'Οχι δά!
    'Ετσι κι'αλλοιώς, ο προτεσταντικός καπιταλισμός- και μάλιστα στην
    πιό πρόσφατη εξαχρειωμένη εκδοχή του- ποτέ δεν μας πήγαινε.....
    Πίσω, στα πονεμένα Βαλκάνια, θα πάρουμε κι'άλλους μαζί μας....
    Θα ξαναμάθουμε την arte povera di vivere!

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/02/2010 21:05:55

    από την Δανία του Νότου στην Υεμένη του Βορά

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ archaeopteryx 02/02/2010 22:58:23

      Something Is Rotten in the State of Denmark...

  5. Orestios avatar
    Orestios 02/02/2010 21:07:34

    Ένα μικρό κολάζ από ατόφια λόγια του GAP. Για να μην ξεχνιόμαστε.

    "Εδώ και μήνες, μιλάμε με συγκεκριμένες προτάσεις. Και όποιος σήμερα λέει ότι το πρόβλημα της Ελλάδας θα λυθεί με το πάγωμα μισθών και συντάξεων, είναι βαθιά νυχτωμένος. Είτε δεν μπορεί, είτε δεν θέλει να δει την αλήθεια. Είτε δεν μπορεί, είτε δεν θέλει να καταλάβει". (χο!)

    "Προσπαθούν να επιβάλουν την ηττοπάθεια στον Ελληνικό λαό και την πελατειακή εξάρτηση στον ψηφοφόρο. Προσπαθούν να σπείρουν το φόβο και την ανασφάλεια, να χειραγωγήσουν την δύναμη των Ελλήνων, για να καταλαμβάνουν την εξουσία και να τη νέμονται σε όφελος δικό τους και λίγων ευνοημένων. Με αυτό τον τρόπο γιγαντώθηκε το πελατειακό κράτος. Αυτή είναι η δική τους αντίληψη για την άσκηση της εξουσίας, αυτή είναι η φιλοσοφία τους" (Περιγράφει ακριβώς την σημερινή κατάσταση)

    "Και τώρα, μας ρωτάνε, μας ρωτάνε υποκριτικά, πού θα βρούμε τα λεφτά. Τους απαντάμε: Εκεί όπου τα χάρισαν. Εκεί όπου τα σπατάλησαν. Εκεί όπου δεν τόλμησαν εκείνοι ποτέ να τα βρούνε" (ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ στις τσέπες σας)

    "Δεν κοστίζει τίποτα να δώσουμε αξιοπρέπεια στους νέους, αντί της βαρβαρότητας, της κομματικής ομηρίας των stage" (Τους απέλυσε για να ζήσουν με αξιοπρέπεια!!!!!)

    "Γι' αυτό, η Ελλάδα χρειάζεται σήμερα μια νέα, εντελώς διαφορετική πολιτική ηγεσία. Ηγεσία, που αναδεικνύει σε κάθε της πράξη ότι σέβεται θεμελιώδεις αξίες, αυτές που αναζητάμε τόσο όλοι μας" (αξία του να μας λέμε ψέμματα)

    "Πάμε μαζί. Όλοι μαζί" (Πληρώστε για να σας κοροϊδεύει)

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Orestios 02/02/2010 21:22:51

      Βάλε και κανένα link για τεκμηρίωση στον κακόπιστο επισκέπτη.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 02/02/2010 21:53:35

      Πασόκ τελεία τζι αρ.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 02/02/2010 21:54:12

      Προεκλογική ομιλία Αθήνας.

    • κοψοχέρης avatar
      κοψοχέρης @ Orestios 03/02/2010 06:46:17

      "Πάμε μαζί" (κατά διαόλου) με το Γιωργάκη.

  6. Orestios avatar
    Orestios 02/02/2010 21:09:02

    Αν περιμένετε με αυτά τα μέτρα βελτίωση, απλά αλλάξτε πλευρό. Κορύφωση της διαφθοράς θα προκαλέσει. Όπως παλιά.

  7. popolaros avatar
    popolaros 02/02/2010 21:15:41

    Φανταστικέ πρωθυπουργέ, εγώ λέω να μην συνενέσω στα παραμύθια της παρέας του γυμναστηρίου.

  8. pelias avatar
    pelias 02/02/2010 21:21:04

    Μία πληροφορία απο την Αττική που ταιριάζει στο αποψινό κλίμα

    Διαταγή να καταργηθεί κάθε έμβλημα και διάσημο απο τις στρατιωτικές στολές που φανερώνει Ελλάδα και την ιστορία της. Επίσης σύντομα να καταργηθεί και η σημαία μας

    ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΕΡΜΑ,

    μήν σχολιάζετε, άν η πληροφορία αυτή δέν γίνει είδηση.

    ΠΕΛΙΑΣ

  9. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 02/02/2010 21:22:00

    Επιτέλους λάμπει η αλήθεια. Συναίνεση ζήτησε ο άνθρωπος, όχι από το λαό, από τους συνεταίρους...στα κλοπιμαία. Όταν με κάνει και μένα συνέταιρο θα του δώσω και τη δική μου συναίνεση. Υπό προΰποθέσεις βέβαια! Μην το ξευτελίσουμε εντελώς!

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/02/2010 21:27:23

    πάντως δεν έχετε παράπονο... από τα pampers μέχρι σήμερα έχουμε προοδεύσει.

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ archaeopteryx 02/02/2010 22:01:16

      Σαμαράς και ΝΔ δεν είναι συνώνυμα. Ο Σαμαράς ηγείται αυτή τη στιγμή και των λαμογίων που ανάγκασαν 1.000.000 κόσμο να μουτζώσουν τον ΚΚ και τη ΝΔ. Και δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι θα καταφέρει να απαλλάξει το κόμμα από όλους αυτούς τους λεχρίτες καιροσκόπους.

    • κοψοχέρης avatar
      κοψοχέρης @ archaeopteryx 03/02/2010 06:48:32

      Βρασίδα, οι μητσοτακικοί είναι τελειωμένοι έτσι και αλλιώς.
      Είναι μία χαραμάδα αισιοδοξίας.

  11. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 02/02/2010 21:29:42

    Εθνική ευθύνη του Σαμαρά να μην ψηφίσει για τον Πρόεδρο και να προκαλέσει εκλογές.Το ΓΑΠ είναι επικίνδυνο για τον τόπο.

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ ΜΗΤΣΟΣ 02/02/2010 22:06:16

      έτσι θα λάβει π@υλο και θα ξανάρθει η Ντόρα με το υπυργικό συμβούλιο του ΚΚ να ξανασώσουν την Ελλάδα.

  12. aris lalidis avatar
    aris lalidis 02/02/2010 21:31:13

    "Λαός Λεόντων με επικεφαλής έλαφον είναι λαός ελαφιών και λαός ελαφιών με επικεφαλής Λέοντα είναι Λαός Λεόντων..."

  13. aggelos avatar
    aggelos 02/02/2010 21:37:59

    Του πήρε 5 μήνες να καταλάβει τι γίνεται στην οικονομία, 3 μήνες να απαντήσει στον Ερντογάν, 6 χρόνια για να αποφασίσει με πιο κομμάτι του ΠΑΣΟΚ είναι (Παπακωνσταντίνου ή Κατσέλη), 2 μέρες στο Νταβός για να πάθει κατάθλιψη και να ανησυχήσει για την οικονομία.

  14. σταμ avatar
    σταμ 02/02/2010 21:46:33

    επιχειρηση χρηματιστηριο αριθμος¨¨2

  15. exomatiakaivlepo avatar
    exomatiakaivlepo 02/02/2010 21:55:10

    Οχι και Ιρλανδία!!!
    Στην Ιρλανδία το spread από 4οο έπεσε στις 150 μονάδες σε 1 χρόνο..

    "Στην Ελλάδα για τα "Spread" ποιος φταίει";

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/02/spread.html

  16. Προεδρική Δημοκρατία avatar
    Προεδρική Δημοκρατία 02/02/2010 21:59:10

    Ο κ. Παπανδρέου ομολόγησε ότι δεν μας είπε αλήθεια προεκλογικά.

    Σε ένα διάγγελμα που κύλησε σε δραματικούς τόνους για τους κακούς ξένους που δήθεν επιβουλεύονται εμάς τους αθώους Έλληνες και το ΕΥΡΩ, ο κ. Παπανδρέου πήρε πίσω τις προεκλογικές του υποσχέσεις και τα «θα» και ήταν σαν να μας έλεγε ότι μας είπε ψέματα προεκλογικά.
    Επί της ουσίας η πολιτική που εξάγγειλε είναι πολύ σκληρότερη από εκείνη που είχε υποσχεθεί προεκλογικά ο κ. Καραμανλής και πήγε 10 μονάδες κάτω.
    Τώρα στις επόμενες εκλογές θα δει ο κ. Παπανδρέου τα δικά του ποσοστά πλέον που θα πάνε. Εξουσία με κάθε τίμημα δεν ήθελε;
    Σε ότι αφορά τον Αντώνη Σαμαρά, ελπίζουμε ότι η στήριξη που υποσχέθηκε στην κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ να είναι μόνο ρηματική και όχι βέβαια πραγματική. Πραγματική στήριξη θα πρέπει να υπάρξει μόνο όταν το ΠΑΣΟΚ ομολογήσει ευθέως ότι εξαπάτησε τον ελληνικό λαό και ότι είναι και το ίδιο υπεύθυνο για τη σημερινή κατάσταση της οικονομίας. Δεν συζητάμε βέβαια ότι θα πρέπει να αποσύρει όλα τα δήθεν «προοδευτικά» νομοσχέδιά του, αλλά θα πρέπει επιπλέον να δεχτεί αλλαγή του σάπιου πολιτικού συστήματος και του αναποτελεσματικού συνταγματικού θεσμικού πλαισίου που το διατηρεί και να αφήσει τις φιοριτούρες των δήθεν προοδευτικών αλλαγών .
    http://hassapis-peter.blogspot.com/2010/02/blog-post_9510.html

  17. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 02/02/2010 22:08:52

    δεν ξέρω...εγώ είμαι παράξενος ή πάμε κατά διαόλου;
    ας μου πει κάποιος ότι βλέπει κάτι θετικό....ένα μικροσκοπικό φωτάκι στο βάθος....μάλον έπαθα κατάθλιψη και τα βλέπω όλα μαύρα....δεν ξέρω....ίσως πρέπει να πάω να με δεί κανένας τρελόγιατρος........(ακόμα πιστεύω ότι κάτι καλό θα βγει στο τέλος.....)
    Κάποτε ο Σαββόπουλος είχε πει:γίναμε εντελώς σκατά...αλλά το ελπιδοφόρο είναι ότι στα σκατά φυτρώνουν τα πιο τρυφερά λουλούδια.........

  18. aristotelis avatar
    aristotelis 02/02/2010 22:22:18

    Για να αντιληφθούμε τις διαφορές μεταξύ των κυβερνήσεων αλλά και την διαστρέβλωση με την οποία χειραγωγούν τον Ελληνικό λαό τα μέσα μαζικής ενημέρωσης. 5,5 χρόνια πριν η Ν.Δ με τον Κ.Κ Β αναλάμβανε την διακυβέρνηση της χώρας σε μια εξίσου κρίσιμη κατάσταση. Λίγους μήνες πριν τους Ολυμπιακούς αγώνες τα έργα είχαν τελματώσει (αυτό το αναφέρω έχοντας άμεση γνώση της κατάστασης ως μηχανικός και συνεργάτης του Αθήνα 2004), η δυσφορία του κόσμου για την κατάσταση στην πρωτεύουσα ήταν τεράστια, τα δημοσιεύματα του ξένου τύπου κάναν λόγο για την επερχόμενη Ελληνική τραγωδία...και την αδυναμία των Ελλήνων να κάνουν αγώνες με ότι αρνητικό θα επακολουθούσε. Παράλληλα βρισκόταν σε εξέλιξη και το θέμα της Κύπρου με την διχοτόμηση να είναι πιο κοντά από ποτέ. Συγκρίνετε λοιπόν την αντίδραση της τότε νεοκλεγείσας κυβέρνησης με την σημερινή αλλα και των πρωθυπουργών και τα αποτελέσματα που κατάφεραν. Θα μου πείτε είναι μυστικό ότι ο Κ.Κ Β είναι ασυγκρίτως ευφυέστερος από τον ΓΑΠ ή πολύ καλύτερος στην διαχείριση κρίσεων...? Αλλά απλώς τα αναφέρω επειδή εύκολα ξεχνάμε και εύκολα καθοδηγούμαστε ακόμα και εκείνοι που ψηφίζουν την Ν.Δ απαξιώνοντας το έργο της. Ευτυχώς αν και επιφυλακτικός στην αρχή απέναντι του διαπιστώνω ότι ο Σαμαράς είναι εξυπνότερος από πολλούς και δεν πέφτει στην παγίδα της εύκολης συναίνεσης...Αντιθέτως χειρίζεται την κατάσταση όσο μπορεί καλύτερα, έχοντας απέναντι του όχι τον ΓΑΠ ως αντίπαλο αλλά τα γνωστά ΜΜΕ με τα ιδιοτελή συμφέροντα

  19. Προφήτης avatar
    Προφήτης 02/02/2010 22:24:58

    Και η διαφθορά, σαν εμπόρευμα, υπόκειται στον νόμο Προσφοράς και Ζήτησης.

    Όταν ακούγονται "πολεοδομικές ρυθμίσεις" ανεβαίνει η ταρίφα στις πολεοδομίες.

    Όταν ακούγονται "φορολογικές μεταρρυθμίσεις" αυξάνει η ταρίφα στην Εφορία.

    Όταν συλλαμβάνονται "παραδικαστικά κυκλώματα" αυξάνει η ταρίφα στα δικαστήρια.

    Όταν εξαγγέλλονται "περιβαλλοντικά μέτρα", εκτός της αναμενόμενης ως σίγουρης καταστροφής του Περιβάλλοντος, αυξάνει η ταρίφα της χωροθέτησης εγκαταστάσεων.

    Όσο η τέλεση παράτυπης ή νόμιμα παράνομης πράξης στη Δημόσια Διοίκηση αυξάνει σε επικινδυνότητα για τον χειριστή, ανεβαίνει το καταβλητέο για την τέλεσή της ποσό.

    Η δημοσιοϋπαλληλική ελίτ (όχι όλοι οι ΔΥ) με βάση τις νόμιμες αποδοχές και τα «παράπλευρα» εισοδήματα έχει εθισθεί στην απόλαυση ενός προσωπικού κοινωνικού και οικονομικού καθεστώτος το οποίο της παρέχει ουσιαστικά την κοινωνική ηγεμονία.

    Ποιος άλλος απολαμβάνει
    ασφάλεια εργασίας
    υψηλότατο εισόδημα
    και ωμή ΕΞΟΥΣΙΑ ;

    Εκτός από μερικά φυσικά πρόσωπα, που θεωρούνται οι εγχώριοι «μεγιστάνες», ποιοι άλλοι έχουν τόση δύναμη προσωπικής επιρροής;

    Κάτι επιχειρηματίες, που τρέχουν «σαν την άδικη κατάρα», σίγουρα όχι.
    Κάτι ελάχιστοι καινοτόμοι ούτε.
    Βιοπαλαιστές και απλοί εργαζόμενοι δεν συζητείται.

    Συνεπώς, συνυπολογιζόμενου του "παγώματος" μισθών, θα προκύψουν τα εξής αποτελέσματα :

    1. Τα υψηλόμισθα στρώματα των ΔΥ θα ανεβάσουν περαιτέρω τις τιμές για «διευκόλυνση», «παράβαση καθήκοντος», «ερμηνεία νόμου» και «γρηγορόσημο», ώστε να διατηρήσουν το επίπεδο ζωής που κατ’ αυτούς «δικαιωματικά» απολαμβάνουν.

    2. Τα μεσαία και χαμηλόμισθα στρώματα των ΔΥ θα υποβαθμίσουν περαιτέρω την ποιότητα των όποιων υπηρεσιών παρέχουν, στα όρια της «λευκής απεργίας», με σκοπό να αποσπάσουν και αυτοί από τους συναλλασσόμενους ένα μικρό κομμάτι από την πίττα της διαφθοράς, οι δε πιο θρασείς θα ζητάνε χρήματα ακόμα και για να δώσουν αριθμό πρωτοκόλλου, συνηθέστατο και σήμερα για «κράτηση αριθμών».

    Τελικό αποτέλεσμα η πλήρης αποδιάρθρωση του όποιου κρατικού μηχανισμού και η πτώση της παραγωγικότητας στα τάρταρα.

    Ποιος και με ποια εσωτερική δύναμη θα ξεκινήσει επιχείρηση ή θα αναλάβει παραγωγική ή άλλη οικονομική ενέργεια που θα περιλαμβάνει απαραίτητα διαδικασία σε δημόσιο φορέα ή υπηρεσία;

    Και να την αναλάβει, και να την φέρει σε πέρας, θα μετακυλίσει άμεσα το κόστος αυτών που υπέστη και κατέβαλε στον τελικό χρήστη ή καταναλωτή, με άνοδο του επιπέδου τιμών, πυροδοτώντας νέο φαύλο κύκλο πτώσης του βιοτικού επιπέδου κοκ.

    Ορθές ιατρικά επεμβάσεις σε οργανισμό του οποίου ένα μέλος διαβρώνεται από γάγγραινα δεν έχουν αποτέλεσμα. Κόβεται το μέλος και μετά ενδέχεται να εξυγιανθεί ο οργανισμός.

    «Γάγγραινα» όμως είναι η υπάρχουσα κρατική διάρθρωση που αποτελεί λόγο ύπαρξης για μια κάστα «συστημικών» παντός καιρού.

    Γι' αυτό δεν θα’ λεγα ότι είμαι αισιόδοξος.
    Ούτε το επώδυνο αλλά εν τέλει λυτρωτικό σενάριο της αναγέννησης από τον φοίνικα, μέσα από τις στάχτες της όποιας καταστροφής, φαίνεται για μένα πιθανό.
    Θα σερνόμαστε πολύ ακόμα.
    Δεν είμαστε οι μόνοι.
    Απλά μάς έβγαλαν «στην αναφορά».

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Προφήτης 02/02/2010 22:28:10

      Λάθος παραπάνω "... της αναγέννησης ΣΑΝ τον φοίνικα"

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Προφήτης 02/02/2010 22:32:20

      Γιατί μου χαλάς ρε Προφήτη το σενάριο της αναγέννησης από το φοίνικα; Εγώ σε αυτό ελπίζω...

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Προφήτης 02/02/2010 22:40:08

      Γιατί είμαστε αντιπαθές αλλά δυνητικό κομμάτι του λεγόμενου Δυτικού Κόσμου.
      Και γι' αυτά που γράφονται εδώ :


      "...Εν τω μεταξύ, αν και λέγεται πως «αυτό που κάνει η Ελλάδα στο ευρώ, δεν δυσαρεστεί απαραίτητα» τους Αμερικανούς (σ.σ. εφ' όσον δεν πάρει μεγάλες προεκτάσεις και σ' άλλες χώρες), εικάζεται πως αυτοί σε συνομιλίες τους με Γερμανούς επιρρίπτουν ευθύνες «αποκλειστικά στην Ελλάδα για την "κατάντια" της, και πως δεν είναι μια εκ του εξωτερικού προερχόμενη κρίση». Κατά τις βάσιμες, δε, αυτές εικασίες, οι Αμερικανοί φέρεται να υποδεικνύουν σε συνομηλιτές τους, πως χρειάζεται «σύσσωμη και αδυσώπητη πίεση» («solid unrelenting pressure»), γιατί «τη στιγμή που τους αφήνεις λάσκα, εκείνοι είναι ικανοί να πάνε σε ... "διακοπές"...».

      Σημειώνουν, δε, πως η πρακτική αυτή που «θυμίζει Μίλερ», τον πρώην Αμερικανό πρέσβη στην Αθήνα, ακολουθήθηκε κατά καιρούς στα διμερή για θέματα τρομοκρατίας, γιατί «...έτσι μόνο καταλαβαίνουν, μην τους αφήνετε να πάρουν ανάσα, βάλτε τους τη μύτη στο χώμα...».

      Από την άλλη πλευρά, προστίθεται πως η πίεση αυτή «διευκολύνει» την ελληνική πολιτική ηγεσία, γιατί της δίνει «δικαιολογία και κάλυψη» στις ενέργειές της, και επί του προκειμένου, κατά μια ειρωνική διαπίστωση ο σημερινός πρωθυπουργός καλείται να «ταρακουνήσει» το τέρας της κρατικής μηχανής, που ήταν πρωτίστως δημιούργημα του πατέρα του.

      Εν τω μεταξύ, παρακολουθούνται οι ελληνικές αντιδράσεις και κατά πόσον η Αθήνα θ' ακολουθήσει την προσέγγιση «δαιμονοποίησης» των επικριτών της («the foreign demon approach»), προκειμένου να εξαχθούν συμπεράσματα για τη σοβαρότητα λόγων και πράξεων.

      Σύμφωνα με έτερες διαπιστώσεις, ο πρωθυπουγός Παπανδρέου έρχεται πιο κοντά ...«στα λόγια» του Καραμανλή ή για την ακρίβεια στις πολιτικές που εκείνος είχε ανακοινώσει προεκλογικά και τον «οδήγησαν στη προεκλογική καταβαράθρωση» λόγω της αντιδημοτικότητάς τους.

      Οπως παρατηρείται, οι όποιες προσπάθειες Καραμανλή για μεταρρυθμίσεις είχαν εν πολλοίς οδηγήσει σε κοινωνική αναταραχή, και τώρα η νέα χρονιά «δεν φαίνεται ότι θ' αποτελέσει κάτι διαφορετικό όσον αφορά τις κοινωνικές αντιδράσεις παρά τον αριστερό προσανατολισμό της νέας κυβέρνησης» και αυτό, όπως λέγεται, θα βρίσκεται στο «ραντάρ» της λοιπής Ευρώπης".

      http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=121651

  20. μαρικα avatar
    μαρικα 02/02/2010 22:25:10

    Ο Τιραμολας που χαθηκε;

    • Orestios avatar
      Orestios @ μαρικα 02/02/2010 22:33:51

      Κάπου τριγύρω, καθώς τον τσάκωσε ο φάκτορας να χρησιμοποιεί άλλα nicknames

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ μαρικα 02/02/2010 23:33:43

      Ψάχνει τα λεφτά που υποσχέθηκε ο Γιωργάκης, μπας και τελικά από Ισλανδία του νότου γίνουμε Δανία!

  21. piraxtiri avatar
    piraxtiri 02/02/2010 22:34:12

    ''λεφτα υπαρχουν,λεφτα υπαρχουν,λεφτα υπαρχουν...'' ταδε εφη ΓΑΠ στην ΔΕΘ

  22. nick avatar
    nick 02/02/2010 22:36:35

    Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μηχανή πολιτικής προπαγάνδας από το σύστημα ΠΑΣΟΚ. Ο Γκέμπελς μπροστά τους είναι αστείος. Πριν 4 μήνες δεν υπήρχε παγκόσμια οικονομική κρίση, δεν υπήρχαν κερδοσκόποι που χτυπούσαν την Ελλάδα... Τώρα φυσικά τα μπουκωμένα κανάλια της διαπλοκής δε μιλάνε για αθέτηση προεκλογικών δεσμεύσεων.
    Τελικά το ΠΑΣΟΚ (μαζί με τους επιχειρηματίες και τα κανάλια που το υποστηρίζουν) είναι ένα τεράστιο αντεθνικό εργαλείο που χρησιμοποιείται από τους ξένους και εγχώριους νταβάδες για να περάσουν αυτά που θέλουν.
    Φαντάζεστε να εξήγγειλε τέτοια μέτρα ο Καραμανλής; Οι πληρωμένες πόρνες της δημοσιοκαφρίας θα έκραζαν από το πρωί μέχρι το βράδυ (όπως έκαναν συνεχώς επί 5,5 χρόνια). Θα είχαν βγει στους δρόμους όλα τα συνδικάτα. Τα διεθνή ΜΜΕ θα μιλούσαν για κοινωνικές εκρήξεις και μετρημένες μέρες της κακιάς δεξιάς κυβέρνησης.
    Τώρα δε μιλάει κανείς και δεν πρόκειται να μιλήσει. Θα περάσουν όλα αυτά που θέλουν τα αφεντικά τους γιατί γι' αυτό ακριβώς το λόγο τους έφεραν στην εξουσία.
    Ο λαός τους ψήφισε γιατί "ΛΕΦΤΑ ΥΠΗΡΧΑΝ". Ο λαός δεν σκέφτηκε ούτε τα εθνικά θέματα, ούτε το παρελθόν του ΠΑΣΟΚ. Ε, τελικά ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ και ο Καραμανλής έλεγε αλήθεια και δικαιώνεται.
    Τι κρίμα για τους Έλληνες; Εξέλεξαν ένα ψεύτη που θα εφαρμόσει χειρότερα μέτρα από αυτά που θα εφάρμοζε ο Καραμανλής και χωρίς κανείς να βγάλει άχνα. Όπως έστρωσαν θα κοιμηθούν όλοι. (και οι Νεοδημοκράτες που δε στήριξαν Καραμανλή και οι υπερπατριώτες που τον θεωρούσαν λίγο ας φάνε στα μούτρα ψέμα, εθνοπροδοσία, προπαγάνδα, φόρους, μειώσεις μισθών. Το αξίζουν, γι' αυτό πάλεψαν πολύ περισσότερο - ίσως - και από τους ΠΑΣΟΚους.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ nick 02/02/2010 22:40:42

      Σωστός σε όλα. Πραγματικά αισθάνομαι κι εγώ περήφανος για την επιλογή μου να υπερψηφίσω τον Κωστάκη τον Οκτώβριο του 2009.

  23. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 02/02/2010 22:38:20

    Της πλάκας τα μέτρα όπως και όλη η ...σκηνική παρουσία.

    Το θέμα είναι να έρθουν κεφάλαια στη χώρα.

    Περικόπτωντας απλώς κάποια χρήματα από τους δημοσίους υπαλλήλους, απλά θα τζιράρεται λιγοτερο χρήμα εντός της επικράτειας,άρα λιγότερο ΦΠΑ και άρα η χρεοκοπία πλησιάζει.


    Καμία ιδέα πως να κινηθεί η οικονομία υπάρχει από τα σοασιαληστρικά βλήτα??


    Γιατί ο πάσα ένας μπορεί να κόψει κάποια επιδόματα. Δεν χρειάζεται να λέγεσαι Παπανδρέου για να το σκεφτείς αυτό. Ούτε και Παπακωνσταντίνου.


    Απελευθερώστε τα κελιστά επαγγέλματα

    μειώστε τους φόρους

    δώστε κίνητρα να επαναπατριστούν κεφάλαια

    διώξτε τους λαθρομετανάστες και αρχής γινομένης όσους δεν εργάζονται (παρεμπόριο, μαφία κτλ)

    μειώστε τη γραφειοκρατία για το άνοιγμα-κλείσιμο επιχιερήσεων

    αξιοποιήστε την κρατική ακίνητη περιουσία

    δώστε κινητρα στους Έλληνες ομογενείς να επιστρέψουν πίσω αυτοί και τα κεφαλαιά τους και η τεχνογωνσία που κατέχουν.


    Αυτά για αρχή....αλλά και μια αλήθεια τώρα.

    Ο Παπανδρέου δεν ξέρει που του πάνε τα τέσσερα. Έμεινε 6 χρόνια στην αντιπολίτευση και δεν έχει ΟΥΤΕ ΜΙΑ αξιόλογη προταση.....

    • ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
      ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ @ Dubai Expatriate 03/02/2010 10:10:21

      Επιτέλους,κάποιος είπε το απλούστατο!Περισσότεροι φόροι=λιγότερο χρήμα στην αγορά= λιγότερα έσοδα για το κράτος=περισσότεροι φόροι κλπ κλπ.
      Φυσικά αυτά είναι εντολές πλην όμως οδηγούν σε ένα ασφαλές αποτέλεσμα...χρεωκοπία.Να μην ξεχνούμε πως η Αργεντινή πριν πτωχεύσει είχε ακολουθήσει όλες τις εντολές του ΔΝΤ.Αν θυμάμαι καλά είχαν ιδιωτικοποιήσει μέχρι και την παιδεία και την υγεία.Μετά πτώχευσαν...

  24. σταμ avatar
    σταμ 02/02/2010 23:08:00

    ΑΓΓΕΛΟΣ ΕΞΑΓΓΕΛΟΣ-Δ.ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟΣ 2010

  25. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 02/02/2010 23:31:52

    Ε σιγά άργησε αλλά το κατάλαβε αντί για Δανία γίναμε Ισλανδία...

  26. trochalos avatar
    trochalos 03/02/2010 00:18:02

    Μην λέτε Δανία ρε παιδιά,μου θυμίζει κάτι από Βασιλιά.(Σκόρδα)
    Μήπως πρέπει να έρθει αυτός να μας σώσει;
    Αν και γέρος πρέπει να έχει πιο πολύ μυαλό απο τον ΓΑΠ.
    Πολύ κλάμα ρε παιδί μου ο Γιωργάκης σήμερα και οι δημοσιογράφοι σαν τις μοιρολογίστρες έκλεγαν μαζί του στα βραδυνά παράθυρα.
    Σανίδα βρεμμένη που τους χρειάζεται σε αυτους και στους υπστηρικτές τους.

  27. Jasmin avatar
    Jasmin 03/02/2010 00:36:16

    Και τελικά τα κατάφερε και έκανε το τραγικό και πένθιμο διάγγελμα
    στις 2 του Φλεβάρη,
    την ίδια μέρα που σε ΗΠΑ-Καναδά γιορτάζουν τη Μέρα της Μαρμότας
    (Groundhog Day)... Τί να πει κανείς;

  28. Σπύρος avatar
    Σπύρος 03/02/2010 01:43:43

    Τι έγινε βρέ σείς?
    Aνησυχησε η Ολιγαρχία γιά την Πατρίδα??
    Tς,τς,τς,..
    Να δώ τον Ρισάρ καί ολο το παγκοσμιοποιητικό συνοθύλευμα να γράφει Θούρειους γιά την ΄συσπείρωση ολης τής Χώρας΄κατά τών ΄κερδοσκόπων΄τού Εξωτερικού και τί στον κόσμο..
    Μέχρις πριν 5 μέρες ΄φταίγαμε όλοι΄..
    Τώρα ΄Ομπρός γιά την Ελλάδα΄...
    Κλαυσίγελως.

  29. κοψοχέρης avatar
    κοψοχέρης 03/02/2010 06:51:52

    Τα ψέμματα και οι υποκρισίες των πρασινοφρουρών θα τους κυνηγάνε μέχρι να παγώσει η κόλαση.
    Αυτά μένουν τελικά.
    Οι εντυπώσεις είναι πρόσκαιρες αλλά η αξιοπιστία ή η έλλειψή της είναι αυτό που μένει.
    Ο Κωνσταντίνος Καραμανλής έφυγε από τη ζωή αφήνοντας ένα εξαιρετικά θετικό έργο για τον τόπο του.
    Ο Αντρέας Παπαντρέου έφυγε από τη ζωή με τη στάμπα του κλέφτη, του γκομενιάρη, του ασόβαρου, του φαφλατά, του λαοπλάνου και του κυνικού.
    Έτσι και σήμερα.
    Βιάστηκαν οι νταβατζήδες να ρίξουν το σοβαρό Καραμανλή που έλεγε αλήθειες για να μας πασάρουν τον αργόστροφο γιό του Αντρέα σαν τον άνθρωπο που θα μας φέρει τον παράδεισο. Μας κατσίκωσαν για πρωθυπουργό ένα έμπορο ελπίδων που δεν μπορεί να ξεχωρίσει το κεφάλι του γαϊδάρου από την ουρά.
    Την ίδια μοίρα με τον πατέρα του θα έχει και ο Γιωργάκης.
    Θα φύγει από την πολιτική στιγματισμένος από τα ψέματα και την υποκρισία που σκόρπισε απλόχερα σε εκατομμύρια Έλληνες.
    Και μάλιστα πολύ πιό σύντομα από όσο φανταζότανε.

  30. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 03/02/2010 06:59:13

    ΔΗΛΑΔΗ..ΣΕ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΑΦΟΥ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΗ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ,ΜΕ ΕΞΟΔΑ ΣΕ ΔΟΥΛΙΕΣ ΠΟΥ ΠΕΦΤΟΥΝ ΕΞΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΞΕΡΕΙ,ΜΕ ΕΞΟΔΑ ΣΕ ΤΑΞΙΔΙΑ ΚΑΙ ΚΟΛΟΜΠΑΡΑ,ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΜΕ ΣΠΑΤΑΛΕΣ ΣΕ ΨΩΝΙΑ ΚΑΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΧΡΕΩΜΕΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ,ΛΕΝΕ ΣΤΑ ΔΥΣΤΥΧΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΟΤΙ ΕΜΕΣΩΣ ΑΥΤΑ ΦΤΑΙΝΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΟΥΣ,ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΠΕΡΑ ΘΑ ΤΟΥΣ ΜΟΙΩΣΟΥΝ ΤΟ ΧΑΡΤΖΙΛΙΚΙ,ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΥΡΗ ΔΟΥΛΙΑ ΠΑΡΤ ΤΙΜΕ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΖΟΥΝ ΝΑ ΔΙΝΟΥΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΙΔΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΝ, ΚΑΙ ΚΟΜΕΝΕΣ ΟΙ ΕΞΟΔΟΙ ΤΟ WEEKEND,ΚΑΙ ΤΟ ΣΙΝΕΜΑ ΑΠΑΞ ΤΟ ΔΕΚΑΠΕΝΘΗΜΕΡΟ..! ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΑΤΕ? ΡΕΜΠΕΣΚΕΔΕΣ ΑΝ Ο ΛΑΟΣ ΔΕΝ ΔΕΙ ΕΝΑΝ ΜΑΚΡΟΣΚΕΛΗ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΤΟΥ ΤΙ ΘΑ ΚΟΨΕΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΚΕΙΝΑ ΠΟΥ ΔΙΑΣΠΑΘΙΖΕΤΕ ΣΕ ΥΜΕΤΕΡΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΛΗΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΤΟΝ ΠΛΟΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΧΩΡΑ, ΘΑ ΣΑΣ ΚΡΕΜΑΣΕΙ ΑΝΑΠΟΔΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΝΟΗΤΑ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΞΕΖΟΥΜΙΣΕΤΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΡΟ ΑΠ΄ΤΟΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟ ΕΛΛΗΝΑ!

  31. akermos avatar
    akermos 03/02/2010 08:12:00

    ="Γέλωσιν οι πλουτούντες ήθη πενήτων , ράκη γαρ ορώσιν και ουχί τόλμην".

  32. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 03/02/2010 08:36:49

    Η ΝΕΑ ΙΕΡΑ ΣΥΜΜΑΧΙΑ ,ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΛΑΟΣ...ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΜΕΤΩΠΟ.

  33. popolaros avatar
    popolaros 03/02/2010 09:11:02

    Οικονομικός νεοφασισμός.

  34. Eleutheros avatar
    Eleutheros 03/02/2010 09:22:51

    Mε αφορμη αυτη την κριση φανηκε περιτρανα πια ειναι σημερα η "Ευρωζωνη" και η Ευρωπαικη Ενωση. Αλλοι οι κανονες για τους ισχυρους, αλλοι για τους αδυναμους. Καποτε υπηρχε ενα οραμα για μια Ευρωπαικη ομοσπονδια, οπου ολοι θα ηταν ισοι απεναντι σε μια δημοκρατικα εκλεγμενη κυβερνηση. Αντι αυτων, η πτωση της ΕΣΣΔ ανοιξε παλι την ορεξη στην Γερμανια για επιρροη στο φυσικο της χωρο την ανατολικη Ευρωπη, την οποια βεβαια επρεπε να μοιραστει μαζι με τις ΗΠΑ. Αυτο οδηγησε στην ακυρωση της ομοσπονδιας δηλαδη της πολιτικης ενωσης, απαραιτητη προυποθεση για μια δικαιη οικονομικη ενωση, με δημοκρατικο ελεγχο. Η Ε.Κ.Τ αποφασιστηκε να ειναι αυτονομη χωρις να υποκειται σε κανενα πολιτικο ελεγχο. Ετσι οι τραπεζες εγιναν θεσμος, υπερανω της πολιτικης εξουσιας. Στις Βρυξελλες εγκατασταθηκε και εδραιωθηκε μια ολιγαρχια που αυθερετα αποφασιζει ερημην των εθνικων κοινοβουλιων.Το προβλημα ειναι απειρως μεγαλυτερο απο αυτο που αντιμετωπιζουν οι ΗΠΑ, δηλαδη οι σχεσεις εξουσιας Κογκρεσσου-Γερουσιας-Προεδριας-Ενοπλων Δυναμεων-Κρατικων υπηρεσιων, καθως στις ΗΠΑ υπαρχει συνειδηση της ομοσπονδιας και της εκπροσωπησης των πολιτειων στην κυβερνηση με δημοκρατικο τροπο κατι που αφηνει πολλες ελπιδες για το μελλον.
    Ειναι λοιπον σημερα, Εθνικη αναγκη, και με αφορμη εναν νεο πολυπολικο κοσμο που αναδυεται η Ελλας να επανεξετασει τον προσανατολισμο της, και να ριξει το βαρος της στη συνεργασια με ΗΠΑ, Ρωσια και Κινα.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Eleutheros 03/02/2010 09:33:38

      Σωστά αυτά που λες, όμως το βασικό πρόβλημα είναι αυτή η ανεξέλεγκτη ολιγαρχία των Βρυξελλών. Η ΕΚΤ είναι πολύ λιγότερο πρόβλημα, από ότι οι Βρυξέλλες. Τουλάχιστον εκεί υπάρχει οικονομολογικός ορθολογισμός. Στις Βρυξέλλες σπανίζει η κοινή λογική.

      Δεν οδήγησε η όρεξη της Γερμανίας για επιρροή στην Ανατολική Ευρώπη σε ακύρωση της ομοσπονδίας. Στην ουσία αυτό είχε ακυρωθεί πολύ νωρίτερα. Μπορώ να σου πω ότι η βασική αιτία είναι η ανευθυνότητα που επέδειξη η Κομισιόν, που ενεργούσε συνεχώς μόνον για να αυξάνει τις εξουσίες της και όχι για να θεμελιώσει μια γνήσια (δημοκρατική) ευρωπαϊκή κυβέρνηση. Αυτό που σήμερα είναι η Γερμανία (πολιτικές φιλοδοξίες) στη δεκαετία του 1960 ήταν ο Ντε Γκωλ με αντίστοιχες φιλοδοξίες για τη Γαλλία, αν και σε άλλο γεωγραφικό επίπεδο.

    • ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
      ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ @ Eleutheros 03/02/2010 10:19:05

      Mazower? Δεν έχεις άδικο και ήταν μεγάλο μας λάθος να νομίζουμε πως η ΕΕ ήταν κάτι παραπάνω από οικονομικό τραστ εταιριών.Έπρεπε να περιμένουμε την αντίδρασή τους και ως προς τούτη δεν τους αδικώ.Φυσικά έχουμε και εμείς τη δυνατότητα να τους σερβίρουμε τα ανάλογα.Να μην ξεχνούμε ότι η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο.Σε ότι αφορά τους λοιπούς που αναφέρεις μην νομίζεις ότι έχουν πιο αγαθές προθέσεις,τα ίδια θα σκεφτούν.Μόνη λύση μια δική μας οικονομική αυτάρκεια και ανάπτυξη.Να μας ζητούν όλοι και σε κανένα να μην καθόμαστε.

  35. Eleutheros avatar
    Eleutheros 03/02/2010 09:54:40

    Η ευθυνη για το ναυαγιο της ομοσπονδιας βαρυνει πρωτιστως την Γερμανια για το λογο οτι δεχτηκε στο Μααστριχτ την ΟΝΕ χωρις την πολιτικη ενωση γιατι αυτο που ειχε σημασια για αυτην ηταν η επανενωση και η αναβιωση της "οstpolitik" με οχημα την Ε.Ε. Εαν επεμενε στο ζητημα αυτο τοτε θα απομονωνε την Γαλλια εαν αυτη ειχε αντιρρησεις, το Ηνωμενο Βασιλειο ουτως η αλλως ειχε κανει γνωστες τις θεσεις του απο νωρις.(κατι ηξεραν αυτοι, τωρα επιβεβαιωνονται πληρως) Σιγουρα η Γαλλια φερει μεριδιο ευθυνης οσον αφορα την απορριψη της E.D.C., αλλα αυτα εγιναν πριν την επανενωση της Γερμανιας.

  36. ΦΑΕΘΩΝ avatar
    ΦΑΕΘΩΝ 03/02/2010 10:16:53

    SLALOM ON LINE
    ... ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΑΝΙΑ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΑΚΡΙΝΗ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ (ΤΗΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ) ...
    Τετάρτη, 21 Οκτωβρίου 2009
    3 ώρες, 39 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα απόλαυσης
    ......................................................................
    ......................................................................
    Όχι μόνο έτρεξα αλλά τερμάτισα κιόλας – και με τα δικά μου δεδομένα – σε καλό χρόνο !Το όριο ήταν 5 ώρες και εγω έκανα το απολαυστικό 3 ώρες, 39 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα. Το καλό δεν ήταν ότι τερμάτισα με ρυθμό εκατοστάρι αλλά ότι στα τελευταία 5 χιλιόμετρα, πέρασα 12 – (που όλοι ήταν πολύ νεότεροι από εμένα), χε χε ...


    Άντε και του χρόνου (ΣΙΓΟΥΡΑ!)

    Υ.Γ.: όταν στη ζωή σου νομίζεις ότι είσαι μοναδικός κάνεις μεγάλο λάθος, όχι μόνο ήταν συμπαθητικός, όχι μόνο δουλεύει στην επικοινωνία, όχι μόνο είχε έρθει και αυτός οικογενειακώς με αυτοκινούμενο και iphone, αλλά είναι και πολύ καλός (καλύτερος) αθλητής. Χάρηκα που σε γνώρισα Κωνσταντίνε – άντε και στο Τατόι...

  37. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 03/02/2010 13:03:51

    «Θα στηρίξουμε ό,τι είναι απαραίτητο».

    Η πολιτική συναίνεση έχει «επιτευχθεί» στην Ελλάδα της μεταπολίτευσης (για την ακρίβεια μετά το 1977) μόνον όταν στην κυβέρνηση ήταν το ΠΑΣΟΚ. Σιωπηρά ή ρητά. Αυτό δεν οφείλεται απλώς στον «κάλο» της ΝΔ για εθνική συνεννόηση – όπως εύστοχα έχει παρατηρήσει ο «ψύχραιμος» Νδάτης αναλυτής εδώ μέσα – αλλά και σε άλλους λόγους:

    1. Γιατί στον πολιτικό συσχετισμό των δυνάμεων η κεντροδεξιά ήταν μονίμως μετά το 77 μειοψηφία. Πώς μπορεί μια μειοψηφία να εξασφαλίσει συναίνεση; Στο ερώτημα αυτό δε μπόρεσε ποτέ να απαντήσει πειστικά η ΝΔ.

    2. Γιατί στο ιδεολογικοπολιτικό επίπεδο η «ένοχη» δεξιά πορεύτηκε με την ψευδαίσθηση ότι η προσφορά εθνικής συμφιλίωσης σε «πολιτικές» δόσεις θα ήταν ικανή συνθήκη για μια κοινωνική συναίνεση από στρώματα που δεν είναι «ανάγκη» να την ψηφίζουν.

    3. Γιατί πέραν της προπατορικής αυτής ενοχής η ΝΔ έχει σωρευτικά πλέον (81, 93, 09) εσωτερικεύσει και μιαν άλλην: της κυβερνητικής ανικανότητας.

    4. Γιατί πολλοί μη προνομιούχοι, μικρομεσαίοι και νέοι ανερχόμενοι εξακολουθούν να «βλέπουν» στο ΠΑΣΟΚ κι όχι στη ΝΔ τον εγγυητή της συνέχειας κάποιων προνομίων τους: εκτός από την ιδιοτέλειά τους λειτουργεί εδώ με επιμονή και κάποιο αίσθημα «ευγνώμονος αναγνωρίσεως» του ΑΠ ως ευεργέτη.

    5. Γιατί μόνον με τους αγρότες, μια φθίνουσα δηλαδή κοινωνική κατηγορία τόσο από καθαρά αριθμητική άποψη όσο και από την άποψη του ειδικού κοινωνικού της βάρους, ως συμμάχους δεν επιτυγχάνεται ηγεμονία που θα μπορούσε να έχει ως συνέπεια κάποια de facto συναίνεση. Δεν είναι τυχαίο μάλιστα ότι ακόμη και η κατηγορηθείσα ως «φιλοδεξιά» αγροτική πολιτική του ΚΚΕ είναι δεδομένη ακριβώς σ΄ένα πεδίο τόσο ασθενικό και εντέχνως πλέον αντιπαθές.

    6. Γιατί, τέλος, η κρατικοδίαιτη χώρα μας έχει δημιουργήσει, ανέχεται και αναπτύσσει πανίσχυρες συντεχνίες που ενδιαφέρονται μόνο για την διατήρηση κεκτημένων. Κι εκεί το ΠΑΣΟΚ έχει κατοχυρώσει το μονοπώλιο της διατηρησιμότητας αυτών των προνομίων: έχει το copyright ακόμη και στην τέχνη της εναλλαγής λιτότητας – αναδιανομής.

    Το ΠΑΣΟΚ, έχει επιτύχει να διατηρεί μονίμως στα Αριστερά του ένα 12- 13% εγκλωβισμένο σε μια ανίκανη, διασπασμένη και αμήχανη πολιτικά Αριστερά, ενώ ταυτόχρονα μπορεί σε οριακές αναμετρήσεις να παίζει το λαϊκιστικό παίγνιο εξασφαλίζοντας την μειοψηφική πλειοψηφία που του επιτρέπει τις αυτοδυναμίες. Έχει έτσι την πολυτέλεια να αρνείται την συναίνεση προς τα δεξιά και να περιμένει. Δεν πρόκειται όπως αφελώς και ηθικολογώντας επιχειρηματολόγησε ο ΚΚ περί εκβιασμού. Πρόκειται περί απλής λογικής συσχετισμών.

    ΥΓ: Μια φυγή προς τα μπρός, όπως αυτή υποδεκνύεται από αρκετούς σχολιαστές εδώ, που θα συνίστατο σε μία μετατόπιση των διαχωριστικών γραμμών από το οικονομικοκοινωνικό στο εθνικοϊδεολογικό επίπεδο μου φαίνεται αδιέξοδη: ανεξαρτήτως της «ορθότητας» του επιχειρήματος, μια τέτοια μετατόπιση προσκρούει αυτομάτως στα ισχυρά αντιδεξιά αντανακλαστικά. Και είναι απορίας άξιο πώς κάτι τέτοιο δε το καταλαβαίνουν όσοι πάλεψαν με νύχια και με δόντια να μην εκλεγεί αρχηγός η κόρη του «εφιάλτη», μετερχόμενοι ακριβώς επιχειρήματα περί αντιμητσοτακικών αντανακλαστικών της κοινωνίας ...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ antiathlitikos 03/02/2010 13:23:10

      Δεν το καταλαβαινουν γιατι ενω οι ιδιοι εχουν αντιμητσοτακικα αντανακλαστικα δεν εχουν αντιδεξια καθως ειναι οι ιδιοι δεξιοι.
      Κατα τη γνωμη μου σε οσα γραφεις εχεις δικιο.Υπαρχει μονο ενα στοιχειο ρισκου που δεν θελει να παρει η ΝΔ.Και το στοιχειο αυτο ειναι να κλιμακωσει με καποια δεδομενη ευκαιρια τη συγκρουση μεχρι τελικου ξεκαθαρισματος καθεστωτος.Τοτε η μεγαλη κεντροαριστερη μαζα που θελει να ζει αστικα και να βαυκαλιζεται σοσιαλιστικα θα τα χρειασθει.Η ευκαιρια υπηρχε περυσι το Δεκεμβριο αλλα αποφασισθηκε παλι η τακτικη του ψοφιου κοριου.Οποτε παραμενουμε στα ιδια.
      Αλλωστε και οι παραταξεις αποτελουνται απο ατομα.Εγω μπορει να την εχω βαρεθει τη δεξια της συναινεσης και της εθνικης ενοτητας αλλα οι βουλευτες μια χαρα περνανε και στην αντιπολιτευση.

  38. loretta avatar
    loretta 03/02/2010 22:11:27

    Δεν ξερω εγω τι σκατα δανια του νοτου και Ιρλανδια του κερατα θα γινουμε ΕΝΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΡΗΜΑΞΕΙ ΟΤΙ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ

    Στην ΒΟΡΕΙΟ ΕΛΛΑΔΑ εχουν υπαχθει 99 επιχειρησεις στον νεο κωδικα πτωχευσης και ζητουν τα ΠΑΣΟΚΙΑ της ΓΣΕΕ να γινει ΝΕΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΟΠΩΣ ΕΠΙ ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ!!
    Επειδη το εχω ζησει το παραμυθι αυτο....ενα σας λεω...ΘΑ ΡΗΜΑΞΟΥΝ ΤΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΘΑ ΤΙΣ ΣΤΕΛΕΧΩΣΟΥΝ ΜΕ ΠΡΑΣΙΝΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΤΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΑΖΗΜΙΩΤΩ!!

    ΑΡΧΙΣΤΕ ΝΑ ΦΟΒΑΣΤΕ ΑΛΗΘΙΝΑ ΠΛΕΟΝ ΜΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.

    "Το άρθρο 99 προσφέρει μια λύση σωτηρίας, μάλιστα με αφορμή τον νέο κώδικα πτώχευσης εταιριών η ΓΣΕΕ είχε προτείνει τη δημιουργία ενός νέου οργανισμού εξυγίανσης προβληματικών εταιριών, σας τον Οργανισμό Ανασυγκρότησης Εταιριών που είχε δημιουργηθεί τη δεκαετία του ’80."

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ loretta 03/02/2010 22:28:55

      Με μια διαφορά: Τότε, όταν ήταν το κανονικό ΠΑΣΟΚ στην κυβέρνηση και όχι η φάρσα του που μας φέρνει σήμερα ως ιστορική επανάληψη ο ΓΑΠ (το κανονικό ΠΑΣΟΚ σήμερα με τον ΓΑΠ μόνον ψηφίζει και τρέχει για τη βρώμικη δουλειά στις εκλογές, δεν κυβερνάει), τότε λοιπόν πραγματικά ΥΠΗΡΧΑΝ λεφτά, τα γεμάτα ταμεία που άφησαν τριάντα χρόνια μεταπολεμικής δεξιάς διακυβέρνησης. Τώρα, μετά από τριάντα χρόνια μεταπολιτευτικής σοσιαλιστικής διακυβέρνησης (περιλαμβανομένου και του Καραμανλή), λεφτά ΔΕΝ υπάρχουν.

      Οπότε Λορέττα μου, μην ανησυχείς. Αν υπήρχαν λεφτά, ναι, να ανησυχήσουμε. Από μια άποψη δηλαδή, από αυτή που το θέτεις, ευτυχώς που δεν υπάρχουν γιατί αν υπήρχαν θα μας τα τρώγανε...

    • loretta avatar
      loretta @ loretta 03/02/2010 22:36:18

      Φιλε μου ΕΠΩΝΥΜΕ οι πασοκοι ειναι ειδικοι στο να γεννανε λεφτα εκει μονο ομως που ξερουν οτι θα τα φανε στο αψε σβησε και δεν θα τους παρει κανενας χαμπαρι...!!

      ειναι μανουλες σαυτο...!