Ανωτάτη απατεωνική
20/08/2015 06:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανωτάτη απατεωνική

Πώς μπορεί ο ελληνικός λαός να ξεγελιέται τόσο εύκολα και ένας πολιτικός τυχοδιώκτης να τον στήνει στη γωνία και να τον κοροϊδεύει; Άραγε θα υπάρξει αντίδραση στην μεγαλύτερη πολιτική απάτη της σύγχρονης ελληνικής ιστορίας ή για άλλη μια φορά ο ελληνικός λαός θα είναι άξιος της μοίρας του;

Τις τελευταίες εβδομάδες, και σίγουρα μετά την... αποφράδα ημέρα της Αριστεράς, την 12η Ιουλίου, έχουμε ακούσει πολλές συγγνώμες και πολλές μετάνοιες από τους ανθρώπους του ΣΥΡΙΖΑ. Και από τον ίδιο τον πρωθυπουργό, και από τον μπάρμπα Αλέκο Φλαμπουράρη και από τον Σκουρλέτη, και από τον Χαϊκάλη. Όλοι τους λένε με απλότητα, σαν να μη συμβαίνει τίποτε: «Κάναμε λάθος στις προβλέψεις μας, είπαμε δυο κουβέντες παραπάνω, υποσχεθήκαμε πράγματα πάνω από τις δυνάμεις μας, υπερεκτιμήσαμε τις δυνάμεις μας, δεν μας βγήκαν και οι διεθνείς συμμαχίες».

Με τα λόγια αυτά πιστεύουν ότι «καθάρισαν» με τον κόσμο, με το μνημόνιο, με τις κωλοτούμπες τους, με την εγκληματική τους πολιτική. Πιστεύουν ότι έτσι κοροϊδεύουν τον ελληνικό λαό, του πουλάνε το παραμύθι του φτωχού πλην τίμιου αριστερού που πολέμησε τον κακό ξένο, είχε καλές προθέσεις αλλά ήταν πάνω από τις δυνάμεις του.

Πιστεύουν ότι καθαρίζουν και με την καταστροφή της οικονομίας, τα 40 και πλέον δισ. που φορτώθηκε το χρέος, τις μειώσεις στις συντάξεις, τα νέα φορολογικά μέτρα, τον εξευτελισμό της χώρας και το νέο μνημόνιο τριετίας που μέχρι πριν μερικούς μήνες η χώρα δεν είχε ανάγκη. Νομίζουν ότι θα ξεπεράσουν και τον προσωπικό τους εξευτελισμό που έγιναν κι αυτοί μέσα σε μια νύχτα «γερμανοτσολιάδες», «προδότες», «μνημονιακοί», «τσιράκια» του Σόιμπλε.

Με την απλότητα που χαρακτηρίζει τους ανίδεους, τους τεμπέληδες, τους άσχετους και βεβαίως του επικίνδυνους, βγαίνουν στα κανάλια για να κερδίσουν τη συμπάθεια. Ο μπάρμπα Αλέκος μιλώντας για τα «εγγόνια» του, δηλαδή τα παιδιά του Τσίπρα. Ο Χαϊκάλης παίζοντας τον καλύτερο ρόλο της καριέρας του, αυτόν της μετανοηθείσας παρθένας, «έλιωσε» στις συγγνώμες. Ενώ το καλύτερο η κυβέρνηση το έχει αφήσει για τους άλλους.

Για παράδειγμα στον Σκουρλέτη που ανακοίνωσε το «λουκέτο» στις Σκουριές προκειμένου να αποσπάσει τα συγχαρητήρια του Τσίπρα και όλοι μαζί να υφαρπάξουν ξανά τις ψήφους των κατοίκων που αντιδρούν στην επένδυση. Ασχέτως αν μετά τις εκλογές η επένδυση θα ξεκινήσει αφού υπάρχουν δικαστικές αποφάσεις.

Αλλά και με την υπόθεση των 14 αεροδρομίων. Τι ωραίο θέατρο. Αυτοί που έβαλαν την υπογραφή τους στην αποκρατικοποίηση την οποία έβριζαν βγήκαν και είπαν ότι θα ζητήσουν επαναδιαπραγμάτευση των όρων, έτσι για να πουλήσουν στον ελληνικό λαό νέα «σκληρή διαπραγμάτευση. Τώρα αν φύγουν οι Γερμανοί και δεν εισπράξει η κυβέρνηση το 1,2 δισ. ευρώ και τις μείνουν τα αεροδρόμια με τις άθλιες τουαλέτες που λέει και ο Χ. Ντίξον, τι θα βρουν να πουν; Πώς θα καλύψουν την τρύπα στα έσοδα από τις αποκρατικοποιήσεις; Με νέα μέτρα;

Με τις ψεύτικες συγγνώμες, τα ψεύτικα παζάρια και τις ψεύτικες υποσχέσεις στους κατοίκους των Σκουριών που τους ψήφισαν θέλουν να τους ξανακάνουν ΣΥΡΙΖΑ. Να ξεχάσει ο κόσμος τι συνέβη και να πάει σαν τα πρόβατα να ξαναψηφίσει Αλέξη και Πάνο, που μάλλον θα επισημοποιήσουν το γάμο τους αφού οι «ψεκασμένοι» δεν θα δουν ξανά Βουλή. Θα τους φάει ο... Λεβέντης ο οποίος λεβέντικα βγήκε και είπε ότι θα συνεργαστεί με τον Τσίπρα. Γιατί πώς αλλιώς ο ΣΥΡΙΖΑ θα φτιάξει μαξιλάρια;

Ο Τσίπρας παίζει στα δάκτυλα τις πολιτικές εξελίξεις, ετοιμάζει αιφνιδιασμούς, κολπάκια, ακόμη και ψήφο εμπιστοσύνης εντός του τριημέρου ώστε να φορτώσει στους Λαφαζάνηδες τον «μουτζούρη» των πρόωρων εκλογών. «Με εκβιάζει ο Λαφαζάνης, η Ζωή, ο Βαρουφάκης», θα πει ο Αλέξης και θα καθαρίσει αφού ο κόσμος θα πέσει στα γόνατα και θα κλάψει για το αδικημένο και κυνηγημένο αγόρι της αριστεράς. Μιας και δεν θα έχουν έρθει τα χαράτσια και οι μειώσεις μισθών και συντάξεων ο ελληνικός λαός πιο... χαλαρός από τα μπάνια και τα τσίπουρα θα πάει στις 13 ή 20 του Σεπτέμβρη να δώσει λαϊκή εντολή στον Τσίπρα για να εφαρμόσει το... Μνημόνιο. Να θυμίσουμε ότι αν κερδίσει τις εκλογές θα είναι ο μοναδικός στα παγκόσμια χρονικά πολιτικός που εκλέγεται την πρώτη φορά γιατί πολέμησε το μνημόνιο και τη δεύτερη γιατί το υπηρέτησε πιστά.

Που πάει αυτή η χώρα; Μέχρι πότε θα τρώει τόσο κουτόχορτο; Πώς μπορεί ο ελληνικός λαός να ξεγελιέται τόσο εύκολα και ένας πολιτικός τυχοδιώκτης να τον στήνει στη γωνία και να τον κοροϊδεύει;

Άραγε θα υπάρξει αντίδραση στην μεγαλύτερη πολιτική απάτη της σύγχρονης ελληνικής ιστορίας ή για άλλη μια φορά ο ελληνικός λαός θα είναι άξιος της μοίρας του;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 20/08/2015 06:35:25

    40 χρόνια δουλεύει η αριστερά τον ελληνικό λαό και η γενιά του πολυτεχνείου,τώρα θα σταματήσει; Aλλά και γενικότερα η αριστερά και ο υπαρκτός σοσιαλισμός δεν ήταν η μεγαλύτερη απάτη του προηγούμενου αιώνα παγκοσμίως;Ε,στην Ελλάδα συνεχίζεται.

    • Παράξενος avatar
      Παράξενος @ ψυχραιμια 20/08/2015 10:21:26

      Όπως το λες, στον πλανήτη Γη το όραμα του σοσιαλισμού κατέρρευσε παταγωδώς και με εκατομμύρια θύματα τον 20ό αιώνα αλλά στον πλανήτη Ελλάδα δεν το έμαθαν ακόμη.

      • George N avatar
        George N @ Παράξενος 20/08/2015 17:16:36

        Δεν εφαρμόστηκε σωστά! Υπήρχαν και οι πράκτορες του ιμπεριαλισμού, οι πεμπτοφαλαγγίτες, οι προδότες, ο πόλεμος των καπιταλιστών, τα λάθη της ηγεσίας και άλλα πολλά....μια και είναι επιστημονικός όμως που θα πάει, θα λάμψει. Είναι ιστορική αναγκαιότητα! Ήδη η παγκόσμια οικονομική κρίση δείχνει τα όρια του σημερινού μοντέλου παραγωγής. Χρειάζεται πίστη, αγώνας και πάλη :-)

  2. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 20/08/2015 07:00:26

    ''Με εκβιάζει ο Λαφαζάνης, η Ζωή, ο Βαρουφάκης», θα πει ο Αλέξης και θα καθαρίσει αφού ο κόσμος θα πέσει στα γόνατα και θα κλάψει για το αδικημένο και κυνηγημένο αγόρι της αριστεράς.'' Χλωμή τη βλέπω την ... παλλαϊκή συμπόνοια για τον πρώτη φορά καταχραστή της Αριστεράς. Μάλλον δεν θα περάσει η μπλόφα του και θα έχουμε δράματα :-). Ζητάει και στήριξη, για να εφαρμόσει το άγριο Τσιπρομνημόνιο! Αυτό κι αν είναι θράσος απύθμενο. Η προσβολή, θα λάβει την απάντηση που της αναλογεί.

  3. ΙστορίαΤουΑνθρώπου avatar
    ΙστορίαΤουΑνθρώπου 20/08/2015 07:23:07

    Δ. Σολωμός: Δυστυχισμένε μου λαέ καλέ και αγαπημένε. Πάντα ευκολόπιστε και πάντα προδομένε.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΙστορίαΤουΑνθρώπου 20/08/2015 21:09:05

      Ηλίθιε λαέ ήθελε να πει αλλά το είπε ευγενικά...

  4. ΝΙΚΟΣ Π. avatar
    ΝΙΚΟΣ Π. 20/08/2015 09:02:18

    Μου κάνει εντύπωση η οξύτητα της αυτοκριτικής μας ως λαός. Για πολλοστή φορά απορούμε μαζί του και σχεδόν και χλευάζουμε τον Ελληνικό λαό γιατί δέχεται να το ν εξαπατούν οι πολιτικοί του ηγέτες. Βέβαια η απάντηση είναι και πάλι απλή: o Aριστοφάνης που "ανακάλυψε" τον αυτοσαρξασμό ήταν κι αυτός Ελληνας... Αλήθεια ξέρετε έστω και έναν (1) λαό στη γή που να μην εξαπατάται συστηματικά και κατ' εξακολούθησιν απο τους πολιτικούς του ηγέτες? Εγώ, προσωπικά το έψαξα συστηματικά αλλά δεν βρήκα ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ!!! Αν τώρα το πάμε στο "Ναι αλλά ποιός πολιτικός ηγέτης έχει πεί τα περισσότερα και μεγαλύτερα ψέμματα" θα χρειαστεί να εφεύρουμς το ψευδόμετρο και να τους ζυγίζουμε χαρακτηρίζοντάς τους: Ψεύτης, πολύ ψεύτης, ακόμα πιό πολύ ψεύτης κ.ο.κ. Ο Ελληνικός λαός κατα την άποψή μου απο άποψη πολιτικής αντίληψης και εμπειρείας βρίσκεται σίγουρα μεσα στους 30 πρώτους της γης, αν όχι μεσα στους 10 πρώτους. Όμως, όπως πολύ σοφά (ίσως ο μοναδικός Δεξιός ηγέτης) το ομολόγησε ο Κώστας Καραμανλής, στην Ελλάδα, στην Ευρώπη και παντού, πλην Β. Κορέας, δεν κυβερνούν οι ψεύτες πολιτικοί, αλλά οι νταβατζήδες τους,(καπιταλιστές και τραπεζίτες) που κρύβονται πίσω τους. Εχετε την εντύπωση π.χ. οτι ο Ομπάμα δημιούργησε το ΙSIS? Ή μήπως ο ομπάμα δημιούργησε την κρίση του 2009?

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ ΝΙΚΟΣ Π. 20/08/2015 18:01:07

      Τό μέγεθος ἐξαπάτησης τοῦ τσίπρα εἶναι πού μετράει. Εἶδε φῶς καί μπῆκε, βλ. μνημόνιο-ἀντιμνημόνιο. ῾Ο ἀντιμνημονιακός του λόγος δοῦ ἔδωσε συγκαιριακά τήν ἐξουσία τήν ὁποῖα ἐπιζητοῦσε ἡ ψευτοαριστερίστικη ἀριστερά ἀπό τό 49! "῾Αμάρτησε" γιά τήν ἐξουσία" τό γελαστό ἀγόρι. Βρέ σάν δέν ντρέπεστε λίγο;;; Κανένας πολιτικός δέν ἔχει ξεστομίσει τά ψέμματα τοῦ τσίπρα τόσο προεκλογικά ὅσο καί μετεκλογικά.

      • ΝΙΚΟΣ Π. avatar
        ΝΙΚΟΣ Π. @ Φωτεινή 20/08/2015 19:31:09

        Ναι αγαπητή Φωτεινή υπάρχουν και ειλικρινείς πολιτικοί. Απ' αυτό το πλευρό να κοιμάσαι... Στην Αμερική πάντως δεν υπάρχουν απ' ότι ξέρω. Το οτι λένε λιγώτερα ψέμματα απο τον Τσίπρα, δεν τους καθιστά ούτε ειλικρινείς, ούτε έντιμους. Και υπάρχουν και άλλοι μεγαλύτεροι ψεύτες απο τον Τσίπρα. Τα χειρότερα και επικυνδυνότερα ψέμματα είναι οι "σχεδόν αλήθειες"...Η λαική σοφία στην Ελλάδα το έχει διατυπώσει σαφέστατα. Αυτός,"Δεν λέει αλήθεια, κάνει πολιτική", είναι πολιτικός, δηλαδή επαγγελματίας ψεύτης...

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ ΝΙΚΟΣ Π. 20/08/2015 21:05:39

          Δέν μᾶς ἀξίζουν ΣΑΜΑΡΑΔΕΣ, μόνο ἀλέξηδες λοιπόν!

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ ΝΙΚΟΣ Π. 20/08/2015 21:24:44

          Η Αμερική έχει χούντα που κρύβεται πίσω από τα 2 κόμματα που στα σοβαρά θέματα συμφωνούν ΠΑΝΤΑ γιατί δεν κυβερνούν αυτά αλλά τα λόμπι που τα χρηματοδοτούν ΕΠΙΣΗΜΑ και ΔΗΜΟΣΙΩΣ! Στην Ελλάδα μας τώρα, ο Σαμαράς έλεγε την αλήθεια επειδή: 1) Δεν χρωστούσε σε κανέναν αφού πρόεδρο της ΝΔ τον έβγαλε ο λαός. 2) Είναι τέτοιος ο χαρακτήρας του μιας που κάποτε παραιτήθηκε από την κυβέρνηση ως Υπ.Εξ. όταν ο Μητσοτάκης πρόδωσε το θέμα της Μακεδονίας για να μην είναι συνένοχος στην προδοσία. Το πλήρωσε πολιτικά καθώς ήταν ο επόμενος πρόεδρος της ΝΔ αν δεν έφευγε τότε.
          Όποιος μιλήσει για την αλλαγή στάσης του θα πω το εξής απλό. Η Ελλάδα τότε ήταν σε σοκ από την εξαπάτηση και τον εγκωβισμό που έκανε ο ΓΑΠ. Όλοι ήμασταν θυμωμένοι και στα κάγκελα. Το θέμα είναι τη στιγμή που οι πολλοί (ήμουν κι εγώ τότε σε αυτούς που ήθελα να χρεοκοπήσουμε αλλά στον πρώτο καιρό καθώς μετά και οι ξένοι είχαν πάρει τα μέτρα τους και ο λαός είχε στεγνώσει από αποταμιεύσεις και δεν θα άντεχε τους 4-5 μήνες χωρίς χρήματα στα χέρια του και με τα ράφια άδεια) είναι θολωμένοι, πρέπει να βρεθεί ο Ηγέτης που θα πάρει την ευθύνη και το κόστος να αποφασίσει ποιος είναι ο σωστότερος και ΛΙΓΟΤΕΡΟ ανώδυνος δρόμος εξόδου από την τραγική κατάσταση. Και το έκανε ο Σαμαράς. Μου πήρε λίγες ώρες να το συνειδητοποιήσω αλλά καθώς δεν είμαι παντογνώστης και αυτός είχε πολύ καλύτερη γνώση των εκβιασμών και της κατάστασης της χώρας (και δικαιώθηκε περίτρανα πλέον μετά την υποταγή Τσίπρα) εμπιστεύθηκα ότι επέλεξε τον λιγότερο κακό δρόμο. Γιατί πολιτική είναι η τέχνη του εφικτού. Πράγμα που οι δραχμολάγνοι αγνοούν εντελώς.

  5. Frippertronics avatar
    Frippertronics 20/08/2015 09:23:38

    Μια συμφωνώ απόλυτα με το άρθρο και έχω τις ίδιες απορίες, αλλά συγχρόνως βλέπω και την αδιαφορία δίπλα μου, τείνω να πιστέψω ότι ο Έλληνας έχει φάει μαύρο χρήμα για 2-3 ζωές και δεν του καίγεται καρφί. Όλοι μαζί λοιπόν τα φάγαμε (εγώ προσωπικά δεν έχω φάει αλλά όλοι έχουμε ευθύνες για το φαγοπότι) και έχουμε ακόμα να τρώμε. Όταν πιάνουν ... ταξιτζή με 5 εκατομμύρια ευρώ αδήλωτα, φανταστείτε τι έχουν άλλοι, "μεγάλοι". Οπότε λοιπόν κανείς δεν έχει διάθεση να χαλάσει την ζαχαριένια του και να μπει σε μια λογική στέρησης, αναδιάρθωσης την κοινωνία, παραγωγής κτλ. Το φραπεδάκι να υπάρχει και τα μαύρα κάτω από το στρώμα. Και φυσικά αριστερά στην εξουσία γιατί η δεξιά είναι "κακιά".

  6. blackunder avatar
    blackunder 20/08/2015 11:37:44

    Καλά τα παθαίνουμε...πάλι Τσιπρα θα βγάλει ο σοφός λαός...

  7. Eva avatar
    Eva 20/08/2015 11:53:13

    Μηπως να μελετησουμε αυτες τις μεθοδους, μπας και τις χρησιμοποιησουμε για καλο σκοπο? Οχι τιποτ αλλο αλλα για να μη μαυριζει και καποιους ικανους ο σοφος λαος...

  8. Chantiers et Ateliers avatar
    Chantiers et Ateliers 20/08/2015 12:06:26

    Τώρα θα τον μάθουμε τον " σοφό " ελληνικό λαό, τόσα χρόνια τι κάνουμε μπρίκια κολλάμε? Απορούμε όμως που ακόμη απορείτε για την ταυτότητά του .........

  9. chp avatar
    chp 20/08/2015 12:15:08

    Υπάρχει και μια άλλη εξήγηση: Τα μνημόνια είναι απλώς ...μνημόνια.Ενα παιχνίδι εντός μιας νομισματικής ένωσης .Εφ' όσον θέλεις το ευρώ θα φάς μνημόνιο κάποιας μορφής .(περιοριστική πολιτική ,μειομ'ενη ρευστότητα ,εσωτερική υποτίμηση) Κάποιοι όμως απο τους προηγούμενους οντας πολύ έξυπνοι,το μνημόνιο το έβαλαν σαν βάση μιας ιδεολογίας ,ενός φιλελευθερισμού και μια αρχή για να διορθωθούν τα κακώς κείμενα .Πχ Ελεγαν ότι 360 € είναι πολλά ή αρκετά για μια σύνταξη κτλ κτλ. Για μας βέβαια που ζούμε σε ανοικτές οικονομίες ,όλο το concept του μνημονίου εχει κάτι από την βαρβατίλα της ΕΣΣΔ ,την φτώχια μιας μπανανίας και την διοικητική δομή των μάο-μαο όταν έγιναν αποικία (φύλαρχοι,λευκοί διοικητές πχ Φουχτελ , εταιρεία των αν.ινδιών για την κονόμα). Για αυτό έφεραν και το ΔΝΤ που είχε εμπειρία ΜΟΝΟ σε αυτές τις χώρες. Ο ΣΥΡΙΖΑ με μια υποτιθέμενη διαπραγματευση και κλείνοντας στις τράπεζες έφερε το μνημόνιο 3 . Αλλά το βλέπει με ...πόνο ψυχής ,όχι σαν κάτι επωφελές αλλά ως αναγκαίο κακό για να έχουμε ευρώ . Βγάζουν και το "κυνηγάμε τα λαμόγια" ενώ είναι γνωστό ότι τα μνημόνια φτιάχτηκαν για να αρπάξουν "το κουλούρι του ΄παιδιού ,το μπαστούνι του παππού" και περνάει ο κόσμος τον καιρό του μέχρι να σκάσει η φούσκα . Ουσιαστικά ο ΣΥΡΙΖΑ είναι αυτό που έλειπε για να περάσει το μνημόνιο 3.

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 20/08/2015 12:58:12

    Nίκος Π Δεν ξέρω κανένα που να κορόιδεψε τους Άγγλους.Αλλά δεν χρειάζεται περιπτωσιολογία.Το μοναδικό με την Ελλάδα είναι ότι παίχθηκε το ίδιο έργο μέσα σε 6 χρόνια με τους ίδιους ανθρώπους.Πρώτα ο ΓΑΠ με τα λεφτά υπάρχουν και μετά ο Τσίπρας με την κατάργηση του μνόποιον εημονίου.Η πορεία των "σκληρών διαπραγματεύσεων" αυτών των δύο είναι όμοια.Πίσω και από τις δύο περιπτώσεις είναι η ακράδαντη πεποίθηση των ηλιθίων της κεντροαριστεράς ότι όποιος είναι αριστερός δίνει περισσότερα λεφτά από όποιον είναι δεξιός.Επειδή αυτό έγινε κάποτε τη δεκαετία του 80 νομίζουν ότι μπορεί να γίνεται πάντα. Για να παίξει μπάλα ο Ανδρέας όμως έπρεπε να δουλεύουν δυο γενιές από το 1950 ως το 1980 και να βρει το κράτος αχρέωτο για να δανείζεται και να μοιράζει. Όλα αυτά έχουν γραφεί και αναλυθεί εκατοντάδες φορές ενώ η Ελλάδα έχει γεμίσει από μετανάστες από τον καταρρεύσαντα σοσιαλισμό στις γειτονικές χώρες.Παρ όλα αυτά οι ηλίθιοι εξακολουθούν να πιστεύουν ότι αρκεί να είναι κάποιος αριστερός για να μοιράζει λεφτά. Υπάρχουν άνθρωποι που δηλώνουν σε στυλ αυτονόητης δικαίωσης ότι είναι αριστεροί,την ίδια στιγμή κατηγορούν την τρόικα ότι επιδιώκει τη "βουλγαροποίηση" της Ελλάδος και ποτέ δεν αναρωτιούνται γιατί σήμερα η Βουλγαρία είναι τόσο πιο φτωχή από την Ελλάδα παρά την κρίση.

    • ΝΙΚΟΣ Π. avatar
      ΝΙΚΟΣ Π. @ ψυχραιμια 20/08/2015 19:35:00

      Ο μεγαλύτερος ψεύτης της "νέας πολιτικής του ψεύδους" απεδείχθει Παγκοσμίως μακράν ο Τόνυ Μπλαίρ. Βασική του αρχή, "να λες σχεδόν όλη την Αλήθεια, για ΟΛΑ, πλην του σημαντικώτερου"...Και κάθε πρωί έβλεπε τις δημοσκοπήσεις και ανάλογα "έφτιαχνε" την "αλήθεια" που θα έλεγε κάθε μέρα...

  11. Νεοδημοκρατης avatar