#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/09/2010 05:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποκάλυψη για το Μνημόνιο



Ένα αποκαλυπτικό άρθρο για το λάκκο που μας σκάβει η κυβέρνηση, ανεβάζει σήμερα το antinews με σκοπό να μάθετε ότι τα δεινά που ζούμε τώρα είναι ελάχιστα, μπροστά σε όσα μας περιμένουν για άλλα τέσσερα χρόνια.

Η κυβέρνηση υπέγραψε ένα Μνημόνιο που έχει χρονική ισχύ μέχρι και το 2014, με συνεχή μέτρα, φόρους και περικοπές που στόχο έχουν να αποφέρουν έσοδα 30 δισεκατομμύρια ευρώ, ή το 13% του ΑΕΠ. Με τα μέτρα που έλαβε φέτος και όλοι λέμε ότι είναι σκληρά, θα εξοικονομήσει πόρους της τάξης των 5,8 δισ. ευρώ. Οπότε όλοι θα πρέπει να ξέρουμε τι υπέγραψε η κυβέρνηση με την Τρόικα. Ένα μνημόνιο που προβλέπει για τα έτη 2011,2012,2013,2014 εξεύρεση πόρων της τάξης των 24,2 δισ. ευρώ.

Αναλύοντας ορισμένους πίνακες που υπάρχουν στο παράρτημα του ντροπιαστικού νόμου 3845/2010 βλέπουμε ότι στο λαιμό του ελληνικού λαού κρύβεται μια θηλιά που θα σφίγγει χρόνο με το χρόνο. Παράλληλα, αποκαλύπτονται στοιχεία που η κυβέρνηση δεν μας έχει εξηγήσει κι αν ισχύουν τότε κάνουν ακόμη πιο αποικιοκρατική τη συμφωνία.

Σύμφωνα λοιπόν με τους πίνακες:

Το 2011 προβλέπονται εξοικονομήσεις πόρων 9,65 δισ. ευρώ που προέρχονται είτε από φόρους είτε από περικοπές. Για παράδειγμα υπολογίζονται έσοδα από τα αυθαίρετα 800 εκατ. ευρώ. Πράσινα τέλη 300 εκατ. ευρώ, αύξηση των αντικειμενικών αξιών 400 εκατ. ευρώ, ημιυπαίθριοι 500 εκατ. ευρώ, 1 δισ. από τον ΦΠΑ, περικοπές 150 εκατ. στις υψηλές συντάξεις, και μείωση κατά 500 εκατ. ευρώ στο Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων.

Το 2012 τα έσοδα που προβλέπονται ανέρχονται σε 5,57 δισ. ευρώ και περιλαμβάνονται έσοδα από ΦΠΑ, τεκμήρια, 200 εκατ. από νέα αύξηση των αντικειμενικών αξιών, νέα μείωση 500 εκατ. ευρώ από το ΠΔΕ, 300 εκατ. από φόρους στην κατανάλωση μη αλκοολούχων ποτών. Μάλιστα προβλέπεται εξιοκονόμηση πόρων 600 εκατ. από τη μείωση των προσλήψεων των δημοσίων υπαλλήλων πέραν του 5:1. Εχει πει δηλαδή η κυβέρνηση ότι θα φεύγουν 5 και θα προσλαμβάνεται ένας αλλά τώρα φαίνεται ότι σχεδιάζει απολύσεις επιπλέον.

Το εντυπωσιακό είναι ότι εμφανίζεται κι ένας κωδικός με την ονομασία “Μη καθορισμένα μέτρα για λειτουργικά έξοδα” που θα φέρουν 900 εκατ. ευρώ.

Το 2013 τα έσοδα έχουν προϋπολογιστεί σε 4,77 δισ. ευρώ με τον κωδικό “Μη καθορισμένα μέτρα για λειτουργικά έξοδα” να έχει έσοδα 4,2 δισ. ευρώ και άλλα 500 εκατ. από νέες απολύσεις πέραν του 5:1.

Και το 2014 τα μη καθορισμένα μέτρα δίνουν 5,7 δισ. ευρώ, όσα δηλαδή θα εισπραχθούν φέτος με τα ήδη ληφθέντα μέτρα.

Τα ερωτήματα είναι πολλά και βασανιστικά. Θα απαντήσει, όμως, κανείς; Εμείς θα τα θέσουμε διότι κάποιος πρέπει να τα πει, να τα αποκαλύψει για να ξέρει ο κόσμος τι να περιμένει.

Τη σημαίνει μη καθορισμένα μέτρα; Είναι απλά ένα “μαξιλάρι” ή μήπως πρόκειται για κρυφά μέτρα που δεν ξέρει κανείς παρά μόνο οι κυβερνητικοί εγκέφαλοι;
Τι σημαίνει ότι θα μειωθούν περαιτέρω οι δημόσιοι υπάλληλοι. Από που θα γίνουν απολύσεις ή μήπως θα κοπούν και οι προσλήψεις που έχουν προαναγγελθεί στο πλαίσιο του ποσοστού 5:1;
Γιατί το Μνημόνιο πάει μέχρι το 2014; Τριετής δεν είναι ο εναγκαλισμός με το ΔΝΤ;
Γιατί να βρεθούν 30 δισ. ή το 13% του ΑΕΠ; Εμείς δε θέλουμε να το μειώσουμε κάτω από το 3%; Γιατί μιλάνε εδώ για έλλειμμα ουσιαστικά 0,5%; Ή μήπως είναι μεγαλύτερο απ' ότι σήμερα λένε, δηλαδή 13,5%-13,7%;
Αν η οικονομία, η αγορά, οι οικογένειες, οι επιχειρήσεις έχουν διαλυθεί με μέτρα ύψους 5,8 δισ. τι θα κάνουν όταν θα πρέπει να βρεθούν 30 δισ.;

Ιδού και οι πίνακες:







ΣΧΟΛΙΑ

  1. nick avatar
    nick 03/09/2010 05:52:06

    Πολύ σημαντικό άρθρο (σύντομο, απλοποιημένο & κατανοητό), δείχνει τι ακριβώς υπέγραψε η (φερόμενη ως) κυβέρνηση και τα εξαπτέρυγά της και τι έρχεται σύντομα. Τα ελικόπτερα ζεσταίνουν τις μηχανές τους...

  2. ΣΩΤΗΡΗΣ avatar
    ΣΩΤΗΡΗΣ 03/09/2010 06:28:57

    ΦΙΛΕ ΣΥΝΤΑΚΤΗ ΠΟΛΥ ΖΟΥΜΕΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.... Η ΚΑΠΟΙΟΙ...... ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΝ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ ΕΧΘΕΣ...... ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΨΗΦΗΣΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΓΟΜΕΝΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΛΕΞΗ ΠΡΟΣ ΛΕΞΗ ΠΡΩΤΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΟΙΟΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΑΚΟΜΟΙΡΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ

    • Dimitris D avatar
      Dimitris D @ ΣΩΤΗΡΗΣ 03/09/2010 07:06:06

      Τις αποφάσεις τις παίρνει η Ευρωπαϊκή Ένωση, η οποία μας στέλνει μεταφρασμένους νόμους, η ΔΕΗ θα πουληθεί σύμφωνα με τον Ευρωπαϊκό νόμο. Η πώληση της ΔΕΗ θα γινόταν ακόμα και χωρίς ΔΝΤ και χωρίς έλλειμμα.

      Την Συνθήκη της Λισαβόνας που λέει κάποιος στην Ευρωπαϊκή Ένωση αποφασίζει, εμείς εκτελούμε παραχωρώντας ακόμα και την ασφάλεια και εδαφική ακεραιότητα. Η συνθήκη ψηφίστηκε από 250 βουλευτές, όλο το ΠΑΣΟΚ και την ΝΔ.

      Όταν αρχίσουν οι αντιδράσεις για την φορολογία, περιμένω ότι θα δώσουν κάποιο επίδομα(μία δόση μόνο) ή μερική διαγραφή του χρέους μας(πολίτες) προς τις τράπεζες, για να σταματήσουμε και συνηθίσουμε.

  3. κικη avatar
    κικη 03/09/2010 06:59:25

    Arbeit macht frei,
    Να τους διωξουμε στο χερι μας ειναι.Αν δειτε και αναλυτικοτερα τα μετρα για τα εργασιακα,ειναι σιγουρο οτι θα μας βαλουν στολες με ριγες και αριθμο στο χερι.

  4. GALA avatar
    GALA 03/09/2010 07:18:27

    Στο χέρι μας είναι να ρίξουμε την κυβέρνηση για την εξαπάτησή μας αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι είναι μουδιασμένοι και δεν κινείται κανείς.Σε άλλη περίπτωση θα είχε γίνει ΧΑΜΟΣ με τέτοια μέτρα. Κι ακόμα έπονται κι άλλα βασανιστήρια. Τί συμβαίνει? Δεν θα εκπλαγώ στις δημοτικές εκλογές αν δούμε πράγματα και θάματα με το ΠΑΣΟΚ να πηγαίνει μπροστά. Τί έχει γίνει? Τί έχουμε πάθει? Τί μας έχουν κάνει?

    • παπαδοπαιδι avatar
      παπαδοπαιδι @ GALA 03/09/2010 07:35:55

      να γινει απο ποιον χαμός ρε φιλε...απο τον διορισμενο με ρουσφετι ή απο τον αγροτη ή επιχειρηματια που εφαγε τις επιδοτήσεις στις μερσεντέ?

      • lampros avatar
        lampros @ παπαδοπαιδι 03/09/2010 14:41:48

        Γιατί ρε φίλε, επί ΝΔ δεν γίνονταν χαμός;

        Επί Γιαννίτση δεν έγινε χαμός;

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ GALA 03/09/2010 10:52:52

      Μήπως...... λέω μήπως έχεις ακούσει τίποτα για ψεκασμούς ??????

    • fwteinh avatar
      fwteinh @ GALA 03/09/2010 12:00:26

      GALA το ίδιο ακριβώς αναρωτιέμαι κι εγώ.
      Από τον προηγούμενο Οκτώβριο γίνεται ταυτόχρονα βομβαρδισμός και προπαγάνδα.
      Ότι και να ακούσω, όσο εξοργιστικό κι αν είναι δεν μου φαίνεται παράξενο.
      Όταν πεινάσουμε κυριολεκτικά, τότε νομίζω θα γίνει κάτι. Προς το παρόν αρνούμαστε να δεχτούμε την κατάσταση.
      Κι εγώ πιστεύω ότι είναι στο χέρι μας να τους ρίξουμε (αυτούς και όποιους άλλους) και θα ψηφίσω ότι άλλο βρεθεί μπροστά μου εκτός από πασοκ.
      Δεν θα ήταν άσχημα να ταρακουνηθούν όλοι (τα κόμματά μας, τα κανάλια μας, οι δανειστές μας, οι πλούσιοί μας, όλο το δίκτυο εκμετάλλευσής μας δηλαδή) βλέποντας μηδενικό ποσοστό στο κυβερνών κόμμα. Θα συμμάζευαν λίγο το θράσος και την απληστία τους. Ούτε διαδηλώσεις ούτε επεισόδια ούτε δυσφήμιση της Ελλάδας, μόνο η ψήφος μας αρκεί.

    • α avatar
      α @ GALA 03/09/2010 12:57:34

      Άμα οι Έλληνες είχαν μυαλό δεν θα ψήφιζαν ΜΠΑΤΣΟΚ. Αλλά αναλογίσου πόσους έχει βολέψει. Γιαυτό κάνουν την πάπια όλοι. Άμα τα κανε αυτά η ΝΔ θα είχαν κάψει τη χώρα... Αυτό τους αξίζει..

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 03/09/2010 07:21:53

    9/11 2010: Mineiko Bilderberg's political Ground Zero!

    • neotera avatar
      neotera @ η Dimi 03/09/2010 07:37:56

      Θα συμφωνήσω καλή μου κυρία.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ neotera 03/09/2010 08:14:06

        @ Neotera

        The Greek Clock is Ticking. Irreversibly!

        And it is impossible for Mineiko-Bilderberg to reverse the Irreversible Greek Momentum, towards an Open Public Revolt.

      • The Saint avatar
        The Saint @ neotera 03/09/2010 20:13:34

        Στα αγγλικά το γραφεις γιά να το διαβάσει η Margaret? :D

  6. popolaros avatar
    popolaros 03/09/2010 07:44:22

    Το ΔΝΤ που έφερε ο giorgo και του παρέδωσε την εξουσία της χώρας, ήρθε για να μείνει.
    Το τι σημαίνει ΔΝΤ, έχει αναπτυχθεί πολλές φορές και αρκεί να δούμε την πορεία του σε άλλες χώρες,πριν από εμάς.
    Σε μόλις 4 μήνες ΔΝΤ έγινε πλιάτσικο στο λαικό εισόδημα.
    Ας φανταστούμε τι πρόκειται να γίνει σε 3 χρόνια.

    Οι κυβερνήσεις θα αλλάζουν,το ΔΝΤ θα μένει...μέχρι να βρεθεί κάποιος μάγκας όπως στην Ουγγαρία.
    Το κλειδί είναι η αντίδραση του λαού.
    Όσο δεν αντιδράει...θα σφίγγουν την θηλειά.

  7. rage avatar
    rage 03/09/2010 08:09:55

    αναρωτιέμαι...
    αν όσοι από τη ΝΔ κράζουν το γιωργάκη ότι αυτός έφερε το ΔΝΤ, ας μας πουν ειλικρινα την αλήθεια: πιστεύουν ότι ο όποιος δικός τους βγήκε η θα βγει, θα έκανε κάτι άλλο;

    • Νταγιάν avatar
      Νταγιάν @ rage 03/09/2010 08:21:10

      ΟΧΙ. Τζερτζελο να γινεται.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ rage 03/09/2010 08:45:37

      Φυσικά. Πρώτα από όλα αυτός που ήδη ήταν δανειζόταν άνετα και με 150 μονάδες το πολύ. Είπαμε μνήμη χρυσόψαρου αλλά εσείς το γ***σατε και ψόφησε.

      • παπαδοπαιδι avatar
        παπαδοπαιδι @ TopGunZ 03/09/2010 09:44:10

        και ο σημιτης δανειζοταν ακομα πιο ευκολα..εσεις φαγωθηκατε να τον διωξετε

      • rage avatar
        rage @ TopGunZ 03/09/2010 12:14:40

        οπότε μπορώ άνετα να υποθέσω ότι όταν βγει ο "δικός σου" θα χάψεις εύκολα την (κλασσική) δικαιολογία ότι οι προηγούμενοι ήταν που τα σκάτωσαν και αυτός δε μπορεί να κάνει αλλιώς.
        Επιτέλους! Βρήκα έναν ψηφοφόρο που κατάλαβα πώς (δεν) σκέφτεται!

    • spartaner avatar
      spartaner @ rage 03/09/2010 19:29:20

      pros RAGE..@
      Βρέ RAGE δεν κατάλαβες πόσες αλήθειες λέει ο Αντώνης Σαμαράς..?? Μια μέρα πριν απο τη ψήφιση του μνημονίου του τηλεφώνησε ο κύριος José Manuel Durão Barroso ο επίτροπος της ΕΕ και ο Αντώνης Σαμαράς τον διαβεβαίωσε οτι θα στηρίξει το ΜΝΗΜΟΝΙΟ..Ε την επόμενη μέρα την ημέρα δηδ που όλα τα κοινοβούλια της ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ της ΓΑΛΛΙΑΣ..ακόμα και τα δεξιά κόμματα ψήφιζαν να δωθουν χρήματα στη Ελλάδα η ΝΔ ψήφισε ΟΧΙ στό μνημόνιο... Και σε ρωτω βρε RAGE όταν τη επόμενη φορά συναντηθούν ο Αντώνης Σαμαράς τον José Manuel Durão Barroso.. τι θα του πεί???πως θα τον κοιτάξει στα μάτια τον ΒΑΡΟΖΟ...??? Οτι δέν κατάλαβες τι σου είπα στο τηλέφωνο.. Για να σου δώσω να καταλάβεις υπάρχουν δεξιά κόμματα στη Ευρώπη που ήθελαν να αποβάλουν τη ΝΔ απο το ένωση των δεξιών κομμμάτων στην Ευρώπη...Πολύ φοβάμαι οτι η ΝΔ θα φθάσει στα ποσοστα της ΠΟ ΛΑΝ.. Αλλοίμονο μας... διότι έτσι μας λείπει η προοπτική...οχι μόνο για μας αλλα και για την Ελλάδα...

      • Misha avatar
        Misha @ spartaner 03/09/2010 20:18:28

        Πού και να μάθεις πως παλιότερα η δεξιά ΕΟΚΑ έκανε επανάσταση ενάντια στους Άγγλους!!!

      • rage avatar
        rage @ spartaner 03/09/2010 21:30:05

        δηλαδή (αν κατάλαβα καλα) λες πως ο Σαματάς αντιτάχθηκε στο μνημόνιο επειδή είχε κάποια άλλη λύση που όμως την κράτησε μυστική για τον εαυτό του, διότι αν ψήφισε όχι μόνο και μόνο για να φανεί πως αντιτίθεται και χωρίς να έχει να προτείνει κάτι άλλο θα ήταν τεράστια ανευθυνότητα.
        Επομένως ο Σαμαράς είχε κάποια άλλη λύση που δεν είχε ο Καραμανλής, και που δεν μπορούσε ή δεν ήθελε να ακολουθήσει ο Παπανδρέου.
        Ε τωρα αυτό να το πιστεψω δηλαδή;

      • Orestios avatar
        Orestios @ spartaner 03/09/2010 21:55:30

        Μόνο ένας χωριάταρος σαν εσένα θα είχε τέτοιες απορίες spartaner. Ο Μπαρόζο στο όνομα ποιού πράγματος θα ζητά, σύμφωνα με την χωριάτική νοοτροπία σου, εξηγήσεις? Είναι αιρετός και δεν το ξέραμε?

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ spartaner 03/09/2010 22:36:51

        Orestios, στο όνομα των μεταλλαγμένων σκουπιδιών του Baroso. Γι'αυτό κόπτονται οι "μασκαρεμένες" ξένες αλυσίδες τροφίμων να εξαγοράσουν αντί πινακίου φακής την ΑΤΕ και να εξαφανίσουν τους Ελληνες αγρότες που φυλάνε «Θερμοπύλες» της Αγροτικής Γης.

        Μόνον έτσι θα μπορούν ανενόχλητοι να μάς ταϊζουν τις όποιες μεταλλαγμένες σαβούρες εκείνοι θα μάς υπαγορεύουν να τρώμε, αδιαφορώντας γιά τις καρκινογόνες συνέπειες που θα έχουν αυτές στην υγεία μας. Πρόκειται γιά πολύ χοντρή μπίζνα Baroso στα σκαριά, πάνω στο πτώμα του Ελληνα αγρότη.

        Ταξείδι-αστραπή στα Σκόπια (κουβέντα δεν ακούσαμε από τα ΜΜΕ) γιά τα εκεί εγκαίνια της Αλυσίδας Βερόπουλος έκανε ο ιπτάμενος την 1η Σεπτεμβρίου. Κι εγώ η αφελής, που νόμιζα ότι του πληρώσαμε ακόμα ένα ταξείδι γιά να ρυθμίσει εποικοδομητικά, το Θέμα του ονόματος.

        Μάταια όμως. Επειδή λοιπόν μ'αυτόν, ποτέ δεν ξέρουμε τι μάς ξημερώνει, πρέπει να έχουμε τα μάτια μας ορθάνονοικτα, Οrestios. Wide Open!..

      • Orestios avatar
        Orestios @ spartaner 03/09/2010 22:48:00

        Wide open προς το παρόν έχει τα πόδια της η κυβέρνηση.

        Καλά πήγε στα Σκόπια και δεν συνάντησε ούτε έναν πολιτικό εκεί? Το πιστεύεις? Αυτοί είναι φιλαράκια του. Δεν θυμάσαι που την εποχή του ΒΕΤΟ ΚΚ ήταν πάλι στα Σκόπια για συμπαράσταση στους εκεί αδερφούς του?

        Όσο για την ηγεσία της ΕΕ έχει τεραστίων διαστάσεων δημοκρατικό έλλειμα και δεν διαφέρει σε αντίληψη από το ΚΚΚ. Ουσιαστικά η ΕΕ πλέον είναι ένας μή δημοκρατικός οργανισμός και δεν έχει μπορεί να υποκαταστήσει κανέναν θεσμό. Μόνο κάτι φασιστικά παρτάλια συγκινούνται από τέτοιου είδους σχηματισμούς και σαν χωριάτες προσκυνούν κάθε είδους σουλτάνους και βεζύρηδες.

  8. Misha avatar
    Misha 03/09/2010 08:21:54

    Ξεσηκωμός, βίαιος και επιθετικός, για να αποκτήσουμε την εθνική ανεξαρτησία.
    Ένας νέος Γοργοπόταμος ενάντια στη Νέα Κατοχή.
    Γιουσουφάκια υπήρξαμε επί 400-500 χρόνια.
    Αρκετά!

    • Νταγιάν avatar
      Νταγιάν @ Misha 03/09/2010 08:23:39

      Σιγά με τρόμαξες. Σκιάχτηκα. Αν ξεκινησουμε ομως εναν νεο ξεσηκωμό, θα μας αφήσουν οι αγιοι δεσπότες; ή θα μας αφορίσουν όπως το 1821;

      • Misha avatar
        Misha @ Νταγιάν 03/09/2010 08:42:25

        Eσείς οι οβριοί, δεν είχατε ποτέ πρόβλημα.Και με πασάδες και με γκαουλάιτερ, τα σχέδια σας εξυπηρετούσατε.

      • Νταγιάν avatar
        Νταγιάν @ Νταγιάν 03/09/2010 08:44:54

        Ναι αλλά στον Χίτλερ, οι αγιορείτες προσκύνησαν πριν καν μας ερθει κατα δω.

      • παπαδοπαιδι avatar
        παπαδοπαιδι @ Νταγιάν 03/09/2010 09:47:21

        πτωση κωνσταντινουπολης 1451: 2000 στρατος στην πολη και καμια 200000 κρυμενοι στο αγ.ορος προσευχοταν

      • παπαδοπαιδι avatar
        παπαδοπαιδι @ Νταγιάν 03/09/2010 09:50:04

        1455 συγγνωμη

      • Μετανάστης στη χώρα μου avatar
        Μετανάστης στη χώρα μου @ Νταγιάν 03/09/2010 11:07:14

        1453, Ρεπουσόπληκτε, έλεος! Και έσο τουλάχιστον συνεπής προς το ψευδώνυμό σου (μην είσαι ο μεταλλαγμένος τιραμόλας;)

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Νταγιάν 03/09/2010 11:16:56

        Άλλαξαν οι καιροί Misha, τώρα μάλλον η Τζαχάλ ετοιμάζεται να μπουκάρει στην Τουρκιά.
        Άχ βλέπω τους marines Σάχηδες στην Τεχεράνη, τ' αγόρια και τα κορίτσια από τη Γαλιλαία σουλτάνους και σουλτάνες στην Άγκυρα.

    • lampros avatar
      lampros @ Misha 03/09/2010 14:44:40

      Προσκύνησαν οι αγιορείτες στον Χίτλερ;

      Χαχαχα, να διαβάζουμε και λίγη ιστορία, κακό δεν κάνει.

      Η επιστολή του Αγίου Όρους ήταν διπλωματική προκάλυψη εξ ανάγκης, για να αποφύγουν τα βουλγαρικά χειρότερα.

      Ή φαντάστηκες ότι το Άγιο Όρος έγινε χιτλερικό ―όπως κάτι λοβοτομημένοι μπλόγκερς που πρωτομαθαίνουν για την επιστολή αυτή.

  9. mitsosms avatar
    mitsosms 03/09/2010 09:00:09

    1. Τη σημαίνει μη καθορισμένα μέτρα; Είναι απλά ένα “μαξιλάρι” ή μήπως πρόκειται για κρυφά μέτρα που δεν ξέρει κανείς παρά μόνο οι κυβερνητικοί εγκέφαλοι;

    Σημαίνει μέτρα που προσαρμόζονται ανάλογα με το πάει η κατάσταση. Η οικονομία είναι δυναμική και όχι στατική κατάσταση.



    2. Τι σημαίνει ότι θα μειωθούν περαιτέρω οι δημόσιοι υπάλληλοι. Από που θα γίνουν απολύσεις ή μήπως θα κοπούν και οι προσλήψεις που έχουν προαναγγελθεί στο πλαίσιο του ποσοστού 5:1;


    Σημαίνει ότι όσοι συνταξιοδοτηθούν δεν θα αντικατασταθούν.



    3. Γιατί το Μνημόνιο πάει μέχρι το 2014; Τριετής δεν είναι ο εναγκαλισμός με το ΔΝΤ;


    Γιατί οι υποχρεώσεις μας έχουν να κάνουν και με την εξόφληση των δανείων που παίρνουμε.



    4. Γιατί να βρεθούν 30 δισ. ή το 13% του ΑΕΠ; Εμείς δε θέλουμε να το μειώσουμε κάτω από το 3%; Γιατί μιλάνε εδώ για έλλειμμα ουσιαστικά 0,5%; Ή μήπως είναι μεγαλύτερο απ’ ότι σήμερα λένε, δηλαδή 13,5%-13,7%;


    Γιατί κανονικά δεν πρέπει να υπάρχει έλλειμμα. Βλέπε Γερμανία που θέλει να μηδενίσει το δικό της.



    5. Αν η οικονομία, η αγορά, οι οικογένειες, οι επιχειρήσεις έχουν διαλυθεί με μέτρα ύψους 5,8 δισ. τι θα κάνουν όταν θα πρέπει να βρεθούν 30 δισ.;


    Έχουν διαλυθεί οι μη υγιείς επιχειρήσεις. Δεν θα συνεχιστεί με τον ίδιο ρυθμό. Αντιθέτως κάποια στιγμή θα αντιστραφεί η κατάσταση.

    • 11888 avatar
      11888 @ mitsosms 03/09/2010 10:41:25

      Οι διακοπες τελειωσαν και επιασαν παλι δουλεια οι γνωστοι -αγνωστοι.Πως μπορω και εγω να παρω τετοια εργολαβια μιας και ειμαι 10 μηνες ανεργος?

      • aengus avatar
        aengus @ 11888 03/09/2010 12:09:29

        Μέχρι τώρα, το ιντερνετικό αλητοπαρακράτος τού LaSoK έκανε παρόμοιου τύπου επιθέσεις σε ιστολόγια που πρόσκεινται φιλικά στο ΚΚΕ. Τώρα, μέσα σε έναν άνευ προηγουμένου πανικό, επεκτείνει τις δραστηριότητές του…

    • zonitis avatar
      zonitis @ mitsosms 03/09/2010 10:43:59

      Αν στον τετραετη οικονομικο σχεδιασμο σου θελεις να εξοικονομισεις 30 δις εκ των οποιων το 1/3 (10,85 δισ) ειναι μη καθορισμενα μετρα, τοτε με συχγωρεις αλλα δεν κανεις καλους υπολογισμους και δεν εχει να κανει με το αν η οικονομια ειναι δυναμικη η στατικη.

    • katerina avatar
      katerina @ mitsosms 29/12/2010 23:17:25

      όλα αυτά ειναι για το θεαΑθήναι φίλε μου.Ηκαταστροφή είναι ολοκληρωτική,σαρωτική Κ Α Τ Ο Χ Η όχι βέβαια καθαρά Χιτλερική Μπιντερμπιλική

  10. Colombus avatar
    Colombus 03/09/2010 09:02:39

    Με πρωθυπουργό τον ΓΑΠ εγώ δεν φοβαμε τίποτα,δεν ελπίζω τίποτα,είμαι ελεύθερος.Κρίμα να χάσουμε την πατρίδα μας από ένα ανθέλληνα που το παίζει και ηγέτης.Ζήτω ο σοσιαλισμός του Παπανδρέου και των συνεταίρων του.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Colombus 03/09/2010 21:56:21

      Ζήτω ο σοσιαλισμός και ο πιο σοσιαλιστής GAP!

  11. night star avatar
    night star 03/09/2010 09:17:58

    Στην Ανατολικη Γερμανια δεν πηγε καθολου το ΔΝΤ, απλα κατερρευσε και ενωθηκε με την Δυτικη. Εμεις εδω δεν εχουμε ουτε δυτικη χωρα να μας υιοθετησει, για αυτο να λεμε παλι καλα που υπαρχει και το ΔΝΤ. Εαν δεν υπηρχαν λεφτα να πληρωθουν οι συνταξεις και οι μισθοι τι θα γινοταν τοτε?
    Το ΔΝΤ δανειζει το μονο που ενδιαφερει τους δανειστες ειναι να παρουν τα λεφτα τους πισω, το αν θα γιανουν σοβαρες μεταρρυθμισεις ωστε να γινουμε επιτελους κρατος με σοβαρη υποσταση ανταγωνιστικο και παραγωγικο, με ευκαιριες για ολους και οχι κρατικοδιαιτο,αυταρχικο, αναλγητο, δυσκινητο και χρεωκοπημενο οπως η Παλαι ποτε Ανατολικη Γερμανια ειναι οχι μονο εργο της Κυβερνησης, αλλα ολων των Ελληνων, που τα περιμενουν ολα απο πανω και ετοιμα στο πιατο. Ποιος ψηφιζε ολες τις μεταπολιτευτικες κυβερνησεις απο το 1975 και μετα? κανεις δεν ειναι αμοιρος ευθυνων. Ο Ελληνας πρεπει να αποκτησει συνειδηση του συνολου και της συλλογικης προσπαθειας.

    • Misha avatar
      Misha @ night star 03/09/2010 09:40:55

      Mη τρως προπαγάνδα.Το ψευδοδίλημμα «ΔΝΤ ή πτώχευση» είναι ανύπαρκτο.
      ΔΝΤ ΣΗΜΑΙΝΕΙ πτωχευση και εξαθλίωση.
      Λεφτα για μισθούς και συντάξεις θα υπήρχαν ,με την επιστροφή στη δραχμή και μια υποτίμηση 20% που θα έκανε ακόμα και αυτη την ισχνή οικονομία ανταγωνιστικότερη (για να χρησιμοποιήσω λέξη απο τη νεοφιλελεύθερη ορολογία) και θα κατεδάφιζε το κλουβί με τις τρελές που ονομάζεται ΕΕ και κατέληξε να είναι Δ Ράιχ.

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ Misha 03/09/2010 10:59:01

        20% υποτίμηση ??? λολ,λολ,λολ

        Γεια σου Μίσα οικονομολόγε,θρησκειολόγε,πολιτικέ αναλυτή,ιστορικέ,επαναστάτη.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Misha 03/09/2010 11:08:58

        Τι σας φταίει ο Δρυίδης Στροσκανίξ ρε παιδιά;
        Μια χαρά φίλτρο ετοιμάζει! Θα το πιεί η Μαρτίν, η κόρη του Ευρωπαίου Θεού Τουτάτη-Ντελόρ (ή ο ίδιος ο Δρυίδης, ποιός ξέρει;). Αντί Τρίτο Ράιχ βλέπω Ναπολέοντα, πιθανότατα θηλυκό!
        Εκεινο το "Ελλάδα Γαλλία Συμμαχία" το ξεχάσαμε, ά ρε Καραμανλή παλιέ, δίκιο είχες, τι τρελολαός είμαστε. Σε προδώσαμε, όπως η Φρειδερίκη!

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 03/09/2010 11:17:01

        Gpr

        Μη πίνεις πολύ ΔΝΤζουμο (που λέει κι θειός).Θα γίνεις ίδιος ο ΓΑΠ.

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ Misha 03/09/2010 11:19:54

        Μίσα for president !!
        (τα ξέρει όλα και συμφέρει)

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Misha 03/09/2010 11:20:12

        Άντε, allons enfants de la Patrie,
        le jour de gloire est arrivé,
        να φάμε κι εμείς κανένα κοψίδι από αγριογούρουνο!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Misha 03/09/2010 11:26:57

        Να γιατί είναι καλό να είναι κανείς Ευρωπαιστής και φεντεραλιστής: Άλλο το γουρούνι το άγριο τη συνοδεία Μπωζολαί, άλλο τα πέτσινα Μακ Ντόναλτς με το σκούρο καφέ νεροζούμι από την Ατλάντα.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Misha 03/09/2010 11:35:00

        Θείο, μάλλον χιούμορ κάνεις.

        Πιστεύεις ότι ο ευρωπαϊσμός και ο φεντεραλισμός, εφ' όσον οδηγήσουν στην "πολυπόθητη" πολιτική ένωση (που ονειρώσσονται οι σαλονάτοι ψευτοαριστεροί), θα φέρουν στα πιάτα μας άγριο γουρούνι τη συνοδεία Μπωζολαί;

        Μάλλον μόνο του Κουβέλη και του Κύρκου τα πιάτα θα μπορούν να γεμίσουν με τέτοια τερψιλαρύγγια εδέσματα, όχι του απλού κοσμάκη.

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 03/09/2010 11:40:28

        Aυριανιστή

        Η δημοκρατία ποτέ δεν ευδοκίμησε σε μεγάλες συσσωματώσεις.Κι ο Θείος το ξέρει αυτό.Για να κυβερνηθούν μεγάλες μάζες λαού απαιτούνται απολυταρχικές πολιτικές.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Misha 03/09/2010 11:41:51

        Ο Κουβέλης έχει ψηλά τριγλυκερίδια και ο Κύρκος πίεση, ο γιατρός του απαγορεύει τα χοιρινά, πόσο μάλον το κυνήγι.
        Πήγαινε φίλε μου Αυριανιστή, παραμονές Χριστουγέννων στο Πήλιο, ν' ακούσεις τα Καλάσνικωφ να κελαηδούν πάνω στο βουνό, και μετά θα έλθεις να σε γράψω μέλος στην "Πανελλήνια Ενωση Φίλων του Απειλούμενου Αγριόχοιρου" (ΠΕΦΑΑ).
        Είμαστε πλούσια και καλοφαγάδικη χώρα φίλε μου, ιδίως από το 1981 με τον ΚΚ (να μή πώ τι πεσκέσια πήραμε λόγω Ευρώ).
        Ευνοηθήκαμε, αλλά τα φάγαμε σαν άφρονες.
        Εδώ και χρόνια ορκίστηκα να μη ξαναβάλω στο στόμα μου άγριο γουρούνι.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Misha 03/09/2010 11:47:06

        Κι όμως Misha, μιά χαρά ήταν η Αυστροουγγαρία, θαυμάζω τους Αψβούργους. Πολιτισμός, τέχνες, επιστήμη, τι μουσική, τι θέατρο τι, τι, τι.
        Διαλύθηκε το μεγάλο πολυεθνικό μόρφωμα σε κρατίδια και ήλθε η παρακμή. Η Κακανία των Αψβούργων έβγαλε Μότσαρτ, Λίστ, Μάλερ, Κάφκα και Ρίλκε. Η μονοεθνική Αυστρία έβγαλε Βάλντχάιμ και η Ουγγαρία τσάτσους της Σοβιετίας.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Misha 03/09/2010 11:58:36

        Aυριανιστή, να το πώ αλλοιώς: Επειδή είμαστε εκ γενετής "κακά παιδιά", προτιμώ τη βρεγμένη σανίδα του Οβελίξ και όχι τον πιστολά από το Τέξας.
        Και που θα πάει, αφού γλυτώσουμε από τον πιστολά, με το γκάπα γκούπα ίσως κάποτε στρώσουμε τα στραβόξυλα.
        "Γιατί άν γλυτώσει το παιδί
        υπάρχει ελπίδα"
        (Λ. Παπαδόπουλος, Μ. Θεοδωράκης, Παύλος Prince Σιδηρόπουλος)

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Misha 03/09/2010 12:01:02

        Αχ, βρε Θείο...

        Οι στίχοι που επικαλείσαι εν κατακλείδι, είναι ποτέ δυνατόν να συμφωνούν με μηνύματα τύπου "καλύτερα τούρκικο σαρίκι παρά παπική τιάρα" που γράφεις αμέσως πιο πριν;

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Misha 03/09/2010 12:05:58

        Έ όχι και Τούρκοι βρέ Αυριανιστή, οι Γαλάτες και Φράγκοι! Η χώρα των Φώτων, του Βολταίρου, του Βίκτωρος Ουγκώ και τόσων άλλων! Μή τα ισοπεδώνουμε όλα, δεν θα βρούμε άκρη έτσι.

      • aengus avatar
        aengus @ Misha 03/09/2010 12:43:15

        @ ΘΕΙΟΣ

        Δεν μου τα λες καλά….
        Ο Χάυδν μεγαλούργησε αφού πρώτα τους αποχαιρέτησε («Συμφωνίες του Λονδίνου»).
        Ο δε Μάλερ, είναι πολύ μεγάλη μορφή για να χωράει στο ζουρλομανδύα τέτοιων γενικεύσεων.

      • aengus avatar
        aengus @ Misha 03/09/2010 20:25:14

        Σωστός ΒΙΣ. Και ο Κόνταλι (λάθος προφορά νομίζω).

  12. Αλίκη avatar
    Αλίκη 03/09/2010 09:19:32

    Να είστε σίγουροι πως, ΔΕΝ είναι όλοι μουδιασμένοι και πως, πολλοί κινούμαστε.Έχει ήδη κατατεθεί μήνυση κατά της κυβέρνησης και του ΔΝΤ για ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ.Δείτε εδώ: http://zoidosia.blogspot.com/
    Επίσης, πολλοί πολίτες έχουν καταθέσει παράσταση πολιτικής αγωγής στην ίδια μήνυση. Έχει ήδη οριστεί εισαγγελέας..
    Οι δικηγορικοι σύλλογοι Αθηνών,Βόλου,Καλαμάτας, έχουν προσφύγει στο ΣτΕ, για την αντισυνταγματικότητα του μνημονίου.Η εκδίκαση θα γίνει τον Οκτώβριο.
    Δεν είναι απαραίτητη μια εξέγερση στους δρόμους για να αντιδράσουμε. ίσα ισα αυτό τους βολεύει πολύ.
    Επιδιώκουν λοιπόν οι "γνωστοί-άγνωστοι" της διεθνούς Γεωπολιτικής μια "εξέγερση". Ακραία και μη ελεγχόμενη! Ώστε η καταστολή της να επιφέρει ως "αναγκαίο κακό" για το πόπολο την αποδοχή μέτρων όπως αναστολή άρθρων του Συντάγματος που αφορούν τις συναρθροίσεις, το δικαίωμα στην Απεργία, τις διαδηλώσεις κ.λ.π.
    Την απαρχή μιας "Κοινοβουλευτικής Δικτατορίας" που θα εναρμονισθεί με Γεωπολιτικούς στόχους της Νέας Τάξης για τη Νότια Ευρώπη.
    Υπάρχουν πληροφορίες πως, ο Ελληνικός Στρατός, στη Βόρεια Ελλάδα, κάνεις ασκήσεις καταστολής εξέγερσης με διάφορα μέσα, ανάμεσά τους και Hummer τα οποία θα ακινητοποιούν πολλά άτομα μαζί, ρίχνοντας ειδικό υγρό στο δρόμο...και πολλά άλλα.

  13. anastasios polemis avatar
    anastasios polemis 03/09/2010 09:29:35

    Έχουμε φτάσει στα όρια και αν δεν αντιδράσουμε θα οδηγηθούμε σε ένα πραγματικό αδέξοδο. Η αλλαγή της κυβέρνησης θα καθυστερήσει όπως φαίνεται, αφού το ΔΝΤ δεν πρόκειται να το επιτρέψει. Προτείνω, αν δεν δημιουργεί πρόβλημα, τις σκέψεις στο http://www.x-hellenica.gr/PressCenter/Articles/2175.aspx . Καλημέρα.

  14. arsen avatar
    arsen 03/09/2010 09:34:30

    Νταγιάν οι αθεοι και οι αριστρείζοντες είστε η πληγή και το καρκίνωνμα της ελληνικη ς κοινωνίας . αντε βλαμμενε

    • Misha avatar
      Misha @ arsen 03/09/2010 09:44:09

      Ο Νταγιάν είναι άθεος-νεοφιλελεύθρος-σιωνιστής (όπως δείχνει και το νικ του).Πολύ χειρότερη εκδοχή από τους αριστεριστές , οι οποίοι διατηρούν τις κοινωνικές τους ευαισθησίες.

      Τύποι σαν το μονόφθαλμο σιωνοναζί είναι αυτό που λέμε βρυκόλακας, χωρίς μεταφυσικές παραπομπές.

      • Νταγιάν avatar
        Νταγιάν @ Misha 03/09/2010 10:10:08

        Μισσα. Το δικο σου νικ παραπέμπει σε μπολσεβικο σταλινικό, είσαι; ή μόνο ξέρεις να βάζεις ταμπέλες σε άλλους;
        Αρσένη: Αριστερίζοντες του κατηχητικού και των μοναστηριών είναι οι εχθροί του λαού. Τον Μίσσα τέτοιο δεν τον κοβεις; Αριστερό φασίστα με παδαδίστικες ψυχώσεις;

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 03/09/2010 10:13:04

        Mονοφθαλμε Σιωνοναζί, οι Μακρυγιάννηδες και οι Ευαγόρες τουτου του τόπου θα στοιχειώνουν μια ζωή τα αποικιοκρατικά όνειρα σας και θα τα κάνουν εφιάλτες.

      • Νταγιάν avatar
        Νταγιάν @ Misha 03/09/2010 10:13:56

        Μίλα μας για τριχινα βρακιά. Εσύ ξέρεις καλά από δαύτα.

    • παπαδοπαιδι avatar
      παπαδοπαιδι @ arsen 03/09/2010 09:46:05

      ξεχασες τους ομοφυλοφιλους φιλε

  15. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 03/09/2010 10:16:24

    "Αρνηθήκαμε, να ψηφίσουμε το μνημόνιο, για να υπάρχει δικαίωμα στο όνειρο και την ελπίδα...",
    είπε μεταξύ άλλων ο Αντώνης Σαμαράς στα Αμπελάκια , πριν από λίγο.

    • παπαδοπαιδι avatar
      παπαδοπαιδι @ χελιδόνι 03/09/2010 10:24:01

      σα να σου λεει: αυτα που υποσχομαστε ειναι ονειρα...φευ

      • Μετανάστης στη χώρα μου avatar
        Μετανάστης στη χώρα μου @ παπαδοπαιδι 03/09/2010 11:09:56

        ενώ ο δικός σου άρχιζε πέρυσι λόγους του με φράσεις του τύπου "τι ωραίος ήλιος, ο ήλιος της ελπίδας" (εδώ γελάμε...)

      • trellakias avatar
        trellakias @ παπαδοπαιδι 03/09/2010 13:16:49

        Κι αν είναι όνειρα....... Τουλάχιστον δεν είναι ξεπούλημα των πάντων στο .....σοσιαλιστικό ΔΝΤ, και τους αμερικάνους!

  16. Νταγιάν avatar
    Νταγιάν 03/09/2010 10:23:56

    Ο Μίσσα αποτελεί κλασική απόδειξη του τι ζημιά κάνει στα εγκεφαλικά κύταρα ενός παιδιού το πολύ κατηχητικό. Και η λατρεία του παπαδαριού. Το μυαλό γίνεται πολτός. Κρίμα. Προσέχετε τα παιδιά σας.

    • Αρράκις الراقص avatar
      Αρράκις الراقص @ Νταγιάν 03/09/2010 11:43:42

      Προσπάθησε να μην εξεμείς, προκαλείς απέχθεια και όχι συμπάθεια

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ Νταγιάν 03/09/2010 22:38:54

      όψιμη επανάσταση στο σκοταδιστικό κατεστημένο... Ξύπνα ρε Νταγιάν. Στο 2010 είμαστε.

  17. παπαδοπαιδι avatar
    παπαδοπαιδι 03/09/2010 10:28:13

    δυστυχως η μανια ολων των μονοθειστικων θρησκειων[ισλαμ-χριστιανισμος-ιουδαικη] να ευνουχισουν το σεξουαλισμο του ανθρωπου οδηγει στα αξιοθρηνητα αποτελεσματα που ολοι βιωνουμε.σκοταδισμος -ομοφοβια..και οταν κλεισει η πορτα του κατηχητικου απλωνουμε και κανα χερι στα αγορακια

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ παπαδοπαιδι 03/09/2010 10:39:16

      έλεος με τον φρουδο-μαρξισμό σας και τις μπουρδολογίες της σχολής της Φρανκφούρτης. είστε απολιθώματα του παρελθόντος,πάρτε το χαμπάρι.

    • aengus avatar
      aengus @ παπαδοπαιδι 03/09/2010 11:17:23

      @Νταγιάν & Παπαδοπαίδι

      Το ήθος και το ύφος των κατοχικών ανδρείκελων και των δωσίλογων καρατζαρουραίων είναι γνωστό: Το βιώνουμε καθημερινά στα κανάλια σας και στα «δελτία ειδήσεων». . Κάντε όμως λίγο κράτει εδώ. Δεν σας συμφέρει να ενισχύετε συνεχώς την απέχθεια των άλλων.

    • trellakias avatar
      trellakias @ παπαδοπαιδι 03/09/2010 13:18:08

      Κάτι ξέρεις εσύ σαν καλό ......παπαδοπαίδι. Μιλάς από την πείρα σου.......

    • sine nomine avatar
      sine nomine @ παπαδοπαιδι 03/09/2010 13:49:27

      Εύγε, εύγε ρε παιδιά.. Έτσι, με κοσμητικά επίθετα και αλληλοκατηγόριες, να κρατάμε το επίπεδο της συζήτησης ψηλά. Έτσι, να μένουμε χωρισμένοι, να μην ξανασάνουμε ποτέ. Είναι το αγαπημένο σπορ των Ελλήνων άλλωστε. Τι να πω δηλαδή, όλη αυτή η επιχειρηματολογία με έχει αποστομώσει.

  18. Kapoios avatar
    Kapoios 03/09/2010 11:03:49

    Mia einai i lusi, OLOI STOUS DROMOUS. Arxizoume apo 11 sept. sth Thessaloniki!

    ps. Ntomates, auga giaourtia APARAITHTA!

  19. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 03/09/2010 11:41:46

    Τρίψτε τα στη μούρη της Μητσοτάκαινας, του Καραγκιοζοφέρη, του Κιλτίδη και των άλλων εξαπτέρυγων του ΠΑΣΟΚ. Ειδικά, σχετικά με τον Καραγκιοζοφέρη διαβάστε εδώ να γελάσετε: http://online-pressblog.blogspot.com/2010/09/blog-post_03.html

    • aengus avatar
      aengus @ ΓΙΑΝΝΗΣ 03/09/2010 11:57:11

      «…."υπενοικίασε" την ύπαρξή του στον Μητσοτάκη»!
      Από τα καλύτερα ;)

  20. Orestios avatar
    Orestios 03/09/2010 11:57:25

    Μνημόνιο ληστείας είναι αυτό.

  21. Orestios avatar
    Orestios 03/09/2010 12:09:10

    Μέχρι τώρα υστερούν στα έσοδα από τον παραλογισμό των μέτρων.
    Ευελπιστούν το 2011 να μαζέψουν τα διπλάσια του 2010?
    Ο παραλογισμός τους θα χτυπήσει κόκκινο.

    • trellakias avatar
      trellakias @ Orestios 03/09/2010 13:20:50

      Φίλε Οράτιε, ο παραλογισμός .....λέγεται και αλλιώς, ενώ άκουσα από ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες ότι .....τυφλώνει!

      • Orestios avatar
        Orestios @ trellakias 03/09/2010 13:37:20

        Λες ο Παπουτσής να υποφέρει από αυτό?

  22. deldio avatar
    deldio 03/09/2010 13:12:38

    Και αγώνες γίνονται φίλοι και κάποιοι συμμετέχουν. Μόνοι που αυτοί που μέχρι σήμερα συμμετέχουν στους αγώνες είναι ελάχιστοι σε σχέση με το μέγεθος και τις συνέπειες της αντιλαϊκής επίθεσης που δεχόμαστε. Τα έχουμε ξαναπεί: Όταν στην Αθήνα των 4.000.000 απεργούν και διαδηλώνουν 80.000-100.000 (δηλ. μετά βίας το 2,5%) τί συζητάμε;Πού είναι όλοι αυτοί που πλήττονται; Το μνημόνιο και οι δωσίλογοι δεν θα πέσουν στα Δικαστήρια, δεν είναι νομικό το πρόβλημα είναι αμιγώς πολιτικό.

  23. El polo loco avatar
    El polo loco 03/09/2010 13:26:14

    δεν θα περασει η προταση σας
    για παγωμα των μισθων,
    που πλητει τον λαο και μακροπροθεσμα καταδικαζει και την οικονομια σε υφεση κυριε καραμανλη..

  24. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 03/09/2010 14:19:23

    Χρόνια Πολλά στην ηγεσία του ΠαΣοΚ, που γιορτάζει σήμερα την διακήρυξη της 3ης Σεπτεμβρίου, και σε όποιον άλλον γιορτάζει την περίφημη αυτή διακήρυξη. Πάντα τέτοια. Και σ' ανώτερα. Αταλάντευτα προς τον σοσιαλισμό.

    Στα απλά μέλη, οπαδούς και ψηφοφόρους του ΠαΣοΚ, εκφράζω την ειλικρινή συμπάθειά μου για την διάψευση των προσδοκιών τους. Και μια ευχή. Μην ξανακάνουν το ίδιο λάθος. Εκτός των άλλων κομμάτων υπάρχει και η συνειδητή αποχή. Και στο βάθος η αποκατάσταση της δημοκρατίας.

    Χρόνια πολλά και πάλι.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 03/09/2010 14:24:37

      Θυμήθηκα τώρα που είχαν κρεμασμένα στις ΤΟ Βάσης του ΠαΣοΚ, παλιότερα τουλάχιστον, πορτραίτα διαφόρων επαναστατών, μέχρι και του Βελουχιώτη. Ενώ την ίδια στιγμή ορισμένοι της ηγεσίας του ΠαΣοΚ έκαμναν κρουζιέρες στο Αιγαίο πάνω στα πολυτελή κότερα των εντόπιων κροίσων φίλων τους. Και μερικοί διοργάνωναν πανάκριβες γαμήλιες δεξιώσεις σε παρισινά ξενοδοχεία πολλών αστέρων.

      Η επανάσταση σε όλο της το μεγαλείο.

      Διάσταση απόψεων;

      Θραξ Αναρμόδιος

      • Orestios avatar
        Orestios @ Θραξ Αναρμόδιος 03/09/2010 14:32:53

        Δεν υπάρχει διάσταση απόψεων. Αυτό είναι ο Σοσιαλισμός.

      • Misha avatar
        Misha @ Θραξ Αναρμόδιος 03/09/2010 20:00:56

        Mάλιστα ήταν μια περίοδος που ο ανεκδιήγητος Τζουμάκας είχε θέσει θέμα για να κατέβουν οι φωτογραφίες του Βενιζέλου και να μείνουν μόνο αυτές του Βελουχιώτη, επειδή ο Βενιζέλος δεν ήταν αρκετά επαναστατικός για τα δεδομένα του ΠΑΣΟΚ !!!

        Λέμε για καταστάσεις αντίστοιχες με του μπεκρή Γιελτσιν.

  25. aengus avatar
    aengus 03/09/2010 14:20:28

    Γ. Ραγκούσης (28/8/2010, ΜΕΓΚΑ) :
    «Τίποτα από αυτά [τα μέτρα] δεν είναι κάτι που κάνουμε επειδή μας επιβλήθηκαν από την τρόικα. Ολοι μας εφαρμόζουμε πολιτικές προδιαγεγραμμένες».
    Δηλαδή «πιστεύουν» στο κόψιμο των μισθών και των συντάξεων; «Πιστεύουν» στην καταλήστευση των Ταμείων, στην φορολεηλασία; στον 20πλασιασμό των φόρων στο πετρέλαιο θέρμανσης;
    Δηλαδή, όλα αυτά είναι «προδιαγεγραμμένα» και τα (δια)πράττουν διότι τα «πιστεύουν»;
    Αλλά, αυτοί δεν είναι που πριν από λίγους μήνες μάς έλεγαν πως τα μέτρα που πήραν και παίρνουν είναι «εκτάκτου ανάγκης»;
    Μυστήρια πράγματα…

    • Orestios avatar
      Orestios @ aengus 03/09/2010 14:31:30

      Σοσιαλισμός. Αυτό πιστεύουν και αυτό πράττουν.

  26. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 03/09/2010 14:25:43

    Γιορτάζω σήμερα.

    Θα σε ξανάβρω στους μπαχτσέδες 3ης του Σεπτέμβρη να περνάς.

    http://www.youtube.com/watch?v=HdX_kIWsWJA

    Φόρτσα Γιωργάκη λεφτά υπάρχουν, τα τελευταία από τις στέπες μας.

    • aengus avatar
      aengus @ Σοσιαληστής 03/09/2010 15:05:34

      3 του Σεπτέμβρη να… ξερνάς.

  27. aengus avatar
    aengus 03/09/2010 15:57:48

    Ο κ. Παπανδρέου αναμένεται στην ομιλία του για την επέτειο της «3ης Σεπτέμβρη», σήμερα το απόγευμα, να περιγράψει και τον χάρτη για τον
    «τέταρτο δρόμο» προς τον σοσιαλισμό.

    :) :) :) ;) ;) ;) ;) :) :) :) :)

  28. eiraman avatar
    eiraman 03/09/2010 16:07:30

    ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΚΤΕΛΟΥΝΤΑΙ ΑΡΙΣΤΑ!!!
    Οι Έλληνες πλέον δεν μπορούν να ομονοήσουν ακόμα και σε μια αντίδραση κατά του μνημονίου!Κατά τα 400 χρόνια σκλαβιάς απο το Τουρκικό ζυγό ο Έλληνας εργαζόταν και πλήρωνε χαράτσια στην ισχυρή Πύλη και όσο δυσβάστακτα και εάν αυτά ήσαν αναγκαζόταν να τα πληρώνει...Οργιζόταν!Μέσα του έβραζε!Αλλά δεν μπορούσε να κάνει τίποτα παραπάνω διότι κινδύνευε με φυσική εξόντωση!Παιδέια υπήρχε για τους ολίγους και πάντα κάτω από τη καθοδήγηση και τις προσταγές του Τούρκου κατακτητή!Κάθε τι Ελληνικό διώκετω και έπρεπε να εξαλειφθεί! Οι οικονομικά ισχυροί, πλυν ορισμένων φωτεινών εξεραίσεων, τα είχαν βρει με τον Τούρκο και άνθιζαν οι δουλειές τους δρώντας εξοντωτικά και τοκογλυφικά απέναντι στους συντομπίτες τους ανύμπορους Έλληνες!
    ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΗΜΕΡΑ;ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!
    -Η Ελλάδα είναι υπόδουλη στον Τραπεζικό ζυγό που απαιτεί χαράτσια, δυσβάστακτα, ώστε να μην εξοντοθούμε άμεσα, από τη πείνα, τη κοινωνική ανέχεια και την ασθένεια.
    -Ο Έλληνας ναι μεν οργίζεται!Βράζει αλλά ως εκεί!Υπομένει τα πάντα και για πάντα...
    -Παιδεία που εξασφαλίζει μόνο επαγγελματική αποκατάσταση δίδεται επίσης μόνο στους ολίγους που μπορούν να πληρώσουν ώστε με 20 φροντιστάς το παιδάκι τους να εξασφαλίσει μια θέση στις "σχολές υψηλής προτίμησης" και αφού μυηθεί στον Πνευματικό - Επιστημονικό καθοσπρεπισμό και φέρεσθαι θα πρέπει να δαπανήσει καμιά 50.000€ ακόμα (minimum) σε μεταπτυχιακές και διδακτορικές σπουδές και εαν προσκυνήσει άμεσα και ευθαρσώς, στεντορία τη φωνή, τη Νέα Τάξη αποτάσσοντας κάθε τι Ελλήνικό και Ορθόδοξο (νεογενίτσαροι) τότε ανοίγουν οι πόρτες των "εύρωστων" πολυεθνικών, ανοίγουν τα πορτοφόλια, ανοίγουν οι δρόμοι και επιβραβεύονται για την ακούσια ή εκούσια αυτομόλησή δρώντας με μένος ενάντια σε κάθε τι που τους ένωνε με τους απλούς και κακόμοιρους πλέον Έλληνες συντοπίτες τους (διότι δεν μπορούν πλέον να λέγονται συμπατριώτες...)
    -Οι δε Οικονομικά ισχυροί, χωρίς ίχνος Ελληνοκεντρισμού, φωνάζουν ότι πρέπει να τα βρούμε με τις "αγορές" γρήγορα και να αρχίσουμε σύντομα πάλι να ερωτοτροπούμε μαζί τους σε ένα χυδαίο, αγοραίο έρωτα...!

    Γνωρίζοντας οι νεοκατακτητές Τραπεζίτες της Νέας Τάξης πολύ καλά πως και γιατί μας επέτρεψαν να σταθούμε στα πόδια μας μετά την Επανάσταση του 1821 θέλουν προφανώς να αποφύγουν σήμερα κάτι αντίστοιχο!
    Ακόμα όμως και εαν εμείς το επιθυμούμε, γνωρίζουν καλά και θα πρέπει να το θυμηθούμε και εμείς ότι αυτό απαιτεί:
    1. Αίμα και θυσία!
    2. Συμμαχίες!
    3. Ιστορικές συγκυρίες!
    4. Χρήματα
    5. ΟΜΟΨΥΧΙΑ ΚΑΙ ΟΜΟΝΟΙΑ!!!!

    ΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΕΙ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
    Ο ΘΕΟΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ!!!

  29. 3η Σεπτέμβρη avatar
    3η Σεπτέμβρη 03/09/2010 17:46:14

    http://www.youtube.com/watch?v=GcKcJydyoHE&feature=player_embedded

  30. aengus avatar
    aengus 03/09/2010 17:58:30

    Γιατί λες ότι δεν μπορούμε να ομονοήσουμε; Επειδή παρεμβαίνει το ιντερνετικό αλητοπαρακράτος του LASOK για να κάνει μπάχαλο; Μια χαρά ομονοούμε, ως προς το Μνημόνιο κι ας είμαστε πολύ διαφορετικών πολιτικών πεποιθήσεων…

  31. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 03/09/2010 19:22:45

    Και ο Μπέλα Μπάρτοκ δεν ήταν Αυστρο-ούγγρος, ήταν Ούγγρος σκέτο.

  32. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 03/09/2010 19:25:49

    ΑΝΑΛΥΣΗ του ΒΑΣΙΛΗ ΖΗΡΑ
    Η Ελλάδα πιο κρύα χώρα από τη Φινλανδία…
    h**p://wwk.kathimerini.gr/kath/edition/2010/03-09-2010.pdf

    Εχω την εντυπωση οτι θελουν να ισοπεδωσουν τη ελληνικη κοινωνια.
    Δεν φτανουν οι περικοπες, δεν φτανει η αλληλεγγυη(!!!) των φορων, τωρα ανακαλυψαν το λαθρεμποριο στα καυσιμα, αυτοι που πριν 12 μηνες ειχαν τη λυση για ολα τα προβληματα.
    ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΒΟΥΛΟΙ ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΙΟΙ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΟΥΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ.
    ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΣΑΝ ΒΑΛΣΑΜΟ ΤΗ ΜΑΓΙΚΗ ΕΚΕΙΝΗ ΝΥΧΤΑ ΤΩΝ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ ΠΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΜΜΕ ΘΑ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΕΡΔΙΣΕ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΧΑΣΕΙ 8-9 ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΕΣ.. ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΔΕΝ ΚΕΡΔιΖΕ ΚΑΜΜΙΑ ΘΑ ΕΙΧΕ ΧΑΣΕΙ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΛΕΓΕ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΖΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΙΕΡΗ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ Ο ΚΑΨΗΣ, Ο ΜΠΑΜΠΗΣ, Ο ΑΡΗΣ, Η ΣΑΡΑ Η ΜΑΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΥΝΑΠΑΝΤΗΜΑ.
    Απο ενστικτο λεω πως διαβαζουν αυτα που γραφουμε και πεθαινουν στα γελια.
    Θα αρχισουν να ανησυχουν μονο αν αισθανθουν την αγανακτηση του κοσμου να εκδηλωνεται. Την Κυριακη π.χ. κανεις μα κανεις να μην αγορασει εφημεριδα.
    Αυριο κανεις να μην βαλει καυσιμα …μια μερα αρκει να καταλαβουν οτι κατι αλλαζει στην κοινωνια, οτι δεν εχουν μονο αυτοι το πανω χερι.
    Τολμω να γραψω οτι εχουν στησει αριστα το παιχνιδι τους.Το καλοκαιρι εδωσαν την λυση που ηθελαν με τα φορτηγα λεγοντας οτι το φθινοπωρο θα ηταν αργα επειδη οι φορτηγατζηδες θα εκβιαζαν με το πετρελαιο θερμανσης, με τα αρχισε η προπαγανδα με τον ΦΠΑ και τωρα να απο την πισω πορτα το πετρελαιο θεραμνσης!!! Μονο που τωρα φταιει το λαθρεμποριο!!! Παταξτε κυριοι το λαθρεμποριο για αυτο ειστε εκει. Αληθεια που ειναι αυτες τις ημερες ο προισταμενος του ΣΔΟΕ; Ολο το καλοκαιρι εκανε τα μπανια του τα ΜΜΕ!!! Τωρα χαθηκε!!!
    ΜΕ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΛΥΣΗ.ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ Ο ΚΟΜΠΟΣ ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΟ ΧΤΕΝΙ.

  33. antiochos avatar
    antiochos 03/09/2010 19:46:17

    παπαροπαιδι
    Κι εσυ φαινεσαι απο μακρυα οτι εισαι απ κεινους που σπαραζουν στο κλαμμα μολις θυμηθουν οτι επεσε η Κωνσταντινουπολη.
    Εσυ κι ο Μωσε..

    • aengus avatar
      aengus @ antiochos 03/09/2010 20:28:53

      Όσο «ανατριχιάζει» και ο κ. Μανωλίδης ;)

  34. Asterix avatar
    Asterix 03/09/2010 20:53:01

    ΑΥΤΆ ΓΙΑΤΊ ΜΆΣ ΤΑ ΛΈΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΝEWS ΑΝΤΊ ΓΙΑ ΤΗ Ν.Δ.; ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΆΒΑΣΕ ΚΆΝΕΝΑΣ ΤΟ ΡΉΜΑΔΙ ΤΟ ΜΝΗΜΌΝΙΟ;

  35. krisos avatar
    krisos 03/09/2010 22:15:22

    Αν ακουσατε τον Γ.Παπανδρεου ηταν εκτως τοπου και χρονου ...με τα λεγομενα του φανηκε πως η πολιτικη αυτου του τυπου θα συνεχιστει.Δυστιχως μεσα απο τα blogs δεν μπορουμε να παρουμε αποφασεις ..η αριστερα δεν δινει πια λυσεις η μονη διεξοδος αν ''συστηναμε'' πολιτικοποιημενους συλογους σε ολες τις πολεις μακρια απο κομματικοποιημενες γραμες -δεξιοι και αριστεροι ..δημοκρατικοι και μη ..ισως καταφερναμε και προκαλουσαμε τριγμους στην πολιτικη σκινη!πχ ...τι ποιο απλο να μπεναν 10-12 καταξιωμενες πρωσοπικοτητες -πνευματικοι ανθρωποι για να μας βγαλουν απο το τελμα και να χαραξουν την μελοντικα σχεδια για περετερω βελτιωση του τοπου κλπ ...που μας εχει φερει η λυστρικη πολιτικη Νεας Δημοκρατιας και ΠΑΣΟΚ? ..εχουμε μπει σε ενα καλουπι που μας επιβαλει η ΕΥΡΩΠΗ και το ΔΝΤ και δυστιχως οι πολιτικοι μας δεν σκεφτονται παραπερα
    ...δεν ειναι κανεις απο αυτους πολιτικος ηγετης και δυστιχως αυτο πληρωνουμε τωρα! ..πληρωνουμε την οικογενιοκρατια που μας εχουν επιβαλει απο εξω! ..με τους Αμερικανους να παιζουν με πολλα πιονια ..σαν την Ντορα και το Μητσοτακεηκο ...η ακομα και Γιωργακη οταν η μητερα του θελει σονει και καλα να γινει Πρωθυποπυργος... δεν εχουμε αλλαξει καθολου θυμιθυτε τι γινοταν παλια με τους βασιλεις που μα; εστελαν οι μεγαλες δυναμις πακετο απ' εξω

  36. aurora3363 avatar
    aurora3363 03/09/2010 22:29:53

    ο επωνυμος που ειναι??

  37. Orestios avatar
    Orestios 04/09/2010 08:06:21

    Στο ΙΕΚ της Ιπποκράτους σπουδάζεις αγόρι μου?

  38. Γιώργος avatar
    Γιώργος 04/09/2010 08:11:55

    "Oι φόροι είναι αλληλεγγύη... προς τους τραπεζίτες και τους δανειστές μας".

  39. ΖΟΡΟ avatar
    ΖΟΡΟ 06/09/2010 20:23:00

    "Γιατί να βρεθούν 30 δισ. ή το 13% του ΑΕΠ; Εμείς δε θέλουμε να το μειώσουμε κάτω από το 3%; Γιατί μιλάνε εδώ για έλλειμμα ουσιαστικά 0,5%; Ή μήπως είναι μεγαλύτερο απ’ ότι σήμερα λένε, δηλαδή 13,5%-13,7%;"

    Τα δύο πρώτα χρόνια του προγράμματος το ΑΕΠ θα μειωθεί περίπου 7% λόγω της ύφεσης. Τα συνολικά μέτρα που θα ληφθούν θα πρέπει επομένως να καλύψουν και την συρρίκνωση της οικονομίας κατά ίσο βαθμό.

  40. nikos papas avatar
    nikos papas 19/12/2010 14:06:49

    εδω ειναι αναλυτικα ολα


    http://www.flash-tv.gr/news/westernmacedonia/482-to-mnimonio-tis-ntropis


    λυπαμε για την δημοκρατία μας

  41. nikos avatar
    nikos 17/05/2011 22:40:49

    Όχι στο ευρωμνημόνιο. Όχι στο ξεπούλημα της χώρας.
    Υπογράψτε εδώ.
    http://oxistoeuromnhmonio.wordpress.com/

  42. Αγανακτισμένος Πολίτης avatar
    Αγανακτισμένος Πολίτης 20/05/2011 23:22:21

    Λαέ όλα είναι θαυμάσια στην Ελλάδα, κανένας να μη γκρινιάζει γιά τίποτα. Άραξε Λαέ στον καναπέ με τα Πανελλαδικά τηλεοπτικά κανάλια που σε ταίζουν καθημερινά σκουπιδο-εκπομπές, σε αποβλακώνουν με : Ποδόσφαιρο, Πάμε Πακέτο, Καφέ με την Ελένη, Καραμερο-Χαρητάτο, Δέστε τους, Μη Το Πεις Στην Νύφη, Φώτη και Μαρία, το σοβαρό Δελτίο τού Στάρ, Ντάνσινγκ Γουίθ Δε Σταρς ΚΑΙ με τόσες ακόμη αηδίες που τις τρώς Λαέ και δεν διαμαρτίρεσαι στα κανάλια γι αυτές. Είσαι ανίκανος Λαέ ακόμη και γι αυτό το απλό θέμα.

  43. Αγανακτισμένος Πολίτης avatar
    Αγανακτισμένος Πολίτης 20/05/2011 23:28:45

    Όποιος σκέπτεται, όποιος προβληματίζεται, όποιος ενδιαφέρεται γιά το μέλλον τών παιδιών, ας ακούει ραδιόφωνο στην Αττική ή μέσα από το Διαδίκτυο 8-12 το πρωί Δευτέρα έως Παρασκευή 97,8 FM. Ας μάθουμε να ακούμε και να σκεπτόμαστε.

  44. Αγανακτισμένος Πολίτης avatar
    Αγανακτισμένος Πολίτης 20/05/2011 23:38:46

    Εξαφανίζεις μία Χώρα και τον Λαό της με ειρηνικά μέσα όταν : τής διαλύσεις την Ιστορία της, την Θρησκεία της, την Παιδεία της, την Υγεία της, τον Θεσμό τής οικογένειας. Μετά είναι σαν να μη υπάρχει αυτή η Χώρα. Το Σύστημα κάνει τα πάντα με Σχέδιο. Ας ξυπνήσει ο Λαός που απλά κοίταζε το βόλεμα τού εαυτούλη του τόσα χρόνια, τώρα ήρθε η ώρα που το πρόβλημα κτυπάει την πόρτα τού κάθε ενός. Ας μάθει ο Λαός να είναι ενωμένος, μία γροθιά, να μη τον χωρίζει το Σύστημά τους με ποδόσφαιρο ούτε με κόμματα.

  45. Αγανακτισμένος Πολίτης avatar
    Αγανακτισμένος Πολίτης 20/05/2011 23:46:13

    Το Κόντρα Τσάνελ Λαέ τι ρόλο παίζει ; Το έχει ο κύριος Κουρής που έχει και το Άλτερ το οποίο λένε έχει αρκετά χρέη στο Δημόσιο. Αυτός ο κύριος έχει κανάλια, ραδιοφωνικούς σταθμούς, εφημερίδες, επομένως είναι Κεφάλαιο, γιατί το παίζει ότι κόπτεται γιά τον Λαό ; μήπως τελικά εξυπηρετεί κάποιους ; Απλή απορία, για να μάθουμε να είμαστε ψιλιασμένοι με το κάθετι.

  46. Αγανακτισμένος Πολίτης avatar
    Αγανακτισμένος Πολίτης 20/05/2011 23:50:14

    Ο κύριος Τριανταφυλόπουλος στο Άλτερ πάντα στην εκπομπή του έλεγε γιά τούς πάντες, έλεγε όμως ότι το αφεντικό του στο κανάλι αυτό είχε οφειλές στο Δημόσιο ; Τώρα τα μαθαίνουμε αυτά.

  47. Αγανακτισμένος Πολίτης avatar
    Αγανακτισμένος Πολίτης 20/05/2011 23:53:47

    Λαέ μάθε να φιλτράρεις με τον εγκέφαλό σου το κάθετι που σού σερβίρουν τα Πανελλαδικά κανάλια τού Συστήματος. Καιρός να ενδιαφερθείς για να έχουν ανθρώπινο μέλλον τα παιδιά σου, τα παιδιά που εσύ γέννησες ανεύθυνα Λαέ.