Αν όλα αυτά συνέβαιναν σε μια κυβέρνηση της Δεξιάς θα είχε καταρρεύσει το σύμπαν;
24/07/2015 06:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αν όλα αυτά συνέβαιναν σε μια κυβέρνηση της Δεξιάς θα είχε καταρρεύσει το σύμπαν;

Θα καιγόταν η Αθήνα; Θα είχαμε κάθε μέρα διαδηλώσεις και Αγανακτισμένους; Θα είχαμε δημοσκοπήσεις που θα διέλυαν το κυβερνών κόμμα; Τελικά μήπως μας ψεκάζουν με κάτι; Μήπως έχουμε πάθει μαλάκυνση εγκεφάλου;

Τώρα για να καταλάβουμε καλά με τι έχουμε να κάνουμε:

Η Ζωή Κωνσταντοπούλου σφάζει τον Τσίπρα με το... βαμβάκι όπου βρεθεί και όπου σταθεί. Ότι υπέκυψε στους εκβιαστές, ότι συνέπραξε στο πραξικόπημα, ότι υπέγραψε σκληρό μνημόνιο κι ότι είναι κύριος πρωταγωνιστής της συνταγματικής εκτροπής.

Και στη συνέχεια πάει στο Μαξίμου, τρώνε πίνουμε και βγαίνει και λέει ότι έχουν σχέσεις συντροφικότητας. Δηλαδή τι σημαίνει αυτό; Όπως τα παντρεμένα ζευγάρια Τρίτη, Πέμπτη, Σάββατο αποχή από το σεξ και Δευτέρα, Τετάρτη Παρασκευή δώστου να καταλάβει με την Κυριακή να είναι ημέρα περισυλλογής;

Από την άλλη η Αριστερή Πλατφόρμα μέχρι ανίκανο και άσχετο έχει χαρακτηρίσει τον πρωθυπουργό και του έχει τρίψει στα μούτρα τα μέτρα δύο φορές. Αλλά βγαίνει ο Λαφαζάνης και λέει ότι στηρίζει τον ΣΥΡΙΖΑ και είναι η φωνή της Αριστεράς. Ο δε Τσίπρας σα... χάνος κάθεται και τους ακούει και δεν τους στέλνει σε καμιά στέπα ή σε κανένα γκουλάγκ.

Και τι να πει κανείς για τον Βαρουφάκη. Έδωσε κανονικά τον Τσίπρα, τον φίλο του που τον έχει κάνει άνθρωπο, για την υπόθεση με το plan B. Τον εξευτέλισε και συνεχίζει να τον εξευτελίζει. Δεν ψήφισε στα πρώτα δύσκολα μέτρα και χθες ψήφισε ναι σε ένα μέρος του Μνημονίου δικαιολογώντας την κίνησή του ως στήριξη στην κυβέρνηση για να μην πέσει.

Μια κομουνιστική τάση από την άλλη κατηγορεί τον Τσίπρα, τον Παππά και τον Τσακαλώτο ως μνημονιακούς αποστάτες και δεν κουνιέται φύλλο.

Όλο αυτό το σκηνικό υπάρχει στον ΣΥΡΙΖΑ. Αυτό το κόμμα κυβερνά την Ελλάδα, προφανώς ελλείψει άλλου, αλλά ο κόσμος το αποδέχεται και το στηρίζει.

Στηρίζει την καταστροφή της χώρας, τα νέα μνημόνια, τα νέα προαπαιτούμενα, την τρόικα που έρχεται στην Αθήνα, τους δανειστές που απειλούν και απαιτούν, τη διάλυση του κρατικού μηχανισμού, τους υπουργούς που επί έξι μήνες δεν έχουν κάνει απολύτως τίποτε.

Αποδέχεται στωικά μια χώρα που διαλύεται μέρα με τη μέρα. Που μετανάστες έχουν κάνει κάμπινγκ στο Πεδίον του Άρεως και την Ομόνοια. Που τα ακριτικά νησιά έχουν γεμίσει από πρόσφυγες.

Που αναρχικοί μπουκάρουν στη Βουλή, φτάνουν μέχρι την πόρτα του Μαξίμου και του Προεδρικού Μεγάρου. Που κάτι απίθανοι τεμπέληδες νεολαίοι του ΣΥΡΙΖΑ κατηγορούν τον υπουργό γιατί πλάκωσε στα χαστούκια η αστυνομία πέντε μπάχαλους που ήθελαν να κάψουν την Αθήνα.

Αποδέχεται ο ελληνικός λαός τον λαϊκισμό του Καμμένου ο οποίος κατηγορεί όλους τους άλλους και δεν του φωνάζει «κοίτα ποιος μιλάει».

Όλα αυτά τα όμορφα συμβαίνουν με κυβέρνηση την Αριστερά και τα συνεταιράκια της. Και πείτε μας τώρα: Αν όλα αυτά συνέβαιναν σε μια κυβέρνηση της Δεξιάς θα είχε καταρρεύσει το σύμπαν; Θα καιγόταν η Αθήνα; Θα είχαμε κάθε μέρα διαδηλώσεις και Αγανακτισμένους; Θα είχαμε δημοσκοπήσεις που θα διέλυαν το κυβερνών κόμμα;

Τελικά μήπως μας ψεκάζουν με κάτι; Μήπως έχουμε πάθει μαλάκυνση εγκεφάλου;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 23/07/2015 19:17:35

    Στεναχωριέμαι ειλικρινά με αυτό που βλέπω. Δεν είμαστε πλέον ευρωπαϊκή χώρα. Πάμε για διάλυση, έχουμε μια κυβέρνηση που δεν κυβερνά και μια αντιπολίτευση σε αφασία που δεν πείθει κανένα δυσαρεστημένο. Η ελπίδα της αριστεράς έγινε εφιάλτης. Καλή τύχη σε όλους μας στην Ελλάδα του διπλού νομίσματος που ανατέλλει...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ουδέτερος 23/07/2015 21:22:38

      Όταν ο Άγιος Παΐσιος εδώ και 30 χρόνια είχε πει πως "θα έχετε κάποια μέρα μια κυβέρνηση και θα είναι σαν να μην έχετε", κανείς μα κανείς δεν πίστευε τέτοια επαλήθευση. Ακριβώς αυτό βλέπουμε από τον γενάρη έως και σήμερα και μάλιστα χειροτερεύει διαρκώς. Καταρρέουν τα πάντα και αυτοί οι περίεργοι και επικίνδυνοι τύποι κάνουν σα να μη συμβαίνει τίποτα, επειδή όπως είπε ο γελοίος που κάναμε πρωθυπουργό: "μας εμάς μας προτιμά ο λαός σε όλες τις δημοσκοπήσεις". Μόνο αυτό θέλουν. Να δουλεύουν τον λαό για να μένουν στην καρέκλα. Ακόμη και αν δεν πουν ποτέ την αλήθεια και αν κάνουν το άσπρο μαύρο κάθε φορά που μιλούν. Όπως κάνουν χρόνια τώρα...

      • ευαγγελία avatar
        ευαγγελία @ Γεώργιος Τ. 24/07/2015 12:12:51

        όμως. ο λαός πράγματι στηρίζει, δεν τα λέει έτσι, αυτοί που έβγαιναν στους δρόμους, τώρα είναι στην εξουσία. Δυστυχώς σε αυτή την χώρα εμείς, οι έλληνες, σπείραμε ανέμους και θερίζουμε θύελες! ναι, πράγματι θα έρθουν χειρότερα.

      • Tζανής avatar
        Tζανής @ Γεώργιος Τ. 24/07/2015 16:07:55

        Άσε τον Παΐσιο στην ησυχία του. Οι σκοταδιστές δεν έχουν θέση στην φιλελεύθερη και ουσιαστικά προοδευτική Ν.Δ.

  2. Καταχθόνιος avatar
    Καταχθόνιος 23/07/2015 19:21:24

    Σε κάποια δήλωση του ο Βουλευτής κ. Λυκούδης δήλωσε ότι ξέρει καλά τους αριστερούς δεν πρόκειται να ρίξουν τον Τσίπρα. Ολος αυτός ο θόρυβος γίνετε γιατί ο Λαφαζάνης και όσοι δήθεν διαφωνούν, λένε όχι εκ του ασφαλούς. Αν η αντιπολίτευση έλεγε αυτή όχι και δεν έπεφτε στην παγίδα της δήθεν διάσωσης της χώρας και λέει ναι σε όλα να βλέπατε τι καλά θα ψήφιζαν ολοι οι μπολσεβίκοι ναι γιατί δεν θα αφήνουν με τίποτα την εξουσία έχει απόλυτο δίκαιο ο Λυκούδης , οι διαφωνίες λοιπόν είναι για το πόπολο

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Καταχθόνιος 23/07/2015 20:19:00

      ΘΕΑΤΡΟ! ῞Ολα γιά τήν ἐξουσία. Πιστέψατε ποτέ ὅτι ἡ ἀριστερά πλατφόρμα θά ἔριχνε τήν πρώτη-φορά-ἀριστερά κυβέρνηση;

      • δεξιος   αγωνιστης avatar
        δεξιος αγωνιστης @ Φωτεινή 24/07/2015 00:21:34

        Οχι Φωτεινη δεν το πιστεψαμε γιατι πολυ απλα ειναι στημενο.

        • ευαγγελία avatar
          ευαγγελία @ δεξιος αγωνιστης 24/07/2015 12:17:01

          στις πλάτες της αντιπολίτευσης όμως! είναι δαιμονικό, σήρανε την Ν.Δ. να ψηφίζει γι' αυτούς, αυτοί κάνουν το κομμάτι τους και γελάνε όλοι μαζί και την βρίζουν και την ειρωνεύονται ευθαρσώς! αυτά δεν τα κάνουν άνθρωποι νορμάλ, αυτά τα σκέφτονται και τα εφαρμόζουν μπολσεβίκοι...

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 23/07/2015 19:28:01

    Aυτό το επιχείρημα έχει σαπίσει κύριοι.Εάν υπάρχει μεροληψία της κοινωνίας κατά της δεξιάς ευθύνεται για το λόγο αυτό η ίδια η δεξιά και η συγκεκριμένη ηγεσία της εδώ και δεκαετίες με τις αηδίες που πουλάει για "εθνική ενότητα". Ποιος είναι αυτός που έλεγε ότι σέβεται και τιμά τους αγώνες της αριστεράς;Ποιός ή μάλλον ποιοι αποκαλούσαν τη 17Ν οργάνωση κοινού ποινικού δικαίου ενώ ήταν ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΗ τρομοκρατική οργάνωση; Ποιό είναι το μοναδικό κόμμα,μέλος του ΕΛΚ,που καταψήφισε στην Ευρώπη το ψήφισμα για τα εγκλήματα του κομμουνισμού; Ποιός επιτρέπει χωρίς απάντηση να αποκαλούνται "πέτρινα χρόνια" τα χρόνια της τεράστιας οικονομικής μεταπολεμικής ανάπτυξης; Δεν αποφάσισε ο θεός να αγιοποιηθεί σε αυτόν τον τόπο η αριστερά.Το αποφάσισε η ηγεσία της ΝΔ και τα φερέφωνά της.Έχουν ήδη αποφασίσει να είναι παράταξη δεύτερης κατηγορίας και αποκαλούν ακραίους όσους αντιδρούν.Και αυτά συνέβησαν και συμβαίνουν τη στιγμή που ο σοσιαλισμός θεωρείται σε όλο τον πλανήτη ανέκδοτο και αποτυχημένο σύστημα. Οπότε όχι άλλες διαμαρτυρίες.Πρώτα διώξτε από το κόμμα αυτούς που σέβονται και τιμούν τους αριστερούς και μετά παράπονα.

    • ευαγγελία avatar
      ευαγγελία @ ψυχραιμια 24/07/2015 12:19:45

      Ένα μεγάλο μπράβο σας!!! και μετά λύπης μου βλέπω τον κ. Μεϊμαράκη να χαριεντίζεται με τους γελοίους και να είναι πολύ επιεικής!

  4. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 23/07/2015 21:19:11

    "Μήπως έχουμε πάθει μαλάκυνση εγκεφάλου;" Πόσα χρόνια το λένε κάποιοι και πόσο δίκιο αποδεικνύεται περίτρανα πλέον πως έχουν...

  5. Φιλελεύθερος avatar
    Φιλελεύθερος 23/07/2015 21:32:10

    Όσο είναι καιρός πρέπει να καταλάβουν τα κόμματα της αντιπολίτευσης και ειδικά η Ν.Δ. το παιχνίδι που παίζετε ανάμεσα στον Τσίπρα και τούς..........ΔΗΘΕΝ ΔΙΑΦΩΝΟΥΝΤΕΣ με απώτερο σκοπό την μετάβαση στη δραχμή και την απομόνωση της Χώρας, με έξοδο από την Ευρώπη και να μας πάνε οι κουμουνιστές σε....άλλες θάλασσες....Είναι σίγουρο ότι το πρόγραμμα αποκλείεται να το εφαρμόσουν, και το σενάριο λέει ότι μη αντέχοντας ο Λαός άλλο ο Τσίπρας θα πάει ξεκάθαρα σε εκλογική αναμέτρηση με το ερώτημα μέσα ή έξω από το ευρώ. Ας το λάβουν πολύ σοβαρά αυτό το σενάριο στη Ν.Δ. γιατί οι εξελίξει τρέχουν και τα παιχνίδια εις βάρος της πατρίδας είναι άκρως επικίνδυνα από τη συμμορία της δραχμής.

    • δεξιος   αγωνιστης avatar
      δεξιος αγωνιστης @ Φιλελεύθερος 24/07/2015 00:19:46

      Πραγματι στημενα ειναι ολα μεταξυ τους και ο χαζολαος πιστευει στην ακαραιοτητα των διαφωνουντων.Απορω ποτε θα ξυπνησουν απο την χειμερια ναρκη του Ιανουαριου.Ελεος 42 βαθμους εχουμε και αυτοι εκει στις 25 Ιανουαριου.

  6. m.s avatar
    m.s 23/07/2015 22:02:34

    Απορώ !!! αποχώρηση της Νέας Δημοκρατίας από κάθε συζήτηση για μνημόνιο που ξεπερνά , έστω και μια τελεία ότι προέβλεπε το mail Χαρδούβελη. Ο γκαβολαός να μάθει να συγκρίνει , οι Τσιπροκαμένοι να εξηγήσουν στις πλατείες γιατί δεν πρέπει να ανέβουν στις κρεμάλες. έλεος πια , ψηφίζονται μνημόνια βαρβάτα , ο Καμένος βρίζει δεξιά και αριστερά, ο Λαφαζάνης και τα σταλινικά απολιθώματα μιλάνε για αγώνες και εμείς χαριεντιζόμαστε με το χάος.

  7. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 23/07/2015 22:38:43

    από το μπλογκ Κουρδιστό Πορτοκάλι "Ολική ανατροπή δείχνουν οι κυλιόμενες δημοσκοπήσεις που έχουν πάρει εκ νέου φωτιά ενόψει εκλογών. Παρότι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει αντίπαλο το ποσοστό του δεν ξεπερνά το 32%, ενώ μεγάλοι κερδισμένοι εμφανίζεται ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ που πλησιάζει το 12%, ο Βασίλης Λεβέντης-ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ στο 4,5% η Τελεία του Γκλέτσου 2,5-3%, το ΚΚΕ στο 8%. Η ΝΔ βρίσκεται σε ιστορικά χαμηλά στο 16%" αν αυτά ισχύουν, οι μεσαιοχωρίτες και οι νεοφιλελεύθεροι πρέπει να ξαναδώσουν τη ΝΔ στο Σαμαρά. Τα πάνε τραγικά και απειλούνται από το .. Σταύρο Θεοδωράκη. Είναι αυτό που λέω, ότι απογοητευμένοι υπάρχουν αλλά είναι αρνητικοί απέναντι στα παλιά κόμματα.

    • sos avatar
      sos @ ουδέτερος 24/07/2015 00:37:52

      Συμφωνώ. Αλλά όπως λέει και ο ψυχραιμία, τέρμα οι χαριεντισμοί με την αριστερά. Φιλελεύθερη πολιτική. Καθαρές κουβέντες υπέρ της ελεύθερης οικονομίας. Οι ΔΥ έτσι κι αλλιώς είναι χαμένη υπόθεση. Αφαίρεση από την ΧΑ όλων των επιχειρημάτων της. Πού πας να χτυπήσεις τον κεντρώο χώρο με τόσα κόμματα να τον διεκδικούν. Είναι έγκλημα που αφήνουν το σύριζα να παίζει το θέατρο της δήθεν διάσπασης. Αφήστε τους να τα βγάλουν πέρα μόνοι τους. Μην περιμένετε να ακούσετε ευχαριστώ. Δεν το κάνουν αυτό οι αριστεροί. Το εκλαμβάνουν ως αδυναμία.

      • ευαγγελία avatar
        ευαγγελία @ sos 24/07/2015 12:33:09

        Δυο πράγματα δεν λένε οι αριστεροί, συγνώμη και ευχαριστώ! τους ξέρω καλά, τόσα χρόνια συνεργάζομαι μαζί τους στην τοπική αυτοδιοίκηση που εργάζομαι, σε θέλουν ω ς αναλώσιμο είδος, εσύ να βγάζεις την δουλειά, εσύ να υπογράφεις στα δύσκολά κι αν δεν πας με τα νερά τους, σε βρίζουνε δημωσίως κ σου κάνουνε τον βίο αβίωτο, αυτή είναι η ριζοσπαστική αριστερά, εδώ και χρόνια, εμείς τους ξέραμε και λίγα έλεγε ο Σαμαράς, αυτός ο άνθρωπος ήταν ο μόνος πολιτικός που άξιζε και τους χαρακτήρισε με τον ποιο ρεαλιστικό τρόπο, μήπως ξυπνήσει τον κόσμο, αλλά δεν βαριέσαι! Ο Καραμανλής έκανε πολύ ζημιά, ήταν μια αγκαλιά μ΄αυτούς και θεωρούσε ποινικό αδίκημα το επιχειρήν κι όποια άλλη μπαρούφα είχαν εισαγάγει, μόνο επανίδρυση του κράτους δεν έκανε, άνοιξε τον δρόμο στα ρεμάλια..

      • Eva avatar
        Eva @ sos 24/07/2015 13:10:14

        Καλα το τάισε το δημοσιο και η ΝΔ. Δεν εχουμε παραπονο....

    • airman avatar
      airman @ ουδέτερος 24/07/2015 09:38:43

      Η μάχη για την τρίτη θέση θα είναι σκληρή!

      • ουδέτερος avatar
        ουδέτερος @ airman 24/07/2015 10:26:59

        δες αυτό το άρθρο από συντηρητικό φιλελεύθερο μπλε μήλο. - Θα ακούσουμε αυτές τις μέρες ότι η αντιπολίτευση ψηφίζει τα μέτρα για να παραμείνει η Ελλάδα στο ευρώ. Όποιος όμως ψηφίζει τα συγκεκριμένα μέτρα σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να εγγυηθεί κάτι τέτοιο. Τα περισσότερα μέτρα είναι άγρια φορομπηξία, δηλαδή είναι ακριβώς ότι δεν θα έπρεπε να εφαρμόζεται τώρα. Οι ελάχιστες μεταρρυθμίσεις είτε θα αντικατασταθούν με φόρους, είτε ποτέ δεν θα εφαρμοστούν. Δηλαδή, το μόνο που μπορεί να εγγυηθεί η υπάρχουσα κυβέρνηση είναι μια ακόμα μεγαλύτερη πιθανότητα για άτακτη χρεοκοπία στο όχι και τόσο μακρινό μέλλον. Η αυτοκατάργηση της αντιπολίτευσης δεν επιτυγχάνει τίποτε παραπάνω από τον πολλαπλασιασμό των ενόχων στην τελική καταστροφή. http://www.blemilo.com/2015/07/blog-post_20.html

    • ευαγγελία avatar
      ευαγγελία @ ουδέτερος 24/07/2015 12:23:32

      Ο Σαμαράς απεδείχθη ηγέτης και πραγματικός δεξιός και ήθελε να κάνει την στροφή, αλλά δεν τον αφήσανε οι του κόμματος κεντροαριστερούληδες, τον ροκανίζανε, εμείς τον θέλουμε πίσω, αυτός πραγματικά αξίζει και το απέδειξε!

      • Eva avatar
        Eva @ ευαγγελία 24/07/2015 13:03:36

        Καλα τα λετε. Μαλλον ομως μεγαλη μεριδα του λαου αυτου, δεν ειναι πλεον σε θεση να εκτιμησει τους ηγετες. Γιναμε βολεψακηδες, να τρεχουν τα μισθα, να ζηταμε κι αλλα, να μην πληρωνουμε, να μη δουλευουμε. Το κακο αρχισε το 80. Αυτη ηταν η αλλαγη, και στο 80 μειναμε.

  8. Σόλοικος avatar
    Σόλοικος 23/07/2015 23:20:19

    Μετά το δημοψήφισμα στην ιδιαίτερη πατρίδα του κ. Σαμαρά, την Καλαμάτα, που βρισκόμουν για λόγους υπηρεσιακούς, καμία τηλεόραση σε όλα τα μαγαζιά δεν έπαιζε με πολιτικό περιεχόμενο, αλλά με άσχετα, πιασάρικα θέματα, ευχαριστώντας το φιλοθεάμον κοινό. Η αδιαφορία στην απόλυτη κορύφωσή της, σαν να μην είχαν ψηφίσει πριν λίγο σχεδόν ολοκληρωτικά ΟΧΙ. Οι Έλληνες κουράσθηκαν με τα λόγια τα κούφια, τα μεγάλα. Αποστασιοποιημένοι από την πολιτική, την αδιαφορία τους την εκμεταλλεύεται η αριστερή ιδεολογία και τους κατευθύνει. Γιατί τους τάζει τα αδύνατα, λαγούς με πετραχήλια, βάζοντας μέσα και λίγο ανέξοδο πατριωτισμό, φθηνό λαϊκισμό και έτσι δένει το γλυκό για να καλοσερβιρισθεί, αμάσητο από τις μάζες. Αν δεν συνεγερθεί με υψηλά πρότυπα και ιδέες ο τόπος, την απαξίωση του πολιτικού συστήματος θα την εισπράττει ΄ως κέρδος με τις απατηλές της μεθοδεύσεις η αριστερά. Ο λαός θέλει δημοεγέρτη αρχηγό, με μεστότητα λόγων και συνέπεια πράξεων. Το μπάχαλο της αριστεράς με τον εκμηδενισμό των πάντων και την ακυβερνησία, δεν εισπράττεται πολιτικά από την ακινησία και την ατολμία της Νέας Δημοκρατίας, που ενώ εδραίωσε το σύγχρονο Ελληνικό κράτος, απολογείται ιστορικά στον συρφετό των καιροσκόπων.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Σόλοικος 24/07/2015 13:02:50

      Εύγε για το σχόλιό σας,αυτές ακριβώς είναι και οι δικές μου πεποιθήσεις,μακάρι να εισακουσθείτε.

  9. Jim Beam avatar
    Jim Beam 24/07/2015 00:05:15

    Η χωρα οδηγείται στον γκρεμό! Πολιτικοί και λαός κοιτούν αποχαυνωμένοι το κενό. Περιμένουν όλοι την σύγκρουση και έχουν ολοι την κρυφή ελπιδα ότι θα σωθούν, απο θαύμα όμως ! Κανείς δεν εχει το κουράγιο να παλέψει για να σώσει την κατάσταση .... Ολοι έχουν βολευτεί στην ιδέα ότι θα σκάσει η βόμβα στα χέρια του ΤΣΙΠΡΑ ! Δεν υπολογίζουν όμως τις συνέπειες, ολοι θα ειναι στο κάδρο, αποτυχημένοι και συνυπεύθυνοι. Ο λαός μετά την πτώχευση θα ξεσηκωθεί, εναντίων όλων, δεν θα θελουν να βλέπουν πολιτικό ! Η κοινωνική αναταραχή θα ειναι μεγάλη και η πιθανή εμπλοκή των μεταναστών θα βγάλει εκτός Ορίων την κατάσταση. Ο Στρατός θα ειναι ο μόνος που θα μπορεί να επιβάλει την τάξη και θα ειναι τραγικό να εκμεταλλευτούν την ευκαιρία οι Τούρκοι δημιουργώντας εθνικό θέμα !!!? Και μετά η πλήρης κατάρρευση της οικονομίας της κοινωνίας και του κράτους .... Και όλα αυτά για να κανει πειράματα ο Αλεξης ...

  10. DA avatar
    DA 24/07/2015 02:37:18

    Ο Ιταλός αυτοκινητοβιομήχανος έλεγε: «Υπάρχει ένα είδος «Αριστεράς» πού είναι πιό χρήσιμη από την Δεξιά. Πρόκειται για εκείνη την «Αριστερά» πού μπορεί να κάνει όλα όσα δέν θά μπορούσε να κάνει η Δεξιά». Η "Αριστερά" του χαβιαριού (La Gauche Caviar) σήμερα στην Ελλάδα τον δικαίωσε.

    • DA avatar
      DA @ DA 24/07/2015 21:31:42

      Από παράλειψη δεν έγραψα το όνομα του Ιταλού αυτοκινητοβιομηχάνου. Ήταν ο Ανιέλι.

  11. Δήμητρα Μ. avatar
    Δήμητρα Μ. 24/07/2015 13:23:11

    Γάλλοι τουρίστες: "Mάς Ανήκουν Όλα στην Ελλάδα" - Αρνήθηκαν να κόψουν εισιτήριο σε Αρχαιολογικό χώρο στην Ρόδο Ένα απίστευτο περιστατικό που αντικατοπτρίζει την άποψη των Ευρωπαίων για τους Έλληνες και την Ελλάδα διαδραματίστηκε στη Ρόδο. Γάλλοι τουρίστες που παραθερίζουν στο νησί, αρνήθηκαν να πληρώσουν εισιτήριο σε αρχαιολογικό χώρο που επισκέφθηκαν στη Λίνδο, καθώς όπως υποστήριξαν, έπειτα από τις εξελίξεις στην Ελλάδα, θεώρησαν ότι όλα τώρα πιά τους ανήκουν. Αμέσως τα αίματα άναψαν αφού τόσο οι υπεύθυνοι όσο και άλλοι Έλληνες προ βρίσκονταν εκεί, αντέδρασαν έντονα. Ο διαπληκτισμός μεταξύ των δύο πλευρών κράτησε για αρκετή ώρα, με τους εργαζόμενους να μη μπορούν να βγάλουν άκρη.. με τους Γάλλους οι οποίοι τόνιζαν ότι από τη στιγμή που η χώρα τους μάς δανείζει, δεν έχουν καμία υποχρέωση να πληρώνουν για την είσοδό τους σε μουσεία και αξιοθέατα. πηγή: Νεανικά Νέα | 19 ώρες πριν

    • ΝΙΚΟΣ Ζ. avatar
      ΝΙΚΟΣ Ζ. @ Δήμητρα Μ. 24/07/2015 18:46:35

      Bρέθηκα κι εγώ σε μια ωραία παρέα με Γάλλους τουρίστες που έκαναν μια ενδιαφέρουσα πρόταση για το χρέος της Ελλάδος, που κατά τη γνώμη μου αντικατοπτρίζει την ΚΥΡΙΑΡΧΗ και ΕΝΤΙΜΗ άποψη των Ευρωπαίων για τους Έλληνες και την Ελλάδα: "J'ai des propositions, mais Tsipras est loin et m'écouterait-il ? Il pourrait rentrer entre 500 millions d'€ et 1 Milliard d'€ tout de suite. Il faut créer une taxe de séjour pour les touristes : 1€ par jour ou 2€ par jour. Ητοι να πληρώνουν οι τουρίστες (24 εκατομμύρια αναμένονται) 1-2 Ευρώ την ημέρα για την αποπληρωμή του χρέους της Ελλάδος που θα μας εξασφάλιζε 0,5 έως 1 δις το χρόνο με το οποίο θα αγοραζόταν ένα μέγα μέρος του χρέους χωρίς περαιτέρω περικοπές σε βάρος των φτωχών Ελλήνων...

  12. Blue flag avatar
    Blue flag 24/07/2015 14:09:02

    Δεν αντιδρά κανένας με την μπαχαλοαριστερά γιατί η πλειοψηφία του κόσμου είναι οι ίδιοι μπαχαλάκηδες ανεξάρτητα αν το παρελθόν έχουν υποστηρίξει πασοκ ή ΝΔ ή οτιδήποτε άλλο. Ο ψεκασμός κρατάει χρόνια!

  13. δεξιος   αγωνιστης avatar
    δεξιος αγωνιστης 24/07/2015 15:38:24

    !!!!!!!!

  14. Δήμητρα Μ. avatar