#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/03/2011 10:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποφασίζουν και διατάσσουν να γίνουμε δότες



Εν δυνάμει δότες οργάνων θα είναι στο εξής όλοι, σύμφωνα με τα όσα προβλέπει το νέο προσχέδιο νόμου για τις μεταμοσχεύσεις που δόθηκε στη δημοσιότητα. Μόνο όσοι θα έχουν εκφράσει την αντίθεσή τους, όσο ζουν, με δήλωση στον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων, δεν θα είναι εν δυνάμει δότες. Αναλυτικά, το προσχέδιο νόμου αναφέρει ότι η αφαίρεση ενός ή περισσοτέρων οργάνων από ενήλικο, θανόν πρόσωπο, πραγματοποιείται εφόσον δεν είχε εκφράσει την αντίθεσή του (εικαζόμενη συναίνεση).Κάθε πολίτης που έχει ενηλικιωθεί, μπορεί να δηλώνει την αντίθεσή του στην αφαίρεση οργάνων του μετά θάνατον, σε ειδικό αρχείο που θα τηρείται στον ΕΟΜ. Η σχετική δήλωσή του θα πρέπει να φέρει βεβαιωμένο το γνήσιο της υπογραφής.



Σου λέει αφού όλοι οι Έλληνες μας δίνουν διαρκώς ένα συγκεκριμένο όργανο με τους δίδυμους αδένες του, αν δεν το κάνουμε έτσι  δεν βλέπουμε δότη ούτε με κιάλι. Μία απορία έχω: αν κάποιος αμφισβητήσει το γνήσιο της υπογραφής, ο Άγιος Πέτρος έχει μέιλ για να βεβαιωθούμε, ή είναι ψηφιακά αναλφάβητος;

Επίσης, από το προσχέδιο προσδιορίζονται με σαφήνεια οι περιπτώσεις στις οποίες θα πρέπει να γίνεται αφαίρεση οργάνων από ζωντανό δότη. Το ζήτημα αυτό, που αφορά κυρίως τους νεφρούς, μέρος του ήπατος και άλλα όργανα, επιτρέπει τη μεταμόσχευση από ζώντα δότη μόνο στον ή στη σύζυγό του, σε ασθενή με τον οποίο υπάρχει σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης, σε συγγενή μέχρι και 4ο βαθμό εξ αίματος και 2ο βαθμό εξ αγχιστείας και σε πρόσωπο που υπάρχει  άμεση προσωπική και συναισθηματική σχέση. Στην τελευταία περίπτωση θα πρέπει να δίνεται ειδική άδεια με δικαστική απόφαση αφού ελεγχθούν όλες οι προϋποθέσεις αφαίρεσης οργάνων από ζώντα δότη αλλά και η κατάσταση της ψυχικής του υγείας, της ουσιαστικής σχέσης και του συναισθηματικού δεσμού που έχει ο δότης με τον λήπτη.



Για τα ζευγάρια που δεν δίνουν ούτε το πυρετό τους «στο άλλο τους μισό», θα υπάρξει ειδική ρύθμιση;

Υπάρχει μέριμνα απαγόρευσης στον Υπουργό Οικονομικών να πουλάει τα νεφρά μας για να μειώσει το έλλειμμα; (ζήσε με το άλλο μη μας πει)

Σε ότι αφορά τις τράπεζες βλαστοκυττάρων (αιμοποιητικών κυττάρων) θα ιδρύονται στο εξής με απόφαση του υπουργού Υγείας και σύμφωνη γνώμη του ΕΟΜ και θα λειτουργούν αποκλειστικά μόνο σε νοσηλευτικά ιδρύματα, στον Δημόκριτο και στο Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών.



Πολύ της μόδας τα τελευταία χρόνια αυτό με τα βλαστοκύτταρα. Διάφορες εταιρείες θησαύρισαν από τη φύλαξη τους, στην πραγματικότητα είναι απίθανο να τα χρειαστεί το νεογνό αργότερα, λόγω της μικρής τους ποσότητας αλλά και πιθανής  ύπαρξης του ίδιου προβλήματος και στα βλαστοκύτταρα.

Στο προσχέδιο προβλέπονται ποινές για όσους με τη δική τους συναίνεση δίνουν όργανά τους προς μεταμόσχευση και πολύ αυστηρότερες ρυθμίσεις του προβλέπουν ακόμη και κάθειρξη δέκα ετών και πρόστιμο 290.000 ευρώ για οργανωμένες ομάδες που συμμετέχουν στη διακίνηση και εμπορία οργάνων.

Πως προσδιορίστηκε το ποσό; Έγινε έρευνα αγοράς; Τόσο κάνει το συκώτι, τόσο το επινεφρίδιο, τόσο το δάκτυλο;

Πάντως είναι σωστό να μη θάβουμε τα μοσχεύματα. Τώρα αν αυτός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος, έχουμε τις επιφυλάξεις μας…



Μ.Ο.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 31/03/2011 10:43:26

    Το μυαλο μου ειμαι σιγουρη οτι κανεις δεν θελει να το παρει για μεταμοσχευση.
    Λατρεμενοι νεοταξιτες , λατρεμενοι εκτελετσες του ελληνικου πληθυσμου,ειναι προσωπικη επιλογη του καθενος μας και δεν χρειαζεται νομος, για δωρεα οργανων, και αν το βλεπαμε χωρις καχυποψια μια καμπανια θα ηταν αρκετη, οχι ετσι .
    Χθες ειδα τον Αυγεροπουλο, καλε μου Οδυσσεα, και διαπιστωσα αυτο που περναει απο το μυαλο μας , οτι δηλαδη βρισκονται σε διατεταγμενη υπηρεσια εξοντωσης του πληθυσμου.Οπως ελεγε καποιος να χαθει μια γενια ,νεων διοτι δουλειες δεν υπαρχουν, αρα μη παραγωγικοι, αρα αχρηστοι για το κοινωνικο συνολο και το οικονομικο κυριως, τις αγορες.
    Θα σκεφτηκαν λοιπον θα πανε που θα πανε χαμενοι, ασε να τους παιρνουμε τα οργανα τουλαχιστον να σωθουν μερικοι δικοι μας, δωρεαν, παντα ,
    να γινουμε μια μικρη Ινδια, Ρουμανια , ασε την Σερβια.
    Ακομα δεν εχει ολοκληρωθει το αναλγητο πληρως προσωπο τους, αριθμοι ειμαστε γιαυτους.
    αρα εχω ελπιδα να γλυτωσω το μυαλο μου που λειτουργει εστω και αριστεροστροφα ενιοτε , γιατι ολα τα αλλα ειναι για πεταγμα.
    Αλλα αυτο θα το χρησιμοποιω οσο μπορω περισσοτερο και καλυτερα , για να εθει η ωρα της Νεμεσις , και της Δικαιοσυνης, ελπιζω και οι συνελληνες .

    • Λίζα Αλεξίου avatar
      Λίζα Αλεξίου @ kiki 31/03/2011 11:00:34

      kiki,
      Τυχερή είσαι που λειτουργεί το μυαλό σου, σκέψου οτι σε κάποιους άλλους έχει κάψει φλάτζα. Όσο αφορά τα μοσχεύματα, θέλει πολλή συζήτηση γιατί το χρήμα δεν έχει ούτε ηθική ούτε συνείδηση.

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ Λίζα Αλεξίου 31/03/2011 12:12:14

        Κυρία Αλεξίου και εμείς με την καμμένη φλάντζα το παλεύουμε. Έχετε δίκιο όμως είναι σοβαρό το θέμα και δεν σηκώνει μονοδιάστατες τοποθετήσεις

      • ELLINFREE avatar
        ELLINFREE @ Λίζα Αλεξίου 31/03/2011 14:57:09

        ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΡΤΑ ΠΟΛΙΤΗ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΔΟΣΙΜΟ ΟΡΓΑΝΩΝ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑ ΑΝΕΝΟΧΛΗΤΑ!!!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ kiki 31/03/2011 12:09:42

      Μην το λες και πολλές θα ήθελαν το μυαλό σου Κική. Κράτα μου κανά δόντι από τα σκυλιά σου. Κοπτήρα κατά προτίμηση....

      • kiki avatar
        kiki @ Μικρός Οδυσσέας 31/03/2011 13:21:25

        @ Οδυσσεα,
        κληρονομησα μεσα σε διαφορα απιθανα πραγματα και μια μασελα παο ελεφαντοδοντο σε παρακαλω, που ειχε φτιαξει ο παππους μου για καποιον πασα , και φαινεται με την εκκενωση για κρουαζιερα την πηρε μαζι του ποιος ξερει τι να την κανει.
        Αν χρειαστεις πουλακι μου δοντια να στην στειλω.
        Τα δοντακια της Μπουμπους μου , δεν αφαιρουνται διοτι εχει το φωτεινο χαμογελο Παπαψωνιου, και δεν μου παει να την αφησω χωρις δοντακια, και χασει την γοητεια της.Τζα

        • Μικρός Οδυσσέας avatar
          Μικρός Οδυσσέας @ kiki 31/03/2011 13:52:43

          Από ελεφαντόδοντο; Ε'ισαι τρελή; θα με κυνηγάνε με τις πένσες... Τα φιλιά μου στη Μπουμπού...μη μου κρατήσει κακία πες της...

    • xenios avatar
      xenios @ kiki 01/04/2011 22:00:12

      Δείτε το και λίγο διαφορετικά βρε παιδιά.

      Είναι μια εξαιρετική επιχειρηματική ιδέα!

      Στην Μάυρη αγορά ενα νεφρό πόσο κάνει; Κοντά στα 30.000 ευρώ!

      Αν πολλαπλασιάσουμε με τα 10.000.000 που είμαστε, βγαίνει ένα πόσο 300 δις.... Σχεδόν αποπληρώνουμε το Δημόσιο Χρέος!

      Είστε αχάριστοι τελικά...

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 31/03/2011 10:51:58

    οι αλήτες, εκτός του ότι είναι αλήτες, είναι και βλάκες. Αυτό που θα έκανα οικειοθελώς, τώρα, ακριβώς επειδή το επιβάλουν δεν θα το κάνω.

    Ίδια Γερμανική φασιστική κεντικοσχεδιαστική μακάκυνση εγκεφάλου.

    Τα ίδια και με τις λάμπες υδραργύρου. Τις αγοραζα οικειοθελώς, νομίζοντας ότι κάνω οικονομία, τώρα τις πέταξα ΟΛΕΣ στα σκουπίδια, για να μολύνω, και έφτιαξα αποθήκη από συμβατικούς λαμπτηρες πυρρακτώσεως (ΟΧΙ της Οσραμ που είναι Ζήμενς)

    Νομίζω ότι οριμάζουν οι συνθήκες για αντιευρωπαϊκό κίνημα, και ας βγούνε όλοι οι λογικοί να μου πούνε ότι έχω λάθος. (Ή ας βγούν οι αντιαμερικανοί να μου πούνε ότι όλος ο ευρωφασισμός είναι αμερικανιές)

    • juliet avatar
      juliet @ archaeopteryx 31/03/2011 11:04:12

      σωστός....εγώ αγοράζω μόνο ιρλανδικά προΐόντα είναι στη ίδια μοίρα μ΄εμάς,και πιο αγωνιστές και πατριώτες .

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ archaeopteryx 31/03/2011 11:05:54

      Έτσι ακριβώς.

      Αν οι μεταμοσχεύσεις είχαν γίνει ευρέως αποδεκτές ως πρακτική και εξέλιξη της ιατρικής, και συνέρρεαν με ενθουσιασμό και αλτρουϊσμό καθημερινά εκατομμύρια μελλοντικοί δότες, δεν θα υπήρχε το έλλειμμα μοσχευμάτων.

      Ακριβώς επειδή δεν έχουν γίνει ευρέως αποδεκτές για χίλιους δυο λόγους, και αντιπροσωπεύουν λύση ανάγκης, καταφεύγουν σε βίαιη λύση.

      Δεν έχουν διαφορά από αυτούς στο Κόσοβο που έπαιρναν μαζικά τα όργανα από Σέρβους.

      Μόνο που αυτοί ήταν παράνομοι.

      Ε, τούτοι εδώ θέλουν να το κάνουν ΝΟΜΙΜΑ!

      Στην πτωχευμένη χώρα, με το υψηλότερο ποσοστό θανάτων νέων σε τροχαία, ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΡΟΦΑΝΗΣ Η ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑ.

      Και νεανικό και επί τόπου [του ατυχήματος] και ανέξοδα [που να τρέχεις στην Ινδία και στη Βραζιλία στις φαβέλες, έτσι ρε !!!]

    • Misha avatar
      Misha @ archaeopteryx 31/03/2011 11:18:52

      Αρχαίε, μακάρι να ήσουν η περσόνα που νόμισαν οι ΔΟΛιοι...Ευγε!

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Misha 31/03/2011 13:39:22

        χαχαχα... δεν επιβεβαιώνω... δεν διαψεύδω

  3. EtsiMareSei avatar
    EtsiMareSei 31/03/2011 10:53:27

    Εν δυνάμει δότης,όπως λέμε..ενδυνάμει τρομοκράτης?!
    Τι απέγινε η προσπάθεια για ευαισθητοποίηση της κοινής γνώμης, το πνεύμα εθελοντισμού όπου ο κάθε ενεργός πολίτης πρέπει να είναι ελεύθερος να αποφασίσει για τον ίδιο ή έστω να δίνει ρητή συγκατάθεση για συγγενείς ά βαθμού για το αν θέλει να γίνει δότης (όχι για το αν δεν θέλει).
    Αλλά αυτό θέλει παιδεία και που να την βρούμε σήμερα..χρεωκοπήσαμε και σε αυτό.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ EtsiMareSei 31/03/2011 11:12:55

      Το πνεύμα "υποχρεωτικού εθελοντισμού" εμένα μου δημιουργεί αλεργία. Να πάνε να πνιγούνε τα ζόμπυς, σε βαθιά τρύπα να μην βρωμάνε στην αποσύνθεση.

      Για πια παιδεία μιλάς; Βου και α βά; Και αυτή τελείωσε!

      • EtsiMareSei avatar
        EtsiMareSei @ archaeopteryx 31/03/2011 11:46:47

        Δεν θέλουν ούτε υπεύθυνους πολίτες με παιδεία ούτε να αποφασίζουν μόνοι τους με γνώμονα την αγάπη για τον συνάνθρωπό τους.
        Αρνούνται κάθε παρέμβαση του κόσμου στις αποφάσεις και υποκαθιστούν την ελεύθερη βούληση του με την "αλάνθαστη" κρατική παρεμβατικότητα. (το βλέπουμε και σε άλλους τομείς αυτό).
        Νομότυπα πάνε να στήσουν χειρουργεία αλά κόσοβο στους γριεκενλάνδους..(άραγε ποιοί το στήρίξανε και εκεί το πείραμα?)

  4. loretta avatar
    loretta 31/03/2011 10:58:51

    και μετα μιλαμε για το δικαιωμα αυτοδιαθεσης...εχουν γινει εμμετικοι ...και ποιος τους εδωσε το δικαιωμα να αποφασιζουν για το σωμα του καθενα και να το θεωρουν δεδομενο?? απολυτος φασισμος...

    θα φερουν τα αντιθετα αποτελεσματα.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ loretta 31/03/2011 12:28:10

      loretta και αυτή η "νομοθεσία" όπως και ο codex allimentarious (που κυρήσσει παράνομες φυσικές θρεπτικές ουσίες στις τροφές) όπως και τα άλλα που λέγαμε πριν μήνες για ένα πρόγραμμα του ΟΗΕ περί ορισμού του τι εστί "γονιός" (δήθεν για το καλό των παιδιών) και όλα όσα γίνονται -στην Αμερική κυρίως- με τις big pharma που πατεντάρουν ανθρώπινα γονίδια (!!!) επιτίθενται Α-Μ-Ε-Σ-Α σε ΦΥΣΙΚΑ δικαιώματα αυτο-ορισμού/αυτοδιάθεσης του ανθρώπου ως σωματική και ψυχοσυναισθηματική οντότητα.

      Κανένας οργανισμός και καμμιά επιτροπή και καμμιά κυβέρνηση δεν έχουν δικαίωμα πάνω στο σώμα του ανθρώπου-πολίτη ούτε κανένα δικαίωμα επάνω στο πως επιλέγει να θρέψει τον εαυτό του.

      Δεν έχουν απολύτως ΚΑΝΕΝΑ στήριγμα παρά μόνο την δικτατορική ισχύ της εξουσίας των κυβερνήσεων που τα υπογράφουν εξυπηρετώντας φυσικά τα συμφέροντα των πολυεθνικών αφεντικών τους.

      Κανένας άνθρωπος στα συγκαλά του δεν θα τολμούσε ποτέ να συλλάβει τέτοιες αποτρόπαιες ιδέες, πόσο μάλλον να τις περάσει σαν "νομοθεσίες" στις κοινωνίες των ανθρώπων, αν δεν οδηγούνταν/απειλούνταν από τα συμφέροντα των ολιγαρχών βρυκολάκων του πλανήτη.

      Υπάρχουν διαχωριστικές "γραμμές στην άμμο" όταν μιλάμε από την μια για την σκλαβιά του χρέους (που ορίζει τις τύχες της κοινωνίας) κι από την άλλη το δικαίωμα του ανθρώπινου γένους να τρέφει και να ορίζει ψυχοσωματικά τον εαυτό του και την οικογένειά του.

      Όλα τα παρανοϊκά που σκαρφίζονται οι υπηρέτες του Μαμμωνά για να καταστρέψουν τον άνθρωπο θα ξυπνήσουν ακόμα περισσότερο το ανθρώπινο γένος για να αντιληφθεί ότι η παγκόσμια ολιγαρχία κυνηγάει τον Άνθρωπο για να τον θανατώσει πολιτικά, κοινωνικά ΚΑΙ σωματικά.

  5. Xartografos avatar
    Xartografos 31/03/2011 11:03:02

    Δώσαμε, δώσαμε!

  6. Rote Phane avatar
    Rote Phane 31/03/2011 11:06:09

    Οταν κινδυνευουν χιλιαδες ζωες νεων ανθρωπων αλλα και ηλικιωμενων (πατεραδων, αδελφων κλπ.) και στην Ελλαδα κανενας δεν ευαισθητοποιειται να προσφερει καποιο οργανο οικιοθελως και ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ, καλως γινεται αυτος ο νομος.
    Ο φιλοτομαρισμος των Ελληνων ξεπερναει και τα ορια Ζωης και προτιμουν να σαπισουν στο χωμα τα ζωτικα τους οργανα παρα να σωθει μια ζωη η εστω να μπορεσει ενας ανθρωπος να βοηθηθει.
    Στα νεκροταφεια που τριβετε τα μερμαρα δεν υπαρχει μεσα στον ταφο κανενα οργανο. Μονο κοκκαλα.
    Οταν ομως η μοιρα θα σας κτυπησει την πορτα τοτε ελληναραδες μου θα τρεχετε και δεν θα φτανετε. Εκτος απο τις κατοσταρες χιλιαδες Ευρω που θα σκασετε, αν ειστε τυχεροι και βρειτε οργανο η δοτη στην Ελλαδα , εαν δεν σας κατσει τοτε θα τρεχετε και στα εξωτερικα και τοτε θα διαπιστωσετε οτι ο ελληνικος φασισμος ξεπερναει κατα πολυ καποιους αλλους που σου δινουν το δωρο της ζωης χωρις να σου παρουν ουτε ενα Ευρω.
    Πιετε τους φραπεδες σας και παρακαλατε να σας φυλαξει η μοιρα.
    Λιγη ανθρωπια δεν βλαπτει.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Rote Phane 31/03/2011 12:16:14

      Υποχρεωτική ευαισθητοποίηση; Μολών Λαβέ!

    • Αστος avatar
      Αστος @ Rote Phane 31/03/2011 12:23:15

      Ειτε σας αρεσει ειτε οχι δηλαδη θα γινετε "πολιτισμενοι".......

      Ο σκοπος δεν αγιαζει τα μεσα Rote Phane ουτε καν σε αυτην την περιπτωση.
      Αν θελει, αν πραγματικα θελει ο αλλος να γινει δωρητης οργανων,αιματος, μυελου των οστων κ.ο.κ ας γινει, εν γνωση του ομως οχι εν αγνοια.

    • loretta avatar
      loretta @ Rote Phane 31/03/2011 12:54:28

      Εσυ δεν εχεις καταλαβει τιποτα ακομα!! οι αντιδρασεις ολες βασιζονται στην καταργηση της αρχης της αυτοδιαθεσης!!ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ απο ποτε ανηκουμε ως οντοτητες στο κρατος η σε καποιον φορεα??? δηλ να τρελλαθουμε τελειως??

      Δες λοιπον την ευρύτερή εικονα..και μετα...ξαναπες μας φιλοτομαριστες!!

    • Νίκος avatar
      Νίκος @ Rote Phane 31/03/2011 12:54:57

      Η ανθρωπιά έχει νόημα όταν είναι ΕΘΕΛΟΥΣΙΑ, κάτι που το ξεχνάτε. Δεν μπορείς να επιβάλεις την ανθρωπιά, ούτε την δημοκρατία, ούτε την καλοσύνη ούτε, ούτε...Vestehen?

    • Περίεργος avatar
      Περίεργος @ Rote Phane 31/03/2011 14:32:22

      Λίγη ανθρωπιά δεν βλάπτει - το αντίθετο !!!

      Δεν θέλω λοιπόν να με πεθάνουν μετά από κάποιο ατύχημα, για να με κάνουν ανταλλακτικά για κάποιον που έχει λευτά.
      Στην Ελλάδα της μίζας και της λοβιτούρας αυτό είναι παραπάνω από πιθανό.
      Στην Ελλάδα όπου κάποιοι γιατροί συνταγογραφούν φάρμακα για να εισπράττουν ποσοστό, γιατί να μή με πεθάνουν για να πουλήσουν τα ανταλλακτικά ??

      Ανθρωπιά ?? "Ποιός Θαναάση;;;"

  7. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 31/03/2011 11:08:03

    Το επικίνδυνο του νόμου; Και ποιός μου λέει ότι δε θα δημιουργηθούν εγκληματικές οργανώσεις εμπόρων οργάνων; Είναι πολύ δύσκολο δηλαδή, μέσω ιδιωτικών ασφαλιστικών ταμείων να βρεθούν τα στοιχεία της κατάστασης υγείας κάποιου ανθρώπου, και μετά να γίνει στόχος για να του πάρουν όργανα; Δύσκολο είναι να εμπλακούν σε ένα τέτοιο κύκλωμα γιατροί, δικαστικοί κι όποιος άλλος χρειάζεται για να λειτουργήσει η φάμπρικα;

  8. Ερμηνεια! avatar
    Ερμηνεια! 31/03/2011 11:15:33

    Ιδου ωραιο πεδιο δρασεως! λαμπρον! ενα κινημα κανενας ελληνας να μη δεχθει την
    εν δυναμει δωρεα των οργανων του αλλα εγγραφως να δηλωσει οτι δεν ειναι δωρητης!
    Ακομα και να μου περνουσε η ιδεα της δωρεας, σημερα θα ημουν απολυτως εναντιον και μονο απο το " εν δυναμει"!
    προσοχη να μη πηγαινει ασυνοδευτο παιδι σε νοσοκομειο ειδικα απο ατυχηματα τροχαια χωρις την σαφη επισημανση οτι δεν ειναι δωρητης. γιατι ....εν δυναμει θα θεωρηθει!

  9. Misha avatar
    Misha 31/03/2011 11:16:39

    210 6471000 το τηλέφωνο του Εθνικού Οργανισμού Μεταμοσχεύσεων

    h--p://www.eom.gr/contact.asp

    Ρίχτε κανα μπινελίκι στους χουνταίους που θέλουν να κάνουν εμάς και τα παιδιά μας ανταλλακτικά για τους ίδιους και τους πελάτες τους.

    Ξέρετε τι ωραία που κολλάει αυτό το σκηνικό με την ρουφιανοκαρτα πολίτη;
    Λοιπόν, στο τσιπάκι της θα είναι αποθηκευμένος ΟΛΟΣ ο ιατρικός μας φάκελος, ασφαλώς και το γονιδίωμα μας και τα δεδομένα ιστοσυμβατότητα μας .

    Αν τυχόν πάθουμε κάνα ατυχημα , κι έχουμε προφίλ που ταιριάζει με κάποιον μεγαλοσχήμονα που χρειάζεται μεταμόσχευση , τοτε το πιο πιθανόν είναι πως θα πάμε άκλαυτοι , θα πέσουμε σε κώμα που θα ονομαστεί με την παράδοξη και απροσδιοριστη ονομασία «εγκεφαλικός θάνατος», και θα μάς σφάξουν στο γόνατο-«συκωταριές, νεφραμιές, σπληνάντερα έχω λέγετε»-, για να βρεί την υγειά του ο κόρακας που περιμένει πότε θα ψοφήσουμε για να μάς κατασπαράξει.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Misha 31/03/2011 11:21:43

      ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΝ, από τα ατυχήματα στις ηλικίες 18-25 !!!

      ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΕΣ ΑΥΤΟ!!!

      ΜΗ ΠΑΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΧΑΜΕΝΟ ΡΕ ΑΛΗΤΕΣ ΑΝΑΚΥΚΛΩΤΕΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ!!!

      • Misha avatar
        Misha @ αλλενάκι 31/03/2011 11:32:50

        Αλλενάκι,

        Δες κι αυτό :
        h--p://theweek.com/article/index/98972/rabbis-and-organ-trafficking

        Ο ΓΑΠ λειτουργεί ΜΕ ΣΧΕΔΙΟ και συγκεκριμένες στοχεύσεις εξυπηρέτησης των πατρόνων του.

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 31/03/2011 11:23:02

    Παίρνουν και το δέρμα παίρνουν και ωμοπλατες παίρνουν και το πρόσωπο.

    Για εγκαύματα αλλά και για τις χιλιάδες πλαστικές των κομπλεξικών.

    Δεν αφήνουν τίποτα.

    Υπόλειμμα παραδίδουν αν τους αφήσεις!!!

  11. Ratca avatar
    Ratca 31/03/2011 11:25:13

    Ρε πάνε καλά;

  12. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 31/03/2011 11:28:39

    Είναι σίγουρο ότι πρόκειται για νομοσχέδιο που αφορά μεταμοσχεύσεις και όχι απαλλοτριώσεις;

    • factorx avatar
      factorx @ Balafara Hunter 31/03/2011 11:35:48

      !!!! καλό

  13. zio avatar
    zio 31/03/2011 11:34:06

    και αν αρνηθείς, βάζω στοίχημα ότι με τροπολογία θα αποκλείεσαι στο μέλλον από αντίστοιχη λίστα. Δημοκρατικά πάντα.

    Έχει απορία ακόμα κανένας ότι είμαστε τα πειραματόζωα της νέας τάξης, της παγκόσμιας διακυβέρνησης my ass?

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ zio 31/03/2011 11:52:08

      Εντελώς, είναι ανταποδοτικο το σύστημα.

  14. Rote Phane avatar
    Rote Phane 31/03/2011 11:41:45

    Factorx: βιάζεσαι και κάνεις λάθη

  15. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 31/03/2011 11:51:15

    Τώρα το είδα.

    "Πάντως είναι σωστό να μη θάβουμε τα μοσχεύματα. "

    Δεν είναι μοσχεύματα ο Άνθρωπος M.O. Είναι Μοναδιαίος και Όλον.

    Η σήλυση νεκρού ειναι Ελληνικη Έννοια Μικρέ.

    Άλλο το ότι οι μεταμοσχεύσεις έγιναν αναγκαιο κακό και στο πλαίσιο της ιατρικής διαστροφής για θεούς -ερζάτς, διότι οι κυβερνήσεις δεν εγκρίνουν κονδύλια στην ιατρική έρευνα για ανάπτυξη συμβατών μελών και οργάνων.

    Εδώ δεν μιλάμε απλώς για Φρανκενστάιν, που είναι ήδη πραγματικότητα με μεταμοσχεύσεις εγκεφάλων.

    Μιλάμε για Μεφιστοφελήδες... για μαύρες ψυχές πράσινες από το κακό τους.

    • Misha avatar
      Misha @ αλλενάκι 31/03/2011 12:07:16

      Αλλενάκι, η μηχανιστική μεταμοντέρνα ιατρική οδηγεί βουρ σε καννιβαλισμό.

      Όπως πάμε στη Βαρβάκειο και λιγουρεύομαστε τα σφαγμένα χοιρίδια , φαντασιώνοντας τα να στριφογυρίζουν στη σούβλα, έτσι κι εδώ,σε λίγο οι άρρωστοι και οι συγγενείς τους θα βλέπουν τα νέα παιδιά πανω σε μηχανές και θα τα φαντασιώνονται τρακαρισμένα, μες στα αίματα , για να βρεθούν όργανα που θα σώσουν τους ίδιους ή τους αγαπημένους τους.

      Καμμία διαφορά από τους Μάγιας και τις ανθρωποθυσίες τους, «για το καλό της κοινότητας» ή τους Aσμάτ της Παπούα που έβγαιναν σε κυνηγι ανθρώπων, προκειμένου να αποκτήσουν ένα όνομα, αυτό του ανθρώπου που θα σκότωναν και θα έτρωγαν.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ αλλενάκι 31/03/2011 12:08:00

      Αν χρησιμοποιείς το Μικρέ μειωτικά, σε διαβεβαιώ ότι δεν πετυχαίνεις το στόχο σου. Στο δια ταύτα:
      Αν είχες κάποιο πρόβλημα και χρειαζόσουν μόσχευμα, θα είχες την ίδια άποψη;
      Ανάποδα: αν την έχω κάνει για τα πράσινα χλοερά λιβάδια, γιατί να με πειράξει αν πάρουν και κάτι; Ίσα-ίσα αν ζήσει κάποιος με το δικό μου μόσχευμα θα ήταν κάτι πραγματικά όμορφο.
      Και κοίταξε κάτι: αν καβαλάς μηχανή όπως η αφεντιά μου είσαι ομάδα υψηλού κινδύνου. Κάτι σαν δυνητικό ανταλλακτικό...
      Αλλά επειδή είναι ευαίσθητα θέματα, τα οποία άπτονται της φιλοσοφίας του καθενός πρέπει να μείνουν σε εθελοντική βάση.

      • Misha avatar
        Misha @ Μικρός Οδυσσέας 31/03/2011 12:16:25

        Οδυσσεύ, εμ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ , όταν σου παίρνουν τα όργανα!
        Την κάνεις επειδή σου παίρνουν τα όργανα!
        Υπάρχουν ουκ ολιγες περιπτώσεις που τη σκαπουλαραν από τους κορακες-μεταμοσχευτές κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή και ζούν μέχρι σήμερα.

        • Μικρός Οδυσσέας avatar
          Μικρός Οδυσσέας @ Misha 31/03/2011 13:36:50

          Δεν το γνωρίζω και πράγματι είναι το σοβαρότερο ίσως σημείο :πότε δεν έχεις επιστροφή. Επειδή μικρός είμαι (σε σχέση με τον Ροδινό) γιατρός δεν είμαι ας μας διαφψτίσουν οι αρμόδιοι...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Μικρός Οδυσσέας 31/03/2011 12:20:33

        Ηλικιακά.
        Θα είχα την ίδια άποψη.
        Να ζήσει, με την ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ δήλωση ότι γίνεσαι, γίνομαι δότις.

        Αν καβαλάς μηχανή θάπρεπε να απαιτείς μείωση των ατυχημάτων και όχι να αφήνεσαι μοιρολατρικά στη μοίρα σου σα δυνητικό ανταλλακτικό…

        "Αλλά επειδή είναι ευαίσθητα θέματα, τα οποία άπτονται της φιλοσοφίας του καθενός πρέπει να μείνουν σε εθελοντική βάση."
        Ακριβώς, εθελοντική.

        Από πότε απέκτησε το κράτος αλτρουϊσμό να θέλει να μας τον μεταμοσχεύσει λέω εγώ!!!

        • Μικρός Οδυσσέας avatar
          Μικρός Οδυσσέας @ αλλενάκι 31/03/2011 13:10:12

          Καμία μοιρολατρεία. Απλά αν συμβεί κάτι κακό και μείνω φυτό, θα ήθελα να βοηθήσω κάποιον.
          Αλλά επαναλαμβάνω: εθελοντικά. Ο Αρχαίος έχει δίκιο. Η υποχρεωτικότητα, η κουτοπονηριά ξενερώνει και τον κόσμο που έχει διάθεση να βοηθήσει (όταν τον βρει το κακό). Νομίζουν ότι κυβερνούν την αστοιχείωτη Ελλάδα του 1950....

          • loretta avatar
            loretta @ Μικρός Οδυσσέας 31/03/2011 14:59:16

            γιαυτο βρε Μ.Ο βλεπεις τις περισσοτερες αντιδρασεις..διοτι ο εθελοντισμος παει περιπατο και κατι πολυ σοβαρο οπως η δωρεα οργανων γινεται οχημα για αλλα συμφεροντα.

            Εγω δεν ειμαι κατα της δωρεας οργανων ομως ειμαι κατα του να καταστρατηγουν την ελευθερια μου και την αυτοδιαθεση μου.

            φανταζεσαι να ψηφισουν νομο που να λεει απαξ και εισερχεστε σε νοσοκομειο τοτε οι μονοι που αποφασιζουν για την εξελιξη της υγειας σας και της ζωης σας (εγχειρισεις θεραπειες κτλ κτλ)ειναι οι γιατροι και δεν χρειαζονται εξουσιοδοτηση η συμφωνη γνωμη κανενος?

            και να στο συνδεσω αυτο με τις ασφαλιστικες εταιρειες...τα ασφαλιστικα ταμεια...εξοδα..κοστος απεναντι στο κατα ποσο συμφερει κοστολογικα να ζησει η να πεθανει καποιος...κτλ κτλ??

            αυτο το ζουνε στο εξωτερικο με τα H.M.O τους τωρα να το εχουμε και στην ελλαδα?

  16. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 31/03/2011 11:57:12

    Η κυβέρνηση αυτή δεν είναι πλέον φασίζουσα. Είναι μια καθαρόαιμη φασιστική κυβέρνηση.
    Να περιμένετε τα πάντα!

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ εναςάσχετος 01/04/2011 22:41:47

      ακριβώς.

  17. irida avatar
    irida 31/03/2011 11:58:27

    Θυμάμαι, επειδή συμμετείχα στην προηγούμενη απογραφή πληθυσμού, πως δίναμε ένα χαρτί στον κάθε πολίτη στο οποίο δήλωνε αν ήθελε ή όχι να γίνει δωρητής οργάνων. Πολύ εντυπωσιακή στροφή κι οπωσδήποτε καταναγκαστική. Όχι κι εγώ δεν επιθυμώ, επειδή και μου το επιβάλλουν, να γίνω δωρήτρια. Με τίποτα. Να ψηφιστεί κι αμέσως θα κάνω τη δήλωση. Θα πεθάνουμε μια μέρα και κάποια ώρα αλλά όχι όποτε γουστάρουν αυτοί. Κι ο κόσμος κοιμάται τον ύπνο του δικαίου και δεν ασχολείται ούτε και μ αυτό. Διαρκώς μια γκρίνια και μια μουρμούρα αλλά επί της ουσίας σιωπή απόλυτη! Τρομερό!

  18. Αστος avatar
    Αστος 31/03/2011 12:05:10

    "Αλτρου'ι'σμος" μια λεξη που χαρακτηριζει την κυβερνηση.... "αλτρου'ι'σμος" με το ξεπουλημα της δημοσιας περιουσιας που δεν τους ανηκει, "αλτρου'ι'σμος" με το κοψιμο συνταξεων για την ενισχυση των τραπεζων με χρηματα που δεν τους ανηκουν και τωρα "αλτρου'ι'σμος" με τα οργανα αλλωνων.

    Μαλλον πρεπει να ανοιξεις ενα λεξικο και να κοιταξεις την σημασια της λεξης.....

    • dimitris Χ avatar
      dimitris Χ @ Αστος 31/03/2011 12:38:52

      ειχες δικιο το ανοιξα

      Αλτρουισμός
      Η αγάπη για το συνάνθρωπο, φιλαλληλία, ανθρωπισμός, ανθρωπιά, ουμανισμός
      Η φροντίδα του ανθρώπου για το καλό των συνανθρώπων του, χωρίς να ζητά ανταλλάγματα.
      Ο αλτρουιστής εκδηλώνει ενδιαφέρον και κάνει ότι μπορεί, χωρίς να υπολογίζει τα προσωπικά του συμφέροντα. Βάζει το καλό των άλλων ανθρώπων πάνω από κάθε ταπεινό συμφέρον του.
      Χαρακτηριστικό παράδειγμα αλτρουιστή είναι ο Χριστός, που, για να σώσει τους ανθρώπους, θυσίασε το πιο πολύτιμο αγαθό που είχε° τη ζωή του.
      livepedia.gr

      • Misha avatar
        Misha @ dimitris Χ 31/03/2011 14:33:22

        Συμπόνοια με το στανιό και με τον νόμο ΟΥΤΕ ΥΠΗΡΞΕ, ΟΥΤΕ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΟΤΕ.

        Στον κρατικό «εθελοντισμό» απαντάμε με ΜΑΖΙΚΟ ΔΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟ!

  19. Minnie avatar
    Minnie 31/03/2011 12:05:28

    Στην ερωτηση "Δεχεστε να δωρησετε τα οργανα σας?"...
    η απαντηση "Παρτε τ' @ρχιδι@ μου!"...
    αποτελει αρνηση η καταφαση?

    Παντως η ιδεα με βρισκει συμφωνη.
    Προτιμω χιλιες φορες να παρουν ο,τι ειναι χρησιμο και τα υπολειμματα να τα αποτεφρωσουν παρα να μπω στην λογικη του να ενισχυσω την βρωμερη εκμεταλλευση του κοσμακη μεσω των νεκροταφειων.
    Οσοι με αγαπησαν θα με θυμουνται ουτως η αλλως, δεν χρειαζεται μια ταφοπλακα για να το κανουν.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Minnie 31/03/2011 12:17:15

      Μαζί σου!

    • kiki avatar
      kiki @ Minnie 31/03/2011 12:32:24

      @ Minnie,
      αυτο ακριβως , μαζι σου, και σε αυτο.
      Και η απαντηση θα εφαρμοστει παρ αυτα.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Minnie 31/03/2011 13:02:06

      Πέστα Μιννιε γιατί με έπιασε και δυσφορία με τη θανατοσυζήτηση.
      Αρχαίε συμφωνούμε σε πολύ περισσότερα από όσα νόμιζα. Μάλλον γερνάω και εγώ (χαχαχα)

  20. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 31/03/2011 12:05:46

    Eίμαστε τελευταίοι στην Ευρώπη στις μεταμοσχεύσεις.
    Στην Ισπανία η συγκεκριμένη διάταξη λειτουργεί περίφημα.
    Όταν χρειστεί άνθρωπός σου μόσχευμα τότε καταλαβαίνεις τί εστί κίμινο.
    Μεταξύ τυριού και αχλαδιού...ότι θέλει ο καθένας λέει.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΣΟΝ ΠΕΝ 31/03/2011 12:19:21

      Οι φασίστες με χαμηλό IQ τώρα λάμπουν. Τι θέμα δεν είναι οι μεταμοσχέυσεις΄. Είναι οι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ μεταμοσχεύσεις. Δίνω αίμα 2 -3 φορές το χρόνο. Εάν μου πεις ότι είναι υποχρεωτικό ούτε πιπί δεν δίνω.

      • Αστος avatar
        Αστος @ archaeopteryx 31/03/2011 12:26:55

        +1000 αρχαιε
        και lol για το πιπι.....

      • kiki avatar
        kiki @ archaeopteryx 31/03/2011 13:08:31

        Συμφωνω , αυτα τα υποχρεωτικα μου την δινουν.
        Και εγω εδινα και εχω και σπανια ομαδα και με χαρα οταν ακουγα ραδιοφωνο και καναν εκλησεις για αιμα ετρεχα, αλλα υποχρεωτικο τιποτα.
        αυτοι να βγαλουν λεφτα οι ναζηδες και απο αυτο.

      • sawas avatar
        sawas @ archaeopteryx 31/03/2011 13:20:10

        Είσαι η μειοψηφία, όπως και η διάθεση του (Ελληνα) ανθρώπου να γίνει δότης.... κυρίως (γνώμη μου) λόγω ελλιπής ενημέρωσης.
        h**p://www.tovima.gr/science/article/?aid=257457

        Δες αυτήν την έρευνα
        h**p://ec.europa.eu/health/ph_threats/human_substance/oc_organs/docs/fact_figures.pdf
        36% των Ελλήνων το έχουν συζητήσει στην οικογένεια τους.


        Εδώ βλέπεις το αποτέλεσμα της ελλιπής ενημέρωσης.
        h**p://www.tk.de/centaurus/servlet/contentblob/165336/Datei/4090/TK-Infografik.jpg

        Αν θυμάσαι, μετά την περιπέτεια υγείας του Χριστόδουλου αυξήθηκαν οι δότες στην Ελλάδα. Δύστυχος ήταν μόνο μια αναλαμπή.....
        h**p://www.tovima.gr/science/article/?aid=257457

        Επειδή λοιπόν δεν υπάρχει συνέχεια (στην ενημέρωση ) και συνέπεια αναγκάζεται το "κράτος" να μας κάνει δυνητικά δότες εκτός και αν δεν το επιθυμείς. Ουσιαστικά ποντάρει στην "αντί-δράση του καναπέ" που μας χαρακτηρίζει. Έτσι οποίος δεν θέλει ας σηκωθεί και ας υπογράψει την άρνηση του.

        • Misha avatar
          Misha @ sawas 31/03/2011 16:20:05

          Σαββα, ό,τι αποτελεσμα είχε ο αντικαπνιστικός νόμος θα εχει κι αυτο το έκτρωμα. Θα δεις μάχες στις εντατικές των νοσοκομείων με πραγματικούς νεκρούς , και όχι τους ντεμέκ εγκεφαλικώς .

          • sawas avatar
            sawas @ Misha 31/03/2011 17:11:23

            Έχεις εστιάσει την προσοχή σου στην αρνητική πλευρά του θέματος. Υπάρχει όμως και η θετική (h**p://en.wikipedia.org/wiki/List_of_organ_transplant_donors_and_recipients). Θα υπάρχουν βεβαία και ανάλογα στοιχεία για την Ελλάδα όπως και τον υπόλοιπο κόσμο, χωρίς να υποτιμώ την κάθε μάνα η τον πάτερα που ξαναβλέπει τον/την γιο/κόρη ξανά χάρις αυτήν την επέμβαση (και αντίθετα).

            Όπως το μαχαίρι έχει 2 χρήσεις θετική και αρνητική, έτσι και αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί αναλόγως.

            Αλλά, (θα κάνω μια πρόβλεψη) η υπερπροσφορά δοτών και οργάνων θα μειώσει αν όχι εξαλείψει τα φαινόμενα που επικαλείσαι. Προϋπόθεση είναι βέβαια μια πανευρωπαϊκή (ενδεχομένως παγκόσμια) προσπάθεια προς αυτήν την κατεύθυνση.

          • Misha avatar
            Misha @ sawas 01/04/2011 08:06:36

            Σάββα ,
            πέρα από τα συναισθηματικά που έχουν μια κάποια βάση αλλά ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα, καθώς ο πατέρας και η μάνα που ξαναβλέπουν , όπως λές , ζωντανό το παιδί τους, θα χαίρονταν , πιθανότατα το ίδιο, ακόμα και αν το μόσχευμα είχε ληφθεί μετά από εκτέλεση μαφιόζικου συμβολαίου.
            Κι ο γονιός που το παιδί του χρειάζεται μεθαδόνη και δε μπορεί να μπεί στη λίστα , θα χαρεί ακόμα κι αν η μεθαδόνη δεν του χορηγείται μέσω της νόμιμης οδου αλλά μέσω κυκλώματος εμπορίας ναρκωτικών.

            ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΩΜΗ ΑΛΗΘΕΙΑ!

            Η παράμετρος της άγριας χαράς, του «ο θάνατος σου η ζωή μου».

            Πέρα από αυτό όμως , η δική μου , προσωπική αντιθεση σε αυτή την πολύ ύποπτη βιομηχανία «ανθρωπιάς» είναι δομικού χαρακτήρα, καθώς δεν έχω πειστεί πως ο εγκεφαλικός, λεγόμενος, θάνατος, είναι αυτό που γνωρίζαμε ,επί χιλιετίες πολλές, όλοι οι άνθρωποι ως θάνατο και ισοδυναμούσε με την μη αντιστρεπτή παύση της καρδιακής λειτουργίας.

            Επειδή έχουν υπάρξει αρκετές περιπτώσεις διαγνωσμένων ως εγκεφαλικώς νεκρών ανθρώπων οι οποίοι ανένηψαν και σήμερα ζούν μεταξύ μας, γι αυτό θεωρώ πως όλο αυτό το σκηνικό είναι, πονηρών προθέσεων, ιατρογενές τεχνούργημα που δεν έχει σχέση με την αλήθεια της ζωής.

      • Ευθύμης avatar
        Ευθύμης @ archaeopteryx 01/04/2011 22:46:25

        Α μπράβο βρε αρχαίε, αυτό ακριβώς είναι το ζητούμενο, αν μπορείς εθελοντικά να βοηθήσεις, αλλά όχι να μου βάζει νόμο τάχα μου για να βοηθήσει το κοινονικό σύνολο ενώ ξέρω οτι θα παίζει μετά φακελάκι στον γιατρό για το τάδε όργανο, ο γιατρός θα "ξεχνάει" την ανάνηψη και για ψύλου πήδημα και κάποιοι θα στήσουν και φάμπρικες ακόμα και για εξαγωγές.
        ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΜΑΣΤΕ.

        Δεν μου είναι δύσκολο να φανταστώ συζητήσεις ακομα και του στύλ:
        "Τί χρώμα μάτια θέλεις να σου βρούμε και τι ηλικία."

        Έτσι, γιατί δεν φτάνει που έχουν ρουφίξει τα πάντα απο τον ελληνικό λαό μέσω χρηματιστηρίου και φορολογίας,, θέλουν και το κρέας του για την μηχανή.

  21. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 31/03/2011 12:09:39

    Η μεταμόσχευση είναι λύση ΑΝΑΓΚΗΣ. Δεν είναι όμως το επιθυμητό, ούτε το ευκταίο. Η προσφορά αυτή μπορεί να είναι μόνο σε εθελοντική βάση και σε μια ωριμότερη ηλικία του ανθρώπου, γύρω στα 30.

    Θέλω ταυτόχρονα να διατηρώ το δικαίωμα να ορίζω τα μετά του θανάτου μου καθώς και τα μετά του θανάτου των οικείων μου.
    Το δεύτερο περισσότερο. Υπάρχει οικογένεια στην Ελλάδα ακόμα. Και ήθη και έθιμα.

    Παρόμοιοι νόμοι που σε παραχωρούν ολοκληρωτικά στη διάθεση του κράτους είναι νόμοι ΓΚΟΥΛΑΓΚ.

    Ταυτόχρονα ο νόμος αυτός επιχειρεί με ένα βίαιο τρόπο να επιλύσει τα συνειδησιακά και διαδικαστικά προβλήματα που ανακύπτουν σε ΚΑΘΕ μεταμόσχευση, ουσιαστικά πρόκειται για ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ, για να λέμε τα πράγματα με το ονομά τους.

    Επειδή οι γιατροί αντιμετωπίζουν προβλήματα με τους οικείους των ανθρώπων που καλούνται πάνω από τον ετοιμοθάνατο να υπογράψουν δηλώσεις παραχώρησης οργάνων και μελών, που σε πολλές περιπτώσεις αφήνουν ένα ανθρώπινο υπόλειμμα για ταφή, διότι χρειάζονται και το δέρμα, και ωμοπλάτες, και πρόσωπα ολόκληρα για ανάπλαση, εκτός από τα εσωτερικά όργανα, όπου οι όποιες αντιρρήσεις παρακάμπτονται πολύ πιο εύκολα, κατέφυγαν σε μια ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ ΛΥΣΗ.

    Αυτοί που “τρέχουν”… τις μεταμοσχεύσεις ανά το πλανήτη γνωρίζουν πολύ καλά τα συνειδησιακά αυτά προβλήματα, αλλά και τα ψυχικά προβλήματα που προκαλούνται στις δύο πλευρές μετά τη μεταμόσχευση, και γι αυτό ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙ εφ όρου ζωής την οποιαδήποτε πληροφορία, γνώση, και επαφή μεταξύ λήπτη και οικογένειας δότη.

    Αντί λοιπόν να διαιωνίζουμε τη ΒΟΛΙΚΗ και ΑΝΕΞΟΔΗ λύση της ανακύκλωσης ανθρώπινων μελών και οργάνων, σε μια χώρα με το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΘΑΝΑΤΩΝ ΝΕΩΝ ΑΠΟ ΤΡΟΧΑΙΑ – υποψήφιων δοτών – θα έπρεπε να στρέφουμε τις προσπάθειες – με κονδύλια – στην ιατρική έρευνα για δημιουργία συμβατών μοσχευμάτων.
    Απλά πράγματα!!!

    Ούτε θεωρώ τυχαίο το γεγονός ότι ο νόμος αυτός επιχειρείται να περάσει σε μια πτωχευμένη κατεχόμενη χώρα, που όσο πάει μετατρέπεται σε Μεξικό, σε Βραζιλία και σε Ινδία.
    ΦΤΩΧΕΙΑ, ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΕΙΣ ΠΑΝΕ ΠΑΚΕΤΟ!!!

    Μάλιστα τη συνδυάζω με την απαίτηση να περικοπούν 2% ακόμα από τις δαπάνες για την υγεία!!!.

    Αν ψάξουμε στην Κατοχική Σύμβαση μπορεί να ανακαλύψουμε και την υποπαραγραφούλα που να ανοίγει το παραθυράκι.

    Για την ΝΕΟΤΑΞΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ της θέλησης της πλειοψηφίας που επιχειρεί το νομοσχέδιο έγραψα ΧΘΕΣ - και είναι η τελευταία μόδα στην Ευρώπη, δηλαδή κάτι θεωρείται ότι ισχύει εκτός εάν ζητηθεί ψηφοφορία ή δηλώσεις εναντίον του, χρειάζεται ολόκληρη διατριβή.
    [είναι φανερό ότι το νομοσχέδιο πάει να επιλύσει δια της βίας την ΑΠΟΥΣΙΑ ΘΕΤΙΚΗΣ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑΣ στο θέμα αυτό, στην Ελλάδα].

    -ΕΙΚΑΖΟΜΕΝΗ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ-
    Ο ορισμός του δούλου.

    Αφού δε μιλάς, αφού δεν εξεγείρεσαι, αφού δεν ψήφισες, αφού απείχες -εικάζω ότι συναινείς-.
    Μας το λένε κατάμουτρα κάθε μέρα. Μας κοροϊδεύουν ασύστολα. ΔΝΤ και τοπικοί εντολοδόχοι.

    Επί του προκειμένου:
    Το παράνομο εμπόριο οργάνων ανθεί παγκοσμίως διότι δεν βρίσκονται εύκολα εθελοντές δότες.
    Έτσι έχουν υποχωρήσει οι μεταμοσχεύσεις, και προσπαθούν να τα πάρουν με όποιο τρόπο μπορούν.

    Αυτός ο τρόπος που επιχειρεί να περάσει το νομοσχέδιο είναι οργουελιανός και παράνομος από την αρχή ως το τέλος, διότι ΑΝΤΙΣΤΡΕΦΕΙ το δικαίωμα της ελεύθερης επιλογής.

    Το σωστό θα ήταν: από μια ηλικία και μετά, όχι τα 18, αλλά αρκετά αργότερα, ίσως κοντά στα 30, υπάρχει μια φόρμα για όλους, να δηλώσεις αν επιθυμείς ή δεν επιθυμείς να είσαι δότις.
    Και όχι το αντίστροφο, που θέλει να περάσει ο νόμος προϊόν σκοτεινών εγκεφάλων.

    Εκτός των άλλων, αυτό είναι και φακέλωμα.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ αλλενάκι 01/04/2011 22:54:48

      Ακριβώς, πάνε να δημιουργήσουν τοπική βιομηχανία, που φυσικά θα προσπερίζεται το γνωστό κύκλωμα που είναι υπεύθυνο και για τον νόμο.
      Σου λεεί "αυτοί κοιμούνται με τα τσαρούχια, τους έχουμε ξεσκίσει και ακόμα κοιμούνται, πηδ***ε τους χωρίς οίκτο!"

  22. Rote Phane avatar
    Rote Phane 31/03/2011 12:11:45

    Εισαστε αξιοι της μοιρας σας.
    Και βεβαια ολοι καποτε θα πεθανουμε. Ακομη και τα παιδια μας. Οταν ομως υπαρχει δυνατοτητα να επιζησεις απο ΠΤΩΜΑΤΙΚΟ ΔΟΤΗ τοτε δεν εχει κανενας λογω να αρνηται.Να προσευχεστε μονο μη σας κτυπησει την πορτα γιατι τοτε θα γινετε τοσο μικροι μα τοσο μικροι.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Rote Phane 31/03/2011 12:20:38

      Το ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ είναι το πρόβλημα. Όχι η μεταμόσχευση.
      Αλλα αν κρίνω απί το νικ, σταλινικός δεν είσαι;

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ archaeopteryx 31/03/2011 12:49:56

        Εχει πλάκα που νοιάζονται οι σταλινικοί, οι μαοϊκοί και οι τροτσκιστές για την ανθρώπινη ζωή!
        Νομίζουν ότι απευθύνονται σε χρυσόψαρα ή κρετίνους οι χειροκροτητές των γκουλάγκ και των killing fields!
        Τους αξίζει μεταμόσχευση εγκεφάλου παστού μπακαλιάρου, θα είναι πιο αγαθών προθέσεων, τουλάχιστον...

      • EtsiMareSei avatar
        EtsiMareSei @ archaeopteryx 31/03/2011 13:10:39

        "Το ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ είναι το πρόβλημα. Όχι η μεταμόσχευση"
        ++++++++++Τα λες όλα σε μία πρόταση!
        Το δύσκολο είναι να δημιουργήσεις μια κοινωνία με πολίτες αλτρουιστές κατά συνείδηση...
        Το εύκολο να το κάνεις υποχρεωτικό και να αρχίζεις να πετσοκόβεις αδιακρίτως θεωρώντας οτι βαφτίζεις έτσι αλτρουιστές τους πολίτες σου που το δέχτηκαν χωρίς ...να το συνειδητοποιήσουν πρώτα!

        • EtsiMareSei avatar
          EtsiMareSei @ EtsiMareSei 31/03/2011 13:23:34

          Να προσθέσω οτι αυτοί που προσφεύγουν στην δεύτερη λύση (την εύκολη ντε) και όσους την υποστηρίζουν θεωρούν εαυτούς πάντα, τους μεγαλύτερους αλτρουιστές που πέρασαν ποτέ απο τον κόσμο αυτό κάτι για το οποίο πρέπει να είμαστε ευγνώμων για αυτό.
          Δεν έχουν την ίδια άποψη βέβαια τα εκατομμύρια των θυμάτων τους στην σταλινική ρωσία ή στην ναζιστική γερμανία του 3ου ραϊχ ή οπουδήποτε αλλού πάτησαν το πόδι τους τέτοια παραδείγματα αλτρουιστών ηγέτών..

          • Ευθύμης avatar
            Ευθύμης @ EtsiMareSei 01/04/2011 22:58:46

            Έτσι, κάτι τέτοιοι θα ήταν χαρούμενοι για το καταπληκτικής ποιότητος σαπούνι στην ναζιστική γερμανία, υπερήφανοι για την κατάκτηση του συστήματος.

        • thanasis avatar
          thanasis @ EtsiMareSei 02/04/2011 08:33:11

          αυτο ειναι το προβλημα σε μια δημοκρατια
          εκτος αν εν ονοματι της global govement
          ισοπεδονονται ολα ιδεες ανθρωπινη
          υπαρξη

      • Ευθύμης avatar
        Ευθύμης @ archaeopteryx 01/04/2011 22:56:18

        Δεν ημπορεί να διαγνώσει την φασιστική μεριά του νόμου, αυτό είναι το πρόβλημα αρχαίε, το βλέπει σαν την σταλινική δημοκρατία.

    • Misha avatar
      Misha @ Rote Phane 31/03/2011 12:34:00

      Rote Phane

      To σωμα ΜΟΥ ανήκει ΣΕ ΜΕΝΑ και στους αγαπημένους μου ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ! Εγω το διαχειρίζομαι ΠΡΙΝ , ΚΑΤΑ και ΜΕΤΑ τον σωματικό μου θάνατο συμφωνα με ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΑΚΕΣ ΠΑΡΑΔΟΧΕΣ.

      Εγω πιστεύω πως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ο λεγόμενος «εγκεφαλικός θάνατος», πως υπάρχει περιπτωση 1 στο 1 δισεκατομμύριο ανάνηψης ακόμα και από το βαρυτερο κώμα! ΠΟΙΟΣ ΔΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΕ ΘΕΩΡΕΙ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΟ;

      Και το επόμενο στάδιο ποιο θα είναι; Για να μας δωσουν τους μισθούς θα υποχρεωνόμαστε να πηγαίνουμε συμπληρωμένη την καρτέλα αιμοδότη ; Κι όταν κάποιος χρειαστεί μυελό των οστών, κι εμείς ταιριάζουμε με τις ανάγκες του, θα έρχεται η κλούβα της ΓΑΔΑ και θα παίρνει δεμένους πισθάγκωνα να μάς πάει στο νοσοκομείο για να μάς πάρουν το «υλικό» ;;;!!!

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Misha 31/03/2011 12:52:03

        Μίσα, με το μπάχαλο και τη διαφθορά που επικρατεί στην Ελλάδα, θα βλέπεις μεγαλογιατρούς να βάζουν τα τσιράκια τους να τεμαχίζουν κόσμο και κοσμάκη στα δημόσια νοσοκομεία (αν όχι και στα ιδιωτικά...) και να τους παίρνουν τις συκωταριές.
        Ο Θεός να με βγάλει ψεύτη. Είμαι υπέρ των μεταμοσχεύσεων υπό όρους, αλλά όχι και με τέτοιου είδους βρυκολακίστικο νομοθέτημα...

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Misha 31/03/2011 12:55:25

        Άλλο κώμα και άλλο εγγεφαλικός θάνατος.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Misha 31/03/2011 12:59:01

        "To σωμα ΜΟΥ ανήκει ΣΕ ΜΕΝΑ και στους αγαπημένους μου ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ! Εγω το διαχειρίζομαι ΠΡΙΝ , ΚΑΤΑ και ΜΕΤΑ τον σωματικό μου θάνατο συμφωνα με ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΑΚΕΣ ΠΑΡΑΔΟΧΕΣ."

        Έτσι ακριβώς.
        Με τα παγκόσμια καθάρματα που κυνηγάνε την εξολόθρευση του Ανθρώπου φτάσαμε να υπερασπιζόμαστε τα αυτόνοητα φυσικά δικαιώματα.

        • Misha avatar
          Misha @ tsilivithras 31/03/2011 13:14:38

          Τσιλι, καλώς ξαναηρθες!

          Μπροστά στους συγχρονους Κρέοντες εμείς θα γίνουμε Αντιγόνες.
          Με ή χωρις εμάς ΔΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ!

      • αχ κουλα!! avatar
        αχ κουλα!! @ Misha 31/03/2011 16:14:17

        εσυ πια δηλωσε Οχι, και ασε εμας να μας μοιρασουν στης γης τα περατα!
        ομως πες τους καθως θα σε ενταφιαζουν να βαλουν και σε καθε οργανο απο ενα ταμπελακι: ηταν του Misha. Να ξερουν τουλαχιστον και οι σκωληκες τι τρωνε!!

        ελεος πια! δεν πιστευω αυτα που διαβαζω!

        • loretta avatar
          loretta @ αχ κουλα!! 31/03/2011 16:25:47

          Αχ Κουλα γιατι δηλ ελεος ? απλα δεν συμφωνουμε ολοι !!

          εκει ομως που δεν εχω καταλαβει την θεση σου ειναι στο εξης.

          Δεχεσαι την καταργηση του δικαιωματος της αυτοδιαθεσης σου???

          • αχ κουλα!! avatar
            αχ κουλα!! @ loretta 31/03/2011 16:57:37

            εαν δεν θελω θα πω οχι, loretta.
            επειδη εχω δει νεους ανθρωπους να παρακαλανε για μοσχευμα νεφρου και να τρεχουν ΚΑΘΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ για αιμοκαθαρση, επειση εχω δει μαναδες να κλαινε για λιγο "μυελο", επειδη εχω δει οικογενειες ολοκληρες να.. να.. (ειμαι βλεπεις του επαγγελματος) εχω αλλη αποψη.
            Οταν τα ζει καποιος καθε μερα απο κοντα, οι φιλολογιες παιρνουν τελος!!

          • loretta avatar
            loretta @ αχ κουλα!! 31/03/2011 17:11:24

            ax koula

            κανεις ενα βασικο λαθος...!! το νομιμο το σωστο και το συνταγματικο ειναι οτι εκ προιμιου εχεις το δικαιωμα αυτοδιαθεσης.Εδω καταργουνται τα νομιμα και αυτονοητα και σε βαζουν στην λογικη να αρνηθεις για κατι που ειναι αυτονοητο. Δεν ειμαι κατα των μεταμοσχευσεων ειμαι κατα της καταργησης της αρχης της αυτοδιαθεσης.

            ΜΗΝ πεφτετε στην παγιδα...συναισθηματικα.

          • αχ κουλα!! avatar
            αχ κουλα!! @ loretta 31/03/2011 17:16:19

            σου ευχομαι να μην σου συμβει τιποτε και ποτε...

          • loretta avatar
            loretta @ loretta 31/03/2011 20:07:45

            Αυτο δεν ειναι κριτηριο αγαπητη για την απωλεια της ΑΥΤΟΔΙΑΘΕΣΗΣ του ανθρωπου...με αυτη την λογικη...ας προσκυνησουμε στα παντα..!!

            Με την δικη σου συναισθηματικη λογικη υποτάσσονται λαοι και καταστρεφονται εθνη ολοκληρα..εξαλλου αυτος ειναι και ο σκοπος αυτων που μας κυβερνανε.

            εχουν καταντησει σαν το kinder εκπληξη δεν ξερεις τι θα σου ξημερωσει μαυτους την επομενη μερα.

          • tsilivithras avatar
            tsilivithras @ αχ κουλα!! 31/03/2011 17:19:10

            @αχ κουλα

            Το ότι είσαι του ''επαγγέλματος" κούλα το καταλάβαμε...
            Ξέρετε εσείς έχετε εκείνη την καταπληκτική ικανότητα να μειώνετε ανθρώπους και να ευτελίζετε τα πάντα θεωρώντας ευατούς εώς μικρούς αλάνθαστους θεούληδες επί της γης.

            Το προνόμιο της αυτο-μαρτυρίας δεν το χετε κατά αποκλειστικότητα...όσο κι αν θέλετα να πιστεύετε ότι εσείς ΚΑΙ ΜΟΝΟ εσείς αντιλαμβάνεστε τον ανθρώπινο πόνο.

            Και σε κάθε περίπτωση λοιπόν βάλε στο μυαλό σου ότι η διαφωνία δεν έχει να κάνει με την ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΤΗΣ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗΣ παρά μόνο με την ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΟΥ ΦΥΣΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ.

            Γιατί αυτό το "νομοθέτημα" είναι αυτό ακριβώς.
            Κανιβαλισμός στο έπακρο.

            Με την ίδια αφέλεια που λες "όποιος δεν θέλει ας το δηλώσει" να σε δω αυριο-μεθαύριο τι θα λες όταν θα ρθουν να πάρουν το παιδί σου, το αίμα σου και την ίδια σου την ζωή ακόμα με το πρόσχημα ότι ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

            Δεν ξέρω αν με αηδιάζει περισσότερο η αφέλεια ή η εθελοδουλία σε μερικούς ανθρώπους.

            "Harvester of blood, destroyer of flesh...soon a reaper of souls."

          • αχ κουλα!! avatar
            αχ κουλα!! @ tsilivithras 31/03/2011 17:47:14

            τα παιδια δεν τα παιρνουν ετσι ουτε τα μαζευουν απο το δρομο να τους παρουν τα οργανα!!
            εσυ παλι πες ΟΧΙ!

            οσον αφορα το μικρος θεος, ΜΕΤΑΝΟΕΙΤΕ !!!

          • Arianos avatar
            Arianos @ tsilivithras 31/03/2011 19:06:27

            Που τραγουδάς να 'ρθουμε να σπάσουμε κάνα πιάτο? (είμαι της παλιάς σχολής, δεν με πρόλαβαν οι χαρτοπετσέτες της κλάσης σου)

          • Misha avatar
            Misha @ αχ κουλα!! 31/03/2011 17:48:20

            Ρε Κούλα με τα αχ και τα βαχ σου...

            Και εκατοντάδες ανθρωπους βλέπουμε καθε μέρα να σέρνονται για να κάνουν μια φυσικοθεραπεία και να πουλάνε τα σπίτια τους για να επανέλθουν από ενα ατυχημα , τι θα γίνει; Θα υποχρεώσει το κράτος τους φυσικοθεραπευτές να προσφέρουν δωρεάν υπηρεσίες;

            Και εκατοντάδες τοξικομανείς να παρακαλάνε για μια δόση.Να αρχίσει το κράτος να δίνει ηρωΐνες αβέρτα κουβέρτα;

            Και αιμοπετάλια λείπουν και μυελός .Τι προτείνεις ; Να συλλαμβάνονται οι συμβατοί πολίτες και να τους γίνεται λήψη μυελού, αιμοπεταλίων με το ζόρι ;


            Ο άνθρωπος που πονά και οι συγγενείς του λειτουργούν μες στην πίκρα και τη στεναχωρια τους δικαιολογημένα. Θα φωνάξουν , θα κλαψουν , θα βρίσουν , θα απαιτήσουν όπως κανουμε όλοι σε ανάλογες περιπτώσεις, ίσως δε και να είναι διατεθειμένοι να σκοτώσουν ή να χρηματίσουν .Θα επιβεβαιώσει το κράτος αυτόν τον νεοπηγόμενο καννιβαλισμό; ΟΥΤΕ Ο ανθρωποφαγος ΑΜΙΝ ΝΤΑΝΤΑ δεν τα έκανε αυτά!

          • αχ κουλα!! avatar
            αχ κουλα!! @ Misha 31/03/2011 18:00:13

            Αν νομιζεις οτι στεκουν λογικα τα επιχειρηματα που αναφερεις λυπαμαι ειλικρινα παρα πολυ για το χαμηλο σου επιπεδο.
            Να συγκρινεις την φυσικοθεραπεια με την μεταμοσχευση! Οσο για τους τοξικομανεις,
            εσυ που διαβαζεις το JAMA ξερεις για τη μεθαδονη! Οσο για τους ταλαιπωρους που χρειαζονται αιμοπεταλια και μυελο, κρατα τα, ειναι ολα δικα σου. Ειδικα απο σενα δεν θα τα ζητησει κανεις, τοσο δηλητηριασμενα που ειναι!!

            Αυτα και τελος με τις καθε ειδους φασιστικες αντιληψεις που παρεισφρησαν εδω μεσα!!

          • tsilivithras avatar
            tsilivithras @ Misha 31/03/2011 18:03:46

            Να και το "φασιστικό" twist των απανταχού πρόθυμων ηλιθίων...

            Οι υποστηρικτές του κανιβαλισμού και της απώλειας του αυτεξούσιου να μας λένε και "φασίστες"...!!!

            Ο Misha θα ανατρίχιασε τώρα..χαχαχαχαχα

          • Arianos avatar
            Arianos @ Misha 31/03/2011 18:35:56

            tsilivithras: αν η επιλογή του ψευδώνυμου υπονοεί και εύρος νευρικών συνάψεων είναι απόλυτα πετυχημένη!

          • Misha avatar
            Misha @ Misha 01/04/2011 08:14:29

            Αrianos

            Προφανώς η επιλογή του δικού σου έχει να κάνει με την ποιότητα της σχέσης σου με την πραγματικότητα. Από τον κόκκινο πλανήτη τα βλέπει κανείς αλλιώς τα πράγματα :P

    • Νίκος avatar
      Νίκος @ Rote Phane 31/03/2011 12:58:07

      Αν είσαι Γερμανοτραφής, αντιλαμβάνομαι γιατί δεν αντιλαμβάνεσαι το ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΝ της υπόθεσης.

      • thanasis avatar
        thanasis @ Νίκος 03/04/2011 11:49:21

        το τεταρτο ραιχ θα μας επιβαλει οτι μπορει
        για να μας υποδουλωσει, και τα σκλαβακια
        θα υπακουσουν εν ονοματι της global goverment

  23. EtsiMareSei avatar
    EtsiMareSei 31/03/2011 12:12:05

    Μόνο στους ανθρώπους ως ξεχωριστές οντότητες μπορεί να διακρίνει κανείς πράξεις αλτρουισμού,αλλιώς χάνεται κάθε νόημα της λέξης.
    Το να βλέπεις εσύ ως τέτοιες τις κρατικές αποφάσεις είναι καθαρά υποκειμενική (δική σου)σπασμωδική αντίδραση και ερμηνεία.
    Αλλά τοτε θα πρέπει να θεωρείς μάλλον οτι και ο Χίτλερ απο αλτρουισμό έκανε οτι έκανε..συγχαρητήρια κρετίνε!!

  24. Misha avatar
    Misha 31/03/2011 12:13:55

    Στο Ωνάσειο νοσηλευόταν πριν ενάμιση χρόνο , επι μηνες καρδιοπαθής αγιορείτης μοναχός , ο οποίος αρνηθηκε να δεχθεί μόσχευμα παρότι ήταν σε τελικό σχέδιο καρδιακής ανεπάρκειας με βαριά δύσπνοια που δεν τον άφηνε ούτε να κοιμηθεί.
    Όλοι θα πεθάνουμε κάποτε , ας το κάνουμε με αξιοπρεπεια .Δε χρειάζεται να καννιβαλίσουμε για να παρατείνουμε τη ζωή μας 5-10 χρονάκια.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Misha 31/03/2011 12:54:03

      O Nικόλαος Μεσογαίας νομίζω ότι είναι καταλληλότερος να μιλήσει περί βιοηθικής και έχει μιλήσει.
      Ποιός αρνείται το αυτεξούσιο του Ανθρώπου?
      Όποιος δε συμφωνεί ας το δηλώσει.
      Να αφήνουμε όμως νέους ανθρώπους να πεθαίνουν ή να πηγαίνουν να παίρνουν μοσχεύματα στο εξωτερικό από τους "μαλάκες" της Εσπερίας.
      Η στάση του μοναχού είναι σεβαστή και δικαίωμά του.
      Άλλο να εξευτελίζουμε τον άνθρωπο με ακραίες "θεραπείες,"
      άλλο να προσφέρουμε 20 χρόνια ζωή σε μία 30χρονη μητέρα με μεταμόσχευση καρδιάς και 2 ανήλικα παιδιά και άλλο να ανεξαρτητοποιείς από την αιμοκάθαρση 3 φορές την εβδομάδα επί 6 ώρες, ένα νέο και δημιουργικό άνθρωπο.
      Σοβαρευτείτε.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ ΣΟΝ ΠΕΝ 31/03/2011 17:42:48

        "Ποιός αρνείται το αυτεξούσιο του Ανθρώπου?
        Όποιος δε συμφωνεί ας το δηλώσει."

        Η δεύτερη φράση σου είναι η απάντηση στην ερώτηση.
        Όταν έρχεσαι να αναιρέσεις ένα φυσικό δικαίωμα του ανθρώπου τότε καταργείς το αυτεξούσιο απλά και όμορφα.

        Μια καμπάνια (εθνική ή διεθνής) για να πείσει τους ανθρώπους να γίνουν δωρητές είναι ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ.
        Μια συνειδητή απόφαση ζωής για το πως θα διατεθεί το σώμα μετά θάνατον δεν μπορεί παρά να είναι προϊόν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ελεύθερης βούλησης και όχι εξαναγκασμού.

        Για πολλοστή φορά θα το πω...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ δικό τους το σώμα για να το πατεντάρουν, να το κατοχυρώσουν, να του βάλουν επάνω copyright, να κόψουν και να ράψουν εκτός κι αν πρόλαβες να δηλώσεις εξαίρεση.
        Δεν είμαι υποχρεωμένος ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ να είμαι ενήμερος ή να γνωρίζω καν τι λέει αυτό το κατάπτυστο "νομοθέτημα" καθώς ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ με την ζωή του πολίτη αλλά με Φ-Υ-Σ-Ι-Κ-Ο ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΥΤΟΔΙΑΘΕΣΗΣ...!!!

        Και για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ άπτεται των στενών μου ανθρωπίνων ψυχοσυναισθηματικών δικαιωμάτων ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΘΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΟΥΝ και όχι να πάω εγώ να εξαιρεθώ.

        Έλεος δλδ με τα αυτονόητα σήμερα...

        Υ.Γ
        Εάν η ανθρωπότητα σήμερα έφτασε σε σημείο να καθιστά διά νόμων ΚΤΗΜΑ ΤΗΣ το ανθρώπινο σώμα προκειμένου να σώσει ανθρώπους μελλοθάνατους (ας καγχάσω) γιατί δεν ξεκινάει από τις χιλιάδες χιλιάδων βομβών που "ανθρωπιστικά" σφάζουν και γενοκτονούν ολόκληρο τον 20ο αιώνα;;;;
        Μήπως γιατί μαζί με το population control των ανθρωπιστικών βομβών παράλληλα έχουμε και πληθώρα "μοσχευμάτων";;;
        Μήπως γιατί ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ γίνονται για περισσότερο έλεγχο επάνω στον γενικό πληθυσμό;;

    • sawas avatar
      sawas @ Misha 31/03/2011 12:58:48

      .....σε αντίθεση με τον Χριστοδουλο?

  25. spiros1 avatar
    spiros1 31/03/2011 12:14:15

    Eνα κατάπτυστο νομοσχέδιο που προτείνει ο Σφαγέας, ο Χασάπης των συνταξιούχων με το κλαμένο ύφος του Νίκου Ξανθόπουλου, ονόματι Λοβέρδος.
    Αυτός που παριστάνει τον «τζάμπα μάγκα» της μνημονιακής, υποταχτικής, κατοχικής κυβέρνησης ανδρεικέλων. Αυτός ο λαλίστατος δικτατορίσκος της κυβέρνησης των δήθεν «αντιεξουσιαστών στην εξουσία» έχει πάρει πολύ φόρα και πρέπει να του κοπεί αμέσως ο βήχας.
    Είναι επικίνδυνος για τον Ελληνικό Λαό.

    Ποιος είναι αυτός ο δικτατορίσκος που θα καθορίσει την τύχη του σώματός μας όταν αποχαιρετίσουμε τον μάταιο τούτο κόσμο ? Είναι εξωφρενικές οι διατάξεις. Ούτε στην πρώην κομμουνιστική Σοβιετική Ένωση του Στάλιν, του Λένιν και του Μπρέζνιεφ, δεν υπήρχαν αυτοί οι αναγκαστικοί νόμοι.
    Ούτε καν στην Κομμουνιστική Κίνα του Μάο Τσετούγκ, ούτε στην Ρουμανία του Τσαουσέσκου.

    Τόσο αιμοσταγείς είναι που και μετά θάνατον δεν θα μας αφήσουν ήσυχους !
    Που είναι οι περίφημες δήθεν ανεξάρτητες αρχές προστασίας προσωπικών δεδομένων ?
    Που είναι οι ανθρωπιστικές οργανώσεις ?
    Δεν παραβιάζεται η προσωπική ελευθερία, δεν παραβιάζονται Συνταγματικά δικαιώματα του ανθρώπου?
    Είναι συμβατό με αποφάσεις του Ευρωπαϊκού δικαστηρίου των ανθρωπίνων δικαιωμάτων ?
    Δεν θα εκτελούνται συμβόλαια θανάτου για αφαίρεση ανθρώπινης ζωής, προκειμένου κάποιοι να επωφεληθούν ? Κανένας φτωχός βιοπαλαιστής δεν θα έχει την τύχη να γίνει «λήπτης οργάνων».

    Ο Πολίτης όπου ακούει «Εθνικούς οργανισμούς» ή «Δημόσια επιχείρηση» ή «Δημοτική επιχείρηση»
    ή «ΔΕΚΟ», παίρνει δρόμο και τρέχει, σημαίνει αρπαχτή, ρεμούλα. Το λένε και οι δημοσκοπήσεις.

    Είναι εξωφρενικό ! Σε «αναγκάζει δια της βίας» να γίνεις δωρητής οργάνων ! Σε καταντάει δούλο και σκλάβο. Σε λίγο θα μας επιβάλει τα «καταναγκαστικά έργα» και την «προσωπική εργασία».

    O εμφανιζόμενος σαν «φιλάνθρωπος» και «φιλεύσπλαχνος» δικτατορίσκος, να κρατήσει αυτό το νομοσχέδιο για τον εαυτό του. Αυτός που έχει μαζέψει τον κομματικό πράσινο στρατό, αφού έχει προσλάβει 52 συμβούλους στο Υπουργείο Υγείας !
    Αυτόν τον «φιλάνθρωπο» και φιλεύσπλαχνο» που πέρυσι τον μετέφεραν με ασθενοφόρο από την Βόρεια Ελλάδα στην Αθήνα γιατί δεν λειτουργούσε ο αξονικός τομογράφος. Εάν όμως στην θέση του ήμουν εγώ ή εσύ θα είχαμε αποχαιρετίσει τον μάταιο τούτο κόσμο.

    Πριν μερικούς μήνες έγινε εθελοντική αιμοδοσία στην Βουλή. Ξέρετε πόσοι εθνοπατέρες, εθνοσωτήρες
    Προσήλθαν σαν εθελοντές και έδωσαν αίμα ? ΚΑΝΕΝΑΣ. Ναι, Κανένας.

    Μας θεωρούν αφελείς, μας βλέπουν σαν πρόβατα που τα οδηγούν στην σφαγή. Μέχρι σήμερα μας επέβαλαν λεηλασία και υλική σφαγή. Τώρα οι χασάπηδες μας επιβάλουν δια νόμου την σωματική μας σφαγή ! Άκουσον, άκουσον «εικαζόμενη συναίνεση» ! Οι ταχυδακτυλουργοί, οι φακίρηδες.
    Βαφτίζουν το κρέας ψάρι.

    Μόνο ο Συνταγματολόγος Λοβέρδος, ανακαλύπτει τέτοιο λεξιλόγιο. Αυτός ο λαλίστατος μάγκας,
    ο υποτακτικός υπουργός των διεθνών τοκογλύφων, Ο λαλίστατος Σοσιαλιστής υπουργός,
    του «δεν υπάρχει σάλιο», ο υπουργός του «ΛΑΦΚΑ», Κατάφερε κλαψουρίζοντας, να σφάξει μισθωτούς και συνταξιούχους, κουρελιάζοντας το Σύνταγμα. Μέχρι εδώ.

    Τις «τζάμπα μαγκιές» σου να τις πουλήσεις στα φιλόξενα, υποτακτικά, τηλεοπτικά κανάλια.

    Και ενώ μέχρι σήμερα ήμουν υπέρ της «δωρεάς οργάνων» προκειμένου να σωθεί κάποιος φτωχός συνάνθρωπός μου, σήμερα αισθάνομαι αηδία, σκλαβιά και καταναγκασμό.

    Τι θα γινόταν, αλήθεια, εάν κυβέρνηση της «επάρατης Δεξιάς» τολμούσε να έφερνε προς ψήφιση τέτοιο νομοσχέδιο ? Θα σας απαντήσω. Ότι έγινε με τους ισχυρούς σεισμούς στην Αθήνα το 1981.
    Τότε που ο λαοπλάνος Πατέρας Του ΓΑΠ θεώρησε υπεύθυνη για τους σεισμούς την Φρειδερίκη, σερβίροντας το περίφημο «Η Αττική γη δεν μπορεί να δεχτεί την Φρειδερίκη !».

    Το νομοσχέδιο είναι κατάπτυστο και να αποσυρθεί αμέσως ! Παραβιάζει τα δικαιώματα του ανθρώπου, παραβιάζει την προσωπική ελευθερία, παραβιάζει θεμελιώδεις αρχές του Συντάγματος. Προσβάλει βάναυσα τον άνθρωπο και τον καταντά σκλάβο, δούλο και εμπόρευμα.

    Καμία ανοχή, καμία εμπιστοσύνη σε αυτούς τους επικίνδυνους Δικτάτορες Σοσια-Ληστές. Οποιοδήποτε νομοσχέδιο καταθέτουν, δεν υπηρετούν τον πολίτη. Περιέχουν λεηλασία του λαού, υπηρετούν κάλυψη και εξυπηρέτηση ιδίων ανομημάτων.

    Σε λίγες ημέρες έρχεται ο δεύτερος γύρος λεηλασίας, στραγγαλισμού και αφαίμαξης των λαϊκών στρωμάτων. Η κατοχική κυβέρνηση θα παρουσιάζει διάφορα άλλα κουφά νομοσχέδια προκειμένου να μας παραπλανήσει. Ας μην πέσουμε στην παγίδα. Το ΠΑΣΟΚΙΣΤΑΝ είναι μάστορες, δάσκαλοι στην παραπλάνηση και στην προπαγάνδα. Οφείλουμε να είμεθα σε επαγρύπνηση.

  26. ASLAN avatar
    ASLAN 31/03/2011 12:22:35

    ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΓΙΕΡΓΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΕΣΗ ΘΑ ΠΑΡΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ.
    ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΤΩΤΕΡΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙΣΤΑΣΕΩΝ.
    ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΤΕΝΟ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟ,ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ ΔΗΛΩΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΔΙΑΦΩΝΙΑ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΠΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ.
    ΤΟ ΤΡΑΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΘΑ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΘΑΝΑΤΟΥ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΥΣΙΚΟ ΘΑΝΑΤΟ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ.

  27. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 31/03/2011 12:23:23

    Αλτρουϊσμός είναι να το κάνεις με τη θέλησή σου. Δεν είναι να επιβάλεις να το κάνει ο άλλος με το ζόρι.

    Ο κόσμος έχει σοβαρό θέμα με τα όσα ακούει και βλέπει και φοβάται με το εμπόριο οργάνων. Είναι άλλο θέμα να πρέπει ο γιατρός να πείσει τους συγγενείς του ετοιμοθάνατου ότι "δυστυχώς δεν γίνεται τίποτα και έχει επέλθει εγκεφαλικός θάνατος" και άλλο να πας στο νοσοκομείο για μια εξέταση ρουτίνας και να φοβάσαι μήπως βρεθείς σε κατάσταση "εγκαφαλικού θανάτου" και ειδοποιήσουν ξαφνικά τους δικούς σου εκ των υστέρων ότι "ελάτε να πάρετε το νεκρό σας - φυσικά δεν πήγε χαμένος, έδωσε ζωή σε πέντε ανθρώπους με τα όργανά του...". Χωρίς να πάρουμε χαμπάρι τίποτα...

    Βασικά, η ρύθμιση αυτή αντίστρατεύεται ευθέως στο αίσθημα αυτοσυντήρησης του ανθρώπου που, επιδιώκοντας να αυτοπροστατευθεί από το εμπόριο οργάνων, θα σπεύσει να δηλώσει να μην γίνει δότης, ενώ αλλιώς θα μπορούσε να το αφήσει ανοικτό το θέμα, ώστε οι συγγενείς του, αν επέλθει περίπτωση που κάνει για δότης, να συναινέσουν στο να δοθούν τα όργανα. Με τον τρόπο αυτόν ούτε οι συγγενείς του θα μπορούν να δώσουν συναίνεση, αφού θα έχει πει ο ίδιος από πριν "όχι".

    Το καλό είναι το άλλο. Αν σε πάνε για "δότη" και δεν μπορούν να σε βρουν ποιος είσαι; Αν π.χ. χαθεί η ταυτότητά σου στο τροχαίο, πώς στο καλό θα γίνει; Θα λένε "δεν μπορούμε να τον βρούμε, άρα είναι δότης - ας τον καθαρίσουμε λοιπόν για να πάρουμε τα όργανα" και μετά θα βρεθεί ότι τελικά είχε κάνει δήλωση για όχι και τι θα γίνει τότε; Θα λέμε "τουλάχιστον έδωσε ζωή σε κάποιους" ή θα λέμε ότι τον φάγανε λάχανο για να του πάρουν τα όργανα επειδή είχαν συμβατό λήπτη;

    Μιλάμε για έμμεση νομιμοποίηση της εμπορίας των ανθρώπων. Θα μας κάνουν να γυρίσουμε στα γιατροσόφια, να μην πλησιάζουμε σε νοσοκομείο από το φόβο μας για τους εμπόρους της ανθρώπινης σάρκας.

    Και όταν ακούς για νεφρολόγους π.χ. που δεν κάνουν αυτά που πρέπει να για ουρήσει ο ασθενής, ώστε να γίνει η οξεία ανεπάρκεια, χρόνια, προκειμένου να πάρουν τη μίζα από την εισδοχή του σε ιδιωτική μονάδα αιμοκάθαρσης, τότε πώς μπορείς να είσαι διασφαλισμένος ότι δεν θα γίνει κάτι αντίστοιχο με τα όργανα υγιών ανθρώπων;

    Βασικά, να κάνουμε χωριστή επικράτεια αν περάσει αυτός ο νόμος. Το κράτος του ΠΑΣΟΚ, το κράτος της Νέας Τάξης, είναι πλέον επικίνδυνο...

  28. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 31/03/2011 12:28:34

    Το νομοσχέδιο στερείται οποιασδήποτε ηθικής βάσης και εμμέσως πλην σαφώς καταργεί την ατομική ελευθερία.
    Η αυτοδιάθεση του εννόμου αγαθού της ζωής και τα όριά της είναι ένα πολύ σοβαρό ζήτημα από κάθε πλευρά.
    δεν μπορεί έτσι αβασάνιστα να περάσει μια τέτοια ρύθμιση.

    • Minnie avatar
      Minnie @ o βουνίσιος 31/03/2011 12:34:08

      Μιλαμε για διαθεση πτωματος, οχι ζωντος οργανισμου.
      Προτιμας το πτωμα σου να θρεψει σκουληκακια αντι να φανει απο χρησιμο εως σωτηριο για καποιους συνανθρωπους?
      Εγω ψηφιζω υπερ των συνανθρωπων.

      • o βουνίσιος avatar
        o βουνίσιος @ Minnie 31/03/2011 12:40:53

        Δεν θα διαφωνήσω, για αυτό πρέπει να βρεθεί άλλος τρόπος.
        ποιος εγγυάται ότι κάποιοι δεν θα στήσουν βιομηχανία πώλησης οργάνων;

        • Minnie avatar
          Minnie @ o βουνίσιος 31/03/2011 12:47:43

          Κανεις.
          Τετοια βιομηχανια ηδη υπαρχει.
          Ισως ομως να ανακοπει σε καποιν βαθμο η δραστηριοτητα της οταν θα ειναι νομιμως διαθεσιμος μεγαλος αριθμος οργανων.
          Εν τελει, δεν με ενδιαφερει.
          Προτιμω το αψυχο σωμα μου να βοηθησει εστω και εναν συνανθρωπο, ειναι η αποψη μου.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Minnie 31/03/2011 12:51:39

        Minnie όπως πολύ σωστά υπογραμμίζει ο αρχαίος το πρόβλημα είναι η ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ μεταμόσχευση και όχι η πράξη αυτή καθαυτή όταν γίνεται ΕΛΕΥΘΕΡΑ από τον άνθρωπο.

      • loretta avatar
        loretta @ Minnie 31/03/2011 15:20:20

        ακομα και γιαυτο το πτωμα προτιμω να διαπιστωθει ο "εγκεφαλικος μου θανατος απο 3 διαφορετικους ανεξαρτητους γιατρους και οχι να αφεθω στα χερια ενος νοσοκομειακου συμβουλιου που εκ προιμιου με θεωρει ιδιοκτησια του!!

        • occultist avatar
          occultist @ loretta 31/03/2011 23:37:53

          Ο Θάτσι τι γνώμη έχει;;;;

      • Ευθύμης avatar
        Ευθύμης @ Minnie 01/04/2011 23:16:01

        Δεν σου απαγορεύει τίποτε να δηλώσεις λοιπόν ΔΟΤΗΣ!
        Και όλοι εδω μέσα να σου πούμε και μπράβο απο την ψυχή μας, το ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΟ είναι που το φτάνει στα όρια του φασισμού (μάλλον μπαίνει για τα καλά μέσα απο το όριο)

      • Ξυνούλης avatar
        Ξυνούλης @ Minnie 01/04/2011 23:21:13

        Minnie, δεν το κατάλαβες πολύ καλά.
        Ζωντανό πτώμα θα εννοείς.
        Ζεστό που σχεδόν αναπνέει ακόμη (άντε κι ανατρίχιασα βραδιάτικα).

  29. loretta avatar
    loretta 31/03/2011 12:32:07

    Και αναρωτιεμαι ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η Θεση και αντιδραση της ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ??

    Η Βουλευτής Α΄ Θεσσαλονίκης και Γραμματέας Εθελοντισμού και Μη Κυβερνητικών Οργανώσεων της Νέας Δημοκρατίας, συζήτησε εχθές στη διαδικασία κοινοβουλευτικού ελέγχου με τον αρμόδιο υπουργό Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης την πρόταση που υπέβαλε για την αλλαγή του νόμου περί μεταμοσχεύσεων.

    Η κα. Ράπτη στην τοποθέτησή της υποστήριξε πως υπάρχει γόνιμο έδαφος για αλλαγές που μπορούν να συμβάλλουν στην αύξηση των δωρητών οργάνων σώματος και επανέλαβε μια σειρά προτάσεων – αλλαγών που θα μπορούσαν να ενσωματωθούν στον υπάρχοντα νόμο. Μεταξύ άλλων πρότεινε τη διεύρυνση των βαθμών συγγένειας που θεμελιώνουν το νόμιμο δικαίωμα για την αφαίρεση ιστών και οργάνων από ζώντα δότη και να επιτραπεί σε συγγενείς που δεν μπορούν λόγω ασυμβατότητας, να δώσουν μόσχευμα σε ασθενή – συγγενή τους, να κάνουν δωρεά προς τον ΕΟΜ, με αντάλλαγμα την πρόταξη του συγγενή τους στην Εθνική Λίστα υποψηφίων προς μεταμόσχευση. Σε ό,τι αφορά το μεγάλο θέμα της εικαζόμενης συναίνεσης, είπε πως είναι μια δύσκολη απόφαση που χρειάζεται τη συγκατάθεση της κοινωνίας και πως θα ήταν χρήσιμο να συζητηθεί.

    Η κα. Ράπτη κάλεσε τέλος σε αξιοποίηση της εμπειρίας άλλων χωρών που πέτυχαν θεαματικά αποτελέσματα στην αύξηση της δωρεάς οργάνων και των μεταμοσχεύσεων όπως και στην αξιοποίηση των θέσεων των ενδιαφερομένων φορέων ενώ τόνισε πως η αλλαγή των διατάξεων του νόμου 2737/1999 μπορεί να είναι ένα μεγάλο πρώτο βήμα στη μεγάλη προσπάθεια αύξησης των δωρητών οργάνων σώματος.

    Ο Υπουργός Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης έκανε αποδεκτή την πρωτοβουλία της κας. Ράπτη να ζητήσει αλλαγή του νομικού πλαισίου των μεταμοσχεύσεων και δεσμεύτηκε πως εντός 15 ημερών θα καταθέσει το σχετικό σχέδιο νόμου στην αρμόδια κοινοβουλευτική επιτροπή.

    Θεσσαλονίκη, 14 Μαρτίου 2011

    Από το Γραφείο Τύπου

    • Misha avatar
      Misha @ loretta 31/03/2011 12:42:33

      η Έλενα Ράπτη;;!!!

      Χαχαχαχαα...Ολοι οι life styl-ίτες ΜΚΟΐτες στο μπερντέ, δεξιοί κι αριστεροί γμ το φελέκι μου δλδ!!!

    • αχ κουλα!! avatar
      αχ κουλα!! @ loretta 31/03/2011 15:57:12

      δηλαδη βρε loretta, τι να πει? οχι δεν θελουμε οργανα? ειναι θεμα για αντιπολιτευση η αυξηση των μοσχευματων?
      πεθαινει κοσμος εκει εξω!!

      • loretta avatar
        loretta @ αχ κουλα!! 31/03/2011 16:17:46

        αχ βρε κουλα..

        η ελενα οφειλε να απαιτησει να γινει διαλογος με τον κοσμο ως προς το επιμαχο σημειο διαφωνιας των περισσοτερων μας ¨και μεταφεω το επιμαχο σημειο "Σε ό,τι αφορά το μεγάλο θέμα της εικαζόμενης συναίνεσης, είπε πως είναι μια δύσκολη απόφαση που χρειάζεται τη συγκατάθεση της κοινωνίας και πως θα ήταν χρήσιμο να συζητηθεί."

        Αυτη η χλιαρη της τοποθετηση δειχνει περισσοτερο σιωπηρη συναινεση παρα απαιτηση διαλογου!!!!

        Στην ουσια πολυ χαμηλοι τονοι ....!! και δεν μας ειπε αυτη γιατι δεν αρχισε διαλογο για το θεμα??? τοσες εθελοντικες συγκεντρωσεις κανει...ενημερωσε κανεναν??? ΣΥΖΗΤΗΣΕ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ???

        ανεβασε το θεμα πουθενα ψηλα???? γιατι εγω που την παρακολουθω δεν ειδα να κανει κατι τετοιο.

      • loretta avatar
        loretta @ αχ κουλα!! 31/03/2011 16:19:03

        οχι τιποτα αλλο να τα λεμε τα συκα συκα και τη σκαφη σκαφη.

        • αχ κουλα!! avatar
          αχ κουλα!! @ loretta 31/03/2011 17:04:18

          μαλλον συζητησε loretta.
          καμια διαθεση για υπερασπιση, αλλα οπως λες να λεμε τα συκα συκα και τη σκαφη σκαφη.
          Πριν λιγες μονο μερες, διοργανωσε ολοκληρη ημεριδα στη Συγγρου με θεμα τις μεταμοσχευσεις.
          Πηραν μερος εκπροσωποι του συλλογου μεταμοσχευθεντων (αυτους να ακουσουμε και μετα να αποφασισουμε για τα ηρωικα ΟΧΙ μας), ο διευθυντης μεταμοσχευσεων του ΑΧΕΠΑ Δημ. Γακης ενω εδωσε το παρον και ο προεδρος του Εθνικου Οργανισμου Μεταμοσχευσεων ( βλ. www.nd.gr).

          • loretta avatar
            loretta @ αχ κουλα!! 31/03/2011 17:18:18

            αυτο δεν μου λεει τιποτα το να συζητας με εξιδεικευμενο κοινο δεν μου λεει τιποτα...ο κσσμος ο πολυς δεν ενημερωντετε.

            Ας κανει σταντ στο δρομο οπως εχει κανει για αλλα θεματα πλειστες φορες μοιραζοντας φυλλαδια και τοτε αφου ενημερωσει το κοσμο με ειλικρινεια ας τους πει οτι εχουμε αποφασισει να καταργησουμε το βασικο δικαιωμα σας στην αυτοδιαθεση.

            τοτε μαλιστα.

          • αχ κουλα!! avatar
            αχ κουλα!! @ loretta 31/03/2011 17:22:03

            το εκανε και αυτο!!

          • loretta avatar
            loretta @ αχ κουλα!! 31/03/2011 20:14:07

            οχι ΑΧ ΚΟΥΛΑ μου δεν το εκανε...περασα απο εκει και η ενημερωση δεν ακουμπισε ΚΑΝ ΤΟ ΘΕΜΑ που τοση ωρα σηζηταμε.

            ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ξερετε κυρια μου πλεον δεν θα εχετε το δικαιωμα της ΑΥΤΟΔΙΑΘΕΣΗΣ σας που ειναι αυτονοητη...!!

            ΚΑΙ μην τολμηση να το αρνηθει κανεις αυτο..!!

          • αχ κουλα!! avatar
            αχ κουλα!! @ αχ κουλα!! 31/03/2011 21:42:57

            που να τολμησει loretta μου, εισαι καλα, εδω θα φαμε ξυλο...

  30. kiki avatar
    kiki 31/03/2011 12:34:16

    Και τυχαια ο συζυγος ειναι χειρουργος αισθητικος.
    Α ρε Συλβανα, α ρε Συλβανα.

    • αχ κουλα!! avatar
      αχ κουλα!! @ kiki 31/03/2011 15:31:45

      η Ελενα και οχι η Συλβανα!
      μπερδεψαμε τις Ραπτες!!!

  31. loretta avatar
    loretta 31/03/2011 12:35:02

    Πουσαι βρε TSILI σε χασαμε!!

    welcome back!!

  32. K. Kapadoks avatar
    K. Kapadoks 31/03/2011 12:44:50

    Ποιά σκοπιμότητα επιτρέπει τέτοιο ανατριχιαστικά φασιστικό μέτρο (δήθεν φιλανθρωπίας);;
    Όταν αύριο τα ταμεία δεν θα έχουν αρκετά χρήματα για όλους ; θα διακόψουν τις παροχές προς κάποιους για να επιζήσουν οι άλλοι ;
    Φοβάμαι ότι δεν γίνεται άμεσα αντιληπτό το πόσο δελεαστικό θα είναι ΝΑ ΜΗΝ παρεμβάλλεται έγκριση και συμφωνία των συγγενών που θα μπορούν να μιλάνε από πλευράς τού ενδεχόμενου δότη (εάν αυτός δεν το έχει δηλώσει όταν μπορούσε)... Ποιός εγγυάται την διασφάλιση εφαρμογής τών κριτηρίων Harvard ώστε να πιστοποιείται υπεύθυνα ο λεγόμενος εγκεφαλικός θάνατος ;;
    Θα μπορεί ο κάθε επιχειρηματίας "γιατρός" όποιον είναι στο όριο , αφού θα είναι από τον νόμο ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ δότης, να τον βγάζει κλινικά νεκρό και ν' αρχίζει ο πλειστηριασμός ...
    Είναι καλό να μάθουμε να προσφέρουμε .
    Εκούσια όμως . ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ προσφορά δεν γίνεται .
    Είναι πολύ πιο σοβαρό απ' όσο φαίνεται .
    Μιλάμε για βίωση φασισμού , απόλυτη περιφρόνιση προσώπου και στην φάση που ο άνθρωπος δεν μπορεί να το υπερασπιστεί, ως μέρος τής προσωπικότητάς του , έστω και κατάλοιπο .
    Το σώμα μου δεν μού ανήκει , δεν είναι ιδιοκτησία μου για να μπορεί να απαλλοτριωθεί χάριν καλύτερης εξιοποίησης ,αλλά είναι και αυτό "εγώ" , μέρος τού προσώπου μου . Το πτώμα μου δεν θα είναι κάτι που προέκυψε "έτσι, κουτουρού" , θα είναι κατάλοιπο τής ύπαρξής μου ως προσώπου .
    Γι' αυτό και η Αντιγόνη δεν νοιαζόταν για το κουφάρι , αλλά για τον άνθρωπο που υπήρχε με αυτό πριν λίγο .
    Είναι τραγικά τα διλήμματα σε ώρες ανάγκης για μόσχευμα ή σε ώρες "κατάλληλες" για προσφορά τών "εγκαταλειπομένων" από κάποιον οργάνων του .
    Και εύχομαι και εγώ να μην συμβεί .
    Όμως δυστυχώς όλα παίζονται πια με το χρήμα και χωρίς κανόνες .
    Τέτοιες ρυθμίσεις διευκολύνουν μόνο τούς εμπόρους "ανταλλακτικών" και όχι τούς Σβάϊτσερ , τούς Κούλεϋ και τούς Μπάρναρντ .
    Δεν λύνεται έτσι το ζήτημα , αλλά με σεβασμό και ελεύθερο διάλογο .

    Κοινοκτημωσύνη σωμάτων δεν νομίζω ότι έχουμε .
    Είναι και συνταγματολόγος ο Λοβέρδος ;
    Και έτσι μετράει τον σεβασμό στην προσωπικότητα ;
    Θα πεί κανείς σιγά που σέβεται Σύνταγμα και νομιμότητες Λοβέρδος και Σια . Είναι κυρίως προσωπικό , σεβασμού στην προσωπικότητα κάθε ενός .
    Το σώμα κάθε ανθρώπου είναι μέρος τής προσωπικότητάς του και κανένας νόμος δεν μπορεί να το καταστήσει απλά "άθροισμα οργάνων" , δεκτικών διάθεσης.
    Δεν είμαστε σύνολα ανταλλακτικών .

    Είμαστε άνθρωποι που γεννηθήκαμε ελεύθεροι και με ελεύθερη προσωπικότητα .
    Τόσο απλό και ακούγεται πομπώδες και ως μελοδραματική διακήρυξη .

  33. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 31/03/2011 12:46:24

    Εγώ θέλω να μου δώσουν τον εγκέφαλο του ΓΑΠ για να ζήσω πλέον χαρούμενος και απροβλημάτιστος.
    Τελικά, αυτή η κυβέρνηση πόσο σιχαμερή και πρόστυχη μπορεί να είναι; Πόσο;

    • Αστος avatar
      Αστος @ ΒΙΣ 31/03/2011 13:59:11

      Για να μην τσακωνεστε για το ποιος θα πρωτοπαρει τετοιο "κελεπουρι" προτεινω σε οσους δεν προλαβουν να παρουν στην θεση του το περιεχομενο μιας κονσερβας τροφης για ιπποποταμους.
      Το αποτελεσμα θα'ναι το ιδιο.....

    • juliet avatar
      juliet @ ΒΙΣ 31/03/2011 16:21:56

      παρατηρώ ,οτι του φον Δρούτσα ,δεν τον καταδέχεστε,πονηρά δεν την αντέχετε τόση ευφυία.....και τόση έμφυτη αρχοντιά!!!!

  34. Minnie avatar
    Minnie 31/03/2011 13:03:00

    Κανεις δεν σε εμποδιζει να δηλωσεις αρνηση.
    Προσωπικα ειχα σκεφτει πολλες φορες να δηλωσω δοτης αλλα ποτε δεν ασχοληθηκα αρκετα για να βρω με ποια διαδικασια γινεται αυτο.
    Τωρα αυτο το μικρο μου προβληματακι λυθηκε μονο του.

    • Misha avatar
      Misha @ Minnie 31/03/2011 13:18:12

      Εύχομαι να μην έχεις παιδι που οδηγει μηχανάκι.Γιατί κάθε βράδυ , όταν θα έχει βγεί βόλτα, θα ακούς το τηλέφωνο και θα τρέμεις μη τυχόν και σε πάρουν από το ΕΚΑΒ να σου πουν πως το βλαστάρι σου εχει χτυπήσει λίγο , κι εσυ θα λαχταράς μη και τυχόν κάποιος επιτηδειος σου έφαγε ή σου φάει λάχανο το παιδί για να πάρει την καρδούλα, τους πνευμονες , το συκώτι ή τους νεφρούς του...

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Minnie 31/03/2011 13:18:26

      "Κανεις δεν σε εμποδιζει να δηλωσεις αρνηση."

      !!!!!!

      Ποιος ακριβώς δίνει το δικαίωμα στον οποιονδήποτε να ΝΟΜΟΘΕΤΗΣΕΙ ως δικό του κάτι ΔΙΚΟ ΜΟΥ έτσι ώστε
      ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ να πρέπει να "δηλώσω άρνηση";;;

      Είναι δυνατόν;;;;
      Δεν είναι δικό τους.Δικό μου είναι.Αν το θέλουν πρέπει ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ όταν δεν θα το χρειάζομαι.Όχι το αντίθετο...

      Δεν έχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ καμμία σχέση με το αν η πράξη ως ιδέα είναι ευγενική ή αλτρουιστική...απολύτως καμμίσ σχέση.
      Η ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ του χροιά ΑΝΑΙΡΕΙ το φυσικό δικαίωμα της ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ ως προς κάτι το οποίο αποτελεί το ήμισυ της ύπαρξής μου...!!!!

      Δεν έχει απολύτως καμμία λογική ή ηθική βάση.

      • Minnie avatar
        Minnie @ tsilivithras 31/03/2011 14:18:55

        Καποιοι εχουν ηδη νομοθετησει ως προς το πως διατιθενται νομιμως τα επιγεια σου αγαθα μετα θανατον.... ΕΚΤΟΣ εαν αφησεις διαθηκη οπου εκθεσεις λεπτομερως την βουληση σου.
        Αυτο σε ενοχλει η οχι? Που ειναι η διαφορα?

        • Misha avatar
          Misha @ Minnie 31/03/2011 14:28:36

          Τα περιουσιακά μου στοιχεία ΔΕΝ ΠΑΝΕ στο κράτος και σε οποιον αυτό κρίνει, ακόμα και αν δεν έχω διαθήκη.
          Πάνε στους ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΜΟΥ, και μόνο στην περίπτωση που δεν έχω συγγενείς και δεν εχω προνοήσει ώστε να γράψω μια , ΕΣΤΩ ΙΔΙΟΧΕΙΡΗ, διαθήκη , κινούνται διαδικασίες ΔΗΜΕΥΣΗΣ!!!

          Είναι το σωμα μου δημόσια περιουσία ; απο ποτε; Κι αν αυριο ένας πιο ψυχανώμαλος απο δαύτους αποφασίζει πως το σώμα μου πρέπει να γίνει σκυλοτροφή, πρέπει να το δεχτώ;

          Η ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ, και όχι μετά τον ανύπαρκτο «εγκεφαλικό θάνατο» ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΥΣ ΟΙΚΕΙΟΥΣ ΜΟΥ, ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΩ !

          Τι είμαστε ; Κινέζοι θανατοποινίτες να μάς παιρνουν τα όργανα οι κρατούντες κατά το δοκουν;;;;

        • tsilivithras avatar
          tsilivithras @ Minnie 31/03/2011 14:29:45

          Minnie φυσικό και νομικό δικαίωμα δεν είναι το ίδιο πράγμα.
          Τα υπάρχοντά μου ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ.
          Το σώμα μου, το πνεύμα μου (η ελεύθερη βούληση δλδ) και οι οικείοι μου άνθρωποι (η οικογένειά μου) είναι ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ.

          Μου ανήκουν δικαιωματικά βάση φυσικού δικαίου...είναι η σάρκα μου και το πνεύμα μου και απολύτως ΚΑΝΕΝΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ "χέρι" δεν έχει δικαίωμα να απλώσει επάνω τους.

          Το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης του ανθρώπου...της τροφής, της προστασίας και της αναπαραγωγής.
          Φυσικά δικαιώματα...ορισμένα από την ανθρώπινη φύση και αδιανόητο να καταργηθούν.

          Απορώ δλδ που το συζητάμε κιόλας...

        • Minnie avatar
          Minnie @ Minnie 31/03/2011 14:42:30

          Κι'εγω απορω.
          Μαλλον η διαφορα μας εγκειται στο οτι εγω δεν αισθανομαι οτι το σωμα μου μετα θανατον εξακολουθει να ειναι Εγω.
          Για μενα ειναι Αυτο, ενα αψυχο αντικειμενο που απλως εχει μια επιδερμικη ομοιοτητα με το ατομο που καποτε υπηρξα. Και, σαν τετοιο, επιθυμω να ειναι οσο πιο χρησιμο γινεται.
          Ειναι απλως η αποψη μου, δεν προσπαθω να πεισω κανεναν να την ασπασθει.

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ Minnie 31/03/2011 14:46:13

          Aκριβώς Minnie, καταλύει την έννοια της οικογένειας.

          Αν αποβιώσει ένας άνθρωπος αδιάθετος τα επίγεια αγαθά του μεταβιβάζονται στην οικογένεια, σύμφωνα με το κληρονομικό δίκαιο.

          Το σώμα του, το πολυτιμότερο όλων για την οικογένεια, και η μετά θάνατον τύχη του, από που και ως που επιδιώκεται να εκφυγει της μέριμνας των οικείων του;;;

          Μια μάνα έχει το δικαίωμα να ορίσει το σώμα του 18χρονου παρά μία μέρα σκοτωμένου παιδιού της αλλά του 18χρονου και μία μέρα όχι;;;

        • tsilivithras avatar
          tsilivithras @ Minnie 31/03/2011 14:55:23

          Minnie δεν το πήγα εγώ στο μεταφυσικό περί του τι γίνεται μετά-θάνατον (το οποίο είναι μέρος του προβλήματος αλλά εγώ το αφήνω απέξω).

          Είναι πάρα μα πάρα πολύ απλό:
          το κράτος-απατεώνας "απλώνει χέρι" σε κάτι που ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΝΗΚΕΙ βάση φυσικού νόμου...και ζητάει από τον φυσικό ιδιοκτήτη να ζητήσει εξαίρεση σε κάτι που όχι απλά του ανήκει αλλά ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΙΔΙΟΣ...!!!!

          Δεν υπάρχει θέμα...δεν υπάρχει συζήτηση....αναιρείται η ίδια η ευγενική φύση της ιδέας της μεταμόσχευσης όταν καταργείς την ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ παρά φύσει.

          Είναι δυνατόν να μην βλέπουν και οι τυφλοί ακόμα το εξοργιστικά εξώφθαλμο της υπόθεσης;;;

          Είναι δυνατόν να μην αντιλαμβάνεται ο ξύπνιος πολίτης ότι όλα αυτά τα άνομα "νομοθετήματα'' σκοπό έχουν να απαμακρύνουν κάθε τι φυσικό και δίκαιο από την κοινωνία;;;

          Δλδ είναι τόσο εύκολο ο Μαμμωνάς να "κρύψει" το Κακό πίσω από τον αντιπερισπασμό της "καλής πράξης";;;;

          Τι να πω...

        • Minnie avatar
          Minnie @ Minnie 31/03/2011 14:58:24

          "Το σώμα του, το πολυτιμότερο όλων για την οικογένεια..."

          αλλενακι, διαφωνουμε ριζικα.
          Το αψυχο σωμα δεν μου λεει τιποτα, ειναι ενα αδιαφορο κελυφος.
          Το πολυτιμοτερο ολων για μενα ειναι το ιχνος που αφησε ο ανθρωπος με την ψυχη, το πνευμα, τα αισθηματα του. Αυτα κανεις δεν μπορει να τα οικειοποιηθει ουτε να τα διαθεσει.

        • Minnie avatar
          Minnie @ Minnie 31/03/2011 15:05:06

          Ποιο μεταφυσικο ρε συ Τσιλι, αναφερθηκα καθολου σε μετα θανατον ζωη? Ποτε και που??

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ Minnie 31/03/2011 15:05:38

          Ok Minnie.
          Αδιάφορο λοιπόν το άψυχο σώμα του παιδιού.

        • tsilivithras avatar
          tsilivithras @ Minnie 31/03/2011 15:12:16

          @ Μinnie
          έγραψες:
          "Μαλλον η διαφορα μας εγκειται στο οτι εγω δεν αισθανομαι οτι το σωμα μου μετα θανατον εξακολουθει να ειναι Εγω."

          Αν αυτό δεν αφορά το μεταφυσικό τότε τι αφορά;
          Δεν ασχολήθηκα εγώ με την προέκταση αυτή.
          Και προφανώς η διαφορά μας είναι όχι μόνο στο ΜΕΤΑ αλλά και στο ΕΝ ΖΩΗ.

          Για το "εν ζωή" μίλησα εγώ και επιμένω.

        • Minnie avatar
          Minnie @ Minnie 31/03/2011 15:20:56

          Τσιλι, πραγματικα δεν μπορω να παρακολουθησω την σκεψη σου.
          Δεν εχω ιδεαν περι μετα θανατον ζωης αλλα -αν υποθεσουμε οτι υπαρχει- δεν νομιζω το αψυχο σωμα μας να παιζει οποιονδηποτε ρολο.

          Ναι αλλενακι, ενα αψυχο σωμα ειναι ενα αψυχο σωμα, ειτε ειναι 17 ετων ειτε 107.
          Η απωλεια για τους οικειους ειναι μια αλλη υποθεση και δεν μετριεται με κανενα ζυγι.

  35. Misha avatar
    Misha 31/03/2011 13:03:53

    Σον Πεν

    Δεν στα είπανε καλά...
    Aπό το εγχειρίδιο Μέρκ , μια από τις παλιότερες και πιο έγκυρες ιατρικές εκδόσεις:
    "Brain death is loss of function of the entire cerebrum and brain stem, resulting in coma, no spontaneous respiration, and loss of all brain stem reflexes. Spinal reflexes, including deep tendon, plantar flexion, and withdrawal reflexes, may remain. Recovery does not occur."
    Ο «εγκεφαλικός θάνατος» είναι μια εφευρεση προκειμένου να λαμβάνονται όργανα από ασθενείς που βρίσκονται σε κώμα.
    Υπάρχουν ουκ ολιγες περιπτώσεις ασθενών που αναφέρθηκαν ως εγκεφαλικώς νεκροί και ζητήθηκε η συναίνεση των δικών τους για να πάρουν τα όργανα τους, αυτοί αρνήθηκαν κι ο ασθενής συνήλθε .

    • αχ κουλα!! avatar
      αχ κουλα!! @ Misha 31/03/2011 15:26:19

      να μας τις πεις αυτες τις περιπτωσεις να τις μαθουμε και μεις!!

      • Misha avatar
        Misha @ αχ κουλα!! 31/03/2011 16:01:28

        Christina-Nicole ,Survived 'DECLARED BRAIN DEAD"

      • Misha avatar
        Misha @ αχ κουλα!! 31/03/2011 16:13:27

        Christina Nichole In Coma At Sacred Heart Hospital, Declared Brain Dead

        h--p://pets.webshots.com/photo/2247215970071279108RCIytQ

        • αχ κουλα!! avatar
          αχ κουλα!! @ Misha 31/03/2011 16:52:29

          φοβερα αξιοπιστο site! σαν το scienceillustrated, ενα πραμα!!

        • Misha avatar
          Misha @ Misha 31/03/2011 17:07:38

          Είναι η προσωπική ιστορία της συγκεκριμένης κοπέλας που γλύτωσε στο παρά 1 να γίνει θύμα των μεταμοσχεύσεων, γραμμένη από την ίδια και τους οικείους της .
          Περίμενες να δημοσιοποιηθεί στην επιθεώρηση του Υale?

        • αχ κουλα!! avatar
          αχ κουλα!! @ Misha 31/03/2011 17:15:01

          οχι, βρε το ρομαντζο μου κανει!
          αντε και το νιτρο καλο ειναι, του επιπεδου σου!!

        • Misha avatar
          Misha @ Misha 31/03/2011 17:24:40

          Αστα τα επιπεδα.Όταν διάβαζα JAMA εσύ παρακάλαγες την Κούλα...

        • αχ κουλα!! avatar
          αχ κουλα!! @ Misha 31/03/2011 17:40:29

          πωπω γνωσεις!! με ελειωσες μεγαλε αρκουδε!!

        • αχ κουλα!! avatar
          αχ κουλα!! @ Misha 31/03/2011 17:43:44

          JAMA: φανταζομαι να εννοεις το Journal of Apithmenis Metriotitas Arkoudon.
          το ξερω, εχει πολυ μεγαλο impact factor!
          οσο ακριβως το μυαλο σου!!

        • Misha avatar
          Misha @ Misha 31/03/2011 17:50:37

          χαχαχα... δεν περιμενα κάτι περισσότερο ...
          δυσφημίζεις με τον καλύτερο τρόπο την υπόθεση των μεταμοσχεύσεων θενκς

        • Ευθύμης avatar
          Ευθύμης @ Misha 01/04/2011 23:02:06

          Βρε σύ Misha, μη του δυσφημίζεις τις θέσφατες νομολογίες του κλεφτο-πασόκ, ταράζεται η κούλα.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Misha 31/03/2011 22:31:43

      misha
      Γιατρέ μου το κώμα είναι διαταραχή του επιπέδου συνείδησης, δηλαδή βλάβη του εγκεφαλικού φλοιού.
      Εγκεφαλικός θάνατος είναι η μη ανατάξιμη καταστροφή των ημισφαιρίων, του εγκεφαλικού στελέχους και παρεγκεφαλίδας που φιλοξενούν τα κάντρα της καρδιάς, της αναπνοής κ.λ.π που ακολουθείται από συστημική κατάρρευση και κλινικό θάνατο.

      Ο ασθενής σε κώμα δεν τίθεται σε καμία περίπτωση σε θέση δότη.
      Είναι αδιανόητο.
      Μπορεί να σε διαβεβαιώσει και πρωτοετής φοιτητής της νοσηλευτικής.

      • Misha avatar
        Misha @ ΣΟΝ ΠΕΝ 02/04/2011 08:26:42

        Σον Πεν

        Το κώμα (βαθύ και απνοϊκό στη συγκεκριμένη περίπτωση) είναι το σύμπτωμα, ο λεγόμενος «εγκεφαλικός θάνατος» είναι μία από τις αιτίες που οδηγούν σε αυτό.Εξάλλου περιεγράφη το πρωτον το 1959 ως «coma dépassé ».

  36. Misha avatar
    Misha 31/03/2011 13:06:58

    BIΣ

    Δεν ειναι θέμα της Ελλάδας, είναι διεθνές και παγκόσμιο.
    Πριν λιγο καιρό βούηξε ο κόσμος για το κύκλωμα εμπορίας οργάνων στο Νιου Τζερσεη , όπου μεγαλοραββίνοι έπαιρναν για 10 χιλιαρικα τα όργανα από φτωχούς κατοίκους του Ισραήλ , τα μετέφεραν στις ΗΠΑ και τα πουλούσαν 160000 το κομμάτι!!!

    Λέμε για βιομηχανία μεταμοντέρνου καννιβαλισμού.

  37. Rote Phane avatar
    Rote Phane 31/03/2011 13:19:41

    ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΑΡΝΗΤΕΣ:
    ΑΜΑ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΤΕ ΕΣΕΙΣ Η ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΣΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ..
    ΕΞ ΑΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ: "ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΝΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ."
    ΤΕΤΟΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΤΩΜΑ ΣΑΣ.
    ΓΙΝΑΤΕ ΟΛΟΙ ΙΣΑΞΙΟΙ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ!!!

    • Posidonas avatar
      Posidonas @ Rote Phane 31/03/2011 13:57:13

      Για κατσε ρε φιλε, πως βλεπεις το πραγμα; Χρειαζεσαι νομο για να γινεις δωρητης και μαλιστα με το ζορι; Αν εχεις τη διαθεση δηλωσέ το απο την αρχη κι ολα εχουν τελειωσει ωραια και παστρικα. Δεν εχεις διαβασει ή ακουσει οτι εχει καταστει επιχειρηση η προσφορα οργανων και διαφορει πλουσιοι καταφευγουν σε τετοιες μεθοδους. Εισαι σε μια χωρα της αρπαχτεις και ο πρωτος που μπορει να την πληρωσει μπορει να εισαι εσυ.

    • Misha avatar
      Misha @ Rote Phane 31/03/2011 14:39:59

      Rot Phane

      Το «μετά θάνατον» είναι μεγάλη κουβέντα. Ο νεολογισμός «εγκεφαλικός θάνατος» απέχει πολύ από τον θάνατο όπως οριζόταν επί χιλιάδες χρόνια , μέχρι την ανακάλυψη των μηχανημάτων υποστήριξης των ζωτικών λειτουργιών.

      Για όσους από εμάς έχουμε μια πίστη στη μετά θάνατο ζωή, ο θάνατος είναι ο χωρισμός της ψυχής από το σώμα, και συνεπώς ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΌΜΑΣΤΕ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΑΣ ΑΝΑΛΟΓΩΣ.
      Κανένας φασιστικός νόμος δεν θα τ αλλαξει αυτό, αντίθετα οι διατάξεις για υποχρεωτική «συναίνεση» στη δωρεά θα οδηγήσει σε μαζικές δολοφονίες βαρεως πασχόντων, αλλά και σε ανάλογες αντιδράσεις από την πλευρά των συγγενων προς τους κόρακες -μεταμοσχευτές.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Rote Phane 01/04/2011 23:23:07

      έλα ρε χριστιανέ, για πές...

  38. loretta avatar
    loretta 31/03/2011 13:22:37

    μαλιστα..δηλ σου αρεσει η ιδεα οτι εσυ το σωμα σου και ολο σου το ειναι εκ προιμιου θα ανηκει στο κρατος η σε εναν φορεα?? για ξανασκεψου το λιγο και δες και τις οποιες εξελικτικες παραμετρους μπορει να φερει αυτος ο νομος εκτρωμα.

    μαλλον εισαι η αφελης η δεν βλεπεις τι γινεται γυρω σου.
    Απο μονοι τους καταργουν καθε ενοια εθελοντισμου.

    αυτο ειναι βαρβαροτητα.

  39. Posidonas avatar
    Posidonas 31/03/2011 13:28:00

    Σε ενα κρατος που το κυβερνα μια συμμορια τα παντα δυναται να συμβουν. Εκεινοι που θα την πληρωσουν, πρωτοι ειναι οι διανοητικα αναπηροι και οι τροφιμοι των διαφορων ιδρυματων. Ποιος θα ενδιαφερθει γι΄αυτους, οταν ο αλλος ειναι εγκλειστος στο ψυχιατριο για τριαντα ή πενηντα χρονια και βρουν ενα "συγγενη" που δεν τον εχει δει ποτε και υπογραψει οταν του σταξουν το ψιλο; Δεν νομιζω να δειλιασει μπραστα στο χρημα κι οταν αυτο δεν θα ειναι, οχι ψιχουλα Ας αφησουν οι απατεωνες τις διαφορες νομηνικες αρλουμπες που θα επιχειρησουν να μας πουν. Ας το κανουν και θα δουν τι σκανδαλα θα εχουν να βγουν, ωστοσο ομως κάποιοι θα εχουν παρει τον δρομο του Νεκροταφειου. Εδω θα πρεπει οι βουλευτες να π αρουν θεση, απολυτα αρνητικη, εκτός κι αν μας του λεει και αυτο η Τροικα.

  40. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 31/03/2011 13:55:24

    Να φανταστώ ότι δεν αναφέρεσαι στην κυρίως ανάρτηση;

    • loretta avatar
      loretta @ Μικρός Οδυσσέας 31/03/2011 14:37:45

      οχι βρε Μικρε Οδυσσεα

      σε σχολιαστη αναφερομαι.

      • loretta avatar
        loretta @ loretta 31/03/2011 14:38:32

        στον dimitris x

        • μικρός οδυσσέας avatar
          μικρός οδυσσέας @ loretta 31/03/2011 15:15:57

          σόρρυ και εγώ αυτόν ρωτάω...

  41. Orestios avatar
    Orestios 31/03/2011 14:02:58

    Απλά ανήθικο νομοσχέδιο. Φτιαγμένο από ανήθικους.

  42. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
    ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 31/03/2011 14:23:37

    Δεν υπάρχει "εν δυνάμει δότης". Ούτε καν εννοιολογικά. Πιο πολύ μοιάζει σαν όρος βγαλμένος κατευθείαν από τη newspeak του Όργουελ. Δότης γίνεται αυτός που θέλει και το κάνει με την καρδιά του και γι αυτό λέγεται δωρητής. Τόσο απλά.Κι άμα θέλει πάει και το κάνει μόνος του, εν πλήρει ελευθερία και όχι by default. Ο όρος που αρμόζει στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι υπεξαίρεση ή απαλλωτρίωση οργάνου. Ή ακόμα ορθότερα, κοινωνικοποίηση οργάνου από το κράτος - νταβατζή: Άκου να δεις μικρέ, δεν μάς ανήκεις μόνο ληξιαρχικά ή ασφαλιστικά ή φορολογικά, αλλά και σωματικά (your ass is mine)!

    Προσωπικά, αν βρισκόμουνα στη δύσκολη θέση, θα προτιμούσα χίλιες φορές να ξεφορτώσω παρά να πάρω κομμάτι από το σώμα κάποιου που πιθανόν όσο ζούσε να μην ήθελε να τού το πάρουν μετά θάνατον (αλλά αμέλησε να το δηλώσει και γι αυτό σκύλευσαν το πτώμα του...). Καλύτερα κάποια χρόνια ζωής λιγότερα παρά εν δυνάμει ζόμπι...

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 31/03/2011 14:39:47

      Φίλε, θίγεις τον πυρήνα του προβλήματος, το συνειδησιακό, αυτό ακριβώς που θέλει να συσκοτίσει το νομοσχέδιο.

      Σε κάθε έναν που πεθαίνει, αντιστοιχεί μια άλλη οικογένεια που περιμένει.
      Τι περιμένει;
      Μα να βρεθεί το κατάλληλο μόσχευμα!...
      Τι άλλο ρε παιδιά!...
      Νew Speak να θάψουμε τη συνείδησή μας!

      Γι αυτό έχουν απαγορεύσει την επαφή των οικογενειών, και γι αυτό ποτέ δεν μαθαίνουν οι δύο οικογένειες τα στοιχεία.

      Οι δε λήπτες ορισμένες φορές αναπτύσσουν στοιχεία της προσωπικότητας του δότη.

      Και συμβαίνει συχνά, σε όλη την υπόλοιπη ζωή τους οι ληπτες να ψάχνουν να βρούν τα στοιχεία του δότη-σωτήρα.

      • αχ κουλα!! avatar
        αχ κουλα!! @ αλλενάκι 31/03/2011 15:39:35

        λυπαμαι παρα πολυ γι'αυτα που γραφεις!
        επειδη δεν μπορει να εχεις καμια σχεση με ιατρικη και να γραφεις αυτα που γραφεις, θα μπορουσες σε παρακαλω να μου πεις συμφωνα με ποια θεωρια ο ληπτης αναπτυσει στοιχεια της προσωπικοτητας του δοτη οταν του μεταμοσχευθει ενας νεφρος? η ο κερατοειδης? η κομματι δερματος?
        Μπορει να εισαι αρνητικος στην υποχρεωτικη μεταμοσχευση, αναφερετο δικαιωμα σου, αλλα μεχρις εκει!!

        • Arianos avatar
          Arianos @ αχ κουλα!! 31/03/2011 15:58:19

          σε μεταμόσχευση εγκεφάλου αναφέρονταν μάλλον, άλλωστε κυκλοφορούν τόσοι με λοβοτομή ανάμεσά μας που -δεν μπορεί- θα υπάρχουν και λήπτες...

        • Misha avatar
          Misha @ αχ κουλα!! 31/03/2011 16:09:12

          Αχ κούλα

          του Gorm Palmgren, Phd, ερευνητή Βιοτεχνολογίας στο Εθνικό Ερευνητικό Κέντρο της Δανίας και στο Max Planck Institute

          Με το… χέρι στην καρδιά – θα σας άρεσε να έχετε την καρδιά ενός δολοφόνου να χτυπά στο στήθος σας; Μία γερμανική έρευνα έδειξε ότι το ένα τρίτο των ασθενών που περιμένουν να υποβληθούν σε μεταμόσχευση θα ένιωθαν αμήχανα, αν έπρεπε να δεχτούν μόσχευμα από έναν εγκληματία ή κάποιον αυτόχειρα, ενώ οι μισοί δε θα ήθελαν να λάβουν μόσχευμα από ένα γουρούνι ή άλλο ζώο.

          Το ερώτημα είναι κατά πόσον οι ενδοιασμοί των ασθενών είναι παράλογοι και αβάσιμοι, ή αν πραγματικά μπορεί να αλλάξει η στάση μας απέναντι στο νόμο και την τάξη, αν λάβουμε ως μόσχευμα την καρδιά ενός εγκληματία. Σίγουρα η καρδιά ενός γουρουνιού δε θα μας μεταμορφώσει σε γουρούνια, αλλά πολλοί αισθάνονται την προσωπικότητά τους να αλλάζει μετά από μία μεταμόσχευση καρδιάς, ή θυμούνται πράγματα που δεν έζησαν ποτέ. Εδώ και πολλά χρόνια αυτές οι αλλαγές αιτιολογούνταν είτε ως ψυχική αντίδραση, επακόλουθο μιας μεγάλης εγχείρησης, η οποία πρόσφερε μεμιάς στον ασθενή μακροβιότητα και καλύτερη ποιότητα ζωής, είτε ως παρενέργειες των ισχυρών φαρμάκων που είναι απολύτως απαραίτητα μετά τη μεταμόσχευση, για να διασφαλίσουν ότι το ανοσοποιητικό σύστημα δε θα απορρίψει τη νέα καρδιά.

          Κατά παράδοση στις ΗΠΑ ο λήπτης πληροφορείται την ταυτότητα του δωρητή του οργάνου, και σε πολλές περιπτώσεις συναντά την οικογένειά του μετά την ανάρρωση. Οι επισκέψεις αυτές συχνά επιφυλάσσουν πολύ ενδιαφέρουσες εμπειρίες, όταν οι ασθενείς ξαφνικά συνειδητοποιούν ότι κάποια πρωτόγνωρα στοιχεία της προσωπικότητάς τους ή το καινούριο τους πάθος ανταποκρίνονται ακριβώς σε εκείνα του νεκρού δότη.

          Μελέτες σε άτομα που απέκτησαν καινούρια καρδιά μετά από μεταμόσχευση δείχνουν ότι στην πραγματικότητα πολλοί έχουν «κληρονομήσει» ένα μέρος της προσωπικότητας και των αναμνήσεων του δότη. Οι επιστημονικές αυτές έρευνες έχουν οδηγήσει στη διατύπωση διαφόρων θεωριών που προσπαθούν να ερμηνεύσουν πώς είναι δυνατό αυτά τα χαρακτηριστικά να σχετίζονται με την καρδιά, ενώ θεωρητικά θα έπρεπε να εξαρτώνται αποκλειστικά από τον εγκέφαλο.

          Από τα fast food στη χορτοφαγία

          Εδώ και δέκα χρόνια, ο ψυχολόγος Paul Pearsall του Πανεπιστημίου της Χαβάης, μαζί με τους συναδέλφους του Gary E. Schwartz και Linda G. Russek του Πανεπιστημίου της Αριζόνας, έχει εξετάσει διεξοδικά τις περιπτώσεις 23 ασθενών που υποβλήθηκαν σε μεταμόσχευση καρδιάς. Κατά τις συνεντεύξεις με τους ίδιους τους ασθενείς, καθώς και με τις οικογένειές τους και τους συγγενείς των δωρητών, οι ψυχολόγοι εντόπισαν πολλά παραδείγματα όπου μέρος της προσωπικότητας ή της μνήμης του δότη έδειχνε να έχει ακολουθήσει την καρδιά στο λήπτη:

          Μία 29χρονη γυναίκα με ομοφυλοφιλικές ερωτικές προτιμήσεις και μεγάλη αδυναμία στα χάμπουργκερ και το πρόχειρο φαγητό, μετά τη μεταμόσχευση καρδιάς έγινε ξαφνικά χορτοφάγος και άρχισε να έλκεται σεξουαλικά μόνο από άντρες. Επίσης, μετά τη μεταμόσχευση, τα βράδια ένιωθε έναν έντονο πόνο στο στέρνο, που σύμφωνα με τους γιατρούς δε σχετιζόταν με την επέμβαση. Στις συνεντεύξεις με τους ερευνητές, η μητέρα της δότριας ανέφερε ότι ο τρόπος ζωής της 19χρονης κοπέλας που είχε δωρίσει την καρδιά ήταν απόλυτα εναρμονισμένος με τα ιδανικά του χιπισμού: ήταν χορτοφάγος, διατηρούσε εστιατόριο με υγιεινές τροφές και ήταν οπαδός του «ελεύθερου έρωτα», με πολλές επιτυχίες στους άντρες. Σκοτώθηκε σε αυτοκινητικό δυστύχημα, και λίγο πριν ξεψυχήσει είχε παραπονεθεί στη μητέρα της ότι την πονούσε ακόμα το στήθος, στο σημείο όπου την είχε χτυπήσει το αυτοκίνητο.

          Σε μια άλλη περίπτωση, η γυναίκα που δέχτηκε το μόσχευμα φαίνεται πως «κληρονόμησε» και ένα μέρος της μνήμης του δότη:

          Μία 18χρονη κοπέλα απέκτησε τη νέα της καρδιά από ένα συνομήλικό της μουσικό, που έγραφε ο ίδιος τη μουσική και τους στίχους των τραγουδιών του. Αργότερα, εκείνη επισκέφθηκε τους γονείς του μουσικού, που της έβαλαν να ακούσει τα τραγούδια του. Παρ’ όλο που η κοπέλα τα άκουγε για πρώτη φορά, γνώριζε τα λόγια των τραγουδιών, σαν να τα είχε ξανακούσει. Ένα από τα τραγούδια είχε τον τίτλο «Ντάννυ, η καρδιά μου σου ανήκει» και, κατά περίεργη σύμπτωση, την κοπέλα που είχε πάρει το μόσχευμα οι δικοί της τη φώναζαν χαϊδευτικά Ντάννυ.

          Δεν είναι, όμως, μόνο η μνήμη και η προσωπικότητα που αφήνουν, καθώς φαίνεται, το αποτύπωμά τους στην καρδιά. Ορισμένοι ασθενείς που έχουν υποβληθεί σε μεταμόσχευση ξαναζούν πάλι και πάλι τη στιγμή του θανάτου του δότη:

          Για έναν 56χρονο δάσκαλο, η μόνη αξιοσημείωτη διαφοροποίηση μετά τη μεταμόσχευση ήταν ότι μέρα και νύχτα έβλεπε τον Ιησού μπροστά του σε όραμα. Στη συνέχεια, έβλεπε μια έντονη λάμψη και ένιωθε μεγάλη ζέστη στο πρόσωπο. Η σύζυγος του 34χρονου αστυνομικού που ήταν ο δότης της καρδιάς ανέφερε ότι ο άντρας της σκοτώθηκε κατά την εκτέλεση του καθήκοντος, προσπαθώντας να συλλάβει έναν έμπορο ναρκωτικών, όταν πυροβολήθηκε στο πρόσωπο σχεδόν εξ επαφής. Ο κύριος ύποπτος για τη δολοφονία του είχε μακριά μαλλιά, εκφραστικά μάτια και θύμιζε σε γενικές γραμμές τον Ιησού. Ο δάσκαλος που απέκτησε την καρδιά του αστυνομικού ξαναζούσε στα οράματά του την τελευταία οπτική εντύπωση του δότη, πριν από το θάνατό του.
          Όταν κανείς ακούει τις ιστορίες αυτές μία μία ξεχωριστά, μπορεί να υποθέσει ότι απλά πρόκειται για τυχαίες συμπτώσεις, αλλά οι τρεις ερευνητές που έχουν πάρει οι ίδιοι τις συνεντεύξεις είναι πλέον πεπεισμένοι ότι ένα μέρος της προσωπικότητας ακολουθεί την καρδιά, όταν αυτή αλλάζει ιδιοκτήτη. Προς το παρόν, είναι αδύνατο να πει κανείς πόσο συχνά συμβαίνει αυτό το φαινόμενο, αφού ακόμη δεν έχουν γίνει συστηματικές έρευνες. Στην συγκεκριμένη έρευνα, οι 23 ασθενείς επιλέχθηκαν ακριβώς επειδή είχαν μια αισθητή αλλαγή στην προσωπικότητά τους ή βίωναν νέες μνημονικές παραστάσεις.

          Το φαινόμενο δεν παρατηρείται μόνο στην Αμερική. Στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο της Βιέννης στην Αυστρία, όπου εργάζεται η καρδιολόγος Brigitte Brunzel, περίπου το 6% όσων έχουν υποβληθεί σε μεταμόσχευση καρδιάς αναφέρουν μεταβολές στην προσωπικότητα, ενώ σε άλλες μελέτες το ποσοστό ανεβαίνει στο 21-31%. Υπάρχουν κατά βάση τρεις θεωρίες για την ερμηνεία των αλλαγών της προσωπικότητας. Η μία βασίζεται στην κλασική επιστήμη, ενώ οι άλλες δύο είναι πιο αμφιλεγόμενες.

          Η παραδοσιακή επιστημονική εξήγηση βασίζεται στα λεγόμενα νευροπεπτίδια, τα οποία είναι βραχείες αλυσίδες πρωτεϊνών που χρησιμοποιούνται ως νευροδιαβιβαστές στον εγκέφαλο και επιτρέπουν τη μεταβίβαση πληροφοριών από το ένα νευρικό κύτταρο στο άλλο. Τα νευροπεπτίδια παράγονται από νεύρα όλου του σώματος και έχουν δράση σε πολλά διαφορετικά όργανα. Επιπλέον, το ίδιο νευροπεπτίδιο μπορεί να έχει διαφορετική λειτουργία ανάλογα με τη θέση του στο σώμα. Για παράδειγμα, το νευροπεπτίδιο NPY ρυθμίζει τόσο την όρεξη, που εξαρτάται από τον εγκέφαλο, όσο και την αντλητική δραστηριότητα της καρδιάς.

          Η νευρολόγος Candace Pert στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Τζορτζτάουν της Ουάσινγκτον στις ΗΠΑ θεωρεί ότι μία νέα καρδιά μπορεί να επηρεάσει τον εγκέφαλο του λήπτη μέσω των νευροπεπτιδίων, που μεταφέρονται στο σώμα με την κυκλοφορία του αίματος. Αν, για παράδειγμα, η καινούργια καρδιά παράγει νευροπεπτίδια τύπου NPY σε κάποιο βαθμό, το κυκλοφορικό μπορεί να τα μεταφέρει μέχρι τον εγκέφαλο, όπου επηρεάζουν και την όρεξη. Παρ’ όλο που δεν έχουμε αυτή τη στιγμή επιστημονική τεκμηρίωση ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο, η υπόθεση αυτή μάς δίνει μία θεωρητική βάση για να αιτιολογήσουμε πώς είναι δυνατό μία νέα καρδιά να μεταβιβάζει στο λήπτη την προτίμηση του δότη, λόγου χάρη, για τη χορτοφαγία.

          Μαγνητικά πεδία επηρεάζουν τον εγκέφαλο

          Η δεύτερη θεωρία βασίζεται στο ότι τόσο ο εγκέφαλος όσο και η καρδιά παράγουν ισχυρά ηλεκτρικά και ηλεκτρομαγνητικά πεδία, που αποτελούν το θεμέλιο της λειτουργίας τους. Το ηλεκτρομαγνητικό πεδίο της καρδιάς είναι τόσο ισχυρό, που με ευαίσθητα όργανα μετρήσεων γίνεται αντιληπτό σε απόσταση άνω των 30 μέτρων. Επομένως, η καρδιά είναι πιθανό να μπορεί να επηρεάσει τον εγκέφαλο με αυτό τον τρόπο. Ωστόσο, δεν υπάρχει πειραματική επιστημονική τεκμηρίωση ότι η καρδιά έχει την ικανότητα να αποθηκεύει αναμνήσεις ή να μεταβάλλει τα χαρακτηριστικά της προσωπικότητας στον εγκέφαλο.

          Ο Gary Schwartz και η Linda Russek υποστηρίζουν μία τρίτη θεωρία, σύμφωνα με την οποία τα κύτταρα με τα μόριά τους έχουν την ικανότητα να αποθηκεύουν πληροφορίες αλλάζοντας απειροελάχιστα τη μορφή τους. Όπως ένα αποτύπωμα στην άμμο μαρτυρά ότι κάποιος περπάτησε στην παραλία, οι υποστηρικτές αυτής της θεωρίας πιστεύουν ότι τα συμβάντα στη ζωή ενός ανθρώπου αφήνουν αποτυπώματα σε όλα τα όργανα του σώματός του. Σύμφωνα με τη θεωρία, που υποστηρίζει τη λεγόμενη συστηματική ή κυτταρική μνήμη, δεν είναι ο εγκέφαλος το μόνο όργανο που διαθέτει μνήμη – αντιθέτως, μπορεί να παραλάβει νέες αναμνήσεις από μία μεταμοσχευμένη καρδιά και να τις επεξεργαστεί σαν να ήταν δικές του.

          Κάθε άλλο παρά κοινώς αποδεκτή είναι η άποψη ότι η καρδιά, ή κάποιο από τα άλλα όργανα που μεταμοσχεύονται από άνθρωπο σε άνθρωπο, μπορεί να μεταφέρει χαρακτηριστικά της προσωπικότητας ή αναμνήσεις του δότη στο λήπτη του μοσχεύματος. Τώρα, όμως, οι προσπάθειες μεταμόσχευσης εγκεφαλικών κυττάρων προχωρούν αλματωδώς, ως ελπιδοφόρα προοπτική ριζικής θεραπείας σοβαρών ασθενειών, όπως το Alzheimer και το Parkinson. Αν κάποτε γίνει συνηθισμένη πρακτική η μεταμόσχευση εγκεφαλικών κυττάρων ή ακόμη και ολόκληρων εγκεφαλικών κέντρων από ένα άτομο σε ένα άλλο, ξαφνικά θα μας είναι πολύ πιο εύκολο να αποδεχτούμε ότι μέρη της προσωπικότητας ή της μνήμης του δότη μπορεί να μεταβιβάζονται μαζί με το μόσχευμα στο λήπτη.

          ΣΤΟΙΧΕΙΑ

          Κάθε μέρα γίνονται περίπου 11 μεταμοσχεύσεις καρδιάς στον κόσμο, εκ των οποίων οι 6 στις ΗΠΑ και τον Καναδά, οι 4 στην Ευρώπη και 1 στον υπόλοιπο κόσμο.

          Γερμανικές έρευνες δείχνουν ότι μέχρι 31% των ασθενών παρατηρούν μεταβολές προσωπικότητας.

          Στην Ελλάδα δεν προβλέπεται η ενημέρωση για την ταυτότητα του δότη.

          h--p://www.scienceillustrated.gr/index.php?op=Magazine&todo=showarticle&aid=447

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Misha 31/03/2011 16:16:39

            καλά Μisha, τα ανωτέρω άτομα θέλουν να τους παραθέσεις και διατριβή για το αν η αλλαγή της καρδιάς ή της RAM θα προκαλέσει αλλαγές σε όλο το software και το hardware...

          • Arianos avatar
            Arianos @ αλλενάκι 31/03/2011 17:01:49

            ξέχασες τα taperware -τα αγόραζαν κυρίες σε επιδείξεις σε σπίτια, δεκαετία 70

          • Arianos avatar
            Arianos @ Arianos 31/03/2011 17:02:43

            για αλλενάκι

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Arianos 31/03/2011 17:21:50

            ακόμα εκεί είσαι;
            έχουν βγει νέα υλικά τάπερ για ραδιενεργό σούσι...

          • αχ κουλα!! avatar
            αχ κουλα!! @ Arianos 31/03/2011 17:24:02

            σιγουρα αυτα θα χρησιμοποιεις και επαθες τετοια ζημια!!!

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Arianos 31/03/2011 17:27:44

            αντίθετα, είμαι της κλασικής σχολής, όχι της μεταλλαγμένης μετανεωτερικής zombisti

          • αχ κουλα!! avatar
            αχ κουλα!! @ Arianos 31/03/2011 17:34:10

            νομιζεις!!

          • αχ κουλα!! avatar
            αχ κουλα!! @ Misha 31/03/2011 16:45:33

            Οι πηγες σου, τo scienceillustrated κυκλοφορει στα ταμεια των σουπερ μαρκετ στην Αμερικη, μαζι με το TV Guide!
            Για πληροφοριση σου οι Gorm Palmgren, Paul Pearsall, Gary E. Schwartz και Linda G. Russek, και Brigitte Brunzel δεν εχουν δημοσιευσει τιποτε σχετικο στο εγκυρο pubmed.
            Οσον αφορα τη νευροεπιστημονα Candace Pert απο το NIH, αυτα που αναφερει προκειται για εικασιες και μονο οσον αφορα πιθανες δρασεις καποιων νευροπεπτιδιων. Αναφορα σαν αυτη που περιγραφεις παραπανω δεν υπαρχει σε επιστημονικη της εργασια!
            Οσο για τις αλλες θεωριες μου θυμισες τον Λιακοπουλο με τους Ελ, τους Ελλοχιμ και τους Νεφελιμ.
            Αλλωστε ολοι μεταξυ τους τα οργανα τους ειχαν ανταλλαξει!!

          • Misha avatar
            Misha @ αχ κουλα!! 31/03/2011 16:59:56

            Xαχαχα...

            Ναι, ναι θα δημοσιοποιηθούν πάραυτα τα στοιχεία από τον ΠΟΥ , αυτόν ντε που ανακήρυξε πέρυσι και την πανδημία που μας...αποδεκάτισε...
            Στα σοβαρά,αν έκανες μια στοιχειώδη έρευνα μερικών κλικ, θα εβρισκες πολυ υλικό από έρευνες μέχρι προσωπικές ιστορίες μεταμοσχευθέντων.
            Προφανώς έχεις επιλέξει να κινείσαι στο επίπεδο του «αχ κούλα»

          • αχ κουλα!! avatar
            αχ κουλα!! @ Misha 31/03/2011 17:10:25

            τελικα εισαι ενα μικρο, γλυκο και αφελεστατο αρκουδακι!

          • tsilivithras avatar
            tsilivithras @ Misha 31/03/2011 17:23:29

            Κι εσύ κουλα ήρθες εδώ τώρα να μας πουλήσεις μούρη και γιατριλίκι....

            Πλήθυναν οι Ευκαιριακοί όλου του κόσμου...

          • Ευθύμης avatar
            Ευθύμης @ Misha 01/04/2011 23:32:51

            ρε συ Misha, αφού το κόμμα τους τό χει πει, παιδιά δεν υπάρχουν τώρα καβάτζες για δημόσιο, μόνο αν θέλετε υπάρχει θέση τρόλλερ για το διαδίκτυο να στηρίζετε την θέση της κυβέρνησης με καταιγισμό πόστς, αν πάρετε τη θέση και γράψετε καλό σκόρ, κάτι θα γίνει και με εσάς ;)

          • loretta avatar
            loretta @ αχ κουλα!! 31/03/2011 20:44:06

            το οτι κυκλοφορει το science illustrated στα σουπερ μαρκετ αγαπητη θα επρεπε να ξερεις (εφοσον εχεις ζησει εκει οπως και εγω) δεν μειωνει την αξιοπιστια του στα δεδομενα που μεταφερει...!!! Εξαλλου μιλας για μια χωρα οποου οι αγωγες για ψευδη σπορα ειδησεων κτλ κτλ αποζημιώνονται με εκατομυρια δολλαρια...συνεπως..κακη η τοποθετηση σου. Ναι δεν την προσκυνα η ιατρικη κοινοτητα αλλα αυτο δεν αναιρει και αυτα που γραφονται μεσα.

            Ναμαστε λοιπον λιγο πιο φειδωλοι??? και πιο σεμνοι να πω??

          • αχ κουλα!! avatar
            αχ κουλα!! @ loretta 31/03/2011 21:47:06

            ζητω συγνωμη απο ειδημονες του θεματος!

          • Arianos avatar
            Arianos @ loretta 31/03/2011 21:59:34

            αφού όπως λες έχεις ζήσει στην Αμερική, θα ΄πρεπε να ξέρεις πως το science illustrated απευθύνεται κυρίως σε -συμπαθείς κατά τα άλλα- συνταξιούχους/ες για να υπάρχει θέμα συζήτησης μέσα στα λεωφορεία που τους μεταφέρουν τα σαββατοκύριακα στο Atlantic City. Φαίνται πως το 'target group' διαφέρει από χώρα σε χώρα!

          • loretta avatar
            loretta @ loretta 31/03/2011 22:50:20

            Αrianos...
            Το atlantic city δεν υπηρξε ποτε στις επιλογες μου το βρισκω πολυ καταθλιπτικο μπαναλ και fake μαλλον το εχεις επισκεφθει απειρες φορες με λεωφορειο συνταξιδευοντας με τους συμπαθεις συνταξιουχους και κατι θα ξερεις παραπανω....θα σε συμβουλευα να εισαι πιο διαλλακτικός αλλα ετσι οπως σε κοβω( οχι ιατρικα,)δεν δειχνεις διαθεση συζητησης..σε αντιθεση με την αχ κουλα που παροτι διαφωνουμε ανταλλασουμε τουλαχιστον αποψεις.

            Δεν γνωριζομαστε και απο χτες...

          • boanerges avatar
            boanerges @ αχ κουλα!! 31/03/2011 20:47:51

            Τι έγινε Αχ Κούλα; ακονίζουμε κανένα νυστέρι και αδημονούμε; -"Δρεπανίζοντας με αδημονία" ;

          • αχ κουλα!! avatar
            αχ κουλα!! @ boanerges 31/03/2011 21:45:11

            απο εσενα θα αρχισω. τι εχεις καλο? νεφρα, κερατοειδη, και καρδια μου κανει!!

          • Ευθύμης avatar
            Ευθύμης @ boanerges 01/04/2011 23:35:50

            Τρελή μπίζνα αρχίζει, το περίεργο είναι οτι μας το παίζει γιατρός αλλά ακόμα λεεί δεν έχει κάνει την αίτηση δότη, δεν ξέρει μάλλον πως γίνεται.
            ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ αχ κουλα!! 31/03/2011 16:11:44

          ρώτησε γιατρό για μεταμοσχεύσεις οφθαλμού, ή νεφρού από ζώντα δότη κιόλας,

          • Arianos avatar
            Arianos @ αλλενάκι 31/03/2011 16:28:58

            how about ανυποψίαστους λοβοτομηθέντες?

  43. xristos avatar
    xristos 31/03/2011 14:52:58

    1% αυξηση του ΑΕΠ προβλεπω....το συναλαγμα απο το εξωτερικο θα ρεει..
    μεγαλη μπισνα...

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ xristos 31/03/2011 17:27:26

      Τα αμερικανα για παραδειγμα ουρα θα μπορουσαν να κανουν ουρα βαζωντας απ τη πισω πορτα τα συγγενικα τους προσωπα στα νοσοκομεια που θα τους παραχωρηθουν για "στρατιωτικους" σκοπους, αν τραβηξει η κατασταση στη Λιβυη και δεν πεσει γρηγορα ο Κανταφι, που δεν θα πεσει. Αντε να κανεις μεταμοσχευση στις ΗΠΑ για να δωσεις τρεις περιουσιες. Ελα στην Ελλαδιτσα την απεραντη βαση του ΝΑΤΟ και κανε μεταμοσχευση σε μιση τιμη. Φρεσκο ελληνικο πραμα! Διαλιεχτε!!!

      • Greece Pleading avatar
        Greece Pleading @ Greece Pleading 31/03/2011 17:29:59

        Τυχαιο που συμπιτει η επεμβαση στη Λιβυη, η εμπλοκη της Ελλαδας, ο "τρομος" των Αμερικανων με το ΕΣΥ, κι ολα αυτα με το περιεργο νομοσχεδιο του ΠΑΣΟΚ? Ρωταω εγω τωρα..ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΜΠΑΖΑ τα Πασοκια με τη Λιβυη ως φαινεται! Πολλυ μεγαλη!!!

      • Greece Pleading avatar
        Greece Pleading @ Greece Pleading 31/03/2011 17:39:22

        Τα Αμερικανα ειναι εξπερ στα πειρατικα οργανα, τι στην ευχη τοσα χρονια σε Ιρακ, Αφγανισταν, Πακισταν, εχουνμ γινει τζιμανια!
        Αντε να κανουν μερικα σεμιναρια και στους δικους μας να τους ανοιξουν τα ματια, αν και φοβαμαι οτι θα γινει το αντιθετο απο τις δικες μας τις μαφιες..

  44. spiros1 avatar
    spiros1 31/03/2011 14:53:18

    Δυστυχώς υπάρχουν ακόμη ανθρωπάκια που ανήκουν στον κομματικό στρατό, στους αφισοκολλητές. Στην Ελληνική γλώσσα γράφουμε και δεν θέλουν να καταλάβουν, γιατί φοράνε πράσινα κομματικά γυαλιά. Τι σχέση έχει ο ‘’αλτρουισμός’’ με το κατάπτυστο αυτό δικτατορικό νομοσχέδιο ? Αλτρουισμός σημαίνει «ανιδιοτελής μέριμνα για τους άλλους» δηλαδή φιλαλληλία. Είναι εντελώς διαφορετικό, οικιοθελώς και από αγάπη προς τον συνάνθρωπό μας να δωρίσουμε όργανα του σώματός μας και διαφορετικό να μας το επιβάλει δια νόμου ο κάθε δικτατορίσκος Λοβέρδος. Εγώ θέλω να δώσω όργανα του σώματός μου προκειμένου να ζήσει κάποιος φτωχός βιοπαλαιστής και όχι εκεί που θέλει ο κάθε Λοβέρδος ή κάθε Εθνικός οργανισμός Μεταμοσχεύσεων.
    Θα καταλήξουμε σε εμπορευματοποίηση οργάνων, ενώ θα παρουσιάζεται σαν «εικαζόμενη συναίνεση».

    Στο όνομα της «εικαζόμενης συναίνεσης» απαιτούμε από τους διεθνείς τοκογλύφους της Τρόικας, να δεσμευτούν οι περιουσίες, οι βίλες, όσων διετέλεσαν βουλευτές από το 1974 μέχρι και σήμερα, προκειμένου να Σωθεί η Πατρίς.

    Στο όνομα της «εικαζόμενης συναίνεσης» να παύσουν να ισχύουν τα προνόμια των εργατοπατέρων, εθνοσωτήρων και να λαμβάνουν 592 Ευρώ ως «μισθό επιβίωσης». Τέρμα πια στους «αρχιτζαμπατζήδες».
    Για να λέτε καλύτερα τα ψέματά σας και για θέμα περικοπής δαπανών, σας προτείνουμε να μετακομίσετε στο αντίσκηνο του Καντάφι κε Πεταλωτή και όχι να ξοδεύετε 80 εκατ. Ευρώ σε δαπάνες για το υπουργείο σας, όπως έγινε το 2010. Να πίνετε νερό από την βρύση της βίλας σας και όχι να Καταδέχεστε να σας πληρώνουμε το εμφιαλωμένο νερό κα Κατσέλη και κα Νταλάρα (225 Ευρώ το μήνα) ? ή να πληρώνει ο Έλληνας φορολογούμενος τα κρουασάν, τους καφέδες, τα Ουίσκια και τα αναψυκτικά των υπουργών σε αίθουσες VIP των αεροδρομίων. Να τα πληρώνετε από την τσέπη σας.

    Και τέλος, στο όνομα της «εικαζόμενης συναίνεσης», να παραιτηθεί αμέσως από την θέση που έχει καβατζάρει από τώρα στο Υπουργείο Υποδομών, ο πρώην «εισαγγελέας» του ΠΑΣΟΚ ονόματι Καρχιμάκης,
    Προκειμένου να προσληφθεί κάποιος νέος άνεργος.

    Συμπατριώτες τα ψέματα τελειώνουν. Σε λίγες ημέρες έρχεται ο δεύτερος γύρος λεηλασίας, νέος αντιλαϊκός τυφώνας στραγγαλισμού και αφαίμαξης των λαϊκών στρωμάτων. Η κατοχική κυβέρνηση θα παρουσιάζει διάφορα άλλα κουφά νομοσχέδια προκειμένου να μας παραπλανήσει. Ας μην μένουμε άλλο απαθείς, απλοί σχολιαστές, μοιρολάτρες και ας μην συναινέσουμε στον στραγγαλισμό μας.
    Ο ίδιος άλλωστε ο μνημονιακός εντολοδόχος πρωθυπουργός έχει προβλέψει ότι «θα μας πάρουν με τις πέτρες», μας προτρέπει «να γίνουμε Αντιεξουσιαστές στην εξουσία» και «να κάνουμε την επανάσταση του αυτονόητου». Εμείς γιατί δεν τον ακούμε ? Γιατί δεν του κάνουμε το χατίρι ?

  45. ΑποΜηχανηςΦτωχος avatar
    ΑποΜηχανηςΦτωχος 31/03/2011 15:25:17

    Κατ αρχήν η ΔΩΡΕΑ οργάνων είναι θεάρεστη. Πρέπει να αναλύσουμε όμως επαρκώς την απολύτως δικαιολογημένη αυθόρμητη αντίδραση στο εν' λόγω νομοσχέδιο. Διαφορετικά θα γίνει ευκολότερα αντικείμενο κριτικής απ' όσους εκτός των άλλων καπηλεύονται και την ευαισθησία.
    Άν όσα έχουμε πληροφορηθεί είναι ακριβή καθένας θα μπορεί στην ηλικία των 18 να δηλώνει άρνηση. Διατηρεί συνεπώς το δικαίωμα επιλογής. Ας πούμε λοιπόν πως δεν πρόκειται για υποχρέωση. Η διαφορά που επιχειρείται να εισαχθεί (και όχι μόνο με το παρόν ζήτημα) έχει σχέση με την αυτοαντίληψη. Με τον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε τον εαυτό μας. Με το τι μας ανήκει και τι όχι. Είναι ιδιοκτησιακό το ζήτημα. Στο μέχρι τώρα καθεστώς επέλεγες να ΔΩΡΙΣΕΙΣ. Η δωρεά προυποθέτει ιδιοκτησία. Δεν μπορείς να δωρίσεις κάτι πού δεν σού ανήκει. Κάτι ξένο. Είναι πράξη ενεργητική και θετική. Άνοιγμα. Προσφορά. Κατάφαση. Στην άλλη περίπτωση επιλέγεις να εξαιρεθείς (απ το κοινό ταμείο). Η ιδιοκτησία δεν προκύπτει αυτονόητα. Είναι πράξη άμυνας. Περιορισμού. Άρνησης.
    Η αλλαγή αυτή, κρίσιμη βεβαίως, δεν είναι παρά ένα ακόμα βήμα στο δρόμο του επαναπροσδιορισμού της αυτοαντίληψης. Στο δρόμο αυτό έχουμε ήδη διανύσει μεγάλη απόσταση. Επιταχύνουμε ασφαλως τελευταία. Η παγκόσμια αντικαπνιστική μανία, πτυχές της οποίας κανένα ασφαλιστικό λόμπυ δεν μπορεί να δικαιολογήσει, είναι ο πιό πρόσφατος σταθμός. Γιά να ιντριγκάρω λίγο αλλά και να θυμίσω πόσο πίσω πάει, να αναφέρω ότι το μέτρο της υποχρεωτικής ζώνης ασφαλείας μού επιβάλει να προστατέψω τον εαυτό μου.
    Είναι ίσως λογικό για την θρησκεία να απαγορέυει την αυτοκτονία.
    Για το κράτος?

    • leste avatar
      leste @ ΑποΜηχανηςΦτωχος 02/04/2011 00:58:49

      ''Στο μέχρι τώρα καθεστώς επέλεγες να ΔΩΡΙΣΕΙΣ. Η δωρεά προυποθέτει ιδιοκτησία. Δεν μπορείς να δωρίσεις κάτι πού δεν σού ανήκει. Κάτι ξένο. Είναι πράξη ενεργητική και θετική. Άνοιγμα. Προσφορά. Κατάφαση. Στην άλλη περίπτωση επιλέγεις να εξαιρεθείς (απ το κοινό ταμείο). Η ιδιοκτησία δεν προκύπτει αυτονόητα. Είναι πράξη άμυνας. Περιορισμού. Άρνησης.''

      Ακριβώς,σε βάζει να διαπραγματευτείς το αδιαπραγμάτευτο.

      ''Η αλλαγή αυτή, κρίσιμη βεβαίως, δεν είναι παρά ένα ακόμα βήμα στο δρόμο του επαναπροσδιορισμού της αυτοαντίληψης''

      και βέβαια η αλλαγή αυτή είναι θεμελιώδης, και για να το επεκτείνω, είναι όντως ένα ακόμα βήμα στο δρόμο της επιβολής του περισσότερου ελέγχου και του περιορισμού των ατομικών ελευθεριών, μέσω 'του επαναπροσδιορισμού της αυτοαντίληψης' . Έτσι ώστε να ταυτιστεί με την κυρίαρχη,πρέπουσα, αντίληψη ,που φυσικά επιβάλλεται από τους λίγους και ισχυρούς, τα συμφέροντα το οποίων και εξυπηρετεί.

      ''Στο δρόμο αυτό έχουμε ήδη διανύσει μεγάλη απόσταση. Επιταχύνουμε ασφαλώς τελευταία''

      Η αλλαγή αυτή γίνεται σταδιακά και υποδόρια έτσι ώστε όταν έρχεται η ώρα της ενημέρωσης να έχει διαμορφωθεί ήδη μια κρίσιμη μάζα υπέρ τους που να μπορούν και να συμπαρασύρουν όσους αγνοούν τι γίνεται.
      Έτσι όσοι ταυτίζονται μ΄ αυτήν είναι κατά περίπτωση : οι προοδευτικοί ,οι νοήμονες και γιατί όχι οι ανθρωπιστές ,οπωσδήποτε πάντως αντιμετωπίζονται θετικά. Σε αντίθεση με όσους αντιδράσουν που χαρακτηρίζονται οπισθοδρομικοί , κολλημένοι,ρατσιστές ή με οποιοδήποτε άλλο αρνητικό προσδιορισμό.

  46. Silencer1971 avatar
    Silencer1971 31/03/2011 15:28:45

    Να κάνω μερικές ακόμα προτάσεις στην Οργουελική κυβέρνηση;
    1. Το ίδιο να πράξουν και με τις εκλογές: Να ψηφίζουν μόνο όσοι δεν θέλουν Πασόκ. Όποιος δεν ψηφίζει θα θεωρείται ότι συναινεί στην επανεκλογή του (μας το λένε άλλωστε και τα γκάλοπ ότι είναι πρώτο - δεν είναι απαραίτητο να ψηφίζουμε όλοι για ψύλλου-πήδημα).
    2. Το ίδιο να πράξουν και με τις ιδιωτικές περιουσίες: Μετά θάνατον οι ιδιωτικές περιουσίες να περιέρχονται στην κυριότητα του Δημοσίου, εκτός αν είχε δηλωθεί το αντίθετο μέσω διαθήκης ή άλλου νόμιμου τρόπου.
    3. Για λόγους οικονομικής κρίσης και προστασίας περιβάλλοντος, όλοι οι πολίτες άνω των 80 ετών πρέπει να υποβάλλονται σε ευθανασία. Όσοι θέλουν να ζήσουν, πρέπει να το δηλώνουν στο υπουγείο περιβάλλοντος, πράσινης ανάπτυξης και προστασίας του πολίτη (υπέρ-υπουργείο) με δήλωση που θα φέρει το γνήσιο της υπογραφής τους. Η δήλωση να ανανεώνεται κάθε 6 εβδομαδες.
    Πέρα από τα αστεία, θέλω να διατηρήσω το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης. Δωρητής θα γίνω γιατί θα το θελήσω. Με argumenta ad silentio δεν λειτουργούν οι Δημοκρατίες.

  47. Misha avatar
    Misha 31/03/2011 16:24:34

    Αλλενάκι, έγραψες για ζόμπι κι έχεις δίκιο.Τα χρόνια που θ ακολουθήσουν (μάλλον δεν θα είναι πολλά τα ψωμιά μας αν κρίνω από τις βλακείες μας, τύπου Φουκουσίμα) θα δουμε Κενταύρους και Μέδουσες και Γοργόνες . Σε γενετικό επίπεδο ήδη αυτό συμβαίνει με τα μεταλλαγμένα της Μονσαντο.Θα το δούμε και μακροσκοπικά με πιθηκανθρώπους και άλλες παραφυσικές άμικτες μίξεις.

  48. Misha avatar
    Misha 31/03/2011 16:33:45

    Ο νεολογισμός «εγκεφαλικός θάνατος» είναι ο όρος που φυλάνε ως κόρη οφθαλμού οι οπαδοί των μεταμοσχεύσεων οργάνων από ανθρώπους που βρίσκονται σε βαθύ κώμα . Και ισχυρίζονται πως κανείς «εγκεφαλικώς νεκρός» δεν ανένηψε ποτέ. Αυτό το λένε γιατί γνωρίζουν πως αρκεί ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ περίπτωση ανθρώπου που διαγνώστηκε ως εγκεφαλικώς νεκρός και ανένηψε για να καταρρεύσει πλήρως η βιομηχανία των μεταμοσχέυσεων που στηρίχτηκε στον νεολογισμό του «κλινικού θανάτου».
    Όμως υπάρχουν πολλές περιπτώσεις ανθρώπων που γλύτωσαν στο τσακ, λίγο πριν την μεταμόσχευση ή την αποσύνδεση από τα όργανα υποστηρίξεως των ζωτικών τους λειτουργιών και καταθέτουν οι ίδιοι την μαρτυρία τους αποδεικνύοντας πέραν πάσης αμφοβολίας το σαθρό θεμέλιο του συγχρονου ιατρογενούς κανιβαλισμού:

    Oklahoma City, Okla., Mar 27, 2008 / 05:58 am (CNA).- A young man who was injured in an all-terrain-vehicle accident woke from his coma and showed signs of life just minutes before he was to be disconnected from life support, Dateline NBC reports.

    Zack Dunlap suffered a broken collarbone, multiple skull fractures, and “absolutely catastrophic” brain injuries when his four-wheeled off-road vehicle flipped over.

    After tests revealed no blood flow to Dunlap’s brain, doctors determined he met the legal and medical requirements for declaring someone brain-dead.

    Dunlap’s family decided to remove him from life support, and a medical team prepared to harvest Dunlap’s organs for donation. Oklahoma authorities were informed of his death, while friends and family were told to gather at the hospital to say their goodbyes.

    Dunlap’s grandmother, Naomi Blackford, went in and prayed for him. She said to Dateline NBC that she was asking for “Just a miracle. That he was too young for God to take him. It wasn't time.”

    Dunlap’s cousin Christie Coffin, a nurse, said, “I sat there and I just said to him, ‘Zack, if you're in there, if you can hear me, ask God to help you.’ And I mean it probably wasn't 10 minutes later, I started getting this different feeling in my gut. And I thought, ‘he's not ready.’”

    Another cousin who is also a nurse, Dan Coffin, thought the monitor recording Dunlap’s vital signs showed signs of improvement. On a hunch he pulled out his pocketknife and scraped Dunlap’s foot from his heel to his toes.

    Dunlap jerked his foot, but the attending hospital nurse believed it was only a reflex. Dan Coffin then stuck his fingernail beneath Dunlap’s fingernail, which provoked a purposeful movement, a sign of brain activity.

    Doctors immediately resumed medical treatment. Dunlap opened his eyes after five days, and was taken off a ventilator two days later.

    The following week Dunlap began responding to his neurosurgeon and spoke his first words to his parents. Dunlap’s mother, Pam, said, “He looked around, and he said, ‘I love you’.”

    He began taking steps later that day.

    Dunlap’s trauma surgeon said he had no medical explanation for his recovery, and said all procedures were followed.

    Doctors insisted the tests administered to Dunlap were accurate, and said the hospital would have detected his renewed vital signs before any organs were harvested.

    Forty-eight days after being declared dead, Dunlap returned home, where Dan Coffin presented him with the pocketknife that proved he was still alive.

    “I had heard of miracles all my life. But I had never seen a miracle. But I have seen a miracle. I've got proof of it,” said Dunlap’s grandmother.

    “We both feel that God has some big plan for Zack. We'll do everything in our power to help him pursue it -- whatever it is,” said Dunlap’s mother, Pam.

    Dunlap said he did not remember the accident, but he does remember the doctor declaring him dead. “I heard it and it just made me mad inside,” he said.

    Amal Moorad, medical director of the Jim Thorpe Rehabilitation Hospital in Oklahoma City where Dunlap recuperated, explained the patient’s prognosis. “Anytime you have severe brain injury, you'll never be the same again from a mental, emotional standpoint,” he said.

    “Zack will be very close to normal, but not 100 percent, and only time will tell us.”

    Dunlap has resolved to pursue fishing. “No more 4-wheeling,” he told Dateline NBC.

    Zack Dunlap's interview on Dateline NBC can be viewed at: h--p://www.youtube.com/watch?v=4syekkzT0po

  49. Arianos avatar
    Arianos 31/03/2011 16:34:41

    μήπως είσαι λήπτης και δεν το ξέρεις?

  50. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 31/03/2011 16:35:12

    για σένα θα χρειαστεί εγκέφαλος με υψηλή περιεκτικότητα σε θείο για να πάρει μπροστά το μηχάνημα

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 31/03/2011 16:36:39

      το πυρίτιο είναι ξεπερασμένο για να φορτώσει όλη αυτή την ευφυία

    • αχ κουλα!! avatar
      αχ κουλα!! @ αλλενάκι 31/03/2011 16:46:55

      αρσενικο παιδια, δεν τα μαθατε, δουλευει κι' αυτο!!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 31/03/2011 17:26:39

      φαίνεται ότι είσαι του επαγγέλματος...

    • αχ κουλα!! avatar
      αχ κουλα!! @ αλλενάκι 31/03/2011 17:34:49

      φυσικα και φαινεται!!

    • juliet avatar
      juliet @ αλλενάκι 31/03/2011 18:34:11

      αχ,κούλα
      Αριστοτέλης:
      ''Είναι εύκολο στον οποιονδήποτε να οργιστεί.Αλλά να οργιστεί με τον σωστό άνθρωπο και στον σωστό βαθμό και τη σωστή στιγμή και για σωστό σκοπό και με τον σωστό τρόπο,αυτό για κανένα δεν είναι εύκολο.''
      Όπου υπάρχει ένταση ,υπάρχει και ζωή!!!
      Καλησπέρα, στη ζωντανή παρέα.

    • αχ κουλα!! avatar
      αχ κουλα!! @ αλλενάκι 31/03/2011 19:07:24

      καλησπερα και σε σενα φιλη juliet!

  51. ierofantis avatar
    ierofantis 31/03/2011 16:35:20

    Δωρεά Οργάνων. Εξαιρετική και αλτρουϊστική χειρονομία, δείγμα ανθρωπισμού και μεγαλείου ψυχής.

    Νομοσχέδιο Υπουργείου. Εισάγει την έννοια της εικαζόμενης συναίνεσης...που, στη δωρεά οργάνων.

    Την έννοια της εικαζόμενης συναίνεσης, την επιφυλάσσει το δίκαιό μας σε εξαιρετικές περιπτώσεις και με νομολογία δεκαετιών και πάλι ανακύπτουν διαφορές στα δικαστήρια εξαιρετικά περίπλοκες.

    Το έχουν σκεφτεί καλά;

  52. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 31/03/2011 16:58:12

    The new cannibalism in Europe too?
    http://arirusila.wordpress.com/2009/03/02/new-cannibalism-in-europe-too/

  53. Απόστολος avatar
    Απόστολος 31/03/2011 17:05:46

    Αλίμονο στους νέους (τροχαία κλπ) που ενδεχομένως κάποιοι θα μπορούσαν να επιβιώσουν , αλλά οι γιατροί θα βιάζονται να τους κάνουν μοσχεύματα με το αζημίωτο φυσικά . Όσο για το ήθος των γιατρών (χωρίς να αναφερόμαστε σε όλους) το έχουμε δει. Για την καταστροφή θα αρκούσε και μόνο ένας , που είναι χιλιάδες (δες τε περιπτώσεις που έβαζαν βηματοδότη σε ασθενείς που δεν τον χρειαζόντουσαν -χειρισμοί στις καρωτίδες κλπ- και δεκάδες περιπτώσεις που έχουν φτάσει στις αίθουσες των δικαστηρίων. Ποιος θα τους ελέγχει άραγε...................

  54. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 31/03/2011 17:17:16

    Κανενας να μη δωσει οργανο.
    Για να ερχετε ο καθενας με το "μεσον" του και να προσπερνα τη λιστα με τους ανθρωπους που περιμεναν μηνες στη ουρα για μεταμοσχευση?
    Οχι δεν βοηθω αυτο το κατεστημενο και ειδικα ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ και το στρατο που τη συντηρει.

  55. ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
    ΗΛΕΚΤΡΑ 31/03/2011 17:31:06

    Ο George χρειαζεται μια τραπεζα ανθρωπινων οργανων...
    εχει πολλους "ιδιορυθμους" φιλους που πρεπει να τραπεζωσει....

  56. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 31/03/2011 17:37:07

    Οχι τα οργανα μας στους φονιαδες των λαων και στη συμμορια των Παγκοσμιοποιητων που μας κυβερνα!

  57. ΟΧΙ ! avatar
    ΟΧΙ ! 31/03/2011 18:24:34

    θέλω να το δηλώσω από την αρχή. Δωρητής οργάνων δεν είμαι και δεν θα γίνω. Δεν πιστεύω πως για να ζήσω εγώ ή οποιοδήποτε μέλος της οικογένειάς μου, πρέπει να πεθάνει κάποιος άλλος άνθρωπος. Δεν αντέχω στην σκέψη αυτή, ακόμα κι άν βάζω στην θέση του λήπτη, τα ίδια μου τα παιδια.

    Πόσο μάλλον να προσευχηθώ, να υπάρξει σύντομα "κατάλληλο μόσχευμα", δηλαδή "κατάλληλος νεκρός, κυρίως νέος και υγιής, στον σωματότυπό μου" -ήτοι ολιγον χοντρομπαλάς και συνεπώς ίδια με μένα καταβεβλημένος -... δηλαδή να προσευχηθώ, για το τομάρι μου, να πεθάνει κάποιος άλλος...
    Οπερ, ούτε λήπτης οργάνων θα γίνω.Ποτέ και για κανένα λόγο.

    Στην περίπτωση του Χριστόδουλου, ήταν ενας άνθρωπος που επέλεξε την μεταμόσχευση ώς μέσο της αποκατάστασης της υγείας του, συνεπής προς την δική του απόφαση. σε ανύποπτο χρόνο, να προσυπογράψει ως εκκλησία την ανάγκη της δωρεάς οργάνων και να γίνει ο ίδιος δωρητής.
    Παρ΄ όλο που σχετικά με αυτό το θέμα υπήρχαν αντίθετες απόψεις στον χώρο που εκπροσωπούσε
    Δεν έκρυψε λοιπόν την δική του θέση και συνεπώς δεν υπήρχε καμιά ηθική του δέσμευση να ζητήσει αυτό που θεωρούσε ότι δικαιούταν.

    Η πιστη που οδήγησε σε αλλοτινούς χρόνους, αλλοτινούς αγίους στο θάνατο με αυταπάρνηση, στις μέρες μας δεν είναι αναγκαιότητα. Θεωρώντας έν πολλοίς, ότι η ζωή είναι μεγαλύτερο και οδυνηρότερο μαρτύριο...Μάλλον.

    Δεν είμαι κατά των μεταμοσχεύσεων, αν χρειαστεί να δώσω ότιδήποτε, εν ζωή και εν συνειδήσει! Δεν θα δεχτώ για τον εαυτό μου τίποτε και σε καμιά περίπτωση. Δεν είμαι εναντίον όσων η ιδέα της δωρεάς όργάνων συμβαδίζει με την θέση τους για την ζωή και τον θάνατο.

    Δεν θέλω απλά να πεθάνει κάποιος, ή μαλλον καλλίτερα, να του αφαιρέσουν εν ζωή οτιδήποτε και να το πάρω εγώ, Θεωρούμενος κλινικά νεκρός από μερικούς που βιάζονται να το αποφασίσουν έτσι.
    Για λιγες στιγμές ζωής παραπάνω...

    Το μεγιστο θέμα που ορίζεται είναι ότι με νόμο θεωρουν οτι συναινώ σε ό,τι δεν πώ, "λάουντ και κλίαρ ",που λένε και στη γλώσσα του εφαρμοστέου δικαίου, Ο Χ Ι.

    Μηπως τελικά το σύνθημα που πρεπει να υιοθετήσουμε είναι το "ΟΧΙ"; Ενα δυνατο ΟΧΙ στην υποδούλωση!
    γιατι "το σιωπαν δοκει συναινείν!"

  58. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 31/03/2011 20:24:53

    Μικρέ Οδυσσέα για άλλη μια φορά έγραψες! Αυτοί βέβαια οι "σοφοί", έγραψαν τον Εθελοντισμό εις τα παλαιά τους υποδήματα. Παίζουν μαζί του χρόνια τώρα, αφού είναι γνωστό πως στήριξαν και χρηματοδότησαν αμαρτωλές ΜΚΟ, που μοναδικό στόχο είχαν να αμφισβητήσουν και σε δεδομένη στιγμή να κτυπήσουν την Πατρίδα. Θυμάμαι τις παρεμβάσεις κάποιων στο θέμα του Σχεδίου Ανάν, όπως ξέρω για κάποιες άλλες που συμπαρίστανται στις γνωστές δήθεν «εθνικές» μειονότητες.
    Ο Εθελοντισμός είναι στάση ζωής και δεν μπορεί να λειτουργήσει σφιχταγκαλιασμένος με τον εξαναγκασμό. Προκαλούν λοιπόν το φιλότιμο των ανθρώπων και αντί να δώσουν αγώνα για σωστή ενημέρωση, αφύπνιση και ευαισθητοποίηση, γιατί πράγματι η δωρεά οργάνων είναι πράξη αλτρουισμού και σώζει ζωές, σκοτώνουν την όποια διάθεση δωρεάς, προς το συνάνθρωπο. Εκτός και αν το σώμα μας ως άψυχο τους ανήκει και συμφέρει η πώλησή του, για να ελαφρύνουμε το χρέος!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Αφροδίτη 01/04/2011 10:10:56

      Ευχαριστώ Αφροδίτη. Το θέμα ειναι τεράστιο, άπτεται της προσωπικής φιλοσοφικής θεώρησης καταρχήν, αλλά και πολύ λεπτά ιατρικά. Για τα βλαστοκύτταρα πχ δεν είδα κανέναν να σχολιάζει

  59. aurora3363 avatar
    aurora3363 31/03/2011 21:01:20

    Όπως αναφέρεται στο προσχέδιο, κάθε πολίτης που έχει ενηλικιωθεί, μπορεί να δηλώνει την αντίθεσή του στην αφαίρεση οργάνων του μετά θάνατον, σε ειδικό αρχείο που θα τηρείται στον ΕΟΜ. Η σχετική δήλωσή του θα πρέπει να φέρει βεβαιωμένο το γνήσιο της υπογραφής.
    Αυτό όμως βάζει σε ενέργεια και τις απαραίτητες διαδικασίες για να εφαρμοστεί, αλλιώς δεν έχει νόημα να ψηφιστεί.
    Όλα δηλαδή τα παιδιά κάτω των 18 θα είναι αναγκαστικά δότες οργάνων, αφού δεν μπορούν να αρνηθούν πριν ενηλικιωθούν;
    Πρέπει με σαφήνεια να διευκρινιστεί τι θα γίνει με τους ανηλίκους. Ποιός θα μιλάει για αυτούς;
    Αυτό θα σήμαινε ότι το κάθε μωρό που γεννιέται θα πρέπει να δίνει δείγμα DNA που θα περιλαμβάνεται στον ιατρικό φάκελο που θα το συνοδεύει μέσω της κάρτας του πολίτη σε όλη του τη ζωή. Έτσι αν σκοτωθεί ή πεθάνει άτομο κάτω των 18, το σώμα του θα πρέπει να παραδίδεται στις "αρμόδιες αρχές", όπου και θα αφαιρούνται τα όργανά του και θα μπαίνουν σε κατάψυξη.

    • Misha avatar
      Misha @ aurora3363 01/04/2011 08:52:50

      Αυτό δεν το είχα σκεφτεί...
      Ταινίες φρίκης...
      Τεράστια ανθρωποχασάπικα με κατεψυγμένες καρδιές , νεφραμιές, συκωταριές , πλεμόνια, κερατοειδείς,δέρματα κι αργότερα μήτρες, παγκρέατα, έντερα ίσως και εγκεφάλους...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Misha 01/04/2011 09:44:27

        Μα λέμε Misha, ότι θέλουν τα παιδιά μας, τα παιδιά μας, που σκοτώνονται στους δρομους.
        "σκοτώνονται που σκοτώνονται" σου λέει, μη πάνε τζάμπα τα μοσχεύματα!

        Ποτέ μα ποτέ δεν χώνεψα αυτό τον οργουελιανό όρο "ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ".
        Το πραγματικό όνομα για την πράξη αυτή " Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ" .
        Έτσι είναι τα πράγματα, πως να το κάνουμε.
        Γιατί δεν μπορούμε να είμαστε ειλικρινείς τουλάχιστον σ' αυτό, μπροστά στο ΘΑΝΑΤΟ???

        ΖΩΟΔΟΤΗΣΗ δεν τολμούν να το πουν, διότι χαρίζει ή παρατείνει μια ζωή μεν, πατώντας πάνω στο θάνατο δε.

        Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ, που είναι, δεν τολμούν επίσης να το πουν, διότι θα σήμαινε επίσημη νομιμοποίηση των φρικαλεοτήτων τύπου κοσόβου, έτσι επέλεξαν αυτόν τον μεσοβέζικο τεχνοκρατικό όρο ΕΝΤΕΛΩΣ NEWSPEAK, που τι σημαίνει, απλά: παίρνω μια καρδιά τη βάζω στο ανοξείδωτο μπωλ και τη μεταφέρω αλλού.

        Έτσι έχουν όλοι ήσυχοι τη συνείδησή τους.
        Σχίστες γιατροί- ερζατς-θεοί, κράτος, οικογένειες δοτών και οικογένειες ληπτών.

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ αλλενάκι 01/04/2011 09:48:38

          Και υπόψη, δεν τους ενδιαφέρουμε ζωντανοί!!! και ας είμαστε δότες.
          Τους ενδιαφέρουμε μόνο νεκροί!!!

          Δεν πα να έχεις κάνει δήλωση ότι είσαι δότις, δεν τους ενδιαφέρει καθόλου εφόσον είσαι εν ζωή!!!
          ΣΕ ΘΕΛΟΥΝ ΠΕΘΑΜΕΝΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΕΝΕ ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ!!!

          Το συμπέρασμα εξάγεται αβίαστα για το τι σημαίνει ο νόμος αυτός που πρέπει να τον πολεμήσουμε και να τον αποσύρουν διότι θα ΠΑΡΑΞΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΝΕΑΝΙΚΑ ΠΤΩΜΑΤΑ!!! και κάνει το ΜΕΓΙΣΤΟ ΚΑΚΟ ΣΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ "ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΕΙΣ".

  60. ΤΖΙΜΑΣ ΝΙΚΟΣ avatar
    ΤΖΙΜΑΣ ΝΙΚΟΣ 01/04/2011 01:06:50

    ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΑΥΤΟ. ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟΥ ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΙΓΜΑ ΕΝΟΣ ΘΕΣΜΙΚΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΟΥ ΚΑΝΝΙΒΑΛΙΣΜΟΥ! ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΕΙΝΕΣ ΟΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΝΑ ΘΕΣΟΥΝ ΤΙΣ ΒΑΣΕΙΣ ΕΝΟΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΙΑΘΕΣΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΟΤΙ ΘΕΩΡΟΥΝ ΟΡΘΟΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΤΟΥΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΤΥΧΊΑ ΤΩΝ ΑΡΜΟΔΙΩΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΝ ΛΥΣΕΙΣ ΔΙΑΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΤΑΣΤΑΛΤΙΚΗΣ ΜΟΡΦΗΣ. ΑΠΟΛΥΣΤΕ ΤΟΥΣ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΒΡΕΙΤΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΣΟΦΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ ΔΙΑΦΩΤΙΣΜΟΥ. ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΔΕΧΘΟΥΜΕ ΑΥΤΟ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΣΤΡΑΤΗΓΗΣΗ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ.

  61. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 01/04/2011 06:11:17

    misha
    Λυπάμαι αλλά και για τα chemtrails υπάρχουν "καθηγηταράδες" που τα υποστηρίζουν όπως και τα αγρογλυφικά.
    Η καρδιά είναι μια αντλία, τα νεφρά και το ήπαρ είναι βιοχημικά εργαστήρια.
    Μόνο ο εγκέφαλος αφορά στην προσωπικότητα του Ανθρώπου.
    Αυτές είναι γνώσεις, τόσο επιβεβαιωμένες που δεν τις διερευνά κανείς πλήν όσων κονομάνε από μπεστ σέλλερς
    αμερικανιές.

    • Misha avatar
      Misha @ ΣΟΝ ΠΕΝ 01/04/2011 08:41:57

      Σον Πεν,

      Αν έχεις, όπως φαίνεται από κάποια γραφόμενα σου, σχέση με την καθ ημάς παράδοση, θα γνωρίζες πως στη δική μας εμπειρία ζωής, από τους αρχαίους φιλοσόφους μέχρι τους αγίους της πίστης μας, είναι παραδεδομένη η καρδιά ως ΚΕΝΤΡΟ του όλου ανθρώπου.

      Η μηχανιστική θεώρηση του ανθρώπου πέρα από παρωχημένη είναι και ψευδής.

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Misha 01/04/2011 09:08:32

        Και ο Ιπποκράτης μιλούσε για τους 4 χυμούς και τον αέρα των αρτηριών.
        Ρομαντική και συμπαθής η άποψη της παράδοσης περί καρδιάς αλλά αντιεπιστημονική.
        Η αλλαγές μετά από μεταμόσχευση καρδιάς είναι ανάλογες με τις αλλαγές μετά από σοβαρά ατυχήματα ή άλλες τραυματικές εμπειρίες π.χ μετατραυματική ψύχωση.
        Το σχέδιο νόμου για την εικαζόμενη συναίνεση αποτελεί την τελευταία λέξη ενός πολύχρονου διαλόγου ανθρώπων που έχουν αντιμετωπίσει το Θάνατο από την πρώτη γραμμή και έχουν ζήσει την απελπισία γονιών να εκλιπαρούν ένα μόσχευμα, αντιμετωπίζοντας προκαταλήψεις και ανεξήγητες αγκυλώσεις.
        Η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων σε νηφάλια κατάσταση συμφωνούν στη δωρεά οργάνων, όμως τη συναίνεσή τους δεν τη μετουσιώνουν σε πράξη.
        Εκείνη την κρίσιμη στιγμή λοιπόν που αδυνατούν να εκφέρουν την προσωπική και προεκπεφρασμένη άποψη, αναλαμβάνουν οι συγγενείς έμπλεοι όμως φόβου, προλήψεων άγχους αλλά κυρίως ενοχών λόγω της άγνοιάς των για τη διαφορά εγκεφαλικού θανάτου(μη αντιστρεπτή κατάσταση που καταλήγει αναπότρεπτα σε δυστηματική πολυοργανική κατάρρευση του ασθενούς και άρα κλινικό θάνατο- καταστροφή ημισφαιρίων, στελεχους, παρεγκεφαλίδας, που εδράζονται τα κέντρα καρδιάς και αναπνοής) με το κώμα (διαταραχή του επιπέδου συνείδησης- βλάβη του εγεφαλικού φλοιού, πολλές φορές ανατάξιμη).

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 01/04/2011 09:27:57

        Κάνεις λάθος. Ο ανθρωπος λειτουργεί ως συστημα, κατά την συστημική επιστήμη ή την κυβερνητική. Η συνείδηση του δεν είναι αλα καρτ τοποθετημένη στον εγκέφαλο. Όλες οι πληροφορίες διατρέχουν όλα τα κύτταρα , όλες τις κυτταρικές δομές και αφήνουν το αποτύπωμα τους, βαθυτερο ή πιο επιφανειακό.
        Στην μαρτυρία που παρέθεσα , ο διαγνωσμένος «κλινικά νεκρός» καταθέτει πως ΑΚΟΥΓΕ ΤΟΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΓΙΑΤΡΟ να ενημερωνει τους γονεις του πως ο γιος τους ήταν «νεκρός», και θα έπρεπε να τον «αποχαιρετίσουν».Ό διαγνωσμενος με όλους τους τύπους και τους κανόνες ως «εγκεφαλικώς νεκρός» άκουγε , όμως δεν μπορούσε να μιλησει!!!
        Τον έσωσαν δυο ξαδελφια του που ήταν νοσηλευτες και διαπίστωσαν κάποιες μικρές , ανεπαίσθητες αντιδράσεις (τις οποίες οι του νοσοκομείου απέδωσαν σε νωτιαια αντανακλαστικά που διατηρούνται και μετά τον εγκεφαλικό θάνατο) κι έτσι καθυστέρησε η αποσύνδεση του από τα μηχανήματα !!!

    • Misha avatar
      Misha @ ΣΟΝ ΠΕΝ 01/04/2011 08:47:32

      Τα chemtrails είναι άλλη ιστορία, για την οποία επίσης δεν έχουν δοθεί ικανοποιητικές απαντησεις από τους καθεστωτικούς επιστημονες. Αν έχεις εσυ κάποια βέβαια πληροφόρηση, πως είναι ολα οκ , θα ήθελα να μα ς την μεταφέρεις με τα σχετικά πειστήρια ασφαλώς.Από την πλευρά μου καταθέτω προσωπικές μαρτυρίες ανθρώπων που ανέρρωσαν ενώ είχαν δηλωθεί ως «εγκεφαλικώς νεκροί» και βρισκονταν ένα κλικ πριν τους πάρουν τα όργανα.

      Ακόμη όμως και αν υπήρχε ΜΙΑ μόνο τέτοια περίπτωση, αυτό θα αρκούσε για να καταρρεύσει ως χαρτινος πύργος όλο το οικοδόμημα των μεταμοσχευσεων, εφόσον η βάση του, η θεωρία περί εγκεφαλικού θανάτου, αποδεικνύεται ψευδής εν τοις πράγμασι.

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Misha 01/04/2011 09:11:02

        Αυτές οι μαρτυρίες βασίζονται στη σύγχυση ως προς τις διαφορές μεταξύ εγκεφαλικού θανάτου και κώματος.
        Στην ΙΑΤΡΙΚΗ δεν υφίσταται τέτοιο πρόβλημα.

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 01/04/2011 09:14:45

        Mα τι λες άνθρωπε μου;
        Εδω έχουμε δεκάδες περιπτώσεις ανθρώπω που ΔΙΑΓΝΩΣΤΗΚΑΝ ΩΣ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΩΣ ΝΕΚΡΟΊ με όλους τους υπάρχοντες κανόνες, και ήταν ένα κλικ πριν τους αποσυνδέσουν από τα μηχανηματα και τους πάρουν τα όργανα.

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Misha 01/04/2011 09:16:42

        Όσο για τα chamtrails δεν αρμόζει στο επίπεδό σου να αναζητείς αποδείξεις.
        Κανένας σοβαρός άνθρωπος δε θα δαπανήσει γι' αυτό ούτε 10 δευτερόλεπτα.
        Ένας οποισδήποτε πιλότος μπορεί να σου πεί ότι είναι συμπύκνωση λόγω ψύχους στα ανώτερα στρώματα της ατμόσφαιρας των εξαγωγών του κινητήρα του αεροσκάφους.
        Αν ήθελαν να μας ψεκάσουν υπάρχουν και αόρατα αέρια.
        Το σαρίν ούτε που μυρίζει.

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Misha 01/04/2011 09:21:50

        misha

        Ένας εγκεφαλικά νεκρός παραμένει εγκεφαλικά νεκρός.
        Μπορεί όμως να παραμείνει σε φυτική κατάσταση για όσο χρόνο κάνει να επέλθει ο κλινικός θάνατος.
        Γι' αυτό ζητείται η συναίνεση η νομοθετείται η εικαζόμενη.

        Υ.Γ Ας ζητήσει ο Φάκτορ τέλος πάντων την άποψη ενός έγκριτου επιστήμονα.

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 01/04/2011 09:41:14

        ΣΟΝ ΠΕΝ

        Αυτό το «Ένας εγκεφαλικά νεκρός παραμένει εγκεφαλικά νεκρός.» το λες επειδή έτσι σου είπαν ότι είναι!!!
        όμως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ!
        Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις (και στην Ελλάδα) ανθρωπων που διαγνωστηκαν (με όλους τους επιστημονικούς τύπους και τους κανόνες) ως εγκεφαλικώς νεκροί και ΑΝΕΝΗΨΑΝ!

        Ξέρεις γιατί προσπαθούν να μας πείσουν πως ο λεγόμενος εγκεφαλικός θάνατος είναι μια μη αντιστρεπτή διαδικασία, στην οποία δεν υπάρχει καμμία εξαίρεση; Γιατί , όπως προείπα, ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΝΑΚΑΜΨΗ από κατάσταση «εγκεφαλικού θανάτου» αρκεί για να αποδειχθεί το σαθρό θεμέλιο των μεταμοσχεύσεων από «εγκεφαλικώς νεκρούς».

        Και αυτή την αποκάλυψη προσπαθούν να «ξορκίσουν» μιλώντας ΨΕΥΔΩΣ για κατάσταση από την οποία κανείς δεν επέστρεψε, διαψεύδοντας ακόμη και την επιστήμη της ιατρικής στατιστικής, η οποία ΠΟΤΕ δεν μιλά με ποσοστά 100% .ΠΟΤΕ και ΠΟΥΘΕΝΑ , σε οποιαδηποτε κατάσταση .Παντα θα μένει ένα παραθυράκι , εστω του 0,0001% να συμβεί το απροσδόκητο.

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 01/04/2011 10:22:15

        Σον Πέν

        Για να μην ανακατέψουμε τα πραγματα με τους ψεκασμούς δες και κρίνε μονος σου.
        h--p://www.youtube.com/watch?v=Af_y2LVDvuk
        Αν ανοίξει αλλού η κουβέντα ίσως πουμε πιο πολλά

  62. kanapes avatar
    kanapes 01/04/2011 07:18:44

    Το προβλημα ειναι ενα και πρεπει να το σχολιασετε . Ο ΓΑΠ ειναι οτι ειναι ... Ο Σαμαρας που ειναι να αντιδρασει ? Να πει οτι αν βγω εγω θα το παρω πισω.

    Νοιωθω οτι ζουμε σε μια εποχη χωρις την αλλη αποψη. Αποφασιζουμε και διατασουμε. Ετσι γινετε οταν δεν υπαρχει ΑΝΤΙΠΟΛΥΤΕΥΣΗ.

    Λοιπον θα ξυπνησουν οι της ΝΔ για να μην τους παρει και τους σηκωσει.

  63. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 01/04/2011 07:41:47

    Ας Α Ν Τ Ι Σ Τ Α Θ Ο Υ Μ Ε σε κάτι επιτέλους. Φτάνει πια η αμερικανιά μας. Λοβοτομηθήκαμε? Πού είναι τα κοινωνικά μας αντανακλαστικά? Κατανοώ όσους ενεπλάκησαν σε διαδικασία μεταμόσχευσης,οι ίδιοι ή οι δικοί τους, αλλά τόσο αφέλεια πια? Να μας στείλουν πριν την ώρα μας στον αγύριστο, επειδή κάποιος μεγαλόσχημος λεφτάς πληρώνει αδρά για ένα μας όργανο, που το έχει ανάγκη? Μπορεί κάποιος να μου αποκλείσει το ενδεχόμενο ευρύτατης εμπορίας οργάνων από δήθεν εθελοντές δότες, που ενώ υπήρχε μεγάλη πιθανότητα ανάρρωσής τους, τους ...κατέληξαν? Με τέτοιας νοοτροπίας και πρακτικής κυβέρνηση, (ναι του Τσολάκογλου-ΓΑΠ εννοώ), από την επόμενη μέρα υπερψήφισης του νομοσχεδίου στη βουλή, όλοι θα θεωρούμαστε όχι εν δυνάμει δότες, αλλά εν δυνάμει πτώματα.

    • ASLAN avatar
      ASLAN @ ΙΩΝΑΣ 01/04/2011 08:51:24

      ΣΕ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΟΜ[ΝΕΑ ΤΗΛΕΦ.2132027000/1147
      ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΨΗΦΙΣΘΕΙ ΘΑ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΕΙΔΙΚΟ ΕΝΤΥΠΟ ΕΞΑΙΡΕΣΗΣ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΟΥ ΕΟΜ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΑΙΤΗΜΑΤΟΣ.
      ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ.

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ ASLAN 01/04/2011 09:56:22

        Nα την κάνετε τη δήλωση εξαίρεσης.
        Όταν όμως χρειστείτε όργανα- πράγμα που απεύχομαι- έχετε στη διάθεσή σας τα δικά μου.

        • Misha avatar
          Misha @ ΣΟΝ ΠΕΝ 01/04/2011 10:11:53

          Σον Πεν

          Αυτό που θέλουμε να έχουμε στα δυσκολα μας είναι το ψυχικό έρμα να αντιμετωπίζουμε το θάνατο τον δικό μας και των αγαπημένων μας με ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ, δίχως να ευτελιζόμαστε ψάχνοντας κάποιον να του πιουμε το αίμα για να έχουμε λίγα χρονάκια ψευτοζωής ακόμα.

          • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
            ΣΟΝ ΠΕΝ @ Misha 01/04/2011 11:47:12

            Μisha
            Δεν είμαι μακριά από αυτή την άποψη.
            Έχω μάθει, αυτή είναι η πνευματική ατμόσφαιρα που αναπνέω, να θεωρώ το θάνατο αδελφό.
            Όμως τί διαφορετικό είναι η αιμοδοσία με κίνητρο 3ήμερη άδεια?
            Δεν είναι μιας μορφής εξαναγκσμός?
            Εθελοντισμός με δέλεαρ?
            Να καταλήξουμε όμως σαν τους ιεχωβάδες που αρνούνται τις μεταγγίσεις.
            Όταν οι μεταμοσχεύσεις βρίσκονταν σε ερευνητικό επίπεδο πολλά χωρούσαν να πούμε εφόσον και ο αξιοπρεπής θάνατος είναι εξ ίσου σημαντικός με την αξιοπρεπή ζωή.
            Πριν από μερικά χρόνια γνώρισα έναν άνθρωπο οδηγό της ΕΘΕΛ που είχε τρία ανήλικα παιδιά και σχιζιφρενή σύζυγο και τους φρόντιζε όλους, διατηρώντας μάλιστα μια απίστευτη αισιοδοξία παρότι έκανε 3 φορές την εβδομάδα αιμοκάθαρση επί 6 ώρες τη φορά.
            Δόξαζε το θεό παρότι τέλειωναν οι μέρες που μπορούσε να αντέξει την αιμοκάθαρση και ευχόταν να βρεί μόσχευμα να μεγαλώσει τα παιδιά του.
            Ήταν συγκλονιστική η αισιοδοξία του και η χαρά του γιατί σύμφωνα με τα λεγόμενά του ο Θεός τον είχε βοηθήσει να αντέξει πολλά χρόνια, πάνω από τον μέσο όρο την αιμοκάθαρση.
            Τελικά δεν τα κατάφερε.
            Όταν διάβασα- στο συστήνω αν δεν το έχεις διαβάσει- το βιβλίο του Νικολάου Μεσογαίας και Λαυρεωτικής, "Εκεί που δε βρίσκεται ο Θεός" , μπόρεσα και κατάλαβα σε βάθος το μεγαλείο αυτού του ανώνυμου καθημερινού ήρωα που έκανε τον πόνο του αισιοδοξία.
            Σήμερα οι μεταμοσχεύσεις προσφέρουν ποιότητα και προσδόκιμο επιβίωσης που δεν μπορούμε να αγνοήσουμε.
            Και τελικά δε μπορούμε να συγκρίνουμε τη Δωρεά της ζωής με το λεγόμενο "αυτεξούσιο" του Ανθρώπου.
            Πρόκειται για υπέρτερη αξία.
            Αν το Αυτεξούσιο στο συγκεκριμένο ζήτημα είναι τόσο κορυφαίο για κάποιο άτομο, θα σπεύσει να κάνει αρνητική δήλωση.
            Στην αντίθετη περίπτωση απλώς θα αμελήσει.
            Αυτή λοιπόν την συγχωρητέα αμέλεια, παρά την κατ'αρχήν συναίνεσή του, έρχεται να καλύψει το σχέδιο νόμου θεωρώντας υπέρτερη αξία τη ζωή από το αυτεξούσιο.
            Η σύγκριση αξιών δεν είναι άλλωστε καθημερινότητα όταν υπάρχει ουσιώδες διακύβευμα?
            Μήπως αυτό δε γίνεται σε δεκάδες ανθρώπινες ενέργειες?
            Ποιός υπολογίζει τους 2-3 θανάτους στα εκατομμύρια εμβολιασμών για τις παιδικές ασθένειες ή τις μερικές δεκάδες σοβαρές παρενέργειες τύπου συνδρόμου Γκιλέν Μπαραί?.

          • Misha avatar
            Misha @ Misha 01/04/2011 12:04:53

            Σον Πεν

            Κάνε μια αναζήτηση στο διαδίκτυο για τον π.Νικόδημο Γρηγοριάτη, που εκοιμήθη στο Ωνάσειο το 2009, αρνούμενος να δεχθεί μόσχευμα. Να δεις χαρές και πανηγύρια που δεν είναι από τον κόσμο αυτό...

            Γνωρίζω κι εγω άνθρωπο που έχει την γυναίκα του κατάκοιτη με ALS, κι όμως -απ ότι λέει-τώρα που αυτή κουνά μόνο τα μάτια της και χρειάζεται άνθρωπο δίπλα της 24ωρες τη μέρα , τώρα νοιώθει πως είναι τα ωραιότερα χρόνια του γάμου του...Αισθάνεται, λέει, σαν να είναι σε παράλληλο σύμπαν, σα να παίζει ηλεκτρονικό παιχνίδι σε άλλη πίστα από αυτή που βλέπουν οι περισσότεροι...

          • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
            ΣΟΝ ΠΕΝ @ Misha 01/04/2011 12:16:27

            Πόσοι μπορούν να το κατανοήσουν αυτό?
            Οι νόμοι αντιμετωπίζουν τα εγκόσμια.
            Οι πνευματικοί άνθρωποι μπορούν να ζήσουν Παραδεισένια και στην έρημο.
            Οι σωστοί Αγιορείτες Πατέρες ευχαριστούν το Θεό για τις σωματικές τους δοκιμασίες.
            Πόσοι μπορούμε να τους μιμηθούμε?

          • Misha avatar
            Misha @ ΣΟΝ ΠΕΝ 01/04/2011 12:39:46

            Σον Πεν

            Η ζωή μας είναι άθλημα σχέσεως με το είναι μας, με τους άλλους , με τον κόσμο και με τα υπέρ έννοιαν.Σημερα κατανοούμε Χ, αυριο Χ μείον, πλην, ή επί Ψ, αναλόγως με το συνειδησιακό μας επίπεδο κάθε φορά
            Επειδή λοιπόν και το ζήτημα της μεταμοσχεύσεως άπτεται της κοσμοθεωριακής μας τοποθετήσεως , με τις απόψεις για τη ζωή και τον θάνατο, ΔΕΝ λύνεται με «αποφασίζομεν και διατάσσομεν» αλά Κρέοντα.
            Αυριο μεθαυριο μπορεί να γινει ρουτίνα κι η μεταμόσχευση πέους ή μήτρας. Θα δεχτείς να θεωρείσαι apriori δότης για να εξυπηρετείται η τάβλα του κάθε ψυχάκια τρανσεξουαλ;

          • ο ξένος avatar
            ο ξένος @ Misha 01/04/2011 12:47:14

            Τι είναι αυτά που λες ρε συ Misha. Οι άνθρωποι αυτοί είναι ασθενείς. Δεν είναι θέμα τάβλας.

          • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
            ΣΟΝ ΠΕΝ @ ο ξένος 01/04/2011 12:51:07

            misha
            Πάντως ανεξαρτήτως της οπτικής των πραγμάτων είσαι απολαυστικός?

          • Misha avatar
            Misha @ ο ξένος 01/04/2011 12:57:41

            Ξένε

            Αν η ιατρική ήταν στην πράξη λειτούργημα και όχι μπίζνα , και ο ασθενής αντιμετωπιζόταν ως άνθρωπος και όχι ως πελάτης , δεν θα είχαμε τα περισσότερα ιδιωτικά νοσοκομεία, κατ΄αναλογίαν, από οιαδήποτε άλλη ευρωπαϊκή χώρα.
            Το να παραθεωρούμε την επιρροή της προσδοκίας του κέρδους και στην περίπτωση των μεταμοσχεύσεων , όπως και στις λοιπές ιατρικές πράξεις, ισοδυναμεί με στρουθοκαμηλισμό.

  64. ANNITA avatar
    ANNITA 01/04/2011 11:14:29

    ας διατάζουν όσο θέλουν τον εαυτό μου τον ορίζω εγω και δεν θα βάλω κανένα αφεντικό στο κεφάλι μου να μου πεί πως θα ορίσω το σώμα μου, το μυαλό μου και την αξιοπρέπειά μου. Ας δωρίσει αυτός το δικό του σώμα ο κ. υπουργός.

  65. ο ξένος avatar
    ο ξένος 01/04/2011 12:30:34

    Παρότι προκύπτουν και φιλοσοφικού τύπου προβληματισμοί για την υποχρεωτική αξιοποίηση των οργάνων, η ουσία της άρνησης βρίσκεται στο σχόλιο του Επώνυμου (31/3/2011, 2:23). Ουδείς πιστεύω ότι θα είχε αντίρρηση να διατίθενται μοσχεύματα από όλους για όλους, εκτός από εξαιρετικές ίσως περιπτώσεις. Ελάχιστοι, όμως, πιστεύουν ότι θα υπάρξει δίκαιη διαχείριση.
    Μάλιστα, μέσα στην κόλαση των μέτρων και των περικοπών, φαίνεται κι αυτό σαν κάτι τέτοιο: Αντί να τον έχω συνδεδεμένο και να πληρώνω "τ' άντερά μου", τον αποσυνδέω και τον "αξιοποιώ". Δηλαδή, αντί για κόστος έχω κέρδος! Ε, όχι ρε παιδιά να σκέφτεται έτσι ο υπουργός, ντροπή...

  66. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/04/2011 12:38:52

    χρειαζόμαστε ένα μάτι
    υπάρχει τίποτα;
    [σε γαλάζιο, αν γίνεται]

    για να δούμε, τούτος εδώ τι έχει, τον έφεραν πριν από 2 λεπτά
    μας κάνει;

    ποιος σας όρισε λειψούς ΘΕΟΥΣ ήθελα νάξερα;;;...!!!

  67. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/04/2011 19:05:47

    Λογικά, εμπειρικά από μαρτυρίες και διαισθητικά σχολίασα, αλλά τώρα επιβεβαιώθηκα και επίσημα.

    Ο στόχος τους είναι ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΠΡΩΤΑ οι νεκροί από τα τροχαία.

    ΤΟ ΕΤΟΙΜΟ POOL.

    Από την ιστοσελίδα του ΕΟΜ

    *
    Έχουμε το υψηλότερο ποσοστό θανάτων από τροχαία ατυχήματα, αλλά είμαστε η τελευταία χώρα της Ευρώπης όσον αφορά τη δωρεά οργάνων, με αποτέλεσμα σήμερα οι μεταμοσχεύσεις να βρίσκονται σε οριακό σημείο

    *
    Το 1997 έγιναν 1.892 θανατηφόρα ατυχήματα στην Ελλάδα με 2.141 νεκρούς και το 1998 έγιναν 1.980 θανατηφόρα ατυχήματα με 2.229 νεκρούς

    *
    Το 1997 αναφέρθηκαν 77 πτωματικοί δότες από τους οποίους αξιοποιήθηκαν μόνο οι 38 κυρίως λόγω αρνήσεως των εγγύτερων συγγενών. Το 1998 αναφέρθηκαν 74 πτωματικοί δότες και αξιοποιήθηκαν οι 57. Οι 17 πτωματικοί δότες δεν αξιοποιήθηκαν λόγω αρνήσεως των εγγύτερων συγγενών ή ιατρικών αντενδείξεων

    _______________________________________________________

    ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ!

    ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ!

  68. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/04/2011 19:08:56

    Ντροπή και για την ΩΦΕΛΙΜΙΣΤΙΚΗ φρασεολογία "αξιοποιήθηκαν".

    Χάθηκε ΤΟ ΣΕΒΑΣ!!!

    Να πουν τουλάχιστον "77 άτυχοι συνάνθρωποί μας έδωσαν ζωή ή παρέτειναν τη ζωή σε άλλους 77 ίσως λιγότερο άτυχους"

  69. Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
    Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 02/04/2011 00:20:38

    Που είναι ο "Κάποιος ρε παιδιά;

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 02/04/2011 10:07:13

      μπορεί να ψάχνει να βρει καμιά γάμπα καλύτερη από τη δική του

  70. aurora3363 avatar
    aurora3363 02/04/2011 00:24:00

    ελα ντε!!!πού είναι και οι ανθρωπιστικές οργανώσεις;;;Αν περάσει ενα τέτοιο δόλιο και ρουφιάνικο μέτρο,τότε ολοι είναι στο κόλπο !!

  71. aurora3363 avatar
    aurora3363 02/04/2011 00:52:57

    Όλες οι ελευθερίες μας σιγά-σιγά χάνονται.
    Ακόμα και το πιό όμορφο δώρο της προσφοράς στον συνάνθρωπο, το καταντούν καταναγκασμό, με τον χειρότερο τρόπο.
    Αφού ελέγξουν τη ζωή μας θα ελέγχουν ακόμα και το θάνατο μας. Σε τίποτα να μην αποφασίζουμε εμείς, σε τίποτα να μην εκφράζουμε τη συμφωνία ή τη διαφωνία μας.
    Όλα για μας και το καλό μας, χωρίς εμάς και το μυαλό μας.
    Γιατί είμαστε χαϊβάνια. Τι ξέρουμε εμείς άλλωστε;
    Αυτοί τα ξέρουν όλα! (thedynami said)

  72. Misha avatar
    Misha 02/04/2011 08:32:35

    Aγιο είχε η 55χρονη Παναγιώτα Αποστολοπούλου, κάτοικος Σαλαμίνας, που τη βοήθησε να επιστρέψει από… τον άλλο κόσμο!

    Στο διάστημα που νοσηλευόταν στην εντατική σε κώμα, μετά από πνευμονία με μυκόπλασμα, οι συγγενείς της δέχονταν πιέσεις να δώσουν τη συγκατάθεσή τους και να υπογράψουν δήλωση δωρεάς οργάνων για μεταμόσχευση, αφού είχε ήδη καταγραφεί στα βιβλία του νοσοκομείου ο… εγκεφαλικός της θάνατος!

    Οι πιέσεις, μάλιστα, άρχισαν από την πρώτη εβδομάδα νοσηλείας της στη ΜΕΘ μεγάλου νοσοκομείου της Αθήνας. Το συγκλονιστικό περιστατικό, μάλιστα, κατήγγειλε εγγράφως γιατρός του νοσοκομείου, αλλά και η οικογένειά της με αναφορά στον διοικητή του νοσοκομείου. Οι συγγενείς αρνήθηκαν κάθε συζήτηση για αφαίρεση οργάνων.

    Η ασθενής, λόγω εργασιών συντήρησης, μεταφέρεται, για μερικές μόνο ημέρες, στη ΜΕΘ άλλου νοσοκομείου, με διάγνωση «εγκεφαλικός θάνατος οφειλόμενος σε μυκοπλασματική, ανοσολογικής αιτίας, εγκεφαλίτιδα». Στο χαρτί που συνόδευε την ασθενή, αναφέρεται ότι «οι συγγενείς αρνήθηκαν να υπογράψουν» για δωρεά οργάνων.

    Διαφωνίες

    Μετά από πολύμηνη νοσηλεία -στη διάρκεια της οποίας οι γιατροί είχαν χωριστεί στα δύο, επιμένοντας η μια πλευρά ότι «τελείωσε» και η άλλη ότι «είναι ζωντανή»- τελικά η γυναίκα ανένηψε!

    Σημαντική λεπτομέρεια είναι ότι, σύμφωνα με τη διεθνή βιβλιογραφία, μόνο στο 8% των ασθενών με τη συγκεκριμένη νόσο νεκρώνεται ο εγκέφαλος, ενώ η αξονική τομογραφία δεν συνηγορούσε υπέρ του εγκεφαλικού θανάτου. Αυτό ήταν και το «σημείο τριβής» των δύο πλευρών.

    Τη διάψευση του «θανάτου» της κάνει πλέον η ίδια η κ. Αποστολοπούλου και στο «Εθνος της Κυριακής»: «Δεν πίστευα στ’ αυτιά μου για όσα μου είπαν οι συγγενείς μου όταν συνήλθα.

    Οι άνθρωποι που η ζωή μου είχε αφεθεί στα χέρια τους, θέλοντας να βοηθήσουν κάποιον που είχε ανάγκη για μεταμόσχευση, βιάζονταν να τελειώνουν με μένα. Νοσηλεύτηκα στην εντατική με σοβαρές επιπλοκές από πνευμονία και καθώς καθυστερούσα να συνέλθω, εκείνοι με είχαν ξεγράψει. Ο αδελφός μου ο Μιχάλης, κάποια στιγμή, αφού φύγαμε από το νοσοκομείο, μου λέει:

    «Nα ευχαριστείς τον Θεό και τον γιατρό Κοφινά που σε έσωσε, κάνοντας καβγάδες με τους άλλους, γιατί ήταν αντίθετος και δεν άφησε να σε τελειώσουν».

    Κινησιοθεραπεία

    Σιγά σιγά βελτιώνεται -με ειδική κινησιοθεραπεία που ακολουθώ- και το κινητικό πρόβλημα που είχα στα χέρια και τα πόδια», μας λέει η κ. Αποστολοπούλου, που τη συναντήσαμε σε κλινική αποκατάστασης.

    Εχω συνέχεια δίπλα μου μέρα και νύχτα, τον γιο μου τον Χρήστο, που με βοηθά. Ηδη κινώ τα χέρια μου και όπως μου λένε οι γιατροί, θα μπορώ αυτές τις ημέρες να σηκωθώ και όρθια, κάνοντας ειδικές ασκήσεις βαδίσματος. Σε κείνους που ήθελαν να με ξεγράψουν δεν κρατώ κακία, ούτε ζητώ κάτι. Αυτά τα πράγματα τα «δικάζει» ο Θεός».

    Η διαδικασία…

    Παρά την προσπάθεια «κουκουλώματος» της υπόθεσης, είναι η πρώτη φορά που καταγράφεται τέτοιο σοβαρό περιστατικό, καθώς είναι γνωστό ότι υπάρχουν ασφαλιστικές δικλίδες στη διαδικασία διαπίστωσης του εγκεφαλικού θανάτου, που αποκλείουν το ιατρικό λάθος, για να προχωρήσει στη συνέχεια η διαδικασία της δωρεάς. Μένει να αποδειχθεί αν, στη συγκεκριμένη περίπτωση, τηρήθηκε η προβλεπόμενη διαδικασία.

    Ο Εθνικός Οργανισμός Μεταμοσχεύσεων (ΕΟΜ) οφείλει να αποσαφηνίσει αν η τακτική αυτή, που ακολουθήθηκε με την περίπτωση της κ. Αποστολοπούλου, είναι η μοναδική, γιατί, διαφορετικά, κάποιοι πλήττουν το «κίνημα» της δωρεάς οργάνων. Η διοίκηση του νοσοκομείου, παρά το γεγονός ότι από τις 23/10/2008 έχει λάβει επιστολή συγγενών της κ. Αποστολοπούλου, μέχρι σήμερα δεν έχει ζητήσει «συγνώμη».

    ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ

    Η αναφορά του γιατρού που την έσωσε

    Hδη από τις 30 Μαρτίου 2009, ο γιατρός Γεώργιος Κοφινάς με αναφορά του σε αρμόδια όργανα εξιστορεί αναλυτικά ότι παρά τις δικές του αντιρρήσεις η οικογένεια δεχόταν πιέσεις από συναδέλφους του στο νοσοκομείο που συνεργάζονται με τον ΕΟΜ να δώσει τη συγκατάθεσή της για δωρεά οργάνων. Καταγγέλλει, μάλιστα, ότι «η εμμονή αυτή συνεχιζόταν ακόμη και όταν κλήθηκε η νευρολόγος του νοσοκομείου που εξέτασε την ασθενή και είχε αρνηθεί να υπογράψει τον εγκεφαλικό θάνατο»! Περιγράφει «δοκιμασίες εγκεφαλικού θανάτου», οι οποίες έγιναν όλες χωρίς τη συγκατάθεση των συγγενών, μετά δε από κάθε δοκιμασία εγκεφαλικού θανάτου η ασθενής επιβαρυνόταν αναπνευστικά . Εξηγεί ότι «η παραμονή σε άπνοια -μέρος της διαδικασίας ελέγχου της εγκεφαλικής δραστηριότητας- προκαλεί «ατελεκτασίες» οι οποίες προδιαθέτουν σε πνευμονίες, ενώ η άνοδος του διοξειδίου του άνθρακα μειώνει το pH του αίματος και προκαλεί οξέωση…». «Η κατάσταση ξέφυγε από τα όρια του νοσοκομείου μας και ενεπλάκη και ο Εθνικός Οργανισμός Μεταμοσχεύσεων. Η κ. (…) επείσθη, χωρίς να δει την ασθενή, να τηλεφωνήσει στους συγγενείς, για να συγκατατεθούν στην αφαίρεση οργάνων» , λέει στην αναφορά του ο κ. Κοφινάς.

    ( h--p://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=9528877)


    ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΕΚΤΡΩΜΑ ΠΕΡΙ «ΕΙΚΑΖΟΜΕΝΗΣ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗΣ»; ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΑ ΘΑ ΗΤΑΝ Η ΤΥΧΗ ΤΗΣ ΣΥΓΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΑΣΘΕΝΟΥΣ ΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ , ΜΕΝΓΚΕΛΙΚΗΣ ΕΜΠΝΕΥΣΕΩΣ, ΤΕΡΑΤΟΥΡΓΗΜΑ ΙΣΧΥΕ ΤΟ 2009;

  73. ο ξένος avatar
    ο ξένος 02/04/2011 09:28:07

    Αν το φακελάκι για τραυματιοφορέα ξεκινάει από 10 ευρώ (έδωσε συγγενής μου με αιμόπτυση για τον πάει "βόλτα" με το καροτσάκι στους γιατρούς, αλλιώς θα πέθαινε στο διάδρομο), αν στην εγχείριση αιμορροΐδων φτάνει τα 600 ευρώ (έδωσε φίλος μου), και ανέρχεται σε μερικές χιλιάδες ευρώ για σοβαρότερες επεμβάσεις, ο καθένας μπορεί να αναλογιστεί πόση μίζα μπορεί να βγάλει ένα μόσχευμα (ανταλλακτικό+εργασία). Είναι πολλά τα λεφτά για να αφεθεί η απόφαση στον κάθε φτωχό συγγενή.

  74. mithos avatar
    mithos 02/04/2011 10:04:46

    Τελικά όταν λέγαμε ότι "ΘΑ ΜΑΣ ΠΙΟΥΝ και ΤΟ ΑΙΜΑ" δεν θεωρούσαμε ότι αυτό θα γινότανε στην κυριολεξία.
    Βλέπετε νοσοκομεία που θέλουν να μπούν στο παιχνίδι των μεταμοσχέυσεων υπάρχουν, γιατροί που θέλουν να πλουτίσουν κάνοντας μεταμοσχεύσεις υπάρχουν, τους λείπει όμως ηη πρώτη ύλη, δηλαδή τα μοσχεύματα.
    Με το νομοσχέδιο δίνεται σε όλους αυτούς άφθονη πρώτη ύλη τσάμπα.
    Επιπλέον ποιός δεν λέει ότι όταν κάνετε εξετάσεις σε κάποιο μικριοβιολογικό εργαστήριο, κρυφά εξετάζουν και το DNA σας. Ξέρωντας λοιπόν εάν είσαστε χρήσιμος δότης μια ημέρα σας συμβαίνει ένα ..... "ατύχημα" προκειμένου να "εξυπηρετηθεί" ο πλούσιος και ξεχωριστός ασθενής που έχει ανάγκη το μόσχευμα.

  75. Misha avatar
    Misha 02/04/2011 10:16:34

    Το DNA μας, όπως και όλος ο ιατρικός μας φάκελλος, θα ενσωματωθεί στην «κάρτα του πολίτη» και θα είναι on line διαθέσιμος σε ΟΠΟΙΟΝ δώσει κάτιτις όπως ακριβώς συμβαίνει με τη λίστα του Τειρεσία.
    Έτσι οι λεφτάδες που ψάχνουν μόσχευμα , θα έχουν την δυνατότητα να δούν με ποιους ταιριάζουν περισσότερο από όλους τους «εικαζομένως συναινούντας» , να τους στοχοποιήσουν και να τους «απαλλοτριώσουν».

    ΙΑΤΡΟΓΕΝΗΣ ΒΑΜΠΙΡΙΣΜΟΣ , που θυμίζει Μένγκελε και τον Τόσιο Τόνο της διαβόητης γιαπωνέζικης μονάδας 731, όπου τεμαχίζονταν ζωντανοί αιχμάλωτοι πολέμου στα πλαίσια «επιστημονικών πειραμάτων».

  76. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/04/2011 10:17:25

    Φίλε Mithe απλά είναι τα πράγματα.
    Αν θέσουν το νομοσχέδιο σε ηλεκτρονική διαβούλευση με σχόλια μαζική συμμετοχή στη διαβούλευση και έκφραση των αντιρρήσεων ώστε να ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ ο κόσμος για όλες τις πτυχές του θέματος.

    Δεν υπάρχει μόνο η πλευρά των οικογενειών των ληπτών -εξαιρώ συστηματικά τους λήπτες από τη συζήτηση διότι αυτοί δεν έχουν καμία ευθύνη-

    υπάρχει και η πλευρά των δοτών - που ΟΜΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ οτι θα είναι απο τα χιλιάδες τροχαία νέων παιδιών - και των δικών τους οικογενειών-

    Αν περάσουν το νομοσχέδιο -που συνήθως έτσι κάνουν- μας αγνοούν - δήλωση στον ΕΟΦ ΑΜΕΣΩΣ 'ΟΤΙ ΑΡΝΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΔΟΤΕΣ - ΥΠ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ.

    Και κυρίως ενημερώνουμε τα παιδιά μας τα οποία σε αυτές τις ηλικίες είναι πολύ ευήκοα στον ΨΕΥΤΟ-ΑΛΤΡΟΥΪΣΜΟ ΤΩΝ ΣΑΠΙΩΝ ΜΕ ΤΑ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΣΕ ΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΕΣ ΛΙΜΟΥΖΙΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΛΗΑΡ ΤΖΕΤ, ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΘΟΥΝ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΟΥΝ ΟΛΟ ΤΟ ΝΕΟΤΑΞΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΒΑΛΒΙΔΑ...

    ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΜΑΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΤΑΞΙΚΑ ΠΑΠΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΣΑΝ ΕΤΟΙΜΟ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΟ

    Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΩ!!!

  77. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/04/2011 10:29:12

    Και τι είδους ισοπεδωμένη κοινωνία είναι αυτή που πλάθεται μέσω της εφαρμογής αυτής της πρακτικής, όπου επιχειρείται να "καθιερωθεί" η ανθρώπινη μεταμόσχευση ως "επιτυχημένη και δοκιμασμένη" εξέλιξη της Ιατρικής Επιστήμης και της διαιώνισης του ιατρικού επαγγέλματος ΒΕΒΑΙΩΣ - ΒΕΒΑΙΩΣ [διότι η μεταμόσχευση είναι Η ΙΕΡΗ ΑΓΕΛΑΔΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ, μην το ξεχνάμε αυτό...]

    Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΛΕΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΔΙΟΤΙ Η ΛΕΞΗ ΙΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΙΕΡΟΣ ΟΡΟΣ...

    και στην οποία κοινωνία οι συγγενείς των υπό μεταμόσχευση ΠΡΟΣΕΥΧΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΘΕΟ όλη μέρα κι όλη νύχτα έξω από το θάλάμο του άτυχου "ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΣΥΜΒΑΤΟ ΜΟΣΧΕΥΜΑ"...

    Και αν αυτοί οι συγγενείς ακουμπούν στη δύναμη της προσευχής προς ποια κατεύθυνση χρησιμοποιούν ίσως άθελά τους αυτή τη δύναμη;

    Έχουν επίγνωση;
    Ή μήπως δεν έχουν;

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 02/04/2011 10:36:06

      Όταν γράφω Η ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΙΕΡΗ ΑΓΕΛΑΔΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ, δεν το εννοώ υλιστικά, από απόψεως αμοιβής.

      Είναι η ιερή αγελάδα του ΓΙΑΤΡΟΥ-ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ, γιατί του δίνει την ευκαιρία να διαιωνίσει την κατ' επίφαση επικυριαρχία του επί της ανθρώπινης ζωής αλλά και ψυχής, να συνεχίσει δλδ. να νοιώθει ένας μικρός ερζατς-ψευτοθεός...

      Και αυτή η αίσθηση είναι το ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΝΑΡΚΩΤΙΚΟ...

      • Misha avatar
        Misha @ αλλενάκι 02/04/2011 11:31:55

        Αλλενάκι,
        ΑΥΤΗ είναι η καρδιά της μεταμοντερνας επιστημολογίας συνολικά, όχι μόνο της Ιατρικής.
        Στόχευση είναι-όπως έκαναν άλλοτε εκείνοι οι αφελείς πρόγονοι μας στη Βαβέλ- να φτιάξουν τον νιτσεϊκό υπεράνθρωπο, τον βιονικό ανθρωποθεό, έναν συνδυασμό υπερυπολογιστή τεχνητής ευφυΐας με ανθρώπινα μέλη ή μέσα σε ανθρώπινο σώμα.
        Η ασφαλής κατάληξη του εγχειρήματος; Η μετατροπή μας από συμπαθή κι αξιαγάπητα Χόμπιτ σε άπληστα και μοχθηρά Γκόλουμ που νοιάζονται μόνο για την ικανοποίηση των περί την δύναμη και την ισχύ, ονειρώξεων τους.

  78. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/04/2011 11:51:26

    Ακριβώς και αυτόματα εκπίπτει αυτό που πλασάρεται ως το "ηθικό" πλεονέκτημα των "μεταμοσχεύσεων", "η ανθρώπινη ζωή, υπέρτατη αξία" .

    Η μεταμόσχευση ανάγεται σε εντελώς ΤΕΧΝΙΚΟ ΖΗΤΗΜΑ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞ ΑΡΧΗΣ... και πεφτει ο μανδύας του αλτρουϊσμού.

    Απλά δεν έχει καταδειχθεί αυτή η πλευρά, και έχει συσκοτισθεί σκόπιμα, διότι οι οικογένειες των δοτών -που φυσικά αγνοούν τα πολύπλοκα ιατρικά- υφίστανται ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ ΜΟΡΦΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΗΘΙΚΗ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ Μ.Ε.Θ.

    Η κατακλείδα της όλης συζήτησης είναι:

    Στην υπόθεση "μεταμόσχευση" το ΗΘΙΚΟ και ΝΟΜΙΚΟ δικαίωμα της ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΥΛΑΞΗΣ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΖΩΗΣ το έχουν κατά προτεραιότητα οι ΔΟΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΤΩΝ ΔΟΤΩΝ, πόσο μάλλον που μιλάμε για νεαρά άτομα.

    Καλούμε λοιπόν από τούτο εδώ το βήμα τον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων σε ΑΝΤΑΠΟΔΟΤΙΚΗ ΑΛΤΡΟΥΪΣΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΕΜΠΡΑΚΤΗ ΣΥΜΠΡΑΞΗ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΤΡΟΧΑΙΩΝ ΑΤΥΧΗΜΑΤΩΝ!

    ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ, ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙ ΑΥΤΟΣ!

    ΝΟΜΙΖΩ ΟΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΤΩΝ ΔΟΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΝ!!!

    • Misha avatar
      Misha @ αλλενάκι 02/04/2011 12:41:17

      Αllenaki

      Ξανακοίταξα κάποια από αυτά που έγραψες παραπάνω για τα «αναξιοποίητα όργανα », τη φρικτή αυτή έκφραση έκφραση που χρησιμοποιεί ο ΕΟΜ.
      Ξέρεις τι σκέφτηκα; Πως λόγω της «αξιοποίησης» όλων των μερών των σφαγιασθέντων ζώων οδηγηθηκαμε στις τρελές αγελάδες, δλδ για να μη χαθεί κανένα μέρος του πτώματος, το έκαναν ζωοτροφή και το έδιναν σε άλλες αγελάδες με τα γνωστά αποτελέσματα.

      Εδώ η πρεμούρα για «αξιοποίηση οργάνων» πού θα τους οδηγήσει άραγε;

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Misha 02/04/2011 13:04:10

        Η "μεταμόσχευση" ανοίγει πλέον το δρόμο για cyberzombies.
        Αυτό ίσως να μην έγινε αντιληπτό στο ευρύ κοινό όταν πρωτοξεκίνησε αυτό το "θαύμα της ιατρικής" αλλά γίνεται αντιληπτό τώρα.

        Αμφισβητείται λοιπόν και η τότε σκοπιμότητα και το μελλοντικό επιδιωκόμενο αποτέλεσμα του "επιτεύγματος".

        Επομένως, δεν μπορούμε να συναινέσουμε σε μια πρακτική που σύντομα θα εκτραπεί "του ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΜΕΤΡΟΥ" και θα το αντιστρατευτεί ανοιχτά.
        Άλλωστε σε όλους μας αναλογεί ένα, ή και πολλαπλά μερίδια στο θάνατο σε αυτή τη ζωή...

        Αν τα κονδύλια αυτά που διοχετεύονται στη "μεταμόσχευση" είχαν διοχετευθεί για άλλες έρευνες και λύσεις, π.χ. δημιουργία οργάνων από ιστούς του ίδιου ανθρώπου, είναι βέβαιο ότι σήμερα η "μεταμόσχευση" θα ήταν παρελθόν, μια ΠΡΩΤΟΓΟΝΗ μέθοδος.

        Φαίνεται όμως ότι ΟΙ ΣΤΟΧΟΙ ΗΤΑΝ ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ.

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ αλλενάκι 02/04/2011 13:09:24

          Να μην ξεχνάμε ότι "θέλει νεκρούς χιλιάδες νάναι στους τροχούς"

          Δηλαδή, θέλουν πολλούς νεκρούς για να βγει ένα κατάλληλο και συμβατό μόσχευμα.

          Εξ ου και η ΘΑΝΑΤΙΚΗ ΠΡΕΜΟΥΡΑ ΤΟΥΣ και η Ευθεία Σύνδεση στην Ιστοσελίδα του Οργανισμού Μεταμοσχεύσεων των Τροχαίων με τις Μεταμοσχεύσεις!

          Έχουν και παράπονο κιόλας!

        • ΠΟΠΗ avatar
          ΠΟΠΗ @ αλλενάκι 27/08/2012 09:20:49

          ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟΡΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. ΕΝΑΣ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΜΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ 15.000 ΕΝΩ ΕΝΑΣ ΣΤΗΝ ΑΙΜΟΚΑΘΑΡΣΗ 70.000. ΣΤΙΣ ΜΕΘ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΡΑΒΑΤΙΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ ΝΕΚΡΟΥΣ ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΟΙ ΕΙΤΕ ΤΟ ΔΕΧΕΤΑΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΖΕΣΤΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΕΚΑΔΕΣ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΓΥΡΩ ΤΟΥ. ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΘΑΝΟΙ ΔΟΤΕΣ ΑΛΛΑ ΠΙΘΑΝΟΙ ΛΗΠΤΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΟΣΧΕΥΜΑ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΑΣ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΑΣ ΚΑΠΟΟΙΟΣ ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ Η ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ. ΤΟΤΕ ΟΛΑ ΑΠΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ!!!

  79. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/04/2011 13:13:21

    Πάμε ξανά:

    ΤΟ ΕΤΟΙΜΟ ΝΕΑΝΙΚΟ POOL, ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΜΑΤΙ ΤΑ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΑΡΑΚΑΜΠΤΟΥΝ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ.

    Από την ιστοσελίδα του ΕΟΜ:

    * Έχουμε το υψηλότερο ποσοστό θανάτων από τροχαία ατυχήματα, αλλά είμαστε η τελευταία χώρα της Ευρώπης όσον αφορά τη δωρεά οργάνων, με αποτέλεσμα σήμερα οι μεταμοσχεύσεις να βρίσκονται σε οριακό σημείο

    ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΥΝΙΚΗ ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΗ ΟΜΟΛΟΓΙΑ

    Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 02/04/2011 13:17:59

      και το λινκ στη σελίδα του ΕΟΜ όπου δημοσιεύεται το "ΠΑΡΑΠΟΝΟ" του ΕΟΜ ότι έχουμε χιλιάδες νεκρούς από τροχαία αλλά ελάχιστες μεταμοσχεύσεις και δεν "αξιοποιούνται" τα πτώματα.

      h**p://www.eom.gr/article_detail.asp?e_cat_id=12&e_article_id=52

  80. ASLAN avatar
    ASLAN 02/04/2011 19:01:07

    ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΄΄ΤΟ ΝΗΣΙ΄΄?[ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΑΡΛΕΤ ΓΙΟΧΑΝΣΟΝ-ΟΧΙ ΤΟ ΡΩΣΣΙΚΟ].ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ ΜΙΑ ΙΔΕΑ [ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΦΟΥΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ] ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΕΙΣ.
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΕΣΟΓΑΙΑΣ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ ΤΡΙΠΑΚΙ ΤΗΣ ΒΙΟΗΘΙΚΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ.
    ΤΟΝ'' ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ ΝΕΚΡΟ'' ΤΟΝ ΚΗΔΕΥΕΙ?
    ΤΟΛΜΗΣΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΗ ΓΙΑ ''ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΟΡΓΑΝΩΝ''ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΧΑΡΟΚΑΜΜΕΝΕΣ ΜΑΝΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΗΡΑΝ ΣΤΟ ΚΡΑΞΙΜΟ.

  81. freepeoplenow avatar
    freepeoplenow 07/04/2011 20:47:59

    Σας ενημερώνουμε ότι έχει αναρτηθεί στο διαδίκτυο
    κείμενο κατά της "εικαζόμενης συναίνεσης" και
    μαζεύονται υπογραφές με αποδέκτη τον Υπουργό Υγείας Ανδρέα Λοβέρδο.
    Η διεύθυνση είναι:
    http://www.gopetition.com/petition/44428.html

  82. Arianos avatar
    Arianos 10/04/2011 19:06:04

    http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=394432&h1=true

  83. Δωρεά-οργάνων-φοβία avatar
    Δωρεά-οργάνων-φοβία 18/04/2011 04:27:01

    Έχω γράψει ένα άρθρο που αναλύω ορισμένες παραμέτρους, κυρίως αυτές που αφορούν διάφορες παρανοήσεις σχετικά με τις μεταμοσχεύσεις. (ασυναρτησίες που λέτε οι περισσότεροι θα τις έλεγα)
    το άρθρο είναι εδώ για όποιον έχει όρεξη.
    http://apeleytheros.wordpress.com/2011/04/02/dorea-organon-fovia/


    Θα ήταν καλό να το διαβάσετε όλοι. Οι περισσότεροι που αντιτίθεστε δυστυχώς ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΙΔΕΑ γιατί πράγμα μιλάτε. Οι εγκεφαλικά νεκροί δότες είναι ΝΕΚΡΟΙ. δεν παίζει να επανέλθουν μέχρι τη δευτέρα παρουσία ...και άμα. Αν δεν πάνε για δότες, οι γιατροί κλείνουν το διακόπτει και δίνουν το πτώμα στους συγγενείς. Διαβάστε το άρθρο μήπως και καταλάβετε γιατί πράγμα μιλάτε.

    Ευχαριστώ για τη φιλοξενία.

  84. G. avatar
    G. 13/07/2011 16:48:14

    Ευτυχώς ούτε καν ο Ε.Ο.Μ. δεν συμφωνεί με το νομοσχέδιο ..

    Δελτίο Τύπου για την κατάθεση σχέδιο νόμου για μεταμοσχεύσεις

    Όχι πως η χούντα κυβέρνηση θα το λάβει υπόψη της ...