#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/07/2011 19:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αν θέλουν να μας σώσουν ας καταργήσουν το Μνημόνιο!

[caption id="attachment_113340" align="alignnone" width="580" caption="Οι σειρήνες της διάσωσης"][/caption]

Νομίζω, ότι κάποια στιγμή πρέπει να ορθώσουμε ανάστημα και να πούμε τα πράγματα  με το όνομά τους.Αυτή η κωμωδία της διάσωσής μας από την Ευρώπη, πρέπει να τελειώνει. Να κατέβει η παράσταση. Το σενάριο  ήταν κακό και οι πρωταγωνιστές ατάλαντοι. Ο κόσμος τους «κράζει» όπου πάνε και σε λίγο δεν θα έχουν μέρος να κρυφτούν.

Ένα χρόνο τώρα, υποτίθεται, ό,τι  μας   σώζουν, ενώ στην ουσία μας σπρώχνουν  βαθύτερα στην κρίση.

Μας απαξιώνουν καθημερινά, μας λοιδορούν συστηματικά, μας εξουθενώνουν διαρκώς με νέα μέτρα. Ε, αυτή η κατάσταση, δεν πάει άλλο. Όσο, συνεχίζεται, νομοτελειακά, οδηγεί στην καταστροφή.

Μήπως, τέλος-τέλος αυτό είναι το ζητούμενο για κάποιους;

Αν οι Εταίροι μας, ήθελαν πραγματικά να μας σώσουν, δεν θα μας έβαζαν ποτέ να υπογράψουμε ένα μνημόνιο, το οποίο προέβλεπε να ξεπληρώσουμε 110 δις σε τρία χρόνια!

Ήξεραν ότι αυτό ήταν  αδύνατον. Ούτε η Γερμανία μπορούσε να το καταφέρει.

Είναι νομίζω καιρός, να βγούμε και να διακηρύξουμε, προς κάθε κατεύθυνση, αυτό που είπε την Κυριακή η αυστριακή υπουργός εξωτερικών. Δεν μας χαρίζουν λεφτά. Μας δανείζουν και μάλιστα  ακριβά! Κερδίζουν στην πλάτη  μας. Επωφελούνται από τη μιζέρια μας.

Όσον και αν ακούγεται παράξενο, οι περισσότεροι ευρωπαίοι πολίτες, και όχι μόνο, εσφαλμένα πιστεύουν ο,τι οι κυβερνήσεις τους δίνουν δωρεάν λεφτά στους  «σπάταλους και καλοπερασάκηδες Έλληνες» για να πάνε διακοπές και να πίνουν φραπέ σε κάποια παραλία, ξύνοντας, ξέρετε τι….

Να ξεκινήσουμε μια καμπάνια και να ενημερώσουμε την ευρωπαϊκή κοινή γνώμη. Γιατί μη νομίζουμε ότι ξέρουν τι συμβαίνει.

Να ξεκαθαρίσουμε ότι η Ελλάδα δεν ζητάει δανεικά και αγύριστα, αλλά χρόνο για να βάλει μια τάξη στα του οίκου της.

Να δώσουμε στη δημοσιότητα και τους πίνακες με τα έργα που πήραν στην Ελλάδα  οι Γερμανικές, Γαλλικές και άλλες ευρωπαϊκές πολυεθνικές.

Να τους υπενθυμίσουμε πόσα ξοδεύουμε εμείς για την άμυνά μας και πόσο οι Ολλανδοί που το παίζουν τζάμπα μάγκες.

Γιατί η αλήθεια είναι ότι αν η ΕΕ ήθελε  πραγματικά να μας βοηθήσει θα αρκούσε μια απλή δήλωση: Ότι δεν θα επιτρέψει  σε καμιά χώρα της Ευρωζώνης να χρεοκοπήσει. Τελεία και παύλα.

Με  έναν και μοναδικό όρο: «Από εδώ και στο εξής κάντε ότι νομίζετε, αλλά θέλουμε να παράγετε πρωτογενή πλεονάσματα. Αν δεν το καταφέρετε, σταματάει η χρηματοδότηση και σας πετάμε έξω απ’ το ευρώ!»

Θα αρκούσε αυτό!

Όμως, η Γερμανία, ότι κτίζει η υπόλοιπη Ευρώπη σε μια μέρα, το χαλάει την επομένη. Γιατί; Γιατί την συμφέρει  αυτή η παρατεταμένη κρίση. Το υποτιμημένο ευρώ, δίνει ώθηση  στις γερμανικές εξαγωγές, ενώ επιτρέπει στην κ. Μέρκελ να δανείζεται φθηνότερα.

Η πρόταση μου είναι η εξής: όσο διαρκούν οι διαβουλεύσεις των Ευρωπαίων για να καταλήξουν σε μια βιώσιμη λύση για την Ελλάδα, να ανακοινώσουμε ότι αναστέλλουμε την εφαρμογή του Μεσοπρόθεσμου! Ποιος ο λόγος να γονατίζουμε τον ελληνικό λαό με μέτρα αναμφιβόλου αποτελεσματικότητας τα  οποία απλώς επιτείνουν την κρίση;

Και να πάμε σε εκλογές για να αποφασίσει ο λαός  ποιος μπορεί να τον βγάλει απ’ την κρίση. Ούτε η Πορτογαλία, ούτε η Ιρλανδία κατέρρευσαν που έκαναν εκλογές. Θ’ αντέξει και η Ελλάδα. Άλλωστε λεφτά, μέχρι τέλους Σεπτεμβρίου,  υπάρχουν!

Να δούμε τότε ποιοι θα αποκτήσουν το πρόβλημα και θ΄αρχίσουν να τρέχουν ….

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 18/07/2011 19:41:04

    Η πρότασή σου είναι σωστή.Αλλά για να εφαρμοστεί,ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να υπάρχει ΑΞΙΟΠΡΕΠΗΣ κι ΕΝΤΙΜΗ κυβέρνηση,που να διαθέτει έστω και ίχνος φιλότιμου....Υπάρχει;Αντίθετα,η χώρα μας διαθέτει μια κυβέρνηση ΔΟΥΛΟΠΡΕΠΗ,ΒΡΩΜΙΚΗ,ΑΥΤΑΡΧΙΚΗ και ΑΔΙΣΤΑΚΤΗ!!!

    • nick avatar
      nick @ Komis Montechristo 20/07/2011 09:50:37

      Η Ελλαδα δυστυχως ΔΕΝ μπορει να σωθει ευκολα, και δεν μπορει να σωθει λογο της υπαρξης φανατικων οπαδων και υπαλληλων - κομματοσκυλων.
      Δηλαδη εσεις οι της ΝΔ περιμενετε απο το Σαμαρα -αναν προδοτη που προδοσε το ιδιο του το κομμα- να μας σωσει? (και μαλιστα ριχνοντας το απο την κυβερνηση)
      Ποια ειναι η διαφορα μεταξυ του καθυστερημενου που παριστανει τον πρωθυπουργο και του Σαμαρα δηλαδη?
      Οταν βρεθηκατε να αποφασισετε μεταξυ τριων υποψηφιων -λες και η ΝΔ δεν ειχε αλλα αξια στελεχη εκτος απο τη μητσοτακαινα, τον αρχιπροδοτη και τον γραφικο Ψωμιαδη...τεσπα- εσεις διαλεξατε τον προδοτης της ΠΟΛΑΝ!
      (αν το κανατε για να δωστε μια κλωτσια στη μητσοτακαινα, θα ηταν πολυ καλυτερα να ειχατε επιλεξει τον Ψωμιαδη ξερετε... Μπορει να ειναι λιγο "περιεργος" και γραφικος, δε λεω, ομως τουλαχιστο απο το τριο ηταν ο πιο καθαρος, και καπου βγαζει και μια θετικη αυρα σε σχεση με τους αλλους δυο που ειναι παρε τον ενα χτυπα τον αλλο).
      Αν ο απαυτος σας λοιπον καιγεται για το καλο της ΝΔ καλα κανετε και μιλατε ετσι, αν σας ενδιαφερει -εστω και λιγο- ομως το καλο της Ελλαδος τοτε η μονη λυση ειναι η δυαλυση του δικομματισμου και των οικογενειακων ολιγαρχιων.
      Αυτο μπορει να επιτευχθει μονο με ψηφο σε μικροτερες παραταξεις ωστε αφ ενος να μην υπαρχει καποια ισχυρη κυβερνηση, και αφ εταιρου να υπαρχει πολυφωνια στο κοινοβουλιο.
      Δοξα τους Θεους απο σχηματα υπαρχουν ενα σωρω που ικανοποιουν ολα τα γουστα (απο ακρο-αριστερα μεχρι ακροδεξια) και ολες τις πολιτικες θεσεις, αλλα οι κομματικες παρωπιδες δε βοηθανε στο να μαθετε ποια ειναι αυτα τα σχηματα και τι ρολο βαραει το καθ ενα.

      Οσο για

  2. τηλέμαχος αναγνώστου avatar
    τηλέμαχος αναγνώστου 18/07/2011 19:53:35

    Και εσύ σωστός είσαι. Η αξιωματική αντιπολίτευση όμως τι πιθανότητες δίνεις να υιοθετήσει την πρόταση και τη λογική του αδέξιου, πόσο μάλλον να την εφαρμόσει αν γίνει κυβέρνηση; Γι αυτό βρίσκει και τα κάνει η κυβέρνηση του ΓΑΠ.

  3. JOHN avatar
    JOHN 18/07/2011 20:02:20

    Η κυβερνηση του ΓΑΠ ειναι μια κυβερνηση διαπλεκομενων και μιζαδορων εντολοδοχων.Δεν ειναι ουτε πρωτοβγαλτοι ουτε καινουριοι.Τοσα χρονια που βρησκονταν σε θεσεις κλειδια δεν καταλαβαιναν τιποτε που παει η ερημη αυτη χωρα?Και ξαφνικα σαν κεραυνος εν αιθρια ανακαληψαν οι μαθητευομενοι μαγοι οτι δεν υπαρχει σαλιο?Απο τις αρχες του 90 η χωρα επιβιωνει με δανεικα και οι πρωτοκλασατοι του ΠΑΣΟΚ ανακαλυψαν τις συνεπειες τωρα?Και προσπαθουν να μας¨σωσουν¨καταστρεφοντας μας.Κοκκινη γραμη εχουν βαλει στη ξεφτυλα και το ψεμα?

  4. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 18/07/2011 20:37:41

    Η Νέα Δημοκρατία είναι αντιπολίτευση.Μπορεί να προκηρύξει εκλογές,από μόνη της,βάση Συντάγματος;έχει συνταγματικό δικαίωμα;Όχι βέβαια.Και κάτι τελευταίο.Αν γίνει κυβέρνηση η ΝΔ,θα δούμε τι θα κάνει.Σε υποθετικά ερωτήματα κανείς δεν μπορεί ν'απαντήσει.Μελλοντολόγος δεν είμαι.Πάντως η ΝΔ,απ'ότι ενθυμούμαι,δεν παρέμενε στην εξουσία όταν διαπίστωνε ότι είναι μειοψηφία στο σύνολο της κοινής γνώμης...Με το ζόρι δεν έμενε...όπως κάνουν οι νυν κυβερνώντες,που ενώ οι πάντες τους φτύνουν ΚΑΤΑΙΓΙΣΤΙΚΩΣ,νομίζουν ότι ΨΙΧΑΛΙΖΕΙ.....

    • Enzo avatar
      Enzo @ Komis Montechristo 18/07/2011 20:48:06

      Αυτο το κυριλε και φλωρικο στυλ μας μαρανε τοσα χρονια.
      Στους νταηδες του πασοκ θα πρεπει να απαντας με το ιδιον τροπο.
      Μονο ετσι καταλαβαινουν αυτοι.

    • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
      τηλέμαχος αναγνώστου @ Komis Montechristo 18/07/2011 20:58:16

      Μην έχεις το άγχος να δείξεις ότι η νδ είναι καλύτερη από το πασόκ. Είναι. Το θέμα είναι (και γι αυτό είναι πολύ εύστοχο το σχόλιο του αδέξιου) ότι διάσωση στη διάσωση δεν θα μείνει κανείς ζωντανός. Μέχρι και ο πρετεντέρης τους είπε πρόσφατα "μπορείτε να μη μας σώσετε άλλο;". Σε αυτή δε τη φάμπρικα συμμετέχουν και οι ευρωπαίοι εταίροι και η κυβέρνηση του γαπ για να σώσει τις τράπεζες (κυρίως Λάτσης) και να εξασφαλίσει από τη μοιρασιά του δημόσιου πλούτου κάποιο κομμάτι για τους παλιούς και "νέους" επιχειρηματίες που θα προκύψουν. Αν η νδ κατήγγελε όλα αυτά στα σοβαρά, και συμμετείχε στις εκδηλώσεις διαμαρτυρίας ο γαπ θα είχε πέσει από πέρισυ.

      • Komis Montechristo avatar
        Komis Montechristo @ τηλέμαχος αναγνώστου 18/07/2011 21:22:20

        Όλους,εδώ μέσα,αυτό που μας ενώνει είναι η ΑΓΩΝΙΑ για το που βαδίζει η πατρίδα.Όσο για το σχόλιό σας που αναφέρεται στη ΝΔ,πως έπρεπε να τα καταγγείλει όλα αυτά,θ'αναφέρω πως μια παράταξη,για να έχει ολοκληρωμένη επιτυχία,θα πρέπει να βγαίνει ΣΥΣΣΩΜΗ στο καταγγελτικό της λόγο.ΜΟΝΟΝ ένας άνθρωπος,και αναφέρομαι στο Σαμαρά,δεν φτάνει.Αν έβγαιναν πολλοί άνθρωποι,ΜΑΖΙ και ΕΝΩΜΕΝΑ,το αποτέλεσμα,ΣΙΓΟΥΡΑ,θα ήταν διαφορετικό,και οι εξελίξεις,πιθανόν,θα είχαν επιταχυνθεί.

    • Λίζα Αλεξίου avatar
      Λίζα Αλεξίου @ Komis Montechristo 18/07/2011 22:05:56

      Μήπως δεν μπορούσε να παραμείνει στην εξουσία, γιατί η συμμορία του Πασόκ την ανάγκαζε να τρέπεται σε άτακτη φυγή, παρατώντας την εξουσία,χάνοντας έτσι η χώρα το δικαίωμα να έχει ελπίδες επιβίωσης και ανάπτυξης και όχι να βρισκόμαστε σε αυτή την τραγική κατάσταση τώρα; Η ΝΔ δεν μπόρεσε να πολεμήσει τον άκρατο λαϊκισμό του Πασόκ όλα αυτά τα χρόνια, και τώρα το πληρώνουμε όλοι, και ακριβά γιατί χάνουμε την πατρίδα μας.

      • Komis Montechristo avatar
        Komis Montechristo @ Λίζα Αλεξίου 18/07/2011 22:41:07

        Η Νέα Δημοκρατία είχε απέναντί της δυο σοβαρότατα εμπόδια.Πρώτον,το ΨΕΥΤΟΔΙΛΗΜΜΑ του ΠΑΣΟΚ,εδώ και 30 χρόνια.Όλοι το θυμόμαστε.Απο τη μια ΠΑΣΟΚ και λοιπές ''δημοκρατικές'' δυνάμεις,Νέα Δημοκρατία από την άλλη.ΔΥΣΤΥΧΩΣ,για τη παράταξη και και για τη χώρα,ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕ.Το δεύτερο εμπόδιο ήταν ο κακός εαυτός της.Η ΝΔ,ΠΑΝΤΑ,έδειχνε ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ κόμπλεξ και ενοχές απέναντι στους πολιτικούς της αντιπάλους.Και αυτό έβγαινε στη πολιτική στρατηγική της.Δηλαδή,πολύ απλά,ΕΠΕΔΙΩΚΕ τη πολυσυλλεκτικότητα και ταυτόχρονα ΕΚΡΥΒΕ ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ τα πολιτικά της πιστεύω για να γίνει αρεστή στη κοινή γνώμη.Αυτά τα δυο χαρακτηριστικά ΠΛΗΡΩΝΕΙ η μεγάλη παράταξη της ΝΔ...Καιρός ν'απαλλαγεί λοιπόν από τον κακό της εαυτό...Δεν παριστάνω το ξερόλα,αλλά αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη,παρακολουθώντας εκ του σύνεγγυς τα τεκταινόμενα στο χώρο,εδώ και πάρα πολλά χρόνια.

        • Λίζα Αλεξίου avatar
          Λίζα Αλεξίου @ Komis Montechristo 18/07/2011 23:29:40

          Πολλές φορές έχουμε αναλύσει την ΝΔ και την συμπεριφορά της, άλλες τόσες την συμμορία του Πασόκ. Έφταιξαν έφταιξε φταίξαμε.Όμως μόνο οργή προκαλεί σε όλους μας, αυτό που θα συμβεί σε λίγο, στο ξεπούλημα και στην οριστική καταδίκη μας. Η αντίθεσή μου είναι στο ότι, σύσσωμη η αντιπολίτευση τα γνώριζε, τα ήξερε, τί έκανε όμως; Άν από τις λεγόμενες αριστερές δυνάμεις δεν περιμένω και τίποτα σπουδαίο, έμενε μόνο η ΝΔ από αυτήν περίμενα αλλά απογοητεύτηκα

  5. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 18/07/2011 21:07:35

    Σε μια δημοκρατία,κάποιος ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να ΚΕΡΔΙΖΕΙ πολιτικά και εκλογικά μια ζωή...Θα νικά και θα χάνει.Αλλιώς ΔΕΝ θα ήταν δημοκρατία αλλά καθεστώς ΑΥΤΑΡΧΙΚΟ και ΑΠΟΛΥΤΑΡΧΙΚΟ,με δημοκρατικό μανδύα!!Γι'αυτό η ΝΔ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ από το ΠΑΣΟΚ!!Εξάλλου,έτσι είναι και η ίδια η ζωή.Έχει προσωπικές νίκες και ήττες.Στους νταήδες του ΠΑΣΟΚ απαντά κάποιος με ΚΑΘΑΡΟ και ΚΡΥΣΤΑΛΛΙΝΟ πολιτικό λόγο ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΕΣ,ΜΙΣΟΛΟΓΑ και ΣΙΩΠΕΣ,και ΚΥΡΙΩΣ με ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ γι'αυτό που ΠΡΕΣΒΕΥΕΙ και ΠΙΣΤΕΥΕΙ!!!

  6. mixalios avatar
    mixalios 18/07/2011 21:26:53

    Εγώ πολύ έκανα κέφι τον κρητικό τον καμπουράκη που διαβάζει και ιστορία. Μου είπε σήμερα στις ειδήσεις οτι τα κάστρα πέφτουν απο μέσα. Αυτο δε λέμε τόσο καιρο δημητράκι. Ξύπνα μήτσο, ακούω καμπάνες.

  7. δημης avatar
    δημης 18/07/2011 21:36:46

    "ΣΩΤΗΡΕΣ..":
    -ΘΑ ΣΑΣ ΣΩΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ...ΜΑΤΡΥΡΙΟ ΤΗΣ ...ΖΩΗΣ...
    ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΑΣ....ΣΚΟΤΩΝΟΥΜΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ....ΕΘΝΙΚΑ...ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ.....ΗΘΙΚΑ....ΓΛΩΣΣΙΚΑ...ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ.....
    ΕΜΕΙΣ ΠΩΣ ΑΠΑΝΤΑΜΕ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

    • dino avatar
      dino @ δημης 19/07/2011 01:17:49

      Αναθεωρηση του συνταγματος και παραδειγματικη τιμωρια στους ενοχους των τελευταιων χρονων.Αλλα δεν βλεπω κανεναν να ανοιγει το στομα του μες την βουλη

  8. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 18/07/2011 22:03:05

    Μπορούμε και να...βαρυστομαχιάσουμε.
    Ιεροφάντη που είσαι?

  9. ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΠΕΡΡΕΑΣ avatar
    ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΠΕΡΡΕΑΣ 18/07/2011 22:09:10

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΣΤΗ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΟΛΟ ΙΔΕΕΣ ΕΧΕΙ,ΟΛΟ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ,ΠΡΟΓΡΑΜΑκ.α ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ,ΑΛΛΑΖΟΝΙΑ,ΚΟΤΕΡΑ,ΚΑΜΕΝΗ ΓΗκ.α .ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΕΙΣ.

  10. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 18/07/2011 22:20:49

    Δυστυχώς το βαθύ πασόκ ζει και βασιλεύει και απλά για τον υπόλοιπο κόσμο ισχύουν οι αρχές του κατ' επίφαση ..εξαγνισμού.
    Αν ανοίξει η ντουλάπα θα βγουν πολλοί σκελετοί, στη πλειοψηφία του αυτός ο κυβερνητικός συμφερτός είναι αδιόρθωτα υστερικός και κακόβουλος απλά εντοπίζεται (εκ των υστέρων) η πλήρης μετάλλαξη του πάλαι ποτέ πασόκ των κλαδικών, των μαγισσών και εν τέλει των εκσυγχρονιστών της ρεμούλας.
    Θα φανεί και αυτό σύντομα στον αδιάψευστο ιστορικό χρόνο, αλλά παράλληλα με αυτόν δυστυχώς θα αποκαλυφθούν και οι συνέπειές του...

  11. Billythekid avatar
    Billythekid 18/07/2011 23:42:34

    Αγαπητοί μου φίλοι, πρέπει να καταλάβουμε σ' αυτή τη χώρα ότι στην κατάντια μας, φταίμε εμείς που τόσα χρόνια στηρίζαμε δικομματισμό (πρώτος εγώ). Γι αυτό πρέπει τώρα ν' αρχίσουμε να κοιτάμε και λίγο πιο αριστερά ή πιό δεξιά (όχι τους σταλινικούς βέβαια), ώστε να δούμε κάποτε άσπρη μέρα.... Οι ταμπέλες του 1974 τελείωσαν οριστικά....

  12. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 19/07/2011 00:01:23

    ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΟΥΝ ΑΣ ΦΥΓΟΥΝ: Το λέω αυτό διότι το πρόβλημα μας αυτή την στιγμή δεν είναι ούτε το μνημόνιο και ούτε το μεσοπρόθεσμο. Το πρόβλημα μας είναι η κυβέρνηση μας. Δεν υπάρχει χειρότερη κυβέρνηση από αυτή. Όποιος και να έρθει στην εξουσία σίγουρα θα είναι καλύτερος από τον Γιωργάκη.

  13. Aris avatar
    Aris 19/07/2011 00:15:52

    Το Μνημόνιο (δυστυχώς) δεν πρόκειται να καταργηθεί. Ακόμα και ο Σαμαράς μιλάει για επαναγιαπραγμάτευση των όρων και όχι για κατάργηση. Εκτός και αν από τις εκλογές προκύψει κυβέρνηση συνεργασίας ΚΚΕ-ΣΥΡΙΖΑ, οπότε και το πιθανότερο είναι να καταργήσουν το Μνημόνιο, αλλά τότε θα έχει καταργηθεί και η λογική. Προφανώς κάποιοι δεν έχουν καταλάβει ότι οι επιλογές που έχουν οι πολιτικές δυνάμεις της χώρας δεν είναι πάρα πολλές. Όποιος πάει κόντρα στη νέα τάξη πραγμάτων και στην παγκοσμιοποίηση, τον πολεμάνε λυσαλέα. Πιστεύετε ότι υπάρχει πολιτική δύναμη στην Ελλάδα που μπορεί να πάει κόντρα στην παγκόσμια χούντα; Στη πράξη, όχι στα λόγια; Και αν ναι, πόσο νομίζετε ότι μπορεί να αντέξει, με έναν λαό που μόλις τόλμησε να ξυπνήσει τον έπνιξαν στα χημικά και τον έσπασαν στο ξύλο; Λυπάμαι που θα το πω, όμως για να αλλάξει η ρότα, χρειάζονται θυσίες, αίμα, νεκροί. Κανείς δεν έχει τσίπα από όσους κυβερνάνε. Μερικοί παθαίνουν κάτι κρίσεις ειλικρίνιας (Λοβέρδος) και τίποτα παραπάνω. Αν δεν τους δώσουμε τον ορυκτό πλούτο της χώρας και δεν ξεπουληθούμε γενικότερα, δεν πρόκειται να μας αφήσουν. Αυτή τη στιγμή είμαστε στο στόχαστρο και δεχόμαστε απανωτά χτυπήματα.
    Και κάτι ακόμα... Οι πολίτες τελευταία έχουν ενημερωθεί για διάφορα γεωστρατηγικα παιχνίδια, για Πούτιν, Μόσχα, ΗΠΑ και Ομπάμα, Μέρκελ και φυσικό αέριο, αγωγούς, κατασκόπους και σχέδια εξόντωσης. Αλήθεια, γιατί μια εταιρεία δημοσκοπήσεων δεν κάνει μια έρευνα για το τι πιστεύει σήμερα ο Έλληνας και η Ελληνίδα για τον ρόλο των ΗΠΑ, της Ρωσίας, της Γερμανίας στη κρίση που βιώνουμε. Γιατί δεν ρωτάνε τον κόσμο, ποιος πιστεύουν ότι είναι περισσότερο σύμμαχος και περισσότερο κοντά στα συμφέροντα της Ελλάδας και ποιοι θέλουν να την "αρμέξουν"; Για να δούμε τελικά πόσο ενημερωμένος είναι ο λαός και ποιες είναι οι τάσεις που έχουν διαμορφωθεί το τελευταίο διάστημα...

  14. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 19/07/2011 00:24:59

    πρεπει να βγει ο σαμαρας μπροστα και να πει οτι πρεπει να φυγουμε αμεσως απο το μνημονιο.οχι επαναδιαπραγματευση ,αυτο δε λεει τιποτε. να βγει να πει καταμουτρα στους ξενους μεχρι εδω και τελος. δε σας χρειαζομασυε αλλο.μπορουμε και μονοι μας να τα βγαλουμε περα. αν το κανεοι αυτο τοτε ναι αυτος ειναι ηγετης.

  15. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 19/07/2011 00:39:50

    Γίνονται πολλές άδικες και ουτοπικές προτάσεις και κριτικές.
    Ενα είναι γεγονός. Η Ελλάδα είναι μέλος της ΕΕ και της ευρωζώνης. Αν η ΕΕ θέλει να συνεχίσει να υπάρχει σαν οικονομική οντότητα συμφερόντων δεν έχει την πολυτέλεια να ρισκάρει την διάλυσή της με τον αποκλεισμό της Ελλάδας απο την ευρωζώνη, γιατί θα αναγκαστεί να την αποβάλλει στη συνέχεια και από την ΕΕ.
    Αυτό είναι η στρατηγική σκέψη του Σαμαρά.
    Από εκεί και πέρα, ούτε τρελός μπορείς να το παίζεις, αλλά ούτε και αφελής. Το δημοσιονομικό πρόβλημα της Ελλάδας (και των άλλων νότιων και βόρειων) φούντωσε εν πλήρη γνώσει όλων των ευρωπαίων πολιτικών, τραπεζιτών και λοιπών ευρωπαϊκών θεσμικών οργάνων (ακόμα και οι κλητήρες στίς Βρυξέλες το γνώριζαν) και όλα τα υπόλοιπα είναι εκ του πονηρού.
    Τα κερδοσκοπικά, υπεραντλαντικά ή και ευρωπαϊκά παιχνίδια που στήθηκαν με την δημιουργία κρίσης δανεισμού η Ελλάδα δεν μπορεί ούτε να τα ελέγξει, ούτε να τα κατευθύνει. Μπορεί όμως να κάνει ένα. Να αρνηθεί να παἰξει το ρόλο του κασιδιάρη και να καταστήσει τούς πολίτες της ευρωκασιδιάρηδες.
    Επαναλαμβάνω Αυτό είναι η στρατηγική σκέψη του Σαμαρά.
    Είμαστε αρκετά μικροί σαν οικονομική οντότητα να επιβάλλουμε λύσεις της αρεσκείας μας, αλλά αρκετά αναγκαίοι γεωστρατηγικά για την ευρώπη και της ΗΠΑ, ώστε να επιβάλλουμε πολιτικά την απαίτησή μας να διαλέξουν άλλο κασιδιάρη ή άν δεν έχουν να βάλλουν το χέρι στη τσέπη τους και να μας αγοράσουν την αναγκαία δόση κασιδερόσκονης, ώστε να γλυτώσουμε και εμείς και αυτοί.
    Επαναλαμβάνω Αυτό είναι η στρατηγική σκέψη του Σαμαρά.
    Ενα πράγμα δεν μπορεί ούτε και αυτός να αποφύγει. Η κασιδερόσκονη θα σκοτώσει την κασίδα της άοκνης και άκοπης κασιδεροφαγίας, αλλά θα δώσει πίσω το δικαίωμα της ελπίδας για αξιοσέβαστη ζωή σε εκαταμμύρια συνέλληνες, πού απειλούνται με εθνική εξαθλίωση και μιζέρια από την επιλεκτική χρήση, όχι της κασιδερόσκονης, αλλά του δηλητήριου πού εσκεμμένα και σε συνεργασία με αλλοεθνείς μας ποτίζουν καθημερινά, προσπαθώντας να μας πείσουν ότι είναι το μοναδικό κασιδεροκτόνο.
    Η κασιδερόκτονη επιμελώς και αυστηρώς αποφεύγεται, γιατί θα σκοτώσει μόνο αυτούς.
    ΥΓ: Για περισσότερες πληροφορίες γιά πιθανές παρενέργειες απευθυνθείτε στον γιατρό ή φαρμακοποιό σας.
    Μην περιμένετε να σας δώσει το μαγικό φίλτρο. Δεν έχει ακόμα ανακαλυφθεί
    Τουλάχιστον δεχθείτε να σας γράψει το σωστό φάρμακο. Με τις παρενέργειές του.

  16. αεροπόρος avatar
    αεροπόρος 19/07/2011 00:59:49

    Δέν φεύγουν με τίποτα ο ΓΑΠ και η παρέα του, ξέρουν ότι οι ενέργειες τους, αλλά και τα πιθανά άλλα σενάρια που έχουν παίξει εν αγνοία του Ελληνικού λαού θα επισύρουν κατηγορίες εσχάτης προδοσίας, γιατί να είστε σίγουροι, ότι όταν το πλοίο θα βυθίζεται σαν τον Τιτανικό τότε όλοι αυτοί που τώρα τους υποστηρίζουν θα ξερνούν ασύστολα και χωρίς κανένα φόβο.

  17. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/07/2011 07:23:10

    Γιατί η αλήθεια είναι ότι αν η ΕΕ ήθελε πραγματικά να μας βοηθήσει θα αρκούσε μια απλή δήλωση: Ότι δεν θα επιτρέψει σε καμιά χώρα της Ευρωζώνης να χρεοκοπήσει. Τελεία και παύλα.

    Με έναν και μοναδικό όρο: «Από εδώ και στο εξής κάντε ότι νομίζετε, αλλά θέλουμε να παράγετε πρωτογενή πλεονάσματα. Αν δεν το καταφέρετε, σταματάει η χρηματοδότηση και σας πετάμε έξω απ’ το ευρώ!»

    Mη λεμε οτι θελουμε.Αυτο ακριβως ζητουν.Το μνημονιο δεν ζητα οπως γραφετε να πληρωσουμε 110 δις σε τρια χρονια.Τα 110 δις μας τα δινουν ως ομπρελλα στην απαιτουμενη ταχυτατη μειωση του ελλειμματος.
    Κατ αρχην η διασωση χωρας απο χωρα απαγορευεται απο τη συνθηκη του Μααστριχτ.Εχει βεβαια ξεπερασθει αλλα τελος παντων.
    Το μνημονιο απαιτουσε την ταχυτατη εξαφανιση του ελλειμματος αδιαφορωντας για το υψος του συνολικου χρεους που καλυπτεται με τα 110 δις των δανειστων μεχρι να βγουμε στις αγορες.
    Αλλο πραγμα οτι με τον τροπο που το κανουν ουτε αυτο ειναι δυνατον και οι προτασεις Σαμαρα να ηταν καλυτερες.
    Παντως αυτος ηταν ο στοχος.Οταν απετυχε ηλθε το μεσοπροθεσμο παλι με τον ιδιο στοχο : Κοψτε,κοψτε για να μηδενισετε το ελλειμμα και το χρεος θα το επιμηκυνουμε,θα το επαναγορασουμε κλπ.
    Μεχρι στιγμης δεν εχουμε πιασει πρωτογενες πλεονασμα.Το σχεδιο ειναι για το 2012 τωρα.