Αν ήθελε ο Σαμαράς να αποδείξει τη δύναμή του θα το έκανε
24/09/2015 18:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αν ήθελε ο Σαμαράς να αποδείξει τη δύναμή του θα το έκανε

Το έργο του από το 2009 μιλάει μόνο του. Πήρε τη ΝΔ διαλυμένη και την έκανε κυβέρνηση σε 2,5 χρόνια. Πήρε την καυτή πατάτα της οικονομίας και τη διαχειρίστηκε με τον καλύτερο τρόπο. Όσο κι αν θέλουν κάποιοι να τα ξεχάσουν όλα αυτά η ιστορία έχει γραφτεί.

Όπως ακριβώς το είχαμε προβλέψει. Κάποιοι θέλουν τη Νέα Δημοκρατία μικρή, διχασμένη, διαλυμένη και έρμαιο στις ορέξεις του Αλέξη. Θέλουν να προκαλέσουν εσωτερικό πόλεμο βγάζοντας διάφορα σενάρια, στοχοποιώντας ανθρώπους που έχουν προσφέρει όσο λίγοι στην παράταξη και αποδομώντας ακόμη και πρώην πρωθυπουργούς. Έτσι, βγήκε σήμερα η πληροφορία ότι ο Αντώνης Σαμαράς συναντήθηκε με τον Μάκη Βορίδη στο σπίτι του στην Κηφισιά και συνέφαγαν χθες το απόγευμα. Αμέσως ο νους όλων πήγε σε βυζαντινά παρασκήνια και ίντριγκες που στήνει ο Σαμαράς και σε δαχτυλίδια διαδοχής ή άλλες τέτοιες ανοησίες.

Ο ίδιος βγήκε και διέψευσε κατηγορηματικά ότι έγινε σε ρεπορτάζ που μετέδωσε το Mega, και απέδωσε την παραφιλολογία που υπάρχει τα τελευταία 24ωρα σε μικροκομματικούς σκοπούς, καθώς όπως λέει, γίνεται προσπάθεια από διάφορες πλευρές να αναδειχθούν στον «διαγωνισμό» των υποψηφίων και να κερδίσουν στήριξη, με την ένταξή τους σε εσωκομματικά στρατόπεδα.

Πράγματι έτσι είναι. Η διαδοχή γίνεται πασαρέλα και το κάθε... μοντέλο θέλει να βάλει τρικλοποδιά στο άλλο για να αναδειχθεί. Κατ' αρχάς αν ήθελε ο Σαμαράς να αποδείξει τη δύναμή του θα το έκανε. Το έργο του από το 2009 μιλάει μόνο του. Πήρε τη ΝΔ διαλυμένη και την έκανε κυβέρνηση σε 2,5 χρόνια. Πήρε την καυτή πατάτα της οικονομίας και τη διαχειρίστηκε με τον καλύτερο τρόπο. Όσο κι αν θέλουν κάποιοι να τα ξεχάσουν όλα αυτά η ιστορία έχει γραφτεί.

Ας μην παίζουν παιχνιδάκια ορισμένοι που νομίζουν ότι έτσι θα μειώσουν τον Αντώνη Σαμαρά και θα αναδείξουν τον εαυτό τους. Δυστυχώς η ΝΔ ξεκίνησε ένα κύκλο εσωστρέφειας που δεν θα της βγει σε καλό. Και μαζί με την εσωστρέφεια ήρθαν και οι γκρίνιες, οι αντιπαραθέσεις, οι συγκρίσεις «μοντέλων» και οικογενειών. Λες και δεν είναι ένα το κόμμα. Λες και κάποιοι επιχειρούν να κάνουν τη Νέα Δημοκρατία... ΣΥΡΙΖΑ με συνιστώσες.

Όλη αυτή η «μούχλα» που αναδύεται από τη Συγγρού πρέπει να σταματήσει. Πρέπει να τελειώσει η διαδικασία που άρχισε, αν και σχεδιάστηκε πολύ πρόχειρα και χωρίς να προηγηθεί η συζήτηση για την ταυτότητα που θα πρέπει να έχει το κόμμα. Μέχρι τις 2 Οκτωβρίου θα κατατεθούν οι υποψηφιότητες, ελπίζουμε να μη γίνει η ΝΔ... θέαμα για τον Τσίπρα.

Αλλά μέχρι να εκλεγεί ο νέος πρόεδρος ας σταματήσουν την παραφιλολογία και το «σκότωμα» στα τηλεπαράθυρα. Όπως βεβαίως και τα ύπουλα χτυπήματα κάτω από τη μέση σε ανθρώπους που έχουν υποστεί πολιτική και προσωπική φθορά για να κρατήσουν το κόμμα όρθιο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 24/09/2015 18:53:42

    Δύο π. πρωθυπουργοί στοχοποιοῦντε, ΔΕΞΙΟΙ ἐκδότες δολοφονοῦντε, καί δημιουργία ἀντιΔεξιοῦ παραληρήματος ἀπό τήν διαπλοκή. Συνδυᾶστε τα. . .ὅτι στέκεται ἀνάχωμα στήν παγκοσμιοποίηση καί ἀφανισμό τοῦ ῎Εθνους πρέπει νά ἐξαφανισθῆ!!! ῾Ο τσίπρας θά συναντηθῆ μέ τόν ὀμπάμα, ἔτσι γιά νά τελειώνωμε μέ ἐκκρεμότητες. . . Γιά τήν ῾Ελλάδα ΑΣ, βάλε ὑποψηφιότητα. Δέν ἀντέχομε τούς ΕΘΝΟΜΗΔΕΝΙΣΤΕΣ ἄλλο.

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Φωτεινή 24/09/2015 19:27:33

      Πολύ φοβάμαι μήπως μια τέτοια υποψηφιότητα γυρίσει μπούμερανγκ. Έχει άραγε ο κόσμος που θα ψηφίσει το ίδιο κριτήριο με εμάς; Δεν είμαι 100% σίγουρος. Η Ελλάδα χρειάζεται πολιτική επανάσταση. Οι προϋποθέσεις είχαν ξεκινήσει να δημιουργούνται προς το τέλος του 2014, όταν ο κόσμος είχε αρχίσει να καταλαβαίνει τα αποτελέσματα των θυσιών. Ευφυής πολιτικά ο Τσίπρας, έσπευσε να ανατρέψει αυτή τη διεργασία προς όφελός του, καρφώνοντας τη χώρα. Τώρα υπάρχει πια αυτή η δυνατότητα; Πολύ φοβάμαι, μόνον μέσα από μια μεγάλη καταστροφή. Ο Θεός να δώσει να μην έρθει κάτι τέτοιο.

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ Διογένης 24/09/2015 22:14:15

        Ο κόσμος τον Ιανουάριο έδωσε σε απόλυτες τιμές περισσότερες ψήφους στην ΝΔ του Σαμαρά, από ότι στις 20/9. Πριν το εξάμηνο της συμφοράς του Σύριζα. Αυτό τα λέει όλα...

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ roadrunner 25/09/2015 18:18:23

          Απόλυτα σωστό. Και δεν έχουν έρθει όλα τα μέτρα ακόμη να πληρώσουμε...

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Διογένης 24/09/2015 22:27:16

        Διογένη, θά ἐκπλαγῆς πόσοι κάνουν ἤδη τήν σύγκριση. Γιά τήν ὁμάδα ρωμανῶν καί σια δέν εἶμαι σίγουρη. ᾿Ελπίζω καί προσεύχομαι νά μήν μᾶς προκύψη κανένα ῎Ιμια σέ βελτιωμένη ἔκδοση. . .τότε θά εἶναι ἀργά γιά ὅλους συμπεριλαμβανομένων καί τῶν μνηστήρων τῆς ἀρχηγίας.

      • Vassilis avatar
        Vassilis @ Διογένης 25/09/2015 00:49:25

        Διογενη θα γυρισει μπουμερανγκ...Ισως για κανα δυο μηνες....ξεχνας οτι ο Τσιπρας εχει να κανει με το μνημονιο του...και αγαπητε φιλε ξεχνας ΠΟΣΟ ΜΙΚΡΟΣ ειναι μπροστα στον Αντωνη. Ειναι και μια ευκαιρεια να δει ο Σαμαρας εαν ακομη εχει επιβατες για το ταξιδι του στην Ελλαδα που ονειρευεται.

  2. Σωκράτης avatar
    Σωκράτης 24/09/2015 19:22:46

    Αγαπητό Antinews γράφεις.. ....Όλη αυτή η «μούχλα» που αναδύεται από τη Συγγρού πρέπει να σταματήσει... Μου φαίνεται ότι το αντίθετο πρέπει να κάνουμε ως κόμα. Αντί να σπρώχνουμε τη "μούχλα" κάτω από το χαλί, να την καθαρίσουμε για τα καλά, με οποιοδήποτε κόστος. Διαφορετικά πάλι μπροστά μας θα τη βρούμε, να μας "βρωμίζει". Πρέπει κάποτε να σπάσουμε τ΄αυγά, για να πετύχει η ομελέτα ...

    • Pgm avatar
      Pgm @ Σωκράτης 26/09/2015 11:53:36

      Συμφωνώ Σωκράτη, από τη στιγμή που δεν προωθούν νέο αέρα (που θεωρητικά θα το καθαρίσει το μαγαζί) και θέλουν να ανασαίνουμε τα χνώτα μας, καλύτερα να βγεί η Ντόρα για να λειτουργήσει ως καταλύτης διάλυσης κξαι επαναδημιουργίας

  3. V avatar
    V 24/09/2015 19:23:55

    Θα ήθελα ο κ. Α.Σαμαράς στην νέα βουλή ν' ασκήσει ενεργά αντιπολίτευση κυρίως στην οικονομική πολιτική της κυβέρνησης. Θα ήθελα να αξιοποιηθεί στο οικονομικό επιτελείο της ΝΔ Οι προβλέψεις του για την οικονομική πορεία της χώρας το 2010 επιβεβαιώθηκαν, και παρέδωσε ως πρωθυπουργός καλύτερη χώρα από αυτή που παρέλαβε.

  4. Δήμητρα Μ. avatar
    Δήμητρα Μ. 24/09/2015 19:34:42

    " Άριστος τρόπος του αμύνεσθαι, το μη εξομοιούσθαι." Ο κάλλιστος τρόπος για να αμύνεσαι, είναι να μην εξομοιώνεσαι. ~Μάρκος Αυρήλιος: "Τα εις εαυτόν στ' 6"

  5. Ξενοφώντας avatar
    Ξενοφώντας 24/09/2015 20:12:12

    Ο Αντώνης, ακούραστος, πρέπει να είναι υποψήφιος. Αλλοιώς θα βλέπη την περαιτέρω κατρακύλα της Ν.Δ. καί την καταστροφή του όποιου θετικού έργου του από τους απίθανους πού (ξανα)κυβερνούν. Ο Κώστας, πιθανόν ξεκούραστος, μάλλον περιμένει να γίνουν όλα σμπαράλια και να επανέλθη. Στα συντρίμμια όμως. Τους θέλω και τους 2 παρόντες. Ανοητεύω ? Ή αιθεροβατώ ?

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Ξενοφώντας 24/09/2015 21:05:55

      Ο ΚΚ υπάρχει μόνο ως σκιώδης πολιτικός μέσω των δικών του. Κανένα θάρρος να πει ο ίδιος όσα θέλει. Καμιά σοβαρή στήριξη στο Σαμαρά πέραν κάποιων χλιαρών δηλώσεων εν μέσω πολέμου. Οι αυλικοί του τον γλείφουν εδώ και 10 χρόνια, τον έκαναν να φαίνεται άβουλος πρωθυπουργός με ελάχιστο έργο και με φοβική αντιμετώπιση των αριστερών που επέτρεψε να συνεχιστεί η άλωση της χώρας από τους άθεους και απάτριδες (βλέπε Ρεπούση-Δραγώνα επί Κουτσίκου στο υπ. Παιδείας και βιβλίο Ιστορίας ΣΤ δημοτικού), άφησε τον ύποπτο Αλογοσκούφη να κάνει ότι θέλει στην οικονομία μην λαμβάνοντας έγκαιρα μέτρα μείωσης δαπανών και όταν τον άλλαξε ήταν αργά καθώς έπεσε πρόωρα ελέω ΓΑΠ. Μόνο στα εθνικά θέματα έπαιξε σωστά και κρατιέται ακόμη στην εκτίμησή μας ως μη επιζήμιος. Παντού αλλού ένα μηδέν σε αποτέλεσμα. Από την άλλη ο Σαμαράς ότι έχει πει και προειδοποιήσει επιβεβαιώθηκε πλήρως. Δεν στηρίχθηκε ΠΟΤΕ από τα ΜΜΕ, δεν αναδείχθηκε το έργο του, τον σαμπόταραν στο υπ. Οικ κάποιοι υπαλληλίσκοι με τον ΕΝΦΙΑ που είχαν κάνει το λάθος με τις αντικειμενικές και εξαγρίωσαν τον κόσμο, τον πίεζαν οι ξένοι ενώ έφερνε καλύτερα αποτελέσματα από όσα έπρεπε (κανονικά έπρεπε να τον αφήσουν ελεύθερο να φύγει από το μνημόνιο αλλά ήθελαν να έχουν στο χέρι τον Τσίπρα όπως και έγινε), τον σαμπόταραν οι εντός της ΝΔ (η Ντόρα και ο Δένδιας ομολόγησαν ήδη), τον πρόδωσαν οι πατριώτες της τσέπης πρώην ψηφοφόροι της ΝΔ που πήγαν σε ΧΑ, Τσίπρα και Καμμένο. Και παρόλα αυτά έχασε 1-2% από το ποσοστό του 2012 μετά από συγκυβέρνηση με διχασμένο Πασόκ. Και παρέδωσε ταμειακό απόθεμα 2 δις, ανεργία να πέφτει, ΑΕΠ να αυξάνει και δεκάδες μεγάλες επενδύσεις για υπογραφή που ακόμη είναι στα συρτάρια. Άθλος ενός μεγάλου Έλληνα που όταν ξεθολώσουμε θα μετανιώσουμε. Μετά το χάος που έρχεται όμως καθώς η αχαριστία και το να παίζεις πόκερ με την πατρίδα πληρώνεται ακριβά...

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Γεώργιος Τ. 24/09/2015 22:35:26

        Γεώργιε, συνυπογράφω σέ ὅλα μέ μιά μικρή διαφορά: τά "μμε" κάθε ἄλλο παρά φιλικά ἦταν καί στόν ΚΚ. Δέν χρειάζεται νά τά γράψω, εἶναι γνωστά.

      • δεξιος αγωνιστης avatar
        δεξιος αγωνιστης @ Γεώργιος Τ. 25/09/2015 00:32:28

        Αγαπητε /η σχολιαστα,το κειμενο ειναι καταπληκτικο, σαφες,αληθινο,και κυριως αναλυει ολο το εργο Σαμαρα. Ολοι ξερουν την αληθεια που γραφεις ομως προσπαθουν να την ξεχασουν η να την υποτιμησουν.Ο καταληψιας βρηκε το τραπεζι στρωμενο με πορσελανες,κρυσταλλα,και το καταντησε φτηνο καπηλειο.Αναξιοι ανθρωποι,δολιοι,συκοφαντες,ψευτες,σκοτεινοι και ετοιμοι για καθε προδοσια προς ιδιον συμφερον.Τι να κανει ο ΑΣ αλλο για την πατριδα?Ειμαι υπερμαχος υπο στηρικτης του,απ την αλλη ομως πλευρα γιατι να ξανα ανακατευτει με τα πιτουρα?Και πολυ ηταν που καταδεχτηκε να μιλα μ αυτα τα υποκειμενα.Επραξε τα μεγιστα χωρις συμπαρασταση απ το ιδιο του το κομμα. Εκει μεσα λειτουργουν μερικοι σαν την μαφια.Θελουν να κυβερνουν απο μακρυα λογω τεμπελιας,και βαζουν κατι ανδρικελα να κανουν αντιπολιτευση στον εκαστοτε αρχηγο,η σε αυτον που προκειται να γινει αρχηγος.Νομι ζουν οτι ειναι ιδιοκτητες της ΝΔ,αλλα κανουν μονο κακο με τις εμμονες τους.Οποιος θελει αξιωματα να βγει μπροστα καθαρα και ειλικρηνα να μιλησει στο λαο της παραταξης,οχι υπουλα με νεροκουβαλητες ξοφλημε νους.Νοσταλγουμε ολοι τις μερες του ΑΣ,μακαρι να γυρνουσε πισω,ας σκεφθει ο ιδιος γι αυτο,Εμεις οι γνη σιοι της παραταξης θα σταθουμε διπλα του και παλι. Αν γινει αυτο να καθαρισει τουτη τη φορα την κοπρο τουΑυγειου,αλλοιως η ΝΔ θα καταντησει η ουρα ενος σαπιου και φθαρμενου πολιτικου συστηματος που ολοι ξερουμε οτι δεν της αξιζει.Προεδρε σκεψου την ΝΔ, σκεψου τους οπαδους της,σκεψου την Ελλαδα και αποφασισε.!!!!!

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ Γεώργιος Τ. 25/09/2015 00:44:35

        Έτσι είναι , Γεώργιε , έτσι έχουν τα πράγματα . Πολύ ισορροπημένη και νηφάλια εκτίμηση .

      • ΚώσταςΜΠ avatar
        ΚώσταςΜΠ @ Γεώργιος Τ. 25/09/2015 18:43:41

        Έτσι.Εύγε Γεώργιε.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Ξενοφώντας 24/09/2015 22:17:53

      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τέλειο! Στήν μάχη γιά τήν ῾Ελλάδα, ὄχι γιά τό κόμμα, πρίν γίνομε μειοψηφία στόν τόπο μας. ῞Ολοι οἱ σπόνσορες τῆς "ἀριστερᾶς καί τῆς προόδου" στρέφουν τήν προσοχή τῶν ἀνυποψίαστων σέ σκανδαλολογία καί οἰκονομία, ἀλλά τά ΕΘΝΙΚΑ θέματα τά κάνουν γαργάρα. Καί αὐτοί πού ψήφισαν τό συνοθήλευμα γιά νά γλιτώσουν ΕΝΦΙΑ, ἤδη ἀναπολοῦν τήν οἰκονομική πολιτική τοῦ Σαμαρᾶ. Τό γράφω μετά λόγου γνώσεως. . .

  6. JayGatsby avatar
    JayGatsby 24/09/2015 21:33:39

    Η ΝΔ είχε πάντοτε συνιστώσες οι οποίες μάλιστα της έκαναν διαχρονικά μεγαλύτερη ζημιά από ό,τι κάνουν στον ΣΥΡΙΖΑ μέχρι τώρα οι δικές του συνιστώσες.

  7. leukos avatar
    leukos 24/09/2015 22:16:41

    Καλύτερα 28 με το κεφάλι ψηλά και νεοδημοκράτες Παρά 28 και δεκανίκια του τσίπρα Πρόεδρε μας ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ Η ΒΑΣΗ ΜΑΖΙ ΣΟΥ Δικαίωσε μας και άσε τα δελφινάκια σε εμάς ΑΜΕΣΑ πρωτοβουλίες…

  8. Achaios avatar
    Achaios 24/09/2015 22:20:15

    Ο Αντώνης Σαμαράς θα πρέπει να είναι ξανά υποψήφιος και να είναι σίγουρος ότι ο λαός της Νέας Δημοκρατίας τον εκλέξει εκ νέου. Διαφορετικά θα έχει και αυτός ευθύνη για την κατρακύλα της παράταξης που θα ακολουθήσει

  9. roadrunner avatar
    roadrunner 24/09/2015 22:30:14

    Δεν μπορώ να ορίσω με σιγουριά, ποιοι πολιτικοί της παράταξης θα μπορούσαν να τα καταφέρουν να ηγηθούν της ΝΔ και να τα βγάλουν πέρα με ΟΛΕΣ τις οικονομικές και εθνικές αντιξοότητες που είναι ιστορικά πρωτόγνωρες. Πιστεύω ότι πειραματισμοί δεν χωράνε. Ούτε μας περισσεύουν "δίδακτρα" και χρόνος, για να εκπαιδευτεί ένας νέος, για αρχηγός ή Πρωθυπουργός. Επίσης, η ηγεσία του κόμματος δεν μπορεί να ακολουθεί trends και attitudes στα οποία στηρίχθηκε το σύστημα σύριζα, για να προωθήσει και να επιβάλει τον Τσίπρα για Πρωθυπουργό. Ο syriza το έπραξε αυτό, ακριβώς γιατί είχε ως στόχο μόνο την κατάληψη της εξουσίας. Από τον syriza λείπει η ουσία, δεν είναι κόμμα αρχών είναι συνοθύλευμα συνιστωσών που διαρκώς μεταβάλλονται. Αντίθετα, η Νδ ήταν πάντα ένα κόμμα αξιών και αυθεντικών αρχών.Η αυθεντικότητα των αρχών και των ηγετών της, ήταν σχεδόν πάντοτε το βασικό γνώρισμά της. Για αυτό και την Νδ δεν θα την ωφελήσει ένας κατά την όψη νέος και μοντέρνος που θα συναγωνιστεί τον Τσίπρα σε ελκυστικότητα, απέναντι στο γυναικείο κοινό. Αυτό που σίγουρα ξέρω (όπως και όλοι οι Έλληνες και όχι μόνο οι Νεοδημοκράτες) είναι πως ο Σαμαράς μπορεί. Η διακυβέρνηση Τσίπρα, θα αποδείξει ότι υπήρξε και ο μόνος, κατά την ουσία αντιμνημονιακός ηγέτης. Τώρα γιατί παραιτήθηκε και θεωρεί αυτονόητη την απόσυρσή του, αυτό είναι κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω.

  10. Νικ avatar
    Νικ 25/09/2015 01:48:56

    Ας σταματήσουν κάποιοι να στήνουν δημοσιεύματα με συναντήσεις και συνεργασίες. Τους ξέρουμε ποια πως τα στήνουν που τα δημοσιεύουν και τι εξυπηρετούν. Φθάνει πιά Ο Σαμαράς είναι εθνικό κεφάλαιο για τη χώρα σ λίγο ο Τσίπρας θα χρειαστεί ένα αντίπαλο με εμπειρία. Ποιος από τους δελφίνους την διαθέτει; ΚΑΝΕΝΑΣ ! Μόνο ο Σαμαράς. Εκτός κι αν υπάρχει άλλος που δεν ξέρουμε ας βγει κάποιος να μας τον υποδείξει. Εκτός και αν προτιμάμε να έχουμε Τσίπρα για πάντα. Ο Αντώνης έδειξε τις δυανατότητές του στην πράξη τι άλλο να κάνει ο άνθρωπος;

  11. Διογένης avatar
    Διογένης 25/09/2015 04:54:16

    Εντωμεταξύ, υποτίθεται ότι χθες είχαμε την πολυαναμενόμενη συνάντηση Μεϊμαράκη-Καραμανλή. Τι προέκυψε, θα μας πει κανένας;

  12. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 25/09/2015 20:10:30

    Δεν συμφέρει τον Σαμαρά να αναμιχθεί πάλι τώρα.Πρέπει να περάσει κάποιος χρόνος για να γίνει η σύγκριση και με την σημερινή κυβέρνηση και την αντιπολίτευση.