#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/01/2014 09:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποκάλυψη: Τι σχέση έχει το δάνειο του ΤΤ στον Κοντομηνά με το Βατοπέδι;



Μια σημαντική αποκάλυψη κάνει σήμερα το antinews, αποκάλυψη που αποδεικνύει πώς «στήνονται» τα σκάνδαλα προκειμένου να εξυπηρετήσουν συγκεκριμένες καταστάσεις. Πρώτα, όμως, θα σας θυμίσουμε τι γράφαμε στις 6/6/2010 για το σκάνδαλο του Βατοπεδίου, μια υπόθεση η οποία ουσιαστικά σήμανε την αρχή του τέλους για την κυβέρνηση Καραμανλή.

Γράφαμε, λοιπόν, τότε:

«Το ότι η υπόθεση της Μονής Βατοπεδίου ..στήθηκε ως «σκάνδαλο» για να ανατρέψουν την Κυβέρνηση Καραμανλή, ουδείς νομίζω το αμφισβητεί. Στην αρχή το έβγαλε η Ελευθεροτυπία (το Καλοκαίρι του 2007 αν δεν κάνω λάθος) αλλά δεν έδωσε κανένας σημασία.  Μετά το πήρε ο ALPHA και έπαιζε μόνος του το θέμα, όταν ο τότε ιδιοκτήτης του, είχε κάτι εμπλοκές με τη δικαιοσύνη.  Κάπως καθυστερημένα το πήραν χαμπάρι και τα άλλα τα κανάλια. Ύστερα το έκαναν σκάνδαλο,  το φόρτωσαν στην Κυβέρνηση Καραμανλή και τα υπόλοιπα τα γνωρίζετε.

Όμως, εδώ και τρία χρόνια,  ακόμα δεν έχει απαντηθεί το αγωνιώδες ερώτημα του Γιώργου «που πήγαν τα λεφτά». Ούτε ένας λογαριασμός δεν συνδέθηκε με πολιτικό της Ν.Δ.  Κανένας χρηματισμός δεν αναφέρθηκε. Ουδείς απεκόμισε  οικονομικό όφελος! Σε τέτοιο σκάνδαλο, μόνο οι υπουργοί της Ν.Δ. μπορούσαν να εμπλακούν!».

[caption id="attachment_241474" align="alignnone" width="600" caption="Ο κ. Κοντομηνάς βραβευθείς από τον Πειραιώς Σεραφείμ"][/caption]

Έχουμε και λέμε λοιπόν. Το 2007 άρχισαν τα πρώτα δημοσιεύματα για τα οποία δεν δόθηκε μεγάλη σημασία και ξαφνικά παίρνει το θέμα ο τηλεοπτικός σταθμός Alpha του επιχειρηματία Δημήτρη Κοντομηνά. Γίνεται ο μεγάλος χαμός, η κυβέρνηση βάλλεται πανταχόθεν, ξεκινούν έρευνες και αποδίδονται βαρύτατες κατηγορίες κατά συγκεκριμένων προσώπων, όχι όμως κατά πολιτικών. Είναι τότε που λέγονται και οι σχετικές ανοησίες περί «νόμιμου και ηθικού» από τον Γ. Βουλγαράκη. Είναι τότε που ο πρωθυπουργός, Κ. Καραμανλής, πάει στη Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης και καλύπτει με τις δηλώσεις του τα εμπλεκόμενα πρόσωπα. Εκείνη την περίοδο ξεκίνησε η κατρακύλα της ΝΔ στις δημοσκοπήσεις και το 2009 οδηγούμαστε στις εκλογές που έφεραν τον Γ. Παπανδρέου. Αλλά αυτά είναι ιστορία...

Η αποκάλυψη που κάνουμε σήμερα αφορά το δάνειο που πήρε ο Δημήτρης Κοντομηνάς από το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο. Ένα δάνειο 110 εκατ. ευρώ που δίνεται το 2008 από την τότε διοίκηση του ΤΤ, δηλαδή τον Άγγελο Φιλιππίδη ο οποίος έφυγε τον Αύγουστο του 2009 ενώ είχε αναλάβει το 2007.

Τη στιγμή δηλαδή που ο Alpha διαλύει την κυβέρνηση και τη Νέα Δημοκρατία με το σκάνδαλο του Βατοπεδίου ο επιχειρηματίας κ. Κοντομηνάς ζητά δάνειο 110 εκατ. ευρώ για επιχειρηματικές δραστηριότητες και το παίρνει. Όπως αποκαλύπτεται σήμερα από το πόρισμα των εισαγγελέων, το δάνειο αυτό ήταν επισφαλές, δεν πληρώθηκε ποτέ και απλά... εξαφανίστηκε. Γι' αυτό και ο κ. Κοντομηνάς διώκεται και εκδόθηκε γι' αυτόν ένταλμα σύλληψης. Γι' αυτό και νοσηλεύεται φρουρούμενος σε ιδιωτική κλινική και τις επόμενες ημέρες θα μεταφερθεί σε δημόσιο νοσοκομείο.

Γεννώνται επομένως δύο ερωτήματα:

Πώς δίνεται ένα τόσο μεγάλο δάνειο σε επιχειρηματία από κρατική τράπεζα, την ώρα που το κανάλι του χτυπάει αλύπητα την κυβέρνηση;
Μετά την χορήγηση του δανείου το συγκεκριμένο κανάλι σιώπησε; Τι έγινε με το... περίφημο σκάνδαλο του Βατοπεδίου στην «αποκάλυψη» του οποίου πρωτοστάτησε ο Alpha;

Τι απαντήσεις για το έχει γίνει τις αφήνουμε σε εσάς.

Α.Ψ.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Yiannis avatar
    Yiannis 10/01/2014 09:48:21

    Η δεύτερη ερωτηματική φράση, της δεύτερης παραγράφου του επιλόγου σας, έχει απαντηθεί από τα εξής δύο τετελεσμένα:
    1) Δεν υπήρξε βλάβη των συμφερόντων του Δημοσίου.
    2) Δεν υπήρξε "μαύρο" πολιτικό χρήμα.

  2. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 10/01/2014 09:50:21

    Όπου φτωχός κ´ η μοίρα του,καημενη Ελλαδα με τί λαμογια εμπλεξες

  3. Andy Nik avatar
    Andy Nik 10/01/2014 09:56:39

    Άρα μεθόδευση για πτώση Καραμανλη και Παπανδρέου και είσοδο στο ΔΝΤ από το 2008 με τη βοήθεια και του Πατριαρχείου???

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Andy Nik 10/01/2014 12:48:33

      ". . .και Παπανδρέου. . ."

      Τό καλλίτερο ἀνέκδοτο!!! :lol:

      • Γιώργος Πολίδης avatar
        Γιώργος Πολίδης @ Φωτεινή 10/01/2014 14:31:10

        Φωτεινή σε αγαπάω!!!

    • θηραία avatar
      θηραία @ Andy Nik 10/01/2014 16:01:27

      Το 2008 πάντως, μόνο από το ποδήλατο ή το κανώ,
      μπορούσε να πέσει ο τζέφρυ!
      Λες το Πατριαρχείο να σαμποτάρει ποδήλατα;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Andy Nik 10/01/2014 22:19:18

      Όχι.Μια ακομη αποδειξη ανικανότητας Καραμανλη.Εκτος εάν καποιος άλλος διορισε τη διοικηση του ΤΤ και δεν το ξερουμε.

      • Ο Ιππέας avatar
        Ο Ιππέας @ ψυχραιμια 10/01/2014 23:48:44

        λίγη ψυχραιμία ακόμη . .

  4. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 10/01/2014 10:25:40

    Ακόμη ένα σιχαμερό υποκείμενο που ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ να δικαστεί και να σαπίσει στην φυλακή.Βρωμερά πασοκοειδή.

    • θηραία avatar
      θηραία @ ΠΕΛΙΑΣ 10/01/2014 10:59:41

      ...μη σε ακούσει η αγία οικογενεια να λες πασοκοειδές το φίλο τους,
      γιατί θα στενοχωρηθούν!

  5. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 10/01/2014 10:35:35

    Ο Κοντομηνάς εμπλέκεται σε εγκληματικές πράξεις επενδυτικής πυραμίδας,
    όπου έφαγε τα λεφτά Ελλήνων του εξωτερικού.

  6. Dimitris avatar
    Dimitris 10/01/2014 10:37:23

    Όλοι πια ξέρουμε ότι το σκάνδαλο στο Βατοπέδι στήθηκε από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού για να πέσει η Κυβέρνηση Ν.Δ. λόγω βέτο Βουκουρέστι και Μπουργκάς. Ο εργολάβος που ανέλαβε (παλιός φίλος των "συμμάχων" αν διαβάσετε καλύτερα και το όνομα της ασφαλιστικής που του έστησαν καταλαβαίνετε -βγάλτε το INTER....) στο μεταξύ του είχαν πάρει και τηλεοπτικό σταθμό συνδύασε την εργολαβία και για να πιέσει να το βγάλουν λάδι και από δικές του επιχειρηματικές απατεωνιές.

  7. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 10/01/2014 11:00:24

    Μήπως την γλυτώσει και πάλι με τη βοήθεια των Μεγάλων Φίλων του;

  8. tpe avatar
    tpe 10/01/2014 11:09:19

    Γνωστό αυτό...
    Προτείνω σε όλους να διαβάσουν το "Καραμανλής off the record". Και το 10% να ισχύει από αυτά που γράφει θα καταλάβετε.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ tpe 10/01/2014 22:20:59

      Γραφει γιατι εβαλε τη διοικηση του ΤΤ να δωσει δανειο στον Κοντομηνά ενώ τον εβριζε;

  9. CHRIS avatar
    CHRIS 10/01/2014 11:27:34

    Τον Κοντομηνά τον είδατε, την Σακελλαρίου που διαχειρίζεται τα δικά μας 50 δις την είδατε; Γιατί δεν έχει ακόμα ζητηθεί η παραίτησή της;

  10. Tonia G. avatar
    Tonia G. 10/01/2014 12:12:55

    Γνωστός τοις πάσοι ο ρόλος του Alpha και του αφεντικού του στο Βατοπέδι, το οποίο ήταν σκέλος της εργολαβίας για να πέσει μια νομιμως εκλεγμενη Κυβέρνηση. Όταν έρθει η ώρα ελπίζουμε ότι μια ανεξάρτητη εισαγγελική έρευνα επιτέλους θα στείλει καναλάρχες, εμπλεκόμενους πολιτικούς πιόνια, εμπλεκόμενες υπηρεσίες εκεί που πρέπει... Ολόκληρη την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΣΥΜΜΟΡΙΑ.
    Δηλαδή εσχάτη προδοσία και απόσπασμα... ούτε ισόβια ούτε άδειες ούτε τρίχες...

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Tonia G. 10/01/2014 13:02:55

      Μόνο τό Alpha, Tonia? Οἱ ἐμμετικοί μεγαλοδημοσιοκάφροι πού ξελαρυγκιαζόταν κάθε μέρα ἐπί μῆνες γιά τό "μεγαλύτερο σκάνδαλο" τῆς μεταπολίτευσης πρέπει νά λάβουν ραβασάκι ἀπό τήν δικαιοσύνη, εἶναι ἐξ ἵσου ὑπεύθυνοι γιά τήν πτώση τῆς κυβέρνηση ΚΚ! Τώρα τό παίζουν ἀντιμνημονιακοί, ὁ ἕνας ἐκ δεξιῶν καί ὁ ἄλλος ἐξ εὐωνύμων. ῾Υπάρχει βέβαια καί ἡ Θεία Δίκη ἄν ἡ ἐπίγεια δέν ἀποδώσει τά τοῦ Καίσαρος!

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ Φωτεινή 11/01/2014 15:45:17

        ΑΥΤΗ παντα αποδιδει δικαιοσυνη Φωτεινη, παντα και οχι μονο στους αμεσα εμπλεκομενους αλλα και στα μελη των οικογενειων τους. Αμαρτιαι γονεων......

  11. Toils avatar
    Toils 10/01/2014 12:45:46

    Θέλω τώρα να δώ αυτήν την δημοσιογραφάρα τον Βερύκιο μέχρι τι σημείο θα φτάσει την έρευνα προκειμένου να λάμψει η αλήθεια .

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Toils 10/01/2014 15:23:04

      Ποῦ κρύβεται τώρα; ῎Εχει γίνει ἀόρατος. . .

  12. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 10/01/2014 12:52:45

    Δύο παρατηρήσεις , πρώτον , όπως έχω ξαναγράψει , όταν γίνεται συνομωσία σε βάρος του Ερντογάν , βγαίνει στα μπαλκόνια και την καταγγέλει με το νι και με το σίγμα: Οι δικοί μας , ιδίως όταν η μηχανή έχει στηθεί πέραν του Ατλαντικού , ή , θου Κύριε φυλακήν τω στόματί μου, απο τα μεγάλα ντόπια Αφενικά, καταπίνουν τη γλώσσα τους, μόνο ευχαριστώ δε λένε!

    Δεύτερο, αν και προσυπογράφω την ουσία της ανάρτησης ,το 1 είναι ατυχής διατύπωση: Δηλαδή τι να του έλεγαν , δε σου δίνουμε δάνειο επειδή χτυπάς την κυβέρνηση? Αυτό κι'αν θα ήταν σκάνδαλο.

    • ΑΚΤΗΜΩΝ avatar
      ΑΚΤΗΜΩΝ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 10/01/2014 16:13:43

      Όχι φιλε μου, θα του ελεγαν απλα και καθαρα "δεν παιρνεις δανειο γιατι δεν εχεις ουτε τις στοιχειώδεις προϋποθέσεις να το παρεις και μονο που το ζητας είναι σκανδαλο". Τοσο απλα και καθαρα.

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ ΑΚΤΗΜΩΝ 10/01/2014 22:02:56

        Δε μιλάω για την συγκεκριμένη περίπτωση. Αν υποθέσουμε πως ένας επιχειρηματίας πληρεί τις προυποθέσεις , αλλα χτυπά και την κυβέρνηση , θα έπρεπε να του πούνε "δάνειο γιόκ"? Γιατί έτσι διαβάζεται το 1.

        • πΔπ avatar
          πΔπ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 10/01/2014 22:55:21

          Μα βρε Στέλιο... Έλληνας επιχειρηματίας πληρεί προϋποθέσεις για δάνειο!
          Αυτό είναι το άλλο ανέκδοτο με τον Τοτό!!! :) :) :)

  13. παραμεθοριος avatar
    παραμεθοριος 10/01/2014 12:58:05

    Eιναι απιστευτα αυτά που βλεπουμε στα συντριμια ενος συστηματος που αμηχανο καταρέει. Μια κλειστη παρεα 400 εκτ.; Αντε να πεισεις και τον κοσμακη τωρα πως ολοι μαζι τα φαγαμε.

  14. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 10/01/2014 12:59:54

    Η τραγωδία της Ελλάδος σε μοναστήρια και κολαστήρια!
    Έπρεπε να βιώσουμε την κατάρρευση, να έλθουν οι "τοκογλύφοι", η "κατοχική" Τρόικα, τα Μνημόνια, οι Γερμανοί... για να σπάσει το απόστημα της σαπίλας!
    Πόσο υπόπτα πλέον ακούγονται τα πατριωτικά λόγια κατά των τοκογλύφων, της
    κατοχικής Τρόικα, των Μνημονίων. Πόσο ύποπτα ή αφελή!

  15. knight rider avatar
    knight rider 10/01/2014 13:07:36

    Ο πρώην υπουργός Οικονομικών Γ. Αλογοσκούφης είχε σοβαρές ενστάσεις για το Φιλιππίδη
    Ο πρώην υπουργός Οικονομικών επί κυβερνήσεων Καραμανλή Γιώργος Αλογοσκούφης ήδη από το 2007 είχε εκφράσει ενστάσεις για την τοποθέτηση του Άγγελου Φιλιππίδη στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο.
    Να σημειωθεί ότι ανέλαβε πρόεδρος στο ΤΤ ο Α. Φιλιππίδης τον Οκτώβριο του 2007
    Με επιλογή του Αγγέλου τότε δεξί χέρι του Καραμανλή, είχαν προταθεί ο Φιλιππίδης για το ΤΤ, ο Χατζηεμαννουήλ για τον ΟΠΑΠ και ο Κλαδάς στον ΣΔΟΕ.
    Όμως ο Γιώργος Αλογοσκούφης τότε υπουργός Οικονομικών είχε δηλώσει «ο Φιλιππίδης αποτελεί κινούμενη βόμβα».
    Το ακόμη πιο εντυπωσιακό είναι ότι όταν ο Φιλιππίδης προχώρησε σε επιχειρηματική συμφωνία με τον Κοντομηνά συστήνοντας την Post Credit ο Γιώργος Αλογοσκούφης είχε καλέσει στο γραφείο του τον Φιλιππίδη του ΤΤ και τον είχε προειδοποιήσει «αυτό που πας να κάνεις με τον Κοντομηνά είναι σκάνδαλο».
    Μάλιστα έκτοτε ο Αλογοσκούφης είχε αποκοπεί από τον τηλεοπτικό σταθμό Alpha όπου βασικός μέτοχος είναι ο Δ. Κοντομηνάς όπως αναφέρουν πηγές προσκείμενες στον Αλογοσκούφη.
    Το γεγονός ότι ο Αλογοσκούφης είχε προειδοποιήσει για τον Φιλιππίδη πρέπει να εξεταστεί δεόντως και να διερευνηθεί γιατί δεν εισακούστηκαν οι προειδοποιήσεις του τότε υπουργού Οικονομικών.

    www.bankingnews.gr

    • ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
      ΦΑΝΤΑΣΜΑ @ knight rider 10/01/2014 17:04:59

      Φωτοστέφανο έβαλες στον Αλογοσκούφη , αλλά μην ανοίξουμε και την υπόθεση ΟΤΕ- Μαρφιν , Βγενόπουλο, κλπ
      Δεν υπάρχουν άγγελοι , 1000 οικογένειες έχουν διαλύσει και ξεφτιλίσει την χώρα είτε ως ιδιώτες , είτε ως δημόσιοι λειτουργοί!
      ΕΝΑ σάπιο βρωμερό σύστημα .

    • Αρης Βελουχιώτης avatar
      Αρης Βελουχιώτης @ knight rider 10/01/2014 21:33:02

      Φαίνεται ότι γνωρίζεις πράγματα εσωτερικά από ΝΔ.Δεν ρωτάς να μας πείς όταν τοποθετήθηκε ο Φιλιππίδης στο ΤΤ η ΝΔ{Π.Παυλόπουλος] ποιά δικηγόρο του έστειλε Νομική Σύμβουλο από την Εμπορική Τράπεζα?
      Η Νομική Σύμβουλος με μισθό τεράστιο δεν ελέγχει και εγκρίνει το κείμενο των δανειακών συμβάσεων?
      Δεν εξετάζει τις εγγυήσεις?Στο ΤΤ υπάρχει έλεγχος από την Νομική Σύμβουλο?
      Μάθε και πές μας

  16. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 10/01/2014 13:38:32

    Αν δεν ηταν τα μνημονια δεν θα εβγαινε τιποτα στη φορα.....Η ΠΙΚΡΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ειναι οτι οι ξενοι εχουν σε μια κολλα χαρτι τυλιγμενους πολιτικους και κρατικοδιαιτους νταβαντζηδες, και πανε περα δωθε κατα το δοκουν, και μας επιβαλουν οτι θελουν. Ειμαστε τα ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΑ της παγκοσμιοποιησης λογω της σηψης και διαφθορας του πολιτικου συστηματος μαζι με τους κολλητους τους.

    • ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
      ΦΑΝΤΑΣΜΑ @ Σαρακατσανος 10/01/2014 17:05:47

      τα είπες όλα ...

  17. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 10/01/2014 14:26:58

    Και το χειρότερο είναι, ότι ακόμα, υπάρχουν αρκετοί που τα χάφτουν.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Diamond Angel 10/01/2014 17:37:06

      ...κι αμάσητα.

      • Θόδωρος 17.06.2014 avatar
        Θόδωρος 17.06.2014 @ TopGunZ 10/01/2014 18:35:50

        Και μιας και το θέμα είναι το Βατοπέδι, να το προχωρήσω λίγο παρακάτω:

        Ίσως αν δεν ερχόταν μέσω ΝΔ ο ΑΣ, να ήταν καλύτερα τα πράματα γι' αυτόν (και για μας) τώρα. Γιατί δεν πήρε μόνο τα βαρίδια του ΠΑΣΟΚ αλλά και της ΝΔ!
        Αν διάλεγε 50-100 δικούς του, καλούς και "αμόλυντους" και κατέβαινε μόνος του στις εκλογές δεν "θα πατούσε στα λασπόνερα" κι αυτός.. Και θα είχε ξεμπερδέψει αυτόματα και άκοπα και απ' όλους που τον βαραίνουν τώρα, εντός κι εκτός ΝΔ!.. Ήρθε και η κυβέρνηση Παπαδήμου και "χώθηκε μέσα" ακόμη χειρότερα! Επωμίστηκε βάρη που δεν του ανήκουν. Όποιος ασχολήθηκε μ' αυτήν την ιστορία -την χρεοκοπία μας- λερώθηκε.

        Αλλά ίσως ποτέ δεν είναι αργά για το μεγάλο βήμα.. Προϋπόθεση βέβαια να πετύχει τώρα.

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ TopGunZ 10/01/2014 20:07:47

        Κι όσο θα βγαίνουν σκάνδαλα με πρωταγωνιστές όχι με πολιτικά πτώματα, αλλά με πρωταγωνιστές της πολιτικής και οικονομικής ελίτ, τόσο θα αυξάνονται οι κραυγές, η προπαγάνδα κατά των "ξένων κατακτητών", της Τρόικας και της Γερμανίας.

    • Θόδωρος 17.06.2014 avatar
      Θόδωρος 17.06.2014 @ Diamond Angel 10/01/2014 18:16:26

      Μα τέτοιοι είναι.. αυτοί που τα χάφτουν. Έτσι μεγάλωσαν και έτσι τους μεγάλωσαν από μικρούς: Να τα χάφτουν! Έλαβαν ποτέ αληθινή παγκόσμια και Ελληνική παιδεία?

      Απλώς δεν καταλαβαίνουν τι γίνεται και γίνονται εν αγνοία τους κομματικοί στρατοί, βλ. νεαροί -και κακομαθημένοι λόγω ευημερίας- άνεργοι στον Σύριζα, στην ΧΑ, κ.ά.
      Σαν υπνωτισμένοι ακολουθούν τους δημαγωγούς και τα λαμόγια που τους πετούσαν πριν τα κοκκαλάκια. Τώρα δεν έχει κοκκαλάκια και έχουν χάσει τα νερά τους: Όλοι και όλα τους φταίνε, δεν περνάν καλά!

      Αυτήν την οργή εκμεταλλεύονται ο Σύριζα, η ΧΑ, οι ψε-καμμένοι, πρώην ΝΔ-άτες που μιλάν στον "ενικό" κ.ά.. Δεν έχετε παρατηρήσει ότι όταν μιλάνε, συνέχεια αναφέρουν λέξεις όπως "οργή", "θυμός", "εγκληματίες", "υπηρέτες της τρόϊκας" κ.λ.π. κ.λ.π.? Τι είναι δλδ? Αυθόρμητοι? Έχουν αγανακτήσει κι αυτοί?
      Αυτό περνάει στον κόσμο, αυτό κάνουν, ο καθένας για τον δικό του σκοπό! Χειραγωγούν και υποδουλώνουν τον κόσμο στις δικές τους επιδιώξεις. Εκμεταλλευτές του πόνου, κάτι τέτοιο είναι χειρότερο και από τους μαυραγορίτες.
      Το θέμα είναι ότι -ακόμα- δεν υπάρχει αντίπαλος αξιόπιστος. Να τους φυσήξει και να εξαφανιστούν...

  18. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 10/01/2014 15:20:17

    Τί νά πῶ; Πάντως ὑπάρχουν λογῆς, λογῆς ἀγάπες. :D

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Φωτεινή 10/01/2014 18:00:49

      Οταν ενα προσωπο συγκεντρωνει πολλες αγαπες οπως εσυ τοτε αυτη λεγεται λατρεια.''Καλη χρονια '' Φωτεινη .

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Ραβινος 10/01/2014 20:31:23

        ᾿Αγαπητέ Ραβῖνε,

        Εἶσαι πολύ εὐγενικός. Καλή Χρονιά!

  19. Artisan avatar
    Artisan 10/01/2014 16:35:53

    Τι ακριβώς αποκαλύψατε;

    Ότι το κανάλι του Κοντομηνά χρησιμοποίησε το Βατοπέδι για να χτυπήσει τον Καραμανλή, και μετά από κάποιους μήνες σταμάτησε επειδή ο διορισθείς από την τότε κυβέρνηση Α. Φιλιππίδης του έδωσε δάνειο μετά από κάποιους μήνες;

    Ένα είναι λοιπόν το αυταπόδεικτο συμπέρασμα...

    Και για να ήταν και πιο ολοκληρωμένη η "αποκάλυψη" προς τέρψιν όλων εμάς των φαντασιόπληκτων χιουμοριστών, θα έπρεπε να βάλετε και την ημερομηνία που έγινε ένα μεσημεριανό τσιμπούσι στον Μπαϊρακτάρη...

  20. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 10/01/2014 17:21:26

    "Το ότι η υπόθεση της Μονής Βατοπεδίου ..στήθηκε ως «σκάνδαλο» για να ανατρέψουν την Κυβέρνηση Καραμανλή, ουδείς νομίζω το αμφισβητεί."

    Κι όμως υπάρχουν κάποιοι που το αμφισβητούν ακόμη.
    Είναι αυτό που έλεγε ο Χίτλερ ότι το τερατώδες ψεύδος καθίσταται μία δεύτερη αλήθεια ακόμη κι αν αποκαλυφθεί.

    • Goebbels rule : avatar
      Goebbels rule : @ Γιώργος Αχαιός 11/01/2014 00:01:14

      Even doubtful accusations leave a stain behind them.

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ Goebbels rule : 12/01/2014 00:31:45

        That's what I am talking about....

  21. Free Democrat avatar
    Free Democrat 10/01/2014 17:27:41

    Aφήστε. Μην ασχολείστε άλλο με το θέμα... Όσο το σκαλίζετε τόσο βρομάει!!!

    Και μόνο με αυτά που αναφέρει η ανάρτηση αντιλαμβάνεται κανείς τη σήψη και την παρακμή του συστήματος εξουσίας της Πασοκονεοδημοκρατίας..!

    • Voltaire avatar
      Voltaire @ Free Democrat 11/01/2014 00:08:31

      Αν δεν γνωρίζεις με ακρίβεια ποιός σ' έβλαψε
      εξακολουθείς να είσαι εν αγνοία σου ευάλωτος.

  22. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 10/01/2014 17:43:29

    Μέχρι να πεις Νικ τι ώρα είναι , η μάχη των φίλων που είναι μέσα στην καλή χαρά , γίνετε εφιάλτης στην κουζίνα και όλα αλλάζουν 360 μοίρες.
    Τι αυτοψία να κάνεις σε ένα τσαντίρι που δεν υπάρχει φως στο τούνελ , που εκπέμπει sos , αλλά που να ακούσει η ωραία Ελένη μέσα στην Ελληνοφρενεια που ζούμε , και όλα πάνε πακέτο , έτσι απλά .
    Σε τούτη την χώρα που έχει νόστιμη γη , ας ευχηθούμε να βρει τον δρόμο της , και ας πάνε και κάποιοι για δέσιμο .
    Στην υγειά μας ρε παιδιά .

  23. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 10/01/2014 17:50:54

    Απλώς στην περίπτωση του ΤΤ, έπεσαν οι τραπεζικές ασπίδες που προστατεύουν τους εγχώριους επενδυτές στην αγορα ακινήτων του Λονδίνου.
    Γιατί έπεσαν; Το ανακεφαλαιοποιημένο και χωρισμένο σε bad και good bank ΤΤ ανήκει πιά στην Eurobank. H οποία είναι η μόνη που ανακεφαλαιοποιήθηκε χωρίς warrants (ιδιωτική συμμετοχή κάτω απο 10 % στην αύξηση κεφαλαίου). Ως αποτέλεσμα το management έφυγε απο την παλιά διοίκηση της Eurobank και πήγε πρακτικα στο μηχανισμό ESM. Οι άνθρωποι του Κλάους Ρέγκλινγκ μπήκαν στο άδυτο, ψάξανε τα "βιβλία" και τα πήγαν στους εισαγγελείς.
    Θέλουν φυσικά να πάρουν πίσω όσα κατέθεσαν ως εγγυήσεις για την ανακεφαλαιοποίηση. Και ξέρουν ότι απο το Ελληνικό δημόσιο (δηλαδή από εμάς), είναι κομματι δύσκολο να τα πάρουν...

  24. Αβασσών avatar
    Αβασσών 10/01/2014 17:54:48

    (Όχι και πολύ) άσχετο αλλά ιδιαίτερα ενδιαφέρον θέμα προκύπτει από όσα υποστηρίζει στο βιβλίο του ο Dirk Müller. Αλήθεια ή φαντασία και σε τί ποσοστό? Σίγουρα πάντως ρίχνει ύδωρ στο μύλο των θεωριών συνομωσίας και αυτό γιατί ο Γερμανός ειδικός σε θέματα χρηματιστηρίου, γνωστός και ως «Mr. Dax», στο νέο βιβλίο του, με τίτλο «Showdown», υποστηρίζει ότι οι ΗΠΑ προκάλεσαν την κρίση στην Ευρώπη, προκειμένου να ανακόψουν την αύξηση της επιρροής του ευρώ έναντι του δολαρίου.
    Ο ίδιος θεωρεί ότι η Ελλάδα θα ήταν καλύτερα αν αξιοποιούσε τα κοιτάσματα φυσικού αερίου της, καθώς, όπως λέει, «στο ελληνικό υπεδάφος βρίσκονται τα μεγαλύτερα αποθέματα στην Ευρώπη», ενώ τονίζει ότι σκοπός του ΔΝΤ είναι να καταστρέψει την ελληνική οικονομία ώστε τα ελληνικά κοιτάσματα να πωληθούν φθηνά σε πολυεθνικές.
    Σύμφωνα με τον Mr Dax έκθεση της Deutsche Bank στο Λονδίνο κάνει λόγο για πιθανά έσοδα από τους υδρογονάνθρακες, τα οποία, μόνο στην περιοχή νοτίως της Κρήτης θα μπορούσαν να ανέλθουν σε λίγα χρόνια σε 427 δισεκατομμύρια ευρώ.
    Τέλος ο συγγραφέας υποστηρίζει σε αυτό το σημείο ότι ο πρώην πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου «φαίνεται σαν να ήταν εκτελεστική μαριονέτα των ΗΠΑ» και υποστηρίζει ότι «αποστολή του ήταν να επιφέρει με κάθε τρόπο την ρήξη στις σχέσεις της Ελλάδας με την Ευρώπη».

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Αβασσών 10/01/2014 18:27:54

      Μα πως οι ΗΠΑ προκάλεσαν την κρίση στην Ευρώπη, αφού η κρίση χτύπησε πρώτα τις HΠΑ (κατάρρευση αγοράς ακινήτων, Lehman, 2008) και η συνέχειά της έφθασε στην Ευρώπη με μεικτή μορφή (δημοσιο-οικονομική + στεγαστική + τραπεζική-χρηματοπιστωτική του ιδιωτικού τομέα). Είναι η ίδια κρίση που κρατά 5 χρόνια (η κρίση του 1929 κρατησε δέκα).
      Ο MrDax ανήκει στο γνώριμο Γερμανο-Κεντροευρωπαικό (με Ρωσικό παράρτημα) ανορθολογικό ρεύμα της οικονομικο-πολιτικής σκέψης (υπάρχει φυσικά και το αγγλοσαξωνικό), σύμφωνα με το οποίο όλα είναι συνωμοσίες της "κακής Δύσης" (δηλαδή των Αμερικάνων, δηλαδή πίσω από αυτούς, των "Ξέρετε-Ποιών"). Πιό παλιό απο τις λάσπες, βρωμάει Μεσοπόλεμο, μισότρελους Φύρερ, κι ακόμη πιό πίσω, Τσαρίλα και μίγμα βότκας και μπυρας.

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Αβασσών 10/01/2014 20:21:14

      Το ότι σε επίπεδο μακροπολιτικής μπορεί να υπάρχουν και υπάρχουν δυνάμεις που κινούν την Ιστορία, αυτό δεν ανερεί το γεγονός ότι η Ελλάδα
      κατέρρευσε από τα μέσα. Από τη διαφθαρμένη οικονοπολιτική ελίτ που την απομιζά. Πρώτα καττέρευσε η παραγωγή, ο ιδιωτικός τομέας. Η χώρα σούζε με τις επιδοτήσεις, τους πόρρους της ΕΕ και τα δάνεια.

      Αντίστοιχη η περίπτωση της Σ. Ένωσης. Κατάρρευσε από τα μέσα. Οι εξωτερικοί παράγοντες και βέβαια υπάρχουν. Επηρεάζουν και επιταχύνουν τις εξελίξεις. Δεν τις καθορίζουν.

      • Αβαδδών avatar
        Αβαδδών @ Μανιάτης 10/01/2014 22:18:05

        Αυτή τη φορά το πέτυχα το δ δίπλα στο σ.
        Συμφωνώ απόλυτα. Είμαστε οι μόνοι υπεύθυνοι για την κατάστασή μας. Και μάλιστα πετύχαμε να αυτοδιαλυθούμε όντας σε ένα ιδιαίτερα ευνοϊκό περιβάλλον (ΕΕ, ευρώ) και με πακτωλούς χρημάτων να ρέουν στη Χώρα.

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ Μανιάτης 11/01/2014 16:04:28

        Σωστο σχολιο Μανιατη. Γενικα εχω την αισθηση οτι το διαδικτυο βοηθησε πολυ στη διαμορφωση ορθης γνωμης, απο τα καναλια που διακινουν στοχευμενη παραπληροφορηση. Εγκειται βεβαια στον καθενα να διϋλισει την ειδηση μετα.

  25. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 10/01/2014 21:03:34

    Οι συλλογισμοί με συνοχή και συνέπεια πονάνε. Το ξέρω, και το έχω συνηθίσει.
    ¨Εχω συνηθίσει και τα επακόλουθα, σκλήρυνε η επιδερμίδα.

  26. Θηβαίος avatar
    Θηβαίος 10/01/2014 22:23:09

    Καλά ο Καραμανλής που ήτανε, δεν γνώριζε τι γινότανε σε μια τράπεζα υπό κρατικό έλεγχο; Το ίδιο συμβαίνει και με όλα τα golden boys που είχε επιλέξει κατά την διάρκεια της κυβερνητικής θητείας του. Τους είχε όλους τυφλή εμπιστοσύνη, δεν είχε πουθενά δικούς του ανθρώπους να τον ενημερώνουν ή τουλάχιστον κομματικά στελέχη με κομματική συνείδηση που να ενημερώνουν το κόμμα για το τι γίνεται. Τα ίδια πράγματα συνέβαιναν και στη ΔΕΗ, την εποχή του αυτοκράτορα Χιροχίτο Αθανασόπουλου, που τον όρισε ο Καραμανλής και Πρόεδρο και Διευθύνων Σύμβουλο της ΔΕΗ.

    Περιμένετε σε λίγο και θα ακουσθούν μεγαλύτερα κανόνια για ΔΕΗ, για την εποχή Αθανασόπουλου, ήδη η εισαγγελία έχει απαγγείλει κατηγορίες.

    Τελικά ο Καραμανλής αποδεικνύεται ως ο πιο άχρηστος πρωθυπουργός της χώρας, χάνοντας την πρωτοκαθεδρία μόνο από τον βλάκα τον ΓΑΠ. Είναι και οι δύο όμως εξίσου συνένοχοι για την πορεία που πήρε η χώρα και την σημερινή της κατάντια

  27. τάσος avatar
    τάσος 11/01/2014 00:11:27

    ας ευχηθούμε κάποτε ο θεός να φωτίσει τους αριστερούς στον τόπο μας να μπορέσουνε να δούνε την τύφλα τους.

  28. "ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ!". avatar
    "ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ!". 11/01/2014 00:24:18

    Η ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΑ, Η ΕΙΡΩΝΕΙΑ ΚΑΙ Η ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ,
    ΟΤΑΝ ΚΑΤΕΒΕΙ Η ΠΛΗΜΜΥΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΣΠΟΝΕΡΟ, Ο ΒΡΑΧΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΕΚΕΙ !

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ "ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ!". 11/01/2014 10:50:34

      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Yiannis avatar
      Yiannis @ "ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ!". 11/01/2014 11:02:06

      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  29. GLAD avatar
    GLAD 11/01/2014 01:20:34

    Που να τα πεις αυτά και ποιός να μη φρίξει .

  30. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 11/01/2014 15:40:14

    Μήπως ο Ξηρός βγήκε για διατεταγμένη υπηρεσία ?

  31. Ρηνα avatar
    Ρηνα 11/01/2014 16:11:09

    Εχω να πω μετα απο οσα βλεπουν το φως, οτι προσευχομαι να μην αναγκαστω να ριξω φασκελα εκει που συμπαθω και ελπιζω γιατι ετσι οπως παμε πολλα περνουν απο το μυαλο μου.....
    Με τρωει κι αυτο που ειχε πει ο γ Παϊσιος οτι θα σιχαθουμε τους πολιτικους και θα τους παρουμε ολους με τις πετρες....