#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/03/2011 19:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αν η Μέρκελ δεν είχε ανακαλύψει τον ΓΑΠ, έπρεπε να τον εφεύρει



Αν αυτό που έγινε στην Σύνοδο Κορυφής είναι επιτυχία, τότε έχω δύο επιλογές:

1) Να μετακομίσω τώρα στην Ιαπωνία,  ή

2) να γίνω Κομμουνιστής.

Αυτά που άκουσα από τον βραβευμένο για ειλικρίνεια βαθειά σκεφτόμενο υπέρμαχο της Πράσινης Απάτης δεν με εξέπληξαν.  Τα περί βιώσιμης και σταθερής οικονομίας είναι θέμα ορισμού και λέξεων.  "Βιώσιμη" ήταν η Ελλάδα και μετά το 1893, απόδειξη ότι είμαι εδώ και γράφω.  Σταθερή ήταν η Ελλάδα και μεταξύ 1450 και 1750. Βράχος σταθερότητας.

ΔΕΝ είναι το πρόβλημα το επιτόκιο.  Είτε είναι 4% είτε 5%. Καλύτερα να ήταν 10% να ξεσκαρτάραμε από το επιτόκιο γιατί οι κρετίνοι που τρέχουν το μαγαζί (και δεν αναφέρομαι μόνο στους Κυβερνητικούς), βασικά θέλουν να παρατείνουν κάτι (που όμως δεν θα αντέξει).  Οι Κυβερνητικοί θέλουν να περάσουν την μπάλα στον επόμενο. Ο επόμενος, όποτε υπάρξει θα είναι πάλι το ΠΑΣΟΚ, γιατί ο απλός άνθρωπος βλέπει ότι το ΠΑΣΟΚ προσπαθεί.  Ο λιγότερο απλός ξέρει ότι η ΝΔ θα ξεσκιστεί από τους δήθεν αριστερούς μηχανισμούς έτσι και πάρει την καρέκλα, γι αυτό κάνει τον σταυρό του που βρέθηκε αυτός που ρίχνει στάχτη στα μάτια του κόσμου και θα έχουμε να φάμε και αύριο.

Ο Τσίπρας είπε ότι είναι μέρα και έχει φως, και ο Κουβέλης… Ο Κουβέλης… Αν ήξερα Πολιτική Ιστορία, θα τσιμπούσα από αυτό που έγραψε ο Νταντόν προχτές, και θα απεδείκνυα ότι οι δήθεν σοσιαλιστές είναι Γερμανική εφεύρεση για να είναι ελέγξιμοι οι μουζίκοι.  Ο Καρατζαφέρης…  θέλει συνδιαχείριση!  Πως τα λένε τα ζωάκια που βγαίνουν από τις χαραμάδες την νύχτα και ψάχνουν το πάτωμα και τους πάγκους της κουζίνας;

Το ΚΚΕ στην εξωπραγματική του ύπαρξη δείχνει συνέπεια, τι κρίμα που το κάνει εκ του ασφαλούς και στο απυρόβλητο, και ποτέ δεν θα μάθουμε πως θα διαχειριζόταν τα πράγματα.

Πάμε στο δια ταύτα και την βιωσιμότητα του εγχειρήματος. Από  Ελληνικής σκοπιάς δεν είναι βιώσιμο.   Η εκχώρηση φυσικών μονοπωλίων σε ξένους θα κάνει ότι έκανε και η (καθ΄ όλα θεμιτή) πώληση του Χ-Ψ Σουπερμάρκετ σε ξένους:  Ξένα προϊόντα σε ράφια, συνέργειες με άλλα ξένα αντίστοιχα μαγαζιά, μερίσματα και κέρδη στον ξένο ιδιοκτήτη.  Έχει Έλληνες για υπαλλήλους και πελάτες, αλλά με το διαθέσιμο εισόδημα να πέφτει να δούμε τι θα ψωνίζουν.  Αν αυτό το παράδειγμα το μεταφέρετε στην ΕΥΔΑΠ και την ΔΕΗ, να μου το θυμηθείτε, θα απαγορέψουν τις δημόσιες βρύσες και τις γεννήτριες.

Ανάπτυξη;  Χαχαχάααα… Αν ανοίξει κανένας Γερμανός τίποτα «ρουμς» και ψάχνει για σερβιτόρους, καθαρίστριες και μασέζ.  Το 2011 δεν είναι 1893, ούτε 1932, αλλά αν κανένας εδώ ξέρει Ιστορία, ας μας πει πώς τελικά βγήκαμε από αυτές τις πτωχεύσεις, πόσοι πείνασαν, πόσοι πήγαν μετανάστες.

Βασικά, δεν λέω τίποτα καινούργιο. Τα ίδια είπα και στις 20 Μαΐου του 2010.  Αλλά εφ’  όσον ένα χρόνο αργότερα αυτό μοιάζει να θέλει ο κόσμος, εγώ πάω πάσο.  Και εκκαθαριστής και αναισθησιολόγος, αυτό θέλει ο λαός.   Επομένως, Μπανζάϊ!

YΓ. Κάποιος πρέπει να γράψει ένα κομμάτι με τίτλο  «Ευρωσοσιαλισμός, ο προθάλαμος στην Νεοφεουδαρχία».



Archaeopteryx

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anastasiadis avatar
    anastasiadis 12/03/2011 19:43:00

    Πολύ καλό το άρθρο, αλλά δεν συνφωνώ με το επιτόκιο. Είναι μεγάλο πρόβλημα, αλλά δεν λύνεται φυσικά με το 1% μείωση για τα 110 δις μόνο. Χρειλαζεται πολύ μεγαλύτερη (http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2305.aspx ). Δυστυχώς ακόμη μία φορά η κυβερνηση πανηγυρίζει χωρίς λόγο.

    • Franklin S. avatar
      Franklin S. @ anastasiadis 12/03/2011 19:54:02

      και η αντιπολιτευση βλεπει τις θετικες επιπτωσεις

  2. Agiatolax avatar
    Agiatolax 12/03/2011 20:12:36

    Η χρηματοπιστωτική φούσκα έσκασε και αποκάλυψε μια άλλη φουσκα εκείνη της ...Ευρωπης των λαών.
    Που τελικά δεν ήταν παρα μια ένωση δανειζομένων-δανειστών.
    Γιατι δίπλα στους τεμπεληδες του Νότου εταιροι και συνεργάτες οι τοκογλυφοι του Βορρα με οργανωμένα τμηματα μιζων φροντιζαν για τον επαναπατρισμό των κεφαλαίων τους.
    Τώρα οι μασκες επεσαν και μας το λένε καθαρα απο την Ευρωπη των λαων περναμε και επισημως στην Ευρωπη των χρεοκοπημένων και των πιστωτων.
    Στ αλήθεια θεωρούν όσες συναντήσεις κορυφής κι αν γινουν οτι αυτη η εταιρικη σχέση μπορει να σταθει και να νομιμοποιηθει;
    Κουμπαριά με το δανειστή σου γίνεται;
    Το όλο θέατρο μοιαζει με τη τελευταία πράξη πλιατσικου προ του...
    αναπόφευκτου διαζυγίου...
    Οσο πιο γρήγορα επιστρέψουμε και επανεπεξεργαστούμε τις έννοιες της εθνική και λαικης κυριαρχίας τόσο καλύτερα για μας.
    Ειναι δυνατον η εκδοση νομισματος αντι να βρισκεται στα χερια του κρατους να το εχουν ιδιωτικες τράπεζες που το παιρνουν με 1% απο την ΕΚΤ και μας το δανείζουν με 5% και αυτο να λέγεται... ευρωπαική ενοποίηση;


    http://sibilla-gr-sibilla.blogspot.com/2011/03/blog-post_2138.html


    Η ελλαδα ως καλυτερη λυση και μοναδικη για να σωθει , ειναι να βγει απο την ευρωζωνη , οσο το καταλαβουν πιο γρηγορα αυτο οι πολιτες τοσο το καλυτερο

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Agiatolax 12/03/2011 23:17:21

      Αυτο ηταν γνωστο απο την αρχη.

  3. anonymous avatar
    anonymous 12/03/2011 20:12:37

    Οι Ιρλανδοί είναι μάγκες οι Ελληνες κότες

  4. astral avatar
    astral 12/03/2011 20:20:52

    οσο το διαβαζω και τα ακουω απο τα σαπρο καναλα τοσο καταλαβαινω οτι μιλαμε για τον παραδεισο της ντοπιας μαφιαζοναρκωμονοπυθμενης αλητ.

    Λιτοτητα επ αοριστο πληρης πληρωμη των χρεων πλεονασματα (160-60)/20= 10!!!! το πρωτο ετος των μετρων!!!!

    τα παντα ιδιωτικα, οι φαληρισμενες τραπεζες δικες τους (με δικα μας λεφτα) οπως και τα σπιτια μας.

    κανονικοτατα και με το νομο βουλγαρια. το επομενο βημα θα ειναι να καταργηθει και τυπικα και η δημοκρατια και η δικαιοσυνη. ο μονοπυθμενος της βιρτζινια εβγαλε τον καρατζαφερη κυβερνηση. δεν χρειαζεται να ψηφισετε

  5. Γιωργος Ασημένιος avatar
    Γιωργος Ασημένιος 12/03/2011 20:43:14

    αντωνη ξυπνα

  6. antanistimi avatar
    antanistimi 12/03/2011 20:47:14

    Aν χαλας 50 και βγαζεις 40,ολα να στα χαρισουνε απο αυριο, παλι αρχιζεις να χρωστας.Εμενα γιατι μου φαινεται οτι παρ'οτι μειωθηκε το επιτοκιο θα πληρωσουμε τους διπλους τοκους?
    Η αγορα επιασε πατο,στα μαγαζια και στις επιχειρησεις γινεται το μακελειο που
    δεν ξαναγινε ποτε,φπα,οαεε,ικα,δοσεις δανειων δεν εχει να πληρωσει κανενας!!
    Υπαλληλοι στους ΟΤΑ μενουν απληρωτοι,γιατροι απο ταμεια το ιδιο,εργολαβοι το ιδιο,κατασκευαστικες εταιρειες κανονιασμενες και οι λαθρο να πουλανε στα σεντονια μαιμουδες στα πεζοδρομια εξω ακομη κι απο το υπουργειο οικονομικων!!!!Kαι θελει να μειωσει ακομη 30% τους μισθους.
    Αρχιζει να μυριζει πτωματιλα.
    Απαντηστε μου σας παρακαλω:
    ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΑΣΥΛΟ ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΡΑΤΟΣ ΛΟΓΩ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ??

  7. Γιωργος Ασημένιος avatar
    Γιωργος Ασημένιος 12/03/2011 20:49:51

    Αν για την παράταση αποπληρωμής του δανείου και τη μείωση του επιτοκίου δανεισμού η Ελλάδα ως αντάλλαγμα ξεπουλήσει οτι κερδοφόρο διαθέτει, αν μειώσει και άλλο μισθούς και συντάξεις αν το έλλειμα ζητείται να είναι μηδενικό (χειρότερη εξέλιξη και απο τα τρια κριτήρια του Μααστριχτ) προς τι η ανακούφιση; Αντώνη ξύπνα και ξεκαθάρισε τι σχέδιο έχεις για την έξοδο απο την κρίση διαφορετικά να έχεις υπόψη σου οτι οι σύγχρονοι κοτζαμπάσηδες θα επιδιώξουν να διασπάσουν και τη ΝΔ προκειμένου να δημιουργηθεί η "συμμαχία των προθύμων".

    • Κωσταντινος Π. avatar
      Κωσταντινος Π. @ Γιωργος Ασημένιος 12/03/2011 21:51:04

      τι σεναριο ειναι αυτο που κυκλοφορει απο το πρωι για διασπαση και αηδιες?
      το εχω διαβασει τουλαχιστον τεσσερεις φορες

  8. korto51 avatar
    korto51 12/03/2011 21:01:27

    Archaeopteryx, διαβάζω τα κείμενά σου και προσπαθώ να μην αφήνω να με επηρεάζουν πολύ.Ψυχολογικά εννοώ. Γιατί διακρίνω μία απογοήτευση από το αδιέξοδο. Φυσικά και δεν πρόκειται για καμμιά επιτυχία φοβερή το αποτέλεσμα της Συνόδου κορυφής.Αλλο αν θα μας το σερβίρουν για τέτοιο.Πρέπει να αντιστεκόμαστε στα επικοινωνιακά της κυβέρνησης αλλά και στους μηδενισμούς των κομμάτων της αντιπολίτευσης,που πολλές φορές είναι εκ του ασφαλούς.Αυτό που εγώ κατά περίεργο τρόπο θεωρώ θετικό στην μνημονιακή θύελλα είναι ότι επιτέλους αναδύεται η ανάγκη,η από πολλού χρόνου επιτακτική ανάγκη να συμμαζευτεί το κράτος μας. Φανήκαμε ανίκανοι να εκσυγχρονιστούμε μόνοι μας και αυτό ήταν ύβρις και αυτό θα πληρωθεί δυστυχώς όχι από τους πρωταγωνιστές του έργου αλλά και από τον αβουλο και ξεγελασμένο χορό. Αυτό πρέπει να το έχουμε σταθερά στον νού μας είτε μετακομίζουμε στην Ιαπωνία είτε όχι.Θα πληρώσουμε δυστυχώς γιατί στο σύστημα που ζούμε στο καπιταλιστικό αυτό είναι το αντίτιμο. Η τρομερή πρόκληση είναι να βρεθούν οι δυνάμεις που θα στήσουν ξανά την χώρα στα πόδια της.Διάβαζα τις προάλλες για την Μαρίνα Τσβετάγεβα και ένα ποιήμα της ¨Αλλά θα σηκωθείς!
    Αυτό που σε τούτο τον κόσμο ονομάζουμε
    θάνατο είναι μια πτώση στο στερέωμα"
    Να παίρνουμε θάρρος, αισιοδοξία από την ιστορία μας τα πάθη μας και να προχωρούμε ακονίζοντας την ματιά μας απορρίπτοντας τα "γλυκερά" επικοινωνιακά τους και ζητώντας ασταμάτητα την πρόοδο για τον λαό μας και την τιμωρία των ενόχων μέσα από την καθημερινή κριτική μας. Παραφράζοντας τον Σαχτούρη "αντισταθείτε"

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ korto51 12/03/2011 22:20:40

      korto51, έχω την ατυχία να έχω διαβάσει λίγη Ελληνική ιστορία. Δεν είναι η πρώτη φορά που η Ελλάδα είναι φτωχή ή στην γωνία, και είμαστε φτωχοί και στην γωνία και τα ξεμπερδέμματα είχαν πάντα ή ξενητειά, ή αίματα, ή το κεφάλικάτω και σκασμός (ή συνδυασμούς).

      Δενχρειάζεται Μνημόνιο για να συμμαζευτεί το κράτος, αλλά φαίνεται ότι οι πλιτικοί δεν το καταλαβάινουν ή δεν τολμούν. ΟΥΤΕ πάνε να συμμαζέψουν το κράτος. Πάνε να ισοπεδώσουν τους πάντες να μοιράσουν λιγότερα σε όλους, και κανείς από μια ηλικία και κάτω δεν το καταλαβαίνει, ασχέτως "κομματικών" αντιλήψεων, γιατί δημογραφικά αυτό ξέρουμε όσοι είμαστε από 35-40 και κάτω. Από τον σοσιαλισμό α λα γκρεκ σε άρρωστο συνοθύλευμα Θαυμαστού Καινούργιου Κόσμου και 1984.

      Μην ανοίξουμε άλλη κουβέντα, ξέρω ότι πολλοί λένε ότι φταίει ο Καπιταλισμός. Λάθος, νομίζω. Η Έλεύθερη Αγορά (αυτό θεωρώ Καπιταλισμό) απεχθάνεται τα Μονοπώλια είτε ιδωτικά είτα κρατικά. Ο Κεντρικός Σχεδιασμός τα απεργάζεται και έχει πολλά τρυκ στο μανίκι του, και όλα οδηγούν σε ανελευθερία... Ή στο status quo ante, ανάλογα πως το βλέπεις.

      • Orestios avatar
        Orestios @ archaeopteryx 12/03/2011 23:46:08

        +10000000000000000000000000000000000000000

      • ZXSpectrum avatar
        ZXSpectrum @ archaeopteryx 13/03/2011 03:47:17

        Μα και ο κομουνισμός στη θεωρία καλά τα έλεγε

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 12/03/2011 21:10:00

    Αρχαιε εισαι ενα σπανιο ειδος στην Ελλαδα.Δεξιος φιλελευθερος ευρωσκεπτικιστης.Το ειδος βριθει στην Αγγλια και αλλου,οχι ομως εδω.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ψυχραιμια 12/03/2011 22:07:21

      Αν ήμουν πολιτικός θα έλεγα ιτς αμπάουτ τάϊμ... χαχαχα...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ψυχραιμια 12/03/2011 22:45:10

      Κοντεύει να με πείσει ο Αρχαίος, πάντως...
      Από φανατικός ευρωπαϊστής, κοντεύω να γείρω προς την άλλη πλευρά. Οχι με την έννοια της πολιτισμικής Ευρώπης όμως, να το διαχωρίσουμε.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ΒΙΣ 12/03/2011 22:48:29

        Και οι Ιρλανδοί στην Ευρώπη είναι... Και η Δανία... αλλά δεν έχει ευρώ... Λες αυτό να εννοούσε ο ΓΑΠ;

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ archaeopteryx 12/03/2011 23:18:52

          Nα ξερεις παντως οτι ειναι αλλο πραγμα να εχεις ευρω στα Βαλκανια και αλλο στη Δανια.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ψυχραιμια 12/03/2011 22:54:27

      πάντως πρέπει να ομολογήσεις ότι διαθέτει χιούμορ που σπάει κόκκαλα, σθένος και μεθοδικότητα που όντως αγγλοφέρνουν (το DNA σου το έψαξες αρχαίε?), και η πέννα του δεν γίνεται ποτέ κουραστική! Μπράβο, πάντα τέτοια.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ δρόμος 13/03/2011 00:06:22

        Σε ευχαριστώ και ναι, το έψαξα το DNA... άστα που να τα λέω, θα ανοίξουμε άλλη κουβέντα περί ...Ελλήνων

  10. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 12/03/2011 21:31:40

    Ας ξεκινήσουμε με την σκέψη ότι, το 70% των πωλουμένων αγαθών είναι εισαγόμενα και απ' αυτά τα 70% από την ΕΕ. Συνεπώς η ΕΕ έχει λαμβάνειν το 50% περίπου της καταναλώσεως των Ελλήνων. Ας συνεχίσουμε με την λογική σκέψη ότι οι "εταίροι" μας, ότι και να λένε, δεν κόβονται να μας κάνουν ανταγωνιστικούς, γιατί αυτό το 50% θα μειωθεί κατά το εγχώριο τμήμα του, που θα υποκαταστήσει η αυξηθείσα ανταγωνιστικότητά μας, αλλά και θα αντισταθμιστεί κατά το τμήμα που οι εξαγωγές μας προς την ΕΕ και όλο τον κόσμο θα υποκαταστήσουν, σαν ανταγωνιστικότερες, τις δικές τους.

    Λογικά, λοιπόν, θα προτιμήσουν να μας φέρουν στο σημείο, που το ετήσιο έλλειμμά μας να είναι ανεκτό γι' αυτούς (το υπολογίζω στο 3% του ΑΕΠ μας περίπου) και, με την πλάτη μας κολλημένη στον τοίχο, να δεχόμαστε να ρυθμίζουν αυτοί τις οικονομικές εξελίξεις στη χώρα μας έναντι όχι ακριβώς "φτηνού" δανεισμού μας. Ίσως και να αυξήσουν το μερίδιό τους στις εισαγωγές μας, καρπούμενοι ακόμα μεγαλύτερο μερίδιο του ΑΕΠ μας. Και το χρέος θα μειώνεται κατά καιρούς με εκποίηση των πλέον αξιοποιήσιμων και πλέον παραγωγικών μας δημοσίων "φιλέτων". Έτσι εμεις θα έχουμε όλο και λιγότερους πόρους, ώστε και οι εισοδηματικές απαιτήσεις μας ("οριακό επίπεδο δυσαρέσκειας" το λέει ο Κέυνς) να λιγοστεύουν και η οικοομική μας εξάρτηση να μεγαλώνει. Φαύλος κύκλος!
    Αν βάλετε, τώρα, τους δυνατούς εταίρους στη θέση των "κεφαλαιούχων" και εμάς και τους άλλους "ψόφιους" στη θέση των μισθοσυντηρήτων, σχηματίζεται ένα Μαλθουσιανικό σκηνικό. Και, όπως είναι γνωστό, στη Θεωρία του Μάλθους η κατάληξη είναι οι μισθοσυντήρητοι να παζαρεύουν μόνο την επιβίωσή τους. Κυριολεκτικά!
    Στα πλαίσια αυτά κινούνται και οδηγούν όσα αποφασίστηκαν χθες.
    Καταντήσαμε ο ιδανικός πελάτης του παγκόσμιου τραπεζικού (κεφαλαιουχικού) συστήματος: Δεν πτωχεύουμε, ακριβώς, ούτε πληρώνουμε συνήθη επιτόκια: Παράγουμε Εθνικό Προϊόν και το καταβάλουμε όλο και λίγο παραπάνω στους πιστωτές μας, με επιτόκιο υπερημερίας.

  11. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 12/03/2011 21:46:18

    Η ουσία είναι ότι είμαστε πελάτες τους και τους πελάτες οι πραγματικοί επαγγελματίες (όχι οι ντόπιοι αεριτζήδες) τους προσέχουν.
    Εδώ και ένα μήνα το γράφω: "θα μας σώσουν"
    Θα πάρουν το αεροδρόμιο ΕΥΔΑΠ Ελληνικό Γέφυρα Ρίου κλπ και μακάρι επειδή έτσι και αλλιώς θα τα έπαιρναν να πατήσει σύσσωμη η αντιπολίτευση ότι τα χρήματα θα πηγαίνουν για εξαγορά χρέους που θα καίγονται τα αντίστοιχα ομόλογα δημοσίως και όχι σε νέες επιμηκύνσεις.
    Στην ουσία τώρα η ΝΔ κοιμάται όρθια: για άλλη μια φορά δικαιώνεται γιατί το 4 και τ α χρόνια ....θα πρέπει να ήταν από πέρσι αλλά κάποιοι διαπραγματεύονταν με ...νεροπίστολα.
    Η επιμήκυνση σημαίνει 20 χρονάκια με σύνταξη στα 67 και αποδοχές ... Ουγκάντα.
    Για ανάπτυξη δεν ανησυχώ είναι βέβαιη γιατί σε 2-3 χρόνια με την πολιτική του Κώστα του παπά δεν θα έχει μείνει όρθιο τίποτα οπότε και αντίσκηνο να στήσουμε θα είναι ....ανάπτυξη.
    Για το ευρωμόλογο; Αν είμαστε καλά παιδάκια θα μας ξανά σώσουν...
    Αντε τούτη την άνοιξη τούτο το καλοκαίρι ... σε 20 χρόνια τα ξανά λέμε.

    ΥΓ

    το ...επιτελείο επί των οικονομικών της ΝΔ μήπως θα έπρεπε να κάνει καμία ερώτηση και μήνυση για την επιλεκτική στήριξη με τις καταθέσεις του Δημοσίου ενώ πληρώνουμε ακριβά τα έντοκα γραμμάτια; ...αλλά ξέχασα χρωστάμε ...πελάτες μου

  12. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 12/03/2011 21:49:08

    Αρχαίε,
    Ξέρεις τι είναι ο Πρόεδρος της Σοσιαλιστικής Διεθνούς να εφαρμόζει ακραίες νεοφιλελεύθερες πολιτικές;

    • Αιμιλια Σ. avatar
      Αιμιλια Σ. @ Κώστας Ροδινός 12/03/2011 21:54:24

      κε. Ροδινε, που ειστε απο το πρωι?
      εγινε χαλασμος με τισ δηλωσεις σταικουρα

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Αιμιλια Σ. 12/03/2011 21:57:48

        Ίσως τώρα ορισμένοι καταλάβουν γιατί είναι στο 20% κολλημένοι.
        Γιατί τόσο είναι το iq και φτάνει μέχρι την καρέκλα που θα κάτσουν.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Αιμιλια Σ. 12/03/2011 22:27:53

        Αιμιλία,
        βρήκα και εγώ να ...απουσιάσω την πλέον ακατάλληλη ημέρα!
        Γράφω, όμω, κάτι και θα τα πούμε από αύριο.
        Για τον κ. Σταϊκούρα ισχύουν δυο πράγματα:
        1. "Μη προτρεχέτω η γλώττα της διανοίας"
        2. Η διαχρονική ρήση του Βίσμαρκ για τους Καθηγητές.

        • Αιμιλια Σ. avatar
          Αιμιλια Σ. @ Κώστας Ροδινός 12/03/2011 22:34:59

          δεν ειναι μονο ενας ο Professoren? εχουμε και αλλους δυο να μας καψουν? αλλοιμονο μας

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Κώστας Ροδινός 12/03/2011 22:01:12

      Κώστα ξέρεις τι είναι να είσαι αντιπολίτευση σε τέτοια κυβέρνηση και οι τομεάρχες σου να είναι για το νηπιαγωγείο;
      Φαντάσου να ήταν κυβέρνηση η ΝΔ να έκανε το 1/8 τι θα λέγανε ορισμένοι ... και δεν μιλώ για "κοινωνικές συνδικαλιστικές αντιδράσεις"
      Μερικοί δεν μπορούν όμως καν να μιλούν γιατί δεν έχουν κερδίσει τίποτα ποτέ στη ζωή τους ότι έχουν απλά τους έχει ...παραχωρηθεί.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Ο Ιθαγενής 12/03/2011 22:30:57

        Ιθαγενή,
        επειδή μ' έπιασε το αρχαίο μου.
        "Αρχή άνδρα δείκνυσι"!
        Ο κ. Σταϊκούρας έκανε μια γκάφα ολκής.
        Αν πάλι στ' αληθεια πιστεύει αυτά που είπε, τότε κακώς βρίσκεται εκεί που βρίσκεται.

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ Κώστας Ροδινός 12/03/2011 22:36:53

          Άρχων κόσμει σαυτόν

          • Ο Ιθαγενής avatar
            Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 12/03/2011 22:41:00

            αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση:

            Λάλει καίρια

        • αντιλαικος avatar
          αντιλαικος @ Κώστας Ροδινός 12/03/2011 22:37:06

          τον εδειξε και τον βρηκε λειψο, γι'αυτο σπιτακι του!!!!!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Κώστας Ροδινός 12/03/2011 22:29:18

      Κώστα Ροδινέ,προσπαθώ να το λύσω αυτό το παζλ... αλλά θα φύγουμε από το θέμα... Είχε γραψει κάτι ο Νταντόν προχτές για την φύση του σοσιαλισμού. Αν ο σοσιαλισμός είναι εφεύρεση για τον εφησυχασμό είτε του μουζίκου είτε του φιλελεύθερου πειρατή, κάποιος τον χρησιμοποιεί πολύ κομψά, και όχι μόνο στην Ελλάδα, και αν δεν είναι οι Ρώσοι (που δεν είναι, τους τον φόρεσαν και σε αυτούς), τότε, ποιός ποιός ποιός μωρό μου ποιός; Αυτός που εφηύρε και τον Parvus; Από αυτή την σκοπιά πολλά μυστήρια εξηγούνται.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ archaeopteryx 12/03/2011 22:35:07

        Υπάρχει αποτελεσματικότερη συνταγή από το να διαλύεις το κοινωνικό κράτος και να επιβάλλεις την πιο αποκρουστική λιτότητα με έναν σοσιαλιστή πρωθυπουργό!
        Οι ανά τον κόσμο...συντηρητικοί θα το περιφέρουν ως παράδειγμα:
        Τι μπορείτε να πάθετε απο τους σοσιαλιστές!
        Εχω μια απορία, αν μπορεί να τον διαγράψει η σοσιαλιστική διεθνής της οποίας προεδρεύει.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ archaeopteryx 12/03/2011 22:51:40

        Αρχαίε, ο Πάρβους είναι πολύ επικίνδυνο όνομα. Τζιζ. Danger! Keep Out!
        Τη λύση για το παζλ την έχεις πει ο ίδιος: Follow The Money.
        Ο ΓΑΠ είναι τόσο σοσιαλιστής όσο φιλελευθεροι είναι και οι Αμερικάνοι που έδωσαν 36 δις συμβόλαιο στη Boeing (και καλά έκαναν) ενώ μειοδότης ήταν η EADS.
        Οι αξιώσεις ισχύος που υπαγορεύονται πάντσ από το Συμφέρον, χρειάζονται το απαραίτητο ένδυμα νομιμοποίησης το οποίο συνήθως είναι μια ιδεολογία εύηχη και πιασάρικη. Οργανώνεται το σύστημα αναπραγωγής αυτών των ιδεών από τα διάφορα κέντρα επιρροής (που τα επιδοτούν ευαγή ιδρύματα foundations) και οι αφελείς και οι εύπιστοι είναι έτοιμοι να πεθάνουν για την εκάστοτε ιδέα. Να μην το τραβήξουμε άλλο.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Γιάννης Φαίλτωρ 13/03/2011 00:10:41

          το follow the money είναι του Παγωτατζή. Γιατί τζιζ; Το έχει η Wikipedia και το ίδιο το Spiegel έχει ολόκληρο τεύχος, DVD, κλπ, "Die gekaufte Revolution". Παλιές ιστορίες...

      • popolaros avatar
        popolaros @ archaeopteryx 12/03/2011 23:45:35

        Αλεξάντερ Πάρβους-Νεότουρκοι-Τρόσκυ-Φεντερασιον.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 12/03/2011 22:39:39

      Αν έβγαινε ο Σαμ να κάνει δήλωση σχεδόν αμέσως μετά τις "εθνικές επιτυχίες" του ΓΑΠ, από επικοινωνιακής άποψης δε θα υπήρχε θέμα. Είναι βέβαιο ότι ήξερε τι περίπου θα αποφασιστεί.

      Επί της ουσίας, ας περιμένουμε λίγο γιατί τις τεχνικές λεπτομέρειες που θα αποσαφηνιστούν στις 25 του Μάρτη. Όχι ότι αλλάζει κάτι. Τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά έως αδιέξοδα με το σχέδιο που σχεδιάζεται. Η άτιμη η αρθιμητική δε για τη χώρα δε βγαίνει.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/03/2011 22:46:38

        Γιάννη,
        είπαμε η επικοινωνία είναι χρόνια πάθηση της Ν.Δ.
        Δεν φτάνει ένας Μιχελάκης,
        Εγώ είχα την απαίτηση, επειδή ήξεραν που πήγαινε το πράγμα, να είναι έτοιμοι να κάνουν δηλώσεις στις 3 το πρωί.
        Ομως, προφανώς δεν είχαν την πλήρη εικόνα και περίμεναν τα επίσημα κείμενα.
        Πάντως, όποιος είδε MEGA απόψε, θα κατάλαβε τι περιλαμβάνει ο λογαριασμός.

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 12/03/2011 22:59:38

          Μάλλον υπάρχουν και άλλες χρόνιες παθήσεις πλην της επικοινωνίας. Περιμένω το νέο σχέδιο του Σαμ στο Ζάππειο. Και ξέρεις, οι ευκαιρίες και η υπομονή σώνονται ενίοτε. Ο ίδιος ο Σαμ προέβλεψε κοινωνική αναταραχή. Έχω την εντύπωση ότι μετά την τελευταία συνάντηση που είχε με τον Σ.Κάν είναι κουμπωμένος.
          Και υπάρχουν και άλλα πολύ σοβαρά θέματα πέραν της οικονομίας που απασχολούν τον κόσμο. Δημογραφικό, εισβολή παράνομων μεταναστών, ελληνοτουρκικά, σκοπιανό, Θράκη, δημόσια τάξη,παιδεία. Εκεί τι γίνεται?

          • Dr. Joy avatar
            Dr. Joy @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/03/2011 23:23:02

            βαζετε πολλα μαζι και θα ζαλιστει ο αρχηγος. ενα-ενα, τωρα παιζουν οι "θετικες επιπτωσεις" και το "μειγμα πολιτικων"

  13. Γιωργος Ασημένιος avatar
    Γιωργος Ασημένιος 12/03/2011 22:11:51

    Επαναλαμβάνω ο Αντώνης έχει σαφές σχέδιο εξόδου απο την κρίση , που αυτό δεν μπορεί να είναι άλλο απο την ταχύτερη απεμπλοκή απο το μνημόνιο;
    Δεν μπορεί πολλοί, κάποιοι ακόμη και στο στενό περιβάλλον του Σαμαρά, να τον πιέζουν να τείνει χείρα συναίνεσης και υπευθυνότητας, με στόχο οι συνένοχοι για την κατάντια της χώρας να είναι πολλοί. Ο Αντώνης θέλει να γίνει πρωθυπουργός γιατί θα τον εκλέξει ο λαός ή γιατί θα τον τοποθετήσει το σύστημα των σύγχρονων κοτζαμπάσηδων;

    • Dr. Joy avatar
      Dr. Joy @ Γιωργος Ασημένιος 12/03/2011 22:21:16

      συγνωμη, δεν επιθυμω να προβοκαρω αλλα μηπως παιζει το δευτερο περισσοτερο?
      η παραμονη του βεβαια στην εξουσια θα ειναι ενα μικρας διαρκειας διαλειμματακι
      ασε που εχω σοβαρες υποψιες για το οτι δεν θα προλαβει καν! διοτι αρχισαν τα οργανα, δειτε το πρωτοσελιδο στη Real, ο Καραμανλης και οι τρεισ σωματοφυλακες και θα καταλαβετε

  14. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 12/03/2011 22:34:57

    Στην χθεσινή συνάντηση των αρχηγών κρατών και κυβερνήσεων της ζώνης του ευρώ υιοθετήθηκε το σύμφωνο για το ευρώ που προβλέπει έναν κεντρικό και ισχυρότερο συντονισμό των οικονομικών πολιτικών για την ανταγωνιστικότητα και τη σύγκλιση σε ολόκληρη την ευρωζώνη. Mε άλλα λόγια από την υιοθέτηση του συμφώνου και μετά οι χώρες μέλη του ευρώ δεν θα έχουν τον κύριο λόγο στη διαμόρφωση της οικονομικής πολιτικής, οι γενικές κατευθύνσεις και αρκετές λεπτομέρειες θα δίνονται από τα αρμόδια όργανα της Κομισιόν. Η συμφωνία περιλαμβάνει δεσμεύσεις για συγκράτηση των μισθών ή ακόμη και μείωση απο τη στιγμή που οι μισθοί συνδέονται με την παραγωγικότητα, συγκράτηση των δαπανών για τις συντάξεις και τις κοινωνικές παροχές, την ευελιξία της απασχόλησης, ,συμφωνήθηκε να καθιερωθούν οριακές τιμές για το έλλειμμα στο Σύνταγμα ή την εθνική νομοθεσία και να σκληρύνουν τις κυρώσεις για τους παραβάτες, προβλέπει τη δημιουργία νομικών μηχανισμών που θα λειτουργούν ως τροχοπέδη για την λήψη δανείων,κ.α.
    Επιπλέον, τα κράτη μέλη δεσμεύονται να διαβουλεύεται με τους εταίρους τους για κάθε σημαντική οικονομική μεταρρύθμιση και να λαμβάνουν υπόψη πιθανές δευτερογενείς συνέπειες πριν από την έγκρισή της.
    Σε τομείς που εμπίπτουν στην εθνική αρμοδιότητα και είναι καίριοι για την αύξηση της ανταγωνιστικότητας θα πρέπει για την αποφυγή επιβλαβών ανισορροπιών η κάθε απόφαση να είναι σύμφωνη και να ενισχύει την υπάρχουσα οικονομική διακυβέρνηση στην ΕΕ.
    Σε ότι αφορά την Ελλάδα αποφασίστηκε να συνεχίσει με αυστηρότητα τις διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις και να προχωρήσει πλήρως και ταχέως την ιδιωτικοποίηση της ακίνητης περιουσίας του δημοσίου που έχει εξαγγείλει η κυβέρνηση, [μέσω της γνωστής συνέντευξης που έδωσε η τρόικα ], έτσι ώστε μέσα από αυτή τη διαδικασία να εξοικονομηθεί το ποσό των 50 δισ. € .
    Στην κατεύθυνση αυτή και ενόψει των δεσμεύσεων που θα αναληφθούν από την Ελλάδα στο πλαίσιο του Συμφώνου για το επόμενο έτος αποφασίστηκε, η μείωση κατά μια ποσοστιαία μονάδα - 1% (100 μονάδες βάσης) των δανείων ( των 110 δις ευρώ) και αυξήθηκε η διάρκεια αποπληρωμής τους από τα 3 στα 7,5 χρόνια, καθώς όλοι κατάλαβαν ότι το αρχικό πρόγραμμα που υιοθέτησε και εφαρμόζει η Ελλάδα κατόπιν υποδείξεων της τρόικας δεν λύνει κανένα πρόβλημα και κυρίως επειδή τα μεγάλα κράτη της Ευρώπης φοβήθηκαν ότι δεν έχουν εξασφαλισμένη την επιστροφή των ποσών που μας δανείζουν μέσα στον αρχικά προβλεπόμενο χρόνο.
    Σε ότι αφορά στον μόνιμο μηχανισμό ( ESM) για την αντιμετώπιση των οικονομικών κρίσεων που θα τεθεί σε λειτουργία από το 2013, θα έχει συνολική πραγματική ικανότητα δανεισμού ύψους 500 δισ. ευρώ συν 250 δισ ευρώ από το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο. Κάθε χρηματοδοτική βοήθεια όταν ζητείται από ένα μέλος της ζώνης του ευρώ θα υπόκειται σε αυστηρούς όρους κάτω από ένα μακροοικονομικό πρόγραμμα προσαρμογής, ωστόσο η παρέμβαση θα θεωρείται απαραίτητη όταν κινδυνεύει η σταθερότητα της ευρωζώνης στο σύνολό της.
    Επίσης, αποφασίστηκε και ο τωρινός μηχανισμός (EFSF) και ο ESM που θα τον διαδεχθεί από το 2013 να έχουν τη δυνατότητα παρέμβασης στην πρωτογενή αγορά χρέους στο πλαίσιο ενός προγράμματος με αυστηρούς όρους.

    Αν τώρα προσπαθήσουμε να αποκρυπτογραφήσουμε τι κρύβετε πίσω απ΄ όσα ανακοινώθηκαν χθες εύκολα θα καταλάβουμε ότι πουθενά, (σε ότι αφορά τη χώρα μας) δεν φαίνεται ότι από τη λύση που θα δοθεί θα έχουμε βελτίωση των οικονομικών δεδομένων, πουθενά δεν φαίνεται ότι θα δημιουργηθούν θέσεις εργασίας, πουθενά δεν φαίνεται ότι θα έχουμε έστω και μικρή μετατόπιση της οικονομικής πολιτικής που προτείνει το μνημόνιο.
    Όλα όσα ανακοινώθηκαν ή πρόκειται να ανακοινωθούν στις 25 Μαρτίου στόχο έχουν να δικαιολογήσουν τις πολιτικές της λιτότητας και της μη ανάπτυξης.
    Συνεπώς, αν η πολιτική ηγεσία της χώρας ενδιαφέρεται για την ανταγωνιστικότητα και τη σύγκλιση χρειάζεται αφενός μεν να ανακοινώσει και να εξηγήσει στον ελληνικό λαό τις λεπτομέρειες της συμφωνίας και αφετέρου να ζητήσει από τους Ευρωπαίους ουσιαστική αλλαγή της οικονομικής πολιτικής που προτείνει το μνημόνιο, διαφορετικά τα μέτρα που θα κληθεί να εφαρμόσει στο πλαίσιο του Συμφώνου για το επόμενο έτος θα επιβαρύνουν δυσβάσταχτα την Ελλάδα με ότι οικονομικό και κοινωνικό κόστος συνεπάγεται μια τέτοια απόφαση.
    Τέλος, σε ότι αφορά την ιδιωτικοποίηση, δλδη την πώληση του συνόλου της δημόσιας περιουσίας για 50 δις ευρώ η κυβέρνηση δεν έχει, ούτε τη λαϊκή εντολή, ούτε νομιμοποιείται πολιτικά να προχωρήσει σε μια τέτοια κατεύθυνση.

    • neotera avatar
      neotera @ o βουνίσιος 13/03/2011 00:22:44

      Τι πειράζουν όλα αυτα, άμα είναι να ΄ρθει ο Αντώνης ?

    • victoria avatar
      victoria @ o βουνίσιος 13/03/2011 14:13:24

      Φάκτορα, στείλε το σχόλιο του βουνίσιου στη νδ... Μια ανάλυση ανά πρόταση να έκαναν, θα είχαν αντιπολίτευση. Αλλά πού...

      Σαμαρικά αντανακλαστικά κανείς στη Συγγρού? anybody?

  15. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 12/03/2011 22:38:07

    Γιατί πανηγυρίζουν ο ΓΑΠ. Β’ & τα παπαγαλάκια του;
    Επειδή η Ελλάδα πέτυχε (και με την πίεση Ομπάμα) την επιμήκυνση αποπληρωμής του ευρωδανείου των 80 δις (μνημόνιο) και τη μείωση του κερδοσκοπικού επιτοκίου από το 5,2% στο 4,2%, κερδίζοντας 6 δις, ενώ δεσμεύτηκε πως θα πουλήσει κρατική περιουσία 50 δις, όπως είχε προαναγγείλει η Τρόικα;
    Αντίθετα οι Ιρλανδοί δεν δέχτηκαν οποιαδήποτε τέτοια διευκόλυνση , για να μην αυξήσουν το ποσοστό φορολογίας των επιχειρήσεων και χάσουν επενδύσεις και ανάπτυξη, διαλέγοντας αντί τα ψίχουλα και την εξάρτηση, την ανάπτυξη.
    Πάντως για να εισπραχθούν τα 50 δις πρέπει να πουληθούν τα πάντα και αυτό όχι για να δοθεί χρήμα για την ανάπτυξη, που μειώνει την απόσταση από το χρέος, αλλά για να ριχτεί η Ελλάδα ολόκληρη στη μαύρη τρύπα του χρέους, που δεν είναι δυνατόν να κλείσει με τίποτα, εφόσον θα υπάρχει ύφεση, ανεργία, μείωση βιοτικού επιπέδου !

  16. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 12/03/2011 23:05:53

    Διερωτώμαι, όσοι απορούν γιατί ο Σταϊκούρας έκανε τόσο συναινετική δήλωση, φαντάζονται ότι σκεπτόταν κάτι άλλο; Πάρτε το χαμπάρι: Όλο το οικονομικό επιτελείο της ΝΔ βρίσκεται σε πάγια αμηχανία, άλλως θα είχαν δει, μέχρι τώρα, το φως προτάσεις (απτές, όχι γενικόλογες αοριστολογίες) για την ανάπτυξη, την ανταγωνιστικότητα, την αντιστροφή του κλίματος. Ο κάθε "Σταϊκούρας" βλέπει ότι, από την χθεσινή συζήτηση δεν θα μπορούσε να περιμένει καλύτερα αποτελέσματα, γιατί, παρά την απαραίτητη "ξύλινη" αντιπολιτευτική γλώσσα, βλέπει από τα ίδια αδιαπραγμάτευτα σημεία αναφοράς με τους πράσινους και λοιπούς ομολόγους του: Ευρώ, ανταγωνιστικότητα μέσω εξαθλίωσης των μισθών του Ιδιωτικού Τομέα, πολιτική αθλιότητα στο απυρόβλητο, μίνιμουμ και αργές ρυθμίσεις στο Δημόσιο, ίδιες συμμαχίες, ίδιους συνομιλητές, ίδιους πάτρωνες, ίδιο πελατειακό σύστημα. Και εκφράζεται αναλόγως. Μάλλον έντιμο από μέρους του!
    Ακόμα και να το επιθυμεί, ο Σαμαράς έμπλεξε με λάθος συνάφι. Και μάλλον αυτό θα διαμορφώσει αυτόν και το μέλλον του. Βεβαίως και υπάρχουν ρεαλιστικές και ρηξικέλευθες προτάσεις, που θα μπορούσε να διατυπώσει. Αλλά ο βάλτος της ΝΔ δεν είναι το ρυάκι της Άνοιξης. Και (φοβάται ότι) θα τον καταπιεί, αν κάνει κύματα....

    • ΧΟΡΧΕ avatar
      ΧΟΡΧΕ @ ΠΗΛΕΑΣ 13/03/2011 11:36:51

      αν ειναι ο βαλτος να τον καταπιει ας τον καταπιει και κι'αυτον μαζι με μας.
      Γιατι απο αυτο το "παιχνιδι" του χαμου δεν θα γλυτωσει κανεις!!!

  17. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 12/03/2011 23:44:24

    Η κυβέρνηση της ΝΔ έπεσε εξαιτίας κυρίως του σάλου που προκλήθηκε για την ανταλλαγή ακινήτου του δημοσίου με έκταση της μονής βατοπεδιού χωρίς να υπάρχει βλάβη για το Δημόσιο .
    Ο Παπανδρέου τότε μιλούσε για λεηλασία της περιουσίας των ελλήνων πολιτών. Σήμερα ο Παπανδρέου ξεπουλά το σύνολο της δημοσίας περιουσίας με όρους που επιβάλλουν ξένα συμφέροντα και κανένα μέσο ενημέρωσης δεν αναφέρθηκε στην ουσία.
    τι να πεις!
    ας μας εξηγήσει κάποιος τις θετικές επιπτώσεις για την Ελλάδα, τις θετικές επιπτώσεις για τον Έλληνα πολίτη

    • Χριστινα Μελ. avatar
      Χριστινα Μελ. @ o βουνίσιος 13/03/2011 11:45:39

      θα συμφωνησω μαζι σας αλλα τοτε ηταν μια αλλη εποχη.
      Σημερα βρισκομαστε σε "ακραιες" συνθηκες, και με λιγο "εκβιασμο" ολα περνανε!!
      "Οταν ειναι να κοπει στο μισο ο μισθος μου δεν με νοιζει και πολυ τι θα γινει με το Ελληνικο. Μπορει σε βαθος χρονου να με καταστρεψει τελειως, αλλα τωρα στην κατασταση πανικου που βρισκομαι, ασ πουλησουν οτι θελουν. Για μετα βλεπουμε"
      Δυστυχως αυτη η λογικη περναει. Και η ΝΔ θα περιμενει να σκεφτει ο κοσμος με τον ιδιο τροπο που σκεφτοταν τρια χρονια πριν σε εποχες που οι τραπεζες σε παρακαλουσαν να σου δωσουν χρηματα!!

  18. Orestios avatar
    Orestios 12/03/2011 23:45:34

    Ευρωσοσιαλισμός και Νεοφεουδαλισμός πάνε μαζί.

  19. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 12/03/2011 23:49:14

    Δεν ξέρω άν πρόσεξε κανείς ότι το πεσμένο επιτόκιο 4,2% είναι όσο περίπου τα μη κυμαινόμενα στεγαστικά ή λίγο μικρότερο. Μια ευκαιρία να τακτοποιήσουμε τον οίκον μας.
    Το δύσκολο (που δεν θα το "συγχωρήσουν" οι "αγορές", άρα εστία αναταραχής ολικά) είναι ότι η Ιρλανδία, άν και είχε ήδη αρκετά ψηλότερο επιτόκιο από το δικό μας (5,8 % νομίζω), δεν εξασφάλισε μείωση. Είναι το αδύνατο σημείο του όλου πακέτου - μπλέκει με το ολικά απορρυθισμένο τραπεζικό της σύστημα. Από αύριο δυστυχώς, οι Μούντιδες και Co βρήκαν ποιόν θα ξεσκίσουν, αλλά τα αδέσποτα στιλέτα μπορούν να έρθουν και καταδώ.
    Τέλος, η επιμήκυνση αποπληρωμής που εξασφαλίσαμε (ήταν όντως δεδομένη) είναι στην πραγματικότητα εξομοίωση με το tempo της Ιρλανδίας, τίποτα διαφορετικό, δηλαδή προσαρμογή μιας πρώτης ειδικής ρύθμισης στον ενιαίο "Ευρωπαικό κανόνα". Από την άποψη αυτή, η διατήρηση ψηλού επιτοκίου για την Ιρλανδία μου φαίνεται ακόμα πιό κακή και ευάλωτη εξαίρεση σήμερα (Αχίλλειος πτέρνα της Συνόδου), αλλά στην πορεία, θα διορθωθεί με περαιτέρω διαπραγμάτευση.
    "Τεχνικά" είναι τα θέματα, με "τεχνική" γλώσσα προσπαθώ να τα πώ. Πϊσω από τα τεχνικά υπάρχει όμως η πολιτική : Με το Ευρώ έγινε η κοινή νομισματική πολιτική, τώρα ξεκινά η κοινή δημοσιονομική πολιτική, που αναγκαστικά θα εμπεριέχει και κοινούς μηχανισμούς ρύθμισης του χρηματοπιστωτικού τομέα, της φορολογίας και εν μέρει, της αγοράς εργασίας.
    Κοινή δημοσιονομική πολιτική, με χρεωκοπημένες - κρατικοποιημένες με δανεικά από το Μηχανισμό τράπεζες σε μια χώρα, που - προσέξτε - όταν εξυγιανθούν, ξαναδώσουν κέρδη και ιδιωτικοποιηθούν, συνεχίσουν να πληρώνουν ελάχιστο φόρο, έ αυτό είναι παραλογισμός και δεν γίνεται.

    • o βουνίσιος avatar
      o βουνίσιος @ Ο Θείος 13/03/2011 00:06:26

      Σύμφωνα με τα διεθνή μμε στις 16 του Μαρτίου η εε θα παρουσιάσει νομοθετική πρόταση για μια υποχρεωτική, πλήρως εναρμονισμένη φορολογική βάση.
      κατά πως φαίνεται, το πιο πιθανό είναι η εε να προσεγγίσει την θέση της Ιρλανδίας.

  20. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 13/03/2011 00:22:29

    Μάλλον θα παρουσιάσουν ένα "διάδρομο" ανώτερων φορολογικών συντελεστών με άνω και κάτω όριο. Η κάθε χώρα θα πρέπει να ενταχθεί μέσα στην ανεκτή ζώνη. Το κάτω όριο θα είναι πιό ψηλά από της Ιρλανδίας, το άνω θα είναι στα Γαλλογερμανικά επίπεδα. Εμείς είμαστε ήδη μέσα.
    Υπάρχει όμως και το Σκανδιναβικό μοντέλο (Φινλανδία - Σουηδία):
    Εκεί ο φόρος των επανεπενδυόμενων εταιρικών κερδών είναι 0 (μηδέν). Αλλά τα διανεμόμενα εταιρικά κέρδη (μερίσματα) δεν φορολογούνται αυτοτελώς όπως εδώ. Πάνε με την κλίμακα του μερισματούχου (επιπροστίθενται στα λοιπά εισοδήματά του). Στην πράξη, φόρος 45% για διανεμόμενα κέρδη.
    Θα δούμε πώς θα τα ενοποιήσουν όλα αυτά. Το ενιαίο σύστημα δεν θα είναι - και δεν μπορεί να είναι - εντελώς άκαμπτο. Ακόμη και στις ΗΠΑ, οι Πολιτείες έχουν σημαντικές φορολογικές αποκλίσεις μεταξύ τους, μέχρι και στον ΦΠΑ.

  21. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 13/03/2011 02:51:05

    Archaeopteryx,

    Είσαι προφανώς μηχανικός..του Πολυτεχνείου..
    Εκτός αν τυχαία απέδωσες στον ΓΑΠ μια φράση που ειπώθηκε για το σκυρόδεμα..

  22. βαγόνι avatar
    βαγόνι 13/03/2011 07:45:51

    Παρατηρώ, όχι χωρίς συγκαταβατικό μειδίαμα, την εμμονή σου-αρχαίε!-
    στους νόμους της "ελεύθερης αγοράς"......Πιθανόν να συγκλίναμε,άν
    ταυτόχρανα περιέγραφες και τα όρια άσκησης του δικαιώματος της
    "ατομικής ιδιοκτησίας", και μάλιστα στους χρόνους που ζούμε: πληθυσμός
    6 δισ. ψυχών και έχει ο θεός....!
    Παρά το εύρος της πληροφόρησης που διαθέτεις, η πίστη σου στον
    αγγλοσαξωνικό παλαιο- και neo-positivism αποβαίνει απολύτως
    δεσμευτική!
    Μήν έχεις καμμιά αμφιβολία: μετά την πρωτόγονη σταλινική
    εμπειρία,η σοσιαλιστική πρόταση θα επανέλθει , περίπου ως
    αναπόφευκτη. Όχι μόνο ως ορθολογικά αναγκαία αλλά,κυρίως,
    ως ηθικά και υπαρξιακά επείγουσα!

  23. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/03/2011 09:40:50

    έχει πολλά γιουσουφάκια που περιμένουν τον αγά να τα βολέψει. Με αρκετή προπαγάνδα και πολλή δουλικότητα όλοι γιουσουφάκια θα γίνουμε. Η ατομική ιδιοκτησία... Ρώτα κανένα γέρο από την Κατοχή για αυτό. Δες ΝΕΤ! Πανηγυρίζουν που κερδίσαμε 6 δις ευρώ.

    Αν την ατομική σου ιδιοκτησία την απέκτησες με κλεμμένα ή δανεικά και αγύριστα φυσικά και θα την χάσεις. Και σαν καλός Πασόκος θα φροντίσεις πρώτα να την χάσουν οι άλλοι. 1981-2011. 30 χρόνια αναδιανομής, κλοπής, υποβάθμισης και απάτης. Δίνεις το νερό και τον αέρα σου για άλλο ένα χρόνο δικαίωμα σε υποαπασχόληση. Μετά... βλέπουμε.

    Περίεργο που ταυτίζεις την αγάπη για ελευθερία με αγγλο-σαξωνικό ποσιτιβισμό. Ο Σκάϊ έχει δίκιο... καλά περνούσαμε με τους Οθωμανούς, και με τον Τσολάκογλου...

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ archaeopteryx 13/03/2011 11:01:47

      Επιδίωξα να μείνω μακριά απο την τρέχουσα ελληνική
      επικαιρότητα και να δώ γενικούς άξονες αλλά αφου το
      θέλεις....
      Για ποιά γιοσουφάκια μιλάς;γι' αυτά του ελληνικού δημοσίου
      μετά την αγγλο-αμερικανική κατοχή -'45 και εντεύθεν- ή
      γι'αυτά των μικρο-μέγαλων αφεντικών που προέκυψαν
      εδώ κι'εκεί ως αποτέλεσμα της κατοχής; ούτε "ελεύθερη
      αγορά", ούτε "αστική τάξη" διέθετε ποτέ η κυρίως Ελλάς....,
      μόνο ο προσφυγικός και παροικιακός ελληνισμός κι'αυτή
      χάθηκε στο διάβα του χρόνου και στην βίαιη "ενσωμάτωση".
      Το '81,το κοιτάς σαν εφιάλτη: το ίδιο βλέπω κι'εγώ για το
      '45-'81! : δέκα-είκοσι οικογένειες και το νταβατζήδικο
      ακροδεξιό κράτος. ' Ετσι,όμως, θα ξιφουλκούμε χωρίς λόγο....
      Η αγάπη για την ελευθερία δεν ταυτίζεται με κανένα
      ποζιτιβισμό,αντιθέτως: το ελευθέρως επιχειρείν προυποθέτει
      την ελευθερία των εργαζομένων μόνο σε μια συνεταιριστική ή
      αυτοδιαχειριζόμενη επιχείρηση, διαφορετικά η ελευθερία
      του ενός συνεπάγεται τη σκλαβιά πολλών δεκάδων άλλων.
      Απο το '90 και μετά,η διαμάχη δεξιών-πασόκων και "αριστερών"
      στην Ελλάδα είναι προσχηματική και-προσωπικά -μου είναι
      αδιάφορη: οι ντόπιες αβελτηρίες και η εφιαλτική διεθνής τροπή,
      μετά την ρηγκανοθατσερική αντεπίθεση, επέβαλαν το"παλαιό"
      καθεστώς με μαζικές "νέες" προσχωρήσεις, Σημίτης και Σία!
      Τώρα όμως όλα τρίζουνκαι εσύ εισηγείσαι την αποκατάσταση
      του ancien regime....όχι δά!
      Υ.Γ. Ο ποζιτιβισμός,απο απλή επιστημονική μεθοδολογία μεταβλήθηκε σε προτεσταντικό πολιτικό υπόστρωμα του
      καπιταλισμού....εκεί βρίσκεται το πρόβλημα!

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ βαγόνι 13/03/2011 12:57:07

        εν διαφωνώ για την μετάθεση της ημερομηνίας έναρξης από το 81 στο 45, και αν θες το πάω και στα 1824, στο πρώτο δάνειο. Αλλά για να μην πάει τόσο μακριά η βαλίτσα, από το 45 μέχρι το 81 (ή 90) φάγαμε και χορτάσαμε Ψυχρό Πόλεμο, και από το 90 και μετά τρώμε και χορταίνουμε Νεογερμανική αυτοκρατορία (προφανώς με την ανοχή ή ευλογίες της Αμερικής). Οι λαϊκές προσδοκίες της πρώτης περιόδου αντιμετωπίστηκαν με ένα τρόπο και της δεύτερης με άλλο. Προσωπικά βλέπω μεγαλύτερη βιωσιμότητα και ανεξαρτησία στην πρώτη (με όλα τα προσκυνήματα) παρά την δεύτερη (και όσο την πρόλαβα, δεν ήμουν ακριβώς αρχουσα τάξη στην πρώτη). Λίγο απλοϊκά, ο σοβιετικής έμπνευσης αντιαμερικανισμός του '55-'65 (που σε αφηνε ωστόσο να παράγεις ψιλοαυτόνομα) μετεξελίχθηκε, πρώτα με εκμαυλιστικές παροχές 81-89, σε νεοταξικό Κεντρικό Σχεδιασμό '95- σήμερα. Πολλά τα δικά μας λάθη, αλλά το παιχνίδι ήταν στημένο από το 90 και μετά με συνέπεια λιγότερη ελευθερία την οποία και αρχίζουμε να βιώνουμε. Χωρίς να είμαι προτεστάντης (και δεν ξέρω καν τι είναι ο ποσιτιβισμός), δεν μου αρέσει. Αν αρέσει στην πλειοψηφία... θα δείξει.

        • βαγόνι avatar
          βαγόνι @ archaeopteryx 13/03/2011 13:27:21

          Ποιές είναι οι εκμαυλιστικές παροχές του '81-'89;
          Τό σύν 2ο% σε πατικωμένους μισθούς του δημοσίου και
          η περιορισμένη ΑΤΑ; Κι'αυτό το σύν 20%,μόνον εφάπαξ
          και -έκτοτε- υποκείμενο σε διαδοχική περιοριστική
          πολιτική....' Η, η στοιχειώδης οικοδόμηση κοινωνικής
          στήριξης με νοσοκομεία και συντάξεις;
          Είχε μάθει η ελληνική κλεπτοκρατία να αγοράζει
          εργατική δύναμη για ένα κομμάτι ψωμί. ....!
          ' Η,η αναγκαστικά βίαιη εισβολή μικρομεσαίων
          κοινωνικών στρωμάτων στο προσκήνιο;...αφού
          παρέμειναν πατημένες-ως μή ώφειλε- επι δεκαετίες.
          Η επείγουσα κοινωνική κινητικότητα έγινε-θέλοντας
          και μή-στα γρήγορα και χωρίς κανόνες, αφού τόσο
          καιρό οι πόρτες παρέμειναν κλειστές.
          Η μεγάλη φθορά αρχίζει απο το '90 και μετά, όταν
          το ανάπηρο και φθαρμένο ελληνικό κατεστημένο
          ανακτά το χαμένο έδαφος με την εύνοια ούριων
          διεθνών ανέμων....
          Λίγο ενδιαφέρουν οι κομματικοί στρατοί...αντιθέτως
          είχε πολύ ενδιαφέρον το live scenario της πολιτικής
          Ανδρέα Παπανδρέου που-εκ των πραγμάτων-
          αναχαιτίστηκε.
          Και κάτι άλλο: ελευθερία και εξισωτισμός δεν
          συγκρούονται αναγκαστικά...η συνύπαρξη τους
          είναι πλέον αίτημα ιστορικής χειραφέτησης!

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ βαγόνι 13/03/2011 17:23:53

            κάποτε, έλεγα ότι το 81-89 ήταν επανόρθωση αδικιών. Συντάξεις πέρα από 50 δρχ για αγρότες 80 ετών. Διπλασιασμός μεσαίας τάξης, τα ξέρεις....

            Δεν έγινε όμως αυτό. Μοιράστηκαν ιμάτια διωτικών εταιριών άλλων σωστών άλλων χάλια, χρηματοδοτήθηκαν Νέα Τζάκια, φτιάχτηκε τάξη ανθρώπων βασικά άσχετων που ΠΟΤΕ δεν ξεπέρασαν την αγραμματοσύνη, φτιάχτηκαν επαγγλεματίες συνδικαλιστές που με 1-2 εξαιρέσεις πρόδωσαν τους ανθρώπους τους, και όλα αυτά με δανεικά.

            Διρθώσαμε την "κλεπτοκρατία" με παροχές με δανεικά. Δύο λάθη δεν κάνουν ένα σωστό.

            Πρόσεξε τώρα... Από το 90-93 φάνηκε τι δείγμα γραφής της "Ευρώπης": Η υποκατάσταση της ελληνικής κλεπτοκρατίας με ευρωπαϊκή. Πόσο λιγότερο κλεπτοκράτης είναι δηλαδή η Lafarge από τον Τσάτσο; Κακός ο Τσάτσος και καλή η Lafarge; Δεν νομίζω...

            Από τον Σημίτη έγινε χειρότερο. Γιατί τότε φάνηκε και η άρρωστη κληρονομιά του 81-89, και η χρησιμοποίησή της για την άλωση από την Ευρώπη.

            Η απελευθέρωση του συναλλάγματος (που δήθεν μας προστάτευε από τους κακούς πλουτοκράτες) είδες που πήγε. Βρες παράθυρο και κοιτα έξω. Αναδιανομή και "ευρωπαίοι". Και 350 χρεωστούμενα.

            Και που είναι οι κλεπτοκράτες σήμερα; Πεθαμένοι, και τα παιδιά τους σε πράσινες ΜΚΟ δουλέυουν υπέρ Πράσινης Γερμανικής Απάτης.

            Δες που ήταν οι Ελληνες το 1981, και δες που είναι σήμερα. Και οι πλούσιοι και οι φτωχοί. Οι τότε πλούσιοι χάθηκαν, οι νυν υπάχουν ελέω Ντόϋτσλαντ, οι τότε φτωχοί χάθηκαν, και οι νυν απόγονοί τους νομίζουν ότι δουλέυουν αλλά ούτε οικοδομή ούτε χωράφια όπως οι μπαμπάδες ή οι παππούδες του.

            Για μένα η λύση είναι μία: Ειλικρίνεια για την κατάσταση, ξεκάθαρες προτάσεις και εκλογές (χωρίς Τρέμη και σκατά). Και ό,τι προκύψει, μα είναι πραγματικά αυτό που θέλειο ο κόσμος με βάση όμως αλήθεια. Η άλλη λύση είναι δικτατορία, και είναι αυτό που ζούμε, αλλά ο δικτάτορας είναι αλλοδαπός.

          • βαγόνι avatar
            βαγόνι @ archaeopteryx 13/03/2011 19:07:54

            oversimplification!
            'Eχω άλλη άποψη: η χαμένη δεκαετία είναι
            αυτή του '90...και του 2000 βεβαίως....θέλει
            όμως μακριά κουβέντα!
            'Ολα τα κακά βίτσια έχουν ηλικία 20 χρόνων,
            όχι 30!

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ archaeopteryx 13/03/2011 19:21:58

            για ρώτα κανέναν πιο παλιό... όσο για το ovesimplification, κοίτα έξω από το πάραθυρο, και δες και τον λογαριασμό.

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ archaeopteryx 13/03/2011 20:17:47

      Eίμαι ήδη παμπάλαιος, γεννημένος πρίν το '50.
      Κι' ο λογαριασμός θα πληρωθεί argent comptant!
      Απλώς, τον χρεώνουμε σε διαφορετικόύς κακοποιούς...
      κι' αυτό δεν στερείται σημασίας για τήν αναγκαία
      θεραπεία που πρέπει να γίνει εντός Ελλάδος!
      Τα υπόλοιπα ....στην ήδη θλιβερή αρένα των κακών
      καιρών!

  24. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 13/03/2011 14:24:58

    Η χρεοκοπία είναι αναπόφευκτη..
    Η εξέλιξη της ιστορίας θα έχει πραγματικά ενδιαφέρον.. Ένας πρωθυπουργός επιεικώς κατώτερος των περιστάσεων, εκποιεί την Χώρα.. Και με ένα μειδίαμα αυταρέσκειας και υπεροχής (ή μπορεί να είναι και βλακείας) μας διαβεβαιώνει ότι ξέρει αυτός..
    Ήθελα να ήξερα. Χρήματα έχει, αξιώματα έχει.. Η υστεροφημία του δεν τον απασχολεί καθόλου?

  25. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 13/03/2011 19:45:37

    Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα συζήτηση. Αλλά too much affection-loaded: Το μόνο μειονέκτημά της (δια να εκφρασθώ ολίγον Αγγλοσαξωνικώς).
    Η κοινωνία και η πολιτική, σε κάθε χώρα, έχει και αντικειμενικούς δρόμους εξέλιξης, που λίγες δεκάρες δίνουν για τα πολιτικά πάθη των ατόμων, τις "δεξιές", "αριστερές" ή ¨κεντρώες" εμπάθειες και στερεότυπα ή τη δική μου και τη δική σας μελαγχολία. Όπως τό 'λεγε ο γέρο Χέγκελ, "η ιστορία είναι πανούργα".
    Αλλά υπάρχει και κάτι άλλο παράξενο, μια σταθερά που μού 'ρχεται ο πειρασμός να πώ ότι έρχεται πέρα από τα εγκόσμια, κάτι σαν "θεία Δίκη", αλλά συγκρατιέμαι και το παίρνω πίσω. Εγκόσμια είναι εγκοσμιωτάτη: Ότι ανεβαίνει κατεβαίνει, όλα εδώ πληρώνονται, ή στην ανεπανάληπτη Ντοστογιεφσκική γλώσσα, "Έγκλημα και τιμωρία".
    Το Ελληνικό Μετεμφυλιακό μοντέλο (τονίζω, μετεμφυλιακό, όχι απλώς μεταπολιτευτικό) στηρίχτηκε σε μια φαύλη ταξική συμμαχία, των (όποιων, κουτσών στραβών) "εθνικών" μεγαλοαστών με τα ανώτερα μεσοαστικά στρώματα. Τα κατοχικά, εμφυλιακά, ήδη φτιαγμένα, αλλά και τα εν τη γενέσει των fifties - sixties και τα σκοπούμενα και μελλούμενα. Ένα New Deal γυρισμένο ανάποδα ήταν, "ο πολυμήχανος αστός όλο φιγούρα" τακίμιασε με τον λουφαδόρο και κομπιναδόρο lumpen μικροαστό, δεξιό ή αριστερό, και άφησε έξω από τον δουλευτή, που πήγαινε με το σταυρό στο χέρι. Τα πασοκικά "νέα τζάκια" μετά το 1981 ήταν ένα copy-paste των πάσης φύσεως "εργολάβων" του Συναγερμού, της ΕΡΕ και της χούντας που αρκετά ροκάνισαν, σε νέο, διευρυμένο και σχετικά "παρθένο" πεδίο εφαρμογής. Έτσι καταληστεύθηκε το Κοινόν από τον Ιδιώτη (idiot, όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων), με εργαλείο το ΕΝΙΑΙΟ μετεμφυλιακό κράτος. Μέχρις εδώ, το γκόλ το βάζει ο "βαγόνι".
    Αλλά, έχουν τελειώσει όλα αυτά. Η μετεμφυλιακή ταξική συμμαχία αποδείχθηκε αυτοκαταστροφική. Πέθανε.
    Αλλά ο καπιταλισμός δεν φαίνεται να πεθαίνει, στο ορατό μέλλον τουλάχιστον. Αρρωσταίνει, υποφέρει, αλλά υπάρχουν φάρμακα. Και άλλος τρόπος παραγωγής, προς το παρόν, δεν φαίνεται στον ορίζοντα. Όταν φανεί, τα παιδιά, τα εγγόνια μας ή πιό πέρα, θα δούν πρώτα τα έμβρυά του, τις προβλαστήσεις του, μέσα στο άρρωστο σώμα του υπάρχοντος. Και θ' αναγγείλουν την είδηση στα δικά τους παιδιά ή εγγόνια για να υποδεχθούν αυτά Τον (άγνωστο σε μάς) Ερχόμενο. Έτσι έγινε με την ετοιμοθάνατη φεουδαρχία, στο τέλος του Μεσαίωνα, μέσα στο σώμα της βλάστησε το νέο κεφαλαιοκρατικό σύστημα.
    Εδώ φαίνεται να έχει δίκιο ο archaeopteryx.
    Όμως ο καπιταλισμός και η αγορά που θα ζήσουν τα παιδιά και τα εγγόνια μας (ζόμπι ή ολοζώντανος, δεν ξέρω), δεν θά ναι αυτός που ζήσαμε εμείς. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, θα είναι πολύ regulated για τα γούστα της γενιάς μας, με μεγα-Κράτη (Ομοσπονδιακά ή όχι) ελεγκτές και τροχονόμους, αρκετά Χεγκελιανός αλλά προπαντός Κομφουκιανός, δια τους τα εις τα φιλοσοφικά ενδιατρίβοντες.
    Ζόρικοι οι νέοι επικυρίαρχοι, Γερμανοί, Γάλλοι (και Κινέζοι προσθέτω αναμφιβόλως), αλλά όπως και να κάνουμε το αναρχογκλάμουρο πάρτυ τέλειωσε, και πρέπει να επιζήσουμε και θα επιζήσουμε. Και επιτέλους, ο Χεγκελιανισμός των Τευτόνων παιδονόμων μας, κατά βάθος copy - paste του Πλάτωνα και τους Αριστοτέλη είναι, καταλαβαινόμαστε. Το ίδιο και με τους Καρτεσιανούς Φράγκους, κι ήταν πάνω στα δέντρα, τρώγοντας γλυκά βελανίδια, όταν εδώ αλληλοσκοτονώμασταν Αθηναίοι και Λάκωνες..
    Αφήστε πάντως τον ΓΑΠ (ή τον όποιον Γεώργιον η Αντώνιον) στην ησυχία του, ποιός νοιάζεται για τον Κυβερνήτη της Αλαμπάμα ή της Μοντάνα, όλοι κρέμονται από του Ομπάμια τα χείλη (άντε και από το δίκανο της Σάρα, πολυκομματική δημοκρατία γάρ).
    "Η ζωή τραβά την ανηφόρα, με σημαίες και με ταμπούρλα", για να μή αφήσω παραπονεμένη την κομμουνιστική προβληματική. Αλλά η ανηφόρα θέλει κότσια και υπομονή. Και προπαντός, όχι αδύνατους χαρακτήρες.

  26. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 13/03/2011 20:04:26

    Αλλά και ο Κομφούκιος, πατέρας τόσο του Κινεζικού εργασιακού ήθους της "μυρμηγοφωλιάς", όπως και του γραφειοκρατικού κρατικού παντεπόπτη, περίπου σύγχρονος του Σωκράτη ήταν. Και όσο και να λένε άλλα, σχεδόν αντίθετα πράγματα, ο Ανατολίτης και ο Δυτικός, κάπου συμπίπτουν: Ηθικολόγοι (με την καλή όμως έννοια) ήταν και οι 2. Ίσως και να συναντήθηκαν τότε σε κανένα "West-East Philosophical Divan" στη μέση του δρόμου, στην Ινδία ή την Περσία (πλάκα κάνω, βεβαίως).