#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/03/2010 13:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από την 3η Σεπτέμβρη στην 3η Μάρτη



 «Το Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα είναι πολιτικό Κίνημα που αγωνίζεται για τους ακόλουθους στόχους: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ - ΛΑΪΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ»

(Ιδρυτική Διακήρυξη Βασικών Αρχών και Στόχων, 3 Σεπτέμβρη 1974)

"Αγωνιζόμαστε για μια Ελλάδα, όπου οι αποφάσεις θα παίρνονται από τον ίδιο το Λαό της χωρίς ξένες εξαρτήσεις, επιρροές και επεμβάσεις για μια κοινωνία δίκαιη, όπου θα σταματήσει η εκμετάλλευση του ανθρώπου από άνθρωπο και η αποξένωσή του από το προϊόν του μόχθου του· για έναν άνθρωπο, που θα ολοκληρώνεται πνευματικά και πολιτιστικά και θα αναπτύσσει δημιουργικά τις πρωτοβουλίες του σε μια πραγματικά ελεύθερη κοινωνία δίχως άγχος, χωρίς καταπίεση. Το όραμα αυτό αλλά και η πορεία για την εκπλήρωσή του προσδιορίζουν την ιδεολογία και τη φυσιογνωμία του ΠA.ΣO.K." (1981: Συμβόλαιο με το Λαό)

Περικοπή Δώρου Χριστουγέννων, Δώρου Πάσχα, Επιδόματος Αδείας, Γενική και Αδιάκριτη Περικοπή των Επιδομάτων Μισθωτών, Αύξηση ΦΠΑ, Αύξηση εμμέσων φόρων …

(Διακήρυξη προς τον Λαό 3η  Μάρτη 2010)

Σεφέρης: «Από βλακεία ΕΘΝΙΚΗ, πυρ! ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ, πυρ! ΛΑΙΚΗ, πυρ! ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ, πυρ! Τέσσερις λέξεις νεκρές. Γιατί τις σκοτώσατε

Mavro Kounavi

ΣΧΟΛΙΑ

  1. πατριωτης avatar
    πατριωτης 03/03/2010 13:37:41

    Τωρα εχουμε νεο -πασοκ.......αυτα ισχυαν στο παρελθον..

  2. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 03/03/2010 13:41:58

    Μπραβο Γιωργο,μονο εσυ θα μπορουσες:
    Nα κοροιδεψεις τοσο κοσμο προεκλογικα μονο και μονο για να ικανοποιησεις την διψα σου για εξουσια
    Να ξεφτιλισεις τα επιδοματα των δημοσιων κανοντας τα χαρτζηλικι

  3. mavro kounavi avatar
    mavro kounavi 03/03/2010 13:42:01

    Και ερωτώ: Πόσο "ιδιοφυής" μπορεί να είναι κάποιος ο οποίος οφείλει τα πάντα στη διακήρυξη που είχε γράψει ο πατέρας του την 3η Σεπτέμβρη ώστε να μην βλέπει ότι μπορεί να γίνει άμεση σύγκριση με την ημερομηνία 3 Μάρτη; Το επικοινωνιακό χάρισμα του ΠΑΣΟΚ είναι μια τεράστια φούσκα. Φτάνει να το καταλάβετε και θα το συντρίψετε.

    Mavro Kounavi (MK)

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ mavro kounavi 03/03/2010 13:52:37

      Εχεις κάτι απορίες ώρες-ώρες. Ακου εκεί "ευφυής"!

  4. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 03/03/2010 13:42:40

    Η ψαλίδα υπέρ του ΠΑΣΟΚ στις δημοσκοπίσεις θα ανοίξει κι άλλο μετά τα νέα μέτρα. Θα το δείτε. Οι φιλοΠΑΣΟΚικές φυλλάδες, το MEGA και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις θα μας πουλήσουν νέο παραμύθι από αύριο. Είμαστε μαζόχες. Γουστάρουμε να μας σκίζουν. Εμπρός όλοι μαζί για το σοσιαλισμό..!!!

    • πατριωτης avatar
      πατριωτης @ ΓΙΑΝΝΗΣ 03/03/2010 13:46:45

      το σοσιαλισμο του γιωργου

    • Y. avatar
      Y. @ ΓΙΑΝΝΗΣ 03/03/2010 23:03:01

      Και που ‘σε ακόμα. Αυτοί είναι ικανοί να βγάλουν δημοσκοπήσεις, ότι η Ξενογιαννακοπούλου είναι η πιο σέξυ Ελληνίδα γούμαν, και ο Πάγκαλος ο αντίστοιχος μεν. Θα μας τρελάνουν οι θεομπαίχτες.

    • Y. avatar
      Y. @ ΓΙΑΝΝΗΣ 03/03/2010 23:07:26

      ...και φορομπήχτες!

  5. Takis avatar
    Takis 03/03/2010 13:45:28

    Θυμάστε την διαφήμιση με τον Takis και την εισαγόμενη παχιά Ουκρανή?

    Takis: Aaaa! This. Last year!!!

    • Κρης avatar
      Κρης @ Takis 03/03/2010 16:49:51

      Σπυρος Ζαγοραιος
      φερτε στον παππού αλλοδαπη ( απαιχτο )
      http://www.youtube.com/watch?v=6gIj8laYUi4

  6. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 03/03/2010 13:48:44

    Μπράβο κ Πρωθυπουργέ,

    πείτε στον πατέρα σας ότι ο Επίτιμος σας στηρίζει.

  7. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 03/03/2010 13:51:50

    ΦΑΚΤΟΡΑ το γιατί να ρωτήσεις τον ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ τον νεώτερο και τον ΣΙΜΙΤΗ τον ΓΕΡΜΑΝΟΤΕΡΟ.
    Δέν απενοχοποιώ τον ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ το παιντί ,αλλά τουλάχιστον αυτός θές από βλακεία ,θες από δεσποτισμό βάζει το κεφάλι του στο ντορβά και μάλλον θα το πληρώσει ακριβά ,αλλά το βάζει ,ενώ κάποιος άλλος την κοπάνησε με ελαφριά πηδηματάκια και κάθετε στα πίσω έδρανα της βουλής και παρακολουθεί απαθής,η λύρα του λείπη για να τραγουδήσει ως σύνχρωνος ΝΕΡΩΝΑΣ το κάψιμο της ΕΛΛΆΔΟς.Ενώ εκείνη η Σουπιά ο κινεζάκος έχει εξαφανιστεί από προσώπου γής .
    ΦΑΚΤΟΡΑ περαστικά μας με το δεύτερο πακέτο μέτρων ,σε αναμονή για το τρίτο ,τέταρτο κ.λ.π.

    • Factorx avatar
      Factorx @ ΓΙΩΡΓΟΣ 03/03/2010 13:59:56

      Συμφωνω απολύτως και για τον Καραμανλή και για τον Σημίτη

    • o aneksartitos avatar
      o aneksartitos @ ΓΙΩΡΓΟΣ 03/03/2010 14:01:44

      Ναι, αμα έλεγε το 1/4 απ' αυτα τα μέτρα ο Καρμανλής, αύριο θα είχε καεί η μισή Αθήνα και Θεσσαλονίκη, η Πεντέλη, η μισή Πελλοπόνησος |+|νήσοι, θα γίνονταν 200 απεργιακές συγκεντρώσεις, κ.α

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΓΙΩΡΓΟΣ 03/03/2010 14:49:34

      Για τον Καραμανλή τα έχουμε ξαναπεί. Κάλεσε πέρυσι το ΓΑΠ και τους είπε για μέτρα και είπε ο ΓΑΠ
      1) Λεφτά υπάρχουν
      2) Θα τον ρίξει στην Προεδρική εκλογή.
      3) Του έκανε δώρο τα Δεκεμβριανά
      Το μόνο λοιπόν που μπορούσε να κάνει ήταν να τα παρατήσει και να γίνει καπνός. Με τη συμπεριφορά του δείχνει στον κόσμο ότι τον έχει χ........ο και καλά κάνει αφού αντέδρασαν όπως αντέδρασαν. Η συνέχεια σε όλα τα θέματα είναι γνωστή και πολύ χειρότερη από την εποχή της ΝΔ.

      ΥΓ. Έχει κυκλοφορήσει μια φήμη ότι ο ΚΚ έχει κάποιο πρόβλημα υγείας. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια. Ίσως να είναι αποσυρμένος και γι αυτό το λόγο αν είναι αλήθεια διότι τον έχουν συκοφαντήσει πολύ και τον χτυπάνε και τώρα που έφυγε. Τόσο πολύ τον φοβούνται;

    • o aneksartitos avatar
      o aneksartitos @ ΓΙΩΡΓΟΣ 03/03/2010 15:03:39

      Πέστα , ανώνυμε. Αρκετά ανεχθήκαμε την πράσινη προπαγάνδα...

    • γεωργιος avatar
      γεωργιος @ ΓΙΩΡΓΟΣ 03/03/2010 15:53:23

      Είναι δυνατόν να υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που προσπαθούν να αθωώσουν τον χειρότερο πρωθυπουργό(μέχρι τον επόμενο) που είχε ποτέ αυτή η χώρα.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΓΙΩΡΓΟΣ 03/03/2010 16:09:41

      @γεώργιος
      Ο χειρότερος πρωθυπουργός μέχρι στιγμής αποδεικνύεται ο ΓΑΠ και ο αμέσως χειρότερος ο πατέρας του.
      Και για πες μας τι έκανε ο ΚΚ;
      Το μόνο που δεν έκανε ήταν που δεν ξήλωσε το ΠΑΣΟΚικό κράτος και τους αριστερούληδες από την επόμενη μέρα που ανέλαβε. Διωγμός δηλ όπως έκανε ο Ανδρέας το 81-85 σε βάρος των δεξιών.

    • κοψοχέρης avatar
      κοψοχέρης @ ΓΙΩΡΓΟΣ 03/03/2010 16:46:09

      ΓΙΩΡΓΟ, είναι λίγο φτηνούτσικη η προπαγάνδα.
      Τί εννοείς "βάζει το κεφάλι του στο ντορβά";
      Θα μπορούσε να κάνει διαφορετικά;
      Τα οικονομικά δεν είναι ούτε εντυπώσεις ούτε όμορφα προεκλογικά λόγια ούτε χαζο-οράματα φίλε μου.
      Ο ΓΑΠ δεν κάνει αυτά που κάνει από επιλογή αλλά από ανάγκη.
      Εάν δεν τα έκανε πώς θα πλήρωνε τουw Δ.Υ. και τους συνταξιούχους στο τέλος του μήνα, με όμορφα οράματα, νέα σχέδια και πρωτοποριακές ιδέες;
      Παραδέξου το και, αν μη τί άλλο, μην αυταπατάσαι με φτηνές ατάκες.

    • γεωργιος avatar
      γεωργιος @ ΓΙΩΡΓΟΣ 03/03/2010 17:00:49

      φορας μπλε γυαλιά φιλε μου. δεν γινεται να φταινε μονο οι πασοκοι ή μονο οι νεοδημοκρατες για την καταντια μας.όλοι εχουν ευθύνες. ο καραμανλής ήρθε με σημαία την κάθαρση και παραδόθηκε αμαχητί στη διαπλοκή. είχε υπουργούς ανίκανους(λιάπης ο ξαδερφος κ,α,),διαπλεκόμενους(σουφλιας,παυλίδης κ.α.), λαμόγια με οφσόρ(βουλγαράκης κ.α.) ή μεγαλομανείς ψώναρες (αρούλης,στυλιανιδής κ.α.). θα πρεπεί να γράφω δύο μέρες για να περιγράψω τα μεγαλεία της προηγούμενης κυβέρνησης. τα ίδια ακριβώς συμβαίνουν με τις πράσινες κυβερνήσεις. απλά αλλαζούν τα ονόματα και το σημα του κόμματος. ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ ΤΑ ΦΑΓΑΝΕ ΟΛΟΙ.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΓΙΩΡΓΟΣ 03/03/2010 17:27:44

      γεώργιος
      τα λεφτά μπορεί να στα φάγανε όλοι ο καθένας όσο μπορούσε οι πράσινοι πολύ περισσότερα αλλά ο ΚΚ δε διάλυσε τον εθνικό ιστό της χώρα με την παροχή υπηκοότητας στους λαθρομετανάστες.

  8. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 03/03/2010 13:52:38

    Kανενο μέτρο απ' τον ΓΑΠ κατά των εχόντων και των κατεχόντων... Ολα μα όλα τα μέτρα κατά των μικρομεσαίων... Ζήτω ο νέος μας σοσιαλισμός...Μόλις μαζευτούν τα χρήματα, θα ορμήξουν τα αρπακτικά των μεγαλοεργολάβων των νταβατζοΜΜΕ να τα φάνε γρήγορα...
    Πλήρωνε λαέ....

  9. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 03/03/2010 13:57:02

    Γιατί ΓΑΠ δεν βάζεις άμεσους φόρους να φορολογήσεις τους έχοντες και κατέχοντες;Εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε;
    |Τι λετε πρασινοφουροί;; Γιατί ο ΓΑΠ δεν φορολογεί τα μεγάλα εισοδήματα;;;
    Απ’ τους δημοσίους υπαλλήλους των 700 ευρώ θα γλυτώσει την κρίση;;;;
    Ή΄τώρα ξεχάσατε τη γενιά των 700 ευρώ, που μας είχατε πρήξει επί 5,5 χρόνια;;;

    • xrhxa65 avatar
      xrhxa65 @ o aneksartitos 05/03/2010 07:13:30

      γιατί οι έχοντες δεν έχουν τίποτε αυτήν την στιγμή....τους ειδοποιήσανε και τα βγάλανε έξω τα παιδιά...αμέτρητα τα δις ευρώ που εξήχθησαν το περασμένο πεντάμηνο....(λες γι'αυτό να άργησαν τα μέτρα;)

  10. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 03/03/2010 13:59:41

    Είπαμε,ό Θεός βλέπει τά σχέδια τών ανθρώπων καί γελά,καί ή τιμωρία έρχεται κουτσαίνοντας.Μήν αποκαρτερήτε,πού έλεγε καί ό συγχωρεμένος ό Λιαντίνης,δέν ξερουμε τί ξημερώνει αύριο γιά όλους μας.Τό είπε καί ό Όλι Ρέν,ό Ατίλιος Νάβιος τού 21ου αιώνος,κουράγιο Ελληνες!

  11. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 03/03/2010 13:59:49

    Ο νέος γκεμπελισμός των πράσινων νταβατζοΜΜΕ, ομού με το συνοθύλευμα των γνωστών πρασινοφρουρών, είναι ότι για όλα φταίει η ΝΔ!!!Ο,τι επί 5 μήνες δεν πάρθηκε κανένα μέτρο φταίει η ΝΔ! Για τους τόκους απ’ τα δάνεια του Σημίτη, φταίει η ΝΔ!! Για τα υπέρογκα έξοδα της Ολυμπιάδας, φταίει η ΝΔ!! Για τις ηγεσίες ΓΣΣΕ και ΑΔΕΔΥ,που όταν ο Καρμανλής ανακοίνε πάγωμα της αύξησης των επιδομάτων κατέβαζε σε επανάσταση τους εργαζομένους, φταίει η ΝΔ!! Για το ότι αντί να αυξήσει ο ΓΑΠ τους άμεσους φόρους, αυξάνει τους έμμεσους, φταίει η ΝΔ!! Για το ότι σε παράτησε η γκόμενα φταίει η ΝΔ!!
    Ζήτω η χούντα μας!!! Και λέγαμε ότι δεν θα ξανακούσουμε φωνες του στυλ για όλα φταίνε οι κομμουνιστές!!

  12. γεωργιος avatar
    γεωργιος 03/03/2010 14:01:05

    θα σε ξανάβρω στους μπαξέδες, τη ζωή να μου πηδάς...

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ γεωργιος 03/03/2010 15:21:35

      οχι

      θα σε ξανάβρω στους μπαξέδες, για τους φόρους και ΦΠΑ να γυρνάςςςς...

      και για τα σπρεντ στους καφενέδες, τους μαλάκες που σε πίστεψαν να κερναςςςς (δις)

  13. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 03/03/2010 14:04:40

    ο κυριος παπανδρεου καλα θα ηταν να μαζευε λεφτα απο αυτους που εχουν ,
    απο την εκκλησια που την πληρωνουμε χρηση και δεν φορολογειτε και δεν πληρωνει φπα και απο πανω πληρωνουμε τους μισθους των παπαδων ... ΓΙΑΤΙ κυριε παπανδρεου ?
    απο τις τεχνικες εταιρειες που ενα χιλιομετρο δρομου κοσιζει 3 5 και 10 φορες ποιο πολυ απο οτι κοστιζει σε ολη την υδρογειο και η ποιοτητα των δρομων τελικα ειναι και η χειροτερη ολων ... ΓΙΑΤΙ κυριε παπανδρεου ?
    απο οσους κυκλοφορουν με πορσε , χαμερ, q7 και αλλα πολυτελοι αυτοκινητα , που εχουν διπλα και τριπλα σπιτια , πισινες και σαλε , με οφοσορ εταιρειες και αλλα πολλα ... ΓΙΑΤΙ κυριε παπανδρεου ?
    απο τραγουδισες , ηθοποιους , ποδοσφαιριστες και μπασκετμπολιστες που τα λεφτα τα κανουν κυκλους και μενουν αφορολογητα και που φορολογουν τον αθλητη αλλα οχι τον ΜΕΓΑΛΟ μετοχο και την ομαδα και απο που βρηκε αυτα τα λεφτα ... και σα να μη φτανει αυτο ως προκλησει το κρατος ΚΑΝΕΙ ΓΗΠΕΔΟ για τις ΟΜΑΔΕΣ ΑΕ ωστε να τις επιδοτησει και απο πανω ... ΓΙΑΤΙ κυριε παπανδρεου ?
    δηλαδη ολα τα λεφτα που ΦΑΓΑΤΕ Εσεις και οι 300 εκει μεσα μαζι με το συναφη των 1000 υπαλληλων σας και την κλικα των μηχανικων και βιομηχανουν ΕΜΕΙΣ πρεπει να τα πληρωσουμε ???
    ΓΙΑΤΙ ΚΥΡΙΕ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ??? ΓΙΑΤΙ ????

  14. fit for fun avatar
    fit for fun 03/03/2010 14:08:28

    Μην εκπλαγείτε αν το ΠΑΣΟΚ βγει ακόμη και με όλα αυτά κερδισμένο. Εκατομμύρια άνθρωποι μισούν για διάφορους λόγους τους δημοσίους υπαλλήλους-εγώ όχι-και το ευχαριστιούνται να τους βλέπουν να ζορίζονται. Όλα θα παιχτούν με τον αντίκτυπο των μέτρων στον ιδιωτικό τομέα.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ fit for fun 03/03/2010 15:04:27

      Πολύ σωστά. Ο αντίκτυπος δεν θα φανεί αμέσως, αλλά σε μερικούς μήνες. Αυτή τη στιγμή είναι όλα παγωμένα - ένας λόγος είναι και η αβεβαιότητα. Η άρση της αβεβαιότητας θα βοηθήσει τις πρώτες μέρες - εβδομάδες, αλλά στη συνέχεια θα "βγει" στην αγορά η πραγματική μείωση του διαθέσιμου εισοδήματος και τότε θα κλάψουν μανούλες πολλαπλά. Ο ιδιωτικός τομέας ήδη χτυπιέται από τη μείωση της τραπεζικής χρηματοδότησης και αν έρθει και η μείωση, η σοβαρή μείωση της κατανάλωσης, τότε τα πράγματα θα είναι πολύ άσχημα. Πάρα πολύ άσχημα. Τα χειρότερα ακόμη δεν ήρθαν και το θέμα είναι πόσες χρεωκοπίες μπορεί να αντέξει αυτή η αγορά. Πάμε για ΠΟΛΥ βαθιά ύφεση. Επικίνδυνα βαθιά.

    • Eastrader avatar
      Eastrader @ fit for fun 03/03/2010 15:05:32

      Εχεις δικιο,οντως ο κοσμος καπου το απολαμβανει.Μην ξεχνας ομως εναν βασικο παραγοντα.Οτι το Πασοκ ψηφιζεται βασικα απο δημοσιους υπαλληλους.

    • o aneksartitos avatar
      o aneksartitos @ fit for fun 03/03/2010 15:26:11

      Βέβαια αυτό πρόκειται να αλλάξει. Πλεον το ΠΑΣΟΚ θα ψηφίζεται κυρίως από πακιστανοαφαγανούς!!!!!!!

    • Σαος avatar
      Σαος @ fit for fun 03/03/2010 15:29:03

      Εγώ που είμαι ιδιωτικός υπάλληλος δεν χαίρομαι με τίποτα και επειδή έχω επίγνωση του τι γίνεται γιατί δεν φοράω κομματικές παρωπίδες ούτε πρεσβεύω κάποιο κόμμα, γνωρίζω πως αυτά τα μέτρα αργά ή γρήγορα θα περάσουν και στον ιδιωτικό τομέα. Επίσης δεν χαίρομαι με τους έμμεσους φόρους, με τις αυξήσεις του ΦΠΑ, ούτε με την ιδέα πως η Ελλάδα είναι στο χείλος του γκρεμού, πόσο μάλλον με τον Γ(Κ)ΑΠ στο τιμόνι.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ fit for fun 03/03/2010 16:53:01

      Η μείωση του εισοδήματος των ΔΥ φίλε μου θα οδηγήσει στην μείωση της κατανάλωσης σε μία οικονομία που είναι σε ύφεση.
      Από την άλλη πλευρά ΦΠΑ, βενζίνη, ΔΕΚΟ δεν πληρώνουν οι ΔΥ μόνο.
      Να δεχτώ λοιπόν ότι η μείωση του εισοδήματος των ΔΥ θα επιφέρει μείωση των δαπανών.
      Του χρόνου τι θα κόψει;
      Τα δώρα των συνταξιούχων;
      Τα υπόλοιπα των δώρων των ΔΥ;
      Τα δώρα των υπαλλήλων του ιδιωτικού τομέα;
      Αν αλλάξει τον τρόπο υπολογισμού των συντάξεων θα γίνει μόνο στο δημόσιο τομέα και θα μείνει το ΙΚΑ από έξω;
      Με την σημερινή του απόφαση ποιούς θίγει; Τους υπαλλήλους της Βουλής τους εφοριακούς τους τελωνειακούς ή τους υπόλοιπους που δεν έχουν τα επιδόματα;
      Σας δουλεύει και μας κοροϊδεύει, στρέφοντας ομάδες να αλληλοσπαράσσονται.
      Να στο ξανά γράψω;
      Μπες στη σελίδα glk.gr
      Πήγαινε στον προϋπολογισμό του 2010 Κεντρικές Υπηρεσίες
      Διάλεξε το Υ Πολιτισμού.
      Με τις σημερινές περικοπές θα εξοικονομήσει (ως οροφή 13 - 15,000,000 εξαρτάται τι θα βαφτίσει επίδομα..)
      Οι επιχορηγήσεις σε ΝΠΙΔ, Δήμους κλπ είναι 134,000,000 €, (δεν βάζω τις μεταβιβαστικές πληρωμές που είναι πάνω από 200).
      Το 12% να έκοβε είναι περισσότερα χρήματα.
      Κόβει τα οδοιπορικά και τα εκτός έδρας και τις υπερωρίες.
      Πως θα λειτουργήσουν Μουσεία τα ΣΚ,ανασκαφές και αναστηλώσεις;
      Θα φύγει ο αρχαιολόγος ο συντηρητής ο μηχανικός πχ για Κυκλάδες το καλοκαίρι και θα πει ότι δεν τον πληρώνει;
      Θα πει να μείνει ανοικτή η Ολυμπία ή η Ακρόπολη και δεν θα δίνει αμοιβές για ΣΚ;
      ή θα προσλάβει κόσμο που θα στοιχίσει περισσότερα;

      Είναι η πρώτη Κυβέρνηση στην ιστορία που κάνει μείωση αποδοχών.
      Δεν φτιάχνει ένα ενιαίο μισθολόγιο για να εξαλείψει αδικίες, δεν τιμωρεί πλασματικές υπερωρίες και ψέματα όπου υπάρχουν, δεν κάνει το δικαιότερο την προοδευτικότητα της μείωσης με κλιμακωτά ποσοστά: δεν μπορεί να έχει μείωση 12% επιδομάτων + 60% δώρων και ο μισθωτός των 1,000 € και των 3,000, γιατί αφενός ο ένας θα πάει στα 800 ο άλλος στα 2,500 και αφετέρου ενιαίος φόρος μόνο ο κεφαλικός επί Τουρκοκρατίας υπήρχε.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ fit for fun 04/03/2010 00:25:52

      Ειδικά στο ΥΠ.ΠΟ., με δεδομένο ότι τα εκτός έδρας αρχαιολόγων και συντηρητών εδώ και χρόνια καταβάλλονταν ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ - και σκεφτείτε μετακίνηση σε νησί, καλοκαίρι, τί στοιχίζει...-, τώρα με τις δραστικές περικοπές στη μισθοδοσία, θα υπάρξει παράλυση.

      Το ΥΠ.ΠΟ. είναι το μόνο υπουργείο που η δραστηριότητά του βασίζεται κυρίως στις περιφερειακές υπηρεσίες, δηλ. τις Εφορείες Αρχαιοτήτων. Ολη η προστασία των μνημείων γίνεται από αυτές, όπως και οι σωστικές ανασκαφές. Η δραστηριότητά τους, που έτσι και αλλιώς είναι αναγκαστικά μειωμένη λόγω έλλειψης προσωπικού, θα παραλύσει.
      Δεν είμαι υπάλληλος του ΥΠ.ΠΟ. ή κάποιου άλλου Υπουργείου, αλλά το γνωρίζω πολύ καλά.

  15. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 03/03/2010 14:09:09

    Τα περί των Παπανδρέου,χιλιοειπωμένα.Ημουνα νιός και γέρασα.Σήμερα ακόμα και οι παραπλανηθέντες οπαδοί τους,φασκελώνουν την ίδια τους τη μούρη.Το 'καθεστώς' των ΜΜΕ,γνωστό .Σήμερα το πρωί,11-11.30 πμ,οδηγούσα κι άκουγα ραδιόφωνο γιά συντροφιά.Kαράφλιασα μ'αυτά που άκουσα.Πρός στιγμήν πίστεψα πως από λάθος,άκουγα ΘΕΜΑ FM ή έστω την 'φωνή της Ιπποκράτους'.Αμ,δέ !!! Κανονικά 9,84 άκουγα.Κάποιος κύριος ...Θάφτης,μαζύ με κάποιον άλλο αστέρα ,εξεμούσαν ασυστόλως, στ'αυτιά μου.Χασκογελούσαν,χαριεντίζονταν και χλεύαζαν,σαν προβληματικά δεκαπεντάχρονα.Αρχισαν με το πόσα σουβλάκια τρώει ο ΚΚ στην καθισιά και στη συνέχεια ανήγγειλαν ότι θα είχαν καλεσμένο τον Κύριο Σάββα Τσιτουρίδη,τον τέως υπουργό.Διερωτήθηκαν σαρκάζοντας οι δύο φωστήρες,πόσο τιμητικό είναι να αποκαλείται κάποιος, τέως υπουργός της απελθούσας κυβέρνησης.ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ !!!! Κύριε Κακλαμάνη,ακούτε ποτέ το ραδιόφωνο του Δήμου σας;;;Σείς κύριε Καφέζα;;;Κάτι δευτερόλεπτα αργότερα,βγήκε στον αέρα ο Κύριος Τσιτουρίδης, ο οποίος τους έδωσε την πληρωμένη,πλήν όμως πολύ ευγενική απάντηση. Στη θέση του,θα καλημέριζα τους δύο διαπρεπείς 'διανοούμενους',θα ευχαριστούσα γιά την πρόσκληση και θα τους αποχαιρετούσα πάραυτα.Πως είπατε;;;Που πήγαν οι κανόνες φιλοξενίας,δημοσιογραφικής και κοινωνικής δεοντολογίας;;;;Ε,είσθε πολύ αφελείς φίλοι μου.Προσωπικά,απ'της μυλωνούς τον κ...λο,καλλιγραφίες δεν περιμένω.

    • o aneksartitos avatar
      o aneksartitos @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 03/03/2010 14:11:41

      Τη ώρα που τα νταβατζοΜΜΕ του ΠΑΣΟΚ δίνουν ρεσιτάλ στήριξης ΓΑΠ, τα δήθεν νεοδημοκρατική ΜΜΕ δίνουν ρεσιτάλ βλακείας... Και μετά λέμε :" Γιατί μείναμε στην εξουσία 5,5 χρόνια και οι άλλοι 20+;;;

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 04/03/2010 00:30:45

      Τον προπαγανδιστή-αναλυτή-"δημοσιογράφο" Φοίβο Καρζή το πρωί στον 9,84 τον έχεις ακούσει; Ειδικά τον "Σφυγμο της Ημέρας" στις 8 π.μ.; Πως λέμε "το πρωινό διάγγελμα του Ζντάνωφ", μόνο που αντί να είναι ο άνθρωπος δογματικός σταλινικός, είναι δογματικός αριστεροφιλελεύθερος. Δογματικός πάντως, σίγουρα. Και προπαγανδιστής, σίγουρα.

      Μην ασχολείσαι με τον Κακλαμάνη, τον δήμαρχο της Λινάτσας. Ασχολείται ο άνθρωπος με διαγωνισμό για το πώς θα βαφτούν τα...παγκάκια της Αθήνας. Τα σπασμένα ή τα άσπαστα; Εγώ λέω να τα κάνουμε πάγκους για τους λαθραίους, μήπως και μας αφήσουν ελεύθερα τα πεζοδρόμια. Ετσι κι αλλιώς, ποιος κάθεται σ'αυτά τα σιχαμερά παγκάκια;

  16. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 03/03/2010 14:14:08

    Θα βλέπει από ψηλά τα σημερινά μας χάλια και θα γελά. Ήταν ο κύριος υπεύθυνος (όχι ο μόνος). Αυτός μας φόρτωσε το δημόσιο χρέος.

  17. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 03/03/2010 14:14:54

    Που είναι ρε παιδιά ο Τατούλης του ΠΑΣΟΚ να απειλεί ότι θα αποχωρήσει απ' την κοινοβουλευτική ομάδα;;; Που είναι ο μανώλης του ΠΑΣΟΚ, να μας πει ότι είναι κοινωνικά ανάλγητα τα μέτρα;;;; Που είναι οι Γιακουμάτοι, κ,α του ΠΑΣΟΚ;;;
    Τους ανακοινωνει ο ΓΑΠ, ότι θα τα πάρει χοντρά απ' τους μικρομεσαίους, ότι θα τους καταργήσει και το 80% των βουλευτών θα εκλέγονται με λίστα, αυτούς που ο ίδιος θέλει, ότι το νέο τους ακροατήριο θα είναι οι αφγανοπακιστανοί, και αυτοί κάνουνε "τουμπεκί ψιλοκομένο".... Ουτε σοσιαλιστικό κόμμα της πρώην ΕΣΣΔ να ήταν...

  18. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 03/03/2010 14:19:31

    Για να καταλαβει καποιος τι επαθε σημερα ενας δημοσιος υπαλληλος που αμοιβεται με 1000ευρο το μηνα:
    To πασχα που θα λαβει 150ευρο λιγοτερα χανει το αρνι για το σουβλισμα(120 περιπου)+ αλλα 40 ευρο για το πασχαλινο τραπεζι.
    Το καλοκαιρι που παλι θα λαβει 150ευρο λιγοτερα θα χασει τα ακτοπλοικα εισητηρια για τον προορισμο που θελει.
    Και τελος τα Χριστουγεννα που θα παρει 300 ευρο λιγοτερα θα χασει τα τελη κυκλοφοριας για το ι.χ(περιπου 180 ευρο)αλλα και τα εξοδα για το τραπεζι των χριστουγ + αυτο της Πρωτοχρονιας(αλλα 120 ευρο).

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 03/03/2010 14:47:22

      Εμένα φίλε μου θα μου κόψει το 60% από 2,200 (τα ΔΧ ΔΠ ΕΑ) και 600 € από το 12%, +2% με την αύξηση του ΦΠΑ + βενζίνη + ΔΕΚΟ, 2- 3000 € συνολικά.
      Για να τα βρω και να βγω καθώς ορισμένες δαπάνες είναι ανελαστικές (ΔΕΚΟ κλπ) θα περιορίσω την κατανάλωση.
      Οπότε η αγορά θα χάσει περισσότερα και θα περιμένει τα δώρα.
      Προσωπικά λοιπόν και από τις διαδικτυακές αγορές (ρουχισμό, υποδήματα, βιβλία κλπ) θα χαρίζω τον ΦΠΑ στα ξένα κράτη τα δε χρήματα στους αλλοδαπούς και να πάνε να πνιγούν οι κλέφτες είτε είναι πολιτικοί είτε είναι ιδιώτες.

  19. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 03/03/2010 14:34:40

    Μέχρι 4 Οκτώβρη μετά...
    http://www.youtube.com/watch?v=f_B2zU4KmoE

    ΠΟυ είναι ο τιραμόλας έχω καιρό να τον δω, που χάθηκε αυτή η ψυχή;

    Αν ακούει ραντεβού στην Χαρ. Τρικούπη να κρατάει ένα πράσινο τριαντάφυλλο για να τον αναγνωρίσει η Αφροδίτη (της Μύλου) θα είναι το δάκτυλο τεντωμένο.

  20. Τάνταλος avatar
    Τάνταλος 03/03/2010 14:35:03

    Από το ΠΑΣΟΚ έχει προκληθεί το ΣΟΚ στην ελληνική κοινωνία.Απλώς ο κόσμος δεν αντιδρά ακόμη ,γιατί δεν υπάρχει ένας ηγέτης και μια ηγετική ομάδα να τον εμπνεύσουν και να ξεσηκωθεί.Αλήθεια,τα πετρέλαια στο Καστελόρριζο και αλλού γιατί δε τα βγάζουμε για να ξεχρεώσουμε;Είναι κι αυτά υποθηκευμένα;

  21. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 03/03/2010 14:38:55

    Πάντως αμαρτίες γονέων παιδευουσι τέκνα, ήρθε ο γιωργάκης να αποκαθηλώσει ότι έχτισε με δανεικά ο μπαμπάς του και οι συνεχιστές του.

    Μια ζωή σοσιαλισμός μην την είδατε την βαρβατότητα πουθενά;

  22. thespieys avatar
    thespieys 03/03/2010 14:39:53

    Τσοβόλα δωσ΄τα όλα!!

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ thespieys 03/03/2010 15:14:52

      από το Τσοβόλα δώστα όλα στο
      Παπαθανασίου πάρτα ολα

      Κάποτε κλείνει ο κύκλος. έφτασε η ώρα!!!

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ thespieys 03/03/2010 15:23:24

      Γιώργός Παπακωνσταντίνου λάθος :P

  23. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 03/03/2010 14:44:57

    Στις 3 Μαρτίου 1891 θεσπίσθηκε για πρώτη φορά η ποινή του πέναλτυ από την Διεθνή Ένωση Ποδοσφαίρου.
    Επίσης 3 Μαρτίου 1918 υπογράφηκε η Συνθήκη Ειρήνης του Μπρέστ Λιτόφσκ, μεταξύ Γερμανίας, Αυστροουγγαρίας και της (νεότευκτης) Σοβιετικής Ένωσης, με την οποία η τελευταία εξήλθε από τα μέτωπα του 1ο Παγκοσμίου Πολέμου.
    Σημαδιακή ημερομηνία. Και οι πεναλτάκηδές μας φρόντισαν να μας στήσουν στα 11 βήματα, και το "εσωτερικό μέτωπο" φαίνεται πιά παράξενα ειρηνευμένο!

  24. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 03/03/2010 14:55:29

    Πιστεύουμε και εις τον Σοσιαλισμόν......

    αλλά εκείνο το βαρβαρότητα προεκλογικά πλάκα θα είχε εάν δεν γίνονταν τώρα πραγματικότητα..ο ΓΑΠ και το ΠΑΣΟΚ επέλεξαν βαρβαρότητα.

    • Μαύρος Ιάκωβος avatar
      Μαύρος Ιάκωβος @ ΠΑΝΑΓΟΣ 03/03/2010 15:22:38

      Σοσιαλισμός ή βαρβαρότητα;Βαρβαρότητα,βαρβαρότητα,βαρβαρότητα,βαρβαρότητα,βαρβαρότητα,βαρβαρότητα,βαρβαρότητα.......

  25. fit for fun avatar
    fit for fun 03/03/2010 15:13:17

    Θα ανέβει και η ταρίφα στα φακελάκια. Ξεχάστε τις ωραίες εποχές με δανεικά από 'δω και από 'κει για εγχείριση στο ΕΣΥ. Τώρα θα "σκοτώνεις" διαμέρισμα. Και αν δεν έχεις, ψόφα, η τσέπη του γιατρού δεν αντέχει λιγότερα.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ fit for fun 03/03/2010 15:22:03

      Ξέρω ευτυχώς αρκετούς εξαιρετικούς Πολωνούς και Λιθουανούς γιατρούς: Μόλις "ανοίξει το επάγγελμα" (και τα Δημόσια Νοσοκομεία) στους Κοινοτικούς - όπως οφείλουμε - τα φακελλάκια θα επανέλθουν στην αρχική τους χρήση, για συλλογή γραμματοσήμων.
      Αυτά θα είναι πραγματικά οικονομικά μέτρα: Τα σημερινά είναι απλώς οδοντόκρεμες. Ακούς κε Πεταλωτή; Πεταλώστε τους αλμπάνηδες και λαδέμπορους το ταχύτερον.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ fit for fun 03/03/2010 17:33:14

      Ειδικά το άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων, θα περιμένεις πάαααρα πολύ για να το δεις. Όταν τόσοι και τόσοι βουλευτές εξαρτώνται από την πολυάριθμη εκλογική πελατεία των ταρίφων και των φορτηγατζήδων, και όταν άλλοι τόσοι είναι γιατροί, δικηγόροι, μηχανικοί, φαρμακοτρίφτες κ.λπ, τους έχεις για βλάκες να ψηφίσουν κάτι τέτοιο και να βγάλουν τα μάτια τους με τα ίδια τους τα χέρια;

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ fit for fun 03/03/2010 21:30:29

      Όντως, ξεχάστε το με τα κλειστά επαγγέλματα.

      Θυμάται κανείς ότι η ΕΕ έχει ζητήσει να καταργηθεί το ισχύον χαράτσι των συμβολαιογράφων στην Ελλάδα, όπου ο συμβολαιογράφος παίρνει, οθωμανικώ τω τρόπω, το 1/000 της αντικειμενικής αξίας του μεταγραφόμενου ακινήτου; Δηλαδή, για την ίδια δουλειά εισπράττει κανονικό ανατολίτικο μπαξίσι επειδή το α΄ ακίνητο τυχαίνει να είναι ακριβότερο από το β΄. Ενώ η δουλειά του ως συμβολαιογράφου μπορεί να είναι ακριβώς η ίδια.
      Σιγά μην θίξουνε άλλο ένα συμπαθή (παρασιτικό) κλάδο, που έχει άλλωστε και πολλά κοννέ. Νομικοί γαρ...

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ fit for fun 04/03/2010 08:42:49

      Αυριανιστή και Μάρκο,
      θα φροντίσει η θεία μου η Άνγκελα γι αυτούς. Ενδιαφέρεται βλέπεις για την εργασιακή προοπτική των Ανατολικοευρωπαίων γειτόνων της, και πολύ καλά κάνει.
      Έχει και βαρύ χέρι, για όσους δεν ακούνε τις συμβουλές της.
      Εγώ πάντως, τότε, θα της πώ, danke meine Tante. Καμμία ενοχή!

  26. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 03/03/2010 15:17:02

    Ο Τιραμολα που έχει πάει ξαναρωτώ; τρέχει να μαζέψει το ΦΠΑ του Γιωργάκη;

  27. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 03/03/2010 15:21:35

    Ο νέος ύμνος του σοσιαλισμού...


    ...Θα σε ξανάβρω στους μπαξέδες....
    στις 3 του Μάρτη να περνάς....
    και τσιμουδιά στους καφενέδες....
    τα παληκάρια,
    ....τα παληκάρια σαν ....

  28. psifoforos avatar
    psifoforos 03/03/2010 15:39:14

    Δείτε το βίντεο της Τζούλιας να χαλαρώσετε λίγο

    http://rs970.rapidshare.com/files/358313887/Julia_Alexandratou.fucking.mp4

    • γεωργιος avatar
      γεωργιος @ psifoforos 03/03/2010 16:30:48

      εξαιρετική ερμηνεία απο την τζούλια. η τζουλια παίζει το ρόλο της ελλάδας και ο τύπος που δεν φαίνεται το πρόσωπο του παίζει το ρόλο των πολιτικών και των αρπακτικών που την πηδάνε.(sic)

    • Y. avatar
      Y. @ psifoforos 03/03/2010 23:21:53

      Που μας στέλνεις ρε ψηφοφόρε? Για πρίμιουμ μέμπερσιπς κάνει λόγο. Για Τζούλια, νέμα.

  29. GK avatar
    GK 03/03/2010 15:53:02

    ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΓΙΑ ΤΑ ΝΕΑ ΜΕΤΡΑ! ΕΜΕΛΛΕ Σ' ΑΥΤΟΝ Η ΤΥΧΗ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΑ ΣΠΑΣΜΕΝΑ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΤΗΣ ΣΠΑΤΑΛΗΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΤΟΥ 80. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟΝ ΣΤΗΡΙΖΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΥΓΧΑΙΡΩ! ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ!!!!!

    • κοψοχέρης avatar
      κοψοχέρης @ GK 03/03/2010 16:53:22

      Ώπα, νάσου και δεύτερος άρρωστος.
      GK, αναρωτήθηκες, θα μπορούσε να κάνει διαφορετικά;
      Ο ΓΑΠ δεν κάνει αυτά που κάνει από επιλογή αλλά από ανάγκη.
      Εάν δεν τα έκανε πώς θα πλήρωνε τουw Δ.Υ. και τους συνταξιούχους στο τέλος του μήνα, με όμορφα οράματα, νέα σχέδια, γλυκά παραμύθια και αφηρημένες ιδέες;
      Παραδέξου το και, αν μη τί άλλο, μην αυταπατάσαι.
      ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗΝ ΠΟΙΕΙ ΦΙΛΟΤΙΜΙΑΝ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ.

  30. κοψοχέρης avatar
    κοψοχέρης 03/03/2010 16:36:13

    Τουλάχιστον 30% μείωση αγοραστικής δύναμης θα έχουμε φέτος.
    Και αυτό είναι το ΚΑΛΟ σενάριο, γιατί πολλοί συμπολίτες μας θα μείνουν άνεργοι.
    Εκεί να δείς αγοραστική δύναμη!!!
    Έμπαινε Γιωργάκη, μην αφήσεις τίποτε όρθιο.

  31. Aggelos avatar
    Aggelos 03/03/2010 16:52:51

    ΦΑΚΤΟΡΑ το γιατί να ρωτήσεις τον ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ τον νεώτερο και τον ΣΙΜΙΤΗ τον ΓΕΡΜΑΝΟΤΕΡΟ.
    Δέν απενοχοποιώ τον ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ το παιντί ,αλλά τουλάχιστον αυτός θές από "βλακεία ,θες από δεσποτισμό βάζει το κεφάλι του στο ντορβά και μάλλον θα το πληρώσει ακριβά ,αλλά το βάζει ,ενώ κάποιος άλλος την κοπάνησε με ελαφριά πηδηματάκια και κάθετε στα πίσω έδρανα της βουλής και παρακολουθεί απαθής,η λύρα του λείπη για να τραγουδήσει ως σύνχρωνος ΝΕΡΩΝΑΣ το κάψιμο της ΕΛΛΆΔΟς.Ενώ εκείνη η Σουπιά ο κινεζάκος έχει εξαφανιστεί από προσώπου γής .
    ΦΑΚΤΟΡΑ περαστικά μας με το δεύτερο πακέτο μέτρων ,σε αναμονή για το τρίτο ,τέταρτο κ.λ.π.'"




    Ο γαπ πηρε με το ζορι τη διακυβερνηση της χωρας,,Ε τωρα που εχει τη βομβα στα χερια σαν καλο βλαμμενο παιδι ασ κατσει και ας σκασει...

    • ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
      ΓΙΩΡΓΟΣ @ Aggelos 03/03/2010 20:03:50

      ΑΓΓΕΛΕ τι εννοείς με το ζόρι,αν σκάσει η βόμβα να είσαι σίγουρος ότι πρώτος θα σκοτωθείς εσύ

  32. fit for fun avatar
    fit for fun 03/03/2010 16:53:30

    Μου έλεγε ένας σήμερα ότι ψάχνει να βρει να "κλείσει" για Πάσχα και παντού του λένε πως είναι "πλήρεις". Αν αυτό ισχύει, ποιοι είναι τέλος πάντων όλοι αυτοί που τα "κλείνουν", ενώ τόσοι άλλοι που ξέρω μετράμε φραγκοδίφραγκα; Μήπως μαύρα εισοδήματα και κρυφοί λογαριασμοί στηρίξουν την αγορά, αντισταθμίζοντας κάπως τις απώλειες από τη μείωση της κατανάλωσης των Δ.Υ.; Επίσης, έναν εκπαιδευτικό που "ξεσκίζεται" στα ιδιαίτερα, βγάζοντας τριπλάσια από το μηνιάτικο, πόσο θα τον επηρεάσουν οι περικοπές στην καταναλωτική του συμπεριφορά;

    • anonymous avatar
      anonymous @ fit for fun 03/03/2010 21:42:36

      Υπάρχει μια ομάδα Ελλήνων, περί το 1.000.000, που έχουν πάααααρα πολλά λεφτά, σε αντίθεση με τα υπόλοιπα 9.000.000. Τα λεφτά αυτά είναι από κρατικές προμήθειες, μίζες, ρεμούλες, κρατικά έργα κλπ. Όλοι αυτοί αρκούν για να γεμίσουν τα ξενοδοχεία όχι μόνο για το Πάσχα αλλά για πολλά Πάσχα.
      Επίσης κάποιοι που θέλουν να πουλήσουν μούρη στη γκόμενα προστίθενται έστω και αν δεν έχουν λεφτά.
      Και μην ξεχνάς, φέτος το καθολικό Πάσχα πέφτει μαζί με το δικό μας και θα κατέβουν και από την Ευρώπη.

      Από τα μέτρα εκείνοι που θα την πληρώσουν θα είναι οι οικογένειες με στεγαστικά να τρέχουν. Αν παίρνουν δυο ξερούς μισθούς χωρίς άλλα εισοδήματα από χωράφια, κανένα διαμέρισμα να νοικιάζουν κλπ. πως θα βγουν με 3.000 ευρώ με δάνειο ή ενοίκιο, φροντιστήρια κλπ;

  33. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 03/03/2010 17:00:05

    ριν από λίγες ημέρες το Οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης τοποθέτησε προέδρο του Οργανισμού Διαχείρισης Δημοσίου Χρέους (ΟΔΔΗΧ) τον κ. Π. Χριστοδούλου.

    Ομως σύμφωνα με αποκάλυψη της γαλλικής εφημερίδας «Le Μonde», η αμερικανική Fed ερευνά τον ρόλο του κ. Π. Χριστοδούλου, στις υποθέσεις κατά τις οποίες το ελληνικό Δημόσιο συνεργάστηκε με την Goldman Sachs για τη διαχείριση του χρέους.

    Ο κ. Χριστοδούλου αναφέρεται ι από τη γαλλική εφημερίδα, η οποία επικαλείται πηγές από τη Fed, ως «μεσάζων της Goldman Sachs στην Ευρώπη» .

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ o aneksartitos 03/03/2010 17:49:59

      Καλά εσυ σίγουρα θα έβαζες έναν άσχετο στη θέση αυτή!!!!!!!!!!!!

  34. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 03/03/2010 17:03:12

    Σωστά ο Καρμαναλής φταίει για όλα, που με το ανακοίνωνε ένα μέτρο, τα νταβατζοΜΜΕ τσίριζαν υστερικά το βράδυ, έπαιζαν επί 2 ώρες εικόνες "αντεξουσιαστών" να τρώνε ξύλο απ' την αστυνομία,καιγόταν τα εξάρχεια, καιγόταν ότι ίχνος πρασίνου έχει μείνει στην πατρίδα μας, ο ΓΑΠ είχε πει ότι τέτοια εποχή θα είχαμε εκλογές (το φαντάζεσθε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;), έβγαιναν 15 δημοσκοπήσεις, οι πρασινοφρουροί προσπαθούσαν να βρούνε ποιος βουλευτής της ΝΔ θα ρίξει την κυβέρνηση, κ.α.

  35. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 03/03/2010 17:04:43

    ΑΛΗΘΕΙΑ, ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ;;; ΓΙΑΤΙ, ΑΛΛΙΩΣ, ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ, ΜΕ ΤΗΝ "ΠΟΛΤΙΚΗ ΟΞΥΔΕΡΚΕΙΑ " ΤΟΥ ΓΑΠ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΕΚΛΟΓΕΣ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΝ 14ο, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΝ 1ο ΜΙΣΘΟ ΘΑ ΜΑΣ ΕΚΟΒΑΝ ΜΕΤΑ!!!!

  36. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 03/03/2010 17:07:59

    Το γεγονός είναι ότι σας δουλεύει και μας κοροϊδεύει:

    parliament.gr

    ανακοινώνει μειώσεις αποδοχών για τους ΔΥ, αλλά:

    300,000 στα μέλη των πενταμελών επιτροπών πολιτογράφησης
    70,000 για επίδομα ευθύνης στους προισταμένους και τμηματάρχες Ιθαγένειας των περιφερειών
    πρόβλεψη δαπάνης για τις μετακινήσεις που δεν μπορεί να προβλεφτεί το ύψος της
    μείωση δημοσίων εσόδων από την μείωση του παράβολου από τα 1500 στα 700 €

    Από το νομοσχέδιο για την Ιθαγένεια

    κ Πρωθυπουργέ ο Επίτιμος σας στηρίζει ....

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 03/03/2010 17:13:56

      Να το πούμε με νούμερα;
      πχ 250.000 μετανάστες * 800 ε (η μείωση του παράβολου) = 200.000.000 € χαμένα έσοδα.
      Το 25% από ότι θα "γλιτώσει" από την μείωση των ΔΧ, ΕΑ και ΔΠ.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ Ο Ιθαγενής 03/03/2010 17:51:16

      Καλά κάνει να τους δώσουμε τόσα όχι να τους πάρουμε.

      Ξεπουλά αβέρτα όσο προλαβαίνεις πριν γίνει της κακομοίρας.

  37. Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 03/03/2010 17:13:31

    ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ΕΙΜΑΙ ΕΝΕΡΓΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΝΟΙΩΘΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΑΣΚΗΣΑΝ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΕΝΩΠΙΟΝ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΘΟΥΝ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΚΑ. Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΕ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΦΟΡΤΩΣΟΥΝ ΤΩΡΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΣΤΟ ΑΠΥΡΟΒΛΗΤΟ. Ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΠΟΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΑΦΑΙΜΑΞΗ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ. ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΟΔΗΓΗΘΟΥΜΕ ΣΕ ΠΤΩΧΕΥΣΗ ΠΑΡΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ.ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 03/03/2010 17:35:08

      Αμ αυτός που πρωτίστως φταίει είναι ο Ελληνικός λαός. Ποιος πήγαινε και πίεζε για να διοριστεί στο δημόσιο; Ποιος έβαζε βύσμα για να πιάσει καλές θέσεις και να κονομάει είτε από μίζες είτε από επιδόματα; Ποιός πήγαινε και ζητούσε παράνομα ρουσφέτια; (Υπάρχουν και τα νόμιμα, αλλά αν δεν έχεις μπάρμπα στην Κορώνη δεν σου τα δίνουν) Οι πολιτικοί απλά κάλυψαν αυτή τη ζήτηση, εν μέρει δε την προκάλεσαν κιόλας για να τους έχουν όλους συνένοχους και να τρώνε αυτοί τα περισσότερα.

  38. neos agrotis avatar
    neos agrotis 03/03/2010 17:39:59

    Ήρεμα παιδιά. Ποιους επηρεάζουν τα μέτρα περισσότερο. Βασικά τους δημοσίους υπαλλήλους .Θα τους λείψουν άμεσα 1,700 εκ. συν 720 εκ. (ένα 30% των εμμέσων κλπ φόρων που υπολογίζονται σε 2,400 εκ ) άρα 2 420 εκ. Έχουμε 1.000.000 δημοσίους υπαλλήλους και ΔΕΚΟιτες άρα 2.420 ευρώ το χρόνο. Και λίγα είναι για αυτό που προσφέρουν στην οικονομία. Έχει κανείς αντίρρηση. Πέρα από το γεγονός ότι η συντριπτική τους πλειοψηφία είναι κομματόσκυλα του κερατά .
    Τώρα από τα 4.800 εκ. που περικόπτονται η επιβάλλονται νέοι φόροι μας μένουν 2.380 εκ.
    Από αυτά αν αφαιρέσουμε τα 700εκ. που είναι μείωση των δαπανών ΠΔΕ και εκπαίδευσης μας μένουν 1.680 εκ. για τους υπόλοιπους Έλληνες πλην Δ.Υ. (6.000.000). Άρα μια επιβάρυνση 280 το άτομο. Αν αυτή είναι επιβάρυνση των πολιτών μιας χώρας που έχει χρεοκοπήσει τότε είμαστε για κλάματα. Και τι πολιτών, οι μισοί δημόσιοι υπάλληλοι και πρόωροι συνταξιούχοι και οι άλλοι μισοί μεταπράτες και μιζαδόροι. Παραγωγοί ελάχιστοι έως κανένας. Και όλοι μαζί να τους ενδιαφέρει μόνο ο ευατούλης τους και τίποτε άλλο. Τα ψέματα όμως κάποτε τελείωνουν….

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ neos agrotis 03/03/2010 17:56:43

      Είσαι πολύ ωραίος.
      Παραβλέπω το γεγονός ότι 2,420 € δεν θα λείψουν μόνο από εμένα αλλά και από την κατανάλωση γιατί ούτε μετοχές έχω ούτε επενδύσεις σε ακίνητα οπότε θα απολύονται ιδιώτες από μαγαζιά που θα κλείνουν κλπ, όταν:

      -αύριο θα κοπούν τα δώρα του ιδιωτικού τομέα λόγω ανταγωνιστικότητας και μείωση κόστους παραγωγής
      -μεθαύριο θα κοπούν ΔΧ ΕΑ και ΔΠ σε συνταξιούχους
      -τον Ιούνιο δεν πληρωθούν οι συντάξεις του ΟΓΑ
      -τελειώσουν οι επιχορηγήσεις της ΚΑΠ και κλείνεις τους δρόμους

      εγώ ένα κομματόσκυλο του κερατά κηφήνας ΔΥ των 1,415 € καθαρά με δύο παιδιά δύο πτυχία και 22 χρόνια Υπηρεσίας που δεν έχει δώσει αύξηση από το 2007 και μου μειώνει τον μισθό θα σου απαντώ ότι δεν μου έκοψε αρκετά επειδή εγώ ευθύνομαι για τα 300 δις χρέος και θα ζητώ να δανειστούμε για αγροτικούς συνεταιρισμούς, συντάξεις ΟΓΑ και επιχορήγηση του εισοδήματός σου.

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ neos agrotis 03/03/2010 18:03:44

      Επιλογή σου ηταν το Δημόσιο. Ας δοκίμαζες στον Ιδιωτικό τομέα που τα πράγματα ...ειναι καλύτερα. Οσο για την επιχορηγηση του εισοδηματος μου (αφου το βάζεις σε προσωπικο επίπεδο)δεν παιρνω ουτε ενα ευρώ επιδότηση, γιατι το προιον που παράγω δεν ειναι επιδοτουμενο ουτε απο την ευρωπαικη ενωση ουτε απο το ελληνικό Δημόσιο. Οσο για ανεργεια και κλεισιμο επιχειρήσεων δεν νομίζεις οτι πολυ κράτησε το Πάρτυ?

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ neos agrotis 03/03/2010 18:12:49

      Συμφωνώ απόλυτα ότι ήταν επιλογή μου.
      Οταν λοιπόν λες: "λίγα είναι για αυτό που προσφέρουν στην οικονομία"
      Δεν ήξερα ότι οι συντάξεις του ΟΓΑ δεν είναι επιχορηγούμενους από το Δημόσιο
      Δεν ήξερα ότι η μισθοδοσία των ΔΥ ως κόστος δεν είναι ούτε το 1/3 από το κόστος του χρέους των αγροτικών συνεταιρισμών
      Δεν ήξερα ότι τα ελλείμματα του ΙΚΑ δεν ευθύνονται και οι ανασφάλιστοι εργάτες/μετανάστες των αγροτών

      Ο Δημόσιος Τομέας όπως και ο Ιδιωτικός Τομέας έχει παθογένειες δυσλειτουργίες και παρανομίες.
      Σήμερα δεν τιμωρεί τους τεμπέληδες ή τους παράνομους αλλά όλους τους ΔΥ είτε κάνουν είτε δεν κάνουν τη δουλειά τους.

      Να απολύσει τα κομματόσκυλα που δεν δουλεύουν ή παρανομούν και που και ο ίδιος έχει βάλει
      Να κόψει τα επιδόματα και να εφαρμόσει ενιαίο μισθολόγιο.

      Αλλά όχι όλοι στον ίδιο κουβά γιατί τον βολεύει
      Συλλογική ευθύνη λοιπόν υπάρχει μόνο σε ολοκληρωτικά καθεστώτα.
      Σήμερα είμαι εγώ, αύριο θα είναι η γυναίκα μου του Ιδιωτικού Τομέα, μεθαύριο ο αγρότης.

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ neos agrotis 03/03/2010 18:32:35

      Ιθαγενη
      Θα σου πω μερικά πραγματα σωστά γιατι μάλλον δεν γνωρίζεις η κάνεις πως δεν γνωρίζεις.
      Οι συντάξεις του ΟΓΑ δεν ειναι επιδοτούμενες απο το Ελληνικό Δημόσιο εκτός από αυτές που παιρνουν οι υπερήλικες και αποροι. Ο ΟΓΑ απο το 1992 ειναι ταμείο κυριας ασφάλισης και οι αγρότες πληρωνουν εισφορές προκειμένου να πάρουν σύνταξη και να έχουν περίθαλψη.
      Τα χρέη των αγροτικών συν/σμων δεν τα αναλαμβάνει το ελληνικό δημόσιο. Οι συνεταιρισμένοι αγρότες ευθύνονται βάσει των καταστατικων των συν/σμων στο πενηνταπλάσιο η και περισσοτερο της μερίδας του συνεταιρισμου.Δηλαδη αν εχει μερίδα 200ευρω ο αγροτης συνεταιρος ευθυνεται για ποσο 10000 ευρω.
      Οσο αφορα τους ανασφάλιστους εργάτες των αγροτων ας έκαναν καλά την δουλεία τους οι δημόσιες υπηρεσίες για να μην υπηρχαν τέτοια φαινόμενα.
      Ασε τις παθογένειες στην άκρη και τα περι "όχι όλοι στον ίδιο κουβά". Εδώ που φτάσαμε κάποιοι θα το πληρώσουν ακριβά το μάρμαρο, ειτε με ΓΑΠ ειτε με οποιονδηποτε. Οσο στρουθοκαμηλίζουμε η κατάσταση θα χειροτερεύει.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ neos agrotis 03/03/2010 19:07:42

      Δεν θέλεις να καταλάβεις.
      Δεν υπάρχει συλλογική ευθύνη.
      Δεν τιμωρεί το κομματόσκυλο, κηφήνα, τεμπέλη κλπ αλλά όλους.
      Αλλά αφού επιμένεις σε ομαδικό επίπεδο:

      -πριν το 1992; πόσοι είναι οι συνταξιούχοι του ΟΓΑ; ή υπάρχουν συνταξιούχοι από 2010-1992= 18 χρόνια εισφορών;
      -οι συνεταιρισμοί έκαναν πάρτι και με κοινοτικά χρήματα και με δάνεια της Αγροτικής. Το χάρισμα των δανείων και οι επιχορηγήσεις της λογικής όλα τα μαιμού κιλά όλα τα λεφτά δεν έχουν μερίδιο στα 300 δις χρέος φαντάζομαι σωστά;
      -μου αρέσει η φιλοσοφία σου για τους ανασφάλιστους εργάτες, δεν φταίει ο κλέφτης αλλά ο αστυνομικός που δεν πιάνει όλους τους κλέφτες.
      -να πληρώσουμε λοιπόν όλοι το μάρμαρο.

      Συμφωνώ απόλυτα, αύριο μόνο που θα είναι η σειρά σου μην μου αρχίσεις τις φιλοσοφίες και μου κλείνεις τους δρόμους και τα σύνορα.

      Δεν μπορείς να καταλάβεις ότι στρέφει κοινωνικές ομάδες τη μία εναντίον της άλλης;
      Εσύ χωρίς να ξέρεις προσωπικά έναν έναν όλους τους ΔΥ λές φταίνε όλοι και πληρώνουν λίγα.
      Οχι ο τεμπέλης που πρέπει να απολυθεί ούτε ο λαδιάρης που πρέπει να πάει φυλακή, αλλά όλοι, κάνουν δεν κάνουν την δουλειά τους φταίνε.

      Έχεις λοιπόν απόλυτο δίκαιο και μπορείς υπερήφανος να νιώθεις που εντόπισες την αιτία της κακοδαιμονίας της οικονομίας μας.

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ neos agrotis 03/03/2010 19:20:54

      Ιθαγενη,
      οσα δεν φθανει η αλεπου τα κάνει κρεμαστάρια, ειτε εισαι τεμπέλης ειτε δεν εισαι απο την στιγμη που δουλευεις στο Δημοσιο δεν προσφερεις τίποτα η σχεδον τιποτα σε αυτό που ονομάζουμε Ακαθαριστο Εθνικό Προιον. Δηλαδη ειστε ολοι κηφήνες.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ neos agrotis 03/03/2010 19:33:06

      Έχεις απόλυτο δίκαιο:

      ο δάσκαλος ο καθηγητής ο ιατρός ο αστυνόμος ο πιλότος ο στρατιώτης ο αρχαιολόγος η ΔΕΗ ο ΟΤΕ κλπ δεν προσφέρει τίποτα είμαστε όλοι κηφήνες και ζητούμε συγνώμη από όλους εσάς τους ευεργέτες της χώρας.

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ neos agrotis 03/03/2010 19:40:59

      Ιθαγενή,
      Με εκανες να γελάσω. Εχουμε παιδεια στην Ελλάδα? Εχουμε Υγεία? Εχουμε ασφάλεια? Οσο για ΔΕΗ και ΟΤΕ ασε με την πρωτη βροχή και τον πρωτο κεραυνό πανε οι τηλεπικοινωνίες και το ηλεκτρικό. Εαν δουλευαν οι κηφήνες στους πιο πάνω τομείς δεν θα ειχαμε μια τεράστια παραοικονομία με ιδιαιτερα και φροντιστηρια, με φακελλάκια και ιδιωτικη υγεία και θα είμασταν ασφαλείς.
      Μηπως κάνεις πλάκα?

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ neos agrotis 03/03/2010 19:45:39

      Μην συνεχίσουμε, σου είπα έχεις δίκαιο, να θυμάσαι απλά ότι τη θεωρία της συλλογικής ευθύνης την είχε ένα άλλο κόμμα ...σοσιαλιστικό.
      Είμαστε όλοι κηφήνες και είστε όλοι τίμιοι δουλευταράδες.
      Τι άλλο θες να σου πω;
      Οι Δ Υπάλληλοι και το σύνολο των συνταξιούχων είναι οι υπεύθυνοι για το χρέος.
      Βρήκες την ρίζα του κακού.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ neos agrotis 03/03/2010 21:39:36

      Νέε αγρότη, να σου στείλουμε μερικές χιλιάδες Μπαγκλαντοπακιστανούς για φτηνούς δούλους, μιας και εμείς εδώ στις πόλεις έχουμε πήξει και δεν δουλεύουν κιόλας; Εσείς αρχίσατε τη φάμπρικα να μας τους κουβαλάτε για να δουλεύουν στα χωράφια με τα δηλητηριασμένα λαχανικά που μας ταϊζετε και για να τρώτε εσείς τις ευρωπαϊκές επιδοτήσεις σε τζιπούρες και σκυλάδικα, εσείς να τους πάρετε και να τους κάνετε ό,τι γουστάρετε, γιατί αβγάτισαν υπερβολικά.
      Μην ανησυχείς, οι μισθωτοί του δημόσιου και του ιδιωτικού τομέα θα πάρουμε και εσάς στον τάφο, δεν θα προλάβετε να χαρείτε...Αρκετά κονομήσατε από λαμογιές.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ neos agrotis 03/03/2010 21:41:30

      Και μία ερώτηση: Οι δημόσιοι υπάλληλοι, στην πλειονότητά τους, σε ποιο κόμμα πρόσκεινται;

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ neos agrotis 03/03/2010 21:45:41

      Μάρκο Τ,
      μπας και εισαι ακόμα σε "κώμα"?

  39. anonymous avatar
    anonymous 03/03/2010 17:40:43

    ΞΕΝΟ ΣΑΙΤ ΕΓΡΑΨΕ ΟΤΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΕΝΤΟΝΕΣ ΦΗΜΕΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΕ

  40. fitsulas avatar
    fitsulas 03/03/2010 17:57:50

    Η κατάρα του μάγκα, να κάνει γιο μλκα...

  41. tiramola avatar
    tiramola 03/03/2010 18:04:18

    Καλά τα λες φίλε Ιθαγενή , φαντάσου όμως την εικόνα...
    Παίρνεις το δρόμο της εξόδου από την εταιρεία που εργάζεσαι λόγω μείωσης προσωπικού πνιγμένος στην ανασφάλεια και σε καλεί από το κινητό η τράπεζα για τη δόση του δανείου που έχεις καθυστερήσει...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ tiramola 03/03/2010 19:24:03

      Φίλε τιραμόλα, έχεις απόλυτο δίκαιο.
      Ο Πρωθυπουργός υιός Πρωθυπουργού που διοίκησε την χώρα 22 χρόνια δεν έχει καμία ευθύνη;
      Για 300 δις € χρέος, ύφεση, κλπ φταίνε οι ΔΥ και η ΝΔ;
      Όχι όσοι διαχειρίστηκαν 3 Κοινοτικά πλαίσια στήριξης;
      Όχι η ακριβότερη Ολυμπιάδα όλων των εποχών;
      όχι όσοι κυβέρνησαν 22 χρόνια τα τελευταία 30 χρόνια αλλά φταίνε τα 8 μόνο;
      Όχι όσοι από την 4η/10/2009 έως σήμερα έχει κάνει 100 κυβιστήσεις;
      Πρέπει να αποφασίσεις:

      ή την 03/10/2009 έλεγε αλήθεια ή σήμερα;
      ή ο Κακλαμάνης και η Κατσέλη που του λένε ότι 5 μήνες χάθηκαν ή οι ΔΥ και οι συνταξιούχοι φταίνε;

      Η διαφορά είναι ότι προσωπικά κατηγορούσα και τον ΚΚ τον Β και τον Αλογοσκούφη για την αδράνεια και τα λάθη.
      Εσύ ποιον πίστεψες τον ΓΑΠ του 2009 ή του 2010;
      Ποιος σου είπε ψέματα; εγώ ή ο Πρωθυπουργός; και δεν μιλάω προεκλογικά που δήθεν δεν ήξερε την κατάσταση αλλά:

      -να πιστέψω τον Λοβέρδο του 01/2010 για τα 3 δεν ή τον Λοβέρδο της 09/02/2010;
      -να πιστέψω τον προϋπολογισμό του ΓΑΠ για 1,5% αύξηση στους συνταξιούχους; για το πάγωμα των μισθών πάνω από 2,000; ή να πιστέψω το πάγωμα των συντάξεων και την μείωση των μισθών όχι αναλογικά αλλά συλλογικά: όλοι οι συνταξιούχοι και όλοι οι ΔΥ είτε παίρνουν 800 € είτε παίρνουν 5000 €;

      πρέπει να αποφασίσει με ποιο ΠΑΣΟΚ είσαι φίλε μου :

      της 03/03/2010
      ή
      της 31/01/2010

      γιατί αν ο Κυβερνήτης του Τιτανικού μέσα σε 28 ημέρες αλλάζει γνώμη συγνώμη αλλά κάτι δεν πάει καλά στην ρότα.

    • tiramola avatar
      tiramola @ tiramola 03/03/2010 20:18:05

      Τους πρωθυπουργούς κάποιοι τους εκλέγουν , Δημοκρατία έχουμε και οι πολίτες επιλέγουν.Οι πολιτικοί είναι όπως πολλές φορές έχει ειπωθεί , ο καθρέφτης της κοινωνίας μας.
      Όταν μερικοί μαγαζάτορες στην περιοχή μου ζητούσαν επίμονα από τον τοπικό βουλευτή και το νομάρχη την απομάκρυνση ή την αλλάγή της θέσης υπαλλήλου του υγειονομικού επειδή έκανε σωστά τη δουλειά του και το πετυχαίνουν δεν βρωμάνε μόνο οι πολιτικοί.
      Μην πέφτεις στη λούμπα των συγκρίσεων , της απόδοσης ευθυνών , της πασοκικής ή νεοδημοκρατικής "πραγματικότητας".
      Είσαι δεξιός κατά δήλωσή σου , θεωρείς προφανώς το ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας και της διάλυσης του κοινωνικού κράτους απαραίτητη δομική μεταρρύθμιση για την ανάπτυξη και την κοινωνική ευημερία και φυσικά έχεις υιοθετήσει πλήρως το μότο "ο καθένας και τα όπλα του".
      Και επειδή τα μεταξωτά βρακιά θέλουν επιδέξιους κόλους , ή θα χορέψεις στο ρυθμό του μοντέλου-μονόδρομου ή κάτσε στην ασφάλεια της μονιμότητας ζώντας σεμνά και ταπεινά και κυρίως συντηρητικά.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ tiramola 03/03/2010 20:42:15

      Εσύ πέφτεις στη σύγκριση των ευθυνών φίλε μου γιατί για μένα δεν διαφέρουν πλέον είναι αυτοί και εμείς.
      Απλά σε ερωτώ:

      -είπε ψέματα ναι ή όχι;
      -φταίνε οι ΔΥ και όλοι οι συνταξιούχοι;
      -εγώ διαλύω το κοινωνικό κράτος ή αυτός;
      -εγώ ακόμα και σήμερα χαρίζω 200,000,000 από τα δημόσια έσοδα μειώνει το παράβολο για την Ιθαγένεια από τα 1500 στα 700 €; (250000*800)
      -εγώ ακόμα και σήμερα νομοθετώ αμειβόμενες επιτροπές και επιδόματα στις επιτροπές Ιθαγένειας;
      -εγώ ξεπουλώ την Δημόσια περιουσία; (μην σου θυμίσω τα λόγια πχ κάποιου ο ΟΤΕ μόνο μια μετοχή στην κατοχή του Δημοσίου)
      -το μοντέλο μονόδρομο γιατί δεν το ανακοίνωνε 03/10/2009 να είχε την έγκριση των επιδέξιων κώλων κατά δήλωσή σου;
      -η δομική μεταρρύθμιση είναι η τιμωρία των ΔΥ και των συνταξιούχων συλλογικά;
      -σεμνά και ταπεινά είμαι εγώ ή οι έρευνες για τον νέο επικεφαλή του ΟΔΗΧ από την FED σύμφωνα με δημοσιεύματα; είναι η σύνθεση της νομοπαρασκευαστικής επιτροπής του Υ ΠΡΟ.ΠΟ; ή τα ΔΣ ΕΟΤ; ή ΟΠΑΠ;
      -δομική μεταρρύθμιση είναι οι ΓΓ με απολυτήριο Γυμνασίου μετά από διαβούλευση; ή μη στελέχωση ακόμα;
      -η ανάπτυξη είναι η πρώτη φορά από Ελληνική Κυβέρνηση μείωση εισοδημάτων;
      -κοινωνική ευημερία είναι ο δίσκος του κ Πετσάλνικου ή ο μισθός που του χαρίζουν στο δρόμο;

      Φίλε μου να συμφωνήσω σε ότι πεις.
      Εσύ δεν σου κάνει εντύπωση που μόνο ο Καρατζαφέρης και ο Επίτιμος τον στήριξαν.
      Δεν σου προκαλεί ούτε μια απορία τα συγχαρητήρια του κ Μητσοτάκη και του μπράβο του ΛΑΟΣ;

    • anonymous avatar
      anonymous @ tiramola 03/03/2010 21:23:34

      Και να μη φταίνε οι ΔΥ η οικονομία δεν έχει τα χρήματα για να τους δώσει. Ένα από τα σημεία για τα οποία επέκρινα τον ΚΚ ήταν οι αύξηση των δαπανών στο δημόσιο τομέα. Επίσης δεν ξέρω καμιά χώρα του κόσμου που μισθοί δημόσιων λειτουργών κι εννοώ τους δικαστές να είναι 4 φορές πάνω από το βασικό μισθό.

  42. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 03/03/2010 18:05:37

    20 χρόνια σοσιαλισμού και δεν θα άφησουν τίποτα όρθιο τελικά οι ίδιοι αποκαθηλώνουν όσα φούμαρα πουλούσαν!!!!

  43. αιχμηρος avatar
    αιχμηρος 03/03/2010 18:16:40

    Ο ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ ΧΤΥΠΑ ΠΑΝΤΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ.......

  44. antidexios avatar
    antidexios 03/03/2010 18:57:08

    κακώς κατηγορείτε τον γαπ, τα μέτρα κατευθύνονται από τους επιχειρηματίες που ποντάρανε πάνω του προκειμένου να δημιουργηθεί μεγάλο περιθώριο κονόμας. λαυρεντιάδης, μπόμπολας κλπ και τα μέσα αυτών flash, mega κα από αυτούς πάσχουμε ο άλλος απλά δεν ξέρει που βρίσκεται, όπως δε γνώριζε και ο κκ μέχρι πέρσι το δεκέμβριο. την άγνοια κινδύνου της κουφάλας εντείνει η σιγουριά που του παρέχουν τα τρία εκατομμύρια μουτζαχεντίν, νεοδεξιοί, λουσμένοι εγκέφαλοι που αντιμετωπίζουν κάθε εκλογική αναμέτρηση σαν τον αρμαγεδόνα. υπάρχει πάντως και μια πιθανότητα να έχει αναλάβει με ιησουϊκή ανεκτικότητα τις ευθύνες του πατέρα του και του κόμματος αυτού για το καταξέσκισμα του τόπου

    αυτούς πότε θα τους κρεμάσουμε;
    http://www.youtube.com/watch?v=DcL2mgVoAfc

  45. ataktos avatar
    ataktos 03/03/2010 19:15:23

    Ούτε επί κατοχής(40-45) δεν έγιναν τέτοιου είδους επιστημονικές και ....προωθημένες παρεμβάσεις εις βάρος του λαού .

  46. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 03/03/2010 20:11:40

    κοψοχέρι εντάξει κάνω φτηνή προπαγάνδα ,μήπως μπορείς να μου πείς για ποιόν.
    Το να καταγράφεις κάποιες αλήθειες δεν νομίζω ότι είναι προπαγάνδα

  47. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 03/03/2010 20:12:32

    ΣΗΚΩ ΑΝΔΡΕΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΛΛΛΑΓΗΣ

    ΣΟΛΙΑΛΙΣΜΟΣ Η ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΑ;

    ΓΚΑΠ

    • tiramola avatar
      tiramola @ «Κασσάνδρα» 03/03/2010 20:25:20

      Τι φωνάζεις ρε Κασσάνδρα?
      Βαρβαρότητα δεν έχεις επιλέξει και συ?

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ «Κασσάνδρα» 04/03/2010 00:09:57

      Αν ήταν βαρβατότητα αυτό που είχα επιλέξει αυτό που βιώνουμε σήμερα είναι βαρβαρότητα στο κύβο

  48. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 03/03/2010 20:22:46

    και κάτι ακόμα κοψοχέρι μπορεί εσύ να θέλεις να κόψεις το χέρι σου για την ανωριμότητα που έδειξες στις εκλογές να ψηφίσεις ΓΑΠ .
    Εγώ τουλάχιστον, ενώ φτάνοντας στην κάλπη κατά τις 17.00 κατόπιν εσωτερικής μάχης, με κρύα καρδιά είχα αποφασίσει να ψηφίσω ΓΑΠ ,ο ΘΕΟΣ με φώτισε και ψήφισα Αλέκα δεν μπορείς να καταλάβεις τι ανακούφιση νοιώθω τώρα για την επιλογή μου και άς μην την πιστεύω ιδεολογικά .
    Εσύ τώρα φίλε μου ζήσε με τις τύψεις σου ,που συνέβαλες να έχει το παιντί 160 βουλευτές

  49. ataktos avatar
    ataktos 03/03/2010 20:31:52

    Αγαπητέ tiramola όπως έχω ενημερωθεί (από έγκυρη πυγή) από πλευράς Πολωνίας (συνέταιρος στην Ε.Ε.) , έγινε προσφορά για το απομένοντα συρματόπλεγμα του στρατοπέδου Aoushwits ,και ο ΓΑΠ στέλνει εσπευσμένα τον Παπακωνσταντίνου να κλείσει την συμφωνία ....

    • tiramola avatar
      tiramola @ ataktos 03/03/2010 20:35:50

      Εγώ άτακτέ μου το ξέρω ότι είσαι της προοδευτικής αριστεράς...
      Μάλλον σε λάθος άνθρωπο απευθύνεσαι...

    • ataktos avatar
      ataktos @ ataktos 03/03/2010 20:43:57

      Να όμως που όμως το δίδυμο ΓΑΠ @ Γ.Π . δεν το γνωρίζουν ….

    • ataktos avatar
      ataktos @ ataktos 03/03/2010 20:46:44

      αυτοί πρόκειται να κλείσουν την συμφωνία όχι εμείς ….

  50. Χρήστος avatar
    Χρήστος 03/03/2010 21:07:41

    Θεωρώ τα μέτρα πάρα πολύ ήπια σε ότι αφορά το σκέλος των περικοπών στο δημόσιο...αυτό το 30+30+30 στο δώρο Πάσχα Χριστουγέννων αδείας και το 12% των επιδομάτων είναι στάχτη στα μάτια μας , για να δούμε με άλλο μάτι την αύξηση του ΦΠΑ κατά 2 μονάδες και την επιβολή ουσιαστικά ενός νέου φόρου που βάζει άγριο χέρι σ όλους τους Έλληνες...φτωχούς και πλούσιους...και εννοώ την φορολογία στους λογαριασμούς της ΔΕΗ...

    Τα νέα μέτρα είναι ουσιαστικά αυτά τα δύο...

    Η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ ξέρει να προστατεύει τους ψηφοφόρους της (ΔΥ)...και είμαι σίγουρος πως με την πρώτη ευκαιρία, μόλις ηρεμήσουν λίγο τα πράγματα με τους εταίρους μας, θα επιστρέψει έντοκα την "θυσία" αυτή...
    Που πήγαν οι βαρύγδουπες ανακοινώσεις για τους υψηλόμισθους στο δημόσιο; γιατί περικοπή 12% στα επιδόματα όλων και όχι μεγαλύτερη στους υψηλόμισθους;

    καλός ήρθατε στον κόσμο του παλιού καλού πασοκ...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Χρήστος 03/03/2010 21:21:21

      Μάλιστα πέρα από την μείωση ΔΧ, ΕΑ, και ΔΠ, εμείς δεν θα πληρώσουμε ΦΠΑ, ΔΕΗ, βενζίνη κλπ;
      Αλήθεια πιστεύεται ότι όλοι οι ΔΥ έχουν τα επιδόματα και τους μισθούς που σας παραμυθιάζουν;
      Μείωσε τα δώρα για να μην πειράξει τις κάστες που έχει δημιουργήσει και χρυσοπληρώνει.
      Από που θα γλίτωνε πχ περισσότερα από την περικοπή υψηλόμισθων επιδομάτων ή από την περικοπή σε όλους των δώρων;
      Από αποκαλείται δημοκρατία και ισονομία.


      ΥΓ

      όταν αύριο τα κόψει στους συνταξιούχους και μεθαύριο στον ιδιωτικό τομέα θα είναι και αυτοί όλοι ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ;

    • Χρήστος avatar
      Χρήστος @ Χρήστος 03/03/2010 21:28:36

      όταν θα ρθουν οι αναγκαστικές απολύσεις στο δημόσιο...τότε θα καταλάβεις από που θα μπορούσε να κόψει...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Χρήστος 03/03/2010 21:53:06

      Συνεχίζεις να μην καταλαβαίνεις, αν κάνει αναγκαστικές απολύσεις στο Δημόσιο θα τις κάνει για να μην χάσουν οι δικοί του τον 15ο - 16ο - ΔΙΒΕΤ - ΔΕΤΕ - αποζημιώσεις κλπ.

      ΥΓ

      Για να το καταλάβεις αριθμητικά ξέρεις πόσα ΔΧριστουγέννων πόσων υπαλλήλων είναι ο 15ος και ο 16ος μισθός των υπαλλήλων της Βουλής;
      Η περικοπή του 30% του ΔΧ σε 3 - 4 ΔΥ αντιστοιχεί σε ένα ΔΙΒΕΤ.
      Το πρόβλημα δεν είναι ο εξορθολογισμός των δαπανών ούτε η μείωση όπου πρέπει να γίνει.
      Το πρόβλημα είναι ο ...κεφαλικός φόρος της συλλογικής ευθύνης σε όλους χωρίς αναλογικότητα.
      Ούτε εγώ δεν θέλω ο πιλότος του Αιγαίου να παίρνει όσα εγώ που είμαι στο γραφείο αλλά και η δακτυλογράφος της Βουλής να παίρνει ο πιλότος και εγώ μαζί.
      Μας κόβει το ίδιο.
      Πόσο πιο απλά να το πούμε;
      Είναι φασιστική συλλογική ισοπέδωση.

    • Χρήστος avatar
      Χρήστος @ Χρήστος 03/03/2010 22:07:51

      δεν μ αρέσει που το λέω, αλλά, αγαπητέ μου ενώ υπάρχει υπέρογκος αριθμός ΔΥ σε όλους τους τομείς, η παραγωγικότητα είναι στο ναδίρ και οι απαιτήσεις από τους ΔΥ είναι στο ζενίθ...αν προσθέσουμε το γεγονός ότι αιτούνται κάθε χρόνο ακόμα περισσότερες προσλήψεις (για να καλύψουν τα κενά!!!) όπως επίσης ότι η Ελληνική κοινωνία έχει "δηλητηριασθεί" από την λογική "να μπω στο δημόσιο να κάθομαι να έχω σίγουρο μισθό και πέρα βρέχει"...δεν βρίσκω άλλο τρόπο, για να απεμπλακούμε από αυτόν τον μίζερο μονόδρομο, από το να γίνουν απολύσεις στο δημόσιο και ταυτόχρονα να μειωθούν οι μισθοί ώστε να πάψει να είναι ελκυστικό στους Έλληνες και να κοιτάξουν επιτέλους να δουλέψουν παραγωγικά ο καθένας στον τομέα του...λυπάμαι αλλά αυτή είναι η μόνη λύση...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Χρήστος 03/03/2010 22:32:42

      Θα τρελαθούμε εντελώς
      θα πηδηχτώ από το παράθυρο.
      Ποιοι αιτούνται κάθε χρόνο νέες προσλήψεις;
      Οι ΔΥ ή οι πολιτικοί προϊστάμενοι;
      Θα πάρουν νέους για να απολύσουν τους παλιούς;
      Ταυτόχρονα θα μειώσουν τους μισθούς για να αυξηθεί η παραγωγικότητα;
      Σε μια χώρα που από τις σπουδές, την κλήση του τροχονόμου, την μετάθεση στον στρατό, το βόλεμα των παιδιών μας, το κρεβάτι στην εντατική, την ηλεκτροδότηση του αυθαιρέτου, την τακτοποίηση υποθέσεων 10,000,000 Ελληνες τρέχουν στον Βουλευτή τους να πάρει τηλέφωνο τον κακό δημόσιο υπάλληλο, φταίνε οι ΔΥ;
      ΟΚ
      Έχεις δίκαιο.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ Χρήστος 04/03/2010 00:39:41

      Το να τσουβαλιάζουμε όλους τους δημοσίους υπαλλήλους και να τους βάζουμε στη θέση του άεργου υπαλλήλου των γραφείων του ΙΚΑ είναι σαν να λέμε ότι όλοι οι ιδιωτικοί υπάλληλοι είναι γραμματείς. Υπάρχουν στο Δημόσιο και υψηλά εξειδικευμένοι υπάλληλοι, όπως και στον ιδιωτικό τομέα. Ότι πρέπει να περιοριστεί ο αριθμός των ΔΥ σε πάρα πολλές υπηρεσίες, αυτό είναι βέβαιο και ας γίνει σχετική μελέτη, η οποία θα εφαρμοστεί. Μετατάξεις είναι ένα πρώτο και καλό μέσον.
      Και κάτι άλλο: Το πρόβλημα με τις αργομισθίες δεν υφίσταται τόσο στο Δημόσιο, όσο στους ΟΤΑ.

  51. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 03/03/2010 21:17:27

    μετά και τα σημερινά νομίζω ότι είναι πλέον θέμα μηνών η έξοδος μας από το ευρώ.

  52. antidexios avatar
    antidexios 03/03/2010 21:18:44

    η εκδίκηση των νταβατζήδων: ανήμερα των μέτρων κυκλοφορεί το βίντεο της τζούλιας αλεξανδράτου. balkan bordelo 1984

  53. Orestios avatar
    Orestios 03/03/2010 21:48:27

    Μια ζωή προδότες

  54. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 03/03/2010 22:20:07

    Προς τιμη του ο Στ Μανος βγηκε να συμφωνισει με τα μετρα.Συνεπης μεχρι κεραιας με την πολιτικη που πιστευει δεν αλλαξε σταση ποτε.Ισως τωρα να ηταν πιο χρησιμος στο Πασοκ παρα το 2004.

  55. nixteri avatar
    nixteri 03/03/2010 22:41:36

    Περικοπές για τους εύπιστους χειραγωγήσιμους ψηφοφόρους...και..
    ...παχυλές αμοιβές για τους κολλητούς εμβόλημους γαμβρούς tης ERT!!!!

    Ο εξεφτελισμός έχει και τα όριά του!

  56. kostas avatar
    kostas 03/03/2010 22:42:15

    Ο ΓΑΠ ανέλαβε την εξουσία στην πιο δύσκολη συγκυρία των τελευαίων 50 χρόνων. Αν και διαφωνώ κάθετα με τέτοια μέτρα, ήταν αναγκαία γιατι πολύ απλά δε θα μας δάνειζε κανένας. Βέβαια η Κυβέρνηση εκτός απο οικονομία στα όρια της πτώχευσης παρέλαβε κι ένα διαλυμμένο κράτος, που κάνει εξαιρετικές προσπάθειες για να το βελτιώσε εκεί γιατι δεν τον κρίνετε;
    Όσον αφορα τη σύγκριση με τον Καραμανλή, είναι κι αστείο μόνο να το λέμε, μιλάμε για έναν άχρηστο, τεμπέλη αληταρά, που μέσω της Πολιτικής επικοινωνίας καταφερε να γίνει Πρωθυπουργός. Βέβαια τα προβλήματα του κράτους και της οικονομίας δε μπορεί να τα λύσει ούτε ο Ρουσσόπουλος ούτε ο Λούλης.

    • Chris avatar
      Chris @ kostas 04/03/2010 00:07:28

      an emfanize to elleimma sto 7% ton oktovrh, oloi 8a mas daneizane. mono to pagoma mis8on 8a arkouse. anti8etos autos to fouskose to elleimma. sto kato kato to elleimma ths elladas den einai megalutero apo auto ton allon xoron. plhronete koroida tora ton gap.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ kostas 04/03/2010 00:42:07

      Φυσικά και προσπαθεί ο ΓΑΠ να βελτιώσει το κράτος. Διά της πακιστανοποίησης. Είδες τι ωραίο κράτος είναι το Πακιστάν;

  57. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/03/2010 22:48:16

    Η αληθεια ειναι οτι η 3η Σεπτεμβρη προοιωνιζε τη 3η Μαρτη γιατι δημιουργησε μια κοινωνια που δε γινοταν παρα να χρεωκοπησει.
    Οι νομοι της φυσεως δεν παραβιαζονται απο κανενα για παντα και ο σοσιαλισμος παντα θα καταληγει σε κατι σαν το Διεθνες Νομισματικο Ταμειο.
    Ως προς τα μετρα απορω που ολοι εστιαζουν στις περικοπες των ΔΥ και δε βλεπουν το 2% αυξηση του ΦΠΑ που θα βαλει φουρνελο.Συμφωνω με την κριτικη της ΝΔ : επρεπε να κοψουν κονδυλια απο τον προυπολογισμο απο διαφορα εξοδα.
    Αν δεν μπορουσαν να βρουν επρεπε να κανουν μια μειωση 3% απο ολους τους κωδικους και το ΦΠΑ μεχρι 20%,οχι πιο πανω.

  58. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 03/03/2010 22:49:23

    Το καλύτερο που έχω διαβάσει από τον Μικρό Φωκίωνα, αφιερωμένο στον φίλο τιραμόλα και στους κοψοχέρειδες:

    Μηδέν συν μηδέν αύξηση θα πάρουν και οι συνταξιούχοι. Δεν φτάνει που δεν δουλεύουν πια θέλουν και αυξήσεις.

    Αυτή είναι η νέα μορφή σοσιαλισμού. Ονομάζεται μητσοτακικός σοσιαλισμός.

    Τουλάχιστον ο επίτιμος είχε υπολογίσει ότι το 0+0 έκανε 14.
    Ενώ τώρα το 0+0 κάνει μείον 14.

  59. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 03/03/2010 23:00:02

    @ ψυχραιμια
    το μείζον ζήτημα σήμερα είναι η περαιτέρω αύξηση της τιμής στη βενζίνη, η αύξηση στην τιμή της βενζίνης,( στο1,40 ευρώ) θα συμπαρασύρει τα πάντα, αυτό σημαίνει ότι θα «χαθούν» επιπλέον χρήματα από τον οικογενειακό προϋπολογισμό με ότι αυτό συνεπάγεται ..

    Υ.Γ.
    Είμαι της γνώμης ότι οι περικοπές στους δημοσίους υπαλλήλους έρχονται σε αντίθεση με τη συνταγματική αρχή της ισότητας από τη στιγμή που δεν εφαρμόζονται στον ιδιωτικό τομεα!!.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ o βουνίσιος 03/03/2010 23:07:29

      Οχι γιατι οταν μια ιδιωτικη εταιρια εχει προβλημα και κανει περικοπες και απολυσεις μονο οι δικοι της υπαλληλοι την πληρωνουν και οχι οι δημοσιοι.Και τωρα το κρατος εχει προβλημα,το κρατος χρωσταει και αυτο πρεπει να πληρωσει και οχι ο ιδιωτικος τομεας.
      Μαλιστα τα ιδιωτικα χρεη ειναι μικρα σε σχσεη με αλλες χωρες.
      Οι ελληνικες τραπεζες που τοσοι τις κατηγοορυν τουλαχιστον δεν αγορασαν περιεργα ομολογα.Αν το ειχαν κανει και αυτο θα ειχαμε κλεισει ηδη.Η κριση στην Ελλαδα ειναι δημοσιονομικη.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ o βουνίσιος 04/03/2010 00:44:07

      Οι ιδιωτικές επιχειρήσεις αποδίδουν τον ΦΠΑ; Πόσος ΦΠΑ είναι ανείσπρακτος; Αυτά δεν είναι χρέη προς το Κράτος; Τον ΦΠΑ δεν τον έχουμε πληρώσει ως καταναλωτές και αυτοί τον έχουν βάλει στην τσέπη τους;

  60. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 03/03/2010 23:14:22

    δεν έχει σημασία αυτό, όλοι οι Έλληνες είναι ίσοι ενώπιον του νόμου.

    Τα πακέτα στήριξης που δοθήκαν πέρσι στις τράπεζες τι ήταν;

    όταν ένα ιδιωτικό σχολείο σταματήσει τη λειτουργία του οι εκπαιδευτικοί του προσλαμβάνονται στο δημόσιο.

    οι ιδιώτες έχουν ξεχωριστό ταμείο ανεργίας; κ.α.

    • Chris avatar
      Chris @ o βουνίσιος 04/03/2010 00:09:42

      ara na apoluontai kai oi dhmosioi upallhloi. gia na einai isoi me tous allous.

  61. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 04/03/2010 02:35:43

    "Σε εσένα μιλάω μισθωτέ, δημόσιε υπάλληλε, συνταξιούχε, μεροκαματιάρη, εργάτη της φάμπρικας, αγρότη, σε εσένα μιλάω. Λεφτά υπάρχουν και είναι στον μισθό και τον τραπεζικό λογαριασμό σου"...

  62. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 04/03/2010 06:44:02

    @Chris μπορούμε να το πούμε και διαφορετικά,
    να μην απολύονται με συνοπτικές διαδικασίες οι εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα.

  63. mavro kounavi avatar
    mavro kounavi 04/03/2010 07:21:27

    Ο γενναίος λαϊκός ηγέτης κοιτάει στα μάτια τον ελληνικό λαό και βάζει παληκαρίσια ... τον Πεταλωτή να ανακοινώσει τα νέα μέτρα

  64. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 04/03/2010 08:00:22

    ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟ ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ ..ΤΗΣ ΕΚΑΛΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΚΡΙΒΟΥ ΠΟΥΡΟΥ...

    Πρόλογος (Σκλάβοι Πολιορκημένοι)
    Πάλι μεθυσμένος εἶσαι, δυόμιση ὥρα τῆς νυχτός.
    Κι ἂν τὰ γονατά σου τρέμαν, ἐκρατιόσουνα στητὸς
    μπρὸς στὸ κάθε τραπεζάκι.«-Γειά σου Κωσταντὴ βαρβᾶτε!»
    «-Καλησπερούδια, ἀφεντικά, πῶς τὰ καλοπερνᾶτε;»

    Ἕνας σοὔδινε ποτήρι κι ἄλλος σοὔδινεν ἐλιά.
    Ἔτσι πέρασες γραμμὴ τῆς γειτονιᾶς τὰ καπελιά.
    Κι ἂν σὲ πείραζε κανένας - ἂχ ἐκεῖνος ὁ Τριβέλας!-
    ἔκανες πὼς δὲν ἔνιωθες καὶ πάντα ἐγλυκογέλας.

    Χτὲς καὶ σήμερα ἴδια κι ὅμοια, χρόνος μπρός, χρόνια μετά...
    Ἡ ὕπαρξή σου σὲ σκοτάδια ὅλο πηχτότερα βουτᾷ.
    Τάχα ἡ θελησή σου λίγη, τάχα ὁ πόνος σου μεγάλος;
    Ἄχ, ποὖσαι νιότη, ποὔδειχνες πῶς θὰ γινόμουν ἄλλος!



    Ἀρχὴ σοφίας
    «Φρόνιμα καὶ ταχτικὰ
    πάω μὲ κεῖνον ποὺ νικᾷ».


    Κ.ΒΑΡΝΑΛΗΣ

  65. Shalai avatar
    Shalai 04/03/2010 08:24:29

    Αυτοί που εξισώνουν όλους τους δημόσιους υπάλληλους με την διαφθορά των πολιτικών, παρακαλούνται να πάρουν μια βαθειά ανάσα και να πάνε μια βόλτα να πάρουν και λίγο αέρα.

    Χάφτετε την προπαγάνδα που κάνουν τα βατράχια, πόσα χρόνια τώρα.
    Δε βλέπετε ότι το ΠΑΣΟΚ απαξιώνει όσο μπορεί περισσότερο κάθε φορά το Δημόσιο? Να το κάνει μια ξεφτίλα και μισή μέχρι να το κλείσει τελείως και να δώσει όοοολες τις υπηρεσίες στους κολλητούς του?

    Πόσοι είναι αυτοί που ζουν με 3 και 60 και δεν έχουν ούτε χωράφια, ούτε κληρονομιές, ούτε άλλο μισθό? Πόσοι είναι αυτοί που ζουν με τον μισθό του 1000άρικου ξέρετε?


    Αυτό που κάνουν τώρα στο Δημόσιο δεν συμφέρει με τίποτα τους ιδιωτικούς. Μπορεί να χαίρονται τώρα και να το φχαριστιώνται αλλά αύριο θα τους πάρει και εκείνους η μπάλα, πρώτον γιατί θα βρουν να τα κάνουν και τα εκεί αφεντικά και δεύτερον γιατί θα στενέψει ο χώρος τους επικίνδυνα πολύ.

    Υπάρχει ένα γενικό μπάχαλο και αντανακλά και στη σκέψη μας. Ας μην το αφήνουμε να μας κυριεύει.
    Άλλο η δικαιοσύνη, άλλο η μαζική σφαγή.

    Α ρε, ΠΑΣΟΚ πότε θα σε πάρει ο διάολος... Πότε...

  66. πατριωτης avatar
    πατριωτης 04/03/2010 08:34:12

    Αυριο λενε οτι θα βγουν οι πρωτες δημοσκοπησεις.......περιμενετε να δειτε που οι δημοσκοποι θα βγαλουν οτι ποσο αποδεκτα ειναι τα μετρα......

  67. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 04/03/2010 08:34:22

    Γιωργάκης σας την έφερε κανονικά όσους τον στηρίξατε... με λίγα λόγια σας έπιασε κότσους.

    http://www.youtube.com/watch?v=oLrQatlXKJg

  68. straydog avatar
    straydog 04/03/2010 08:54:39

    Η 3η Μαρτιου ειναι ΓΙΟΡΤΗ!Επιτελους μπηκε η ταφοπλακα της Μεταπολιτευσης!
    Κοιταξτε ποιοι κλαίνε,οσοι εχουν σχεση με το Δημοσιο,φοβουνται μηπως
    τα μαμοθρεφτα τους στερηθουν τα καινουργια 3G κινητα μετα την περικοπη
    ενος μισθου...κοιταξτε ποιοι τους υπερασπιζονται,τα ψευτοπροοδευτικα
    κομματα της ελληνικης ψευτοαριστερας.Αληθεια,σας αρεσει ο μεσος Νεοελληνας
    οπως τον διαμορφωσε η Μεταπολιτευση;Ενα συνεχως διαμαρτυρομενο ατομο
    με απολυτα παιδικομορφη συμπεριφορα,ανικανο για οποιαδηποτε στερηση
    για χαρη της κοινωνιας η του εθνους.

    • Shalai avatar
      Shalai @ straydog 04/03/2010 09:59:02

      Aααα ώστε εσύ ήσουνα αυτός που έπιασε τον Γιωργάκη και του πε τα κάλαντα προχτές?

      Άνθρωπε του μόχθου... Πόσο συγκινούμαι που σε γνωρίζω!
      Να σου σφίξω το χέρι που του πες να θυσιαστούν οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι για να ζήσει ο Τρεπεκλής και η Λατσηβαρδινογιαννοκοπελουζοπαρέα του!

      Εκτός των άλλων, επιβεβαιώνεις και τους εσωτεριστές περί της μετεμψύχωσης θεωρίας.
      Ο Αϊνστάιν ΖΕΙ!
      Λευτεριά στα μπατζάκια μας!
      Όλε!

  69. Νίκος avatar
    Νίκος 04/03/2010 09:36:19

    "Τι φωνάζεις ρε Κασσάνδρα? Βαρβαρότητα δεν έχεις επιλέξει και συ?"

    @tiramola, Ποιεις την αναγκην φιλοτιμον και σε λυπαμαι, κυριολεκτικα.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Νίκος 04/03/2010 09:53:46

      Σε ευχαριστώ φίλε μου , νάσαι καλά.
      Έχεις και εσύ την συμπαράστασή μου τώρα που ήρθε η ώρα να κεράσουμε το φαγοπότι που έριξαν οι εκλεκτοί σου και την έκαναν κοπάνα την ώρα του λογαριασμού.
      Όσο και να σφουγγαρίσετε όμως οι λίγδες μένουν...

    • Shalai avatar
      Shalai @ Νίκος 04/03/2010 10:07:26

      Δεν έκανε ο Καραμανλής εκλογές, ήταν ανεύθυνος και άνθρωπος της εξουσίας.
      Κάνει ο Καραμανλής εκλογές, είναι δειλός και φυγομαχεί.

      Κουίζ φορ ντάμις:
      Ποιος έλεγε θα κάνει μόνο πάγωμα μισθών?
      Ποιος έλεγε ΟΧΙ στο πάγωμα μισθών γιατί θα νεκρωθεί η αγορά και τελικά κάνει πάγωμα μόνο και μόνο για να ρίξει λίγες βδομάδες αργότερα τσεκούρι?

      Ποιος έλεγε ΟΧΙ στην αύξηση του ΦΠΑ γιατί θα νεκρωθεί η αγορά και προχώρησε σε αύξηση?

      Ποιος είπε "ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!"?

      Ποιος δηλώνει σοσιαλιστής, ευνοεί τους έχοντες εις βάρος της κοινωνίας και ΔΕΝ ντρέπεται?

  70. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 04/03/2010 09:38:41

    Περιμένω τον Παπακωνσταντίνου και το ΠΑΣΟΚ να δώσουν απαντήσεις για το πως και γιατί στάλθηκε στις Βρυξέλλες έλλειμμα 12,7%.
    Η θέση της ΝΔ για όσους δεν την ξέρουν:

    http://www.e-typos.com/content.aspx?cid=2324&catid=7

    Δεν απαλλάσσω καθόλου την ΝΔ από τις ευθύνες της αλλά δεν έχω δει και εξηγήσεις από το ΠΑΣΟΚ για το αν το σοκ που προκλήθηκε στην ΕΕ και στις αγορές θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί.

  71. popolaros avatar
    popolaros 04/03/2010 10:07:04

    Τα λέγαμε μήνες πριν.
    Ο Soros και η παρέα πίσω από την επίθεση.
    Κτυπάνε την Ελλάδα με τελικό στόχο το ευρώ και την ευρωζώνη.
    Παράνομες εγκληματικές ενέργειες, οι επιθέσεις.
    Ποιός να τους κυνηγήσει όμως ; Οι υποτακτικοί!

    http://www.youtube.com/watch?v=8XRFII9AiQc
    Από RussiaToday φυσικά, τέτοια ρεπορτάζ δεν βγαίνουν στα αγγλο-αμερικανικά ΜΜΕ.Ούτε βέβαια και στα ελληνικά...

    Ποιός ο ρόλος του γιωργάκη;
    Συνεργάτης και δούρειος ίππος των 'αγορών' από την εσπερία μήπως ;
    Εγώ περιμένω με αγωνία τα εθνικά θέματα που έρχονται.

    • κοψοχέρης avatar
      κοψοχέρης @ popolaros 04/03/2010 11:24:47

      Τώρα τους φταίνε οι κερδοσκόποι και όχι το ότι δεν σκέπτονται πριν να βγούν στις τηλεοράσεις.
      Τώρα τους φταίνε οι αμερικάνοι κερδοσκόποι, τούς φταίνε η γερμανοί που δεν μας δανείζουν τους φταίει η Ν.Δ. (εννοείται!) τους φταίνει οι πάντες που πήραμας την κάτω βόλτα.
      Παλιά μου τέχνη κόσκινο ο Σόρος και οι άλλοι κερδοσκόποι να εκμεταλλεύονται τις ανώμαλες καταστάσεις. Το θέμα δεν είναι γιατί τα κάνουν αυτά οι κερδοσκόποι, αυτή είναι η δουλειά τους.
      Το θέμα είναι γιατί τους δώσαμε ΕΜΕΙΣ τη δυνατότητα να το κάνουν;
      Όπως είπε και ο Διευθυντής των F.T., οι κερδοσκόποι είναι σαν τους καρχαρίες, πάνε εκεί που μυρίζουν αίμα.
      Ποιός άνοιξε την πληγή και άρχισε να μυρίζει το αίμα;
      Ποιός άλλος παρά ο εθνικός μας Αϊνστάϊν που είπε το Νοέμβριο ότι η Ελλάδα πάει για πτώχευση.
      ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙ Ο ΣΟΡΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΡΧΑΡΙΕΣ ΝΑ ΠΑΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΧΑΜΕΝΗ;
      Όπως πολύ σωστά είπε και ένας διαχειριστής της Goldman Sachs "δεν είναι παράνομο να @α@άς το @α@άκα" (έτσι ακριβώς το είπε, υπάρχει σε βίντεο).
      Η ξεφτίλα, της ξεφτίλας, ώ ξεφτίλα!

  72. fit for fun avatar
    fit for fun 04/03/2010 11:16:34

    Έχω πέσει σε Δ.Υ. που παραλίγο να μου βγάλουν καρκίνο, αλλά έχω δει και περιπτώσεις που δεν σηκώνουν για ώρες κεφάλι στη δουλειά τους. Σε κατάστημα ΤΕΒΕ, που δουλεύει γνωστός μου, ασθενοφόρα έχουν πάρει δύο φορές διευθυντή και προϊστάμενο ΜΕ ΕΜΦΡΑΓΜΑΤΑ, από την πίεση των ασφαλισμένων να εξυπηρετηθούν (όχι πως είχαν άδικο οι ασφαλισμένοι). Δεν είναι όλοι ίδιοι.

    Έλεος,όμως, ρε συ Ιθαγενή, πότε θα βγείτε στο δρόμο; Ποιος θα σηκώσει το βάρος της διαμαρτυρίας αν όχι οι Δ.Υ.; Ένας στους 10 να κάνει πορεία, θα μαζευτείτε 100 χιλιάδες. Στον ιδιωτικό τομέα, όπως ξέρεις, απογορεύεται ουσιαστικά η απεργία.

  73. Aggelos avatar
    Aggelos 04/03/2010 11:22:50

    "ΑΓΓΕΛΕ τι εννοείς με το ζόρι,αν σκάσει η βόμβα να είσαι σίγουρος ότι πρώτος θα σκοτωθείς εσύ"

    ο λαος και η χωρα θα πληγωθει ,αλλα μπορει το πασοκ να εχει μοιραια τραυματα..

    ο Καραμανλης αναγκασε ουσιαστικα τον Γαπ να παρει μετρα που ειναι αντιθετα ακτιβως με αυτα που ελεγε προεκλογικα..

    Ο Γαπ τρεχει με τη βομβα να κανει τικ τακ στα χερια...
    ο Σαμαρας πρεπει να κρατησει τη σωστη αποσταση για να μην φαει το ωστικο κυμα..

  74. Aggelos avatar
    Aggelos 04/03/2010 11:24:13

    η σφαιρα του χρεους που εριξε στο μελλον ο Ανδρεας ,λεγοντας οτι εκεινος δεν θα ζει τοτε..
    θα χτυπησει τον Γιο του...

  75. Νταβέλης avatar
    Νταβέλης 04/03/2010 11:37:31

    Η λύση είναι μία- Π. Π. Π. - Παραίτηση Παπανδρέου Πάραυτα
    Προτιμώ χίλιες φορές τη χρεοκοπία και τα σκληρά μέτρα από
    ανώνυμους τεχνοκράτες παρά από χρεοκοπημένα κόμματα που
    ευαγγελίζονται το σοσιαλισμό, που έκλεψαν εκλογές με ψέμματα
    και που στην ουσία κυβερνούν με απόλυτο αυταρχισμό. Η μόνη ελπίδα
    είναι ο ξεσηκωμός. Ο Ππανδρέου στην ουσία το περιμένει, το θέλει,
    ξέρει ότι έρχεται. Παρακαλάει να τον ρίξουν.

  76. Determinism Is Dead avatar
    Determinism Is Dead 04/03/2010 15:03:03

    Φάκτορα, λύσε μου αυτήν την απορία αν μπορείς.

    Αν είναι αλήθεια ότι υπάρχει αντιστρόφως ανάλογη σχέση ανάμεσα στην ευημερία ενός λαού και στον ρυθμό νέων γεννήσεων, τα παραδείγματα είναι μυριάδες π.χ. Πακιστάν, Δυτική Θράκη, ακόμα και στην γειτονική μας Αλβανία που απ’ ό,τι διαβάζω μειωθήκαν δραματικά οι γεννήσεις το 2009, μήπως, τα πράγματι επώδυνα μέτρα της κυβέρνησης, που όπως παραδέχονται όλοι οι καλοί αναλυτές και σχολιογράφοι θα επηρεάσουν άμεσα το βιοτικό επίπεδο μας, λύσουν οριστικά και το δημογραφικό πρόβλημα της χώρας;

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

  77. ΗΛΙΘΙΟΣ avatar
    ΗΛΙΘΙΟΣ 05/03/2010 17:10:23

    Καληνύχτα δεξιοί και τα παράπονά σας στην Ρηγίλλης.. Ψάξτε να βρείτε τον Κωστάκη να σας δλωσει εξηγήσεις για τη διάλυση του κράτους και τους ρουσφετολογικούς μηχανισμούς του βαθέος πρώην Μαξίμου που διόρισε τους πάντες στο Κράτος τα τελευταία 5,5 χρόνια και έφατσε την χώρα σε αυτό το χάλι..

    Τώρα που και η Ντόρα θα δώσει την χαριστική βολή σε αυτό το συνοθύλευμα πολιτικάντηδων και απατεώνων που λέγεται Νέα Δημοκρατία, η Ελλάδα θα απαλλαγεί από τον μεγαλύτερο βραχνά της..

    Αλογοσκούφηδες, Καραμανλήδες, Μητσοτάκηδες, Σαμαράδες και λοιποί άσχετοι ψευτοσύγχρονοι πολιτικάντηδες της πλάκας μας έφθασαν σε αυτό το σημείο.. Έχετε γειά!!

    Παραιτηθείτε και διαλύστε αυτήν την επικίνδυνη παράταξη.. Θα είναι το μ΄νο καλό που πορείτε να κάνετε, γιατί κατά τα άλλα ρημάξατε την Ελλάδα..